Raad Arbeid te Alkmaar van Voor de vrouw ZIJN TAAK EN WERKWIJZE 1 DINSDAG 9 MEI KATHOLIEKE JEVGDDEMONSTRATIE TE MÜNCHEN In nieuwe richting? Arbeidersverzekering MATTHIEU WIEGMAN BIJLAGEN TOT DEN RAAD ’N ZOMERZOTHEID VOOR HET DOOVE KIND Inschrijvingen Handelsregister r Jaarvergadering van den Haar- lemschen Diocesanen R.K. Vrouwenbond Wyziging Ambtenaren reglement Deze nog te weinig gekende instel ling telt 90 gemeenten in haar gebied De Königsplatz te München tijdens de groote katholieke jeugddemonstratie, die daar Zondag werd gehouden Muziekinstrumenten v.m. ste delyk muziekkorps. Bestem ming boetekas Studieclub voor gemeentelijke documentatie Salarisregeling huishoudelijk en technisch personeel van het Centraal Ziekenhuis Schilderijen, gouaches en teekenin gen in kunstzaal Stenneberg J? t contröle Fr. O. nog Bü Na de bovengegeven omschrijving van bet op- r kan de r 1 betreft omtrent f De Raad van Arbeid gaat na of voldoende tegels op de kaart geplakt zün en vordert van de nalatige werkgevers de verschuldigde premie na. In 1932 werden 11.500 navorderingen ver zonden. Meer medewerking van de zijde der arbei ders wat de Inlevering der rentekaarten en van de werkgevers wat de premiebetaling betreft, zou een zeer gunstigen invloed hebben op de - administratiekosten. Scherpe contröle ten aanzien van de premie betaling is aoOdzakelljk. omdat elk niet geplakt zegel een nadeel voor den verzekerden arbeider beteekent. Bij den Raad van Arbeid moeten worden in geleverd de aanvragen om Ouderdomst en in validiteit*-. weduwen- en weeaenrente. welke na onderzoek met gunstig of ongunstig advies wor den doorgezonden aan de RUksverzekerings- bank, waar de beslissing genomen wordt. Ook hier echter geen afwachtende houding, het aan de belanghebbenden overlatend om hun aanspraken tot gelding te brengen. v Tegen het einde van elk jaar worden lijsten aangelegd van verzekerden, die In den loop van het volgende jaar den 65-jarigen leeftijd bereiken. Aan de hand van die lijsten worden ten aan zien van eiken verzekerde de noodlge maatre gelen getroffen, om hen zoo kort mogelljk na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd in het genot van ouderdomsrente te stellen. Ingeval van overlijden van een verzekerde wordt onmiddellijk een onderzoek Ingesteld, of hU kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar of wel een weduwe, die invalide is of den 60- wenbond. Voor dit doel werd ƒ25.beschikbaar ge- Meer teer van kleur zijn de gouaches, die ech ter vol tinteling en leven zün. De verschillende naaktteekeningen, serieus en decent, bewijzen, dat Wiegman- ook in wlt-en-zwart tot meester- 4ijk werk in staat is. Al met al een belangrijke zoowel als omvang rijke tentoonstelling, die een beeld geeft van het veelzijdige schilderstalent van een van Hollands meestbegaafde kunstenaars. - De heer Stenneberg verdient zeer zeker den dank voor de gelegenheid, die hü kunstminnend Alkmaar biedt om met dit werk kennis te ma ken; moge deze dank tot uiting komen in een groot en belangstellend bezoek aan zijn tentoon stelling, die tot 3 Juni geopend blüft. Van 2 tot en met 8 Mei 1933 Werden in het Handelsregister te Alkmaar de volgende zaken ingeschreven Nieuwe zaken: Frans Feijens Schoenmagazün. schoenhandel en schoenmakerij. Rulrelaan no. 3. Bergen; J. O. Nauta, fotohandel en lüsten- makerU, Hoogerstraat no. 10—13, Texel. Den Burg; C. de Graaf, boter, kaas- en wlldhandel Hector Treubstraat no. 35, Den Helder. Wlizlglnaen: Oebr. A. an C. Meüer, slager BU de opening van de Kunstzaal-Stenneberg Werd een tentoonstelling gehouden van de wer ken van een 15-tal schilders; van enkelen hun ner was er echter te weinig werk, om het be langstellend publiek eenlg idee te geven van hun artistiek kunnen; zoo ook van Matthieu Wieg man, waarom wü bü die gelegenheid den wensch te kennen gaven, dat aan dezen eens een af zonderlijke tentoonstelling gewijd zou worden En zie, na die eerste gezamenlijke tentoon stelling en die van Leo Gestel wordt Alkmaar thans reeds in de gelegenheid gesteld nader kennis te maken met het werk van Matthieu Wiegman. WU missen hier weliswaar zjjn doeken van gewijde strekking, die, waardoor Wiegman zich zoon aparte en vooraanstaande plaats onder de Hollandsche schilders veroverde, doch geven direct toe, dat dit genre werk beter op een af- zonderlUke dan op deze tentoonstelling tot zün recht zou komen. Niettemin is hier een royale collectie van ruim 40 doeken, gouaches en teekenlngen aanwezig en deze doen ons Wiegman kennen als een schilder van beteekenls, als een boeiend colorist en als een artist met een breed terrein van, be schouwing en afeergave. Zijn knappe stillevens, zijn rustige landschap pen zoowel die hü te Bergen maakte, als die van zijn reizen naar Frankrijk en Corsica het zijn alle doeken van weloverwogen compositie en van een nobel, diep en warm colorlet. Van meesterlijke visie getuigen de frappante doeken „Mulattin" en'„Negerln", waarin de schilder aan de spirltueele gedegenéreerdheid van het zwarte ras vorm weet te geven. Bü de hergroepeering van de ambtenaren en werklieden op 10 April 1930 Is met betrekking tot de salarieertng van het huishoudelijk en technisch personeel van het Centraal zieken huis, omdat het een nieuwe Inrichting betrof, eene voorlooplge regeling getroffen. Overeenkomstig het advies van de commis sie van overleg voor de werklieden hebben B. en W. toen eenlge werklieden bü het ziekenhuis voorlooplg op het minimumloon van groep I der loonregeling voor de werklieden aangesteld. Regenten van het Centraal ziekenhuis geven B. en W. thans In overweging de volgende sa laris- en loonregeling voor het hulshoudelük en technisch personeel van het ziekenhuis va»t te stellen: hoofd van de wasscherü 1200 tot f 1500 per jaar met 3 tweejaarlüksche verhoogingen van 100 magazünmeester f 1600 tot f 2200 per jaar (groep II der salarlsregellng 1 timmerman f 34.20 per week (groep IV der loonregeling) - elect Helen Idem-; stoker f 32.40 per week (groep III der loon regeling) De commissies van overleg voor de ambte naren en de werklieden kunnen zich met het voorstel van regenten vereent gen. met uitzon dering voor zooveel betreft het loon van den stoker, dat de commissies In verband met de bezoldiging van gelükwaardlge betrekkingen bü andere diensten, overeenkomstig de toongroep IV bepaald zouden willen zien, welke meenlng B. en W. onderschrüven. B. en W stellen voor aldus te besluiten. Ingekomer^ was een voorstel om een prüs- vragg uit te schrüven voor een zeer beknopte brochure over het wezen en doel van den Vrou- Over het aardige tooneelstuk, dat hier derdag as. wordt opgevoerd, schrüft de vol lof. Zoo zegt het Alg. Handelsblad: De Dloc. R. K Vrouwenbond hield Maandag zün jaarvergadering In de Kleine Stadszaal te Leiden? De dloc. presidente, mej. Toos Post, verklaar de met groots voldoening steeds de dloc. ver gaderingen te openen, maar de vreugde op deze vergadering wordt overschaduwd door het over lüden van mevr. Albertlne Steenhoff-Smulders, veelzijdig begaafd, een pionierster ook op het gebied der Vrouwenbeweging WU zullen haar niet vergeten, wü die haar In haar kracht heb ben gezien en bewonderd. Mevr. Albertlne Steenhoff-Smulders heeft haar geheel* persoon aan onze beweging gegeven. Aan het jaarverslag is ontleend, dat 1 leden tal van den Dloc. Vrouwenbond 11.050 bedraagt. Dit jaar bracht een grootere activiteit van den Bond en een- groote vermeerdering van bet ledental. Het jaarverslag van het K^oning-Christus- fonds (verkoop van insignes), getuigde van te vredenheid. «De inkomsten bedroegen ƒ2954; de zuivere winst bedraagt 1311. Het Fonds voor Rustbehoevenden neemt ge leidelijk In populariteit toe. Totaal zün thans 96 personen uitgezonden. Bü enkele candidaatstelllng werden de aftre dende bestuursleden mej. dr. Hlllen, mevr. E. Lommen-Manry en mej. Toos#Post herkozen. Tot voorzitster werd met alg. stemmen her kozen mej. Toos Post. Mej. dr. Hlllen deed hierna eenlge meJedee- llngen over den Stillen Omgang voor vrouwen. Het zün de vrouwen, die eerst den Stillen Omgang begonnen, zü X ook in kleine groepjes. Het aan tal vrouwen, dat de Stille Omgang doet, neemt toe. De vergadering sloot zich aan- bü de mee nlng van het bestuur, dat deze beweging ver dient aangemoedlgd te worden, zü t nog niet in organisatorisch verband. Dan komen er eenlge Jaren, waarin de taak van de Raden van Arbeid geen uitbreiding on dergaat, totdat In 1929 de voorbereidende werk zaamheden voor de uitvoering der Ziektewet een aanvang nemen, welke wet op 1 Maart 1930 in werking trad. Ten aanzien van deze wet is de taak van den Raad van Arbeid weer van anderen aard dan bü de vorengenoemde wetten. Wat de Invaliditeitswet, de Ouderdomswet 1919, de Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouw Ongevallenwet 1922 betreft, verleent de Raad van Arbeid medewerking ten behoeve van de Rüksverzekeringsbank, welk lichaam het risico der verzekering draagt Ingevolge de Ziektewet treedt de Raad van Arbeid zelf als risico-drager op ten aanzien van de verzekering der arbeiders in dienst bü werk gevers, die niet zün aangesloten bü eene be- drüfsvereenlging. In verband daarmede zün de voor den Raad van Arbeid aan de uitvoering der ziektewet ver bonden werkzaamheden van ruimer strekking dan voor de overige wetten. De Raad van Arbeid dient na te gaan of alle werkgevers bekend zün en houdt aanteekenlng van hen. die bü eene bedrüfsvereenlging zün aangesloten, terwül voor de overige werkgevers de vaststelling en Invordering der verschuldigde premlën moet plaats hebben. Doch daarnaast komt nog de ultkeering van ziekengelden aan de bü «Un ziekenkas verzeker ds arbeiders. Op 1 Januari 1923 werden de Raden van Ar beid betrokken bü de uitvoering van de Onge vallenwet 1921 en wel voor zoover betreft: a. het bevorderen van bedrüfsaanglften van werkgevers, die een verzekeringspllchtig bedrijf uitoefenen; b. het bijeenbrengen van de gegevens waarop de Rüksverzekeringsbank een bes’issing kan nemen ten aanzten van den verzekeringsplicht en de Indeellng der ondernemingen in een ge ve renklasse met toe wü zing van een gevaren cijfer; c. «toezicht op de inlevering van de door de werkgevers ingevolge genoemde wet bü te hou den loonlijsten, het verifieeren dier loonlijsten, het vaststellen en zoo noodig Invorderen der premie, verschuldigd door de werkgevers, die bü de Bank zün aangesloten; d. het In ontvangst nemen van de aangiften betreffende aan verzekerden overkomen onge vallen en het verzamelen der gegevens. n<*>dlg voor het beoordeelen der aanspraken op scha deloosstelling. De praktük heeft ook hier geleerd, dat con tröle zeer noodzakelük te. zoowel wat betreft de verplichting der werkgevers om aangifte te doen van het door hen uitgeoefende verzeke- ringspllchtige bedrijf, als wat aangaat de in vulling der loonlüsten. In het jaar 1932 werden als gevolg van die contröle bevorderd 313 aangiften met een loon bedrag tot den laatsten vervaldag van 47 929.30. terwül door de controleerende amb tenaren op de loonlüsten door de werkgever aan gehouden. moest worden opgevoerd een loon bedrag van 370.965.04. Gebruik wordt hlerbü gemaakt van de gege vens van het Handelsregister. advertenties in de plaatselüke bladen, mededeelingen in de Aanbestedingscourant. enz. enz. In het-Jaar 1923 trad de Land- en Tulnbouw- Ongevallenwet 1922 in werking; wat de daar aan verbonden werkzaamheden worden verwezen naar hetgeen Ongevallenwet 1921 te geschreven. Berkenvelder te Alkmaar, voor de vele be moeiingen. welke deze zich had gegeven voor de organisatie voor dezen dag. De heer mr. Koelma. gemeentesecretaris, ver welkomde namens de gemeente de vergadering en stelde er prijs op. de studieclub dank te zeg gen voor de keuze van Alkmaar als vergader plaats. Het gemeentebestuur stelde deze keuze op hoogen prijs. Ook persoonlük gaf mr. Koelma uiting van zün waardeering voor het streven der vereeniglng. Spreker gaf een uiteenzetting van het ontstaan en de verbreiding van het reglstra- tuurstelsel van de Vereeniglng van Nederland- sche gemeenten en stelde daarbü in het licht het risico, dat van de toepassing weinig terecht kan komen, indien die niet was in handen van toegewüde ambtenaren, die het stelstel op des kundige wüze verzorgen. Spr. prees het doel der vereeniglng om de ambtenaren te houden op het peil, waarop zü moeten staan ten einde aan het registratuursysteem te kunnen geven, wat het toekomt; hij hoopte, dat het de studieclub mocht gelukken in deze richting met succes te blüven voort werken. Aangaande het onderwerp „de waarde Wan den archiefarbeid” waren stellingen en conclusies ingekomen van de heeren Wlebols, De Liefde en Berkenvelder te Alkmaar, en van den heer Klngma te Beetsterzwaag, welke stellingen ter vergadering achtereenvolgens door genoemde heeren werden toegelicht. Besloten werd, dat in de volgende vergadering zal worden bestudeerd de klasslficatle en de dossiersvormlng van de stukken betreffende de werkloosheid en den werkloozensteun. De heer Berken vel gaande De Studieclub voor gemeentelüke documentatie hield Zaterdag jj. haar ledenvergadering te Alkmaar. De morgenbüeenkomst vond plaats in „Het Gulden Vlies", waar tevens door het Registra- tuurbureau van de Vereeniglng van Nederland- sche gemeenten een tentoonstelling was geor ganiseerd, betrekking hebbende op het ontstaan van het document. Het bureau exposeerde voorts modellen voor de verdere administratieve be handeling van de stukken. Van de gemeente Alkmaar waren door de afdeellng registratuur der secretarie eenlge diagrammen en modellen Ingezonden, betreffende de circulatie van rijd schriften, de expeditie van stukken, enz. De middagvergadering werd gehouden in een der zalen van het stadhuis, alwaar 57 leden aanwezig waren. De heer Boon, archivaris der gemeente Zaandam, opende ais voorzitter de büeenkomst met een rede, waarin hU In het büzonder den Alkmaarschen gemeente-archlvaris, den heer Dresch, welkom heette. Voorts dankte hü den heer Noordenbos van het registratuur- bureau te ’s-Gravenhage voor diens bereidwil ligheid om leiding te geven aan het onder werp van dezen middag, „de waarde van den archiefarbeid”. Wüders betuigde de voorzitter het gemeentebestuur dank voor de wüze. waarop de club werd ontvangen en ten slotte den heer Op ons verzoek was de voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar zoo bereidwillig kort en populair het werk van deze nog te weinig gekende instelling uiteen te Betten. Wü betuigen hem daarvoor onzen bartel Uken dank. Het is nu al meer dan veertien Jaar geleden, dat de Raden van Arbeid werden opgericht. Gedurende dien tüd zün meerdere Raden opgeheven, terwül andere Raden In verband daarmede hun gebied zagen vergroot. Ook Noord-Holland heeft züp aandeel gehad In de beperking van het aantal Raden; In 1919 waren Raden van Arbeid gevestigd te Amster dam, Haarlem. Zaandam. Alkmaar en Hoorn, terwül er thans door de opheffing van Zaan dam en Hoorn nog slechts drie zün overgeble ven Als gevolg daarvan had ten aanzien van den Raad van Arbeid te Alkmaar tweemaal ge biedsuitbreiding plaats. Op 1 Januari 1923 werd de gemeente Assen delft toegevoegd, terwül op 1 Januari 1929 het geheele gebied van den Raad van Arbeid te Hoorn werd ondergebracht bü Alkmaar. Deze Raad beslaat thans vrijwel geheel Noord-Hol land boven het Y. Alleen dringt de Raad van Arbeid te Amsterdam door de Zaanstreek met zün negen gemeenten als een wig in het Alk- maarsch gebied. Dit laatste omvat 90 gemeenten, waaronder de eilanden Texel, Vlieland, Urk en Marken. Ook nog op andere wüze dan boven vermeld had gebleds-ultbreldlng plaats n.l. door toe voeging van den Wleringermeerpolder Is er dus ten aanzien van het aantal Raden en het hun toegewezen gebied nog al het een en ander gewüzlgd. dit is ook het geval, wat betreft de aan de Raden opgedragen taak. In art. 41 van de Radenwet wordt die taak omschreven als Jiet verleenen van medewer king bü de uitvoering van wetten of algemeene maatregelen van bestuur, de arbelders-veraeke- rlng betreffende. Op het oogenbllk wordt die medewerking ver leend ten aanzien van de Invaliditeitswet, de Ouderdomswet 1919, de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tlrinbobwongevallenwet 1922 en de Ziektewet. In 1919 was de taak van gertngen omvang en beperkte zich voornamelük tot de Invalidi teitswet. Volgens deae wet zün de arbeiders verplicht rich aan te melden bü den Raad van Arbeid. De Raad van Arbeid zou dus rustig kunnen afwachten, of de arbeider aan die verplichting voldoet, temeer waar hü. die zich niet heeft aangemeld en dientengevolge niet in het bezit is van een rentekaart. nimmer aanspraak op eenlge ultkeering Ingevolge de Invaliditeits wet kan maken. Een dergelüke passieve houding zou echter voor wat de toekomst betreft seer In het nadeel der arbeiders zün. Daarom wordt regelmatig contröle uitge oefend of de personen, die zich Ingevolge de moeten aanmelden, aan die treden van den Raad van Arbeid naar buiten, volgt nu een korte uiteenzetting van de taak- verdeeling tusschen Raad van Arbeid en het Bestuur van den Raad. De Raad stelt de begrootlng en de jaarreke ning vast, belde onder nadere goedkeuring van den Verzekeringsraad, regelt de rechtspositie der ambtenaren en behandelt die zaken, welke bü wet speciaal aan den Raad woeden opgedragen. Het bestuur is belast met de dagelüksche lei ding, waartoe o», behoort: het uitvoeren van de besluiten van den Raad van Arbeid; het beheeren van Inkomsten en uitgaven van den Raad van Arbeid; het opnemen van boeken en bescheiden van rekenpllchtlge ambtenaren en beambten; het benoemen, schorsen en ontslaan van alle ambtenaren of beambten met Inachtneming van de regelen In het bovenbedoelde ambtenaren reglement Het bestuur is wegens de dagelüksche leiding den Raad verantwoording schuldig en geeft alle door den Raad van Arbeid verlangde inlich tingen. Tot de bovenstaande punten beperkt zich ech ter de taak van het bestuur niet. Het heeft os. de beslissing Ingeval de ver zekerde meent, dat hem ten onrechte ziekengeld Is geweigerd. De bevoegdheid van het bestuur behoeft niet bü alle Raden gelük te zün.-omdat deze ten deele samenhangt met de daaromtrent door den Raad van Arbeid getroffen regeling. VAZ DIAS Anna-Paulowna. Hopperus Buma. Frans Brugsma juwelier. Groningen. Filiaal gevestigd te Den Helder, Keizerstraat 15. Invaliditeitswet verp'lchting gevolg geven. Voor de contröle wordt gebruik gemaakt van de lüsten van personen, die In den loop van eert bepaald jaar den 14-jarigen leeftüd berei ken, opgaven omtrent de uitgereikte arbeids kaarten. opgaven betreffende de „Ingekomen personen" en van Inwonend dienstpersoneel. De medewerking van de gemeentebesturen Valt In het algemeen zeer te roemen. Dat die contröle niet overbodig is, blükt wel daaruit, dat In 1932 nog 844 personen werden opgespoord, die nog niet aan hunne verplich ting tot aanmelding hadden voldaan. Dé Raad van Arbeid heeft vervolgens te zor gen, dat degenen, die aan de wettelüke ver- elschten voldoen, in het bezit worden gesteld van eene rentekaart. waarop de werkgever rentezegels moet plakken, ter voldoening van de verschuldigde premie. De arbeiders moeten de rentekaarten Inleve- ren vóór of op den datum op de kaart ver meld. terwül hun dan eene nieuwe kaart wordt uitgereikt. Don pers Een uitbundig succes De Zotheid Is voor dezen Zomer Ingeluld. De Telegraaf: Die het boek kennen, zullen het stuk gaan zien die het stuk zagen, zullen zich Interesseeren voor het boek, dat op zoo genoeglüke wüze de avonturen vertelt van een aantal meisjes- en jongens-studenten. Veel hu mor en zonnigheid van spel en decors. Het was een overweldigend succes, veel en gul applaus. De Tüd: Wie allerkostelükst frisch, luchtig blü tooneelspel wil genieten, ga nu naar ’n Zo merzotheid. Een uitnemend groepje tooneellsten zorgt voor een pittige en vlotte vertooning. Haarlems Dagblad: ....en de lach Is niet van de lucht om deze luchtige klucht die met plezier door deze spelers vertoond wordt. Het leeuwen aandeel van het succes is voor Julia de Gruyter (Pit) die met zuldelük vuur over de planken huppelt; voor Rlen van Noppen (Gerrit Jam), die zich de liefde niet van het lüf kan houden, al zit hü. als een kranke toegetakeld, in een wollen deken gehuld, naar uitkomst te smach ten. Prov. Gron. Crt.: Werkelük, het was een aller aardigste voorstelling, welke het gezelschap van Cissy van Marxveldt's boek heeft gegeven. Een pracht bakvlsch was Julia de Gruyter, ondeu gend druk, goedhartig, frisch, en een kostelüke Gerrit Jan van Rlen van Noppen. Zü belden konden zoo uit het boek zün weggeloopen, even als trouwens de Ella Heuvellng, waarvoor men, wü gouden haast zeggen natuurlijk, Louise Kooi man had gekozen. Zü is nu eenmaal de persoon om lispelende juffrouwen en smachtende Ella Heuveling's te spelen. Ferd Stemeberg Is echt de jonker-met-de-mooie naam, waarop op den naam altüd Ella zoo lastig verliefd bleek En zoo zouden wü nog een heele rist namen kunnen noemen, want In hun soort waren alle meisjes en alle studenten, daar In het boech vereenlgd, van de kattekop tot den spoedig be keerden vrouwenhater toe, goed. Omtrent de bedoeling van den tweeden zin van het 5e lid van artikel 26 van het Ambte narenreglement betreffende het toekennen van een geldelüke vergoeding voor het om redenen van dienstbelang diet genieten van het jaar- hjksch verlof, is twüfel gerezen. Naar de letter- lüke beteekenls wordt alleen dan vergoeding voor het niet genoten verlof gegeven, wanneer in het daarop volgend Jaar eveneens geen verlof Is gegeven Een andere opvatting zou zün. dat ook een vergoeding wordt gegeven wanneer wel de gewone vacantle, doch niet het in een voorafgaand jaar gemiste verlof Is gegeven. B en W hebben over deze aangelegenheid ’t advies Van de commissie van overleg voorde ambtenaren Ingewonnen. De commissie huldigt met het college de laatstgenoemde opvatting. Zü kan er zich mede vereenlgen, dat de re dactie van den tweeden zin van het 5e lid van artikel 26 van het Ambtenarenreglement scher per wordt gesteld, zoodat alle twüfel omtrent de bedoeling er van zal zün weggenomen. B en W. stellen voor de verordening dien overeenkomstig te wüzlgen. maken op de boetekas. het valt niet te ontken nen. dat het opgeheven stedelük muziekkorps daarvan het genot had De commissie vraagt thans aan de boetekas een bestemming te ge ven. De eenlge bestemming, die. naar het B en W. voorkomt, aan dat bedrag gegeven kan worden, is het te storten in de gemeente kas. omdat het gemeente-elgendom is. Evenwel zouden B. en W bü deze gelegenheid dan te vens de verhouding tot de muziekvereeniging „Alcmaria Vlctrix" ook overigens definitief wil len afwikkelen en het bruikleencontract wil len omzetten in een eigendomsoverdracht. Burgemeester en Wethouders stellen voor: a. de commissie van toezicht op het stedelük muzlekpark te ontheffen van het beheer van het restant van de opbrengst der boeten van het voormalig stedelük muziekkorps, ten be drage van 627.09; b. dit bedrag te doen storten in de gemeente kas. tegen kwüting. door den gemeente-ontvan- ger aan de commissie van toezicht op het ste- delük muzlekpark te verleenen; c. aan de vereeniglng -Alcmaria Vlctrix” kos teloos in eigendom af te staan de muziekin strumenten. welke krachtens raadsbesluit In bruikleen rijn verstrekt. De „Vereeniglng tot bevordering der belangen »sn Blechthoorenden,” een groote organisatie •net enkele duizenden leden, organiseert op 10 Mei as. een nationalen bloempjesdag. Ook in Alkmaar zullen eenlge dames en heeren trach ten de bloempje* te verknopen. De opbrengst komt ten bate van het doove kind. De vereeniglng trekt zich n.l. het lot van alle doove kinderen aan. Zü tracht deze kinderen te plaatsen op scholen voor slechthoorenden, waar deze misdeelden door middel van „liplezen" of afzien van den mond de zoo noodzakelüke ont wikkeling opdoen, teneinde later in de maat- Schappü in eigen behoeften te kunnen voor zien Dit speciale onderwijs heeft reeds zeer heilzame gevolgen gehad. Scholen voor slecht hoorenden zün te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Om ook het onderwijs te kunnen be kostigen voor onvermogende kinderen uit andere plaatsen, wordt nu deze bloempjesdag gehouden. De afdeellng Alkmaar van de 8 H„ die reeds •nkele malen belangrüke bedragen besteed heeft ten bate van het 8. H. kind, hoopt op een goede opbrengst en op aller belangstelling tot heil van bat doove Un4. elder, archivaris der studieclub, zal aan- dlt onderwerp inventarissen en model len verzamelen. Ir. Bennlk te Emmen, deelde mede, dat de Kring van directeuren van arbeidsbeurzen de documentatie voor deze takken van dienst aan de orde heeft gesteld. Te züner tüd zal met deze studieclub contact kunnen worden gezocht, ten einde eenheid In het registratuursysteem te verkrijgen. De heer De Ruiter te Alkmaar, stelde de voordeelen van de systematische archiefordening voor de ziekenhuizen In het licht. ■'“Alvorens de studieclub rond te leiden door het oud-archlef, museum, bibliotheek en pren-, tenkabinet, gaf de heer Dresch een uiteenzetting van de belangrijkheid van het Alkmaarsch archief en de samenwerking tusschen het oude- en nieuwe archief. Spreker ging na, hoe de oude stad Alkmaar buitengewoon veel belangen, ook ver bulten haar territoriale grenzen had, om. belangen van waterstaatkundigen aard zooais den aanleg van wegen, de inpolderingen, enz. en dat het daarom voor de rechten van de stad vroeger reeds van belang was, de daarop be trekking hebbende stukken behoorlük te conser- veeren. Niet alleen de brieven, doch vooral ook de kaarten en prenten zün van groot gewicht. Van de beroemde cartographen als Metlus. Adriaen Antonluszn zün gravures aanwezig. Ook op cultureel gebied was Alkmaar vroeger reeds van groote beteekenls Haar Latünsche school, die In de 15e eeuw ontstond, kon op één lün worden gesteld met de universitelten. hoewel haar program niet die uitgebreidheid bezat. Uit dit cultureele middelpunt van Noord-Hollands Noorderkwartier is nog afkomstig de .Xlbrije”. die, zooais bekend is, In de tweede helft van de 16e eeuw door geleerden uit tal van plaatsen werd geraadpleegd. Deze bibliotheek is In het begin van de 19e eeuw In verval geraakt en toen door de gemeente overgenomen van de Groote Kerk waaraan de librije verbonden was. Door Incorporaties van librijen van geleerden, van instellingen en ook door schenkingen was de „Librije” zeer uitgebreid. Zü bevat dan ook veel kostbare werken. Thans is de stedelüke bibliotheek, na die van Haarlem en Amsterdam de belangrükste bibliotheek voor de locale ge schiedenis niet alleen, doch ook voor die van het geheele Noorderkwartier. Ook was Alkmaar In vroeger eeuwen een mid delpunt van de oude schilderschool, die aan den beroemden Jan van Scorel haar naam ont leent. Spr. Is in de gelegenheid verschillende kostbare werken van deze school In het museum te toonen. De genoemde omstandigheden hebben er toe geleld, dat te Alkmaar thans zoowel het archief, het museum, de bibliotheek en het prenten kabinet van een rijke historie getuigen. Deze vier instellingen staan te Alkmaar onder een hoofdige leiding, hetgeen voor een plaats als deze van veel voordeel Is. Spr. kan van de be langrijkheid dezer instellingeh tevens getuigen, omdat het Alkmaarsche archief steeds zün medewerking verleende bü de binnen- en bultenlandsche historische tentoonstellingen. Voor de Studieclub heeft spr. de tentoonstel ling, verband houdende met de herdenking van den geboortedag van Willem den Zwüger tot vandaag aangehouden. (Teekenen van Instem ming). Ten slotte gaf spr. een voor de studieclub be langwekkende uiteenzetting van de systematiek, welke bü de ordening der archieven vroeger en thans wordt toegepast. In dit verband wüddc spr. uit over de samenwerking tusschen het oude en het nieuwe archief. De voorzitter dankte onder Instemming der vergadering den heer Dresch voor diens be langrüke inleiding, waarna hü de vergadering sloot. Hierna bezichtigde de Studieclub het museum, oud-archlef, bibliotheek en prentenkabinet onder leiding van den heer Dresch. waarna ten slotte de afdeellng registratuur ten stadhulze werd bezocht, waar een aanschouwelük betoog van de administratie dier afdeellng werd gehouden. steld. Een jury zal worden ingesteld. Alleen le den van den Vrouwenbond kunnen aan dez* prijsvraag deelnemen. De datum, waarop dé in zendingen worden verwacht, en verdère bijzon derheden zullen nader worden bekend gemaakt. Ook werd besloten een diocesane vlag aan te schaffen. In de middagvergadering kwam allereerst aan de orde een bestuursvoorstel, om de Federatie te verzoeken pogingen In het werk te stellen tot wüzlglng der ziekteverzekeringswet in dier voe ge. dat bü ziekte van vrouwen de contröle uit sluitend za! geschieden door medici of contro- leuses. In de toelichting werd opgemerkt, dat de Raden van Arbeid en Ziekteverzekeringen geen onderscheid maken en ook mannelüke leeken naar vrouwelüke patiënten zenden. Het voorstel wordt aangenomen. De afd. 's Gravenhage stelde voor in verband met de studie-dagen. georganiseerd door den Dloc Vrouwenbond In het Aartsbisdom ter be handeling van de nieuwe richting in den Vrou wenbond. de roeping van de katholieke vrouw in dezen tüd. vorming en actie, te willen over wegen of het nut kan hebben dergelüke studie dagen te houden Jn het bisdom Haarlem. Na ’n korte toelichting werd dit voorstel voorlooplg -n Ingetrokken. Een voorstel yan de afdeellng Haarlem om 1 een gezatoenlüke gebedsactie te houden, b.v. in de maand Mei een speciale Marla-vereering. om door eendrachtig gebed God om uitkomst te smeeken In deze sombere tüden, was door 1 be stuur overgenomen en werd door de vergadering goedgekeurd. u De presidente drong hierbij aan op een alge meene deelname. De data der gebedsdagen zün vastgesteld op 29. 30 en 31 Mei as. Vervolgens bracht mevr. Zegger—Tücker na mens de Commissie ter bestudeering van een Spaarsysteem rapport uit. Ter bestrijding van het verderfelüke afbetalings- en huurkoopey- steem werd de Idee van een spaarsysteem voor vrouwen geopperd. Door de commissie waren twee systemen ont worpen, welke aan de afdeellngen in overwe ging werden gegeven. Het eene bestaat uit bon- boekjes, waarvan de bonnen bü de leden wor den aangeboden. Het tweede Is het verspreiden van spaarbusjes, waarvan de sleutel bü het af delingsbestuur rust. Voor alle mogelüke doel einden kan gespaard worden. Volgde 'n woord van dank door de presidente aan de rapportrices voor het degelüke rapport. De uitgewerkte plannen zullen In de afdeellngs- vergadering ter sprake worden gebracht. De geest, adviseur, pastoor Fennel, deed nog een ander systeem aan de hand. n.l. het afge ven van bonnen als overgangsschakel naar een spaarbankboekje voor leder der spaarsters op de Rükspostspaarbank. Ook dit systeem zal door de Commissie In overweging worden genomen. Mej. Irma Meyer deelde vervolgens een en ander mede over de nieuwe plannen met het tijdschrift „De Katholieke Vrouw”. Spreekster deelde mede, dat er twee stroomingen in de vrouwenwereld bestaan. De eene groep wil het tüdschrift uitsluitend gewjjd zien aan het huis houden, terwül de andere groep meer voelt voor artistieke en sociale problemen. De oplossing heeft de redactie gezocht In de oprichting van een maandblad, uitsluitend ge- wüd aan cultureele onderwerpen. Hierdoor kan „De Katholieke Vrouw" aan practisch nut voor de huisvrouw winnen. Een toename van het ledental is hiervoor echter noodzakelük. Uit de besprekingen bleek, dat de meenlngen over den Inhoud en de richting van het tüd- schrift nogal verdeeld waren. De een wilde er meer een Bondsblad Inzien, de ander juist niet, waarop de presidente aanmaande tot matiging In de wenschen. Velen, die het blad lezen, zün geen leden en zü moeten daartoe opgevoed worden. Bij de rondvraag kwamen tenslotte nog ver schillende verlangens en wenschen naar voren, waarna te omstreeks vüf uur de presidente de vergadering sloot met een woord van dank aan de afdeellng Lelden voor de hartelüke ont vangst. jarigen leeftüd heeft bereikt, heeft nagelaten. Mocht hiervan blükén. dan wordt een aan vraag om weezen- of (en) weduwenrente be vorderd. Blükt de weduwe den 60-jarigen leeftüd nog niet te hebben bereikt, dan wordt daarvan toch aanteekenlng gehouden om te züner tüd zorg te kunnen dragen, dat zü alsnog in het genot van een rente komt. Wat de invalidlteitsrente betreft, hebben we aanknooplngspunten bü de Ziektewet ten aan zien van die arbeiders, die gedurende 26 we ken ziekengeld hebben genoten. Een belangrük punt in de Invaliditeitswet Is de genees- en heelkundige behandeling ter af wending van dreigende invaliditeit. Heel wat verzekerden hebben van de bepa lingen. vervat in de artikelen 99 en 100 der Invaliditeitswet, de zegenrüke gevolgen onder vonden; meestal geldt het hier gevallen, welke zulk een bedrag vorderen, dat de betrokkene zelf een dergelüke behandeling en verpleging niet zou kunnen bekostigen. Van den aanvang af was het bestuur van den Raad van Arbeid de overtuiging toegedaan, dat de medewerking der huisartsen onmisbaar zou zün, om genoemde artikelen tot hun recht te doen komen. Die medewerking is dan ook steeds in ruime mate verleend. Ten aanzien van tuberculoae-gevallen is con tact gezocht met de consultatie-bureaux en is in den loop der jaren een zeer vruchtbare sa menwerking tusschen den Raad van. Arbeid en die instellingen ontstaan. Uitgegeven werd in 1931 f 76.510.60 voor be handeling en verpleging en 12.257.44 voor ge neeskundig onderzoek. In 1920 namen de werkzaamheden ten aan zien van de Ouderdomswet 1919 een aanvang. Oeze wet, meer bekend onder den naam ..Vrüwinige Ouderdomsverzekering” biedt de ge legenheid om zich een rente te verzekeren van f 3.tot f 20.— per week, uit te keeren na het bereiken van den leeftüd van 55. 56, 57 tot en met 65 jaar, ter keuze van belanghebbenden al of niet met de voorwaarde, dat bü overlücen vóór den vastgestelden leeftüd, de premie ten deele zal worden gerestitueerd. Ook kan ieder Rükslngezetene zün echtge- noote verzekeren voor ultkeering van een rente na zün overlüden en wel tot een maximum van 10.per week. De uitdrukking vrijwillige verzekering wüst er reeds op, dat het karakter van deze verzeke ring geheel anders is dan bü de Invaliditeits wet; van een verplichting om zich te verzeke ren is in de Ouderdomswet 1919 geen sprake. In verband daarmede is ook de taak van den Raad van ArbeM een heel andere. Evenals een particuliere verzekerlngsmaatschappü zal de Raad van Arbeid hebben te zorgen, dat door huisbezoek, brochures, enz. de aandacht wordt gevestigd op de voordeelen der vrijwillige ver zekering. Er zal dus propaganda moeten worden ge maakt. Deze is opgedragen aan een Inspecteur in samenwerking met de voor de verschillende deelen van het gebied aangestelde agenten. De laatsten zün behalve met het afsluiten van verzekeringen, tevens belast met het Incassee- ren der verschuldigde premlën, welke wekelüks aan den Raad van Arbeid worden overgemaakt. Ondanks ongunstige tüdsomstandlgheden kun nen de resultaten goed genoemd wenden. Voorts heeft de Raad van Arbeid te zorgen, dat na overlüden van dy verzekerden eventueel het bedrag van 100 aan de rechthebbenden worde uitgekeerd, terwül tegen het bereiken van den leeftüd. waarop de rente zal Ingaan, maatregelen worden getroffen om de ultkeering cjgarvan zoo spoedig mogelük te doen plaats hebben. Bleekerskade no. 83. Alkmaar. Vennootschap ontbonden. De zaak wordt voortgezet door A. Meüer. Coöp. Zuivelfabriek „de Goede Verwachting", G. A. Schoort. Bestuurswüziging. Fa. R. Ttf. UAjckx, handebln bieren, limonades enz. Westetraat 58. Den Helder. Vennootschap ontbonden .De zaak wordt voortgezet door P. Th. Luückx. R. de Hoop, melkhandel. Nleuwpoortslaan E91, Alkmaar. Bedrüf gewüzlgd In: winkel In comestibles, verpakte levensmiddelen en zuivel producten. O. L. Bruin, broodbakker. Benedenweg 11. St Pancras. Filiaal gevestigd te Barslngerhom. G. Mülhoff, winkel in parfumerieën en büouterieën. Ged. Nleuwbsloot no. 97, Alkmaar Zaak overgegaan aan Mw. C. WellerWortel. N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Anna-Paulowna” (B E.M.A.P.) Schorweg no. 39. Benoemd tot plv.dir.B. W Raadsbesluit van 16 April 1931 Werden aan de muziekvereeniging „Alcmaria Vlctrix" in bruikleen gegeven de muziekinstrumenten, die tot 1 April 1931 in gebruik zün geweest bü het voormalig stedelük muziekkorps. Het bruik leencontract loopt nog tot 1 April 1936. Over eenkomstig de bepalingen, op bruikleening toe- passelük. komt het risico van verminderde bruikbaarheid, slütage e.d. ten lute van de gemeente. De beantwoording van de vraag wat er op den duur met de Instrumenten moet ge beuren, is mede In verband met het voren staande niet zoo eenvoudig. De commissie van toezicht op het stedelük muzlekpark voert nog het beheer over een bedrag van f 637.09. ge vormd door het boetegeld van het voormalig stedelük muziekkorps. De bestemming dezer boeten moest volgens genoemd artikel 13 bü hulshoudelük reglement worden geregeld, welk reglement nimmer is tot stand gekomen. Als vaststaande mag evenwel worden aangenomen, dat de boetekas niet persoonlük aan de leden van het voormalige stedelük muziekkorps toe behoorde. maar onder beheer stond van het stedelük muziekkorps als zoodanig, dat een ge meentelüke instelling was Nletegenstaande geen huishoudelük regle ment de bestemming der boeteku bepaalde, bestond de gewoonte, dat ten behoeve van het stedelük muziekkorps uit die kas uitgaven wer den gedaan voor verschillende doeleinden, als aanschaffing van Instrumenten, reparaties, bü- wonen van muziekconcoursen, het geven van feestconcerten en gratificaties bü Jubilea. Kan du* de gemeente rechten* aanspraak

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12