Prikkeldraad F abrieksbrand te Uden Beneden peil Aan den vuurdood ontsnapt De crisisgevolgen POLITIE IN DE KERK i Vreemd I I DINSDAG 30 MEI GEDENKTEEKEN VOOR SCHLAGETER ONTHULD Poging tot doodslag Talrijke toeschouwers Het hazenpad gekozen van Groote consternatie Kamerlid vrijgesproken Prof. Mr. van Poelje Naar de conferentie te Londen Te Bemmel DE SCHOENINDUSTRIE Nieuwe organisatie opgericht BOTSING TUSSCHEN AUTO’S Drie personen licht gewond De vrouw in de fabriek NOG STEEDS IN ARREST Kwaadwilligheid in het apel? STIER LOSGEBROKEN Een der drijvers gewond KANO OMGESLAGEN KL.M.*uitgaven Stichting „Katholiek Gemeenschapsoord” Samenstelling van de Neder landsche delegatie De opsporing van dr. E. H. Rappard verzocht Andere huisgenooten tjjdig gewekt Vuurzee boven de opslagplaatsen van de stroohulzenfabriek der firma Coenen Twee meisjes springen van *t dak eener brandende boerenwoning te Maasbracht Tweede congresdag te Nymegen van den Nederlandschen R.K. F abrieksar beider sbond HELDENMOED MET DEN DOOD BEKOCHT Predikant met geweld verhinderd de gemeente toe te spreken DE GROOTE BRAND TE ’S-GRAVENZANDE Op de Wilhelmsaue te Wilmersdorf werd een gedenkteeken voor Albert Leo Schlageter onthuld. Talrijke vaderlandsche veréenigingen namen aan de plechtigheid deel Cultureel centrum en werkobject voor jonge werkloozen 2 Padvinderij uit elkaar? I rk In plaats van betaling van een schuld Bestryding der crisis ..Het en in waren pe We vreezen la werd h n Zondagnacht heeft te Maasbracht een ern stige brand gewoed, waarbij twee meisjes ter nauwernood aan den dood ontsnapten. ZU lie pen ernstige verwondingen op. Zondagavond omstreeks zes uur is door on bekende oorzaak brand ontstaan in de stallen vrouwelijk verkorting De schilder M. van Westzaan te Zaandam, die voor zijn principaal een paar huisjes had geschilderd en deswege een vordering op hem had van ƒ250.doch deze ondanks dringen de aanmaning niet gehonoreerd zag. had zich Zajerdag In persoon naar zijn debiteur bege ven, ten einde betaling te verkrijgen. In plaats, dat hem het rechtmatige bedrag ter hand werd gesteld, greep de huiseigenaar H., die op het Rustenburg woont, een bijl, waarmede hjj den schilder te lijf wilde gaan. Deze, die zijn leven toch meer waard achtte dan zijn geld, heeft toen ijlings de wijk geno men, na eerst bjj de politie zfjn beklag te heb ben gedaan. De huiseigenaar zal zich nu tegenover de jus titie te verantwoorden hebben wegens poging tot doodslag. o Zondagnacht werd op het abatotr te Amster dam vee uitgeladen uit een wagon. Hierbij Is een stier losgebroken en heeft zich op een der drijvers geworpen. De man is met inwendige kneuzingen naar het OL. Vrouwegasthuis over gebracht. Op Vrijdag 26 Mei JJ. is in een vergadering, gehouden In het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Tilburg, definitief opgericht de Centrale Vereenlging ter beharti ging van de belangen der hulden-, leder-, schoe nen en Aanverwante branches. De vereenlging is statutair gevestigd te 's-Gra- venhage. Met hare organisatie en werkzamhe- den zal spoedig een begin worden gemaakt. In afwijking fan de dezer dagen verschenen berichten vernemen wij dat de Nederlandsche delegatie naartoe Economische conferentie te Londen zal bestaan uit dr. Colijn, minister van Staat en minister-president, mr. Trip, directeur van de Nederlandsche Bank, mr. J. W. Beijer, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging, mr. 's Jacob, verbonden aan bet Nederlandsch gezantschap te Londen, dr. Nederbragt, chef van de economische afdee- ling aan het departement van Buitenlandsche Zaken en dr. Hirschfeld, directeur van de af- deeling Handel en Nijverheid. Het bericht dat de heer Fentener van Vlls- Mngen deel van de delegatie zou uitmaken, moet op een vergissing berust hebben, daar deze zelfs niet Is aangezocht om deel van de delegatie uit te maken. Naar verluidt zal prof- mr. O. A. van Poelje benoemd worden tot dlrecteur-generaal van On derwijs. Tevens ligt het in de gedoeling in verband met de voortdurende ongesteldheid van den secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Jhr. mr. C. Fel th, den heer Van Poelje lijdelijk te belas ten met de waarneming van het secretarlaat- generaal van het departement. tenden zwammen, doch een der meisjes plotseling overvallen door krampen, zoodat z« In de diepte verdween. Aangezien echter direct Dezer dagen is een kano, bemand met 2 meis jes uit Den Haag op het Norremeer onder War mond, omgeslagen. Gelukkig konden de Inzit- hulp bjj de hand was, kon erger worden voor komen. Meermalen Is reeds bewezen dat vooral bij het kano-varen de uiterste voorzichtigheid De Haagsche politie-rechter jhr. mr. Feith, heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen het lid der Tweede Kamer D. O. M. H-, tegen wien door het OM. op 22 dezer 10. subs. 5 dagen Is geëischt, terzake dat In de „Volks krant” een door den heer Hermans geschreven artikel is verschenen, waardoor dr. V. d. Goes van Naters te Heerlen, zich beleedigd achtte en deswege een klacht bjj de Justitie Indiende. De politie-rechter, de bedoeling om te be- leedlgen niet aanwezig achtende, sprak den heer H. vrij. deel daarvan, zal geschieden door Jonge werk loozen. Het plan Is vooreerst twintig werk- en ontwlkkellngskampen te organiseeren met ledei dertig deelnemers; als eerste werkobject geldt de bouw van een clubhuis dat door architect W. A. Maas uit Utrecht geheel belangloos werd ontworpen, zoo dat het plan geheel door de deels geschoolde, deels ongeschoolde deelnemers der werkkampen kan worden uitgevoerd. Slaagt deze eerste groote proef om de werklooze Jeugd vol- waardlgen arbeid benevens gezonde ontspanning en ontwikkeling te geven, dan zal getracht wor den In die richting meer blijvende resultaten voor haar te bereiken. Dit zal grootendeels, zoo niet geheel, afhangen van den steun en de mede werking die het bestuur zal geboden worden, verschillende verblijdende toezeggingen werden reeds voor dit mooie doel ontvangen. Het be stuur der stichting is samengesteld uit de hoe ren: prof. Dr. J. B Kors O.P., Bernard Verhoe ven, Willem Maas, Drs Jop Pollman. J. J. M H. Nijst en Jan Beerends, secretaris, Amstel 274. Amsterdam. Het geldelUk beheer Is In handen van den heer J. J. M. H. Nijst, accountant. Sloetstraat 3, Nijmegen (Giro 2664) pen. van het bestuur. De raad van bijstand wordt ge vormd door de heeren: Mr. Dr. P. J. Wltteman. prof. Mr. W. Pompe. Dr. H. Moller, Ir. v. Schalk Anton v. Duinkerken, rector J. Bots en rector G. Bannenberg, aalmoezenier v. d. arbeid Den Bosch. Deze raad zal nog met eenige leden wor den uitgebeeld. Het maandblad „Bouwen” zal haar eerstvol gend no. geheel aan deze kwestie wijden, be langstellenden wordt het desgewenscht gratis toegezonden. Omtrent den enormen brand, die Zaterdag nacht op de terreinen der groentenveiling te 's-Gravenzande heeft gewoed en waarbij een groote fustloods in den asch werd gelegd, ver nemen we nog, dat eenlg vermoeden bestaat, dat hier kwaadwilliheld In het spel is. Het politie onderzoek heeft ten deze echter nog geen resul taat opgeleverd. Aanvankelijk Is ook gedacht aan kortsluiting, omdat het electrische net in de omgeving van het veilinggebouw beschadigd was. Zoo is een paal van het electrisch net tengevolge van kortsluiting in brand geraakt. Naar het bestuur van de veiling ons mede deelde. wordt de aangerichte schade op 40.000 geraamd, welke door verzekering wordt gedekt. Het veilingbedrijf heeft Zateraag weinig stoornis ondervonden, omdat de kistenfabriek te 's-Gravenzande dadelijk met aanmaak van bet -g—a e redactie van het liberale blad 1 Vaderland" Is hevig geschrokken -I—X daar is In den nieuwen mlnlsterieelen kring, nota bene, besloten, dat het beheer van den dienst der Posterijen, Teiegraphle en Tele phonic beffevens dus ook die van de Radio) overgaat van het Departement van Water staat naar dat van Binnenlandsche Zaken. Hierdoor ziet zU zich de kans ontgaan een oplossing van het radlovraagstuk te krijgen, die een liberaal bevredigen kan. Met dit laatste wU men natuurlijk zeggen een oplossing die de Avro wil. Een vreemde opvatting schijnt men er In bet liberale kamp nog op na te houden, overblijfsel van vroeger tijden toen de heeren de macht hadden en daar danig van gebruik hebben ge maakt om zichzelf te bevoordeelen Ook nu zou een liberale minister, tegen het inzicht van de groote meerderheid van ons volk en tegen het Inzicht van het kabinet, waarin hij zitting heeft, een zuiver liberaal verkiezingsleusje willen ver wezenlijken. Dat men daarmede verre over de schreef gaat van wat gepast en voor een politiek man toelaatbaar Is, ziet men blijkbaar niet In, wil men niet Inzien. Het Is In de laatste Ja ren toch reeds een voortdurende ergernis, als men ziet hoe van liberale zijde voortdurend ook in de Kamer voor eigen particuliere belangen wordt opgekomen. De leider van de fractie, zelf ten nauwste verbonden door een tramwegmaat- schappU, ontziet zich niet om regelmatig voor eigen zaak te pleiten of er vragen over te stel- len aan de regeering. Nog dezer dagen Is dat geschied naar aanleiding van de verdeeling der gelden, wuarbij hij persoonlijk het grootste be lang heeft. Inplaats dus, dat de liberalen hun vreugde er over uiten, dat door de overbrenging van de radio naar Binnenlandsche Zaken, hun partij genoot gespaard bleef voor het rechter spelen In eigen zaak, betreuren ze het. dat hun de kans op eenzijdige bevoordeeling ontnomen is gewor den. Het Is te hopen, dat In de komende perio de er in de Kamer eens wat duidelijker In het openbaar zal worden opgekomen tegen hande lingen die kennelijk eigen persoonlijk voordeel nastreven. Dat zal aan de zuiverheid In poli tieke verhoudingen ten goede komen. I In het kerkgebouw der Gereformeerde Ge meente aan de Walstraat te Klissen heeft zich Hemelvaartsdag een incident voorgedaan, dat groote consternatie teweeg bracht. Een der pre dikanten. ds. Van Wier, die onlangs bij classl- cale beslissing in verband met de samensmel ting der gereformeerde gemeenten niet toege laten was om als predikant op te treden, ver scheen Donderdagmorgen voor den aanvang van den kerkdienst in het kerkgebouw en wilde den kansel beklimmen om de gemeente toe te spre ken. Dit werd hem belet door de politie, die reeds onderricht was van hetgeen stond te ge beuren en onder leiding van den burgemeester (ais hulp-officler van Justitie) in de kerk aan wezig was. Ook in het andere kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente was politie ge posteerd. Op verzoek van den Kerkeraad was de burgemeester ter plaatse om te beletten, dat de predikant den kansel beklom. Ds. van W. protesteerde hevig en zeide van zijn recht om de gemeente toe te spreken en zijn bediening waar te nemen, te willen gebruik maken. HU achtte zich van Godswege geroepen om het predikambt hier in deze kerk uit te oefenen. Er ontstond groote beroering In het kerkge bouw Van alle kanten drong men op en voor- en tegenstanders van den betrokken predikant schaarden zich om ds. van W. en den burge meester, welke laatste kalmeerend optrad en den predikant verzocht zich goedschiks te ver wijderen, daar anders de politie zich genood zaakt zou zien geweld te gebruiken. Laten wij, zoo sprak de burgemeester, dezen morgen en dezen dag niet ontwUden door in een bedehuis te gaan twisten. De burgemeester gaf den predikant toestem ming om elders bulten het gebouw en buiten het centrum van de plaats In de openlucht de gemeenteleden, die dit wenschten, toe te spre ken. Hoewel de gemoederen zeer verhit waren en het een oogenblik scheen alsof het tot hand tastelijkheden zou komen, slaagde de burge meester er in door zijn kalmeerend optreden verdere moeilijkheden te voorkomen. Onder protest verliet daarop ds. van W. met een groep van aanhangers het kerkgebouw en be gaf zich naar zijn huis, van waaruit hjj een groep gemeenteleden toegesproken heeft. De dienst In de kerk aan de Walstraat had verder als gewoon nlaats. Zondag 28 Mei heeft ds. van W. gepreekt In een groot oud huis. Hier was de toeloop ge weldig. Naar verluidt zal door ds. van W. een nieuwe gemeente worden gesticht en een nieuw kerk gebouw worden gebouwd. Zondagavond te ongeveer elf uur Is door tot nu toe onbekende oorzaak een felle brand uit gebroken In de opslagplaatsen van de Stroo hulzenfabriek van de firma Coenen. De brand is ontstaan In een van de zes uit plaatijzer ver vaardigde loodsen, die op ongeveer 60 meter afstand van de eigenlijke fabriek staan. Het vuur, dat gretig voedsel vond In het licht brand bare materiaal, breidde zich zeer snel uit en sloeg over naar de vijf andere In de nabijheid staande loodsen. Toen da brandweer van Uden met de motorspuit verscheen, was er van blus- schen geen sprake meer. De brandweer slaagde er echter In het eigenlijke fabrieksgebouw en het kantoor van de firma Coenen te behouden. De felle gloed van het vuur, dat hoog oplaai de, trok duizenden belangstellenden naar Uden. Ook de brandweer uit Os ging, zonder gealar meerd te zijn, In de richting van den brand, doch keerde op de grens van Uden terug, toen bleek, dat alleen een stroovoorraad brandde. De brand heeft den geheelen nacht gewoed en het zal nog wel eenige dagen duren, voordat het vuur geheel verdwenen is. Ongeveer 400.000 K.G. stroo en een groote voorraad stroohulzen gingen verloren. De schade, welke zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. Het bedrijf van de firma Coenen. waarin op het oogenblik ongeveer 30 arbeiders werkzaam zijn, zal zoo mogelijk gaande worden gehouden, en in leder geval zoo spoedig mogelijk weer op gang worden gebracht. zit vast met zijn toenemende bevolking, welke geen bestaansmiddelen meer kon vinden. Ne derland moest van landbouwstaat zijn toe vlucht nemen tot nijverheid. Meer dan 50 net. der bevolking moet zijn bestaan vinden in de industrie, welke haar grondstoffen weer moet betrekken van het buitenland. Ons land is'op handel- en njjverheldgebied van het buitenland meer dan ooit afhankelijk. Het buitenland wordt weer gedrukt door de slechte economi sche toestanden In Rusland, China en Britsch Indlë. waardoor 600 millloen menschen voor de Europeezche wereldmarkt verloren gingen. Daarnaast kwam een. scherepe concurrentie op industrieel gebied opzetten van Japan dat veel goedkooper werkt dan welk land ook. Bpr. herinnerde aan de economische revolu tie in alle bedrijven zoowel tijdens als na den oorlog, waarna de oorlogsschulden drukten op de volkeren en groot wantrouwen tusschen de naties ontstond. Nederland, hoewel onschuldig aan alle oorlogsschuld. leed er niettemin sterk onder, vooral door beperking van uit- en door voer, waardoor ook onze handelsvloot, waarin mlllioenen van onze bezittingen liggen, doel loos in de haven moest blijven. Doordat Duitschland door de oorlogslasten uitgeput werd, verarmende een onzer beste af nemers. De daling der industrieproducten met 26 pet. verergerde de crisis. De regeering moest dus alles doen om landbouw, nijverheid en scheepvaart op peil te houden, moest daarvoor mlllioenen uitgeven. De Regeering staat voor hoogere sociale crl- slsuitgaven. Spr. verwacht dat het werkloosheldvraag- stuk een blijvende zorg zal zfjn voor de regee ring, maar tevens wees spr. er op, dat ook deze zorg zich moet aanpassen aan de be schikbare middelen. En niet alleen voor eigen land, maar ook voor Ned. Indlë moet de re geering zorgen. Spr. verheelde het niet, dat het steeds groo- ter moeilijkheden met zich zal brengen om uit deze crisis te komen. Er is eenlg uitzicht op wat verbetering, onze handelspolitiek moet be schermd worden. Maar vooral moet de wereld weer terug naar Hem, die het gebod der naas tenliefde gaf aan allen. Aan den spreker werden eenige vragen ge steld betreffende de wering van personeel uit de fabrieken, over van arbeidstijd, over vervroegde pensionnee- rlng en over de inflatie van den gulden. Spr. was voor afschaffing van werken door de gehuwde vrouw In de fabriek. Over verkor ting van den arbeidstijd zijn de meeningen weer verdeeld. Vele voorstanders komen terug op arbeidsverkortlng. Spr. 13 voor vervroegde penslonneering van oude werkkrachten, mits de rijksfinanciën zulks toestaan. Spr. waarschuwde tegen Inflatie van den gulden, de waarde van den gulden houdt ons nu nóg koopkrachtig. Ten slotte sloot de voorzitter het congres met een algemeen dankwoord. Van de K. L. M. ontvingen we een exem plaar van de nieuwe zomerdlenstregeling en een 1 Belde werkjes zijn gratis beschikbaar gesteld en geven een volledig beeld van den omvang en de mogelijkheden van het hedendaagsche lucht verkeer. Naar we vernemen is J. A., die vorige wreek Woensdag te 's-Gravenhage werd gearresteerd op vermoeden de dader te zijn van den roofover val op den 83-jarigen L. Crispijn te Wateringen, nog steeds gevangen gehouden. Hoewel A. ontkent de dader van dezen overval te zijn, acht de politie toch voldoende termen aanwezig, om de hechtenis te doen voortduren. De verdachte Is in het Huls van Bewaring te 's-Gravenhage ingesloten. De toestand van' den bejaarden Crispijn is thans weer gunstig; de man schijnt van de flin ke sagen, die hem door de nlnbreker zijn toe gebracht, geen verder nadeel te hebben onder vonden. Zaterdagmiddag is op de begraafplaats „Crooswijk te Rotterdam onder groote be langstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van één der slachtoffers van de ex plosie te Rotterdam, n.l. den 23-jnrigen J. de Jonge. Hoewel deze Jongeman bjj de explosie ongedeerd was gebleven, werd hjj bjj zijn held haftige reddingspogingen zóó ernstig gewond, dat hij later aan de gevolgen Is overleden. Onder de velen was mede aanwezig de hoofd directeur der fabriek, de heer P. J. Stheeman. Aan het graf werden ontroerende woorden ge sproken over het heldhaftig optreden van den overledene. Omtrent het verzoek tot opsporing van ze keren dr. E. H. van Rappard. voorkomende In bet Jongste Politieblad, vernemen wij het vol gende: Dr. E. H. van Rappard Is uitgever en redac teur van een blaadje „De Nationaal-Sociallst” dat eenige malen te Arnhem In ruime mate verspreid is en waarin op felle wijze tegen de Joden geschreven wordt. Als redactie- en ad- mlnlstratie-adres stond In dit blaadje opgege ven het adres van een vereeniglngsgebouw te Arnhem. BU deurwaardersexploit, dat in de pers is ge plaatst, heeft het bestuur van het gebouw den heer van Rappard gesommeerd, dat hjj voor taan dit adres achterwege moet laten, daar nimmer toestemming tot het voeren van dit adres Is verleend. Ondertusschen is In de bladen een nieuw deurwaardersexploit geplaatst waarin dr. van Rappard gedagvaard wordt op 7 Juni as. te verschijnen voor den president van de Arn- hemsche Rechtbank. Namens een industrieel te Arnhem den heer I. Abas Is nj. door mr. M. J. Wolff aldaar, een civiele actie in kort geding tegen dr. van Rappard ingesteld, 1. ten einde dezen te veroordeelen en te bevelen, ter stond de verspreiding van het blaadje „De Na- tionaal-Soclalist”, wanneer daarin over en te gen de Joodsche handelaren en de Joden In het algemeen wordt geschreven op een wijze, zoo als In het laatst verspreide exemplaar is ge schied. en welke indrulscht tegen de goede ze den en tegen de zorgvuldigheid, welke ta het maatschappelijk verkeer betaamtten aanzien vari een of ander persoon of goed, na te laten; 2. gedaagde te veroordeelen om bij elke over treding van het sub. 1 te geven bevel van elscher te betalen de som van t 1000. Daar de verblijfplaats van dr. van Rappard onbekend is men vermoedt dat hij In Duitschland vertoeft wordt thans opgave van het adres via het Alg. Politieblad ver zocht. gelegen naast café „De Roskam". In de kom van de gemeente Bemmel. In dezen stal bevond zich een grpote voorraad hooi en stroo, zoodat het vuur snel om zich heengreep. In minder dan geen tijd waren de stallen een vuurzee en sloegen de vlammen over naar het naastliggende café. Daar de brandweer eerst een half uur na het uitbreken van den brand in staat was een straad water te ge ven. was Inmiddels ook het woonhuis van de naastgelegen slagerij van den heer H. G. Nas door de vlammen aangetast. Het mocht de brandweer geluken den brand in de slagerij tot de' bovenverdieping te beperken. De stallen, café en woonhuis van „de Roskam’*, bewoond door de familie N. brandden geheel uit. Zaterdag is In Den Haag de algemeene ver gadering van de Ned. Padvinders Vereenlging gehouden. Deze bijeenkomst had een zeer ru moerig karakter, daar de besprekingen in hoofd zaak liepen over de in de nieuwe statuten op te nemen padvlndersbelofte„Ik beloof jegens God en mijn land mijn plicht te doen.” Zoo- als bekend, bestaan er In sommige kringen van de N. P. V. vooral in het Noorden, prln- cipleele bezwaren tegen deze belofte. Het be stuur hield vast aan de belofte, zooals die door Baden Powell Is voorgeschreven. Een voorstel Amsterdam om de woorden „Jegens God en mijn land" facultatief te stel len, werd met 107 tegen 137 stemmen verwor pen. Bjj de hierna volgende heftige discussies verliet een groot deel van de oppositie de zaal zoodat bjj de stemming over het bestuursvoor stel, dit werd aangenomen met overgroote meerderheid. Dit succes voor het bestuur is dus wel zeer relatief. In de kringen der neutrale padvinders houdt men er dus ernstig rekening mede, dat het tot een breuk In de N. P. V. zal komen. Het be stuur had van te voren trouwens reeds aMes voor deze afscheiding gereed liggen Zaterdag is te Nijmegen het Congres van den Ned. R. K. Fabrleksarbeldersbond voort gezet. Des morgens woonden de ruim 250 af gevaardigden de H. Mis bij in de H. Theresia- kerk en naderden de meeste leden ter H. Tafel. In de afgemeene vergadering deed de afdee- ling Amsterdam het voorstel in de 8t. Bavo- kathedraal een Bondsaltaar op te richten. Na gedachtenwisseling besloot het Bonds- bestuur in overleg met de afd. Amsterdam een circulaire te zenden aan alle afdeelingen om haar oordeel sehrlftelljk uit te brengen over dit Amsterdamsch voorstel, dat sympa thiek werd ontvangen. De afdeeling Arnhem protesteerde over de onsympathieke regeling, waardoor het moge lijk werd, dat de bjj de kunstzljde-nljverheld te Arnhem werkzame arbeiders worden inge deeld In een viertal onderscheidene vakorga nisaties. Het H. B. zegde toe over deze kwestie nogmaals In overleg te treden met bet R. K Werkliedenverbond. Een voorstel Arnhem, om alle katholiek ge organiseerde arbeiders den plicht op te leggen zich aan te sluiten bij de R. K. Staatspartij, werd na prae-advies van het H. B. verworpen. De afd. Jutphaas stelde voor aan het H. B. op te dragen om stappen te doen bjj het R. K. Werkliedenverbond om vrouwen en meisjes uit de fabrieken te doen verwijderen. Het H. B. wees dit voorstel op practische gronden af. De vergadering ging daarmede accoord. Hierna kwam aan het woord het Tweede Ka merlid C. Kuiper, die sprak over de crisis, haar gevolgen en bestrijding. Spr. wees op de ingewikkeldheid van dit onderwerp. De crisis is internationaal, heeft haar zware sociale, economische en vooral moreelen gevolgen. De wereldeconomie is alleen ingesteld op de liberale economie, welke niet wil weten van christelijke levensleer. Handel en nijverheid liggen lam door gebrek aan’ internationaal ver keer en blokkeeren van geld en goederen. Ne derland op handel en landbouw aangeweaen Zondagmiddag heeft nabij het z.g. Planken Loodsje te Meppel een botsing plaats gehad tusschen een auto uit Den Haag en een uit Gro ningen. Van de vier inzittenden uit den Haagschen wagen werden twee gewond, terwijl een van de beide Inzittenden van den anderen auto eveneens verwondingen opliep. De gewonden, die hoofdzakelljk door glas scherven waren getroffen, konden, na zich on der geneeskundige behandeling te hebben ge steld, de reis voortzetten. De Groningsche auto werd ernstig, die uit Den Haag licht beschadigd. ultKave genoodlgde fust is begonnen, terwijl ook de tuin ders zelven zooveel mogelijk hun in voorraad zijnde fust ter veiling brachten. Ook in 1917 heeft in het velllngsgebouw een brand plaats gehad. Omstreeks halftwaalf bemerkten schippers in de Maasbrachtsche haven, dat de boerderij van den heer J. Beckers, gelegen aan den weg langs die haven, in brand stond. Eenlgen hunner liepen, aldus „De Telegraaf" naar de boerderij en wekten de bewoners. Het vuur had echter In korten tijd zoo'n grooten omvang aangenomen, dat de 62-Jarlge land bouwer Beckers en zijn echtgenoote zichzelf niet eens van de noodige kleedingstukken kon den voorzien en In nachtgewaad moesten vluchten. Inmiddels had een tweetal schippers een ruit aan de straatzijde ingeslagen en daardoor de brandende woning binnengedron gen. Zij wisten de 22-jartge gebrekkige en ge heel hulpbehoevende dochter Gertruda, die In het benedenhuis te bed lag, naar bulten te brengen. Op een zolderkamer sliepen nog de 32^arlge dochter van Beckers, Veronica en een 13^arlge kleindochter. Zij waren door het Inslaan van de ruiten wakker geworden, doch zagen zich door het vuur den weg versperd. De trap was reeds gedeeltelijk vernield, terwijl het bene denhuis reeds een vlammenzeer was. De vlam men vonden in het vele houtwerk der zeer oude boerderij gretige voedsel, zoodat spoedig ook de zolder was aangetast. De dochter van Beckers kon echter eenige pannen uit het dak stooten en het gelukte belden door het gat naar bulten te klimmen. Het dertienjarige meisje sprong daarop van het dak naar beneden en werd door Beckers opgevangen. Zij had brandwonden aan hals en hoofd opgeloopen. Daarna sprong de dochter naar beneden. Doordat zij niet direct werd opgevangen, smakte zjj van een hoogte van drie meter op den grond, waarbij zij een voet brak. Omwonenden wisten uit een der beneden kamers nog een weinig huisraad te redden, alsmede het vee uit den stal naar bulten te brengen. Daar er ernstig gevaar bestond voor de aan belde zijden van het brandende perceel gelegen woningen, werd de motorspuit uit Roermond gerequlreerd, die omstreeks 1 uur arriveerde. De spuit kon echter niet bij de haven geplaatst worden, doch moest door de ongunstige terrelngesteldheid op den weg blij ven staan, zoodat de afstand waarover het water moest worden opgepompt te groot werd Er kon dan ook geen gebruik van de spuit worden gemaakt. De brandweer beperkte zich dan ook tot het omverhalen der muren, ten einde het vuur te kunnen localiseeren, het geen gelukte. De oorzaak van den brand, is onbekend. De boerderij was slechts laag verzekerd. Een koe en eenige varkens moesten worden afgemaakt v y an welk gehalte de bestrijding \f van de zijde van de 8. D. A. P. waaraan het kabinet en vooral de par tijen die de regeering steunen, in de komende maanden bloot zullen staan kan men gewaar worden uit hetgeen het weekblad van het N. y. v. „De Strjjd” nu reeds te zien geeft. Wie praat er toch over sombere tijden en angstwekkende daling der Inkomsten? Het is volgens de redactie bijna misdadig om het te kort op de begrooting voor 1934 te ramen op 300 millloen. zooals de heer ColUn heeft ge daan. De bourgeoisie heeft het in den neus, dat het economisch getij gaat kenteren daarom zet zij er alles op om de arbeiders klasse zoo ver mogelljk terug te dringen. Als van A. R. zijde betoogd Is geworden, dat de maatregelen, die tot nu toe genomen zijn, niet meer dan kinderspel zullen blijken bjj die, waaraan in de naaste toekomst niet te ontkomen zal zijn, dan is dat volgens dit so cialistisch orgaan natuurlijk kletspraat. Op deze wijze worden de arbeiders voorge- jlcht. Er bestaat geen aanleiding om maat regelen te nemen, want het volksvermogen stijgt aelfa De redactie durft dan ook te schrijven: .Nederland zou heel goed een flinke lee- ning kunnen aangaan. In de mobillsatle-Jaren heeft men daar nooit tegen opgezien. Zijn die leenlngen niet altijd trouw en zelfs in een seer snel tempo afgelost? Ook thans zou men weer aldus te werk kunnen gaan. Maar dan zou men de hand niet kunnen slaan aan de gehate sociale wet geving en zou men minden sterk komen te staan bjj zijn pogingen, om het levenspeil der arbeiders omlaag te drukken. Daarom gaat men weer het oude spel spe len van het wekken eener paniekstemming, van het aan de orde stellen van fantastische bezuinigingsplannen, om de arbeiders zoo lang mogelljk in het defensief te kunnen houden. En er zijn altijd nog wel groepen arbeiders, die de roede kussen, waarmede zij gegeeseld worden!” Dat de economische toestanden tijdens de mobilisatie hemelsbreed verschillen met die van nu is blijkbaar van minder beteekenis. Aan de arbeiders moet nu eenmaal voorge houden de booze opzet van de regeering en haar totale onkunde. Maar, zoo zouden we willen vragen, waarom handelen dan de roode bestuurders te Zaandam, Amsterdam en el ders niet volgens dat recept, waarbij men met het sluiten van een paar flinke leenlngen uit de misére is. Als de heeren daar bezuinigen moeten, doen ze het precies als de regeering. maar dat wordt nooit verteld. Evenmin wordt hun gezegd, wat de redactie zelf zeer goed weet, dat het onmogelijk is flinke lee- ningen te sluiten, en dat de gevolgen van ge dwongen of half gedwongen leenlngen voor de arbeiders het ergst van al zullen zjjn. Deze geheele methode van strijden door de 8. D. A. P.| tegen de regeering en tegen het gezag is beneden peil, want men weet zelf dat de toestanden heel anders zijn, deze onjuiste en in zich misdadige voorlichting niet, want de arbeiders zullen spoedig ge noeg ontdekken aan welke zijde de waar heid huist, maar dat neemt niet weg, dat de le methode heel wat kan bederven en dat de weg die gevolgd zal moeten worden om te komen tot betere en normalere toestanden ar moellijker door wordt. Er zullen altijd wel groepen van arbeiders blijven, die vertrouwen blijven stellen in lei ders die hun van alles beloven, terwijl zjj dagelijks ondervinden, dat ae er door bedro gen worden. Na zorgvuldige voorbereiding is dezer dagen tot stand gekomen de stichting „Katholiek Ge- meenschapsoord" welke tot doel heeft het scheppen van een centrum van katholieken cul- tuurarbeld. De stichting hoopt weldra over te kunnen gaan tot aankoop van een uitgebreid, In landelijke omgeving liggend terrein waarop volgens het plan een gebouwencomplex zal ver rijzen waartoe zullen behooren' het Gemeen schapshuis voor gasten en medewerkers, een clubhuis tot onderdak van grootere groepen (jeugdgroepen etc.) benevens een aantal gezins woningen tot verblijf van gasten die in den va- cantietijd met hun gezin op het oord willen vertoeven. Met den bouw van een kapel hoopt het bestuur dit complex te kunnen voltooien. Op het terrein, dat voor een deel boschrjjk wordt gedacht, wordt een openluchttheater aan gelegd tot het vertoonen van leekenspelen enz Het ligt in de bedoeling dit oord te maken tot een centrum van opbouwenden arbeid op sociaal, cultureel en artistiek gebied, er zullen weekends worden gehouden, cursussen en conferenties worden georganiseerd, werkgemeenschappen ge vormd warden enz. Ook zullen katholieke orga nisaties voor het houden van congressen enz. gebruik van het oord kunnen maken. In zeker opzicht zal het oord ook als vacantie-oord ge ëxploiteerd worden, het ligt daarbij in de be doeling de verblijfkosten zoowel als de huur der «omerhulsjes zoo laag mogelljk te berekenen, in -- - overeenstemming met het cultureele karakter betracht moet worden, tei wijl men aeker vol der stichting. De opbouw van het oord, of een doende moet kunnen wemmen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5