Massaontslag op Pestbestrijding de mijnen Kabinetsformatie MAANDAG 15 MEI Dinsdag 16 Mei 1933 Een »tudiecommi»»ie benoemd Nieuwe loonsverlaging UITVOER NAAR FRANKRIJK In 17—25 Mei Melkrijder doodgereden Leening uit Hongarye HET DOODENDE LICHT VERLEIDELIJKE RECLAME OM SPOED GEVRAAGD Betere werkverdeeling Lyk gevonden Diefstal in dienstbetrekking Het Kamerlid Sneevliet De oorlogsschulden Aan de gevolgen overleden Een voorbarig bericht Bewusteloos naast de machine Holl. Maatschappij van Landbouw si- Internationale federatie van veree nigingen van directeuren en uit* gevers van dagbladen HET GROOT-NEDERLANDSCH TOONEEL NEDERLANDSCHE ROND VLUCHT 1933 'Alt reden wordt opgegeven het et eed s slechter worden der afzetmogelijkheden Voor 1600 textielarbeider» in Twente R.K. Handelsreizigers en W erklieden verbond Het duurt den arbeiders bij Van Heek en Zoon te lang PINKSTERREIS S.S. „ROTTERDAM” Arbeid voor een grooter aantal arbeider» WAAROM H. BARMAT WERD VRIJGELATEN Acht personen gedood, negentig huizen verbrand Reusachtige brand in Poolsch dorp Gouden tientjes uit een étalage gestolen De beslaglegging bij de vakvereenigingen Deensche matrozen- bond Afscheiding van communistische internationale Duitsch invoerrecht verhoogd Het „vlagmcidentn te Brussel L- Vele vooroordeelen Waarom en hoe de milt punctie bij de Inlander» wordt toegepast Invoerbelasting voor verschillende artikelen DREIGEND CONFLICT AAN DE KRISTAL UNIE Sterke man -1 Ex-keizerin Zïta parlementaire kringen is mén optimistisch gestemd over dr. Colijn’s pogingen BEGRAFENIS Prof. Dr. VAN GIJN z „Van geen beteekenis” Op 25 en 26 Augustus Productie moet worden ingekrompen NATIONALE NOVENE TER EERE DER ft. THERESIA In den loop van deze week gereed? Op reuzel en reuzelachtige vetten Op een onbewaakten overweg f voort: Concert alle anderen toch eigenlijk een De 9.05 Gevarieerd con- orkeet 1 1 1 1 i i i i j i i c t i 1 s c 1 De Rev. Boe. Partij ontving telegrafisch be richt van de Griffie der Tweede Kamer, dat de geloofsbrieven van het Kamerlid H. Sneevliet in orde gijn bevonden. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS 1 I I c 1 I 1 I trein had. André - Concert André - Idem. In verband met het bericht, dat Henri Bar mat weder in vrijheid is gesteld, nadat de Zwitsersche regeerlng zoowel het verzoek om uitlevering als dat om vasthouding had inge trokken, vernam „De Telegraaf" nog uit Ap penzell. dat deze gang van zaken het gevolg is van het feit, dat de Brusselsche benkfirma Goldzleher en Penao, waarvan de heer Barmat de gevolmachtigde was, bet grootste gedeelte van bet bedrag, waarvoor Barmat de Kanto nale Bank van Appenzell had benadeeld, aan de Brusselsche advocaten van dit Zwitsersche Instituut heeft doen toekomen. Zaterdagochtend beeft de politie te Heerlen in zijn woning aangehouden J. W. L„ die in dienstbetrekking duizend gulden beeft gestolen. De man is in arrest gesteld en zal ter beschik king van den Officier van Justitie te Maas tricht worden gesteld. t d C 1 1 MILAAN, S31 M. 8.05 Oramofoonmu- siek 10.35 Dansmuziek. ROME, 441 M. eert. Voor hen die aan de noveen willen deel nemen en reeds hun verlangen daartoe te ken nen gaven, of t nog zullen doen, berichten we hiermede nog even dat, behalve de gebeden en goede werken der Zusters, ook de H. Mis in onze Theresia-kapel gedurende de noveen eiken dag voor hun intentie wordt opgedragen. Mogen we er ook nog even aan herinneren, dat aanvragen tot deelname en intenties ui ter- Üjk 16 Mei in ons bezit moeten zijn, opdat we ‘t plaatje met noveengettd tijdig kunnen toe zenden?? Moge de machtige Heilige u allen helpen en verhooren I Zusters Karmelitessen. Heerenweg, Egmond a. d. Hoef (N. H.) Giro 39730. De 135e Algemeens Vergadering der Holland- sche Maatschappij van Landbouw vergadert Woensdag 34 Mei om elf uur in hotel „Kras- napolsky' te Amsterdam. Zaterdagmiddag te ongeveer drie uur is aan den rand van de gemeente Zwolle in een sloot het lijk gevonden van den 40-jarigen melk venter A. 8. uit Dieze, zijn rijwiel stond dicht bij de plaats van bet ongeluk. Per brancard is het lijk door de politie ver voerd. G. was gehuwd, doch bad geen kinde ren. Zaterdagnacht is ingebroken in de rjjwiel- fabriek Fongers aan den Heerenweg te Gro ningen. In de étalage had men enkele stapel tjes gouden tientjes neergelegd, om te doen zien de prijsverlaging der rijwielen over een aantal jaren. Zaterdagochtend nu bleek, dat een der groote ruiten was vernield, 'terwijl de dader of daders een aantal van de verleidelijk ten toon gestel de gouden tientjes hadden meegenomen. Naar de „Limburger Koerier” verneemt zal op 15 Mei op verschiUende mijnen een groot aantal arbeiders worden ontslagen. Op de Oranje Nassau-mijnen, vier In getal, zullen 200 tot 250 mijnwerkers ontslagen worden. Ook op de „Laura” en de .Julia" wordt een groot aan tal mijnwerkers ontslagen. Op de „Willem So phie” zullen geen ontslagen plaats hebben. De reden is, naar het blad verneemt, te zoe ken in het steeds slechter worden van de afzet mogelijkheden, speciaal van huisbrandkolen. De voorraden daarvan zijn zoo sterk gestegen, dat niet langer kan worden voortgegaan met de zelfde hoeveelheden te blijven prodüceeren. Wü vernemen nog. dat op de Domaniale Mijn aan 55 arbeiders ontslag wordt verleend. Aan de Staatsmijnen wordt eveneens ontslag aan een aantal mijnwerkers verleend, maar dit ge tal is niet belangrijk hooger dan het gewone maandelijksche ontslag dat hier plaatsvindt. In verband met de moeilijkheden Inzake den huis brand zijn hier honderd arbeiders van de „Wil helmina” naar de „Emma” overgebracht. Wat reeds eénlgen tijd werd gevreesd zal ver- moedelijk waarheid worden, n.l. dat door de verslechteringen die de fabrikanten voorstel len. te Maastricht conflicten zullen ontstaan. De organisatie-best uren hebben reeds in op dracht van het personeel der Kristal-Unie zich genoodzaakt gezien de directie dezer onderne ming mee te deelen, dat de aangekondigde loonsverlaging ad 10 procent door het perso neel Is verworpen en dat, bijaldien de directie haar voorstel handhaaft, de arbeiders op 20 Mei aa. den arbeid zullen onderbreken. Dezelfde moeilijkheden blijken, volgens de ^Vlkskr.” te bestaan in de aardewerklndustrle. In haar periodieke vergadering d.d. 4 Maart 1933 nam de Commissie voor Luchttoerisme van de Koninklijke Nederlandsche Vereenlging voor Luchtvaart het besluit tot het organiseeren van een tweedaagsche rondvlucht over Nederland, teneinde het luchttoerisme in Nederland te pro- pageeren en daadwerkelijk te bevorderen. Op 39 en 30 April 1932 werden de plannen met mede werking van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij. de Nationale Luchtvaartschool en de AlgCTneene Nederlandsche Vereenlging voor Vreemdelingenverkeer verwezenlijkt en tot een groot succes gemaakt. Het is dan ook begrijpe lijk, dat het besluit volgde deze Nederlandsche Rondvlucht tot een jaarlijks terugkeerend avia- tlsch evenement te maken. Dienovereenkomstig is thans de Nederlandsche Rondvlucht 1933 In voorbereiding: als data voor de uitvoering zijn 25 en 26 Aug. as. vastgesteld. Naarmate de Commissie van Voorbereiding met de uitwerking der plannen vordert, zu’Jen nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. BRUSSEL, 13 Mei. (Reuter). Tijdens het be zoek van den Duitschen zaakgelastigde, die hem onderhield over het feit, dat een communistisch afgev. in de Kamer met de te Luik ontvreemd» hakenkrulsvlag zwaaide, verklaarde minister Hymans, dat het incident blijkens het Kamer verslag van geen beteekenls is. Bovendien kwam het hem niet toe te dlscussieeren over hetgeen in de Kamer gebeurt. AMSTERDAM, 13 Mei. De Deensche Matro- zenbond. die verleden jaar bij referendum, waaraan slechts weinige leden deelnamen, be sloot tot aansluiting bij de I. S. H.. de Com munistische Internationale van Zeelieden en Havenarbeiders, heeft thans met twee derde meerderheid besloten tot afscheiding van de L S. H. en zich weer aangesloten bij de Inter nationale Transportarbeiders Federatie, waar door de Deensche organisatie tevens weer lid kan worden van de Scandinavische Transport arbeiders Federatie. Naar de meening van de L T. P. ij de spoe dige ontnuchtering der Deensche zeelieden ont staan door teleurstelling over de houding der Russische organisaties tegenover het Flnsche zeeliedencontract. Flnsche schepen, met werk willigen bemand, werden In de haven van Le ningrad gelost en geladen en oa. werd het stoomschip „Scandinavië”, waarvan de beman ning staakte, door Russische sleepbooten van Leningrad naar Björkö versleept. In de algemeene Jaarvergadering der RK Vereenlging van Handelsreizigers en Handels- agenten „8t. Christoffel”, Zaterdag te Utrecht gehouden werd de kwestie al of niet aanslui ting bij het R.K. Werkliedenverbond bespro ken. Tenslotte werd op voorstel van het hoofdbe stuur besloten een commissie te benoemen van zes leden, van wie drie voorstanders en drie tegenstanders van aansluiting. Eenlge afdeelingsvoorstellen om tot onmld- deUjjke aansluiting te besluiten werden ter ver gadering ingetrokken. Bovengenoemde commissie zal circa 1 Aug. rapport uitbrengen, dat aan de afdeelingen ter bestudeerlng wordt toegezonden. Later zal *n buitengewone algemeene vergade ring worden gehouden om een definitieve be slissing beslissing over deze kwestie te nemen. In de commissie werden benoemd de heeren Van Angeren, Corpeleyn en Ruyg (vóór aan sluiting), en de heeren Kokshoorn, Koelhorst en Broeckx (tegen aansluiting), Onder groote belangstelling is Zaterdagmid dag op de Algemeene Begraafplaats te ’s Gra- venhage aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk hulsel van oud-minister prof. dr. A. van Gün. H. M. de Koningin had zich bij deze plechtig heid doen vertegenwoordigen door Haren Ka merheer l.b.d. jhr. mr. dr. J. D. H. de Beaufort, secretaris van den Raad van State, die in een gala-hofrijtuig in den stoet medekwam. Onder hen, die op de begraafplaats den ont slapene de laatste eer kwamen bewijzen, wer den opgemerkt de ministers van Staat dr. H Colün en mr. D. Fock, de ministers jhr. mr D. J. de Geer en S. de Graaff, de oud-ministers Bosboom, Kraus en Aalberse. de burgemeester van Den Haag, jhr. mr. dr. Bosch ridder van Rosenthal, de burgemeester van Arnhem, mr de Monchy, de oud-commissaris-generaal van den Volkenbond in Oostenrijk, mr. Zimmer man, de Koninklijke Commissaris bij de Ned. Bank, prof. Bruins, Staatsraad mr. J. Limburg, eenlge Eerste en Tweede Kamerleden, en vele vooraanstaande persoonlijkheden uit de han dels- en industrieele wereld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door mr. Knottenbelt en prof. mr. H. W. Methorst. October a s. te Madrid. Sommige landen, die nog geen adhaesle betuigd hebben, kunnen dit dan alsnog doen met volledige kennis van za ken. zich rekenschap gevende van de diensten, welke een federatie vau vereenigingen van di recteuren en uitgevers van dagbladen kan be wijzen aan de pers in elk land maar ook aan den vrede en aan de Internationale toenadering der volken. De vertegenwoordigers van België, Frankrijk, Polen en Zwitserland hebben de Nederlandsche vereenlging voor haar gastvrijheid bedankt. Het lag geheel in de lijn van Holland, het land van de vrijheid en van de schoone pers-tradl- ties, om mede te werken aan de oprichting van dit belangrijke Internationale orgaan. H. M. de Koningin en de minister-president hebben aan den heer Rietmann, president der federatie, persoonlijke telegrammen van dank gericht voor de telegrammen van hulde, welke men gezonden had. Het adres van het bureau der federatie is: Neue Züricher Zeltung te Zürich. De onderhandellngen tusschen Johan de Meester en de heeren Frits van Dijk, Paul Huf en Hans, van Meerten, in verband met de vaste bespeling van den Grooten Schouwburg te Rotterdam, hebben ertoe geleid, dat de heer De Meester wordt opgenomen in de bestaan de kern van het gezelschap-Verkade, dat het volgende seizoen als socletalr ensemble zal op treden. In verband hiermede verandert het gezel schap-Verkade, dat rich aanmerkelijk zal uit breiden, zijn naam in het Groot-Nederlandsch Tooneel. Het correspondentieadres is Leidachegracht 35, Amsterdam-Centrum. Zooals bekend hebben partijen, betrokken bij het lootwon flirt, dat indertijd bij de firma L. van Heek en Zn. te Losser waa ontstaan, rich onderworpen aan arbitrage. Inmiddels is de hiervoor ingestelde commis sie reeds meerdere maanden bezig met *t in stellen van een onderzoek naar vorengenoemde kwestie, zonder dat een uitspraak volgde. We vernemen, dat de drie samenwerkende arbeidersorganisaties in de textlel-industrie op nieuw een schrijven hebben verzonden aan den rijksbemiddelaar. waarin zij cm bespoediging van de te nemen beslissing verzoeken. man te verlangen, maar het is nqod- zakelijk een sterke man te zijn. Zelf een De gedelegeerden van de landen, welke zich hebben doen vertegenwoordigen op de voorbe reidende conferentie der intern, fed. van ver eenigingen van directeuren en uitgevers van dagbladen te Den Haag, hebben Zaterdag hun besprekingen in Hotel des Indes voortgezet en beëindigd in drie bijeenkomsten, die duidelijk hebben getoond de volmaakte overeenstemming der verschillende gezichtspunten en zeer ver blijdende uitingen van collegialiteit op intema- tonaal terrein. Ben uitgewerkt programma van werkzaam heden is vastgesteld tot aan de vergadering in HAMBURG, 13 Mei (VX).). In verband met de vervolging tegen Leipart c.s. zijn bij de ver schillende Instanties van SPD. en Relchsban- ner te Hamburg bedragen en waarden tot een bedrag van bijna vier millioen in beslag geno men. Te Bielefeld is bij huiszoekingen bij de func tionarissen der S P D ,oa. bij den vroegeren minister Severing, 56.000 RM. benevens veel propagandamateriaal in beslag genomen. Bankdirecteur Mueller te Berlijn maakt a op opmerkzaam, dat de inbeslagneming van het geheele vermogen der vakvereenigingen ia geschied, om te verhinderen, dat de vroegers leiders der vereenigingen over bestanddeelen van het vermogen zouden beschikken ten na- deele van de leden. Op den Rijksweg tegenover het café rest. ,J)e Witte Bergen” te Laren is Zaterdagmiddag te ruim twee uur de 43-jarige, in Duisburg wo nende, Hollander J. de Waal door den bliksem getroffen en bijna op slag gedood. De ongeluk kige was werkloos en was bjj zijn familie in de Haarlemmermeer gelogeerd. Per fiets zou h(j terug gaan naar Duitschland; hij was in ge zelschap van zijn neef, den Dultscher Karl Lank. Op het rijwielpad t.o. „De Witte Bergen” werden zij door een donderbui overvallen. Ook de Dultscher werd van £ün fiets gesla gen, na eenlge oogenblikken kwam hij weer bij bewustzijn en klaagde over doofheid. Dr. Holt- mann uit Laren, die spoedig ter plaatse was, constateerde, dat Lank verder geen nadeelige gevolgen had. Het lijk van De W. werd naar het St. Jans Ziekenhuis te Laren vervoerd. WARSCHAU, 13 Mel. (V. D.) Uit Krakau wordt gemeld, dat in het dorp Huszyn ’n reus achtige brand heeft gewoed, waardoor negentig boerenwoningen in de asch werden gelegd. Acht personen zouden in de vlammen zijn omgeko men. terwijl eenlge personen zware brandwon den opliepen. Ruim vierhonderd menachen zijn dakloos Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft een Commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een verzachting van de nadeelen der werkloosheid te bereiken door vrijwillige verdeeling van bet werk over een grooter aantal arbeiders. Als baar conclusie wil de Commissie nogmaals naar voren brengen, dat terwijl zij zich ernstig verzet tegen dwingende wettelijke maatregelen, het naar baar meening noodzakelijk is om waar dit eenigszins mogelijk is, een systeem van ver deeling van bet werk over meer arbeiders vrij willig in te voeren; terwllle van die arbeiders, die hierdoor uit bun werkloosheid verlost zouden kunnen worden; terwllle van de maatschappij waar de groote werkloosheid een demoraliseerend element is; terwllle van de ondernemingen, in welker belang het is In de toekomst over ge oefende en geschoolde arbeiders te kunnen be schikken. De ulteenloopende verhoudingen in de ver schillende bedrijfstakken en ondernemingen maken het noodzakelijk, dat de regeling van een dergelijk systeem aangepast wordt aan de eiseben van het bedrijf. Het verdient aanbeveling om, waar dat moge lijk is, door een wachtgeldregeling de met ver korten werktijd werkende of tijdelijk werklooze arbeiders verbonden te houden aan de onderne ming. en op deze wijze een aanvulling te geven op de door werktijdverdeeling te zeer vermin derde loonen. Om dit praktisch op ruimer schaal mogelljk te maken zou echter een verhooging van de door de overheid in deze regeling uit te PABUS (EIFFEL), 1446 M. 8 50 „I/Arleslenne”. drama in drie bedrijven. PARUS, (R.)< 17*5 M. 13 30 Concert door bet Krettlv-orkest 1.55 Idem 7.40 Populair Concert 10.35 Oremofoon- muzlek. Naar wjj nit parlementaire kringen vernemen is men daar op het oogenbük optimistisch ge stemd ten aanzien van de pogingen die door dr. Coljjn als Kabinetsformateur ondernomen worden ter samensteBing van een parlementair kabinet. Men heeft zelfs groot vertrouwen, dat het den heer ColQn gelukken sal in den loop dezer week een dergelijk kabinet te vormen. WASHINGTON, 13 Mei (Reuter). Het be richt als zou Roosevelt het plan hebben opge geven, bet Congres om speciale volmachten be treffende een herziening der oorlogsschulden- kwestle te verzoeken, steunt op geen enkele authentieke basis. Naar volgens VJ3. verluidt, heeft Rooeevelt in geval van mislukking der Ontwapenings conferentie het plan, een programma op te stellen, waarin wordt voorzien in een uitbrei ding der Amerikaansche vloot en der marlne- luchtvaart tot op de volle verdragssterkte. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs bij den Invoer vah onderstaandc artikelen in Frankrijk voortaan de daarbij vermelde invoerbelasUng zal warden geheven: Slachtpaarden fr. 100 per stuk, schapen fr. 50 per kg. levend gewicht, lammeren (tot een gewicht van 10 kg.) fr. 5 per stuk, levend ge vogelte fr. 100 per 100 kg-, versch schapen-, varkens- en rundvleesch fr. 100 per 100 kg., ge slacht gevogelte, nigt getruffeerd, fr. 300 per 100 kg., geslacht gevogelte, wel getruffeerd, fr. 300 per 100 kg,, vleeschconserven fr. 300 per 100 kg. Deze belasting zal gelijktijdig met de ver schuldigde Invoerrechten aan de Fnmsche dou ane moeten worden voldaan. Zij geldt niet voor het Saargebied. Betreffende het ongeluk op den onbewaakten overweg tusschen Hengelo en Enschede wordt nader gemeld Het slachtoffer is niet zooals gemeld de melkventer, doch de landbouwer W. Lanslnk, uit de buurtschap Driene. Hij passeerde dezen overweg met een driewiellgen wagen, waarop twee melkbussen geplaatst waren en werd ge grepen door den sneltrein EnschedeZwolle. Eerst op 420 meter va a de plaats, des onbells kwam de trein tot stilstand. De 32-jarige L., die gehuwd en vader van twee kinderen is. was toen reeds overleden. Nadat men het Hjk per naar het station te Hengelo vervoerd werd het aldaar door de politie In be slag genomen voor het onderzoek. Daar het uit zicht ter plaatse zeer goed is en- treinen uit belde richtingen op zeer grooten afstand reeds zichtbaar zijn kan men gerust aannemen dat de landbouwer, die hier geregeld passeerde, niet voldoende heeft uitgekeken met bet reeds genoemde gevolg. Zooals wij reeds aankondigden, zou bij een aantal spinnerijen te Enschede een nieuwe loonsverlaging zijn te verwachten. Zaterdagochtend werden de ongeveer 1600 arbeiders van een vijftal fabrieken „verrast” met de volgende aankondiging: „Door de bui tengewoon ongunstige omstandigheden, waarin haar bedrijven verkeeren, zien de directies der N. V. „Katoenspinnerij de Bamshoeve", „En- schedesche Katoenspinnerij”, Spinnerij „Ooste^- veld”, .JBplnnerij Roombeek” en Spinnerij Tu- bantla, vJl B. W. en H. ter Kuile” rich tot hun spijt genoodzaakt de loonen van de bij hun reap, vennootschappen in dienst zijnde arbeiders met H) pet. te verlagen. Bjj elk der bovengenoemde 'ondernemingen zal deze ver laging ingaan getjjk met den eersten dag van de kxmweek. die na Maandag 29 Mei as. een aanvang neemt.” Het 34150 ton groote stoomschip „Rotterdam” vap de HollandAmerika Lijn maakt van 31 Mei tot 6 Juni Mn pleizlerreis naar Oslo en Kopenhagen. Reeds hebben rich circa 506 Ne- derlandache deelnemers opgegeven, zoodat de reis in ieder geval doorgaat. Op verzoek van Z. H. Excellentie Mgr. Aen- genent zal de zeereerw. heer L. J. Boogman», archivaris van het Bisdom Haarlem, de reis 'meemaken, teneinde de katholieke deelnemers in de gelegenheid te stellen hun godsdienst plichten te vervullen. De directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens Ingekomen telefonisch bericht van haar Rjjkslandbouwconsulent te Berlijn het invoerrecht op reuzel en reuzelachtige vetten met ingang van 16 Mei as. van RM. 50 tot HM 75 per 100 K.G. zal worden verhoogd. De bepaling, dat deze vetten ten behoeve van de margarine-bereiding met speciale vergun ning en onder contróle op het gebruik tegen R.M. 10 per 100 K.G. kunnen worden Ingevoerd, Mijft ongewijzigd bestaan. 4 Iedereen spreekt tegenwoordig over den sterken man. Men is vóór een sterken man, men is tegen een sterken man, maar men schijnt zelf bijzonder diep overtuigd van de waarheid, dat alle anderen toch eigenlijk maar zwakke menschen zijn, stuurloos ge worpen in den stroom des tijds, die ons mee zal sleepen, wanneer de sterke man hem niet tijdig aJdamt en kanaliseert. Het kan redelijk zijn, een sterken keeren subsidie noodzakelijk zijn. Hierdoor zou een vermindering van de als werkloosheids- ondersteuning uit te keeren bedragen verkregen kunnen worden. Ook is een wijziging in de bepalingen der werkloozenkassen gewenscht, waardoor het ult- keeren van aanvullenden steun wordt mogelljk gemaakt, wanneer b.v. langer dan 32, doch min der dan 40 uur zou gewerkt worden. Bijzondere aandacht zal moeten worden be steed aan de Jeugdige werkloozen en aan jon gens, die hun Intrede in het leven van den arbeid nog moeten doen. Het is van het grootste belang eerstbedbelden zooveel mogelljk bij het bedrijfsleven betrokken te houden, en een zoo groot mogelijk aantal jongens in dienst te nemen, zoo noodig voor halve dagen of In mogeljjk te bewaren voor den vernietigenden „rouleering", om vooral jonge menschen zooveel invloed der werkloosheid. Hierin rust op de ondernemingen een ernstigen sociale verplich ting. Zaterdagmorgen werd de 32-jarige melkrijder W. Lanslnk uit Lonneker op den onbewaakten overweg tusschen Hengelo en Enschede door een trein, komende uit de richting Enschedé, gegre pen en op slag gedood. Het paard bleef ongedeerd; de wagen werd vernield. Het Ijjk is naar het Algemeen Zieken huis vervoerd. LUXEMBOURG, 1191 M. 7.00 Gramo- foonmuzlek 7.46 Weeroverzicht —7.50 Concert van gramofoonplaten 8.30 Cau serie in het Fransch 8.40 Gramofoon- muzlek 9.00 Nieuwsberichten in het Fransch 9.10 Gramofoonmuziek 9.45 Nieuwsberichten in het Duitsch 9.55 Dansmuziek (In pauzes: koersen en sport- 6.46 Sollsten-con- door een militair BOEDAPEST, 13 Mei. (Reuter). De Hon- gaarsche Nationale Bank heeft aan ex-keizerin Ztta voor een aanzienlijk bedrag een hyjjotheek verleend op haar bezittingen. Dit 1» de eerste groote hypotheek die ver leend wordt sedert 1931. toen vele banken hun loketten moesten sluiten. Ex-keizerin Zita heeft deze hypotheek noo dig, omdat zij eveneens de nadeelen onder vindt van de crisis en haar inkomsten uit huur en landbouwopbrengsten zijn verminderd, als mede wegens de hooge belasting waaraan zij onderhevig is. WEESEN, 517 M. - eert 7 20 Concert 10.35 Dansmuziek. WARSCHAU. 1411 M. 6.30 Concert door het omroeporkest 6 20 Populair Concert 8.20 Concert door het omroep orkest o.l.v. J. Ozlmlnskl 11.05 Gramo- foonmuziek 11.30 Dansmuziek. BEROMUNSTER. 460 M 7.30 Gra- mofoonmuztek. berichten). KALUNDRORG. 11.73 M. 13.30 Strijk orkest o.l.v. Harald Andersen 3.20 Carl Rydahls concert 11.16 Dansmuziek door de band van restaurant Nlmb. BERLIJN, 419 M. 8.68 door bet omroeporkest oJ.v. Krlch Ohrt- mann 10.40 Concert. HAMBURG, 373 M. 11.50 Populair concert 1.35 Gramofoonmuziek 4.50 Concert 6 40 Concert 10.50 Concert door het N'”-»"’-orkest o.l.v. Horst Platen KONIG8WUSTERHAUSEN, 1635 M. 12.30 Oramofoonmuziek 4.20 Concert 9 30 Concert door een harmonleorkeat 11.20 Concert. LANGENBERG. 473 M. 12.30 Po- pulair concert 1.20 Concert oJ.v. Wolf 4.50 Vesperconcert 9 00 Kamermu ziek. DA VENTRY. 1554 M. 12.20 Oramo foonmuziek 1.20 Concert 4.45 Con cert 7.40 Concert door het B B C.-The ater orkest 10.30 Dansmuziek. PARIJS (EIFFEL), T.’ArlM<pnn«" Hrama sterk te zijn is beter dan het ander voor u te laten doen. Men schijnt te denken, dat christenmcnsch met sterk mag zijn, als hl) niet de bijzondere roeping heeft, het staatkundig leven een beetje op te knappen. Dat is toch heusch mis! Weliswaar zegt de Apostel, die een der sterkste mannen van de wereld geschiedenis was: „uit mij zelven kan ik niets," doch daar volgt op „ik kan alles in Hem, die mij versterkt." Wij kunnen sterke mannen zijn, ook zonder politiek. Als wij maar ons „schilt ende betrouwen" weten te kiezen. De 16-jarige machine-poetser v. V. werd In de fabriek van den heer S. te Maastricht be wusteloos naast de machine gevonden. De jon geman werd waarschijnlijk door Inademing der verf-glfstoffen bevangen. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis. De bestrijding van de pest, die thans in Java vrij hevig woedt, is op verschillende beginse len gegrondvest Zooals bekend, wordt de pest veroorzaakt door den pestbacil; deze bacil wordt in hoofdzaak overgebracht door de ratten vloo: deze vïoo neemt de bacillen mfe van ratten, die zelf pestziek zijn; een pest epidemie wordt dan ook voorafgegaan door een epidemie onder de ratten (epizootie). Wanneer deze ratten sterven, verlaten de vlooien het lijk; en infecteeren andere ratten, maar ook menschen. De pest openbaart zich in twee vormen, bui lenpest en longpest; de laatste komt hoofd- zakelljk voor op hooger gelegen, koele plaat sen. De builenpest is gekarakteriseerd door klierzwellingen (in de liezen, den hals enz.), maar komt ook verschiUende malen voor, zon der dat deze klierzwellingen uitbreken. Dit komt b.v. voor bij pestgevaUen, die zeer snel, z.g. bliksemend verloopen. Om nu de pest doelmatig te bestrijden, neemt men maatregelen tegen de rattenplaag, doodt men de ratten, zorgt er voor, dat zij niet in de huizen kunnen nestelen (men vult de hoUe bamboe-wanden op), men spuit prophylactisch in met een vaccin enz. Maar vóór alles is Het natuurlijk noodig. dat men de pestgevaUen kent, dat men weet, waar die voorkomt, en welke patiënten daaraan lij den. De Inlandsche bevolking echter stëlt zich vaak niet gaarne onder behandeling, door den treurigen invloed van allerlei vooroordeelen. Er sterven dan verschillende menschen, en de ambtenaren van de pestbestrijding moeten we ten of daaronder pestlijders waren. Sommige gevallen zijn natuurlijk zonder meer te her kennen. maar vaak is een onderzoek van het UJk noodig. De Mohammedanen verzetten zich echter tegen lijkopening, zoodat dit niet mo gelijk is. Men heeft er daarom wat anders op gevonden. Men weet nJ. dat de milt speciaal een broedplaats is van pestbaciUen. en nu kan men volstaan, door na den dood een gewone injectienaald gelijk aan die, waarmee b.v. een morphlnespuitje wordt gegeven, te steken ter plaatse van de milt. Deze punctie wordt achter in den rug gedaan, en daarmee kan men dan een weinig van het weeke miltweefsel opzui gen. en dat weefsel microscopisch en met de dierproef onderzoeken op pestbaciUen. Daar door is het dan mogelijk de gevallen van pest en de uitbreiding der epidemie te bepalen. Zonder deze vaststellingen is er natuurlijk ge vaar, dat de lijken zonder doelmatige begra ving bronnen worden van nieuwe infectie. Het is duidelijk, dat door deze mlltpunctle het UJk in geen enkel opzicht geschonden of gemutileerd wordt. Maar helaas wordt door raddraaiers ook daartegen weer actie gevoerd, met het groote gevaar, dat de pestbestrijding daardoor denkbeeldig wordt. Men kan den dorpelingen nu eenmaal van aUes wijs maken Toen vlak vóór den oorlog het gerucht ging, dat Koningin Wilhelmina naar Indië zou ko men, werd in midden-Java al het zout van de regie door de bevolking opgekocht. Waarom? Omdat men vreesde, dat het zout oranje ge kleurd zou worden, om de bevolking oranje gezind te maken. Zoo zijn er nog zoo vele feiten. De regeerlng heeft dus, indien het mo- gelijk ls, met overreding, maar als het moet, met kracht de maatregelen te nemen, om de pestbestrijding effectief te maken. TH. H. SCHLICHTING HUIZEN’, 1875 M. K RO. 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Pas toor E. H. Perquin 12.00 Politieberich ten 12.15 Het Con Brlo-Trlo 1.45 Verzorging van den zender 3 00 Vrou wenuurtje 3.00 Plano-recltal door Joh. van Einden H.I.R.O. 4.00 Uitzending voor de ‘Theosofische Vereenlging. Ora- moloonpisten 4.10 MeJ. H. O. Oant- voort: „Individu en Maatschappij" 4.35 Uitzending voor de .‘Alg Ned. Vrouwen Vredebond 4.45 Mevr. X BettlnkVoor hoeve: „Van goeden wille ziln” 5.10 Sluiting KRO 6 10 Het K RO -sextet o.l.v. Plet Lustenhouwer 7.00 Politie berichten 7.14 Mr. A. I. M. J. Baron v. Wijnbergen: „Het eeuwfeest der St. Vin. centlus-Vereenlglng” 7.40 Oramofoon- muzlek 7.45 Verbondskwartiertje 8 00 Het K.R.O.-orkest o.l.v Otto Julius Kuhn 11.00 Oramofoonmuziek 12.00 Slui ting. HILVERSUM. 296 M. A.VJl.O. 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.01 Gram, muziek 10 00 Oramofoonmuziek 10.30 Orgel concert door Plet van Egmond Jr. Solist: André Felleman. cello R.V.U. 11.00 MeJ Gr. O Smit: „Huiselijk geluk” A.VR.O 11.30 Voortzetting orgel- en celloconcert 13 00 Tijdsein Avro-klok 13.01 Lunchconcert door het Omroeporkest o.l v. Nico Treep 3 15 Verzorging van den sen der 2 30 Oramofoonmuziek 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 28e les 4.00 Gramofoonmu ziek 4.30 Radio Klnder-koorzang o.l.v. Jacob Hamel 6.00 Half uur voor kleine kinderen VPRO. 5 30 Jeugdhalfuur door Ds B. J. Arts A VR O. 6.00 Gra mofoonmuziek R.V U. 6 30 ..Hoe moe ten wil zingen?" A VRO 7.00 Oramo foonmuziek 7.25 Overschakeling van den zender 7.30 Cyclus „Vacantle- gangers. attentie™ (Avro-rcfslezlngen 1933) IV. A. L. C. A. van Nljnanten: „Weat- Zwltserland" 8.00 Tijdsein 8.01 Vaz Dlas 805 Kovacs Lajos en zijn orkest 9.15 Avro-radlotooneel. Studlo-opvoerlng van „De Spooktrein”. 'n Mysterieuze geschiedenis in twee afdeellngen door Theo Frenkel verwerkt 10.00 Het Omroepor kest o.l v. Nico Treep Solist: Egbert Veen, plaho 11 00 Vaz Dlas 11.10 Aansluiting met het Grand Hotel Coomans te Rot terdam Concert door het damesorkest ol.v. Alexander Shlrman 13.00 Tijd sein en sluiting. BRUSSEL. 50» M. 12.20 Concert door het kleine orkest van het N I R. o.l.v. P. Leemans 1.30 Gramofoonmuziek 5.20 Concert door het radlo-orkest ol.v. Franz 6 35 Gramofoonmuziek 8 20 door het Radlo-orkest oJ.v. Fr. 10.30 Gramofoonmuziek 11.00 De 15-jarige Herman van Dijk, te Veenen- daal. die JJ. Maandag door een hollend paard emxtig werd gewond, 1» In het ziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen overleden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6