KABINET IN WORDING Prikkeldraad Crisispolitiek dér regeering I 9' Colijn’s zware taak Niet doorgezet ONTSTEMMING BIJ DE R.K WERKGEVERS r nneer U eter stof l, neemt :h geen gen met F een el -COUPON DONDERDAG 4 MEI DE VISCHOMZET IN APRIL Nog steeds dalende Motor tegen een paal Ernstig ongeluk te Halfweg Teergevoeligheid HET DRAMA TE PIJNACKER Begrafenis der slachtoffers Dr. Colijn aan het werk Voorloopiga besprekingen De Krakatau werkt Erupties als nimmer tevoren Het deflatieproces Zaandame financiën Voor actieve politiek! Voorstellen tot loonsverlaging O nd er handeling en met Oostenrijk Tentoonstelling schilderijen Koningin VORMING VAN INLANDSCHE PRIESTERS BISSCHOPPELIJK BEZOEK AAN VOLENDAM Bevordering van den export en beveiliging van de binnen- land sc he markt VVx»VA Klein-Seminarie voor de Dajaks op Borneo Hulde van de Graal W/ stroombesparende Philipslampen veel te weinig licht voor den ver» bruikten stroom leveren. Gebruikt onder* staande coupon om U te laten aantoonen, hoeveel goedkooper het licht van Philips lampen is. ^Xz>**'*,*^ F Waarom zoudt U zich dan op Uw licht tekort laten doen door z.g. koope" lampen, in vergelijking met „goed- die W X welke - t r r De minister van Staat dr. H. Colijn. die, gelijk gemeld, van H. M. de Koningin opdracht heeft ontvangen tot vorming van een parlementair kabinet, welke opdracht dr. Colijn verzocht heeft in beraad te mogen houden, is, naar we vernemen. Dinsdag met voorloopige besprekin gen begonnen en heeft gister deze besprekin gen voortgezet. Gistermorgen omstreeks kwart over vijf heeft op den Rüksstraatweg te Halfweg een ernstig motorongeluk plaatsgehad. Omstreeks dien tijd reed daar bjj het Raad huis van Halfweg een motorrijder, zekere Hor vath, ober-kellner in een der hotels van Am sterdam. Op de duo was een dame gezeten. Door tot nu toe onbekende reden reed de mo torrijder tegen een kllometer-paal. De bestuur der werd ernstig aan een der voeten gewond, terwijl de duo-rjjdster, wier naam onbekend is, van den motor werd geslingerd. Zeer ernstig gewond zjj had o.m. een schedelbreuk beko men werd zij opgenomen. De Inmiddels ge waarschuwde geneesheer dr. Baumann uit Half weg' verleende aan beide gewonden de eerste hulp, waarna zij per ziekenauto naar de Maria- stichting te Haarlem werden overgebracht. De toestand van de dame is zeer zorgwekkend, men vreest voor haar leven. Naar wij nader vernemen is de duo-rijdster, die er het ergst aan toe was. mej. L Duls, 21 jaar, werkzaam in een der café’s te Amster dam. Zij is eveneens te Amsterdam woonachtig. Mej. L. D.. die bij het Woensdagochtend op den Rüksstraatweg bü Halfweg plaats gehad hebbende ongeval zwaar werd gewond, is aan de gevolgen overleden. Een onderzoek naar de oorzaak wordt Inge steld. Chrlstelüke volks- zün er natuurlijk Na afloop van deze openingsrede ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisseling over de in de rede van den Voorzitter aangestipte denk beelden, waaraan werd deelgenomen door ver tegenwoordigers om. uit de Metaalindustrie, de Wollenstoffenindustrie, de Textielindustrie, de Keramische industrie, de Schoenindustrie, de Limburgsche Klei-industrie, de Sigarenin dustrie en de Lederindustrie. In al deze takken van het industrieele be drijfsleven bleek zeer ernstige, op feiten steu nende ontstemming te bestaan over de tot nu toe gevolgde economische'crisispolitiek der Re geering, zoowel voor wat betreft de bevorde- MALANG. 3 Mel. (Aneta) De opbrengst van de tentoonstelling van schilderijen van H. M. de Koningin bedraagt ƒ1160.— Van twee züden zal Nederland dienen zorg te dragen, het deflatieproces, waaronder de in dustrie gebukt gaat, te stuiten. Eenerzüds door de productiekosten te verlagen, anderzüds door het prüspeil wederom te verhoogen tot een loo- nend niveau. De vergadering was van oordeel, dat hoe belangrijk een goede samenstelling der Tweede Kamer voor het Nederlandsche volk ook moge zün in de tegenwoordige omstandigheid de samenstelling en het program van het Mini sterie van allesoverheerschende beteekenis moet worden geacht. De vergadering achtte het onvermüdelljk. dat de tot nu toe gevoerde economische politiek noodzakelük binnen korten of langer tijd tot Inflatie van het ruilmiddel zou moeten leiden omdat de bronnen van Inkomsten voor den fiscus zullen ophouden te vloeien en de steun maatregelen voor den landbouw en de werk- loozen niet meer door de volksgemeenschap zul len kunnen worden gedragen. Versterking van den weerstand van het bedrüfsleven is het eenige middel om de inflatie te ontgaan. Dit alternatief is niet te vermüden. De vergadering achtte het den allerhoogsten tüd het roer om te werpen en de lijdelijke economische politiek in een actieve om te zetten. Onder enorm groote belangstelling heeft Dins dagmiddag de teraardebestelling plaats gehad van de slachtoffers van het drama dat zich de vorige week ten huize van notaris mr. P. te Pijnacker afspeelde, waarbü een meisje van zes maanden en een meisje van drie jaar door de moeder in een vlaag van verstandsverbijstering in een regenput werden geworpen en verdron ken, waarna de ongelukkige vrouw de hand aan zichzelf sloeg. Aan de geopende groeve werd het woord ge voerd door ds. Tonnen, predikant der Ned. Herv. gemeente te Pünacker. voorts door ds. Plet, Ned. Herv. predikant en door den vroegeren predikant der Herv. gemeente te Pijnacker. Diep onder den indruk verlieten de honderden die van hun deelneming hadden doen blijken, hierna den doodenakker. BANDOENG. 3 Mei (Aneta) Dr. Stehn van den Vulcanologischen Dienst seint van de „Bel latrix” dat het eiland Anak Krakatau erupties vertoont als nimmer tevoren. Gisteren bereikten de afgeschoten aschwolken een hoogte van 7000 Meter. Het met de erupties meegekomen zee water viel omlaag als een plaatselüke, zware regen, terwijl de electrische ontladingen in de aschwolk den indruk maakten van onweer. Op den Krakatau zün twee eruptiepunten, waarvan een in den krater van het eiland en het ander Zuidwestelük in zee. ring van den export, als wat betreft de be veiliging der blnnenlandsche markt tegen de abnormale bultenlandsche concurrentie. Mr. Steenberghe. die als gedelegeerde der Neder landsche Regeering de onderhandellngen met de Duitsche Regeering over het douane- en credietverdrag heeft medegemaakt, heeft het verloop dezer besprekingen uiteengezet. In aansluiting aan de reeds gepubliceerde openingsrede van den Voorzitter der Algemeene R. K. Werkgevers-Vereeniging-Federatie, Mr. M. P. L. Steenberghe, op de deze week gehouden gecombineerde besturenvergadering dezer Fede ratie en het R. K. Verbond van Werkgevers- Vakvereenlgingfen kan nog het volgende worden medegedeeld. stormen ook (en er is storm op tilt) zal Ineenstorten, niet zal uiteenvallen. vooral: hü zal, met een deel van zün verleden (terecht of ten onrechte) tégen zich, opnieuw de ondankbare taak moeten verrichten van den dokter, die niet „zacht” mag zün. In het belang van het land, dat in deze dagen schreeuwend behoefte heeft aan een sterk ge zag. T welk niet alleen In den materleelen, maar niet minder ook in den geestelüken nood van ons volk moet voorzien, mogen wü slechts hopen, dat de heer Colün In zün opzet slage, zóó dat de Katholieken en de Christelük-His- torischen er con amore mee kunnen instemmen. doende wüzen tot nu toe is geholpen, zoodat vergrooting van de werkloosheid en ondermü- nlng van vele ondernemingen voor de deur staat. De vergadering besloot bü de nieuw te vor men Regeering er ten sterkste op aan te drin gen aan de Crisis-lnvoerwet ruimer toepassing te geven en bovendien den Invoer veel sterker te beperken. Daaraan dient gepaard te gaan een tarievenpolitiek op basis van het stelsel der specifieke rechten, teneinde een volkomen ineenstorting van groote deelen van het in dustrieele bedrüfsleven te voorkomen. Een krachtige samenwerking van belanghebbenden werd bepleit, waarbü de Overheid hare stimu- leerende inwerking niet zou mogen onthouden; in overleg met de samenwerkende belangheb benden zouden zelfs groote bevoegdheden aan de Overheid moeten worden toegekend. Spreker achtte de verkregen resultaten, ge zien het van Nederlandsche züde ter tafel ge brachte ruilobject, verlaging van de rente van het loopende crediet, zeker niet onbevredigend, doch bfj legde den vollen nadruk daarbü op de absolute noodzakelijkheid om de komende maan den te benutten teneinde In het najaar met de Oostenlüke naburen te kunnen onderhandelen op een basis, die het Nederlandsche standpunt over de geheele linie recht doet wedervaren. Nederland zal een onderhandellngstarief moeten invoeren en bovendien zün invoercontingen ten dienstbaar moeten maken aan een vergroo ting van den export. Van vele züden werden voorbeelden genoemd van de drieste wüze waarop internationale kar tels en trusts de Nederlandsche Industrie door dumpingspraktüken en dreigementen terrori- seeren. De Nederlandsche Regeering heeft tot nu toe niet tegen deze aanvallen beschermd. Het gevolg daarvan is, dat ook bü voortgaande In ternationale kartelvorming het Nederlandsche bedrüfsleven het slachtoffer ga-t worden. Wat de beveiliging der blnnenlandsche markt betreft, welke voor de Industrie voor het weg vallen van het grootste deel van den export met den dag van meer belang wordt, werd vast gesteld, dat de Industrie op volstrekt onvol- nu gebleken is, zün oovattlng over de behan deling van de Kieswet niet zoover doorgezet, dat ze geheel van de taan zou zün. De Eerste Kamer kan haar nu nog behandelen zij het ook, dat haar invloed op de plaats gehad heb bende verkiezingen onmogelük is geworden. Een volgend Kabinet zal deze wet dan vinden en misschien krügen we dan bü een nieuwe ver kiezing een meer rechtvaardige verdeellng der zetels dan thans heeft plaats gehad. Het gebeurde is daarmede natuurlük niet on gedaan gemaakt en de gevolgen ten opzichte van de verhouding tusschen Kamer en Regee ring eenerzüds en den voorzitter der Eerste Kamer anderzüds evenmin. De debatten later, bü de wüzigingen van het reglement van orde, zuilen daarvan wel blük geven. Dit laatste vormtaal sinds jaar en dag een teer punt, en de Katholieken zullen zich os. moeten vergewissen van ’sheeren Colün s sociale aspiraties bü het wachtend^, sanee- ringswerk, vóórdat zü zich geven aan een ka- binet-Colün. De regeeringsopzet van den heer Colün moge hegj eenvoudig en natuurlük, vanzelfsprekend schünen, hü staat niettemin voor een zware taak: hü zal een hecht fundament moeten vinden voor een rechtsche. christelüke regee- ringsmeerderheld, welke ondanks hoe hevige niet maar De omzet in den Rüksvischafslag te IJmul- den over de maand April bedroeg f 238.336.71, tegen f 569.51031 over dezelfde maand van het vorige jaar. De omzèt over de afgeloopen 4 maanden van 1933 bedraagt f 1.493.882.39 tegen f 2.876.040.77 over hetzelfde tüdvak van 1932. Een verminde ring alzoo van ruim f 1360.000. De gedetailleerde omzetcüfers van April lui den als volgt: 1 stoomtreiler f 2.996.62 2 stoomsnurrevaad f 445.95; 230 motorloggers f 113.818.76; 2 stoom- kustvlsschers f 1.025.23: 459 motorkustvlsschers f 26 248.73; 16 open booten f 235.72; 1 Belgische motorkotter f 133.30; 20 Deensche motorkotters f 11 689 64; 1 Engelsche stoomlogger f 3.233.96; 28 stoombeugers f 23.776.27; Consignatiezen- dlngen f 54.732.53. Maandag br'Chten Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, en Z. H. Exc. Mgr. MacDonald, wübisschop van Edin burg, een bezoek aan, Volendam. De hoogwaardigheidsbekleeders waren verge zeld van een tweetal Graalleden. De Graalwacht van Volendam heeft aan deze hooge geestelükheid haar groet gebracht, ter- wül de belde kerkvorsten zich met de Graal- meisjes onderhielden. s In het Apostolisch Vicariaat van Nederlandsch Borneo is te Pontianak een Klein-Seminarie op gericht. dat hoofdzakelük bestemd is voor de Dajaks. Tot directeur is benoemd de Pater Justinianus, .Capucün-Mlssionaris, terwül de Broeders van Huybergen behulpzaam zullen zün bü het onderwüs. Er wordt begonnen met drie leerlingen. Op Palm-Zondag werd door Z. H. Exc. Mgr. Pacificus Bos het Seminarie geopend met het opdragen van een H. Mis in de Kapel, waarbü Z. H. Exc. werd geassisteerd door den Z. E. Pater Justinianus. directeur, terwül de drie eerste Dajaksleerlingen als misdienaars het altaar omringden. T~Xe voorzitter van de Eerste Kamer heeft I 1 thans de herziening van de Kieswet op de agenda geplaatst ter openbare behan deling met een minister van Blnnenlandsche Zaken, die reeds ontslag aan H. M. de Konin gin heeft gevraagd. Deze gang van zaken acht hü blükbaar wel toelaatbaar. Het naar onze opvatting misbruiken van zün macht, om een bepaald wetsontwerp niet aan de orde te stellen heeft hü niet zoo ver door gedreven, dat de Regeering het zou moeten in trekken, teneinde de procedure weer opnieuw te beginnen. Dat men er in dezen tüd bepaalde crisiswet ten alsnog afdoet met een demissionair kabi net is te verantwoorden. „Nood breekt wet”, zou men kunnen zeggen, maar staatkundig is naar onze opvatting liet aan de orde stellen van de wüziging van de Kieswet alleen te ver antwoorden, als de voorzitter daardoor zün machtsmisbruik eenigszins goed wil maken. De opvatting van de Eerste Kamer is dat wetsontwerpen welke haar zün toegezonden door de TWeede Kamer, welke daarna ontken den is niet meer in behandeling kunnen wor den genomen. Alle ontwerpen van wet, die op 8 Mei nog bü de Eerste Kamer zün. moeten daarom door een volgend kabinet worden inge trokken en, zoo alsnog prijs gestéld wordt op de tot standkoming bij de Tweede Kamer op nieuw worden ingediend en daar behandeld. Het was op 17 Juli 1917 de tegenwoordige voorzitter van de Eerste Kamer, die zich op wierp als verdediger van dit beginsel met een beroep op de’ Grondwet, waarin staat, dat wet ten in samenwerking met de Staten-Generaal moeten tot stand komen. Reeds op 16 Juni 1853 had dit vraagstuk aan leiding gegeven tot een uitvoerige discussie, doordat de toenmalige minister Jhr. mr. van Reenen, met Instemming van het geheele ka binet de wetsontwerpen die bü de Eerste Ka mer lagen en die aangenomen waren door de intusschen ontbonden Tweede Kamer introk. Als grond voor die opvatting voerde minister van Reenen aan, dat de Grondwet voor de tot standkoming van eene wet onmiskenbaar vor dert de gezamenlüke medewerking van den Ko- ning en van de beide Kamers en dat die ge zamenlüke medewerking niet bestaat, wanneer de Eerste Kamer wetsvoorstellen behandelt en aanneemt, waarmede de niet meer bestaande Tweede Kamer zich wel heeft vereenigd, doch waaraan de nieuw opgetreden Kamer geheel vreemd is. Alhoewel in 1917 minister Cort v. d. Linden het daarmede niet geheel eens was en de Twee de Kamer ook een andere opvatting huldigt, besloot de Eerste Kkmer op 17 Juli 1917 met 21 tegen 18 stemmen om wetsontwerpen van een ontbonden Tweede Kamer niet meer voor afdoening vatbaar te verklaren. De heer de Vos van Steenwük heeft, zooals e redactie van de roode Arbeiderspers is 1 zeer ernstig ontstemd; in haar beken- kende teergevoeligheid is zü allerpünlükst getroffen door 'n niet alleen Oranje-nationale maar tevens ook we geven het toe ta melijk anti-socialistische radiorede van Ds. Van Hoogenhuyze. Ziehier, hoe de teergevoelige redactie haar misnoegen uitspreekt: „Ds. Van Hoogenhuyze, befaamd strüder te gen de godsdienstloosheid in.... Rusland,heeft het ze gisteravond maar eens flink gezegd. Zóó flink, dat we dezen Amsterdamschen predi kant voortaan maar van Hitlerhuyze zullen noemen Plaats der handeling: Concertgebouw, Prin- sessefeestviering van de Christelüke Oranje- vereenlging. Spreker: dominee Van Hitlerhuyze. Inhoud van de rede: Dankbaarheid vervult ons hart, dat de 30 April thans op den Eersten Mei geplaatst is. Oranje dus in plaats van rood. Wilhelmus in plaats van de Internationale. Er zün nog veel te veel revolutionnalren in Nederland. ZÜ* zün misleid door raddraaiers, door bestuurders, die langs de ruggen der ar beiders omhoog klauteren en die zich nu neste len in de behagelüke weelde van de hulzen der kapitalisten. Die roode pestbuil moet afgesne den worden. Haal de roode vlag omlaag en hüsch de oranjevlag in top. Zelfs ons leven zul len wü daarvoor over moeten hebben. Wat rood bewind beteekent, bewijst Amsterdam: bet roode bestuur van die goede gemeente is er de oorzaak van dat een groote schuldenlast op onze gemeente-instelllngen en gebouwen drukt. Een Mei moet een nationale feestdag worden, gelük in Duitschland. Ende nieuwe re geering moet dén moed hebben de politiek uit den aether te doen verdwünen." "t Is geen vriendelüke taal, zooals ze door de redactie weergegeven wordt, maar.... vanwaar nu toch plotseling die teergevoeligheid? - Niets is de roode pers te ordinair, te laag en te gemeen, als zü er haar welbehagen in schept, den tegenstander te bestrüden en te hoonen. v En de V.A.R.A. is berucht om haar schande- lüke radio-redevoeringen en praatjes; de V.AR.A. is het, welke censuur, ja, verbod in den aether afdwingt van de regeering. Toen diezelfde Ds. Van Hoogenhuyze onlangs per radio de Katholieken beleedigde en belas terde, verdacht maakte en in alle opzichten trachtte te benadeelen, hebben wü in de roode Arbeiderspers van eenig protest daartegen niets bemerkt, toen maakte die dominee vól gens de redactie blükbaar slechts doodgewoon gebruik van de in ons land geldende radlo- „vrüheid”, thans echter, nu de plotseling opgekomen teergevoeligheid der roode redactie wordt gedeerd, kan zü niet nalaten, de Radio- contróle-commissie attent te maken op het ge val; nu wordt er de politie bü geroepen, de politie, waarvoor zü anders slechts scheldwoor den over heeft. De redactie moest haar teergevoellgheidsver- toon maar opbergen. We gelooven er toch niets van. Donderdag zal de financieele commissie uit den raad büeenkomen om te beraadslagen over den huldigen financieelen toestand der ge meente. Vrüdagavond zal de commissie voor Georga niseerd Overleg vergaderen. Op deze vergadering komen de volgende voor stellen van B. en W. in bespreking: Een korting van drie procent op de kronen en salarissen van het gemeentepersoneel. Het vervallen verklaren van de vacantletoe- slagen voor het gemeentepersoneel. -j—e heer Colün wenscht (t is misschien I 1 voor de laatste maal, dat aan eenig staatsman in Nederland deze kans ge boden wordt!) het parlementarisme in ons land te redden; al willen velen in hem ook zien den sterken man (mode-begrip!), hü zelf voelt er blükbaar heel weinig voor, daad- werkelük als zoodanig op te treden; nog on langs heeft hü het zelf geestig opgemerkt: ,,’t Zün geen sterke volken, die sterke mannen Hoodlg hebben!” De kabinetsformateur van heden zal parle mentair wenschen te regeeren. Op welke partüen-grondslag? Ook daaromtrent kanmen nauwelüks in twüfel verkeeren: hü zal voorzeker allereerst rekening houden met „de Christelüke volks- asplratles", welke bü de jongste verkiezingen tot uiting zün gekomen volgens zün eigen waarneming, en dit zal, naar wü veronderstel len, een streep door de rekening beteekenen voor de vrüzinnlg-democraten, die blükens tal rijke verklaringen in den laatsten tüd, ook ten koste van zekere offers, gaarne mede regee- ringsverantwoordelükheid aanvaard hadden en voor velen in de rechtsche gelederen in een bepaald geval ook geen onwelkome bondge- nooten zouden zün geweest. Of de heer Colün in zün r e c h t s-parlemen- tairen opzet slaagt, zal afhangen van de vraag, of de Katholieken zich op zün program zullen kunnen vereenigen en of de Christelük-Hlsto- rischen zich voor de komende wetgevende pe riode stevig genoeg zullen willen verbinden. ,X>e eerste conclusie is, dat er in de Kamer een meerderheid is die wenscht. dit er in het bewind van het land met de aspiratie worde gerekend. Al bepaalde «Mschillen. die soms lang niet gering zün. het aén^al dergenen. die met die Christe lüke volksaspfcatles wenschen gerekend te zien, bedraagt toch acht en vüftlg. En als men alle dissidenten buiten beschouwing laat in elk ge val nog twee en vüftig. Ongetwüfeld ligt hierin één der aanwüzingen voor den te volgen koers. Een tweede conclusie, die wü meenen te mo gen trekken, is deze, dat het nationaal gevoel bü deze stembus sterker gesproken heeft dan gemeenlük het geval is geweest, dat er een verlangen tot uitdrukking is gebracht naar het sturen van een nationalen koers, vooral uit komend in bezorgdheid voor de afnemende autoriteit der Overheid. Hieruit valt af te lei den, dat het nieuwe Kabinet dien wensch met uit het oog zal mogen verliezen en dat het ove rigens ook met het oog op de sterkteverhou- dingen naar nationale bevrediging zal heb ben te streven. De derde conclusie, die wü trekken, houdt verband met de toeneming van het aantal partücn. Wü hadden er elf. thans zullen wü er veertien hebben. Daarin ligt een zeer ernstige waarschuwing besloten. Hoe grooter de versplin tering van het Parlement, hoe krachteloozer de volksvertegenwoordiging wordt. En hoe krachteloozer die volksvertegenwoordiging^ hoe moeilüker het worden zal oen de diep insnü- dende kwesties van dezen tüd tot oplossing te brengen. Terwül juist door het niet-oplossen van de groote vragen: herstel van autoriteit der Overheid; herstel van de ontredderde fi nanciën; herstel, zooveel mogelük, van ons economisch leven en bestrijding der werkloos heid. de versplintering van het Parlement we derom grooter wordt, de onmacht ten slotte toeneemt en aldus de weg naar een regeerings- vorm wordt gebaand, die bü onzen volksaard niet zou passen. Het zal dus wel geen verdere uiteenzetting behoeven van hoe overwegende beteekenis het is, dat er een Kabinet kan worden gevormd, hetwelk voor zün arbeid rekenen kan op vol doenden steun in de Kamer. Met het tweeledig doel, aan de groote tüdvragen een doelmatige oplossing te geven en tegelük het gevaar te vermüden dat uit een zwak bewind voort vloeien zou voor het behoud van ons constitu- tioneel-pe^rlementaire stelsel.” In een vergadering van anti-revolutionnaire kiezers en in een interview liet de heer Colün Zich in precies denzelfden geest uit. Verwacht moet dus worden, dat de heer Co lün zal streven naar een rechtsch par lementair kabinet, dat in staat zal zün tot krachtig-nationalen arbeid, waarbij vooropstaan: herstel van de autoriteit der overheid, herstel van de ontredderde finan ciën, herstel, zooveel mogelük van ons eco nomisch leven en bestrijding der werkloosheid. y iemand zal er zich over verbazen, dat H. M. de Koningin juist aan den heer J- Colün de opdracht gaf, een kabinet te formeeren. Reeds geruimen tüd vóór de verkiezingen duidde de „vox populi”, de stem des volks, hem aan als den komenden man en. de stembus uitslag heeft slechts de overtuiging kunnen versterken, dat de heer Colün als kabinets formateur het eerst in aanmerking diende te komen. Om Colün of liever: om Colün's Invloed, om Colün’s prestige, om Colün's gezag, om de krachtige, nationale daad, welke men van den leider der anti-revolutionnaire partü meende te mogen verwachten hebben duizenden in den lande, voor een zéér groot deel voorzeker niet uit anti-revolutionnair beginsel, ge stemd op de anti-revolutionnare lüst; waar alle groote partüen verliezen teden aan dissi- dentgroepen en uiterst-linksche en ulterst- rechtsche formaties, daar hield de partü van Colün niet alleen stand, maar wist deze zelfs een winst van twee zetels te behalen. Het ware zeer gevaarlük, ons te wagen aan voorspellingen omtrent de resultaten, welke da heer Colün als kabinetsformateur en even tueel als leider der toekomstige regeering zal kunnen bereiken, maar wél Zün gegevens voorhanden, waaruit wü mogen opmaken, in welke richting de heer Colün de oplossing van de kabinetsformatie-kwestie zal zoeken: zoo wel vóór als ni de verkiezingen immers heeft hü zich daaromtrent uitgelaten op een wüze, welke aan duidelükheid niets te wenschen over liet. Als men leest, welke conclusies de heer Colijn blükens een hoofdartikel in ..De Standaard’ getrokken heeft uit den uitslag der jongste Verkiezingen, dan kan er ten aanzien van zün opvattingen als kabinets-formateur hoege- naam geen tyrijfel meer bestaan. Wü citeeren hier uit „De Standaard" van Vrijdag, 28 April: V invullen uiat Ij: Aan de N V. Philips Gloeilampen- f fabrieken. Verkoopafdeeling Neder- land en Koloniën, EINDHOVEN. Verzoeke mij Uw boekje over een doelmatige en economische verlich- t'ng „Licht in Uwe woning" gratis en franco te doen toekomen, hi aam --- 8-1S Adres verlangd Wordt) Aan de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken. Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën, EINDHOVEN. Verzoeke bij mij als Verbruiker van minstens twaalf lampen per jaar, een lichtmeting te dern ver- richten. ^_1S Naam - Adres t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5