naar SELF-HELP! Middenstandsvraagstukken J. B. Koster, Alkmaar Uit Alkmaa JAN DE VRIES TAKKEN BEZEMS Doodgeschoten Bezuiniging! :n r STEUN GEWENSCHT DAMES i Voor het AANNEMEN MATROZENPAKJES gekleurde SPORTPAKJES WELKE WEG DAN WEL? Tegenweer! DONDERDAG 11 MEI HET CONFLICT TE IJMUIDEN Voorat ellen van B. en W. van Zaan dam tot wyziging der Ge- meentebegrooting 1933 Stand op heden Het moet nu wel Door i enz., enz. koopt bii WUGH - buitengew. zitting) Rede van den voorzitter Jaarverslag BAKERCURSUS W. G. KRUIS FAILLISSEMENTEN BURGERLIJKE STAND Lijk van een jager gevonden in sloot langs den weg CONCOURS HAARLEMSCHE KEGELBOND LEVERINGEN TEN BEHOEVE DER GEMEENTE ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR ALKMAARSCHE POLITIE RECHTER FIRMA TJ. VAR ALTHUIS Ce. BELLAM YSTRAAT 5-7 - TELEFOON 80009 N.V. Drogisterij en Chen%icaliënhandel Telefoon 324 Alkmaar Handschrobbers,baleinen bezems,ragebollen, stoffers, boenders, sponzen, zeemleer, kwas ten, dweilen, 9° Niet uit eigen geweer die Blauwe een de plaatsvervangende aan ie i tüd Mar gare tha Ruiter, 2 t 'r 16 I 2. o. te 3. Wó verwózen naar de advertentie van het Wlt-Gele Kruis, waarin een cursus wordt aan- gekondlgd voor de opleiding van verzorgster van moeder en kind tijdens den kraamtijd. Ter griffie van de rechtbank alhier Is gede poneerd de indeelingslljst betreffende het fail lissement van A. de Moei, caféhouder. Dijk 13. Alkmaar. Ultkeerlng 5,9 pet. ng. en -an lar de oor- niet toet hof Met de jassen uit! Met de hakken in de klei! Gaat mee met Uw Tijd Staart de waseb naar de NIJVERHEID 0. in n LANGESTRAAT MAG DALEN EN STRAAT KOSTER S VOLKSZAAK) llfw ge le ans in he re - 42 d. 30 aart ver- di- mis- Khe N., L. aan sch eer- sas- 1 J C. ster Tse, N. uw- O M) 0. rie II 00 Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 9 Mei Centrale Raadsvergadering van de Haarlemsche Hanze te Den Haag Doede D., Bovenkarspel, gedetineerd, diefstal. 3 maanden gev. voorwaardelljk met 3 proef jaren en onder toezlchtstelllng voor den van 1 jaar en nader omschreven bjjz. voorwaar den. Voorts wordt hó gedeporteerd naar een landkolonie. ■arte^ bedrijfsleven (de veehou- iiMKui schept men werkloos heid. Vormt xqgg^andere bedrijfstakken óm. begint men b.v. tarwebouw in streken, waar tot nog toe slechts sprake was van de aan veel meer handen werk verschaffende In tensieve cultuur, dan schept men opnieuw werkloosheid. Daarom zal eene Regeerlng die bedrijven van zoo groote beteekenis als land- en tuinbouw van boven af gaat rege len en inkrimpen, er niet aan kunnen ont komen, ook voor de andere deelen van ons bedrijfsleven meer te doen dan tot nog toe Die plicht wordt haar opgelegd door het feit, dat een agrarische dictatuur werkloos heid schept door de beperking van sommige bedrijfstakken, terwijl bovendien de in han del of nijverheid werkzame blnnenlandsche consument van land- en tuinbouwproduc ten zich ten behoeve van de producenten dier artikelen een last ziet opgelegd en op dien grond aanspraak mag maken op meer dere belangstelling der Overheid óók voor het bedrijf, waarin hij zijn bestaan moet vinden. Wanneer men zich vereenlgt met een over heel de linie radicaal Ingrijpen In onze agrarische bedrijven, waarvoor de basis is gelegd in de landbouwmachtigingswet, dan dient men de consequenties daaruit te trek ken en moet men onderschrijven de vol gende zinsnede uit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over die wet. We lezen daar en wij voor ons stemmen daarmede volkomen in: twee raadsleden in W ormerveer Alleen een middenstand, die voldoende so ciaal en politiek geschoold te, zal die vraag stukken aan kunnen. Wó hebben noodig meer sociale en politieke scholing, door studie, door nauwgezette lezing van de organen en de overige publicaties onzer organisatie, maar ook door ernstig en onver droten werken In de sociale en in de politieke organisatie. Voor de versterking der positie van den mid denstand naar buiten te vooral noodig meer be langstelling voor het werk der Katholieke Staatspartij. Ook de katholieke jonge middenstandsbewe- ging zal nog veel meer de belangstelling van den middenstand moeten hebben. En niet al leen doordat de totstandkoming van de K. J. M. V. wordt bevorderd, maar vooral, dat de leden hun eigen zoons en familieleden als leden tn de K. J. M. V. brengen. Als wU van één ding zeker kunnen zijn, aldus eindigde spr., dan wel hiervan: dat alleen die middenstand een toekomst waard is. die bereid is voor zjjn toekomst te vechten! (Applaus.) -Een structuurwijziging van den landbouw volgens een vast plan dient haar complement te vinden in een niet minder systematische regeling van andere takken van bedrijf, in de allereerste plaats van de industrie, welke onder de bron nen van volksbestaan wel de voor naamste plaats inneemt.” Willem W. koopman Behagen. Bedrog, straf baar gesteld bó artikel 329 sub. 2 Wetb. V. Strafrecht f 25 boete of 25 dagen hecht, en f 10 schadeloosstelling. Blauwe en VOOR WEINIG GELD meer gezelligheid in Uw hui» wanneer U Uw behang HAARLEMMERDIJK 69 - TELEFOON 40787 wassend aantal aanvragen bó het Santosfonds. Helaas geven daartegenover de inkomsten van Santos een daling te zien. De middenstand moet allereerst zooveel mo gelijk zichzelf helpen; dan zal hij ook met des te meer recht een beroep kunnen doen op de hulp van de overheid. Het stelt ernstig teleur, aldus vervolgde spr., dat een maatregel tot verleening van crisis- credlethulp aan den middenstand zoo lang uit- blljft. Waar alle standen en groepen worden ge holpen, begrijpt de middenstand niet, dat op een eenvoudige regeertngsgarantie voor credie- ten aan gezonde middenstandsbedróven, die door de crisis In moeilijkheden zijn geraakt, nog steeds moet worden gewacht. De middenstand rekent er op, dat een der- gelljke steunmaatregel door de nieuw optre dende Regeerlng aanstonds aan de Kamer zal worden voorgelegd. Het is de hoogste tijd! Daarnaast wordt van de Regeerlng gevraagd, dat zjj bij de crisis-maatregelen ten behoeve van andere standen de organisaties en de be langen van den middenstand niet vergeet. Bijzondere belangstelling heeft In den Bond steeds gehad het vraagstuk van de Amsterdam- sche melkvoorzlenlng, welke kwestie thans weer aan de orde te. Er is een voorstel van een gemeentelijke com missie tot stichting van een monopolistisch gemengd melk bedrijf dat In dezen neerkomt op een gemeentelijk bedrijf. Gelukkig te thans bereikt, dat de gezamen lijke organisaties van melkveehouders, de melk inrichtingen en de melkslljters te Amsterdam zich vereenlgd hebben uitgesproken tegen een monopolistisch gemengd bedrijf, en vóór een anderen grondslag In overeenstemming met de Warenwet en het Melkbesluit, waarop een defi nitieve oplossing van het vraagstuk, die èn In hygiënisch èn In economisch èn In maatschap pelijk opzicht gezond kan worden genoemd, mogelljk Is. Een bedreiging voor den middenstand van ge heel anderen aard Is de grootere belangstelling voor de verbruikscoöperatie. Daartegenover zullen wij. aldus de voorzitter. In onze katholieke gemeenschap moeten doen doordringen het besef, dat het maatschappelijk hervormingsplan van „Quadragesimo Anno”, de ordening van het bedrijfsleven op den grond slag van publlekrechteljjke bedrijfsorganisatie, niet vereenigbaar Is met de coöperatie, die In wezen uitgaat van de liberale, individualistische Het zijn uiterst belangrijke en zeer ver strek kende vraagstukken, die in dezen tijd voor den middenstand aan de orde komen. 1 1. c. Dieles, Getrouwd: Klaas Pleket Weeserik en Alida Anna van de Pol; Jan Zwart en Bettje Klomp. Geboren: Lucas, z. van Lucas Hoogendók en Trijntje Verbeek. Overleden: Antonia jaar. den dienst 1932 en als de begrootlng op normale wijze sluitend wordt gemaakt, d_w.z. dat geen éénmalige dekklngsmlddelen worden gebruikt. Volgens de opvattingen van de Regeerlng zou dus op den gewonen dienst nog gevonden moe ten worden een bedrag van f 171.000.—, zijnde 31.000 batig slot van 1931, f 50.000 afschrij ving op ongedekte crisisuitgaven van 1932 en 90.000 volgens de vastgestelde begrootlng uit de aflosslngsfondsen der lichtbedrtjven. Ged. Staten gaan naar B. en W. mede- deelen niet zoo ver. Zij verlangen niet dat op de begrootlng voor 1933 de beschikking over het batig slot van 1931 achterwege blijft, zoodat volgens dit college 140.000 gevonden zou moe ten worden. B. en W. leggen het gevoelen van Ged.'Sta ten zóó uit, dat deze geen overwegend bezwaar hebben tegen het 'gebruik van de wlnstreserve der gasfabriek, omdat verschuiving van lasten hiervan niet het noodzakelijk gevolg te. Naar aanleiding van deze opmerkingen er kennen B. en W, dat de vastgestelde begroo tlng lasten verschuift naar volgende jaren en dat dit alleen toelaatbaar te als volgende jaren die lasten kunnen dragen. Zij geven toe. dat daaromtrent geen enkele zekerheid bestaat. De politiek van de Regeerlng en Ged. Staten achten zij daarom juister. ZIJ hebben er alleen bezwaar tegen, wijl deze dwingt tot maatrege len, die zij op zich zelf verkeerd achten. De gemeente zeggen B. en W. moet ech ter bestuurbaar blijven en daardoor Is een goed- begrootlng noodzakelijk. De gemeente stAat zich de middelen te verschaf- Naar aanleiding van de nota van opmerkin gen van Ged. Staten en van de verlangens der Regeerlng. hebben B. en W. bij den gemeente raad van Zaandam een serie voorstellen Inge- dlend tot wijziging der begrootlng. Onder de bezwaren, die Ged. Staten omtrent de ingediende en door den Raad vastgestelde begrootlng maken, hebben zó ernstige beden king tegen het versterken van de gewone ont vangsten van de gemeente met een ultkeerlng van door afschrijving beschikbaar gekomen middelen der llchtbedrljven. Het verschuiven van lasten naar 'de toekomst kan, naar het oor deel van dit college, niet dan bó strikte nood- I worden toegestaan, aangezien de -begrootlngen deze lasten niet zullen kunnen dragen. Deze noodzakelijkheid achten Ged. Staten thans nog plet aanwezig. Ged. Staten hebben een lóst van posten aan gegeven. waarvan verlaging In overweging zou kunnen worden genomen tot een gezamenlók bedrag van 69.784.waarbó zó te kennen geven, genoegen te willen nemen met afwókin- gen daarvan, mits geen verschuiving van lasten naar de toekomst plaats heeft. De Regeerlng heeft te kennen gegeven, dat de kasgeldleening uit 'sRóks kas alleen ver lengd en zoo noodig verhoogd kan worden, als In de begrootlng wordt opgenomen een post van 50.000 wegens afschróving op de niet uit de gewone middelen gedekte crisisuitgaven van De Industrie Is voor ons volksbestaan van zeker zooveel gewicht als de landbouw. In normale tijden geeft zij aan tweemaal zoo veel arbeiders werk. Hare belangrijkheid zal nog toenemen, naarmate ons agrarisch bedrijf door de internationale omstandig heden, die zijn export belemmeren, wordt teniggedrongen. En voor haar we wezen daarop in ons tweede artikel is tot nog toe bij lange na niet gedaan, wat voor den landbouw tot stand kwam. Maatregelen, die haar een behoorlijken export doen verwerven of behouden, maat regelen, die haar het haar toekomend rechtmatig deel van den blnnenlandschen afzet reserveeren, maatregelen, die ertegen waken, dat zij nog langer werken moet togen prijzen, welke haar ondergang betee- kenen, mogen niet langer worden uitge- -»told. En evenals bij den landbouw dient ook ten haren behoeve opgetreden in een breed plan. In een kader, dat alle in het nauw geraakte belangen naast elkaar zet en tegen elkander afweegt. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Velsen te het Umul- der conflict en de naar aanleiding daarvan ge nomen orde-maatregelen besproken. Van verschillenden kant betuigde men zón In stemming met de door den burgemeester uit gevaardigde voorschriften. Met 16 tegen 8 stemmen werd besloten tot bekrachtiging der genomen maatregelen. Betreffende de gisteren in Den Haag gehouden 49e vergadering van den Centralen Raad van de Hanze In het Bisdom Haarlem, bericht men ons nader, dat de directeur van het Nationaal Hanze bureau, het Tweede Kamer-lid Mr. van Hellenberg Hubar, en Rector Timp uit Haar lem. alg. bondsadvlseur van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniglng mede aanwezig waren. Bó de behandeling der agenda bracht de voorzitter ook het Mldco-zegel (rabatzegel) ter sprake, dat als wapen van den middenstand tegen de coöperaties te bedoeld. Deze kwestie zal as. Donderdag door de drie groote Midden standsbonden met het bestuur der Mldco wor den besproken. Tot uitbreiding van het Nationaal Hanzebe- stuur, waaraan een sociaal-juridlsche en eco-' nomlsche en een commercieele afdeellng zal worden toegevoegd, te reeds besloten en volle dige medewerking van de Hanze is daaraan toegezegd. De directeur van het diocesaan Hanze-bureau, Mr. F. J. H. Bach, deed vervolgens eenige me- dedeelingen met betrekking tot het lidmaat schap van de stands-organisatie en van de vak bonden, waarmede het bureau zich bezig houdt, De plaatselóke afdeelingen kunnen daarbó een af wachtende houding aannemen. De heer J. Th. Peters uit Amsterdam deed eenige mededeelingen omtrent het Diocesaan Voorschot-Instltuut. waarvan hó de oprichting van plaatselóke afdeelingen aanbeval. och er is méér! Wanneer èn in den I J landbouw èn in de Industrieels bedrij ven onder den dwang der omstandig heden tot een dwangsysteem wordt over- Besaan, dat men onzentwegen „Planwirt- Aan het jaarverslag van den Bondssecretaris die allereerst herinnerde aan de plechtige en geestdriftige viering van het vilveren feest te Haarlem, ontleenen we verder de volgende bij zonderheden De economische crisis heeft ook In 1932 haar verwoestend werk verricht. Vanzelfsprekend werd dan ook de activiteit van de organisatie voor een goed deel door de crisisomstandigheden bepaald. Een breede en krachtige actie te door onzen bond ontplooid om crisls-credlethulp te beko men voor den middenstand. Het spreekt vanzelf, dat ook de contingen- teering voor onze organisatie verschillende werkzaamheden heeft medegebracht, terwijl In het najjar de Weeldeverterlngsbelastlng. die wó zoo veilig opgeborgen waanden, weder de aandacht kwam vragen. Het aanzien en de positie der volwaardige middenstandsorganisaties zien wó geleidelijk stijgen. De middenstandsbonden werden mede als werkgevers-centrales erkend door hun opneming In de Commissie van Overleg der Centrales van Werkgevers en Werknemers met de Rljksver- zekeringsbank. Zelfs zonden de Ned. middenstandsbonden In 1932 hun eersten afgevaardigde, zij het nog slechts als adviseur van de gedelegeerden, naar de Internationale Arbeldsconferentle te Genève. De afdeellng voor economisch verkeer, thans genaamd „commercieele afdeellng". Is In 1932 bó het Bureau van den N. R. K M. nog niet tot stand kunnen worden gebracht. De zaak te helaas vertraagd door haar te verbinden met besprekingen over concentratie De R K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem hield gister zón Centrale Raadsver gadering In Den Haag. Deze goed bezochte bóeenkomst werd ge opend door den bondsvoorzitter, den heer C. J. G. Struycken, die allereerst opmerkt, dat de katholiek-soclale organisaties In Nederland, ook voor den middenstand en de patroons, al In him mannelóke jaren zón. De Middenstandsbond beeft zón 25-jarig be staan al achter den rug. En toch hebben de Bisschoppen van Neder land het noodig geacht In 1933 hun Vastenbrief nog eens geheel en speciaal te wijden aan de katholieke sociale organisatie. Duldelóker dan het In den jongsten Vasten brief werd gedaan, kan het niet worden gezegd, dat de neutrale organisatie, ook voor den. ka tholieken middenstander en werkgever, verboden terrein is en dat het lidmaatschap der katho lieke organisatie tot zijn plichten behoort. Moge dit klemmende woord van het geza menlijke episcopaat van Nederland nu eens worden verstaan I Spr spoorde er voorts toe aan, dat de geor- ganiseerden middenstand thans ook zorgt voor een zoo groot mogelóke opkomst op den Ka tholiekendag te Delft. Nog steeds te het helaas niet mogelijk In op gewekte woorden te spreken over de economi sche omstandigheden van ons land. De crisis werkt door, en de internationale toe standen. die ons nationale huishouden zoo ern stig beïnvloeden, wijzen nog allesbehalve ver betering aan. De middenstand wordt daarbij niet gespaard. Het aantal faillissementen in de eerste vier maanden van het jaar steeg In vergelijking tot 1932 nog van 1531 op zichzelf al zoo n schrik wekkend hoog getal tot 1600. Hoezeer de nood onder den middenstand groeit blókt wel heel scherp uit het nog altijd nel glijdt Nederland thans langs de ^helling der krisis naar beneden. De LJzwaarst geteisterde takken van ons bedrijfsleven werden voor zoover zij van doorslaggevende beteekenis zijn voor ons volksbestaan met tientallen millioenen gesteund. Maar de neergang duurt voort Landbouw en tuinbouw, handel en industrie hollen naar omlaag, omdat tegen de zaken dier neerwaartsche beweging voldoende werd en wordt opgetreden. Wat den landbouw betreft, heeft het groote complex steunmaatregelen, die, één voor één, naar gelang de nood neep, tot stand gekomen, alle onderling verband mis ten, tenslotte de Regeerlng tot de conclusie geleid, dat de tijd voor krasser en meer omvattend ingrijpen gekomen is. „Steun- verleening door kunstmatige prijsvorming.’ zoo schreven de Ministers Verschuur en De Geer in dé Memorie van Toelichting op hun ontwerp-landbouwmachtlgingswet, „kan op den duur niet nalaten een toestand te scheppen, waarbij regeling der productie moet volgen.” En dat ontwerp gaf dan ook aan de Regeerlng de volmachten, om, zoo noodig. de productie van een aantal agrari sche producten te beperken. Het zou immers onvermijdelijk tot een débacle leiden, in dien onze kleine volksgemeenschap maar maand in maand uit, jaar in jaar uit. de geweldige verliezen op den export betalen bleef, terwijl de kans, dat die export zich nog ooit tot den ouden omvang herstellen xal, verkeken is. Als straks de nieuwe Kamer aan het nieuwe Kabinet de bevoegdheden geeft m de mate, waarin Minister Verschuur- ze vroeg, zal de Regeerlng op soepele wijze heel het agrarische productie-apparaat kunnen beheerschen. Zij zal dan de afzet mogelijkheden kunnen bezien en naar be vind van zaken dwingend kunnen optreden ten opzichte van den omvang der produc tie. De vrije werking der wet van vraag en aanbod, die onze landbouwende bevolking in den afgrond joeg, zal daarmede zijn uit geschakeld. Het is het eenige systeem, dat, door deskundigen weloverwogen toegepast, ons agrarisch bedrijf op den duur in stanci 'kan houden In den omvang, welken de om standigheden nu eenmaal opdringen. Maar dit systeem leidt tot consequenties. Krimpt men in verband met 'de zwaar ge havende exportmogelijkheden sommige tak ken vttn agr: derjj b.v.) 1 gekeurde Is niet in fen. die deze huns Inziens verkeerde maatrege len niet noodig zouden maken. Verzwaring van lasten door verhooging der bestaande of Invoering van nieuwe belastingen achten B. en W. niet wenschelók, zoodat het eenige middel te de uitgaven nog meer te be perken. B. •en W. meenen, dat het meer aanbeveling verdient deze zelf aan te geven, dan dat ande ren een keuze doen, waardoor dingen zouden kunnen gebeuren, die men nu nog kan trachten af te wenden. Na aangegeven te hebben welke van de door Ged. Staten aangegeven bezuinigingen naar X oordeel van B. en W. niet kunnen worden In gevoerd, komen zó tot de volgende voorstellen: ie; verlaging der presentiegelden voor de 'le den van den Raad van f 8.op 6.per zitting met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1933; 2e. het beëindigen van lidmaatschappen van verschillende vereenlgingen; 3e. het laten vervallen van bijdragen aan ver schillende vereenlgingen, o.m. aan de vrywll- llge reddingsbrigade, malaria-bestródlng. drankbestrijding; 4e. geen gratificatie aan het polder-personeel met de kermis; 5e. geen belooning hoofden van scholen; 6e. opheffing van toezicht van gemeentewege op het maken van huiswerk door leerlingen van het Lyceum; 7e. vermindering van het subsidie aan de Openbare Leeszaal nogmaals met 500. 8e. opheffing van de avondschool voor vol wassenen. Op deze wóze wordt 9000.— bespaard. Voorts stellen zó voor in plaats van 50.000 wegens afschróving op het crisistekort 1932 25.000 op de begrootlng uit te trekken. Verder wenschen B. en W. 45.4000 te put ten uit de wlnstreserve van de gasfabriek en achterwege te laten de 10 pet. wlnstreserve, die telken jare moet worden Daarnaast begrootenkz overeenkomst met de de gemeente een ontvangst van 8000. Ten slotte stellen zó voor de verlofstoelagen aan de gemeente-ambtenaren en werklieden te laten vervallen, waardoor f 15.000 bespaard wordt en bovendien opnieuw een loonkortlng In te voeren van 3 pet., besparing 30.000, even eens met terugwerkende kracht. B. en W. deelen mede, dat omtrent deze voorstellen de meerderheid en de minderheid In hun college het wens zón gewerden, waarbó ®P- gemerkt dient tg worden, dat de laatste.de mp- tlveering niet in alle opzichten juist acht. Te Mlddelbeers Is in den afgeloopen nacht, in een sloot het lók gevonden van den 53- jarigen landbouwer T. Dicker uit Mlddelbeers. Toen de heer Dicker Dinsdagavond om tien uur nog niet thuis was gekomen, ging zón familie en de polltie er met lantaarns op uit om hem In de donkere bosschen te zoeken. Te on geveer twee uur In den nacht vond men het lók van den heer Dicker met een schotwond In den hals, terwól de schedel een kleinere wonde vertoonde. Het geweer van den heer Dicker hing hem nog op den rug. Het was ijlet geladen Het wordt niet onmogelók geacht dat Dicker ts getroffen doftr een schot van een persoon, die hem op de jacht vergezeld zou hebben. Dicker, die In het bezit is van een jachtacte, was Dinsdagavond per rówiel op de konónenjacht gegaan. Het rówiel te nog niet teruggevonden. De marechaussee heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld. Het terrein van het ongeval is In wóden omtrek afgezet. Hedenmiddag zal het parket arriveeren. De omstandigheden wózen erop, dat Dicker niet door een schot uit zón eigen geweer kan zón getroffen. van de bureaux der diocesane Bonden met het Bureau van den N. R. K. M., welke besprekin gen zonder resultaat zón gebleven. De Katholieke Jonge Mlddenstandsbeweglng zoowel diocesaan als landelók heeft in 1932 een verblódende vlucht genomen. Na lange discussies gaf de Najaars Centrale Raad zón sanctie aan ’n specialen post op de begrootlng. waaruit steun kan worden verleend aan de grootste afdeelingen, die het in de brandpunten van den mlddenstandsstrijd als plaatselóke afdeellng het zwaarst te verant woorden hebben. Het aantal Gewestelóke Federaties werd uit gebreid met de Federatie voor Noord-Hollands Noorderkwartier. Het Centraal Bureau diende van voorlichting over de meest verschelden onderwerpen en gaf tal van adviezen aan besturen en leden op rechtskundig gebied en In belastingaangelegen heden. Voor de eigen Instellingen werd een groote activiteit aan den dag gelegd. Het aantal vereenlgingen was aan het begin van het jaar honderd; zes nieuwe afdeelingen werden opgericht. Het aantal leden bedroeg begin 1932 8218. In den loop van het jaar traden 1654 leden toe, doch moesten worden afgevoerd 949 leden, zoo dat de netto-voorultgang bedroeg 423 leden. Einde 1932 bedroeg het ledental 8641. schaft” noemen mag (al Is het heel ietr anders dan wat men mét dit woord 'elders bedoelt) en dat de productie aanpast aan den afzet, dan sta steeds voorop, dat een zeer belangrijk deel van dien afzet was afzet In het buitenland. Dat die afzet in het buitenland voor een zeer groot percen tage verloren ging, te de oorzaak-bij-uitstek van alle ellende. En tegen die oorzaak werd in het verleden te weinig gedaan. De Regeerlng, die de agrarische bedrijven „regelen” gaat en die naar onze meenlng ook de industrie op dezelfde wijze moet behandelen, zal dan ook op de eerste plaats met de hardnekkigheid van een terrier heb ben te vechten voor den afzet onzer pro- tucten in den vreemde. Zij zal eerst mogen overgaan tot beslissingen, die bepaalde ex- pcytbedrljven inkrimpen, nadat zij tot het uiterste zich heeft ingespannen, om de af zetgebieden, die reeds ontruimd moesten worden, terug te bekomen en om dreigende verliezen van afzet tegen te houden. De wai>enen, om zich in het defensief ijverig te weren, heeft zij reeds of kan zij zich verschaffen. Zij beschikt over de be voegdheden, die de Deviezenwet haar gaf. Zij make daar gebruik van. Zij heeft „Crislslnvoerwet”. En zij behoeft maar aan de Staten-Generaal verruiming te vragen van de bevoegdheden, haar door deze wet toegestaan, om niet slecht-, „overmatigen doch allen ongewenschten invoer te kun nen weren. Dan kan z^ optreden tegen de verschillende vormen van dumping, dan kan zij de soms zeer funeste bultenlandsche trustpolltiek doelmatig bestrijden, dan be hoeft zjj niet meer de contingenten voor alle landen proportioneel vast te stellen, maar kan zij onderscheid maken tusschen landen, die ons r e d e 1 ij k. en landen, die ons onredelijk behandelen. Voorts ga zij nu eindelijk eens over tot een ferme tariefpolitiek. Te lang reeds heeft men (hopend tegen alle hoop in, dat de fraaie woorden van Genève tenslotte een maal in daden zouden worden omgezet) gewacht met -het Invoeren van een onder- handeiingstarief, dat onze onderhandelaars die de zure taak hebben, om, praktisch on gewapend, telkens in het strijdperk te tre den voor het behoud onzer exportmogelijk heden, in onnoemelijk sterker positie plaatsen zou. De onderhandelingen, pas nog te Berlijn gevoerd en daar kon men dan nog als contra-prestatle een verlaging der rente van het Nederlandsch-Dultsche cre- dlet in het geding brengen hebben op nieuw afdoende bewezen, dat het de aller hoogste tijd is, om ons handelspolitiek arsenaal aan te vullen. Binnen den kortst mogelijken tijd zullen wij hebben te zorgen, dat onze onderhandelaars, als zij uittrek ken naar de hoofdsteden van Europa, niet langer nederig een smeekschrift behoeven aan te bieden, maar met de zelfbewustheid van den Nederiandschen koopman een „do ut des”-polftlêï: een wederkeerigheids- politiek kunnen volgen. „WIJ hebben” aldus Minister Verschuur eens in de 't'wèede' volgende bc Kamer „het langst stand gehouden bjj het aan flarden geschoten vaandel van den vrijhandel.” Thans moet ons realiteitsbesef ons er toe brengen, de reciprociteit in onze vaan te schrijven. Zooals tot nog toe, wij herhalen het, gaat het niet langer. Hoe zal het komend kabinet hier tegen over staan? Op het moment is nog niet bekend, wie de mannen zijn, die het zullen vormen, en welke de partijen, die het zullen schragen. Korpswedstród (klasse A). T7 Hollands I, Eindhoven 306. 2. Jumbo, Apeldoorn 287. \3. Klein Hamburg, Delft 268. 4. T.O.P. I, Haarledt 266. 5. N.W.T.L. I, Amsterdam 261. Korpswedstród (klasse B). 1. Richten en Rollen II. Haarlem 251. 2. T.OB. II, Haarlem 222. 3. N.W.TL. H, Amsterdam 215. Club Kampioenschap N. K. B. 1933. 1. Hol land I, Eindhoven 599. 2. Jumbo, Apeldoorn 574. 3. Klein Hamburg. Delft 558. 4. T.W.TL. I, Amsterdam 534. 5. T.O.P I, Haarlem 522. Persoonlók Kampioenschap N. K. B. 1933. 1. N. P. Visser, Haarlem 142. 2. N. Tummers, Heemstede 133 (20) 4 m. 0.-3. Jos. A. Jansen, Elndhjven 133 (20) 5 m. 9, 4. Jos. Dieles, Eindhoven 128. 5. C. Donk, Eindhoven 125. Maar wel zal naar alle waarschijnlijkheid Dr. Colljn de leider wezen in de komende jaren. Dr. Colijn, die in het internationaal milieu tot het laatste toe met hardnekklgen moed de vaan van den vrijen handel om klemd heeft, trok tot nog toe in ons eigen parlement de consequenties van zijn hou ding te Genève. Zelfs de zuiver fiscale tijde lijk heffing van opcenten op ons tarief vond in zón oogen geen genade. Den Colljn van toen hebben wij niet kunnen bewonde ren, omdat wij van oordeel zjjn, dït^ons land hoezeer oprecht den vrijen handel aanhangend en verdedigend zich niet behoeft op te offeren aan wat door kwaden wil en onverstand der wereldbeheerschende naties meer en meer een hersenschim ge worden is. Toch zijn van den huldigen kabinetsfor mateur in de Tweede Kamer ook wel eenj andere klanken vernomen. Op 1 Juni 1932 bij de behandeling der Deviezenwet ver klaarde hij zich bereid, „om de Regeerlng te steunen bij maatregelen, die de bedoeling hebben ons te verweren, wanneer dat ver weer noodzakelijk te.” Toen sprak hij de woorden en zjj maakten indruk in het buitenland dat de menschen, die nu maar eens de jassen wilden uitgooien, goed moesten beseffen, dat het dan ook op vol houden aankwam. Eenmaal tot tegenweer overgegaan, zou men met allebei de hak ken in de klei dóór moeten zetten tot het bittere einde. Tot die houding zal Nederland thans die nen te besluiten. Indien Dr. Colijn daarbij voorgaat, zal de groote meerderheid van het Nederlandsche volk achter hem staan met de volharding, die hij noodzakelijk acht. Met de jassen uit! Met de hakken in de klei! i gestort. zó uit een te sluiten adlo-dlstrubuanten In Personeele wedstród. Enkele kaart. Schouten. Haarlem 43 (9). 2. Jos. Eindhoven 43 (8). 3. J. J. Stevens. Amster dam 42. 4. J. Genefaas. Alkmaar 41. 5. J. Kuót Apeldoorn 40 (9>. Serie Kaart. 1. C. de Lange. Alkmaar 114. 2. Jos. A. Jansen. Eindhoven 113. 3. J. Kuyt. Apeldoorn 108. 4. J. Visser, Apeldoorn 103 (14). 5. J. Genefaas. Alkmaar 103 (13). Vèste Baanwedstród. Hamburgertelling. 1. Lou, Haarlem 114. 110. 2. J. de Paus. Haarlem 114. 100. 3. A. Snep, Amsterdam 110, 102. 4. H. Frantzen, Haarlem 110. 5. J. Beeren, Haar lem 101. Vaste Baanwedstród gewone telling. 1. Lou. Haarlem 42. 41. 2. H. Denkers. Zandvoort 42. 3. Mevr. Schouten, Haarlem 41. 40. 4. G. Schou ten. Haarlem 41, 37. 5. W. Kuyk. Haarlem 39. 38. Vróe Baanwedstród gewone telling. 1. H. Denkers. Zandvoort 45. 2 Job. A. Jansen, Eind hoven 44. 43. 3. N. Tummers. Heemstede 44, 39. 4. Lou, Haarlem 43 5. J. Móssen. Amster dam 42 Vróe Baanwedstród HamburgertelliW- 1. Mul ler, Den Haag 2 m. 120 2. Lou. Haarlem. 120, 114. 110. 3. N. Tummers. Heemstede 120. 114, 104. 4. J. Móssen. Amsterdam. 120. 106. 5. H. Frantzen. Haarlem 120. Duo-wedstród. 1. de Beurs en J. Smet, den Helder 82. 2. Vroom cn de Vries, den Haag 80. 3. H. Denkers en H. Louw. Haarlem 79. 4. J. Boom en de Lange. Alkmaar 78, 72. 6. L. Dost en A. ter Horst, Haarlem 76. De heer Joh. de Boer Dzn., ingezetene van de gemeente Wormerveer. heeft zich In ver band met de samenstelling van den Raad der gemeente Wormerveer tot het college van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland gewend om dlt<er op te wózen, dat van de dertien le- den’,' welke genoemden Raad vormen, twee door bem met naam en functie genoemd z.L mlddellók dan wel onmlddellbk deelnemen aan levëringen ten beho8>ë dë»ei,’gëmeentt': vtni wie de eerste met betrekking tot het materiaal der brandweer en ten dienste van de. aan de ge meente toebehoorende en door haar geëxploi teerde brug over de Zaan en de tweede met be trekking tot het door de gemeente beheerde en geëxploiteerde ziekenhuis, terwól een derde lid ook door hem met name genoemd is ge huwd met een ambtenaar, vanwege het ge meentebestuur aangesteld en daaraan onderge schikt. Deze samenvloeiing van b^ekkingen en be langen acht genoemde heer ran voldoende be teekenis om van Gedeputeerde Staten een on derzoek te vragen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 3