Uit de industrieele wereld Prikkeldraad Kabinetsformatie DE STRIJD OM NEDERL. FABRIKAAT Tegen de dictatuur van het Profitariaat! DINSDAG 16 MEI DU1TSCHE RECHTSGELEERDEN BIJEEN Dumping-verschijnselen Katholieke Verkenner» R.K. Marinemannen en hun belangen TWEE KINDEREN VERMIST WEGENS VERDUISTERING TELEGRAM UIT DIGOEL R.K. Staatspartij BRAND TE FOXHOL BRAND TE BREDA PROVINCIALE LEENINGEN Examen krankzinnigenverpleging Duizenden kijklustigen RIJNAAK GEZONKEN Nieuw wereldrecord De R.K. Volkspartij en de Kath. Dem. Bond Voetganger gedood bij auto-ongeluk KIEZEN OF DEELEN AAN DE HEMBRUG N DE KERMISVIER1NG TE GRONINGEN EENVORMIGE WET OP CHEQUES Opbouw van een metaalnijverheid in Nederland mogelyk? Zuid-Holland en conversie ’t Daghet o men en een Cicero kwamen waar kan PO- Haarlemmer te Groningen gearresteerd Het nieuwe huis betrokken Dronkenschap maakt vechtlustig brak Nieuwe vakvereeniging conform de ministerieele resolutie Tweede nationale wapenschouw te Den Bosch Sard jono neemt zy’n benoeming als kamerlid aan „Wanneer de Geest ;y u tot de volle waar- felle te Meegesleurd en in de sloot gewor pen. Twee inzittenden ernstig gewond Naar men ons medeelt zijn de kantoren van: het Algemeen Secretariaat der R. K. Staats partij. het Bureau van de Stichting „Dr. Schaepman- fonds", het Centraal Adviesbureau voor Gemeente politiek van de R. K. Staatspartij, de Redactie en Administratie van het maand blad „De R. K. Staatspartij het Secretariaat van de Federatie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden In Nederland, de Redactie van „De Gemeenteraad”, officieel orgaan van deze Federatie met ingang van gister gevestigd in het nieuwe Partijbureau, het Dr. Schaepmanhuis, Maurlts- kade 25, 's-Gravenhage. Telefoonnummer Is veranderd in no. 116680. Zondagavond te half zeven brak een brand uit In het café Fox Holsterbosch Foxhol, gem. Hoogezand. In korten tijd stond het geheele gebouw in lichter laaie De brandweer, die r.a twintig mi nuten arriveerde, kon niets meer redden, zoodat het perceel geheel is uitgebrand. De oorzaak van den brand Is het te fel «token van een kookkachel. Het meest gunstige tijdstip voor conversie kan niet geruimen tijd vooruit worden bepaald en in vele gevallen zou bet geschikte oogen- blik voorbijgaan, als gewacht zou moeten wor den op een beslissing van Prov. Staten. In ver band daarmede vragen Ged Staten een alge- meene machtiging om geld'.eeningen aan te gaan ten behoeve van conversie. Vrijdag is te Den Helder opgericht een mili taire belangenvereeniging op katholieken grond slag ter behartiging van de met de militaire positie verband houdende belangen van het Ka tholieke Marinepersoneel. Deze vakvereeniging van Katholiek Marinepersoneel is geheel over eenkomstig de Ministerieele resolutie van 18 April 1933 ingericht. In deze oprichtingsvergadering werd het Re glement der Vereeniging behandeld en aangeno men. Bisschoppelijke en daarna Ministerieele goedkeuring op dit Reglement zal worden aan gevraagd. Ook zal oogenblikkelijke vergunning worden gevraagd voor het samengaan van meer dan één categorie in een vereeniging. Het hoofdbestuur werd samengesteld als volgt: maj. mach. R. J. Wols. voorzitter; sergt. mont. E. Spreeuw, penningmeester; korpl. torpedoma ker W. van Linden, secretaris; maj. der ma riniers C. P. J. Stikkelman en sergt.-schrijver A. van Rooy als leden, terwijl het Hoofdbestuur de machtiging ontving nog enkele personen als lid H. B. aan te zoeken. In afwachting van een nadere goedkeuring door den Min. van Defensie werd besloten ge bruik te maken van de diensten van een niet- milltair Raadsadviseur, waarvoor de heer A. W. P. Angenent, journalist te Den Helder, werd aangezocht en bereid gevonden. De oprichtingsvergadering werd bijgewoond door den Vlootaalmoezenier H. J. M. M. Allnk. Krachtens besluit van Prov. Staten van Zuld- Holland zijn in den loop van 1933 eenlge lee- ningseries opgenomen tegen een rente van 5 pCt. Een dezer series, uitgegeven in den vorm van obligaties, is dezer dagen geconverteerd. Het financieel belang der provincie brengt mede dat, gezien den huldigen rentestandaard, zoodra zulks met het oog op de bepalingen in de desbetreffende leeningovereenkomsten mo gelijk zal zijn, eveneens wordt overgegaan tot conversie van de overige 5 pCt. rentedragende series, welke op onderhandsche schuldbekente nis zijn opgenomen. Indien de geldgevers niet bereid mochten zijn, den reiftevoet dezer lee- ningen te verlagen, zal het gewenscht zijn, tot aflossing daarvan over te gaan, in welk geval, ter vervanging van de af te lossen bedragen, nieuw leeninggeld zal moeten worden opge nomen. Een 55-jarige man. een zekere P. V. uit Haarlem, die onder een valschen naam in Gro ningen verblijf hield, is door de recherche ge arresteerd en op transport gesteld naar Haar lem. waar hjj verduisteringen zou hebben ge pleegd. rijn, en thans herhalen we dit. Nu men mag aannemen, dat de kablnets-formateur op den goeden weg Is. moet worden door gezet. Overhaasting wenschen ook wij niet; aan de degelijkheid van het overleg wen schen we niet te raken; alleen dringen we aan op bekorting van de perioden tusschen de besprekingen. Dit is geen uitvloeisel van een nerveuze stemming, waarover „De Standaard” spreekt, maar eisch van dezen tijd. Zoo lang de onderhandelingen weinig kans boden van slagen, stond het anders, maar nu men mag aannemen, dat er overeen stemming bereikt is of spoedig zal wor den en dat dr. Colijn zal kunnen rekenen op een vaste meerderheid, moet er stevig worden doorgezet. We hopen dat de ko mende dagen daarvan het bewijs zullen leveren. Met een transportfiets verdwenen? Het Centraal Stembureau heeft thans een telegram van Sardjono uit Digoel ontvangen, waarin deze communist meldt, dat hij zijn be noeming tot lid van de Tweede Kamer aan neemt. en en den heer ir. H. J. M. gehad over de Tengevolge van ruwe zee zonk op het Ijssel meer. in het vaarwater LemmerKampen, de Rijnaak „Credo”, groot 1276 ton. schipper C. T. de Grauw, gedomicilieerd te Rotterdam, ge laden met basalt voor de N. V. Wegenbouw v/h. Schotanus te Harlingen. De opvarenden werden gered door de bemanning van de begeleidende sleepboot en te Lemmer aan wal gezet. Zondagavond omstreeks acht uur heeft op den rijksweg tusschen Ede en De Klomp een auto-ongeval plaats gehad, waarbij één per soon gedood werd en twee vrij ernstig gewond. Het ongeluk heeft zich, volgens de graaf”, al< uit Ede. I richting (j wagen ini raakte daarbij het stuur kwijt, waardoor de auto begon te slingeren. Na eerst links bijna in een sloot gereden te zijn, scheerde de wa gen dwars over den weg. waar juist twee men schen met hun flets aan de hand liepen te praten. Dezen werden omvergeworpen, terwijl de auto in de sloot terechtkwam. Een der omvergereden personen, de 24-jarige timmerman B. Fluit uit Ederveen, kostwinner van zijn moeder die weduwe is, werd levenloos uit de sloot opgehaald. Zijn lijk is naar de Be graafplaats te Ede vervoerd. De jongen, met wie hij stond te praten, kon tijdig een zij sprong maken en kwam er met een lichte been wonde af. De inzittenden van den auto moesten den wagen door het dak verlaten. Alle vijf waren gewond; twee hunner ernstig. De 39-jarige M. Fortuin uit Amsterdam, die den wagen be stuurde. had geen rijbewijs. Naast hem zat de 21-jarige L. Gans, die wel een rijbewijs bezat. Andere inzittenden waren de 67-Jarige heer I. Fortuin en diens echtgenoote. benevens den heer en mevrouw Fortuin-De Vries. De oude heer Fortuin bekwam een heupfractuur en evenals zijn echtgenoote inwendige kneuzin gen. Zij werden per ziekenauto naar Amster dam vervoerd. De andere inzittenden liepen snijwonden op en konden per gewonen auto hun reis voort zetten. Dr. de Waard van De Klomp en zijn collega Jansen, die toevallig bij hem logeerde, verleenden de eerste hulp. De commissaris van politie te Ede verzoekt den autobestuurder wiens wagen op het laatste oogenblik gepasseerd werd, zich bij hem be kend te maken. Hetzelfde verzoek wordt ge daan aan twee wielrijders, die het ongeval zou den hebben gezien. Aan de artillerie-inrichtingen aan de Hem- brug hebben de arbeiders de mededeeling ont vangen, dat allen die bij een vakvereeniging rijn aangesloten, welke deel uitmaakt van het Nederlandsch Vakverbond (N.V.V.) hebben te kiezen tusschen bedanken voor het lidmaatschap der vakvereeniging of ontslag als arbeider der artillerle-lnrichtlngen. Op een zeer enkele uitzondering na hebben allen voor het eerste gekozen. Als gevolg daarvan bestaan plannen voor de oprichting eener nieuwe organisatie voor degenen die voor hun vakvereeniging hebben moeten bedanken. Door de examencommissie van de RK Ge- stichtsartsen-vereenlging werden de overgangs examens afgenomen in JSancta Marla” Psych. Inrichting te Noordwijkerhout. Geslaagd: Ammerlaan C. H„ Draayers A. E. M.. Duivenvoorde P. M.. Frerichs G. C., Goed hart F. R. M„ Heemskerk M. c„ Keune M. C„ Larners A. M Oldenkotte E. M. H.. Roeien M H Schaper M. C. C., Verhey J. L. M de Vries M. H., de Waal M Waasdorp M. A. Tweede overgangsexamen: Geslaagd: Hou- ben M H. J. P., Leurs A. M van Munster W., Raes A. E. Den Bosch zag Zaterdag en Zondag binnen de veste de prachtige, levendige en aantrekke lijke actie der leidsters en leiders uit de Ka- opening van de Tweede Wapenschouw. In bonte menigte, de kleurige vaandels ont plooid en onder het geroffel der trommen of een prettigen marsch. trokken ze door de stra ten der stad naar de parade, waar ze uit alle deelen van het land bijeenkwamen voor de opening van den Tweeden Wapenschouw. Tegen vijf uur Zaterdagmiddag vormden zich de groepen voor de vlaggenparade en verschenen de autoriteiten. Daar waren Z. Exc. J. J. Rambonnet. hoofd verkenner voor Nederland; de heer Van Leeu wen. hoofdkwartler-commissaris; prof. Steger, oud-hoofd-commissarls; mr. dr. Beuns S J„ hoofdverkennersgeestelijkemr. Pens, uit Eind hoven, mr. E. Lamers. Den Bosch, directeur Frencken, Breda; rector Bauwens; baron E. L. A. van Voorst tot Voorst, aalmoezenier Ban nenberg, de wethouders Meuwese en Krijgsman e. a. Allen waren te voren verwelkomd in het Dioc. Jeugdsecretariaat door Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch. Dan werden de deelnemers in Den Bosch ver-' welkomd namens den burgemeester door wet houder Krijgsman. die de groote sympathie naar voren bracht, welke het gemeentebestuur voor de Verkenners wenscht te betuigen en er op wees, dat in dezen tijd de overheid vooral rekent op de trouw der Roomsche jeugd, de mannen en vrouwen der toekomst. Van de Katholieke Jeugdbeweging wordt tot steun van het gezag veel verwacht. De hoofd-autoriteiten Inspecteerden de troe pen. waarna eerbiedig een groet werd gebracht aan de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bopceh in de Kathedrale basiliek en werd voor het Wonderbeeld, dat praalde in bloemen en licht, de ridderwecht betrokken door de Verkenners. De eerste dag werd besloten door demonstra ties in verkennersvaardlgheden onder leiding van dr. J. van der Werff en werd er gejubeld om het kampvuur, t Was een fantastisch ge zicht dat duizenden belangstellenden trok. Ondanks de hevige regenvlagen, welke Zon dag triestig en somber aandeden, zat er bj) de Verkenners de pit in! Allen waren aanwezig in de kerk van het H. Hart, waar de H. Mis werd opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bis schop van Den Bosch. Pater Beuns 8 J. hield de predikatie naar aanleiding van den tekri; van Waarheid komt, zal Hl held brengen." Na deze H. Mis volgde de Brabantsche koffie tafel. waaronder een pittige toespraak van den populalren Bosschen burgemeester. De algemeene vergadering in het Concertge bouw was een bijeenkomst in grooten stijl. Daar werden geestdriftig de Idealen uitgezegd, daar sprak de bisschop de opgetogen jeugd toe en daar hield prof. dr. F. Weve O. P. een prach tige rede over het onderwerp „Leiders in onzen tjjd.” Dan nögmaals naar de kathedrale basiliek, naar Maria, de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch. De vicaris-generaal van het bisdom. Mgr. F. N. J. Hendrikx. celebreerde het Lof. waarmede deze prachtig geslaagde „Nationale Dagen" ge ëindigd waren. vereenigen. eenigszins gerust te stellen, brengt het blad In herinnering hoeveel tjjd noodlg recente crises tot oplossing te was om brengen. Eenlge weken geleden hebben wij het zelfde gedaan, maar juist om het tegen overgestelde te bepleiten en ook nu staan wij nog op hetzelfde standpunt. We dur ven zelfs met nog meer kracht dan toen pleiten voor een krachtig doorzetten en voor een spoedige oplossing van de crisis. De omstandigheden waarin we thans le ven, verschillen hemelsbreed van die van 1925 of 1929. Ons land heeft behoefte aan een regeerlng, die, gesteund door een meer derheid, positie weet te nemen In de vraagstukken waarvoor de wereld In deze dagen te Genève en op de komende eco nomische conferentie gesteld wordt. In deze kritieke tijden is er behoefte aan een regeerlng die leiding geeft en kan niet volstaan worden met „het afdoen der loo- pende zaken”. Voor enkele weken hebben we betoogd, dat in deze omstandigheden de fracties als het ware steeds in Den Haag moeten zijn, gereed om ieder oogenblik overleg te plegen en geraadpleegd te worden als dat tenminste in dit stadium nog noodlg mocht die salaris op salaris en pen- sloen op pensioen stapelen en zich een sitle scheppen welke menige kapitalist te ver geefs nastreeft, zijn wat ze zijn, maar boven alles en bulten alles om zijn ze anti-democra- tisch. Als alles heeft ook de democratie haar uiter sten welke men vermijden moet. Zoo niet, dan loopt men het gevaar, dat voor de Intell^ptuee- len, die den sterken man willen, niet alleen de producten van gymnasium, H. B. 8., lyceum en kweekschool overloopen. maar ook de doodge wone producten der L. O. met hun doodgewoon L. O.-verstand. Geen strijd toch zou zoo verbitterd können worden als die tegen de dictatuur van het profitariaat. iluk heeft zich, volgens de „Tele- ais toegedragen: een auto, komende Wet groote snelheid rijdende In de in De Klomp, wilde een anderen talen en passeeren De bestuurder Fusie een feit geworden r zijn van die toestanden welke niet begrijpt, niet doorziet, niet kent, het is van dié toestanden dat de menschheid zich pleegt af te maken met dooddoener. Om en om twee-duizend jaren ge leden jammerde reeds wijlen de heer van: „O tempora, o mores!" O tijden, o zedenl En het is heelemaal geen uitgemaakte zaak dat Cicero het stelsel der dooddoeners heeft ont worpen. Zoo relde het Nederlandsche menschdom tot een uur of elf in den avond van /Woensdag 26 April; „*t Is crisis”. Sinds het oogenblik waarop de eerste verkiezingsuitslagen bekend werden, zegt hetzelfde Nederlandsche menschdom: ..De intellectueelen willen den sterken man.” En men maakt zich zeer ongerust, én over de In tellectueelen én over den sterken man. Wat is een Intellectueel en wat is de sterke man? Niemand schijnt bet precies te weten. Er bestaat een kenbare afkeer van om alle producten van gymnasium. HBS Lyceum en kweekschool tot intellectueelen te verheffen. Aan den anderen kant vraagt men zich af noe de intellectueelen, mits de producten van gym nasium, HBS. lyceum en kweekschool geen toegang hadden tot hun rangen, van eenlge werkelijke beteekenis zouden kunnen zijn in den strijd der getallen welke verkiezing heet. En ook omtrent den sterken man is men het niets eens. Wie is er sterk? Mussolini die steunt op de wapenen zijner partij? Hitler die gedra gen wordt door het getal zijner partij? Ramsay MacDonald wiens eenige stut de goede wil der partijen is. Stalin die als een spin hangt in de webbe van een Aziatisch politlestelsel? Wie Is de sterke man? Wat *s een intellectu eel? Och, eigenlijk doet het er niet toe. want de massa wil Immers geen sterken man en de massa is nijdig op de Intellectueelen die wél den sterken man willen. De massa wil demo cratie. En de massa kan daarin haar zin krij gen. want de democratie is 4e hoogste uiting der massa. De democratie is veel meer massa product dan, bijvoorbeeld een fordje. Maar men make onderscheid tusschen de mocratie en democratie. Toen de „Führer” tot „Relchskanzler" werd benoemd, school er in het geval-Hltler wij laten den mensch en het stelsel bulten beschouwing en bepalen ons al leen tot het geval; veel meer democratie dan in de demagogie van het vorig jaar. toen de Dultsche sociaal-democraten op Von Hinden burg stemden en de communisten op Hitler. De democratie moet om een echte regeerlng te kunnen wezen die werkelijk uit het volk voort komt, klaar en helder blijven in haar metho den. ongerept in haar beginselen, gezond in haar werking. Wethouders die de aan hun zorgen teever- trouwde gemeenschapsbedrijven misbruiken om de stoep van hun huls te ontdoen van verkie zingspropaganda welke daar op wettige wijze was aangebracht, zijn veel meer dan klein zielig: anti-democratisch. Partijleiders w tt J" U hebben een bezoek gebracht aan yy de NV. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Be Ij nes te Haarlem, welke onderneming daar fabrieks gebouwen bezit aan het Stationsplein eh aan den Verspronckweg, gebouwen waar uit, tot telkens nieuwe verrassing van jong en oud, de spoorwegrjj tuigen blinkend en fleurig gelakt te voorschijn komen om hun reis door Europa te beginnen. We hebben een bezoek gebracht aan dit prachtig georganiseerde, nationale toch ook zoo internationale bedrijf met den directeur. Bekkers, een onderhoud vraag, of en zoo ja. in hoeverre in Ne derland de verdere ontwikkeling der me taalnijverheid mogelijk zal zijn, en over de verschillende factoren welke deze ontwik keling totnu toe remden. De heer Bekkers vondt het eigenlijk een ietwat zonderling samentreffen, dat er in deze dagen, nu vrijwel iedere industrie noodlijdend is en van haar productie niet af kan komen, stemmen opgaan tot uit breiding der industrie, waardoor het pro ductieapparaat zich natuurlijk nog ver groot. Verklaarbaar wordt zulks echter, het streven voorzit, door uitbouw of (em omvorming van zekere industrieën in Ne derland te gaan produceeren, wat thans nog in zoo groote hoeveelheden uit het buitenland betrokken wordt, ófwel, omdat het in ons land niet geproduceerd wordt, ófwel ook al wegens tekort aan over heidsmaatregelen de concurrentie met het buitenland niet doorstaan kan worden. Verklaarbaar wordt zulks, wanneer het de bedoeling blijkt, op die wijze voor ons volk compensatie te vinden voor het tekort aan werk- en winstgelegenheid, dat in land- en tuinbouw bij een grootendeelsche vernietiging van onzen export dreigt te ontstaan en zoo onheilspellend thans reeds ontstaan is. Men kan echter, zoo meende *de heer Bekkers, dergeliike ontwikkeling niet forceeren, zooiets moet indien "t mogelijk blijkt groeien; we hebben in Velsen nu een hoogovenbedrijf, waar ijzer geprodu ceerd wordt, maar ten aanzien van staal zullen wij niet gemakkelijk van het buiten land onafhankelijk worden; wat de staal- behbefte voor Nederland aangaat zouden Nederlandsche Staalfabrieken niet ren- deerend kunnen werken: de behoefte zou veel te gering zijn voor de productie; staal- werken toch zijn een zóó geweldig groot en gedlfferentieerd-werkend apparaat, dat zij geen bescheiden productie kunnen afleve ren zonder al te duur te worden; wij voor ons, zoo zeide de heer Bekkers, kunnen nog niet eens van één fabriek alle afmetingen van ruw wals-materiaal geleverd krijgen; en nu zijn er in Duitschland toch enorme staalfabrieken! En dan zie ik nog af van de vraag, of we hier wel de geschikte arbeiders voor dit soort werk zouden kunneji vinden; hiertoe zijn noodlg bijzonder sterke menschen; zelfs den stoersten Duitscher (ik heb er staaltjes van gezien) kan het overkomen, dat hij bij het staalbuigen flauw valt; de Nederlander is over t algemeen een gemoedelijke en niet al te stevige werker; is het u ook niet opgevallen, dat èr b.v. in de mijnen, waar zeer zware arbeid gevergd wordt, zoo veel Duitschers en Polen wecken? In het buitenland kent men over t algemeen een ander tempo, een andere energie, iets, wat op ons een deprimeerenden indruk maakt. Bovendien staan wij machteloos tegen over een totaal „vertrust” Duitschland: in Duitschland telt men maar liefst 2100 kar tels, terwijl daartegenover b.v. Frankrijk en Engeland er ieder niet meer dan ongeveer 170 kennen. En voor de wereldmarkt zou een Neder landsche staal-industrie ook niet behoe ven te produceeren: zelfS de Dultsche «taalwerken, die toch in zoo gunstige conditie verkeeren, doordat zij grondstof fen en fabrieken vlak bij de hand hebben, zijn zwaar noodlijdend en leveren tegen wanhopige prijzen; om maar in gang te kunnen blijven, laten zij ons minder dan den kostprijs betalen. Hierin ziet u dm> dumpingsverschljn- selen? Zeer zeker; de verliezen moeten in de millioenen loopen; de industrie is in Duitschland ekonomisch volledig verknoeid door de banken; de concerns grijpen in en uit elkaar en heeren bankdirecteuren spe len In de ekonomie meestal een maar Al te groote rol. Zouden wij, afgezien dan van de staal- Maandagnacht omstreekshlaf twee, heeft in de Gelkingestraat te Groningen een vechtpartij plaats gehad tusschen twee perso nen, die een bezoek hadden gebracht aan de kermis. Zij maakten gebruik van messen, met het noodlottig gevolg dat een hunner in het Academisch Ziekenhuis moest worden opgeno men. De vechtersbazen verkeerden onder In vloed van sterken drank. De man. die verdacht w<-»rdt <P-n messteek te hebben toegebracht, werd gearresteerd. Om drie uur kreeg de 28-jarige violist M. op de groote markt onverwachts door een onbe kende een hevige slag in het gezicht. Ook deze moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. In de zittingszaal van den Pruisischen Landdag kwamen de Dultsche juristen bijeen, onder het motto „Voor Duitsch recht en Dultsche rechtspleging." Rechts onder op de tribune (van voor naar achter: de president van het Rijksgerechtshof Bumfce, de Minister van Justitie Kerrl en de ministerieele directeur Freisler. kwestie, in Nederland tot een sterkere metaalwaren-productie kunnen komen, zóó dat wij minder heel- of half-fabricaten uit het buitenland zouden behoeven te be trekken? Ik vind, dat daarin juist de laatste jaren al een groote verbetering is gekomen; door rationalisatie en differentiatie is er al veel bereikt; vooral in den scheepsbouw is er bewonderenswaardig werk geleverd; vóór alles moeten we er echter op uit zijn, dat we een gezonde ontwikkeling doorma ken en niet forceeren. Nederland heeft zich al sterk geïndustrialiseerd. Verwacht u, speciaal voor uw branche, hell van nog meer actie voor Nederlandsch fabrikaat? Geven, m.a.w., de autoriteiten en semi-officieele lichamen in Nederland genoegzaam de voorkeur aan Nederlandsch fabrikaat? Wij in ons bedrijf, wij mogen niet klagen; de Nederlandsche Spoorwegen vra gen weliswaar ook steeds opgaaf In het buitenland (en dat kan niemand hun kwa lijk nemen, voorzoover zij over contróle- cijfers wenschen te beschikken) maar dank baar moet erkend worden, dat de Neder landsche Spoorwegen indien het ook maar eenigszins verantwoord is Neder landsch fabrikaat praefereeren en wat den wagonbouw betreft zich herhaalde malen groote offers hebben getroost om de bestel lingen in het land te houden; men houdt er rekening mee, dat de wagenlndustrie, b.v. in Duitschland, indirect (door opdrach ten tegen hooge prijzen) heel sterk be schermd is, althans was, want thans ligt de industrie daar vrijwel lam. En de leveranties naar Indië? Indië biedt voor de Nederl. indus trie nog groote mogelijkheden. Het is daar om jammer dat een streven gaande is tengevolge van bezuiniging en politieke Invloeden om het Technisch bureau van het Dep. van Kol. zoo sterk in krimpen dat het zeer de vraag zal zjjn of dit zijn functie in de toekomst nog wel zoo zal kun nen vervullen als voor den Indischen dienst wenschelijk is. Het Technisch Bureau is op de Europee- sche markt beter georiënteerd dan men in Indië zijn kan, het heeft beter contact met de industrie, terwijl de Indische bureaux meer op handelsagentschappen zijn aange wezen, wat niet In het belang kan zijn van de Indische bedrijven en zeker niet van de Nederl. Industrie. Zaterdag J.l. kwamen te Den Haag bijeen vertegenwoordigers van de R. K. Volkspartij en van den Kath. Democratischen Bond. Aanwezig waren de dagelljkache besturen van beide par tijen met uitzondering van den penningmeester van eerstgenoemde party, die verhinderd was. Door alle aanwezigen werd principieele over eenstemming bereikt. Men was eenparig over tuigd van de wenachelykheid van een fusie van beide partyen en men werd het ook eens over de voorwaarden voor een vereeniging. Concrete voorstellen dienaangaande zullen thans aan de besturen der belde partijen worden voorgelegd, waarna de party congressen een definitieve be slissing moeten nemen. Ingediend is een wetsontwerp naar aanlei ding van het, ysrdrjjg tot invoering van een eenvormige wet óp 'cheques. In de Memorie van Toelichting schryven de ministers van Justitie, van Financiën en van Bultenlandsche Zaken a. 1. onder meer het volgende Aanneming der eenvormige wet beteekent een vernieuwing van het ten onzent geldende chequerecht. Daardoor zal de cheque aan or der niet meer onder de regelen van bet wis selrecht en de cheque aan toonder niet lan ger onder artikel 231 W. v. K. vallen, maar zullen belde door hetzelfde recht worden be- heerscht. Voor zoover de toondercheque be treft, beteekent deze vernieuwing een grooten stap vooruit. Maar ook voor de ondsreheque is de regeling van de eenvormige wet te verkiezen boven de bestaande wet, die de ordercheque laat be- heerschen door de voor den zicht wissel gel dende regeling. Zondagavond brak te Breda een felle uit slaande brand uit In het magazyn van den heer J. Pynenburg, grossier en winkelier In sigaren. Het kindermeisje, dat het vuur het eerst be speurde. waarschuwde den heer en mevrouw pynenburg, die elders op bezoek waren. De reeds te bed liggende kinderen werden ijlings bij buren ondergebracht. De Inmiddels verschenen brandweer, onder leiding van opperbrandmeester J. Korteweg. bestreed het vuur met alle kracht; nochtans brandde de bovenverdieping geheel uit. Dit is de tweede maal, dat binnen drie weken brand in dit sigarenmagazyn uitbrak. De felle brand in het hart der stad bracht duizenden menschen op de been. De oorzaak van den brand Is niet bekend; de schade, welke aanzienlijk Is en welke zich uit strekte tot den er naast gelegen vischhandel der firma Tecklenburg, wordt door verzekering gedekt. Sinds Vrijdag worden uit hun ouderlijke wo ning te Rotterdam vermist de zestienjarige Wilhelmina Groos en de zeventienjarige N. Pyper, beiden uit de Catharinastraat. De ouders hebben zich tot de politie gewend en om aanhouding van den jongen en "t meis je verzocht. Het meisje is 1.50 lang, flink pos tuur, bleeke kleur, donkerblond [xilkahaar, blau we oogen en litteekens op beide handen. De jongen is daarentegen klein van postuur, heeft een gezonde gelaatskleur en blauwe oogen. Hij draagt een blauw colbertoostuum, waarover "n zwarte ratiné overjas. Vermoed wordt, dat de kinderen een trans portfiets hebben meegenomen en daarmede „door de wereld" trekken. T T it het feit, dat de- heer Colijn als I I kabinetsformateur Zaterdag ten tweeden male naar H.M. de Koningin is geweest, om verslag te doen van den stand van zaken, zonder dat als gevolg daarvan eenlge wijziging is gekomen In de opdracht mogen we opmaken, dat de po gingen tot vorming van een parlementair kabinet niet slechts worden doorgezet, maar zelfs dat de kans van slagen toe neemt. Gelukkig blijkt thans, dat de formateur zijn werk niet heeft neergelegd na het mis lukken van zijn eerste poging tot vorming van een kabinet, steunend op wat men noemt een burgerblok, maar dat hij direct een anderen weg heeft ingeslagen. Aan het mislukken van zijn eerste poging, waarbij hij zich gewend heeft tot vijf fracties, be staat niet de minste twijfel meer. Officieel Is weliswaar niet bekend welken grondslag de heer Colijn thans voor het te vormen parlementaire kabinet gekozen heeft, of hij zich dus gewend heeft tot vier of tot drie partijen, maar dat is op het oogenblik van minder beteekenis. Hoofd zaak is dat we als zeker mogen aannemen dat hij voortgang maakt. Op zichzelf Is dat een verheugend feit, want als de heer Colijn niet zou slagen, en hij tengevolge daarvan van de opdracht tot vorming van een parlementair kabinet zou moeten afzien, dan zou het voor een anderen formateur, tot welke fractie die ook zou behooren, zeer moeilijk, zoq niet onmogelijk zijn daarin wèl te slagen. De eenige oplossing zou dan zijn weer over te gaan tot de vorming van een extra-parle- mentalr kabinet, maar daar voelt de groote meerderheid in deze ernstige om standigheden toch ook niet veel voor. „De Standaard” meent de opmerking te moeten maken, dat men nu ook den for mateur niet haasten moet, en teneinde hen die zich moeilijk met den langen duur van de formatie kunnen BU de gehouden athletlekwedstrijden te Fresno in Californië verbeterde Walther Marty het wereldrecord hoogspringen van zijn land genoot Osborne met 1% M. door een sprong van 2.045 M.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5