BEWEGING IN DE S.D.A.P. Prikkeldraad Onze Lieve Vrouw van Fatima Maandag 15 mei Nieuwe afscheiding De Dood van XYZ DE GEBEURTENISSEN OP 13 MEI 1917 OORLOGSKERKHOF IN JOEGOSLAVIË Dag der goede pers i UIT DE SIGARENINDUSTRIE Vliegdag op Schiphol Propaganda voor *t luchttoerisme GEMEENTE-AMBTENAREN Congres VOETBALWEDSTRIJD AFGELAST H. BARMAT WEER VRIJ Een oord van genade FAILLISSEMENTEN i Tien propent, ongeacht vroegere kortingen De C. A. O. door de fabrikanten opgezegd SALARISSEN OMLAAG TE SOERABAJA WILLY DEN OUDEN IN EEN HEERENPLOEG? III van de A. R. K. A. te Den Bosch Gedurende zes maanden vertekeen de H. Maagd aan drie kleine herdertjes in en de Nationale een propagandaxent. i— jonge Jong. Academische examens Pelithe aannemer. Ha ven a—13 Mel 1983 «Ju In Neder- nn veel leerzaams. een klein twee-persoons Pan waarvan men voor f 6500. TILBURG. Aan de R. K. Handelshoogeschool, hoogeschool voor economische en sociale weten schappen. zijn geslaagd voor het candldaats- examen in de Handelswetenschappen de hee- ren: P. J, A. van Hegelsom (Orubbenvorst) en A. F. M. van Vugt (Tilburg). Bogaart. d. Velden Jr. jnlngen ver- •uwsgierigen. j op de Cova da I" administrator fel anti-clerlcaal, Bijeenverzameld en igustus de kinderen zijn rijtuig disponl- Iria te brengen. Hij doch naar zijn eigen daar 2 dagen weder- i ulthoorende en trach- hen met elkaar'in tegenspraak te bren- confe- voor- SOERABAJA, 13 Mei. (Aneta). De Gemeente raad neeft een voorstel aangenomen van Bur gemeester en Wethouders om over te gaan tot een salariskorting van 10 procent voor de ge meenteambtenaren over de geheele Unie, on geacht de vroegere kortingen In verband met de salarisherziening. Deze korting gaat in op 1 Juli as. len gunsten verlee- niet. Daarna zond Wendde zich naar het Ie zon. De kinderen za- zijde van haar den H. idelijk Kind. Kort daarop djningen. Volgens mededeelingen van Duitsche zijde is de voetbalwedstrijd KeulenParijs, welke 26 Mei zou worden gehouden, afgelast, omdat er dien dag te Keulen feesten zijn. De Pransche pers geeft als reden op de antl- gericht. Men hoopt aan het einde van het jaar Duitsche stroomlng in Frankrijk.... De werknemersorganisaties, te weten de RK., Nederlandsche en Chr. Tabaksbewerkersbonden en de Federatie van Sigarenmakers, gaan met deze voorstellen niet accoord. Haar hoofdbe stuurders zullen as. Maandag met de vertegen woordigers der fabrikantenorganisaties "reeren ter bespreking van de gestelde waarden. Vrijdag en Zaterdag werd te ’s-Hertogenbosch in het Oranje Hotel de dertiende jaarvergade ring gehouden van de Landelijke Groep Ge meente-ambtenaren (Groep VI) onder voorzit terschap van den heer Thijssen te Tilburg. De bijeenkomst was druk bezocht door ambte naren uit alle oorden van het land. Mede werd de openlngsvergadering bijgewoond door den heer Job Meyrtng, voorzitter ten mevr. W. Brouersv. Besauw, secretaresse van de R. K Raadsfractie en de leden Van de Mor tel en Jansen. In zijn openingsrede liet de voorzitter een somberen toon hooren over ’t feit, dat vermin dering van salarissen altijd maar weer de be groetingen ook der gemeenten sluitend moet maken. Spr. wenachte de gedachte verbreid te zien, dat er toch ook eens wat anders dan ver mindering van salaris moet worden uitgedacht. De voorzitter hield een treffende rede gewijd aan de nagedachtenis van het overleden be stuurslid. den heer Jansen, te Eindhoven, door de leden staande aangehoord. NIJMEGEN (RK. UniversiteK)Geslaagd voor het candidaatsexamen in de rechten de heer W. H. A. van Basten Batenburg, te Te- gelen. Het gedenkteeken voor de gevallen Duitsche soldaten op het oorlogs- kerkhof te Ueskiib, dat door den Duitschen gezant in Jsego-Slavië werd onthuld „Een democratische partij behoort haar volgelingen duidelijk te maken, dat de ergste misdaad, waaraan zij zich kunnen schuldig maken, bestaat In de onwettige of onloyale aantasting van het op wettige en loyale wijze tot stand gekomen gezag. De onwettige aantasting van het wettig gezag is een misdaad tegen de democratie zelf En wanneer, ondanks haar beleid, deze onwettige aantasting toch plaats vindt, dan behoort een democratische partij om *t even of zij zelf aan het bewind is of oppositie is zich loyaal om de regeerlng te scharen en deze te stetmen in het hoog houden van het wettig gezag, waarop èn regeeringspartij èn oppositie gemeenschap pelijk berusten. Zij kan de regeerlng ter verantwoording roepen later. Zoolang bet democratisch gezag bedreigd wordt, is er maar één leus: Hoog het gezag. Weg met de anarchie.” „Weet, dat ik onherroepelijk sta op het itandpunt, dat niet anders dan met wettige middelen en met middelen die het daglicht kunnen verdragen, onze strijd dient te wor den gevoerd. Ik acht ons doel en ons ideaal te goed en te mopi om het te bezoedelen met middelen die^niet in alle opzichten moreel en wetteUjk door den -beugel kunnen De eed, dien ik eenige malen reeds als Kamerlid heb afgelegd, is voor mij nimmer een frase geweest. Ik sta niet op het stand punt, dat het doel de middelen heiligt. Ik sta op het standpunt, dat, wanneer er een wettig totstandgekomen gezag is, ook wij. sociaal-democraten, dit onder alle om standigheden hebben te eerbiedigen. Wan neer ik dit standpunt zou verlaten, dan zou ik het gevoel hebben te breken met wat ik voor mij meer dan 30 jaar in het socialisme heb gevonden en voorgestaan. En men zal ook nergens een uiting van mij vinden in al die 30 jaren, daarmede in strijd.” Duys tracht den In het nationale leven zooveel gevaren meesleependen klassestrijd in de BD-AJ*. te temmen. Evenals prof. Goudriaan keert hij zich dwars tegen de Cramers en de Palars, die de verheugenis van de socialisten hadden uitgesproken over de Indische muiterij. Men weet, dat eerst later de heer Albarda, toen deze de noodlottige gevolgen van die solidariteit met de muiters begreep, een demper op het revolutionnair meeleven ging zetten. De heer Duys ging sedert dien verder. Hij spreekt met conscientieuse waardig heid over den eed, die niet alleen geen be- zoepsopruierij, maar zelfs geen klassenstrij - ders-opruierij toelaat. Met dezen gedlsci- plineerden onderdaan in het koninkrijk, waar hij „niet anders dan met wettige middelen en die het daglicht kunnen ver- dragen” pielt voor het naleven der wetten, mogen alle burgerlijke partijen vrede heb ben. Zelfs het Verbond voor Nationaal Herstel zou aan hem een besten propa gandist hebben. In normale omstandigheden zou het be stuur van de 8.D.AJ’. den heer Duys moe ten duidelijk maken: „Beëedlgde heer ad vocaat van het gezag, gij hoort in onze Partij niet thuis. Als gij niet te vinden zijt voor de agitatie, die onze kameraad Oude- geest als leuze uitgaf, maar de wet en het burgerlijk fatsoen laat gaan boven klassen in L’Auto werpt een Brusselsche correspondent de vraag op of Willy den Ouden, door haar wereldrecord 200 M. en daardoor na Scheffer de snelste Nederlander op dezen afstand, uit zal komen in de Nederlandsche estafetteploeg, welke over eenlgen tijd de Belgische zal ontmoeten. Volgens den heer Piétlnckx. voorzitter van de Belgische keuzecommissie, is er niets, dat het uitkomen van WUly den Ouden in de esta fetteploeg. welke tot nu toe steeds tilt heeren heeft bestaan, verhindert, hoewel in de toekomst de reglementen wel zoodanig^ veranderd zullen worden, dat uitsluitend sprake zal zijn van een ontmoeting tusschen heeren Volgens dezen heer zou Willy den Ouden in deze ontmoeting zelfs alle Belgische zwemmers verslaan, daar deze dit seizoen nog ver onder den tijd van Willy zijn gebleven. De triomf van het feminisme! samenge vouwen handen hing een Rozenkrans Haar gelaat schitterde als de zon, zoodat de kinderen hunne oogen af en toe moesten neer slaan om niet verblind te worden. Na een oogenblik stilte vatte de oudste. Lucia, moed en vroeg de Dame: „Wie zijt gij. Me vrouw, en wat verlangt gij?” „Keert hier te rug den dertienden dag van leder der vijf vel- gende maanden, op ditzelfde uur: In October zal ik zeggen, wie ik ben en wat ik verlang.” Het kind stelde nog verschillende vragen: „Zullen wij in den Hemel komen?” .Jawel, maar ge moet dagelijks het Rozenhoedje bidden." „Wilt ge ons geen teeken geven om de menschen te overtuigen, dat ge ons verschenen zijt?” „Den 13den October zal ik een groot mirakel doen.” was het laatste antwoord waarop de Dame ver dween. Thuis gekomen vertelden Francisco en Jacinta hun moeder het voorgevallene en deze spoedde, zich daarop haastig naar de moeder van LuciaJ die nog onkundig was. Op haar verzoek deed deze nu ook een omstandig verhaal van de schünlng. De kinderen vroegen en verkr de toestemming hunner ouders om den 1 x geweldige gebeurtenissen in Duitsch- I 1 land, waar de Marxisten in een IS concentratiekamp werden gesloten, de roode vakorganisatie geliquideerd en het kapitaal der partijs in beslag genomen voor den werkloozensteun, hebben ook in ens land de socialisten in beweging ge bracht. In „Het Volk” schrééf onlangs de heer Albarda, dat ,Jn Centraal Europa de democratie op het oogenblik is weggevaagd; jn Nederland is het zoover nog niet, en hier moet gezorgd worden, dat het zoover niet komt.” Vele onvervalschte sociaal-democraten willen het stuur omgooien, „dat het zoover niet komt”. Zij keeren zich tegen den heer Oudegeest, die nog op het roode congres te Rotterdam het parool voor „agitatie” had uitgegeven. De terreur te IJmulden wordt door de gematigde sociaal-democra ten even ronduit veroordeeld als de In dische muiterij, die door den radicalen ir. Cramer zoo verduiveld fijn was gevonden. Zij maken zich bezorgd, dat het scherp van den klassenstrijd ook *t fascisme scherp zal maken. Daarom naar den duivel met de straatbetoogingen en de concurrentie tegen de beroepsop rule rij. De SD.A.P. mag niet het risico beloopen, uit het nationale leven tr'worden gedrongen. Ze beseft, dat de hooge sprongen van voorheen zijn gedaan. Bet door de partij verworvene moet behou den, desnoods moeten socialisten met den economischen tijd meegaan en eerder ver laagde loonen voorstellen als te Zaandam dan partljgenooten tegen hun overtuiging dwingen of hen uit den raad jagen als in de hoofdstad. Het is al erg genoeg, dat door het naloopen van de agitatoren de kans verkeken is tot deelneming aan een natio naal of althans een democratisch Minis terie. En ziedaar hoe de vroeger felle Duys en andere geladen klassenstrijders hun dyna miek verliezen in den gedachtegang, die reeds prof. Goudriaan uit de S.DAi1. dreef, toen hij dit beginsel beschreef; Het Verbond van Vereenigingen van Sigaren fabrikanten in Nederland en de Ned. R. K. Ver- eenlging van Sigarenfabrikanten, hebben aan de werknemersorganisaties doen weten, dat zi) het collectief contract, dat 31 Mel M. afloopt, onder de thans geldende voorwaarden niet wen- schen te verlengen. Zij verklaarden zich, volgens het „Hsgi", be reid een nieuw contract aan te gaan, mits ac coord wordt gegaan met een loonsverlaging van zeven pet. voor de sigarenmakers en voor het vast personeel, als sorteerders, plakkers e. a. van twaalf pet. Tevens wenschen zU dit jaar de vacantie, die op zes dagen is bepaald, in te trekken. Wjj staan telkens weer opnieuw in bewonde ring, eiken morgen en avond, wanneer we de verrassende snelheid opmerken waarmede we het wereldgebeuren, zelfs van de meest afgelegen plaatsen en landen, door telegraaf en radio zien bekend gemaakt. Rampen en ongelukken, beurs- en oorlogsberichten, conferentieversla- gen en redevoeringen vinden In weinige minuten hun weg over de geheele beschaafde wereld. Des te meer worden we daarom met verbazing geslagen indien we een enkelen keer bemerken dat belangrijke feiten jarenlang verborgen blijven. Onder deze laatste categorie vallen de ver schijningen van Fatima. Wij willen daarom ter herdenking van deze gebeurtenissen en tot op wekking vooral voor bet feest van O. L. Vrouw van Fatima, dat w(j heden. 13 Mei. vieren, in het kort de wondere dingen verhalen die daar gedurende den wereldoorlog zijn voorgevallen. 13 Mei 1917 weidden drie kleine herdertjes op de Cova da Iria, parochie Fatima 'Midden- Portugal) hunne schapen. Het waren Lucia dos Santos, .10 jaar, Francleca Marto. 9 jaar, en zijn zustertje Jacinta Marto, 7 jaar. De kin deren konden lezen noch schrijven, alleen de oudste Lucia, een nichtje van de beide andere, had hare ie H. Communie gedaan. Zij waren gewoon omtrent het middaguur het Rozen hoedje te bidden en hadden dit juist beëindigd, toen een geweldige bliksemstraal in hun on- mlddellijke omgeving hen opschrikte. Bijna te gelijkertijd ontwaarden zij boven een kleinen steeneik vlak voor hen een Vrouw van hemel- 1 sche schoonheid. Geweldig geschrokken wilden de kinderen wegvluchten, toen de Vrouw de kinderen toesprak en reide hun geen kwaad te zullen doen. Volgens beschrijving der kleinen scheen de Hemelsche Verschijning niet ouder dan 18 jaar. Een sneeuwwit kleed en mantel met goud af gezet bedekte hoofd en lichaam en over haar In Italië wordt op Initiatief van den Staats secretaris des Pausen. Kardinaal Pacelll. een „dag der goede pers" gehouden. De Aartsbis schop van Bologna. Z. E. Kard. Nazalli Rocca, heeft naar aanleiding daarvan een Herderlijk schrijven gericht aan den clerus en geloovlgen van zijn bisdom: ,JDe Katholieke courant heeft waarachtig de apostolische zending, zooals wjj dit reeds dui zendmaal hebben gezegd. ZU is de ware gra denmeter van den Invloed en de energieke me dewerking der Katholieken In Chrlstelijken zin in deze tjjden van onrust aan de maatschappij. De Katholieke dagbladpers maar laten sukke len Is een der zwaarste verantwoordelijkhe den, waarmede het geweten van een katholie ken priester zich kan belasten. Geen katholie ke courant hebben thuis, beteekent terzij blijven staan en zich niet verbonden voelen met het groote leven der Kerk.” i De heer Henrl Barmat is Vrijdagmiddag uit de voorloopige hechtenis te Amsterdam ontsla gen. daar het verzoek tot gevangenhouding en uitlevering aan Zwitserland is Ingetrokken. Sinds eenlgen tijd heeft de A N W B -Toeris tenbond voor Nederland er een nieuwe afdee- Ung bijgekregen. In samenwerking met de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart Is opgericht de af- deeling „Luchttoerlsme". Het doel van deze afdeellng Is om gezamenlijk met de K LM. het publiek te interesseeren voor de luchtvaart. De leiders van de twee eerstgenoemde ver eenigingen. de heeren Westerouen van Meete ren en Wlttert van Hoogland hebben daartoe contact gezocht met de KL.M., die direct be reid was om samen te werken en zoodoende op groote schaal het publiek te Interesseeren voor de luchtvaart en alles wat daarmede verband houdt. Op de verschillende vliegvelden In ons ge heele land zullen daartoe speciale vliegdagen g^mggj-iiseerd worden. De leden van den A.N. W.B. en de K.N.V.vi. kunnen dan tegen een zeer laag tarief, n.l. slechts ƒ2.50. een rond vlucht van vijftien minuten maken. Op de vBeg- velden Schiphol en Waalhaven vinden dan te vens rondleidingen plaats onder deskundige leiding. De eerste van deze vliegdagen vond Zaterdag plaats op Schiphol. Hoewel het weer niet zoo bijzonder gunstig was. maakten zeer velen van de geboden gelegenheid gebruik en hebben heel wat menschen vandaag hun luchtdoop ontvan gen. In een der hangars is een kleine show In gericht. We zagen hier een mooi diorama van Amsterdams luchthaven, een model van een Fokker F 36, een 4-motorig vliegtuig, waar van de motoren in den romp zijn Ingebouwd. Dit nieuwe type zal grooter zijn dan de tegen woordige en zeer comfortabel en ruim zijn In gericht. Men hoopt aan het einde van het jaar bisschop van Leiria, In wiens diocees Fatlma gelegen is, waarin de verschijningen van O. L. Vr. van den H. Rozenkrans te Fatima officieel als echt en geloofwaardig erkend werden. In dien tusschentijd was de devotie reeds reeds ontzaglijk gegroeid. Een kapel werd ge bouwd die 6 Maart 1922 door een groep anar chisten met dynamiet werd vernield. Den 13en Maart trok als een antwoord een boetprocessie van 10.000 personen naar de ruïnen en In de volgende maand volgden er nog 60.000. Het aan zien der ruïnen sloeg de beurzen los en over vloedig stroomde het geld binnen voor den her bouw. Thans staat te Fatima een heel com plex met ziekenhuis bij den bouw waarvan bronnen gevonden werden met wonderdadige heelkracht. De toeloop is geweldig. Van 1113 Mei 1928 waren 300.000 personen bij de plech tigheden te Fatima tegenwoordig, welk enorm cijfer de laatste jaren al weer verre overtrof fen is. Van de drie kleine zieners zijn er reeds twee overleden. De kleine Francisco stierf 5 April 1919. zün zusje Jacinta 20 Febr. 1920. Beide kinderen verzekerden bij hunne ziekte dat re niet beter zouden worden. De oudste Lucia trad in het klooster te Tuy en ontving den naam van Zuster Maria Lucia der 7 Smarten. Evenmin als të Lourdes bleven de wonderen uit. Van Mei 1926 tot December 1929 worden 260 wonderdadige genezingen gemeld, waaron der 6 abcesgevallen. 4 genezingen van kanker. 4 van blindheid en 4 beenbreuken. Een geval zullen w(i hier afzonderlijk ver melden: Mevrouw Malheiro leed sedert tien jaar aan een huidziekte, die reeds meer dan vijfhonderd gezwellen verwekt had en ten slot te werd Zb aangetast door maagkanker. Vijf geneesheeren werden geraadpleegd, maar al hun pogen bleef nutteloos. Dan stelde de zieke haar betrouwen op Maria en door haar man vergezeld, ondernam zij den langen tocht naar de Cova da Iria. De man echter beschouwde de reis overbodig en onverstandig; hij ging maar mee om z(jn vrouw niet te bedroeven. Doch ziet. OnmiddelHjk na de H. Communie gevoelde de lijderes een zekere verlichting, wat haar geloof nog deed toenemen. En 's middags, toen Zijne Exc. de Bisschop van Leiria haar den zegen schonk met bet Allerheiligste, stond z(j genezen op. Geen enkel teeken van de huid aandoening bleef over; de maagkanker was heel en al verdwenen. Haar huid, die droog en hard was als kurk, werd zacht en glad en ver toonde nu een gezonde kleur. Al de geneeshee ren die mevr. Malheiro onderzocht hebben, ver klaren eens te meer, dat zij het geval op na tuurlijke wijze niet uit kunnen leggen. Hiermede hebben wjj in het kort een klein beeld gegeven van Fatima en zijn O. L. Vrouw, nog aan velen onbekend. Wie er meer van wil weten schafte zich het kleine geïllustreerde boekje aan. „Fatlma. het nieuwe Lourdes", uit gave der Abdjj van Averbode. België, waaraan het bovenstaande werd ontleend. De heer Duys. die door ervaring wijzer werd en de wilde haren verloor, zegt net hetzelfde. Hij houdt zich bereid, de partij te verlaten, als men zjjn houding als een daad van sabotage tegen de partij discipline durft beschouwen zooals het explosief artikel van prof. Goudriaan in de Groene. Onlangs heeft hij te Hoorn even moedig als de professor gepleit voor meer oprechtheid, betrouwbaarheid en eerbied voor het gezag door de S D.A.P. Hij erkende dat er Inderdaad sociaal-democra ten zijn, die zich uit angst In een bepaalden hoek laten dringen, en dan heeft de bezit tende klasse „gelijk met ons dubbelzinnig heid en onbetrouwbaarheid te verwijten.” En om den heer Oudegeest en diens mede- agitatoren geen twijfel te laten over de zuivering, welke In de S.D.A.P. moet worden ondernomen, verklaarde de heer Duys met luider wordende stem: sommige zieken en de bekeering van bepaalde personen, waarop de H. Maagd antwoordde: Eenlgen zal ik genezen en bekeeren, de an deren niet.” Op 13 October had de laatste verschijning plaats en geschiedde het aangekondigde groote wonder. Met de kinderen waren 70.000 perso nen aanwezig. De hemelsche Verschijning maakte zich aan de kinderen bekend als O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans. Zij verlangde ter plaatse een kapel en reide aan de kinderen dat de menschen moesten ophouden O. L. Heer te vergrammen en boetvaardigheid moesten doen. Bijzonder beval z(j het Rozenkransgebed aan en zeide dat het einde van den oorlog nabij was. Nadat Lucia nog eenige verlangens had uitgesproken antwoordde O. L. Vrouw: ..Enkelen zal ik genezen en aan enl nen. maar aan de andere z(j de kinderen heen. Oosten, wijzende naar/ geh toen ter andere Jozef met het verdwenen de vei Juist op het/moment dat O. L. Vrouw de kinderen naar de zon wees en de H. Joref en het Goddelpk Kind verschenen gebeurde het aangekondigde mirakel. Plotseling gingen kre ten uit de menschenmenlgte op. „De zon. de zon.” Wat gebeurde er: De zon verbleekte en verzwakte, draalde met een razende snelheid om haar as. terwijl de randen de verschillende kleuren van den regenboog uitstraalden. In 10 minuten tljds herhaalde zich het vreemde ver schijnsel driemaal. Een hoogstaand Portugeesch geleerde dr. de Almeide Garret, ooggetuige, schrijft hierover: ..Op zeker oogenblik geleek de zon op ‘n glan zend schild, uitgesneden in het parelmoer van een schelp. Dit is geen banale of goedkoope vergelijking. Mijn oogen zagen het zoo. Ook was dit verschijnsel absoluut niet te vergelijken met de zon. zooals men die ziet door een dich ten nevel (die was er overigens op dat oogen blik niet) omdat het niet duister of betrokken was. „De parlemoeren schijf bewoog in het rond in een duizelingwekkende vaart. Het was niet de tinteling van een ster In volle flikkering. Zij wentelde om haar eigen as met een betoove- rende snelheid. ..Plotseling hoorde men een geschreeuw als een angstkreet van de geheele menigte. De snelheid van haar rondwentelende beweging behoudend, maakte de zon zich los van het firmanent: bloedrood gekleurd, kwam zü naar voren in de richting van de aarde en dreigde ons onder haar ontzaglijke vuurmassa te ver pletteren. Dit waren verschrikkelijke oogenblik- ken. „Al deze verschijnselen, die ik hier heb ver meld en beschreven, heb ik met helderen geest waargenomen.” Voorzichtig als altijd hield de geestelijkheid zich afzijdig. Eerst einde 1921 werden eenige geestelijke oefeningen ter eere van O. L Vrouw v. d. H. Rozenkrans van Fatlma gehouden. 13 October 1930 dus 13 jaar later verscheen een herderlijke brief van Mgr. Coma da Sllva, m der volgene maanden weer naar Cova da/lna te gaan, zooals de Verschijning gevraagd had. 13 Juni waren behalve de kinderen 56 per sonen aanwezig; 13 Juli reeds 5000. welke ge tallen In Augustus en September aangroeiden tot resp. 18 000 en 30 000 personen. De verschijning, die zooals welhaast iedereen begreep, de H. Maagd was, vermaande tot boete, getrouw gebed van den Rozenkrans en verzocht den bouw eener kapel ter eere O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans. Een Intermezzo kwam de ver storen. 13 Augustus zagen de 18000 in getal,' de kinderen nlel Iria aanwezig. De ,,vrijzinn van Vilo Nova de Ourem, eei had al zijn vrijzinnigheid I was 's morgens den 13den thuis gaan opzoeken; steld bel om hen naar Cova dji reed echter niet daarheeh huis en hield de kinderen rechtelijk gevangen, hen tende hen met elkaar* ii gen, wat niet gelukte. De verschijning van 13 Augustus vond dus niet plaats, doch 16 Augustus verscheen O. L. Vrouw aan de kinderen te Valinhoa. Steeds opnieuw vermaande de Dame de kin deren trouw het Rozenhoedje te bidden. Zij leerde hen ee® gebed na elk tientje te her halen: „O Lieve Jezus vergeef ons, bevrijd ons van het vuur der hel en vertroost de zielen van het Vagevuur, vooral de meest verlatene’’. De belofte van het groote mirakel op 13 October werd telkens herhaald. Lucia vroeg herhaaldelijk de gmering de eerste vlucht met dit toestel te kunnen ma ken. Verder ziet men er een volledige routekaart, zooals die op de Indiëvluchten gebruikt wordt. Deze kaart heeft een lengte van niet minder dan 40 M. De Fokkerfabrieken. de Nationale Lucht- vaartschool. de Amsterdamsche Aero Club, de Amsterdamsche Club van Zweefvliegers en de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart hebben er elk terwijl ook de Shell en de A. P. C. reclame maken voor hun produc ten. De fototechnlsche dienst van de K. L. M. biedt ook zeer veel leerzaams. Een aardig contrast bieden dersportvliegtulg, bezitter kan zijn en een F. 18, de „Kwartel”, een van de machines van den Indië-dienst. Men kan hier dus wel kennis maken met alles wat met de luchtvaart te maken heeft. We zijn er van overtuigd, dat door deze vlieg dagen de belangstelling bij het publiek voor het 'uchttoerisme zeer zal groeien. Deze vliegdagen op Schiphol duren tot en met Zaterdag 20 Mei. Zij, die er meer van willen weten, kunnen zich wenden tot het bureau van den A. N. W B, afdeellng luchttoerlsme, Keizersgracht 590. Amsterdam. Opgegeven door v. d. Graaf A Co. N.V. (Afd. HandelsIntormatleB) Falllet verklaard 11 Mel: A. W. de Groot, caféhouder. Leiden. Nw. Beestenmarkt 13. HandelmatechappU Pellthe Holland N V„ Den Haag, Schenkstr. 251. NV. Goederenhandel M. Ka tan. Den Haag. Prtnaegracht 3S. P. H. K. Kroon, Den Haag, Allard Pleraon- straat 353. S. Croiaet. Boekhoretstraat 163a. Den Haag. JAS Timmer, rijwielhandelaar. Irisnleln 35. Den Haag. Th H. Vermeulen, electriclen. Delft, Schlm- melpennlnckatraat 30. O Sepers. tlmmertean en zerêwoude. Rijndijk A 366. C Bakker, hotelhouder. Oudeechlld (Texel). 13 Mei: A. Sekuur. Sigarenfabriek Nevada. Groningen. Sophlastraat. A- J. Maanden, winkelier on meubelmaker. Breda. Vlaecbentr. 14. kooptnan. Woenael, Woenaelacbe- A. Ceelen. kaashandelaar. Oes. J. Herllngs. koopman. Uden. RltswVk. H. Bosmans, hoefsmid. Heeae, StaUone- straat 1. K. v. d. Bogaart, NUtelrodo. H. v. d. Velden Jr.. Olrscbot. Markt. Johannes van D(Jk landbouwer. Gelllcum. Xn de week van 813 Met IMS zMn in Neder land 100 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail- Uaeementen van Joh. Ligthart Pan. Blokhuizen ‘Oude Nledorp). V. Noordeloos. vrachtvaarder. HoogKarspel P. steeg, koopman. Hoorn. P. J. van Son. caféhouder, i^kmaar. waretatraat 4 J P Ay, sleeper. Hoorn. M. van Donderen, koopmanj Eenige oogenblikken van stille herdenking volgde met een kort gebed voor de zielerust van den verdienstelijken overledene. Jaarverslag en begrootlng. reeds opgenotnen in het orgaan van 11 Februari De heer Job Mejjrir.g hield namens de R. K. Raadsfractie een hartelijk'e begroetingsrede en ook de voorzitter der Bossche afdeellng van A.R K A. voerde het woord om de deelnemers aan het Congres in Den Bosch te verwelkomen. Het bestuursbeleid werd na nogal veel crltlek ten slotte goedgekeurd. De afdeellng Eindhoven meende, dat de taak van het groepsbestuur niet zoo belangrijk meer was, gezien het weinige wat ter zake aan de leden bekend was. I Doch volgens de toelichting van den voorzit ter werd méér en gewichtiger actie gevoerd dan wel in het bondsorgaan kan worden vermeld. Nog werd In den breede betoogd, dat er wat hapert tusschen bestuur en Bondsbureau en waarover nog nader zal gesproken worden. Als bestuursleden zijn herkozen de aftredende leden de heeren W. J. van Dijk: F. A. J. van Grientven, J. Koot en H. W. Michels, mede door Utrecht en Amsterdam voorgesteld. Als afgevaardigde naar de in 1933 te houden congressen werd benoemd de heer J. H. Martin, als plaatsvervanger de heer H. W. Michels. Besloten werd de volgende jaarvergadering te houden te Deventer. Na voormeld gedeelte der vergadering ver- eenlgden zich de leden aan een gemeenschappe- Hjken lunch. De Bossche afdeellng bood den congressisten een aangenamen avond aan waar door den heer Albert Cuper een lezing werd gehouden over de Vredespolitiek van Btresemann. Heden werd de dag ingezet door het bij wonen der H MIs, welke in de kathedrale basiliek van St. Jan aan het Mel-altaar der Zoete Lieve Vrouwe werd opgedragen .voor de levende overleden leden der A R.K.A. Om 10 uu£ werden de beraadslagingen hervat. De bijeenkomst werd bijgewoond namens het gemeentebestuur door wethouder Krijgsman. wee, vijf, tien malen per dag ontvangen wy het zelfde bericht. Het Wolff-Bureau deelt mee: „XYZ heeft zelfmoord ge pleegd”. XYZ woont soms in Berlijn, soms in Mün chen; hij woont ook wel eens in Hamburg of in Breslau; hij kan wonen in Koningsberg, *n Frankfort, in Keulen en In Neurenberg, in Hannover of in Freiburg, in Duisburg of in Chemnitz. XYZ is soms directeur van een bank, maar dikwijls ambtenaar op een ministerie of zoo; hij kan ingenieur zijn, advocaat, geneesheer of hoogleeraar; hij kan w¥rken in den handel, In de Industrie, in de wetenschap. XYZ heeft aan politiek gedaan. Gewoonlijk bekleedde hij een functie bü de socialisten, de communisten of de liberalen. Hij was echter niet steeds actief in de politiek. Dikwijls betee- kende hij niet meer dan een passieve tegen stander der nazi’s. Thans pleegt hij zelfmoord, maar hij is Waar schijnlijk niet de eenige onbekende zelfmoor denaar. Er moet ook een onbekende zelfmoor denaar zijn die ABC heet, ergens in een krot woont van de buitenwijken der industriestedeiy misschien werkloos is sinds jaren of het door de overwinning van Hitler werd. De onbekende zelfmoordenaar ABC is twee malen onbekend, want niemand kende hem voor hij onderging in het onbekende van den zelfdood. Katholieken kennen den zelfmoord niet. Er is natuurlijk wel eens een zelfmoordenaar ach ter wiens naam op den burgerlijken stand de letters R. K. prijken, maar dat neemt niet weg dat de Katholieken toch den zelfmoord niet kennen. Maar daarom is het nog niet overbodig en kan het zelfs zijn nut hebben, een oogenblik neer te zien in de petllooze diepte der pijnen en der vertwijfelingen van wie de hand aan zich relven slaat. Er zijn tw*e soorten van menschen: menschen die er nu en dan met een schok van schrik aan denken moeten dat zjj een derde deel en misschien reeds de helft van hun leven geleefd hebben, zonder iets te doen dat dit leven waardig maakte geleefd te worden; en oude menschen die niet meer vooruit staren in een toekomst, maar tevreden overzien wat achter hen ligt en die daarin berusten. Deze oude men schen knoopen geen strop meer en grijpen niet naar de capsule of naar de gaskraan, tenzij de waanzin hun hand bestuurt. De onbekende zelfmoordenaar is nog Achter hem ligt niets. Voor hem zijn al zijn Idealen, zijn hoop en zijn verlangen, zijn eer zucht en het doel dat elke mensch zich stelt. Maar tusschen zijn heden en zijn toekomst lig gen zoo veel pijnen en zoo veel smarten dat zij den levenswil en den levensdrang die de mensch van nature in zich draagt, overstelpen, verstikken, vernietigen. De zelfmoordenaar is er in wilde vertwijfeling en In grijze wanhoop zeker van dat zijn levensdoel weg valt In het niet, voor hij zijn vreeselljke daad pleegt- zelfmoordenaar sterft den meest afschuwelijken dood, dien des geestes, voor bet lichaam sterft. Wij herhalen: de Katholiek' kent den zelf moord niet, omdat hij de vertwyfellng en de wanhoop niet kent. Vertwijfeling en wanhoop worden den Katholiek zelfs als zware zonden aangerekend. Maar dit hoeft toch de Katholie ken er niet van te weerhouden, heel even de onzegbare pijnen te voelen van hen die de ver twijfeling en de wanhoop niet als zonden ken nen, doch als verwoestende stormen waartegen ze vechten tot ze er in ten onder gaan. De schaduw van XYZ donkert over Dultsch- land. De veronderstelling welke hier en daar aarzelend geuit is, dat de nazi’s in vele van die zelfmoorden wel „een handje meegeholpen” zullen hebben, deelen wij niet. Dergelijke daden van geweld wreken zich te veel. Er groeien de paniek, de onrust en de wilde geruchten uit welke als witte mieren knagen aan de dicta tuur. Maar aan den anderen kant vermag het triomfeerende nationaal-socialisme niet alle verantwoordelijkheid van zich af te schuiven door een telegram van het Wolff-Bureau: „XYZ heeft zelfmoord gepleegd”. strijd en gelegenheldsrevolutie, loop dan met de nationale partijen mee!” In elk geval is de eerlijke heer Duys mans genoeg, om zich niet <iit de natio nale saamhoorigheid te laten wegstooten. Door de gebeurtenissen In Duitschland en Indië zijn hem en zeer velen leden der S D.A.P de oogen opengegaan. Onder hun matigenden Invloed kunnen de Arbeiders pers en de partij-bonzen zich niet meer veroorloven, wat in den onstuimigen tijd mogelijk was. Herhaaldelijk hebben wij betoogd, dat ook socialisten tot het Nederlandsche volk behooren, maar het betreurd, dat zij zich zelven losmaken van de nationale gemeen schap. De heer Duys en de tienduizenden, die achter hem staan, zullen op den duur de logica tot haar mogelijk bitter, maar eerlijk einde moeten volgen. Prof. Gou driaan is hun al voorgegaan. Toen de heer Jan Duys het nieuwe ge luld voor het eerst liet hooren, heeft de officieele partij het trachten te smoren Amper had hij „de lafheid onder de sociaal democraten tegenover de communisten" gehoord, of „Het Volk”, angstig door de ge durfde taal, ging hem suggereeren: het is toch niet waar? En ofschoon de heer Duys het wezenlijke van zijn felle aanklachten volhield, trachtte het hoofdorgaan der S. D. A. P. ze weg te praten in: een rel van de buigerlijke pers. Om de partljgenooten niet In te groote ongelegenheden te brengen tijdens de ver kiezingen, heeft hij verder gezwegen. Maar thans laat hij zijn democratische consciëntie spreken nog ondubbelzinniger dan het onlangs de heer Schaper heeft ge daan. Nog tijdens de verkiezingen heeft hij een brochure voorbereid, welke spoedig het licht zal zien. Zonder prof. Goudriaan te noemen of als voorbeeld te nemen, werkt hij daarin met diens hoofdgedachten de algemeene grieven uit, die de S. D. A. P. tegenwoordig onherbergzaam maken voor de naar meer evenwicht strevende gema tigden. Met name de quaestie gezag en vrijheid wordt er grondig in behandeld tegen de leiders en propagandisten, welke haar voor de partij lieten misbruiken. Zoo- dra de brochure verschenen is, zal over de diepgaande meeningsverschillen, die de S. D. A. P. bewegen, de storm los blazen!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5