I i Wat de K.L.M.-piloten zeggen Onze verhouding tot Duitschland van MANCHESTER GUARDIAN WEEKLY Begrooting Indië DIO-PROGRAMMA HET NIEUWE VERDRAG GEEN RECHTSPOSITIE a i READ THE GUARDIAN BUILDING - MANCHESTER - ENGLAND DONDERDAG 11 MEI Dr. L, G9 Kortenhorst Nederland verwaarloosde zijn handelspolitiek TWEEDE KAMER Ruilhandel Droeve samenloop Kat en muis If you are interested in England Autobus in de sloot ONVEREEN1GBARE FUNCTIES GEEN WERKLOOZENSTEUN Pleidooi voor stelsel van goederenruil Nieuwe salariskorting in Groningen Niet alleen geldelijke overwegingen Het jagersdrama te Middelbeers Voordracht van Gedeputeerde Staten Het maximum-aantal vlieguren, dat jaarlyks kap worden ge vlogen, reeds bereikt Vyf passagiers min of meer ernstig gewond Verschillende bezuinigings maatregelen besproken Een katholiek matroos gedwongen tot muiterij? Send your subscription to the Publisher and the paper will reach you every Saturday morning Specimen copies will be sent on request. The Manchester Guardian Weekly is published every Friday and Us sent to any address post tree for 12 months for 13s. Od. NOMINATIE VOORZITTERSCHAP DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN” I r- u lt gives a summary of the week’s news combined with such expression of liberal thought on British and International affairs as has made the Man chester Guardian so highly regarded in contemporary journalism. Inleiding Van dr. Kortenhorst voor den kring Utrecht der A.R.K.W. Een ongeluk, dat een ongeluk tengevolge had Li- - Geweer van het slachtoffer was nog geladen Nog geen beslissing Subsidie voor exportorders Nieuwe loonsverlaging in Twente? Vrijdag 12 Mei 1933 Ongeveer 1500 arbeiders er by betrokken 7.25 Gramofoonmuzlek 10 45 8 50 Con- wij naar den Katholieken Radiogids. V een king van dat standpunt was een concessie. voor- met een import van 99.3 mlllioen. Rusland met 88.9 mlllioen en Engeland met 883 nUlUoen. fru'onderd le leer van 7 50 Concert derlandach elek Woensdagavond omstreeks zes uur had de schildersgezel H. Berghout uit Kaldenkirchen, die aan het 13 M. hooge dak van het retraite huis „Manresa" te Venlo aan het werk was, het ongeluk naar beneden te vallen. HU werd on- mlddellljk naar het ziekenhuis overgebracht, waar men constateerde dat hU arm-, been- en hersenfracturen had opgeloopen. Zijn toestand was zorgwekkend. 'Onmlddellljk na het ongeval wilde de 16-ja- rige schildersleerling H. Kwanter naar den pa troon fietsen, om dezen van het ongeval In kennis te stellen. Terwijl hü In flinke vaart langs den Kaldenklrchenschenweg reed, werd hü plotseling aangereden door een vrachtauto van de expedlteursflrma R. en 8., bestuurd door J. P. uit Blerick. Hij kwam onder de wielen terecht, waardoor hem de borstkas werd Inge drukt. In levensgevaarlijken toestand Is ook hij naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo overge bracht. Voor het leven van belden wordt ge vreesd. KUNinWt'STERHAC8EN. 1635 M. 11.20 Oramotooonmuzlek 3.20 Concert 5 25 Idem 10.20 Concert. LANGENBERG. «72 M. 11.20 Concert door het West.Dultsche kamerorkest en het kamerkoor van den Westdultschen omroep o.l.v. Breuer 12 20 Concert ol.v Wolff 350 Vesperconcert 9 45 Gramofoonmu- zlek 10.05 poneert DAVENTRV. 1554 M. 11.20 Orgelrecltal 12 05 Concert 2 20 Gramofoonrecltal 2.50 Concert 7.35 Brahms-concert 9.35 Dansmuziek op gramof platen 10 05 Oeraldo en ziln orkest. PARIJS (EIFEL). 1446 M. 8.35 Con- gen gedurende den duur van dat Reglement tot het uiterste beperkt zouden blijven. Dit laatste Is niet het geval gebleken. De door de Directie toegepaste wijzigingen zijn vele en willekeurige geweest. Behalve tot den Raad van Beheer had de Vereeniging zich gewend tot talrijke invloed rijke personen en lichamen In den lande, waar van men kon verwachten, dat zij bij een goed functionneeren der K. L. M -diensten het groot ste belang hebben. Ten aanzien van de op 24 Maart 1933 gehouden bespreking met de di recteur der K. L. M., welke bespreking de tweede was, terwijl de tiende volgens het Re glement reeds had moeten plaats hebben, merkt de Vereeniging op, dat de toon, waarop de diverse punten door de directie werden be handeld, zoo autoritair was. dat het den pilo ten onvruchtbaar voorkwam, hierop te ant woorden. Daarenboven had de Vereeniging verzocht haar raadsman aan die bespreking te doen deelnemen. De eigenaardigheid doet zich voor, dat de directeur der K. L. M de Veree niging als zoodanig niet wenscht te» erkennen ofschoon de directie met diezelfde Vereeniging het Reglement Vllegtulgbestuurders heeft vast gesteld. Dientengevolge deelde de directie mede, dat slechts bij wijze van uitzoaderirtg dezen keer geen bezwaar zou gemaakt worden om een adviseur der Vereeniging tot de be Uit zeer betrouwbare bron vernam het RK. Marineweekblad iets omtrent het lid der R.K. Vereeniging van Marinepersoneel St. Christofo- rus, dat aan boord van ..De Zeven Provinciën” door de vallende bom werd gedood. Uit het voorlooplg onderzoek moet gebleken zijn, dat de jongeman zich aan boord van ..De Zeven Provinciën” verzet heeft tegen de mui tende bemanning, waarop men hem wilde fusl- leeren. HU is zelfs geboeid geweest en een kor poraal is voor hem gaan staan, toen zü hem wilden neerschieten. BEROMl’NSTER. 460 M. - eert door het Omroeporkest. Voor leden en genoodigden van den Kring Utrecht der Algemeene R.K. Werkgeversver- eeniging hield dr. Kortenhorst Woensdag in hotel „Terminus” te Utrecht een inleiding over de economische verhouding van Nederland en Duitschland mede in verband met het verdrag van 27 April. Het ligt in de bedoeling van de directies der groote Enschedesche loonsplnnerljen heden. Donderdag, of Zaterdag a.s. vo^r haar arbei ders een nieuwe loonsverlaging van tien pet. af te kondigen. Omtrent de in 1932 in dienst genomen vlleg tulgbestuurders op lagere voorwaarden dan het reglement Vllegtulgbestuurders aangeeft, wordt .opgemerkt, dat dit reglement voor alle vlleg tulgbestuurders geidt, niet alleen die als zoo danig bjj de Invoering van het reglement in dienst der K.L.M. waren, doch ook die daarna in dienst zouden worden genomen. Ten aanzien van het nachtvliegen heeft de vereeniging op 31 October j.l. aan de directie medegedeeld, dat daartegen ernstige bezwaren bestonden. Gezien het groote risico aan deze vluchten verbonden tengevolge van ongeschikt heid van het materiaal, onvoldoende deugde lijkheid der instrumenten en gebrek aan grond- organisatie. Wanneer de vliegers tenslotte teneinde den dienst en het bedrijf der K.L34. niet te scha den desondanks zich thans bereid verklaard hebben in principe tegen het uitvoeren van nachtvluchten geen bezwaar te hebben, dan komt het niet onbillijk voor, dat zij alsdan be hoorlijke betaling der vlleggelden verlangen. Ook buitenlandsche piloten krijgen een be hoorlijke betaling voor nachtvluchten, wat dan ook niet te verwonderen is, daar men slechts de kranten behoeft op te slaan om te kunnen constateeren hoeveel ongelukken, waarvan een groote aantal met doodelijken afloop, op de buitenlandsche lijnen, waar reeds nachts ge vlogen wordt, plaats hebben. De vereeniging vestigt er den nadruk op dat de directie in haar communiqué volkomen het stilzwijgen bewaart over den hoogst onge- wenschten toestand, welke er ten aanzien der vllegtulgbestuurders bjj de K.L.M. heerscht. De directie legt het zwaartepunt op eenige in bet slot van het schrüven door de vereeniging ge- uite verlangens, welke misschien den indruk zouden maken, dat het conflict is voortgevloeid uit in hoofdzaak geldelijke overwegingen. De KLM. heeft in haar communiqué sala rissen van vllegtulgbestuurders genoemd, welke bedragen op een dusdanige wijze zijn geflat teerd, dat het de vereeniging op het oogenbllk onjuist voorkomt, hierop nader in te gaan. De vereeniging zal hierop echter gaarne nader terugkomen, wanneer alle gegevens, ook van de leden, die thans nog buitenslands vertoe ven, ter beschikking zijn, zoodat met cijfers de ware stand van zaken kan worden aangetoond. UXEMROI’lin, 1191 M. 7 00 Lichte gramofoonmuzlek 7.45 Weeroverzicht Bf Voor nadere bijzonderheden verwijzen Duitschland ging tot onderhandelen over na dat het eerst alle maatregelen had genomen, om met Nederland het spel van kat en muis te kunnen spelen. De rechten op onze naamste exportproducten van land- en tuin bouw, als kaas, eieren, spek en groenten wer den vooraf prohibitief gemaakt en eerst toen werden de onderhandelingen begonnen. Duitschland had de leiding genomen en be stand te houden. Het nationalistische Duitschland begon het standpunt in te nemen, dat het eiken pnport vanuit Nederland wel missen kan. Elke afwjj- spreking toe te laten, zonder dat h(j echter de gelegenheid zou krijgen iets in het midden te brengen. Hem werd slechts veroorloofd als „toehoor der" te fungeeren. Onder die omstandigheden was van de vliegtuigbestuurders, die er op ge rekend hadden, dat hun adviseur namens hen het‘woord zou mogen voeren, niet te verwach ten, dat zij op de bespreking der directie ver der konden ingaan. In het schrijven van 13 Februari J.l. deelde de vereeniging mede, dat de vliegtulgbestuur- ders van oordeel waren, dat het eenige juiste betalingssysteem een vast salaris zou zijn zon der vliegpremle. De directie deelt in haar pers communiqué echter niet mede, dat daaraan was toegevoegd, dat de piloten hoopten de be- i£. rekening van hun inkomen op doze basis spoe dig te kunnen bereiken door in onderling over leg met de directie der KLM tot verhinde ring der vlleggelden en overeenkomstige ver- hooging van hun salaris te geraken. De vlieg tuigbestuurders hebben zich de laatste jaren en meer speciaal sinds de opening van den wekeljjkschen vliegdienst op Indlè, op een dus danige wjjze moeten inspannen, dat de grens van hun physlek en psychisch kunnen bereikt, zoo niet overschreden is. Niet voor niets maakte bij een lezing, door den directeur der K.L.M. op 2 Februari J.L te Londen over den wekeljjkschen vliegdienst van Nederland naar Indië gehouden, de heer Bar- rett-Lennard, directeur der Imperial Airways, een deskundige bjj uitnemendheid, de opmer king, dat de K.L.M. te veel van het uithou dingsvermogen van de piloten vergt. In een gemeenzamen brief aan zijn vriend W. H. Warnsinck Bz. vroeg de dichter Rhijnvis Feith zich af, hoe het komt, dat er ook onder de be roemde geleerden menschen zijn, die zich weinig aantrekken van het Evan gelie. De vraag wordt ook tegenwoor dig nog wel eens voorgelegd aan geloovige christenen, daarom stellen zij wellicht belang in het antwoord van Feith. Hij schrijft „Menigwerf heb ik mij over den tegenstand, dien Jezus, juist b(j zeer vele wijsgeeren, ontmoet. Dat ze de reinste leer be helst. stemmen allen toe. Het moet hem dus zitten in de middelen, dis het Evangelie aanbiedt, om ze te kun nen betrachten. En die zijn zoo zacht, zoo liefderijk, zoo troostrijk voor het verslagen hart. Ja, maar ze slaan ook al den hoogmoed van het menschelijk hart neer. Het is natuurlijk, dat het zich zelf kennend en verslagen hart alleen in het Evangelie en in de God delijke genade de ware troostbron vindt; terwijl de mensch zonder zelf kennis er niets dan een ondragelijken ■prikkel voor zijn geweten en een onlijdelijk slavenjuk in meent te zien, daar hij zich, om de rust bij zijn zinnelijk leven te vinden, van ontslaan moet. Dit doet men óf door alles te verwerpen óf door zoolang met het Evangelie te knoeien, totdat men het volmaakt naar zijn zin verhaspeld heeft." Oed. Staten van Groningen hebben bjj de Provinciale Staten een voordracht ingediend tot toepassing van een nieuwe tijdelijke kor ting op de salarissen der ambtenaren in dienst der provincie in aansluiting op die, welke in Juni 1932 is ingegaan. iS. Deze voordracht strekt er toe, om de inder tijd aangenomen korting van tjjdelijken aard, die tot 1 Januari 1934 zou worden toegepast, met ingang van 1 Juli in te trekken en op dien datum de bezoldiging in overeenstemming te brengen met de nieuwe ruksregeling. Voor hen die gehuwd zijn of gehuwd zijn geweest, komt dit neer op een korting van 6J4 procent van de eerste 2000 en 9 pct. van het verdere bedrag der jaarlyksche bezoldiging en voor hen die ongehuwd zijn of nimmer gehuwd zjjn geweest op een korting van 1% procent van de eerste 1000 en 10 pct. van het verdere bedrag der jaarljjksche bezoldiging. Voor de leden van het college zal een korting worden toegepast van 6S pct. van de eerste ƒ2000 en 9 procent van de tweede ƒ2000. eert o.l.v E. Flament. PARIJS (RADIO). 1725 M. 7 05 Gra- mofoonmuzlek II 50 Idem 6 40 Gra mofoonmuzlek 8 05 Gramofoonmuzlek. MILAAN. 331 M. 4 20 Populair Con cert 7.05 Gramofoonmuzlek 8.20 Symphonleconeert. ROME. 441 M. 8.05 Concert- Het zjjn de Enschedesche katoenspinnerij; de N. V. Spinnerij Tubantla van B. W. en H ten Kulle; de Spinnerij Roombeek; de spinnerij „Bamshoeve” van de fa. Bljjdenstein en de spinnerij „Oosterveld". In totaal zullen ongeveer 1500 arbeiders door dezen maatregel getroffen worden, een en an der beteekent voor de betrokkenen een verla ging van 20 pet. binnen zeer korten tijd. Reeds in November 1931 en Januari 1932 is een verlaging toegepast van 10 pet., tengevolge waarvan toen het bekende Twentsche textiel- conflict ontstond. Het is niet onwaarschijnlijk^-te achten, dat van de zijde der arbeiders-organlsaties een ver zet-actie zal worden gevoerd. In dit verband herinneren wjj er aan. dat de arbeiders der spinnerij van Van Heek en Co welke in tegenstelling met vorengenoemde firma's voor eigen bedrijf werkt, In den afge- loopen winter een tweede 10 pet. verlaging hebben ondergaan. Hoewel door de organisa ties hiertegen verzet was aangeteekend. is zij door de arbeiders noodgedwongen aanvaard Verschillende bedrijven voerden afzonderlijk reeds een tweede 10 pet. loonsverlaging in O m. was dit het geval bü de fa. E. ter Kulle en N. ter Kulle, terwijl de TwentscheTextiel- maatschappij en de fa. Roozendaal eveneens verlagingen aankondigden. N BATAVIA. 10 Mei (Aneta). Hedenmorgen ving ten paleize de vergadering aan ter eerste be spreking van de begrooting voor het dienstjaar 1934 met den Raad van Ned.-Indië en de hoof den van departementen. Omtrent deze verga ring kan het volgende worden getfield: De vergadering werd voorgezeten door den vice- president van den Raad van Ned.-Indië dr. J. W. Meyer Ranneft en mede bügewoond door den nieuw benoemden voorzitter <&n den Volks raad, mr. H. J. Spit, en den nieuw benoemden directeur van het Departement van Binnen- landsch Bestuur, den heer Van Llth. In verband met de afwezigheid van den Gou- vemeur-Genneraal werden geen definitieve be slissingen genomen. De voorloopige opstelling van de raming der middelen komt rot een bedrag van ƒ289.000.000, waarin begrepen ƒ30.000.000 aan nieuwe hef fingen. De voorloopige opstelling der uitgaven wees een bedrag aan van 403.000.000. Verschillende maatregelen ter beperking van deze uitgaven werden besproken. De belangrijk ste hiervan zjjnbezuiniging, te verkrijgen door de salarisherziening, korting op pensioenen, stopzetting van de uitkeeringen aan de eigen pensioenfondsen en andere pensioenfondsen en verschillende kleine bezuinigingen, terwijl met de commandanten van land- en zeemacht even- tueele terugbrenging der militaire uitgaven werd besproken. Over deze maatregelen zal uiteraard ook nog overleg met het Opperbestuur noodlg zijn. Worden zij integraal verwezenlijkt dan zouden daardoor de uitgaven teruggebracht zijn tot een niveau van ƒ363.000.000 en de begrooting een tekort aanwijzen van 73 000 000 Trekt men hiervan af het bedrag aan schuldaflossing, dat in de cijfers is begrepen, dan zou bü deze opstel ling dus voor 1934 gerekend moeten worden op een toename der schuld van 23.000.000.het welk nog te verminderen Is met het voordeelig saldo van den buitengewonen dienst. Aan het slot der vergadering sprak de voor zitter een woord van afscheid namens den Oou- verneur-Generaal tot den scheidenden directeur van het Departement van Binnenlandse!) Be stuur, den heer Muhlenfeld. niiiiin en hebben zü ook vertrouwd, dat die wüzigln- n= hield die tot het bittere einde. Nederland had «Is ruilobject niets dat met de Dultsche outil lage vergeleken kon worden. Het werd een ge recht tusschen een pantserkruiser en een Wachtschip. Onze onderhandelaars konden op het gebied ran onze invoerrechten geen concessies doen; de deviezenclearing had een wapen kunnen x|jn. doch het was ongebruikt op het departe ment blijven liggen, de crisisinvoerwet was zeer uitdrukkelük niet met handelspolitieke midde- len gehanteerd, het internationaal tractaat lx. invoerverboden bond eenzydig Nederland en niet Duitschland, contingenteering van Duit- ■che stenkolen had niet plaats gegrepen. Terwül Duitschland aan de conferentietafel plaats nam als kooper van Nederlandsche pro ducten. had Nederland by voorbaat afstand gedaan van zün sterke positie van kooper van Duitsche producten. Als zoodanig had Nederland een zeer sterke Plaats kunnen bezetten. Immers stond de zaak slduz: in het eerste kwartaal van 1933 kocht Duitschland van Nederland voor 55.100.000 R-M, terwijl omgekeerd Nederland van Duitschland voor 135.400.000 RM. kocht. De verhouding stond dus ongeveer als 2 tot 5. Ne derland was in. die periode Dultschlands beste klant. Immers volgde Frankrijk als nummer twee In een vergadering van het dageiyksch be stuur der Algemeene R.K. Werkgevers-Fede ratie bleken, aldus lezen we in ..De Volkskrant", geen prtncjpieele bezwaren te bestaan tegen het bü wüze van proef uitvoeren van een plan, neergelegd in een nota van de commissie uit de Ned. R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Textielindustrie inzake de besteding van gelden, welke thans aan werkloosensteun wor den betaald, voor het subsidieeren van som mige exportorders en daardoor uitbreiding der werkgelegenheid in betrokken ondernemlnigen. Spreker ging na hoe sinds de aanvulling van het handelsverdrag en de afsluiting van het Nederlandsch-Duitsche Douane- en Credlet- verdrag beide van 26 November 1925, de han- delspolitieke verhouding tusschen beide landen zich heeft ontwikkeld en hoe langzamerhand de Nederlandsche handelspolitiek zich heeft aangepast aan de gewüzigde omstandigheden De voorspelling in 1926 gedaan, dat het ver drag met Duitschland een keerpunt zou biy- ken te zün in de Nederlandsche handelstrac- tatenpolitiek. is in alle opzichten bevestigd Tot 1925 was deze politiek geheel gebaseerd op de meestbegunstigingsclausule. Noodge dwongen heeft Nederland daarnaast het reci- prociteitsbeginsel tegenover Duitschland in toe passing gebracht. In 1925 kon nog gesproken worden van een coïncidentie, doordat de on derhandelingen over wüziging in een handels- tractaat benut werden om ook nog Incidenteel andere economische vragen ter sprake te bren gen: de verlenging en de rente van het cre- diet aan Duitschland, de hoogte en de fixatie van een aantal Dultsche invoerrechten en de steenkolen poel üe. 1873 M’ 800 NCRV. Schriftlezing en meditatie 8.15 Morgen, /concert 10.30 Morgendienst door Ds L. J. ff. Crousaz 11.00 Concert. Mevr. Myra Verhoeven, viool; G. Meyer, cello; MeJ. Verver, oiano 12.00 Politieberichten 12J5 Concert 12.30 Trio v. d. Horst 2 00 Zenderverzorging 2.30 Chr. lectuur: ..In de greep van het goud”, van L. Pen- n^nR 3.OO Huishoudelijke raadgevingen door mej. T. Hagenbeek 4.30 Voor jeug dige amateur-fotografen 5 00 Concert. J. v. Helden, viool; F. Nolthenius. plano 222 Dr c Koov: ..De nieuwe koers” 6.30 A. J. Herwlg: ..Het planten en ver zorgen van dahllastekken” 7.00 Politie berichten 7.15 Ned Chr. Persbureau 730 Literair halfuurtje. „De Sjoenemletl- sche”. van Seerp Anema. door Dr J. v Ham. 8.00 Concert door <Je Amsterdamache orkestvereeniging. Kapelmeester Fr. van Diepenbeek 8.00 A. J. L. Looyen: .JJe oogst van het water” 9 30 Vervolg con cert 10.00 Vaz Dlas 10.45 Gramo- foonplaten 11 45 Sluiting. HILVERSUM. 298 M. 8 00 V A.R.A. Gramofoonmuzlek 10.00 VJ» R.O. Mor genwijding 10.15 V AR A viool-recltal door Eddy Elsas, m.m.v. J. Jong, orgel 11.10 Onze keuken, door P. J Kers Jr. 11.40 Rollen Human draagt voor 12.00 A.V.R.O. Gramofoonmuzlek 12.30 Lunch concert door het omroep-orkest ol.v. Nico Treep. afgewisseld door gramofoonmuzlek 2.00 Causerie door Mr. J. de Vries 2.30 Omroeporkest 3.00 Gramofoonmuzlek 4.00 V.A.R.A. Die Fledermaus van J. Strauss (gramofoonpl.) 5 00 Na schooltijd Jan- ny van Oogen vertelt 5.30 Platroglbas- kwartet o.l.v Joop Carlquist 6.10 Or gelspel door Joh. Jong 6.20 Pieter Jell es Troelstra-herdenklngsstonde, gestorven 12 Mei 1930 7.20 Flierefluiters o.l.v. J. van der Horst 7.45 Kinderkoor ..De Rood borstjes’’ o.l.v. Lelda Hulscher. Jo Kick- hefer. plano 8 00 V P RO Waarin vrtlz. prot. verschillen en één zijn Spr. Ds. P. Dijkema 8.30 Concert 9.00 Het beroep van advocaat Mr F M Westerouen v. Mee- teren 9 30 Concert 10 00 Vrll? Godsd Persbureau 10 05 Vaz Dlas 10 15 Le zing over Brahms. Spr. H Rutters 1? tT Grarppfoonmuzlek 11.00 V.A.R.A.. Or gelspel door Cor Stevn 11.30 Gramo- footïfhuzlek 12.00 Sluiting. LlTEMROrjUli 1191 M. WIRSCHAT. 1411 M. 5 30 Populair Concert 7.35 Svmphonieconcert door het Phil harmonieorkest 10.20 Dansmu ziek. Ingekomen zün de geloofsbrieven van 97 Kamerleden. Tot hun toelating wordt besloten. De aanwezige Kamerleden leggen de voorge schreven eeden of beloften af. Het blükt, dat niet zün Ingekomen de geloofs brieven van de heeren Sneevliet. Sardjono en Alimin. Bü de aflegging der eeden of beloften blükt, dat afwezig zün de leden van Voorst tot Voorst en v. d. Bilt (R.K.), Krüger en Bakker (CJI.) en Kupers (SD.AJ’.). De voorzitter, de heer van Schalk, werd reeds door de Koningin beledigd. Bü het opmaken vaa de nominatie voor het voorzitterschap werd gekozen tot eersten candl- daat mr. van Schalk met 84 van de 92 stemmen. 8 blanco. Tweede candldaat is de heer Schaper met 62 van de 89 uitgebrachte stemmen. Slotemaker de Bruine verkreeg er 19, van Dyk 1, de Geer 1, Colün 1 en vüf blanco. Mr. Beumer, die de Kamer verlaten heeft, werd als derde voorzitter opgevolgd door prof. Slotemaker de Bruine, die 57 van de 81 uit gebrachte stemmen op zich vereenlgde. Mejuf frouw Meüer en de heeren Duymaer v. "rtrist. Kortenhorst. Snoeck Henkemans, Boon. Oud. De Wilde en Van Kempen zullen de voordracht aan Hare Majesteit gaan aanbieden. In 1933 droegen de onderhandelingen ander karakter. Toen werd zonder eenig pro test van Nederlandsche züde met Duitschland ruilhandel gedreven, los van eenig meestbe- gunstigingstractaat. Deze kentering der denkbeelden is wel ty- peerend. Terwül in 1926 het douane- en credietverdrag algemeen zeer onbevredigend werd genoemd en de onderhandelaars bittere verwüten te hoo ien kregen, wordt het tractaat van 1933 door de belanghebbenden nog vrü bevredigend ge noemd, ondanks het feit, dat de exportvoor waarden vergeleken bü 1926 zeer veel slechter geworden zün. Werd in 1926 in sommige kringen het échec toegeschreven aan de ondeskundigheid der onderhandellngs-commlssie. die toen uitsluitend uit ambtenaren bestond, in 1933 heeft de sa menstelling der Nederlandsche delegatie slechts sporadisch kritiek uitgelokt. Wanneer desondanks het resultaat objectief «eer vernederend voor ons land is geworden, dan ligt dit trouwens evenmin als in 1926 niet aan ÓS onderhandelaars, maar aan het Nederlandsche sysyteem. Ops land heeft de gelegenheid voorbü laten taan om tüdig bü de onderhandelingen over de internationaal als juist erkende onderhan- delingsobjecten te beschikken om den inter nationalen goederenruil binnen het steeds enger wordend bestek, nog zooveel mogelük in De wethouder C. de Dood (8.D A.P.) en het raadslid K. Onrust <8.D.A.P.) van Oostzaan, hebben hun ontslag Ingediend als lid van den raad der gemeente Oostzaan. Beide heeren zün meldt het Hbld. werkzaam op de Artllle- rie-inrichtlngen aan de Hembrug en zün ge troffen door het besluit van den Minister van Defensie, waarbü het aan het socialistisch dienstpersoneel verboden werd zitting te heb ben in openbare bestuurslichamen of politieke organisaties. Als opvolgers van de afgetredenen komen op de lijst voor de heeren Jb. Schulte- maker en O. B M. van der Lip. Eerstgenoemde zal echter zün functie niet kunnen aanvaar den. aangezien hü eveneens werkzaam is op de Artillerie-inrlchtlngen In diens plaats zal be noemd dienen te worden de heer M. Franke. Woensdagmiddag heeft de justitie een nader onderzoek ingesteld inzake het drama te Mid delbeers Het parket was samengesteld uit mr. Schuylenburgh rechter-commissaris, mr. Poe- rink rechter en mr. E. Lamers griffier. Het ter rein werd afgzet in een straal van 500 meter, terwül politiehonden gespeurd hebben. De bodem is doordrenkt van water, zoodat geen sporen konden worden gevonden. De substituut-officler van justitie, mr. Ver meulen. deelde ons nog mede, dat het buiten gesloten moet worden geacht, dat het slacht offer door een ongeval om het leven zou zün gekomen. Men neemt aan, dat D. vergezeld is geweest van een tweeden persoon, die het slachtoffer opzettelijk of per ongeluk heeft doodgeschoten. Onderzocht wordt, wie uit de omgeving van Middelbeers dien nacht op de jacht is geweest. Dr. Nieuwenhuis uit Utrecht en dr. Mettrop uit Den Bosch hebben de sectie op het fljk ver richt. Het geweer van D. was nog geladen, ter wül de hanen waren gespannen. Naar aanleiding van het door de directie der K. L. M op 8 dezer aan de pers verstrekte communiqué betreffende het tusschen haar en de piloten gerezen conflict, deelen deze laat- sten o.a. het volgende mede: In het schrüven van de Vereeniging van Ver keersvliegers d.d. 13 Februari j.l. aan den Raad van Bestuur der K. L. M werd een uitvoerige opsomming gegeven van de talryke grieven door de piloten gekoesterd. De Vereeniging beklaagt er zich over, dat naar haar meening de gestie der Directie sinds geruimen tüd dusdanig is. dat de geest onder het korps piloten zlenderoogen slechter is ge worden. Hun werklust werd als het ware op- zetteiük en systematisch verminderd, terwül aan de piloten elke prikkel om uit te blinken door hooge arbeidsprestaties werd ontnomen. De hoofdzaak van de moeilükheden dient te worden gezocht in de omstandigheid, dat noch de arbeid, noch de prestaties van de piloten door den directeur op de juiste waarde worden geschat. De directeur laat zich zelfs in zeer kleineerenden zin over de piloten uit. In stede van waardeering voor de dïkwüls buitengewone prestaties, waaraan toch voor een overwegend deel de wereldreputatie der K. L. M. te dankeu is, stuiten de piloten op onwilligheid en op het doorvoeren van zeer onbillijke bepalingen. De Vereeniging deed voorts uitkomen, dat gedurende den laatsten tüd veel vliegers ziek en tüdelük ongeschikt voor den vliegdienst wa ren en dat het aantal vlieguren, dat door een vlieger onder de huidige omstandigheden jaar- lüks kan worden gevlogen, zonder dat daar van nadeelige gevolgen worden ondervonden, bü de K. L. M. het maximum heeft bereikt. Tenslotte kwam zü tot de formuleering van eenige wenschen met het dringende verzoek aan den Raad van Beheer de meening van dien Raad naar aanleiding van het in bet schrüven naar voren gebrachte te mogen vernemen. Het is begrüpelük, dat de Vereeniging zich pas tot den Raad van Beheer wendde, nadat zü de overtuiging gekregen had, dat een bespreking met de directie geenerlei resultaat zou ople veren. Jammer genoeg vond de Raad van Beheer kennelük op instigatie der directie geen termen, de ernstige grieven der piloten nader te be spreken. De Vereeniging werd botweg verwe zen naar de desbetreffende bepalingen in het Reglement Vllegtulgbestuurders. Ten aanzien van dit Reglement merkt de Vereeniging op. dat het den vliegers hoege naamd geen zekerheid verschaft. Het Regle ment is aangegaan voor den tüd van vüf jaren en in het leven geroepen kort nadat eenige jaren geleden een staking was uitgebroken. De bedoeling kon niet anders geweest zün, dan door dit Reglement aan de vllegtulgbe stuurders mm of meer een rechtspositie te ver schaffen. Hoewel er in dat Reglement de mogelükheld is opengelaten, dat er wüziging kan worden aangebracht, mochten de vliegers vertrouwen WEENEN. 517 M 6.25 Concert door het Joseph-Holzorkest 8.30 Concert door het Weensch Symphonle-orkest 9.50 Dansmuziek. 8.30 Causerie in het Ne- 8.40 Lichte gramotoonmu- 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Gramofoonmuzlek 9.45 Nieuwsberichten in het Dultsch 9.55 Dansmuziek (pauzes: koersen en sportbe richten KAI.I NDBORG. 1153 M. 11.30 Cart Rydahl's ensemble 3.30 Omroeporkest o l.v. Launy GrOndahl 10.30 Dansmuziek. BERLIN. 419 M. 8.30 Concert door het Omroeporkest 11.30 Populair concert. HAMBt'RG. 372 M. 13 35 Gramofoon muzlek 1 30 Idem 3 50 Concert 9 55 Concert. Zoolang de Ouchy-gedachte niet internatio naal als rechtsgeldig is erkend en gelüktüdige, wederzüdsche economische ontwapening niet mogelük zal zün, zal het internationaal ruil verkeer georganiseerd dienen te worden door een stelsel van goederenruil. De structuurwüzigingen, die bezig zün zich te voltrekken, eischen een volledige beheer- schlng door de regeeringen van alle factoren, die het aanpassingsproces kunnen beïnvloeden, zoowel wat de productie als wat den im- en export betreft. Deze politiek is een staatkundige, econo mische en sociale noodzakelükheid. Nederland plaatste zich niet tegenover Duitschland als wederzüdsche koopers en ver- koopers, doch had door jarenlange verwaar- loozing van zün handelspolitiek zün positie van crediteur in het geding gebracht. Spreker meende, dat in de tegenwoordige Verhoudingen de positie van crediteur wel de zwaarste was. die denkbaar was. Dat ondanks alles er van de onderhandelin gen nog iets terecht is gekomen danken wü aan de omstandigheid, dat de Dultsche regee- ring biykbaar groote waarde hechtte met het oog op de internationale conferentie van Londen het rentetype van haar leeningen te verlagen. Daar had Duitschland iets voor over. Spreker stelt echter de vraag, of die positie wederom aanwezig zal zün, wanneer op 31 Dec. van dit jaar het thans bereikte accoord weer afloopt. Wanneer Duitschland er dan reeds in geslaagd is het rentetype van zün buitenland sche schulden tot 4 pet. te verlagen heeft het Nederlandsche onderhandelingsmiddel zün kracht verloren. Met verwyzing naar het standpunt door dr. Stucks op 25 April tegenover de Neder landsche persvertegenwoordigers in Zwitser land uiteengezet over de economische tractaten door Engeland resp. met Duitschland, Dene marken en Argentinië gesloten, betoogde dr. Kortenhorst, dat de basis der in de toe komst te sluiten tractaten steeds meer zal uit gaan van de gedachte: do ut des en wel In den vorm van goederenruil. Reeds in de door Duitschland verleende concessies zit dit begin sel opgesloten, doordat bepaalde contingenten tegen bepaalde lagere rechten zullen worden toegelaten. Te Wateringen is Woensdagmiddag een auto bus van den Vlosdienst WateringenDen Haag bü het uitwüken voor een vrachtauto wegge zakt in den berm van den weg. De bus kan telde en kwam in een sloot terecht. In de bus waren twaalf passagiers gezeten, meerendeels uit het Westland Vüf van hen bekwamen min of meer ernstige verwondin gen. doch behoefden, nadat eerste hulp ver leend was, niet in een ziekenhuis te woeden opgenomen. De heer J. Barendse uit Poeldük. voorzitter van den Bond Westland was er het ergst aan toe. Hü had eenige wonden in het gelaat bekomen, doch kon later naar huls te- rugkeeren. De zeven andere inzittenden kregen een nat pak. De bus is zwaar gehavend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5