Uit de industrieele wereld Prikkeldraad Roofoverval Twee politici bij den rechter PANIEK IN LUNAPARK KAMERLID VERDACHT VAN SMAADSCHRIFT Duitsche De loge S.A. mobiliseert EEN NATIONALE METAAL- - NIJVERHEID Van en over democratie DINSDAG 23 MEI VERKEERSVERBETERING De zaak-Eschauzier ONTSLAG AMBTENAREN Boter en margarine Verdachte aangehouden - ONVOLDOENDE CONTRoLE HET GOOI-RESERVAAT f 1O.— boete geëischt OUDHEIDKUNDIGE VONDST - g Op Hemelvaartsdag en Tweeden' Pinksterdag En Nederlandsch-lndië. Be schermende maatregelen Bezuiniging op Koloniaal Tech nisch Bureau De politierechter kon zich niet vereenigen met de strijd wijze van getuige Groote hoeveelheid magazijn- goederen verdwenen Conclusie van den advocaat- generaal NATIONAAL ZANGCONCOURS TE AMERSFOORT Oude man te Wateringen door inbreker ernstig gewond Naar verlaging kosten industrie beten kunnen beschermen; van levensonderhoud INKOMSTEN VAN CURAQAO Eeuwenoude urnen opgegraven Hitler vindt haar overbodig en voelt haar als belemmering Crediet voor boomkweeker» Aan de grenzen van Danzig J De beteekenis van het Nederland sche veehouders- en zuivel bedrijf Brand tastteen groot aantal ténten en gebouwen aan, o.a. klein dierenpark 7 vrij >t verhoo- 3 neer rum V Die vraag is niet licht te beantwoor den; ik voorzie daarbij groote moeilijkhe den, we zouden ons niet buiten de groote concerns kunnen houden; maar wie weet! (ftrie zou inderdaad len, doch als eerste ipefnj gesteld worden: af- lerlandsch-Indië! Zonder het den van Wat is uw meening omtrent een min of meer onafhankelijke staal-industrie in Nederland? Voor den Haagschen politierechter Jhr. mr. H. O. Feith, heeft zich gistermorgen te ver antwoorden gehad het Tweede Kamerlid H. G. M. H„ wien bij dagvaarding smaadschrift is ten laste gelegd. heer ons Indie <9* gevormd, hebben mr. J. C. Graaf van burgemeester van Amersfoort, de van politie van Amersfoort, de heer G. Goorhuis, de wethouder Vels-Hcin en meerdere notabelen. Om. zijn* Prijzen beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. H. Prins Hendrik, dr. H. Th. ’s Jacob. Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en den burgemeester van Amersfoort. Politierechter: U hebt toch uit het citaat een stuk uitgelaten. Getuige zette daarop zijn grieven tegen het door verdachte geschreven artikel uiteen en aeide, dat hetgeen geschreven werd over de Zeer zeker! Reeds nu met ons den laatsten tijd zoo sterk geïndustrialiseerd land Is zulks noodig; willen wij de me taalindustrie dus wederom op peil brengen en dattma nog hooger opvoeren, nog meer uitbreiden, dan zal deze annexatie van ons eigen afzetgebied dubbel noodig zijn. Zeer zeker zou er over het algemeen meer gedaan kinnen worden; ik denk hier aan landbouwwerktuigen, zaaimachines, ploegscharen, dorschmachines, aan hand- werktuigen, schoppen, harken, aan machi nes voor de textielnijverheid, ook alweer En nu spreek ik van invoerrechten, gehe ven door het Nederlandsch-Indisch gou vernement, maar de moeilijkheden gelden natuurlijk ook bij leveranties aan parti culieren; dit laatste handicapt ons in hooge mate; wij voor ons, wij leveren nog be trekkelijk veel aan particulieren daarginds (momenteel hebben wij zelfs belangrijke opdrachten, zij het dan ook tegen „schund"- prijzen), maar de concurrentie is niet vol te houden, vooral waar de Chineezen (die over een heel speciale koopmanschappelijk- beid beschikken!) het buitenland altijd en overal tegen ons uitspelen. Wanneer wij ten aanzien van het buiten land maar eens een bevoorrechte positie konden innemen, dan zouden wij er al ter stond „stukken beter”'voorstaan. Wanneer er dan geen mogelijkheid be staat om dit te bereiken floor het onderling opheffen der invoerrechten dan zou toch mogelijk en wenschelijk blijven weg in te slaan van een preferentie Nederlandsch fabrikaat zoowel ten behoeve van opdrachten van het Gouvernement als van particulieren. Het zal dus vóór alles noodig zijn, dat wij Nederlandsch-lndië tot ons afzetgebied maken? De procureur-generaal bij den Hoogen Raad nam gisteren conclusie in de zaak tegen den 33- Jarigen 'techniker J. A. J. H. K., die door het Haagsche Ge^phtshof is veroordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf wegens valschheid in ge schriften en moord op den heer W. G. J. Eschauzier, gepleegd op 9 Mei 1931 te ’s-Gra- venhage. i De procureur-generaal meende, dat geen der 42 door requlrant voorgestelde cassatlemiddelen tot cassatie kan lelden en concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 26 Juni. WILLEMSTAD, 21 Mei. (Anea.) De Inkom sten over het eerste kwartaal bedroegen 1.336.000. De raming over dit tijdperk bedroeg 1324.000. In verband met de tot standkoming van het Gool-reservaat heeft de Vereeaiging voor Beel dende Kunstenaars heden uit waardeering en dank voor zijn initiatief aan Jhr. Mr. Dr. A. Röell, commissaris der Koningin voor de pro vincie Noord-Holland. een huldeblijk aangebo den, bestaande uit een album met 68 teekenin- gen. aquarellen en etsen barer leden. De overhandiging van dit geschenk vond plaats door het dageljjksch bestuur der veree- een eigen staal-indi groote voordeelen bi/ eisch moet ook hl zetgebied in JWÖ dat zullen staalwerken in Nederland eko- nomisch nooit productief kunnen zijn. heden zand, grind en steenslag onder den bloo- ten hemel moesten worden opgeslagen, waardoor de mogelijkheid van clandestiene wegvoering zeer groot was en bovendien veel kon verloren gaan door verstuiving, wegspoellng en inklln- klng. Naar aanleiding van deze mededeellngen deed de Kamer den Minister opmerken, dat naar haar oordeel contröle op het materiaal 'ten zeerste was verwaarloosd en Curacao dientenge volge belangrijk benadeeld. Zij meende het vertrouwen te mogen uitspreken, dat strenge maatregelen tegen herhaling waren genomen. Tevens verzocht de Kamer nog antwoord te mogen ontvangen op de door haar gestelde vra gen of en, zoo ja, wie voor het tekort aanspra kelijk kon of konden worden gesteld en of dit tekort eventueel op den betrokkene kon worden verhaald. LONDEN. 22 Mel (V.D.) Zaterdagavond is in het Lunapark van het Kurhaus te Southend. de door vele Londenaars bezochte badplaats aan den Theemsmond, een groote brand uitgebroken op een tijdstip, dat zich mede tengevolge van het fraaie zomerweer duizenden bezoekers op het terrein en in de verschillende amusements - gebouwen bevonden. De brand Is waarschijnlijk door kortsluiting ontstaan. Het vuur breidde zich met razende snelheid uit en van de 250 gebouwen en tenten, die zich op het terrein bevonden, werden onge veer 75 door de vlammen aangetast, beschadigd of vernield, o.a. ook een klein dierenpark, waar in zich apen, slangen enzandere dieren bevon den. Onder de menigte ontstond een paniek, die nog vergroot werd door een wilde kat, die uit de menagerie was ontsnapt en over het ter rein ronddwaalde. Het vuur tastte ook een schiettent aan, waar duizenden patronen van 'klein kaliber explodeerden. Dood de paniek wer den velen onder .den voet geloopen en een vijf tigtal personen werd gewond. De politie had de grootste moeite de menigte te verspreiden en ordelijk het terrein te doen verlaten. Na ruim twee uur werken slaagde de brandweer erin, den brand meester te worden. De aangerichte scha de is zeer groot. BERLIJN, 22 Mel. (W.B.) Bjj Hitler s optre den had de groote, nationale Duitsche moeder loge „De drie wereldbollen’’ zich zelve ontbon den en zich gereorganiseerd tot een „Natlonaal- Christelijke orde, Frederik de Groote". De Rijks- regeering heeft aan de loge laten weten, dat de handhaving der Christelijke en ethische goede ren bij Hitler in de allerbeste handen is. Het doel der loge en de loge zelf zijn overbodig en werken als belemmering. In den nieuwen Rijksweg AmsterdamSassenheim komt bü Hoofddorp een aftakking naar Haarlem. Met de nieuwe brug over de Ringvaart bij de Cruquius vordert men flink. De klapbrug is reeds geplaatst - WARSCHAU22 Mei (Reuter). Volgens de Ilustrowany Kurjer is in het Hitler-orgaan de ..Preusische Zeitung’’ een order voor de afdee- lings Oost-Pruisen van de S. A. gepubliceerd, waarin voor 28 Mei, den dag van de verkiezingen te Danzig'8000 man van de SA. te Elbing, na bij de grens, zijn samengeroepen. niging, bestaande uit: den heer D. Schulman, voorzitter, mej. B. de Vries, secretaresse en den heer G. J. de Boer, penningmeester, waarbij tevens tegenwoordig was de burgemeester van Laren, Jhr. H. L. M. van Nispen van Sevenaer. De commissaris der Koningin bood het be stuur en den burgemeester .te zijnen huize een noenmaal aan. VT TT yü hadden over de middelen tot be- yy scherming der industrie nog een onderhoud met de directie der Haarl. Machinefabriek vJi. ®ebr. Fi^ee, waaruit ons bleek dat er t.o.v. beschermen de maatregelen verschillende meeningen bestaan. e De heeren gaven als hun meening te ken nen, dat h. i. de metaalindustrie over het algemeen niet door protedtie-maatregelen geholpen kan worden; integendeel, zij is in vele gevallen genoodzaakt onderdeelen in het buitenland te koopen, zoodat door ver hoogde reèhten de kosten stijgen en daar door ook weer de mogelijke export, waarop wij toch voor de toekomst altijd moeten blijven rekenen, verder wordt bemoeilijkt. Reeds de tegenwoordige rechten aldus de directie van Figee werken belemme rend, omdat in de meeste gevallen het on mogelijk is restitutie van invoerrechten voor ingevoerde materialen, welke hier ver der bewerkt zijn, te krijgen. Daarbij komt nog de groote onbillijkheid’, dat de^meeste werktuigen in hun geheel ingevi van rechten zijn. Wil de regeering de industrie «elpen, dan onthoude zij zich van alles wat ging van de kosten van het levensonder houd moet leiden. Het is uit den aard der zaak ónmogelijk tot lagere loonen te ko men, wanneer niet de dagelijksche kosten dalen en de hooge bedragen, welke op het oogenblik voor huishuur en belasting moe ten worden besteed, verminderen. De Minister van Koloniën heeft aan de Tweede Kdtner inlichtingen verstrekt over de bezetting van bet Technisch Bureau van het departement van Koloniën. Wij ontleengn aan zijn brief: Aangezien van verschillende zijden werd asin. gedrongen op een onderzoek naar de mogelijk heid van verdere bezuinigingen bij het Tech nisch Bureau, zegde ik toe, dat een ervaren deskundige door mij zou worden uitgenoodlgd om een zoodanig onderzoek in te stellen. Op mjjn verzoek heeft zich met deze taak belast de heer G. P. J. Caspersz, gewezen chef der exploitatie van de Sumatra S.S. en Ombilln- rnijnen, thans directeur van Indische stoom- trammaatschappijen. De heer Caspersz heeft thans onderscheidend maatregelen In overweging gegeven, die tot ver dere inkrimping van personeel zullen leiden. Met die voorstellen kan ik mij geheel ver eenigen. In overeenstemming daarmede zullen de noo- dige stappen zijn te doen om het personeel van het bureau opnieuw te verminderen met een hoofdingenieur; twee ingenieurs; een technisch ambtenaar 2de klasse; een adjunct-commies; een handelscorrespondent, en een schrijver 2de klasse. bedroeg. De margarineproductle bedroeg In 1931, vol gens de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 1113 mill. K.G. Hiervan werd met binnenlandsche bestemming' verkocht 66.2 min K.G. De doorsnee kleinhandelsprijs van mar garine bedroeg in 1931 ƒ0.70 per K.G., zoodat de in het binnenland verkochte margarine 46.3 mill. gld. opbracht. De inkoopwaarde der plantaardige en dier lijke vetten en oliën voor de margarineproduc- tie bedroeg, berekend uil bovengenoemde ge- 1111. gld. Wjj'jheenen. op grond van een vergelijking met deXvolgens de handels statistiek voor 1931 ingevoerde hoeveelheden en waarden aan walvischtraan, soya- en grond - notenolie, e.a. margarinegrondsCWfen, aan den hoogen kant te zijn, wanneer wij, om tot de in gevoerde waarde bij de margarineproductle te komen, van de opgegeven inkoopwaarde nog een bedrag van. 4 mill, (voor in Nederland ver diende vrachten) en vfln l'H millioen (vooMin Nederland verdiende verwerkingskosten) af- trekken en berekenen dan 293 mill, minus 5.5 mill, of 23.7 mill. gld. ingevoerde waarde b(j een totale margarineproductle van 1113 mill. K.G„ dat is 14.1 mill. gld. op het kwantum marga rine, dat in het binnenland werd afgezet. Om tot de als Nederlandsch inkomen toege voegde waarde te komen, moet natuurlijk nog in aftrek gebracht worden het gedeelte der fa bricage- en verkoopkosten, voor zoover dat ont staan is wegens het verbruik van ingevoerde hulpstoffen' en machines. Hoeveel dit bedraagt, is door ons bij geen benadering te bepalen. Wel kan men zeggen, dat het aandeel van machines en verpakkingskosten bij de margarineproductle zeer groot is. Stellen wij thans tegenover elkaar, wat er in 1931 aan de door de boterproductle en door het margarinebedrijf, voor zoover belde voor de binnenlandsche marktwerkten, in Nederland aan inkomen gevormd is. dan blijkt dit voor de boter te bestaan uit 73.6 min. gld. (ofwel 134 per kilo), terwijl dit Inkomen uit de margarine zeker minder is dan 323 milL gld. of in elk geval nog geen ƒ0.49 per kilo. Bjj een productiebeperking van de margarine gaat er dus volgens dezen maatstaf aan In Nederland verdiend inkomen teloor een bedrag van de helft tot een derde deel van wat anders bjj een Inkrimping van den melkveestapel het geval zou zijn. Uit een mededeeling van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (FJ4.Z.) nemen we het volgende over: In verband met hetgeen den laatsten tijd in vergaderingen besproken en In artikelen ge schreven wordt over de veehouderij en zuivel bereiding in ons land, kan het zijn nut hebben, enkele statistische gegevens en vergelijkingen te vermelden, die eenlg Inzicht geven in de betee kenis van dezen tak van volksbestaan. Volgens In 1932 door de Crisis-Zuivel-Centrale verzamelde gegevens in verband met de uitkee- ring per koe volgens art. 22 der Crisls-Zuivel- wet, zijn er in ons land 201.669 boerenbedrijven, waarop melkvee gehouden wordt. Nemen wij aan, dat op de helft dezer bedrijven de melk- veeteelt de uitsluitende of verreweg overwe gende bron van inlromsten is (de verhouding grasland tot akkerbouw- en tuinbouwgrond is in ons land 6:5), dan kan men dus zeggen, dat er rond 100.000 boeren met hun gezin direct in de melkveehouderij hun volledig bestaan vin den. Berekend wordt, dat er in directen zin uit het melkveehouders- en zuivelbedrijf 535.000 pet- sonen leven. Hoeveel personen er Indirect, geheel of ten deele, uit deze bedrijven leven, is niet bij eenige benadering te becijferen. De totale melkproductie wordt in ons land berekend op 4400 millioen K.G. Rekenen wij deze op een bruto-waarde van 8 ct. per K.G., dan vertegenwoordigt deze dus 'n inkomen voor 535.000 menschen van 352 millioen gulden. De boeren ontvangen daarvan echter thans niet meer dan gemiddeld 3% cent per K.G., zoodat hun gezamenlijk inkomen 154 mill. gld. is, waar van zij met 500.000 personen moeten leven en waarvan zij al hun bedrjjfsonkosten nog moeten betalen. Waar het op het oogenblik vooral de vraag is, of tot een gedwongen Inkrimping van den melkveestapel moet worden overgegaan omdat wij te veel boter produceeren, dan wel, dat het daaraan voorafgaand tot een beperking der margarineproductle voor blnnenlandsch gqprulk moet komen, is het van belang te weten, welke beteekenis de boter zoowel als de margarine voor het volksinkomen van ons land hebben. De F.N.Z. komt dan tot de conclusie, dat in 1931 de netto in het binnenland verdiende waarde bjj de boter 92.1 mill. gld. minus 17.4 mill. gld. minus 1.1 mill. gld. of 73.6 mill. gld. en partij die uit de oppositie in de re geering stapt, staat tusschen twee vuren. Achter haar licht de ideologie die haar zoo veel aanhangers gaf, dat haar leiders van de straat naar de gebeeldhouwde zetels van de groene tafel der mlnlsterieele raadzaal werden gedragen. Voor haar strekt zich de weldsche werkelijkheid uit, waarin zij noodza kelijkerwijze niet zoo heel veel meer mogelijk heden ontdekken kan, dan de vorige regeering die zij versloeg, er reeds in zag. Hitler was de laatste Europeesche staats man die dezen vuurdoop onderging. Achter hem drong de partij op. De millioenen werkloozen wien hij werk had beloofd, vroegen om werk. De millioenen nood lijdenden, wien hij brood had beloofd, vroegen om brood. De millioenen frontsoldaten wrfn hij een beloonlng had beloofd voor hun helden moed, vroegen om een beloonlng. De millioe nen grootere en kleinere zakenmenschen, wien hij de uitroeiing had beloofd der Joden „te gen wie zij niet óp konden,” vroegen om de uitroeiing der Joden. De partij drong en drong, maar Hitler kon slechts enkele schreden doen en stiet dan op den muur der werkelijkheid. De werkelijkheid is deze dat in het bin nenland de middelen ontbreken om aan da werkloozen voldoenden arbeid en aan de nood lijdenden voldoende brood te geven, terwijl men in het buitenland zeer verstoord was over de nationaal-soclallstische pogrom en zich afvrS*g wat toch wel de beloonlng zou zjjn welke Hitler den frontsoldaten ging aanbieden. Hitler begon met toe té geven aan den bin- nenlandschen drang, wat in zjjn geheel betee- kende dat hjj toegaf aan het onvermijdelijke. Daarna gaf hij ook het buitenland voor zoo ver als hem dat mogelijk was, zijn zin. De rede welke Hitler In den „Reichstag” hield, was een geruststellende rede. De partijen hebben zich aan het einde der rede v^n Hitler achter de regeering geschaard. Onder deze partijen was ook de Duitsche so ciaaldemocratische partij. „Het Volk” werd daar woedend over en in de „Populaire” trok de leider der Fransche sociaal-democraten, Léon Blum, tegen de Duitsche partijgenooten van leer. Het bestuur der Socialistische Arbeiders Internationale dezelfde S. A. L die de com munisten een maand geleden voor elk aanne melijk bod konden overnemen heeft ten slotte te Parijs vergaderd en de houding der Duitsche sociaal-democraten veroordeeld. Wij begrijpen dat niet. Hitler werkte tien ja ren lang om, In 1929, derf Reichstag te kun nen binnenrukken met een fractie van betee kenis. Sinds 1929 werkte hjj harder en har der en met stijgend succes, en het was geen staatsgreep die hem aan het bewind bracht, maar een meerderheid behaald bij algemeene verkiezingen. Kon Hitler democratisch* aan de macht komen? Konden de Duitsche socialisten demo cratischer handelen dan zich achter de regee ring te scharen die het vertrouwen der kiezers heeft? Onze sociaal-democratie, we herhalen het, begrijpen we niet meer. Al lang twijfelden we aan haar socialisme. Wat te doen wanneer zjj ons thans dwingt ook nog te twijfelen aan haar democratie? Ter gelegenheid van haar vierde bestaans- lustrum heeft de Chr. Gemengde Zangvereenl- ging .JSoli Deo Gloria’’ te Amersfoort voor Hemelsvaartsdag en Tweede Pinksterdag een ^nationaal zangconcours georganiseerd, waaraan door niet minder dan 72 vereenlgingen uit den lande zal worden deelgenomen. Het concours zal worden gehouden in den tuin van café ,,’t Boompje’’ aan den Heiligenbergerweg. Bereids heeft zl<?h een eere-coml waarin zitting Randwijck, commissaris Gerechtvaardigd is, zoo leidde de Smulders zijn antwoord op de door gestelde vragen in, onze eisch, dat koopt in het moederland; en dééd Indiè dat bij preferentie, dan zouden zich voor de Nederlandsche industrie schoone per spectieven openen; wij kunnen onzen gerechtvaardigden eisch echter geen kracht tijzetten, omdat wij de cultures-producten uit Indië thee, koffie, enz. hier ook allerminst vrij toelaten; de regeering durft het niet aan, deze producten vrij te geven omdat zij de*groote revenuen daarvan niet missen wil, wellicht ook niet missen kan, maar t is heel verklaarbaar, dat daardoor een onjuiste handels-ekonomische verhou ding tusschen moederland en overzeesche gebieden bestaat: we leveren en koopen niet als van moederland tot overzeesen gebied (en omgekeerd), maar als van land tot buitenland; zoo staat de zaak praktisch. En dat is hoogst nadeelig voor onze in dustrie; wil zich in Nederland b.v. een groote metaalnijverheid ontwikkelen, dan zullen wij Indië als afzetgebied niet kun nen missen; in Nederland zelf is het afzet gebied veel te klein. Bij beschikking van den gouverneur van Cu racao werd de directeur van Openbare Werken aldaar gemachtigd tot afschrijving van 26953 van den magazijn voorraad. Uit de overweging dier beschikking bleek, dat bij het opnemen van den magazijnvoorraad belangrijke verschillen aan het licht waren gebracht. Naar aanleiding hiervan deed de Algemeene Rekenkamer, zoo blijkt uit haar verslag over 1932, den minister opmerken dat zij, hoewel wil lende aannemen dat dit magazijn gecontroleerd werd, zich niet kon verhelen dat die contröle op onvoldoende wijze was gevoerd. Zij verzocht daarom te mogen vernemen hoe die verschillen waren ontstaan, op welke wijze en door wie ge controleerd werd, wie voor het tekort aanspra kelijk ko nof konden worden gesteld en of dit eventueel op den betrokkene kon worden verhaald. In zijn antwoord hierop verwees de Minister van Koloniën naar ’n daarbij gevoegd schrijven van den .toenmallgen «jfrecteur van Openbare Werken met bijlagen, waarin omtrent een en ander opheldering werd gegeven. Hieruit bleek, dat de verschillen eensdeels waren ontstaan als gevolg van vennoedelijk ge pleegde fraude bij zandleveranties, anderdeels een gevolg waren van onvoldoende contröle. Tevens bleek, dat de magazijnvoorraad in een periode van tien jaar niet was opgenomen en dientengevolge de inventarisstaat in al die ja ren niet was bijgewerkt. Als een der redenen, die tot de groote ver schillen hebben bijgedragen, noemde de adjunct- directeur de omstandigheid dat groote hoeveel- In den nacht van Zondag op Maandag om streeks drie uur heeft in het aan Den Haag grenzende Wateringen een roofoverval' plaats gehad op een 83-jarigen man. L. Chrispijn ge- heeten, en wonende in de Schoollaan aldaar. Door opensnijding van een uiit en wegschui ven van een grendel had een Inbreker zich toe gang tot de woning van C. verschaft, wiens huishoudster in het ziekenhuis wordt verpleegd en die nu tijdelijk alleen woonde. Hoewel C. eenlgszlns doof is boorde hij wel geluld of ge loop In zijn woning. Hij ging kijken wat er aan de hand was en zag toen een lichtje gloeien, terwijl hem werd toegeroepen: ,3e geld of je leven”. De oude man was echter niet zoo be vreesd uitgevallen als de Inbreker wellicht ver moedde. Hij nam een stoel op en ging daarmede den belager te lijf. Deze laatste gaf daarop met een stuk ijzer of met een beitel den grijsaard eenige klappen op het hoofd en verwondde hem ernstig. C. wist door luidkeels schreeuwen de aandacht van de buren te trekken, waarna de inbreker de vlucht nam. Dr. Hoogwater verleende den getroffene de eerste hulp. De toestand van C. Is thans naar omstandigheden redelijk weL Intusschen stelde de politie aldaar, onder lei ding van den burgemeester van Wateringen, een onderzoek In. Vermoed werd, dat de 27- jarige koopman W. H. L. G., Ifbnende in de Rbzemarijnstraat In Den Haag, wel meer van de zaak tou afweten. Op verzoek van den bur gemeester van Wateringen Is deze G. nog des nachts door de Haagsche recherche van zijn bed gelicht en naar Wateringen overgebracht, waar het onderzoek in samenwerking met de Haagsche politie wordt voortgezet. T TT T M het zuiver toeval, dat de heer ^7^/ tf- I*. Smulders directeur van de Utrechtsche Machinefabriek, In het onderhoud, dat hij ons welwillend toestond over de misschien-mogelijke ekonomischc toekoms^eener metaalnijverheid In Neder land, aanving met bespreking van hetzelf de probleem als waarmede -de heer Ir. H. Bekkers, directeur der Beijnes-fabrieken te Haarlem, zjjn onderhoud eindigde? Of hebben wij hierin een aanwijzing te zien, dat de handels-ekonomische verhou ding tusschen Nederland en Nederlandsch- lndië het begin en het einde, de ten slotte allesbeheerschende factor is in het pro bleem van een Nederlandsche metaal- industrie-met-een-toekomst? „Verdachte heeft namelijk lp de te ’sHerto- kenbosch verschijnende „Volkskrant" en wel in het nummer van 28 Januari 1933 de eer en goeden naam van mr. M. van der Goes van Naters te Heerlen aangerand, door naar aan leiding van een door dezen uitgegeven brochure waarin de encyclieken „Rerum Novarum” en „Quadragesimo Anno” werden besproken,’ in voornoemd blad onder het Opschrift „van Re run) Novarum tot Quadragesimo Anno” ojn. te schrijven: „de schrijver van de brochure stelt het heel anders voor, vervalscht het citaat op ergerlijke wijze, laat de hoofdzaak weg en schrijft dan: zelfs katholieke arbel- derslelders zullen zich niet altijd bewust zijn, dat er b.v. in dit leerstuk „Rerum Novarum" over stakingen het volgende wordt gezegd: (volgt ’n citaat). Het is ver beneden peil wan- een wetenschappelijk gevormd man oor- hebben ingediend, deelt over een zoo belangrijk geschrift als Re- Novarum en ook anderen hierover wil laten oordeelen en dan op zoo voorname pun ten valsch citeert en hieruit ook nog gevolg- t,rekkingen maakU Maar zij zullen zien, dat Verwacht u voor de metaalnijverheid ook hell van een sterkere productie der half- en heel-fabrikaten? Mijnheer van der Goes nog In andere punten geen eerlijk en onpartijdig, zeker geen weten schappelijk voorlichter blijkt te zijn.” De heer H. deswege door den politierechter ondervraagd, gaf toe de schrijver van het ge ïncrimineerde stuk te zijn geweest. De politierechter maakt er verdachte op at tent, dat de heer Van der Goes zich ten deze bediend heeft van een tin het dossier aan wezige) vertaling uitgegeven door de R- K. Vakorganisatie. Verdachte antwoordde hierop, dat het be kend is dat deze vertaling erg slecht is, zooals ook in het jaarverslag van de Vakorganisatie, die het boekje uitgaf, is erkend. Maar voegde de heer H. er aan toe, indien men deze ver taling aandachtig leest, gaat men aan de juist heid ervan twijfelen en daarom was mr. van der Goes als wetenschappelijk man verplicht geweest zich een juiste vertaling aan te Schaf fen.' Verdachte wist ook niet uit weUte bron de schrijver had geput. Deze had ook. Indien hij niet den oorspronkelijke* tekst heeft geci teerd, de brem ihoeten vermelden. Door de bro chure wordt de indruk gevestigd als zou het tegendeel gezegd zijn van hetgeen gezegd is. Dit is bereikt door er een stuk uit te laten waarin gesproken wordt van een tegenweer bij stakingen. Politierechter: En was dit nu voor u een reden om te schrijven zooals u deed? Verdachte: Ik heb mij laten leiden door de overweging, dat het een fiubllek belang is, dat bekend worde wat reeds veertig jaar geleden beschouwd werd als de grondwet van de so ciale beweging en ik was verontwaardigd toen ik las op welke wijze met dit geschrift was omgesprongen. Officier van Justitie mr. Hoekstra: U hadt dit toch wel iets zachter kunnen zeggen. Verdachte: De woorden „valsch citaat" slaan niet alleen op woorden, maar op het geheele betoog. De getuige mr. van der Goes v. Naters aeide op grond van bovenaangehaald artikel, waarop vervolgartikelen zijn verschenen, een klacht te Bjj werkzaamheden in de werkverschaffing op de Btrijbeekscheheide (gemeente Ginneken) stootte men op een oude begraafplaats. Vijf urnen werden opgegraven. De houtvesterij stelde prof. Holwerda, Directeur van het Rüksmuseum voor Oudheden te Leiden van deze vondst in kennis. Deze bracht een bezoek ter plaatse. Hij meent te doen te hebben met een urnenveld van omstreeks 100 jaar voor Christus. De werk zaamheden zijn voorloopig stopgezet èn zullen binnenkort onder deskundige leiding worden voortgezet. De Centrale Rijkscommissie voor boomkwee- kerscrediet is met hare werkzaarnherfen omnid- dellijk na hare installatie begonnen. Het secre tariaat der commissie is gevestigd te Boskoop in het gemeentehuis (telefoon 56). Zoodra aanvragen tot het bekomen van een crediet kunnen worden Ingediend, zal hiervan mededeeling worden gedaan. voor Indië; de groote moeilijkheid is hier de welhaast oneindige differentiatie der artikelen en der onderdeelen; hoe méér gedifferentieerd werk een fabriek leveren moet, des te grooter gevaar loepen de finantieele resultaten. Maar Indien wij ons op meer fabrikatle van metaalwaren gaan toeleggen, hoe zal onze houding dan tegenover het exportee- rend buitenland moeten zijn? Wij zullen alle mogelijke maatregelen dienen te nemen, waardoor wij OQze eigen - zóo kan het niet langer duren; gaaii wij aldus voort, dan plegen wij wetens en willens ekonomisch zelfmoord. z.g. maatregelen van tegenweer niet zoo be langrijk was. Politierechter: Dat is juist het belangrijke. Getuige zegt verder dat hjj het weggelaten gedeelte niet noodig had. Mr. Hoekstra: Dan wordt het schreef voor gesteld; u laat een gedeelte er uit. Igevens, 29.2 mill gld Wij Getuige: Het treft ongelukkig dat dit stük]pPn vPIWHiiHn<r niet juist vertaald is, doch ik meende dat het juist was De officier, merkte nog op dat een ander artikel zou verschenen zijn indien de vertaling juist geweest ware. Politierechter tot getuige: ,Jk kan mij niet vereenigen met uw strijdwijze: U vondt het zeker mooi nu eens Roomschen te kunnen aan vallen. Getuige zeide dat zulks de bedoeling niet was. Politierechter: En waarom nu deze klacht? Getuige: Omdat ik te goeder trouw ben ge weest. Mr. Hoekstra: Zou het niet beter geweest zijn als u de zaak maar had laten loopen? Mr. Maarseveen uit Utrecht als verdediger optredend, stelde getuige eenige -wragen om trent diens bekendheid met denflatijnschen tekst van de Ekicycliek. Hij overhandigde ge tuige en den politierechter alsmede r^et O. M. den latijnschen tekst. De verdediger citeerde eenige passages, waaruit zou blijken, dat de vertaling onjuist is geweest. Mr. Hoekstra requisitoir nemend, betoogde, dat hier smaad was ten laste gelegd en citeer de de in de dagvaarding reeds vermelde woor den. Wanneer het verdachte’s bedoeling niet ware geweest om te kleineeren, dan had hij op deze wijze niet mogen schrijven. Spr. achtte het echter niet noodzakelijk, dat deze zaak voor den strafrechter aangebracht werd, doch hij kon er In komen dat getuige zich door een en ander beleedlgd achtte. Concludeerende eischte de officier een geldboete van 10 subs. 5 dagen. Nadat verdachte nog eenige toelichting had gegeven betreffende het gebruik van den tekst «n daarbij te kennen gaf niet de bedoeling te hebben gehad om te beleedigen, betoogde de verdediger, mr. Maarseveen. dat hij het eens was met het Oj M dat deze zaak niet bij den strafrechter thuis behoort. Het is hier een ge voerde polemiek tusschen politici, waarbij de verdachte zich beroept op het algemeen be lang zooals pleiter nader uiteenzette. Ware het dat getuige den oorspronkelijken tekst geci teerd had, dan zou er niet op gereageerd zijn. Ten slotte concludeerde pleiter tot vrijspraak. De politierechter deelde mede, dat hij over acht dagen vonnis zou wijzen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5