ONS BLAD Amerika niet meer neutraal Verklaring van Norman Davis Tusschen twee Eroeder-volken I I heden Hitler bij de vloot- manoeuvres Het kabinet-Coli jn I Japanners 3 KM. Peking van |g 1 Het nieuws van DE EERSTE STAP MOET DIRECT GEZET De POND EN DOLLAR WEER Het pact van vier GESTABILISEERD EEN INTERVIEW MET DOLLFUSS DE BAROMETER JOH. LAUWERS A „Germania” VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Iz— ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN BR1TSCH-INDIE DE DIRECTIE, Nog deze week gereed o Los van het Centrum? Kabinet-Dollfüss ^»N0a\\uuuiiiui/j De afschaffing geëischt van aanvalswapenen De kleinste volledige rotatiepers ter wereld, geëxposeerd op de Wereldtentoonstelling te Chicago, biedt voor schrijvers die geen uit gever kunnen vinden een uitkomst Zoo snel mogelijke vermindering der bewapening einddoel Felle strijd tegen het Marxisme De vloot is een stukje Duitschland Belangrijke conferentie in het Witte Huis Mafia-terreur in Argentinië DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Hoogste stand op Dinsdag 1 sar sjb.; Vorige stand 758 t van Kt: FATGLOP 3 ALKMAAR Warm waterzakken a blMSDAG 23 MEI 1933 De bondskanselier betreurt het geen zich by dr. Frank’s bezoek aan Weenen heeft voorgedaan Het NOORD-HOLLANDSCH. DAGBLAD zal op Donderdag 25 Mei (Hemelvaartsdag) niet verschijnen. Chineesche troepen zullen het vuur openen op de aanrukkende Japanners Tusschen1' Durma en Burhec ontspoorde door sabotage een personentrein. Talrijke personen kwamen om het leven t .V.'AWI11.7 <2 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Maatregelen tegen de Nazi’. Vermoedelyke samenstelling der lijst van ministers; gaat mr. dr. Deckers heen? Enthousiaste toespraak van den Rijkskanselier tot de marine troepen Uit de beste bron vernemen wjj, dat, indien zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, het nieuwe ministerie in den loop van deze week zal kunnen optreden. Het Weer HWHimiHHIMHIHIHHIWHHIIIIIIIIIIIII NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD l■illlllillllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIfllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIil>llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Mafla-terreur in Argentinië. De Japanner* 3 K.M. van Peking. au. sigaren- Indus trie twee millioen Nieuw jeugdhuis te Gotsda. oplichting wegens t op. 11» I leggen. lens DollfuM De onderhandelingen in de worden voortgezet. I WASHINGTON, 23 Mei. (Eigen bericht.) Te Washington Is het bericht over de succesvolle onderhandelingen inzake het vier mogendhe- r{Je, naar denpact met groote voldoening vernomen. Btaatssecietaris Huil noemt de aanvaarding van het pact door de vier groote mogendheden een groot succes en meent, dat een belangrijke stap in de richting der ontwapening is gedaan. (United Press) Spoorwegontvangsten in April minder dan verleden jaar. Tweede Kamerlid staat terecht wegens smaad schrift. Het nieuwe kabinet waarschijnlijk in den loop van dese week gereed. DE VERMOEDELIJKE SAMENSTELLING VAN HET NIEUWE MINISTERIE nieuwe basis gestéld. Alleen de zetel van het blad is van Keulen naar Essen verplaatst.). Hitler woont de vlootmanoeuvres bij; toespraak van den Rijkskanselier tot de marinetroepen te Kiel. «3! c2 Dame. b3 dt 14 4^2L 4. Het definitieve doel moet volgens de op vatting der Amerikaansche regeering de vol ledige ten uitvoerlegging der ontwapening in etappes zijn, evenwel moet de eerste definitie ve stap direct worden genomen. nig gewijzigd, dat wij thans opnieuw het plan In behandeling kunnen nemen met de hoop tot resultaat te komen. Ten einde de bespreking weer terug te brengen tot het concrete pro bleem der agenda, néémt de Amerikaansche delegatie het hoofdstuk in zake het materiaal aan. Het Is te hopen, dat de andere delegaties hiermede accoord zullen gaan en aldus de weg vrij zal komen voor een onverwijlde beslissing betreffende alle concrete voorstellen van dit hoofdstuk. op de verhoudingen met Honga- rorrespondent den bondskanselier eening over de jongste rede van den Hongaarschen minister-president Ooem- boes, waarin deze staatsrechtelijke aaneenslui ting met Oostenrijk van de hand wijst en zegt de kwestie der restauratie en dus ook van een eventueele personeele unie tusschen Hongarije en Oostenrijk niet actueel te vinden. De vermiste kano aan den leedlik bij Oude Mir- dum aangespoeld. Dr. Dollfuss' meening over het conflict tusschen Duitschland en Oostenrijk. edlgd. In *r sterk >elen om BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tzlafoon Adminiifratie 433, Radactto 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2 85 M«t geïllustreerd Zondagsblad fO.ÓO hooger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem len. >vr. 14 =2 13 3 3 3 3 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 203 leeld en aan g»> Lg7:d4t; ens. trdeel in Dat Mr. Dr. L. N. Deckers niet in het nieuwe ministerie treedt zou te w\jten zijn aan de vrjjzinnig-democraten, die ernsti ge bezwaren tegen het aanblijven van dezen bewindsman hadden, meer in het bijzonder vanwege de circulaire, onlangs tot de bonden van marinepersoneel ge richt. GENEVE. 22 Mei. (Reuter.) Toen Paul-Bon- cour hedenmiddag den Volkenbondsraad ver liet, vroeg men hem of er nog nieuws was uit Rome betreffende het nieuwe pact. Boncour verklaarde, dat er inderdaad onderhandelingen zijn gevoerd langs den gewonen dlplomatleken weg. De onderhandelingen zijn echter goed ge vorderd en zijn in hoofdzaak gebaseerd op bet memorandum van de Fransche regeering. Er Is evenwel nog niets definitief besloten. de De begrip welke de overige Europeesche mogendheden ver hinderen de bewapeningen te verminderen. „Wij erkennen het legitieme recht van lede ren staat op de handhaving van zijn veiligheid. Evenwel, wjj zijn er diep van doordrongen, dat op den duur een veiligheid beter kan worden verzekerd door een gecontroleerde ontwapening, welke te bereiken Is door een voortgezette, etappegewljze vermindering der bewapening der zwaarbewapende staten tot het in de Vre desverdragen vastgelegde niveau. Eenige da gen geleden zijn op de conferentie bij de be handeling van het Engelsche plan zeer ernsti ge moeilijkheden ontstaan. Sindsdien heeft de situatie zich verbeterd De redevoering van den Duitschen Rijkskanselier In den Rijksdag heeft bijzonderheden verschaft betreffende de hou ding en de politieke van Duttsschland op het gebied der ontwapening. zij is mede doordat Duitschland tegelijkertijd de boodschap van president Roosevelt heeft goedgekeurd van groot nut geweest. Deze re devoering, zoomede de verklaring van ambas sadeur Nadolny betreffende het Engelsche ont werp-verdrag als basis voor het toekomstige ontwapenlngsverdrag heeft de situatie zooda- noch verstandig, evenmin lag het oorspronkelijk in de bedoeling, dat de Midden Europeesche staten steeds op ontwapenlngsgebled een bij zonder regiem zouden volgen. Het onvermijdelijke gevolg zou slechts zijn hervatting van den bewapeningswedloop. Amerikaansche regeering heeft een goed van bepaalde politieke moeilijkheden. (..Het titel: A het de\ komtCjr tung" o gouver- Eugène en Deken J. H. Scholten te Oldenxaai is benoemd tot Kanunnik van het Metropolltaan Kapittel. Het stroopendrama In de duinen te Egmond voor het Amsterdamsche Hof. F De aanleiding tot den aan dr. Frank gestel den eisch om den Oostenrljkschen bodem on- middellijk te verlaten, is geweeiC dat de Oostenrjjksche regeering op haar stap in ver band met de te München gehouden radlo-rede van minister Frank, geen bevredigende ophel dering uit Berlijn heeft ontvangen.” 3 De Amerikaansche regeering verklaart zich bereid tot een gemeenschappelijke automatische en permanente controle op de bewapeningen door een permanente ontwapeningscommissie. In antwoord op de vraag, of er in Oostenrijk uitzicht bestaat op een nauwe samenwerking tusschen Christeljjk-Socialen en Helmwehr eenerzljds en de Natlonaal-Socialisten ander zijds, dus tusschen twee bewegingen, die vooral In den strijd tegen het Marxisme veel gemeen hebben, antwoordde de bondskanselier: KIEL, 33 Mei. (W.B.) Hedenmorgen heeft Rijkskanselier Adolf Hitler zich per vliegtuig naar Kiel begeven om de vloot-manoeuvres bij te wonen. De kanselier werd oegeleld door de vlagofficieren van de standplaats Kiel, den rjjksweerminister en den chef der maritielel- ding. Hedenmiddag heeft hij voor de manne- troepen een rede gehouden, waarin de rljkr- kanselier er op wees, dat de revolutie in No vember 1918 den klassenstrijd heeft doen ont staan. en Duitschland ta,. daaropvolgende veertien jaren ten gronde heeft gericht. De Kanselier sprak vervolgens van de nieuwe verheffing, die thans den vrede in Duitschland had afgekondigd. Er was volgens hem een nieuwe gemeenschap ontstaan, die allen zal omvatten die denzelfden wil koesteren. In deze gemeenschap, zoo verklaarde de rijkskanselier ligt geen bedreiging voor de overige wereld Wij willen den vrede wellicht meer dan alle anderen want wjj hebben hem noodlg om brood voor onze m Hiktenen werklooze volksgenooten te ver schaffen. Maar de vrede wordt steeds slechts aan dengeen gegeven, die den vrede waard is. Hem waard Is echter alleen het volk. dat het gevoel behoudt van de noodzakelijkheid veneer en vrijheid. In dezen geest proclameert deze Dultsche verheffing den strijd voor de Dultsche vrijheid en rechtsgelijkheid In de wereld Soldaten van de marine! OU hebt groote tra dities te handhaven. Slechts enkele decades had het oude Duitschland den tijd om zijn weer macht te vormen en Duitschland heeft cien tijd gebruikt om het volk met trots te laten opzien naar zijn blauwpjjpers. Zoo begroet ik ook onze Dultsche vloot. Deze is klein, maar Duitschland ziet er met vreugde naar op. want zij is de meest zichtbare representant van de Dultsche gelding bulten in de wereld. Vergeet nooit dat de vloot een stukje Duitschland is en dat zij Duitschland niet vergeet. Wjj willen den vrede, maar even sterk is onze wil om voor het Dultsche volk gelijk recht en de vrijheid te ver krijgen. Vervolgens begaf de kanselier zich aan boord van de „Schleswig-Holstein", waarop de krui ser ..Leipzig" 19 saluutschoten loste. Onmiddel- Hjk hierop verliet de vloot de haven van Kiel. Norman Davis verklaarde dat de boodschap van Roosevelt is ingegeven door de dringende noodzakelijkheid van een direct beslissend op treden tot oplossing van de problemen, welke thans door de beide conferenties zullen wor den behandeld. De Ontwapeningsconferentie beeft thans het oogenblik van definitieve beslis singen bereikt. Het einde der conferentie is thans In het vooruitzicht. Alle naties der we reld moeten thans toonen, of zij de bedoeling hebben de voortschrijdende ontwapening ten uit voer te leggen of terugkeeren tot het systeem van voor den oorlog: onbegrensde bewapenin gen, Internationale verdenking en vrees. Na den wereldoorlog waren de volken overeenge komen hun tot dan toe gevoerde bewapenings politiek definitief op te geven. Deze nieuwe opvatting werd verklaard tot een basis voor de vredesverdragen. Voor de ten uitvoerlegging werd bepaald, dat de over wonnen staten ontwapend zouden worden. Te gelijkertijd verplichtten de overwinnende vol ken zich hun bewapeningen vrijwillig te ver minderen. Het was evenwel noch rechtvaardig Naar wü vernemen zal vandaag aan den Partijraad van den Vrüzinnig-demo- cratischen Bond het volgende lijstje met namen van functionarissen voor het nieu we ministerie worden voorgelegd: Naar „United Press" verneemt, wijzen de Poolsche bladen een vier mogendhadenpact af. Alle mogendheden der wereld moeten thans bet door "hen in 1919 aangegane ontwapenings- systeem ten uitvoer leggen of de wereld zal thans openlijk moeten meedoen aan den bewa peningswedloop. Dan zou evenwel het geheele zoo moeizaam opgetrokken mechanisme ineen storten en de ontwikkeling zou lelden tot een nieuwen wereldoorlog. De bewapeningen moe ten worden teruggebracht tot een zuiver verde- dfglngsniveau. Norman Davis wees er In het bijzonder op. dat president Hoover reeds zijn bereidheid heeft te kennen gegeven de zware aanvalswapenen volledig af te schaffen. Door geen anderen maatregel zou zoo zeker het oorlogsgevaar worden uitgeschakeld als Juist door de afschaf fing der buitengewoon kostbare en gevaarlijke aanvalswapenen De Amerikaansche regeering neemt daarom het Engelsche ontwapenlngs- plan aan. Bij een toekomstig conflict zou als aanvaller kunnen worden beschouwd de staat welks troepen door schending der verdragen een vreemd gebied bezetten. Norman Davis wees er vervolgens met na druk op. dat twee belangrijke hinderpalen de ontwapening in den weg staan: 1. Vrees dat Duitschland de bedoeling heeft opnieuw te bewapenen; 2. De weigering der zwaarbewapende Euro peesche staten bij den huldigen stand van zaken in de wereld een werkelljken stap te doen in de richting van ontwapening. Wanneer evenwel op dit beslissende oogen blik een staat weigert concrete bewijzen te ge ven van zijn vredelievende bedoelingen en per sisteert bij zijn recht op herbewapening, zelfs wanneer andere mogendheden belangrijke en effectieve ontwapenlngsmaatregelen nemen, dan zal het grootste deel der verantwoordelijk heid voor het zonder resultaat blijven der con ferentie met de onafzienbare gevolgen van dien ten laste komen van deze natie. Het is onmogelijk het ontwapeningsprobleem op te lossen, wanneer een natie er op staat te herbewapenen, terwijl de andere naties ont wapenen. BELANGRIJKE VERKLARING VAN NOR MAN DAVIS IN DE HOOFDCOMMISSIE DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE. WEENEN, 23 Mei. Een speciale correspondent van het Nederlandsch Telegraaf-Agentschap heeft een onderhoud gehad met den Oosten rljkschen Bondskanselier dr. Dollfuss inzake het onlangs tusschen Oostenrijk en Duitsch land ontstane conflict Op de vraag van den correspondent, of de Bondskanselier niet van meenlng was. dat Oostenrijk en Duitschland er beide groqt be lang bij hebben de politieke oneenigheld zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen en er voor te zorgen, dat in de toekomst dergelijke wrijvingen tusschen de broedervolken niet mee^ voorkomen, antwoordde dr. Dollfuss: C ..Natuurlijk. Ik acht het mijn plicht tegen over het stamverwante Duitschland een poli tiek te voeren, waardoor het conflict zoo spoe dig mogelijk wordt weggenomen en waardoor een herhaling der oneenlgheden, voorzoover dit In onze macht ligt, wordt voorkomen." De gebeurtenissen die zich hadden afge speeld bij net bezoek van den miss*ris POONA. 32 Mei (Reuter). Ofschoon Gaadhl thans reeds langer dan twee weken gevast heeft, voelt hjj zich toch nog heel goed. De dokters staan verbaasd en noemen het bijna een wonder, dat de mahatma Jch nog zoo fit voelt. I Dr. H. Coljn, voorzitter van den mini», terraad, departement van Koloniën. Mr. J. A. de Wilde, Binnenlandsche Zaken Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Buitenlandscbe Zaken Mr. J. R. H. van Schaik, Justitie Mr. H. P. Marchant Onderwijs Mr. P. J. Oud Financiën Ir. J. A. Kalff Waterstaat Mr. T. J. Verschuur, Economische Zaken Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Arbeid Majoor Mr. J. C. Kielstra, Defensie Landbouwer gearresteerd voor ruim 88 mille. WASHINGTON, 23 Mei (Reuter) In ver band met een nieuwe conferentie, welke giste ren op het Witte Huis met den adviseur der Bank van Engeland, professor Sprague, heeft plaats gehad, meent men, dat thans de valuta- stabilisatie zeer spoedig te verwachten is. Aan deze conferentie, welke muër dan een uur duurde, namen president Roosevelt, de minis ter van financiën, Woodin. de nieuwe neur van de Federal Reserve Board, Black, de onder-staatssecretaris Acheson prof. Sprague deel. Minister Woodin deelde na afloop mede, da*, bjj morgen (dus heden) een verklaring val af- 1. De Amerikaansche regeering is bereid op het gebied der Ontwapening zoover te gaar| als iedere andere staat. Het einddoel is de1 vermindering der bewapening etappegewjjs, zoo snel mogeljjk, en tot het niveau der voor binnenlandsche politiedoeleinden noodzakelijke troepen. GENèVE. 22 Mei. (V. D.) De buitenge wone ambassadeur der Vereenigde Staten Norman Davis heeft Maandag in de hoofd commissie der Ontwapeningsconferentie de met groote spanning verwachte verktaring der Amerikaansche regeering afgelegd be treffende haar definitieve houding nopens het probleem der ontwapening en veiligheid. Hjj heeft een schrifteljjke verklaring voorge lezen, welke wordt beschouwd als het einde der tot nu toe door Amerika gevoerde neu traliteitspolitiek. Dr. DoiUuss zeide hét In deze zaken met mi nister-president Ooemboes volkomen eens te zijn. Een economisch-politieke toenadering tusschen beide landen is ongetwijfeld ge- wenscht, doch van andere verbintenissen kan om redenen van buitenlandsch polltieken aard binnen afzienbaren tjjd geen sprake zijn. De huidige politieke constellatie eischt de volledige handhaving van Oostenrijks staats rechtelijke zelfstandigheid. Overigens is de monarchistische strooming in Oostenrijk niet groot. Ten slotte sprekend over de groote RQksdag- rede van Adolf Hitler zeide dr. Dollfuss dat de beteekenis van deze rede gemeten moet wor den naar de gevolgtrekkingen die de overige groote mogendheden eruit halen. Want ook de mooiste en kundigste rede baat niet, wanneer men niet den wil heeft aan haar gedachten gang gerechtigheid te laten wedervaren. „Ik hoop echter, zoo besloot de bondskanse lier, dat de rede een goede uitwerking heeft en tot een ontspanning van den toestand In Europa zal bijdragen. BUENOS AIRES, 22 Mei. (Reuter) De politie heeft twee leden van de Mafia de beruchte terreur-organlsatle op heeterdaad betrapt toen zjj trachtten onder bedreiging met een revolver geld af te persen van een Italiaan. De ArgentVnsche politie treedt tegen de leden van de Mafia krachtig op en wil deze organisatie, die vanuit Sicilië, waar zij door ^jussollni is onderdrukt, naar Zuid-Ameiika is gekomen, volkomen onschadelijk maken. van Justitie, dr. Frank, vond de bondskanselier zeer betreurenswaardlg. „Verplaatst men zich echter in de positie van de Ooslenrljksche regeering, aldus dr. Doll- fuss, dan zal men moeten toegeven, dat zij moeilijk anders had kunnen handelen, dan zU gedaan heeft. De Oostenrjjksche regeering had anders zoo wel tegenover haar eigen aanhangers als tegen over het buitenland een slecht figuur geslagen PEKING, 22 Mei. (V. D.) Tengevolge van de alarmeerende berichten betreffende het na deren der Japansche troepen is de toestand in Peking verder toegespitst. Chineesche troe pen hebben bevel ontvangen de stadsmuren te bezetten en het vuur te openen op de aaruuk- kende Japanners. De belangrijke poorten, van de stad zijn gebarricadeerd. Overal zijn versperringen opgericht met zandzakken. Ongeregelde Chineesche troepen en duizenden vluchtelingen, welke de Japan ners voor zich uitdrijven, stroomen de stad bin nen. Ten Oosten der stad liggen Engelsche troepen en een afdeeling Amerikaansche ma riniers. De Japansche zaakgelastigde Nakayama heeft reeds aangekondlgd. dat alle Japansche on derdanen in geval van nood uit de stad naar de gezantenwljk zullen worden overgebracht. Een verdere mogelijkheid wordt hier gebo den. daar de Japansche gezantschapswacht In Peking door troepen van het garnizoen Tientsin is versterkt. De Japansche troepen zouden reeds op 3 K.M. van de poorten van Peking staan. Naar „United Press” ons nog nader seint hebben de Japanners hedenmiddag Tongtsau op 7 K.M. van Peking gelegen bezet. Alvorens de troepen de stad binnenrukten werd ze ge bombardeerd door Japansche vliegtuigen. De Japanners hebben hiermede een der be langrijkste punten in handen. BERLIJN, 22 Mel. (V. D.) De „Vosslsche Zeltung" weet mede te deelen, dat bij het katholieke dagblad „Germania" Ingrijpende veranderingen te wachten zijn. Er zouden on derhandelingen gaande zijn om het aandeelen- bezlt van vlce-kanselier Von Papen, den voor- naarosten aandeelhouder dezer onderneming, over te dragen aan Baron Von Twickel. die politiek zeer dicht bjj Von Papen staat. De koers van het blad zou dan conservatief-katho- Uek worden, terwijl de „Germania” geheel los sou worden gemaakt van het Centrum en niet langer als partjjorgaan zou kunnen worden be schouwd. Den tegenwnordigen redactieleden Is reeds collectief hun ontslag aangezegd. <folkH publiceert dit bericht onder den oon naar Werken" en verklaart, dat itrum thans zonder leidende courant .Kölnische Volkszel- A heeft opgehouden te bestaan. Dit laatste Is volslagen onjuist. Na de Ineenstorting van het Ooerres-Haus-concern is het blad op Verwachting: Zwakke tot ma tigen, OosteiUke tot NoordelUten wind. Hebt tot half bewolkt, droog warm weer. Hoogste stand: 7724 te Haparanda. Laagste stand: 759.8 te Riga. Zon op L5«, onder 848. Licht op 948. Nienwe Maan 24 Met IIIIIIIIIIIHIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIItnillllllllllllllllllllllllllllllllltlIlllll 2. De Amerikaansche regeering is bereid als bijdrage tot de organisatie van den vrede bij een conflict met de overige mogendheden te beraadslagen of de vrede in gevaar Is. In geval de overige mogendheden na uitvoerige beraadslagingen besluiten, dat een staat den vrede in gevaar heeft gebracht door de schen ding der internationale verplichtingen, en In geval dan een overeenstemming wordt verkre gen tusschen de overige mogendheden betref fende den schuldigen en verantwoordelijken aanvaller, dan verplicht de Amerikaansche re geering zich te onthouden van iedere handeling, welke het gemeenschappelijke optreden der overige mogendheden tot herstel van den vrede in gevaar zou kunnen brengen. WEENEN, 22 Mei (Reuter) In verschillende bladen wordt het vermoeden geuit. dat nog aeze week de christeljjk-soclale minister van onder wijs, dr. Rlntelen, zal aftreden, omdat hjj zich' geheel aan zjjn functie van Landeshauptmann van Stiermarken wil wijden. Verder wordt bericht, dat scherpe maatrege len worden genemen tegen de nationaal-socia listen. Zoo 4s In het district Kaernten de voorzitter van het dlstricts-gerechtshof, Hampmeljer, met verlof gezonden, omdat hl) zich in een verga dering afkeurend over de regeering heeft uitgelaten. In Steyer kreeg een natlonaal-sociallstlsch gemeenteraadslid 150 shilling boete, omdat hij had deelgenomen aan een betooging tegea»de Helmwehr. Regeeringsverklaring van staatssecretaris Sa vich in de Italiaansche Kamer. De Ylaamsche dichteres Alice Nabon overleden. „De strijd tegen het Marxime wordt door de huidige regeering zeer ernstig gevoerd en het wire te wenschen, dat van Nat.-SoclalisUsche zijde deze strijd niet onnoodlg verzwaard werd, doch dat zij de houding der regeering tegen over de/Marxisten zouden steunen." et Bt. d.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11