den veestapel van iet Erfdeel Beperking De ontploffing te Rotterdam Kijken is koopen bij CLOECK ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN ROBINSON! Een Hollandsche schoen R.K. BOERENVAKBOND VERGADERT voor Hollandsche jongens WOENSDAG 17 MEI BERGEN De oorzaak De crisis-zuivelwet Maashotel leed schade HEER-HUGOWAARD Engelsche benzineprijs Alle abonné’s BRANDSTOFFEN? VB! Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pet Sprutol. Bij alle Drogisten Naar het cpneerttratie- kamp Bescherming van hypotheekboeren en beperking der grondbelas ting gevraagd In totaal werden dertien personen gewond, waarvan drie ernstig STANDARD MOTOR OIL Het olieniveau op peil is niet voldoende! Het moet ook goede olie zijn. - i N M na- van zee- f HOOFDSTUK XXI NANCY’S OOGEN GAAN OPEN 43 (Wordt vervolgd). r y (Ingezonden Mededeellng) LONDEN, 16 Mel (VD.l. Morgen aal de ben zineprijs met 2'A pence P®r gallon worden ver laagd. dichter haar schouder. Door haar zwijgen aangenoedigd. kwam hij by haar staan en legde zijn hand op De brandweer begon bet blueachlngawerk di rect met groot materiaal Behalve een aantal Uit het Engelsch van Joseph Hocking >i 13 >9 11 15 13 17 13 '8 >5 *1 11 n 13 17 *5 14 3 11 13 !3 18 18 11 6 8 13 1 10 >4 7 7 3 0 KARLSRUHE. 18 Mel (W. B.) De vroegere Badensche Minister van Binnenlandsche Zaken, Adam Remmelen, de vroegere Staatsraad Ma- rum en eenlge andeere leden der S. P. D. zijn vandaag in politieauto's naar het concentratie kamp Klslau t>U Bruchsal gevoerd. H 33-4 Jack sturen noodlijdende zelfs *1 De hulp boeren eenigszins bezwoer volgende raadsvergadering zal den Raad een rapport over deze kwestie bereiken. De heer VOUTE bracht ter sprake de slechte verbinding tijdens den zomerdienst; de reizigers van den trein 17.17 uit Amsterdam moeten in Alkmaar 14 minuten wachten, d. L 5 minuten langer dan 's winters. Spr. vraagt B. en W. stappen ter verbetering te doen. Dr. HEMELRIJK wees ook op de ónmoge lijke verbinding voor de scholieren uit Alkmaar. De heer VOUTE vraagt voorts van gemeente wege op het strand een zuurstofapparaat aan te brengen, hetgeen de VOORZITTER toe zegt. Op verzoek van mevr. DEKKER aegde de VOORZITTER toe een scherper toezicht op het woest rijden door zand-auto's. Op een vraag van Dr. HEMELRIJK deelde de VOORZITTER mede, dat geen ventvergun ningen verleend worden voor het strand of voor langs den we" Na nog eenlge discussie sluiting. Het overbrengen der gevangenen was van te voren bekend gemaakt en een groote menigte had zich voor de gevangenis en lang* den weg die bet transport zou volgen, verzameld. Toen de gearresteerden verschenen, werd er luid ge floten, geschreeuwd, geloeid en gescholden. Jp den eersten politie-auto, *n grooten open wagen, zaten de gevangenen met ontbloot hoofd en onder sterke bewaking. De wagen werd vooraf gegaan door een SB.-colonne. die den weg vrij maakte. Deze auto werd door een tweede gevolgd, bezet met B.A.-lleden. Aan belde zijden van den stoet liep een colonne S-A.-lieden, die ook den stoet sloten. De polltle-auto’s konden slechts zeer langzaam tusschen de dichte me nigte doorrijden. Den geheelen weg langs werd naar de arrestanten geschreeuwd en klonken kreten als „verraders”. Ook werd overal het be kende Duitsche Mulderslledje gezongen, een tiespeling op het begin van Remmele's carrière als molenaarsknecht en op het feit, dat Rem- mele als president van Baden het zingen van dit lied, toen zulks aan bet einde van zijn re- geeringsperlode herhaaldelijk op beleedigende wijze door de nog niet aan 4e macht zijnde nazi’s werd gezongen, had verboden. Vóór het gebouw van den Landdag, het Staatsminister!® en het voormalige Vakvereenlgingshui» werd eenlge malen een kort halt gemaakt. Ook speel den onderweg op verschillende plaatsen muziek corpsen het Mulderslied. De belangstelling van het publiek was zóó groot, dat het tram- en autoverkeer gestaakt moest worden. iiMii liiiiï't-' e e’e* by verlies van Ti Anderen vinger 30 stralen werd eenlge uren gewerkt. Om twee uur kon men zeggen, dat men het vuur onder de knie had. Het Maas-hotel heeft veel schaae door de explosie een groot aantal ruiten is o. m. gesprongen bekomen. Bovendien beeft het pand zeer veel waterschade gekregen. Ook het kantoor, dat aan de andere zijde van het pand, waar de ontploffing plaats had, was ge legen, kreeg zeer veel waterschade. De oorzaak is gelegen in het feit, dat een flesch ether in de benedenverdieping is ontploft. Een zeer groot aantal belangstellenden heeft den geheelen morgen en middag het blus- schingswerk gadegeslagen. Tal Van autoriteiten, o. m. de burgemeester van Rotterdam, waren op het terrein van den brand aanwezig. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergaderde gistermiddag ten Raadhulse onder voorzitterschap van burgemeester van Reenen. Afwezig de heer J. Apeldoorn, met bericht van verhindering wegens ongesteldheid. Voor kennisgeving werd aangenomen het be richt van den heer P. Bakker Csn„ dat hfj zün benoeming tot lid van het B. A. aanneemt. Aan mej. L. v. HeemskerckVeeckens werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Museum-commlssle, onder dankzeg ging voor de als zoodanig bewezen diensten. Overeenkomstig de aanbeveling van de Mu- seumcommisaie werd in deae vacature tot lid benoemd mevr. E VoüteFranssen van de Putte. Besloten werd ten behoeve van den dienst 1933 een tüdelljke kasgeldleenlng aan te gaan van ten hoogste 165.000 A pari, tegen een rente van ten hoogste 1 pCt. boven het wissel- en promessie-dlsconto van de Ned. Bank. In ver band hiermede werd de eerste suppletoirs ge- meentebegrooting 1933 vastgesteld. Aan de orde was voorts een voorstel om. nu langs de Hoflaan een rijwielpad is aangelegd, de Hoflaan, voor aoover bestemd voor het al gemeen rjjverkeer. gesloten te verklaren voor het rUverkeer met fietsen in beide richtingen. De datum voor den Bonnefaasachouw werd vastgesteld op 30 Mei dit jaar. Bjj de rondvraag barcht de heer DEN DAS het niet-op-de-agenda-geplaatste adres van de padvtndersorganlsatiM ter sprake. Het leek spr. niet in het belang van Bergen, als voor het bulten de paden loopen steeds proces-verbaal haar vleesch gaf haar zoo n gevoel van wal ging, dat ze wel hardop kon schreeuwen, en in dat oogenblik werd ze zich bewust, wat het be- teekenen zou om met hem te trouwen. Deze ke rel zou haar bezitten, hü zou récht op haar hebben. Goede hemel, ze wist wat het betee- kende, ze wist dat ze afschuw had van dezen of minstens ontheffing van de grondbelasting voor noodlijdende boeren - en een ervan dreigde zelfs met tegen-maatregelen bij executies. De heer nKampscjnjër zegde krachtige hulp - van» het hoofdbestuur noodvp lende boeren toe. Het zal voor hen doen, wat eenigszins mogelijk is. De heer Kampschoër bezwoer de vergadering slechts den wettigen weg te bewandelen en Wees daar bij op hetgeen de organisatie reeds voor de boeren tot rtand heeft gebracht. De afd. Rüpwetering elschte boycot van alle Duitsche producten. Het bestuur is tegen een boycot, maar zal in alles Nederlandsch fabri kaat elschen, waarmede de vergadering accoord ging. De vergadering sprak zich unaniem uit voor het voorstel-Castricum, om leden meer te laten profiteeren van de crlsis-wetten dan niet-leden, met het doel, deze laatsten tot het lidmaat schap van de organisatie te prikkelen. Het bestuur ging accoord met het voorstel van den Kring Hoorn om werkloozen minder steun in geld, maar daarentegen steun in na- tura te geven. De afd. Purmerend stelde voor om de omzet belasting met alle mogelijke middelen tegen te gaan. Het bestuur is tegen dit voorstel. Wel zal het bestuur aantoonen, dat de omzetbelasting niet doorvoerbaar is in den veehandel. Dit prae-advies werd goedgekeurd. Tenslotte werd nog de wet betreffende de con- sumptie-melkregeling besproken. Verschillende afdeellngen oefenden scherpe crltlek op deze wet uit. De heer J. Paardekooper deelde hieromtrent mede, dat binnenkort een rapport van de 3 Zul- vel-organisaties te wachten is. waarin de fouten van genoemde wet worden ondervangen. De vergadering verklaarde zich hiermede te vreden. s> Verschillende andere crlsis-wetten werden voorts besproken, terwijl overeenkomstig bet prae-advies van het bestuur besloten werd het - ----- -- stelsel van oormerken voor de biggen voorloopig namen hieraan deel drie motor- te handhaven. spuiten en drie drijvende spuiten. Met ruim Het Tweede Kamerlid, de heer Ch. v. d. Bilt, woonde de vergadering bij. In zijn slotwoord wekte de voorzitter de leden tot deelnemen aan den as. Algemeenen Katho liekendag op. Geef mij een kus en verloof me met Je, zei hU, dichter bij haar komend. Maar alsof ze door een wesp gestoken was, sprong ze opzij. De aanraking van zijn hand op hem willen trouwen. Maar zóu hü haar vra gen? Ze wist dat hij het nooit zou doen als hij haar geen behoorlijk bestaan zou kunnen ver zekeren. Een week ging voorbij zonder dat hij kwam. Ze was teleurgesteld en verdrietig. Nancy, zei Mary Judson op zekeren dag, waarom heb Je gekibbeld met John Trefry? Gekibbeld? Waarom vraag je dat? Ik zag hem een half uur geleden, vertelde Mary. Zag Je Jota Trefry? Waar? Aan het strand. Hü zag er bleek en ver drietig uit. Heb Je hem gesproken? Ja. Ik ging naar hem toe en «el: Mr. Trefry. waarom bent u on» niet komen opzoe ken? En wat heeft hü geantwoord? Eerst keek hü mü aan of ik een geestver schijning was, toen herkende hü me, maar hü zei geen woord. Ik zei daarom: Nancy voelt zich gekwetst en verwacht u eiken dag. Dat heb ik nooit verteld! riep Nancy uit. Neen, maar ik begreep het wel. zei de vrouw Ik ben niet blind. En ik heb hem ver teld dat je naar hem verlangde en gevraagd waarom hü niet kwam. Dat had je niet mogen dóén, Mary, ik ben echt boos op Je.,.. Wat antwoordde hü? Hü keek mü aan en zei: ik durf niet, ik durf niet.... en hü ging weg zonder verder iets te zeggen. F t Om 3.13 uur hebben Dinsdagmiddag opnieuw twee ontploffingen aan de achterzijde van het pand plaats gehad, eveneens op de beneden verdieping. Twee brandweerlieden, die op een platje stonden, kregen glasscherven tegen zich aan. doch werden gelukkig niet gewond. Zü moesten echter de vlucht nemen en de om geving moest eenlgen tijd worden afgezet. De vlammen sloegen weer fel naar bulten en. ook op de derde verdieping begon het opnieuw te branden. Na twintig minuten blusschen had men dezen brand echter weer bedwongen. Den geheelen middag werd nog met twee motorspuiten gewerkt, die met acht stralen wa ter gaven. Voorts waren de drie drüvende spui ten aan de achterzijde aan het blusschen, ter wijl men zich ook bediende van handstralen. In het ziekenhuis aan den Coolslngel zün op genomen de 59-jarige E. Schmidt, wiens ge- heele lichaam met brandwonden is overdekt, de ongeveer 20-Jarlge E. W. O. Bor, de 30-jarige O. C. J. Snoek, de 25-jarige J. L. de Jonge en de 20-jarige D. L. Romün, allen woonachtig te Roterdam. die zeer ernstige brandwonden heb ben opgeloopen. terwül de hond zün prooi niet losliet. Nancy hoorde Jack vloeken en razen en het drong nog sterker tot haar door dan zooeven, aan wat ze was ontsnapt. Die man was een bruut en de liefde van haar hond had haar gered. Zü. Nancy Trevanlon. had op het punt gestaan de vrouw te worden van dezen kerel, alleen om die paar stukken land terug te krijgen en haar oud tehuis. Elke zenuw van haar kwam in op stand, ze huiverde nog bü de herinnering. Ze hoorde het getrippel van pooten achter zich; een oogenblik later had John haar inge haald. Ze sloeg haar armen om hem heen en kuste het dier van blijdschap en dankbaarheid. Dank je, goede oude Jongen, zei ze, ik zal nooit vergeten wat je voor me hebt gedaan. Maar plotseling herinnerde ze zich dat John haar hond niet was. Dat hü rechtmatig eigen dom van een ander was geworden, maar ze lachte om het idee. Ze zou wel uitvinden hoe veel Jack voor hem betaald had en hem het geld sturen als ae den hond meenam naar Leeds. Toen ze thuis aankwam merkte ze. dat Mary Judson een wandeling maakte. Ze was blü dat ze even alleen was. Ze wilde nadenken over alles wat gebeurd was. ze wilde met zichzelf te rade gaan. Met Trefry trouwen beteekende armoe-lü- den. Hü was een electro-technlcus zonder uit zicht op succes, een man. die geen practischen kük op zaken had. Hü was en bleef de droomer van vroeger en zou wel nooit rijk worden. En toch, als hü haar zou vragen, zou ze met Jubileum Maandag herdacht de heer C. van Twuiver, onderwijzer aan de O. L. school alhier, den dag waarop hü voor 25 jaar geleden werd aangesteld als onderwijzer. Dat het den heer van Twuiver dezen dag niet aan olijker. van sympahtle zou ontbreken, wist een leder, want de jubilaris staat alhier zeer hoog aan geschreven Des middags had in het café De Wit de officieele receptie plaats, alwaar o.a. aanwezig waren burgemeester en wethouders der ge meente. BIJ deze gelegenheid werd de jubilaris toege sproken door burgemeester Van Slooten. die hem in een hartelüke speech eenlge cadeaus aanbood. Namens het gemeentebestuur ontving de heer van Twuiver een enveloppe met inhóud van de burgerij een divan met kleed en schemerlamp van de leerlingen en oud-leerlin- gen een moolen hengelstok met verdere visch- benoodigdheden Na het aanbieden van deze cadeaux dankte de heer van Twuiver allen hartelük voor deze i mooie huldiging. Na afloop bleven allen nog geruimen Ujd fe- zelllg bijeen. Zangersfeest. De Bond van Gemengde Zangvereenlglngen in N.-H. organiseert 18 Juni as. in den Muziek tuin te Bergen, des middags van 1 tot 4 uur, een zangersfeest, waaraan door 18 vereeniglngen met ruim 800 zangers en zangeressen zal worden deelgenomen. Om 11.30 uur wordt de jury met de besturen officieel ten gemeentehui»? ontvangen, terwül op het terrein voor de opening door den bur gemeester mr. H. D. A. van Reenen een ope ningswoord en een woord van welkom zal worden gesproken. Om 10.30 uur komen de deelnemers, die in Bergen een gemeenschappelijke lunch zullen gebruiken, reeds met 26 autobussen in de ge meente. Een plaatselijk eere-comlté is gevormd, bestaande uit de beeren J. van Reenen. mr. H. D. A. van Reenen, J. Apeldoorn. John W. Mac Donald, C. F. Zeiler en mr. H. Judell. De zee-olifant begon langszü de boot te zwemmen. Freddy, die zeer vertrouwd met die dieren was, ging op zün rug zitten en spoedig deed Robbie een sprong en kwam bü zün makker zitten. rD«t is beter dan op een olifant in Artis rüden,” zei Freddy, „want er is nu tenminste een zeebries bü-" „Rüdt Topsy niet meer?” vroeg de zeeman. „Neen.” zei Robbie, ,Jk denk, dat we beter kunnen wachten tot we het beest getemd hebben." (Morgenavond vervolg) niet in het belang van Bergen, als r- buiten de paden loopen steeds proces- opgemaakt wordt. De VOORZITTER zegt, dat voor de bosschen zeer soepel wordt opgetreden; in de duinen moet het op- en afvllegen van duinhellingen worden tegengegaan. De heer ZEILER meent, dat de toestand, zooals die nu is. niet bevredigt; noch den in woners. noch de V.V.V. Spr. heeft er geen be zwaar tegen, dat deze adressen in de volgende vergadering ter sprake komen; spr. vraagt echter tot soolang, vooral met Pinksteren êeer soepel op te treden, opdat Bergen geen slechte reputatte krijgt. De heer VOUTE wüst op het belang van het natuurreservaat voor Bergen als attractie. De VOORZITTER acht een uitvoeriger be spreking meer gewenscht nadat de raadsleden ter plaatse een onderzoek hebben Ingesteld. De heer HEMELRIJK zegt het recht te heb ben hierover J>Ü de rondvraag te spreken. Als het 1 geval is, dat door de overname van het natuurreservaat de toestand voor het pu bliek slechter wordt dan voorheen, dan wordt niet het doel bereikt, wat met de overname be oogd wordt. Dit verontrust spr Er worden nu proces verbalen opgemaakt voor feiten, waarvoor dat voorheen niet hel geval was. Spr. wil de vrüheid zoover laten gaai), dat het natuurreservaat niet blijvend benadeeld wordt. De natuurminnaars moeten ook gelegenheid hebben buiten de mulle paden te loopen of elders uit te rusten dan op dat enkele bankje. Dit kan gebeuren terwül het natuurschoon tevens wordt ontzien Spr. wacht met belangstelling het rapport van B.'en W. af. Het optreden van den buiten gewoon veldwachter is stuitend en niet bevor derlijk voor het belang van ^rgen. WU moe ten opvoedend werken en de grootst mogelüke vrüheid laten. Wü riskeeren er niet veel mee. Mocht er werkelük groote schade worden toe gebracht. dan is ht nog niet te laat, om maat regelen te nemen. Voor Jonge aanplant acht spr. afzetting noodig. Voor de eer van Bergen en ter geruststelling van het publiek moet zooveel mogelijk vrüheid gegeven worden. Het maken van proces-verbaal voor elk buiten- - - - - - - - fen Lsche en 13 ;9 S 14 13 15 19 3 5 V 0 13 11 14 2 19 19 rf) B 3 10 3 10 14 18 >3 '4 8 1 7 5 4 0 A 3 H 1 j 5 7 I I mt rttn imrevolire de veraekeringsvoorwsarden tegen f by levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f ‘TCfl bij een ongeval met f OCfl by verlies van sen hand f 1 OP o« verllea van sen Cfl by een breuk van £fl ongevallen veraelonO1 voor eender volgende ultkeerlngen f «J (/(/(/.-verlies van beide armen, belde beenen of belde oogen ƒƒ□(/.-doodeiyken afloop f AU een voet of een oog f A AU.” duim of wysvinger f UI/."been at armf ^AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL de-paden-loopen acht sjirt te rtgourei - veldwachter, die nietde meest tactL soepele persoon is. moet daar niet loopen om proces-verbaal op te maten. Zoolang als de toestand in den Raad met definitief geregeld is. vraagt *pr. het hoofd van de politie iemand aan te stellen voor het toe zicht; iemand, die geen proces-verbaal kan maken en soepel optreedt; niet bekeurt, maar rapporteert. Vooral moet voorkomen worden, dat met het natuurschoon ontstemming bü de natuurmin naars wordt gewekt. De heer fractie een De Boerenvakbond van den L. T. B. kwam Dinsdagmorgen in algemeene vergadering bü- een in gebouw St. Bavo te Haarlem onder voor zitterschap van den heer A. J. Verkleü. Na een woord van welkom-wenschte de voor- xitter den heeren G. W Kampschër. algemeen- voorzltter en Jac. Groen, vice-voorzitter van den L. T. B. geluk met hun benoeming als lid van de Tweede Kamer. Wij weten, wat wü aan hen hebben. Dat de belangen van ons Nederl&ndsche volk bü hen veilig «ün. en dat zü alles in het werk zullen stellen, om voor onze algemeen Katholieke be langen en den land- en tuinbouw in het bü- zonder te bereiken, wat er te bereiken is. Onze Diocesane Land- en Tuinbouwbond kan tevreden zün, nu zü aldus hare belangen ver zekerd weet in het Parlement. Moge ons land- en tuinbouwvolk begrypen. dat ook zü nu temeer een plicht hebben, orga nisatie, welke voor hunne belangen opkomt, door hun lidmaatschap te steunen. De malaise is nog niet geweken. Wederom zün er voorstellen, welke, mochten zü wet worden, diep ingrijpen in de vrijheid en onafhankelük- heid onzer bedrüven. Van verschillende kanten wordt bedrijfsstenu geboden, doch onvermüdelük worden wü met dien steun gebonden aan diverse maatregelen. Ik denk hlerbü aan bletensteun, tarwesteun, crisis-varkenswet, crlsls-zulvelwet, consumptle- tnelkregellng enz. Nu wederom de eerste bespre kingen omtrent verplichte of onverplichte in krimping van den veestapel. Laat allen In kalmte en overleg uw oordeel gaan over dit onderwerp en moge spoedig de tijd aanbreken, dat wü van al die banden ver lost. wederom In vrüheid ons bedrüf kunnen uitoefenen. Want al die steun wetten, zü kunnen slechts baten ten deele en de knellende banden gaan steeds meer pün doen. De secretaris, Ir. W. j. M Dekker, las ver volgens het jaarverslag voor. Daaruit ontlee- nen we: De werkzaamheden van het bestuur concen treerden zich büna geheel op den buitengewo nen noodtoestand in de landbouwbedrüven. Het verslag somt vervolgens de tot stand ge komen crisiswetten op en bespreekt deze uit voerig. In zake de actie voor de noodlüdende hypo- theekboeren, aldus deelt het verslag mede, houdt het bestuur zich aan de plannen van de 3 Centrale landbouworganisaties. Steun aan deze categorie der bevolking is dringend nood- zakelük. Het bestuur heeft daarom in dezen zin enkele malen aangedrongen bü de cen trale landbouworganisatie, den N.B.T.B. Dan bespreekt het verslag die aangelegen heden, welke niet zoozeer in verband met de crisis staan, zooals de beweiding van den Wle- ringermeerpolder. afschaffing Hoogheemraad- schapslasten. P.E.N.- en P.W.N.-tarieven, ver laging smldskosten, het stichten van een lagere landbouwschool, het houden van landbouw- huishoudlngen, enz., enz. Het verslag eindigt ten slotte aldus: „Een jaa> vtm hard werken ligt achter <m» Op allerlei gebied is actie gevoerd en op veel punten zün goede resultaten bereikt. Maar het einddoel is nog lang niet bereikt. Het komende jaar zal nog meer van den L. T. B. elschen dan in 1932 het geval was. Waakzaamheid in vele opzichten blüft geboden. Van veel züden komen stoffelijke strevingen naar voren, welke strydlg zün met de beginselen van ons geloof. Laten wü daarom God bidden, dat Hü zün Heiligen Geest wil schenken aan alle verant woordelijke leiders en de kracht om de ellende in deze wereld te overwinnen. Maar daarnaast danken wü God voor alles, wat Hü in 1932 ons geschonken heeft.’ Tot bestuursleden werden bü acclamatie her kozen de heeren J. C. Paardekooper te Honse- lersdük en Joe. SJerps te Hem. Daarna kwamen de Ingekomen voorstellen In behandeling. De afdee.ing Bodegraven wees op de nood zakelijkheid tot oprichting van een R. K. Jon gen Boerenbond in het bisdom Haarlem. Het bestuur zal in deze richting blijven werken. Een afzonderlüke vereenlging mag niet worden op gericht. maar adsplranten kunnen worden aan genomen. De vergadering sprak zich In minderheid uit voor een stenografisch verslag van de vergade ringen De Kring Hoorn zou gaarne zien, dat het lid maatschap van da. standsorganlsatle verpiieh- tend zal worden gerteld voor leden van Kerk en Armbestuur. Het bestuur zegde nadere be sprekingen toe. Ook meende de vergadering, dat het lidmaat schap van den L.T.B. van huurders van kerk en armenland niet verplichtend is. De zaak zal bü het hoofdbestuur besproken worden, waarna eventueel in een audiëntie bü den blsschop dere uiteenzetting kan volgen. Getracht zal worden een Kring Lelden on te richten. Er ontspon zich een uitgebreide gedachten wisseling over een aantal voorstellen betreffen de inkrimping veestapel, invoer bultenlandsch vleesch en beperking productie-margarine. Het hoofdbestuur prae-advlseerde: 1. de Invoer van vleesch en zuivel dient tot het minimum te wordep beperkt; 3. de inkrimping van den Nederlandschen melkveestapel is noodzakelük; 3. de minst productieve melkkoeien enz. die nen te worden opgeruimd; 4. beperking van de margarlne-productie voor btnnenlandsch gebruik is in het belang van de goede uitvoering der Crisis-zuivéïwet. Uit de discussie bleek, dat zoowel voor- als tegenstanders van de al of niet verplichte be perking der veestapel aanwezig waren. Men wenschte echter allereerst een verbod van in voer van bultenlandsch vleesch en melk en sterke beperking van de inheemsche marga- rine-productle. Verschillende afdeellngen acht ten de werkloosheid, die ontstaat door de op heffing van de margarine-fabrieken minder ernstig dan die, welke ontstaat door inkrimping der melkveestapel. De voorzitter deelde mede, dat op een con crete vraag van een afdeellng het hoofdbestuur nooit een advies over de Inkrimping heeft uit gebracht, noch aan de Regeering, noch aan b.v. de Crisis-zulvelcentrale. Met algemeene stemmen werden het eerste en vierde prae-advies van het hoofdbestuur aanvaard. Het tweede werd met het derde samenge voegd en gewüzlgd in: De Inkrimping der Nederlandscbe melkvee stapel Is gewenscht, mits op geleidelüke wijze, waarbü de minst productieve dieren het eerst moeten worden opgeruimd. Tüdens de discussie was het Tweede Kamer lid, de heer O W. Kampschoër, algemeen voor zitter van den Ned. R. K. Boeren- en Tuinders- bond. ter vergadering gekomen en werd door den voorzitter verwelkomd. BI) de bespreking van de voorstellen van de afdeellngen Bodegraven, Schermer en Scher merhorn, betreffende de bescherming van hy- potheekboeren tegen executies, oefende de af deellng Noorden scherpe critiek op den hypo theekbanken uit en verzocht, onder applaus der vergadering, het hoofdbestuur dringend krach tige aandrang op de regeering uit te oefenen, opdat de executle-wet 1914 weer Ingevoerd zal worden. Desgevraagd deelde de heer Kampschoër me de. dat het hoofdbestuur van den ernst van den toestand der hypotheekboeren ten volle over tuigd is. De nieuwe regeering zal dan ook met den meesten spoed maatregelen voor de hypotheek boeren moeten uitvaardigen, aldus spr. De heer Kampschoër zegde toe, dat het hoofdbestuur den grootsten aandrang betreffende deze maat regelen op de regeering zal uitoefenen. Verschillende afdeellngen elschten op scherpe wüze onder applaus der vergadering afschaffing s Freddy Vrijdag was met Robbie en Topsy uit varen gegaan in een boot, toen hü een hrulnvisch in het water dacht te zien. Hü maakte een lus aan zün touw en gooide die over het dier, juist, toen het asm de oppervlakte v«n het water verscheen. „Wel, dat is geen brulnvisch," riep Robbie, „het lükt wel een groote zeeleeuw." .Het Is geen zeeleeuw," zel^e man, „het is een zee-olifant.’ nion en ik ben maar Jack Beel. maar ik ben evenveel waard als Jü, a)s het niet meer is. Je denkt dat Je nu als een hond kan behandelen, maar dat zal Je niet glad zitten. Hij was zichzelf niet meer meester en zün ware aard kwam boven. Het dunne laagje be schaving was verdwenen en Nancy zag hem als den echten zoon van den ouden Beel. Ze huiverde bü de gedachte, dat ze hem büna haar woord had gegeven. Deze man zou haar in de modder hebben gedrukt, de aanraking van zün ruwe vingers had haar genoeg gezegd. Nu wist ze hoe hü werkelük was en ze begreep dat een huwelijk met hem iets afschuwelüks zou zün geweest. Liever zou ze sterven dan met Jack Beel te trouwen. Zonder een woord te zeggen draaide ze zich om en vervolgde haar weg, maar de jonge Jack, razend van woede, gaf zich niet gewon nen. Neen liefje, zoo makkelük kom je er niet af! riep hü uit. - - En opnieuw sloeg hü zün arm om haar heen en probeerde haar te omhelzen, terwül het meisje wanhopig probeerde los te komen. Ik heb je en ik houd je. riep de ander, nu zullen we eens zien wie zün zin krijgt, een Trevanlon of een Beel, nu zal ik eens zien wat die hoogmoed van je waard is. en.... Hü kon den zin niet eindigen. Ga weg. ellendig beest! gilde hü. want John, de hond, was plotseling op hem afge sprongen en zette zün tanden in zün arm. De jongen liet haar los en Nancy vloog weg. Het noodlottig ja-woord lag op haar lippen. Onder den indruk van het oogenblik was ze be reid den jongeman haar ja-woord te geven. Maar plotseling kwam het beeld van John Trefry haar voor den geest. Ze dacht aan zijn gezicht toen hü in Mrs. Uren’s kamertje had gestaan, ze herdacht ieder woord dat hü had gezegd. Arme, onpractlsche, lieve John, die van haar was weggeloopen, omdat hü haar niet wilde vragen waarnaar zün hart verlangde en die toch een gentleman was tot in de toppen van zün vingers. John zou wel nooit succes hebben in zün werk en altüd arm blüven, zooals nu. Kom nu. drong Jack aan. beloof het me, Nancy. Nader bericht men ons: De ontp'.pfflngsramp. die gistermorgen te om streeks elf uur heeft plaats gehad in het pand van de firma Brocades en Stheeman aan de Boompjes te Rotterdam heeft een feilen brand tot gevolg gehad. Een groot aantal kantoorbedienden en arbei ders. dat In het pand werkzaam was, werd door de explosie opgeschrikt. Door een overhaaste vlucht moest men zich voor de vlammen in veiligheid stellen. Velen konden de trappen niet meer af en zü moesten zich van de eerste, tweede en derde verdieping, langs de goten, aan de achterzüde van het pand naar beneden la ten zakken. De ontploffing heeft tengevolge gehad, dat dertien personen gewond werden. Negen hen moesten naar het ziekenhuis aan den Cool slngel gebracht worden. Drie van deze per sonen waren zwaar gewond. Het zün de 59- jarige M. A- Willems, wonende Boezemslngel, Rotterdam, de 25-jerige P. Zwank uit IJssel- monde en de 23-jarige J. L. Woensdregt uit de Rhelnvisch Felthstraat te Rotterdam. Deze drie personen hebben brandwonden in den tweeden en derden graad aan armen en hoofa bekomen. Opnieuw was se in tweestrijd. Ze behoorde tot die vrouwen, die *n bijzonder goeden smaak bezitten, die van mooie meubels en artistieke dingen houden, ze wist hoe heerlük het was over veel geld te beschikken en alles voor het oude huls te koopen om het in zün vroegere glorie in te richten.... Waarom zei ze niet ja? De laatste twee jaar had ze in een moderne handelsstad geleefd, waar oude namen geen waarde hadden. Natuurlijk moest zü haar trots overboord gooien, maar zou ze er geen vergoe ding voor krijgen? En als zü huwde met dezen flinken boer zou ze de belofte aan haar vader vervullen en het liefste terugkrijgen in haar bezit.... Zeg dat eene woord, Nancy, smeekte Jonge Jack, voor de eerste maal het woord ..Miss” vergetend. Toe, zeg dat eene woord toch.... Jongen, en het werd haar tegelük duidelijk, dat ze John Trefry, al zou hü nooit een cent be zitten, lief had. dat hü de eenlge was, wiens vrouw ze wilde zün. Daarom leek Jack Beels aanwezigheid haar plotseling Iets afsenuwe- lyks en zün llefkoozing een beleediglng. Hoe durf Je? riep ze uit. met welk recht noem je me bü mijn naam? Hoe durf je mü aan te raken? Jü, Jü. Jü! Ze sprak zooals een Trevanion uit vroegere dagen tot een stalknecht gesproken zou heb ben. Elk van haar gebaren getuigde dat ze hem haatte. Jonge Jack voelde het, hü zag hoe ze hem aankeek, hü begreep haar houding. Kom nu, vergoelükte hü, ik bedoelde er niets kwaads mee.... En in elk geval heb je me aangemoedigd. Aangemoedigd? Ik?! Jou aanmoedigen? Ja. mü! riep jonge Jack uit. die zün zelf- oeheersching verloor, denk je niet dat ik niet begreep waarom je bent gekomen? Laat me alleen! riep het meisje uit. Ga van me weg voor ik je er toe dwing. Mü dwingen? lachte de jonge kerel, spot tend, woedend door haar plotselinge verande ring, dat wil ik wel eens zien! Ik sta hier op mün eigen grond, den grond dien jü met al je trots niet kon behouden. Weet Je wel dat ik hier de baas over je ben? Ga weg! riep het meisje uit. en veront reinig de lucht niet door je aanwezigheid. Verontreinigen! Dat moet je me nog eens durven zeggen. Denk je dat ik dat allemaal van je wil afwachten? Jjj bent Nancy Treva- DINGERDI8 wil met de R. K. afwachtende houding aannemen, totdat het rapport van B. en W. verscheneh is. Spr. merkt echter op, dat het prikkeldraad op sommige plaatsen, o. a. in het Blangenlaantje, te dicht aan den weg is aangebracht. Mevr. DEKKER acht het aanleggen van mulle zandpaden juist een oorzaak van schade aan het natuurschoon; men gaat juist naast die paden loopen, met het gevolg, dat het pad steeds breeder wordt. De heer MAC-DONALD Is persoonlijk meer malen getuige geweest van de ravage, door de padvinders aangebracht. Daarom acht spr. maatregelen noodig. Wanneer zü duinhellingen op- en afgaan, wordt inderdaad schade aangebracht. De heer VOUTE noemt het natuurreservaat de attractie voor Bergen, dat daaraan zün bloei dankt. Zooals elk pension enz. heeft ook Bergen na het seizoen schade ondervonden, die dan hersteld wordt. Spr. geeft in oyerweging het denkbeeld om de duinen te bebosschen. De VOORZITTER wijst op het toenemende bezoek in de duinen; het gaat echter te ver met wandaden; er warden tenten opgeslagen enz. Het is niet de bedoeling om streng op te tre den, maar opgetreden moet er worden. Epr. stelt echter voor de zaak grondig te on derzoeken en ook den houtvester te hooren. Dr. HEMELRIJK vraagt den veldwachter de instructie te geven, in het bosch de vrüheid te geven en alleen dan krachtdadig op te treden. als de duinhellingen gevaar loopen. i voor d<

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10