Q Sluitingszitting In rood Zaandam Te probeeren Schip gezonken Molen in brand Wjnhacdt's pMder DIO-PROGRAMMA MAANDAG 8 MEI Een portefeuille-aanbod? Spanning van De hausse aan de beurs te Amsterdam Bemanning gered Overval te Veghel Opruiming rundvee Wielrenner Ceurremans Oude overleden Tengevolge van zyn val Tunnel onder de Maas te Rotterdam Uitwijzing gehandhaafd POLITIEK IN DEN AETHER Doodelijk auto-ongeluk GEHEIMZINNIG ONGEVAL INBRAAK IN PASTORIE DUITSCHE CONSULS De JMamix” vertraagd Twee vragen ontslag OOK EEN METHODE Door machine-schade F Doch iets te eenvoudig! OPENING STATEN-GENERAAL ONDER VALLENDEN BOOM GESLAAGDE NOODLANDING Rectificatie Arbeider levensgevaarlijk gewond Luft Hansa aan den grond Onweer veroorzaakt brand In voormalige veilingloodsen Bij het spelen verdronken Mr. J. van Schaik beëedigd S.D.A.P. aanvaardt de loonkorting Groote opschudding te Dirksland Het Engelsche s.s. „M alines” op de Schelde in aanvaring met het Zweedsche s.s. Jamaica" Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem Ook het aangrenzende woonhuis vernield SPECULEERDE BARMAT TEGEN DEN GULDEN? Nadere bijzonderheden over de ver valschings-af faire MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT Ernstige ontstemming over de tactiek van B. en W. Sneevliet krygt na hulp „bevriende” zyde Lijk van een man naast een ver nielden auto gevonden man voor de tweede maal beroofd Inzittende licht gewond Per stuk 8 ct. Dooa 45 et’. Bij Uw drogist ZWARE UITSLAANDE BRAND By de Burgervlotbrug te *t Zand Instelling van een bureau Een werk van 24 millioen gulden Dinsdag 9 Mei 1933 Makelaars-examnens gehouden 8.00 Dansmuziek 1635 M. 7 05 Ora- Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar den Katholieken Radiogids. korten vier ten palelze Woordeinde te Den Haag mr J. 1 R H van Schaik. voorzitter van de ontbonden Tweede Kamer, beëedigd als lid van de nieuw gekozen Tweede Kamer. Naar wy vernemen zal als een van de eerste gevolgen vao de thans door de Eerste Kamer aangenomen Machtigingswet eerdaags worden ingesteld een bureau, dat geheel en uitsluitend belast zal worden met het treffen en uitvoeren van maatregelen ter beperking van onzen vee stapel. Te Afferden hebben Zaterdagnacht inbrekers een bezoek gebracht aan de R K. pastorie en daarbij de brandkast geforceerd Een flink be drag aan geld en tafelzilver, te samen onge veer 1000, wordt vermist. Ujn ge el oor 11.30 WAMCHAt', 1411 M. #50 „Quo Va- dla”, opera van Nougue». BEROMt’NSTEK, 460 M. 8.08 Popu lair concert. MILAAN. 331 M. 4.35 Dansmuziek 7 05 Gramofoonmuzlek 9 35 Dansmu ziek. Men bericht ons uit Zuldwolde: Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de bliksem ingeslagen in de boerderij van T. ten Hoeve te Fort. De reeds bejaarde bewoners wisten zich in allerijl te redden en het vee in veiligheid te brengen. Huls en Inboedel, beide verzekerd, gingen in vlammen op. De bliksem sloeg verder op de telefoonlei- dlng, waardoor de verbinding met omliggende plaatsen gerulmen tijd was verbroken. 1 De Communistische Partij Holland heeft aan de Tweede Kamer een tweetal adressen verzon den. waarin de Kamer verzocht wordt te willen uitspreken, dat het benoemde lid der Tweede Ka mer A. Sneevliet behoort te worden in vrijheid gesteld en waarin de Tweede Kamer verzocht wordt de regeerlng te willen opdragen de noo- dlge stappen te doen voor de Invrijheidstelling van het benoemde lid der Tweede Kamer Sard- Jono en tevens alle noodlge stappen te onder nemen. opdat Sardjono In staat worde gesteld, alle door par. 2 van de Tweede Afdeellng, in het bijzonder door de artikelen 129, 131 en 133 van de Kieswet, voorgeschreven formaliteiten tjjdig te vervullen. Betreffende bet geheimzinnige auto-ongeluk op den Moergestelschenweg, kunnen wy nog mededeelen, dat de auto het nummer droeg N 9034, afgegeven ten name van een TUburger. Deae is door de politie Zaterdagmorgen te Til burg verboord. Het slachtoffer blijkt te zijn Leenhouwers, uit de Tuinstraat te Tilburg en zou door den TUburger zijn aangereden. Waar om deae na de botsing is doorgereden, wordt thans door de politie onderzocht. De toestand van het slachtoffer, dat gehuwd is en vader van acht kinderen, tt zeer critiek. Uit het getuigenverhoor is komen vast te staan, dat L., per rijwiel uit de richting Den Bosch komende, links van den weg reed en eerst op bet laatste oogenbllk naar rechts uit week. waarbij hij door do auto, welke bestuurd werd door 8. Jr. uit Helmond, werd gegrepen. De Duitsche consul te Arnhem, mr. O. M. Böthllngk, heeft, naar Vaz Dias meldt, bij de Duitsche regeerlng zijn ontslag ingediend. Ook de Duitsche consul te Nijmegen, de heer H. A. Heine, heeft zijn ontslagaanvrage Ingediend. Over de motieven wilden zy geen inlichtingen verstrekken. Het ontslag is nog niet verleend. mer. verwoest. Enkele paarden konden nog tijdig in veiligheid gebracht worden. De Vrijwillige Loosdulnsche brandweer wist door spoedig en krachtdadig optreden het bran dende gedeelte met eenige stralen op den motor- spuit af te sluiten, waarna verder tot blussching werd overgegaan. De schade is vrij aanzienlijk. De oorzaak Is onbekend. De Haagsche brandweer welke ter assistentie was geroepen, verleende met een spuit haar medewerking. ROME. 441 M. 4A0 Orkestmuziek 7.35 Zang voordracht. WEENEN. 517 M. 4.45 Oramofoon- muzlek 8.15 Concert door bet Weenzch Sympbonle-orkes*. Vrijdagmiddag zijn door de politie te Den Haag aangehouden en naar bet bureau v. d. Vennestraat aldaar gebracht een 37-jarige tos werkman en een 36-jarige bakker, die bij een kruidenier in de Engelenburgstraat voor 1M waren kochten, deze medenamen en voor be taling verwezen naar Maatschappelijk Hulpbe toon, omdat verleden week bun steungeld was ingetrokken. Tb Pest bij Hoogeveen moest een post- en passagiersvliegtuig van de Deutsche Luft Hansa Zaterdagmiddag wegens benzlnegebrek een noodlanding maken. Het toestel van den dienst Berlijn—Hannover —Amsterdam had vijf passagiers aan boord. De noodlanding had een vlot verloop, doch door terreln-moeilljkbeden kon het toestel zijn reis niet vervolgen. De passagiers gingen per trein verder, ook de post werd overgeladen. Zaterdagmorgen omstreeks 3 uur vond een passeerende automobilist aan den Otrschot- scheweg ter pi» stee van Heikamp, een totaal vernielden ‘automobiel dwars over den weg liggen. Langs den wagen lag het Ujk van een man, met geheel verbrijzelden schedel. Dr. B en de marechaussee uit Oirschot, de burge meester van Moergestel en de rljksveldwachter waren spoedig na bet bekend worden ter plaatse aanwezig. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Uit de vergadering werd ernstige critiek uit geoefend. aldus .De Telegraaf”, dat B. en W. dezen brief onder zich hadden gehouden waarbij verband gezocht werd met den datum der Kamerverkiezingen en nu na ontvangst van het telegram der regeerlng deze aangele genheid onvoorbereid, zonder den raad er in te kennen, in het O. O. hadden gebracht. De voorzitter had de besprekingen Ingeleld met voorlezing van het telegram van verleden week Zaterdag en de mededeellng. dat oe re geerlng geen maatregelen had aangegeven, doch dat B. en W. unaniem hadden besloten om een korting van drie pet. op alle salarissen en loonei» en lijdelijke Inhouding van den vacan- tietoeslag aan de orde te stellen, met erugwer kende kracht tot 1 Januari 1933. Dit zou een bezuiniging beteekenen van onderscheidenlijk f 30.000 en 18.000. Bij de verdere gedachten wisseling is alleen van soc.-dem. zijde het voorstel verdedigd; het bleek, dat de s.-d. raadsleden wel van het ge- heele verloop van deze zaak op de hoogte wa ren, waarover bij de andere aanwezige raads leden groote ontstemming heerachte. Ten slotte behielden de v. b. en r.-k. woord voerders zich hun stem voor. De minister van Waterstaat heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer een afschrift doen toekomen van zijn brief aan den voorzitter der Tweede Kamer Inzake het vraagstuk van de politiek in den aether, benevens een afschrift van het advies, dat de Radioraad ter zake beeft uitgebracht alsmede van de in dat advies be doelde mlnderheidsnota van het lid van den Radioraad. mevr. Boonv. d. Starp. De minister verzoekt,deze stukken ter griffie te deponeeren ter vertrouwelyke inzage van de leden. In ons hoofdartikel .Naar Selfhelp* zijn de derde alinea van de eerste kolom aburiete- Ujk de miUioenen-cijfers van den Nederland- schen in- en uitvoer over het eerste kwarts» van 1933 verwisseld; aooals den lezer uit b» verdere betoog in het artikel gebleken sal rt* bedroeg de invoer over genoemd tijdperk fTS mlllloen en de uitvoer 177 mlllloen. W\j zoeken spanning en wij ver mijden spanning. „Dit drama bevalt mij niet, zoo zeggen wij: want er zit geen span ning in". Maar wij zeggen ook: ,j)e Jansens ontmoeten wij liefst nooit meer, we leven een beetje op gespan nen voet met die menschen. sedert ze ons zoo eigenaardig ontvangen hebben. Wij weten ook, dat de boog niet altijd gespannen kan staan, dat wij ontspanning noodig hebben, maar wij wachten met spanning op den uitslag van een examen. Spanning en ontspanning vormen een rhythme in ons leven, een soort van muzikale cadans, die wij evenmin kunnen mis sen als de klopslag van het hart. Spanning en ontspanning in ons geestesleven, waar wij ingespannen studeeren om daarna een vroolijke recreatie te zoeken. Spanning en ont spanning in den arbeid, want wij rusten den zevenden dag. nadat toy zes dagen hebben gewerkt. Spanning en ontspanning in onze verhouding tot anderen, want nadat wij men schen hebben overtuigd of bestreden, zoeken wij aangenaam gezelschap. Zoo is er ook spanning en ontspan ning in onze verhouding tot God. tot Wien wij ingetogen bidden, maar Wiens goede gaven wij dankbaar aan vaarden. Zonder ontspanning kunnen wij niet. Maar zonder spanning bestaan wij niet eens. Het tegenwoordige leven is rijk aan ontspanning. Te rijk voor menigeen. Maar het is overrijk aan spanningen en gespannen verhoudingen. Zouden spanning en ontspanning wel rede lijk verdeeld zijn? of is er bij den een te veel éénzijdige spanning, bij den ander te veel éénzijdige overspan ning? Hoe is de regeling by ons? Btj de oefeningen van het vliegkamp te Soesterberg is Zaterdagmorgen 1 militaire vlieg- tuig O. 6 neergestort. De machine kwam te recht in het bosch van het buiten van Stem berg. vlak bU het vliegkamp. De eenige inzit tende, de vlieger Dorrestein, is licht gewend. is bestand tegen een Nader vernemen we nog:: Het optreden der Regeerlng en de wijze, waarop B. en W. daarop hebben gereageerd, heeft den heer C. C. Bakker aanleiding gegeven te bedanken als voorzitter van het partijbestuur der 8.D.A.P. De heer Bakker acht de handelwijze van de Regeerlng ten tanden van den 1 Meidag een diepe beleedlging van de S.D.A.P. Verder meent hij, dat door het besluit van B en W. op den ochtend van den socialist 1- schen feestdag 1 Mei om loonsverlaging in te voeren voor het gemeentepersoneel. bene vens intrekking van de vacantlebUslag. de 8.D. A.P. in c'e positie van dienstbode is gekomen, die goed genoeg is om de ..vuile boel” der heer- schende klasse op te ruimen. Bi) het rooien van boomen te Haren bij Me- gen, die geruimd moesten worden voor de tij delijke verzwaring aan de Maas, kreeg Vrijdag de arbeider P. K. een vallenden boom op het lichaam. Met ernstige Inwendige kneuzingen werd hij opgenomen. Hij verkeert In levens gevaar. Zaterdag is te Amsterdam de hausse in aan- deelen verder voortgezet, waarbij vooral aan- deelen Philips aanmerkelijk hoogere koersen boekten. Gouden tientjes werden Zaterdag verhandeld voor 10A0 (vorige noteering 10.35—1030). De Nederlandsche Bank heeft, naar het ..Amst. Effectenblad” bericht, besloten door maatregelen tegen de bultenlandschp ha lose speculatie In guldens den druk op onze valuta te verminderen, hetgeen kan geschieden door in overleg met de particuliere banken aan de bultenlandsche contramine geen guldens te leenen. waardoor deze genoodzaakt zou kunnen worden de dekkingen te verhaasten. De Stoomvaart Maatschappij .Nederland” deelt mede, dat bet motorschip .JAarnlz van 8t Aldegonde” door machineschade vertraging beeft. Het schip wordt nu Woensdagmorgen 10 Mei te Genua 'verwacht, inplaats Dinsdagmor gen. Dientengevolge wordt de boottrein, welke te Genua aansluiting geeft. Donderdagmorgen hier te lande verwacht op de gebruikelijke tij den. Zaterdagmiddag ongeveer kwart over vier is op den Rijksweg bij de Burgervlotbrug te t Zand de ongeveer 42-jarige heer N. v. K. uit Rotterdam, hoofd der expeditte-onderneming fa. V. Konlngsbruggen, door een luxe auto uit Leewarden aangereden en vrijwel op slag ge dood. BIJ het passeeren van een andere auto slip te de luxe wagen waarbij het slachtoffer werd geschept en tegen een brugwachtershuisjs werd gesmakt. Het slachtoffer is later naar t Ziekenhuis te Den Helder overgebracht. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. Zondagavond omstreeks elf uur heeft een zware uitslaande brand gewoed in de voormalige mandenioodsen van de Loosdulnsche Groen tenveiling. Een groot gedeelte van de houten loodsen, welke sedert eenige jaren verhuurd zijn aan verschillende firma's die daar pakhui zen e.d. hebben Ingericht, werd door de vlam- B. en W. van Rotterdam hebben by den Raad een voorstel aanhangig gemaakt om in beginsel te besluiten tot den bouw van een tun nel onder de Maas te Rotterdam, in de Parkkade-Charlois, waarvan de kosten raamd worden op 34 mlllloen gulden. Deze tunnel zal uitsluitend bestemd zyn voor bet snelverkeer en is geprojecteerd in aanslui ting op bestaande en voorgenomen hoofdver bindingswegen tuseeben Den Haag en Rotter dam, Hoek van Holland en Rotterdam, alsmede Rotterdam en het Zuiden des lands. Eerst na bet nemen van dit beginselbesluit zal getracht worden met het rijk en de pro vincie tot overeenstemming te komen omtrent de bijdrage In de kosten en tevens over de vraag, of een en ander voor tolheffing in aan merking komt. KALUNDBORO. 1153 M. 1130 Strijk orkest o. 1. V. Harold Andersen 3.20 Mogens Hansen'» concert 1035 Dans muziek. Het ongeveer zes-Jarig zoontje van den woon- schipper L, te Groningen, is vermoedelijk by het spelen te water geraakt en verdronken. De politie heeft Zondagmorgen het Wkje opge haald. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks twee uur is de alleenwonende 77-jarige v. d. B. in zyn woning te Veghel overvallen en van f 680 beroofd. Hy werd aan handen en voeten gebonden. De onbekende daders vertrok ken daarop per rywiel. De politie beeft een uit gebreid onderzoek ingesteld. Enkele maanden geleden waren by denzelfden persoon f 300 gestolen. Nader vernemen we hieromtrent, dat twee onbekende mannen zich op den oudep man wier pen, hem vastbonden en uit het bed sleepten. Op hun vraag om geld, beloofde de oude man het hun te zullen geven. De mannen waren met die belofte blijkbaar niet tevreden, want ze gooi den al de dekens en t beddegoed boven op den man en gingen zelf op zoek naar buit. Nadat dit gelukt was. zyn de bandieten door het raam weer vertrokken, 't Gelukte den ouden man zich te bevrijden en zich naar de woning van z n zoon te begeven Deze deed terstond aangifte by de marechaussee. Het onderzoek heeft tot nu toe echter nog geen resultaat opgeleverd. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het Georganiseerd Overleg te Zaandam is aan het licht gekomen, dat B. tn W. reeds op 5 Ma art een uitvoerig schryven van de re geerlng hadden ontvangen, waarin de eisch werd gesteld, dat de begrooting-1933 onverwyid zou worden sluitend gemaakt, waaraan de me- dedeeling was verbonden, dat anders f 150.000 op de uitkeering uit het Gemeentefonds sou worden gekort. By K. B. van d.d. 5 Mei is bepaald, dat de buitengewone zitting van de Sta ten-Generaal op Dinsdag 9 Mei, des middags te één uur in een vereenigde vergadering der belde Kamers geopepd wordt door den Minister van Blnnen- landsche Zaken. Naar we vernemen, sal deze bultengewcne zitting worden gehouden in de vergaderzAa! van de Tweede Kamer. By K. B. van 27 April is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op Mei, be noemd de heer mr. W. L baron de Vos van Steenwyk, lid van die Kamer. (Reeds geplaatst in een gedeelte van onze vorige oplaag). het Franach 8.40 Gramofoonmuzlek 9.00 Nieuwsberichten in het Franach 9.10 Gramofoonmuzlek 9 45 Nieuwsbe richten In het Duitseh 9.55 Dansmuziek (in pauzes: koeraen en sportberichten). BRUSSEL. SM M. 1330 Concert door het kleine orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leeman 430 Concert door het omroep-eympbonle-orkeet o 1. v. Arthur Meulemana 535 Gramofoonmuzlek 7.20 Concert door het omroep-aymphonle- orkest o. 1. v. Arthur Meulemana 8.20 Concert door het Radlo-orkeet o. 1. v. André. Zondagmorgen is het Engelsche stoomschip .Malines” op weg naar Harwich naar Antwer pen in aanvaring geweest met het Zweedsche stoomschip .Jamaica”, komende van Antwer pen en op weg naar Rotterdam. De Zweedsche boot is gezonken; de bemanning werd gered. De „Malines” is met een ingedeukten boeg naar Antwerpen opgevaren: Zondagmorgen circa half vyf werd ik. aldus de correspondent van .De Telegraaf", uit myn slaap gewekt door de mededeellng ..Schipbreuk op de Schelde”. Het bleek dat het Zweedsche 53. „Jamaica”, op weg van Antwerpen naar Rotterdam, was Aangevaren door de Belgische Harwichboot „Maillnez", op weg naar Antwer pen. De „Jamaica" was daarby zoo getroffen, dat het schip spoedig begon te zinken. De be manning. bestaande uit zeventien koppen, werd echter tydig overgenomen door de motorboot van het Belgische Loodswezen en te Vlissingen aan wal gebracht. wy troffen de geredden in een logement aan en wat daarby wel het meest verbaasde, was de goede stemming onder hen. Eén had name lijk nog kans gezien zyn banjo te redden en onder de vroolijke tonen daarvan werd reeds het hoogste lied gezongen. Dat was circa kort 2 uur na de schipbreuk Enkele van de Zweden «aren de Engelsche taal machtig en deden het volgende relaas: ,.wy waren met ons schip, geladen met 700 ton yzer, op weg van Antwerpen naar Rotterdam. Door den dikken mist hadden wy gerulmen tyd voor anker gelegen. Tegen vier uur van morgen werd het echter wat beter licht, zoodat wij het anker lichtten. Echter moesten wjj nog een zeeloods aan boord nemen, hetgeen door de drukte niet zoo spoedig ging. Hoe of alles nu precies is gebeurd, kan ik u ook niet zeggen, doch om circa vier uur werden wy aangevaren door de Belgische boot, wy kregen een groot gat onder de wateriyn en ons schip begon spoe dig te zinken. Gelukkig was de afhaalboot van het Belgische Loodswezen in onze nabyheid. zoodat wy tydig werden opgepikt. Veel tyd om iets te redden hadden wy niet, daar alles zich in ongeveer een kwartier afspeelde. Zoo zyn de mannen die ter kool lagen, in hun nachtkleeren van boord gegaan. De scheepspapieren zijn echter gered, zoodat alles nog betrekkeiyk goed is afgeloopen.” Tot zoover onze zegsman. wy hebben daarna per motorboot een bezoek gebracht aan het wrak, dat circa 1800 meter uit den wal ligt. Het achterschip kwam toen nog boven het water uit. terwyi van den schoor steen en den voormast nog slechts een klein stukje was te zien Het was echter te zien, dat ten gevolge van den sterken stroom en den vloed, het schip niet lang zou zou blijven zitten Om circa 10 uur vanmorgen is het dan ook in de diepte verdwenen. Wat de .Malines" betreft, deze bekwam een ingedrukten voorsteven, maar kon de reis naar Antwerpen voortzetten. wy vroegen een geroutineerden Belgischen joods naar zyn meenlng over dese aanvaring, mede omdat beide schepen een Belgischen loods moesten hebben. HU seide. dat zijns inziens de aanvaring indirect te wijten is aan het feit, dat te Vlissingen maar een klein aantal Belgische loodsen is gestatlonneerd. Gelijk bekend, is het Belgische loodswezen grootendeels overgeplaatet naar Belglé. .Wanneer het nu,” aldus onze zegsman een beetje druk loopt met de scheep vaart, komt er dadelijk een tekort aan loodsen. Zoo ook nu. Door den mist blyven de schepen voor anker Zoodra wordt echter het zicht beter, of alle willen verder, zy moeten echter be- loodst worden en nu komt de moeilijkheid, er zijn niet genoeg loodsen.” De „Jamaica” zit in het vaarwater, zoodat het wrak wel zeer spoedig sal moeten geborgen worden. door den Nederlandschen Bond van Makelt*" In Onroerende Goederen. Hypotheken en surantlên. ingestelde makelasirs-dlptom*, De er» men-commissie staat onder voorstU** schap van mr. F. J. Dam. notaris en P1**1*^ vangend kantonrechter te Hilversum; ïfr°®’ examinatoren zijn o .a. de heeren H. Meeu»» administrateur der gemeente Haarlem e» O. Sprenger, assuradeur alhier. Aangaande <to vervalschtagszaak te Dirks land kan nog het volgende worden gemeld: De tuinder L. afkomstig uit Zwyndrecht, bouwde onder de gemeente SommeladQk verle den Jaar een flink complex kassen en een wa renhuis voor de teelt van vroege groenten. Deze persoon had blijkbaar zelf geen geld, zoo dat dus vrijwel alles door een hypotheekhou der moest worden betaald. Door tusschenkomst van een makelaar te Mlddelharnls en vermoe- deiyk ook van een candldaat-notaris te Dor drecht. zouden hem geiden worden verstrekt. De verkoopers van het land M. F. en W. K.; de timmerman L. en de metselaar, die respec tievelijk den grond voor de ka aam afstonden en den bouw van da kassen verrichtten, zijn de us week plotseling allen door den Officier van Justitie van de Arrondissementsrechtbank te Rotterdam in verboor genomen. L. werd direct in voorarrest gehouden. Hoewel de Justitie en Politie alles strikt geheim houden, wordt verno- Volgens de „Telegraaf’ geschiedt de uitwy- zlng van den heer Julius Barmat, die eenigen tyd geleden is gemeld, voomameiyk op grond van speculaties tegen den gulden. Daarby kwam, dat de antecedenten van genoemden heer het niet wenscheiyk maakten, dat hij zich nog langer in ons land ophield. Zooals bekend, is Julius Barmat tegen het ministerieel besluit, waardoor hij uit ons land werd gewezen, in beroep gegaan. De minister van Justitie, mr. Donner, ontving hem dezer dagen in audiëntie. Voor zoover bekend, kwam de minister niet op zyn beslissing .terug en zal de heer Barmat uiteriyk Dinsdag as. ons land moeten verlaten. Zaterdag is afgekondigd Staatsblad no. 248 Inhoudende het besluit van den 5en Mei 1933, betreffende de opening van de buitengewone zitting van de Staten-Generaal. De Vereenigde Vergadering van de beide Ka mers der Staten-Generaal voor de opening van de buitengewone zitting is bijeengeroepen te gen Dinsdag 9 Mei des namiddags te kwart voor een in het gebouw van de Tweede Kamer. De Tweede Kamer Is byeengeroepen tegen Dinsdag 9 Mei te 3 uur. Aan de orde is dan de benoeming van een Commissie voer bet onder soek der geloofsbrieven. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 9 Mal des namiddags te twee uur. Aan de orde is de benoeming van de leden der Hulahoudeiyke Commissie en van de leden der Gemengde Commissie voor de Stenogra phic. Daarna worden de afdeellngen getrokken, waarop de vergadering wordt geschorst voor een bijeenkomst der afdeellngen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. Tenslotte wordt de vergadering heropend tot mededeellng, der gedane benoemingen. De bekende wielrenner F. 8. C. Ceurremans, die tijdens de wedstrijden op de Rjjswyksche wielerbaan j.l. Woensdag zoo ernstig kwam te vallen, dat hy in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Den Haag moest worden over gebracht, is Zaterdagmiddag aan de gevolgen van zijn val overleden. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal plaats hebben op Woensdag 10 Mei as. te half drie, op de Algemeen* begraafplaats aan den Kerkhoflaan te Den Haag, waar het zal worden bijgezet in het graf van zijn vader, die eveneens aan de gevolgen van een ongeval bij een wedstrijd tn het buitenland is overleden. Vertrek van het sterfhuis aan den Bleekers- laan te Rjjswyk te 2 uur. z De 29e jaarvergadering van bet dtoeeessa Kruisverbond in t bisdom Haarlem sal wordM gehouden op Zondag 11 Juni in het St. Staa- beth-patronaat te Amsterdam. Den Haag, 6 Mei *33. De sluiting van de zitting der Staten-Gene- raal, noodig geworden door de ontbinding van de Tswede Kamer naar aanleiding van het con flict over de bezuiniging op onze rechtspleging, cmderscheidde zich in niets van de normale periodieke sluiting, die Jaariyks in September men. dat de tuinder L, by de verkoopers van het land, zoowel als by de bouwers der kassen, een hoogere kwitantie van betaling heeft ge vraagd, dan in werkelykheid de kosten waren. Deze kwitanties zyn hem ook afgegeven. Hier door kwam L. biykbaar in de gelegenheid om door overlegging dier kwitanties een grootere hypotheek te verkrijgen; zoodat nu de hypo theekhouder de dupe zal zijn. Inmiddels zyn L. en M. P. na hun verhoor te Dirksland of» transport gesteld naar Rotterdam. K. is reeds meer dan een Jaar ernstig ongesteld. Zater dagnacht is de beëedigde makelaar B. J. N. te Dirksland gearresteerd in verband met deze zaak. Het onderzoek werdt voortgezet en men verwacht meer arrestaties. Dese zaak heeft In deze anders zoo rustige gemeente een groote opschudding teweeg gebracht. Zondagmiddag omstreeks half drie, brak brand uit in den electrischen korenmolen van Oebr. Muller, te Den Hulst. In korten tyd- stond de molen In lichter laaie, terwyi ook het aangrenzende woonhuis met pakhuis in brand geraakten. Er viel aan redden niet meer te denken, hoewel met twee slangen het vuur werd be streden. De bewoners, die van den brand niets hadden bemerkt, werden door een buurmeisje gewaarschuwd. De molen met het «oonhuis brandden geheel af. terwyi de geheele Inboe del, benevens 200.000 K G. graan en 100.000 K.O. kunstmeststoffen, twee vrachtauto’s en eenige vrachtwagens een prooi der vlammen werden. De schade wordt beraamd op 50 i 60.000 gul den en wordt door verzekering gedekt. Zaterdag is de bl iksemln den molen inge slagen. waardoor vermoedelijk de brand is uitgebroken. HUIZEN. 1875 M. KRO 8.00 Morgenconcert 9.30 Hoogmis uit de C&nlaiuskerR te Nijmegen 10.30 Gra mofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 KRO-sextet o. 1. P. Lustenhouwer 1.45 Zenderverzorglng 2.00 Vrouwenuurte 3.00 Gramofoon- muziek 3.30 Solistenconcert. Cora de Langevan R^n, zang en Henri Cremers, cello 4.50 Gramofoonmuzlek 5.10 KRO-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 7.00 Politieberichten 7.15 Gramofoon muzlek v 7J35 Drs. A. J. M. Wanders: ..Astronomie” 7.45 Middenstandskwar- tlertje 8.00 KRO-orkest o. 1. v. Marinua van ’t Woud 830 Vaz Dias 8.35 ..Het lied van de straat". Hoorspel In 1 bedrjjf door de Vereenigde Haagsche Spelers o. 1. Pierre Balledux 9.15 Liedertafel ..Zang en Vriendschap” o. 1. v. Karei Böhne. A. F. Smoorenburg, solist 9.45 Soli door A. F. Smoorenburg. A. d. vleugel F. Smoorenburg 10.00 Liedertafel „Zang en Vriendschap” 10.30 Vaz Dias 10.35 KRO-orkest o. 1. M. v. ’t Woud 11.00 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. AVRO 8 00 Gramofoonmuzlek 10.30 Orgelspel door George Stam. Maja Rellingh, sopraan 1 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoon muzlek 11.00 Kook- en bak praat je mevr. R. LotgeringHillebrand Voortzetting orgelconcert 12.00 Lunchconcert door het ensemble Rent meester, afgewisseld door gramofoonmu- ziek 2 15 Rustpoos 2 30 Gramofoon muzlek 3.00 Knipcursus door Ida de Leeuwvan Rees 4 00 Cello-recital door Harry Son. A. d. vleugel Egbert Veen 4.30 Radlo-klnderzang o. 1. v. Jacob Ha mel 5.00 Voor kleiner kinderen. Gramo- foonopnamen van Ant. v. Dijk VPRO 5 30 Menschen in den Btybel, ds. Arls AVRO 6.00 Kovacs Lajos en zyn orkest. Bob Sc hol te, refreinzang. afgewisseld door gramofoonmuzlek 7.25 Zenderovenscha- keling 7.30 Vacantiegangers attentie. v. Schevichaven.De Harz” 8 00 Vaz Dias 8.05 Orgelspel door Pierre Palla, Henk Viskei, tenor 9.00 Koos Speenhof draagt voor 9.20 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep 10.00 Het Kon. ’s-Hertogenbosch mannenkoor o. 1. v. P. Kallenbach 10.20 Omroeporkest 11.00 Vaz Dias 11 10 Omroeporkest .1130 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. LUXEMBOURG. 1191 M. 7 00 Gramo- foonmuziek 7.45 Weekoverzicht 9.50 Symphonisch concert 8.30 Causerie In BERLIJN» 419 M. 8.35 Ney-trio. HAMBI RO, >72 M. 1030 Concert door het kleine Noragorkest 1235 Gramo foonmuzlek 130 idem 3.50 Concert x 9.50 Concert door het Noragorkest o. 1. José Elbenschutz. KONIGSWUSTERHAU8EN, 11.20 Gramofoonmuzlek 1.20 idem 3.20 Concert 5.25 Pianorecital 7.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 1230 Concert 330 Vesperconcert 735 Concert. DAVENTRY, 1554 M. 1130 Gramo foonmuzlek 1.20 Concert 3.45 Con cert 6.40 Concert door het Radio-mili tair orkest. PARIJS (Radio). 1725 M. mofoonmuziek 1130 Concert door het Krettly -orkest 12.25 Pianorecital 1235 Concert door het Krettly-orkest 6.40 Concert door het Krettly-orkest 8.05 Gramofoonmuzlek. plaats heeft. Alleen maakte in het speech je van den Mi nister-President de gebniikeiyke korte opsom ming van de totstandgekomen wetteltjke maat regelen plaats voor een herinnering' aan de fei ten. tengevolge waarvan de plechtigheid op too Ongewonen tyd in het prille voorjaar plaats had. Den man. die met syn motie de oorzaak was van ontbinding en vervroegde verkiezing, den Vryheidsbonder mr. Boon, hebben wy in het geroezemoes van Eerste en Tweede Kamerleden niet kunnen ontdekken. De plechtigheid werd vanaf de tribunes door verschillende leden van de nieuwe Kamer by- gewoond Want er waren des morgens en ook des middags verschillende fractievergaderingen geweest overTiet programma Colyn Aan volks vertegenwoordigers op het Binnenhof dus geen gebrek. L«den van de commissie, die den Minister in- en uitleidde, waren de heeren prof. Kranen burg, in hoogieeraarstoga. ir. Bongaerts. prof Slotemaker de Bruine, van Dyk. alle drie in minlsterscobtuum. mr. Janssen de Limpens in <ie statiedracht der Senatoren en mejuffrouw Westerman, die later want zy keert niet weer door haar fractie met een huldiging werd uitgeluid. De Minister-President had zich binnen vyf minuten van zijn taak gekweten. De buigingen naar alle windstreken vóór en na zyn toe spraakje gingen hem beter af dan ooit en ook 41e sieriykheid. waarmede hy na afloop het trapje van syn statlekoets besteeg, getuigde van de groote routine, die hy zich tijdens zyn tal- ryke Mlnistersjaren in dit soort plechtigheden vei wtw ven heeft. Er waren natuurlijk eenige komische noten. Zoo zaten verschillende sociaal-democraten, waaronder senatoren, den heer Braat dwars, die op soo eigenaardige wijze zyn Kamerlidmaat schap aan een zyner partygenooten moest af- staan. En bepaald voor een vereenigde vergade ring onder leiding van den baron de Vos van Steenwyk exorbitante vreugde was er, toen de Minister-President plechtlgiyk en gevolgd door de in ambtseoetuum gestoken commissie naar «ie deur schreed en plotseling de kabinetsfor mateur dr. Colyn in zyn blauw colbertje hem tersyde schoot en laconiek met hem mee wandelde. om hem iets in het oor te fluisteren. Een portefeuille-aanbod? Of iets, waarmede de heer Ruys later op den middag zyn voordeel doen kon? Want een half uur later stapte hy. van alle ministerieele goud ontdaan en met den eenvoud, hem eigen, naar het vertrek, waar de Katholieke fractie onder leiding van professor Aalberse dr. Coiyn’s program onder de loupe nam. Tl Mei aal te Utrecht het examen gehouden voor het theoretisch gedeelte vanbd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6