Het Erfdeel wtAaal van den dag a Rond om de wereld els blinde passagier IJetfbcfyJiïaoüe ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN Uw eigen winkelier verkoopt ROBINSONschoenen MAANDAG 8 MEI WANHOPIGE MOED Oude en nieuwe trucs 1 De wijze rechter j Een oude ceintuur ei r. n Luchtpost k n Vrouw in Turkije Univeraiteit van Utrecht Rontgen-onderzoek Verdwenen land? Terechtstellingen De koekoek roept! r. I Si By de beatryding dar long- tuberculose Prijsvragen voor stu denten AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Uit- Ie toch nuf I”. I n Robbie en de zeeman bedden samen haasje-over gesprongen, toen Freddy plotseling de giraffe, die graasde, sag- .Wacht eens, we zullen springen over Edwin." zei hl) en maakt zich gereed de zich Maar toen Freddy sekte, dat hy er de haastig te al over was, had hy te over Edwin giraffe zijn ïlraffe. „Heeft de giraffe je bezeerd?" vroeg Topey. I _Ik geloof, dat se me een tand uit den mond heeft geslagen,” zei Freddy. (Morgenavond vervolg) X5 sproken. Want toen htj wilde springen, hief de (Ingezonden Mededeellngen.) De rector en de Senaat der Universitelt te Utrecht hebben een aantal prijsvragen ultge- schreven voor studenten aan de Nederlandsche Unlversltelten. Faculteit der Veeartsenijkunde. L De faculteit verlangt een onderzoek naar Donderdagochtend 4 Mei werd in de Meierij het geroep van den koekoek gehoerd. Naar men weet, is de koekoek een trekvogel. Ate de koekoek roept geldt ten plattelands de sooner ingetreden. Faculteit der Geneeskunde. De Faculteit verlangt een bijdrage tot de ken nis van het mechanisme van het ontstaan van de netvhesscheur en de daarop volgende net- vliesloslating by den mensch. De behandeling van bet vraagstuk kan zijn hetzij een mechanische, hetzij een morpholo- glsche, een pathologisch-anatomische ot phy- siologlsche. Faeultett dar Godgeleerdheid. 1. De Faculteit verlangt "n textcrlttech onder soek naar de vraag in hoeverre de text der .testimonia" in het Nieuwe Testament verwant schap vertoont met den text van den Targum en van de Pesltta van het Oude Testament. 2. De Faculteit verlangt een antwoord op de vraag' naar de historische betrekkingen tus- aeben de Theodice der Stoa en die van Leibniz. De eerste vrouwelijke ingenieur in Turkije heeft, naar Reuter verneemt, een belangrijke functie gekregen aan de waterleiding te Istan- boel. Later zal zjj naar AnastoHë warden uitgezon den. om de leiding te nemen by het bouwen van bruggen. het gewicht van het hart en den diameter van de aorta bij de groote huisdieren, met name by het paard en by het rund, en naar de juistheid van de formules, waarin de verhouding dezer grootheden tot het lichaamsgewicht gedrukt. 2. De Faculteit Verlangt een ond( de ontwikkeling van Strongylus vuig paard, speciaal wat betreft de vraag biyf van de larven in het z_g aneurysms ver- mlnosurti vart de Arteria meaenterica cranlalte en v Is V| 3 d. 0. n 5. Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. 1. Quantum primo saeculo ante Christum na- tum doctrina Epicures ad poetas Latinos (prae- Ler Lucretium) valuertt quaeque elus rel causa quaeritur. 2. Gevraagd wordt, of de omstandigheid van de ruimte als aanschouwingsvorm a priori ver valt. doordat het wiskundig bewijs sulver logisch kan worden gevoerd. wk naar by het het ver- I- Uit hal Engelsch van Joseph Hocking Facwteett der Rechtsgeleerdheid. 1. De Faculteit verlangt een kritisch over zicht van de ontwikkeling der geldtheorie sedert bet begin dezer eeuw. X De Faculteit verlangt een rechtsvergelijken de studie over theorie èn praktyk van het recht tot ontbinding van bet Parlement sinds 19fg in Engeland eener- en het Dultsche Ryk en zyn „I Ander" anderzijds. st 1- !k te waar- anderen kop op en hy gaf Freddy een gewel digen klap onder zyd kin en de zee man zat schrijlings Op den nek van de riep Robbia, .ik ben er zeker van. dat je het niet kunt." JO, ik ben er zeker van. dat ik bet Zuid-Am< ne kent kapitel zitten, tiavei een I kenni bel IS VOOR VISCHT AUERFIJNSTt WAT ER IS. Kolonel Seymour-Sewell, die onlangs te af getreden ate directeur van den Zoölogisch™ dienst in Indie, is voornemens dezen zomer een expeditie te ondernemen em nasporingen te doen in de Arabische Zee naar verdwenen land, dat vroeger Indié en Afrik* moet hebben ver bonden. Wat verlangt u van my? vroeg de rechter. Is myn vonnis u niet naar den zin? Integendeel, ik ben er uiterst tevreden over, zei Baouakas Maar ik zou graag willen hooren hoe u heeft kunnen weten, dat de vrouw aan den geleerde behoorde, dat bet geld van den slager was en dat bet paard mijn eigendom en niet dat van den bedelaar te. Wat de vrouw betreft, ziehier boe ik te werk ben gegaan. Ik heb haar vanmorgen by my laten komen en tot haar gezegd: .Vul myn inktkoker met inkt." zy nam den inktkoker, reinigde hem vlug en vulde hem met inkt, zon der een vlek te maken, zy is er dus aan gewend een inktkoker te vullen: als zy de vrouw van den boer geweest was. had zy het niet kunnen doen. Derhalve stond de geleerde in zyn recht. Met het geld heb ik op de volgende wijze de waarheid ontdekt: ik heb de goudstukken in een beker vol water gelegd en vanmorgen ge zien of er soms vet op het water dreef. Als het geld van den ollekoopman was geweest, zou hy het geld met zyn vette vingers zeker bezoedeld hebben. Welnu, er was geen spoor van vet op bet water te bekennen. Derhalve moet de sla ger de waarheid gesproken hebben. Met uw paard was bet- vinden van de waar heid lets moeiiyker. De kreupele heeft, evenals gy zelf, terstond het paard aangewezen, tus schen de twintig andere Maar dat ik u allebei in den stal liet komen, was niet om te zien of gü een der paarden als het uwe aoudt herken nen. maar om vast te stellen wlen van u belden het paard als meester zou herkennen. Toen u naar het dier Hep, wendde het den kop om en strekte zyn hals naar u uit. Maar toen het paard door den ander werd aangeraakt, legde het de ooren plat op den kop en lichtte een poot van den grond. Zoo ontdekte ik dat gy zyn meester waart. Nu nam Baouakas bet woord en zeide: Ik ben geen koopman. Ik ben de keizer. Ik ben naar hier gekomen om met eigen oogen te zien of het waar is wat men van u vertelt. Ik weet thans dat gy een rechter vol wijsheid zy: vraag my wat gy wilt en ik zal het u gevei. De rechter antwoordde: Ik heb geen behoefte aan een beloont: ik vind myn loon in bet dienen van de ree' vaardigheid. Neen, kindje, en de tranen klonken in Mary's stem JU hebt het net zoo goed noo dig ate Ik. We konden ons tot nu toe geen va- Omdat het huis eerst beelemaal schoon gemaakt moet worden. Je kunt doen wat je wilt, maar over drte dagen gaan we weg. En nu gaan we samen ge zellig theedrinken. Voor drti eersten keer sinds een maand ge bruikte Mary met smaak haar maaltijd. Het vooruitzicht voor een maand uit Leeds weg te gaan en Nancy's oude huis en heeriyke ge boortestreek te zien, stemde haar gelukkig. Ze begon zelfs over haar kieeren te spreken en vroeg Nancy of er in Cornwall bioscopen bestonden. Bioscopen? Geen denken aan! Ik zal je het land laten sten aooals het werkelijk te met de groote rotsen en de zee. Het sail heeriyk zQn! zet Mary zacht. Inderdaad sag se er tien jaar jonger uit, toen ze Nancy op het eind van den avond goe den nacht wenschte. Maar een half uur later scheen se weer van stemming veranderd, want Nancy boorde haar, toen se al in bed lag, op een klageiyken toon spreken. Ik kan eigeniyk niet gaan. Waarom niet? Het schoot my opeens te binnen. Wat moeten we met de formule doen. Nancy? Ik durf die niet in huis te laten. Maar we kunnen de formule toch naar een safe-deposit brengen! Nooit van myn leven! riep Mary uit. Ik durf bet niet in een safe té laten. Maar dat is even veilig als de Bank van Engeland! De expeditie neemt Aden ate uitgangspunt en sal vermoedeiyk negen maanden op zee biy- ven. Op groote diepten in de AnAiscbe Zee en den Indtechen Oceaan zulten netten worden ge sleept. Het onderzoek zal zich uitstrekken van Fèrztactw Ootf tot Madagascar. Faculteit der Wto- en Natuurkunde. 1. Vele homogene substanties vertonnen onder bepaalde omstandigheden versctujnselen. die ‘met behulp van het begrip der ^xwei' nivot luing” verklaard kunnen worden. Onder zwermvor- ming verstaat men dan het optreden van een correlatie tusschen de waarden, welke zekere microscopisch definieerbare physisebe groot heden aannemen in verschillende punten van de ruimte, wier onderlinge afstanden groot zyn ten opeichte van de afmetingen der moleculen. Voorbeelden: de afwyklngen van de gemid delde dlchtjieid In de buurt van het crltiscbe punt van een enkelvoudige stof; of de correla tie van de oriëntatie der moleculen by vloei bare kristallen. Gevraagd wordt een nadere uit werking van de theorie van zulke zwermvormln- gen, waarbij vooral de aandacht worde besteed aan het mechanisme van het verschynsel, d wx. aan het verband tusschen de zwerm- vorming eenerzyds en de wisselwerkingskrach- ten tusschen naburige moleculen anderzyds. ■iimiiiiiimii REIS-KRABBELS—.. HET OUDE STADJE. De steenen zijn wat hobbelig Kn uit den ouden tijd. Zoadat je opspringt, zelfs wanneer Je met een Rolls Royce rijdt! De straten zijn ontzettend smal. Maar leuk zoo op 't gezicht. Al was het door het gootje maar. Dat daar als stoeprand ligt! De huizen ook zfjn uit den tijd Der oude romantiek. Den stijl alleen reeds voel je aan Als Schubertsche muziek! En elke zaak haar uithangbord, In welke straat je bent! Ofschoon men in zoo’n pli Elkander haarfijn kent! Het stadje ligt vergeten in Een onbedorven dal. Maar voor traditie staat men daar Tot in fn teenen pal! 't Is alles oud. de menschen ook, En wat dus niet verbaast, De jeugd zelfs, die men loopen ziet, Vertoont geen spoor van haast! En daarom, dat het zoo bevreemdt En de verwachting breekt. Dat men, ondanks museumlucht. Hier van „vooruitgang” spreekt! MARTIN BERDEN (Jfadruk verboden) Een Indische handelsbank te Simla beeft aan de regeering een plan voorgelegd voor de in richting van een dagelykschen luchtpostdienst tusschen Karatsji. Calcntta en Rangoon, waar door een brief uit Calcutta binnen tien uur in Rangoon kan worden afgeleverd, terwyi het thans 40 uur duurt. tiger dan alle lysten en wetsbepalingen. De noodzaak dringt. En zoo vinden, ondanks alle bezwaren, nog vele honderden wanhopige uit wegen en mogeiykheden. De treinen bijvoorbeeld. Men beweert, dat de Europeerche wagons zóó gebouwd zyn. dat een tochtje op de assen, waarvan in Amerika zooveel gebruik wordt gemaakt, zoo goed ate ónmogelijk Is. Of ónmogelijk misschien niet, maar levensgevaariyk. Maar niettemin biykt, dat nog dageiyks van dit vervoermiddel gebruik wordt gemaakt. Men behoeft echter niet veel fantasie te hebben om zich te kunnen voor stellen, dat een ritje op de assen geen genoe gen te. Nog gevaarljjker dan op de assen te een zitplaats op de buffers of boven op de wagons. Wellicht herinnert men zich het gruwelyk on geluk. dat eenlgen tyd geleden plaste vond, toen een tweetal passagiers, dat zich op het dak van een wagon had .genesteld”, werd verpletterd, doordat de trein door een tunnel passeerde, die juist boog genoeg was om de enkele wagons door te laten. Geroutineerde stow-aways hebben overigens hun speciaal systeem. Niet zoo lang geleden beeft de politie Iemand ontmaskerd, die voor zichzelf uitstekend nagemaakte plaatsbewyzen vervaardigde en die bovendien nog wel eens aan andere belanghebbenden verkocht. Nieuwelingen In het beroep worden spoedig herkend aan de oude truc met de twee perron- kaartjes. Zy hebben dan een perronkaartje van bet station van vertrek en één van het station van aankomst. Gedurende de reis houden zy zich verborgen op het tollet of onder de bank. Deze beginnelingen loopen meestal spoedig In de gaten. Ook de truc van den „verkeerden trein”, dien men „noodgedwongen" wel tot het eerstvolgende station moet nemen, helpt niet meer. hem .gratis” mee te nemen. ’ratte" beteekent dan óf een betrekkelyk een kerige, benauwde gaan samen een stevige som gelds betaalt of rich bereid verklaart, aan boord te werken. In de havens der moderne Europeesche sta ten wordt het den blinden passagier wel zeer moeiiyk gemaakk Op vele plaatsen houdt men lysten van de .goede klanten", en wie een of tweemaal een slechte aanteekenlng krygt, meet voorbereid zyn op een onzachte behandeling en loopt de kans op een flinke straf. Maar dat ééne woord „verderf" te soms krach tiger dan alle lysten en wetsbepalingen. My gaat het uitstekend, glimlachte miss Judson. Dat te niet waar! Wat heb je den heelen dag uitgevoerd? In het laboratorium gewerkt? Neen, antwoordde de ander. De voelde me niet goed in orde. Ik heb den heelen dag bier gezeten. Nancy keek haar onderzoekend aan; se zag. hoe bleek en ziek ze er uitzag. Heb je ritten tobben? Neen, alleen.... Alleen wat? Het komt er niet op aan. Luister maar niet naar me. Je hebt vacantle noodig! riep Nancy. Je moest eens weg van Rhododendron Street, je hebt de frissche zeelucht noodig. weg uit die af«chuweiyke benauwde stad. Hoelang is het Wel geleden dat je vacantie had? En hoelang sinds jy Vacantle had?, vroeg de ander terug. - Ik heb het niet noodig. Ik ben sterk ge noeg. Maar.... de Arteria tleo-coeco-collca noodzakelyk de ontwikkeling van deae parasiet. De antwoorden moeten vóór 1 Mei’ 1834 aan den secretaris van den Senaat der Universitelt worden toegezonden. Op den derden Maandag van de maand Sep tember 1934 wordt het oordeel der faculteiten over de Ingekomen verhandelingen afgekondigd en aan de*jgjnyvers der meest voldoende ant woorden. die door de Faculteit de bekroning rijn waardig gekeurd, de gouden eerepennlng uitgereikt. het meisje zwaaide een chèque voor de oogen van de oude vrouw. Honderd pond! schrikte ae. Honderd pond! De tuberculose te een der belangrijkste oor zaken van de sterfte onder de productieve leef tijdsklassen; de ongeschiktheid voor het ver richten van arbeid, door riekte en invaliditeit vindt hierin een van haar voornaamste oorza ken. Het is daarom noodzakelyk. den strijd - tegen deae riekte met krachtige en algemeen toe te passen middelen te voeren, daarby uitgaande Van de nieuwere opvattingen over het ontstaan en de ontwikkeling der longtubercutose. De toe passing van Röntgenstralen te hierby het sou- verelne middel gebleken voor het opsporen der longtubercul^e inéén vroeg stadium, Waaruit Vfigt, dat em Intensieve bestrijding dezer ziekte in de eerste plaats veretecht het mogeiyk ma ken en organiseeren van het massa-onderzoek 1 met Röntgenstralen. Het Ideaal zou zijn, dat de geheele bevolking aan een systematisch en periodiek Röntgen onderzoek werd onderworpen; vooralsnog ech ter zal een dergelyk massa-onderzoek op prac- tische moeliykheden stuiten. Evenwel te In ver schillende landen reeds by bepaalde groepen der bevolking (os. by arbeiders, miliciens, politie agenten en schoolkinderen) een dergelyk syste matisch Röntgen-onderzoek doorgevoerd met be- tangryk resultaat. Het bleek mogelyk om met behulp der Röntgendoorhchting een groot aantal gevallen van beginnende longtuberculose vast te stellen, die anders aan de waarneming zouden zyn ontsnapt. Ten behoeve van zulk een onderzoek is in het Philips Röntgenlaboratorium een speciale Rönt gen-installatie ontworpen, welke gemakkeiyk transportabel en demontabel te en daardoor de gelegenheid biedt het onderzoek op elke plaats, in fabrieken en op scholen, in dorpen en ge huchten, te verrichten. By goede organisatie en deskundige bediening kan het onderzoek ge schieden in een tempo van 2030 personen per uur. zooals om. bleek by de toepassing dezer methode by den Keuringsraad voor miliciens te Hoensbroek. waar elk kwartier één zestal te keuren personen zonder overhaasting werden on derzocht, niet alleen wat betreft de longen, maar ook aangaande mogelyke grove afwyklngen van het hart en de groote bloedvaten. Uit het tot heden by de verschillende onder stekingen verkregen materiaal te wel komen vast te staan, dat de methode der Röntgen-doorllch- tlng, de meest economische voor massa-onder zoek. een voldoend zeker resultaat oplevert by de opsporing van gevallen van longtuberculose. Voor nader onderzoek en by twyfelachtlge ge vallen zal een Röntgenfoto moeten worden ge nomen. Voor het gestelde doel, een betrouwbare methode voor longtuberculose-opsporing by mas sa-onderzoeking. te de eenvoudige Röntgen- doorlichting achter volkomen toereikend. In een graf te Bieding by Wiener Neustadt is een prachtig bewerkte ceintuur gevonden, die. naar de meenlng van deskundigen 3000 Jaar oud moet zyn en dateeren moet uit het Bronst yd perk. Nog nooit te in Europa zulk een oud over- biyfsel in zoo gaven toestand teruggevonden. Men gelooft dat de ceintuur van een Indo- Germaansch volk te, dat waarschyniyk uit het Noorden naar dit deel van Oostenryk te ge komen. Mfé vrachtprijs óf het ietwat onvrijwillig af- rgeven van pas en papieren, die men dan nooit terugziet. Want voor dergeiyke papieren wordt in Zuld-Amerika altyd veel betaald. Bovenalen loopt de blinde passagier gevaar. In zee te worden geworpen, wanneer er toevallig eens een officieel onderzoek wordt Ingesteld. By een dergeiyke contróle k>n den kapitein niets over komen: hy komt altyd uit Kaapstad of uit Riga en de bemanning te bereid te zweren wat de kapitein wil Hetzelfde geldt voor den Oriënt. En een zeer lugubere wyze van passagiersvervoer kent men daar, waar Chlneesche arbeiders werken, dus bootdsakeltk op de Zuidzee-eilanden. Deae ar me duivels werken een groot gedeelte van hun teven voor een begrafenis In den vaderland- seben bodem. Na hun dood worden zy in zin ken doodkisten gelegd en wanneer er genoeg by elkaar rijn, worden zy met een kleine boot naar China gebracht. Welnu: een doodkist meer of minder speelt geen rol en of er nu een doode of een levende passagier in de kist ligt, blijft den kapitein gelyk. Het te alleen on aangenaam, dat de gezagvoerder zich vaak ate een gewetenloos afperser ontpopt. Hy dreigt den passagier by de autoriteiten te Sjanghai aan te geven, wanneer ..het levende lyk” niet Het nieuwe Kabinet van Irak hee^t besloten om voortaan terechtstellingen niet meer bin nen de muren van de gevangenis, doch in bet publiek te doen plaats hebbeti. en wel zoodanig dat zooveel mogelyk menschen de lugubere ge- beurteniaaen kunnen bywonen. Dezer dagen zyn dan ook rijf veroordeelden te Bagdad in bet publiek opgehangen, van vier op een dag, en nog zeven wachten op hun terechtateUtng. Groote menschenmenlgten waren erbij aan wezig en bet blijkt juist d» bedoeling van de regeering te zijn de executies te houden in wyde open ruimten, groot genpeg cm duizenden toeschouwers te bevatten. De regeering wil nX op deze wijze een af schrikwekkend voorbeeld stellen en de mis daad voorkomen door bet laten zien van de straf, welke den misdadiger wacht. zou je ervan zeggen, ate ik dat weigerde aan te nemen? Wat Ik ervan sou zeggen? Dat zul je toch nooit weigeren? O, ate ik maar de kans ertoe had. En toch weiger je. dat ik dat reisje voor je betaal. Ik wil je op de een of andere manier myn erkentelykheld toonen. je bent zoo goed voor me geweest, die twee jaar. Bovendien, ate je slaagt, dan Ate je het zoo opvat: ja! zei Mary Judson. Dan valt er over te praten. En je zult zien, dat ik slaag! Nancy's aanwezigheid had haar weer wat opgewekter gemaakt en haar droevige stem ming scheen een oogenblik overgedreven te zyn. Je zult zien hoe bet je zal opknappen, ging Nancy voort; na een maand vacantie ben je een smder mensch. Ik wil met je wed den om een nieuwe japon dat je na een maand vacantie in Oomwall tien pond dikker bent ge- worden. Maar kun je bet beuscb betalen? vroeg Mory angstig. Betalen? Ik aal je mijn boekhouding la ten zien. Ik heb twee honderd pond over van wat ik bezit en bovendien heb ik deze chèque. En verder ga ik binnenkort veel meer verdie nen: dat heeft Mr. Shawcross my verzekerd. Luister: vandaag is het de 27ste en over drie dagen gaan we op reis naar Cornwall. Drie dagen? Zoo gauw kan ik niet klaar rijn. Waarom niet? om een aanl<x>pje te nemsri' cm den sprong te doen. „Het te te boog, dat kan je niet," j j aouakas. de keizer van Algiers, kreeg op r X Bekeren dag lust zich persoonlijk er vsn te overtuigen of het waar was, wat men van een rechter in een der steden van zyn rijk vertelde: dat deze onmlddelluk de waarheid ontdekte en dat geen misdadiger, die voor hem verscheen, zyn gerechte straf ontging. Baouakas verkleedde zich ate koopman, be steeg een paard en reed naar de stad, waar de rechter woonde. By de poort van de stad strom pelde een kreupele naar hem toe en vroeg een aalmoes. Baouakas gaf hem een paar geldstuk ken en wilde zyn weg vervolgen; maar de man hield hem tegen, door zich aan zyn mantel vast te klemmen. Wat verlangt ge van my? zei Baouakas. Heb Ik u niet een aalmoes gegeven? U heeft my Inderdaad een aalmoes ge geven. zei de man. maar schenk my nog een gunst: breng my op uw paard naar het markt plein; ik ben bang door de paarden en de ka- meelen onder den voet geloopen te worden. Baouakas liet hem achter zich op het paard plaats nemen en bracht hem naar het markt plein. Daar liet hy bet paard stilhouden. De arme man steeg echter niet af. Wat treuzelt ge met afstygen? Vooruit I Er af! wy zyn er. Afstygen. antwoordde de ander, waarvoor dat? Het paard te mijn eigendom en ate ge het my niet goedschiks wilt laten, ga dan maar mee naar den rechter. r Een groote volksmenigte verzamelde zich om de twistende mannen. En er wérd geroepen: Ga toch naar den rechter, die zal wel ultmakqp, wie gelyk heeft. Baouakas en de kreupele begaven zich naar den rechter. De rechtzaal was vol menschen; de rechter riep de klagers In volgorde van hun komst voor zich. Eer de zaak van Baouakas aan de beurt kwam, riep hy de namen af van een geleerde en van een boer; hun oneenlgheld had betrekking op een vrouw, waarvan de boer be geerde dat zy aart hem behoorde, terwyi de geleerde haar voor rich opelschte. De rechter hoorde belde manneg aan en zei: Laat <Ue vrouw hier blijven en kom morgen beiden terug. De geleerde en de boer vertrokken en een slager kwam voor, In gezelschap van een olie- kooptnan. De slager zat onder bloed en de olle koopman was bedekt met vetvlekken. De slager had geldstukken in zyn hand en de ollekoopman hield hem by den arm vast. De slager zei: Ik had olie gekocht by dezen man en ik haalde myn beurs te voorschyn om hem te betalen; hy greep my by den arm en wilde my mijn geld ontnemen. Zoo zyn wy voor u ge komen. Ik met het geld In myn hand en hy met zyn hand op myn arm, maar bet geld is van my en hy is een dief. De ollekoopman zei: Daar is niets van waar. Deae slager kwam by my om olie. Toen ik hem een kruik had vol gegoten, vroeg hy my of ik hem een goudstuk wilde wisselen. Ik ging het geld balen en legde het op de toonbank. Hy greep het en wilde zich uit de voeten maken; ik kon hem nog net by zijn arm pakken en breng den man hier voor u. Na een oogenblik nagedacht te hebben, zei de rechter: Laat het geld hier, en kom morgen terug. Toen het de beurt was van Baouakas en den kreupele, vertelde Baouakas eerst de toedracht van de zaak. De rechter luisterde naar hem en ondervroeg vervolgens den bedelaar. Deze zei: i-Er te X In 1907 hebben J. en W. Docters van Leeu wen- Reynvaan een onderzoek gepubliceerd over reductie-deellng en bevruchting by eenige soor ten van Polytrichum. In 1913 Is N. Walker tot geheel andere resultaten gekomen. De Faculteit te van meenlng. dat door het onderzoek van Walker de door bovengenoemde Nederlanders gepubliceerde resultaten hunner onderzoekin gen niet voldoende zyn weerlegd, en verlangt een met preparaten toegellcht nieuw onderzoek naar reductledeeling. spermatogenese en be vruchting by een aantal Nederlandsche Blad- mossen. In het byzonder by de door J. en W. Docters van Leeuwen-Reynvaan onderzochte soorten. Deen hy, die eens op de kade van een ha- ven In bet buitenland heeft gestaan, zou- JA der geld, zonder passage biljet en die daar de reusachtige zeekasteelen zag aankomen of vertrekken alleen hy kan den wanhoplgen moed begrijpen die de „blinde passagiers” be zielt en ben helpt, ook de grootste moeliyk- beden te overwinnen, In de ééne gedachte: verder! Het minst moeiiyk schijnt men het den blin den passagiers in Zuld-Amerika en in vele Oos terse de landen te maken. Wie bekend te In rikkbnsche havens, vooral in de klel- ifk de oude, min of meer verloopen rdie daar by docynen in de kroegen is altyd wel een matroos of een Ider te vinden, die tegen betaling van eiden fooi den blinden passagier In wil brengen met zulk een kapitein, die IFWtefite” la -- Ik zou geen minuut rust hebben, als het niet veilig opgeborgen was. Bewaar het dan by de Bonk. D*t te toch wel vertrouwd? Dat misachten wel. was het antwoord. Oa dan gauw naar bed en wel te rusten! Drte dagen later waren Nancy en Mary Jud son op weg naar Cornwall. Nancy was bang geweest, dat Mary de lange reis niet sou kun nen verdragen, maar ze zag tot haar blijd schap, dat ze er absoluut geen hinder van scheen te hebben. Ik voel me of ik een nteuw leven begin, zei ze; bet te werkelijk heeriyk. ik geloof dat ik nog meer biy ben dan JU. Maar Nancy was ook gelukkig. Het was twee jaar geleden dat ae naar Leeds was gekomen en de gedachte dat se het oude huls zou sten, was baast te heeriyk. Ze sprak weinig, maar er ging des te meer in haar om. En toch ging ae terug naar Trevanion Court ate een vreem de: het was haar eigendom niet meer. Ze wist wel. dat de jonge Jack Beel haar met open armen zou ontvangen, dat, als ae het sou vra gen, alles opnieuw haar eigendom kon worden; maar ae was niet in staat die vraag uit te spreken Aan éën kant vond ze het even pyn- HJk als pleirierlg om Trevanion Court terug te zien. Ze had byna geen bericht uit Cornwall ont vangen den laatsten tyd. De jonge Jack Beel had haar drie keer geechrrven, dat zUn gevoe lens voor haar onveranderd gebleven waren. Ze had de brieven vrtendeiyk beantwoord. meer niet. T (Wordt vervolgd). cantle permltteeren. Kon ik «He rubber maar maken, kon ik die rubber maar elndeiyk ont dekken! Luister eens, riep Nancy uit, ik heb goed nieuws voor je! Goed nieuws Er te maar één ding dat goed nieuws voor my zou zyn en dat schijnt niet te gebeuren. Jawel, lachte Nancy. Er bestaat nog wel Iets anders op de wereld! We gaan samen vacantiereisje maken. We laten dit roo- Leeds voor wat het is en gaan samen naar Cornwall. Plaag me niet, zei Mary Naar Cornwall gaan kost geld en dat hebben we geen van beiden. Ik wel! Luister naar wat ik je vertel; je kent myn overeenkomst met John BhawcroeUT TV sou honderd pond per jaar verdienen en deelen in de winst, ate de zaken goed gingen. Maar de zaken gingen niet goed! Je hebt me zelf verteld, dat de firma ternauwernood kon rondkomen. Ik heb me vergist, zei Nancy. Het is beter gegaan dan we dachten. John Shawcross kwam vandaag myn kamer binnen en zei. dat hy eindelijk een paar belangrijke bestellingen uit Londen had gekregen. Is dat niet heeriyk? Ik ben echt biy voor je. en Mary Jud-£ - MV). - Nancy's stem klonk son's bleeke wangen kleurden zich. Maar er te nog wat anders! Kijk eens! en kan." zei Freddy, terwijl hy gereed maakte. _ik ben er *1 over." Alle obonné^S JJro^!mT<TOÓcd*smï^Mr",v3geiida ultkeermgén f3000. sim voet of sen oog f125.duim of wtyBvingar f50.-baan at smf 4O.~ andoren vinger ik voel me zoo rijk als Roth- je wat we moesten doen? Het Sarah Ellen vry-af(geven en woord van waart Ik reed op de stad. was te zoet. HU rioeg my ut ik hem mee wiltte nemen.-Ik beto hem by my op het paard genomen en hem getracht naar zyn plaats van bestemming Maar hy heeft geweigerd af te stygen en gezegd, dat het paard hem toebehoorde. Dat te een leugen. De rechter dacht een poos na en zei toen: Laat het paard hier blijven en kom mor gen terug. Den volgenden morgen waren er vete men schen gekomen om te luisteren naar de von nissen. De geleerde en de boer traden bet eerst naar voren. Neem uw vrouw mee. zei de rechter tot den geleerde, en laat men den boer vijftig stok slagen geven. De geleerde vertrok met zijn vrouw en boer onderging zyn straf onmlddeliyk. Vervolgens riep de rechter een slager. Het geld behoort aan u, zei hy. En met den vinger naar den ollekoopman wijzend, gelastte hy: Geef hem ook vyftig stokslagen. Thans was het de beurt aan Baouakas en den kreupele. Zoudt ge bet paard onder twintig andere paarden herkennen? vroeg de rechter. Zeker En gy? Ik zou bet ook herkennen, antwoordde de bedelaar. Volg my, zei de rechter tot Baouakas. Zy gingen samen naar den stal. Baouakas wees onder de twintig paarden dadelijk bet zyne aan. De rechter Het den kreupele roepen en ge lastte hem zyn paard aan te wijnen. Ook de kreupele herkende het paard en raakte het met zijn hand aan. Toen nam de rechter weer plaats op sljn zetel en zeide tot Bands kas: Het is inderdaad uw paard, neem het mee. En laat men den kreupele vyluen stokslagen toedienen. Toen de zitting geëindigd was, begaf de rech ter zich naar huls. Baouakas volgde hem. Ja, bet Is een extra-tje. Heelenaal bui ten mUn salaris. Ik heb het nu pos van John gekregen en schild! Weet huls sluiten, voor een maand naar Cornwall gaanl Een maand! Ja, een maand, herhaalde Nancy. Het zal er nu prachtig rijn, de zon schynt er, de vogels fluiten, we sullen kamers buren In de buurt van Trevanion Court en we zullen een heeriyken tyd hebbe*, dat beloof Ik je.... Of dat heeriyk zou zyn! riep Mary uit. Zoü zyn? Het zkl gebeuren. Maar dat kost een macht geld, kindje Cornwall te een eind weg; de reis alleen kost een kapitaal. Je hebt er niets mee te maken: ik betaal alles! riep Nancy uit. Voor my betalen? Ik denk er niet aan Ik wil tegen niemand en tegen niets dank-Je zeggen, zoolang ik leef. Haar echte Yorkshlre-onafhankeiykheid kwam boven, ofschoon Nancy’s voorstel haar eigeniyk buitengewoon aanlokte. Je weigert het toch niet? Ja. kindje, ik wil niet van andermans geld profiteeren. Waarom huil je nu? Mannw'e e+avn je zei me. dat ate de rubber je zou lukken, je bet oude huis voor me zou terug koopen. Wat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15