ONS BLAD De Regeeringsverklaring het kabinet-Colijn van Krachtige besparing noodig De Joden in Opper-Silezië if IS Het nieuws van heden r DE BAROMETER t l J SAMENWERKING MET DE STATEN-GENERAAL Inperking der publieke uitgaven is niet te ontgaan, ook al zou door belastingheffing het uiterste beproefd zijn BERNHEIM’S KLACHTEN IN DEN BONDSRAAD JOH. LAUWERS Tegen eiken vorm van extremisme WOENSDAG 31 MEI 1933 VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS ZOU Nieuwe rol van Trotzki Herstel der welvaart Dr. H. Colijn voor de De toestand V ertrouwensmannen bij de Schupo De wereldconferentie Nieuwe heffingen Von Keiler insinueert Mt ER sociaal in zeer Juridische commissie ingesteld Verwoed'gevecht in een Spaansch dorp Wapen stilstands verdrag gesloten DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN „HAAGSCHE POST” IN DUITSCHLAND VERBODEN Pauselijke onder scheiding f 1 PAYGLOP 3 ALKMAAR Messen en Scharen F. Herder Het Weer I Vol ksbelangen Intusschen mag de actie die men zelf ter hand nemen kan, daardoor niet achterwege blij ven. Eerste eisch is daarbij dat het opnieuw verstoorde finan cieel evenwicht worde her steld. Dit is reeds noodzake- Ijjk, omdat iedere nalatigheid op dit punt het intreden van een beteren toestand nomisch en sterke mate zou vertragen. Eendracht maakt macht vertrappen van een over de heele wereld ver spreid ras ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag .één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 I ft- ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 209 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ■iiuiiiiiiiiiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiti^ Hoog het gezag Fantastische Duitsche onthullingen o de dit voor h op 4 t 34 eco- echter, naast sterke bezuiniging, althans voorshands onvermijdelijk blijken. In het stadion van Ulm werd voor de jongelingenvereenigingen van het Bisdom een H. Mis opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Dr. Sproll lijke tegenstellingen, ter wille van de nood zakelijke eendracht, vermijden. PARIJS, 30 Mei. (Reuter). Het Havas-agent- schap meent te weten, dat de radicale Senator. Caillaux. voor de leiding van de Fransche de legatie naar de economische wereldconferentie in aanmerking komt. Caillaux leider der Fransche delegatie Voor het financieel evenwicht is aller eerst een belangrijke inperking der publie ke uitgaven onafwijsbaar. Deze is niet te ontgaan, ook al zou het uiterste bepEgefd «ijn - om door belastingheffing het even- wicht te herstellen. Boncour betoogt, dat de bonds raad niet de rechten kan laten Hoogte stand op Woensdag I uur n-m. 754 Vorige stand: 750 IIIHIinillllHHHHlIHmillHIIHHIHmilUg HELSINGFORS. 30 Mei (Reuter). Professor Alben Einstein heeft van de Sovjet-Russische autoriteiten de uitnoodiging gekregen een be zoek te brengen aan Moskou. Naar gemeld wordt houdt deze uitnoodiging verband met het 100-jarig bestaan van de boo- geschool te Moskou, of zooals deze thans wordt genoemd bet „Instituut voor „Machine-Con- structie”. en voor vele vraagstukken een snellere op lossing waarborgt dan tot heden mogelijk was. Met deze regelingen hoopt de Regeering een administratieve indeeling te verkrijgen die bij de behoeften van het oogenblik past BARCELONA, 30 Mei (Reuter). In het dorp Balsa, in de provincie Huesca, heeft een ver woed gevecht plaats gehad tusschen twee elkaar vijandig gezinde volksstammen. Vier personen werden hierbij gedood en eerst nadat de politie tusschenbeide gekomen was. kon de orde hersteld worden. Vijf belhamels werden gearresteerd. BERLIJN, 30 Mei. (W. B Bij een onderzoek in een aan den communlstischen afgevaardigde Grylewicz toe be hoo rend tuinhuisje heeft de po litie materiaal ontdekt, waaruit blijkt, dat Trotz- kl. nadat hjj Rusland had verlaten, niet als een verarmde, ongelukkige en zieke banneling in Turkije heeft vertoefd, doch dat hij van Istan- boel uit als hoofd van het antl-fasclstische een heidsfront actief werkzaam was en o.a. den Duitschen communisten voortdurend Instructies gaf voor de voorbereiding van den burgeroorlog in Duitschland. Een tweede sensationeele onthulling is. dat in een complex van gebouwen te Berlijn, dat het eigendom is van de Evangelische kerk en waar in ook een godshuis is gevestigd, tientallen jaren lang eerst Karl Liebknecht en 4ater de commu nistische afgevaardigde Pfenfert een bolsjewis tisch centrum onderhielden. Door middel van een uitgebreid alarmsysteem stond dit centrum in verbinding met een tien huizen verder zich bevindenden kelder, waar de propaganda-lectuur werd gedrukt. Pfenfert. die de wijk naar het buitenland heeft genomen, heeft van het be doelde gebouwencomplex uit niet alleen sinds 1914 tijdens den wereldoorlog getracht, den geest in het leger te ondermijnen, maar tevens is gebleken, dat hij relaties onderhield met poli tieke organisaties in andere landen, speciaal In de Vereenigde Staten. bodig. daar deze kwestie locaal kan worden op gelost. De Duitsche gedelegeerde meende verder te moeten constateeren, dat gedurende de laatste Jaren herhaalde malen mlnderheidskwesties voor den Raad van den Volkenbond zijn ge bracht. die echter op geheel andere wijze wer den behandeld als het geval-Bernheim. Wan neer het gevoel voor rechtvaardigheid bij de behandeling van de overige mlnderheidskwesties in den Raad van den Volkenbond steeds zoo levendig was geweest als bij de behandeling van dit geval, dan zou aldus de Duitsche gedele geerde de Raad van den Volkenbond onge twijfeld niet vaak zoo scherp zijn aangevallen In verband met zijn houding inzake de minder- heidskwestie. De rapporteur constateerde tenslotte, dat hij de Duitsche insinuaties over het gebrek aan plichtsbewustzijn bij den Raad van den Volken bond Inzake de mlnderheidskwesties ten sterk ste moet afwijzen. k. De Raad besloot daarop tot het instellen van een juridische commissie en 48 uur na het bin nenkomen van het rapport der juridische com missie voor het nemen van een definitieve be slissing in het geval-Bernheim weer bijeen te komen. De juridische commissie komt onmiddellijk bijeen. DE REGEERINGSVEKKLARING AFGELEGD IN DE BEIDE KAMERS DER STATEN-OE- NERAAL. Maatregelen van Oostenrijk tegen Duitschland. Fantastische onthullingen van Trotzki. De Duitsche Wet op het reizigersverkeer met Oostenrijk in het Staatsblad atgekondlgd. De Kleine Entente te Praag bijeengekomen. Het vraagstuk der Joden in Opper-Silezië voor den Raad van den Volkenbond. Roosevelt onderhandelt niet over een gedeelte lijke betaling der ooriogsechulden. „De Haagsche Post’ in Duitschland verboden. De Indische landsmiddelen brachten In Januari v(jf millioen minder op dan verleden jaar. Acht jaar geëischt tegen den man. die in de Scheveningsche Boschjes een vrouw worgde. Msrineschoolvliegtuig. bjj noodlanding vernield, nleld. Auto-botsing op den Rjjksstraatweg bij Laren (N H.) Minister Van Schalk als voorzitter der Tweede Kamer uitgeluid. De Staten van Gelderland besloten tot den bouw van een nieuwe centrale der P. G. E. M. te Nijmegen. Motorrijder gedood op een onbewaakten over weg bij Teteringen. Electrische trein bjj Krommenie gederailleerd Drie licht gewonden. Groote materieels schade. De Godslasteringswet voor de eerste maal in toepassing gebracht. Uit jaarverslag van de Nederlandscbe Bank. zwaarde BERLIJN. 30 Mel. (W. B.) Onder de bladen, die In Duitschland verboden zijn, valt thans ook het Nederlandscbe weekblad J3e Haagsche Post”. Dat het gezag zal worden hooggehouden stelt de regee ring met nadruk op den voor grond. Tegen extremisme, van welke zijde dit zich ook open baart, zal met beslistheid wor den opgetreden. Het oefenen van terreur tegenover de orde lievende bevolking en het ver wekken van onrust zullen zon der aarzeling worden tegen gegaan. De plaatselijke over heid kan daarbij op den steun der Regeering rekenen. Behartiging der cultureele en so ciale volksbelangen met inacht neming der financiën Fransche revolutie de Joden van de drukkende bijzondere bepalingen bevrijd. In gelijken zin en met gelijke standvastigheid staat Frankrijk ook thans nog op dit standpunt. Op de Conferentie te Versailles heeft Duitschland het sluiten van verdragen ter bescherming der minderheden doorgezet en zich verplicht in eigen land de rechten der minderheden op dezelfde wijze te eerbiedigen als Duitschland van andere staten bescherming van de Duitsche minderheden eischte. Tenslotte eischte Paul-Boncour een definitie ve zakelijke beslissing in het geval-Bernheim op zoo kort mogelljken termijn. TOKIO. 31 Mei. (Reuter). Aan het Japan- sche ministerie van Oorlog is het bericht bin nengekomen. dat het wapenstilstandsverdrag tusschen Japan en Chtna Dinsdagmiddag in Tangkoe nabij Tientsin gesloten is. De Regeering beschouwt het als haar plicht otn, met inachtneming van de finan- cieele mogelijkheden, de cultureele en so ciale volksbelangen te blijven behartigen. Zoowel om tegemoet te komen aan de door de crisisomstandigheden zoozeer ver- eischen met betrekking tot de volkswelvaart als ter wille van de door die zelfde omstandigheden In het leven geroe pen werkloosheidszorg, heeft de Regeering het noodig geoordeeld, wijziging te brengen in de verdeeling van den departementeelen arbeid. De zorg voor de belangen die aan de Departementen van Financiën en Water staat zullen worden onttrokken, zal kun nen worden overgedragen aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken. De Regeering ziet in de Christelijke volks- aspiraties, die gelukkig een sterk en be stendig element in ons volksleven vormen, een bron van kracht. De erkenning daar van zal spreken uit haar beleid. Zij zal ech ter het toespitsen van politieke en geeste- reeds enkele kunnen doen. De toestand hier te lande en in Neder- landsch-Indië biedt in menig opzicht een beeld van volkomen ontwrichting en vraagt dus om snel en krachtig ingrijpen. In beide gebiedsdeelen van het Koninkrijk doet de economische inzinking thans haar invloed in zoo bedenkelijke mate gevoelen op de algemeene volkswelvaart en op de daafinee verband houdende publieke geldmiddelen, dat wachten met verdere maatregelen tot een ineenstorting zou voeren. De Regeering is dan ook diep doordron gen van den plicht alles te doen wat mo gelijk is om verdere inzinking te voorko men. Het is om die reden, dat zij zich ver heugt over den door den President der Ver eenigde Staten gepubliceerden oproep tot saamwerking der Regeeringen op de ko mende economische conferentie te Londen, waarmee Hare Majesteit de Koningin in ondubbelzinnige bewoordingen instemming heeft betuigd. De Regeering is dan ook voornemens door hare delegatie naar die conferentie in deze richting krachtig mede te werken. Voorts zal de Minister van Financiën zich zoozeer hebben te concentreeren op het herstel van het financieel evenwicht, dat hij ontheven behoort te worden van de vaak veel tijd vorderende zorg voor de rege lingen der ambtelijke salarissen en wacht gelden, terwijl de Minister van Waterstaat, die in belangrijke mate betrokken zal wor den bij het vraagstuk der werkgelegenheid en die zich meer dan ooit zal hebben bezig te houden met het ook uit financieel oog punt zoo gewichtige vervoerwezen, zal moe ten worden ontlast van het bestuur van het bedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie. BERLIJN. 30 Mei (VB.). Bij de wet tot wij ziging van de wet betreffende politieambte naren moeten direct vertrouwensmannen wor den benoemd voor het jaar 1933. In het vervolg zullen deze vertrouwensmannen, die In de plaats komen van de commissies van ambtenaren, per kalenderjaar worden benoemd uit die ambte naren, van wie vast staat dat zij reeds "oor 20 Juli 1932 tot de nationaal-socialistische be weging waren toegetreden. Zjj zullen den schakel vormen tusschen de politieofficieren en de lagere politiebeambten! Om herstel van de wel vaart voor te bereiden, zal ordening van het bedrjjfsle-. ven ter aanpassing aan gewijzigde economische we- •^eldstructuur van overheids wege moeten worden bevor derd. Bestendiging vkn de geldende tijdelijke heffingen of vervanging door een equiva lent daarvan, zoomede invoering van nieu we heffingen waarbij In de eerste plaats gedacht wordt aan het reeds ingediend ontwerp op de omzetbelasting zullen De Poolsche gedelegeerde Graaf Raczynski hield vervolgens een felle rede tegen de gebeur tenissen in Duitschland. Polen sluit zich, ver klaarde hij, geheel bij de verklaringen van Frankrijk en Engeland aan en constateert, dat Duitschland zijn tot nu toe Ingenomen stand punt Inzake de bescherming der minderheden heeft opgegeven. Elke mogendheid, die lid is van den Raad, heeft het moreele recht van Duitschland te eischen het Jodendom gelijke rechten te waar borgen. Thans wordt in Duitschland het Joden dom slechts voor een klein gedeelte beschermd. Het bestaande systeem der minderheden moet principieel gewijzigd worden. De Spaansche Minister van Buitenlandsche Zaken Zulueta wees op de internationale be- teekenis van het geval en eischte een snelle en definitieve beslissing. Verklaringen van gelijke strekking werden daarna afgelegd door de gedelegeerden van Noorwegen, Tsjecho-Slowakjje en Guatemala, die zich met nadruk tegen het Duitsche stand punt verzetten. Van de leden van den Raad heeft alleen de gedelegeerde van Italië geen verklaring afge legd. De Duitsche gedelegeerde Von Keiler wees er op, dat de Raad van den Volkenbond zich uit» sluitend moet beperken tot den toestand In Opper-Silezië. Duitschland heeft den mlnder- reden de meest verstrekkende rechten verleend. Het voorstel tot Instelling van een juridische commissie achtte de Duitsche gedelegeerde over- nister-president dr. H. Colijn met zooveel spanning verbeide geeringsverklaring afgelegd. Nadat deze mededeelingen in Tweede Kamer gedaan waren, stel de de voorzitter voor de besprekin gen naar aanleiding van die verkla ring morgen en zoo noodig Vrijdag te voeren. Wjj laten de regeeringsverklaring hieronder letterlijk volgen l Daarnevens is het der Regeering wen- schelljk voorgekomen deze bemoeiingen te vereenigen met die betreffende de Werk loosheidsverzekering, Arbeidsbemiddeling Werkverschaffing, Steunverleening en Volksgezondheid, welke alle te zaam onder gebracht behooren te worden in een Minis terie van Sociale Zaken. De Regeering verwacht van deze concen tratie van verwante belangen eene zooda nige besparing op de uitgaven, dat zij de beperkte kosten, die de vorming van een nieuw ministerie meebrengt, verre zal over treffen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad t~ Haarlem De Kamer zal verstaan, dat het Kabinet, zoo kort na zijn optreden, zich moet bepa len tot mededeeling van de hoofdlijnen van zijn beleid en nog niet in staat is dit in onderdeden aan te geven. De Regeering doet een ernstig beroqp op de medewerking der Staten-Generaal. De hachelijke toestand van ons volk eischt eendracht van allen om het door de moei lijkheden, die zich voordoen en die nog te wachten zijn, heen te helpen. Zonder hierover reeds in bijzonderheden te treden, wenscht de regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maatregel reeds vooraf mag worden buitengesloten, dus ook niet een eventueele wijziging in onze handelspolitieke methoden. Voorts heeft het vraagstuk der werkloos heid de volle aandacht der regeering. Zij is er zich van bewust, dat een grondige et den 26sten dezer maand opgetre den Kabinet heeft er prijs op gesteld zoo spoedig mogelijk voor de Kamer te verschijnen tot het doen van enkele me dedeelingen met betrekking tot het te vol gen regeeringsbeleid. Het is de Kamer en U, M. d. V., erkente lijk voor de geboden gelegenheid om dagen na zijn optreden te GENèVE. 30 Mei. (V. D.) De Raad van den Volkenbond behandelde heden in openbare zit ting de klachten van Franz Bernheim, over den toestand der Joodsche minderheid in Opper- Silezië. De rapporteur Leicester (Ierland) stelde voor, dat een juridische commissie zou worden be noemd om de door Duitschland gemaakte op merkingen te onderzoeken, welke commissie binnen 8 tot 14 dagen rapport zou uitbrengen. De rapporteur wees er echter op, dat het feit, dat hij niet inging op de Duitsche verklarin gen, niet moet worden opgevat als een goed keuring van het Duitsche standpunt. Een dergeljjke verklaring legde de Engelsche staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken Eden af, die bovendien mededeelde, dat hij het in beginsel niet eens was met de Duitsche op vatting. Ook, ja juist in dezen zwaren tijd, acht de Regeering een gestadige samenwerking en voortdurend overleg met de Staten- Generaal van het grootste gewicht Bouwende op Gods hulp vertrouwt zij, dat het doel, dat Regeering en Volksver tegenwoordiging beide voor oogen staat, zal worden bereikt. De Staten-Generaal zullen ongetwijfeld met de Regee ring beseffen, dat de onge kend moeilijke vraagstukken, waarvoor wij ons gesteld zien, niet lot oplossing kunnen ko men, indien men voor het ne men van onaangename en velen harde maatregelen zou terugschrikken. Zonder schroom zal men de tallooze problemen moeten aanvatten. Minister van Economische Zaken de toekomst zijn onverdeelde verbetering in den tegenwoordigen toestand slechts denkbaar is door een krachtig her stel van het bedrijfsleven, dat ook om die reden onophoudelijk om belangstelling en inspanning van den kant der overheid vraagt. Daarnaast moet evenwel niet minder aandacht worden geschonken aan verrui ming van werkgelegenheid en aan de werk verschaffing. De dient in 1 aandacht te kunnen schenken aan de be langen van Landbouw, Handel en Nijver heid en dus ontheven te worden van zijne bemoeiingen met Arbeid en Arbeidsverze- kering. Onder groote aandacht van de geheel ge vulde zaal aeeft daarna de Fransche gedelegeer de Paul-Boncour een lange verklaring afgelegd, waarin hij betoogde, dat de Raad van den Vol kenbond niet de rechten kan laten vertrappen van een ras, dat over de geheele wereld ver spreid is. Frankrijk heeft als eerste staat in de WEENEN. 30 Mei (W.B.). De Paus heeft aan den Ooetenrijkachen minister van Defensie Vaugoln het grootkruis der orde van St. Gre gorius (militaire klasse) verleend: de versier selen werden hem door den pauseljjken nuntius aartsbisschop Sibella overhandigd. Naar ver klaard wordt, is Vaugoin de eerste Oostenrijk- sche staatsman, wien deze hooge en uiterst zeldzame onderscheiding door den Paus is verleend. Verwachting: Zwakke tot ma tigen wind uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regea, iets wanner. Hoogste stand: 787.5 te Jan Mayen. Laagste stand: 754.9 te Vestmanor. Zon op 4.47, onder 9.04. Licht op 944. 1 Juni Eerste Kwartier. 5iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ In de hedenmiddag gehouden ver gaderingen van de beide Kamers der Staten-Generaal, heeft de mi- de [- lo

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9