K.L.M. Indië-programma-conimissie I Het conflict bij de De installatie E VRIJDAG 12 MEI Twee verdachten op vrije voeten Waarom ik niet? Considerans gebroken Conflict in de venen - Nieuwe staking uit gebroken Gevaarlijke Chineezen De rentestand verhoogd Mr. J. A. H. VAN SCHAIK Voorzitter der Tweede Kamer De overval te Zenderen De werkloozenzorg Acht jaar gevangenisstraf geëischt en EEN MOOIE VANGST De taak van de Phohi TWEEDE KAMER-AGENDA OVER DEN AFSLUITDIJK VERKLARING VAN DE A.K.U. EEN BAR IN DEN TREIN Actie tegen beschuldigingen DE OSLO-STATEN BIJEEN In verband met de economische HET UMUIDER CONFLICT Het oordeel van de federatie DE INDISCHE GULDEN a Boternoteering ha Steunt Nederlandsch fabrikaat Dringende oproep van Mgr. Aengenent Veld politieagenten in zee ge worpen en verdronken Gegevens van het Departement van Binnenlandsche Zaken Aandeelen in de verhoopte schatten N.V. PHILIPS GLOEILAMPEN FABRIEKEN DE WAPENSMOKKELARIJ TE DEN HAAG DE COMMANDANT VAN DE „JAVA” EEN NIEUWE NATIONALE FEESTDAG? De vervalschingen te Dirksland Jaarlüksche Willem de Zwjjger- herdenking gestelde dividenden pi zu da na GOKLUST OM DE *,LUTINE” Een achttal vliegfmgbestmtrderi hebben hun dienstverband niet opgezegd Dadelijk worden de banden, die Nederland en de beide Indiën binden, versterkt Goedkeuring van Ged. Staten ▼an Friesland Een man, een man; een woord, een woord De voor Nadere byzonderheden over deze nieuwigheid Gearresteerde Rus en Braziliaan ook schuldig aan bankoverval Zaterdag 13 Mei 1933 A 8.00 4 05 iing concert den Katholieken Radio gids. Tc Ti» no beschikking van den minister van se De tn •n via conferentie mei Martougin verklaarde dat men °P werd Donderdag door de Nederlandsche Bank N.V. berichten In bet Dultsch 55 Dansmu ziek (In de pause: koereen en sportbe richten elooncert ..Germania", In de veenbedrijven in Noord-Ooet OveriJsel en Zuid-Oost Drente la gistermorgen een ge organiseerde staking uitgebroken. Reeds te zes uur postten de arbeiders op verschillende plaa-- sen om werkwilligen tegen te houden. Om «even uur was de politie aanwezig, doch toen lag alles reeds stil. Onder de vervenen schijnt geen eensgezind heid te bestaan. Verschillende vervenen zouden bereid zijn het gevraagde loon te geven. In het stakingsgebled is alles rustig. te di De Leeuwarder boternoteering la heden vast gesteld op 53 cents per kg. De rjjksbemlddelaar in hel eerste district, de heer J B Westerdyk. te Ulthuiaenneden, had de vervenenorganisaties en de landarbelden- bonden. betrokken by de staking van veenar beiders te Emmenerfscheiderveen en omgeving tegen Woensdag te Assen bijeen geroepen. Bij dese bespreking is geen overeensb bereikt. N gen ZAUSDBOki; orkest o. I. v. PrelTs Omroeporkest Dansmuziek. Het dageljjksch bestuur van de Groep Neder land van het Alg. Ned. Verbond heelt in een adres aan den minister-president veraocht den 24sten April geboortedag van den Prins van Oranje in den vervolge tot nationalen feest dag te verklaren. Voorts heeft genoemd bestuur een adres ge richt tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met het verzoek, het daar heen te lelden dat het onderwijs in de vader- landsche geschiedenis op de scholen in dien zin worde hervormd en uitgebreid, dat meer aan dacht worde geschonken aan de vaderlandsche geschiedenis en die van de wording en hand having van den Nederlandschen staat. oud hoo twe kan E dat vrie dac ged mai kws Hij voe h< er to re m in hc on st e l r k k 5 11 b si o u v n tl le VI b di Naar wy vernemen, werd in de op Donder dag gehouden vergadering van commissarissen der N.V. Philips* Gloeilampenfabrieken te Eind hoven besloten, aan de jaarljjksche algemeene vergadering van aandeelhouders, welke zal ge houden worden op 29 Mei »i.. voor te stellen over het boekjaar 1932 uit te keeren op de pre ferente aandeelen een dividend van 8 pet. en op de gewone aandeelen een dividend van 8 pet. De Raad van Beheer van de N.V. Gemeen schappelijk Bezit van Aandeelen Philips’ Gloei lampen zal aan de jaarlijksche algemeene ver gadering van aandeelhouders, te houden op 29 Mei as., voorstellen over het boekjaar 1932 uit te keeren op de preferente aandeelen een di vidend van 6 pet. en op de gewone aandeelen een dividend van 6 pet. wi de na Dc de KOPENHAGEN, 11 Mei (V-D.j Boterpry» Kopenhagen De offlcteele Deenaehe boternotee ring bedroeg heden 1M kronen per 100 K.Q, is I 057. Tot versterking van de financiering van de werkzaamheden van het bergen van den Lutine- achat hebben de concessionarissen der N V. Stoomboot-Mij. Texel en de N V. Scheepvaart MIJ. G. Doek sen en Zonen te Terschellllng be sloten aandeelen in de goud- en rilverlading der Lutine uit te geven. Elk aandeel geeft recht op 1/SO.OOOste gedeelte der bruto-opbrengst, maximaal op ƒ900. Volgens het prospectus zul len hoogstens 2800 van deze aandeelen worden verkocht tegen den prijs van ƒ85. De directie van de KLM deelt ons mede: Niet alle vllegtulgbestuurders der KLM hebben hun ontslag tegen 1 Juli as. ingetSend. De vllegtulgbestuurders Aler (Chef Vllegtecb- niachen Dienst), van Dijk. Bcholte, Boer en Vlruly en verder de pas aangestelde vliegtulg- bestuurders Prenken. De Graaff en Kooper hebben hun dienstverband met de K L. M. niet opgeaegd. Op Maandag 29 en Dinsdag 30 dezer zal Stockholm een vergadering worden gehouden van vertegenwoordigers van de zg. Oslo-Staten. zijnde Nederland, België en Luxemburg, de dne Scandinavische Staten en Finland, De bespre kingen houden ojl verband met de a_s econo mische conferentie. Nederland zal vertegen woordigd «ün door Dr. J. A Nederbragt. chef van de econotnlsche-consulaire directie van bet Departement van Bultenlandsche Zaken en lid van het permanente comité van ambtenaren van de Oslo-groep. By K B. van 11 Mei is benoemd tot Voor zitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, voor het tijdvak der tegenwoordige zitting, mr. J. R. H. van Schalk, lid van die Kamer. HM M. 1120 Strijk- l. Bendlx 2 50 Louis instrumentaal ensemble 9 40 1. v. Emll Heesen 1020 De economische bijna De kapiteln-ter-aee J. T. A 3. Brulnsma is, naar reeds eerder werd medegedeeld, eervol ontheven van bet commando van Hr. Ms. Wat betreft den loop der slaaprytulgen 1ste, 2e sn 3e klasse, die vanaf 1 November 1932 m de nachtposttreinen tusschen Amsterdam en Groningen loopen, zal op 15 Mei as het slaap- rijtulg uitsluitend in de richting Groningen loo pen. De loop van Groningen naar Amsterdam, waarvoor onvoldoende belangstelling heeft be staan. wordt alsdan opgeheven. In plaats daar van zal vanaf 15 Mei as. een slaaprijtulg 1ste, 2e en 3e klasse loopen in den nachtposttrein van Amsterdamnaar Maastricht. Dit rijtuig loopt uitsluitend in de richting Maastricht. 1 Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar BATAVIA, 11 Mel (Aneta). In antwoord op de schriftelijke vraag van het Ud van den Volksraad, den heer H. K. Kan, of de Regeering bereid is een commissie in te stellen ter bestu- deering van de consequenties van een eventu- eele devaluatie van den Indlschen gulden heeft de Regeering medegedeeld, dat zij overwegend bezwaar heeft tegen verwezenlijking van bet denkbeeld van instelling van een commissie ter bestudeering van de devaluatie van de Indische standaardmunt. De voorzitter van de Tweede Kamer is voor nemens in de vergadering van Vrijdag 12 Mei o. m. voor te stellen: om na het trekken der afdeelingen te doen plaats hebben le. de be- noemlnig van de leden der Huishoudelijke Com missie en van de Gemengde Commissie voor de Stenographic; 2e. de bepaling van den tijd tot het doen van vragen overeenkomstig art. 112 van het Reglement van Orde; 3e. de be- noemlng van de voorzitters en tweede voorzit ters der afdeelingen, en voorts om van den duur der zitting 1933 vier vaste commission te benoemen: a. voor Privaat- en Strafrecht: b. voor Belastingen; c. voor Openbare Werken, Verkeer»- en Waterstaatsaangelegenheden; d. voor overleg met de Regeering omtrent vraag- i stukken en maatregelen,' betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolltleken aard. Naar wij vernemen beeft Donderdag de Rechtbank te Rotterdam op vrije voeten gesteld de makelaar W. J. N. te Mlddelharnls en de landbouwer H. P. te Dirksland. welke personen verdacht werden betrokken te zijn bij de ver- valschingsaffalre te Dirksland. De landarbeider L. en de timmerman L„ belden uit Dirksland. blijven echter in verzekerde bewaring. Het on derzoek wordt voortgezet. Omtrent de inbeslagneming Zondagmiddag te Den Haag van een automobiel, waarin zich een groot aantal gesmokkelde vuurwapenen en munitie bevond, kan nader worden gemeld, dat in beslag genomen werden 155 automatische pistolen, alsmede 154 doosjes scherpe patronen, in totaal bevattende 3000 patronen. In verband hiermede werden gearresteerd de 32-jarige caféhouder A. W. J, wonende te lersel, de 29- jarige venter A. W. van B.. wonende te Oss, en de 37-jarige H. W. uit Groesbeek. De auto, waarmede de wapens werden vervoerd, kwam uit Brabant. foonmuzlek - Symphonlsch het Fransch 9 00 Nieuwsberichten in het Fransch #10 Voortzetting concert 9 45 Nieuws- Ter completeering van het reeds gepubliceer de betreffende den loop der restaurant-bar-ry- tulgen en de toelating der reizigers voorzien van plaatsbewijzen 3e klasse tot die rijtuigen en tot de restauratie-rijtulgen in het algemeen, brengen wtf ter kennis, dat vanaf 15 Mei a.s. de reizigers 3e klasse toegang hebben tot bet restauratie-rijtuig op de tijden, dat daarin de gemeenschappelijke inaaltyden geserveerd wor den. Tot de Bar van de restaurant-bar-rijtul- gen. die In de treinen 343’348, 93 344 tusschen Amsterdam en Maastricht loopen, hebben de rei ziger» 3e klasse op het geheele parcours toegang, mits zij aldaar eene consumptie gebruiken. Se dert korten tijd zijn de restaurant-bar-rytui- gen tn vele landen van Europa, o.a. Frankrijk, Roemenië, Polen. Tsjecho-Slowakije etc. inge voerd en genieten zij steeds de belangstelling van bet publiek, dat deze nieuwigheid blijkbaar zeer apprecieert Verwacht mag worden dat deze wijze van exploitatie ook by het Neder landsche publiek in den smaak zal vallen, te meer daar daarin een tarief geldt, dat lager Is dan het tarief der gewone restauratle-rijtul- gen. De Bar van het rijtuig beslaat een opper vlakte groot ongeveer vijftien vlerk. M. Naast de Bar bevindt zich de restauratie-afdeellng, waarin uitsluitend A la carte-gerechten geser veerd worden. De z.g. table d’hóte bestaat daarin niet. In de Bar zijn geen zitplaatsen. De rei zigers gebruiken hunne consumptie aan de Bar en worden door den z.g. Barman bediend. Den aanstaanden zomerdienst loopen er geen door gaande rijtuigen 3e klasse in verbinding met het bar-rijtuig, zoodat de reizigers 3e klasse onder weg. bij het stoppen van den trein op een sta tion, in het bar-rijtulg moeten overstappen. Verwacht mag worden, dat in de toekomst door gaande rijtuigen 3e klasse zullen worden Inge zet, hetgeen vanzelfsprekend aan de belang stelling voor het bar-rijtulg ten ^oede zal ko men. Wjj Wijzen er verder op. dat de vllegtulgbe stuurders allen bfj hun indiensttreding bij de K L M. een overeenkomst hebben geteekend. waarin verwezen wordt naar de considerans, het Reglement Vllegtulgbestuurders voorafgaande, luidende: _De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V. heeft, over wegende. dat de aard van het bedrijf der ven nootschap medebrengt, dat het ongestoord en regelmatig voortgang moet hebben en daarom een collectief stilleggen door de vllegtulgbe stuurders van den hun opgedragen arbeid al dan niet na hunnerzijds de dienstbetrekking te hebben doen eindigen niet kan worden geduld, vastgesteld bet volgende:** Ieder vhegtulgbestuurder heeft destijds per soonlijk verklaard en met zijn handteekening bekrachtigd, dat hij deze considerans kent en deze Juist acht en zich daarnaar zal gedragen. De directie der Algemeene Kunstzijde Unie N.V. deelt het volgende mede: De heeren dr. Frits BlUthgen, dr. W. Sprtn- gorum en Carl Benrath hebben, op grond van de tegen hen Ingestelde vervolging, totdat de toestand van zaken opgehelderd zal zijn, alle functies in de door hen bestuurde maatschap pijen vrijwillig ter beschikking gesteld Nadiuk- kelijk wordt daarmede door geen der drie hee ren en In geen enkel opzicht erkend, dat de aangevoerde beschuldigingen gerechtvaardigd zijn. De beschuldigingen zouden betrekking heb ben op handelingen, die Jarenlang geleden ge schied zijn en dientengevolge niet in verband staan met de balansen der laatste jaren. De directie der Algemeene Kunstzijde ünle N.V. voegt hieraan toe, dat zij er niet in ge slaagd is nauwkeurig vast te stellen over welke punten de beschuldiging tegen de drie genoem de heeren loopt, wel staat reeds vast, dat het punten betreft uit Jaren voor de fusie tusschen Vereinigte Glanzstoff Fabrtken AO. en Enka. Ged. Staten van Friesland hebben goedkeu ring verleend aan de dienstregeling en de ta rieven van den autobusdienst Leeuwarden- Alk maar over den afsluitdijk, welke dienst zal worden geëxploiteerd door de A T. O. De vertrekuren uit Leeuwarden zijn gesteld op werkdagen om 8.55, 10.55 12 55, 14.55. 16.55 en 18.55 en op Zondag om 12.55 en 11Dit Alkmaar zullen de bussen vertrekken op werk dagen om 355 (alleen des Vrijdags), 6 55. 8 55, 1055. 12.55, 14.55 en 18.55. De rit duurt 3% uur. Zondags om 8.55 en 1856 Het tarief bedraagt: enkele reis ƒ340, retour ƒ650. Hierover vernam de _Ind. Crt.” nog, dat ko lonel Bruinsma eenlgen tijd geleden, aan de bemanning van zijn oorlogsbodem bevel gaf om „baksgewijs** aan te treden, aan welk bevel geen gehoor werd gegeven. De kolonel stelde de bemanning in de gelegenheid zich te bedenken. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt en even later mankeerde dan ook niemand op bet appèl. In Batavia heeft men met dit optreden van den kolonel geen genoegen genomen en de per sonen, die aanvankelijk dienst weigerden, voor den ZeekriJgsraad getrokken. Dit besluit was volgens het blad voor den kolonel aanleiding om zijn ontslag in te dienen, daar hij zijn eenmaal aan de bemanning gegeven woord niet wilde breken. Werd het toch gebroken bulten zijn verantwoordelijkheid om, dan wilde hfj niet langer b« de marine in dienst blijven. BBl SSEL. see M. 1120 Concert door het kleine orkest van het N. I. R o. 1. v P Leemans 12.30 Concert o. 1. v. André FVllenwn 4.20 Dansmuziek 5 35 Gramofoonmuzlek 720 Idem 9.10 ld 9.30 Gramofoonmuzlek. BERLIJN. 419 M. 4.35 Populair concert 1150 Dansmuziek HAMBl'RG, 37t M. 10 50 Populair concert door het kleine Noragorkest 13.35 Oramofoonmuzlek 1.30 Idem 3 50 Concert door een symphonle-orkest van werkloose musici o. 1. v. Otto Ebel en Boeen 9 50 Dansmuziek. Radlo-l plaats gesteld Waterstaat van 30 Maart 1933. no. 201. Op diens versoek geschiedde de installatie door den voorzitter, den heer H. van Boeijen, met de volgende rede: Zooals u bereids uit den oproep voor deze vergadering is gebleken, heeft de minister van Waterstaat mij verzocht de Indlë-programma- commissie namens hem te installeeren. Ik voldoe gaarne aan deze opdracht. Gaarne om meer dan één reden. Allereerst omdat er behoefte is u dank te zeggen voor uwe bereidheid in de commissie i zitting te nemen. Gij hebt uit de opdracht gezien, dat, althans een deel van die taak, die de Indië-programma- commlssle heeft te vervullen, van zeer dell- caten aard is. Toezicht houden is bijna altijd moeilijk. Toezicht houden dat het gesproken woord aan zekere eischen voldoet, is ongetwijfeld lastig, voor het besef van ons Hollanders vaak pijnlijk en de uitoefening van dese taak kost in menig geval zelfoverwinning, wil zij naar behooren volbracht worden. En nu wordt de moeilijkheid van de taak nog vergroot omdat de geschiktheid van het uitgezondene naar de Overzeesche gebieden moet beantwoorden aan de wenschen en be hoeften der samenleving in die streken. Het oordeel: wat gewenscht is. wat mag en wat niet mag, kan daarom alleen gevormd worden door personen die volledig de wen schen en behoeften in onze Koloniën kunnen pellen en die by de vervulling van hun taak bereid zyn zoo noodlg terzyde te stellen wat persoonlijk begeerd wordt en die alleen het belang van anderen willen dienen. Myne heeren, de regeering verheugt zich er over, dat gij u Juist beschikbaar hebt willen stellen om in de commissie zitting te nemen. Uw rijke ervaring in onze Overzeesche ge- bledsdeelen, uw kennis van de wenschen en behoeften der bevolking aldaar, geven met uw begeerte om het beste voor de bevolking te zoeken, den waarborg dat de taakvervulling van de Tndië-programma -commissie aan recht matige eischen zal voldoen. Maar in der tweede plaats wordt gaarne tot installatie van de Indlë-programma-commissie overgegaan, omdat door de instelling van deze commissie wordt vertolkt, dat eindelijk een op lossing is verkregen voor de regelmatige uit zendingen naar onze Koloniën. ia Het is, nasr het mij vborkomt, niet nuttig en niet noodlg, in herinnering te brengen dat sinds 1 Juli 1930 de uitzendingen naar Indlë zijn nagelaten. Ik wensch alleen dankbaar In herinnering te brengen, dat de Phohi vóór 1 Juli 1930 zich beijverde om het dagelljksch leven van de Indische luisteraars waardevoller te maken en wij verheugen ons erover dat thans een oplossing is verkregen, waardoor éénerzijds aan bet verlangen van verschillende omroep vereen iglngen wordt voldaan aan Indlë te mogen geven wat zij noodlg achten, maar waarbij anderzijds de PHOHI vrijheid heeft kunnen vinden een belangrijk gedeelte van de taak, die de uitzendingen medebrengt, op zich te nemen. Het feit dat in deze commissie zitting heb ben mannen, die voorgedragen zijn door de omroepvereenlgingen. die de uitzendingen zul len verzorgen, is dunkt mij voor de toekomst een voorteeken dat hoopvol stemt. Ik spreek den wensch uit dat de arbeid van deze commissie ook dienstbaar mag zijn tot een vruchtbare samenwerking tusschen de organisaties, die de uitzending naar onze Over- zeesche Gewesten zullen verzorgen. Als ik een derde oorzaak noem waarom ik gaarne tot installatie van deze commissie over ga, dan is het dit: Het feit van de installatie vertolkt niet alleen dat de omroeporganisaties haar taak gaan ver vullen, maar het beteekent méér nog dat dage lijks de banden, die Nederland en de belde Indiën aan elkander binden, kunnen worden versterkt. De Indiën zullen nu meer dan voor been het leven in Holland mee kunnen leven. terwijl in Augustus. September toch weer 7080 booten varen moeten. Ten slotte wordt nogmaals ontkend, dat te IJmuiden of Egmond aan Zee van een stakere- terreur sprake zou zyn. De stakers te IJmuiden hebben weer een nieuw soort boycot uitgevonden, teneinde bet den werkwilligen zeelieden zoo lastig mogeiyk te maken, zy dreigen nu den eigenaren van woningblokken, waarin een werkwillige woont met een huurstaklng, als deze niet uit het huis verwyderd wordt. Zy hebben aldus .Bet Handelsblad". een be gin gemaakt met een huurstaklng aan te kon digen in het blok, waarin de schipper van den trawler .Knikker” gevestigd is. en eischen ou- mlddeliyke uitzetting van diens gezin. ig vond in het bureau van den te *s Gravenhage de Installatie Z H Exc Mgr J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, schrijft in ,Bt Bavo": De nood der tyden brengt Ons er toe opnieuw een too ernstig mogelyk beroep te doen op de aan ons rekenpllchtlge Besturen en evenzeer op de Besturen, die niet rekenplichtlg zijn, om toch by het aanschaffen banner be- noodlgdheden zich te voorzien uitsluitend van NederlancVche fabrikaten. Van bevoegde zyde werd Ons medegedeeld, dat Onze reeds meer malen herhaalde aansporing lang niet tot allen schynt te zyn doorgedrongen, althans door ve len niet wordt nagestreefd. Wy vernamen zulks met groot leedwezen. Want het behoeft wel geen betoog, dat nu de uitvoer onzer Nederlandsche fabrikaten zoo ern stige belemmeringen ondervindt, steun in ons eigen land meer dan ooit noodzakelyk is. En al mag dan ook In enkele gevallen die steun een gedeelteiyk offer eischen veelal zal daar echter geen sprake van behoeven te zyn dan Is dat offer ten volle gemotiveerd, omdat wy daardoor dienen een nationaal belang. wy herhalen dus nogmaals Onzen dringen den oproep, en vertrouwen, dat de praktische resultaten ervan weldra mogen blyken. De Rentestand Directie van de vastgesteld als volgt: Wisseldisconto verhoogd tot 3^ procent, promeaaendlsconto verhoogd tot 4 procent, be- leenlng van effecten verhoogd tot 4 procent, beleenlng van goederen verhoogd tot 4 pro cent, voorschotten tn rekenlng-courant ver hoogd tot 4 procent, alles met ingang van 12 Mei. MEDAN. II Mel. (Aneta) Naby Tandjong Kedoeloe. een berucht zeerooversgat aan de Noordkust van het eiland Rangsang Bengkalisi zyn twee agenten der veldpolitie, Ardjoh en Slamet. by het transport van Chineezen. die waren opgevat omdat zy geen toelatingskaart hadden, door laatstgenoemden in zee gewor pen. Beide agenten verdronken. De daders s|jn nog niet gearresteerd. Vermoedelljk zyn se naar den overwal uitgeweken. Twee karabynen eo een klewang worden vermist. De afdeelingscommandant van Bengkalis heeft zich met twintig man derwaarts bege ven. Militaire hulp voor patrouilleeren werd bü bet garnizoen van Slak aangevraagd. Als de H. Augustinus hoorde of las over de heiligen, zeide hij tot zich zelf „wat deze gekund hebben, waar om zou ik het niet kunnen?” en daarin vond hij een aansporing om voort te gaan op den weg der dfuga „Waarom ik niet?" is zoo vaak dé vraag der ontevredenen, der teleur- gestelden, der faloerschen. Ze zien dat een ander geluk heeft of succes of bijval en verbijten zich van tnge- houden woede. Ze vinden zichzelf toch zeker zoo goed als dien ander en niettemin gaat het hun niet voor den wind. „Waarom ik niet?" klaagt de nijd?” „Waarom ik niet?” is een vraag, die veel goeds kan smoren in ons hart, maar die ook veel goeds kan opwek ken. Want het is niet alleen de vraag van den nijd, het is ook de vraag van het welbegrepen zelfrespect, dat den katholiek moet sieren. Wanneer an deren deugdzaam zijn,, de zonde ver mijden, den hartstocht overwinnen, waarom ik niet? Wanneer anderen geduldig en verdraagzaam zijn, waar om ik niet? Wij zijn toch aüeihaal geroepen tot denzelfden hemel! De 33-jarige machinevormer G R- zonder vaste woonplaats, doch thans gedetineerd, heeft in October 1932 te Zenderen gem. Borne inge broken in een woning door twee vrouwen be woond. Eén van haar heeft hy met een mes in de borst gestoken, aan de gevolgen waarvan zy spoedig is overleden. De rechtbank te Almelo heeft verdachte we gens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis ac met bepaling dat hy ter beschikking van de regeering zal worden gesteld. Tegen dit vonnis teekende de officier van justitie by genoemde rechtbank hooger be roep aan, zoodat deze zaak Donderdagmorgen voor het gerechtshof te Arnhem diende. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. Hulst uit Leiden, die de sectie op het lyk van de gedoode Anna P„ heeft verricht. Dr. Beek, eveneens als getuige-deskundige gehoord, legt verklaringen af. ter toelichting van het psychiatrisch rapport dat hy over den verdachte heeft uitgebracht en waarin hjj sk de conclusie komt, dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Toen hy zich in de woning van de gezusters P. ontdekt zag, trok hy een mes en zwaaide daarmede in bet wilde weg, waarby hy bet mes kwyt raakte. Hy heeft niet bemerkt dat hy iemand heeft geraakt en zag eerst by bet verlaten van de woning het lyk van Anna P. in de keuken liggen. De procureurgeneraal, mr Visscher. eiaehte tegen verdachte, die reeds eerder voor verschil lende ernstige mlsdryven is veroordeeld, acht jaar gevangenisstraf met zyn ter beschlkkiiv stelling van de regeering. Uitspraak over veertien dagen. LANGENBERG, 472 M. 10.40 Gramo- foonmuzlek 13.20 Concert o. 1. v. Wolf 4.30 Veaperconcert o 1 v. Wolf 950 Oramofoonmuzlek 10 05 Concert o 1. v. Encb Klosz. FARIJH 4Radio)1725 M. 1120 Con cert door het omroeporkest 5.50 Con cert door het omroeporkest 6.40 Popu lair concert door het omroeporkest. MILAAN, 331 M. 7.05 Gramofoonmu- alek 8 05 Operette ..Flor dl neve". ROME. 441 M. 4.50 7.20 Gramofoonmuzlek 8. opera in vier bedrijven. WEENEN. 517 M. 455 Populair con cert door bet Byaele-orkest 6.55 Oude muziek 9.15 Populair concert door bet Johann Wilhelm Ganglberger-orkest. WARSCHAU. 1411 M. 720 Populair 10 30 Dansmuziek Aantal ingeschreven werkloozen by de or ganen der arbeidsbemiddeling: op 28 Jan. 1933 403507 geheel werkloozen. 24332 gedeelteiyk werkloozen; op 25 Febr. 1933 383.855 geb. werkL. 23387 ged. werkl op 25 Maart 1933 346210 geb. werkt. 21.411 ged. werkt: op 29 Aprü 1933 303 797 geh. werkt. 19 429 ged. werkl. Aantal personen geplaatst by een werkver schaffing: op 28 Jan. 1933 47.603: op 25 Febr 1933 53.671; op 25 Maart 1933 57201; op 29 April 1933 50288. Aantal personen gesteund Ingevolge een steunregellingop 28 Jan. 1933 139.795; op 25 Febr. 1933 165445; op 25 Maart 1933 155.441; Op 29 April 1933 143203. Aantal gemeenten dat gegevens verstrekte: op 28 Jan. 1933 1074 gemeenten met 7228529 inwoners; op 25 Febr. 1933 1074 gem. met 7228.529 inw.; op 25 Maart 1933 1068 gem met 7202289 inw.; op 29 April 997 gem. met 7.658 456 inw. Van 79 gemeenten met 277.109 Inwoners wa ren op 29 April 1933 nog geen gegevens bin- nengekomen. De aandacht sti er op gevestigd, dat bet cy- fer van het aantal gedeeltelyk werkloozen niet in alle opzichten een juist beeld van de wer- keiykheld geeft. BEROMt NSTER. 460 M. 7 05 Concert door het trio van Milaan 9 00 Dana- muzlak. Donderdagmiddag heeft met het gebruike- lyke ceremonieel de aanbieding van de nomi natie voor bet voorzitterschap van de Tweede Kamer aan H. M. de Koningin plaats gehad. De deputatie uit de Tweede Kamer begaf zich van het Binnenhof naar het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. waar zy te half elf aan kwam. De stoet bestemd uit vier automobielen: In den eersten auto hadden plaats genomen de heeren Duymaer van Twist en Soenck Hencke- rnans, in den tweeden de heeren Kortenhorst en Boon, in den derden dé heeren Oud en de Wilde, en in den vierden de heer van Kempen en mej. Meyer. Te kwart voor elf keerde de dputatie van het Paleis naar het Binnenhof terug. Holland zal thans volop de gelegenheid kry- gen om van haar geesteiyk bezit te gewagen, om van haar wetenschap mede te deelen, om lief en leed, zooals dat hier beleefd wordt mee te doen genieten of mee te doen dragen. Wanneer de arbeid van uwe commissie tot bet verkrijgen van deze vrucht dienstbaar zal zyn, dan ben ik er van overtuigd dat haar ar beid niet tevergeefsch zal zijn. Met den wensch dat bet de commissie gegeven mag zyn te be vorderen dat Nederland en de Indiën hechter aaheen gesmeed worden, verklaar ik namens d«i minister van Waterstaat de commissie voor geïnstalleerd. Als eersten maatregel benoemde de com missie tot plaatsvervangenden voorzitter <ten beer prof. dr. J. Schmutzer. Daarna ging de commissie over tot de vast stelling van haar werkwijze. DAVENTRY. 1554 M. 1120 Concert 12 06 Concert door het Commodore Grand- orkest o. 1. v. Joseph Museant 105 Gramofoonmuzlek 4.05 Orgelconcert 9.05 Concert door het B B.C.-Theeterorkeet 10 05 Ambrose en zyn orkest. PARUS (Elfel), 1446 M. 750 Radio tocneel. Dezer dagen heeft de politie te Amsterdam een goeden slag geslagen met de arrestatie van een Braziliaan en een Rus. schuldig aan in braak by een Juwelier in de Kalverstraat. Thans zyn beiden ook herkend als de plegers van den overval op 28 April te Rotterdam, op een bankkxiper van de firma Mees en Zonen in de hal van het kantoorgebouw op het Beurs plein, waarby zy ruim 800.— bult maakten. Zy wisten toen te ontsnappen, maar zyn aoor verschillende voorbygangers gezien. Deze neb ben hen nu herkend van de foto's, die in enkele bladen zyn gepubliceerd, hetgeen by confron tatie werd bevestigd. Na een bezoek aan Kopenhagen en Stock holm heeft de Belgische delegatie voor onder zoek naar de verhoudingen In handel en In dustrie ta de Scandinavische landen, waannee België, Luxemburg en Nederland door de con ventie van Oslo verbonden zyn, ook Oslo be zocht. In ten interview met een Reuter-correHRR* dent, zeide de leider der delegatie, de beer Alfred Martougin, vice-voorzitter van de Bel gische Kamers van Koophandel en Fabrieken. dat de Oslo-staten moesten streven naar een Inniger samenwerking. De industrieën der landen, die tot dese con ventie behooren, moesten elkaar geen coocor- rentte aandoen, doch trachten elkaar weder- keerig aan te vullen. Oslo-staten zouden dan een zeer ster» eenheid kunnen worden, wel» een bijna even belangrijken factor in d® wereldhandel zou beteekenen als b.v. het Brit- sche rijk. De heer Martougin verklaarde dat men 09 de as. economische wereldconferentie te den zou trachten deze nauwere samenwerking tusschen de Oslo-staten tot stand te brengen- Het gaat er om, aldus de heer Martougm. een gemeenschappeiyk program voor te leggen, ten einde aan te toonen. dat Noorwegen, Z**" den, Denemarken. Nederland. België en Luxem burg verlangen samen te werken en steunen om een weg te banen door de b°<* muren der douane-tarieven naar den vrije*0* del. HUIZEN. 1875 M. KRO 8 00 Mor- genconcert 10.00 Oramofoonmuzlek 11.30 Godsdhalfuurtje door pastoor L. H. Perquin 12.00 Politieberichten 12.15 Lunchconcert door het KRO-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer 1.45 Zenderverxorglng 2.00 Mevr. A. Schelfhoutd. Meulem Voor de r^pere jeugd 2.30 Klnderuurtje door mevr 8. Nieuwenhuisd. Rijst en mevr. C. Marretv. d Ven 4 00 Oramofoonmuzlek 4.10 Mej. D. Bouw man ,X>e Oraal” 4.30 KRO-orkest o. 1. v. Marinus van t Woud 7DO Politiebe richten 7.15 Prof. H. Luns: ,JDe kerke- lyke kunst volgens de pausel^Jke richtlij nen” 7.35 Oramofoonmuzlek 7.45 Sportpraatje van de RKF 8.00 KRO- Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer. Jack Mos sel. zang. Llmburgsche liedjes door Lei Hendriks 0.30 Liedjes van Yells by het kampvuur 10.15 KRO-Boys 11.00 Oramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 296 M. VARA Oramofoonmuzlek VPRO 10.00 Morgen- wyding VARA 10.15 Uitzending voor de arbeiders In de contintrbedryven 12 00 VARA-klein-orkest o. 1. v. H. de Groot 2.00 Zenderverzorging 2.15 Gramo foonmuzlek 250 W. H. Vliegen spreekt voor de Vereenlging voor Volkenbond en Vrede 3 10 VARA-balalalka-orkest o 1. v. Iwan Powarjef 3.20 Leo Fuld zingt 3 .30 Balalaika-orkest 3 .40 Leo Fuld zingt 3.50 Beoefening van de Huismuziek o. 1. v. Plet Tlggers 4.30 Coöperatie-kwartiertje. K de Boer: „Vry bedrijf of gesloten bedrijf” 4.50 ..De Notenkrakers” o. 1. v. Daaf Wins 5 40 A M. de Jong: ,J>e vreemde vogel” van GoghKaulbach 6 00 Volksliederen door de Wielewaal o 1. v. Plet Tlggers 8 30 Amsferdamsch Salonorkest o. 1. v. Dirk Kiekens 7.00 Uitzending voor het platte land. W. v. Dok: ..Organisatorische mis standen in land- en tuinbouw” 7.30 Vervolg concert 7.58 Herhaling 8OS- be rich ten 8.00 Bonte avond. VARA- orkest o. 1. v. H. de Groot. J. Lammen, bas; Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst. Ernst Busch, zang. Esther Phillpse. zang;» W. v. Capel len. voordracht; H. Wigge laar, viool; Marinus Komst, trompet; J Huy. saxofoon. .J)e Notenkrakers” o. 1. v. D. Wins. Cor Steyn, accordeon; Cor Hermus, conferencier 9.15 Vaz Dies 930 Gra mofoonmuzlek 9.45 Vervolg Bonte avond 11.00 Gramofoonmuzlek 12.00 Slui ting. LUXEMBOl RG, 1191 ML 7.00 Oramo- 745 Weeroverzicht 730 concert 830 Causerie in - 8 45 Gramofoonmuzlek KONIG8WU8TERHALSEN. 1635 M. 1.20 Gramofoonmuzlek 4 50 Concert 1030 Concert. Tn antwoord op bet gepubliceerde betreffende de persconferentie met het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Christeiyke Fabriek»- en Transportarbeider» beeft bet oestuur der IJmul- dec Federatie in een communiqué thans baar meenlng ever de staking aldaar bekend ge maakt. Veel nieuws is daarin niet te vinden. Uitvoe rig woedt de leiding van de cbrlsteiyke organi satie, wie ojn. wordt verweten, dat ze de leden- aeebeden presten om naar zee te gaan, becritl- aeerd. De Federatie beantwoordt ook de vraag:, Boe komen we tot een oplossing? «- Voor het bereiken eener overeenkomst is het •1 gewenscht, aldus wordt gezegd, dat beide partyen de prestige kwestie terzyde stellen. Dit achten wy mogelyk en uitvoerbaar. Bovendien verdient bet aanbeveling, althans voor het be gin. zoo mln mqgelyk officieel te doen. Bespre kingen in grooten kring, onder leiding en tn *t byzyn van niet direct tot partyen beboerende personen, waarby ieder woord zorgvuldig wordt genotuleerd, worden al te gemakkelyk tot een waaraan beide partyen slechts in volle wapenrusting deelnemen, er voor zorgend ■ich toch vooral nergens bloot te geven. De nog restoerende aakeiyke geschillen zyn van dien aard dat rechtstreeks en openhartig contact, waarby rekening gehouden wordt met bet bovenstaande, tot een spoedige oplossing voeren moet. De wordt er op gevestigd dat dit van het contract van den Christ. Bond niet kan worden gezegd. In bet alleruiterste geval kan dew «MsanteaUe tien booten bemannen en dat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17