■Jet Erfdeel UH hst Engaltch vso Joseph Hocking w^tAaal wux den daq Onderaardsch uit de gevangenis HET STATION De IJsheiligen ELD ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN Geen robbedoes ravot Alleabonné’s Zijn ROBINSONS kapot nieuwe” DINSDAG 9 MEI Fe rd. von Richthofen De radio in Noorwegen Herinnering aan 1918 Recht der minderheden tar De bibliotheek van Alfonso XIII Joden in Japan Waar zijn de haringen? iar teriss* Ongemeene ontdekking te Buenos Aires MASSA-UITBREKING VERHINDERD Een pionier op het gebied van aard rykakund e Roet ten De Heeren en de Aprillen Doen wat zy maar willen Vergiftiging op groote school Het wemelde op zolder en deel vzn den landbouwer P. ie Aalten van de ratten ea daar ze voldoend» voedsel konden vinden, meende bij dat daartegen niets gedaan kon worden. Eenigen tüd later schreel bij: .Ten einde raad prbbeerden we Rodent met dit schitterende resultaat: 80 doode ratten. Dit resultaat bereikten we met slechts één doosje .Rodent van 50 cent” Of U last hebt van één ot van honderd ratten. Rodent zal ze absoluut uitroeien Het trekt dit onge dierte onweerstaanbaar aan en leidt ze zeker naar bun verderf. Ook muizen ontkomen niet aan Rodent Koop nog heden een enkele doos 50 ct of een dubbele doos 4 90 ct en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O.a. bij alle drogisten. Impi: Fa B. Mefndersma - Den Haas. B 48 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Willie Woensdag was gestuurd om te zien, of hy wat visch kon vangen en de zeeman was T” kwaad, toen hy den luien Willie vast in slaap vond, terwijl hy dacht dat deze aan bet visschen was. wyi hy bet zoover in de hoogte hield. om het Robbie en Topsy te laten zien geven". De zeeman spelde de zeester op Willies ju en het leelljke geurtje van bet zee product, dat in Willie's neus terecht kwam, deed hem ontwaken. Jk ruik visch". zelde hij. terwijl hy gaapte. Toen zag bij de zeester op zijn ju. „Wat beteekent dat?" vroeg hij. „Dat is een medaille, die ik je op zelde Freddy. (Morgenavond vervolg) aaktd omstandigheid. SS en HOOFDSTUK XVIII DE JONGE JACK BEEL.... Uren geen achat? vroeg Nancy wagen en Vorm vervolgt „Het is een zeester”, zelde de zee man, „en Ik zal hem daarmee een lesje „Kijk eens, dat is ai de visch, welke hy gevangen heelt,” zei Freddy, ter- je borst beb gespeld, omdat je de lui ste visscber bent op bet Artis-eUand", De Internationale Vereenlglng voor de stu die van het recht der minderheden, welke haar zetel in Den Haag heeft, heeft haar tweede raadszitting te Boedapest gehouden. Professor Daneff uit Sofia hield een rede over de beteekenis van artikel 19 van het Vol- kenbondspact voor de rechtsbescherming der minderheden, waarin hij betoogde dat dit een der belangrijkste bestanddeelen van het Vol kenrecht was. !hee) niet onmid- len nszr gebeur- ndenoet ns spoe- rder W chaot en naar üen o* uders mede hten. weet gaat moet oudig ische een n het id is teM (Ingezonden Mededeelingen.) jen «s gewoodl □open. laufW len s« op M met M :ht Mi dag. met enoel arie- Als heb- t be dien oden. zoo dag artoe meen meer ..goe. van- een i hu- l ztfn lafst, t col- goed Doch wanneer de reit voorbij is, Ddn ontloopt ge ’t wel niet vlug. Maar ge zijt zoo enthousiast niet Want ge toont hetslechts sw rug! MARTIN BERDEN (Nadruk verbóden) De beruchte Karl Schwarz, die bij de Kelti sche arbeidsbeurs werkzaam is. is gearresteerd. Schwarz maakte in 1918 deel uit van den arbeiders- en soldatenraad te Kiel en wordt verdacht een groote rol te hebben gvjpeeld bij den moord op de officieren van de Dultsche vloot bij de revolutie van 1918 te Kiel. r negaa r hoogt* ■n. waar- moment en wert autobot T.inm— licht ng laat. Hg i door di anrydtag heid ras m want ten wert taal vw- den zeg i aaaMI o in M sel^nwB gehaaH ongeve* I a toe a ito naar loermand erplegim bewonm Gelees. 4 gelaat ehtoffen iels brt- ten af- I dacht men aan een bepaalden, op een genetten Ujd weerkeerenden kosmlschen invloed. Het heet, dat Dove de onjuistheid van die verklaring beeft aangetoond, maar deae bewering stamt weer uit een tijd, dat de nieuwere wetenschap gaarne de oude inzichten verwierp. Tegenwoor dig zouden velen misschien geneigd zijn de ge dachte aan een kosmlschen invloed niet te verwerpen. Maar deze la in. elk gev bekend. A reis. Ze wenschte haar vriendin goeden nacht en ging de deur uit. De wereld scheen hier anders zeelucht Yorkshire wakker na by verlies van *n anderen vinger Overigens;' imoet men niet streng vasthouden aan deae vier dagen. Berekent men uit lange waamemlngsreeksen de gemiddelde temperatuur van elk dézer vier dagen in Nederland, dan zal men slechts een onbeduidende inzinking der temperatuur vinden Een nader onderzoek leert dat de temperatuurval het eene jaar wat vroe ger, hét andere wat later optreedt. Houdt men met deze verschuiving rekening, dan blijkt dat omstreeks 10 Mei een afkoeling van gemiddeld 5 graden optreedt. De storing duurt ongeveer 4 dagen en komt soms ongeveer een week te vroeg of te laat. Er gaat geen jaar voorbij of er komt omstreeks dien tijd een sterke daling van de temperatuur voor. Het volksgeloof is dus niet onjuist, doch moet In dien zin worden aange vuld. dat de afkoeling niet aan de v(er dagen 1014 Mei gebonden is. Hoe het dit jaar daarmede gaan zal. is on zeker. Daar wij de afkoeling nog niet gehad hebben, zou uit bet bovenstaande kunnen wor den afgeleid, dat wy haar nog te wachten heb ben. De weerstoestand is er echter niet naar. (Nadruk verboden) Het station is de sensatie. Die men ‘t eerste ondergaat. Als men voor een prettig reisje Opgeruimd de stad verlaat. Het stationhet ligt daar voor m. Dus u haast zich dan vooruit. Want het is de steenen sleutel. Die voor u de reis ontsluit! Het station is iets opluchtends Dat g'als een oase ziet En de zwaarte uwer koffers Voelt ge in uw geestdrift niet! Want vandaar uit gaan uw reizen, Bijkans naar uw luchtkasteel! ’t Is de ingang, dien ge door moet. Onverschillig 't werelddeel! Reizen, trekken, uw vacantte, Echt zoo zorgloos in 'f getouw Het symbool der ware vrijheid Ziet ge in dit zwaar gebouw! Zweedsche en Ftnscbe vlsschers doen proef nemingen met een .nieuw electriach apparaat, dat groeten omkeer In de haringvisschery zal brengen. Door middel van dit apparaat kan men op de trawlers vaststellen, waar en op welke diepte de scholen haringen zich be vinden. De Spaansche regeerlng heeft besloten, da; de particuliere boekeryen van Alfonso XÏTI. van de vroegere koningin en van de prinsessen voor het publiek toegankeiyk zullen syn. zon dra men met het omvangrijke cataloglseerlngz- werk klaar Is. Daar men hier te doen heeft met groote kostbaarheden, zal de bez.chtlging der bibliotheek van strengere voorwaarden afhan- kelyk zyn dan anders bet geval is. De journa listen, die in de gelegenheid waren de boeken schatten te bezichtigen, verklaren dat de ge ruchten, als zou de ez-koning mets dan Bngel- sche romans en jSchtlltteratuur hebben inge slagen. op onwaarheid berusten. In werkeiyk- heid bevat de bibliotheek 8000 handschriften uit de middeleeuwen en meer dan 300.000 mo derne voortbrengselen, waarvan vele voor den verzamelaar hoogs waarde heeft. In de eerste zaal, die de .schatkamer” beet, treft men by voorbeeld eenige West-gotische co dices aan. waaronder een liber cantlcorum Uit het jaar 1069, dat aan Ferdinand I van Castillé heeft toebehoord. Voorts bevinden er zich zeld zame oorkonden, welker banden met smarag den zyn versierd en waarvan de waarde alleen al op 15.000 gulden wordt geschat. Van de his torische documenten noemen wy het beroemde exemplaar der ..Heilige Week", dat Lodewyk XVI tot op het oogenbllk, dat hy het schavot besteeg, niet uit handen gaf. De geleerden zien voorts met verlangen uit naar de studie der In cunabelen. die de bibliotheek ook ryk is en waarvan enkele behooren tot de oudste boeken die ooit gedrukt werden. den heelen nacht van haar kinderjaren. Ze zag haar vader terug, zooals ze hem vroeger gezien had. Ze zag hem glimlachend en toch ernstig kijkend, toen hy haar, op haar 19den verjaar dag. een nieuw rijpaard had gegeven. Wat had haar vader toch veel van haar gehouden! Dan. In haar droom, zag ze hem op zyn doodsbed liggen en ze hoorde hem smeeken om het oude tehuis terug te koopen voor de Trevaniona. Toen ze eindelijk ontwaakte, wist ze niet direct waar ze was. De zon scheen de kamer binnen, bulten floten de vogels. En zoodra het tot haar doordrong waar ze was, sprong ze uit bed. Eenige minuten later liep ze het pad af, naar de zee. Ze lachte van geluk, toen ze de golven voor zich zag. en toen ze. van een voor uitstekende rots, in zee sprong en onderdook. Ze had in geen twee jaar een zeebad geno men en ze lachte opnieuw van geluk, toen ze weer In haar geliefkoosd element was. Ik heb razenden honger, Mrs. Urenl riep ze. toen ze terug kwam naar het landhuis je, is het ontbot al klaar? Direct kun je ontbyten. Wat wil je heb ben dat Ik klaar maak? e Alles is goed, als er maar veel van is. De vrouw lachte opgeruimd. Dit was het kind vaA vroeger! BUI Bosklddy heeft vanmorgen sardine» gevangen. WU je die eten? Sardines! Daar ben ik dol op. Daarna zal Ik je wat ham bakken en als dessert krijg je brood en boschbessen met room. Is dat goed? slaat ongetwyfeld ook op deze gestrenge heeren Inderdaad zchynt het wel alsof het weer In April en omstreeks den tyd der Mei-nachtvor- sten in het geheel geen rekening houdt met de belangen en de hoopvolle verwachtingen der menschen en maar doet wat het wil. Een plot selinge afkoeling, gewoonlyk voorafgegaan door een paar warme dagen, lykt ons iets willekeurigs en het is Inderdaad een feit, dat die afkoehn- gen plotseling Invallen. Reeds van oudsher hebben de weerkundigen zich met dat verachynsel bezig gehouden. Dove, de grondlegger der statistische weerkunde, was de eerste, die van het verschynsel een diep gaande studie maakte en in 1854 daarover een verhandeling uitgaf. Het duurde echter tot 1882 eer de juiste verklaring van het verschynsel door den Duitscben meteoroloog Assmann werd gegeven. Het schijnt vreemd, dat de weerkundigen zoo lang hebben moeten zoeken naar de oorzaak van éen zoo vaak voorkomend verschijnsel, waarvan de verklaring eigenlyk voor de hemd Ugt. Immers de Mei-afkoellng gaat altyd ge paard met den inval van Noordenwind. Ieder een weet, dat de Noordenwind in alle jaar getijden koud is. Dove kon echter in zyn tyd. toen nog geen internationale uitwisseling van weerberichten bestond, niet weten, dat deze Noordenwind lucht aanvoert uit het Noord- poolgebied en daarom zoon sterke afkoeling brengt. Eerst toen een geregelde internationale uitwisseling van weerberichten tot stand was gekomen, kon men steeds onmiddelluk na het Invallen van de koude een overzicht krygen van den algemeenen weerstoestand In bet door de koude geteisterde gebied en gewaar worden, dat een machtige Noordelijke luchtstroom over geheel Europa trok. De Dultsche meteoroloog Assmann is er toen ook betrekkelyk gauw by geweest om de verklaring te geven. De kwestie is trouwens tot op zekere hoogte eenvoudig, maar om haar goed te verklaren, moeten wy dieper op de oorzaak ingaan. Het gebeele jaar door heeft er een algemeene luchl- clrculatie plaats tusschen de Tropen en de Noordpool. Warme lucht stroomt naar de Noord pool, koude lucht keert vandaar naar den Equa tor terug. Het Noordpoolgebled moet dus aan koude lucht zooveel afvoeren als het aan warme ontvangt. In het vroege voorjaar echter treedt een complicatie op. Den geheelen winter heeft het Noordpoolgebled tengevolge van de dalende temperatuur meer lucht kunnen opnemen dan het weer afgaf. In het vroege voorjaar begint de temperatuur aan de Pool te stygen en de lucht massa uit te zetten. Daardoor ontstaat een te veel, dat naar bet Zuiden moet worden afge voerd en dit afstroomende teveel versterkt den Noordeiyken clrculatle-slroom. In de lente zul len dus de Noordelyke winden veelvuldige? en sterker zyn. Dit komt geheel overeen met de ervaring. Het afstroomen van koude lucht uit bet Noordpoolgebled bereikt einde April en be gin Mèi zyn hoogtepunt. In dezen tyd is dus de kans op bet invallen van koude Noordelyke luchtstrocznen het grootst en zy zullen het meest de aandacht trekken omstreeks de eerste helft van Mei omdat de afkoeling dan de grootste schade aan het jonge gewas kan doen. Vandaar waarschyniyk de groote bekendheid van de IJsheiligen-koude. Men zou nu de vraag kunnen stellen hoe het komt, dat juist van 1014 Mei de afkoeling steeds terugkomt. Wanneer ik daarop antwoord: ik weet, het niet, kan niémand my dit antwoord euvel dul den, want een afdoend antwoord op die vraag kan geen enkele meteoroloog geven. Oudtyds inmiddels geroepen heeft, een bezwyming na by is, vertelt de rechercheur, dat ze een beruebte dievegge in huis hebben gehaald en toont bun het portret van de „nieuwe” Den volgenden morgen werd de nieuw» tus- schen twee agenten in weggevoerd uit het buis van mynheer Franaeen naar de gevangenis. 'z Avonds za ten mynheer en mevrouw over elkaar. maar geen woord werd gerept over ..de nieuwe En mevrouw, die endertuszeben inspectie was gaan houden sprak ook niet over de verdwenen r»wette zilver, haar verdwenen nieuwe bont en de zoek geraakte gouden broche Ze zei alleen: Man. we zullen weer een .omroeper" moeten plaatsen Een ondeugende glimlach speelde om de lip pen van mynheer, die dikke rookwolken van een versche Havanna verweg stootten FRED Ja, het is mooi, bevestigde Mary. Het is heel anders dan Yorkshire, maar ik houd toch meer van Leeds. Wat is hier alles groen! voeg de ze eraan toe. Na een langen rit dooi; een van de mooiste deelen van Engeland, bereikte de trein het kleine stationnetje. Ze had getelegrafeerd naar den eigenaar van een kleine cottage, die alles voor haar in orde zou brengen. De zon ging onder; Mary gaf biyken van vermoeienis. zyn we er nog ver vandaan, kind? vroeg ze. Ik ben doodmoe. Nog een kwartiertje, stelde Nancy gerust. Daar staat de auto al te wachten. geschreven, opdat by het werk geen fouten werden begaan Uit de aanteekenlngen. zoowel als uit de richting der gang kon spoedig wor den afgeleid, dat deze gang onder het wasch- vertrek der gevangenis moest eindigen, waar door de gevangenen dan gemakkelyk konden vluchten. De ontdekking verwekte ongemeen opzien in het stadskwartier, want de bewoners hadden »ch steeds zeer correct gedragen. De jonge man had zich voor chauffeur uitgegeven, van zyn vrouw dacht men, dat zy zeer teruggetrok ken leefde. Intusschen heeft de politie thans vastgesteld, dat zy tot de gevaariykste elemen ten der misdadigers behoorden, die tegenwoor dig de hootdstad van Argentinië te(rorlaeeren De Nooracbe regeerlng heeft aan het Storting een wet voorgelegd. Inhoudende de by zonder heden over het op 1 Juli in werking tredende nieuwe stelsel, volgens hetwelk het radlo-om- roepbedryt in Noorwegen thans een staats- ondernemlng wordt, terwyi het voorheen door particuliere maatschappijen werd gedreven. De uit vyf leden bestaande directie-raad aal door de regeerlng worden benoemd en van de uit 15 leden bestaande programma-commissie zullen vier door het Storting en de overige 11 door de regeerlng worden aangewezen. Alle belangryke kwesties moeten aan bet Storting ter goedkeuring worden voorgelegd en de jaariykache netto-wlnst mag alleen worden aangewend voor de uitbreiding van den omroep. Het technische deel komt onder de directie van de Rykstelegraaf, lx. het ministerie van Handel, doch de programma's komen onder overwegend toezicht van het ministerie van Onderwijs en Opvoeding, daar drie leden van den directieraad worden voorgesteld door het laatstgenoemde ministerie en de andere twee door het ministerie van Handel. w v-olgens een oud volksgeloof treedt otn- W streeks den loden Mei een afkoeling op. die drie dagen aanhoudt en van strenge nachtvorsten vergezeld kan gaan, welke aan het jonge gewas groote schade toebrengen kin. In lang vervlogen tyden bracht men het optreden van deze afkoeling met de heiligen 8t Hamer tus. St. Pancratius en St. Servatlus. in Frank rijk. waar de afkoeling een dag later intreedt, met de laatste twee en met St. Bonifaclus in verband en men gaf daarom aan deze vier hei ligen wel den naam „Gestrenge Heeren" of Us- helllgen. Het rympje: en Scarborough gewoonweg een gat. Maar toch ben ik doodmoe; ik zou het liefst naar bed willen na een kop thee. Je bent toch niet meer zoo vermoeid als in den trein, hè? Neen, die autorit heeft me opgefrischt. Maar het is toch een lange dag geweest. Morgen biyf je den heelen dag in bed, zei Nancy. En wat ga jy doen? Nancy gaf geen antwoord, maar Mary be greep heel goed, wat ze van plan was. Dezer dagen was het honderd Jaar geleden, dat Ferdinand von Richthofen <5 Mel 1838) werd geboren. Deze man heeft de Westersche wereld een stap nader tot China gebracht. Hy maakte in Tirol geologische studies en sloot zich by de groote expeditie naar Oost-Aziè van 1860 aan. Zoo bezocht hy Japan. Siam. Achter- Indlé en ook reeds China. Laatstgenoemd land trok hem het meest aal en van 1868 tot Ti wydde hy zich aan de studie van het Hemel- ache Ryk Chine, en trouwens geheel Aziè, was toen- tertyd een terra incognita, tenminste zoover het de wetenschap betreft. Handel dreef men reeds lang met dezé streken. Reeds Alexander de Groote drong tot in Indiè door. Na de ont dekkingen van Vasco de Gama. werd Azlè all het ware voor het verkeer opengesteld; boven dien werd er gekoloniseerd. De adspiratles van von Richthofen waren evenwel van een geheel anderen aard. De door hem verkregen resultaten heeft hy vastgesteld in een vyfdeellg werk „China" en in zyn „Dag boeken uit China." Zyn streven beeft de aard rijkskunde zeer zeker vooruit geholpen. Richt hofen werd professor in de geologie, eerst te Bonn, toen te Leipzig en tenslotte te Berlyn. Als voorzitter van de „Maatschappy voor Aard kunde” heeft hy vyf-en-twlntig jaar lang on gewone prestaties geleverd. Op 6 October 1905 is hy in Dultschlands hoofdstad gestorven De Heeren en de Aprillen Doen wat zy maar willen Ik ben erg biy u terug te zien, miss Nan cy. Toen ik uw telegram ontving, was ik zoo biy alsof ik een cadeau gekregen had. Ik hoop, dat u een goede reis gehad hebt en uw vrien din ook, voegde hy erby, zich naar Mary wen dend. U bent niet heelemaal gezond op het oogenbllk, nietwaar miss? Mrs. Uren had Nancy heel critlsch bekeken. Ze had zich afgevraagd, wat Squire Treva- nion's dochter, want zoo noemde het volk haar nog altyd, In die lange afwezigheid had uit gevoerd. en ze keek opmerkzaam naar Nancy's kleeren. Ook Mary moest zich aan een onder zoek onderwerpen, want ze had niet, naar het oordeel van de vrouw, het voorkomen van een échte lady. Want by het eenvoudige volk van Cornwall bestaat nog altyd bet respect voor de .oude Ook John Trefry had geschreven, maar zyn brieven waren zooals Idjzelf. kortaf en een beetje teruggetrokken. Verder had ze niets ge hoord. Ze voelde niets voor de meisjes die ze daar had gekend: de meesten waren getrouwd. Dit alles stemde haar mistroostig. Ze had een gevoel of de goede dagen van vroeger nooit meer zouden komen. En tegeiykertyd voelde ze zich opgewonden en gelukkig. Leeds, met zyn stampende machine» met zyn berookte huizen en mistige lucht, had ze achter zich gelaten en ze kwam terug in het land van schoonheid en zon. zyn we al in Cornwall? vroeg Mary, toen de trein Plymouth passeerde. Nog niet, antwoordde het meisje. Eerst komt Saltash Bridge. De trein stopte by Dtevopport en bereikte eindelijk Saltash Bridge, en het kleine stadje aan de overzyde. We zyn in Cornwall! riep Nancy uit. Het is erg mooi, antwoordde Mary. Mooi! riep het meisje uit. Het te thuis. Nu voel ik pas weer, dat ik leef I dan In Leeds en toen ze de heeriyke inademde, geleken de twee Jaren in haar een booze droom. Ze werd twee afachuseiyke jaren, wakker in haar eigen landstreek. En toch wist ze, dat bet oude leven nooit zou terugkomen. Ze her innerde zich de voorwaarden van den koop en boe de oude Jack Beel baar er om had uitge lachen. Ten duizend pond! Onmogeiyk? Als ze met Ben Briggs wilde trouwen, zou bet niet orunogeiyk zijn. Ze had hem nog geen week geleden gezien, en aan de uitdrukking van zyn oogen bemerkt, dat hy de hoop niet had opgegeven. Wat was 't hier prachtig! De maan scheen helder aan den wolkeloozen hemel. Ze hoorde de golven breken tegen de mooiste kust van de wereld. Honderd keer had ze hier een bad genomen; het strand was zoo hard, dat men er tennis kon spelen. Ze hoorde de vogels in de boomen van de oprijlaan, de bladeren rtt- eelden Mooier land bestond er niet op de aarde! Ze snikte als een kind, terwyi de tranen langs baar wangen drupten. Maar het waren geen tranen van verdriet; ze had zich nooit zoo gelukkig gevoeld als dezen avond.... Uren later lag ze nog in bed te droomen en te denken. Eigenlyk speet het haar dat Mary Judson meegekomen eras. Hoe lief en hartelyk die ook was, begrijpen deed ze Nancy niet. Etadeiyk viel ze in slaap, maar aa droomde op dit blad syn Ingevolge de veraekerlngsvoorwaarden tegen f by levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7Cfi by sen ongeval met Z 9C/I bU vertiee van een hand f F oy verlies van een t Cfi ril een breuk van Z W/I ongevallen veroeksrd voor een der volgende ultkeerlngen J «Jl/vlZ»*" verlies van belde armen, belde heenen ot belde oogen J «JlZ.“ doodeiyken afloop f oen voet ot een oog J JA«Jv~dulm ot wijsvinger «J(/.”been of arms TV.” n de staatsgevangenis te Buanos-Alres zat een zekere Alexandra Scarfo, een gevreesde .gangsterdie reeds twee jaren geleden sou worden bevrijd, toen zyn kameraden den poli tiewagen overvielen, die hem naar de gevange nis sou brengen. By dezen overval werd een politieagent gedood, wat de autoriteiten aan leiding gaf de misdadigers in bysoodere cellen over te brengen, waar zy onder de scherpste bewaking konden worden gesteld. Eenigen tijd geleden nu werd de politie gewaar, dat de on derwereld van Buenos-Aires het plan had. Scarfo tot eiken prijs te bevrijden. Onmlddel- lyk werden alle voorzorgsmaatregelen in de ge vangenis en de omgeving genomen. Toen men de mogeiykheden van een uitbreking overwo gen had. bleef ten slotte de conclusie over, dat de misdadigers maar één kans hadden te ont vluchten, n.l. door een onderaardsche gang nur de buitenwereld. De gevolgtrekking lag voor de hand, dat de helpers der gevangenen een huls in de naaste omgeving der gevangenis voor hun doeleinden zouden gebruiken. Eenige dagen lang observeerden talrijke poli tieagenten de straten en hulsen by de gevan genis; op alle voetgangers en voertuigen werd scherp acht geslagen. Na eenige dagen kreeg men een goeden bekende uit de mlsdadlgers- wereld in het oog. Een detective zette hem na, maar de ander bemerkte, dat hy gevolgd werd en verdween plotseling om den hoek van een straat. Biykbaar was hy een huurkazerne van dit dicht bevolkte stadskwartier binnengegaan. Met groote behoedzaamheid werden nu alle in aanmerking komende hulzen doorzocht en het gelukte daarby vast te stellen, dat de makkers der gevangenen een benedenverdieping van huis TNÖ. Calle Avares. bewonen moesten. Daar waren een vrouw en een jonge man gemeld, die een zeer teruggetrokken leven leidden en dage- lyks slechts eenige uren thuis waren. Wederom werden de verdachten onopvallend geobserveerd, want men wilde de' bandieten op heeterdaad betrappen; plotseling echter ver helderde de situatie. Er had nl. tuist in de stad een bloedige overval plaats gehad, die door een man en een vrouw was gepleegd. Men had de daders niet kunnen vatten. Onmlddeliyk na dezen overval waren de man en de vrouw uit het bewuste huis by de gevangenis verdwenen. Volgens de aanwijzingen waren deze belde menschen by den roofoverval* betrokken. Daarop werd het geheele politiecorps der hoofdstad ge alarmeerd; de agenten omsingelden het gebeele -stadskwartier, met pistolen, karabijnen, machi- negeweren en gas uitgerust. De woning werd met geweld geopend, niemand bevind zich bin nen Maar al vond men dan ook geen spoor van misdadigers, zoo wachtte den politieagenten toch een groote verrassing, In een der kamers opende zich een valdeur, waaronder een houten trap vyf meter diep naar beneden in den grond leidde, na een bocht zette de onderaardsche gang zich in rechte lijn 23 Meter ver voort. De wanden waren stevig, en zorgvuldig glad ge maakt, de breedte van de gang bedroeg meer dan 1 M Slechts een boormachine had dit werk tot stand kunnen brengen. Overal waren veiligheidsmaatregelen genomen om te verhin deren, dat de onderaardsche leidingsbuizen be schadigd zouden worden, een ventilator zorgde voor luchtververzchlng, een groote kist bevatte alle soorten van werktuigen en ten slotte vond men aan het eind der gang een karretje, waar mee de aarde weggevoerd was, die in 130 sak ken in een ander vertrek van het huls en tn de badkamer gevonden was. Op een tabel wa ren alle noodzakeiyke technische aanwyzlngen families". En al was .Squire Trevanion een eenvoudige farmer geweest en zonder een cent gestorven, zoodat het oude huis verkocht moest worden om zyn schulden te betalen, hy was en bleef een Trevanion, terwyi Jack Beel. die het huls gekocht had. zonder eenige on derscheiding werd behandeld en altyd Jack Beel gebleven was. Geld of geen geld, een Tre vanion was een Trevanion en een Jack Beel, al bezat hy mlllloenen, bleef Jack Beet Mary Judson begreep niet, waarom de vrouw Napcy met zooveel onderscheiding behandel de. In Leeds eras er maar één begrip: geld ma ken. Hier gold een andere maatstaf. Daarom kwam het, dat Mary zich een beetje veronge lukt voelde. Is Mrs. zoodra ze alleen wazen. Als je de koningin van Engeland was, zou ze je niet met meer onderscheiding behande len. zei Mary Wat bedogl JeJH-, Wel. te Tnaakt my te veel buigingen an complimenten. Daar houd ik niet van. Ze is een schat, hield Nancy voL Ze diende by ons; toen ik nog een baby was ea daarom houdt ze zooveel van me. Je zou denken dat je van ander vleeech Moed gemaakt was, als je haAr boorde praten. Maar ik ben biy dat je je gelukkig voelt en het zal me hier beet bevallen, dat voel ik nu al. Direct na bet eenvoudige eten ging Mary naar bed. maar Nancy voelde, dat ze geen oog zou kimn»n dichtdoen in weerwil van de lange Ofschoon er in Japan slechts duizend Joden zyn, wordt in Japan in nationalistische krin gen op het oogenbllk druk gesproken over „net Joodsche gevaar". Op een byeenkomst, die de machtige nationalistische organisaties hadden belegd, werd t woord gevoerd door een Dultsch natlonaal-soclalist, die voomaroelyk sprak over hetgeen hy noemde .het Joodsche ge vaar ..Pas op voor de Joden!" aldus waarschuwde deze spreker zyn gehoor. Er zyn op het oogen bllk nog wel geen Japansche Joden, doch niet temin wordt Japan door de Joden bedreigd. Deze bedreiging ligt niet alleen in den Jood- schen Invloed in den Volkenbond of de inter nationale flnancieele wereld doch ook in het toenemend aantal Joodsche leeraren, dat tn de Japansche onderwyslnrichtlngen wordt gebruikt. Eenige Japansche bladen, die van deze rede melding maken, leveren er sterk nationalistisch commentaar op en verklaren niets meer of min der dan dat het secretariaat van den Volken bond een .aemietlach broeinest" is. dat het in ternationaal kapitaal volkomen in handen der Joden is en dat de Joden en Vrijmetselaars altyd de hand gehad hebben in internationale intrigues, waardoor Japan by zijn geschil met China in het ongeiyk gesteld is. In hooge Japansche regeeringskringen is men eenlgszlns onrustig geworden en er zal waar- i schyniyk een geheime zitting van den Land dag gehouden worden, om deze aangelegenheid te bespreken. Naar gemeld wordt, heeft de Japansche mi nister van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat de Joden en Vrymetselaaro scherp in bet oog zullen worden gehouden. Reuter verneemt echter, dat er geen actie te gen Joden of Vrijmetselaars zal worden inge steld. De omstandigheid, dat de zoogenaamde „Joodsche bedreiging" zooveel stof heeft doen opwerpen, wijst er evenwel op, dat de Japansche nationalistische beweging zich in nationaal- sociallstlsche richting ontwikkelt. -» K unheer Franssen, man van middelbaren leeftijd, kan bet met syn vrouw werke- AvA yjg goad vinden. Al twintig jaar zyn ze getrouwd en nog zyn ze .gek op elkaar. Huise- Ujke twisten komen zeiden voor. Dat komt eenadeeia omdat ze zooveel van elkaar houotn, anderdeels, omdat mynheer toch geen kans ziet, den woordenvloed van zijn vrouw te stel- Als ze eens verschil van meening hebben, dan gaat het over de dienstbode Mevrouw kan wel dienstboden krygen. zooveel zy wil, maar ze kan ze niet bouuen. Ml al zoo vaak beeft myn- heer het meegemaakt, dat syn vrouw hem, ais hy van syn vry drukken werkkring huiswaarts komt, verras* met ds mededeellng. .Man. we zullen weer een „omroeper" mixten plaatsen. Onae meld gaat eind van deze week weg. Dan zet mynheer geen verwonderd gezicht, maar er komt een smarteiyke trek om zijn mond. En niet zonder reden. Het wegeenden van oe dienstboden is bet werk van mevrouw, maar bet zoeken dat van mynbeer. En mynheer voorziet weer al de ellende aan bet zoeken van zoon dienstbode verbonden. Avond op avond op informaties uit; bespre kingen met zyn wederhelft en dan de slot opmerking: moest morgen nog eens naar die of die gaan, want Ik durf bet met deae heuach niet aan.** Maar nu is bet mijnbeer Franssen toch mooi genoeg geweest. Eenlgszlns kortaf zegt MJ „Hóór eens hisr lieve mensch, nu begint me dat gezeur vreeseiyk te vervelen Vanavond ga ik er voor het laatst op uit en aal de dienstbode meteen aannemen, zonder dat we er nog verder over spreken." Eenige trapen by mevrouw, dan een boos ge zicht. ..Doe maar geen moeite meer. Al vier keer heb je een dienstbode in myn huls 'als me vrouw boos wordt, spreekt ze van myn huis) gehaald en het was geen enkelen keer goed. Ik zal nu zelf er op uit trekken. En zoo kwam bet. dat mevrouw Franssen den volgenden avond zelf op haar „ondergeschikte" ultglng en met succes Den volgenden morgen deed de nieuwe haar intrede Zwygend hoorde mynheer "S avonds het ver haal over „de nieuwe" aan. „Heb je wel gezien, boe netjes ze eruit ziet? Wat een snoezige jurk hé? En ze is zóó voor komend en behulpzaam I Moet je het koperwerk eens bekyken Het glimt tegen je aan. Nog nooit heb ik zóó n dienstbode gehad." Mynheer zei niets, maar vroeg zich alleen af, waarom hy in 's hemels ns zooveel moeite had moeten doen, als het vinden van een model meid zoo weinig moeite kost Het leven ging zyn gewone gangetje. Eiken morgen stapt mynheer Franssen de deur uit en tegeiykertyd komt „de nieuwe" erin Mynheer kan baar niet uitstaan en beantwoordt nauwe- lyks haar groet, 's Avonds komt mijnbeer weer thuis en boort bet verhaal van zyn wederhelft aan. Dan gaat hy zyn krant lezen, terwyi me vrouw beweert, dat ze nu nooit moer moe la, want sinds „de nieuwe" in huis is. hoeft ze absoluut niet meer te werken.... Na twee maanden, op een mooien avood. wil mynheer Franssen juist syn huls ingaan, als hy wordt aangesproken door een heer. Deae la»t hem zyn penning zien en zegt kortaf -re cherche'. Mag ik u even spreken. En terwijl Franssen bleek wordt, terwyi zyn vrouw, die hy De wagen reed door de bekende dreven. Nancy hoorde In de verte al het rulschen van de zee. De heggen waren bedekt met bloemen, de vogels tjilpten in de boomen. de lammetjes sprongen rond in de wel. EtodeWk was ze te rug In haar land! Aan den anderen kant der heuvels lag Trevanion Court. Ze vergat by na Mary's bestaan, ze vergat alles behalve de ge dachte, dat ze „thuis" was. en haar hart bonsde. Eh.... eh.... maar dat is werkelyk prachtig, stamelde Mary Judson elndelyk. De auto stopte voor een klein granietstee- nen landhuisje: in de verte waten de ruwe rotskust en de wyde zee zichtbaar. Zelfs voor Nancy, die dit honderden keeren gezien had, scheen het een openbaring. Is het niet prachtig? Blackpool ia er niets by. gaf Mary toe.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 7