S T A D S N IE U W S Alkmaar, 23 Mei Prikkeldraad Agenda I E. DINSDAG 23 MEI Auto te water gereden Een slachtoffer R. K. VREDESBOND Moord-lust Gemeentelyk V Apothekers nachtdienst OFFICIEEL DIENSTPLICHT Nieuwe inkuilmethode Kerkbericht St. Dominicu* Laatste herinnering ALCMARIA VICTRIX BRANDWEER-VOETBAL HaarlemAlkmaar BERGEN TEXEL EGMOND-BINNEN ZWAAGDIJK Het wegenvraagstuk ALKMAARSCHE BRANDWEER ho HEILOO VAN WIE IS DIE KANO? Een ontslag by de luchtvaart- afdeeling te Soes ter berg Toestand van het slachtoffer gunstig Wedvlucht Mons 14 Mei 1933 - los 8.20 Wind N. W. Programma Radiobedryf Hemelvaartsdag 3 uur Alcmaria Victrixl Be Quick, Groningen INGANG NIEUWPOORTSLAAN HOLLANDS NOORDER KWARTIER ANTI-MILITAIRISME BIJ DEFENSIE DE ROOFOVERVAL TE WATERINGEN II OVERy.MASSEL” GESPROKEN UIT DE PROVINCIE Bekendmaking van uitspradcen inzatke vrijstelling Ook in Alkmaar een afdeeling opgericht te met ingang van 20 Mei jj. adjudant hoofdwerktuigkundige bü die afdeeling W. J J B. den dienst bü het be- drüf opgezegd met drie maanden, terwül hü met ingang van dien datum in de uitoefening van zün functie werd geschorst, dus ingaande 2 Mei 1933. e Naast en: Onze van H en P. IJ. Wayboer. O oe een roep om ont- O ook andere volken leeren be- hun goede eigenschappen leeren Er kan veel gedaan worden tus- volken; door contact. Dat is mo- van den heer D Nobel, die be- werd de heer D. P Ttaunennans te aangewezen als lid van de Centrale een ver- Achter de woning van een bewoonster aan het Heiligland is een kano komen aandrijven. Inlichtingen hieromtrent zijn te bekomen aan het bureau van politie. De Zondag en nachtdienst wordt in de week van 21 tot en met 27 Mei waargenomen door de apotheek van .Mevr. Schouten-Oele, Koor- straat 47. Op Hemelvaartsdag door de apotheek van Mevr, de Wed. C. M. B. Wanna. Mlent 11. Dezelfde 2.31.58 D. Haasbroek 2.2136 tot ook ken li lx S< „mochten wij onverhoopt in een toekomstig Europeesch conflict worden betrokken, dat wü dan ais natie kunnen blijven leven, blijven wer ken en met Gods hulp overwinnen." „Deze profanatie houdt o.a in, dat vele aller- christehjkste Roomsch-Katholieken Deo juvanté andere allerchristelljkste Roomsch-Katholieken zullen vermoorden, daar toch de „vijanden" met Gods hulp zullen moeten worden overwonnen, als „wij" als natie met Gods hulp zullen over wonnen.” Ig wist men den brand spoedig mees- n, zoodat de woning gespaard bleef. Bioscoop Harmonie: ..Tch bel Tag und Du bei Nacht”. R. Groot 1.39.49 L. v. Vuure 138.47 B Termast 1.4438 C. H. Noome 1.4531 A Haring 1.48.27 A. Kleef 1.50 40 H. J. Caarls 2.05.29 P de Jong 2 03 33 M. Kempen 2.06 07 H. J. Caarls 2.16.47 P. H. Ranzljn 2 18.40 C. H. Noome 2.17.47 H. J. Struys 2.1829 A. Kleef 2.1821 H. J. Caarls 221.27 De derin N.V. maar huize uur t agent zage B I n motl zaak op 11 met Rüki rede: was De geen heffi motc te sa Nede wetsi trekk dat i haalt straf of H mo dan op Sch mat een artl f3 echt eier hebl heel luid vert nen Ei toen kent of 6 ons op dij ZOl ge rei tre 1 hel die lev <vi eer of hot ver ziel ma ger not dag gui Ba schot beset verse regtel moge B-I-O.-vacantieoord. Naar wjj vernemen zal de officieele opening van het B.I.O.-vacan- tieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee op 1 Juli plaats hebben. dagelijksche lezer zal het misschien niet terstond opmerken, maar de inzender te zoo pienter, uit deze onnoozele zinnetjes tot een wtergaloozen ..allerchristelüksten" moord-lust te concludeerenhl) schrijft ons: Voetbal De match tusschen Brandweer- en Scherpschutters-elftal op het terrein van Zeevogels zal Donderdagmiddag opgeluisterd worden door de fanfare Eensgezindheid. Dr. Schei) gaf eemge wenken inzake zuiver drinkwater uit Nortons Wü verwijzen naar ons verslag van de vergadering van den Nleuwtgj Bond van Zuivelfabrieken, eenige dagen gele den in dit blad opgenomen, waarin wjj deze mededeellngen van dr. Schei) reeds gaven Besloten werd van t najaar te Behagen te vergaderen. De rekening 1932 werd goedgekeurd op een bedrag in ontvang en uitgaaf op 1 77833 met een batig saldo van 825.14J4- In plaats van den heer H. K. Koster, die wegens drukke bezigheden bedankte, werd tot voorzitter gekozen de heer P. Stapel C.zn. met 29 van de 42 stemmen; deze verklaarde zich niet bereid de bepoemlng te aanvaarden. Heden, Dinsdagavond, van 79 uur. in de St. Adelbertusschool, Nieuwlander Singel. laat ste gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor alle R. K. Jongensscholen. ..Moge zun 'Gemmekes) studie ertoe bijdra gen dat er een einde komt aan een misdadig défaitisme".... Aanrijding. Bij het uit de kerk naar huls gaan stak Maandagmorgen de 8-jarige N. L. plotseling den straatweg over, zonder acht te geven op den dicht achteroprüdenden auto van den heer J. A. Hoewel deze bedaard reed, kon hij een aanrijding niet voorkomen. De jongen, die bewusteloos was, werd de buren binnengebracht, waarna A. geneeskundige en geestelijke hulp baalde. Later is de knaap naar het Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Woensdag 24 Mei. Lijn 1 Hilversum. Lijn 2 Huizen Lijn 3 Lond. Reg van 1035 tot 1030. Da ven try van 10.50 tot 1130. Lond. Reg. van 1220 tot 1335. Midi. Reg van 13 35 tot 1520 Da- ventry van 1530 tot 24.00. Lijn 4 Langenberg van lè.35 tot 19 20 Leipzig van 19.20 tot 20 30 Zeesen van 2020 tot 23 20 Heilsberg van 2320 tot 34 00 Rectificatie Men verzoekt ons opname van het volgende; Naar aanleiding van het verslag betreffende de vergadering dec Coöp. Boerenleenbank te Heiloo. verzoekt men ons een herstelling te wil len geven van een gedeelte van dit verslag Er is gezegd: het is verblijdend dat wjj op 1 Januari bij de Centrale Bank een tegoed had den van 19138.63, terwijl het tegoed op 1 jan. 1931 was 1497.17 en op 1 Januari 1930 een schuld hadden bü «te Centrals Bank van De begroeting 1933 werd vastgesteld in on tv. en ultg. op een bedrag van 2355, met 323.6414 onvoorzien. N. J. Meyer 22232 H. Machlelse 331.16 C. J. de Moei 233.46 Loose Paauw 335.42 A. Haring 23532 A Kleef 2 36 28 R Groot 3.4425. Th. v. Gyzen 2.47.17. B. Trrmaat 23031. Toorenvllet 23430. C. H. Noome 23331. R. Groot 23539. f I e Gisterenavond te omstreeks 7 uur geraakte op het Zeglis. ter hoogte van de le Kanaal straat. een vrachtauto, bü het achteruit rijden voor het laden van zand uit een aldaar lig- genden lichter, te water. Doordat de auto op dien lichter bleef hangen, bleven de voorwielen op den wal en kon de auto door middel van 'n anderen auto op het droge worden gebracht Persoonlijk letsel noch materieele schade werd bekomen. De oorzaak van een en ander was het te laat aanzetten van de handrem door den bestuurder, De commandant der Luchtvaartafdeeling Soesterberg heeft aan den In de middagvergadering, die beter bezocht was, gaf de heer prof. M. F. Visser eenige be schouwingen over het wegenvraagstuk. Spr. wees op de onbillijke verdeellng van de wegenbelasting, waartegen spr. reeds enkele jaren heeft gestreden. De slechte toestand vjn de tertiaire wegen heeft velen, os ingenieurs van inzicht doen veranderen; vooral wat betreft banne en pol derwegen. Aan de hand van uitspraken van de commte- sies-Everts en -Patljn wijst spr. op de nood zakelijkheid van breedere wegen; ook wat be treft de wegen in beheer van kleinere lichamen. Om meer eenheid te krijgen in de benaming der wegen, zou spr. willen spreken van water- schapewegen of polderwegen; deze worden ZX voornamelijk onderhouden en beheerd door de Afgebrand Zondagmiddag is nabij de boer, derü Langebosch. bewoond door den beer C. v. Heerwaarden, een groote hooischelf afgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan, door X spelen met lucifers door een der kinderen. Het vuur greep snel om zich heen, zoodat men vreesde, dat ook de boerenhofstede, die zeer dicht bü de hooischelf ligt, zou worden aange tast. Direct werd de brandspuit gealarmeerd, doch ter te Verzekering dekt de schade. De heer Ir. Llenesch. landbouwconsulent te Behagen, deed voor het eerst als zoodoende eenige mededeellngen; spr. deelde zijn bevin dingen mede over de in Utrecht gedane ondpr^ Zoeklngen over het inkuilrtTwwzME^M*ev/TOl^ grós de methode van het Flnsche A. I. V.- patrót. In het proefstation te Hoorn worden reeds proeven genomen, zooals ook in elk landbouw- consulentschap-gebled het geval is. Na deze proeven zal de Regeering al dan niet aan deze Finsche uitvinding octrooi vexleenen. Deze methode houdt in het bouwen van een soort silo, in den vorm als van betonringer. Blijkens de verkregen gegevens kan spr. mede- deelen, dat het eiwlt-verlies tot slechts enkele procenten beperkt wordt en dus minder kracht voer gebruikt behoeft te worden. De kosten van zoo n silo bedragen 300.— A 300.—. De heer prof. M P VU«er uit Wageningen deelt mee, dat het de bedoeling is, dat de Regeering het octrooi eventueel zal overnemen, om den landbouwer kosten te besparen; teekeningen van de silo's zijn verkrijgbaar bij het instituut voor werktuigen en gebouwen. Besloten werd een afwachtende houding aan te nemen omtrent de resultaten van de proef nemingen. De jaarltjksche Inspectie en demonstratie zal gehouden worden op Woensdag 34 Mei 1933 des avonds te 730 uur op het Waagplein. O.a. zal worden gedemonstreerd door de Simplusfabrieken met een schuimbluschappa- raat, terwijl door de brandweer verschillende demonstraties zullen worden uitgevoerd. Een step in de goede richting In de .Dra gonder” werd een vergadering gehouden van de grondeigenaren, betrokken bij den aanleg van de Noordervaart. De voorzitter van het comité, de heer Maas, heette in het bijzonder welkom den heer D. Beemster, den technlschen adviseur, en den op zichter der Helde Maatschappij, den heer Ma- chielse. HU wees nogmaals op de groote betee- kenls van zulk een waterweg. In onze dagen van werkloosheid was de verwezenlijking van H lang gekoesterden wensch meer mogelijk dan ooit. Men mocht uit het oogpunt van werkver ruiming op ruime subsidie van Rük en Provin cie rekenen. Echter moesten ook de betrokken grondeigenaren in het algemeen belang een of fertje brengen door den benoodlgden grond kosteloos af te staan. Alle aanwezigen ver klaarden zich hiertoe bereid. De afwezigen, ver trouwde men. zullen dit voorbeeld volgen. De commissie werd opgedragen verdere stap pen te doen tot spoedige verwezenlüking van "n lang gekoesterden wensch: een vaart-aan de Noordzijde van den ZwaagdUk. Laten allen nu hun schouders onder dit werk zetten. 923393, doch dat de schaduwzijde is dat op de Balans nog voorkomt van niet betaalde intrest 217827. Maandagavond omstreeks elf uur reed een auto, eigendom van en bestuurd door den neer Rompu uit Zuiddorpe. ter hoogte van het over zetveer van den Abeele, aan het Kanaal van Terneuzen in het water. Een der inzittenden, de heer de Ridder, wist zich uit deix auto te redden en ook de heer Rompu op het droge te krijgen. Toen de heer de Ridder den derden in zittende. zUn 22-jarigen broer, trachtte te red den. was hU echter geheel uitgeput en kon er dan ook niet meer in slagen zijn broer te -ed- den. waardoor deze jammerlijk om het leven kwam. Het auto-ongeluk is te wijten aan het springen van een voorband, waardoor de be stuurder de macht over zUn stuur verloor. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R K. School voor gewoon lager onderwijs ,JSt. Ur sula" is benoemd mej. C. H. Boogmens te Hoogkarspel. 'VP xmw ^.cuus voor d£ redactie van het bovenstaande; wü hebben er part noch deel aan gehad, maar pis steeltje yan.de huidige verwarring des geestes meenep wü het toch even te moeten releveeren. 't Is duidelük. dat onze redactie alleen doelde op noodgedwongen zelfverweer, op beveiliging van onze bevolking voor het geval, dat een bul- tenlandsche strüdmacht wederrechtelijk onze rust zou komen verstoren, ons bezit zou komen verwoesten, ons leven zou komen bedreigen. Een dergelüke toerusting tot zelfverweer stelt de inzender geluk met een toerusting tot moord. Nota bene: Deo juvante: met Gods hulp! Nu vragen wü echter (het beeld is niet nieuw, maar toch nog steeds .sprekend") wanneer de inzender vermoedt of werkeUJk gevaar loopt, dat een inbreker dezer dagen (of liever: dezer nachten) zün bulten- en binnen deur zal forceeren, zün moeizaam verworven bezit zal stelen en zich niet zal ontzien bü zün operaties Indien hem zulks gewenscht voor komt ook een revolverschot op inzenders kostbare hersenen los te laten. zou de ge- P H Ranzün 223.30 achte inzender zich dan niet in staat van tegen weer mogen stellen, zou hu zich dan geen revol ver mogen aanschaffen, zou hu Indien het om zün leven ging den bedreigenden inbre ker dan niet onschadelük mogen maken, des noods mogen neerleggen? En zou de inzender gesteld, dat hü in God gelooft dan niet mogen bidden, dat God hem in deze benarde oogenblikken helpe? Wü spreken den geachten Inzender nög eens op den dag na zoo*n inbraakje. Als hü dan tenminste nog leeft! Woensdag geen H. Mis om 8.15; om half 9 gezongen H Mis uit dankbaarheid voor een 12K-jarig huwelüksfeest. 10 uur gezongen Uit vaart voor Maria KeussHildemann. De eerste wedstrüd van de brandweer-compe- tltie, waarin de vrüwillige brandweercorpsen van Alkmaar, Haarlem, Purmerend en Wormerveer uitkomen Is gisteren op het HFC.-terrein te Haarlem gespeeld, waarbü de Haarlemsche com mandant. de heer v. d. Broek, den aftrap deed. De Alkmaarsche spuitgasten hebben In de Haarl. collega’s hun meerderen moeten er kennen. Niet minder dan acht maal werd de Alkmaarsche doelman, die, wegens een verrekte spier, op halve kracht werkte, gepasseerd, ter- wül de Haarlemsche dito slechts tweemaal vischte. Deze uitslag is veel te geflatteerd. Zeer zeker speelden de Haarlemmers beter de mid- voor. spil, rechtsb. en backs mogen wel afzonder!, worden genoemd maar toch was er meerma len van een overwicht weinig te bespeuren. De off-dsy van den Alkmaarschen keeper hielp hun aan enkele gemakkelijke doelpunten, waar aan de scheidsrechter ook nog medewerkte. Zel den hebben we zoo n leiding gezien. De Alkmaarsche voorhoede was voor het doel niet gevaarlük genoeg, de mldvoor en rechtsbin nen talmden veel te lang, waardoor opgel gde kansen verloren gingen. De halfllnie en backs hebben hard gewerkt.' hoewel laatstgenoemden niet zoo trapvast waren als gewoonlük. Zoo is de eerste competitle-wedstrüd een groote zege geworden voor de Haarlemmers; dit mag echter voor de andere elftallen, die onge- twüfeld alle niet over zulk een goed materiaal beschikken geen reden zün om bü de pakken neer te zitten. As. Maandagavond gaat Haarlem op bezoek bü Wormerveer. Na afloop van den wedstrüd overhandigde de Haarlemsche brandweer-commandant den aan voerder van het winnende elftal met enkele toe passelijke woorden de uitgeloofde medaille, waarna de Alkmaarders bü „Brinkmann” de gasten waren van hun Haarlemsche collega's. Bü tweede stemming werd de heer Joh. de Veer te Behagen gekozen. Wegens periodieke aftreding per 31 Dec. 'SS van de heeren H. K. Koster, P. Donker en D. Schoenmaker werden tot bestuurslid gekozen de heeren Burman. Schermer; A. Commandeur. Spanbroek en P. IJ. Wayboer, Anna Pau- lowna. Tot ondervoorzitter werd benoemd de heer E. Govers Dz. Dr. Bcheü deelde voorts mede, dat er in de provincie heel weinig belangstelling is voor de melkcursussenvooral de melkfabrieken toonen weinig belangstelling. De afd. Spanbroek van Jen L. T. B. maakt een loffelüke uitzondering; er loopen daar drie cursussen; wellicht mede dank zü de vestiging van de lagere landbouw school. Spr. drong vooral aan op het schoon houden van de koeienstaarten, hetgeen de alge- meene zindelijkheid bevordert. ■w -w y e hebben het eerlük gezegd nooit goed in de gaten gehad; we dachten tot op heden, dat we in onze redactte- bureaux onder vreedzame lieden huisden, man- schen. die geen vlieg kwaad konden, noch ook wilden doen. Een Inzender, die zich met een naamkaartje „Geen communist. noch socialist" aandient, heeft ons echter de schellen van de oogen doen vallen, en van dat oogenblik af bespieden wij onze collega's met alleszins verklaarbaren achterdocht; de Sherlock-Holmes-inzender toch heeft ons weten te beduiden, dat er onder onze redactie-vrienden möórdenaars, ja zelfs gróót- moordenaars hulzen, en sindsdien zien wü met angst en beven het oogenblik tegemoet, waarop de door den inzender (dank zü hem!) gesigna leerde moord-lust eenmaal zal worden bot gevierd, ten koste van onze botten.... «n de rest! Eén ding is ons onverklaarbaar: hoe kon een doorgefourneerd moordenaar zich zóó blootgeven, hoe kan deze zün moord-lust zóó stommelük verraden? Zooiets doet een zelfbewust en verstandig -moordenaar niet. maar in dit geval (de tn- z^ider heeft geluk) is het heuselük gebeurd. verscheen dezer dagen in ons blad, dat por korten tijd met geen All Capone’s, noch rnet andere helden der onderwereld te ma- wilde hebben, een bespreking-van ..Bommen letterland", een studie vatrden Amsterdam- sóhen politie-inspecteur, den heer Gemmeke. waarin aangemaand wordt tot verdediging van Nederland tegen aanvallen uit de lucht en waar in finaal wordt afgerekend met de onvader- landsche kleinzleligen. die uit gemakzucht of anderszins! zeggen: „och. *t helpt tóch niets!” In deze bespreking nu heeft de ons waar schuwende inzender ox gelezen: hooren te zün in een Katholiek!- Vredesbewe ging. Van andere dergelüke. niet-Katholieke Vredesorganisaties zün ook katholieken lid; naer men spr. zeide, met goedvinden van Z.H. Exc. Mgr. Aengenent; dit is echter absoluut een mis verstand, zooals ook al van die richting is toe gegeven. Wanneer men van andere züde meent dat katholieke kerk zoo zelden wapening laat hooren. zóo. dat men naar net buitenland moet gaan om een priester te vin den, die hun vredesideeën voorstaat, zegt dit spr. genoeg om zich te verklaren vóór een eigen R. K. Vredesbond. Prof. Kors begon in aansluiting op hetgeen Deken Rengs zei, met op te merken, dat er iw de KathoUeke Kerk maar weinig priesters zün die een vredesidee voorstaan, zooals de niet- katholieke vredesbeweging die propagageert. Wü staan geen pacifisme voor, <^at steunt op sentimentaliteit. Wü hebben een pacifisme, "dat vraagt om den waarachtlgen vreden. die een positief goed In de gemeenschap is. Wü katholieken kunnen niet met iedere vredesbeweging meegaanwü hebben onze eigen beweging. Dat is de wensch van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, zelf eenige jaren bestuurslid geweest van den R. K. Vredesbond; met nadruk ver langt hü, dat wü katholieken ons organiseeren in een vredesbeweging volgens onze eigen be- glrflfelen. Anderer vredesbeweging verbiedt alle gebruik van wapenen ook die ter bewaring van orde en gezag in de samenleving. Zoover kan de R. K. vredesidee niet gaan. Internationale ontwapening is iets anders dan eenzüdlge nationale ontwapening. In dit vraagstuk zegt de Paus zelf, die een breed kük heeft op de Europeesche toe standen, dat gelüktüdige internationale ont wapening door gemeenschappelijk overleg be reikt moet worden. Wü moeten voorzichtig zün met vereenigin- gen. die eenzüdlge. nationale ontwapening voor staan; temeer waar er geen land In Europa Is. waar zoo weinig bewapend wordt. Wü zün ai een heel eind op weg naar ontwapening voor den oorlog, voornamelijk op het tegengaan van revolutie en het handhaven van ord? en gezag is onze bewapening gericht. De R K Vredesbeweging steunt op eigen be ginselen. Het vraagstuk der dienstweigering wordt door verschillende andersdenkende vredesbewegingen op haar program geplaatst. Dienstweigering beteekent hier te lande het weigeren voor den dienstplicht op te komen; om zich te oefenen in den wapenhandel. Zü die aldus dlenstweigeren. zün opstandig tegenover het gezag. Wü staan tegenover de overheid in een levensverhouding; wü zün verplicht die overheid te gehoorzamen. Er is geen reden om te weigeren in dienst plicht op te komen; omdat het in zich geen kwaad is zich te oefenen in den wapenhandel: het kunnen dooden is niet kwaad. In het kun nen zondigen zit het moreele kwaad niet. We hebben eerst de zonde, als we de daad stel len. Het gezag heeft zulk een groote betee- kenis voor de gemeenschap dat er geen reden mag zün, om dat gezag te weerstreven Spr. komt dan tot de vraag: voert het op komen voor den dienstplicht tot iets kwaads9 Neen, geen Nederlander kan beweren, dat onze militaire dienstplicht propaganda is voor den oorlog. Heel Iets anders is dat in een groot militair land, als Dultschland vóór den oorlog. In zulk geval is die sterke macht een gevaar Paus Leo XIII zaliger zei. dat verplichte dienst plicht den oorlog kweekt, wanneer neel een volk zich voortdurend richt op het waoengeweld en tracht sterker te worden dan leder volk om zich heen. Wél mogen wü ijveren voor de afschaffing van den militairen dienstplicht, óók in ons land, om de gevolgen, die er voor sommigen uit voort vloeien. Dit is een heel ander ding, omdat wü dit trachten te bereiken langs wettigen weg en niet in opstand tegen het gezag. Dit alles zet onze Kath Vredesbeweging in ander licht, dan dat der andersdenkenden. Daarom is de Katholieke Vredesbeweging ge sticht, om die beweging vrü te houden van iedere smet. Is de vredesbeweging dan een taak voor Je kerk, een taak voor ieder van ons? Het is essentieel de taak der kerk, om trede te brengen op aarde. Spr. toont dit glasht Ider aan, met een heerlüke uiteenzetting van het doel der schepping, van het wezen der mensche- lüke natuur en van de taak der Kerk. Het ideaal van het heidendom was de macht van den sterkste en dus van de botsing van aller tegen allen. De boodschap van Christus echter was de vrede. De Zaligmaker heeft de stukge slagen natuur der menscheid weer ten deele hersteld, het lagere weer ondergeschikt gemaakt aan het hoogere Zóó kon de wet gesteld worden: „bemint uw vüand. doe wel aan die u naten Dit is een büna bovenmenschelijk gebod. Wat koet het reeds moeite dit in het dagelüksch leven te doen! En toch Christus' Wet. de Wet des vredes. elscht het. Zoo heeft dan ook het christendom de aan gewezen taak vrede te brengen aan Je wereld. Van huis uit moeten wü zün vredestichters. „Zalig zün de vredestichters, want zü zullen de aarde bezitten.” Alleen door de geboden van Christus als norm te gebruiken, worden wü ten volle mensch. Dan eerst wordt het minderwaardige, het leelüke in den mensch onderdrukt en uitge- bannen. Laat echter de mensch zich gaan in zün bedorven natuur, dan krügcn we de groote ramp onzer dagen; den terugkeer naar het heidendom. Dan baten geen mooie leuzen. Onze schuld is het, dat anderen leuzen konden hebben, die de onze zün. Hoe Is t tnogelük. dat het socialisme de liefde-leus tot de züne kon maken? Als wü op sociaal gebied onze leer doorleefd hadden, als onze kath patroons hun sociale taak geweten en toegepast hadden, dan zou het socia lisme geen groote vorderingen gemaakt heb ben. Dan zou de mensch in de kerk, de stad des lichts op den berg gezien hebben. Nu zoeken re naar licht. Nu van bet christendom bü velen zoo weinig is overgebleven, zien ze hoe donker het leven te. En wie kan dat licht geven; wie kan die warmte geven? Moeten wü dat niet zijn! Zoo Is bet ook met onze R. K. Vredesbeweging. De andersdenkenden hebben het geluld van Hat. Vaticaan niet gehoordniet willen hooren. Benedlctus XV heeft oen den vrede geroepen; omdat hü wist, dat dat de zending er Kerk was en Christus hem die taak had opgelegd. Hoe komt het, dat zoo n plechtige daad zoo weinig door andersdenkenden begrepen is? Omdat wü katholieken self zoo weinig luiste ren naar de stem v» den Paus. Naar ons ter oore kwadi staat dit ontslag in verband met antl-milidllxlstische ideeén, die door hetn zoowel In het bedrijf als daarbuiten zouden zün verkondigd. Een ter zake bü de Luchtvaart Ingesteld on derzoek ging aan deze schorsing en ontslag vooraf. Bedoelde soofdwerktuigkundige was eenigen tüd bü het bedruf als contróleur werkzaam en sinds 1 April 1919 in eerstgenoemde functie. Op zün behoud werd in verband met een en ander door het Departement van Defensie geen prüs meer gesteld. grondeigenaren. Spr. wijst op de toename van het motorverkeertér- vervanging van paarden- tractie en meent, dat waterschaps- en -polder wegen door Rük en Provincie moeten worden overgenomen. Komende tot de concentratie van het wegbe heer. meent spr. dat de overheid aan het thans in stukken gehakte wegbeheer een eind moet maken en aan het verleenen van subsidi? toor- waarden moet verbinden, die leiden f«t con centratie van het wegbeheer. De toenemende kosten van het wegonderhoud mag niet alleen op de ingelanden rusten; steeds meer moeten algemertie wegschappen met de beheerstaak belast wordró Concentratie van groote op zichzelf staande waterschappen beoogt spr. niet. Door onttrekking van het wegonderhoud wor den de polders niet geschaad; in tegendeel; daarom wil spr het wegonderhoud niet alleen op de Ingelanden laten drukken: deze zouden z.l. slechts het gemiddelde van de lasten in vorige jaren moeten betalen. Spr concludeert ten slotte.dat de kosten van het wegbeheer komen ten laste van alle weg gebruikers. De heer Koster. Midwoud. betoogt, dat de wegen niet slechts een belang zün van der* landbouw of voor den handel, maar een alge meen belang; de kosten moeten dus ook komen voor het algemeen. De heer Joh. de Veer was van meening, dat de concentratie er niet kan komen zonder ver deellng van lasten. Wat het wegbeheer door het Hoogheemraad schap betreft, zou spr. er de voorkeur aan willen geven, ter wille van een zuiver beeld, oat het wegbeheer niet in den gewonen dienst van het Hoogheemraadschap maar in een sporten dienst werd ondergebracht. De heer Wüdenes-Spaans zeide. dat dit al reeds het geval te; het wegbeheer heeft reeds een aparlen dienst; zelfs een tweevoudlgeneer voor de reeds lang bü het H.H.-raadschap be boerende en een voor de overgenomer. wegen. Bpr. gaf een nadere uiteenzetting van de kostenberekening, In verband met het Provin ciaal subsidie voor de wegen De heer V. Kay gaf de voorkeur aan goede wegschappen boven breede concentratie. De heer 8. Stapel betoogde, dat het voor naamste te, dat de ingelanden ontlast worden. De heer Wüdenes-Spaans deelde nog mee, aat Noord-Holland een ultkeering uit het wegen fonds ontvangt, in verhouding tot hetgeen uit N.-Holland in dit fonds komt Er te dus zeker een wlsselmerklng in opbrengst en ultkeering. Na nog eenige discussie over dit onderwerp, volgde de rondvraag, waarna sluiting. Zooals we hebben gemeld, is in de zsak be- treffenden den roof-overval op den 83-jarlgen L. Crtepün te Weteringen een arrestatie ge daan. nX van den 27-jarigen koopman W H L. O. uit Den Haag. Maandagmorgen en een gedeelte van den middag te G. aan een ernstig verhoor op het Wateringsche gemeentehuis onderworpen door den burgemeester, den heer A. J. Verhoeven, en Inspecteur IVeltman van de Hawgarh11 re cherche. G. bleef ontkennen zich aan den overval te hebbn schuldig gemaakt. Echter zün verschil lende aanwüzingen tegen hem. zoodat hü voor- loopig in bewaring te gesteld De toestand van den bejaarden C. te gunstig. We hebben den man Maandag nog even ge sproken, waarbü hü monter en glimlachend vertelde, „dat ze hem flink geraakt hadden „Maar ik heb stevig terug geslagen met den stoel," voegde de krasse grijsaard eraan toe. Crtepün heeft een wonde van ongeveer 7 c.m. boven op zün hoofd, en een wonde Iets kleiner. Het gebeurde heeft hem wel wat zenuwachtig gemaakt, vooral de drukte van verhoor enz. die erop gevolgd te, maar overigen* blüft hü op een stoel vcor het raam al het beweeg rond zün huisje gadeslaan. i De politie geeft, in het belang van het onder soek, slechts weinig Inlichtingen over het ge beurde.- In t Gulden Vlies werd gisteravond eer* Propaganda-avond gehouden, georganiseerd dooi de contact-commissie te Alkmaar ter kennis making met de R. K. Vredesbeweging. P8 H E Deken E. Rengs opende met den Chr. BToet, de aanwezigen daarna dankend voor hun opkomst. Spr. noemde het een belangrijken avond en wees er op, dat de katholieken georganiseerd be- De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienstplicht wegens het bekleeden van. of opleiding tot een geestelijk ambt betreffende den hieronder ge noemden persoon, de uitspraak gedaan, achter zün naam vermeld: J. C. B. VAN ELBURG, lichting 1933. Uitspraak: voorgoed vrügcsteld. Tegen deze uitspraak kan ulterlük den TIEN DEN DAG na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente Ingeschreven personen of door diens wet tigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet met redenen zun omkleed en worden ingediend bü den Bur gemeester ter secretarie dezer gemeente, afdee ling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt Alkmaar, 22 Mei 1933. De Burgemeester, van Alkmaar, WEN’DEI.AAR Onder voorzitterschap van den heer H. K Koster uit Wleringerwaard vergaderde gisteren te Hoorn de Vereenlging tot Ontwikkeling van den Landbouw In Hollands Noorderkwartier. De vergadering was des ochtends maar matig bezocht. De voorzitter meende te mogen constateeren dat. gezien den toestand in het zulvelbedrüf het laagste punt van de crisis voorbü te. Ook wijzen de laatste teekenen In het wereldgebeuren erop, dat er internationaal eenige verbetering te. Na voorlezing en vaststelling der notulen werd ojn. medegedeeld, dat vanwege he; Veevtader- bureau proeven zullen worden genomen met indivldueele voedering van het vee, teneinde materiaal te verzamelen over het verschil in omzettlngsvermogen, dus bewüsmateriaal voor de menschelükheid van „Veevoedercontróle" Aan het Kon. Ned. Landbouwcomité werd als onderwerp voor bestudeering opgegeven een studiereis te laten maken in verband met den afzeC van vee naar Rusland. In plaats dankte. Schagen Proef veldencommlaaie. Aan de verlaging van het peil van het Ijsselmeer wordt van hoogerhand alle aan dacht geschonken en regelmatige verbetering mag worden verwacht, zoodat men in dezen een afwachtende houding kan aannemen. Van de Kanalencommissie kwam de mededee- llng, dat sedert de vorige vergadering ten aan zien van de Kanalenplannen weer voortgang Is te constateeren om dat de werken voor de kunstwerken voor het kanaal KolhornSchaven Stolpen goed vorderen en binnenkort kan wor den begonnen met het graafwerk. Voorts zün de voorbereidende maatregelen getroffen voor het aankoopen van terrein voor de brug met oprit bü de sluis aan de Zes Wielen. Verder zün de onderhandellngen begonnen voor het Kanaal OmvalHulgendljk En wordt de bestudeering van het tracé van het kanaal OudkarspelKolhorn met kracht voortgezet, zoodat verwacht mag worden, dat binnen niet te langen tüd' dit tracé ook definitief wordt vastgesteld en de voorbereidende maatregelen voor de uitvoering dan kunnen beginnen. De Wegen-Commissie deelde mede, dat ten aanzien van de uitvoering van het Wegenplan verschillende nieuwe trajecten in voorbereiding zün. Mét leedwezen werd geconstateerd, dat de weg van Alkmaar naar den weg Omval Hulgendljk niet noordelüker gelegd wordt, waardoor het einde van het dorp „Oudorp” aan dien weg zeu zün gekomen, doch blüft die weg op eenigen afstand van Oudorp Deze afstand zal door nieuw te maken weg met Oudorp worden bonden Ten aanzien van het tracé in de nabuheid van Venhuizen0 te nog geen beslissing genomen, of dit zal gaan door de boerderü van don heer Bronkhout of van den heen Konün. De Commissie stelt een zeer uitvoerig onder zoek in naar de kosten van het wegenonder- houd in de jaren 1930. 1931 en 1932. zoowel bü de Gemeente als bü de Waterschappen in onze Provincie, waarvoor reeds zeer veel uitvoerige en waardevolle gegevens zün ontvangen, waar over op de volgende vergadering verslag zal wor den uitgebracht, met het doel om aan te toonen hoe de kosten voor het wegenonderhoud ge maakt op den landbouw drukken en om na te gaan of in deze verlaging te te verkrijgen. Daarom katholieken, laten wü ons bewust worden van onze vredestaak. Vraag niet: Wat kunnen wü doen voor den vrede; hebben wu het in onzen macht conflicten te vermüden tusschen landen en volken. Als ge zoo spreekt, ziet ge maar een kant van het vraagstuk. Den kant van de leuze: „Nooit meer Oorlog". Voor het krugen van den vrede tusschen de volken is noodig een vredesgezindheid van het volk zelf; een opvoeding niet in nationale passie maar in internationale vredessfeer. Vredesmentaliteit moeten we eerstens aankwee- ken In ons eigen volk; dan zal die vredesmen taliteit zich overplanten In andere volken. Een vredesidee kan zoo machtig zun. dat het een volk in één slag omzet. Het Hitler-ldee bellchaariit orde, welvaart enz., dat idee zit In dat eene machtwoord, dat de mentaliteit in Dultschland omgekeerd heeft. Een idee te macht; een idee kan uitgaan van een klein volk, en zal zün Invloed niet mis sen daarbuiten. We begiiinen in onzen eigen kring de vre desidee te propageerenvrede in eigen gezin en In de verhouding van gezin en gezin; vre- desgezindheid die het ons als 't ware moeilijk maakt, om het onze naaste lastig te maken. De moderne mensch heeft onder ons Katho lieken evenveel tweedracht gevonden als In zün kring; hü had verwacht, dat het bü ons beter was; het te misschien wel slechter mat ons ge steld. En juist, omdat men van ons het betere verwacht, is het veel afschuwelüker als dat betere bü ons niet gevonden wordt. Er te nog iets anders; nJ. het steunen van. alle pogingen die leiden tot vreedzame interna tionale verhoudingen. Wü moeten grijpen en waardeeren. schen twee reele ontwapening. de vredesgezindheid kqfat het insti tuut tot bewaring van den vrede. Dat is de Volkenbond. Dit is een eerste zü het onvolmaakte poging, die door ons moet worden gesteund. De steun van ieder van ons aan ale Volkenbondsgedachte heeft waarde. De Volkenbond heeft opgeruimd een groote bron van oorlog: dJ. de Volkssouvereinltelt; hü heeft ze daarvan afstand laten doen en de vol ken samengebracht. - Hopen we dat de Volkenbond uitgroeie tot wat we er zoo graag in willen zien, de opperste rechtsmacht in de gemeenschap der volken Dat te de bedoeling van den Volkenbond; om zelfberechting onmogelük te maken. Dit stre ven kunnen we steunen door onze sympathie en door ons gebed om de genade van God Het gebed der Kerk beantwoordt aan haar taak, het evangelie van den Vrede te brengen op de aarde. De wereldvrede moet beginnen met den vrede in ieder van ons. Omdat men Gods Rük wil vestigen op de aarde zoodat heel de wereld het kan zien, in ons en door ons. (Applaus).) De H. E. Deken Rengs bracht dank aan de Contact-conunissle wie de eer toekomt, dezen avond belegd te hebben. Spr. onderstreepte het betoog van Prof. Kors en wees erop, dat de R. K. Vredesbeweging een stuk van ons geloof is; de Katholiek is dus van nature vredesstlch- ter en propagandist van den vrede. Spr. dankt Prof. Kors. die dit zoo duidelük gemaakt heeft. Het te de bedoeling op te richten een be- stuurs-commissie. die contact heeft met de bestaande vereenigingen. die de vredesidee zullen propageeren. Prof Kors zeide. dat het de bedoeling is, commissies te benoemen In verschillende plaat sen. die de vredesgedachte propageert middels de bestaande vereenigingen. Die plaatselüke commissie heeft echter ook de taak leden te werven. Ook de Katholieke Vredesbond heeft de uitnoodlging gehad een vertegenwoordiger te zenden naar het Internationale Vredes-Con- gres; wil zoo’n afgevaardigde iets beteekenen. dan moet hü kunnen spreken namens een aan tal leden, dat genoemd kan worden. De contributie bedraagt minimaal 50 ct per jaar; 2'3 van de contributie komt ten goede aan de plaatselüke Vredesbeweging. Er Is voor dit alles dus een bestuur noodig. Voor de verspreiding van de vredesidee zorgt ook het Bondsorgaan ..Pro Pace”. Spr. wekt de aanwezigen op lid te worden van den Vredes Bond en zich te abonneeren op het orgaan. Hierna werd een vocrloopig comité samenge steld, bestaande uit de heeren Rector M v. d. Wcüst. voorzitter; H. Koopmeiners, seer,; D. van Dük. penningmeester, aangevuld met ver tegenwoordigers van Vrouwenbond, Hanze. Volksbond enz. Deken Rengs dankte de contactcommissie voor haar initiatief en sloot op de gebruikelüke wüse.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12