ONS BLAD Om het lot der ontwapening Twee priesters gearresteerd 4 i VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden HET WOORD IS NU AAN ADOLF HITLER RUSSISCHE KOEHANDEL te Weenen GROOTSCHE BETOOGING DER NAZIS GEHARNAST PROTEST ar DE BAROMETER Een verklaring van Dr. Schacht JOH. LAU WERS PATGLOP3 ALKMAAR „Ongewenschte gasten” Het Weer LUCHTVAARTCONFERENTIE TE ROME De erkenning van Mandsjoekwo Duitsche uiteenzetting De toestand te Dantzig Hitler binnenkort naar Oostenrijk o Amerika’s houding Dr. Frank verbolgen Chili blijft neutraal Demonstratie der Heimwehren Moordenaar meldt zich aan Communisten staan terecht Wat gebeurt er met de particuliere schulden? Vervroegd vertrek van Rosenberg „Regenburger Anzeiger” verboden Zn afwachting zyner rede komt de ontwapeningsconferentie eerst Donderdag byeen De president van de Ryksbank wil de obligatiehouder» bijeenroepen Mildere toon in Londensche bladen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ,Jn een rechtsstaat handhaaft de staatsmacht alleen haar auto riteit door op te treden tegen aanvallers en rustverstoorders” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleifie annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Drie slachtoffers, o.w. zyn moeder en een Jesuïet Von Papen over het pacifisme f i NOORD-HOLLANDSCB DAGBLAD Him Vervroegd vertrek van Roeenberg nil Londen. Beat te Dantaig. Henri Bannat op vrije voeten. PestbestrOding en mlltpunctie. in Twente ingaande Maasa-ontelag op de mijnen. voetbal NederlandDoltochtend hockey 4—4. twaalf- de i ZES Russische erkennen. koopt- koehandel, wanneer WEENEN, 15 Mei (W. B.) Minister Kerll en Frank zijn gisteren naar Berlijn teruggekeerd. Komt bet nieuwe kabinet in den loop van deae week gereed? Fusie van R. K. Volkspartij en den Kath. De mocratisch» Bond. Noord-Nedertand—Noord-Dui tochtend Z—L Betasting bij den invoer van verschillende ar tikelen in Frankrijk. Nieuwe loonsverlaging 29 Met Haarlem wint met 1—1 de Missiefinale van den Bosch. LONDEN, 13 Met (VD.). In een telefoonge sprek met de ..Evening Standard’* verklaarde een hoog ambtenaar uit Dantzig, dat de toe stand volkomen rustig is. Hij heeft geen na- tionaal-socialtetteche stormtroepen in Dantzig gezien. Het besluit van commissaris Hosting, de natlonaal-socialistische leiders te erkennen, heeft zeer tot het herstel van de rust bijge dragen. De Duitsche ministers onvriendelijk te Ween» ontvangen. Verklaring van Dr. Schacht over de moeilijk heden van de Rijksbank. Groote demonstratie der Ooatenrijksche Heim wehren te Weenen. Rede van von Papen te Munste» tegen het pacifisme. Duits wint het damkampioenschap van Am sterdam. Bob Maan wint het kampio voetaJollen. R K. Handelsreizigers en Werkliedenverbond: een studiecommissie inzake de aansluiting be noemd. De hoogeerw. Pater L. Wouter», Provinciaal der Nedertandsche Provincie van de Redemptoristen, overleden. Scheerspiegels en Scheertiooxen Vervolgens werd bet woord gevoerd door bondskanselier Dollfuss, die om. het volgende ulteensette: Onbekommerd om alle aanvallen, gaan wij onzen weg voor bet welzijn van ons volk, vastbesloten en zonder aarzelen. Van daag gaat het er niet om of wfl grootere ol kleinere groepen in bet parlement vertegen woordigen. bet gaat thana om bet geheet daar wy Oostenrijk willen behouden en in Dultachen geest willen opbouwen. TOKIO, 13 Mei. (Reuter). De aovjet-ambas- sadeur bracht heden een bezoek aan den minis ter van Buitenl. Zaken, Oesjlda. De Rus sou hebben medegedeeld, dat de Sovjet-Unle Mandsjoekwo zal erkennen, wanneer Mandsjoe kwo den Oosterspoorweg koopt. WASHINGTON, 13 Mei. (Reuter.) Minister Huil verklaarde heden, dat wegens de voorbe reidende besprekingen te Washington de econo mische wereldconferentie wel niet langer dan 3 maanden zou duren. Op de vraag naar Amerika’s standpunt by eventueele sanctle-maatrege’en. in het geval Duitschland zich weer bewapent, antwoordde Huil: „Amerika is geen onderteekenaar van bet Verdrag van Versailles.” DANTZIG. 13 Mei (VD.). Zooals bekend, is na de bezetting van het vakvereenlglngsgebouw door de NSDA-P. op dit gebouw de haken- krutevlag geheacben. Daardoor werd onrust onder de bevolking verwekt. Met bet oog hier op hebben besprekingen plaats gevonden tus- schen den president van den Senaat en Vol- kenbondscommlasarte Rooting alsmede tusschen den gouwleider der N8.D.A.P. en den Volken- bondscommissarte. Besloten werd, de haken kruisvlag niet langer te laten wapperen, totdat de rust Is weergekeerd. In de stad vonden eenige botsingen plaats. Op het oogenblik is de rust echter hersteld. Leon Fraser, de nieuwe president van Bank voor Intern. Betalingen. J De Italiaansche minister voor Luchtvaart, generaal Balbo, opent de internatio nale luchtvaartconferentie te Rome Hiermede heeft de zaak natuurlijk een offi- cieelen toon gekregen, daar natuurlijk de rijks- regeerlng niet stilzwijgend dezen onvriende’.’J- ken toon kan aanvaarden. Spr. wist niet van welken aard de maatregelen zullen zijn, die Berlijn sou nemen, maar er zal iets gebeuren WEENEN, 15 Mel. (V. D) Dr. Prank is gis teravond per auto in Gras aangekomen. Daar de auto van den minister niet den oorspronke lijk vastgeetelden weg mocht volgen, stapte dr. Frank uit protest uit en begaf zich te voet naar het gebouw van de gouwleldlng der nat. soc. partij. De chauffeur reed met den wagen waarin de echtgenoote van dr. Prank zat, ver der en vroeg een politieagent naar den weg De chauffeur werd gearresteerd, doch latei weer vrijgelaten. zyn pas werd echter in be slag genomen. Bü zijn begroeting op den Schlossberg ver klaarde dr. Frank o.a., dat de beleedlglng die de Oostenrijksche regeering den gasten uit het Rijk had aangedaan een beleedlglng was van Adolf Hitler en van het gansche Duitsche Volk Ryks-Duitschers zullen Oostenrijk zoolang mij den, tot door de Oostenrijksche regeering ge noegdoening voor de beleedlglng gegeven is. De algemeene commissie te Genève komt eerst Donderdag bijeen. Hitter's rede woedt afgo- wachL WEENEN, 15 Mei. (V. D.) Voor een kleinen van persvertegenwoordigers heeft dr. gisteren een verklaring afgelegd over WEENEN, 15 Mei. (VD.) In .aanwezigheid I van den bondskanselier en de christelijk-1 sociale leden der regeering is gisteren een groote herdenkingsplechtigheid gehouden, van de bevrijdlng der Turken, door den Heimat- schutz van Starhemberg. Behalve de bondskanselier Dollfuss en de minister van Oorlog Vaugoln, namen talrijke andere offlcieele persoonlijkheden aan de plechtigheid deel, die werd begonnen met een H. Mis in de open lucht. Hierna werden eenige redevoeringen gehouden. Starhemberg riep de Heimatwehren op trouw te blijven aan het Duitsche Oostenrijk en te strijden voor een vrij, Dultsch Oostenrijk. Tot den bondskanselier richtte hij, evenals minis ter Pey. die voor hem het woord voerde, het verzoek: Blijf hard, geef ons. wanneer gij het oogenblik gekomen acht, gelegenheid met u te strijden. Aan het slot van zijn redevoering keerde hy zich tegen da nationaal-socallsten. waarbij hij als zijn overtuiging uitsprak, dat de Heimatschuts de uiteindelijke overwinning sal behalen. •w-w yat nog over toestanden in Duitschland WW door het Wolffbureau wordt geseind, is dusdanig eenzijdig en onvolledig, dat men er zoo goed als niets aan heeft. Een kras staaltje signaleerden wij dezer dagen in ver band met bet Herderlijk schrijven van het Beleracbe episcopaat. Thans kunnen en moeten wy weer op tets dergelijks wijzen. Het boven vermelde bureau seinde eenige dagen geleien, dat er in Beieren twee priesters waren gearres teerd. Een motlveering voor deze arrestatie werd niet gegeven. Tevens werd toen gemeld, dat het blad van den ex-premler van Beleren, de „Regensburger Anzeiger”. voor drie dagen was verboden. Dit verbod werd gemotiveerd daardoor, dat de genoemde courant een oproep der Katholieke Actie had opgenomen, die „de autoriteit der regeering. vooral in bet oog der ondergeschikte autoriteiten, in twijfel zou kun nen trekken” (letterlijke vertaling). Uit niets bleek, dat er tusschen deae beide berichten verband bestond. De Katholieke Oostenrykscbe -Relchspost" publiceert thans een bericht uit Regensburg, waarin alles, wat W. B. verzweeg, wordt ont huld. De „Regensburger Anzeiger” had op lijn voorpagina een protest der -Katholieke Actie van Regensburg” gepubliceerd, waarin deze op kwam tegen de arrestatie van twee priesters. Dit protest luidt: .Twee Katholieke priesters, de ZeerEerwaarde heeren Dr. Bauer, pastoor van SchwaraDoCen, Een drie-dubbele moordenaar meldt zich te Luik aan. NEW-YORK, 15 Mei. (Reuter.) Voor zijn vertrek uit Amerika beeft dr Schacht, de pre sident van de Duitsche Rijksbank, o. a. ver klaard, dat hij voornemens is te Berlijn een vergadering bijeen te roepen van houders van particuliere Duitsche obligaties, teneinde sa men met de Rijksbank naar middelen te zoe ken om het hoofd te Meden aan den huldigen toestand, ontstaan door vermindering der goud reserves en buitenlandsche wissels, waardoor de Rijksbank moeilijkheden heeft om haar ver plichtingen na te komen. „Ik ben In de gelegenheid geweest.” aldus verklaarde Schacht tevens in deze verklaring, „de bank- en valuta problemen te bespreken, waarover niet door de regeeringen kan worden i onderhandeld, daar zy op particuliere schuld- i eischers betrekking hebben. Het vraagstuk der nakoming van onze particuliere verplichtingen tegenover het buitenland is niet gelegen in de eventueele moeilijkheden, die de afzonderlijke schuldenaren hebben, om de vereischte bedra gen bijeen te brengen, doch In de moeilijkheid de transfereering dezer betalingen door het zich verschaffen van de benoodlgde deviezen te bewerkstelligen. Aangezien alle naar Dultsch- i land komende deviezen volgens de thans gel dende bepalingen aan de Rijksbank moeten I worden afgeleverd, kan de schuldenaar slechts vla de Rijksbank deviezen ontvangen.” De New-Yorksche bankiers zijn geneigd Schacht's verklaring aldus te interpreteeren, dat hij slechts beoogt te komen tot een regeling, waarbij de houders van Duitsche obligaties op langen en korten termijn meer gelijkelijk zullen deelen in de betalingen, die Duitschland ver richt. WEENEN, 15 Mel. (W. B.) In de Engelman- arena hebben de nationaal-sociallsten gisteren ter gelegenheid van Weenens bevrijdingsfeest •en belonging gehouden. De Duitsche ministers Kerrl en Frank, als mede de Duitsche gezant dr. Rleth waren aan wezig op deze vergadering, waarop «eer geestdriftige stemming heerschte. De gouwleider der Oostenrijksche nazi’s, Frauenfeld, die een rede zou houden, kon eerst nadat de langdurige toejuichingen waren ver stomd, aan het woord komen. HIJ wees er in zijn rede op dft deze ontvangst toch wel op een geheel andere stemming van de Weensche bevolking tegenóver de Duitsche bezoekers wees, dan was op te maken uit <le woorden van den polltie-commlssaris op het vliegveld te Asperen die verklaard had. dat de Oostenrijksche regeering dit bezoek niet ge- wenscht achtte. Nadat eenige andere sprekers aan bet woord waren geweest, sprak dr. Frank een geestdrif tige redevoering uit, die om de geestige strek ken. Uit ongeljjk werd tragiek gemaakt. Uit wanschapen kinderen tragische tegenspelers van geborneerde ouders. Een humaniteit leefde zich uit welke met naastenliefde niets meer uit te staan had, maar die een filosofie der zwakheid was. Aan het verdwijnen van het mannelijke heroïsme paar de zich dat van bet vrouwelijke. Het behoud van het eeuwige leven eischt echter het opof feren van het individueele. Ofschoon ook de S. A. een groep is, door- gloeid van weerbaarheid, is de stootrichting van haar wil echter overwegend naar binnen gericht en politiek. De Stahlhelm zet van oudsher de traditie van het oude leger voort. Het voornaamste doel blijft hierin bestaan, de drie groote zuilen van de nationale bewe ging het nationaal-socialteme, de Stahlhelm en de strijders der conservatieve Idee gees telijk samen te smelten en den staat niet alleen over te laten aan massa-exponenten, maar hem alle geestelijke, vrije energieën dienstbaar te maken. De vice-kanselier riep zijn toehoorders op tot zelf-discipllne en innerlijke tucht, aangezien het opheffen van den strijd tusschen kapitaal en arbeid, tusschen werkgevers en werknemers discipline aan belde kanten eischt. king herhaaldelijk door daverend gelach werd onderbroken. Dr. Frank wees er op, dat het wel zeer merk waardig was, dat hij moest spreken over de be- vrydlng van Weenen door de Turken, 350 jaar geleden. Hij hoopte niet misverstaan te zullen worden, wanneer hij zelde. dat hy er zich thans reeds op verheugde nog eens deel te kunnen nemen aan een schoon bevrijdingsfeest in Weenen. Hitler had hem verzocht de groeten over te brengen en te zeggen, dat hij In den geest hier te Weenen tegenwoordig was. Dr. Frank deelde mede, dat Hitler het plan koesterde, binnenkort ook in Oostenrijk een be zoek te komen brengen. Het zou Hitler toch wel geoorloofd zijn, aldus dr. Frank, het graf van zijn ouders te be zoeken? kring Frank ayn bezoek aan Weenen. Toen hij den Oosten- rijkschen minister van justitie Schuachnlgg te Berlijn leerde kennen, heeft deze tot hem ge zegd. dat het hem verheugen zou. wanneer dr Frank hem by gelegenheid in Weenen een be zoek zou brengen. Derhalve heeft Frank ge meend zijn particulier bezoek te moeten ver binden met een opwachting bjj den Oostenryk- schen bondsmlnlster voor justitie. Des te meer heb ik my. als minister en als man. die de ryksregeering juridisch van advies gediend heb. diep getroffen gevoeld, toen de vertegenwoordiger der Oostenrijksche regeering verklaarde, dat myn bezoek niet gewenacht was. want dat was de beteekenls van zyn woorden. LUIK. 13 Mei. (Reuter). Een zekere Hyacin the Dance, geboortig uit Luik, heeft gisteren niet een revolver pater Ha ut S.J. doodgescho ten. Hy gaf zich daarop zelf by de politie aan met de verklaring dat de pater hem vroeger had laten zakken voor een examen; toch droeg hy echter daarom geen haat tegen hem. Boven dien bekende hy in den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. zyn 82-jarige moeder en een anders vrouw te Boulay les Trous (Frankrijk met een hamer en een slagersmes te hebben vermoord. Donderdag j-1. meldde Dance zich aan by het Paleis van Justitie te Brussel ter uitboeting van een 2-jarige gevangenisstraf wegens een pers delict uit den tyd, dat hy directeur van een chantageblad was. Deze straf was echter ver jaard. LONDEN, 13 Mei. (V.D.) Heden hebben vier communisten die Vrydag het beeld van Adolf Hitler in het Panopticum van Madame Tussaud hadden besmeurd, voor den Londenschen poli tierechter terecht gestaan. Zy riepen in koor: „Weg met Hitler, weg met het fascisme*, waar op een ernstig handgemeen ontstond met een zestal polltie-agenten. Een politie.agent werd tegen den grond geslagen. De zaak werd een week uitgesteld. Van Schoenbrunn marcheerden de in uni form gekleede formaties der Heimwehren naar de stad en defileerden op het Schwarzenberg- pleln. Het voorbtfmarcheeren der troepen duurde 4 uren. Op verschillende plaatsen kwam het tot te- genbetoogingen. By een daarvan werd de straat met gevelde bajonet ontruimd. In een reeks provincieplaatsen is het by de demonstraties der Heimwehren tot botsingen gekomen. Zoo zyn te St. Poelten 4 Heimwehr- mannen zwaar gewond. Hlerby werden 8 nat.- soc. gearresteerd. Tot botsingen tusschen Star- hembergsche en Stlennarkenache Heimwehren is het in Bruck en Loeben gekomen. Op verschillende plaatsen werden steenen naar de oprukkende formaties geworpen. Vol gens opgave van de Heimwehr hebben ruim 40.000 personen aan den opmarzeh deelgeno men. Naar een mededeellng van nat.-socialistische zyde werden in totaal 600 arrestaties verricht. 8. A.-mannen, dat in het priesters niet Er biykt ook SANTIAGO DE CHILI 13 Mei. (Reuter). De Chlleensche minister van Nationale Verdedi ging heeft verklaard, dat Chili binnenkort zal verklaren dat het neutraal zal blyven in den oorlog tusschen Paraguay en Bolivia. Chili, aldus verklaarde de minister, verkeert in een byzondere positie, daar de twee spoor wegen van Bolivia het grondgebied van ChlU kruisen. Bovendien zyn aan de Chileensche-Bollvl- aansche grens nagenoeg geen gamlzoens. Deze zyn uit bezuiniging afgeschaft. Reuter verneemt echter uit welingelichte kringen, dat Chili er thans toe zal overgaan de garnizoenen aan de grens te versterken. en Beneficiaat Breu van Pösung, werden op bevel van een plaatseiyken functionaris gear resteerd. Het betreft dus niet een maatregel van een gerechtshof, byvoorbeeld wegens straf bare handelingen, maar een daad van een poli tieke autoriteit. Wy vragen directe opheffing van dezen maatregel van ondergeschikte auto riteiten, afzetting en scherpe bestraffing der tn dezen verantwoordeiyke personen en openbare genoegdoening vóór bet openbaar aangedane onrecht. Ryksregeering en Staatsregeering heb ben herhaaldeiyk verklaard, dat eigenmachtige acties van ondergeschikte functionarissen tn de toekomst achterwege moesten blyven. Wanneer niettegenstaande dat dergelyke buitensporig heden zich herhalen, dan is een niets ontziend ingrypen der Staatsregeering noodzakeiyk te genover de verantwoordeiyke personen, om bet Katholieke volk er rich bewust van te doen worden, in de toekomst tegen willekeur onder alle omstandigheden beschut te zyn. wy vra gen, de ondergeschikte functionarissen er op te wyzen, dat geweldenarijen niet alleen kunnen verhinderd worden door de In gevaar verkee- rende personen ter eigen bescherming te arres- teeren, maar dat in een rechtsstaat de staats- autoriteit haar sterkte en haar wil. om de orde te handhaven op de eerste plaats heeft te zoe ken in energiek optreden tegen aanvallers en rustverstoorders. De blsschoppeiyke autoriteiten van Regens burg zullen na afloop van het onderzoek zoo spoedig mogeiyk hun houding bepalen. Het Katholieke volk vraagt voor zyn priester* de directe uitvaardiging der dringendste maat regelen.” Uit dit heele geharnaste protest biykt, welk een schrikbewind, uitgaande van plaatsciyke in Duitschland woedt «n Katholieke Beieren zelfs met rust worden gelaten, uit, dat de centrale regee ring haar ondergeschikten niet in de band beeft, zy verbiedt eigenmachtige acties der on dergeschikten. En als deae zich toch daaraan schuldig maken, dan durft zy deae niet te be straffen. maar bestraft het blad, dat er op wyst, dat die ondergeschikten ongehoorzaam zijn aan regwjngshwvelen. Echt j?evoiution- nalr"J MUNSTER, 13 Mei. (V. D) Von Papen heeft Zaterdagavond op de groote Stahlhelm-demon- stratie te Munster een rede gehouden, waarin hy o.a. zeide: „De geestelyke ojistandlng, die wy beleven, is voor de buitenwereld tot dus verre een volkomen raadsel gebleven. Daardoor heeft zich rondom ons een buitenlandsch-poli- tieke ring gevormd, die herinnert aan de Augustus-dagen van 1914. Woensdag echter zal de wereld ophooren en constateeren, dat een groot volk, drager van een oude cultuur, slechts voor korten tyd door materieele middelen kan worden beroofd van zyn levensrechten. Wy zullen voortgaan met niets anders te doen dan ons recht op gelyke veiligheid onder de naties te eischen. De stryd tegen het pacifisme een begrip dat de Duitsche natie op 30 Januari 1933 uit haar woordenboek geschrapt heeft kan nooit gelyk worden gesteld met den wil tot oorlog Uit het pacifisme is een onstrijdvaardige levensopvatting voortgekomen. Het is in de litteratuur begonnen, die er behagen in schieo den sterken mensch voor te stellen als een bru tal» domkop en den zwakkeling te verheeriy- GENÊVE. 13 Mei. (Reuter). Henderson heeft de zitting van de algemeene commissie der ont wapeningsconferentie tot Donderdag as. ver daagd. Wellicht zal minister Simon ook aan deze zitting deelnemen. Verschillende gedelegeerden hadden Hender son medegedeeld, Maandag nog niet definitief hun houding te kunnen bepalen aangaande de op de agenda staande kwestie in verband met de byeenroeplng van den Ryksdag. Nadolny is naar Beriyn afgereisd. LONDEN, 13 Mei. (Reuter.) De incidenten, die by het bezoek van Hitler’s afgezant te Lan den hebben plaatsgenad, worden thans door eenige Engelsche bladen besproken. De .Morning Post" schrijft os., dat het En gelsche publiek met leedwezen kennis geno men zal hebben van het optreden tegen Ro senberg, die naar Engeland was gekomen om de Engelsche opvatting over de jongste ge beurtenissen in Duitschland te leeren kennen. Rosenberg heeft zyn moeliyke zending met bescheidenheid en takt volbracht. Hy' had kunnen verwachten dat men hem in de gele genheid zou stellen de houding van Engeland te leeren kennen. In Rusland zyn duizenden menschen gear resteerd en velen neergeschoten, zonder dat hiertegen van socialistische zyde te geprotes teerd of een voorstel in het Lagerhuis te in gediend. De .JOally Telegraph” schrijft dat het inci dent by de Cenotaaf niet te verdedigen ia. Wolff meldt, dat Rosenberg reeds morgen en niet Dinsdag naar Duitschland terugkeert. Dit vervroegde vertrek zou verband houden met de byeenroeplng van den Ryksdag op Woensdag De Duitsche ryksregeering zal zich over de onvriendelijke ont vangst wreken Verwachting: Matige tot «wakken s wind uit Noord tot West, afnemende be- S wolMng. weinig of geen regen, tets sneb- ter overdag. Hoogste stand: 770.6 te Jan Mayen. Laagste stand: 753.7 te Dantzig. Zon op 5.e?, onder 8-te. Licht S op 9.1A Laatste Kwartier 16 MeL nu<1 BERLIJN. 13 MeL Omtrent de rede, welke Hitler Donderdag voor den Ryksdag zal hou den, meldt het Wolffbureau: In het algemeen genomen zal de rede van den rijkskanselier ten doel hebben een wyzi- ging teweeg te brengen in de te Genève ge volgde methodes. Hitler zal daarby uitgaan van twee gezichtspunten. In de eerste plaats zal ny protesteeren tegen het feit, dat de andere mogendheden niet ontwapenen en in de tweede plaats zal hy opkomen voor de Duitsche af- weerbonden, die. zoo wordt verklaard, uit een geheel verkeerd oogpunt bekeken worden. Ge lukt het, deze noodzakelyke wijziging teweeg te brengen, dan kan de ontwapeningsconferen tie succes hebben. Gelukt dit echter niet, dan is de conferentie reeds thans dood. Bovendien zal de rykskanselier zyn stand punt uiteenzetten ten aanzien van de rede voeringen van den Engelschen minister van Oorlog. Hailsham. en den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken Paul-Boncour, wel ke slechts te beteekenen hebben, dat men Duitschland thans onder politieke pressie wil brengen. Eenvoudig geformuleerd willen zy zeggen, dat de sterken sterk en de zwakken zwak moeten blyven. De rykskanselier zal met allen nadruk verklaren, dat dergelyke metho den ten slotte moeten leiden tot een misluk king der conferentie. Stelt men Duitschland ultimatieve eischen. dan kan men er zeker van zyn, dat Duitschland zien voor geen ultimatum zal buigen. Maar ook de wereld zal waarschynlijk wei geren. weer terug te keeren tot dapude metho den van den ultimatieven druk. Als Paul-Bon cour meent, dat hy met zijn „doesier” indruk zal maken, dan kan men daartegenover slechts opmerken, dat een dergelyke methode niet in overeenstemming te met die. welke een verant- woordeiyke minister pleegt toe te passen. Wan neer Paul-Boncour verklaart, dat hy dit dos sier zoolang achterwege heeft gehouden om daarmede op het gunstige oogenblik resultaat te bereiken, dan te dat niet juist. Alles wat in dit dossier oud te, is bekend; al het nieuwe is onjuist. Er te geen materiaal voorhanden op grond waarvan men ons ervan zou kunnen betichten den vrede te willen verstoren en op een oorlog aan te sturen. Het wil Mandsjoekwe dit dea Ooeterepoorweg BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR TtWoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voor button Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de KV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13