h PROVINCIAAL NIEUWS Si bedri doors volksi geste: Landl hollet «aken voldo< Wal grooti voor i stand ten, t< geleid omvat verlee zoo sc Geer i ontwei den schepi moet i aan d< Doodig sche p on ven dien maand geweld bleef, nog oc zal, ve MARKTEN Wisselkoersen Donderdag 11 mei BEGRAFENIS L. A. ROOZEN DE HAARLEMSCHE HANZE NIEUWE NIEDORP Vele autoriteiten aanwezig ASSENDELFT HEEMSKERK HEILOO 1 MIEN BUDERMAN OVERLEDEN HOORN AMSTELVEEN NIEUWER-AMSTEL MIJDRECHT Eén jaar gevorderd BURGERBRUG DEN HELDER PETTEN Weerbericht EDAM TEXEL TER AAR KROMMENIE VENHUIZEN Malversaties bij het Kantongerecht ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR Centrale Raadsvergadering te Den Haag 1. De officier vordert 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf Vertrek van de Heemskerck” Plattelandsroovers en xwynjes- jagers uit den blauwereiger- polder Door het bestuur selüken leider, den heer C. Dekker. De strijd om het rybewys f nazien be- te waarin 10 Mei. ge- Wat tweede verdachte betrof, noemde de heer Kroten Maandagavond 12-4 Geboren: Mw. den van succes doordat WOENSDAG, 10 Mei. H. De schietoefeningen van den Landstorm te Venhuizen tot en met Uitspraak aa. week. oudste bewoner van Westergeest en heeft hier reeds vanaf zijn geboorte gewoond; vandaar 3—0 3—0 3—0 3—0 3—0 0—2 0—3 -2—4 Rad Edam Naar wij vernemen is In de ge houden aandeelhoudersvergadering van boven genoemd consortium besloten de diverse werkeq te gunnen aan de laagste inschrijvers Plas en W.ers, alhier. In dezelfde vergadering werd aan het bestuur toegevoegd een vertegenwoordiger van de N.Z.H.T.M. en een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. van na- Marfct. Aangevoerd werden 2150 stuks kip- eieren, welke verkocht werden voor f 235 en 3 per 100 stuks. i Boerenleenbank Alhier werd een verga dering gehouden van de coöp. boerenleenbank. In aansluiting op ons heden geplaatst ver slag, kunnen we nog bet volgende medeelen; In de hoofdbestuursvacature werd in de plaats van den heer P. J. M. van Tetering te Haanem gekozen de heer P. Klaver, voorzitter der af- deeling Hlllegom en wethouder dier gemeente De prae-advlezen van het hoofdbestuur, be treffende een betere wettelüke regeling van de inning van kleine vorderingen, de bisschoppe lijke bepalingen voor rekenplichtige besturen. Mevrouw M. BudermanVan Dijk, die vooral in de hoofdstad in vroeger jaren triomfen heeft gevierd bij de operette, is Woensdag in den laten avond te Amsterdam overleden. Mevrouw Buderman bereikte den leeftijd van 81 Jaar. JnbUewm. Maandag herdacht de heer F. T. A. Cedée zijn 25-jarige ambtsvervulling als leeraar aan de Zeevaartschool. Ofschoon deze dag op zijn verzoek zonder officieele feestelijk heden werd herdacht, werd den jubilaris naast vele bloemstukken, namens het gemeentebe stuur een astronomische kijker overhandigd. D. O. G. Roesten Bloembollenveiling Vrijdag 13 Mei as., des middags 2 uur, worden in den tuin achter het huls van den heer J. de Graaf aan den Rijks- straatweg de bloembollen geveild ten bate van onze kerk. het aan I 1 1 l 1 1 gelukwenschen en cadeaux. Uitslag aanbesteding. och lani ven heden t< gegaan. Burgerlijke .Stand. Coplni—Driessen; d. z. v. F. Konlngstelnv. Veen; d. hoornKommen; d. d. kelaar—Becker; d. F. J. BetzemaStevens. Hoogste stand: 768.2 te Jan Mayen. Laagste stand: 754.3 te Memel. Verwachting: Matige tot zwakken. Noorde lijke tot Noord-Westelijken wind, afwisselende bewolking, weinig of geen neerslag, iets zach ter. Zon op 4.14, onder 7.40. Licht op 8.10. Laatste Kwartier 16 Mei. 3. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 8.38H 58.35 9.78X 34.65 48.03 31.30 43.15 42.70 2.12M 13.10 7.40 21.» Als nieuwe de mi vroeg, heel kimnei mogelij vind vs ten opi tie. De v aanbod in den geschal door d< ons agr kan ho1 standig Maar Krimpt havendi ken v&r derij b. heid. V< begint i tot nog veel me tensieve werkloo, die bedi land- ei len en i komen, bedrijf sl Die plic feit, dat heid sch bedrijfst del of n consumt ten zich dier art: dien gro dere bel het bed: vinden. Wanm heel dt agrariscl gelegd 11 dient mt ken en gende zi der Twe daar volkome: Ned. FabricaaL De prijswinnaars van de laatste trekking der reclameweek zijn: B. Her mes, Hoorn, Lies Reetman, Venhuizen en Gré Vlugt, Hoorn. Koepokinenting. Op de Zaterdagen 13 en 20 Mei zal van des namiddags 3 tot 4 uur in het verpleeghuis alhier gelegenheid bestaan tot kostelooze Inenting, liefst voor kinderen bene den het Jaar. De hoofdinspecteur van de Volks gezondheid dringt er op aan, dat van deze gelegenheid gebruik wordt gemaakt. BargerHJke Stand. Geboren: Henk, z. J Lequijt en C. Remijnse. OndertrouwdJb. Vredenburg en Joh. van Keulen van Wormerveer. Overleden: Cornelia Retfne, 34 jaar, d. van Jb. Reijne en Jannetje Reijne. Personalia. Voor het diploma Engelsche handelscorrespondentle slaagde dezer dagen te Amsterdam de heer J. C. Boerée alhier. men. Te twee uur werd de buitengewone Centrale Raadsvergadering gehouden ter behandeling Begrafenis-lereenlgin^ Algemeene verga dering van de Begraferisvereeniglng. De voorzitter de heer G. Gaijaard opende met een woord van welkom de vergadering. De secretaris de heer P. Strijder las hierna het Jaarverslag dat onder dank werd goedge keurd. De heer Coops bracht hierna namens de re- van het waterschap „Elerland” werd Dinsdag aanbesteed: *t maken van een nieuw bema- lingsgebouw voor dien polder te De Cocksdorp. Ingeschreven werd als volgt: J. W. Bakker in massa voor ƒ7534; J. Daalder ƒ8050; H. Daal der ƒ8400; Th. Witte 11370. Gunning is aan gehouden. eondsn SerlUn Parite Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid Vorige koersen Heden 0.41)4 58.40 9.71 34.» «7.sax 3i.» 43.70 42.» 2.15 13.OTH 7.40 21.35 doorschot en 11600 RiwHarfwtwwMrfHM De beslissingswed strijd KW 1Purmersteijn 1 zal worden ge speeld op het Electra-terrein te Amsterdam, op Zondag as. Woensdagmiddag is Hr. Ms. Jacob van Heemskerck'' voor een reis van drie weken naar Ijsland vertrekken. Aan boord bevindt zich de koi.-vlootaalmoezenier Noordman. Tuinbouwclub Dinsdag werd in café L. Henneman een vergadering van bovengenoem de club gehouden. Besloten werd de voorgestelde excursie naar Amsterdam wegens de ongunstige tijdsomstan digheden niet te doen doorgaan. Een Inzending bloemkool en Hortensia's van den heer B. Lommerse werd respectievelijk 6 Ja en 4 punten toegekend. aanschaffen van tien van de werkverschaffl Veldzijde. Met 7 voor en 2 tegen wordt bet voorstel aan genomen. Na begrootingswijziging en rondvraag volgt sluiting. Woensdagmorgen had de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van den heer L. A. Roozen, in leven di recteur van hotel „De Wittebrug" 'te sQra- venhage, Voorzitter van de regeerlngscommlz- sie inzake-^ het vraagstuk der buitenlandsche musici en regeeringsgedelegeerde in de A. N. V. V. Om half elf werd In de kerk van O. I. Vrouw van Lourdes aan de Nieuwe Parklaan voor de zielerust van den overledene een plech tige Requiemmis opgedragen door den Zeer- eerw. heer Pastoor P. van Dorp, daarbij geas sisteerd door de Weleerw. heeren Kapelaan J L. C. Witkamp en Pater Ambrosius O. M. C. In de kerk merkten wij op Z. Exc. minister T. J. Verschuur, prof. mr. p. J. M. Aalbene. baron C. Krayenhoff, voorzitter van de A. N. V. V. mr. J. D. ten Bruggencate, dr. van Bouw dijk Bastiaanse, Ir. A. de Kanter en mr. A. O. H. Tellegen. Na de plechtige Requiemmis trok de lijkstoet langs de Nieuwe Parklaan naar het kerkhof aan de Kerkhoflaan. Voor hotel „Wittebrug”, waar de vlag half stok was geheschen stond het personeel opge steld om zijn directeur een laatsten groet te brengen. Namens het personeel werd een krans aan de lijkkoets bevestigd, welke reeds kran sen droeg van de familie, van het hoofdbe stuur van Horecaf en van de leden en secre taris der commissie-Roozen. Op *t kerkhof was een enorme belangstelling. Pastoor van Dorp verrichtte de absoute en beaarding 10 Mei. .Afslagver. Purmerend en Omstreken" Ken gunden huwelijksfeest. .De heer en mevrouw H. 8. Z«m—Zijm te Westergeest op Texel hebben Dinsdag onder zeer groote be langstelling hun gouden huwelijksfeest gevierd. Toen het Jublleerend echtpaar uit de kerk huiswaarts keerde, waar een H. Mis was op gedragen, hadden de bewoners van het Buurt schap Westergeest en Zuld-Haffel een fraaie eerepoort opgericht. De heer H. 8. Zijm is de R- K. Propngandaelub. Dinsdagavond hield de R. K. Propagandaclub haar maandelijksche vergadering onder voorzitterschap van den heer J. Zegwaard, die zijn leedwezen uitdrukt over de slechte opkomst der leden. 8pr. deelde mede, dat de H. Mis voor de zielerust van pas toor Meynema op Zondag 14 Mei, te 7.30 uur, zal worden opgedragen en verzocht allen deze H. Mis bij te wonen en te communlceeren. Twee leden der club bedankten respectieve lijk als bestuurslid en als lid. De verzorging van de propagandalectuur en van het boekenrekje in het kerkportaal werd voorlooplg In handen gegeven van den eerw. kapelaan. Voorts werd in principe besloten op een nader te bepalen datum een excursie per fiets Xe ma ken naar de K. R. O.-studlo. Het bestuur maakte verder bekend, dat een schrijven was gezonden aan den Blsschop van Haarlem, waarin Mgr. verzocht werd een gees telijk adviseur voor de dub te willen aanwijzen Entrées^ 115 25. Contributies f 56.50 Subsi die Rijk 135ultkeering inbraak 847.85. Salaris 280.—Saldo 694.76. d. Loos noemde het In zijn pleidooi een onvermijdelijke consequentie van verdachte, om, nu hü eenmaal met zijn verduisteringen was begonnen, daarmede door te gaan. Wal de ten laste leggingen betrof wilde pleiter hier zien een voortzetting van strafbare feiten. Ont kend werd door pleiter dat het betrof eenlge ambtshandelingen. Verdachte was de zaakwaar nemer en voldeed aan een opdracht om de za ken van anderen waar te nemen. Ook zag plei ter niet In, dat het verduisterde geld eigendom was van den Staat. Een en ander werd door pleiter nader toegelicht. Voorts wees pleiter op de houding van ver dachte die ernstig berouw heeft over zijn daden en reeds lang in angst en zorg heeft gezeten. Thans vroeg hij niet anders dan clementie. Nog vermeende pleiter, dat de diensten van griffie en parket wel wat door elkaar werden gehaald en de contröle te kort schoot. Was het wel juist dat menschep van den ambtenaar kwitanties teekenden ten dienste van de gnffie? De verlei ding voor verdachte was groot, al wilde pleiter de feiten niet goed praten. Pleiter vond het niet juist, dat al de schuld werd gelegd op het hoofd van den verdachte. Tot zijn leedwezen vond Pleiter in deze zaak geen doorwrocht reclasseeringsrapport. Verdachte is nu nog bereid om zijn fout te herstellen en de geldelijke schade te vergoeden. HIJ Is geen sterk maar een zwak mensch. Zijn straf Is alreeds zijn ontslag in deze tijden. De eisch tot veroordeellng van 1 jaar en 6 maanden noemde pleiter veel te zwaar en con cludeerde hij ten slotte het geven van een tus- schenvonnls en het Instellen van een reclassee- ringsonderzoek. Hierop volgde het onvermijdelijke debat, waar in de Officier het zaakwaarnemerschap van ver dachte ontkende. Al is geen nadrukkelijke mach tiging gegeven, kon het geld der transacties ook worden geïnd door een klerk van den amote- naar. Men hielp elkaar en het publiek is er mede gebaat omdat verdachte namens en voor de griffie die schlkkingsgelden ontving, behoorde 1 geld aan den staat. Ook vermeende de Officier geen clementie te kunnen betoenen, want een ambtenaar mag niet zwichten voor de verleiding. De kwade trouw van verdachte bleek voorts uit het feit, dat hü ook na de ontdekking en de aanzuivering van het toen verduisterd bedrag met zijn kwade praktijken voortging. Ten slotte zag de Officier niet de noodzake lijkheid in van een reclasseeringsrapport en een tusschenvonnis. De Officier werd hierop door Pleiter uitvoe rig beantwoord. Hierna sluiting van het on derzoek. De Ind zeker zo normale veel ar zal nog i bedrijf c heden, terugged daarop t toe bij la landbouv Maatre export d< regelen, rechtmat afzet res waken, tegen pri kenen, s -Zteld. En ook ten breed pl. nauw ge I en tegen De Officier bracht in herinnering, dat de dag vaarding feitelijk geen juist beeld gaf van de verdachten. Veel meer dan daarin stond ver- 1 meld, hadden deze Jeugdige boefjes uitgehaald. Sinds Mei 1931 hadden zij zoo ongeveer half Noord-Holland leeggestolen. Zü verdienden dus in de eerste plaats een flinke afstraffing in den vorm van een definitieve gevangenisstraf. De Officier wilde dan voorstellen een gecombineerde straf en vorderde tegen ieder 1 jaar gevangenis- i straf, te verdeelen in 6 maanden onvoorwaarde- lük en 6 maanden voorwaardelijk met 3 proef jaren. Mr. van Leeuwen, verdediger van Corn. Maria G., bracht eenlge familie-omstandigheden naar voren, die de oorzaak waren van de misdadige handelingen van zijn cliënt en stelde daarbij in het licht, dat verdachte door zijn familie ge dwongen was het ouderlijk huis te verlaten cn In een varkensboel zijn intrek had genomen. Pleiter stelde vertrouwen in zijn cliënt en con cludeerde een algeheele voorwaardelijke straf, mede omdat verdachte reeds drie maanden in voorarrest had doorgebracht, wat op zichzelf reeds een straf uitmaakte. Mr. Prins bracht ter sprake, dat zün cliënt niet zoo zwart was als hü werd afgeschilderd en dat hü geen misdadlgen aanleg bad, doch slechts een slappeling was. Pleiter betwijfelde de paedagoglsche waarde van een gevangenis straf en gaf in overweging een algeheele voorw. straf op te leggen. Edam’s Museum Aan het verslag van Edam’s Museum ontleenen wü het volgende: Het museum trof een groote ramp einde November door dieven, alles wat aan gou den en zilveren voorwerpen aanwezig was, alle penningen en munten en verschillende andere voorwerpen, werden gestolen. Tot heden ia het de politie nog niet gelukt de daders te vinden. De waarde der gestolen voorwerpen werd door de Assurantie Maatechappü .JTovidentla” te Amsterdam coulant vergoed, hetgeen niet weg neemt, dat verschillende voorwerpen van histo rische waarde, als b.v. een schutterslepel van Jan Smellk te Edam e J). voorgoed verloren gingen. De geldmiddelen vormen nog steeds het punt van aanhoudende zorg voor het bestuur. Het aantal bezoekers was 461 tegen 648 in 1931. Komt in dezen toestand geen verandering, dan «uilen wü verplicht zün het bedrag, dat wü van JProvidentia’’ uitbetaald krijgen, te gebruiken voor salaris en onderhoud In plaats van voor aankoop van andere voorwerpen ter vervanging der gestoiene. Het in de gemeente gevonden schoorsteenstuk behoeft allernoodzakelijkst re paratie, doch door bovengenoemde reden kan bet niet geschieden. Aan de rekening ontleenen wü nog bet vol gende: Zaken, de helft der kosten bü te dragen in het "n tien kruiwagens ten behoeve in den polder Wilnis- Raadsvergadering. De Raad dezer meente vergaderde Dinsdagavond, waarbü wezig wethouder Elkelenboom. Na i ginnen en worden gehouden in het lokaal K. Gedurende den geheelen dag stroomde het Schipper te Venhuizen tot en met 15 Ju“i- I Nieuwe leden kunnen zich melden bü den plaat- dat alle bewoners met de Jubileerenden mede leefden. Een vüftigtal bewoners zong zoodra de auto, waarin het bruidspaar gezeten was aankwam -1- XXT feestrede hield en namens de buurtschap B. V. L. zullen heden, Donderdag, wederom be- een welkomstlied, waarna de heer W. Vendel een -- een paar fraaie leunstoelen aanbood. f 15538. alsmede betreffende den handel en de ter vel- Het totaal kassaldo bedroeg op 1 Jan. 1933 Hng onverkochte goederen, werden aangeno- f 2173.72. Den penningmeester werd décharge verleend. 1 Gedurende het afgeloopen Jaar hebben 19 be grafenissen plaats gehad. 13 leden en 6 nlet- leden. De heer Gaüaard werd herkozen als Beemster, Aardbeziën 0.10— 0.23 per doosje. Bloemkool I 10.0030.00. Idem II 3.0010.00. Roode kool 4.60—6.50 per 100. Spi nazie 0.08034 per mand van 6 K G. Postelein 0.660.84 per mand van 6 K.G. Sla 0.402A0 per 100 krop. Andijvie 0 080.67 per 4 K.G. Ra dijs 0.703.40. Peterselie 3.006.00. Selderü 2.00 8.00. Raapstelen 0.601 80. Rabarber 3.404.80 per 100 boe. Wortelen 10.0019.00. Prei ISO 5.30 per 100 boe. SCHAGEN, 11 Mei. Veemarkt. 5 Paarden 150.00—325.00, 20 Stieren 75.00—180.00. 45 ma gere Geldekoeien 80 00170.00, 20 vette Gelde- koeien 140.00—220.00, 80 Kalikoeien 80.00—2151», 50 Pinken 35.0055.00, 119 nuchtere Kalveren 3.00—12.00, 103 Overhouders 8.00—12.00, 571 Lammeren 4.0010.00, Bokken en Geiten 3.00 7.00, magere Varkens 14.0016.00, 39 vette Var kens per K.G. 039—031, 150 Biggen 10.00— 14.00, Konünen 0.50—1.50. Kippen 0.50—135 SCHAGEN, 11 Mei. Elerveillng. 150000 kip- eieren: 52-54 1.70—130, 55-57 190—2.00, 58-60 2.00—230, 61-63 230—2.40, 64-67 230—2.60. 5000 eendeieren 1.802.00. TER AAR. 10 Mel. Centr. Veiling. Met den han del van Sla en Spinazie ging ’t weer slecht. Peulen en Bloemkool werden gretig af genomen. Aard beien liepen een weinig terug. Sla 0.401.70, Spinazie per K.G. 0.01 >40.03. Postelein 0.09 0.13, Peulen per pond 0.340.40, Snijboonen per 10 K.G. 730—7.70, Stek 3.90—430. Aardbeien 0.08030. Bloemkool 0.03033. Rabarber 140 -2 00. Radijs 0.80 1.20. Prei 0.60—1.30. Peen 0.090.13. Sjalotten 3.00, Tomaten per pond 039. Andijvie per kist 0.380.30, Komkommers 0.07 0.11. Raapstelen 0.500.70. VOLENDAM. 10 Mei. Heden werden aan de vei ling aangevoerd 347190 eendeieren 1.75—3.06, 800 klpeleren 3.063.35. Maria-spel Naar wü vernemen zal op Zon dag 28 Mel a.s. op het bedevaartsterreln van O. L. Vr. ter Nood het bekende Marlaspel door Theo de Witte en zün gezelschap worden opge voerd. Aanvang ’s middags te 3 uur. Na opening spreekt de voorzitter er zün ge- I noegen over uit, dat ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden het vertrouwen in de Bank gehandhaafd Is gebleven. Rekening en balans worden goedgekeurd; I voorts wordt besloten de gemaakte winst ad f 24590i in het reservefonds te storten. Volgt herbenoeming van de heeren J. P. Geensen en Jb.’ Vel, respectlevelük als aftre dend lid van het bestuur en van den raad van toezicht. De rente over 1933 wordt vastgesteld op 3 pet. voor spaargelden en 4% pet. voor voor schotten. Damclub D. V. T.' O. speelde deze club tn het café van den heer de Nüs tegen damclub „Ons Genoegen” uit Beha gen. De uitslag was: D. V. T. O. 3. KraakmanR. M. Dapper—6. van Ruiten C. GrootT. Mantel B. GrootJ. Silfhout J. Breed—J. Pool A. van EgmondJ. Lütjeharms S. HoekP. Boon P. ZutC. Bruin te 1 Echter zal een kémer bü de ruimte ter Secre tarie worden getrokken. Op een verzoek van C. P. Homan wordt een jaar uitstel verleend van de jaarlüksche bij drage voor het onderhoud aan den Hoofdweg, terwül de aflossing van de toegezegde bijdrage van ƒ500 in 17 jaar mag geschieden. Besloten wordt tot verkoop van een strook grond in den Amstelhoek aan A. C. Smit. Het sportterrein wordt beschikbaar gesteld aan de nieuw opgerichte Korfbalclub voor 25 per Jaar in plaats van voor 10 of 1230, zoo- als was gevraagd, terwül de Korfbalclub In den Amstelhoek ook de beschikking verkrijgt over een terrein voor 25 per Jaar tegen 50 voor heen, wijl om vermindering van huur was ge vraagd. Na herziening van de verordening op het agentschap der arbeidsbemiddeling in aanslui ting van de In werking getreden arbeldsbe- middellngswet, wordt tot correspondent be noemd de heer Koedam, gemeente-secretaris. Een voorstel van den heer Broerse om den tweeden ambtenaar te benoemen, stuitte af op het bezwaar, dat deze niet ter plaatse woon achtig is. Het kohier Hondenbelasting wordt vastgesteid op ƒ710.75 bü 260 aanslagen. B. en W. stellen voor om behoudens goed- Vlaggetjeadag. Voor het Marine-Sanato- riumfonds werd bü een vlaggetjesverkoop een bedrag van f 800.22 ingezameld. Vorig jaar was de totale opbrengst f 432.41. Een mooi voor dit fonds. Motorongeval. Woensdagmorgen omstreeks 8 uur zün in de Dorpsstraat hoek Thorbecke- weg twee motorrijders op elkaar gereden, t. w. de opzichter bü de gemeentewerken B. en een zekere V.. wonende in deze gemeente. Laatst genoemde bekwam een ernstige hersenschud ding, terwijl zün motorrijwiel zwaar beschadigd werd. B. bekwam slechts enkele lichte kwetsuren. van het voorstel tot wüzlging van Statuten en het Hulshoudelük Reglement van den Bond. Deze vergadering werd bijgewoond door den heer J. P. de Brabander, directeur van het Cen traal Hanzebureau in het Aartsbisdom te Utrecht. In de middagvergadering heeft de directeur van het Centraal Hanzebureau, Mr. F. J. H. Bach. een inleiding gehouden over het ontwerp- omzetbe lasting. M. C. G. T. OomensBul; D. G. Düks- J. L. BecksVerhagen; E. MagendansFeenstra; d. v. M. J. Hee- Y. GeusZwerver; d. v. expediteur verkeerde c sterken drank, wat d< kend. Veroordeelde was van het vonnis in hooger beroep gekomen. De Officier, het drankgebruik bü chauffeurs heftig geeselend, vorderde bekrachtiging van het gewezen vonnis. Mr. de Groot bracht in *t midden, dat appel lant alle schade had vergoed en drong na uit voerig pleidooi aan op behoud van het rijbe wijs. Verduistering Het Haagsch Gerechtshof deed in hooger beroep uitspraak In de zaak te gen den gewezen penningmeester W. de B. uit Ter Aar, die terzake van verduistering uit de kas van den Middenpolder door de Haagsche rechtbank tot 10 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. Overeenkomstig den eisch van den procureur- generaal mr. Brants, werd door bet Hof dit vonnis bevestigd. R. K. Kiesvereeniging Dinsdagavond kwamen het bestuur der R. K. Kiesvereeniging JSt. Odulphus” en de leden der Propaganda club „Dr. Schaepman” in vergadering büeen, om een overzicht te krügen van het werk, met de verkiezingen verricht, en mededeelingen te doen van de opgedane ervaringen met het pro pagandawerk. De voorzitter der Kiesvereeniging, de heer W. Way, memoreerde in zün openingswoord den minder gunstigen uitslag voor de RK. Staats partij. De druk der tijden heeft bü verschillen de Katholieke stemgerechtigden het juiste on derscheidingsvermogen verloren doen gaan en in plaats van hun verstand het gevoel laten spreken. Door holle woorden hebben zü zich van het rechte pad laten afleiden. Een mooie taak wacht ons daarom. De toekomst zal bewijzen, dat voor onq. Katholieken, alleen heil Is te verwachten door middel van de R. K. Staats- partij. De propaganda zal er daarom op gericht moeten worden de afgedwaalden weder onder de vanen der R. K. Staatspartij te krijgen. Met voldoening constateerde de spreker, dat de uitslag der verkiezingen In Assendelft een succes is geworden. De aanwas der kiezers In de.,- gemeente is ook gevolgd op de lüst der Staatspartij en deed ons stemmencüfer stijgen van 856 in 1929 tot 927 in 1933. We handhaaf den ons dus volkomen. Dit resultaat is zeker voor een groot deel bereikt door de activiteit der propagandisten, goed bijgestaan door de bestuursleden der Kiesvereeniging, die vooral de laatste dagen door huisbezoek enz. er voor ge zorgd hebben, dat de kiezers (essen) goed wa ren ingelicht. Een goed georaniseerdeg ophaal dienst op den verkiezingsdag zorgde er voor, dat er geen stem moedwillig is verloren gegaan. Hiervoor dankte de voorzitter allen, die daar voor hun krachten hadden gegeven en hü Ver trouwde dat de goede geest in het propagandis tencorps bestendigd mag blijven, tot heil der R. K. Staatspartij. Verschillende besprekingen volgden betref fende dex opgedane ervaringen. Zoo ook een ver gelijking met het resultaat ter plaatse. Indien de uitslag zou gelden voor een gemeenteraads verkiezing. Dit zou een geheele verandering in de samenstelling van den Raad kunnen bren gen. Terwül men nu heeft vüt katholieke, vier soc.-dem. en twee vrüz.-dem. Jeden, zou’ men dan krügen vüf katholieke, drie soc.-dem., één vrüz.-dem., één comm. en één christelijk lid. *t Gevolg zou dan zün, dat de Raad rechts ge oriënteerd werd. De Katholieken kunnen zich steeds paraat maken door krachtige eensgezindheid ervoor te zorgen, dat onze vüf zetels, waarvan de laatste een overschotzetel Is, afhankelijk van eenlge stemmen, behouden blüven. De 46-jarige expediteur en caféhouder Willem O. te Bakkum, gem. Castricum, was, naar aan- leiding van een gepleegde aanrüdlng van een keuring van den Minister van Binnenlandsche wielrijder, den theologlschen candidaat P B. J v'“* Lengkerk te Castricum, door den Kantonrechter te Alkmaar tot 40.boete of 40 dagen hech- i tenls- en ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd I van zeven maanden veroordeeld. Als verzwa rende omstandigheid werd aangenomen, dat de 1 verVeerrt» rm/ter den invloed Van verdachte werd ont- kenlngcómmissie, verslag uit over het der rekening. De ontvangsten hebben bedragen f 1958.15 en de uitgaven f 2113.43 met een verlies van Een belangrijke rüwieldiefstalzaak, begraaf- twee jongelieden uit bet boerenland een be langrijke rol speelden, was heden aan de orde. Volgens den heer Lodder is dit hoog noodlg. Terecht stonden de 19-jarige smidsknecht en hü zou den gemeenteraad willen verzoeken Cornells Maria G. uit H.-H Waard, thans in de werkloozen te werk te stellen aan een nleu- voorarrest, en zijn makker Hendrik Jozephus R we begraafplaats. I ,OP vrüe voeten), doch eveneens uit H.-H. Waard Het oesvuur meenue aai, een eu auuc« c^cu- lük geen zaak is voor devereenlglng, waarbü nog komt, dat de gemeenteraad volkomen op de hoogte Is met bedoelde situatie. Hierna sluiting. Gemeenteraad Dinsdagavond kwam de ge meenteraad In vergadering büeen. onder voor zitterschap van den loco-burgemeester, wethou der Stumpel. Afwezig met kennisgeving de heer Baesjou. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van den Commissaris der Koningin In Noord-Holland waarbü mededeellng van eervol ontslag met Ingang van 1 Mei 1933 Mr. Blsschop als burgemeester' van Hoorn. De voorzitter, wethouder Stumpel, leest het Kon. Besluit voor en zegt dat dit schrijven niet zonder meer voor kennisgeving kan worden aan genomen. Spreker wil op den avond den dank overbren gen voor het vele wat Mr. Blsschop voor onze gemeente heeft gedaan. Het was wel jammer aat Mr. Blsschop op nog zoo tragische wijze van onze gemeente afscheid heeft moeten nemen en ook nu is zün gezondheidstoestand nog zoo danig dat zelfs bezoek van zün familieleden ver boden Is. Spr. gaat vervolgens na, wat gedurende zün 1154-jarige ambtsperiode door Mr. Blsschop In het belang van Hoorn Is gedaan, waarbü de tegenslagen hem niet gespaard zün om. de op heffing van vele Rljkslnstelllngen In onze ge meente. Ondanks dat wist Hoorn zich In inwo- nerstal te vermeerderen. Namens den raad bood spr. een buitengewoon kunstig vervaardigde bridgedoos aan. vervaar digd in een van de weinige Hoornsche indus trieën. Hierna werd een schrijven voorgelezen den zoon van Mr. Blsschop, waarbü deze mens zün vader den dank overbracht aan den raad voor de verleen-/ medewerking en wel in het bijzonder aan den gemeentesecretaris, den heer Room. Spr. besloot met den wensch dat Mr. Blsschop spoedig hersteld moge zün en nog vele jaren van zün welverdiende rust zal mogen genieten Hierna sprak wethouder Spaander namens de Wethouders een afscheidswoord, alsmede de heer Plomper namens de S.D.A.P.. de heer Dor- hout namens de V. D.-fractle, de heer Spaander namens den Vrijheidsbond en de heer Smits na mens de rechtsche fractie. De voorzitter dankte de sprekers namens Mr. Blsschop, waarna overgegaan werd tot het af- handelen der agenda. Allereerst kwam aan de orde het voorstel tot bestemming der gelden van het G. en B. Dit voorstel werd z.h_st. aangenomen alsmede de hiermede verbandhoudende suppl. begroetin gen na een enkele opmerlcing van den heer Zijp over den post groot f 2236 voor het uitbaggeren der buitenhaven welke thans op onvoorzien is gebracht. Voorts werd z.h.st. aangenomen het verleenen van een credlet voor het plaatsen van verkeers pelen. Hierna kwam aan de orde het voorstel tot wüzlging van de overeenkomst van geldleening gesloten met de Coöp. Bouwvereenlglng. De heer Plomper bepleitte verlaging van rente door de regeering daar de hooge huren voor werkloozen te zwaar zün. De heer v. Bockxmeer ondersteunde dit en wees op de mogelijkheid, den termün van aflos sing te verlengen. De voorzitter zegt dat B. en W. hun voort durende aandacht hieraan zullen blüven schen ken waarna het voorstel werd aangenomen. Afgewezen werd bet verzoek .van den Arbel- derssportbond voor subsidie ten behoeve van werkloozen voor deelneming aan het Pinkster- kamp te Almelo. Van de 8.D.A-P. stemden alleen voor Machielse en de heeren Hendriks en Zijp. Dan volgde nieuwe stemming inzake het ver zoekschrift van de Bouwver. „Goed Wonen" in zake den bouw van arbeiderswoningen. Allereerst volgde stemming over het principe: premie of niet, wat met 86 werd aangenomen. Met 95 stemmen werd besloten dit op 200 te bepalen. De voorzitter deelde mede dat B. en W de voorwaarden voor dezen premiebouw nader zul len ontwerpen. Na eenlge discussie werd de termün voor dezen premiebouw vastgesteld op 6 maanden met 9—5 stemmen. Hierna kwam aan de orde de vaststelling van een verordening op het verstrekken van sterken drank of zwak-alcoholischen drank in het klein op den openbaren weg in deze gemeente, welk voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heeren ZÜP en Plomper tegen. Het voorstel tot vaststelling van een verorde ning op de Geldschletbanken werd na eenlge toelichting z. h. st. aangenomen. Eervol onslag werd verleend aan Mw. Bls schopten Harmsen als lid van het College van Regenten van het Prat. Weeshuis. Hierna sluiting. Het is niet voor de eerste maal dat verduiste ringen in het paleis van Justitie te Alkmaar werden gepleegd. Thans was het de 42-jarige heer Jac. P.. Rijksklerk le klas in dienst van het parket bü het Kantongerecht, die wegens frauduleuze handelingen terecht stond. Hoewel na ontdekking der strafbare feiten gearresteerd, was hü na zün erkentenis op vrüe voeten gesteld, doch na een poging tot zelfmoord uit vrees voor herhaling van die wanhopige daad, wederom gevangen genomen en gedetineerd. De zaak werd Dinsdagmiddag voortgezet. Mr. v. d. Loos was aangewezen als raadsman en verdediger. Verdachte was thans aanwezig. Behalve de hem ten laste gelegde geldelüke verduistering, had hü ook nog extract-vonnissen en derge lijke bescheiden vernietigd.' Reeds in October van het vorige jaar was de heer de Vries, eveneens rijksparketklerk. op het spoor gekomen van de malversaties. De ver dachte werd toen in de gelegenheid gesteld bet verduisterde aan te zuiveren. Verdachte erken de hetgeen hem was ten laste gelegd. Het ver, duisterde bedrag was officieel vastgesteld op f 104, doch verdachte wist het niet precies meer. ’n Paar heeren. die den dreigenden greep van de Justitie door schikking hadden afgeweerd, werden als getuigen gehoord. Voorts de griffier Mr. Hoogstra verklaarde, dat op de kamer der Griffie ook andere rijks- klerken zich belastten met de Inning der schlk kingsgelden, gewoonlük was dit de heer de Vries, doch ook werd dit wel verricht door ver dachte. In de zaak betreffende de vernietiging of verduistering der extract-vonnissen en derge- Hjke bescheiden, gaf de heer de Vries de ge vraagde inlichtingen. Natuurlük, nu de heer P. die gelden niet verantwoordde werd de straf zaak doorgezet, een veroordeellng uitgesproken en deze vonnissen nu werden door verdachte, om ontdekking van zün fraude te voorkomen, achtergehouden en vernietigd. De dossiers ech ter waren nog ter griffie aanwezig, ‘n aantal vonnissen en transactie machtigingen waren zoek geraakt, verklaarde de heer de Vries. Het tijdstip der verduisteringen liep van Maart 1932 tot begin 1933. Met betrekking tot de extract-vonnissen en machtigingen gaf de verdachte aan de rechtbank nog nadere inlich tingen. Ook had hü achtergehouden een pro cesverbaal van hoofdagent Roorda. De echtge- noote van verdachte vond dit document in zün zak. Ten slotte werd gehoord de ambtenaar, mr. H. Bruyes Tack, die mededeelt dat verdachte was belast met het registreeren van de Ingeko men processen-verbaal. Een proces-verbaal te gen zekeren L. bleek niet ingeboekt te zün. om dat verdachte geen raad meer wist, had hü net proces-verbaal niet ingeboekt. De officier releveerde dat verdachte aan zün overigens nogal redelük salaris niet genoeg had en nu op eigen manier voor aanvulling zorgde en op buitengewone tijden fungeerde als vertegenwoordiger der griffie en stak hü de transactiegelden in zün zak. Zün collega, die de fraude ontdekte, wilde hem de das niet om doen, gaf hem als ehef van het personeel een ernstige waarschuwing en de gelegenheid het verduisterde aan te zuiveren. Doch verdachte ging stillekens met zün verduisteringen voort, tot elndelük alles aan het licht kwam. De ambtenaar was stom verbaasd wat alle maal achter zün rug was gebeurd. De Officier nam verdachte onderhanden en ten slotte kwam een lawine van feiten los toen verdachte In voorlooplg arrest werd gesteld. De vrouw van verdachte wist van deze trac- tementsaanvulling niets af. Puur egoïsme van den man. De Officier schilderde voorts de gevolgen van diens egoïstische handelingen, nu men- schen, die een transactie hadden aangegaan, by verstek werden veroordeeld en publiek aan de kaak gesteld. Die moesten toch wel denken dat het bü die rechtspraak een zoodje was Verdachte had den moed voorts niet gehad voor zün bedriegerijen uit te komen. Blijkbaar gaf hü zich niet de minste moeite ons zün ver antwoordelijkheid tegenover zün vrouw en ge zin te handhaven. De officier toonde weinig deernis met dezen man, die nu zat te snikken. Het was zün vrouw die meer reden had om te hullen. De Officier wilde zich tegen de schrikbaren de feiten ten slotte krachtig teweer stellen. De verduistering der officieele stukken nam de officier den verdachte nog het meest kwa- Hjk en in verband met een en ander vorderde de officier 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. Mr. ALKMAAR. 10 Mel. N.V. Alkmaarsche Eport- veUlng. Aardbeien 0.10030 per doos. AndUvle 3.006.90. Bloemkool I 15.0030.00, idem II 9.0013.00, Kropsla 0303.00, Komkommen 6.00 13.00 per 100 stuks. Prei 0303.60 per 100 bos. Postelein 0.35033 per bakje Rabarber 1.00 8.00. Raapstelen 0.40130. Radijs 0.703 30. Sel derie 190390 per 100 bos. Spinazie 0.100.43 per groote bak Tomaten 23.00 per 10O pond. Uien 160a.10 per 100 K.G. Wortelen 7.0013.00 per 100 bos Wrtlof I 6.509.00. Idem II 1.00 330 per 100 pond. BROEK OP LANGENDUK, 11 Mei. 1700 K G Gele kool 1.00130. 14000 K.G. Deense he Witte kool 0.600.70. 535 K.G. Uien 330. 8500 K.G. Bleten 0.60—030. V BARNEVELD. 11 Mei. Aan voer 3.430.000 klp eleren. Prijs 3.003.70. Handel tamelijk. BLOKKER. 10 Mei. „Op Hoop van Zegen" Scbotsche aardappelen 13.0037.00. Kriel 15.00— 18.00. Bloemkool 13.4016.00. Idem 3e soort 8.30 13.70. Idem 3e soort 4.306.30. Postelein 14.00. Prei 3.10. Rabarber 3.0011.00. Spinazie 1.60 3.00. Sla 0.40—1.40. Blaboonen 98.00100.00. Witlof 13.00. Wortelen 9.0010.00, Aardbeien 83.0088.00. Tomaten 44 00. BEVERWIJK. 10 Mel. R K. Coöp. Tuindenver. Kennemerland Sfeinazie 0.10035. Sla 035 0 75. Poeteleln 0.65—-0.8ö per kist. Asperges I 0380.47, idem II 035035. Idem III 0.17033. Wortelen 0.100.16, Rabarber 0.01‘A0.03, Raap stelen 0.010.03. Radijs 0.010.03. Peterselie 0.03. Selderie 0.040.05 Prei 0.030.06. Bloemkool I 0.160.30. Idem II 0.100.13 per stuk. HAARLEM. 10 Mei Groenlenmarkt. Spinazie 0.10035. Andijvie 0300.65. Postelein 030 0 70 per kist Brusselsen Lot 0.3003ö. Knak peen 0360.10 per K.G. Sla 130—3.00 per 100 krop. Raapetelen 0.501.00 per 100 boe Bloemkool 0.07 0.13. Komkommer 0.130.16, per stuk. Rabar ber 0 020.04. Radijs 0.01—0.03, PeteMëlie 0.08— 0.10. Selderij 0.05O.M), Prei 0.030.13. Asperges 't 0300.35 per bos. o HEM (ZuMer-Kogge). 10 Mei. Bloemkool I 13.30 1530. idem II 9.601330, Sla 0.50130, Spi nazie 1.35430. Rabarber 3 80430, Postelein 13.80—1430, Aardbeien 0941.03. HEILOO. 10 Mel. Exportveiling ,Bt. Wllllbror- dus" Aardbeien, vroege 0.330.34 per doosje. RadUs 0.18033. Selderie 0.13031. Rabarber 0.140.37, Wortelen 0.650.83 per 10 bos. Spina zie 0.14035 per kistje. Kropsla 1302.30 per 100. Bloemkool, le soort 0.130.18. Idem 2e soort 0.040.00 per stuk. Asperges, dik wit 0360 49, Idem dik blauw 031034. Idem dun wit 0.14 030, Idem dun blauw 0.06—0.13 per bos. NOORD-SCHARWOUDE. 11 Mei. 7400 K.G. Uien: Drielingen 090—1.00. Uien 3.203.70, Grove Uien 3.103.70. 700 K.G. Kroten 0.60. 7800 K.G. Roode kool 5.306.10, Idem doorschot 3.30 330. 63300 K.G. Deensche Witte kool 0.60—1.10. 11600 K.G. Gele kool 130—3.30, Idem 0.90. Doorgedraald700 K.G. K.G. Deensche Witte kool. PURMEREND. Het bestuur meende dat een en ander eigen- afkomstig. Die knapen hadden zich gedurende eea tijds verloop van eenlge maanden schuldig gemaakt aan geraffineerde diefstallen van rijwielen In verschillende plattelandsgemeenten en ook te Alkmaar. Door verdachte werden de diefstallen erkend. Het leeuwenaandeel kwam natuurlijk toe aan den jeugdigen smid, die van het zwijntjesjagen een formeel beroep had gemaakt. Gehoord werd de heer Wiggers, In kwaliteit van ambtenaar van het Genootschap. Deze heer had een uitvoerig rapport Ingeleverd en noemde de reclasseeringskansen voor eersten verdachte gunstig, mits hü rich gedurende een half jaar deed opnemen in een landkolonie. Verdachte af- I was al eens voorw. veroordeeld door den Politie- opening rechter. Dit betrof toen heling van sigaren. werd mededeellng gedaan van Ingekomen stuk- - - - ken, waaronder mededeellng van de stichting Wiggers het een zwak gevat Het is een onver- D. N. W. U., dat de tarieven voor 4. 5 en 6 schillig jongmensch. Deze verdachte verklaart kamerwoningen met 10 procent waren verlaagd echter thans tot inkeer te zün gekomen. Goedkeuring werd gehecht aan geldleenlngen voor uitbreiding van het waterleidingbuizennet en verbouwingen door de stichting der Drink waterleiding N. W. Utrecht, ten bedrage van ongeveer ƒ80.000. De gemeenten, waar de uit breidingen plaats hebben, zijn garant voor rente en aflossing der benoodlgde bedragen. Het gymnastieklokaal der openbare school wordt beschikbaar gesteld voor de Burger wacht. Tegen de heer Broerse. Besloten wordt tot verhuring van het Post kantoor aan het Rijk voor ƒ600 in plaats van 1000, daar het Rük wenscht te bezuinigen stuurslid. Naar aanleiding van het door eenlge leden gedane voorstel, om den afstand, waarvoor geen lijkkoets of rijtuig gebruikt behoeft worden, te verlengen, deelde het bestuur me de, dat men art. 2 van het reglement onver anderd wenscht te laten en dat de afstand voor vrijstelling van lükkoets of rijtuig, door het bestuur was bepaaló: van af de Sljjksteeg- brug tot de brug bü de Zaagmolenhaven. De vergadering ging na toelichting hiermede accoord. Verder wordt medegedeeld dat de heer Joh. 1 Schellens tot kleedingbewaarder was benoemd en tot reserve voorlooper en aanzegger de heer R. Rougoor. De pogingen om een afd. op te richten te Oude Nledorp, waren mislukt, daar men in die gemeente Inmiddels zelf een vereenlglng heeft opgericht. Het ledental ging In bet afgeloopen jaar met 5 vooruit. Het bestuursvoorstel om de contributie over 1933 met 25 pCt. te verlagen, werd, na toelich ting en bespreking, door de vergadering aan genomen. Het bestuursvoorstel om het gratis verstrek ken van één volgrütuig in te trekken, wordt door de vergadering verworpen. Bü de rondvraag besprak de heer Lodder de 1 mogelijkheid dat de vereenlging actie voert voor het verkrügen van een nieuwe plaats.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2