Toekomstige handelspolitiek Laat Uw kind jGEZONDHEID 1 NQQR. DEN VOLKENBOND DRINKEN" Geduld en vertrouwen k 'i 1 JZfe 3*are£ der 'Dranken, L\Wo RICHTLIJNEN VOOR DE NIEUWE REGEER1NG WOENSDAG 17 MEI Doel der bijeenkomst Prof. dr. ir. H. Gelissen Rede H. Hermans tuinbouw I HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW Bestuursvergadering Op Woensdag 19 Juli a.s. Prof. dr. H. Kaag i Wenschen tan verschillende industrieën Wat de vier R. K. sociale organisaties willen CONCOURS HIPPIQUE TE HOOFDDORP V Belangrijke vergadering in de Residentie Middenstand en econo mische politiek Toegepast natuurweten schappelijk onderzoek en de industrie Geef het Hero „Perl". Zooveel als het lust, 't Is zoo goed voor haar. Maar verwar „Perl" nooit met an dere dranken - wat voor kleur of smaak daar ook aan gegeven is. Eén kleur en één smaak zijn slechts lijm zuiver en echt, n.l. de natuurlijke! Dat vindt U in Hero „Perl", een zuiver Natuurproduct. Vloeibaar Hollandsdh fruit. Drink het tegen dorst - voor gezondheid - aan tafel - of als U uit bent, maar let er op dat „Perl" is, de drank van goud - voor jong en oud. Onze land- en Crisisinvoerwet en handels politiek WAARSCHIWING A’ A i i ‘i Sa JAN HOEK te de de Het dagelljksch bestuur van de Holl. Mij. van vergaderde ander leiding van dr. leg, dat plaats heeft tusschen onze en de Engelsche katoenindustrie, wier belangen paral lel gaan. L’ I 2. 3. het een de ge- Naar wij vernemen is de datum voor het te Hoofddorp te houden concours-hipplque van de vereeniglng „Vooruit" thans vastgesteld en bepaald op Woensdag 10 Juli. Hierna werd aan vertegenwoordigers van ver schillende takken van industrie en handel ge legenheid gegeven tot het maken van enkele korte opmerkingen om hun speciale wenschen en grieven kenbaar te maken. Achtereenvolgens deden zich hooren. het waren even zoovele noodkreten, vertegenwoor digers van de wollenstoffen-industrle, glas- en aardewerklndustrle. metaalindustrie, pluimvee teelt, tapijtindustrie, zuivelindustrie, baksteen industrie. leerindustrie en waschlndustrie. Na een kort dankwoord door den voorzitter werd de vergadering gesloten. Spr. wees er op. dat de ervaring met de Crisis invoerwet geleerd heeft, dat men den invoer kan beperken en de werkgelegenheid verruimen, zon der dat prjjsverhooging daarvan het gevolg be hoeft te zijn. Degenen, die op prijsverhooging hebben gespeculeerd, zjjn bedrogen uitgekomen. De Crisisinvoerwet heeft eer prjjsdrukkend dan prijsverhoogend gewerkt, vooral in den detail handel. Deze wet past echter niet meer voor de huidige omstandigheden, zij was echter een lo gische maatregel in den tijd van verwarring einde 1938. Zfj is defensief geaard, terwijl thans de tijd rijp is voor een ander type maatregelen, n.l. maatregelen van positieven opbouw en aan passing aan de tijdsomstandigheden. Op den duur is het groote bezwaar van de Crisisinvoerwet voor den handel, dat zij verstar- 1 rend werkt, oa op de keuze van importeurs, voor de industrie levert zij het bezwaar op. dat zij zich niet voldoende aan bijzondere omstan digheden aanpast, b.v. in verband met den nood zakelijk gebleken ombouw van bepaalde indu strieën, w.o. de Twentsche textielindustrie, die steun behoeft bij haar ombouw voor andere pro ductie. De Crisisinvoerwet bezit daarvoor niet de noo, dige soepelheid. Zoo is om. als aanvulling voor dezen tijd noodig heffing van Invoerrechten. On ze handel en industrie zitten dogmatisch vast aan den vrijhandel en daarom heeft men in ons land in 1932 niet van invoerrechten willen weten. Spr. is van meening. dat we hier moeten komen tot landen-contingenteering, maximum alleen ten opzichte van die landen, waarmede we con tracten van meestbegunstlging hebben gesloten. Verkeerd achtte spr. het te streven naar inter nationalen vrijhandel; hij geloofde niet, dat dit is na te streven, het .is ondenkbaar, dat nieuwe landen, die hun industrie door protectionistische maatregelen hebben gestimuleerd, deze protectie zullen loslaten. Spr. verwees naar Engeland, dat aan bepaalde industrieën garanties voor een ze ker aantal Jaren heeft gegeven, om in haar peri ode van ombouw rust en zekerheid aan die in- dustriëeh te verzekeren. Voor wat ons land betreft, achtte spr. belang- •rijke veranderingen noodig in de structuur van de industrie. Al is volgens spr. internationale vrijhandel niet na te streven, daarom moet men toch streven naar verbetering van het Internationale verkeer. Het is een eisch van realistische politiek om te komen tot een geordend internationaal verkeer geljjk in het Britsche Imperium het geval is. Spr. zette uiteen, dat er twee wegen zijn om te komen tot een geordend internationaal ver keer, n.L via internationale kartels en trusts met 5 als basis nationale kartels of via de handels politiek. Nu bestaat er verband tusschen han delspolitiek en economische politiek en tusschen deze en de valuta-politiek. Elke aanval op onze nationale valuta-politiek moet worden afgesla gen; dit neemt niet weg. dat er een valuta- vraagstuk blijft bestaan. Onverstandig is het daarvoor de oogen te sluiten. De Vereenigde Sta ten hebben bewust den dollar laten vallen; Enge land heeft bewust het herstel van het pond sterling voorkomen. Dit heeft ook zijn conse- Volstaan wij, om niet al te uitvoerig te worden, voor wat het Permanent Hof van Internationale Justitie en het Internatio naal Arbeids-Bureau betreft, alleen maar met de vermelding, dan blijft de Volken bond nog altijd een middelpunt van In ternationaal leven en werken. Landen die voor den afgrond van hun flnancleelen ondergang stonden zjjn en worden door de bemiddeling van den Volkenbond, ge- Hierna was het woord aan prof. dr. Ir. H. Gelissen Maastricht)hoogleeraar aan de H.K. Handelshoogeschool te Tilburg, die een korte inleiding hield over toegepast natuurweten schappelijk onderzoek en de beteekenis daarvan voor onze industrie, alsmede voor de mogelijk heid tot werkverruiming. Na een definitie te hebben gegeven van de natuurwetenschap merkte spr. op, dat onder toegepaste natuurwetenschap moet worden ver staan de natuurwetenschap, die beoefend wordt ter wille van voor den mensch nuttige toe passingen er daarbij op wijzend, dat bijna al onze industrieele procédés óf van natuurkun digen óf van scheikundigen aard zijn. Met enkele voorbeelden toonde spr. aan de resultaten op het gebied van toegepaste natuur wetenschap verkregen en stelde de vraag wat er nu in ons land is gedaan om die resultaten dienstbaar te maken aan de industrie. Op 30 Juni 1923 werd door den minister van Onderwijs en den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een commissie ingesteld, welke onder voorzitterschap van prof. Went reeds in Februari 1925 een rapport uitbracht De heer mr. M. F. L. Steenberghe (Goirle), voorzitter van de Alg. R.K. Werkgeversvereenl- ging, wees op het groote gevaar voor ons land van de internationale financleele conferentie in Londen.' Hg herinnerde er aan. dat reeds in 1926 het spelletje van internationale econo mische conferenties is begonnen en dat we nu al zeven Jaren op de resultaten dier conferenties zitten te wachten. Illusies ten opzichte van Lon den hebben we ons volgens spr. niet te maken. Gepropageerd is, dat we ons moeten aansluiten bij een douane-bestand, waartoe het initiatief is genomen door Amerika, dat zelf echter ge weldige invoerrechten heft. Wat de te voeren handelspolitiek betreft, kon spr. zich aansluiten bij het betoog van prof. Kaag, die echter naar spr's. meening de con- tingenteering te veel in den hoek heeft geduwd. Spr. meende, dat voor verschillende industrieën contingenteering behouden moet blijven, omdat wij niet te redden zijn door tarievenpolitiek. We moeten komen tot een vrijer verkeer tus schen verschillende landen door een weder- keerigheidspolltlek. Zooals onze handelspolitiek thans gevoerd wordt heeft men in het buiten land daarvoor niets anders over dan een schouderophalen en wordt ze niet begrepen (daverend applaus). Wjj hebben noodig een regeering, die op een bepaald oogenblik achter onze industrie gaat staan, in welk verband spr. wees op het over- vormd door de vier groote landelijke R.K. soci ale organisaties, met name Alg. R.K. Werkge versvereniging. R. K. Werkliedenverbond in Nederland, Ned. R. K. Middenstandsbond en Kath. Ned. Boeren- Tuindersbond. In hotel „De Twee Steden’’ aan Buitenhof te ’s-Gravenhage werd Vrijdag bijeenkomst gehouden, uitgeschreven door Crisiscommissie uit den Raad van Overleg, De heer mr. H. van Haastert (Den Haag), secretaris van den Kath. Ned. Bceren, en Tuin dersbond, was de laatste Inleider. Hf) besprak den ernstigen noodtoestand in onzen land- en tuinbouw, welke enorm belang heeft bij den export, die thans evenwel vrijwel niets meer te beteekenen heeft. Daarom zal de nieuwe regeering, waarin die van thans daarin veel tekort is geschoten, alles moeten doen om den export van onze land- en tuinbouwproduc ten te bevorderen. In verband met het feit, dat het verdrag met Duitschland op 31 Dec. a s. afloopt, zal de regeering zich de noodige be voegdheden moeten verzekeren, opdat onze dele gatie. die straks naar Berlijn gaat, daar niet met leege handen komt. Tot deze vergadering waren uitgenoodigd vertegenwoordigers van de R. K. Pers, mede met de bedoeling een gewenscht contact te vormen tusschen genoemde Crisiscommissie en de R.K. Pers, om laatstgenoemde geregeld op de hoogte te houden van de wenschen van genoemde orga nisaties met betrekking tot de te voeren han delspolitiek en deze eventueel door publicatie onder de aandacht van het volk te brengen. Het doel dezer hoogst belangrijke vergadering was door sprekers namens de vier organisaties voornoemde richtlijnen te doen aangeven voor de nieuwe regeering, om daarmede rekening te hou den bij de in de naaste toekomst te volgen han delspolitiek. Een en ander werd nader uiteengezet door den voorzitter dezer vergadering de heer C. J. G. Struycker (Den Haag), die in zijn Inleidend tevens met sterk sprekende cijfers aan de offi- cieele statistieken ontleend, duidelijk aantoonde den geweldigen teruggang van den export, waarop onze Industrie en onze land- en tuinbouw voor een groot deel zijn aangewezen en in verband daarmede de dringende noodzakelijkheid be pleitte, dat door de nieuwe regeering een andere handelspolitiek wordt gevolgd en tijdig afdoende maatregelen worden genomen om ons land voor economischen ondergang te behoeden. Hierna gaf de voorzitter het woord aan Prof. Dr. H. Kaag, hoogleeraar aan de R.K. Handels hoogeschool te Tilburg, ter bespreking van quenties voor het economisch herstel van Neder land. Handhaven wij bewust onzen gouden stan daard op de oude basis, .dan heeft dit voor ons land belangrijke consequenties. In dezen tijd is het goed om optimistisch te zijn en bewust van eigen kracht. Het is verkeerd onze politiek in te stellen alleen op behoud van wat we hebben. Onze Industrie is goed geoutil leerd, onze kapitaalskracht is groot, in'lndië heb ben we een houdbaar bezit. Dat zijn onze groote hulpmiddelen. (Luid applaus). een zedelijk middenpunt der wereld waar zij die de verantwoordingen dragen voor de landen en de volken- die hen afvaar digen, moeten trachten zoo veel mogelljk in vriendschappelijk overleg te komen tot de regeling van alle internationale vraag stukken. Zij hebben daarbij niet alleen niet den plicht, maar missen zelfs het recht om afstand te doen van de daad werkelijke belangen der volken en der lan den die zij vertegenwoordigen. De Volken bond is het tegengestelde van een of andere socialistische Internationale. De staten die den Volkenbond vormen, blijven in den Volkenbond souvereln. Pogingen om het gezag van den Volkenbond aan de staten op te leggen door den Volkenbond te bewapenen, zijn zelfs tot zekere hoogte strijdig met de Volkenbondsgedachte. Want zooal niet in theorie, in practijk zou een goed georganiseerd en bruikbaar Volken- bondsleger onder de bevelen staan van den staat of de groep van staten die zich in den Volkenbond een overwegende positie veroverd had. En men vergete ook niet de keerzijde der medaille te bekijken. Toegegeven dat de Volkenbond in de loopende internatio nale aangelegenheden niet op afdoende wijze heeft kunnen ingrijpen, wat zou er geworden zijn van een vraagstuk als dat der „Oleichberechtigung" bijvoorbeeld, wanneer de kanselarijen het zoo ze dit wilden, zonder eenlgen drang der open bare meening, hadden moeten oplossen? Alleen het feit dat vrijwel alle Ministers van Buitenlandsche Zaken van vrijwel alle landen der wereld enkele malen per Jaar de wereld zien, niet door de tele grammen hunner gezanten in het buiten land of door de archiefstukken welke hun ambtenaren aan hen voorleggen, maar door hun eigen oogen, wettigt het bestaan van den Volkenbond. zette spr. uiteen de wenscheljjkheid van het verrichten van een marktanalyse. Daartoe zal naar Llmburg’s voorbeeld in elke provincie een economisch-technologisch Instituut dienen worden opgericht, dat zooveel mogelijk economlsch-technologlsche belangen van provincie, waarvoor het in net leven is ge roepen, zal behartigen. De provincies moeten met elkaar overleg plegen, hetgeen zou kunnen geschieden doordat elke provincie naar een in het leven te roepen Ned. economlsch-technolo- gischen raad de directeuren van bedoelde in stituten en één of meer leden van den raad van bestuur van het instituut afvaardigt. Deze zullen de verschillende in hun provincies naar voren komende kwesties met elkander be spreken en er zooveel mogelijk voor zorgen, dat noch de belangen van een Industrie aan een provincie, noch de belangen van het land aan die van een provincie worden opgeofferd. Deze Ned. economlsch-technologlsche raad, op de aangegeven wijze samengesteld, moet nu het Instituut zijn, dat overleg pleegt met de centrale organisatie voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek, door de wet. die dit onderzoek regelt, in het leven geroepen. Op deze wfjze kan men het best de behoefte der Industrie leeren kennen en schept men dus de mogelijkheid deze behoefte op de beste wijze te bevredigen. Vervolgens behandelde spr. de projecten welke er in ons land voor behandeling rijp zijn er daarbij op wijzend, dat men behalve op be hoeftebevrediging bij het oplichten van nieuwe industrieën ook moet denken aan een zoo gun stig mogelijke beïnvloeding onzer handelsbalans. In dit verband vestigde spr. de aandacht op het feit, dat Nederland rijk is aan energie. In de provincie Limburg treffen wij tot op een diepte van 1200 Meter 2650 millioen ton kolen aan, terwijl in den Oelderschen Achter hoek no» 450 millioen ton aanwezig is. Daar naast zal in Limburg, na de voltooiing van het Julianakanaal de mogelijkheid bestaan om, door middel van waterkracht, in totaal ca. 80 mil lioen kWh op te wekken. Aangezien ons land arm is aan grondstoffen en deze dus in het buitenland dient te koopen, krijgt het bij de ontwikkeling van energie intensieve bedrijven, dit zijn industrieën, waar bij een deel der grondstoffen vervangen wordt door energie, minder schulden aan het buiten land. waardoor de handelsbalans gunstig be ïnvloed Wordt. Wij kunnen echter slechts tot de vestiging van dergelijke industrieën overgaan, nadat er voor gezorgd is. dat de nieuwe industrieën in de op dit gebied bestaande trusts en kartels worden opgenomen of nadat de regeering zich achter deze industrieën plaatst door haar tjjdelljk de helpende hand te bieden, hetgeen kan geschieden doordat de regeering bepaalde garanties op zich neemt, door invoering van differentieele invoerrechten, alsmede door, wat men in Duitschland noemt, het statuut der ..Genehmigung” voor industrievestiging in het leven te roepen. Tenslotte wees spr. er op. dat onze handels politiek een actieve zal moeten zijn en dat de natuurwetenschap van ons land kan en moet strijden in de voorste gelederen van ons han delspolitieke front (luid applaus). Als tweede inleider was aangezocht het 2de Kamerlid Henri Hermans (Den Haag), die me dedeelde aanvankelijk van plan te zijn geweest een korte samenvatting te geven van zijn rede getiteld „Vraagstukken van Handelspolitiek”, uitgesproken in de buitengewone vergadering van het R. K. Werkliedenverbond op 6 Maart j.l. gehouden. Nu deze rede Juist in druk was verschenen en ter vergadering rondgedeeld, meende de heer Hermans daarnaar te kunnen verwijzen en zag hjj verder van het woord af. over de maatregelen, waardoor en den vorm in welken het toegepast natuurwetenschapi>elljk onderzoek hier te lande in hoogere Mate dienst baar kan worden gemaakt aan het algemeeii belang. Uit dit rapport werd, met de noodige ver traging, in October 1930 geboren de Wet tot regeling van het toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek, bij welke wet een Centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek in het leven is geroepen, die tot taak heeft tq bevorderen, dat dit onderzoek op de doelmatigste wijze dienstbaar gemaakt wordt aan het algeitneen belang. Deze centrale organisatie bestaat voor de helft uit economisch onderlegden, voor de andere helft uit deskundigen op natuurwetenschappe lijk gebied. Natuurwetenschappelijk en toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek worden in Neder land, behalve door talrijke particulieren, ver richt in onze Unlvrfsiteitslaboratoria. Keurings diensten, Rljksproefstatlons. contrölestations en laboratoria voor researchwerk. Daarnaast heb ben sommige groote industrieën waarbij met eere de Philips’ fabrieken genoemd mogen wor den buitengewoon goed geoutilleerde labora toria voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek. Ook zijn er naast deze Rijks- en semi-overheldsinstltuten en naast de laboratoria der particuliere industrie tevens verschillende instellingen en stichtingen in ons land, die zich eveneens het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek tot taak stellen, o.a. het Economisch Technologisch Instituut gevormd bjj de RK. Handelshoogeschool. De vraag beantwoordend van welke beteeke nis de toegepaste natuurwetenschap is voor de industrie, splitste spr. het antwoord op deze vraag in drie deelen en wel in: de beteekenis voor den werkgever; de beteekenis voor den werknemer en de beteekenis voor de Industrie als ge heel en uiteindelljk voor de voor een land te voeren handelspolitiek. Voor den ondernemer bepaalt de toegepaste natuurwetenschap o.m. de economische constel latie zjjner industrie. Zjj is oorzaak, dat een steeds grooter gedeelte van de productie via de machinalisatie voor rekening van het kapi taal komt, hetgeen belangrijke verschuivingen in den kostprijs en arbeidsverhoudingen geeft. Zij leidt, althans kan leiden, tot massaproductie. De kostprijs van een product is samengesteld uit kapitaalslasten, grondstoffen en loonen. De toegepaste natuurwetenschap is oorzaak, dat de verhouding kapitaalslasten en loonen zich wij zigt in de richting kapitaalslasten. Het gevolg hiervan is een neiging naar kapltaalintensiviteit der industrie, waardoor echter ook weer het risico (investatie risico) van den ondernemer grooter wordt, waardoor tevens een meer specu latie! element dan het sljjtagecjjfer den af- schrflvingsfactor gaat beheerschen. Wat betreft de beteekenis van de toegepaste natuurwetenschap, indien door economen en politici goed gehanteerd, voor den werknemer, wees spr. er op, dat indien men voldoende reali seert, dat daar, waar het intellect het werk verricht, de hand dit niet, of althans in min dere mate behoeft te doen, de intrede der toe gepaste natuurwetenschap in het bedrijf voor den werknemer korteren werktijd kan be teekenen. De lagere kostprijs, ontstaan door invoering der machine komt meestal, dank zjj den ondër- Ilngen concurrentiestrijd, ten goede aan den consument. Een dergelijke kostprijsverlaging kan alleen ontstaan, indien het totaal van het aan arbeidsloon betaalde bedrag meer verlaagd wordt dan de vermeerdering van vaste lasten, ontstaan door Invoering der machine bedraagt. Indien men nu echter dit verschil niet reali seert, teneinde een hoogere winst te krijgen of om een lageren kostprijs te ^bereiken, maar om den mensch, en in dit geval den arbeider, een korteren werktijd te bezorgen, behoeft invoering der resultaten van toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek via machines of verbeteringen van bestaande procédé’s niet tot technologische werkloosheid te leiden. Kan dus de toegepaste natuurwetenschap den handarbeider de zegeningen van den denker in den vorm van korteren werktijd ten goede doen komen, dit wat betreft de bestaande indus trieën, daarnaast kunnen de resultaten van het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek leiden, zooals zij dit ook reeds gedaan hebben, tot oprichting van nieuwe industrieën, waarin weer arbeiders werk kunnen vinden, wat spr nader üiteenzette. Zaak is, dat de wetenschap de industrie beter leert kennen, terwijl de Industrie de weten schap meer moet leeren apprecieeren. Uitvoerig holpen. Nationale minderheden staan on der de bescherming van den Volkenbond. Het is de Volkenbond die door middel van het stelsel der mandaten achterlijke volken tracht op te voeren tot het peil van onze beschaving. De Volkenbond is de grootste centrale van internatlon. strijd tegen den handel in blanke slavinnen, In verdooven- de middelert, in slaven. De Volkenberg werkt voor Internationale overeenkomsten op het gebied van luchtvaart, zeevaart, volksgezondheid, wetenschappelijke samen werking. Wanneq» vandaag aan den dag de Volkenbond ontbonden werd, zouden er binnen een Jaar tal van instellingen ontstaan die het niet-politlek werk van den Volkenbond moesten overnemen. Want ons internationaal leven is zoo nauw aan den Volkenbond verbonden en de Volken bond is zoo zeer in ons Internationaal le ven vergroeid, dat dit internationale leven in zijn huldigen vorm zonder den Volken bond of een plaatsvervanger daarvan on denkbaar ware. Wanneer de Volkenbond echter geheel beantwoorden wil aan de gedachte waaruit hjj ontsproten is, zal hij ook op politiek terrein met meer succes moeten kunnen optreden dan tot nu toe het geval is. Op dat het daartoe kome, is er echter geduld noodig. De Volkenbond is nog jong en hoe voortdurend hij ook in de weinige Jaren van zijn bestaan zocht naar de manier waarop in de plaats van „de stoffelijke kracht der wapenen de zedelijke macht van het recht” gesteld kan worden, hij heeft die manier nog niet gevonden. Er is geduld noodig! En niet alleen geduld, doch ook vertrou wen. De zedelijke macht van den Volken bond is even groot of klein als het aantal wereldburgers dat in hem gelooft. Zooals een Minister in den Volkenbond niets uit richten kan wanneer hij zich daar verlaten weet door de ojienbare meening van zijn land, zoo kan hjj ook niets tegen den wil van den Volkenbond doen, wanneer hij weet dat achter dien wil van samenwer king en vriendschappelijk overleg de wil staat van het volk dat hij vertegenwoor digt. Degenen die van den Volkenbond eerst daden verlangen voor zij hem hun vertrou wen schenken, zijn te vergelijken met de aspirant-deelnemers aan een groote onder neming die eerst een balans willen zien met groote winst, voor zij er toe besluiten het maatschappelijk kapitaal der onder neming te storten. Hic et nunc zijn wij dus voor uitbreiding van het handelspolitiek arsenaal der regpering. De handeldrijvende middenstand heeft tot taak zoo goed en goedkoop mogelljk In te koopen, teneinde het publiek zoo goed en goed koop mogelijk te bedienen. Dat brengt mee. dat hij vrij moet kunnen koopen, waar hij wil en bezwaar moet maken tegen onnoodige handels- belemmeringen. Maar daarnaast staat, dat hij inkoopt om weer te kunnen verkoopen en dat hij, wanneer hij niet verkoopen kan er niets aan heeft, overal vrij zijn inkoopen te kunnen doen. Langs dezen weg moet hij ook tot de conclusie komen, dat het vaak voor hem beter is Ned. fabrikaat te koopen en daardoor arbeiders aan het werk te zetten, die straks als koopers aan de markt komen. Steun aan de Ned. industrie en aan den Ned. land- en tuinbouw beteekent dus steun aan den middenstand. Ook rechtstreeks zal hulp geboden moeten worden om te voorkomen, dat talrijke onder nemingen, die overigens gezond en levensvat baar zijn, het leven zouden moeten laten. Hulp in den vorm van credletsteun, waarom reeds bfj herhaling aan de regeering is gevraagd TTT ij herhalen; men staart zich te VV veel dood op de politiek. De poli- tiek welke zooal niet door, dan toch in den Volkenbond bedreven wordt, is slechts een betrekkelijk klein deel van zijn den dag van den 18den Mei terecht als den dag van den Volkenbond vieren, heb ben dit voordeel dat ook hun grootste tegenstanders, zij het desnoods alleen maar bij gebrek aan beter, geen werkelijke vijanden van den Volkenbond kunnen wezen. Maar dat neemt niet weg dat het nog steeds een ontzagwekkend stuk werk is om liefde en geestdrift voor den Vol kenbond te kweeken en een algemeen ver trouwen in den Volkenbond te vestigen. Want tusschen het nog te geringe aantal der ware Volkenbondsvrlenden en de zeer kleine groep van hen die zich van de on uitvoerbaarheid der Volkenbondsgedachte overtuigd achten, staat de ontelbare me nigte der onverschilligen. En deze onver schilligen zouden het Instituut van Genève juist noodlottig kunnen wezen, daar zij de twijfelaars in hun twijfel versterken en de daadkracht der Volkenbondsvrlenden verlammen. Men staart zich te veel dood op de po- litiek. China is door Japan aangevallen en de Volkenbond heeft den Japanschen veroveraar niet van den Chineeschen bo dem weten te verdrijven. De volkeren vragen nu ontwapening en na vijftien maanden confereeren Is er nog niet één man en nog niet één cent op de nationale bewapeningen bezuinigd. Vijf Zuld-Amerlkaansche repu blieken zijn er in verkapten of openlijken staat van oorlog. En dit zijn dan nog maar de voornaamste grieven die den laatsten tijd tegen den Volkenbond worden geult. Wij zullen hier niet trachten aan te toonen dat de bemoeiingen van den Vol kenbond voor wat betreft de Ontwapenings conferentie, het conflict in het Verre Oos ten, Leticia en den Gran Chaco, een groot succes of zelfs maar afdoende waren. Maar toch meenen wij dat degenen die zich zonder meer over den Volkenbond onte vreden verklaren, omdat de genoemde in ternationaal politieke vraagstukken te Genève niet werden opgelost, in zoo verxf 'werkzaamheden, ongelijk hebben, dat zij de Volkenbonds gedachte verkeerd uitleggen. De taak van den Volkenbond kan geen andere zijn dan, wat Benedictus XV r.n. in de Vredes-Nota van 1 Augustus 1917 noem de: de stoffelijke kracht der wapenen te vervangen door de zedelijke macht van het recht. De Volkenbond is geen staat boven de staten die oppermachtig regeert over volken en landen. De Volkenbond is Hero is een zuiver Na t u u rpr o- duct. zonder eenige chemische toevoeging. De gouden kleur en de zuivere, frisse he smaak zijn er door de natuur aan gegeven. Hero ^Perl" bevat geen alcohol. Het Tweede Kamerlid mr. J. v. Hellenberg Hu bar (Rijswijk), directeur van het Nationaal Hanzebureau. wees er allereerst op, dat de wel- vaartspositie van den middenstand vrijwel ge heel afhankelijk is van de welvaartspositie van de industrie en van den landbouw. Mén kan den middenstand niet beter helpen dan met maatregelen, welke het effect hebben, dat industrie en landbouw volop loanend werk hebben. Volop loonend werk is in Nederland alleen mogelljk, indien wjj beduidende hoeveel heden kunnen exporteeren. Voor onze welvaart Is een flinke export con ditio sine qua non. Waar het buitenland door allerlei maatregelen onzen export belemmert en ónmogelijk maakt, moeten wij op onze beurt de binnenlandsche markt meer sluiten voor het buitenland, eener- zljds om de werkgelegenheid hier te lande niet geheel te vernietigen, anderzijds om daardoor een wapen in de hand te hebben, waarmee we het buitenland tot reden zouden kunnen bren gen. Autarkie heeft op zich zelf voor ons geen enkele aanlokkelijkheid. ■j-'w e mlllioenen leden der drie-en- 1 veertig nationale vereeniglngen die bij de internationale unie van Vol- kenbondsvrienden zjjn aangesloten, vieren den dag van den 18en Mei als den dag van den Volkenbond. Het is geen toeval dat Juist die datum gekozen werd, want den 18en Mei 1899 werd de eerste Haagsche Vredes-Confe- rentie geopend. Over het lot dier confe rentie en dat van haar opvolgster, wordt zeer zeker verschillend geoordeeld. En vooral wanneer men thans nog eens terug blikt naar de beide Haagsche Vredes conferenties en men zi«t dan tusschen onze dagen en het laatste jaar der vorige eeuw het vuur en den rook van den wereld oorlog, dan is een blije geestdrift erger dan overmoedig, een dwaasheid. Maar dat er jaren en Jaren lang noest voor een ge dachte gewerkt wordt, zonder dat men er in slaagt die gedachte te verwezenlijken, bewijst nog niet dat de gedachte verkeerd is of dat zij niet verwezenlijkt kan wor den. Dat er in 1899 zes-en-twintig regee- ringen waren die een vertegenwoordiger naar Den Haag zonden met het doel, een zoodanig stelsel van internationale recht spraak en vriendschappelijk overleg te ontwerpen dat de oorlog die veertig eeuwen lang de eenige vorm van internationale justitie was, zooal niet geheel zou worden uitgebannen, dan toch zooveel mogelijk als normaal verschijnsel zou verdwijnen; en dat er voor het eerst een conferentie van diplomaten kon worden belegd die zich met dit vraagstuk bezig hielden, zijn feiten die verdienen met gulden letters ge boekstaafd te worden in de geschiedenis van onzen tijd. De Haagsche Conferenties hebben in de betrekkingen tusschen de Staten een nieuw tijdperk ingeluid. Wat zjj de spottende en ongeloovlge wereld als een ideaal durfden voorhouden, moest die zelfde wereld minder dan twintig Jaren later als een noodzaak aannemen. De Haagsche Conferenties hebben er het hunne toe bijgedragen dat de wegen thans gebaand zijn die leiden van de hoofdsteden der landen naar den oever van het Léman-meer. De vrienden van den Volkenbond die Landbouw Lovink. Als inleider ter algemeene vergadering van het punt „De positie der veehouderij” werd aangewezen de heer K. Kuiper, voorzitter van de crisis veeteelt- en zuivelcommissle. Besloten werd, den beer Buchman. regeerings-commis- saris voor de uitvoering der crislszulvelwet, in de eerstvolgende hoofdbestuurs-vergadering uit te noodlgen. Op deze vergadering zal nader worden be sproken in welken geest aan de algemeene V»r- gadering geadviseerd zal worden, omtrent het houdbaar maken van den toestand in den land bouw, zoowel voor veehouders als akkerbou wers. Gehoopt werd, dat dan het rapport bekend zal zijn van de commissie van het Kon. Ned. Landbouw-Comité, welke over verhooging der graanprijzen en het scheuren van grasland zal advisee ren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5