E et Erfdeel I F DK WB te Nijmegen Nassausingel 3 w^Aaal uan den dag De grootste Kathedraal ter wereld BEZUINIG NIET Overspannen Nerveus, Onrustig en Slapeloos Gebruik hiertegen de Zenuw- stillende en Zenuwsterkende I LANGS DEN WEG EERSTE 'STEENLEGGING ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN Alle abonné’s Die goeie ROBINSONschoen voor MIJNHARDT’s ZATERDAG 6 MEI Een lichte straf -- Universiteit van Peking A Verplichte vischdag Nieuwe brug Lichten van schepdh Een Marathon-looper De electrische stoel Hebreeuwsch Radio Himalaja Hinkler’s fout 44 ontsnapten Het Vickersproces LEVENSVERZEKERING MIJ. V olks ver zekering 1 Iwan Gilgel UTRECHT He DE KRUISVAARDERS VAN ST. JAN DOOR UW GIFTEN ONS GIRONUMMER IS 23653 L* helpt ons hierdoor jongen*- vielen redden voor Chrlstu. Kapitaalsverzekering Joseph Hocking - 1 ZENNUWTABLETTEN Buisje 75 et. Bü Apoth. en Drogisten KWALITEITEN. Graalmelsjes naar Liverpool De H. Vaders „Dat deze Kathe draal een bolwerk moge worden tegen het bolsjewisme” O AANGIFTE MOET, QP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL 1 zoo den verkoop was MARTIN BERDEN Terwijl Robbie bezig was wat ruimte laten vallen en hü bemerkte dat niet voor de roeiriemen reeds nabij eer, het strand waren. „O, hemeltje, ik heb- de riemen verloren, wat sullen wü nu doen?” niets beginnen," zeide Freddy, terwijl hij ernstig keek. Bic (Maandagavond vervolg). Stolberglaan 42. Den Haag. (Ingezonden Mededeeling). c het eenige waarvoor u Interesse In •4 GKl voor is zoo, maar ik kan het niet beter 49 v. let’ riep Robbie. „Wij kunnen zonder riemen in de boot te maken voor Polly, de Kat, had hU de roeispanen over boord «llllllllll 1/ mii Midden tusschen de woeste onherbergzame .otsen van het Hlmalaja-gebergte hebben vier Kan dit laatste nu niet minder? Zeker wel! dit kan, wanneer Maar de dame doet als dame En de heer rijdt als een hèèr! arrte stemming De vrouw is tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. caféhou* met in 1 bek var Ad b.z ne hu de (inl plo der vr bc be Woi Mei FRC max VCM ter OU tul O 28 zas of 291 Bz toe let Z It n n u ei N' ZIEKENHUIS EN PENSION Broeders JBT JOANNES DE DEO’ Opname van mannelijke patiënten van alle gezindten en leeftijd Ne om kir 29« b.J let jammer, moeder niet 1 dij. wa bo< ma I zijl de he< toe J. het hin zei UI n« te S8 hi Ju kc in wi on tei wt te maken. Vanaf September is er ooj voor meisjes aan verbondeii, door sche Benedictinessen geleid, zijn ingeschreven. STEUNT Bijkantoor: J. J. A. DU1JN8TEE. Juliana De zeeman gaf Robbie een geducht standje, omdat hij zoo onattent was i geweest. „Je had beter de kat over I boord kunnen laten vallen,” riep J uft. „Je kunt niet een boot zonder riemen sturen, daaraan had je moeten denken." „Ik kon het niet helpen,” schreide Robbie, die zich niet erg lekker ge voelde. Toen zag Topay, dat de twee zee leeuwen de riemen terugbrachten, ter wijl zü ze op hun neus lieten balan ces ren. „Opnieuw gered", riep Freddy, „het B maar goed, dat ik een menagerie heb." De Hongaarsche Marathon-looper Anton Lo- vas heeft een bezoek gebracht aan graaf Jcsef Karolyi, den leider der Hongaarsche legitimis ten. - Binnen enkele dagen zal Lovas van Weenen vertrekken om een Marathon-loop te doen van Boedapest, door Oostenrijk en Duitschland naar België, waar hij ex-kelzerln Zita en aartshertog Otto zal bezoeken. De Russlche staatsdrukkerij zal binnenkort de stenografische protocollen laten verschijnen van de speciale zitting van hst Hooggerechts hof der Sovjet-Unle in de aangelegenheid van het sabotage-proces. De protocollen worden uit gegeven in het Russisch en het Engelsch. aan rekening, van ja of neen? En hij bood eenige honderden kro nen! Vrouw Kathlnka stond een oogenblik beduusd. Was die oude stoel zooveel waard? Een paai honderd kronen konden ze best gebruiken. Zot ruim hadden ze het niet.... Maar het volgend oogenblik schubde ze ener giek het hoofd. Dien stoel verkoopen, dien stoel waarop Jens lederen avond, dien ze samen had den doorgebracht, een deel van zijn leven sleet' „Neen” dacht ze „een geit of een var ken kun je verkoopen, maar zoo’n oud, trou» meubelstuk doe je niet weg." „Doe maar geen moeite meer man” zei i en de opkooper ging teleurgesteld heen. ’s Avonds vertelde ae Jens en Jörgen, oudste, die nog bij hen Inwoonde, In geuren kleuren iiminuu i I z,u oracnt vervolgens haar bende! hoogte, die de sieraden weghaalden. I Uit het Engelsch van had zijn kleine, houten pijpje rockend, te turen naar de »*.tte zeilen In de baal, of wel, hij keek naar de bloedende acacia's en seringenboomen In den grooten tuin van de pastorie, waarop men van het venster uit zoo n prachtig gezicht had. En In den winter, met z'n lange avonden kon hü genoeglijk weggedoken in z'n grooten stoel, uren lang zitten turen naar de spelende vlammen in den haard, terwijl Kathlnka en hij luisterden naar den storm, die loeiend langs hui^hulsjc ging. En dan des Zondags, wanneer hij zich zoo echt op z'n gemak In z'n leuningstoel zette en de kranten, die meester hem Zaterdagsavonds placht te brengen, van tl tot z zat uit te spellen. Ach neen, vrouw Kathlnka kon zich haar man niet voorstellen zonder dién stoel en toen op zekeren dag de opkooper uit de stad bij haar aanklopte en vroeg, of die leuningstoel niet te koop was, keek ze al heel gek op en begon dan hartelijk te lachen. „Me lieve mensch” zei ze „is me dat nou een vraag! Die stoel te koop? Das toch de stoel van Jens." De opkooper trachtte haar uit te leggen, dat er nog wel andere gemakkelijke leuningstoelen voor Jens waren te vinden, stoelen, waarin ie véél zachter zou kunnen zitten, waarin le véél „lekkerder” rusten zou. Dit was 'n ouwerwetsche, antieke stoel, die waarde, veel waarde zelfs had voor rijke menschen in de stad, die antiquitei ten verzamelden, maar er zelf niet op gingen zitten. Hü wilde dan ook een mooi sommetje geven. Maar Jens? Wat had hij nu aan zoo’n ding? Voor het geld, dat hjj, de opkooper, er voor wilde geven, kon Jens zich 'n splk splln- ter-nleuwen leuningstoel koopen, 'n fauteuil zelfs, zoo een, waar-le heelemaal in wegzakte en dan hleld-le nog 'n slordig duitje over ook! Vooruit, nu niet langer gezeurd! Was t goed. In een te La Rochelle ontvangen rapport wordt, naar Reuter verneemt, medegedeeld, dat 44 gedetineerden uit de strafkolonie In Fransch Guinea zijn ontsnapt. De meesten ontsnapten alleen of met zijn tweeën, doch ook zijn er eenige gevallen waar bij de gedetineerden wisten weg te komen in groepen van 4 en 6. De politie tracht echter eiken ontsnapte te achterhalen. De Turksche autoriteiten zullen binnenkort een verpllcnten vischdag Invoeren, waarop dus de geheele bevolking visch moet eten. Op deze wijze hoopt men de visschers te helpen, daar dezen zeer veel nadeel ondervlnoen van de restrictie-maatregelen van Griekenland. Hierdoor is de visch In Turkije zoo over vloedig, dat* hiervoor geen prijzen te maken zijn. Makreel Is hier te koop voor minder aan 4 cent per pond. HOOFDSTUK XVH LEEDS VERSUS TREVANION Mary Judson sat alleen In de huiskamer van Laburnum Cottage. Er waren diepe kringen onder haar oogen; ze zag er bleek en vermoeid De bekende Australlë-vlieger Sir Charles Kingsford Smith, heeft verklaard, dat hij Hinkler altijd voor een der grootste vliegers ter wereld heeft gehouden. Hinkler's eenige fout was, dat hü alles te veel In het geheim wilde doen, zonder gebruik te maken van de ondervindingen van andere lange-afstand-vliegers. Mevrouw Hinkler, de echtgenoote van den om het leven gekomen vlieger, zal zich te Perth aan boord van het sa. .jStrathatrd" Inschepen voor Londen. Is dit voelt? Practisch gesproken het eenige. Weet u dot heel zeker? Absoluut zeker? Het meisje keek hem doordringend aan. De man schrikte op of hem een wesp had ge stoken. Nancy zag, dat hij zijn oogen half dicht kneep en heelemaal van de wijs raakte. Wat bedoelt u daarmee? vroeg hij. Waarom wist het meisje zelf niet precies; t^jna ondanks zichzelf, zei ze, langzaam en na drukkelijk: Er zjjn andere dingen die u meer interes- seeren dan kleurstoffen, heel andere dingen; en één in het bijzonder. i Uit Rome komt het officleele bericht, dat de BenedictiJner-Unlversitelt van Peking, door be- s'uit van de Propaganda, aan de Patent van net Goddelijk Woord is toevertrouwd. De officleele overdracht zal plaats hebben In hét begin van het komende schooljaar. Acht jaar geleden werd de universiteit door Amerikaansche Benedictij nen geopend. 23 Augustus 1931 kwam de offi- cieele erkenning door de Chlneesche regeerlng. In September IJ. begon de universiteit haar achtste studiejaar met 580 Ingeschreven stu denten. die de eigenlijke universitaire studies een college Amerikaan- Reeds 29 meisjes Naar Reuter verneemt, wordt dezen zotrer aangevangen met den bouw van een spoorbrug over den Donau nabij Palanka, op de grens van Joego-Slavië en Roemenië. De bouwkosten worden geraamd op een mil liard lel en het materiaal zal door de Roemeen- sche Industrie geleverd worden. In beide landen wordt reeds gewerkt aan verlenging der spoor trajecten tot aan de rivier, opdat zij later bj) Uw iw. dienaar WILFRED LANGHAM. Ben las en herlas dezen brief en dienzelf den avond bracht hjj opnieuw een bezoek aan Wilfred Langham. nonniken van den Sint Bernard een Hospitaal jesticht. Het eenzame gebouw, dat meer dan >000 M. boven den zeespiegel gelegen is, werd zooveel mogelijk voorzien van de meest moder ne hulpmiddelen van wetenschap en techniek Vanuit het plateau van La willen de monniken hun liefdadigheid uitspreiden over de grens gebieden van Indië, Thibet en China. Om zich echter In geval van nood in verbinding te kun nen stellen met het hoofdstation of om onmid dellijk hulp te ontbieden uit bewoonde streken, werd op de bovenste verdieping van het hos pitaal een modem kortegolf radio-station Inge richt. De monniken zijn al'en zeer bekwame marconisten. Bovendien is men van plan om regelmatig concerten van gtamofoonp’aten uit te zenden, weerberichten mede te deelen, me dische consulten en verklaringen van gods dienstige onderwerpen te geven. oolang ze met Jens getrouwd was ‘dat was ai heel wat jaartjes den vorl- gen zomer hadden ze reeds hun zilveren bruiloft gevierd! had vrouw Kathlnka hem 'S avonds in den grooten, fraai gebeeldhouwden leuningstoel zien zitten. Als hij, moe van zijn werk thuis gekomen, zijn avondeten genuttigd had, was het steeds zijn eerste werk zijn pijp aan te steken, om daarna met een zucht vap welbehagen zich neer te vlijen in den gemak- xelpken leuningstoel, die vrouw Kathlnka al naar gelang van het jaargetijde voor het open venster of voor den brandenden haard neergezet. Daarin zat hü dan, smakelijk Op feestelijke wüze hebben de Joden in Pa lestina den loden sterfdag van den redder der Hebreeuwse!» taal, Eleazar Ben Judas, gevierd. Toen deze laatste 40 jaar geleden naar Palestina kwam om het Hebreeuwsch, dat sedert de Ba bylonische gevangenschap een doode taal was, weer als spreektaal In Palestina In te voeren, ondervond hü overal vervolging en wérd zelfs door de Opper-rabbünen vervloekt, daar ze het dagelüksch gebruik van de heilige taal als Godslastering opvatten. Vijftien jaar geleden was het gesproken He breeuwsch voor de meeste Joden van Palestina nog een ergernis. Tegenwoordig wordt het He breeuwsch echter door büna alle Joden van Palestina als spreektaal gebezigd. A Vader en Zoon stri De politie van Ban 'a Luka heeft onlangs een dievenbende gearresteerd, die in het geheele Teslitsj-gebied van Bosnië een ware terreur uitoefende. Tot haar verbazing ontdekte de politie, dat de leider der bende een dertigjarige vrouw was Gekleed in mannenkleeren. wist zü zich op allerlei manieren toegang te verschaffen tot de hulzen van rüke mohammedanen en dezen te bespionneeren, totdat zü wist waar de Juweelen en sieraden verborgen waren. Zü bracht vervolgens haar bendeleden op de in de verkeerde richting Een levensverzekering is een levensbehoefte. Sluit haar bü de 1 Ziet u. miss Trevanlon. ik heb een uitvin ding gedaan, die ik wil perfectionneeren: of liever, het is geen uitvinding, maar een ont dekking. Een ontdekking? Ja. het zal de geheele wol-industrie on dersteboven gooien! Ik wil open met u spreken, u zult er niet verder over spreken, daar ben ik zeker van. Ik heb een nieuwe methode ont dekt om kleurstoffen te bereiden. Engeland heeft mlllloenen verloren door de anlUne-kleur- stoffen en de Dultsche chemici slaan er kapi talen uit. Maar als mijn ontdekking bekend wordt, zal niemand er tegen op kunnen. Dat wil zeggen, dat u hetzelfde Idee wil tlitwerken? Meer dan dat, miss. Het opent geheel nieuwe gezichtspunten, er komen nieuwe moge lijkheden en als het geperfectlonneerd is, zul len we de Dultschers In alles de loef afsteken. Het is een geweldige ontdekking, zei hü opge- (Nadruk verboden SiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiË Hierdoor komt een directe verbinding tot stand tusschen Belgrado en Boekarest, welk traject weer een onderdeel zal uitmaken van de internationale lün BordeauxOdessa. nog niet veel spören van den zomer te bekennen. Geen bloem Rhododendron Street, geen groen blad aan de boomen. Toch was de lucht al warm en zwoel. Ik Judson, Het 'T'TTÜ hebben reeds eenige malen gewezen yy op den bouw der grootste Kathedraal der wereld, welke in Liverpool door den beroemden Engelschen bouwmeester Sir Edwin Lutuyens wordt ondernomen. Thans is vastge steld dat de eerste steenlegging op Pinksteren IS. plaats zal hebben met zoo grootsche fees ten, dat zü zelfs die van het Eucharistisch Con gres van verleden Jaar in Dublin in de scha duw zullen stellen. Wü vernemen uit de Engelsche bladen, dat niet alleen zeer vele Nederlandsche bezoekers worden verwacht levenals in 1932 in Dublin), maar dat ook onze Graalmelsjes in grooten ge tale zullen komen. Te Liverpool zullen ook de eerste 400 Engel- eche Graalmelsjes. geleld door den Bisschop van Nottingham, uit zün diocees, en 400 Engel sche Graalmelsjes uit Sheffield elkaar ontmoe ten De eerste steenlegging zal bügewoond worden door den Pauselüken Legaat Z.Em. Kardinaal Bourne en Z. Em. Kardinaal Mac-Rory. „pri maat van geheel Ierland,” 40 Aartsbisschoppen en Bisschoppen, die vrüwel de geheele R.K. hiërarchie van het Britsche rijk vertegenwoor digen, benevens duizenden R.K. priesters. Op Vrüdag 2 Juni is er officleele ontvangst door het stadsbestuur van Liverpool; Zaterdag daaropvolgend heeft de kolossale garden-party binnen de muren van Alleston-Priory (prioraat) door den Aartsbisschop van Liverpool plaats; Zondag de grootsche demonstratie der RK. kinderen op den bouwgrond, waar de grootste Kathedraal der wereld zal verrüzen. 's avonds het banket in St. George's Hall en ten slotte Maandag de eerste-steenlegging. Om een klein idee te geven .der grootte van het grondstuk, waarop de bouw wordt voltrokken, dlene het bevestigend antwoord op een inlichting, welke wü vroegen, nj. of het waar was dat de prelaat, die tüdefls de ceremonies de grenzen der te bouwen kerk omloopt, meer dan.... een uur tüds daartoe noodig heeft. De eerste-steenlegging begint 's morgens om uur en zal ongeveer twee uur in beslag ne men. Er is gerekend op 80.000 toeschouwers en er zün tribunes gemaakt de werklieden ma ken 480 plaatsen per dag af voor 45.000 be talende bezoekers. De biljetten van 1 (12 gld. A pari) geven ook recht tot het büwonen van het Tuinfeest van den Aartsbisschop en het banket in de 8t. George’s Hall, de 10 sh. biljetten alleen voor het laatste. Alle plaatsen zün alleen verkrüg- baar. Indien een parochie-geestelüke den aan vrager aanbeveelt aan het secretariaat van den Kathedraalbouw (The Hou-Secretaries Cathe dral Building. Room 30, Brownlow Hill. Liver pool). Het stadsbestuur van Liverpool doet al het mogelijke om het organisatie-comité behulp zaam te zün, terwül de politie het parkeeren der duizenden en nogmaals duizenden automo bielen op zich genomen heeft. Iedere bezoeker, die per auto aankomt, vindt aan zün toegangs kaart ook een parkeerkaart gehecht met aan- wüzing wAAr te parkeeren en een platte grond, hoe van daar het snelste weer uit Liverpool te komen. De groote stoombootmaatschappüen hebben voor het ven oer der te verwachten geloovlgen hunne groote stoombooten reeds verhuurd, die zooals b.v de „Lady Leinster” 1000 per sonen Ineens uit Ierland of Schotland naar de haven van Liverpool kunnen brengen. De spoorwegen maakten bekend, dat zü tal rijke extra-trelnen laten loopen en de .impe rial Airways" de Engelsche Luchtvaartmaat- xschappü, heeft een speclalen luchtvaartdienst uit alle deelen van Engeland georganiseerd, welke op de vlugst mogelüke wüze duizenden toeschouwers naar en van Liverpool kan ver voeren. Het hoofdaltaar der Kathedraal, door Sir Lutuyens ontworpen, Is reeds voltooid en zal voor het eerst op den dag der eerste-steenleg ging worden in gebruik genomen. Het krügt hui ei van het bezoek en ze waren allebo even verbaasd te hooren, dat die ouwe stoel veel waard was. Jörgen vond het J"""""""’"'"""'"""" De stoel door De uitvinder van den electrischen stoel, Dr. Alphonse Devid Rockwell, is te New York op 92-jarigen leeftüd overleden. Hü was. de oud ste dokter in den staat New York. Dr. Rockwell heeft den electrischen stoel „onder protest” uitgevonden, daar hü altüd een ‘groote tegenstander van de doodstraf is ge weest. In 1888, toen er een campagne begonnen was om de voltrekking van het doodvonnis aoor middel van den strop te wüzigen. werd een be roep gedaan op Dr. Rockwell om zün weten- schappelüke kennis te gebruiken om een meer humane uitvoering van de doodstraf mogelük te maken. Met de hulp van Thomas A. Edison ontwierp hü toen den electrischen stoel, die sindsdien voor executie-doelelnden gebruikt wordt. uit. Meer dan een jaar was verloopen sinds Langham’s verzoek. Het was toen Februari, een koude, mistige maand, en hoewel het nu Mei was, waren er aanstaanden was te zien Een paar dagen later ontving Ben Briggs den volgenden brief: Geachte Heer. Volgens uw Instructies bracht ik een bezoek aan miss Judson en verzocht haar om het la boratorium te mogen gebruiken. Ik vertelde haar, dat ik proeven aan t doen was over nieuwe kleurstoffen en dat tnün eigen labora torium niet bruikbaar was. Eerst scheen ze ge neigd om aan mün verzoek te voldoen, maar later liet ze me weten./dat het niet mogelük was. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat zü het me niet geweigerd zou hebben, als die miss Trevanlon er niet de hand in had gehad. Deze jonge dame stelde me een paar vragen, die ik echter niet beantwoordde. Ik ben ervan over tuigd dat zü het was, die miss Judson afgera den heeft, mü in haar laboratorium te laten werken. Al zün onze plannen dit keer niet ge lukt, Ik zal ze op de een of andere manier wel verweaenlüken. Vergeef n>ü de vraag: maar kunt u mü misschien tien pond voorschot ge ven? Mün vrouw is ziek geweest en ik moet de doktersrekening betalen. ’t Wordt zoo langzaam aan weer prachtig Met de warme zon incluis. En dan blijven wij niet gaarne, Zeker Zondags niet, in huis! D'een geniet, wanneer hV wandelt, Van de heerlijke natuur, D’ander kromt zich, heel eerbiedig, Over ‘t voorwiel en zijn stuur.- En een derde neemt zijn auto, Koopt benzine en h(j rijdt, Met een fijnen knalpot open, Als een stuk bezetenheid! Al die menschen, tot een chaos. Vormen dan het druk verkeer; Collectief dus een ovatie Aan het prachtig zomersph weer! Want men wil den dag genieten, Ieder graag op zijn manier, Juist zooals de een zijn thee drinkt En de ander potjes bier. Maar de afloop der verzetjes Leest u 's Maandags in de krant. Een kolom met ongelukkeit, 't Resultaat van onverstand! Pogingen worden in het werk gesteld, aldus Reuter, om gezonken Russische schepen te lich ten. Het groote Oceaanschip .Kola”, dat vorig jaar gezonken is aan de Noordkust van Noor wegen, is reeds omhooggebracht. Zes duikers hebben hieraan deelgenomen, die vw <&mi ue rivier, bü 15 graden vorst dagelüks 20 uren werkten. de brug kunnen aansluiten. Het schip kan weer geheel in gereedheid en I in de vaart gebracht wórden. Ook wordt gewerkt aan het lichten van de „Wladiwostock", die vorig Jaar tüdens een or kaan in de Noordelüke IJszëe op rotsen is ge- loopen, alsmede aan het lichten van de „Bure- westnik", die in 1917 gezonken is In de baal van Kola. ben oud voor mün tüd, dacht Mary ik heb nergens meer gevoel voor, is teleurstellng op teleurstelling geweest. Ik ben niets verder gekomen. Ze zuchtte diep en keek naar haar witte, büna doorschünende handen. Ik leef eigenlü* maar voor twee dingen, dacht ze, voor wat mijn vader mü heeft nage laten, en om Nancy’s droom te helpen verwe zenlijken. Kon ik er toch maar in slagen! Ik weet zeker dat ik dan net zoo gezond en sterk zou worden als vroeger. Maar nog altüd ont breekt die kleinigheid, die ik onmogelük kan ontdekken.... Ik voel me of ik alle hoop maar moet opgeven.... Maar Nancy zal direct wel thuis komen en ze mag niet merken dat Ik zoo aan 't tobben ben Ze hoorde Nancy's vlugge voetstappen bul ten de deur en, zich omkeerend, zag ze haar aankomen. Ze ziet bleek, het arme kind, dacht ze. Ze ziet er heel wat slechter uit dan toen ze voor twee Jaar hier kéam Halo, Mary! grotte Nancy vroolük, hoe Is het ermee? (Wordt vervolgd). Ingegaan dacht aan ae hooge rekening, die er van hem bü den der stond! en was het met dei opkooper volkomen eens. dat vader toch nie zooveel aan dat oude meubelstuk had en vee beter zich een gemakkelüken fauteuil kon aan schaffen. Maar Jens klopte goedkeurend zü> vrouw op den schouder en met nog grooter wel behagen dan anders nam hü in het vervoli 's avonds in zün ouwWi, trouwen leunstoe plaats. En de jaren kwamen en gingen.... Veert!» Jaren had vrouw* Kathlnka eiken avond der. antieken, gebeeldhouwden stoel voor Jens neer gezet en het kussen opgeschud, veertig jaren had Jens het er zich, na volbrachte dagtaak gemakkelük in gemaakt om te bekomen van de vermoeienissen van den dag. Toen sloot hü voor altüd de oogen. Vrouw Kathlnka bleef met Jörgen, die ongetrouwd was gebleven, in het hulsje wonen. En eiken avond zette zü, als vroéger. den ouden leuningstoel voor het raam of voor den haard, schudde het kussen op en ging zelf in den stoel er tegenover zitten. En bü den zingenden theeketel- zat ze te mümeren over lang vervlogen dagen en dacht aan haar man. En dan keek ze nu en dan eens op naar den stoel vóór haar en streek met bevende vingers over de armleuning en over het kussen. Er waren zooveel herinneringen aan verbonden, herinneringen aan JensEn de jaren kwamen en gingen. Jens was nu al weer meer dan zes jaren dood. Vrouw Kathlnka was héél oud geworden en ze liep erg gebogen. Maar nog altüd zette ze 's avonds den leuningstoel klaar, nog altüd schudde zü t kussen op.... Maar op een goeden middag kwam de opkoo per uit de stad weer eens voorbü. Vrouw Ka thlnka »Us bü een buurvrouw, Jörgen was alleen In huls. Hü riep den opkooper binnen.... Zün rekening bü den caféhouder was ook weer zoo ontzettend hoog. Toen vrouw Kathlnka een paar uur later thuis kwam en de ledige plaats zag, was het haar een oogenblik alsof haar hart ophield te kloppen. Ze werd UJkbleek en moest zich aan den deur post vasthouden om niet te vallen. Dan begon ze wanhopig te huilen. „Jörgen, Jörgen” snikte ze „hoe heb je dét kunnen doen?” En het was haar, alsof Jens voor de tweede maal was gestorven tic Jou was, zou ik hem niet in het laborato rium laten. Maar wat voor kwaad kan dat? Het eeni ge waar ik bang voor zou zün is, dat hü het geheim zou stelen. En dat is onmogelük, want de formule is in de brandkast weggesloten en iedere cople vernietig ik peraoonlük onmiddel- UJk na het gebruik. En toch zou ik het niet toestaan, Mary. Het lükt onredeUJk, maar je vroeg mün advies en ik denk er nu eenmaal zoo over. Maar het lükt zoo harteloos, zei Mary. De arnte kerel is ofhankelük van mün toe- en het is maar zoo weinig dat hü mü vraagt. Denk eens als wü zelf eens in zün plaats waren? Alee wat je zegt is waar, ik zou er geen reden voor kunnen geven, maar ik kan nu eenmaal den indruk niet van me afzetten dat hü voor iets anders komt dan hü ons verteld heeft. Zag je hem niet schrikken, toen ik het hem sei? Neen, ik heb er niet op gelet.... Ik wel. Natuurlijk weet ik niet, wat hü in het schild voert, maar ik weet zeker dat het je zal berouwen als je hem je toestemming geeft. Bovendien, je zegt zelf, dat je niet weet waar om Je vader hem heeft weggestuurd. Misschien heb je gehjk, zei Mary na een lang sttlzwügen. op dit blad zijn ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen f bü levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f '7Cfï bü een ongeval met f bV verlies van een hand f 1 OC oü verilea van een f bü een breuk van f Afï bü verlies van *n ongevallen venekerd voor aan der volgende ultkeeringen vUW*verlies van belde armen, balde beenen of balde oogen S t UU*~ doodelüken afloop S ZiUU*~ een voet of aan oog f of wüsvlnger <J(Z«-been of arm f *tU*^ anderen vinger Nadat Langham was weggegaan, zaten de vrouwen zwügend en in gedachten bij elkan der. 7 Waarom was Je zoo vreemd tegen L^axM- ham? vroeg Mary. Ik vertrouw hem niet, antwoordde Nancy. Wat bedoel Je daarmee? Ik weet hét zelf niet. Zijn gezicht staat mü niet aan. Dat is toch geen reden. Dat verklaren. Zou Jü doen wat hü mü vraagt? Neen! Waarom zou je hem weigeren? De heb er geen reden voor, de man doet zich eerlük en openhartig voor en schünt bo vendien ernstig te willen werken.... maar als wanden, ik heb alles hier bedacht en uitge werkt; en hü wees op zün voorhoofd. Dus u hebt de idee al uitgewerkt? vroeg Nancy. Ik ben gehandicapt, miss. De autoritei ten van het Yorkshire College weigerden het laboratorium. En behalve het hunne is alleen dat van miss Judson goed genoeg voor mün experimenten. De bezit zelf wei een kleine werk plaats, ik heb er iedere penny die ik missen kon, voor uitgegeven, maar voor deze proeven is mün werkplaats niet geschikt. Daarom heb ik miss Judson's hulp gevraagd. Ik dacht wel, dal ze me de toestemming zou geven en in ruil daarvoor wil ik haar graag van dienst zün als assistent. En bent u ervan overtuigd, dat uw werk zal slagen met behulp van miss Judson's labo ratorium? Daarvan ben ik overtuigd. Hoelang zou je noodig hebben? vroeg Mary. Niet langer dan een maand. Hü ging voort met technische uiteenzettin gen te geven, en de belde vrouwen luisterden opmerkzaam. Het was duldelük te zien, dat Mary Judson met hem ingenomen was en toch keek ze Nancy at en toe vragend aan. Hoe lang bent u hier al mee bezig? vroeg Nancy plotseling. Mün heele leven al. miss. Dit is het onder werp, waaraan ik mü heelemaal wüd. U kunt het den professor van Yorkshire College vra gen. eerst later een blüvende plaats in de machtige kathedraal Het is 83 Engelsche voeten hoog, afgedekt door een koepel, omringd door een masslef-üzer gesmeed hek met stalen dwars balken en de trappen waarmede het van drie züden is omgeven, hebben drie dubbele breede bordessen. De Pauselüke Legaat en Z Em. Kar- dmaal MacRory krijgen piaatsen aan de beide züden.van dit enorme altaar. Achter het altaar staat een geweldige electri sche Installatie met een lampenkracht van 4000 volt. Van hieruit zal de radio-ultzendlng ge schieden door zeven verschillende microphones, welke worden opgesteld. Deze geheele installa tie wordt ingericht door de ingenieurs der Phi lips Lamps Ltd., die met hun werklieden reeds begonnen zün de leidingen voor de luidsprekers te leggen. Iwaalf groote luidsprekers woruen na. in de verschillende deelen der stad Liverpool aangebracht en zü rijn geheel gelük aan die welke Phllipe In den St. Pieter le Rome heeft aangelegd en die de redevoeringen van den H Vader uit het Vaticaan-kortegolf-station ver spreiden. De eerste steen, die gelega wordt, bestaat uit een blok van soiled wit Itaiiaansch marmer, dat ongeveer 150 pond weegt en dat in een veel groo- ler blok wit graniet (dat 3 ton weegt) zal wot den geplaatst, met dien verstande, dat zoo de aerk voltooid is, dit granietbiok steeds in de -xypte te zien zal zun. De „Golden Book -onderteekenaars hebben ^oor hun Kapel tot heden reeds büna 6000 Ui- gezameld en Z. H. de Paus zond voor het Mana- oeeld, dat den naam van „The Liverpool Queen of the Sea” heeft gekregen, een zeer kostbaai sieraad, bestaande uit amethyslen en diaman ten. In het algemeen hoopt geheel Roomsen- i^athoiiek Enge.aud op den aanstaanden groot- -ochen teestdag van ae eerste-steenlegging van s were ds allergrootste kerk, dat de wensen, uit gesproken door den H. Vader „dat deze kathe- araal een bolwerk moge worden tegen het Bols jewisme’’ In vervuiling moge gaan? dat f op

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10