NAAR SELF-HELP! Prikkeldraad D In rood Zaandam Het eerste gevolg Schip gezonken Zaandam in angst Wat tot nog toe ge schiedde J ERNSTIG VLIEGONGELUK IN JOHANNISTHAL De politieke toestand S.DA.P. aanvaardt de loonkorting Nog steeds fractie-vergaderingen „ANNO SANCTO” Overval te Veghel op Oude Nederland-Expreaa ZWARE UITSLAANDE BRAND ANONIEME BRIEVEN Bemanning gered DOOR MOTOR AANGEREDEN Bjj het oversteken van den weg Het SALARISVERLAGING Door socialistische organisatie VRACHTAUTO IN BRAND INDISCHE POSTVLUCHTEN it Hue kan het in de toekomst anders? De plaag te Winterswijk opgehouden? NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES Het Engelsche s.s. „Matinee” op de Schelde in aanvaring met het Zweedsche s.s. >rlammca’’ Industrie tegenover land en tuinbouw Ernstige ontstemming over de tactiek van B. en W. evenzeer als de landbouw geholpen moeten worden, nog zonder eenlgen steun en met uitputting hunner laatste reserves on» hun bestaan worstelen, en Is men zich welbe wust, dat in den internationalen toestand voorlooplg geen gunstige wending verwacht mag worden, dan dient ondanks alle waar- deerlng voor de werkkracht en de capaci teiten, waarmee het kablnet-Ruys zich metamorphoseerde tot een zeer verdienste lijk krlsis-kablnet, de ernstige en beslis sende vraag onder het oog gezien: man voor de tweede maal beroofd Hulp voor de zieken gevraagd In voormalige veilingloodsen te Loosduinen Tegen een muur opgebotst Extra en goedkoope treinen MAANDAG 8 MEI K ;d. Het verzet tegen Iedere loons- n» dit wij er. wqrdt. gehouden haar e ietwat verrassende, doch blijkbaar offlcleele, mededeellng, dat dr. Col IJ n aan vijf Kamerfracties xijn ontwerp met „deloyale oppositie" had ontkent dit. Mogen w{j Het Handelsblad beleefd her inneren aan het artikel „De Legkaart", opgenomen in zijn avondblad van 2 Mei? Daarin wordt gepolemiseerd tegen de mogelijkheid van een coalitie-kabinet, zon der de liberalen, maar waarbij toch op hun steun gerekend wordt. Daarvan wordt dan letterlijk gezegd: 'OO Het hoofdbestuur der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel stelt, naar ..Het Volk" bericht, aan het in October te houden buiten gewoon congres om. voor op de salarissen der bezoldigden, zoomede op de verschillende decla raties en vergoedingen een korting van onge veer 8S procent toe te passen Te Bunde nabij Maastricht geraakte de 12K M lange Kruppwagen der firma J. Simons uit Oosterhout In brand en werd de lading, be staande uit negenduizend K.G. houtwol, totaal vernield. Wat oud User duidde de plek aan. waar bet vuur zyn vernielend spel had gespeeld. „Zulk een regeerlng zou, op princlpl- eele gronden, door de liberalen bij de eerste de beste gelegenheid ten val moe ten worden gebracht, terwille van de politieke moraliteit. Een regeerlng. die niet op loyale wijze is samengesteld, kan geen loyale oppositie elschen” In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks twee uur is de alleenwonende 77-jarige v. d. B. In zyn woning te Veghel overvallen en van f 680 beroofd. Hy werd aan handen en voeten gebonden. De onbekende daders vertrok ken daarop per rijwiel. De politie heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld. Enkele maanden geleden waren bij denzelfden persoon f 300 gestolen. Nader vernemen we hieromtrent, dat twee onbekende mannen zich op den ouden man wier pen. hem vastbonden en uit het bed sleepten. Op hun vraag om geld, beloofde de oude man het hun te zullen geven. De mannen waren met die belofte blijkbaar niet tevreden, want se gooi den al de dekens en t beddegoed boven op den man en gingen self op zoek naar buit. Nadat dit gelukt was. zUn de bandieten door het raam weer vertrokken, t Gelukte den ouden man zich te bevrijden en zich naar de woning van z*n soon te begeven .Deze deed terstond aangifte bij de marechaussee. Het onderzoek heeft tot nu toe echter nog geen resultaat opgeleverd. In het gebouw der Tweede Kamer vergaderde hedenmiddag de Liberale en O. H. Tweed? Kamerfracties, ter bespreking van het voorgelegde’ ontwerp regeeringsprogram. De R K. fractie, die naar wy vernemen, reeds Zaterdagochtend en -middag langdurig heeft beraadslaagd, zette haar vergadering voort. De A. R. en V. D.-fracties zijn eenlge dagen geleden bijeengekomen, om haar standpunt te bepalen. I Zondagmorgen is het Engelsche stoomschip ..Malines" op weg naar Harwich naar Antwer pen in aanvaring geweest met het Zweedsche stoomschip .Jamaica", komende van Antwer pen en op weg naar Rotterdam. De Zweedsche boot is gezonken; de bemanning werd gered. De ..Malines" is met een ingedeukten boeg naar Antwerpen opgevaren. Zondagmorgen circa half vijf werd ik. aldus de correspondent van .De Telegraaf", uit mijn slaap gewekt door de mededeellng .Schipbreuk op de Schelde". Het bleek dat het Zweedsche s.s. .Jamaica", op weg van Antwerpen naar Rotterdam, was aangevaren door de Belgische Harwich boot „Mal lines”, op weg naar Antwer pen De .Jamaica" was daarbij zoo getroffen, dat het schip spoedig begon te zinken. De be manning. bestaande uit zeventien koppen, werd echter tijdig overgenomen door de motorboot van het Belgische Loodswezen en te Vlisslngen aan wal gebracht. Wy troffen de geredden in een logement aan en wat daarbij wel het meest verbaasde, was de goede stemming onder hen. Eén had name lijk nog kans gezien zijn banjo te redden en onder de vrooljjke tonen daarvan werd reeds het hoogste lied gezongen. Dat was circa kort 2 i»ur na de schipbreuk. Enkele van de Zweden waren de Engelsche taal machtig en deden het volgende relaas: ..Wij waren met ons schip, geladen met 100 ton ijzer, op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Door den dikken mist hadden wij gerulmen tijd voor anker gelegen. Tegen vier uur van morgen werd het echter wat beter licht, aoodar wij het anker lichtten. Echter moesten wij nog een zeeloods aan boord nemen, hetgeen door de drukte niet zoo spoedig ging Hoe of alles nu precies is gebeurd, kan ik u ook niet zeggen, doch om circa vier uur werden wij aangevaren door de Belgische boot. Wjj kregen een groot i Nader vernemen we nog: Het optreden der Regeerlng en de wijze, waarop B en W daarop hebben gereageerd, heeft den heer C. C. Bakker aanleiding gegeven te bedanken als voorzitter van het partijbestuur der 8D.A.P. De heer Bakker acht de handelwijze van de Regeerlng ten aanzien van den 1 Meidag een diepe beleedlging van Verder meent hij, B en W op den ochtend van den soclallstl- schen feestdag 1 Met om loonsverlaging in te voeren voor het gemeentepersoneel. bene vens intrekking van den vacantiebijslag, de 8D. A.P. in de positie van dienstbode is gekomen, die goed genoeg is om de „vuile boel" der heer- schende klasse op te ruimen. De speciale trein met post en passagiers In aansluiting op het mtorschip „Mamlx van 8t. gat onder de waterlijn en ons schip begon spoe dig te zinken Gelukkig was de afhaalboot van het Belgische Loodswezen in onze nabijheid, zoodat wij tijdig werden opgepikt. Veel tijd om iets te redden hadden wij niet daar alles zich in ongeveer een kwartier afspeelde. Zoo zijn de mannen die ter kooi lagen, in hun nachtkleeren van boord gegaan. De scheepspapieren zyn echter gered, zoodat alles nog betrekkelijk goed is afgeldopen." Tot zoover onze zegsman. wij hebben daarna per .motorboot een bezoek gebracht aan het wrak, dat circa 1800 meter uit den wal ligt. Het achterschip ktvam toen nog boven het water uit. terwijl van den schoor steen en den voormast nog slechts een klein stukje was te zien. Het was echter te zien, dat ten gevolge van den sterken stroom en den vloed, het schip niet lang zou zou blijven zitten Om circa 10 uur vanmorgen is het dan ook in de diepte verdwenen Wat de ..Malines" betreft, deze bekwam een ingedrukten voorsteven, maar kon de reis naar Antwerpen voortzetten. Wij vroegen een geroutineerden Belgischen loods naar zyn meenlng over deze aanvaring, mede omdat beide schepen een Belgischen loods moesten hebben. HU selde. dat zijns Inziens de aanvaring indirect te wijten is aan het feit, dat te Vlisslngen maar een klein aantal Belgische loodsen is gestationneerd. Gelijk bekend. Is het Belgische loodswezen grootendeels overgeplaatst naar Belgté. „Wanneer het nu," aldus onze zegsman, een beetje druk loopt met de scheep vaart. komt er dadelijk een tekort aan loodsen. Zoo ook nu. Door den mist blijven de schepen voor anker. Zoodra wordt echter het ziet» beter, of alle willen verder. ZU moeten echter be- loodst worden hi nu komt de moeilijkheid, er zijn niet genoeg loodsen De „Jamaica" zit in het vaarwater, zoodat het wrak wel zeer spoedig zal moeten geborgen worden. Aldegonde". zal Dinsdagmorgen 9 Mei om 10 20 uur van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 10 Mei om 1.05 uur te Zevenaar. 757 uur te Arnhem, 8 48 uur te Utrecht C 8 9 49 uur te Den Haag 8 8. 9 32 uur te Amsterdam W. P951 uur te Amster dam CB en 10 uur te Rotterdam Maas. Vergeleken bij land- en tuinbouw is het overig bedrijfsleven stiefmoederlijk be handeld geworden. De invoerrechten gingen omhoog, doch slechts om zuiver fiscale redenen. En de bultenlandsche producent, die op veel lager lasten zit, vaak door zijn Regeerlng wordt geholpen en dumping- practijken toepast, heeft van onze tarieven al zeer weinig last. De Krlsisinvoerwet heeft tot contingenteeringen geleld, waarbij aan het kriterium „overmatige invoer” zóó stren der hand wordt gehouden, dat volgens de betrokkenen de binnenlandsche markt nog veel te seer open ligt voor de felle concurrentie van den buitenlandschen producent. De deviesendearlngwet Is tot op heden niet éénmaal toegepast. En aan speciale maatregelen ten behoeve van bij zondere bedrijven kwam alleen tot stand de kredietverleenlng aan de nationale scheep vaart en aan de haringvlsscherij. Daarbij komt, dat bij de talrijke regelingen ter voorziening In den nood van land- en tuin bouw vaak het belang van handel en nlj-' verheid tezeer verwaarloosd werd. Wij denken hier b.v. aan het belangenconflict, dat bij de Tarwewet tusachen de verbouwers van inlandsche tarwe en de Importeurs van het bultenlandsche meel tot spanning leidde, en aan de Krisiszulvelwet, waarbij het belang van de vetverwerkende in dustrieën meer had kunnen worden ont zien. Overziet men, welke geweldige flnancieele lasten door de reeds getroffen maatregelen op de Nederlandsche volksgemeenschap zijn gelegd, bedenkt men daarbij, dat belang rijke deelen van ons bedrijfsleven, Op den Heerderweg te Maastricht heeft Za terdagmorgen een ernstig motorongeval plaats gehad. De heer O„ wonende aan de Dultsche poort, reed twee personen aan, die den Heer derweg wilden oversteken. Het tweetal Werd ernstig gewond, doch kon naar hun woning worden overgebracht. Erger was de bestuur der er aan toe. Hl) bekwam inwendige kneu zingen en een schedelfractuur en werd door den O. -O. D. overgebracht naar het zieken huis Zijn toestand is zorgwekkend. Dr. Knip penberg verleende ter plaatse van het ongeval de eerste hulp. Zondagavond omstreeks elf uur heeft een zware uitslaande brand gewoed In de voormalige mandenloodsen van de Looedulnsche Groen- tenvelllng. Een groot gedeelte van de houten loodsen. welke sedert eenlge jaren verhuurd zijn aan verschillende firma's die daar pakhui zen e.d. hebben ingericht. werd door de vlam men verwoest Enkele paarden konden neg tijdig in veiligheid gebracht worden. De Vrijwillige Loosduinsche brandweer wist door spoedig en krachtdadig optreden het bran dende gedeelte met eenlge stralen op dec motor- spuit af te sluiten, waarna verder tot blusschlng werd overgegaan. De schade is vrij aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. De Haagsche brandweer welke ter assistentie was geroepen, verleende met een spuit haar medewerking. Te Oirschot is de motorrijder Daalderop uit Tilburg in volle vaart tegen een huismuur ge reden. In levensgevaariyken toestand werd dc man naar het Katholiek Ziekenhuis vervoerd. Het is nu duidelijk, dat de dezer dagen ont vangen kaarten in gewoon schuin schrift Ver band houden met het ingezonden stuk in de Amersfoortsche en Wlnterzwykzche Courant van dr. Hesselink. waarin dese zyn bevreem ding had uitgedrukt, waarom anonymus uit sluitend in blok- en niet in het vroegere ge wone schrift had geschreven. Er zyn namelijk door ds. Roobal nog weer enkele' kaarten ont vangen. waarop de bijvoeging: ..En heb je nu je zin. dr. Hessellnk?" Ook mr. Voorlnk moet nog eenlge levenstee kenen van anonymus ontvangen hebben, om. ook een kaart, waarop de mededeellng, dat die de laatste zou zijn. Mocht anonymus zich daaraan houden, dan zou de bevolking gelukkig verlost zijn van een plaag, die twee Jaren Winterswijk en Amersfoort verontrust heeft. Een stroom van kaarten met allerlei onzin is aan de adressen, die in den telefoongids ver meld staan, in die jaren uitgestort, zoodat anonymus er een kapitaaltje aan ten koste gelegd moet hebben. Ds. R. heeftjle gevangenis verlaten en is bij zijn thuiskomst met bloemen en vele vriend schapsbetuigingen verwelkomd. Na zijn voor- loopige schorsing wordt dezer dagen In de pro vinciale synode zijn zaak kerkdijk verder be handeld. Op grond van de tijdens de gevangenschap van ds. K. ontvangen kaarten, zal naar de „N. R Crtweet, revisie van het rechterlijk von nis worden gevraagd. KP.A.P. door het besluit van e door de kriels afgedwongen loonsver- I J laglng heeft velen sociaal-democratlachen A-''autoriteiten heel wat zorg berokkend en haar tot de zotste sprongen gedresseerd. Degenen onder de roode regeerders, die ka rakter en overtulgingadurf genoeg bezaten cm manmoedig de consequenties van de krisls en van hun verantwoordelijkheid te aanvaarden, hadden in de party een allesbehalve prettig leven: hun karakter en hun durf kwamen hun veelal te staan op verdachtmaking en verguizing, zoo niet op ontzetting uit hun functie In over heidslichaam of party. Tegen Iedere loonsverlaging stemmen! zoo luidde het parool; tegen Iedere loonsverla ging! al moest je den ondersten steen bóven noemen! Vanwaar dit verlaging? Vonden de heeren. dat *t met de krisls zoo n vaart niet liep en dat de arbeiders zich nog geen loonsverlaging behoefden te laten welgevallen? Handelden zy uit liefde tot den arbeider? Of....» Een heel versch gevalletje te Zaandam ver spreidt daarover een onbescheiden-helder licht: zooals men onder de nieuwsberichten beeft kunnen ervaren. Is er in Georganiseerd Overleg te Zaandam eenlge onverkwikkelykheid ontstaan naar aanleiding van het nü pas aan het licht gekomen feit, dat B. en W. van Zaandam, in verband met een per 5 Maart LL van de regee- ring ontvangen bevel tot slultendmaken der begroeting reeds gerulmen tyd geleden unaniem besloten, een korting van 3 pCt op alle salaris sen en Iconen en tydelyke inhouding van den vacantletoeslag aan de orde te stellen, met te- rugvterkende kracht tot 1 Januari 1933. «Dit zou een bezuiniging beteekenen van onderschei denlijk 30 000 en f 15.000) en dat de heeren met de bekendmaking van deze sinistere plan nen stlekumpjes gewacht hebben tot.... na de verkiezingen! Zonder den Raad in deze aangelegenheid te kennen, hebben zy de zaak nu enkele dagen geleden eerst plotseling in Georganiseerd Overleg aanhangig gemaakt, waarby bleek, dat alleen de soclaal-demokratlsche raadsleden van het geval op de hoogte waren; de roode heeren te Zaandam hebben dus onder één hoedje ge speeld om voor den kiezer te verbergen, dat B. en W. den arbeider met loonsverlaging en nog meer onprettigs belaagden!! Zaandam In angst! In angst voor den kiezer! Zouden sommige kiezers zich daar nu niet 'u beetje bedrogen voelen? De voorzitter van den 8. D. A. F. te Zaandam heeft voor zyn baantje bedankt. Wy kunnen daar In komen.... 1 Regeeringsprogram heeft»toegezonden. met de vraag, of zij bereid zijn een‘kabinet, op dezen grondslag optredende, te steunen, heeft in Vaderland en Handelsblad tot zeer verschillende beschouwingen aanleiding gegeven. Het Vaderland is verheugd, en consta teert, dat de kabinetsformateur voorlooplg de goede richting uitgaat. Natuurlijk wordt dan na deze uiting van kwalijk verholen blijdschap, nog eens verklaard, dat de liberalen er heusch niet op gebrand zijn in het komende ministerie te treden. En dan wordt, In angstige vrees, dat de Kath. Ka merfractie nog wel eens een spaak in dit wiel zou kunnen steken, het niet ónmoge lijk geacht, „dat b.v. de R.K. Staatspartij, ook waneer zij het program zou kunnen onderschrijven, uit zwakheid tegenover haat radicalen vleugel en uit vrees voor de dema gogie der bulten de regeerlng gehouden 8.DAJ*.. onzakelijke bedenkingen zou op peren tegen een liberaal bondgenootschap Die partij zou ook, om dezelfde redenen, kunnen aandringen op de inlijving in het program van bepaalde punten, met het eenlge doel, een hinderpaal op te werpen tegen het meegaan van de liberalen.” En het blad hoopt dan, dat dr. Colijn zich opnieuw den sterken man zal betoenen Wjj slgnaleeren dit, omdat er zoo duide lijk uit blijkt, hoe zwak in werkelijkheid een dergelljk „nationaal kabinet”, steunend op wat de sociaal-democraten plegen te noemen een „burgerlijk blok” zou zijn. Er is gemis aan homogeniteit, erger nog het blijkt overduidelijk er is gemis Aan onderling vertrouwen, tusachen de aldus tot samenwerking geforceerde groepen. Wjj begrijpen niet, dat een man met zoo helder inzicht als dr. Colijn dit blijkbaar niet inziet. Of was dit aanbod slechts een gebaar, en verwacht de formateur, dat de R.K. Kamer fractie, zonder wier 28 leden hij onmogelijk een meerderheid of zelfs maar een drage- HJke minderheid kan vormen, evenals on getwijfeld de Vrljzlnnlg-democratlsche fractie, voor de eer zal bedanken, en dat hij dan, op grond daarvan, van het vormen van dit „nationaal" kabinet kan af zien? Als hij dit verwacht heeft, ware deze bij voorbaat tot mislukking gedoemde poging zeker beter achterwege gebleven. Een eenigszlns ander geluld laat Handelsblad hooren. Het acht de positie niet helder. Is het alleen de bedoeling steun te vra gen, of ook mede-verantwoordelijkheid? Bovendien maakt dit blad de zeer juiste opmerking, dat het, vooral bij een zeer vaag program, meer aankomt op de samen stelling van het kabinet, dat het moet uit voeren. dan op den inhoud ervan. Worden de Liberalen alleen om steun, niet om mede-verantwoordelijkheid, dus tot zittlngnemlng In het kabinet, gevraagd, dan is dit onvoldoende, en zal de Vrijhelds- bondsche Kamerfractie tot de „loyale op positie” moeten behooren. In dit verband beschuldigt Het Handels- blad ons van een onjuistheid, daar wjj zou- dle 'den gezegd hebben, dat het in dat geval tn West- de boom de bloem- kweekers te Aalsmeer en Haarlemmer meer 600.000), aan de bloembollenteelt te Breezand 50.000), terwijl voor 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhou- ders weder een garantieregeling ten be drage van 5 pillioen ontworpen is. Is het wonder, dat tenslotte de Regeerlng behoefte gevoelde aan een algemeene machtigings wet, om in dit samenstel van maatregelen meer eenheid en orde te brengen en om soepeler te kunnen ingrijpen. Indien door dezelfde bultenlandsche oorzaken, die dit alles geleidelijk noodzakelijk deden wor den, het gekozen ..systeem" van doen, wat de hand te doen vindt, in gevaar zou ko men? De ontbonden Kamer bepe rkte de gevraagde machtiging tot de producten rundvee, stroocarton en knollen en bollen van bloemengewassen, omdat daarbij on- middellijk ingrijpen onontkoombaar was. En het volgend kabinet zal ongetwijfeld opnieuw de uitgebreide volmachten vragen, omdat wat nog steeds vertrouwd werd van tijdelijken aard te zijn en daarom slechts voor tijdelijke hulp In aanmerking te ko men, meer en meer dreigt, een blijvend karakter te zullen aannemen en Ingrijpende reconstructlemaatregelen te zullen ver- eischen. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het Georganiseerd Overleg te Zaandam Is aan het licht gekomen, dat B. en W reeds op 5 Ma art een uitvoerig schryven van de re geerlng hadden ontvangen, waarin de eisch werd gesteld, dat de begroot!ng-1933 onverwijld zou worden sluitend gemaakt, waaraan de me- dedeellng was verbonden, dat anders f 150.000 op de ultkeering uit het Gemeentefonds zou worden gekort. Precies wat wij geciteerd hebben: .Jfeen loyale oppositie”. Blijkbaar was Het Handelsblad dit ver geten! Hoe dit zij, wij zijn benieuwd, wat het resultaat van deze onderhandellngen zal zijn. Veel goeds verwachten begin, niet van. Naar onze meenlng zou de positie van den kabinets-formateur het sterkst zijn geweest, als hij aanstonds en rechtstreeks had aangestuurd op het kabinet, dat hij wilde, en met reden ook verwachten kon dat hij het zou kunnen, formeeren. Nu wekt hij onnoodlg ontstemming en wantrouwen, terwijl hij juist noodlg heeft medewerking con amore, en volledig ver trouwen. JL Op /iet vliegveld te Johannisthal stortte Dr. Abraham met zn vliegtuig naar bene den. De ongelukkige werd onmiddellijk gedood. Het vliegtuig werd geheel versplinterd Vit de vergadering werd ernstige critlek uit geoefend. aldus .De Telegraaf", dat B. en W. dezen brief onder zich hadden gehouden waarby verband gezocht werd met den datum der Kamerverkiezingen en nu na ontvangst van het telegram der regeerlng deze aangele genheid onvoorbereid, zonder den raad er in te kennen, in het G. O. hadden gebracht. De voorzitter had de besprekingen Ingeleid met voorlezing van het telegram van verleden week Zaterdag en de mededeellng. dat ce re geerlng geen maatregelen had aangegeven, doch dat B. en W. unaniem hadden besloten om een korting van drie pet op alle salarissen en loonen en tydelyke Inhouding van den vacan- tietoeslag aan de orde te stellen, met terugwer kende kracht tot 1 januari la'll rat, zou een bezuiniging beteekenen vawonderachèidenlUï 30 000 en 15 000. By de verdere gedachtenwisseling is alleen van soc.-dem. zyde het voorstel verdedigd; het bleek, dat de s.-d. raadsleden wel van het ge- beele verloop van dese zaak op de hoogte wa ren, waarover by de andere aanwezige raads leden groote ontstemming heerschte. Ten slotte behielden de v. b. en r.-k. woord voerders zich hun stem voor. I De JRUstvocel" te op de uitreis te Bandoeng aangekomen. Ijsvogel" (uitreis) te te Cairo aange komen en do „Pelikaan" (thuisreis) te Jodhpur. Zooals totnogtoe d.vi. geduldig uit het sedert 1929 met meer dan 40 pCt gezakte nationale Inkomen bijspringend degenen, die het ergst in het nauw zitten, en ver der enkel maar lijdelijk afwachtend, wat de bultenlandsche oorzaken over ons ddfen komen gaat het niet langer. Van het buitenland nog heil en terug- keer tot het gezond ekonomisch Inzicht te verwachten is een herschenschlm. Wat Dultschland ons aandeed en nog aandoet, was wel totnogtoe het meest typeerend voor de mentaliteit, waartegen geworsteld moet worden. De vorige week bracht ech ter een nog merkwaardiger staaltje. Ter wijl de Ekonomische Conferentie te Lon den voor de deur staat, terwijl op Initia tief van Amerika over een handels-poli- tleken wapenstilstand gesproken nam juist Amerika nog even zijn kans waar en voerde het United States Cus toms Court het Amerlkaansche Invoer recht op boxcalf-leer tot prohibitieve hoogte op. terwijl Engeland, dat In den persoon van Odysseus MacDonald pas nog zoo nauw contact over de verlaging der tariefsmuren had met Roosevelt, nog snel zijn invoerrechten op turfstroolsel, hand schoenen, manden, aardappelen en som mige soorten aardewerk verhoogde. De Nederlandsche mandenlndustrie krijgt daarmede den genadeslag. Een ekonomische politiek, die het na tionale op den voorgrond stelt en die den moed heeft, om te erkennen, dat nog lan ger vertrouwen op den Internationalen terugkeer van het gezond verstand voor ons land den ondergang beteekent, is voor de komende Regeerlng gebiedende plicht. Hierover in een volgend artikel. Met ’de Nederlandsche Spoorwegen worden onderhandellngen gevoerd over het inlasschen v»n extra-treinen op 18 Juni, den dag. waarop het Heilig Jaar te Amsterdam gevierd zal wor den door het Sacramentsspel „Anno Sancto” Wy kunnen mededeelen. dat het In de bedoeling ligt om alvast op de volgende routen extra- treinen in te lasschen: 1. Maastricht. Sittard. Roermond. Venlo, Ny- megen. Arnhem. Hilversum. Amsterdam. 2. Weert, Eindhoven, Boxtel. Den Bosch. Gel- dermalsen. Utrecht. Amsterdam. 3. Middelburg. Goes. Bergen op Zoom. Breda. Den Haag, Lei den, Haarlem. Amsterdam. 4. droningen. Assen. Meppel. Zwolle, Apel doorn. Hilversum. Amsterdam. Tevens zal zorg worden gedragen, dat uit andere plaatsen goede aansluiting bestaat aan de bovengenoemde routen. wy wyzen erop, dat het voor alle bezoekers van het Sacramentsspel mogeiyk zal zyn om na afloop van het Sacramentsspel nog hun woonplaats te bereiken. Verder zal voor deze extra-tretnen het goed koope extra-trelntarief gelden, zoodat dus het bezoeken van het Sacramentsspel voor personen bulten Amsterdam zoo weinig mogelijk kosten behoeft mede te brengen. Personen, die bulten Amsterdam wonen, wordt in hun eigen belang dringend aangeraden om zich ten spoedigste van toegangskaarten te voorzien: anders loopen se kans, dat zy niet precies die plaatsen of hun kaarten niet op die wyze krijgen toegewezen als zy zelf wel wen- schen Het centraal kaartverkoopbureau is ge vestigd by den heer H. B. J. van Bossum, Tol straat 114 Amsterdam. Het tydlg nemen van toegangskaar ten is ook dringend gewenscht met bet oog op de definitieve beslissing omtrent het al of niet inlasschen van extra-trelnen op sommige routen. Het Comité tot samenstelling van Nederland sche Bedevaarten (Nationale Bedevaart) heeft besloten in het „Jubeljaar" 1933. waarin te Lourdes plechtig herdacht wordt dat vóór 75 jaar Onze Lieve Vrouw aan de gelukzalige Ber nadette verscheen, de veertigste Nationale Ne derlandsche bedevaart te doen plaats hebben van 25 Juli tot en met 3 Augustus. De H.W. Excellenties Mgr. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht, en Mgr. Diepen. Btsschop van Den Bosch, zullen dit jaar onze bedevaart vergezellen. Het plan is. om evenals vorige jaren een 300- tal zieken de reis naar het genadeoord van Onze Lieve Vrouw te laten me inaken Tijdens de heen- en terugreis is de verzor ging van deze zieken toevertrouwd aan de leden van de Broederschap der Ziekenverpleging van Onze Lieve Vrouw van Lourdes van de Natio nale Nederlandsche Bedevaart en de zich daar voor aanme’.dende gediplomeerde verpleegsters. Voor den tyd van het verbiyf te Lourdes wordt qchter dringend hulp„gevraagd aan da mes en heeren van eiken leeftyd. die zich hier toe uit den geest van naastenliefde en ter eere van de Moeder Maagd bereidwillig beschikbaar stellen. Het deelnemen aan de verpleging der zieken is een offer van tyd en kracht, waar door men persoonlyk zyn bedevaart byzonder vruchtbaar kan maken en zyn lydende mede- menschen de bezwaren van de bedevaart helpt verlichten. Er is véél hulp noodlg. Niemand mesne dus. dat zyn medewerking overbodig zal zyn. Gedi plomeerde verpleegsters zijn byzonder welkom, even welkom ook zy die zich nimmer aan zie kenverpleging wydden Met wenschen omtrent lichtere of zwaardere werkzaamheden wordt rekening gehouden Bovengenoemde ziekenverpleging is uitslui tend liefdewerk, er wordt dan ook noch aan in- firmiéres, noch aan brancardiers reductie ge geven op reis- en verblyfkoeten. Wie bereid is tot medewerking geven zich zoo spoedig mogeiyk op. liefst vóór 15 Mei. doch uiteriyk vóór. 1 Juni. De gediplomeerde verpleegsters by de secre taresse mej. A. Tilman, Vuchterdyk nr. 24. 's Hertogenbosch. De Infimiéres by mej. A. Loeff, Hlnthamer- straat nr. 141. 's Hertogenbosch. De" brancardiers by den heer v. d Camp. Llndepletn nr. 17. Heerlen, waarna verdere in lichtingen worden verstrekt. Moge het aantal Nederlandsche Katholieken, dat tn dit jubeljaar met de Nationale Bede vaart naar Lourdes gaat om aan Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen dank te brengen voor de vele gunsten welke Zy in de verloopen 75 jaren aan de menschheid mocht geven, het getal der vorige jaren verre overtreffen. „Zooals totnogtoe gaat het niet langer." Met dat te constateeren eindigden wij ons eerste artikel. En wie eenerzijds uit de grepen, die wij uit het cijfermateriaal deden, gezien heeft, hoe hardnekkig zich nog steeds de daling allerwegen voortzet, en anderzijds inventariseert, wat tot nog toe tot leniging van den nood, tot steun aan de vechtende bedrijven gedaan is, zal die conclusie onderschrijven. Wat geschiedde totnogtoe? We doen opnieuw een greep en kunnen slechts hopen, de volledigheid eenigszlns te benaderen. Want de maatregelen zijn tal rijk. En het veld, waarover zij hun net spannen, omvangrijk. Daar is dan op de eerste plaats het vele, dat gedaan werd voor het leger van werk- loozen in de industrieele en agrarische be drijven. De voorloopige cijfers van de uit gaven voor werkloozenzorg geven voor 1932 een bedrag van 132 millioen aan, een som, welke geen woord nadere toelichting of specificatie behoeft, om indruk te maken. Aan den nood in land- en tuinbouw is op waarlijk grootscheepeche wijze tege moet gekomen. Gedeeltelijk werden deze bedrijfstakken door steun, door garantie regelingen of kredietverleenlng, recht streeks uit de schatkist bijgestaan, voor een ander deel werd te hunnen behoeve van den consument een gedeelte gevraagd van de krlsiswinst. welke de enorme prijsval hem te gemakkelijk in den schoot wierp. Tarwewet, Krisiszulvelwet en Kruisvar- kenswet pasten deze laatste methode toe. En met succes. De Tarwewet deed in de laatste vier maanden van het vorig jaar 21S millioen aan de verbouwers der Inlandsche tarwe ten goede komen en, sinds het meng per centage inlandsch meel weder is opgevoerd, groeide deze steun nog belangrijk uit. Met de Krisiszulvelwet, die van Mei tot Decem ber 1932 32 millioen van den consument naar den producent verhuizen deed, en de Krislsvarkenswet, die van Juli tot Decem ber 1932 18 millioen op de varkensprijzen legde, vormt de Tarwewet een wettentrio, dat aan den Nederlandschen boerenstand niet te onderschatten diensten bewees en nog bewijst. Daarnaast stonden: steun aan de bieten verbouwers (in 1932: 14 millioen), aan den vlasbouw (in 1932: 960 000, in 1933: 300.000), aan de griend- en rietcultuur (in 1932: 100.000, in 1933 300.000), aan fruit en warmoezerljgewassen <ln 1932 5 millioen, in 1933 dito), aan de fabrieks aardappelen (in 1932; 1.830.000, in 1933: 3 mlllioenl. aan de rogge (4 millioen), cre- dieten aan de aardappelmeellndustrie (4H millioen), aan den tuinbouw Friesland (IK millioen), aan kweekers <3H millioen), aan te Aalsmeer en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16