Prikkeldraad KABINET IN WORDING N Van de Perstribune I I Crisispolitiek der regeering -- l D' boden wordt!) het parlementarisme in land te redden; al willen velen in hem ook zien den sterken man (mode-begrip!), hij zelf voelt er blijkbaar heel weinig voor, daad werkelijk als zoodanig op te treden; nog on langs heeft hu het zelf geestig opgemerkt: Colijn’s zware taak Niet doorgezet i Teergevoeligheid ONTSTEMMING BIJ DE R.K. WERKGEVERS WOENSDAG 3 MEI DE 1 MEI FEESTEN TE BERLIJN f Voor actieve politiek! Het deflatieproces DE VISCHOMZET IN APRIL Ernstig ongeluk te Halfweg Winkelier* er tegen Het vrijzinnige Noorden De Krakatau werkt Erupties als nimmer tevoren UIT HET VEENBEDRIJF Woning en schuur vernield -• Nieuw Carmelklooster ingewijd Na de rede van den Rijkskanselier werd een schitterend vuur werk af gestoken, dat door een enorme mensc^enmassa werd gadegeslagen Z. H. Exe. Mgr. A. Diepen op de H. Landstichting Begrafenis prof. Van Vollenhoven VORMING VAN INLANDSCHE PRIESTERS BISSCHOPPELIJK BEZOEK AAN VOLENDAM DE BOYCOT-ACTIE TE IJMUIDEN Motor tegen een paal Onderhandelingen met Oostenrijk Nog steeds dalende Klein-Seminarie voor de Dajaks op Borneo Hulde van de Graal Bevordering van den export en beveiliging van de binnen- land sc he markt I de welke s reeele wijze ten werden met een daverend op 2 Mel 1933; der consumen- is, op moreele 5- 14 DU* D* Dinsdagavond om zeven uur heeft de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van professor Van Vollenhoven plaats gevonden op de begraafplaats van het Groene Kerkje te Oegstgeest. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene was aan tijd en plaats der begrafenis geen bekendheid gegeven. vergadering van reutraal moeten sullen zij leveren Hedenmorgen omstreeks kwart over vijf heeft op den Rjjksstraatweg te Halfweg een ernstig motorongeluk plaatsgehad. Omstreeks dien tijd reed daar bij het Raad huis van Halfweg een motorrijder, zekere Hor vath. ober-kellner in een der hotels van Am sterdam. Op de duo «as een dame gezeten. Door tot nu toe onbekende reden reed de mo torrijder tegen een kilometer-paal. De bestuur der werd ernstig aan een der voeten gewond, terwijl de duo-rijdster, wier naam onbekend is. van den motor werd geslingerd. Zeer ernstig gewond zij had om. een schedelbreuk beko men werd zij opgenomen. De Inmiddels ge waarschuwde geneesheer dr. Baumann uit Half weg verleende aan beide gewonden de eerste hulp, waarna zjj per ziekenauto naar de Maria- stlchtlng te Haarlem werden overgebracht. De toestand van de dame is zeer zorgwekkend, men vreest voor haar leven. Een onderzoek naar de oorzaak wordt Inge steld. Naar wij nader vernemen is de duo-rijdster. die er het ergst aan toe was. mej. L Duis, 31 Jaar. werkzaam in een der cafés te Amster dam. ZU is eveneens te Amsterdam woonachtig. n de (Chr.) „Rotterdammer" vinden wij de volgende „losse opmerkingen” gemaakt naar aanleiding van den verkiezingsuitslag In het district Den Helder: In aansluiting aan de reeds gepubliceerde openingsrede van den Voorzitter der Algemeene R. K. Werkgevers-Vereeniging-Federatie, Mr. M. P. L Steenberghe, op de deze week gehouden gecombineerde besturenvergadering dezer Fede ratie en het R. K. Verbond van Werkgevers- Vakvereenlgingen kan nog het volgende worden medegedeeld. 1933 bedraagt f 1.493.1 over hetzelfde tijdvak ring alzoo van ruim De gedetailleerde c den als volgt: 1 stoomtreller f 2996 62; 2 stoomsnurrevaad f 445.95 230 motorloggers f 113.818.70; 2 stoom- kustvisschers f 1.025.23 459 motorkustvlsschers f 26.248.73; 16 open bootpn f 235.72; 1 Belgische motorkotter f 13330; 20 Deensche motorkotten f 11.689.64; 1 Engelsche stoomlogger f 3 233.96; 28 stoombeugers f 23.776.27; Conslgnatlezen- dingen f 54.732.53. :let op de moei te winkeliers en te ontstaan; i om de winke liers en handeldrijvenden In dli conflict te be trekken. met beslistheid moetep worden afge wezen; besluit, haar taak ten behoe ten zonder aanzien des pers wijze te zullen blijven verrichu Hierna werd de vergadering BANDOENG, 3 Mei (Aneta) Dr. Stehn van den Vuloanologlschen Dienst seint van de ..Bel latrix" dat het eiland Anak Krakatau erupties vertoont als nimmer tevoren. Gisteren bereikten de afgeschoten aschwolken een hoogte van 7000 Meter. Het met de erupties meegekomen zee water viel omlaag als een plaatselijke, zware regen, terwijl de electrische ontladingen in de aschwolk den indruk maakten van onweer. Op den Krakatau zijn twee eruptlepunten, waarvan een In den krater van het eiland en het ander Zuidwestelijk in zee. Dit laatste vormt al sinds jaar en dag een teer punt, en de Katholieken zullen zich o.a. moeten vergewissen van ’sheeren Colijn s sociale aspiraties bjj het wachtende sanee- ringswerk, vóórdat zij zich geven aan een ka- binet-Colijn. De regeeringsopzet van den heer Colijn moge heel eenvoudig en natuurlijk, vanzelfsprekend schijnen, hij staat niettemin voor een zware taak: hij zal een hecht fundament moeten vinden voor eep rechtsche, christelijke regee- ringsmeerderheid, welke ondanks hoe hevige stormen ook (en er Is storm op till) niet zal ineenstorten, niet zal ulteenvallen, maar vooral: hij zal, met een deel van zijn verleden (terecht of ten onrechte) tégen zich, opnieuw de ondankbare taak moeten verrichten van den dokter, die niet .zacht" mag zijn. In het belang van het land, dat in deze dagen schreeuwend behoefte heeft aan een sterk ge zag, X welk niet alleen In den materleelen, maar niet minder ook in den geestelijken nood van ons volk moet voorzien, mogen wjj slechts hopen, dat de heer Colijn In zijn opzet stage, zóó dat de Katholieken en de Christelijk-Hls- torischen er con amove mee kunnen instemmen. heer Colijn wenscht (t is misschien voor de laatste maal, dat aan eenlg staatsman in Nederland deze kans ge wordt'.) het parlementarisme In ons „In ’t algemeen vindt men In dit district de bevestiging vkn de waarheid, dat het onge loof geleidelijk, maar consekwent, voert naar de uiterst linksche politieke groepeering. Voorzoover de R. K. partij geen tegenwicht vormde en door haar veel meer wassende be volking steeds grooter tegenstand kon bieden, was Noord-Holland boven het IJ aan het libera lisme overgeleverd. Menigmaal Is vroeger van Christelijke zijde voorspeld, dat afglijden naar rood en rooder te vreezen stond, omdat alleen het Christelijk geloof behoudende kracht heeft; doch dit werd vaak luidruchtig ontkend. Wat leert echter het heden? Dat het libera lisme bijna nergens meer in tel is. In Den Hel der bracht het nog.... 767 menschen aan de bus, of precies 5 pCt.; In de plattelandsgemeen ten Callantsoog, Anna Paulowna, Zjjpe, Behagen en Wierlngerwaard Is het nog Iets beter: 5 A 10, soms 20 A 25 procent; maar zelfs op Texel en Alkmaar is het misère. Op het, over t geheel moderne eiland benoorden het Marsdiep, waar eens de Protestantenbond en het liberalisme onbeperkt heerschten, kreeg de liberale lijst 155 stemmen van de 4065 en in Alkmaar, met zijn liberalen burgemeester, werden op den Vrijheids bond slechts 1369 stemmen uitgebracht van de 15241, tegen 4484 op R. K., 3887 op 8. D. A. P 1840 op V. D-, 940 op A. R. en 794 op C. H. Het is duidelijk, dat de 8. D. A. P. het libe ralisme zoo langzamerhand verslonden heeft. Zeer sterk spreekt dat op het ongeloovlge Wieringen, waar ruim een derde der bevolking rood en bijna een vierde rose stemt; al winnen de christelijke partijen, vooral door vestiging van buiten, eenlg terrein: 330 A. R. en 57 C. H. zijn bemoedigende getallen. Ook op Texel is de 8. D. A. P. een mach- -J—ye redactie van de roode Arbeiderspers I 1 zeer ernstig ontstemd; in baar beken- IS kende teergevoeligheid is zij allerpijnlijkst getroffen door 71 niet alleen Oranje-natlonale maar tevens ook we geven het toe 'ta melijk anti-sociallstische radiorede van Ds. Van Hoogenhuyze. Ziehier, hoe de teergevoelige redactie haar misnoegen uitspreekt: De omzet In den Rijksvlschafslag te IJmul- den over de maand April bedroeg f 238336.71, tegen f 569.51031 over dezelfde maand van het vorige jaar. De omzet over de afaeloopen 4 maanden van 13.80239 tegen f 2.876.040.77 ik Wan 1932. Een vermlnde- tj 1.360.000. ofnzetcijfers van April lui- in de gemeente Velsen, vergaderend met de kden der aange sloten Wlnkeliersvereenlglngei i In het R. K. Vereenigingsgbouw te Umulder kennis genomen hebbende var de boycot-actle In het visscherijbedrljf-conflict <oor de Umulder Federatie, welke boycot-actle ok door andere organisaties als tegenmaartrege I dreigt te wor den toegepast; gehoord de besprekingen en lijkheden, welke hierdoor voor handeldrijvenden zijn of drelge van oordeel, dat alle middel. Spreker achtte de verkregen resultaten, ge zien het van Nederlandsche zijde ter tafel ge brachte ruilobject, verlaging van de rente van het loopende crediet, zeker niet onbevredigend, doch hij legde den vollen nadruk daarbij op de absolute noodzakelijkheid om de komende maan den te benutten teneinde In het najaar met de Oostenlijke naburen te kunnen onderhandelen op een basis, die het Nederlandsche standpunt over de geheele linie recht doet wedervaren. Nederland zal een onderhandellngstarief moeten Invoeren en bovendien zijn Invoercontingen ten dienstbaar moeten maken aan een vergroo- tlng van den export. Van vele zijden werden voorbeelden genoemd van de drieste wijze waarop internationale kar tels en trusts de Nederlandsche Industrie door dumpingspraktijken en dreigementen terrori- Op een der Heuvelen van de H. Landstich ting staat te midden van sparren en dennen het eenvoudige klooster der Zusters Carmelltessen. die er al jaren in hun klooster, toegewijd aan de H. Drieëenheld, hun Ingetoogen leven van slotzusters leiden. De kloostergemeenschap groeit langzaam uit, zoodat het afgelegen huls van gebed en versterving te klein werd om alle volgsters der H. Theresia voldoende plaats te bieden. Het eenvoudige kloostertje is nu uitgebreid. Met behoud van het bestaande huis Is een nieuw gedeelte bijgebouwd. Naast het klooster is aangebouwd de kapel, met voorkoor en hoofdkoor voor de slotzusters. De kapel is toegewijd aan de H. Theresia, staat onder bescherming van den H. Jozef. De kunstenaar der H. Landstichting, de heer Piet Gerrits, ontwierp het architectonische plan voor dezen eenvoudigen kloosterbouw. De bouw werd uitgevoerd door de N. V. Aann alternatief is niet te vermijden. De vergadering achtte het den allerhoogsten tijd het roer om te werpen en de lijdelijke economische politiek in een actieve om te zetten. „De eerste conclusie Is. dat er in de Kamer een meerderheid is die wenscht, dat er In het bewind van het land met de Christelijke volks- aspiratle worde gerekend. Al zijn er natuurlijk bepaalde verschillen, die soms lang niet gering zijn, het aantal dergenen, die met die Christe lijke volksasplratles wenschen gerekend te zien, bedraagt toch acht en vijftig. En als men alle dissidenten buiten beschouwing laat in elk ge val nog twee en vijftig. Ongetwijfeld ligt hierin lèén der aanwijzingen voor den te volgen koers. Een tweede conclusie, die wij meenen te mo gen trekken, is deze, dat het nationaal gevoel bij deze stembus sterker gesproken heeft dan gemeenlijk het geval is geweest, dat er een verlangen tot uitdrukking is gebracht naar het sturen van een natlonalen koers, vooral uit komend In bezorgdheid voor de afnemende autoriteit der Overheid. Hieruit valt af te lel den, dat het nieuwe Kabinet dien wensch niet uit het oog zal mogen verliezen en dat het ove rigens ook met het oog op de sterkteverhou- dlngen naar nationale bevrediging zal heb ben te streven. De derde conclusie, die wjj trekken, houdt verband met de toeneming van het aantal partijen. Wij hadden er elf, thans zullen wij er veertien hebben. Daarin ligt een zeer ernstige waarschuwing besloten. Hoe grooter de versplin tering van het Parlement, hoe krachteloozer de volksvertegenwoordiging wordt. En hoe krachteloozer die volksvertegenwoordiging, hoe moeilijker het worden zal om de diep Insnij dende kwesties van dezen tijd tot oplossing te brengen. Terwijl Juist door het nlet-oplossen van de groote vragen: herstel van autoriteit der Overheid; herstel van de ontredderde fi nanciën; herstel, zooveel moge lijk, van ons economisch leven en bestrijding der werkloos heid, de versplintering van het Parlement we derom grooter wordt, de onmacht ten slotte toeneemt en aldus de weg naar een regeerings- vorm wordt gebaand, die bjj onzen volksaard niet zou passen. Het zal dus wel geen verdere uiteenzetting behoeven van hoe overwegende beteekenls het is, dat er een Kabinet kan worden gevormd, hetwelk voor zijn arbeid rekenen kan op vol doenden steun in de Kamer. Met het tweeledig doel, aan de groote tijdvragen een doelmatige oplossing te geven en tegelijk het gevaar te vermijden dat uit een zwak bewind voort vloeien zou voor het behoud van ons constitu tioneel-parlementaire stelsel." In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur zijn de tandbouwschuur en de woning van den landbouwer J. Lagendoen aan den Zeedijk te Nieuw Helvoet totaal afgebrand. De in boedel ging vrijwel geheel verloren. Het vee was reeds buiten. Na afloop van deze openingsrede ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisseling over de In de rede van den Voorzitter aangestipte denk beelden. waaraan werd deelgenomen door ver tegenwoordigers o.m. uit de Metaalindustrie, de Wollenstoffenindustrie, de Textielindustrie, de Keramische Industrie, de Schoenindustrie', de Limburgsche Klel-lndustrie, de Sigarenin dustrie en de Lederindustrie. In al deze takken van het industrieele be drijfsleven bleek zeer ernstige, op feiten steu nende ontstemming te bestaan over de tot nu toe gevolgde economische crisispolitiek der Re geering, zoowel voor wat betreft de bevorde ring van den export, als wat betreft de be veiliging der blnnenlandsche markt tegen de abnormale bultenlandsche concurrentie. Mr. Steenberghe. die als gedelegeerde der Neder landsche Regeering de onderhandelingen met de Dultsche Regeering over het douane- en credietverdrag heeft medegemaakt, heeft het verlaop dezer besprekingen uiteengezet. gegeven tot een uitvoerige discussie, doordat de toenmalige minister Jhr. mr. van Reenen, met instemming van het geheele ka binet de wetsontwerpen die bU de Eerste Ka mer lagen en die aangenomen waren door de intusschen ontbonden Tweede Kamer introk. Als grond voor die opvatting voerde minister van Reenen aan, dat de Grondwet voer de tot standkoming van eene wet onmiskenbaar vor dert de gezamenlijke medewerking van den Ko rting en van de belde Kamers en dat die ge zamenlijke medewerking niet bestaat, wanneer de Eerste Kamer wetsvoorstellen behandelt en aanneemt, waarmede de niet meer bestaande Tweede Kamer zich wel heeft vereenlgd. doch waaraan de nieuw opgetreden Kamer geheel vreemd is. Alhoewel In 1917 minister Cort v. d. Linden het daarmede niet geheel eens was en de Twee de Kamer ook een andere opvatting huldigt, besloot de Eerste Kamer op 17 Juli 1917 met 21 tegen 18 stemmen om wetsontwerpen van een ontbonden Tweede Kamer niet meer voor afdoe ing vatbaar te verklaren. De heer de Vos van Steenwijk heeft, zooals nu gebleken is, zijn opvatting over de behan deling van de Kieswet niet zoover doorgezet, dat ze geheel van de baan zou zijn. De Eerste Kamer kan haar nu nog behandelen zij het ook, dat haar Invloed op de plaats gehad heb bende verkiezingen onmogelijk is geworden. Een volgend Kabinet zal deze wet dan vinden en misschien krijgen we dan bij een nieuwe ver kiezing een meer rechtvaardige verdeeling der zetels dan thans heeft plaats gehad. Het gebeurde Is daarmede natuurlijk niet on gedaan gemaakt en de gevolgen ten opzichte van de verhouding tusschen Kamer en Regee ring eenerzijds en den voorzitter der Eerste Kamer anderzijds evenmin. De debatten later, bij de wijzigingen van het reglement van orde, zullen daarvan wel blijk geven. In het Apostolisch Vicariaat van Nederlandsch Borneo is te Pontlanak een Klein-Seminarie op gericht, dat hoofdzakeljjk bestemd Is voor de Dajaks. Tot directeur is benoemd de Pater Justinlanus, Capucijn-Mlsslonarls, terwijl de Broeders van Huybergen behulpzaam zullen zijn bij het onderwijs. Er wordt begonnen met drie leerlingen. Op Palm-Zondag werd door Z. H. Exc. Mgr. Paclficus Bos het Seminarie geopend met het opdragen van een H. Mis in de Kapel, waarbij Z. H. Exc. werd geassisteerd door den Z. E. Pater Justinlanus, directeur, terwijl de drie eerste Dajaksleerlingen als misdienaars het altaar omringden. „t Zijn geen sterke volken, die sterke mannen noodig hebben!" De kabinetsformateur van heden zal parle mentair wenschen te regeeren. Op welke partUen-grondslag? Ook daaromtrent kan men nauwelijks in twijfel verkeeren: hij zal voorzeker allereerst rekening houden met „de Christelijke volks- asplraties", welke bij de Jongste verkiezingen tot uiting zijn gekomen volgens zijn eigen waarneming, en dit zal. naar wij veronderstel len, een streep door de rekening beteekenen voor de vrijzinnlg-democraten, die blijkens tal rijke verklaringen In den laatsten tijd, ook ten koste van zekere otters, gaarne mede regee- ringsverantwoordelijkheid aanvaard hadden en voor velen In de rechtsche gelederen In een bepaald geval ook geen onwelkome bondge- nooten zouden zijn geweest. Of de heer Colijn in zijn r e c h t s-parlemen- talren opzet slaagt, zal afhangen van de vraag, of de Katholieken zich op zijn program zullen kunnen vereenlgen en of de Christelijk-Histo- rischen zich voor de komende wetgevende pe riode stevig genoeg zullen willen verbinden. Maandag brachten Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, en Z. H. Exc. Mgr. MacDonald, wijbisschop van Edin burg, een bezoek aan Volendam. De hoogwaardigheidsbekleders waren verge zeld van een tweetal Graalleden. De Graalwacht van Volendam heeft aan deze hooge geestelijkheid haar groet gebracht, ter wijl de belde kerkvorsten zich met de Oraal- meisjes onderhielden. •w-'w e voorzitter van de Eerste Kamer heeft 1 thans de herziening van de Kieswet op de agenda geplaatst ter openbare behan deling met een minister van Blnnenlandsche Zaken, die reeds ontslag aan H. M. de Konin gin heeft gevraagd. Deze gang van zaken acht hij blijkbaar wel toelaatbaar. Het naar onze opvatting misbruiken van zijn macht, om een bepaald wetsontwerp niet aan de orde te stellen heeft hij niet zoo ver door gedreven, dat de Regeering het zou moeten In trekken, teneinde de procedure weer opnieuw te beginnen. Dat men er In dezen tijd bepaalde crisiswet ten alsnog afdoet met een demissionair kabi net is te verantwoorden. „Nood breekt wet”, zou men kunnen zeggen, maar staatkundig is naar onze opvatting het aan de orde stellen van de wijziging van de Kieswet alleen te ver antwoorden, als de voorzitter daardoor zijn machtsmisbruik eenigszins goed wil maken. De opvatting van de Eerste Kamer is dat wetsontwerpen welke haar zijn toegezonden door de Tweede Kamer, welke daarna ontbon den Is niet meer In behandeling kunnen wor den genomen. Alle ontwerpen van wet. die op 8 Mei nog bjj de Eerste Kamer zijn, moeten daarom door een volgend kabinet worden inge trokken en, zoo alsnog prijs gesteld wordt op de tot standkomlng bij de Tweede Kamer op nieuw worden ingediend en daar behandeld. Het was op 17 Juli 1917 de tegenwoordige voorzitter van de Eerste Kamer, die zich op wierp als verdediger van dit beginsel met een beroep op de Grondwet, waarin staat, dat wet ten in samenwerking met de Staten-Generaal moeten tot stand komen. Reeds op 16 Juni 1853 had dit vraagstuk aan leiding vereeniging. Spreker: dominee Van Hltlerhuyze Inhoud van de rede: Dankbaarheid vervult ons hart, dat de 30 April thans op den Eersten Mei geplaatst Is. Oranje dus In plaats van rood. Wilhelmus In plaats van de Internationale. Er zijn nog veel te veel revolutlonnalren in Nederland. Zij zijn misleid door raddraaiers, door bestuurders, die langs de ruggen der ar beiders omhoog klauteren en die zich nu neste len In de behagelijke weelde van de hulzen der kapitalisten. Die roode pestbuil moet afgesne den worden. Haal de roode vlag omlaag en hijsch de oranjevlag in top. Zelfs ons leven zul len wij daarvoor over moeten hebben. Wat rood bewind beteekent, bewijst Amsterdam: het roode bestuur van die goede gemeente Is er de oorzaak van dat een groote schuldenlast op onze gemeente-lnstelllngen en gebouwen drukt. Een Mei moet een Rationale feestdag worden, gelijk In Dultschland. Ende nieuwe re geering moet den moed hebben de politiek uit den aether te doen verdwijnen.” X Is geen vriendelijk? taal, zooals ze door de redactie weergegeven wordt, maarvanwaar nu toch plotseling die teergevoeligheid? Niets is de roode pers te ordinair, te laag en te gemeen, als zij er haar welbehagen in schept, den tegenstander te bestrijden en te hoonen. En de V A R A. Is berucht om haar schande lijke radlo-redevoerlngen en praatjes; de' V AR A, is het, welke censuur, ja, verbod in den aether afdwingt van de regeering. Toen ^diesel!de Ds. Van Hoogenhuyze onlangs per radio de Katholieken beleedlgde en belas terde, verdacht maakte en in alle opzichten trachtte te benadeelen, hebben wij In de roode Arbeiderspers van eenlg protest daartegen niets bemerkt, toen maakte die dominee vol gens de redactie blijkbaar slechts doodgewoon gebruik van de in ons land geldende radlo- „vrijheld”, thans echter, nu de plotseling opgekomen teergevoeligheid der roode redactie wordt gedeerd, kan zij niet nalaten, de Radlo- contróle-commlssle attent te maken op het ge val; nu wordt er de politie bij geroepen, de politie, waarvoor zij anders slechts scheldwoor den over heeft. De redactie moest haar teergevoellgbeldsver- toon maar opbergèn. We gelooven er toch niets van. Dinsdagavond had in het R. K. Vereenlgings- gebouw te IJ mul den een vergadering plaats van de leden der bjj de Mlddenstandscentrale aange sloten winkeliersvereenlgingen. Deze bijeenkomst was belegd naar aanleiding van den uit het vlsscherij conflict voort- vloelenden boycot van de winkeliers ter plaatse. De voorzitter, de heer Homburg, deelde mede, dat hl) van het bestuur der IJtnulder Federatie de mededeeling heeft gekregen, dat de bedoeling is boycot van alle vischazken. Voor wat den boycot betreft van andere zaken en winkels kan. zoolang het bestuur zijn goedkeuring daar niet aan hecht, het ook geen verantwoording daar voor op zich nemen. Naar aanleiding van deze voor de winke liers tn Velsen en Umuiden aoo critleke zaak, heeft het bestuur der Mlddenstandscentrale ge meend, de leden te moeten advlseeren, geen enkele partij te stellen. Zij hebl*en een dienende taak en moeten die op de mees uitvoer brengen. Deze woorden applaus beantwoord. Over het algemeen was de oordeel. dat de winkeliers blijven In den handel. Iedereen en verkoopen op verlangen. Hierna werd de volgende mo|le aangenomen: De Middenstands Centrale tige partij, t Is nog niet zoo lang geleden, dat daar een sociaal-democraat zeldzamer »(as dan een zwart schaap: thans brachten 968 kiezers hun stem op deze partij ui^- De uitslag In Den Helder zelf is ook merk waardig. Rood is er nog zeer sterk: 5101 van de 15240 stemmen; precies ’n derde deel dus. Bovendien geven de afzonderlijke stemdlstric- ten een afdoend antwoord op de vraag of de Marine rood is of niet. In district 16 (Brakkeveldweg en Tuindorp) waar de meeste marinemenschen wonen, brach ten 451 van de 859 kiezers hun stem op de 8. D. A. P. uit. Hiertegenover staat dat de 8. D. A. P. In 1929 In heel de gemeente 5Ó31 stemmen uitbracht en nu slechts 5101, dat is, nu er 2000 kiezers méér waren, een feitelijke achteruitgang van omstreeks 500 stemmen; terwijl A. R. groeide van 1455 tot 2385: een ongekende vooruitgang; ondanks het merkwaardige feit, dat er 1066 stemmen op Nationaal Herstel zijn uitgebracht: ruim 1000 van de 15000; dat Is heel wat voor een nieuwe partij. Opvallend hoog is ook het aantal stemmen op de V. D„ In Den Helder bijna precies even veel als A. R n.L 2375; op Wieringen 706 en de andere plaatsen navenant. De persoonlijke be kendheid van Mr. Oud. die hier vroeger amb tenaar was, zal hieraan niet vreemd zijn. Rest ons thans nog een blik te slaan op Zaandam, het roode Zaandam. Eens was de 8. D. A. P. daar in de meerderheid: thans moest zij zich vergenoegen met 6204 van de 17787 stemmen. Daarentegen stonden de communisten reeds op 1599, de revolutlonnalr-socialisten op 600 en de O. 8. P. op 417; samen 2625, al dicht naar de helft van de 8. D. A. P. en met deze samen 100 stemmen minder dan de helft van het geheel. Dit proces gaat door onder het vrijzinnig deel der bevolking. Het is een beeld van het geheel: tegenover het Christelijk volksdeel komen steeds scherper de uiterst linksche partijen te staan. Dit moet ons aanspoten tot eenheid en waak- 7jmmhpid In een vergadering van anti-revolutionnaire kiezers en in een Interview liet dé heer Colijn zich in precies denzelfden geest uit. Verwacht moet dus worden, dat de heer Co lijn zal streven paar een rechtsch par lementair kJblnet, dat in staat zal zjjii tot krachtig-n a^t 1 o n a 1 e n arbeid, waarbij vooropstaan: herstel van de autoriteit der overheid, herstel van de ontredderde finan ciën, herstel, zooveel mogelijk van ons eco nomisch leven en bestrijding der werkloosheid. seeren. De Nederlandsche Regeering heeft tot nu toe niet tegen deze aanvallen beschermd. Het gevolg daarvan is. dat ook bij voortgaande In ternationale kartelvorming het Nederlandsche bedrijfsleven het .slachtoffer gaat worden. Wat de beveiliging der blnnenlandsche markt betreft. Welke voor de Industrie voor het weg vallen van het grootste deel van den export met den dag van meer belang wordt, werd vast gesteld. dat de Industrie op volstrekt onvol doende wijzen tot nu toe is geholpen, zoodat vergrootlng van de werkloosheid en ondermij ning van vele ondernemingen voor de deur staat. De vergadering besloot bij de nieuw te vor men Regeering er ten sterkste op aan te drin gen aan de Crisis-Invoerwet ruimer toepassing te geven en bovendien den Invoer veel Iterker te beperken. Daaraan dient gepaard te gaan een tarievenpolitiek op basis van het stelsel der specifieke rechten, teneinde een volkomen Ineenstorting van groote deelen van het In dustrieele bedrijfsleven te voorkomen. Een, krachtige samenwerking "Van belanghebbenden werd bepleit, waarbij de Overheid hare stlmu- leerende Inwerking niet zou mogen onthoude*; in overleg met de samenwerkende belangheb benden zouden zelfs groote bevoegdheden aan de Overheid moeten worden toegekend. Van twee zijden zal Nederland dienen zorg te dragen, het deflatieproces, waaronder de In dustrie gebukt gaat, te stuiten. Eenerzijds door de productiekosten te verlagen, anderzijds door het prijspeil wederom te verhoogen tot een loo- nend niveau. De vergadering was van oordeel, dat hoe belangrijk een goede samenstelling der Tweede Kamer voor het Nederlandsche volk ook moge zijn in da tegenwoordige omstandigheid de samenstelling en het program van het Mini sterie van allesoverheerschende beteekenls moet worden geacht. De vergadering achtte het onvermijdelijk, dat de tot nu toe gevoerde economische politiek noodzakelijk binnen korten of langer Hjd tot Inflatie van het ruilmiddel zou moeten lelden omdat de bronnen van Inkomsten voor den fiscus zullen ophouden te vloeien en de steun maatregelen voor den landbouw en de werk- loozen niet meer door de volksgemeenschap zul len kunnen worden gedragen. Versterking van den weerstand van het bedrijfsleven is het eenlge middel om de Inflatie te ontgaan. Dit iemand zal er zich dver verbazen, dat H. M. de Koningin juist aan den heer Colijn de opdracht gaf, een kabinet te formeeren. Reeds geruimen tijd vóór de verkiezingen duidde de „vox popull”, de stem des volks, hem aan als den komenden man en de stembus uitstag heeft slechts de overtuiging kunnen versterken, dat de heer Colijn als kabinets formateur het eerst in aanmerking diende te komen. Om Colijn of liever: om Colijn’s invloed, om Colijn’s prestige, om Colijn’s gezag, om de krachtige, nationale daad, welke men van den leider der anti-revolutionnaire partij meende te mogen verwachten hebben duizenden in den lande, voor een zéér groot deel voorzeker niet uit anti-revolutionnalr beginsel, ge stemd op de anti-revolutionnare lijst; waar alle groote partijen verliezen leden aan dlss>- dentgroepen en uiterst-llnksche en uiterst- rechtsche formaties, daar hield de partij van Colijn niet alleen stand, maar wist deze zelfs een- winst van twee zetels te behalen. Het ware zeer gevaarlijk, ons te wagen aan voorspellingen omtrent de resultaten, welke de heer Colijn als kabinetsformateur en even tueel als leider der toekomstige regeering zal kunnen bereiken, maar wél zijn gegevens voorhanden, waaruit wij mogen opmaken, in welke richting de heer Colijn de oplossing van kabinetsformatle-kwestie zal zoeken: zoo wel vóór als nA de verkiezingen Immers heeft hij zich daaromtrent uitgelaten op een wijze, welke aan duidelijkheid niets te wenschen over liet. Als men leest, welke conclusies de heer Colijn blijkens een hoofdartikel in „De Standaard' getrokken heeft uit den uitstag der jongste verkiezingen, dan kan er ten aanzien van zijn opvattingen als kablnets-formateur hoege- naam geen twijfel meer bestaan. Wij clteeren hier uit „De Standaard" van Vrijdag, 28 April: „Ds. Van Hoogenhuyze, befaamd strijder te gen de godsdlonstloosheid In.... Rusland,heeft het ze gisteravond maar eens flink gezegd. Zóó flink, dat we dezen Amsterdamschen predi kant voortaan maar Van Hltlerhuyze zullen noemen. Plaats der handeling. Concertgebouw, Prin- sessefeestviering van de Christelijke Oranje- Bedrjjf Berntsen en Braam te Nijmegen, wel ke ook het tegenwoordige oud kloostertje nog zal verbouwen, als verblijf voor de buitenzus ters en voor de gasten die den Carmel der H. Landstichting komen bezoeken. Hedenmorgen omstreeks half negen werd Z. H. Exc. Mgr. Am. Diepen aan het station te Nijmegen afgehaald en naar de H. Landstich ting gereden. Ter begroeting waren bij den Carmel aanwezig Mgr. C. A. van Bon, deken van Nijmegen, vicaris Am. Buys van de H. Landstichting, prof. dr. Titus Brandsma O. Carm., rector-magnlficus der Kath. Unlversiteit, de EK. PJ». E. Bremen, overste der EK. PP. Montfortanen der H. Landstichting, M. Stoks Csz.R., overste van den Nebo, Pater Honor las O.C.D. uit Rotterdam en Pater Plaude van de orde der Ongeschoeide Carmelieten uit Was pik, Piet Gerrits, pater Schelstraete, overste van Brakkensteijn en anderen. Na de begfoetlng van Mgr. werd de nieuwe kapel door een olsschop Ingewijd waarna Mgr een stille H. Mis met assistentie In de kapel opdroeg, terwijl de eerw. zusters die van het slotkoor de H. Mis bijwoonde, de liturgische gezangen zongen. Na de H. MIs werd hst nieu we klooster Ingewijd en werd het H. Sacrament op plechtige wijze van de oude kapel naar de nieuwe kapel overgebracht de zusters Car melltessen gingen dlepgeslulerd den Christus Eucharlstlcus vooraf en trokken daarna haar nieuwe klooster binnen om dit niet meer te verlaten. In het nieuwe klooster met streng slot vol gens den Carmelregel verblijven thans zeven tien binnenzusters, die geheel van de buiten wereld afgezonderd leven. In eht oude klooster- gedeelte zullen na de verbouwing drie buiten zusters vertoeven. De Dinsdag ten Gemeentehuize te Zwolle, onder leiding van den Rijksbemlddelaar. den heer J. B. Westerdijk, gehouden bespreking tusschen de besturen van den vervenersbond „Dedemsvaart en Omstreken” en de hoofdbe sturen der Nationale Veenarbeldersbonden over het dreigend loongeschll In de veenderijen te Dalen en Nieuwe Krim, heeft niet tot over eenstemming geleid. De arbeiden verklaarden zich principieel bereid loonsverlaging te aan vaarden. mits de vervenen hun standpunt dat de verlaging tien pet. moet bedragen, verlieten. Hiertoe waren de vervenen niet bereid. Wel waren zij bereid het uurloon buiten de veen campagne bulten' de verlaging te laten en te handhaven op 26 cent per uur. De arbeiden zullen nu een «temming hou den over bet aanbod van de vervenera.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11