de regeeringsverklaring I Een ernstig woord LANDBOUW TEGEN INDUSTRIE Gevaarlijke actie WOENSDAG 31 MEI Loonconflict vermeden Te veel studenten HINDEN BURG-REN NEN ZIJN STUUR KWIJT! DE RUNDVEEHOUDERIJ MET PINKSTEREN OP REIS BEZUINIGING TE GOUDA DOOFSTOMMENINSTITUUT DE „CRUQUIUS” WERKLOOZENZORG 2 INDISCHE POSTVLUCHTEN DE INCIDENTEN OP HET P.E.N.-CONGRES k Compromis in de sigarenindustrie en der k Een slachtoffer van drankmisbruik Verbetering der positie Er loopen 122 extra*treinen t In den Raad aanvaard Eerste steenlegging te Bandoeng i Holland-Amerika Lijn Academische Examens Audiëntie bij Financiën van E. De „Kwartel” vertrekt Donderdag C. Buis. Examen apothekers-assistent Officieele opening door Prinses Juliana Buitenlandsche kerkelyke leeningen Noord-Holl. Brandwaarborg Mpij. te Oudkarspel van 1816 BRUGVERBINDING MET BUREN en st. DE PLECHTIGE OMGANG IN DEN BOSCH fféf aMVHt. ld. mej. E E. P. Jeude. ver- hun lidmaatschapskaart over 1933. oeding voor den toe- Plaatselijk Crisis-Co- De plechtige omgang die op 9 Juli as In 's Hertogenbosch gehouden zal worden, belooft wederom overweldigend schoon te zullen zijn. Het heeft Zijne Hoogw. Esc Mgr Diepen be haagd verlof te geven dat het wonderbeeld der Zoete Lieve Vrouwe nogmaals langs den bid- weg in plechtlgen omgang, zal worden rond gedragen. En verder beeft Z. H Exc. de Bisschop als intentie voor den negendaagschen omgang be paald: ..Door de voorspraak van Maria vragen wij in dit heilig jaar: den triomf van Jezus’ Kruis, de eenige hoop op redding, vrede en liefde.” Bulges en D. W Bosgra. Economisch doet ex. Indologie de heer M. Op de vergadering van abligatiehouders der 8% le Hyp leening groot ƒ250.000ten laste der Congregatie der Zusters van den GoddelU- ken Heiland te Weenen. werd met algemeens stemmen besloten, de Trustee te machtigen, de in Schilling betaalde rente zoo mogelijk tegen den geldenden koers In Hollandsch geld te con- verteeren en met de opbrengst daarvan de cou pons uit te betalen. Den 6en Mei j.L werd te Bandoeng door de Beschermvrouwe van de Vereeniging voor On derwijs aan doofstomme en slechthoorende kin deren. de echtgenoote van Z. E. den Gouver neur-Generaal van Nederland-Indië de eerste steen gelegd voor een eigengebouw van het doofstommeninstituut aldaar, 't welk tot nu toe is ondergebracht in een huurhuis. Riouw- straat 20. Het nieuwe gebouw komt te staan op Tji- tendo. vlak naast de residentswoning en In de onmiddelljjke nabijheid van de inrichting voor ooglljders. op een ruim terrein, tegen een ge- ringen prijs door de gemeente Bandoeng af gestaan. Het gebouw wordt uitgevoerd In ge wapend beton, de bouwkosten bedragen 42.900. Het geheel kan uit eigen middelen worden be kostigd. De Directie wordt gevoerd door den heer D. W. Blueninck. evenals zfjn wakkere medehelp ster mej. Goldberg van het doofstommeninsti tuut .te Groningen afkomstig. Het ligt in de bedoeling verdere leerkrachten In Indië op te lelden. De op initiatief van het gemeentebestuur van Geldermalsen tot stand gekomen rechtstreek- sche brugverbinding over de Linge met de ge meente Buren is thans nagenoeg geheel vol tooid. Tot groote vreugde van de bevolking zal Prinses Juliana deze langverwachte brug op 14 Juni as. officieel openen. LEIDEN Geslaagd cand. ex. wis- en natuur kunde. letter A, de heer A. N. Borghouts. Doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde, de heer R. P. A. Altman. Taalkundig doet, ex indologie, de beer G O. Bruin. Inkrimping naar sociaal recht billijkheid te regelen LEIDEN. Doet. ex. rechten de heer L. M. van der Schans: doet. ex. geneeskunde de heer J. J. Schreuder. Als resultaat van de Dinsdag gehouden ver gadering van werknemers en werkgevers in de sigarenindustrie valt te vermelden, dat een dreigend conflict voorlooplg is vermeden. De werkgevers, die aanvankelijk een grootere loonsverlaging wilden, hebben ter conferentie genoegen genomen met de door de arbeiders organisaties- gedane voorstellen, die minder in grijpend waren. De werkgevers wilden zich echter niet binden aan een collectief contract voor den tjjd van één jaar. wel werd beslo ten de geldigheidsduur van het gesloten com promis op zes maanden te bepalen. Over een half jaar zullen dus nieuwe onderhandelingen moeten plaats hebben. De Minister van Financiën geeft kennis dat door hem eiken Maandag te 2.30 uur aan het Departement van Financiën zullen worden ont vangen diegenen, die hem over zaken, het ge zegde Departement betreffende, wenschen te spreken. Inschrijving voor die audiëntie kan nite later dan tot 12 uur van denzelfden dag worden aangenomen. De eerstvolgende gewone audiëntie zal worden gehouden op Maandag 12 Juni as. Voorts wordt medegedeeld, dat aan sollicitan ten naar de betrekking van collecteur of col- lectrice der Staatsloterij, geen audiëntie kan worden verleend. Deze belanghebbenden kunnen hun belangen schriftelijk mits voor zooveel noo- dig op behoorlijk gezegeld papier kenbaar ma ken. In de op Maandag 29 Mei IJ. gehouden Alg Vergadering van Directie. Commissarissen. Hoogste Deelhebbers en Agenten der Noordholl. Brandwaarborg-Maatschappij te Oudkarspel van 1816. werd hetj verslag uitgebracht over het 115e boekjaar, waaruit bleek, dat niettegen staande de ongunstige tijdsomstandigheden de bedrijfsresultaten goed genoemd kunnen wor den. Het verzekerde kapitaal bedroeg op 31 Dec. 1932 194 798 068.met een premie-inkomen van 353.980 49 Het bedrag der reserve werd gebracht op 256 519A3. De aftredende com missaris. de heer A Wonder Pz., werd herko- zena De heer P. Pijper IJzn. werd door Directie, Commissarissen. Agenten en personeel gehul digd in verband met het feit, dat hij 25 jaar geleden tot Commlsaris werd benoemd. bied voor de oude handelsi>olitiek een mo gelijk herstel van welvaart zou prijs geven. Groote moeilijkheid zal zonder twijfel opleveren het vraagstuk der werkloosheid. Werkverruiming is de eenig goede oplos sing. maar zoolets hebben wjj, die op export zijn- ingesteld, niet in eigen hand. Is het soms aan de nog-niet-aanwezigheid van den socialen minister in het kabinet te wij ten, dat met geen woord 'gesproken wordt van de te nemen maatregelen ter bestrij ding van de moreele en geestelijke gevolgen der werkloosheid onder de jeugd? Zeer in het t^jzonder zouden wij hiervoor de aan dacht van de regeering willen vragen. Dat dit kabinet het gezag hoog zou wil len houden, was vanzelf sprekend, en dat het met nadruk verklaart, op te zullen treden tegen extremisme van elke zijde, kan niet anders dan onze volle instemming hebben. Mogen de maatregelen daartoe niet te lang uitblijven, want het optreden van extremisten wordt steeds driester. De re geering moge zich er van verzekerd hou den, dat zij daarbij kan rekenen op den steun der groote meerderheid van ons volk. Donderdagochtend 1 Juni zal het K. L. M vliegtuig, de .Kwartel" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning van dit vliegtuig zal bestaan uit de heeren K. D. Parmentier (gezagvoerder), H. Brinkhuis (2de bestuurder), B. Prins (werk tuigkundige) en C. van Brugge (radiotelegra- flst). De post voor dit vliegtuig moet uiterljjk he denavond te Amsterdam zijn. De „Pelikaan” (heenreis) vloog Dinsdag van Jodhpur naar Calcutta. P. v. D. uit Dordrecht, 22 jaar. reserve-ser geant van de Luchtvaart, afdeellng Soestcr- berg. thans gedetineerd te Den Bosch, had zich te verantwoorden voor den Krijgsraad te Den Bosch wegens verschilt mde delicten en waaruit wel bleek dat deze vliegenier het stuur over zich zelf was kwijt geraakt. Hij was een eenig zoontje, kreeg thuis meer dan noodlg en goed is en sloeg erg overstuur. Op 24 April 1933 had hij te Utrecht opzettelijk zijn meerdere, den reserve-luitenant-vlleger Houben beleedigd. door hem toe te voegen: „Als je dat denkt dan ben je een groote zak en een groote lummel." Twee dagen later had hij zijn korps te Soesterberg verlaten, bleef zonder verlof een week afwezig en begaf zich intusschen naar Frankrijk. De houding van beklaagde was een gevolg van drankmisbruik en bij het verhoor kwam dan ook naar voren, dat vliegeniers, die drin ken allerminst bij de Luchtvaart thuis hooren. De auditeur-militair elschte wegens belee- djging van een meerdere en opzettelijke onge oorloofde afwezigheid twee maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Voorts had beklaagde zich te verantwoorden dat hij op 19 Maart in Den Haag de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, ter wijl hij een auto, waarin slechts plaats was twee personen, heeft bestuurd met vier UTRECHT. Geslaagd de dames C. A. Bothof te Sliedrecht en A. C. C. H. Manossen te De Bilt. Pinksteren stelt aan de Spoorwegen hooge eischen. Wil het vervoer toch ordelijk verloo- pen. dan dienen dus de noodige extra-maatre- gelen tijdig vooraf te worden getroffen. Rond 122 extfa-treinen zijn te zamen voor den Za terdag, Maandag en Dinsdag Ingelegd op de groote lijnen. Het publiek, dat voor verdere afstanden op reis denkt te gaan, kan niet genoeg warden, aanbevolen, in den reisgids (,,’t dikke of dunne spoorboekje”) te lezen welke treinen speciaal op Zaterdag 3, Maandag ,5 of Dinsdag 6 Juni loopen. Men zal dan zien, dat er onder deze treinen zijn, welke geruimen tijd vóór de ge wone treinen- loopen en dus totaal nieuwe ver bindingen scheppen. Bovendien zijn nog een aantal snelle extra- verb indingen ingelegd. De sociale studieclub uit de studenten R. K. Handelshoogeschooi te Tilburg, kennis genomen hebbende van het adres tegen ver- hooglng van collegegelden, dat door het dage- HJksch bestuur van de Unie van R. K. Stu- dentenvereeniglngen in Nederland is toegezon den aan de Tweede Kamer-fractie der R. K Staatspartij. 1 Spreekt in een motie haar verwondering en afkeuring uit over de in bedoeld adres voor komende passage, luidende: ..Een verminde ring in het thans toegekende aantal studie beurzen zou naar onze meenlng niet kwaaci zijn, daar het aantal academici over de ge- heele linie de redelijke behoeften overtreft.” Het ware tegenover vele personen een on recht. aldus lezen we In de toelichting tot deze motie en voor het maatschappelijk belang een evident nadeel. Indien de academische studie nog meer dan thans reeds het geval is. mono polie zou worden van diegenen, die uit de ver mogende klassen voortkomstig zijn. Om den afstand tusschen de Hoogeschool en het volk in zijn breede lagen geleidelijk Ce overbruggen en aan de besten .uit dat volk de gelegenheid te geven hun aanleg voor hoogere studiën effectief te maken is het veeleer ge- wenscht het aantal studiebeurzen op verstan dige wijze uit te breiden. Wanneer bjj gebleken overbezetting van de hooger-onderwijs-instelllngen. Inkrimping van het aantal studeerenden noodzakelijk mocht worden, dan dient naar sociaal recht en bil lijkheid de uitsluiting van hooger onderwijs èerst hen te treffen, die blijkens objectieve aanwijzingen de geschiktheid voor academische studie in onvoldoende mate bezitten. gebied van de polderbemaling in Nederland en van hetgeen daarmee samenhangt. Men kan de „Cruquius" echter ook laten voortleven, d.wz. de bijna versleten ketelbat- terij vernieuwen en aldus de gelegenheid scheppen om het stoomgemaal nu en dan eens in werking te stellen. Men zou zich echter voorlooplg kunnen be palen tot een zoodanige conserveering. dat een in werking stellen op bescheiden schaal en gedu rende enkele uren mogelijk blijft, als de finan ciën geleidelijk zijn aan gegroeid. De begrooting voor dezen tusschentoestand komt neer op een post van f 10.000 Ineens en een jaarlijksch be drag van f 2500. Het laten werken zal eiken keer f 700 kosten. Het gironummer is 9995. met vermelding van het doel. te brengen, wat tot lederen orbs vermeden had moeten worden. Jammer genoeg is men al veel te ver gegaan, al is het te hopen, dat zulks nog hersteld kan worden, hetzij door de betrokkenen zelf, die zouden moeten verklaren, dat het mis is ge weest, hetzij door de regeering. door middel van een zeer officieele mededeellng. dat zij er niet aan denkt om aan de eischen van den zulvelbond te voldoen De bal is eenmaal aan het rollen en als deze niet spoedig wordt stil gelegd. vree zen wij zeer dat de goede verhou dingen in ons land daar zeer onder zullen gaan lijden. In ..De Nederlandsche Werkgever" van 26 Mei. het orgaan van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, wordt dan ook betoogd, dat de Nederlandsche Zulvelbond op den verkeerden weg is en dat men zich daar gereed maakt voor den strijd om de rechten en de belangen van de Industrie te verdedigen. Wij lezen daar: „Het Bestuur van ons Verbond heeft nim mer een tegenstelling willen erkennen tus schen de belangen van den landbouw en van de industrie. Bij alle steunmaatregelen, die ten bate van den landbouw zijn ge nomen, heeft ons Verbond zich altijd op het standpunt gesteld, dat ook voor de indus- trieele ontwikkeling van ons land een eco nomisch krachtige boerenbevolking van het grootste belang is. Ook bij de buitenland- sche onderhandelingen om te geraken tot het uit den weg ruimen of verminderen van uitvoerbelemmeringen, deviezen-moellijk- heden e.d. heeft ons Verbond en ieder die van meer nabij gevolgd heeft, wat ons Vsrbond op dit terrein heeft verricht, zal de juistheid van hetgeen wij zeggen, be amen steeds zijn volle gewicht tn de schaal gelegd om, waar het agragrisch be lang ten deze overheerschte. de agrarische belanghebbenden zooveel mogelijk te helpen en te steunen. In dien stand van zaken zijn wij uitermate getroffen door het adres van de F.N.Z. en de actie, welke blijkens dat adres thans door de coöperatieve zuivelfabrieken tegen de Blijkens de door het departement van Bin- nenlandsche Zaken verstrekte gegevens werden van 229 April door 1034 gemeenten met 8.020.459 inwoners uitgegeven (zonder aftrek van subsidies van Staat, c.q. provincie) aan werkloozensteun 7.039.005 en voor werkver schaffing 2.406.436. Door werkloozenkassen werd 1.028.417 uitbetaald en door het Rijk is betaald ƒ623.716. Van 42 gemeenten met 162.921 inwoners wa ren in genoemd tijdvak nog geen gegevens bin nengekomen. De Goudsche gemeenteraad heeft verschil lende voorstellen van B. en W. aanvaard, die leiden tot bezuiniging op de gemeentelijke uit gaven. Deze bezuinigingen werden verkregen door aan tijdelijk personeel en aan den jong- sten opzichter van bestratingen ontslag tc ver- leenen, waartegen de fractie der S. D. A. P. zich verzette: door wijziging van het vijf ploe- genstelsel in een vier ploegenstelsel in het be drijf der gemeente lichtfabrieken; door de wij- zigng van het werklieden reglement 1929. waar bij het aantal verlofdagen der arbeiders .werd ingekrompen; .door schrapping van het over- werkpercentage van 25 pet. en de verminde ring van 50 pet. in 33 pet. en 100 pet. in 66 pet. en door vaststelling van een wachtgeld regeling voor onvolledige en nevenbetrekkin gen.^ Landgoed „De Hooge Veluwe” Het landgoed de Hooge Veluwe bij Hoender- loo is dit jaar tusschen 25 Mei en 31 Augustus voor het publiek geopend, doch uitsluitend des Zondags, Woensdag. Donderdags en Zaterdags. Leden van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland, van de Stichting Het Gcidersch Landschap en van de A. N. W. B. hebben kosteloos toegang, op toon van Anderen betalen een vg| gang, ten bate van het mité. Deze toegangskaarten zijn bij de portiers verkrijgbaar. voor inzittenden. Bij deze tenlastelegging werd vrijspraak ge- eischt. Het kwam meer aan op het feit, dat beklaagde, terwijl hij over den openbaren rij weg Koninginnegracht reed, dronken was cn dus niet in staat een auto te besturen. De aud. mil. elschte tegen beklaagde deswege 50 boete en een jaar verbod van chauffeeren. De verdediger. Mr. E. van Zinnicq Bergmann. Den Bosch, schilderde in zijn pleidooi van de opvoeding der kinderen, die als beklaagde, een eenige zoon en „over 't paardje getild,” van den band geraken. Ernstig schetste pl. het leed der ouders, die alles hadden gehoopt, alles hadden geofferd, alles hadden verwacht van hun eenig kind, dat nu den ouders zooveel leed aandocU ’t Spreekt vanzelf dat er voor beklaagde bjj de Luchtvaart ni«t veel meer te verwachten is. En wat nu? *t Was dan ook op verzoek en omwille der beproefde en teleurgestelde moeder van beklaagde, dak pleiter op clementie aan drong. Nadat de Krijgsraad in raadkamer was ge weest, luidde de uitspraak conform den eisen. De Vereeniging ter behartiging der belangen van houders van 6% Obligatiën, Leening 1922, der N.V. Nederlandsche Amerikaansche Stoom vaart Maatschappij „HollandAmerika Lijn”, verzoekt mede te deelen. dat te harer kennis is gebracht, dat pogingen tn het werk worden ge steld tot vorming van een syndicaat, teneinde een reorganisatieplan der HollandAmerika Lijn door te voeren. Zij kan niet beoordeelen of deze pogingen eenige kans van slagen zullen hebben, maar meent obligatiehouders en certificaathouders hier niet onkundig van te mogen laten. Een verzoek van jhr. dr. Nico van Suchtelen Jhr. dr Nico van Suchtelen heeft aan het bestuur voor den letterkundigen kring P.E.N.- Centrum voor Nederland, te s Gravenhage. een brief gezonden met het verzoek een open lijke uiteenzetting te willen geven van 't geen er te Dubrovinc heeft plaats gehad. Dr. van Suchtelen merkt op. dat de houding der Ne derlandsche delegatie hem en vele andere leden ernstig verontrust heeft. Aan de ver wachting der geheele beschaafde wereld, n.L dat er unaniem en op de krachtigste wijze zou worden geprotesteerd tegen de ongehoorde schanddaden der Duitsche regeering. heeft het congres bitter teleurgesteld. Dat „politiek” bul ten het terrein der P.E.N.-club ligt kan in geen geval als verontschuldiging worden aangevoerd, ómdat bedoelde schanddaden volstrekt niet uitsluitend van intern-polltieken aard zijn, maar gericht tegen het intellect, de cultuur, kortom de hoogste goederen der geheele menschheld, wier handhaving juist de belang rijkste, zoo niet de eenige taak der P E.N -club vormt AMSTERDAM. Cand.-ex. in de Romaansche taal- en letterkunde (Fransch) mej. J. E. Zeeman Bevorderd tot doctor in de wis- en natuur*, op proefschrift: „Die Chirostylidae der Siboga- Expeditlon". mej. A. J. v. Dam. geb. te Am sterdam. Geslaagd voor het doet ex. Ned letteren mej. C. F. A. Gehner; voor het doet. ex. Rom- taal- en letterk. (Fransch) mej. B. W van Genne en de heer G. J. P. Augustijn en voor HeCéSfttr.*eit. ld. mej. E E. P. Udth de TT Tit wjj reeds lang hebben zien aankomen. dreigt thans werkelijkheid te wórden, als ten minste niet spoedig van rich- ting veranderd wordt. Reeds meermalen hebben wjj er voor gewaar schuwd. de tegenstellingen tusschen platteland en stad, of tusschen landbouw en industrie in dezen tijd niet zeer toe te spitsen. Betde talken van volkswelvaart hebben het in de ekonomische krisis hard te verantwoorden en hebben gelij kelijk recht op steun en belangstelling van de overheid. De industrie heeft dit mogen we nog wel eens met nadruk verklaren zich zeer royaal getoond en zelfs groote offers gebracht om de agrarische belanghebbenden zooveel mogelijk te helpen en te steunen. Als echter leidende or ganen in den landbouw, zooals het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Zulvelbond. hun eischen zóó ver gaan door drijven, dat men concurreerende industrieele bedrijven om hals wil brengen om den landbouw te helpen, dan loopt de maat over. De industrie voelt zich dan bedreigd; Immers, als vandaag de eene Industrie wordt opgeofferd teneinde een concurrente landbouwindustrie te helpen, dan kan men mor gen hetzelfde verwachten voor andere indus trieën. o. Geen wonder, dat de geheele Nederlandsche industrie zich dan aaneensluit en als één man zich verzet tegen wat moreel en economisch absoluut verwerpelijk en ongeoorloofd is. On geoorloofd wordt door het verbond van Ne-ier- landsche werkgevers met name genoemd de actie van den Zuivelbond om de margarlne- industrie voor binnenlandse!) gebruik tot de helft te beperken, teneinde op die wijze den landbouw te helpen. In de margarine-industrie een zuiver Nederlandsche industrie ver dienen toch ook duizenden Nederlanders nog hun brood en van de gelden, die deze industrie op levert, trekt de schatkist in dezen tijd gelukkig nog profijt Door de ondoordachte en zeer laak bare actie hoopt men genoemde tegenstelling tusschen Industrie en landbouw nu naar voren Ten vervolge van de op 16 Maart JJ. gehouden besprekingen hebben de drie Centrale Land bouworganisaties (t.w. de Christelijke Boeren en Tuindersbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche Boeren, en Tuindersbond en het Koninklijk Nederlandse!) Landbouw-Comité) en de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F N. Z.) o p27 Mei jJ. te s-Gravenhage opnieuw een bijeenkomst gehouden ter bespreking van de maatregelen, welke moeten worden genoqyen tot verbetering van de positie der rundveehouderij. De vergadering vereenigde zich mat de navol gende conclusies: Het is in verband met het huidige botervraag- stuk noodzakelijk, dat de afzet van margarine in het buitenland beperkt wordt ter geheele of gedeeltelijke vervanging van het menggebod ten einde het binnenlandse!) verbruik van boter als zoodanig zooveel mogelijk te bevorderen. Vrijwillige inkrimping van den veestapel door middel van het stellen der mogelijkheid, om het overtollige vee tegen loonenden prijs uit de markt te nemen, is noodzakelijk. Tegelijkertijd dienen maatregelen genomen te worden om uitbreiding van den eenmaal inge krompen veestapel te voorkomen. Het behoud van een monument van polderbemaling t t et was te verwachten, dat de verkla- l—l ring, welke de regeering heden bij monde van den minister-president in beide Kamers der Staten-Generaal zou af leggen, ernstig klinken zou. Alleen het feit reeds, dat ze in beide Kamers der Staten- Generaal werd afglegd, (iets, wat in 1926 niet geschiedde) duidde op den ernst der tijden. Het is de verklaring van een crisls-kabi- net, dat optreedt, nu de nood hóóg geste gen is, nu de toestand van het land zoo- als de heer Colijn schreef in zijn dezer dagen gepubliceerden brief aan den heer Aalberse in wezen ernstiger is dan in Augustus 1914, toen alle partijen zich schaarden achter de regeering en er een Godsvrede gesloten werd. Ook nu wordt een ernstig beroep gedaan op allen, want de hachelijke toestand van ons land eischt eendracht van allen, om door de moeilijkheden heen te komen; wij vreezen echter dat dit beroep thans tevergeefsch sal zijn en dat velen zich niet tot het hooge standpunt van 1914 zullen kunnen opwer ken. Wanneer we het geluid van deze regee ringsverklaring vergelijken met de sombere tonen die reeds opklonken uit de Troon rede van de beide voorgaande jaren, dan doet het onheilspellend aan. Een inleiding, zooals in 1926. waaruit zou blijken, waarom dit kabinet tusschentjjds optreedt, is maar weggelaten; iedereen weet immers wel, dat de crisis, die heel de wereld teistert, daar van de oorzaak is. De economische inzin king in alle deelen van het Nederlandsche Rijk is zoo bedenkelijk, dat er niet meei gewacht kon worden met het treffen van ingrijpende, onaangename en zelfs harde maatregelen, wil algeheele ineenstorting niet het gevolg zijn. De tijd, dat wjj hier nog meenden te mo gen rekenen op hulp van elders, is voorbij, al zal ons land allen steun verleenen aan de binnenkort te houden economische wereldconferentie. Wjj zullen, gedachtig aan het „help u zelf, zoo helpt u God”, moeten beginnen met maatregelen te ne men en deze regeering voelt dien plicht. Haar verklaring is een zuivere crisis-rede, haar program is alleen gericht op de be strijding van de gevolgen der crisis. Het program is kort en (zooals begrijpelijk: vijf dagen na het optreden van het kabinet) niet afdalend in details. Slechts richtlijnen worden aangegeven, opdat zoo spoedig mo gelijk aan den arbeid kan worden gegaan, teneinde het financieel evenwicht te her stellen, de werkloosheid te bestrijden, het bedrijfsleven te ordenen en het gezag krachtig te handhaven. Teneinde dien arbeid zoo vruchtdragend mogelijk te kunnen maken is het kabinet begonnen met eenige wijzigingen te bren gen in de departementale indeelingen en heeft het deze niet alleen aan de Kamers medegedeeld, maar ook gemotiveerd. Bij de behandeling van het wetsontwerp, waarbij gelden zullen worden aangevraagd voor de instelling van het sociale departement zal daarover wel van gedachten „gewisseld kun nen worden, al meerien wij blijkens den aandrang, die onzerzijds reeds gedurende eenige jaren is uitgeoefend'om tot splitsing over te gaan ons daarover te mogen verheugen. Dat de minister van Financiën ontheven is van alleA* wat betrekking heeft op de regeling der ambtelijke salarissen en wachtgelden, is uitstekend, de bewinds man zal toch zijn handen vol hebben, wil hij komen tot een sluitend budget. Minder juist is het misschien, dat Poste rijen, Telegrafie en Telefonie naar Blnnen- landsche Zaken zijn overgebracht, deze dienst zou immers beter ressorteeren onder Kconomische Zaken (daar houdt hU ver band mee), maar met het oog op den wei nigen omvang van het departement van Binnenlandsche Zaken, dat feitelijk be stemd is voor den premier, kunnen we het thans bilhjken in verband met de arbeids- verdeeling, nu minister Colijn Koloniën ge nomen heeft. We verstaan het verder, dat het kabinet in deze verklaring aan de Staten-Generaal swijgt over alle principieele politiek en over toekomstplannen; wie zou daaromtrent eenige belofte kunnen doen? Het kabinet is zooals uit het program ook blijkt een erisis-kabinet zonder méér, geheel ingesteld op herstel van welvaart. Men wist te voren, dat deze regeering met dit program komen zou, daarom baart het ook geen teleurstel ling en geen vreugde. Alles zal afhangen van de wijze, waarop het program zal wor den uitgevoerd. Het dient erkend, dat enkele zinsneden krachtig klinken, vooral die, waarin we lezen, dat onafwijsbaar, is de sterke in perking der publieke uitgaven. Aan heel wat harde maatregelen op alle gebied zul len de Kamers haar steun moeten verleunen en de meerderheid zal dat zonder twUfel doen. Indien de regeering er zich slechts Voor hoedt, te komen met naar algemeen gevoelen onnoodig harde maatregelen. Gezien de bezetting der departementen vertrouwen wij intusschen wel. dat de re geering daar wel voor zal waken. Wat de regeering van plan is te doen ter ordening van het bedrijfsleven, opdat dit zich zal aanpassen aan de gewijzigde eco nomische wereldstructuur, dient te worden •fgewacht. In geen geval mag bij die orde ning worden toegegeven aan een in den laatsten tjjd van zekere zijde uitgeoefBBden drang om den eenen tak van volkswelvaart op te offeren, ten einde een anderen tak kunstmatig in t leven te houden. Natuur lijk mag te voren geen enkele maatregel Ier ordening van het bedrijf worden uitge- 81ote,i, wat echter niet wegneemt, dat wij er ons uitermate over verheugen, dat dit kabinet zelfs van een eventueele wijzi ging der handelspolitiek gewaagt. Wij voe- en er immers niets voor, dat men uit eer- De Duitsche Rijkspresident wenscht den winnaar van de Htndenburgrennen in den Hoppegarten te Berlijn geluk. hans kunnen regeering en Kamer aan den arbeid; de wetsontwerpen tot in stelling van het departement voor sociale zaken en tot heffing van een omzet belasting toch zullen spoedig moeten wor den behandeld; de Tweede Kamer zal deze week nog wel haar goedkeuring hechten aan de afgelegde regeeringsverklaring waarover morgen het debat beginnen zal. Het beroep op de medewerking der Sta ten-Generaal zal voor zoover het de Katholieke Staatspartij betreft zeker niet tevergeefs gedaan zijn. Alleen al het feit, dat deze partij haar beste mannen afstond om zitting te nemen in dit extra-parlemen- taire kabinet, bewijst dit. Dat neemt niet weg, dat de daden objectief beoordeeld zullen worden, want men mag niet verge ten (de formateur heeft het nu eenmaal zoo gewild) dat het een extra-parlemen- tair kabinet is, waartegenover de partijen vrij staan. ^(3 Reeds in 1931 heeft H. M. ot Koningin er in de Troonrede op gewezen, dat de ge schiedenis menige bladzijde aanwijst van diepen ernst en dat steeds weer de groote zedelUke volkskracht onder Gods hulp de moeilijkheden overwonnen heeft. Ook dit extra-parlementaire kabinet bouwt on geacht de richtingen die er in vertegen woordigd zijn blijkens de regeeringsver klaring op Gods hulp. Moge geheel Nederland de regeering daarbij steunen, óók door te bidden voor allen, die geroepen zijn, ons in deze ernstige uren te regeeren dan -zal het doel dat zij zich gesteld hebben ons land te red den uit den nood bereikt worden. tr Wouter Cool, hoofdredacteur van ..De In genieur", plaatst in zijn blad een opwekking om de „Cruquius", een der drie trouwe wach ters. die waakten over het waterpeil in de Haarlemmermeer, te behouden. De raad van bestuur van het Koninklijk Instituut \an Inge nieurs, dat 10 Juni ■en excursie naar Je „Cru quius” onderneemt, stelde zich aan het hoofd van een beweging om dit monument van pol derbemaling te bewaren. Dit bewaren kan tweeërlei vorm aannemen: men zou n.l. het gebouw intact kunnen laten, maar de ketels sloopen en de vrijkomende ruimten mrichten tot een historisch-technlsch museum op het LEIDEN Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: LIn fluence de Victor Hugo sur l'oeuvre d’Aristote Valaoritis”. mej. E. Kohnhorst. geboren te ’s Gravenhage. Geslaagd cand. ex. wis- en natuurkunde, letter A, de heer F. J. Belinfante. Doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak wiskunde, mej. H. L. M König en de heer E. T. Steller. Idem hoofdvak Pharmacie. de heer N. R. B. Jonkers. Cand. ex Indisch recht de heeren P. G. H M. margarine-industrie wordt gevoerd. Wij Kun nen ons niet voorstellen, dat de In dit adres aanbevolen politiek de instemming zou kun nen hebben van de groote centrale boeren organisaties. Wat toch is In deze actie het frappante? Dat men een fabriekmatig bedrijf wenscht te bevorderen ten koste van een ander, concurreerend fabriekmatig bedrijf; dat een bepaalde tak van Industrie zijn con current door overheidsmaatregelen wil doen om hals brengen. Hier wordt een ander be ginsel geïntroduceerd dan dat. hetwelk aan de tot dusver genomen steunmaatregelen ten grondslag heeft gelegen. Tot nu toe is het boerenbedrijf gesteund en wilde men daar bij alle anderen de plaats, door hen In het economisch leven ingenomen laten behou-, den. Dit beginsel wordt nu door de FN.Z. radicaal overboord geworpen." Deze beschouwing, waarin tenslotte, ook al aan de hand van hetgeen“"de regeeringscommls- saris van de „Crislszulvelcentrale” in een cau serie gezegd heeft.wordt uiteengezet, dat het belang van de boeren niet gediend is met stop zetting van de margarine-industrie, eindigt met de volgende ernstige verklaring: „In ieder geval zullen wjj, mocht de FN Z. bjj deze actie volharden, den strijd daar tegen met alle kracht aanbinden, overtuigd, de overwinning te zullen behalen, omdat wjj daarbij niet alleen opkomen voor bijzondere economische belangen, maar ons bovendien gesteund voelen door overwegingen hooger orde.” Het is oprecht te hopen, dat het zoo ver met komt. Niet slechts de margarine-industrie spreekt hier, maar een groot deel van de Nederlandsche industrie, waarbij zich zonder eenige twijfel die van de RK. Werkgevers- vereeniging zal aansluiten, zoodat we welhaast mogen zeggen: de geheele Nederlandsche in dustrie. De economische strijd, die ons land voeren moet, is. al hevig genoeg; wij hebben dus wer kelijk geen behoefte aan onderlinge verdeeld heid. Moge dit voor den Zuivelbond een waar schuwing zijn. Met de ingezette actie is niets te bereiken en de leiders mogen zich herin neren. dat het beter is ten èalve te keeren. dan ten heele te dwalen. Dit zal tenslotte ook in hqt belang van den landbouw zijn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12