Zaandam in nood Goud in de zee Allen Delft naar RADIOPROGRAMMA Na de Relletjes te Hardenberg DINSDAG 2 MEI Woensdag 3 Mei 1933 Te laat Boringen verricht Waar rood regeert Saamhoorigheid O. LVrouw van Renkum Beperking veestapel Diefstal opgehelderd De werkloozenzorg Radio-rede De totale uitgaven TREIN ONTSPOORD De Prinses verjaart Twee wagon* uit de rail* BENOEMINGEN ERNSTIG AUTO-ONGEVAL In het Aartsbisdom „Niets buitensteken' OUD-DIRECTEUR A. GEURTS t DE H. EUCHARISTIE EEN BLOEDBAD OM NIETS GEZOND EN WEL TERUG Eén doode Het défilé NIEUWE BRITSCHE GEZANT PALEISLOTEN 1867 GEVECHT MET DE POLITIE Uitslag van de trekking PATER H. A. J. JANSEN S.J. Bloemen aangeboden Prof. mr. C. ran Vollenhoven t OUDE MAN VERDRONKEN Aan de gevolgen overleden Programma voor den Dioceeanen Katholiekendag in het bis dom Haarlem Nederlandtche arbeider» nood gedwongen achter de Hitler-vanen Aanvaller levensgevaarlijk gewond Een etreng politioneel onderzoek wordt ingeeteld Gedeelte van het te Rotterdam geetolen bont terecht IR. A. A. H. W. KÖN1G GAAT HEEN Een indrukwekkend huldebetoon van vele duizenden In het ziekenhuis opgenomen R.K. VOLKSBOND IN HET BISDOM HAARLEM Pater Breuker C.M. weer op zyn mi»»iepo»t I BOSCH BRAND IN BRABANT Orgaan van den Eucharistischen Bond Groote financieele moeilijkheden wegen» gedeeltelijke inhouding der Ryk»uitkeering Het wrak van de .Lutina" is than» geheel af gepaald Feest van den arbeid Oppervlakte van 80 H.A. zwart geblakerd en één leventgevaarlyk gewonde Sir Montgomery naar Den Haag Eertte luttrum van den terugkeer van het genadebeeld Telegram aan den Minizter Vjjf-en-veertigjarig bestaan wel WEENEN, 517 M. 9.10 Dansmuziek. BRUSSEL, 80» M. 1330 Concert door o na rw de afge- van dat het rij ▼er- .(iisterd door rregorlua den 3. 8 en 18. 7. 4. Met Ingang van 1 Augustus 1933 werd op diens verzoek eervol ontslagen Ir. A. A. H. W. KSnlg, te Maastricht, als hoofdlngenieur-direc- teur Rijkswaterstaat, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten gedurende een reeks van Jaren In verschillende betrekkingen den Lande bewezen. Ir. König werd tevens bevorderd tot Com mandeur in de Oranje Nassau-orde. - ISO Idem 3 50 Concert door ;-orkest o. 1. V. Jo»4 Blbenacbuts ■opulalre en dansmuziek. Zondagavond werd in een café te Udenhout de orde verstoord door twee personen uit Til burg. Toen de gemeenteveldwachter hen tot kalmte aanmasmde, viel het tweetal hem aan en ontrukte hem den gummistok. De veldwach ter trok daarop rijn sabel en trof één hunner. J. O-, zoodanig op bet hoofd, dat htj zwaar gewond neerstortte. In levensgevaarlijken toe stand is het slachtoffer in het ziekenhuis te Tilburg opgenomen. Ds andere is in arrest gesteld. (ie firma Dros te [ting aan boord heeft jorlngen gedaan. Het van 'onds ‘richten Ned. Door onbekende oorzaak zijn Zondagmiddag een groote oppervlakte heide en eenige pereee- len gelegen tusschen Diessen. Oirschot en Moer gestel in brand geraakt. De inwoners dezer gemeenten hebben met de boschbrandweer nog getracht het vuur zooveel mogelijk te blusschen, doch zijn hierin slechts ten deele geslaagd. In den avond kon men echter bet gevaar als geweken beschouwen. Een oppervlakte van on geveer 80 H-A. was Inmiddels zwart geblakerd. HAMB1 Ml. 37t M. 13.35 Oramofoon- muziek het Nor 10 00 merlehen secretaris VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGID3 Drs. A. Geurts, oud-dlrecteur van Rolduc, die in Blerick in ruste leefde, is gistermiddag, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden. De Christelijke Boeren- en Tulndersbond, de Katholieke Ned. Boeren- en Tulndersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomlté hebben het navol gende telegram aan den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid, onder dagteekenmg van 28 April 1933. gezonden. De Centrale Landbouworganisaties deelen Uw Excellentie mede, dat zij vo'harden bj) het door hen en den Algem. Zulvelbond op 16 Maart JL Ingenomen standpunt Inzake beperking veesta pel en verzoeken eerbiedig spoedige uitvoering van de daartoe strekkende maatregelen. PARIJS (Elfri). 144* M. 730 Concert o. 1. v. M nament *30 Vervolg con cert. 13.30 Concert 3 50 Duitse he kamer- van den omroep o. 1. v. Buach- 8.55 Concert o. 1. V. Wolf. LANGENBERG, 472 M. 11.20 Concert o. 1. v. Ouatav Oorllch o. 1. v. Eysoldt muziek 8 30 Concert, orkest West - Dul tech en omroep o. 1. 1 kötter Voorts zijn uitgeloot 143 prijzen van 38.—. De uitbetaling beeft prijs ten kantore van de Nederlandsche Bank. Chr. van den lieer J. A. jnaaltyd. >r de „Ver. Haagsche opgevoerd. dc Centrale Raad ge- ir wees in zijn openings- in 5 jaren met 10.000 le- maatschap voor leden der vakvereeniging moet met kracht worden door- feestnummers, op wit, én het ander op chamois kunst- MILAAN. 331 M. «30 Concert 7.06 Gramofoonmuzlek 10.25 Dansmuziek. ROME. «41 M. «30 Orksstconcert 7.20 Gramofoonmuzlek. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft aan het gemeentebestuur van Ambt-Hardenberg telegrafisch medegedeeld, dat alle arbeiden in de boechwachtertj Hardenberg, die Vrijdag j-L aan de relletjes aldaar hebben deelgenomen, voor onbepaalden tijd van de werkverschaffing zijn uitgesloten en m geen enkel optocht door de gemeente mogen worden gesteund. Verder beeft de Minister verzocht, dat een streng politioneel onderzoek wordt Ingesteld, Aan dit laatste wordt voldaan en reeds zyn ver schillende personen door de politie verhoord. In aansluiting op het Agentia Fides bericht, waarin gemeld werd, dat de Hollandsche La zarist pater Breuker sinds enkele dagen werd vermist, en dit verdwijnen In verband gebracht werd met de Communistische troebelen in Klangsl. kunnen wij thans mededeeien, dat blij kens een nader telegram ,ylt Sjanghai, pater Breuker, gezond en wel in zijn mlsslestatie is teruggekeerd. Nadere bijzonderheden ontbre ken. De dagorde voor den op 21 Mei te Delft te houden Diocesanen Katholiekendag in het Bis dom Haarlem, waar In drie afdeellngsvergade- ringen en tenslotte in een algemeene vergade ring het onderwerp ..Saamhoorigheid der Ka tholieken” sal worden behandeld, luidt als volgt: 10 30 uur H Mis Missa Dialogata) In de 8t. Hlppolytuskerk aan de Voorstraat, op te dragen door Z. H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem. Na de H. Mis huldebe tuiging aan Christus Koning op het plein der St. Hlppolytuskerk. Spreekkoor van ..De Oraal”, en het Credo, gezongen door het volk. Om één uur beginnen de afdeellngsvergade- ringen. Toen bet Nationaal Jongeren Verbond voorbij marcheerde. boden eenige leden aan de Prinses een prachtig bloemwerk aan van hyacinten, geheel door eigen krachten vervaardigd. De aanbieders moesten op het balcon komen, waar Zjj door de Prinses hartelljk werden bedankt. Even later stapte een klein meisje heel par mantig uit den stoet, stevende het Paleis bin nen en werd door een lakei naar boven ge bracht, waar zM aan de Prinses een fraaie bou quet mocht aanbieden. Ook zij kreeg een vrien delijk woord van de Prinses. Vervolgens kwam het Leger dee Heil». en hier was het ook een klein meisje, die bloemen aanbood. Nog even later, toen de Scheveningsche vereenlgingen De gezangen van een Mannen- en Knapen koor staan onder leiding van den heer Nlc. Verhoef, directeur van het kerkkoor ,Bt. Cze chia" der St. Hippolytusparochle te Delft. zijn geweest, werd hy spoedig daarna als ad- junct-commies aan het departement van kolo niën verbonden. In 1901 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de Leldsche universitelt. waar hij het adatrecht van Nederlandsch-Indlè. en het staats- en administratief recht van Ned.- Indië, Suriname en Curasao onderwees. Meerdere belangrijke pubücaltes op Volken rechtelijk gebied verschenen van zijn hand. Reeds werd een nieuw veelbelovend werk over bet leven van Grotlus van zijn hand aangekon- dlgd by de Wereldbibliotheek. Prof. Mr. C van Vollenhoven, Hoogleeraar in het adat-recht van Nederl. Indlé en het Staats- en administratief recht van Ned. Indlé. Surina me en Curacao aan de Rijksuniversiteit te Lel den 13 Zaterdag na een ziekte van enkele weken overleden. Te Leiden studeerde Cornells van Vollenho ven reeds op 17-Jarigen leeftijd aanvankelijk in de aemietische letteren en in de richten. In 1898 promoveerde hij cum laude in de rechts- en staatswetenschap op een proefschrift over Oor deel en inhoud van het Internationale recht. Na korten tijd particulier secretaris van den toenmaligen minister van koloniën Cremer te In bet hel enl verse illl oz, imf bewejlhL In de namlddagzltting, welke niet voor de pers toegankelijk was, werden verschillende punten van intemen aard besproken. Het bergingsvaartulg Texel met de pulslnri niet minder dan 102 heeft thans nauwkeurig kunnen nagaan waar het gezonken schip rich bevindt. Het wrak ligt ongeveer 13 Meter ouder bet zand, waarop weer drie tot vijf meter water staat, naar ge lang het eb of vloed is. De pulslnrichtlng moet dus ongeveer twintig meter pulsen. Door deze pulsingen is verder komen vast te staan, dat de ..Lutine” in haar geheel op den bodem van de klei ligt, welke klelbodem varieert van ander half tot drie meter dikte. Het wrak is thans geheel afgepaald. Het heeft een lengte van vijftig meter en een bredte van tien meter Een en ander 13 volledig in kaart gebracht. Geble ken is. dat het ’achterschip niet is wegge sleept. zooals algemeen werd gedacht, doch dat alleen het campagnedek weg is. Ook de munl- tlelaag. welke is aangeboord door de puls, is In kaart gebracht. Deze munltlelaag heeft af metingen van twaalf bij tien meter. Vermoede- lijk is de roestklomp. welke de munltlelaag Is geworden, vier-en-een-half meter dik. Onder de munltlelaag ligt de schatkamer. De heer Becker uit Gennep, die de werkzaam heden leidt, heeft een conischen toren ontwor pen, welke een oppervlakte aal bestrijken van 113 vierkante meter. Deae toren is thans gereed en ligt in de hsven van Terachllllng. Het wach ten is op gunstig weer om dezen toren op sjjn plaats te brengen. Tal van voorwerpen zijn door de pulsinrich- ting naar boven gebracht, o. m. spijkers, welke het type merk blijken te zijn van de „LuUne”. stukken hout van verschillends deelen van het schip, stukken munitie enz. Het wachten is thans op eenige dagen goed weer om de verdere werkzaamheden te verrich ten met den conischen toren. Men meent, dat onder de munltlelaag het goud is geborgen ter waarde van ongeveer veertien mlllioen gulden, welke goudvoorraad bestaat uit gemunt goud en gouden en voorts ook zilveren staven. In de gemeente Merksteln bjj Kerkrede kre gen H en S-, huurlieden en goede vrienden, twist over een kleinigheid. H. trok plotseling een mes en bracht daarmede zijn tegenstander vier levensgevaarlijke steken toe. Op het hulp geroep van S. snelde diens zeventien-jarige broer toe; zonder zich te bedenken trok hij een revolver en doodde H. met een schot in het hart. De dader is gearresteerd. De toestand van 8. is hopeloos. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor der nieuw opgërlchte parochie van den H. Joseph te Zwolle den Weleerw. heer A. F. J. M. de Wit en tot kape laan aldaar den Weleerw. heer W. H. L. Ver hoeven. Zooals wij reeds berichtten is Za terdagnacht een brutale inbraak gepleegd in een pand aan de Van Oldenbameveltstraat te Rot terdam, waar de heer Taube een bontzaak heeft, en waar voor een waarde van ruim «006 aan bont werd gestolen. «V het onSertoek. dat de pólK# instelde. WARACHAl', 1411 M. «30 Vioolrecl- tal 5 30 Populair concert 7 20 Con cert door omroeporkest 9.20 Dansmu ziek. Toen klonk het tromgeroffel en nam het défilé een aanvang, langzaam onder de vroo- Hjke tonen der muziek trokken de vereenigin- gen en organisaties voorbij, de Prinses luid toe juichende. Onafgebroken duurde het voorbij trekken der deelnemer*. Allen werden opgesteld op het Voorplein voor het Paleis, voorzoover de ruimte altlians dit toellet. Toen alles meer dan vol stond, kwam er een ©ogenblik stilte. De Kapel zette het „Wilhel mus” in, dat door allen werd medegezongen. Plechtig klonken d$ tonen van ons Volkslied, dat gevolgd werd door een daverend hoera geroep en een „Lang leve de Prinses". Vervolgens werden nog gezongen het Vlagge- hed en een lied van Nederland, terwijl tenslotte het marachlied „1 Is plicht, dat iedere jongen” enz. ingeaet en uit volle borst medegezongen werd. Toen trokken de vereenlgingen. welke op het Voorplein een plaats hadden gekregen, af <n langs Noordeinde. Zeestraat, Sophia laan, wederom naar bet Plein 1813 terug te keeren. De laatste deelnemer* stonden nog op bet Plein te wachten, toen de eerste op den terug keer alweer in de onmlddelllJke nabijheid wa ren. Tot half zes duurde het voorbijtrekken. Steeds weer nieuwe toejuichingen barstten los, jraak overgaand in het ringen van nationale liederen. Zondagmiddag omstreeks drie uur werd een oude man, J. de G„ in het ziekenhuis der Broe der* van Joannes de Deo te Den Bosch ver mist. Toen hij des avonds om elf uur nog niet terug was gekomen, werd aangifte gedaan bij de politie. Maandagmorgen is *ijn lijk uit de Binnen- J Dieze opgehaald. De Haagsche burgerij heeft Maandagmiddag op grootsche en hartelijke wijze Prinses Juliana, ter gelegenheid van haar verjaardag, gehul digd. Door de goede zorgen van het Haagsch Comité voor Volksfeesten, is dit huldebetoon geworden tot een imponeerende ovatie, welke Den Haag, jong en oud. aan de jarige Prinses heeft gebracht. Het Plein 1813 werd geheel bezet met de deelnemende vereenlgingen. Het was een zee van vlaggen, vaandels en banieren. Het aantal deelnemers aan de huldiging is niet te schatten; het waren er echter vele dui zenden. Onder de aanwezige vereenlgingen waren ook de R. K. Vrouwenbond, de Bond van R. K. Patronaats-Commissies voor de stad 'ZGraven- hage, afdeehng Jongenswacht en de Graal. Precies vier uur zette de stoet rich in be weging. Vocrop liep het PoUtle-muriekkorps en daarachter kwam een schier elndelooee rij van vereenlgingen. Overal langs den weg was de belangstelling buitengewoon groot. Eenige mi nuten voor half vijf waren de eerste deelnemers voor het Paleis Noordeinde aangekomen. Toen verscheen H. K. H. Prinses Juliana op het balcon van het Paleis, dat fraai met eenige tapijten was gesierd. Prins Hendrik was even eens tegenwoordig. Voorts had de burgemeester van Den Haag op het balcon plaats genomen. Terzijde van het Ruiterstandbeeld had zich de Koninklijke Militaire Kapel opgesteld: even later marcheerde de Politie-muziekvereeniging op naar de andere zijde van het standbeeld. Hjj behoorde tot den staf van Lord Reading tijdens diens speciale missie naar de Vereenigde Staten In 1918. In 1922 werd hij bevorderd tot asslstent-onder- ■taatssecretaris en in 1930 werd hij onderstaats- secretaris-afgevaardlgde. PARIJS (Radio), 1715 M. —.706 Gra- mofoonmuzlek 1135 Concert door het omroeporkest 1150 Orgelconcert 12 25 Concert 8 50 Kamermuziek. Toen kapelaan Schmets uit Eupen óch op den weg bevond tusschen Herbesthal en Eupen, werd zijn auto door een vrachtauto voorbij ge reden. Deze auto reed zóó dicht langs den per sonenwagen. dat de linkerarm van den kapelaan die buiten bet raam hing, versplinterd werd. Kapelaan 8„ werd onverwijld 'naar het zie kenhuis gebracht, waar de arm aanstonds werd geamputeerd. Te Glanerbrug, vlak over de grens op Dultsch gebied, ligt de textielfabriek Stiermark. Op deze fabriek werken ook een aantal Nederland sche arbeiders, die in het Nederlandsche gebied Glanerbrug woonachtig zijn. In verband met de 1 Mei-vlering In Dultschland had men genoemden arbeiders medegedeeld. Maandagmorgen aan de grens werden wacht, om in optocht naar het stadje Gronau te trekken, waar het „Hltlerfeest” zou worden gevierd. Voorts werd medegedeeld, dat de ar beiders, die lid zijn van $en dpr Glanerbrugscbe muzlekvereenlgingen, hun Instrumenten moes ten meenemen, teneinde voor muziek ter op luistering te zorgen. Tevens werd te verstaan gegeven, dat degenen, die niet zouden komen, de consequenties msar moesten aanvaarden. Deze mededeeling heeft de Glanerbrug groote opschudding veroorzaakt, aldus schrijft ..Het Handelsblad", en langdurig Is van gedachten gewisseld over de aan te nemen houding. Alge meen werd gevoeld, dat door nlet-deelneming de menschen broodeloos zouden worden ge maakt. Maandagmorgen in de vroegte hebben bijna alle Nederlandsche arbeiders, gestoken in hun Zondagsche plunje, zich aan de grens ver- zameld. De leden der muziekvereeniglngen had den hun Instrumenten by zich. De Nationaal- sociallsten uit Gronau voegden de Nederlanders in het gelid en vervolgens trok men In optocht met muziek voorop naar Gronau om bet „Hit- lerfeest" te vieren. De Zeeieei w. pater H. A. J. Jansen, rector van het St. Canisius-college is dezer dagen wegens ernstige operatie in het Canislus-ziekenhuls op- ^pnomen. Tot vioe-rector werd in zijn plaats met ingang van 30 April benoemd de Z.Eerv. pater Vincent van Spaendonck, die sedert vele jaren leeraar Is aan genoemd college. KONIGNWl NTERHAI SEN. IS35 M. 11.20 Oramofoonmuzieï 1.20 idem 3.50 Concert 10.20 Dansmuziek. I s Zondag 7 Mei aa. zal het eerste lustrum her dacht worden van den terugkeer van het Ge nadebeeld van O. L. Vrouw van Renkum. Ter gelegenheid van dit jubüeum zal Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, dien dag een bezoek aan Renkum brengen en de plechtigheden door Zyn hooge tegenwoordigheid opluisteren. Te 3 u. arriveert Z. H. Exc. te Renkum waar hij op het kerkplein ojn. zal worden toegesproken door den zeereerw. heer pastoor der parochie. Direct hierop aansluitend zal zich de groot- •che Maria-processie opstellen, waaraan ver schillende vrouwen- en mannenorganisa ties deelnemen. Het Genadebeeld van O. L. Vrouw van Renkum wordt in dezen plechtigen omgang meegedragen. In het Park aal door den Aartsbisschop een plechtig Lof worden gecelebreerd. Onmlddeliyk na den zegen met het Aller heiligste wordt het H. Sacrament naar de kerk overgebracht en is de plechtigheid ten einde. Bij deze eerste.lustrum-viering worden vele pelgrims uit andere plaatsen in Renkum ver wacht. Hl'IZEN. 1875 M. 8 00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Morgendienst door ds L. J de Wolff 11 00 Liederenrecital 13.00 Politiebe richten 13.30 Trio van der Horst 2 00 Land bouwuurtje 3 «5 Rustpoos voor het verzorgen van den sender 3 00 Lezen van chr. lectuur 3 30 Concert 5.00 Klnderuurt je 6.00 Bespeling van bet Studlo-orgel *30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 7.00 Politieberichten 7 15 Persberichten van het Ned Chr Persbureau 730 Gramofoonmuzlek 7 45 Spreker: A Stapelkamp 8 00 Evan- gel Isat leeamenkomst te Haarlem *30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dies 9 45 Amsterdamoch Salonorkest o. 1. V. Kiekens 11.00 Gramofoonmuzlek. Afdeehng I: Saamhoorigheid op maatschap pelijk gebied. Inleider Henri Hermana, lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage. Afdeehng II: Saamhoorigheid op kerkelijk gebied. Inleider Rector J. F. A Bots, algemeen adviseur der Standsorganisatles te Amsterdam. Afdeehng III: Saamhoorigheid in het Huis gezin. Inleider Mr. G. A. J. M Mutsaerts te Amsterdam. Om vier uur de algemeene en slotvergadering. Spreker Pastoor P. Roovers uit Haarlem. Toespraak van Z. H. Exc. den Blsschop van Haarlem. BER1.1JN. 41» M. .330 Concert 1130 Dansmuziek. Te laat.... 'n leeltjk ding. We wa ren „bijna" op tijd, maar de trein ging juist voor onzen neus weg Dat scheelt uren' We vergeven het ons zelf niet. Maar er is niets aan te doen. Te laat. Elders zal men het stellen zonder ons! Dat komt er van steeds „op "t nip pertje" te zijn. Er zijn zoovelen in het leven die het er op wagen ..nog juist op tijd" te komen. Ze bekommeren zich om het vertrek van boot of trein niet al te zeer. ,Jk zal 't nog wel halen" denken ze. Hoevelen zullen aldus de reis naar den hemel aanvaarden. Ze spannen zich niet in om goed toegerust voor de reis op tijd te zijn Ze speculeeren op *t laatste nippertje Even voor de afreis, voor den dood, willen zij zich om het hiernamaals gaan bekomme ren Ze zullen dan nog wel gelegen heid hebben op tijd present te zijn. Maar hoevelen wordt die gelegenheid niet meer gegeven. De trein naar een beter hiernamaals halen ze niet meer.te laat bet omroep-eympbonle-orkeet o. 1. v. Jeen Kumpe 4 30 Populair concert door het Radlo-orkeet o. 1. v. Karei Walpot 530 Gramofoonmuzlek 9 00 Gramofoonmu zlek 10 05 Idem. toekomst i j'voor de v olksbond. nemen. Vereeniging de KALINDBORG. 1153 M. 1130 Strijk orkest van „Wlvex” o. L V. A. Bendis 230 Gramofoonmuzlek 3 50 Concert 7 20 Concert door een orkest van werk looss musici *.06 Gramofoonmuzlek 9.30 Dansmuziek. Officieel wordt medegedeeld, dat de Koning van Engeland den onderstaatssecretaris Bultenlandsche zaken sir Charles Hubert Mont gomery heeft benoemd tot gezant te Den Haag als opvolger van Sir Odo Russell, die binnen kort zal aftreden. Sir Charles Montgomery kwam in 1900 aan het Engelache Ministerie van Bultenlandsche Zaken. Op verschillende tydstippen tusschen 1907 en 1915 was hjj particulier secretaris van Sir Edward Grey, thans Lord Grey of Fal- Omstreeks half twaalf zyn Maandag te Bo- zum (Fr.) van den trein, die te ruim 11 uur uit Leeuwarden vertrekt, twee wagons uit de rails geloopen. Het ongeluk is hoogstwaar- achynlyk ontstaan, doordat een wissel te vroeg werd omgehaaid. Persoonlyke «.gelukken kwamen gelukkig, niet voor. De materlecle schade is gering. De reizigers van den sneltrein die niet kon passeeren. zijn In autobussen naar Leeuwarden vervoerd. rezen er eU dadelyk vermoedens tegen een ouden bekende, den 24-Jarigen J. J. V. De politie wist dat deze V. dikwijls naar Utrecht ging om zijn verloofde te bezoeken. Toen Zaterdagochtend bleek dat de man niet thuis was, reisde een Inspecteur dan ook naar Utrecht, aldus weet de ..Maasbode - te meiden De gezochte bleek echter niet bij zijn meisje te zijn en onverrichter zake moest de inspecteur terugkeeren. Iri den loop van den dag kwam V. toch bjj zyn meisje en toen hy daar hoorde, dat de politie op bezoek was geweest, dreef hij de brutaliteit zoo ver om kalm weg naar het Utrechtache hoofdbureau van politie te stappen waar hij informeerde wat ze van hem wilden weten. De Utrechtache politie, die van de zaak af wist, hield den man vast en stelde hem op transport naar Rotterdam. By een vérhoor ontkende V. iets met den dief stal te maken te hebben. De politie kreeg echter kqyt daarna de lucht er van dat U gestoten bont naar Den Haag was gebracht. Zondag vertrok een Inspecteur naar deze stad en Inderdaad slaagde hy er In een gedeelte van het gestolen goed in een pand aldaar terug te vinden. Het ia zoo ongeveer de helft van wat er in totaal gestolen la. De bezitter bleek het bont geheel te goeder trouw gekocht te hebben en toen hy met V. geconfronteerd werd herkende hy In hem onmlddeliyk den verkooper. Ondanks deze pertinente verklaring bleef V. ontkennen den diefstal gepleegd te hebben. Het verdere onderzoek dat den geheelen Zon dag door met kracht werd voortgezet, bracht aan het licht, dat V. de inbraak allen ge pleegd had en dat hij, na het bout klaar gezet te hebben, een chauffeur opdracht had gegeven voor te rijden. Deze chauffeur werd opgespoord. De chauffeur, die volkomen onschuldig bleek te zyn, herkende V. ook onmlddeliyk. Hy heeft hem naar een pakhuis in de binnenstad gereden waar V. het gestoten goed tydelyk heeft opge slagen. Zaterdag beeft hij het bont naar Den Haag gebracht. Ondanks al dat bewijsmateriaal blijft V. hard nekkig ontkennen. gevoerd. In de te Den Haag voortgezette vergadering van den Centraten Raad van den R. K. Volks bond In het Bisdom Haarlem werd medege deeld, dat het ledental thans 35327 bedraagt De „voorzitter verwelkomde de Tweede Ka lt. d. Bilt en Stelnmets en den het R. K. Werkliedenverbond, Bchutte. [ng kwam daarna het verslag van ia/Bestuur, naar aanleiding waarvan ide opmerkingen werden gemaakt, de werkloozenzorg en de Stormers- voorby trokken, ging een Schevenlngsch meisje vergezeld van haar vader en moeder, naar bin nen om namens baar verdïniging de Prinses bloemen te geven. Toen eindelijk de laatste deelnemers voorbij waren, liet de politie het publiek eenige oogen- bllkken vry en in een oogwenk was het paleis plein zwart van de menschen, die de Prinses een warme ovatie brachten en Haar hartelijk Soe juichten. Vriendeiyk dankte Prinses Juliana voor de Haar gebrachte hulde. Tenslotte werden de leden v<n het Comité in het Paleis verzocht, waar zy den dank van de Prinses in ontvangst hadden te nemen. Toen alles sfgeloopen was. marcheerde de Kon. Kape! onder het spelen van tnarachllede- ren naar het Plein 1*13 terug. Het duurde nog langen tijd, alvorens de drukte in de binnenstad eenlgszins voorby was. LVXEMBOVRG. 11*1 M. 7.00 Qramo- foonmuziek 7 45 Weeroverzicht 7.50 Gramofoonmuzlek 8 30 Causerie in Fransch 8 40 Gramofoonmuzlek 9 00 Nieuwsberichten in Fransch 9.10 Gra mofoonmuzlek 9.45 Nieuwsberichten in Dultsch 9.55 Dansmuziek en Gramo foonmuzlek. De diocesane R. K. Volksbond In het bisdom Haarlem heeft Zondag zyn 45-1arig bestaan herdacht met een feest vergadering In ..Amici- tia-' te Den Haag. Na een openingswoord Van den voorzitter, den heer van den Akker, hield de weleerw. heer van Alphen. kapelaan te Den. Haag en feestrede, waarin hy In groote UJpen de taak van den Volksbond voor de aangaf. Speciaal hield spr. een pield< de oprichting van kerntroepen in de; die het leekenapostolaat *al ter Tot slot heeft de Nestor def ileer Smit een toespraak gehot Deze vergadering werd opgi muziek van de Harmonie Styi Grooten, afd. Den Haag. Na deze byeenkomst vaardigden zich aan een In den avond werd dg Spelers” ..De Dorpspo Maandagmorgen we] houden. De voorzitl woord op de ‘oenami den. Het verplicht pt De Minister van Financiën heeft, naar ..De Telegraaf" verneemt, aan het gemeentebestuur van Zaandam dqen weten, dat de voor deze ge meente bestemde ultkeering uit het gemeente fonds ad 150 000 zal worden Ingehouden Deze maatregel is een gevolg van het in gebreke blij ven van Zaandam ten aanzien van de afloesing van een opgenomen voorschot uit s Ryks kas. die op 1 April had moeten geschieden. Toen deze datum was verstreken zijn tusschen de Regeering en het gemeentebestuur onderhande- llngen gevoerd over verlenging van de leening. doch Zaandam wenschte de voorwaarden, die het Ryk aan zulk een verlenging verbond, niet te accepteeren. Daarop heeft het.Ryk gebruik gemaakt van zyn by de leeningsovereenkomst voorbehouden bevoegdheid om. wanneer Zaan dam in gebreke bleef, het verschuldigde bedrag te korten op de Ryksuitkeering uit het ge meentefonds. Door dezen gang van zaken Is Zaandam in groote financieele moeliykheden geraakt In een Maandag gehouden spoedvergadering van het dageiyksch bestuur der gemeente Is o. m komen vast te staan, dat het uitbet alen van de werkloozenultkeertngen ernstig gevaar loopt, wanneer geen uitweg uit de moeliykheden wordt gevonden. Het ligt in de bedoeling om een spoedverga dering van den Raad uit te schrijven De veertig-jarige landbouwersknecht vxl. H. uit Voerendaal, die door een losgebroken stier ernstig verwond werd, i* aan d* bekomen ver wondingen overleden. Aan de gegevens van het departement van Binnenlandsche Zaken, verstrekt In zake werk loozenzorg. ingekomen van 1069 gemeenten met 7.891373 Inwoners, ontleenen wij. dat in bet tijdvak van 1 Jafiuarl28 Januari waren uit gegeven door de gemeenten i zonder aftrek van subsidie van Staat of provincie) aan werkloo-, zensteun 6.350.716 (in het tydvak 29 Januari 25 Februari was dit 7.787.467 en in het tijdvak van 26 Februari tot 1 April 9.605.744); en voor werkverschaffing resp. ƒ1.838.415 (ƒ2.058.275 en ƒ2397358). Uitbetaald was door het Rijk in die perioden resp. ƒ726.649, ƒ157.444 en ƒ402 050 en door werkloozenkassen 6319335, 5.695.633 en 1.797.600. Van 62 gemeenten met 292.474 Inwoners wa ren in het tydvak van 26 Februari1 April 1933 nog geen gegevens binnengekomen. BAVENTRY, 1554 M. 11.30 Orgel concert 13 05 Concert door het Weetem 8tudio-orkeet 4 06 Orgelconcert 7.30 Concert door het BB.C.-orkeet 8 55 Concert 10.30 Boy Fox en zyn band. lilLVERSIM. ree M. VARA *00 Oremofoonmuzlek VPRO 10 00 Morgen wijding VARA 10 15 Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven m m. v. De Notenkraker» o. 1. v. Deaf Wins en het Vara-tooneel o. 1. v. Willem van Ca- pellen 13.00 Het Vara-kleln-orkeet o. 1. v Hugo de Groot 13 45 Orgelspel door Johan Jong 1.15 Vara-klein-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 1 45 Verzorging een der 3 00 Vrouwenuurtje 3.00 Voor de kinderen m. m. v. Vare-tooneel o. 1. v. Willem van Capellen Vara-klnderkoortjes .De Krekeltjes” en de „Roodborstjes” o 1. v Leida Hulacher en Oom Henk vra genuurtje 5.30 Amsterdamsche salon- orkeat o. i. v. Dirk Kiekens 630 Radio- Volksunlversttelt VARA 7 00 8DAP- kwartler.tje. Overzicht van de afgeloopen week door Jan Oudegeest 7 15 Brahms herdenking 8.00 Herhaling 8.0.8 -be richten; daarna Vara-tooneel o 1. v. Wil lem van Capellen 930 Oramofoonmu- zlek 9 45 Vara-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 10.30 Persberichten van het Persbureau Vaz Dlas 10 45 Vara-kleln- drkest o 1. V. Hugo de Groot 11 15 De Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horat. Bet gaat met de exploitatie van bovenge noemd orgaan bhjkbaar steeds crescendo. Na het welgeslaagd ..Stille Omgang”-nummer lig gen thans voor ons de uitgaven van April en Mei, achtereenvolgens aangediend als ,41el- Ug-Jaar" en „Bint Lidulna-nummer"; uitgaven welke naar Inhoud en uitvoering de aandacht en waardeering verdienen der vele vereerders van ons hoogheilig altaargeheim. Wetenschap pelijke en leerrijke artikelen van de hand van vap-j bereagde -gqprljver» voeren het lezen op tot een geestelijk genot; keurige en vaak interes sante illustraties verluchten het geheel op ar tistieke wijze. Uit den belangrijken inhoud der belde num mers stippen wjj aan de artikelen van Dr. Al- phons Steger „BIJ bet twintigste Eeuwfeest der instelling van het Heilig Sacrament des Altaars" en „Het Leven van Sint Llduina" in verhaal en door Frank Luns ulgebeeld in ze ven mimische tafereelen; van pater Olaf Tim mers Oy.M. „Over de rijkdommen der H. Kerk”; van pater H. Lindeman OB.B. Historie van het H. Jaar" en van den onver- moeiden promotor onzer Ziekenloven en tri- dua, pastoor L. J. WUlenborg. een keurig en gevoelvol gestlleerden brief in facsimile af gedrukt waarin de eerwaarde schryver het leven en lyden van Sint Lidulna aan de zie ken ten beschouwend en lichtend voorbeeld stelt. Typografisch zijn de een druk gedrukt in modern omslag, door de drukkerij Kasteel van Aemstel" uitstekend verzorgd. Wij wenschen de ijverige redactie geluk met deze fraaie uitgaven en bevelen kennisname warm aan. Gisteren had ten kantore van de Trustee de trekking plaat» van de Paleis v. Volksvlljtloten 1867. Zestien series van 25 loten deden aan de trekking mee, welke geschiedde onder toezicht van Notaris Bonga. De uitslag was als volgt: 1000 op serie 1602 no. 19. 3 prijzen van 260.—: serie 2628 no. 19. serie 1028 no. serie 1743 no. 4 prijzen van 100.—: serie 3340 no. 16. serie 33 no. 23. aerie 875 no. 3. serie 1028 no. 18. Prijzen van 60. 1489 no. 1. 1489 no. 30. 3218 no. 8. 3628 no. 1 *n 8. 518 no. 1965 no. 2289 no. 18. De regeringscommissaris voor de uitvoering van de crisiszulvelwet. de heer L. BUckman. zal hedenavond voor de A. V. R. O. een radiorede houden over de beperking van den rundveesta pel. De uitzending zal om 7 uur aanvangen en tot 735 duren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6