Prikkeldraad Kabinetsformatie Pater L. Wouterst MAANDAG 15 MEI Prof. mr. dr. A. van Gqn herdacht ’t Daghet zwaar getroffen Orde I R.K. Staatspartij OPENBAAR VERVOER Autobus-tram tegelijk Paler L. Wouters C.S.S.R. TELEGRAM UIT D1GOEL KATHOLIEKE CULTUUR OSKOU DE INVLOED VAN Dronkenschap maakt vechtlustig Katholieke Verkenners LEEUWENTEMMER GEWOND Fusie een feit geworden Met gebroken schouder gered DV1TSCHE RECHTSGELEERDEN BIJEEN BRAND TE FOXHOL Café vernield TWEE KINDEREN VERMIST R.K. Marinemannen en hun belangen Voetganger gedood bij auto-ongeluk Tegen de dictatuur van het Profitariaat! De R.K. Volkspartij en de Kath. Dem. Bond Tweede nationale wapenschouw te Den Bosch DE ST. WILL1BRORDUSKERK TE HULST Sard jono neemt zyn benoeming als kamerlid aan DE KERMISVIERING TE GRONINGEN CENTRALE COMMISSIE VOOR DE STATISTIEK Nieuwe vakvereeniging conform de ministerieele resolutie Met een transportfiets verdwenen? KIEZEN OF DEELEN AAN DE HEMBRUG I over- j 7/et nieuwe huis betrokken Stuurlieden-examens i Vrijdag te te Den Helder opgericht een mili- ■lag ter behartiging van de met de militaire Consecratie door Z. H. Exc. Mgr. Hopman* De Rotterdamsche Tramweg Mij. neemt een road-railer in gebruik Overleg tusschen de betrokken organisaties Een week-end op de H. Land stichting kwam hij te val idee uit elkander. uit de sloot opgehaald. Zijn lijk te naar de Be graafplaats te Ede vervoerd. De Jongen, met wie hij stond te praten, kon tijdig een zij sprong maken en kwam er met een lichte been wonde af De Inzittenden van den auto moesten den wagen door bet dak verlaten. Alle vijf waren gewond; twee hunner ernstig. De 39-jarige M. Fortuin uit Amsterdam, die den wagen 1 Daartoe uitgenoodlgd door den B. B N., Bond van BedrUfsautohouders in Nederland, kwamen op Vrijdag aan het secretariaat van deaen bond de besturen bijeen van een tiental organisaties, welke meer in het bijzonder betrokken zjjn bij bet door den Minister van Waterstaat Ingediend wetsvoorstel tot wijziging der Wet Openbare Vervoermiddelen. De in dat ontwerp van wet voorgestelde maatregelen ten aanzien van het vervoer van personen en goederen werden aan ampele beschouwing onderworpen en de vraag onder het oog gezien, welke houding de belang hebbenden organisaties ten deze hebben aan te nemen. Het bestuur van den B. B. N. gaf een uiteenzetting van de wijze, boe bet zich bet voeren van een actie heeft gedacht, waarna de mogelijkheid van samenwerking tusschen de aanwezige organisaties onder bet oog werd ge zien. Het overleg tusschen de besturen duurt voort. In den afgeloopen nacht, omstreeks half twee, heeft in de Gelklngestraat te Groningen een vechtpartij plaats gehad tusschen twee perso nen. die een bezoek hadden gebracht aan de kermis. Zij maakten gebruik van messen, met het noodlottig gevolg dat een hunner in het Academisch Ziekenhuis moest worden opgeno men. De vechtersbazen verkeerden onder In vloed van sterken drank. De man, die verdacht wordt den messteek te hebben toegebracht, werd gearresteerd. Om drie uur kreeg de 28-jarige violist M. op de groote markt onverwacht* door een onbe kende een hevige slag in bet gezicht. Ook dees moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Naar men ons medeelt zijn de kantoren van' het Algemeen Secretariaat der R K. Staats- parten, het Bureau van de Stichting .Dr. Schaepman- fonds", het Centraal Adviesbureau voor Gemeente politiek van de R. K Staatspartij, de Redactie en Administratie van het maand blad .De R K. Staatspartij-', het Secretariaat van de Federatie van Bonden en Centrales van R K. Gemeenteraadsleden in Nederland. A de Redactie van „De Gemeenteraad”, officieel orgaan van deze Federatie met ingang van heden gevestigd in het nieuwe Partijbureau, het Dr. Schaepmanhuls, Maurlts- kade 25, 's-Gravenhage. Telefoonnummer is veranderd in no. 116680. 1 De energieke provinciaal der Ne derlandsche provincie van de Paters Redemptoristen, overleden Meegesleurd en in de sloot gewor pen. Twee inzittenden ernstig gewond Het communistii worden De begrafenis beeft Donderdag as. plaats op het kerkhof van het klooster ,-Nebo". Woensdag wordt het stoffelijk overschot uit het Canisius-college overgebracht naar de kerk op Nebo. In circus van Bever op de Markt te Mass- tricht beeft Zaterdag bij het doen van oefe ningen de leeuwentemmer een ongeval gehad. Tijdens het africhten moest de temmer met de temvork achteruitwijken en k len. De man viel den schout Buitengewone tegenwoordigheid van geest was oorzaak dat de gewond* zich tijdig, voordat de leeuwen aanvielen, In veiligheid kon stellen. Het was de vierde maal dat de temmer den schou der brak en aan den muil van den leeuw ont snapte. De man werd behandeld in het zieken huis. Zondagavond omstreeks acht uur heeft op den rijksweg tusschen Ede en De Klomp een auto-ongeval plaats gehad, waarbij één per soon gedood werd en twee vrij ernstig gewond. Het ongeluk heeft zich, volgens de „Tele graaf". aldus toegedragen: een auto, komende uit Ede. met groote snelheid rijdende In de richting van De Klomp, wilde een anderen wagen inhalen en passeeren. De bestuurder raakte daarbij het stuur kwijt, waardoor de auto begon te slingeren. Na eerst links bijna in een sloot gereden te zijn, scheerde de wa gen dwars over den weg. waar juist twee men- schen met hun flets aan de hand liepen te praten. Dezen werden omvergeworpen, terwijl de auto In de sloot terechtkwam. Een der omvergereden personen, de 24-jarige timmerman B Fluit uit 1------ In de zittingszaal van den Pruisischen Landdag kwamen de Duitsche juristen btyeen, onder het motto „Voor Duitsch recht en Duiteche rechtsplegingRechts onderop de tribune (van voor naar achter: de president txra het Rijksgerechtshof Pnmke. de Minister pan Justitie Kerrl en de ministerieele directeur Freisler. De plechtige consecratie der 8t. Willibrordus- kerk te Hulst, in Zeeuwsch-Vlaanderen, zal op 31 Mel as. door Z. H Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, worden verricht. De feest- predicatle bij deze gedenkwaardige gebeurtenis wordt uitgesproken door den ZeerEerw. heer F. Frencken. Aan de plechtigheid zal de luister worden bijgezet, die past bij het beteekenlsvolle van dit feit. De 8t. Willibrorduskerk in het Z - Vlaamsche stadje toch, het stadje, dat de kern van Roomsch Zeeuwsch-Vlaanderen mag wor den genoemd, dateert uit den tijd vut omstreeks 1200 en is een der meest monumentale gebou wen van het Zuiden des lands. Onze lezers herinneren zich, dat deze his torische kerk, thans met subsidie van het Rijk in restauratie, tot 1929 in het bezit was der katholieken en protestanten te zamen. Op 25 October van dat jaar echter kwam zU in al geheel eigendom van de katholieken. Sinds Vrijdag worden uit hun ouderlijke wo ning te Rotterdam vermist de zestienjarige Wilhelmina Groos en de zeventienjarige N Pijper, belden uit de Catharinastraat. Voor enkele weken hebben we betoogd, dat in dese omstandigheden de fracties als het ware steeds in Den Haag moeten zijn, gereed cm leder oogenblik overleg te plegen en geraadpleegd te worden als dat tenminste in dit stadium nog noodlg mocht zijn, en thans herhalen we dit. Nu men mag aannemen, dat de kablnets-formateur op den goeden weg is, moet worden door gezet. Overhaasting wenschen ook wij niet; aan de degelijkheid van het overleg wen- schen we niet te raken; alleen dringen we aan op bekorting van de perioden tusschen de besprekingen. Dit is geen uitvloeisel van een nerveuze stemming^, waarover ..De Standaard’ spreekt, maar eisch van desen tijd. Zoo lang de onderhandellngen weinig kans boden van slagen, stond het anders, maar nu men mag aannemen, dat er overeen stemming bereikt 1* of spoedig zal wor den en dat dr. Colljn zal kunnen rekenen op een vaste meerderheid, moet er stevig worden doorgezet. We hopen dat de ko mende dagen daarvan het bewijs sullen leveren. De algemeene vergadering voor de bij het Al gemeen Secretariaat van Vereenigingen G. en W R. K. Volksuniversiteiten en soortgelijke licha men aangesloten vereenigingen. wordt dit jaar gehouden op 27 en 28 Mei as. in „Casa Nova” op de H. Landstichting te Nijmegen, in na volging van het vorig jaar zoo uitstekend ge slaagde Weekend. Behalve Jaaroverzichten van secretaris en penningmeester komen aan de orde een bespre king over regionale samenwerking, een oriënta tie in het filmvraagstuk met bespreking van de wijze, waarop de vereenigingen filmavonden kunnen organiaeeren, de samenwerking van ver eenigingen G. en W. en dergeljjke met de R. K. Leeszalen en de organisatie ran tournée's van buitenlandsche sprekers Een rondgang over de H. Landstichting zal dit Weekend besluiten. Ken dergeljjke bijeenkomst te van groote waar de voor de R. K. cultureele vereenigingen en om die reden wordt zeker gerekend op nog grooter deelneming dan het vorig jaar, toen het aantal afgevaardigden een niet vervracht sen iel bereikte. Zaterdag JX kwamen te Den Haag bijeen vertegenwoordigers van de R. K. Volkspartij «i van den Kath. Desnocratteeben Bond. Aanwezig waren de dagelljksche begluren van beide par tijen met uitsondering van den penningmeester Van ewitgenoemde partij, die verhinderd was. Door alle aanwezigen werd prtoctpieele over eenstemming berdlkt. Men was eenparig over tuigd van de wenacheUjkheid van een fusie van beide partijen en men werd het ook een* over de voorwaarden voor een vereenigtng. Cceicrete voorstellen dienaangaande zullen thans aan de besturen der beide partijen worden voorgelegd, waarna de partij congressen een definitieve be slissing moeten nemen. ■S-GRAVENHAGE. Gesl. voor ie stuurman groote stoomvaart de heer E. Palm. Gesl voor 3e stuurman groote stoomvaart de heeren H. P. Aalbersberg, H. A. Hartgers en W. H. Smit. Geboren 19 Nov. 1864 te Vessem, maakte Lu- dovlcus Wouters zijn lagere studies in het Juve naat der Redemptoristen te Roermond, deed 15 Oct. 1882 te ’•-Hertogenbosch de H. Profes sie, studeerde daarna in bet klooster te Wlttem als voorbereiding tot het H. Priesterschap, dat hij 6 Juni 1888 te Amsterdam ontving. Na eerst als professor werkzaam te zijn geweest te Roermond, aan het Klein-Seminarie der Redemptoristen, trad hij spoedig op als missionaris bij talrijke missiën en retraites, waarna hqm gedurende zeer vele jaren de leer stoel werd toevertrouwd der zede kundige god geleerdheid in bet studenaat of Groot-Semina- rie te Wlttem. Ook doceerde hij eenige jaren als moraal-professor aan de eertijds bestaande schol* major der Redemptoristen te Rome. Gedurende zes jaren stond hl) aan bet hoofd van het bekende klooster te Wlttem, waar onder zijn bestuur de devotie tot den H Gerardus In de stille kloosterkerk aldaar een buitengewone vlucht nam. Sinds 1924 werd hem de leiding der geheele Nederlandsche Provincie en een der beide vlce- provincies van Suriname en Brazilië toever trouwd. Deze jaren van zijn provincialaat wer den gekenmerkt door den stouten bouw van het imposante 81. Alfonsusklooster, kerk en semi narie op den Neboberg te Nijmegen, en door de overname van twee retraitenhuizen. nJ. te Ber gen en te NoordwJjkerhout Op het gebied der zedekundige godgeleerd heid verschenen van zijn hand verscheidene ar tikelen in binnen- en buitenlandsche theologi sche tijdschriften en verschillende publicaties, zooals de Mlnisprobalisimo en zjjn commentaar op het decreet ,J4e temere”, enz. Vooral wen schen wU hier te noemen Zjjn Tractatus de cas- tltate et de vitils opposills, dat spoedig werd gevolgd door de uitgaaf van zjjn groot moraal- werk. waarvan het eerste kloeke deel onlangs verscheen en welks tweede deel reeds ter perse is. Toen de thans ontslapene den 13den October van het vorig jaar zjjn gouden kloosterfeest vierde werd met recht van hem getuigd, dat zich met dien datum een rljkbesteed, ver- dienstvol en gezegend kloosterleven afsloot. Als talentvol missionaris, veelgezocht biechtvader, werkzaam en vruchtbaar schrijver, als energiek bestuurder gedurende een zes-jarig rectoraat en ten negen-en-een-half-jarig provincialaat. heeft de heengegane priester groote verdiensten. R. I. P. Den Bosch zag Zaterdag en Zondag binnen de veste de prachtige, levendige en aantrekke lijke actie der leidsters en leiders uit de Ka- opening ran.de Tweede Wapenschouw. In bonte menigte, de kleurige vaandels ont plooid en onder het geroffel der trommen of een j^rettigen marsch. trokken ze door de stra ten der stad naar de parade, waar ze uit alle deelen van het land bijeenkwamen voor de opening van den Tweeden Wapenschouw. Tegen vijf uur Zaterdagmiddag vormden zich de groepen voor de vlaggenparade en verschenen de autoriteiten. Daar waren Z. Exc. 4 J. Rambonnet. hoofd verkenner voor Nederland; de heer Van Leeu wen. hoofdkwartler-commissarls; prof. Steger, oud-hoofd-commlssarte; njr. dr. Beuns S. J., hoofdverkennersgeestelijkemr. Fens, uit Eind hoven, mr. E. Lamers. Den Bosch, directeur Frencken, Breda; rector Bauwens; baron E. L. A. van Voorat tot Voorst, aalmoezenier Ban nenberg. de wethouders Meuweee en Krijgsman e. a. Allen waren te voren verwelkomd in het Dioc. Jeugdsecretariaat door Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch. Dan werden de deelnemers in Den Bosch ver welkomd namens den burgemeester door wet houder Krijgsman. die de groote sympathie naaf voren bracht, welke het gemeentebestuur voor de Verkenners wenscht te betuigen en er op wees, dat in dezen tijd de overheid vooral rekent op de trouw der Roomache jeugd, de mannen en vrouwen der toekomst. Van de Katholieke Jeugdbeweging wordt tot steun van het gezag veel verwacht. De hoofd-autoritelten Inspecteerden de troe pen, waarna eerbiedig een groet werd gebracht aan de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosceh in de Kathedrale basiliek en werd voor bet Wonderbeeld, dat praalde in bloemen en Ucht, de ridderwecht betrokken door de Verkenners. De eerste dag werd besloten door demonstra ties in verkenneravaardigheden onder leiding van dr. J. van der Werfl en werd er gejubeld en konden per gewonen auto hun reis voort zetten. Dr. de Waard ran De Klomp en zijn collega Jansen, die toevallig bij hem logeerde, verleenden de eerste hulp. De commissaris van politie te Ede verzoekt den autobestuurder wiens wagen op het laatste oogenblik gepasseerd werd, zich bij hem be kend te maken. Hetzelfde verzoek wordt ge daan aan twee wielrijders, die het ongeval zou den hebben gezien. Het Centraal Stembureau heen thans een telegram van Sardjono uit Digoel ontvangen, waarin deze communist meldt, dat hij zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer aan neemt. Een autobus op rails, een tramwagen op den weg. dat is het voertuig, waarvoor nog een Nederlandsche naam uitgevonden moet wor den. en dat Donderdag as. als eerste van dien aard op het Continent door de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij in dienst gesteld zal worden: de „road-raller”. een autobus, welke zich zoowel op den weg als op rails kan voort bewegen Daarmede begint de RTM een ex periment, dat voor de oplossing van het pro bleem in zake het voortbestaan der tramwegen van groote beteekenis kan zijn. De road-railer is. aldus vertelt Tele graaf" over dit nieuwe vervoermiddel, uiterlljk een gewone autobus, met niettemin enkele ken merkende eigenschappen, waarvan de voor naamste te een dubbel stel wielen. Het voertuig heeft gewone spoocwlelen en daarnaast, op nor male spoorwjjdte van een normale autobus, wielen met gummibanden. Het zijn nu deze wieien-met-rubber-banden, welke het ampbl- bie-karakter van dit voertuig mogelijk maken. zijn draaibaar om een excentrisch punt, en dat maakt het mogelijk hun verticalen stand ten opzichte van het chassis te wijzigen. Men kan se laten zakken of ophDschen en door deze eenvoudige manipulatie van den tramwagen een autobus maken of omgekeerd. Voor de verandering van tramwagen in auto bus, heeft men slechts noodlg een gedeelte trambaan, waar de rails op den weg liggen, zooals dat bij de spoorwegen het geval te en een gedeelte trambaan, waar de bovenkant van de rails gelijk is met het wegdek, gelijk bjj de stadstram, en waarbij de rails dus als het ware weggezonken zijn in het wegdek. Belde gedeel ten zijn dan verbonden door naast de rails lig gende kleine hellingen ran planken, dwarslig gers of platen. De wagen, die nu van de rails op den weg gebracht moet worden.» stopt vlak voor deze hellingen, de opgetrokken autobus- wielen worden stuk voor stuk neergelaten en met werende pennen vastgezet, een handeling, die aan een ervaren bestuurder ongeveer drie minuten kost. De wagen is dan gereed de Ijae- ren baan te verlaten en den vrijen weg op te 7, gaan. De wagen rust nu nog op de spoorwie- len. doch zoodra hij zich weer in beweging zet. pakken de autobuswlelen op de helling den grond en het voertuig teautobus geworden. Heeft het zijn functie als autobus verricht en moet het weer op de rails gebracht worden, dan wordt het voertuig eenvoudig van zoo n kleine helling afgereden. De spoorwielen pakken de rails, en de autobuswlelen komen weer even vrij van den grond. De road-railer zal worden gebruikt op het traject Rotterdam—Rockanje. Van Rotterdam rijdt het voertuig tot Oostvoome over de rails, daarna tot Rockanje over den weg. Hedennacht te te Nijmegen op negen en aes- tlgjarigen leeftijd overleden de hoogeerw. Pa ter L. Wouters, provinciaal der paters Redemp toristen. De hoogeerw. pater Wouters, die stichter te van het bekende Nebo-klooster bij Nijmegen, vertoefde de laatste Jareen in dit klooster. Se dert eenigen tijd was hij lijdende en opgeno men in het 8t. Canlslus-ziekenhuls, waar hjj hedennacht te overleden. om het kampvuur. IWa* een fantastisch ge zicht dat duizenden belangstellenden trok. Ondanks de hevige regenvlagen, welke Zon dag triestig en somber aandeden, zat er bl) de Verkenners de pit in! Allen waren aanwezig in de kerk van het H Hart, waar de H Mis werd opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bis schop van Den Bosch. Pater Beuns 8. J. hield de predikatie naar aanleiding van den tekst: „Wanneer de Geest van Waarheid komt, zal Hij u tot de volle waar heid brengen." Na deze H. MIs volgde de Brabantache koffie tafel. waaronder een pittige toespraak van den populalren Bosschen burgemeester. De algemeene vergadering in het Concertge bouw was een bijeenkomst In grooten stijl Daar werden geestdriftig de idealen uitgezegd, daar sprak de bisschop de opgetogen jeugd toe en daar hield prof dr. F. Weve O P. een prach tige rede over het onderwerp Leiders in onzen tijd." Dan ndgmaate naar de kathedrale basiliek, naar Maria, de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. De vicaris-generaal van het bisdom. Mgr. F. N J. Hendrikx. celebreerde het Lof. waarmede deze prachtig geslaagde „Nationale Dagen” ge ëindigd waren. Aan de artillerie- inrichtingen aan de Hein- beug hebben de arbeider* de mededeeling ont- De ouders hebben zich tot de politie gewend I vsngen. «tet allen die bij een vakvereeniging en cm aanhouding van den jongen en t meis- I aangesloten, welke deel uitmaakt van het je verzocht. Het meisje is 1.50 lang, flink pos- I Nederlandsch Vakverbond iN.V.V.) hebben te tuur, bleeke kleur, donkerblond polkahaar, blau- I kiezen tusschen bedanken voor bet Udmaatachap we oogen en litteeken* op beide handen. De I der vakvereeniging of ontslag als arbeider der jongen te daarentegen klein van postuur, heeft I artillerie-inrichtingen. sen gezonde gelaatskleur en blauwe oogen. Hij Op een zeer enkele uitsondering na hebben draagt een blauw colbertcostuum, waarover 711 allen voor bet eerste gekoeen. zwarte ratlné overjas. AM gevolg daarvan bestaan plannen voor de Vermoed wordt, dat de kinderen een trans- I oprichting eener nieuwe organisatie voor lirgiiisa portfleta hebben meegenomen en daarmede 1 die voor hun vakvereeniging hebben moeten „door de wereld" trekken. j bedanken van Katholiek Marinepersoneel te geheel eenkomsug de Ministerieele resolutie van 18 April 1933 Ingericht. In deze oprichtingsvergadering werd het Re glement der Vereeniging behandeld en aangeno men. Bisschoppelijke en daarna Ministerieele goedkeuring op dit Reglement zal worden aan gevraagd. Ook zal oogenblikkelljke vergunning worden gevraagd voor het samengaan van meer dan één categorie in een vereeniging Het hoofdbestuur werd samengesteld als volgt: maj. mach. R. J. Wols, voorzitter; sergt. moot. E. Spreeuw, penningmeester; korpl. torpedoma ker W. van Linden, secretaris; maj. der ma rinier* C. P. J. Stlkkelman en sergt.-schrijver A. van Rooy als leden, terwijl het Hoofdbestuur de machtiging ontving nog enkele personen als lid H. B. aan te aoeken. In afwachting van een nadere goedkeuring door den Mln. vah Defensie werd besloten ge bruik te maken van de diensten van een nlet- mllitalr Raadsadviseur waarvoor de heer A. W. P. Angenent. journalist te Den Helder, werd aangezocht en bereid gevonden. De oprichtingsvergadering werd bijgewoond door den Vlootaalmoezenler H. J. M. M. Allnk U. Zondagavond te half zeven brak een felle brand uit in bet café Fat Holsterbosch te Fcothoi. gem. Hoogezand. In korten tijd stond het geheele gebouw te lichter laaie. De brandweer, die na twintig mi nuten arriveerde, kon niet* meer redden, zoodat bet perceel geheel is uitgebrand. De oorzaak ran den brand te het te fel stoken van een kookkachel. r ,*ljn van die toestanden welke men niet begrijpt, niet doorziet, niet kent, en het te van dié toestanden dat de menschheld zich pleegt af te maken met een dooddoener. Om en om twee-dutaend jaren ge leden Jammerde reeds wijlen de heer Cicero van: „O tempora, o mores!" O tijden, o sedenl En het te heetemaal geen uitgemaakte zaak dat Cicero het stelsel der dooddoeners heeft ont- worpen. Zoo selde het Nederlandsche menschdom tot een uur of elf in den avond van Woensdag 26 April: „t Is crisis". Sinds het oogenblik waarop de eerste verkiezingsuitslagen bekend werden, zegt hetzelfde Nederlandsche menschdom: De intellectueelen willen den sterken man." En men maakt zich zeey ongerust, én over de in tellectueelen én over den sterken man. Wat is een intellectueel en wat te de sterke man? Niemand schijnt het precies te weten. Er bestaat een kenbare afkeer van om alle producten van gymnasium. H.BB.. Lyceum en kweekschool tot intellectueelen te verheffen. Aan den anderen kant vraagt men zich af noe de intellectueelen, mits de producten van gym nasium, HBS- lyceum en kweekschool geen toegang hadden tot hun rangen, van eenige werkelijke beteekenis zouden kunnen zijn in den strijd der getallen welke verkiezing beet. En ook omtrent den sterken man is men het niets eens. Wie is er sterk? Mussolini die steunt op de wapenen rjjner partij? Hitler die gedra gen wordt door het getal zijner partij? Ramsay MacDonald wiens eenige stat de goede wil der partijen is Stalin die als een spin hangt in de webbe van een Aziatisch pohtlestelael? Wie is de sterke man? Wat <s een intellectu eel? Och. eigenlijk doet het er niet toe, want j de massa wil immers geen sterken man en de - TÈdervèênkostwinner I massa is nijdig op de intellectueelen die wél van zjjn moeder die weduwe is. werd levenloos den sterken man willen. De massa wil demo cratie. En de massa kan daarin haar zin krij gen. want de democratie te de hoogste uiting der massa. De democratie te veel meer massa- product dan. bijvoorbeeld een fordje. Maar men make onderscheid tusschen de- mocratle en democratie. Toen de „Führer” tot be- I.Relchskanzler” werd benoemd, school er in het stuurde, had geen rijbewijs. Naast hem zat de geval-Hitler wjj laten den menach en het 21-Jarige L. Gans, die wel een rijbewijs bezat bulten bebouwing en bepalen ons al- Andere inzittenden waren de 67-Jarlge heer I I. Fortuin en diens echtgenoote. benevens den leen het geval: veel meer democratie dan heer en mevrouw Fortuln-De Vries. De oude in de demagogie van het vorig jaar, toen de heer Fortuin bekwam een heupfractuur en Duitsche soclaal-democraten op Von Hinden- evenals zijn echtgenoote inwendige kneuzin- gen. ZU werden per ziekenauto naar Amster- bU K stemden *n de communisten op Hitler, dam vervoerd. democratie moet om een echte regeering te De andere inzittenden liepen snjjwonden op I kunnen wezen die werkelijk uit bet volk voort komt, klaar en helder blijven in haar metho den, ongerept in haar beginselen, gezond in haar werking. Wethouders die de aan hun zorgen toever trouwde gemeenschapsbedrijven misbruiken om^^ de stoep van hun huis te ontdoen van verkie zingspropaganda welke daar op wettige wljae,^, was aangebracht, zijn veel meer dan klein zielig antl-democratisch. Partijleiders die salaris op salaris en pen sioen op pensioen stapelen sn zich een po sitie scheppen welke menige kapitalist te ver geefs nastreeft, zijn wat ze zijn, maar boven alles en buiten alles om zijn se anti-democra- ttech. Als alles heeft ook de democratie haar uiter sten welke men vermijden moet. Zoo niet, dan loopt men het gevaar, dat voor de intellectuee len, die den sterken man willen, niet alleen de producten van gymnasium, H. B. 8., lyceum sa kweekschool overloopen. maar ook de doodge wone producten der L. o. met hun doodgewoon |L. O.-veratand. Geen strijd toch zou zoo verbitterd kunnen worden als die tegen de dictatuur van het Xysteem moet profitariaat. iroken v w- It het feit, dat de heer Colljn als I kabinetsformateur Zaterdag ten tweeden male naar H.M. de Koningin js geweest, om verslag te doen van den stand van zaken, zonder dat als gevolg daarvan eenige wijziging is gekomen in de opdracht mogen we opmaken, dat de po gingen tot vorming van een parlementair kabinet niet slecht* worden doorgezet, maar zelfs dat de kans van slagen toe neemt. Dat .de formateur heden weder overleg pleegt met zijn fractie verandert on* inzicht niet, integendeel het vormt een versterking daarvan. Gelukkig blijkt thans, dat de formateur zijn werk niet heeft neergelegd na het mis lukken van zijn eerste poging tot vorming van een kabinet, steunend op wat men noemt een burgerblok, maar dat hij direct een anderen weg heeft Ingeslagen. Aan het mislukken van zjjn eerste poging, waarbij hij zich gewend heeft tot vijf fracties, be staat niet de minste twijfel meer. Officieel is weliswaar niet bekend welken grondslag de heer Colljn thans voor het te vormen parlementaire kabinet gekozen heeft, of hij zich dus gewend heeft tot vier of tot drie partijen, maar dat is op het oogenblik van minder beteekenis. Hoofd-, zaak Is dat we als zeker mogen aannemen dat hij voortgang maakt. Op zichzelf is dat een verheugend feit, want als de heer Colljn niet zou slagen, en hij tengevolge daarvan van de opdracht tot vorming van een parlementair kabinet zou moeten afzien, dan zou het voor een anderen formateur, tot welke fractie die ook zou behooren, zeer moeilijk, zoo niet ónmogelijk zijn daarin wél te slagen. De eenige oplossing zou dan zijn weer over te gaan tot de vorming van een extra-parle- mentair kabinet, maar daar voelt de groote meerderheid in deze ernstige om standigheden toch ook niet veel voor. „De Standaard” meent de opmerking te moeten maken, dat men nu ook den for mateur niet haasten moét, en teneinde hen die zich moeilijk met den langen duur van de formatie kunnen vereenigen. eenigszins gerust te stellen, brengt het blad in herinnering hoeveel tijd noodlg was om recente crises tot oplossing te brengen. Eenige weken geleden hebben wij het zelfde gedaan, maar Juist om het tegen overgestelde te bepleiten en ook nu staan wij nog op hetzelfde standpunt. We dur ven zelf* met nog meer kracht dan toen pleiten voor een krachtig doorzetten en voor een spoedige oplossing van de crisis. De omstandigheden waarin we thans le ven, verschillen hemelsbreed van die van 1925 of 1929. Ons land heeft behoefte aan een regeering, die, gesteund door een meer derheid, posttie weet te nemen in de vraagstukken waarvoor de wereld in dese dagen te Genève en op de komende eco nomische conferentie gesteld wordt. In deze kritieke tijden Is er behoefte aan een regeering die leiding geeft en kan niet volstaan worden met „het afdoen der loo- pende zaken”. De Centrale Commissie voor de Statistiek hield op Zaterdag 13 Mei haar voorjaarsverga dering onder leiding van haar voorzitter, prof, mr. P. J. M Aalberse. BU den aanvang der vergadering sprak de voorzitter aeer hartelljke en van groote waar- deering getuigende woorden naar aanleiding van het overlijden van prof. mr. dr A. van Gijn, onder-voorzitter en sinds vele jaren een der meest belangstellende en actieve leden der Centrale Commissie. Dese toespraak werd door de vergadering staande aangenoord. Vervolgens verwelkomde de voortitter de nieuwbenoemde leden, de heeren dr. EUkel. mr de Meljere en Oosterboff. eerstgenoemde ambts halve lid, laatstgenoemden resp. vertegenwoor digers van het Departement van Justitie en van het Departement van Détensie. Ten slotte sprak de voorzitter een woord van harteltjk welkom jegens het lid, den heer Schouten, die tot (tweeden) onder-voorzitter der Commissie is benoemd. Daarna werd tot afdoening der agenda over gegaan Besprekingen werden gevoerd over de jaarverslagen en de begroetingen der Commis sie en van het Centraal Bureau en over een rapport van de sub-oemmissie voor de statistiek der gemeenten. Het Verbond vooF Nationaal Herstel heeft een uitvoerig schrijven gezonden aan den Raad van Ministers inzake de verkiezing tot Kamer lid van communistische inlanders. Het betoogt glaarin om., dat. koste wat het wil. het syseem van Moskou zoowel in ons land als in de overzeesche gebieden moet worden gebro ken. Verzocht wordt de noodige maatregelen te nemen teneinde te voorkomen dat nu of In de toekomst, de stem en de bevelen van Moscou van uit ons Nederlandsch parlement zullen worden uitgedragen naar Ned. Indlë ter ver breking van den hechten band tusschen Neder land en Indlë en tot het verwekken van een chaos daarginds, die voor de beide deelen van het rijk slecht* de bitterste ellende kan teweeg brengen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16