Steun aan den landbouw Vreeselijk drama I Hopelooze zaak” RADIO-PROGRAMMA- DE CRISISONTWERPEN GOEDGEKEURD VRIJDAG 5 MEI EERSTE KAMER Het onbekende Beiden in levensgevaar Minister Verschuur 1 Brand te Hoogeveen Het Dr. Schaepmanhuis Per IS Mei gevestigd in Den Haag Dreigend conflict FABRIEK STOPGEZET Wie worden minister? Slapte in de klompenindustrie SUBSIDIE K.N.I.L.M. Voorstel tot schrapping DE „ZEVEN PROVINCIËN” Schietlustige boer RIJWIELTOCHT NAAR ROME Bevestigd vonnis Van katholieke werkloozen BRAND TE HAARLEM BRAND TE NIEUW-HELVOET In een voormalig hotel Nederland-België ZAANDAM IN NOOD Kind verdronken OBLIGATIES VERDUISTERD DE MOORD OP AGENT BAAS CONFLICT TE IJMUIDEN Leeuwarder boternoteering Vrachtverdeeling in de binnenvaart Over de Machtigingswet is niet één woord gesproken Scherpe critiek op het moederland Geruchten rond de Kabinets formatie Bericht uit het Hollandsch Pool station te Angmagssalik Jeugdige arbeider schiet op zyn meisje en derwondt daar na zichzelf DROEVIG ONGEVAL TIJDENS HET TRAINEN DEP. VAN LANDBOUW GEVRAAGD Toen de hongersnood dreigde.... Geen wijziging in hét Neder- landsch elftal Overeenstemming tusschen de partijen? De verdediging van de veroordeel den Piekart en Severeynse Vervangen door de „Pelikaan” De wielrenner Ceurremans ge vallen en levensgevaar lijk gewond Door kath. en christelijke boeren Zaterdag 6 Mei 1933 Piano- VARA- In het Steendrukkersbedryf in No. O looplge hechtenis vertoeven. den ■gel VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Leeuwarder 1 vastgesteld op 53 cent refereert Raad. be ta. Naar „De Telegraaf" verneemt voert de ka binetsformateur dr. H. Coiyn besprekingen met jhr mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Sta- chouwer. Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen, over diens eventueel» benoe ming tot minister van Bultenlandsche Zaken In het nieuwe kabinet. De heer Tjarda van Starkenboroh Stachouwer is vroeger o. m. werk zaam geweeat aan de Nederlandsche legaties te Brussel en Washington. KÖMGWU6TERHAUSEN. 1633 M. 130 Gramofoonmuzlek. 3 30 Vocaal concert. 3 50 Concert. 8.30 Dansmuziek. 1020 Concert. BERLUS, 41» M. 4.35 Johan Btrauas- ooncert. PARUS (Eifel) 1446 M. 750 recital. 820 Concert. De directeur van de gefailleerde Burgers' en Cos Bank te Den Haag zal zich op 11 Mei as. voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden hebben wegens verduistering Hem wordt, al dus meldt „De Telegraaf”, ten laste gelegd, dat hjj twee obligaties van 1000 en een obligatie van *500, die hem als onderpand waren ge geven voor de leenlng van de Congregatie van den Goeden Herder te Danzig, heeft verduis terd. Er zullen seven getuigen gehoord worden, o. w. de Moeder-Overste van het Klooster en de gemeente-secretaris van Danzig. Als raads man zal mr. E. O. Goldstein den verdachte bystaan. De Haarlemsche brandweer is Donderdagmid dag omstreeks half vijf uitgerukt voor een ult- slaanden brand in de Johan de Wlttlaan. Het bleek dat er brand was ontstaan in het voor malige hotel ..Bosch en Hoven”, dat sedert enkele jaren In verwaarloosden staat verkeert en door de straatjeugd als object tot vernieling is uitgekozen. De zolderverdieping stond in lichter laaie. Door het krachtige optreden van de brandweer was bet vuur binnen een half uur gebluscht. De bovenverdieping brandde geheel uit Ver ondersteld wordt dat de jeugd een vuurtje in het gebouw heeft gestookt de die en reel1 zijn Hij - TX Populair irkeat o.l.v. 6t. 120 Dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 13.20 Concert O.l.v. Wolf. 3 50 Vesperconcert6 30 Concert door het orkest van den Westdultachen om roep o.l.v. Buschkötter, 9 50 Concert. HA.MBVIO, 172 M. 1050 Concert. 13.35 Gramofoonmuzlek. 3 50 Concert door het Norag-orkeet oJ.v. Adolf Seeker. 950 popu laire en dansmuziek. SOERABAJA, 4 Mel. (Aneta). Alvorens kwar tiermeester Piekart en korporaal Severeynse door den Zeekrijgsraad respectievelijk tot drie en twee jaar gevangenisstraf werden veroor deeld, hield hun verdediger, de officier van administratie der tweede klasse 8. D. Duyver- man zijn pleidooi, waarin hy opmerkte dat hU de verdediging op zich had genomen nadat hem gebleken was. dat eenlge andere officie ren dit niet wilden, omdat ten gunste van be klaagden niets te vertellen was. schuur ten stelligste. Eerder zal bij goede orga nisatie en vlot onderling contact het systeem van bevrachting vereenvoudigd worden. En de Kamers van Koophandel, die de bevrachtings- oommlssies samenstellen, zullen wel maken, dat de belangen van handel, industrie, zeevaart en Rijnvaart voldoende zullen worden ontzien. Met 31 tegen 2 stemmen (van de heeren Fock en Terhaar) nam de Senaat de wet aan. Mi nister Verschuur had overigens verklaard, dat by hare uitvoering de noodige aandacht zal worden gewjjd aan de in de Staten-Generaal tot uiting gekomen critiek. Eenigen tijd geleden heeft de Centraal Ad viseur in Kennemerland, van den R. K Volks bond. rector Th. Boonekamp. te Beverwijk, het denkbeeld geopperd om tegen September van dit jaar een rywleltocht naar Rome te orga- nlaeeren voor de R K Werkloozen. Van vele zijden is dit denkbeeld met groot» instemming begroet. Verschillende afdeellngen van den Ned. R. K. Volksbond in het Diocees hebben rector Boonekamp adhaeslebetulgingen gezonden, terwijl ook reeds van de zijde van het centraal bestuur instemming is betuigd. Met belangstelling wordt thans uitgezien naar de mogelijkheid om dit plan tot uitvoering l» brengen. In verband met den plaats gehad hebbenden brand te Nieuw-Helvoet, in den nacht van Woensdag, waarbij de boerenhofstede van 3. Langendoen door brand is vernield, kan worden medegedeeld, dat L. door den burgemeester van Nieuw-Helvoet als verdacht van brand stichting in verzekering is gesteld en in het Huls van Bewaring te Rotterdam aal worden Ingesloten. ROME. 441 M. 450 Orkestmuziek. 720 Oramofoonmuzlek. WEENEN. 517 M. 8.10 Populair concert door het Wilhelm Wacek-orkeet. 9 35 Dans muziek. Afgezien van het feit dat deze stelling ten eenenmale en ten allen tijde onjuist is wil spre ker de menschen ook m deze ag. hopelooze zaak niet alleen laten staan, al ware het alleen om den inquisltoiren schijn aan het militaire strafproces zooveel mogelyk te ontnemen. Spreker verdedigt niet dienstweigering of op ruiing. hfj laat dit gaarne over aan de uiterst llnksche leden van de Tweede Kamer, doch pleit slechts voor de menschen, wien deze fei ten zijn ten laste gelegd. Spreker hoopt met dit pleidooi en ook met zijn vroegere en nog komende pleidooien be langrijke troeven te ontnemen aan die maat schappelijke groep, die. met funesten defaltis- tischen Invloed slechts afbreekt zonder ook maar ooit constructief te zijn. Naar wij voor Gerechtshof handeld van B„ Woensdagochtend is, tijdens bet trainen op de Ryswyksche wielerbaan achter groote motoren, een droevig ongeluk gebeurd. De jonge stayer Ceurremans, die achter zijn broer reed, die hem gangmaakte, kwam by het ryden in een 80 K M. tempo door een slecht gemonteerden voorband, te vallen. Ceurremans werd direct door den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan bet Westeinde vervoerd, waar de doctoren behalve een zware schouderfractuur, een bloed uitstorting in de hersenen constateerden. Don derdag had Ceurremans het bewustzyn nog niet teruggekregen. Zijn toestand is neer ernstig. Dit ongeluk treft de familie Ceurremans zeer hard; twee jaar geleden is de vader van dezen jongen stayer op de wielerbaan te Elberfeld ver ongelukt. BATAVIA. 4 Mel. (Aneta). Hr. Ms. „De Ze ven Provinciën” wordt in de tweede helft van Mei vervangen door de .Pelikaan", De exploitatiekosten van dit depdtschip voor ouderzeebooten zUn belangrijk lager. Deze vervanging geschiedt alleen uit bezuiniglngs- oogpunt. DA VENTRY, 1554 M. 1120 Concert 13 05 Concert door het Commodore Grand orkest o.l v. Joseph Muscant. 1.05 Gramo- foonmuzlek. 3 50 Concert door het radio militair orkest. 4.05 Orgelconcert. 8 05 Vo caal concert. 6 50 Concert met twee plano’s. 9.00 B.B.C.-koor, 9.55 Ambrose en zyn or kest. zal op van beroep worden tegen den de rechtbank De Haagsche .Avondpost” ving geruchten op. aangaande het kablnet-Colljn-ln-wordlng. De heer Welter zou minister van Koloniën wor den. Voorts wordt in parlementaire kringen ge fluisterd. aldus het blad, dat dr. Coljjn. als hij in zijn opdracht slaagt, zélf Bultenlandsche Koffiebranderij en rywielherstel- plaats vernield De kantoren van het Algemeen Secretariaat der R. K. Staatspartij, het Bureau van de Stich ting ..Dr. Schaepmanfonds”, het Centraal Ad viesbureau voor Gemeentepolitiek van de R. K. Staatspartij, de Redactie en Administratie van het maandblad „De R. K. Staatspartij" het Secretariaat van de Federatie van Bonden en Centrales van R. K Gemeenteraadsleden in Ne derland en de Redactie van „De Gemeente raad". officieel orgaan van deze Federatie, zijn met Ingang van 15 Mei gevestigd in het nieuwe Partybureau, het dr. Schaepmanhuis, Maurlts- kade 25, 's-Gravenhage. Het telefoonnummer is veranderd 116680. Postrekening van het Algemeen Secretariaat R. K. Staatsparty No. 683. Postrekening van het dr. Schaepmanfonds (Comité van Actie) No. 133750. Kantoor- en spreekuren 912.30 en 141730 uur. BATAVIA, 4 Met (Aneta). Het ..Bat. Nieuws blad” meldt, dat de regeering momenteel esn voorstel van de Begrootingscommlssle over veegt om de subsidie, welke de KJi.IXM. ge niet, te schrappen. De directeur van het De partement van Gouvernementsbedryven verzet zich scherp tegen dit voorstel Het onbekende trekt altijdWe zijn allemaal min of meer onrecht vaardig tegenover hetgeen ons be kend en gemeenzaam is. Naar het onbekende gaat ons verlangen uit. ons oe- ver- Te St. Oedenrode is de Klompenfabriek der firma Gebr van de Laar, een der grootste ma chinale inrichtingen van de Melerysche Klom penindustrie. stopgezet. Een dertig-tal werk nemers is hierdoor werkloos geworden. Werd vóór eenigen tyd de bedrijvigheid op ongeveer 35 pCt van de capaciteit getaxeerd, thans bedraagt deze vermoedelijk nog slechte 20—25 pCt. In het Steendrukkersbedryf, waar sinds 1914 onafgebroken een collectieve arbeidsovereen komst heeft gegolden, dreigt het thans mis te loopen. Wel heeft het in den loop der contracts- jaren nog een enkelen keer by de contracts- onderhandelingen gehaperd, doch uiteindelyk wisten partijen elkander weer te vinden en kwam een nieuwe regeling toe stand. Na een vierjarig contract, van 4 Juni 1929 tot 30 April 1932, waarby de loonen in twee etap pes met ƒ3.werden verhoogd en de vaCantle eveneens in twee etappes op acht dagen werd gebracht, werd verleden jaar een nieuwe C.A.O. afgesloten, waarby een loonsverlaging van ƒ3.- voor alle toongroepen werd aanvaard, met een contractsduur van één jaar. Deze CAO. liep 30 April van dit jaar af, waarby de werkgevers opnieuw een loonsvelaging hebben bedongen. n.L voor de groep lithografen ƒ2.voor de groep offsetdrukkers ƒ3.voor alle andere groepen 1.benevens een vermindering der vacantie- periode van acht tot zes dagen en nog verder gaande verslechtering der verkregen rechts positie voor de werknemers. Van werknemerszyde is gepoogd om tot con- tractsverlenging te komen, waarby hunnerzyds een bereidverklaring in uitzicht was gesteld voor medewerking aanftnaategelen, die tot een betere prijsstelling en bedryfssaneering hadden kunnen leiden. Toen dit aanbod niet werd aanvaard al thans voor het oogenblik niet zyn ook van werknemerszyde nog voorstellen ingediend. nJ. een beperkte leerllng-toevoer, vermindering der Zaken zal' nemen, en dat zyn geestverwant mr. overwerkuren. indeellng van een tweetal nieuwe vakgroepen in loonklassen, benevens een voor stel om te komen tot een kortere werkweek, waarby werkgever en werknemers de loonschade elk voor de helft zouden dragen. De werk- nemersvoorstellen waren er op gericht, om het groot aantal werkloozen weer een kans te ge ven. in het bedryf tewerkgesteld te worden. By de gevoerde onderhandelingen werd geen overeenstemming bereikt, Inmiddels is Maandag 1 Mei een contract- looze periode ingetreden. Waar de werknemersbonden in dezen toestann niet wenschen te berusten, is de mogelykheld zeer groot, dat een ernstig conflict zal uitbreken, waarby de werknemers beoogen tot afsluiting van een nieuwe C.A.O. te komen. Over de landbouwmachtlgingswet is in den Senaat niet één woord gesproken. Wél een be- wys, hoezeer de Tweede Kamer door aanvaar ding van het amendement-van den Heuvel, dat de gevraagde volmachten tot de artikelen rundvee, stroocarton en bloembollen beperkte, aan deze zeer breed opgezette wet tydelyk alle beteekenis ontnam. Van de andere landbouwwetten lokte alleen de steun aan de verbouwers van rogge een debatje uit, waaraan hier ter plaatse eenlge aandacht dient gewyd. Het was de Katholieke afgevaardigde RUITER, die klaagde over een niet rechtvaardige bevoorrechting van de veen koloniale roggeverbouwers en daarom aandrong op een zoo soepel mogeiyke uitvoering van dezen steunmaatregel. MINISTER VER SCHUUR heeft tegenover die klacht nog eens herhasdd. dat men, teneinde niet in onoverzien bare consequenties te vervallen, zich we! be perken. moest tot bedryven, die een uitgespro ken type vertoonen en als bedryven van zulk een bepaald type meer dan andere bedryven slachtoffer van de crisis zyn. Als de middelen bet gedoogen, zal echter met dezen steunmaat regel ook voor andere roggeverbouwers dan die in de veenkoloniën en op de ontginnlngsgron- den nog wel wat gedaan kunnen worden. Een rogge-menggebod moet de Regeering afwijzen, omdat daardoor de kwaliteit van het brood en het gebruik van brood zou achteruitgaan. En dit zou de goede werking van de Tm—wit verstaren. Wél zal dezer dagen de in den laat- sten tyd sterk gestegen invoer van roggemeel worden beperkt We vernemen, dat B. en W. van Zaandam bet plan hebben den gemeenteraad tegen 16 Mei as. byeen te roepen ter behandeling van hun voorstellen, om te komen tot een sluitende begrootlng. Verwacht wordt dat deze daar een meerder heid zullen vinden, aangezien in de vergade ring van B en W tusschen partyen overeen stemming is bereikt De Nederlandsche Bond van Chr. fabriek- en transportarbeiders te Umuiden heeft mede- werking van de burgery verzocht tegen de (mórmvogela) «n Btryboech (AJax). Graafland roode terreur, die thans te Umuiden hoogtij (HBS) la als reserve voor - - Donderdagmiddag geraakte het zesjarige zoontje van den schipper J. de Mey aan de haven te Maasbracht by het spelen te water. Toen men na eenigen tyd het kind vermiste, werd dadeiyk met dreggen begonnen. Een uur later te het lykje opgehaald. Het dorp Akkrum (Fr.) is Woensdagavond laat in rep en roer gebracht door een twist tus schen twee veehouders. De 30-jarlge veehou der P. P. had oneenlgheid gehad met den vee houder J. 8. H. Deze had by een landverhuring den prys van een perceel welland, dat ook P. had willen huren, vry hoog opgedreven. P. ontstak hierover in woede en begaf zich eeni gen tyd na de verhuring naar het erf van H waar hy dezen met een revolver bedreigde. De zoon van H. begaf zich yiings naar de politie, waarop de vertoornde veehouder zich verwy- derde en een café binnenging. Na het sluitings uur om één uur verscheen P. wederom op straat. Hy werd, zoo vertelt „De Telegraaf", door de politie opgewacht, die hem wenschte te fouil- leeren. De drie gemeenteveldwachter» en de ruksveldwachter waren aanwezig, daar P. ais zeer onverschillig bekend staat. De politie ging den man tegemoet en verzocht hem van rywlel te stappen, waaraan hy voldeed, weigerde echter de politie naar het gemeente huis te volgen en vloekte en schreeuwde zonder ophouden. Ten slotte wierp hy zyn rywlel op straat tusschen de politie en holde naar een langs den weg staande woning. De politie ach tervolgde hem, maar P. wist zyn revolver voor den dag te halen en vuurde plotseling tweemaal op de politie. De kogels gingen rakelings langs de agenten, doch misten beide. Intusschen had den ook de agenten hun revolvers getrokken. Zy loeten eenlge schoten op P„ die werd ge troffen en viel. De gewonde is hierna onmid- deliyk naar het siekennute te Leeuwarden ver voerd, waar bleek, dat hy door twee kogels was getroffen zyn kwetsuren zyn niet levens- gevaariyk. P. te wegens zijn opvliegend karakter reeds meermalen met de politie in aanraking ge weest. Enkele weken geleden heeft hy by een ruzie drie arbeiders onder allerlei bedreigin gen weggezonden. WARSCHAU, 1411 M. concert door het omroepoi Mawrot, 9.25 Pianorecital, 10J botemcéeertag is Donderdag sent per K.G. Gisterochtend omstreeks vier uur te brand uitgebroken in de rywielherstelplaats van den heer J. F. v. d. Aa, gelegen achter zyn woning aan de Hoofdstraat te Hoogeveen. Nog voor de brandweer'ter plaatse was. was het vuur over geslagen naar de kofflebrandery en tabaks fabriek, annex handel in kruidenierswaren, van de firma J Pet. Ook het winkelpand van de Veto-waschmachlne Maatschappy geraakte in brand. De brandweer rukte met groot materiaal aan en slaagde erin de drie aangrenzende woon huizen te oehouden. De rywielherstelplaats net magazyn van de firma Pet en het winkelpand brandden echter geheel uit. De woonhuizen kregen veei waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, die zeer aan- zlenlyk te, wordt door verzekering gedekt. KALUNDBÖRG, 1153 M. 13.05 Stryk- orkest van Restaurant „Wivex” o.l.v. A. Ben- dix 1.50 Oramofoonmuzlek. 2 50 Omroep orkest oJ.v. Emil Reesen, 1035 Dansmu ziek. Dr. T. van Lohuizen bericht ons uit het Hol- landsch Poolstation te Angmagssalik (Oost. Groenland» het volgende: Uit een tweetal telegrammen, ontvangen van ofike exped.tie in Angmagssalik biykt, dat bet een zeer gelukkige omstandigheid te geweest, dat van sommige levensmiddelen hoeveelheden zyn meegenomen, die te ruim berekend waren. Wat toch te het geval geweest? In April te de zeehondenvangst daar zeer slecht geweest, zoo- dat er voor de bevolking in de kolonie een be gin van hongersnood optrad. De winkel, die het Groenland Bestuur daar heeft, kon In den eersten tyd wel voorzien in het tekort, maar ten slotte raakten verschillende levensmiddelen in den winkel op. Onze expeditieleden hebben toen daar direct handelen noodzakeiyk was, een deel van bun ruime voorraden aan den bestuurder afgestaan zooate havermout, capucyners en spliterwten, daarbij nog voldoende overhoudende tot do aankomst van de „Gertrud Rask”, het schip dat in Augustus nieuwe voorraden zal brengen voor de bevolking. Dat de Nederlandsche commissie voor het In ternationaal Pooljaar hun optreden in deze dadelyk heeft goedgekeurd, behoeft wel met gezegd. Het laatste telegram meldde, dat er veei beren waren geeeheten en es nu -weer v<te?p vleesch en vogels waren, zoodat bet gevaar hongersnood weer geweken te. BATAVIA, 4 Mei (Aneta) Het Hoog Mili tair Gerechtshof bevestigde in hooger beroep het vonnis van den Krygsraad te Tjimahi, waarby de Europeesche fuselier H. Jacobs te Bandoeng wegens het „openiyk aanslaan van een geschrift waarin tot eenlg strafbaar feit wordt opgeruid met het oogmerk om aan den opruienden Inhoud ruchtbaarheid te geven" tot een Jaar en drie maanden militaire detentie werd veroordeeld. Spreker acht het een bedroevend feit en een teeken van verwording der democratie dat. waar de Krijgsraad hier zitting houdt en alle moeite doet de opruiende elementen uit een der ge- zagsapparaten te verwyderen, ginds in het Moederland onder bescherming van de onaan tastbare wet, onschendbaarheid, eertyds slechts het recht van Konlngen, o. a. vergeven wordt aan vier personen, van wie drie misdadigers zyn en de vierde zich verschuilt achter wet- teiyke bescherming. Donderdagavond heeft zich in Nieuw-Wold* (Gr.) een drama afgespeeld Om half tien keerde de 22-jarlge arbeider Ernst H. met zyn meisje, de 20-jarige E. H. wonende in Nieuw-Scheemda, die in Nieuw- Wolda in dienstbetrekking te, van een bezoek aan haar ouders per flets naar huis terug. On derweg kregen belden een woordenwisseling, omdat het meisje de verloving wilde verbreken Dicht by haar woning sprong H. plotseling van zyn flets, greep een revolver en loste een drie tal schoten op zyn verloofde. Twee kogels gin gen van achter door haar lie haam heen en kwamen er aan den voorkant weer uit, de derde bleef echter in de borst zitten. De dader heeft hierna het wapen op zichzelf gericht. Ito leventgevaariyken toestand zijn beiden per Groene-Krute-auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Men vreest voor hun leven. Naar het nog niet geziene reist denken af. We willen buiten het wone, het alledaagsche, het trouwde van iederen dag, komen. We bejegenen al hetgeen en al de genen die ons van dag tot dag trouw behulpzaam zijn geweest, met een zekere onvoldaanheid, een zekere minachting. We zijn ietwat wreed in onze voorkeur van het onbekende boven het alreeds algeheel ver trouwde.^... Te grooter is dan vaak de desillusie wanneer het onbekende zoetjes aan bekend wordt: Wanneer het onbekende ons trekt, wanneer vreemde streken en men schen ons lokken, laten we dan niet onbillijk worden tegenover allen aan wie we in de sleur van 't gewone leven toch zooveel te danken hadden. 3. A. de Wilde aan Financiën zal komen óf aan Blnnenlandsche Zaken, wanneer dr. Coiyn ten slotte zich toch over Financiën zou ontfermen. Van de huidige ministers zouden de heeren Deckers (Defensie) en Verschuur (Arbeid) in functie biyven. Aan mr. Van Schalk zal vermoedeiyk, zoo meldt het blad, een portefeuille (byv. Justitie) worden aangeboden. De Eerste Kamer heeft aan het slot dezer laatste vergadering by monde van haar presi dent een op zyn verzoek op de meest eervolle wyze ontslagen ambtenaar harer griffie, den referendaris J. A. van Lakerveld. gedankt voor de tijdens een lange loopbaan bewezen dien sten en tot zyn opvolger benoemd den heer C. C. J. Kievit, totnogtoe hoofdcommies. Den Haag. 4 Mei 1933 Haar laatste vergadering vóór de slutting van de zitting der Staten Generaal wydde de Eerste Kamer aan een aantal erteis-ontwerpen, nadat zy eerst zonder hoofdelyke stemming het bekende tweetal ontelgenlngs-ontwerpen ten behoeve van den aanleg van nieuwe Zuld- Llmburgsche mynspoorwegen had goedgekeurd. Waarby van Katholieken kant mr. JANSSEN opnieuw stipuleerde, dat met de aanvaarding dezer wetjes geenszins werd vooruitgeloopen op de beslissing nopens den vorm van exploi tatie dezer spooriyntjes. MINISTER REYMER ging daarmee, even^ta In de Tweede Kamer, accoord. Het bestuur van den bond deelt mede, dat het een levensmiddelendienst in werking zal stellen. Zy die overlast ondervinden by hun inkoopen, kunnen door bemiddeling van dezeh dienst alles koopen wat zy noodlg hebben Zoo noodig zal de dienst worden uitgebreid voor de proviandeering der schepen. Reeds hebben verschillende vereenlglngen. Instellingen en particulieren den burgemeester telegrafisch en schrlfteiyk dank gebracht voor de maatregelen door hem genomen in het be lang van de vryheld, orde en gezag. vernemen zal op 27 Mei a* de Vierde Kamer van het Haagsche in hooger beroep worden be- zaak, tegen den verdachte door de rechtbank is vrij gesproken van moord op den agent Baas ge* pleegd op 20 September van het vorig jaar. j op de bnig naby de Heerengracht te Den Haag. Voor spreker mist een dergelyke tweeslach tige toestand ieder logisch verbad- Spreker vraagt zich af of het te verwonderen is, dat ménschen als beklaagden geen weerstand kun nen bieden aan schromelyk vrijgevende belof ten. welke niet kunnen worden nagekomen. Beklaagden begrijpen, en ook spreker grypt, dat gevangenisstraf onvermydelyk maar daarmede wordt de etterende wonde nog niet volledig uitgebrand. Spreker ziet in een korte gevangenisstraf, ge volgd door een langdurig plaatsen in de straf- klasse, de beste remedie. Spreker betreurt het. dat getulgenmaterlaal verzameld werd van menschen, die zelf In voor spreker cri tiseert deze getuigenverklaringen en verzoekt den Raad een en ander voor oogen te houden. Overigens hy zich aan het oordeel van PARIJS (R.) 1725 M. 7.06 Oramofoon- muslak. 11.30 Concert door het omroepor- keet. 5 50 Populair concert poer het om- roep-orkeet. MILAAN. 331 M. 420 Oramofoonmu- «lek. 7.05 Idem. 13 00 i. B. Jong; Daal Wins; _wig: 120 De Notenkrakers o.l v Daal Wins. 3.00 rust poos voor het verzorgen van den sender; 3.15 gramofoonmus.: 3.50 M Stokvis: Fas cisme als sociaal verschijnsel: 3.10 zang plano; 4.00 C. v. d. Lende: 420 celto- Ital door J Blazer; 4.35 gramofoonmu zlek: 4.40 cellorecital; 4 50 Flierefluiter» o.l.v. Jan van der Horst: 5.40 Letterkundig overzicht door A M de Jong: „Marle Pro- toka van Luclo d'Ambre: 6 uur eenderver- wlsseling. daarna Loe Cohen's muziekdoos m.m v. tenor; 6 45 Centraal Nederlandsch Hengelaars verbondAVRO 7.00 alg progr. VARA 8 00 orkest o.l.v. Hugo de Groot; 8130 zang met pianobegeleiding; 8.45 VARA- □rkest o.l.v. Hugo die Groot; 9 15 persbe richten van Vas Dies en VARA. 9.30 zang met plano: 9.40 orgelspel door Johan Jong; 10.00 zang en pianobegeleiding (prijs vraag); 10 10 Vara-orkest ol.v. Hugo de Groot; 10.30 (vervolg prysvraag); 10.40 Vara-orkest o 1 v. Hugo De Groot; 11.00 gra- mofóonmuzlek. LI XEMBURG. 1191 M. Fransch pro gramma 7.00 Gramofoonmuzlek; 7 45 weeroverzicht; 750 gramofoonmuzlek: 8.30 causerie in het Fransch. 8 40 gramofoon muzlek: 9 uur Nieuwsberichten in het Fransch; 9.10 voortzetting concert; 9 45 Nieuwsberichten in het Dultsch: 9 55 dansmuziek; (In de péuzes; Koenen en sportberichten BRUSSEL. 509 M. 1120 Concert door het kleine orkest van het N IR o.l.v. P Lee mans; 12 30 gramofoonmuzlek; 4 20 dans muziek. 5 35 gramofoonmuzlek: 6.20 gra mofoonmuzlek. 9.30 gramofoonmuzlek. De Christelyke Boeren- en Tuindersbond in Nederland te Goes en de Katholieke Nederland sche Boeren- en Tuindersbond te Dea Haag, hebben zich met een adres tot H M. de Ko ningin gewend, waarin zy de meenlng uitspre ien, dat het oogenblik In verband met de vor ming van een nieuw Kabinet gunstig is om onder de oogen te zien de vraag, of de ver schillende takken van staatsdienst wel dusdanig over de departementen van algemeen bestuur zyn verdeeld, dat de verzorging der desbetref fende belangen het meest krachtig is gewaar borgd. Adressanten zyn van meenlng. dat. nu de land- en tuinbouw door een zoo hevige cri sis geteisterd worden, en de uiterste insnannlng noodlg is om dezen tak vaa volksbestaan van algeheelen ondergang te redden, de belangen voor land- en tuinbouw eischen, dat een der departementen zoodanig worden hervormd of ingericht, dat het zich onverdeeld kan wyden aan de belangen van den land- en tuinbouw en aanverwante takken van volksbestaan. Men acht het thans noodig dat een met de landbouw economie en de sociale en landbouwkundige verhoudingen in den land^ en tuinbouw vol komen vertrouwde min: jjë^e zaken van den land- en tuinbouw wlFd^bejast meer in het bijzonder, omdat aan dLrèk Meister by een wet van bevoegdheden zynR^ëgeMend. die zich ook tot de regeling en .beperklngTvan de pro ductie en van den afzet der producten uit strekken. Redengn. waarom adressanten Hare Majes teit verzoeken de hier tot uitdrukking gebrachte wenschen, levende in geheel de land- en tuln- bouwbevolklng van Nederland, welwillend In overweging te nemen. De andere steunmaatregelen voor het vlas, voor de riet- en griendcultuur, voor fruit en groenten, voor de veenkoloniale fabrieksaard appelen. voor de bloembollenkweekers te Aals meer en Haarlemmermeer, voor de boomkwee- kers en de kippen- en eendenhoudery gingen bijna alle zonder één opmerking onder ’s Pre sidenten hamer door. Vry uitvoerig is gedebatteerd over de „tyde- lyke maatregelen ter bevordering van een zoo veel mogelyk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart." Bestreden werd het ontwerp door den Ohris- teiyk-Historischen afgevaardigde TER HAAR, die niet inzag, waarom de vracht in de binnen vaart loonend gemaakt moest worden ten laste van de vervoerde goederen, welke in dezen tyd al evenmin loonend kunnen worden geleverd, en door Rotterdams llberüe burgervader mr. DROOGLEEVER FORTUYN, die groote waar- deering ultte voor den sober levenden en niet luidruchtig zyn leed uitschreeuwenden schip persstand. maar die in het ontwerp alleen maar verwachtingen sag gewekt, die illusies zouden biyken te zyn. De door inschakeling der be- vrachtlngscommissles veroorzaakte vertraging en de styging der vrachten zouden Immers handel en industrie doen overgaan naar andere midde len van vervoer. En de zeevaart zou zich wel eens kunnen richten naar bultenlandsche ha ven», omdat de aansluitende binnenvaart daar goedkooper sou zyn. De „trouwe vader der schippers”, zooals Mi nister Verschuur den een-en-tachtlgjarigen voorzitter van Schuttevaer HARM SMEENGE prees, stond tegenover zyn frsetie In tegen stelling met de andere liberalen had hy er wel fiducie in. En ook de sociaal-democraat RUGGE en van Katholieke zyde de heer DE JONG, verdedigden het ontwerp als een bescheiden begin van steun en orde. MINISTER VERSCHUUR heeft nog eens een paraphrase geleverd op zyn pleidooi aan den anderen kant van het Binnenhof. Hy schetste bet doel der wet als drieledig. Ten eerste wil zij inderdzad de vrachten opvoeren, al geeft de Minister volkomen toe. dat die tendenz ge remd wordt door de concurrentie van de andere transportmiddelen Ten tweede wil de wet een betere verdeeling brengen van de vrachten over de beschikbare schippers en wil zy orde schep pen. waar totnogtoe een chaos van felle con currentie was. En ten derde roeit zij door in schakeling van officieele bemiddelingsorganen groote misstanden b.v. de bevrachting in café's ulL Alleen reeds om dit laatste, aldus de Minister, moest de wet worden aanvaard. Want door die misstanden legden- in den con currentiestrijd Juist de eeriykste en fatsoen- Hjkste schippers het af. Dat de bevrachtlngscoaunissies vertraging zouden veroorzaken, ontkende Minister Ver in de Donderdagavond in Den Haag gehou den vergadering der Keuze.Commissie van den KJ4.VB te besloten het elftal voor den wed strijd te«en België te handhaven, zooate het gekosen te. Zondagmorgen zullen Van Heel en v d Broek door een dokter worden onderzocht. In verband met het feit, dat de mogelykheld niet te uitgesloten, dat Van Heel niet aal kun nen medespelen, te een extra-reserve gekooen. nJ. van Maren CADO). Aangezten Van Maren ook in het B-elftal was gekooen en Jaap Paauwe geblesseerd te. zal de middenllnle van het B-elftal er thans als volgt uitaten: De Leeuw (Willem II), Prins th (Ajax), uraaiianu het B^tftal gekozen. vlerk HUIZEN, 1875 M. 8.00 K R O. monren- concert, 10.00 gr.muziek; 11.30 godsdien stig halfuurtje door pastoor L. H. Per- qum; 12.00 politieberichten; 12.15 Trio Metselaar; 145 rustpoos voor het verzor gen van den zender; 2.00 halïuurtle voor de rijpere jeugd; 2.30 klnderuurtje Hl. R.O 4.00 uitzending voor den Ned. Blin den bond; K R O.; 5.00 K R O -orkest oJ.v. Marinus van *t Woud; 7.25 Kath. Radio Volksuniversiteit; 7.45 sportpraatje dobr B. Heilman; 8.00 Avondprogramma; 11.15 gramofoonmuzlek. HILVERSUM. SM M. 8.00 V.AJt_A. gramofoonmuzlek. VA.R.A. 10 00 morgen wijding; V-A-R.A. 10.15 uitzending voor ar beiders In de Continubedrijven; Vara-mandollne-ensemble o.l.v. Joh. Kok; 12.30 orgelspel door Johan 12.46 De Notenkrakers o.l.v. -- - 1.15 orgelspel door Johan voor het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6