A< F Fa. J. LIND Hz. Overdekte bad- en zweminrichting Alkmaar, 30 Mei Agenda DAMES- EN KINDERHOEDEN KOUD WATERVERF N.V. JAN DE VRIES REUZEN KOOPJES’ GEBRUIKTE GOEDE HEEREN» RIJWIELEN f 10.— en t 12.50 per stuk. I To VI Ol De „steen”-kwestie Wisselkoersen V W.O.L. polder D DINSDAG 30 MEI STADSNIEUWS Zaadmarkt Telefoon 324 Alkmaar Vo< OFFICIEEL DIENSTPLICHT Concert Groote kerk Woensdag 31 Mei R.K. Vrouwenbond HET DRAMA AAN DE GRENS De stichtingskosten Kijken is koopen bij CLOECK Redenen waarom UIT DEN OMTREK LANGENDUK l inrichting Slechte voetballer* Een zesjarig diefje Antwoord van B. en W. POSTDUIVENSPORT „De Postduif” Waarom Sportfondsenbad GRAALNIEUWS ALCMARIA VICTRIX Kruiskinderen Huize „Lol” BI LANCESTRAAT 72 KOSTEN ÓERAAMD ÖP f 150.000 Voorstel van het Sport fondsenbad Chauffeur te Amsterdam aangehouden HET BESTE EN VOORDEELICSTE ADRES VOOR 1 CH^ BROEK OP LANGENDIJK D Het rapport der raadscommissie, welke een onderzoek heeft ingesteld FAILLISSEMENTEN in alle kleuren, kunstkalk, krijtwit, stuifkalk, Brusselsche aarde, marmerslijp, kleurcarbo- lineum, koolteer, bruine teer, blackvemis Exploitatie en Programma Gemeentelyk Rad iobedryf Apothekers nachtdienst Kruisverbond „St. Bernardus” VERLAAT P.V. „Steeds in Spanning” a Vei Geslaagd ..Victoria Theater: „Ben Moderne Bruidschat." H.H. Pater Voor ü>liefhebbers X* dat of Enunastraat 35. Hoe IS in elk der afzonderlijke N.V. s d. Idsert (D< t l l een uitgebreid» wy blijven hierover geeft Dut Mac 15 c De kal: in mogeiyk te, «telt voor de aflossing der Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de Reke ning over het dienstjaar 1932 alsmede de begroeting voor 1933 ter inzage ligt ten kantore van den Secretaris-Penningmeester van 27 Mei tot 11 Juni as. lede ren werkdag voormiddags van 912 uur, en dat de Rietschouw is bepaald op Maandag 12 Juni a-s. voormiddags van 912 uur. Namens het Bestuur J. WIT 8r„ Dijkgraaf. F. C. JONG, Secretaris. Zijdewind, 24 Mei 1933. be- verder de kerken Steun-aanvragen Door het plaatseljjk Crisiscomité is besloten dat mondelinge aanvra gen om steun, in welken vorm ook, niet meer in behandeling kunnen worden genomen. Het i Geloof i en geil gehouck De h< na een en wees behanek de regie met R. G. en rijke ta geesten leiding arbeidei tueele 1 Er lei men scl KO Harte stellir en bu lijkste 8.29 57.85 9.76K 34.5TH 47.90 37.0# 42.30 «2.00 2.08 12.87(4 7.40 21.25 De krulsklnderen die zich hebben opgegeven voor Bergen, moeten morgen (Woensdag) om 1 uur aan het Graalhuis komen. Gezamenlijk gaan we dan met den trein naar Bergen, waar de Bergsche kruiskinderen ons komen afhalen. Een prettige middag wacht ons! Om 6.31 uur gaan we uit Bergen en zijn om 6.37 uur in Alkmaar. Denken jullie erom precies om 1 uur aan het Graalhuis te zijn, ander» zijn we vertrokken! „DE GRAAL”. Failliet verklaard: D. A. Laven, loodgieter. Klaas Dultstraat 45, Den Helder. R.-c. mr. J. Krabbe, cur. mr. A. J. Veldman. Bovengenoemde vereeniglng hield op Zondag 28 Mei een concours met oude duiven van uit Oorbell (Frankrijk) afstand 483 K. M. De vogels werden verzondqn door den West N. Brabautschen verzendlngsbond en konden door slechte 'weersomstandigheden pas om 10 uur 30 min. gelost worden met N. Ooit wind en bewolkte lucht. Aankomst als volgt: G Hymans 7 28 22; J. Th. W. 8 23 25; G. Hymans 8 38 40; F. H. C. Dlngcr- dis 8 48 13; H. Mooi] 8 50 29; J. J. Veel S 5* 27; O. J. Paultese 8 M 32. Bjj een bewoner in de Uitenboschstraat is gis terenmiddag door de voetballende jeugd een ruit stug gegooid. De daders sullen door de po litie onder handen worden genomen. De leden van bovengenoemde vereeniglng worden herinnerd aan de vergadering, welke Donderdag as. zal worden gehouden. Daar de agenda zeer belangrijk is, wordt aller opkomst verwacht. Naast de vele, reeds bestaande soorten Ijs, is er thans weer een nieuw Ijsproduct in den handel gekomen. - De dames Felix, die reeds jaren hun zaken drijven in het bekende „Bonbcnhute” in de Hoogstraat, brengen thans een nieuw Ijssoort in den handel onder den naam Feli-ijs. Het product is zeer smakelijk en door den Keu ringsdienst voor waren volkomen goedgekeurd. een uitvoerige exploitatierekening een Memorie van Toelichting, waarop wij dezer dagen terugkomen. Londen Berlftn Parite Zwitserland'" Weenen Topenhaeen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid Tweede lastram Stat Josephsgeaellenvereenl- ging Zondag werd het 10-jarig bestaan der plaatselijke St. Josephsgezellenvereenlging her dacht. De viering van het feest werd voorafge gaan door een voorbereldlngs-oefening in de kerk, onder leiding van den praeses, pastoor Th. J. van Noord. De feestdag begon, als gebruikelijk, met een H. Mis en algemeene H. Communie der leden, thans echter met deze bijzonderheid, dat het een geheel eigen MIs der gezellenvereenlglng was. De praeses droeg bet H. Misoffer op. ter wijl de wisselende gezangen werden uitgevoerd door het gezellenkoortje en de vaste gezangen door allen gezamenlijk, onder de deskundige leiding van den vfce-praeses, kapelaan R. L. M. van Glnkel en met medewerking van den orga nist, den heer Th. Dutyves. Hierna ging het in optocht naar „de Burg”, waar enkele gedienstige handen reeds hadden gezorgd voor een ontbijt. Door zang en kout bleef de vroolijkheid er in, zoodat in een blij moedige stemming aangevangen werd met de feest vergadering. Senior Gert Koopman zette in een keurige rede uiteen, hoe dezen dag ons past een groote dankbaarheid aan God, die de jeugd deze ver- eeniging geeft om op den goeden weg te blijven en hoe de godsdienst, het eerste devies der ge- zellenvereeniging, daadwerkelijk beleefd moet worden. De heer Simon Tromp gaf namens de leden, die de vereeniglng verlaten wegens 35-jarigen leeftijd, uiting aan hun dankbaarheid jegens den tegenwoordigen gezellenvader, kapelaan Van Glnkel en bood aan deze een geschenk aan in den vorm van een kruisbeeld. Commissaris Nico Zijp nam afscheid van de leden en vroeg hun vertouwen in het bestuur te stellen. Tenslotte gaf de vice-praeses een kort over zicht van de voornaamste bijzonderheden in het afgeloopen tijdvak van 10 jaren. ’s Middags was er een concert door de onder- afdeeling, het fanfarecorps „Genot door Kunst” en de zangvereenlging ,J3t Caecllla”, welker mu zikale prestaties zeer gewaardeerd werden. De in Langendyk zoo goed bekende oud-vice-prae- ses, kapelaan Rouw uit Den Haag, sprak dezen middag over den patroon der gezellenvereeni- glng. St. Joseph, den rechtvaardigen man, wiens voorbeeld van geloof en nederigheid alle leden der gezellenvereenlglng moeten navolgen. De aanneming der nieuwe leden had plaats gedurende het plechtig Lof, dat weer door allen gezamenlijk werd gezongen en waarin de prae ses een toespraek hield. De meer officleele herdenking was 's avonds om 8 uur in ,4e Burg.” De opkomst overtrof alle verwachtingen. De oud-vice-praesides, kapelaan Standen? meljer, kap. Rouw en prof. Van Trigt, gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun be langstelling voor het ook eens door hen geletd Langendijker jeugdwerk. Een zeer groote teleurstelling wzs bet, de Centraal Praeses verhinderd was te komen spreken. Zijn plaatsvervanger, de heer Franken uit Amsterdam, vermocht evenwel door zijn gloedvolle rede over de plichten van den gezel, deze teleurstelling eenlgermate te doen afdrij ven. De tooneelclub ,J3t. Paulus” trad voor het voetlicht met het crisls-tooneelspel „Volksgunst" dat in dezen tijd van werkloosheid en armoede Morgen, van het Woensdag 31 Mei: Lijn 1 Hilversum; HJn 2 Huizen; H)n 3 Lond. Reg. van 1035 tot 10.50; Daventry van 10.50 tot 1120; Midi. Reg. van 1320 tot 13.06; Lond. Reg. van 13.05 tot 1335; Midi. Reg. van 1335 tot 1435; Lond Reg. van 1435 tot 1535; Da ventry van 15.35 tot 24—; Hjn 4 Langenberg van 10.25 tot 1930; Heilsberg van 1920 tot 2020; Kalundborg van 2020 tot 24. geen wel zou moeten geschieden. Indien elke inrichting zonder contact met andere geëxploi teerd zou moeten worden. Een dergeHJke functionaris directeur eenei moderne geoutilleerde inrichting moet ver stand hebben van technische installatie, i er in het bijzonder de welk voordeel er aan ver- Alkmaar een inrichting te Mej. M Renooy, alhier, slaagde te Den Haag voor het Esperanto-examen, diploma A. speelt. De spelers gaven zich in dit stuk volko men en zijn er in geslaagd, onder de uitmun tende regie van den heer T. Maglelaen. een juiste vertolking van dit stuk te geven. Jammer» dat meerderen in de zaal zich niet konden in denken tri het stuk en de spelers niet beschouw den als de handelende personen tn bet spel, doch als de hun bekende jongens. Anders valt toch niet te verklaren, dat zy sommige moran ten zeer te onpas lachten. Nadat nog een kluchtstukje was gegeven, ging de vice-praeses over tot sluiting, waarbij hy allen dankte voor hun trouwe opkomst en me dewerking. waardoor deze dag, waarvan hij veel verwachtte, zijn verwachtingen nog heeft overtroffen. De heer Groothuizen, die reeds 32 jaar op de Oudegracht zijn welbekende zaak in feestarti kelen dreef, heeft »ljn drukbeklante zaak naar een drukke winkelstraat verplaatst en zijn zaak gevestigd in het perceel Hulgbrouwerstraat 3. De winkel, waarin eertijds een groentenzaak gevestigd was, heeft een geheel ander aspect gekregen door de groote flinke kasten met hun talrijke'' laden, waarin allerlei feestartikelen zijn opgeborgen. Verder een stofdlchte etalage alle timmerwerk is door den zoon van den heer Groothuizen gemaakt een keurige ver lichting van den heer Genefaas en oen pul d’e De Zondag en nachtdienst wordt in de week van 28 Mei tot en met 3 Juni waargenomen door de apotheek van Mevr, de wed. P. s Schouten, Verdronkenoord 121. dat requestranten aandacht op vestigen, bonden is om te x. stichten, welke deel uitmaakt van het groote Sportfondsenverband. In de allefëferste plaats zij gewezen op de des kundige voorlichting en steun, welke De Sport fondsen zoowel bij de vorming van het kapitaal als bij de daadwerkelijke totstandkoming geeft Voor het onwerpen der thans meer dan 25 in aantal zijnde Sportfondsenbaden heeft de Sport fondsen een eigen bouwbureau ojigericht, dat zich op den bouw van zweminrichtingen specia liseerde. Met nadruk zij er op gewezen, dat dit bouw bureau noch de N.V. De Sportfondsen zelve noch direct noch indirect den eigenlijken bouw c. installatie uitvoert en evenmin bij eenige leve rantie betrokken is. Van nog groote r belang achten reqeustranten. het feit, dat De Sportfondsen leiding geeft aan de exploitatie, waarbij opgemerkt wordt, dat elk Sportfondsen bad dus ook het door requestran ten gewenschte Sportfondsenbad-Alkmaar een afzonderlijke Naamlooze Vennootschap te, be- stuurd door een eigen bestuur, voor het grootste deel gekozen door de plaatselijke spaaraandeel- houders en plaatselijk Comité. De opzet van hét Sportfondsenwerk U om elk dezer afzonderlijke N.V.’s te doen profiteeren wen eikaars ervarng en van een onderlinge samenwerking. Zoo wordt door den heer Th. Groothuizen keurig in de verf is gezet. Naast een zeer ultgebrelde collectie feest artikelen. pruiken, costumes, lampions en mas kers, verkoopt de heer Groothuizen allerlei soorten vuurwerk, van den nietigen zevenklap per tot aan een compleet vuurfeest toe. Zeer toepasselijk en origineel heeft de boei Groothuizen zijn zaak „Huize' Lol” gedoopt iVeds bij het binnenkomen krijgt men door de vele maskers die u tegengrjjnzen en door de kleurige lampions en mutsen visioenen van brui loften en bal-masqué’s. De zaak wordt heden avond geopend. Woensdag 31 Mei, aal op initiatief bestuur van den Diooesanen Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem een alge meene biddag worden gehouden, om door een drachtig gebed. God'om uitkomst te smeeken in deze sombere tijden. Door de welwillende medewerking van ZeereerW. Heeren Pastoors zullen de den geheelen dag geopend zijn. Ieder lid kome een half uur bidden. Opdat er den geheelen dag een smeekgebed tot God opsttjge, kotnen zij, die daartoe gelegenheid hebben, bij voorkeur in de morgenuren. Achter in de kerk zal men exemplaren van gebeden vinden, die men minstens eenmaal ge lieve te bidden. De dag zal gesloten worden met een plechtig Lof om 7 uur in de 8t. Laurentiuskerk (Ver dronkenoord). Ongeveer drie weken geteden werd uit de por tiek van een speelgoedmagazljn tn de Lange- straat een autoped vermist. Het is aan de poli tie mogen gelukken deze gisteren wederom op te sporen. Een zesjarig jongetje was er mee aan het spelen. Het bleek al spoedig dat bet joggle de autoped ook had ontvreemd. Prooez-verbaal zal «torden opgemaakt. Morgenavond zal het concert ten bate der crlsls-slachtoffers in de Groote Kerk, worden gegeven. Behalve het Vrijzinnig Hervormd Zangkoor, knapenkoor, en het Alkmaar» Dub- bel-mannenkwartet, verleent als solist medewer king onze groote Nederlandsche violist Louis Zimmerman. Ook de bekende erganist Jan Zwart aal zich doen hooren. We twijfelen niet of voor dit goede doel zullen velen desen avond reserveeren. dat de stichtingskosten eener dergeljjke Inrich ting exclusief den grond 150.000.— bedragen; dat request ran ten. van wie er enkelen reeds zitting namen in het Comité dat zich in 1930 in verbinding met de N.V. „De Sportfondsen te Amsterdam gesteld heeft, zich de volledige medewerking en steun dezer vennootschap ver zekerd hebben en dat deze vennootschap zich bereid verklaard heeft, gelijk zij dit in 1930 reeds deed, om zoowel hare medewerking te verleenen aan de vorming van het voor een Alkmaarsch Sportfondsenbad benoodigde kapitaal als het maken van een ontwerp daarvan; dat requestranten zich voorstellen op een zelfde wjjze te werk te gaan als de Comité s van Actie in andere gemeenten met zooveel succes deden; dat ondergeteekenden zich voorstellen het be noodigde stichtingskapltaal beschikbaar te ver krijgen door de oprichting van een afdeeltag Alkmaar der N.V „De Sportfondsen”, hetgeen bereids is geschied. Deze afdeellng geeft z.g. spaaraandeelen uit, zoodat het ook diengenen, die hunne flnancieele medewerking aan de totstandkoming van de be oogde inrichting willen geven, doch niet in staat zijn daarvoor ineens een aandeel van eenige be- teekenls te nemen, op deze wijze mogelijk is aan den flnancleelen opbouw mede te werken. (Men kan volstaan met een maandelljksche stor ting van f 2.50). Requestranten stellen zich voor om. zoodra uit eigen middelen f 15.000.— of 10 van het In totaal benoodigde kapitaal beschikbaar is voor het ontbrekende gedeelte ad f 135.000 een leening te sluiten, hetgeen indien de gemeente zich garant richtige betaling van rente en voorpieldè leening; Het inschrijvingsregister voor de lichting 1934 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register ligt gedurende tien dagen en wel van 2 tot en met 11 Juni as. ter gemeente-secre tarie, afdeellng Militaire Zaken, voor een ieder ter inzage. Tegen deze registers kan binnen dien tjjd ’bij een met redenen omkleed verzoekschrift bezwaar worden ingebracht. Het verzoekschrift moet bij den burgemeester, ter secretarie, de zer gemeente worden ingedlend en behoeft niet gezegeld te zijn. Alkmaar, 30 Mei 1933. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. 2 DAMESRIJWIELEN f 18.- pet stuk, beslist pr. en lichtloopend. NIEUWE HEERENRIJWIELEN f 25.en voor f 30 een pracht FIETS, die f 45.waard is. MUN RIJWIELEN ZIJN f 10.— GOEDKOOPER. Prima lichtgevende ELECTR. LANTAARNS f 4.—. Nergens zoo goedkoop als bU J. BUISMAN TE OUDE NIEDORP Het rapport der commissie, dat wjj reeds eer der publiceerden, werd in de raadsvergadering van 13 April JJ. Ir handen van B- en W. gesteld om advies. Naar aanleiding daarvan merken B. en W. het volgende op. Uit het rapport blijkt, dat de commissie met ons van oordeel is, dat de oorspronkelijke tekst van den gedenksteen onjuist was. Dit is, naar de commissie verklaart, thans ook door den heer Ir. van Deventer erkend. De gedachtenwtssellng over deze aangelegen heid wordt da rdoor zeer vereenvoudigd, omdat Ahans alleen de vraag ter sprake kan komen, of de fout op de juiste wjjze is hersteld. De commissie is van oordeel, dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. Zij knoopt daaraan de opmerking vkst, dat een be spreking met de heeren De Kat en Van Deven ter ongetwijfeld tot een bevredigend resultaat zou hebben geleid, waardoor de uit onze be slissing voortgevloeide onaangenaamheden voor komen hadden kunnen worden. WU meenen goed te doen, in verband hier mede de algemeene opmerking te maken, dat het voor de beoordeellng van een aangelegen heid als deze groot verschil uitmaakt, welk sta dium van de zaak men te beoordeelen krijgt. Men zal eerst dan een billijk oordeel kunnen uitspreken, als men' de omstandigheden in aan merking neemt zooals die waren' op het oogen- bllk. waarop de beslissing moest worden geno men. WIJ veroorloven ons. dit aan de hand van het rapport der commissie met een voorbeeld te Uluetreeren. De commissie komt tot de slotsom, dat, na overieg met het personeel (bedoeld zal zijn: na verkregen toestemming van het personeel) de steen moet worden verwijderd en vervangen door een anderen steen met ander opschrift. Men herinnere zich nu de brieven, die wij. toen de heer De Kat zich bij ons beklaagde, aan den heer Van Deventer hebben geschreven en de wjjze, waarop de heer Van Deventer, die de bewering, dat het opschrift van den steen on juist zou zijn, met groote kracht bestreed, daar op heeft gereageerd. Zou men zich nu inder daad als een mogelijkheid kunnen Indenken, dat, naar zijn meening Juist weergaf wat de bedoeling was? Zou het personeel In het sta dium. wetende, wat de opvatting van den heer Van Deventer was, tot een vervanging zijn toe stemming hebben gegeven? Zou de heer De Kat in dat stadium hebben toegestemd in een op lossing als thans door de commissie wordt voor gesteld? Het zijn vragen, die men toch billijkerwijs zal moeten stellen, wil man tot een objectief oor- deel komen. WIJ voor ons zijn overtuigd, dat op al deze vragen een ontkennend antwoord pest. En wanneer de commissie stelt, dat al deze onaangenaamheden hadden kunnen worden voorkomen door een besprekfiog met de heeren IC De Amsterdamsche politie arresteerde heden een chauffeur van de Crommert uit Nijmegen, wiens opspprinR door de marechaussee uit Ot- tersum was verzocht lin verband met het feit, dat hU Zondagavond aldaar den als commies dienstdoenden ambtenaar De Man heeft dood gereden, inplaats aan diens stopseinen ge hoor te geven. De Bossche politie was den da der op het spoor gekomen met aanwijzingen, welke er op duidden dat de dader de wijk naar Amsterdam had genomen, alwaar hjj door de recherche werd gearresteerd. Zjjn voorgeleiding te Den Bosch zal heden geschieden. Wedvlucht Noyon 31 Mei 1933 los 8 uur wind O. Z. O.: B. Termaat 1 24 35; H. J. Caarls 1' 38 14; Idem 1 38 16; Idem 1 28 30; Idem 1 28 37; D. van Vüure 1 29 16; C. H. Noome 1 30 35; P. de Jong 1 31 17; A. Haring 1 34 03; Idem 1 35 58; D. Haasbroek 1 36 50; Th. van Gljzen I 1 36 53; N. J. Meyer 1 37 04; H. J. Struys 1 37 37; S. Dlngerdis 1 38 29; H. Machiel^e 1 39 14; N. J. Meyer 1 39 13; H. J. Caarls 1 40 11; Loose-Pauw 1 39 35; C. H. Wayboer 1 40 16; H. Machlelse 1 40 06; L. van Vuure 1 40 30; A. Haring 1 40 25; H. J. Caarls 1 43 19; G. H. Wayboer 1 43 28; A. Haring 1 43 23; C. J. de Moei 1 44 08; J. P. Toorenvllet 1 44 43; R. Groot 1 44 38; H. Machlelse 1 46 44. Bovengenoemde vereeniglng hield Zondag een wedvlucht van Compiégne (Frankrijk) af stand 390 KM Los 920. Wind Noord-Oost, thuiskomst als volgt: C. Rabeling 4 uur 40 min. 27 sec.; Job. v. Seggelen 4 44 33; S. Hoogakker 4.47.45; A. J. de Wit 45556. N. Ypma 4 5306;'A. J. de Wit 458.26; J. Heuberts 5.021; N Thie 5.12; C. Ratellng 5.1.17; F. J. Feljen 5250; Th. v. d. Kamer 5.425; idem 5.721; F. J. Feljen 5.9.16; A. J. de Wit 5.1129; Jos. v. Kamer 5.13.7; J. Huiberts 5.139; R. Thie 5.19 56; C. Rate llng 5.31.45; Jos, v. Seggelen 525 36; N. Vpman 53023 8. Hoogakker 5.3222; D. Pilger 5.3526. Het volgende adres is aan den Raad gezonden: Geven met verschuldlgden eerbied te kennen: D. Saai en K. W. Carels. respectievelijk voor zitter en secretaris van het Comité van Actie tot stichting van een overdekte open bad- en zwem inrichting te Alkmaar, een z.g. Sportfondsenbad: dat het in het belang van de volksgezondheid en volksvelligheid alleszins wenschelljk is, dat te Alkmaar een overdekte bad- en zweminrichting ■gesticht wordt, waar ongeacht de weersgesteld heid gedurende het geheele Jaar het zwemmen geleerd en beoefend kan worden; dat de belangstelling voor de stichting eener dergeljjke inrichting van de zijde van Alkmsars. burgerij op ondubbelzinnige wjjze is gebleken, dat requestranten zieh voorstellen te Alkmaar een overdekte-open zweminrichting te doen stichten, waaronder verstaan wordt een inrich ting. welke gedurende den langen wintertijd en ook in den zomer op koude en regeiiachtige dagen geheel gesloten kan worden en dan als zuiver overdekte inrichting fungeert, op zonnige zomerdagen geheel geopend kan worden, doordat het dak weggereden en de’ zuldwand verwijderd wordt (combiifatie van het nieuwe Sportfond senbad-Arnhem en dat te Zwolle),.zoodat er des - zomer Jn een geheel open bassin gezwommen kan worden; Victoria Theater: „Een Moderne Bruidschat" Bioscoop Harmonie: „Ein Blonder Traum' (reprise), 2.30 en 7.30 uur. Groote Kerk: Groot Kerkconcert, met mede werking van Louis Zimmerman, 8 uur. dat requestranten er nadrukkelijk op wijzen dat een overdekte open bad- en zweminrichting als door hen beoogd reeds een sluitende exploi tatie heeft bij een bezoek van 70.000 6 80.000 baden gedurende het geheele jaar; dat de door requestranten beoogde Inrichting een bassin heeft van 25 X 13.75 meter (zelfde wateroppervlak als het Sportfondsenbad- Arnhem) met een capaciteit van circa 300.000 swembaden per jaar. Rapporten en uitspraken uit Dultschland. Engeland en Amerika toonen aan. dat een inrichting als de hier beoogde, zeker voldoende is voor een gemeente als Alkmaar. Mocht het echter blijken, dat er in den zomer behoefte bestaat aan uitbereidlng van het water oppervlak bijv, door Invoering van sterk ge reduceerde. populaire tarieven dan is het niet moeilijk en weinig kostbaar om In deze behoefte te voorzien. Men bouwe namelijk dan vóór de bestaande overdekte inrichting een z^. buiten bassin, dat men slechts aan te sluiten heeft op de outillage der „binnen-iniichtlng”. zooals de waterreinlgingsapparaten. terwijl de kleed kamers, douches, kassa, welke voor de over dekte inrichting gebouwd zjjn. tev»r.3 dienst zouden kunnen doen voor het openlucht bassin. Het naderhand bouwen van een nergelljk open bassin brengt geen groote kosten met zich mede; dat requestranten zich voorstellen, dat van de door hen beoogde inrichting alle lagen der be volking gebruik zullen kunnen maken, zulks door Invoering van .gedifferentieerde tarieven, gelijk dit thans reeds geschiedt in de in andere steden bestaande Sportfondsenbaden (crisis-baden k'lO cent). Requestranten verklaren zich gaarne bereid, om indien de gemeente dit zou wanschen en daar aan hare flnanceele medewerkng zru willer. verleenen. baden tegen lager tarief beschikbaar te stellen; De Kat en Van Deventer, dan laat zij zich naar ons voorkomt te veel beïnvloeden door de om standigheden zooals die warén in het tweede stadium, nJ. toen onze beslissing eenmaal was genomen en uitgevoerd. Eerst in dit tweede sta dium bleek de heer Van Deventer bereid, de onjuistheid van het oorspronkelijke opschrift toe te geven, nadat wjj hem, alvorens een be slissing te nemen, tot tweemaal toe in een ult- voerigen brief hadden doen blijken, hoe gaarne wij met hem zouden samenwerken om in der minne tot een oplossing te geraken. Tot twee maai toe hebben wy hem dus gelegenheid ge geven. hetzelfde te zeggen, wat hij thans aan de commissie heefti gezegd, blijkbaar onder den in druk van het feit, dat de groote meerderheid der deskundigen zijn aanvankelijke meening niet deelde en met ons van meening was, dat het opschrift Inderdaad onjuist was. Ons kan alleen het verwijt treffen, dat wfj niet ook, evenals de commissie thans, een groot aantal deskundige adviezen hebben ingewonnefi, alvorens tot wijziging van den steen over tc gaan. WU moeten dit verwijt aanvaarden, al moeten wij daarbij de opmerking maken, in öe eerste plaats, dat het besturen eener gemeente wel zeer omslachtig zou worden, wanneer geen kwestie van eenlg belang tot oplossing, zou kun nen worden gebracht zonder het inwinnen van adviezen van talrijke deskundigen; in de tweede plaats, dat het ons tot voldoening stemt, dat, zoo wij deze adviezen hadden gevraagd, ons oordeel over den oorspronkeiyken tekst het zelfde zou zijn geworden, wat het zonder die adviezen was. En daarin school het ook door ons betreurde verschil met den heer Van Deventer. Thans de vraag, of dé door de commissie voorgestelde oplossing juiste is. Het merkwaardige is. dat de commissie zich over die oplossing op zichzelf niet uitspreekt. Zü volstaat met te constateeren. dat de heeren Van Deventer en De Kat zich thans beiden met deze inscriptie en met de vervanging van den steen door een nieuwen hebben vereenigd. Dit blijkt uit een van uwe vergadering ter inzage gelegde briefwisseling, die wjj met de cotnmis sle na het uitbrengen van haar rapport hebben gevoerd. In verband nJ. met het verzet, dat ge rezen was tegen onze beslissing. die slechts strekte tot wijziging van het opschrift, vreetndde ons «enigszins het zooveel gaande voorstel van de commissie, die alge- heele vervanging van den steen wil. Wij vroegen ons af. hoe de reactie zou zijn geweest, wan neer wy reeds, onmiddellijk in den geest der commissie zouden hebben gehandeld en den thans door alle betrokkenen onjuist geachte inscriptie op zoo radicale wjjze hadden doen verdwijnen. Naar onze meening zou tot een ver wijdering van den steen eerst Aanleiding zijn als het nieuwe opschrift zich duidelijk onder scheidde van wat thans op den steen vermeld is en ta. dat onderscheid duidelijk zou uitkomen, wat in het bestaande opschrift ontbreekt. De woorden „bouwmeester der gasfabriek” zouden, meenen wy. in wezen niets anders tot uitdruk king brengen dan wat de steen thans vermeldt. nJ. dat de fabriek is gebouwd door Ir. Van Deventer. (Dat ta het nieuwe opschrift wordt gesproken van het aanbrengen van den steen door het personeel, wat niet tot uitdrukking kwam in het vroegere opschrift, kan slechts van secundaire beteekenls zyn, omdat het per soneel daarop zelf biykbaar destyds geen prijs heeft gesteld.) wy vroegen daarom aan de commissie, of zy wel verschil in feiteiyke beteekenls aanwezig acht en, indien ja, of dit verschil Inderdaad een zoo radicalen maatregel wettigt als zy voorstelt. De commissie onthoudt zich van een ant woord op die vraag, zy beroept zich erop, dat het hier geldt een compromis tusschen de beezen DqKat en. Van Deventer, Nu beiden zich met het nieuwe opschrift konden ver een >gen, was, naar zy meende, het doel bereikt. Ook wy hechten, geiyk vanzelf spreekt, groote beteekenls aan de thans bereikte bevrediging. Maar wy zouden,op het voorname punt, waar over wy nadere inlichting vroegen, gaarne een gemotiveerde uitspraak der commissie hebben gezien, omdat wy er uiteraard prijs op stellen, ons oordeel te toetsen aan dat der commissie, die van deze aangelegenheid studie heeft gemaakt. thans ta het onzekere en kunnen dus niet be oordeelen. in "elk opzicht de door ons gegeven oplossing ta wezen onjuist is. Biykbaar betee- kenen de woorden „bouwmeester der gasfabriek” niet tevens, dat daarin ook het ontwerpen ge heel begrepen is; Immers ware dit wél het ge val, dan zou de heer De Kat zich daarmede niet hebben vereenigd en het zou eveneens niet strooken met het laatstelyk door den heer Van Deventer Ingenomen standpunt. In hoever het dan wél meer zegt dan de vermelding van den bouw op den door het personeel aangeboden steen, ware belangwekkend gewéést te hooren. Wy zouden, nu de commissie daarover niet wenscht te spreken, geen enkele aanleiding heb ben, onze oplossing prijs te geven, ware het niet dat ook wy er toe willen medewerken, een andtre oplossing te kiezen, wanneer die meer bevrediging geeft. In het byzonder by de on- middeliyk erby betrokken partyen. Het is om deze reden, dat wy u in overweging geven, het voorstel der comm-ssie aan te nemen, met deze wyziging nochtans, dat in plaats van „nadat daarover het gevoelen van het personeel der gasfabriek is gevraagd” worde gelezen „nadat het personeel der gasfabriek zich in meerder heid daarmede zal hebben vereenigd”. De door de heeren Ringers cs. in de ver gadering van 17 October 1932 ingediende motte zou, naar B. en W. voorkomt, wanneer de Raad zich met het voorstel der commissie vereenlgt. moeten worden verworpen, aangezien die motie constateert, dat er geen reden was om de woor den „ontworpen en" van den gedenksteen te doen verwyderen. Nu de commissie tot een tegenovergestelde conclusie is gekomen, is deze motie met haar voorstel niet vereenigbaar. Hierby te gevoegd eq DINSDAG, 30 Mei. Vorige koersen Heden 8.32 57.96 9.77 34.5714 «7.95 3LI5 «2.85 «2.25 2.09)4 12.87H 7.40 21.35 Requestranten zich tot uwen raad wenden met het verzoek te besluiten om: a. zoodra de afdeellng Alkmaar der N.V. „De Sportfondsen" 200 spaaraandeelen heeft ge plaatst en uit eigen middelen 15.000.voor den bouw beschikbaar kan worden gesteld, de gemeente Alkmaar garant te doen zyn voor de betaling van rente en aflossing over de door de op te richten N.V Sportfondsenbad-Alkmaar te sluiten leeningen tot een maximum van f 135.000.—; b. aan de op te richten •Naamlooze Vennoot schap Sportfondsenbad-Alkmaar een terrein in erfpacht te geven tegen een nader te bepalen canon zulks onder voorwaarde, dat genoemde N.V. het terrein in kwestie tegen een in de erfpachtsacte te noemen bedrag zal kunnen koopen, een en ander op nader met uwe ge meente overeen te komen voorwaarden t Welk doende, enz. het zeer moeiiyke onderdeel „water” en het elgeniyke zwem bedrijf. Het te niet gemakkelyk, een persoon te vin den die al deze onderdeden voldoende be- heerscht. Vindt men-een dergeiyken man, dan moet hem een zeer goed salaris gegeven wor den. terwyi er elgenlyk voor hem niet voldoende werk te. De N.V. De Vereenlgde Sportfondsenbaden nu stelt personen aan, die van technische Installaties goed op de hoogte zyn, en deze voor verschillende Inrichtingen controleert. De administratie der baden wordt centraal ge voerd op een bureau waar personen werkzaam zyn. die permanent geen ander werk behoeven te doen, en die met de administratie der ver schillende baden een volledige dagtaak hebben. Voor het elgeniyke bedrijf der Inrichting wordt nu een bedrijfsleider aangesteld, die zich ge heel aan het elgeniyke zaalbedrijf kan wyden. Dat het salaris van desen functionaris aan- zieniyk lager kan zyn dan van den hierboven genoemden directeur, behoeft zeker geéh nader betoog. x Een groote economteeering wordt voorts ver kregen door den voor diverse Sportfondsenbaden gezameniyken Inkoop van goederen, het sluiten van verzekeringen «sp dergelyke. Juist door deze samenwerking van verschil lende Sportfondsenbaden wordt het mogeiyk in gemeenten als Alkmaar met financieel succes een overdekte inrichting te exploiteeren. Dat requestranten er voorts op .wyzen. dat' het met het oog op de werkloosheid in uwe ge meente van groot belang te. wanneer een be langrijk bouwwerk uitgevoerd wordt. (In het be stek wordt de bepaling opgenomen, dat 70 der by den bouw betrokken arbeiders meer dan een half Jaar ingezetenen der gemeente Alk maar moeten zyn) dat requestranten ten slotte er op wyzen, dat volgens de aangehechte begrooting de ex ploitatie der beoogde inrichting sluitend te by een bezoek van 80.000 baden per-jaar. of een gemiddeld bezoek van circa 300 personen per dag. Dit resultaat wordt als hetware van te voren verzekerd, zoodra er 200 spaaraandeel- houders zyn; niet dat elk hunner eiken dag van de inrichting gebruik zal maken, maar wel kan verwacht worden, dat vanuit den kring van eiken; spaarder in vrienden- en kennissenkring is hy een propagandist voor de inrichtng, waarby hy financieel geïnteresseerd is een be zoek (ster) voortkomt. Het te daarom, dat requestranten zelve' den" eisch gesteld hebben, dat er 200 spaarders moeten zyn, alvorens met den bouw begonnen kan worden. Reeds thans zyn meer dan 200 spaaraandee len geplaatst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10