ONS BLAD De ontwapeningsconferentie De Duitsche weerorganisaties J op haar kant I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden Werkverschaffing Japans landhonger r Juristencongres verboden VAN MILITAIR KARAKTER VERKLAARD DE BAROMETER Incident te Londen ECHECS DER NAZI’S IN HET BUITENLAND JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR I VRUDAG 12 MEI 1933 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG do. W4 bon HET BLIJFT ONRUSTIG IN OOSTENRIJK t Troepenconcentraties in Siberië Bezoek aan H. M. de Koningin Kaas naar Engeland Vermoedelyke contingenteering Vele landen stemden blanco Het tolbestand Zege van Paraguay AARDSCHOKKEN i VAN EEN DUITSCHEN PAPEGAAI Ook Nederland heeft zyn stem hieraan te Genève gegeven Wijziging in de loon politiek Krant, door Rotenberg op den Ce notaaf gelegd, door een kapi tein weggenomen In Innsbrück'komt het herhaaldelijk tot botsingen bij demon straties tegen de regeering Brand in een school bij Manilla Twaalf dooden, dertig gewonden Als de V.S. een moratorium af kondigen voor den duur der wereldconferentie DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Frankrijk bereid te betalen? t- Breukbanden, enkele en dubbele - - Het ijzig-koude Albion Dr. Colijn rapporteert Reeds het geheele gebied ten Oos- ten van de Loeang-rivier en den Grooten Muur bezet ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20g, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag-één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Volgens plan van minister Seldte worden dit jaar 700.000 man aan het werk gezet Het Weer ■■■MNHNMMaiMWHMMHi Verwachting: Meest zwakke Noor- detüken tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, la- ter nog kans op regen- of onweersbuien, weinig verandering In temperatuur. 3 Hoogste stand: 788.8 te Vardö. Duitsche ministers toch naar Weenen Toestand te Genève kritiek NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD s KI. haar Paraguay meldt een sege op Bolivia. Mahatma Gandhi’* toestand sorgwekkenf. Ontwapeningsconferentie De Nederlandache Bank verhoogt het disconto. voor o I het voorval hoorde. I de 4 De weggenomen krans van Rosenberg te Lon den Kpt. Sears veroordeeld. n r L Het Burgerlek Armbestuur te Kerkrede honderden guldens benadeeld. van 1 tot s I n i. MANILLA, 13 Mei. (V. D.) In een dorpje in de nabijheid van Manilla brak brand uit in een school, waarbij twaalf personen, vermoedelijk leerlingen, gedood werden en dertig gewond. Naar verluidt zou het vuur door onvoorzichtig heid zijn ontstaan. De kolendiefstal te Krommenie; vier verdachten ■taan terecht. De Duitsche weerorganisaties door de effectie vencommissie te Genève van militair karakter verklaard. Daarentegen zal de herdenking van de be vinding van Weenen van de "turken. Zondag 14 Mei 250 jaar geleden, op welken dag de Heim- wehr een groote parade zou houden, vervroegd worden op 13 Mei, Zaterdagavond 8 uur. LONDEN, 11 Mei. (Reuter). De Duitsche re geering heeft verzocht om een korten rijd uit stel ter overweging van het voorstel aangaande een tolbestand. Officieel wordt echter verwacht, dat de Duitsche ambassadeur te Londen nqtijds instructies zal ontvangen voor de bijeenkomst van de organisatiecommissie van morgen. ConUngCTtrrrlng van den Engelschen kaas-in- voerf Het conflict bij de K. L. M.; acht vilegtulg- bestuurders legden hun dienstverband niet op. Dr. H. Colün rapporteert H. M. de Koningin over den toestand. Steunt het Nederlandache fabrikaat, dringende oproep van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. AengenenL De vervalschlngen 'n Dirksland; twee verdach ten op vrije voeten. Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd te Utrecht benoemd tot ridder groot-krui* in de Gregorius-orde. Hoogste stand op Vrijdag 1 aar nua.: US Vorige stand 753 s. is i. pun- ojn. ngen, r het door ■elzen reis- isme, radio. latte, s- in seerd, tubal, schap Acht jaren geëischt tegen den dader van den roofmoord te Zendereu. O 1 veel Hlan- enig- ter- kellik ns •n het Ook Vest- de den lalde, Of- guur hjjn- egee- con- imde- Hier. i van ?oien, Italië, t der itaer- 1* r der In de „Darmstadter Zeltung” komt de vol gende advertentie voor: „Vijftig mark beloo- nlng, Papegaai gevlucht. Het beest zegt „Heil Hitler". LONDEN, 11 Mei. (Reuter.) De minister van Landbouw heeft tegen volgende week te Lon den een conferentie bijeengeroepen van verte genwoordigers der landen, die kaas in Engeland Invoeren. De beraadslagingen sullen analoog zijn aan die, welke vorig najaar zjjn gehouden met de landen, die bacon naar Engeland uit voeren. (Vermoedelijk zullen deze besprekingen ult- loopen op een contingenteering van den kaas- invoer. Red.) WEENEN, 12 Mei De vergadering van den nationaal-sociallstlschen Duitschen Juristen bond, die op Zaterdag 13 Mei te Weenen gehou den zou worden en waarbij de Duitsche minister van Justitie dr. Frank, de Pruisische minister van justitie Kerrl, en nog eenlge andere heeren uit Berlijn een, volgens de „Relchspost" „onge- wenscht bezoek” zouden brengen, is volgens mededeellng van de gouwleidlng Weenen der N. 8. D. A. P. verboden. ilrhet er alge- Jne afweer-orga- Echlkken en geen len, doch hier te mende kanten op het feit, dat een groot deel dezer organisaties thans als hulppolitie dienst deed en daardoor een zuiver mi'.tlair karakter had gekregen. De Duitsche vertegenwoordiger generaal Schoenhelnz noemde de gemaakte opmerkingen over de Duitsche afweer-organisaties zuiver ten dentieus Bij eerste voorlooplge stemming werd met negen tegen twee stemmen, bij acht onthoudin gen. beslpten de Duitsche weerorganisaties tot GENEVE, 11 Mei. De besprekingen van he denavond tusschen de vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden duurde 2% uur, doch heeft niet tot overeenstemming geleid. De on der voorbehoud gegeven prlncipleele toestem ming van Dultschland tot de unlformeerlng van het continentaal Europeesche legerstelsel werd door Frankrijk en Engeland onbevredigend geacht. Hoogstens konden zij zich vereenigen met een algemeene reserve zonder bepaalde voorwaarden. Men besloot toen maar, dat morgenmiddag het presidium bijeenkomt, om een besluit te nemen over den verderen gang van zaken. Be slist moet worden over: Engelsch voorstel tot afhandeling in tweede lezing van de bepalingen van de Engelsche ont- werpconventle aangaande de effectieven en daarmee tot een beslissing over het voornaam ste geschilpunt: de unlformeerlng der legerstel- sels: Dultsch voorstel tot voortzetting der debat ten over het Engelsche ontwerp in eerste le zing en tot behandeling van de kwestie van het oorlogsmateriaal. Volgens het W. B. heeft de crisis van de ontwapeningsconferentie hiermee haar hoogte punt bereikt Over een verdaging is tijdens de bespreking van heden niet gesproken. üs hy speelde van Tierelierelier, dan had sik plelzier, hoe somber of vol kwade„ be- loelingen hJJ ook gestemd was. Eens op een keer, toen Pim In de keuken ran een kaas snoepte, kwam er plotseling ien groote, grijze kater aansluipen; geluk- dg had Pim hem nog bijtijds in de gaten ‘-U zoo snel hij kon begon ie van „Tiere- velllgheldswezen, Fëy.tu ook de bondskanselier. LONDEN, 11 Mei. (Reuter). De Engelsche kapitein Sears, die vanmorgen den krans heeft weggehaald van den Cenotaaf in Whitehall, welke aldaar gedeponeerd was door den op het oogenblik hier vertoevenden naUonaal-socla- llstischen buitenlandschen onderhandelaar, Al fred Rosenberg, is onder beschuldiging van dief stal voor den politierechter verschenen. Deze zeide, dat de krans uit de Theems was opge haald. De kapitein kreeg als straf een boete van 40 shillings en als reprimande werd hem organisaties met een militair karakter te ver klaren. Tegen het voorstel stemden Dultschland en Hongarije. Voor stemden België. Engeland. Frankrijk, Nederland, Polen. Roemenië, Tsje- cho-Slowakije, Portugal en Joego-Slavlë. De Vereenigde Staten, Italië, Oostenrijk, Spanje. Zweden, Finland, Japan en Turkije ont hielden zich van stemming. Dit besluit wordt aan Duitsche zijde geens zins als bindend beschouwd. zwaar wordt, want dan wordt het voor Duitsch- land een prestige-kwestie om niet toe te geven en is alle kans op samenwerking verkeken. Niet alleen in Engeland, maar ook bij bet „broedervolk” in Oostenrijk staat den Nazi’s n nu juist niet direct welwillend onthaal té wach ten. De regeering heeft het congres van den Natlonaal-Sociallstischen Duitschen Juristen bond te Weenen. waarop de door de Jteichspost als „ongewenschte gasten” gequaUflceerde Göbbels, Frank, Kerrl en andere partijbonzen zouden verschijnen, eenvoudig verboden. Niet temin zullen de heeren toch naar Weenen gaan, maar zij zullen er slechts de toejuichingen van hun party-genooten oogsten, tenminste, wan neer die partijgenooten in afzonderlijke groepjes komen opdagen, want anders zal het afgekon- digde verbod van samenscholingen in werk’ng treden. Zouden de Duitschen nu nog in de natlonaai- soclalistische bladen kunnen lezen, dat men in het buitenland algemeen bewonderend ver baasd staat over de prachtige werking van het Nazi-bewlnd? MASHINGTON, 12 Mei. (Reuter). Naar de bladen melden, zou Frankrijk bereid zy nden op 15 December 1932 vervallen termijn der oor- logsschulden te betalen, indien de Vereenigde Staten een moratorium afkondigen voor den duur van de economsche wereldconferentie te Londen. Dit gerucht zou kunnen leiden tot een herle ving der oppositie in het Congres tegen een beperkt moratorium. Een andere hinderpaal voor het afkondigen «van een moratorium zou de aarzeling zijn van Dultschland Inzake een douanebestand, alsmede de houding vn Dultschland op de ontwapenlngs- ’conferentle te Genève. BERLIJN. 11 Mei (W. B Het bondsorgaan van den Stahlhelm brengt uitvoerige inlichtin gen over de voorstellen van ryksarbeidsminls- ter Self! te voor een program van werkverschaf- fln, waarmee nog dit Jaar zal worden begon nen. 1J> Milliard ryksmark zijn noodlg dit jaar om 700.000 werkloozen een jaar lang werk te verschaffen. In de eerste plaats is hierbij ge dacht aan binnenlandsche kolonisatie, waartoe dit jaar minstens 100.000 nederzettingen dlc- nen te worden opgericht. In de tweede plaats is gedacht aan herleving van den woningbouw alsmede de Instandhouding van openbare ge bouwen, verkeerswegen te water en te‘ land. De noodlge middelen voor dit plan zullen door het uitschrijven van een binnejilandscne leenlng moeten worden opgebracht. Ook de loonpolitiek moet in dienst van het werkpro gram worden gesteld, waartoe noodlg is de stroefheid van het tarievenstelsel te verande ren. De lasten der sociale verzekering zullen nog verder verminderd worden. Ook de kwes ties van verschuiving van den schooltijd en eener algemeene verkorting van den werktijd dienen onderzocht te worden. toegevoegd, dat wat hij deed verkeerd was en in strijd met de goede manieren. In het Lagerhuis is de minister van Binnenl. Zaken Gilmour overstelpt met vragen over het bezoek van Rosenberg en verschillende afge vaardigden vroegen waarom Rosenberg die een propagandist van de Hlllerianen is, wordt, toe gelaten. terwijl Trotzky en andere communis ten toegang wordt geweigerd. Talrijke vragen werden ook gesteld over den zetel der Nazi's te Londen en de Speaker moest tusschenbeide komen, om verdere vragen te voorkomen. Minister Gilmour verklaaida. dat eik verzoek om toelating in Dultschland op tech zelf wordt behandeld. Terwijl hedenmiddag Rosenberg de Biitsche journalisten in zyn hotel ontving, schoolden een groot aantal communisten voor het hotel bijeen en riepen: „WU eischen dat Rosenberg uit het land wordt gezet.” De politie joeg de communisten uiteen en arresteerde twee van hen. ASSUMPTION, 11 Mei (Reuter). In een of ficieel Paraguaansch communiqué wordt ver klaard: Onze troepen hebben den vijand in het gebied Gondra teruggeslagen en een aantal vijandelijke instellingen stormenderhand geno men, Het Boliviaansche regiment in fort Cam- pero werd verdreven en liet 80 dooden achter Onze troepen hebben veel buit gemaakt. De kabinetsformateur, dr. H. Colfyn heeft tech Donderdagmiddag vier uur naar Den Rui- genhoek begeven om H. M. de Koningin rap port uit brengen over den toestand. Laagste stand: 752.9 te MemeL Zon op 4.12. onder 7.42. Ucht H op SJ. Laatste Kwartier 1« Mei. lllllllltlIlllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIII^ GENEVE, 11 Mel. (VD.) Bij de berekening der getalsterkten der Duitsche weerorganisa ties, welke de grondslag zullen vormen voor de berekening van de Duitsche legerst|rkte, deel de kolonel Lucien, de Fransche vertegenwoor diger mede, dat de SA en 88-organlsaties 600.000 man sterk zyn, de Stahlhelm 250.000 man, de Weerwolf 150.000 man. Volgens Fran sche berekeningen moeten de weerorganisaties Op 1 millloen man sterkte worden geschat. De Duitsche vertegenwoordiger maakte be zwaren tegen deze cijfers. CHARBIN, 12 Mei. (Reuter). De politie heeft de drie voornaamste leden van het Russische personeel der courant „Harbin Herald” gear resteerd. Zij zullen waarschijnlijk naar Rusland worden gezonden. Het door de autoriteiten van Mandsjoekwo daartoe ingediende verzoek tevens behelzend de opheffing van de „Harbin Herald” is door den Britschen Consul-Generaal teruggezonden naar den Britschen consul te Peking, omdat hij denkt, dat door deze maatregelen inbreuk zou worden gemaakt op de Britsche extra-territoria- llteitsrechten. GENEVE, 11 Mei. In de Commissie voor de Legereffectieven verklaarde de Poolsche gene raal Burkhart, naar aanleiding van een discus sie over de Duitsche particuliere afweer-orga nisaties, dat hjj op grond van zyn ervaring met de organisaties der Poolsche opstandigen en de wijze, waarop die in het geheim wapenen droe gen en militaire oefeningen hielden, de mee- ning had dat ook de Duitsche afweer-organi saties op soortgelijke wijze werken en hun mi litair karakter trachtten te verbergen. Hij noemde in dit verband ook den arbeidsdienst, die in de richting ging van den gewonen dienst plicht. De Engelsche generaal Temperley verklaar de, dat alleen het woord „weer”-organisatie en „weer”-sport voldoende waren om het mi litaire karakter aan te toonen, en dat aan de militaire waarde en de bruikbaarheid voor mi litaire doeleinden der Duitsche afweerorganisa- ties, niet viel te twyfelen. De vroegere chef van den Belgischen Gene- ralen Staf Gallet wees op de richtiynen van het Rykscuratorium voor jeugdtraining, waar bij vooral de voorziening van bepaalde groepen met paarden geen twijfel omtrent fk militaire opleidingsdoeleinden laat. Tijdens de discussies was meen over eens. dat de Dull nisaties over geen wapenen t wapenoefeningen kunnen hot genover wees men van verse! CHARBIN, 12 Mei. (Reuter). De autoriteiten van den staat Mandsjoekwo deelen officieel het volgende mede: De Sovjet-regeerlng heeft in een provincie van Siberië troepen geconcentreerd. Vijfduizend Rus sische soldaten zijn opgemarcheerd naar dc grens van den staat Mandsjoekwo. De Russische autoriteiten geven als reden voor aanwezigheid dezer strijdkrachten op de noodzakelijkheid, om de „witte bandieten", dus de den Bolsjewisten vijandig gezinde benden, te onderdrukken. oe Juist deze uitspraak is, bewijst het optreden van Dr. Alfred Rosenberg in Londen, die in het van Dultschland sterk vervreemde Engeland zich op last van Hitler min of meer a's minister van buiten- landsche zaken heeft gedragen. Indien bet zyn doel is geweest om de antipathie der Engelschen tegen de practijken vaa bet Nazi-bewlnd te overwinnen, dan is zijn zending een wel zeer pijnlijk fiasco geworden. De krans, welken hy by de Cenotaaf heeft neergelegd, werd van het swastlka-lint ontdaan, gestolen en in de Theems geworpen. In net Lagerhuis werd den minister van blnnenlandsche zaken Gilmour de vraag gesteld, waarom Rosenberg met evenals andere politieke propagandisten zooals b.v. Trotted de toegang tot Engeland was ont zegd. Deze vergelijking met den aarts-bolsje- wiek Trotski is voor den Hakenkruiser Rosen berg eenvoudig om uit zijn vel te springen van ergernis. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken Sir John Simon heeft verklaard, dat hjj alleen den heer Rosenberg heeft ontvangen, omdat de Duitsche ambassadeur daar prijs op bleek te stellen. Overigens heeft Simon Rosen berg eens precies verteld, wat men in Engeland van het nieuwe regiem in Dultschland dacht. Dat dit weinig vriéndelijk moet geweest zijn, kan men zich indenken. Ook de bedreiging van den minister van oorlog lord Hailsham in het Hoogerhuis geult, nJ. dat, wanneer Dultschland de ontwapeningsconferentie zou doen mislukken of zou verlaten, het verdrag van Versailles weer in volle werking zou treden, laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Zelfs heet de liberaal Mander het voornemen te koesteren in het Lagerhuis een wetsvoorstel in te dienen, waardoor éen embargo op Duit sche producten zou kunnen worden gelegd, wanneer Dultschland zich zal herbewapenen Zulk een voorstel zou een voorproefje moeten geven van de sancties, welke eventueel op Dultschland zullen kunnen worden toegepast. Met dit voorstel zouden de leden van alle par tijen in Engeland accoord gaan. Het zelfbewuste en zichzelf helpen willende Nationalistische Dultschland heeft het in de koele en nuchtere oogen der Engelschen wel leelijk verbruid. Het is echter te wenschen, dat de pressie, welke Engeland op het oogenblik uitoefent, niet al te BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Ttlefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spearnestad - Haarlem TOKIO, 12 Met (VX>.) Volgens berichten van het front in China ontwikkelen de operaties ten Zuiden van den Grooten Muur zien op grobter schaal dan tydens het offensief der Japansche geworden, troepen in ApriL Reeds het geheele gebied ten Oosten van de Loeang-rivier en den grooten Muur tot Joengping Je beset. Gisteren reeds hebben de Japanners «ie Loeangrivier overschre den. Zij rukken Zuidwaarts op. Japc~,*~he vlieg tuigen zetten de bombardementen voort. Gis teren is voor het eerst sedert den aanvang der operatie een bommenwerper boven Peking ver schenen.' De Engelsche autoriteiten hebben een ver zoek gericht tot twee oorlogsschepen die komen van Weihaiwei en Inkoe zich gereed te maken om op te stoomen naar Tanghoe ten Oosten van Tientsin, teneinde de Engelsche belangen te waarborgen. 4» Geweldige brand in een school te Manilla; U dooden, 36 gewonden. ATHENE, 12 Mei (Reuter). Te Salonlki, Chalcidice en Macedonië zyn hevige aard schokken waargenomen. De telegrafische verbindingen met de dorpen Kxanaia en Stratonlkl zyn verbroken. LONDEN. 11 Mei. (Reuter). Hedenochtend neeft kapitein Fears den krans, door Rosen berg namens Hitler op de Cenotaaf neergelegd, weggenomen. Hy naderde met zijn auto het monument, greep den krans en verdween in volle vaart. Fears is candidaat van de Labourparti) te South-West St. Pancras. Hy verklaarde zijn daad weloverwogen te hebben gepleegd, uit protest tegen de toestem ming welke een vertegenwoordiger van Hitler was gegeven om een krans neer te leggen. De zoon van kapitein Fears heeft de politie bovenstaande inlichtingen verstrekt. Hy verklaarde, dat zijn vader hem op de hoogte had gesteld van zijn voornemen om den krans weg te nemen en in de Theems te werpen. Vervolgens zou hy zich bij de politie .nelden. Hij deed dit uit orotest tegen de .jirofana- ■He” van den Cenotaaf en het „brutale barba risme" in Dultschland. Toen Rosenberg van zeide hij slechts: ..De krans werd aan de zorgen van het Brit sche Volk toevertrouwd”. Besloten werd, dat de politie geen georgani seerde samenscholingen zal dulden, maar dat bijvalsbetuigingen, die uit de omstandigheden ontstaan, niets in den weg zal worden gelegd. j^EENEN, 12 Mei De Ooetenrijksche Minls- tCT van Justitie heeft een brief ontvangen van den Rykscommissaris en Belerschen Minister van Justitie dr. Frank, *waarin deze meedeelt, dat hij als leider van den nationaal-sociallstl schen Duitschen Juristenbond persoonlijk aan wezig zal zijn op het Congres van den Oosten- rykschen Juristenbond te Weenen. Hij schrijft o.a.: „Het bezoek heeft een volkomen onpolitiek karakter. Ik zal my veroorloven na mijn aan komst te Weenen myn opwachting bij u te maken in vriendelijke herinnering aan uw mij bij uw bezoek te Berlijn persoonlijk gedane ult- noodiglng.” Naar het Wolffbureau verneemt heeft de Ita- Uaansche minister van Justitie Dr. Frank uitge- noodigd een bezoek aan Rome te brengen. Dr. Frank heeft de uitnoodlging aanvaard en zal half Juni naar Rome vertrekken. Hy zal by die gelegenheid te Rome een rede in de Italiaansche taal houden over den opbouw van het Duitsche Rijk. e Ontwapeningsconferentie te Genève 1 staat op haar smalsten kant gelijk een dubbeltje, dat zoowel naar de eene als naar de andere zijde kan vallen. De beraadsla gingen der gedelegeerden van de vjjf groote mogendheden, de Vereenigde Staten, Engeland Frankrijk. Italië en Dultschland, ondershands gehouden in tegenwoordigheid van den confe- rentie-voorzitter Henderson, hebben nog steeds niet het minste resultaat opgeleverd. Dultsch land, dat bet indertijd als een ondraagiyken smaad voelde, dat het den algemeenen dienst plicht moest prijsgeven en zich tevreden moest stellen met honderdduizend man Rijks weer kan nu niet van de Rijks weer schelden, mis schien wel omdat het op andere wijze door stormtroepen en Stahlhelm-organisaties, door arbeidsdienstplicht en sportbeoefening practise!: het bezwaar van het ontbreken van den alge meenen militairen dienstplicht zoo goed als on dervangen heeft. Indien de quaestie der effec tieven te Genève niet wordt opgelost, zal de ontwapeningsconferentie moeten miteBUbBC!*- de hemel mag weten, wat er dan van de eco nomische conferentie en van de regeling van de oorlogsschuldenkwestie nog zal terecht ko men. Het stadium, waarin de conferentie thans verkeert, is zelfs zoo crltiek, dat het den Fran- schen nog maar weinig schijnt te kunnen sche len, of zij als een zeepbel uit elkaar zal spatten Zij zouden het waarschijnlijk niet eens ongaarne zien, wanneer in een openbaar debat in de alge meene commissie de verantwoordelijkheid voot een eventueel mislukken der conferentie op het aan zyn Rjjksweer vasthoudende Dultschland zou worden geschoven, maar de Engelschen en de Italianen voelen daar weinig voor. Sinds he: in de Duitsche binnen- en buitenlandsche poli tiek: .HlUer-koekoek één zang” is zyn Nadolny, de Duitsche gedelegeerde te Ge nève, en von Nelrath, de Rijksmlnlster van buitenlandsche zaken, gedwongffi nolens volens met dezen tweetonlg eentonigen zang in te stem men. Zij hebben niets anders te doen dan te herkauwen, wat hun te Berlijn door de opperste Nazi-leiders is voorgekauwd. Von Neurath moet zelfs al verklaard hebben: „Aanblijven als mi nister heeft geen zin, bedanken beteekent ech ter een catastrofe".

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13