Indië-programma-commissie Prikkeldraad De Justitie slaat een goeden slag 5 I 3 fel Mysténe onthuld van „Nijenrode” r i nJ COUPON 4 F De installatie Neen Een LITER is tot acm den rand DE VERDWENEN KUNST SCHATTEN r En de rood/ massa roerde zich niet F VRIJDAG 12 MEI Diefstal in opdracht De taak van de Phohi De overval te Zenderen De gekozen Indonesiërs Acht jaar gevangenisstraf geëischt BANKIER STAAT TERECHT PROF. MR. DR. A. VAN GIJN Negen arrestaties, waaronder de kasteelheer M. O. van N. Zorgvuldig omschreven opdracht De kans om in de Kamer te komen seer gering, de kans om ge arresteerd te worden, grooter Als U een liter melk koopt, neemt U toch ook geen genoegen met 3/* L. Dadelyk worden de banden, die Nederland en de beide Indiën binden, versterkt f Waarom zoudt U zich dan op Uw licht tekort laten doen door z.g. „goed- koope" lampen, die in vergelijking met stroombesparende Philipslampen veel te weinig licht voor den verbruik ten stroom leveren. Gebruikt onder staande coupon om U te laten aan- toonen, hoeveel goedkooper het licht van Philipslampen is. Verduistering van obligaties Oud-minister van Financiën Een belooning bleef uit f7’ 1 .i<. (invullen wat verlangd wordt Aan de N.V. Philips* Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeeling Neder- Kolpmên, EINDHOVEN, over een economische verlich- in Uwe woning" 5* IHIIHI f en oen te A een vond men twee te ar Da h* gNMMtlIlllHIIIIIKIIflIllllllllllllllllllliHIlHIintfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinm.. - V" I> Haagsche Rechtbank heeft gisteren be handeld de zaak tegen den 41-jarlgen bankier I. L. gedetineerd in het huls van bewaring, wlen als directeur van de N.V. Trustkantoor voor Belegging en Administratie ten laste Is gelegd verduistering van verschillende obligaties van Dultache kerkeiyke leenlngen tot een totaal bedrag van 16.500 dollar. Het O. M. had acht getuigen gedagvaard. hy zyn recht niet kan uitoefenen. De overheid kan niet veroorloven, dat de heer Sardjono weer oogenbllkkelyk overgaat tot het prediken van oproer. Zij zal hein in Boven-Dig oei hou den. Zooals zy ook destijds aan Dr. Mangoen- koesomo niet toellet Banda te verlaten, toen hy tot lid van den Volksraad is gekozen gewor den. Onder den titel ..Kamerlid of arrestant" lezen we het volgende in het „Bataviaasch Nieuws blad": Allmln Is uit het land gevlucht, vóór de poli tieke recherche hem by zijn jast Je kon grijpen Men kan echter veilig zeggen dat hl], in Indië terugkeerende, als deelnemer aan de voorberei dingen tot den opstand niet lang op vrye voeten zou loopen en dit geldt dus ook voor Holland. Wanneer het de Indische justitie bekend was. dat Allmln in Holland vertoefde, zou zy waar schijnlijk onmiddeliyk zijn uitlevering verzoeken, en, daar de regeering voor het rijk bulten Europa ten aanzien van de uitlevering van politieke misdadigers niet dezelfde gedragslyn Inneemt als voor het buitenland, zou aan dat verzoek on getwijfeld worden voldaan. Ten aanzien van Alimin valt dus de vraag te beantwoorden of de regeering beslissen zal, dat hij. nu hy tot Kamerlid verkozen is. niet meer gerechtelijk zal worden vervolgd voor hetgeen hU op zyn lndi.se ben politieken kerfstok heeft Ook hierin zal wel in overleg met Holland een beslissing vtorden genomen, maar er kan dunkt ons geen twijfel bestaan of de re geering zal van meening zyn dat het recht ook ten opzichte van tot Kamerlid gekozen straf schuldigen zijn loop moet hebben. Hierby is vast komen te staan, dat deze W. fungeerde als schakel tusschen den kasteelheer M. O. en de tg. .Jrrakencomhlnatle" van den beruchten Amsterdamgchen onderwereldkoning Frits B die een drietal „zware jongens" leverde voor „een diefstal op bestelling" in het slot Nyenrode. Tusschenpersoon tusschen O. en W. was K. Frits B. zit op het oogenblik nog In de gevan genis terzake de beruchte heMngsaffaire. waar voor hy en zyn maat M O vóór eenlgen tyd zyn veroordeeld. De drie ..zware jongens", welke B. destyds door tusachenkomst van W leverde, verkeerden echter op vrye voeten en na de be kentenis van W.. werden ook zy onmiddeliyk gearresteerd. Het zyn twee .volleerde” krachten en één zg. „gabber”, dat is een „leerling" in het vak. Ook deze .Jongens” hebben voor den rechter- mmmissa ris na langdurig verboor ver- klaringen afgelegd, waaruit in alle détails Is komen vast te staan, hoe de Inbraak heeft plaats gehad. Op grond van deze verklaring heeft de justi tie Dinsdagavond in den Haag ook den heer M. O. van N„ die Juist op het punt stond naar Dultachland te vertrekken, laten arresteeren. lisme beklage zich er niet over dat „de ratten die het schip meenden te zien zinken, zyn over- geloopen naar het vyandelyk kamp”; zelf heeft het de massa geleerd om wat er te halen vieL daar te halen, waar het te halen is. De socialistische rangen hebben te lang open gestaan voor afvallige katholieken, voor niet neer bybelvaste protestanten, voor menschen die het niet eens waren met hun politieke lei ders. Practlach is iemand socialist wanneer hd ergens tegen Is. Rondom de marxistische kern die een ideaal had, hebben de spreektrompettep der party het „rooie gajus” verzameld dat die kern thans verstikt. Wat de arbeider vyftien jaren geleden nauvrelyks durfde denken, omdat bet te ver giflg. heeft het socialisme hem thans leeren elschen. Het socialisme staat er schuldig aan dat het gevoel voor verantwoordeiykheld by de roode massa geworden is. wat het schaam tegevoel is by een deerne: een verre her innering f in menig geval zelfoverwinning, wil behooren volbracht worden En nu wordt de moeilykheid van nog vergroot omdat de geschiktheid uitgezondene naar de Overzeesche In de keuken liggen. De procureurgeneraaL mr Visscher. elschte tegen verdachte, die reeds eerder voor verschil lende ernstige mlsdryven is veroordeeld, acht jaar gevangenisstraf met zyn ter hrnrhlkklnj stelling van de regeering. Uitspraak over veertien dagen. I waarby anderzyds de PHOHI vryheid heeft kunnen vinden een belangrijk gedeelte van de taak, die de uitzendingen medebrengt, op zich te nemen. Het feit dat In deze commissie zitting heb ben mannen, die voorgedragen zyn door de omroepvereenlglngen, die de uitzendingen zul len verzorgen, is dunkt my voor de toekomst een voorteeken dat hoopvol stemt. Ik spreek den wensch uit dat de arbeid van deze commissie ook dienstbaar mag zyn tot een vruchtbare samenwerking tusschen de organisaties, die de uitzending naar onze Over zeesche Gewesten zullen verzorgen. Als ik een derde oorzaak noem waarom Ik gaarne tot installatie van deze commissie over ga dan Is het dit: Het feit van de installatie vertolkt niet alleen dat de omroeporganisaties haar taak gaan ver vullen. maar het beteekent méér nog dat dage- lyks de banden, die Nederland en de beide Indiën aan elkander binden, kunnen warden versterkt. De Indiën zullen nu meer dan voor heen het leven In Holland mee kunnen leven. Holland zal thans volop de gelegenheid krij gen om van haar geestelyk bezit te gewagen, om van haar wetenschap mede te deelen, om lief en leed, zooals dat hier beleefd wordt mee te doen genieten of mee te doen dragen. Wanneer de arbeid van uwe commissie tot het verkrijgen van deze vrucht dienstbaar zal zyn. dan ben Ik er van overtuigd dat haar ar beid niet tevergeefsch zal zyn. Met den wensch dat het de commissie gegeven mag zyn te be vorderen dat Nederland en de Indiën hechter aaneen gesmeed worden, verklaar ik namens den minister van Waterstaat de commissie voor geïnstalleerd. Als eersten maatregel benoemde de com missie tot plaatsvervangenden voorzitter den heer prof. dr. J Schmutzer. Daarna ging de commissie over tot de vast stelling van haar werkwyse. Donderdag vond in het bureau van den Radlo-raad te ’i Gravenhage de Installatie plaats van de Indië-programma-commissie. in- gesteld by beschikking van den minister van Waterstaat van 30 Maart 1833. no. 201. Op diens verzoek geschiedde de installatie door den voorzitter, den heer H. van Boeyen, met de volgende rede: dat de ..Kraak- combinatle” niet haar loon kreeg ultbetaaid, W. chantagebrieven begon te schrijven en dat tenslotte vla den particulieren detective de ver- zekeringmaatschappy In den arm werd genomen. Hoe vernuftig en voorzichtig de zaak ook van alle kanten In elkaar is gezet ook de ..zware jongens” namen hun voorzorgen eer zy den tusschenpersoon W. vertrouwden en op het ..kantoor" van Frits B. aan de Elandsgracht te Amsterdam ging het heel geheimzinnig toe tenslotte is toch het lek geslagen en zyn de voornaamste betrokkenen, negen In getal, thans allen In arrest. Het onderzoek In deze zaak, dat nog in vollen gang is, wordt geleid door den Officier van Justitie te Amsterdam, mr dr. A. van Thiel. Aan Inspecteur Posthuma. geassisteerd door de rechercheurs de Wetlé en Loman. is het gelukt den eersten tip van den sluier op te lichten, die over deze geheimzinnige zaak lag uitgespreid. Dezen rechercheurs komt ook reeds de verdien ste toe, dat zij tn de bekende helingsaffalre te Amsterdam den onderwereld-koning Frits B. an Mees G_. resftleerende aan de Elandsgracht, „tegen den grond kregen. Be'de groot-lnbre- kers zitten nu achter slot eGbgrendel en na hen zyn thans weer drie leden onschade’ftfk gé" maakt van de bende, die in byna alle grooce Inbraken, den jongsten tyd In Amsterdam ge pleegd. de hand heeft gehad. de taak van het gebieden moet beantwoorden aan de wenschen en be hoeften der samenleving in die streken. Het oordeel: wat gewenscht Is, wat mag en wat niet mag. kan daarom alleen gevormd worden door personen die volledig de wen schen en behoeften In onze Koloniën kunnen peilen en die by de vervulling van hun taak bereid zyn zoo noodig terzyde te stellen wat persooniyk begeerd wordt en die alleen het belang van anderen willen dienen Myne heeren. de regeering verheugt zich er over. dat gy u juist beschikbaar hebt willen stellen om in de commissie zitting te nemen. Uw ryke ervaring in onze Overzeesche ge- biededeelen, uw kennis van de wenschen en behoeften der bevolking aldaar, geven met uw begeerte om het beste voor de bevolking te zoeken, den waarborg dat de taakvervulling van de Indië-programma-commissie aan recht matige elschen zal voldoen. Maar In de tweede plaats wordt gaarne tot installatie van de Indië-programma-commissie overgegaan, omdat door de instelling van deze commissie wordt vertolkt, dat elndeiyk een op lossing is verkregen voor de regelmatige uit zendingen naar onze Koloniën. Het is. naar bet my voorkomt, niet nuttig en hlet noodig, in herinnering te brengen dat sinds 1 Juli 1930 de uitzendingen naar Indië zyn nagelaten. Ik wensch alleen dankbaar tn herinnering te brengen, dat de Phohi vóór 1 Juli 1930 zich beyverde om het dageiyksch leven van de Indische luisteraars waardevoller te maken en wy verheugen ons erover dat thens een oplossing is verkregen, waardoor éénerzyds aan het verlangen van verschillende omroepvereenlglngen wordt voldaan aan Indië In den nacht van 29 Februari op 1 Maart van bet jaar 1932 is op enkele tientallen Meters van den verkeersweg Amsterdam— Utrecht een Inbraak gepleegd, die groot opzien heeft gebaard. Uit het bekende kasteel Nyen rode zyn dien nacht een aantal schllderyen en miniaturen gestolen, behoorende aan den kasteelheer M. O. van N., met een waarde van over de 100.000. De daders van deze brutale Inbraak werden niet gevonden. Wel kwam later de verrassende mededeeling. dat de Verzekering-Maatschappy. die de schade had te vergoeden, er In was ge slaagd een deel van het gestolene van de daders terug te koopen. In deze mysterieuze zaak Is de laatste weken plotseling Ucht gekomen. De justitie is er In geslaagd heel het geheimzinnige web. dat rond dezen diefstal was gesponnen, te ontwarren. Negen arrestaties hebben reeds plaats gehad, oza. van den kasteelheer M. O. van N De nasleep van deze historie zal nog veel opzien verwekken. Itler den 8en November 1923 het ..Münchener Hofbrauhaus” binnen drong en onder de tam-tam van een revolver schot uitriep: „Morgen 1st Deutschland fret Oder man flndet uns tot!” toen was Hitler naast den rooden reus der socialistische Dult- sche republiek erger dan een pygmee: een clown! Maar het heeft minder dan tien Jaren geduurd voor Hitler aan de regeering kwam. De roode leiders werden gearresteerd en de roode massa roerde zich niet. De roode bladen werden ver boden en de roode massa roerde zich niet. De roode 1 Mei werd een nationalistisch feest en de roode massa roerde zich niet Hitler heeft de roode vakbonden ontbonden en de roode massa roerde zich niet. Gisteren nam het na- tlonasd-soclallsme bet vermogen van de beele sociaal-detnocratle. van haar dagbladen en tyd- schriften. en van de beele Relchsbanner In be slag. En de roode massa roerde zich.... in bet buitenland. JEen der weinige krachten die voor Hitler het hoofd niet hebben gebogen, was die der soclaal-democratle.” schrijft „Het Volk” van gisteravond. En verder zegt hetzelfde blad: ..De Dultsche sociaal-democratie is aangewezen op haar eigen krachten. Door het vuur van het fascisme Is zy gelouterd; de ratten die meenden het schip te zien zinken, hebben 1 tydig ver laten en zyn naar het vyandeiyk kamp over- geioopen. Zonder leedwezen kykt de party hen na. Wat er van de party is overgebleven. Is een trouwe kern, misschien klein in getal, maar des te sterker van kracht.” Hedenmorgen weet het roode orgaan er nauwelyks zyn verbazing over te verbergen dat een katholiek blad als „Hei Huisgezin” nog niet gelooven wil tn de ver nietiging van bet Marxisme. „Musanllnl en Hitler.... kunnen den geest niet dwingen.... Op een periode van verdrukking kan een periode van ontplooiing der revolutlonnalre krachten volgen.” Maar opdat bet socialisme niet voortga „zich in de machtsverhoudingen te vergissen”, is bet noodig dat bet eens zoo door het fascisme .ge louterd” worde. Zoo alleen kan bet bevrijd worden van „de ratten die bet zinkende schip verlaten" en zoo alleen ook kan de juiste ver houding hersteld worden tusschen socialisten en niet-socialisten„een trouwe kern, misschien klein in getal, maar des te sterker”. Het soda- De .Jongens” kregen van den tusschenpersoon W. een nauwkeurig omachreven opdracht, welke schllderyen en welke miniaturen uit het kasteel moesten worden gestolen. Voor alle gemak ont vingen zy een sltuatiekaart van het kasteel met de verschillende toegangen. In de groote boek zaal hing de „buit", zy moesten, om de ven sters van glas In lood te openen, twee ruitjes Uitbreken precies werd hun verteld welke Waarachter zy de schulfsluillngen konden be reiken Voor dit karwei werd geaccordeerd een be loning van 12.000. terwyi tn den nacht van 29 Februari de .riool" moest vallen. En zoo gebeurde het ook. In den bewusten bacht fietsten de „jongens" van Amsterdam baar Breukelen. vwschenen voor bet kasteel, trokken ongehinderd door de poort over de slot brug, die als altyd dicht was en bereikten de •angegeven plek. Volgens opdracht verbraken zy het derde ruitje van boven en het derde ruitje van onder, soodat zy door hun hand erdoor te steken de grendels weg konden schuiven. Hoewel het binnenplein dik met grind is be- J*td en het verbreken van de glas-in-lood- raampjes veel leven maakte, hoorde de kasteel bewoner. die n.b. vlak boven de bewuste kamer •Mep. niets van het geval. Behalve van instruc ties hoe binnen te komen, was den Inbrekers °°k nauwkeurig gezegd, wat zy van de kunst schatten mee moesten nemen Een gedeelte van •Je antiquiteiten behoort nl aan de firma Goudstikker, die het kasteel gedeelteiyk tot *how-room gebruikt. Den inbrekers was ge- ■egd. dat zy de schllderyen moesten hebben, die de „roetmop”, een makkeiyk te herkennen schilderij, hingen. Daar deae kamer vrij dicht aan •Jen hoofdweg is gelegen, hadden de ditmaal ytgenoodlgde inbrekers de gordynen maar dicht «eachoven. wat ook weer met lawaai gepaard »Jb«. „het leeken wel vloerkleeden”. verklaarden •ie heeren voor den rechter-commissaris. Voorts hebben de Inbrekers voor den rechter commissaris nadrukkeiyk verklaard, dat zy zich Precies aan de instructies hebben gehouden en vijf schilderijen en een aantal minlatuem. die waren gezet, hebben meegenomen. Alles derde) via den detective by de Verzekerings- maatschappy werd afgeleverd en de Inbrekers hun f 10.000.ontvingen. De Verzekenngsmaatschappy zag van verdere onderhandellngen met den detective af. De pu blieke cpinle kantte zich te zeer tegen deze me thoden. Met den bestolene M O werd een com promis gemaakt en hy ontving f 70.000.scha devergoeding. Intusschen was ook de rest van het gesto lene by den detective J. gedeponeerd, wederom, zooals deze verzekerde, op zeer geheimzinnige wyze By de huiszoeking is toen alles te voor- schyn gekomen. Met al het materiaal dat ter beschikking van de justitie stond kon de stap doen die nood- zakehlk was: de arrestatie van O. Toen de justitie Dinsdagavond by het kas teel verscheen, was O. niet aanwezig. Wel reed juist zyn auto voor. De chauffeur bekende ten slotte dat de kasteelheer te Den Haag vertoef de. Twee rechercheurs zyn onmiddeliyk naar de residentie vertrokken en arresteerden O. In een pension aan de Laan Copes van Cattenburg. Het bleek dat O. al eenlgen tyd in Dultech- land vertoefde, waar hy een hoeve had gekocht In Mecklenburg, zyn vrouw, die nog In Den Haag vertoefde, had echter een ongeluk ge kregen. waarby zy haar arm brak. De heer O. was toen voor enkele dagen overgekomen en stond Juist op het punt weer naar Dultachland te vertrekken, zyn vrouw zou na twee maanden Volgen. De heer O. is van huis uit een eenvoudige Utrechtache jongen, die in Brazilië tot twee maal toe fortuin maakte, een stugge werker, maar een hartstochteluk speculant. In de dagen vóór en ook na den diefstal zat hy volkomen aan den grond. Vandaar gestolen goed was zeer hoog voor eenlge toti- hen verzekerd, en het was natuuriyk de bedoeling om na uitbetaling van het verzeke- ringsbedrag de schilderijen en de miniaturen te vernietigen, zoodat Iedere kans dat zy weer op de proppen zouden komen, weg was. Intusschen werd door de verzekerlngsmaatschappyen een beloonlng van 10 000 uitgeloofd. De dieven brachten hun bult naar den particulier detec tive en deze volgde zyn gewone methode. Op zeer geheimzinnige wyze opende hy de onder handellngen met de verzekeringsmaatschap pijen. Op donkere avonden en op verlaten we gen werden afspraken gemaakt. J. kwam dan. vergezeld van eenlge gemaskerde mannen. In een auto aanrijden, toonde voor de ruit een schilderij, om daarna weer uiings weg te ryden. Zyn geheele bedoeling met deze manipulaties was. om te bewyzen dat hy de bult‘na veel moeite op het spoor was en yverig bezig om de zaak In het reine te brengen. Hy toucheerde dan ook een honorarium van f 3500.terwyi een deel der gestolen party (één waa soo geprepareerd, dat vergissingen uitge sloten waren. De miniaturen gingen in een zak en de kostbare schilderijen werden achter op de flets gebonden en zoo ging het hoofdstad- waarts Het gestolen goed werd naar den ouden bekende van politie en justitie B gebracht, die de jongens er op uitgestuurd had. In April wan dit jaar bereikten het parket ge ruchten. dat er vanuit België hier te lande enkele duizenden valsche Turmac-bons In om loop werden gebracht. Het politie-onderzoek leidde tot een huiszoeking by den particulieren detective J aan de Stadhouderskade te Amster dam By dit onderzoek werden gevonden twee miniaturen, die verdwenen waren by den diefstal op ..Nyenrode". J. werd gearresteerd, evenals zun assistente, mej. N. Beiden legden voor den rechter-commissaris volledige verkteringen af. die de eerste aanwijzingen gaven, welke het mysterie van Nyenrode onthulden. Afgaande op die verklaringen zyn weer huiszoekingen ver richt: één te *s Graverüiage en één te Amster dam. In den Haag gold het zekeren J. W. K vroeger woonachtig op een buiten onder Naarden, be kend als rubberkoning. renstalbezitter enz., maar thans geheel aan lager wal geraakt. In Amsterdam was de gezochte zekere W„ die in de Van Woustraat een bloemenwinkel dreef en met K. in nauwe relatie stond. De huiszoeking by W. te Amsterdam leverde nieuw materiaal op. Achter een gebroken spiegel van een spiegelkast chantage-brieven, gericht aan den kasteelheer M. O. Deze brieven bleken geschreven door W dié daarby door K. was geïnspireerd. Zoowel K. als W. zyn door de politie techter-commissaris gehoord. De 33-jarige machinevormer O. R-, zonder vaste woonplaats, doch thans gedetineerd, heeft in October 1932 te Zenderen gem. Borne Inge broken in een woning door twee vrouwen be woond Eén van haar heeft hy met een mes In de borst gestoken, aan de gevolgen waarvan zy spoedig Is overleden. De rechtbank te Almelo heeft verdachte we gens zware mishandeling den dood tengevolge hebbende veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis en met bepaling dat hy ter beschikking van de regeering zal worden gesteld. Tegen dit vonnis teekende de officier van justitie by genoemde rechtbank hooger be roep aan. zoodat deze zaak Donderdagmorgen voor het gerechtshof te Arnhem diende. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. Hulst uit Leiden, die de sectie op het lyk van de gedoode Anna P. heeft verricht. Dr. Beek, eveneens als getuige-AaakungHga gehoord, legt verklaringen af. ter toelichting van het psychiatrisch rapport dat hy over den verdachte heeft uitgebracht en waarin hy tot de conclusie komt, dat verdachte verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Toen hy zich tn de woning van de gezusters P ontdekt zag. trok hy een mes en zwaaide daarmede In het wilde weg. waarby hy het mes kwijt raakte. Hy heeft niet bemerkt dat hy iemand heeft geraakt en zag eerst by het verlaten van de woning bet lyk van Anna P. Toen was het wachten op geld. Er was geac cordeerd, dat verschillende „heeren” twaalf duizend gulden te verdeelen zouden krijgen. De betaling traineerde echter op dusdanige wyze dat zy als schadeloosstelling er zelf nog acht duizend gulden oplegden, zoodat zy In totaal twintig mille vorderden. Doch de heer O. zat vrywel op zwart zaad zoodat van betaling niets kwam. B. en zyn inbrekersstaf werden onge duldig. Aanvankeiyk besloten zy om zich scha deloos te stellen voor zoover dat mogelyk was door het goud van de miniaturen af te sloopen Elndeiyk kwam f 1500 binnen. De Haagsche K fcreeg 500, de man, die als tusschenpersoon tusschen K. en B was opgetreden, toucheerde eveneens 500, terwyi voor B. en zyn Inbrekers de laatste 500 werd afgestaan. Een maand lang werd er levendig onderhandeld. Mln of meer bedekte bedreigingen aan het adres van den kasteelheer bleven niet uit, doch geld kwam er niet op tafel. B. en de Inbrekers zaten toen met hun gestolen waar opgescheept, want zoowel de schilderijen als de miniaturen zyn van een dusdanige bekendheid In (je wereld van den kunsthandel, dat een eenigszins loonende verkoop absoluut onmogelyk was, zonder ge snapt te worden. Nu komt de volgende schakel in deae Edgar Wallace story. B. zocht contact met den parti culier detective J„ wetende dat deze nogal eens door verzekeringsmaatschappijen wordt belast met het opsporen van gestolen goed. Deze J. stelde rich op zyn beurt weer in ver binding met de verzekeringsmaatschsppy. Het De regeering heeft maatregelen genomen, tengevolge waarvan de derde gekozene der communistische groep. Allmln. die zooals be kend. geen Nederlandsch onderdaan meer Is. verhinderd zal worden zich hier te lande te vestigen. Hem zal als ongew-enschten vreemde ling het verbiyf hier te lande worden ontzegd Daarom wordt dezen Inlandschen communist do mogelykheld ontnomen zich opnieuw het Nederlandschap te verwerven, ten einde daar mede te kunnen plaats nenaen in het Parle ment. Voorts achten, aldus de parlementaire cor respondent van ..Haarlem s Dagblad", bevoegde kringen het niet aannemeiyk. dat de overheid Sardjono uit het boven-Digoelkamp zal ont slaan; men «reet, dat hy dan oogenbllkkelyk overgaat tot het prediken van onrust. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen het recht, dat iemand heeft om gekoaen te worden tot lid der Kamer en het practlsche gebruik, dat daarvan gemaakt kan worden wanneer een gekoaene ziek Is. kan hy van zyn recht ook geen gebruik maken. Ma w. wfenneer iemand een algemeen recht heeft om gekozen te worden, beteekent dit niet, dat onder alle omstandigheden ook moet gezorgd worden, dat hy dat recht kan uitoefe nen. In casu: de heer Sardjono Is wegens ern- stlge oproerpogingen geïnterneerd en. zoo wordt te mogen geven wat zy noodig achten, maar betoogd, hy beeft daarmede zelf bewerkt, dat Zooals u bereids uit den oproep voor deze vergadering is gebleken, heeft de minister van Waterstaat my verzocht de Indië-programma- commissie namens hem te installeeren. Ik voldoe gaarne aan deze opdracht. Gaarne om meer dan één reden. Allereerst omdat er behoefte Is u dank zeggen voor uwe bereidheid in de commissie zitting te nemen. Gy hebt uit de opdracht gezien, dat, althans een deel van die taak, die de Indië-programma- commissie heeft te vervullen, van zeer deli- caten aard is. Toezicht houden is byna altyd moeiiyk. Toezicht houden dat het gesproken woord aan zekere elschen voldoet, Is ongetwyfeld lastig, voor het besef van ons Hollanders vaak pyniyk en de uitoefening van deze taak kost zy naar Gisternacht Is op 66-jarigen leeftyd te Den Haag overleden prof. dr. Anton van Gyn. Mr. dr. A. van Gyn is van 1916 tot 1917 Minister van Financiën geweest. Daarna is hy werkzaam geweest als voor zitter van de burgeriyke en militaire pensioen raden. Prof, van Gyn was destyds oa. president van de N. U. M.. Konlnklyk Commissaris by de Nederl. Bank en byzonder hoogleeraar in de leer der Financiën aan de Ryksuniversltelt te lelden mij üli verbruiker minstens twaalf lampen een lichtmeting te doen PC' ver- a-1« Aan de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Kolomen. EINDHOVEN. Verzoeke bij van jaar, richten. Naam i.. Adres land en Verzoeke mfj Uw boekje doelmatige en ting ..Licht gratis en franco te doen toekomen. Naam Adres

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5