NAAR SELF-HELP! Moderne hygiëne malaria en Een felle strijd NATUURLIJKE MIDDELEN Wat tot nog toe ge schiedde 04 MAANDAG 8 MEI WEDLOOP VAN DE LONDENSCHE BEURS 15 Mei in staking Politieke invloeden „NATIONAAL HERSTEL” W. M. Westerman Kamerlid naar Vliegveld Twente BENEDICTIJNEN TE EGMOND het Bouwfonds „ANNO SANCTO”-SPEL Officieele op ening RADIO-KWARTIERTJES Rede Prof. W. Schüffner DE KRAKATAU WERKT Erupties tot 3400 M. hoogte Feestelijke opening der nieuwe gebouwen De bestrijding dezer gevreesde ziekte voorheen en thans Voor den Ned. R.K. Middenstands bond Aan belangstellenden buiten Amsterdam NAT. KEGELCONCOURS TE HAARLEM Mgr. J. H. G. Jansen 65 jaar NOODWEER BOVEN KOEKANGE CONFLICT IN HET STEENDRUKKERSBEDR1JF DEMOCRATISCH KABINET BEPLEIT Onder leiding van Van Schaik Giften voor Verzet tegen de miltpunctie dreigt een algemeen karakter aan te nemen Hoe kan het in de toekomst anders? De leden der verschillende sportclubs van de Londensche beurs hielden een wedloop van Westminster Bridge Brighton. De deelnemers onderweg 7027.33 (Reeds in Th. te H. len behoeven te worden getroffen. Totaal ontvangen ƒ7527.14 deze moeilijkheden mochten toch te in |k te maken, door De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van zijn benoeming door generaal Snjjders. tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard den heer W. M. Westerman te 's-Oravcnhage. BjJ het Centraal Stembureau zijn alsnog be richten Ingekomen van de heeren v. Dis. Alimin. Ysselmulden en Bakker, dat zij hun benoeming tot lid van de Tweede Kamer aannemen. In totaal hebben thans 93 leden hun benoeming aangenomen. d. 8.: 5 5 5 10.— 10 10.— 10.— 5 5 5 1 250 250 250 2.50 10.— 250 2.50 250 - 50 10 20.— 350 20.— 25.— W 25.— 100.— 20 20.— 10.— 7 50 50.— 2.50 10 651 BATAVIA, 6' Met (Aneta) Naar aanleiding van de vergadering inzake het verzet tegen de mlltpunctle kan bet volgende worden gemeld: Dinsdag 9 Mei as. hoopt Z. H. Exc. Mgr. J. H. O. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, den 65-jarigen leeftijd te bereiken. Mogen de Katholieken van ons land, in het bijzonder onze geloofsgenooten in het Aarts bisdom, onzen beminden Doorluchtlgen Kerk vorst as. Dinsdag bijzonder In hunne gebeden gedenken, om Gods zegen af te smeeken over onzen Aartsbisschop en Hem te bidden Z. H. Ex. nog vele jaren voor Kerkprovincie en Aarts bisdom te sparen. BATAVIA. 6 Mei. (Aneta.) Gistermiddag 545 uur is de werking van den Krakatau opnieuw begonnen. O. a. vond een eruptie plaats tot 1600 meter hoogte. Heden was tot negen uur vjn. de hoogste eruptie 3400 meter. Giften voof dit doel worden aangenomen bij de St. Paulus-Abdij te Oosterhout (N.-B.) Giro nummer 39167 en ten kantore van de firma Theodoor Gillssen. Nieuwe Doelenstraat 12-14 te Amsterdam, Giro-nummer 28485. Nu de bevolking in het Tegalsche na den moord op den inllchter weer tot bezinning schijnt te zijn gebracht, is thans de aandacht der autoriteitëh gericht op de krachtige ople ving van dit verzet In het Regentschap Garoet. Hier heeft de pest in den laatsten tijd ernstige afmetingen aangenomen, terwijl het veraet te gen de mlltpunctle in verschillende vormen plaats heeft en een algemeen karakter dreigt aan te nemen. Vermeende geloofsbezwaren en plëteltsoverweging ten opzichte van de lijken der bloedverwanten, bepalen de houding der nabestaanden, die liever een veroordeeling tot hechtenis of Isolatie in de barakken ondergaan dan de lijkpunctie toe te laten. Waar tevoren door krachtig optreden van het Blnnenlandsch Bestuur, n.l door het opleggen van zware straf fen. het verzet kon worden gebroken, neemt dit veraet thans een ongekenden omvang aan. het welk zich vooral uit in clandestiene begravin gen. Hoewel de stemming der bevolking mede be ïnvloed wordt door de actie van vereehlgingen als de Partal Sarekat Islam Indonesia, welke in ■n tegen achterwege door dr. De Vogel len erkend is in de ijverig gewerkt en door 'inoto. Van Breemen. Ro- I. van den Dienst der Bin- ivisscherjj, Réyntjes, vooral echter door prof. /hoe kun- ■vjeugeld In- water, ver- nog steeds In gecompli- ital muggen, it Anopheles, •iden en ver- ferling sterk ver- eeld wordt gege- die bij voorkeur 8 leggen opzoekt en lensl. die in resp. waterputten en cys- anderen kant is strijd vereenvoudigd geworden, men behoeft alleen tegen de schuldige mug op te treden en hare bijzondere broedplaatsen onbruikbaar of ooi Swellengrebel tre genoemd. Door middel van een aantal voorbeelden zet spreker uiteen, Boe men hierbij te werk gaat. Door bedekken van de wateroppervlakte met een fijn laagje olie kan men de larven dooden; ook door bestuiving met Sschwelnfurther groen. bestaan worstelen, en is men zich welbe wust, dat in den internationalen toestand voorlooplg geen gunstige wending verwacht mag worden, dan dient ondanks alle waar- deering voor de werkkracht en de capaci teiten, waarmee het kabinet-Ruys zich metamorphoseerde tot een zeer verdienste lijk krlsls-kablnet, de ernstige en beslis sende vraag onder het oog gezien: Organisaties en vereeniglngen buiten Am sterdam. die met een groot aantal leden het Sacramentsspel ,5nno Sancto" denken te be zoeken. wordt dringend aangeraden, zich hier over spoedig in verbinding te stellen met den heer H. B. J. van Bossum, Tolstraat 114, Amsterdam. Organisaties, die dit niet spoedig doen loopen kans, dat zij bepaalde gewenschte plaatsen niet in voldoend aantal kunnen krij gen, daar de plaatsen genummerd zijn. Zooals reeds eerder medegedeeld, zijn par tijen, betrokken bij de C. A. O. voor het steen- drukkersbedrjjf bij de bespreking over vernieu wing der O. A. O. niet tot overeenstemming gekomen. Als gevolg hiervan is sinds 1 Mei een contractions tijdperk Ingetreden. Thans is. naar wij vernemen, door de leden van den Neder- landschen Bond van Steendrukkerijen op 5 Mei aan het personeel medegedeeld, dat op 26 Mei het verlaagde loon voor het eerst zou worden uitbetaald. Dit beteekent, dat dan op deze steen drukkerijen op 15 Mei het werk zal worden ge staakt. De werknemersbonden, Ned. Litho-, Ro to- en Chemlgrafenbond, R.K. Grafische Bond en Chr Graf. Bond hebben hiervan aan de patroonsorganisatie kennis gegeven. In „Het Volk” bepleit de voorzitter der sociaal-democratische Kamerfractie, Ir. J. W. Albarda, de formatie van een democratisch kabinet onder leiding van den katholieken af gevaardigde Van Schaik. Voorzichtig volgt hier op de mededeellng, dat de S. D. A. P. eventueel aan deze combinatie zou willen deelnemen. „Niemand zal veronderstellen," aldus hel roode arbeidersorgaan, „dat een poging van den heer van Schaik, om een democratisch kabinet te vormen, nu zeker zou zijn geslaagd. De 7 groote moeilijkheden, daarbij te overwinnen, zouden bet welslagen twijfelachtig maken. De moeilijkheden zouden in de eerste plaats in de Katholieke Staatspartij zelve worden ontmoet. De moeilijkheden zouden allerminst bespaard blijven aan de S. D. A. P_ die zich rekenschap zou hebben te geven van de zeer groote bezwa ren en risico’s voor haar, vooral in een tijd als dezen aan deelneming aan een regeerlng ver bonden. Maar al niet doen terugdeinzen voor een ernstige po ging.” Door tusschenkomst van mevr. M. v. Hte H. Not. D. te H. D. 8c V. A. te H. J. B. te H. Dr. V. te H. A. H. te H. N. N. te H. Ned. Schr. fabr. Not. V. A. te H. Mevr. wed. R. C. te H. Dr. L. te H. Dr. E. te H. J. W. te H. C. v. B. te H. H. te H Dr. B. te B. en D. J. v. Th. te B. en D. W. v. Th. te B. en D. J. Ph. te G. Mej. A. P. te G. Dr. P. te G. Mej. B. te G. Dr. N. te G. Industrie tegenover land en tuinbouw Vergeleken bij land- en tuinbouw is het overig bedrijfsleven stiefmoederlijk be handeld geworden. De invoerrechten gingen omhoog, doch slechts om zuiver fiscale redenen. En de bultenlandsche producent, die op veel lager lasten zit, vaak door zijn Regeerlng wordt geholpen en dumping- practjjken toepast, heeft van onze tarieven al zeer weinig last. De Krisisinvoerwet heeft tot contlngenteeringen geleid, waarbij aan het kriterium „overmatige Invoer” zóó stren der hand wordt gehouden, dat volgens de betrokkenen de blnnenlandsche markt nog veel te zeer open ligt voor de felle concurrentie van den buiten^ndschen producent. De devlezenclearingwet is tot op heden niet éénmaal toegepast En aan speciale maatregelen ten behoeve van bij zondere bedrijven kwam alleen tot stand de kredietverleenlng aan de nationale scheep vaart en aan de haringvisscherij. Daarbij komt, dat bij de talrijke regelingen ter voorziening in den nood van land- en tuin bouw vaak het belang van handel en nij verheid tezeer verwaarloosd werd. Wij denken hier b.v. aan het belangenconflict, dat bij de Tarwewet tusschen de verbouwers van inlandsche tarwe en de Importeurs van het bultenlandsche meel tot spanning leidde, en aan de Krisiszuivelwet, waarbij het belang van de vetverwerkende In dustrieën meer had kunnen worden ont zien. Overziet men, welke geweldige flnanpieele lasten door de reeds getroffen maatregelen op de Nederlandsche volksgemeenschap zijn gelegd, bedenkt men daarbij, dat belang rijke deelen van ons bedrijfsleven, die evenzeer als de landbouw geholpen moeten worden, nog zonder eenigen steun en met uitputting hunner laatste reserves om bun Zaterdagmiddag ontlastte zich boven het dorp Koekange een hevig onweer. De bliksem sloeg in de boerderij van den landbouwer R. Zan- dlnge. Een groote hoeveelheid hooi werd een prooi der vlammen Het woonhuis kon door de brandweer worden behouden. Verzekering dekt de schade. de ^bèzwaren tegen de mlltpunctle een bij uit stek geschikt propagandamiddel zien, is duide lijk gebleken, dat ook zonder politieke bein- vloeding het verzet krachtig leeft. Het plaatselijk Blnnenlandsch Bestuur acht een- bijkomstige factor, welke ongunstig werkte, de strafvermindering, welke werd verleend door het toestaan van gratie na het protest, hetgeen een sterke toename van het aantal gratiever zoeken tengevolge heeft gehad. Een tweetal punten dient bij deze aangele genheid In het oog te worden gehouden: le. afwijking van de terzake bestaande voor schriften kan niet worden geduld, ook al neemt het verzet een niet agressieven vorm aan: 2e. de mlltpunctle is absoluut noodzakelijk voor de systematische bestrijding van de pest, weshalve ze moet worden gehandhaafd. Uitgaande van deze twee punten moet wor den getracht de bevolking op de meest tact volle wijze tot Inkeer te brengen, daar men hier voor wezenlijk gevoelde bezwaren staat. In hoeverre het mogelijk zal blijken met een rustige 'bespreking de betrokkenen te overtui gen van de onvermijdelijkheid der maatregelen, zal de tijd leeren. Naast de reeds vanwege het Blnnenlandsch Bestuur gedane pogingen In deze richting zal ook van de zijde van den Dienst der Pestbe- strjjding worden getracht een Indisch arts ter beschikking te stellen met de speciale opdracht om aan de bevolking uiteen te zetten, dat de mlltpunctle ook In haar eigen belang moet wor den verricht en dat deze punctie nauwelijks eenig spoor nalaat. Weigering van de mlltpunctle zal door een strafrechterlijke vervolging worden tegengegaan. Isolatie zal streng worden doorgevoerd. Agitatie tegen de mlltpunctle Is streng verboden, terwijl tegep excessen krachtig zal worden opgetre^- den. Tijdelijke versterking van de plaatselijke po litie is noodzakelijk, terwijl overwogrti zal wor den In hoeverre het leger kan worden ingescha keld tot assistentie en bewaking der barakken. Bespoediging van de woningverbetering, welke voor 1933 op het programma staat, zal worden overwogen. Aangezien moet worden aangenomen, jat de Regeerlng met deze voorloopige maatregelen In stemt. wordt gehoopt, dat de bevolking tenslotte het verkeerde van haar afwijzende houding zal inzien, zoodat geen scherpere maatregelen zul- een doodelijk vergif, kan men hetzelfde berei ken. Deze kunstmatige middelen zijn op hun plaats, als het er om gaat, ineens een krachtig effect te behalen. Op den duur echter leggen ze het af tegen meer natuurlijke. Zoo was het afsluiten der putten tn Jerusalem de eenvou dige en afdoende maatregel, om de stad ge zond te maken. Moeilljker bleek het om een voudige. natuurlijke methodes te vinden: om de zoutwater vlschvjjvers, die/op Java vooral voor Batavia de bron van dg zwaarste malaria vormen, zóó te exploiteerejf. dat de vischteelt bleef, de muggenteelt di bleef. Aan dit vraagstyl reeds dertig jaren laatste vijftien jare; mannen als Manglrn denwaldt en n^h' Walch tot oplossing gebracht. Terwijl voo.- demping der gevaarlijke zóne 25.000.000 zou den noodig geweest zijn i fond perdu, zal nu het vjjverbedrijf met het kweeken van meer dan een mlllioen kilo lekkere bandeng door hyglëniseeren en het Insteken van 5 600.000 kunnen worden behouden, terwijl door huur 2.3 pCt. jaarlijks rente gemaakt wordt. Een schitterend succes, óók alleen maar dooi natuurlijke middelen, is op de Tjlhea-vlakte behaald, waar door een landbouwkundig ei> hygiënisch opgezet cultuur-reglement de ma laria den kop werd Ingedrukt. De gezwollen, zieke milt, vroeger tot 100 pCt. oploopend. is heden na twaalf jaren strijd, In sommige dor pen slechts nog In één pCt. der menschen te vinden. Tenslotte komt spreker nog op een grootsch? assalneering ten opzichte van de malaria, die samenhangt met het ontstaan van het nieuwe meer Flevo. Na onderzoekingen, waartoe Van Thiel in Lelden den stoot gaf, door Swellen grebel en De Buck op scherpzinnige wijze voortgezet, Is te verwachten, dat de verzoeting van het meer Flevo en daardoor de langzame ontzilting Van Noord-Holland. Friesland de eigenlijke koortmug en zoomede de malaria den gevoellgsten slag zal toebrengen. Deze voorspel ling steunt op het geheel nieuwe Inzicht, dat de in Nederland voorkomende koortsmug In twee biologisch streng gescheiden rassen uiteen valt. Daarvan zal de eene. die alleen gevaar lijk is. met bet zoutwater, dat zij voor broeden noodig heeft, verdwijnen. Een uitwerking van de Zuiderzeewerken ten bate van de bevolking, die niet was te voorzien, zoolang het bestaan der twee soorten Anopheles nog onbekend was Hier toont zich de moderne hygiëne, met na tuurlijke middelen strijdende en in samenwer king met andere wetenschappen, met de tech niek. op haar best. Zooals gemeld is organiseert de Haarlemsche kegelbond voor den tienden keer een nationaal concours in zijn clubgebouw aan de Tempelie renstraat Aan dit concours zijn verbonden het persoonlijk en clubkamploenschap van Neder land. Gisteravond is het concours officieel geopend. Daarbij waren tegenwoordig de heeren Zelllnga en Laarman, leden van het hoofdbestuur en af gevaardigden van enkele bonden. De heer Jac. van Marls, voorzitter van den H. K. B. van den H. K B richtte zich in zijn openingswoord tot mevrouw wed. Groenewegen en dankte namens haar het hoofdbestuur voor het hechten van een krans aan de buste van wjjlen den heer B. Groenewegen. welke bij den ingang van het gebouw staat. Ir. C. A. Spaan uit Maastricht was uitgenoodigd het concours officieel te openen. Wegens een ernstige ziekte was hij evenwel verhinderd Besloten werd hem een telegram te zenden, waarin de beste wen- schen uitgesproken worden. Tenslotte herin nerde de heer van Marls er aan. dat het ge bouw tien jaar geleden gesticht Is. Hij bracht hulde aan die heeren. welke hun beste krach ten hebben gegeven aan de totstandkoming. In plaats van den heer Spaan, sprak de vice- voorzitter van den Ned Kegelbond de heer C. L. Zelllnga uit Arnhem Hij bracht hulde aan d nagedachtenis van wijlen den heer B. Groe newegen, die met hart en ziel gestreden heeft aan den H. K. B. Met hem hebben de heeren Joustra en Verdel gewerkt aan de stichting van het gebouw, dat mt eere in ons land genoemd wordt. Een woord van gelukwensch richtte spr. tot den heer Joh. Jung, die kort geleden tot eere-lid benoemd Is. HV is het eenlge eere-lid, waaruit af te lelden valt, dat de onderscheiding Het Bureau van den Ned. R. K. Midden standsbond meldt Tot ons genoegen kunnen wjj mededeelen, dat, dank zij de welwillendheid van den Ka tholieken' Radlo-Omroep, het aantal Midden- standskwartiertjes is verdubbeld. In plaats van 12 per jaar. heeft de N. R. K. M. er thans 24 per jaar tot zijn beschikking gekregen. Naast het maandelijksch kwartiertje op Zon dag, dat wanneer bet eenlgszins mogelijk is geplaatst zal worden van 12.1512 30 uur. komt een maandelijksch kwartier op een Dins dagavond van 19.4520.00 uur. Wjj krijgen dus een mlddenstandskwartlertje door de week! Ongetwijfeld zal thans Iedere middenstander, die over toestel of distributie beschikt, op zijn Dinsdagavond afstemmen op den K. R. O. Weet de edelmoedigheid van uw omroep waardeeren! In de toekomst zullen de Zondagse he kwar tiertjes voorlooplg ter beschikking worden ge houden van de vakbonden, aangesloten bij den N. R. K. M die zoo hoogen prijs blijken te stellen op deze gelegenheid om zich In den aether te laten hooren. De Dtnsdagsche kwartiertjes echter zullen steeds een algemeen karakter dragen en wor den verzorgd door het Bureau van den N. R. K M. zelf. Reeds Dinsdag as 8 Mei zal bet eerste de zer algemeene Middenstandskwartiertjes wor den ultgeaonden. Vervolgens spraken de heeren J. C. Manssen. Burgemeester van Lonneker, de gemeente vaar- In het vliegveld Is gelegen, de heer A. Wurf- bein. voorzitter van den Raad van Beheer der K.L.M., Baron Kraayenhoff namens den Bond van Vreemdelingenverkeer en de heer Edo Bergsma. oud-Burgemeester van Enschede en voorzitter van de Centrale Commissie voor Luchttoerisme Na een koffiemaaltijd Iri de hangar namén de eigenlijke vliegfeesten een aanvang, waarbij de bekende instructeurs Graft en Schmidt Crans de duizenden toeschouwers op de stout ste staaltjes van luchtacrobatiek vergastten. Verder hadden geregeld rondvluchten plaa-s. terwijl er voor de kinderen een ballonwedstrjjd was georganiseerd. Door een hevig onweer, dat gepaard ging met stortbuien, kwam er omstreeks twee uur een ontijdig einde aan de feestelijkheden. Het werd een algemeen ,-sauwe qul peut”, waarbij velen een goed heenkomen zochten In de ruime gebouwen op het vliegterrein. geplaatst In een gedeelte van onze vorigs oplaag). Zooals totnogtoe d.wt. geduldig uit het sedert 1929 met meer dan 40 pCt. gezakte nationale inkomen bijspringend degenen, die het ergst in het nauw zitten, en ver der enkel maar lijdelijk af wachtend, wat de bultenlandsche oorzaken over ons doen komen gaat het niét langer. Van het buitenland, nog heil en terug keer tot het gezond ekonomisch Inzicht te verwachten Is een herschenschlm. Wat Dultschland ons aandeed en nog aandoet, was wel totnogtoe het meest typeerend voor de mentaliteit, waartegen geworsteld moet worden. De vorige week bracht ech ter een nog merkwaardiger staaltje. Ter wijl de Ekonomische Conferentie te Lon den voor de deur staat, terwijl op initia tief van Amerika over een handels-poli- tieken wapenstilstand gesproken wordt, nam juist Amerika nog even zjjn kans waar en voerde het United States Cus toms Court het Amerlkaansche invoer recht op boxcalf-leer tot prohibitieve hoogte op, terwijl Engeland, dat in den persoon van Odysseus MacDonald pas nog zoo nauw contact over de verlaging der tariefsmuren had met Roosevelt, nog snel zijn invoerrechten op turfstrooiseU hand schoenen, manden, aardappelen en som mige soorten aardewerk verhoogde. De Nederlandsche mandenindustrie krijgt daarmede den genadeslag. Een ekonomische politiek, die het na tionale op den voorgrond stelt en die den moed heeft, om te erkennen, dat nog lan ger vertrouwen op den internationalen terugkeer van het gezond verstand Voor ons land den ondergang beteekent, is voor de komende Regeerlng gebiedende plicht. Hierover In een volgend artikel. Zaterdagmiddag kwam te Haarlem de Hol- landscbe Maatschappij der Wetenschappen bij een onder presidium van jhr. mr dr. A. Röell. commissaris der Koningin In de Provincie Noord-Holland. Onder de aanwezigen was Z. K H. Prins Hendrik. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en herdacht hen. die in den loop van hqt jaar aan de Maatschappij door den dood waren ontvallen. Vervolgens bracht de heer prof. F. A. Holleman het jaar verslag uit. waarna prof. Schüffner een rede hield. Prof. Schüffner sprak over het thema: „De positie der hygiëne ten opzichte van de malaria voorheen en thans.” Na met enkele woorden den aard der ziekte en wat heden over de ont wikkeling van het malaria-plasmodium in rnensch en mug bekend is geworden geschetst hebben, gaat spreker nader In op de rol. vroegere tijden gespeeld Totaal vorige opgave Ingekomen giften en toegezegde bijdragen van 22 April5 Mei: Prof. v. d. L. te H. J. L. G. te U. A. O. te den H. W. O. te den H. Gez. O. te den H. Pam. de R. te R. Mej. M. S. te D. G. de R. te D. B. de R. te D. P. de R. Mej. Th. R. te A. H. te L. W. Schw. te H. L. St. te O. NJf. te O. A. de B. te U. Busje St. Paulus Abdij te die de malaria heeft. Reeds vroeg heeft men den samenhang van moerassen met het ontstaan der ziekte her kend. volgens nauwkeurige beschrijvingen reeds bü Hlppokrates (ca. 400 a Chr Terrentius Varro spreekt al het vermoeden uit, dat de Ziekte veroorzaakt wordt door kleinste dieren, die het oog niet kan weememen. en die in het bloed Indringen. Pas 2000 jaren later werd dit bewaarheid! Rome zelf was vrij van de ziekte. maar haar omgeving, bet vroegere Latium, de bloeiende Campagna werd door het vastneste len der ziekte in een woestenij veranderd. Tot in den Jongsten tijd is deze toestand met korte verheffingen gebleven. Dergelijke verwoestin gen heeft de malaria ook elders aangezicht, b.v. In Achter Indië. met zijn bouwvallen van Angkor In Voor-Indië, de verlaten residentie Zaterdag zijn de feesten op het vliegveld Twente, ter gelegenheid van de opening der nieuwe gebouwen, begonnen. Reeds vroeg war er zeer groote belangstelling op het vliegterrein, waar diverse Duitsche en Engelsche sporttoe- stellen landden. Het trok zeer de aandacht, dat een aantal Duitsche toestellen met haken kruisen was versierd. Om kwart over elf land de het Indië-vllegtuig de „Oehoe”, bestuurd door den piloot Scholte. Met dit vliegtuig kwam een aantal genoodigden mee, o.a. generaal Snijders, de heer Plesman. directeur der K.L.M. en den heer Van Ede van de Pais, inspecteur bij den Luchtvaartdienst, als vertegenwoor diger van den Minister van Waterstaat. Tot de aanwezigen behoorden verder de Commissaris der Koningin in Overiisel. Mr A. E. baron vnn Voortst tot Voorst en Baron Kraayenhoff. voorzitter van den Bond van Vreemdelingen verkeer in Twente. Vervolgens verzamelde men zich op het ter ras van het vliegveld, waar de voorzitter van den Raad van Beheer van het vliegveld, de heer J. J. G. E. Rückert. Burgemeester van Enschede, het woord voerde. De heer Rückert constateerde, dat ondank; de moeilljker wordende tijden de oyde energie en levenskracht nog aanwezig is. De belangstel ling voor het vliegwezen neemt in Twente steeds toe, dank zij den invloed van de Twent- sche Aeroclub en de Enschedesche vliegclub, die tot doel heeft belangstelling voor de vlieg sport te wekken. De voorbereiding van de be oefening van het zweefvliegen is In een ver gevorderd stadium. Wat ons eigen werk betreft, aldus spr., zü vermeld, dat de verdere outillage met kracht wordt voortgezet, waardoor het Tweutsqlie vliegveld onder de beste van ons land, ja zelfs van West-Europa. mag worden gerekend. Spr bracht In herinnering, hoe In den afgeloopen winter, toen het weer op Schiphol zeer slecht was. het centrum der belangrijkste diensten tjjdelijk naar „Twente” werd verplaatst. Voorts konden dezen winter herhaaldelijk door de goede werking van den Rjjks-radiodlenst vlieg tuigen tijdig zonder ongelukken een noodlan ding maken. Met vereende krachten is het gelukt, den dienst, die in 1932 nog slechts een enkele was, voor dit jaar tot het dubbele op te voeren. Het is zaak het vliegveld zooveel mogeUJk practisch te benutten en daardoor Twente in te schakelen in het Internationaal luchtver keer. Eerst dan zal de luchtvaart voor Twente's handel en nieuwen opbloei van belangrjk grootere beteekenis kunnen worden. Met den wensch. dat het- steeds meer moge gelukken dit doel te verwezenlijken, verklaarde de burgemeester de gebouwen van de N. V. over te nemen, ten teeken waarvan een vlag werd geheschen, met de wapens van de gemeenten Enschede, Hengelo, Lonneker en Oldenzaal. van Akbar. Fatehpur Slkri. of uit den nieuwe- ren tijd de streek van Jessore noordelijk van Calcutte. Men stond machteloos tegenover de ziekte. Voorbeelden uit ons eigen land ztjn slechts gedeeltelijk Juist gebleken. Bijv, werd aange nomen. dat de expeditie op Walcheren door de Engelschen mislukte tengevolge van het moor dend optreden der „Zeeuwsche koortsen”, waaronder dan malaria werd verstaan. In wer kelijkheid zijn andere ziekten, typheuse koort sen. dysenterie, in het spel geweest, de doode- Ijjke vorm der malaria komt, zooals men nu weet in ons land niet voor, alleen de goed aardige. De vooruitgang, die aan de hygiëne wapens tegen de malaria in de hand gaf. kwam met dy kennis van de kinabast, nu bijna 300 jaren ge; leden, en door de ontdekking van de ziektekiem en haar ontwikkeling in de mug omstreeks 0e- gin dezer eeuw. Sindsdien is het mogelijk, den zieken rnensch te genezen, maar ook den. ge zonden rnensch te behoeden voor de koorts mug. De strijd tegen de koortsmug. onverschil lig of ze zelf ziek of niet, moet vooraan staar. Het vraagstuk der malaria, oorspronkelijk zui ver geneeskundig, is daardoor op bet gebied der biologie overgebracht, met als taak: nen wjj de koortsmug. hetzij als ge’ sect, hetzij als ei of larve in het/ nietigen? Het vraagstuk, waa gewerkt wordt, werd m het ceerd, doordat bleek, dat een allemaal behoorende bij het gei in staat was, de malaria te vej der. dat hun levenswijze schillend was. Als een v< ven de Anopheles Ludl< vischvijvers voor het eier de A. bifurcatus en ste] Jerusalem en Bombay d« temen opzoeken. Aan a> daardoor de een bijzondere is. De heer Zelllnga deed eenige mededeelingen over het concours, waar na hij de beste wenschen ulteprak voor de wed strijden. De heer van Maris dankte den spreker, waar na nog het woord is gevoerd dor de heeren Snep, vice-voorzltter van den Amsterdamschen Ke gelbond. J. Diepe, voorzitter van den Alkmaar- schen bond en W Gorter, oud-voorzitter van den Bandoengschen Bond. Mejuffrouw Groenewegen, mevrouw De Bruin en de heeren Zelllnga. Snep en Diepe werden ultgenoodlgd den eersten worp te gooien, waar mede het concours een aanvang nam. Morgen zal een bonden-invitatie wedstrijd worden gehouden. „Zooals totnogtoe gaat het niet langer.” Met dat te constateeren eindigden wij ons eerste artikel. En wie eenerzjjds uit de grepen, die wij uit het cijfermateriaal deden, gezien heeft, hoe hardnekkig zich nog steeds de daling allerwegen voortzet, en anderzijds Inventariseert, wat tot nog toe tot leniging van den nood, tot steun aan de vechtende bedrijven gedaan Is, zal die conclusie onderschrijven. Wat geschiedde totnogtoe? We doen opnieuw een greep en kunnen slechts hopen, de volledigheid eenlgszins te benaderen. Want de maatregelen zijn tal rijk. En het veld, waarover zij hun net spannen, omvangrijk. Daar is dan op de eerste plaats het vele, dat gedaan werd voor het leger van werk- loozen in de industrieele en agrarische be drijven. De voorl.ooplge cijfers van de uit gaven voor werkloozenzorg geven voor 1932 een bedrag van 132 mlllioen aan, een som, welke geen woord nadere toelichting of specificatie behoeft, om Indruk te maken. Aan den nood in land- en tuinbouw is op waarlijk grootscheepsche wijze tege moet gekomen. Gedeeltelijk werden deze bedrijfstakken door steun, door garantie regelingen of kredietverleenlng, recht- o. streeks uit de schatkist bijgestaan, voor een ander deel werd te hunnen behoeve van den consument een gedeelte gevraagd van de krisiswinst, welke de enorme prljsval hem te gemakkelijk in den schoot wierp. Tarwewet, Krisiszuivelwet en Krisisvar- kenswet pasten deze laatste methode toe. En met succes. De Tarwewet deed in de laatste vier maanden van het vorig jaar 21)4 mlllioen aan de verbouwers der inlandsche tarwe ten goede komen en, sinds het mengper- centage Inlandsch meel weder Is opgevoerd, groeide deze steun nog belangrijk uit. Met de Krisiszuivelwet, die van Mei tot Decem ber 1932 32 mlllioen van den consument naar den producent verhuizen deed, en de Krislsvarkenswet, die van Juli tot Decem ber 1932 18 mlllioen op de varkensprijzen legde, vormt de Tarwewet een wettentrio, dat aan den Nederlandschen boerenstand niet te onderschatten diensten bewees en nog bewijst. Daarnaast stonden: steun aan de bieten verbouwers (in 1932: 14 mlllioen), aan den vlasbouw (in 1932: 960.000, in 1933: 300.000), aan de griend- en rietcultuur (in 1932: 100 000, in 1933 300.000), aan fruit en warmoezerijgewassen (in 1932: 5 mlllioen, in 1933 dito), aan de fabrieks aardappelen (in 1932: 1.830.000, in 1933: 3 mlllioen), aan de rogge (4 mlllioen), cre- dieten aan de aardappelmeelindustrie (4)4 millioen), aan den tuinbouw In West- Friesland (1)4 millioen), aan de boorn- kweekers (3)4 mlllioen), aan de bloem- kweekers te Aalsmeer en Haarlemmer meer 600.000), aan de bloembollenteelt te Breezand 50.000), terwijl voor 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhou- ders weder een garantieregeling ten be drage van 5 millioen ontworpen is. Is het wonder, dat tenslotte de Regeerlng behoefte gevoelde aan een algemeene machtigings wet, om in dit samenstel van maatregelen meer eenheid en orde te brengen en om soepeler te kunnen ingrijpen, indien door dezelfde bultenlandsche oorzaken, die dit alles geleidelijk noodzakelijk deden wor den, het gekozen „systeem” van doen, wat de hand te doen vindt, in gevaar zou ko men? De ontbonden Kamer beperkte de gevraagde machtiging tot de producten rundvee, stroocarton en knollen en bollen van bloemengewassen, omdat daarbij on- middellijk ingrijpen onontkoombaar was. En het volgend kabinet zal ongetwijfeld opnieuw de uitgebreide volmachten vragen, omdat waf nog steeds vertrouwd werd van tijdelijken aard te zijn en daarom slechts voor tijdelijke hulp in aanmerking te ko men, meer en meer dreigt, een blijvend karakter te zullen aannemen en ingrijpende reconstructlemaatregelen te zullen ver- eischen. 4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5