Prikkeldraad Nederlandsch Fabrikaat VERTWIJFELDE STRIJD Nieuwe inkomstenbron g Engeland en wij VRIJDAG 2 JUNI DE BEROEMDE RACE IN ENGELAND Plicht der overheid Lord Derby’» DE ECONOMISCHE CRISIS Het weer op Zondag Rede prof. Gelitten Het opruimingswerk vordert goed De omzet te Umuiden A WEER EEN NIEUWE LEUS Eet i R.K. MIDDENSTANDSBOND Jwè ering Rede ir. Regout VERBODEN COLPORTAGE NED. ARBEIDERSBANK Verslag over het eerste boekjaar Waarom blijft het zoo stil? BENOEMINGEN In het bisdom Breda ONTSLAGEN TE DEN HELDER Twee bondsbeambten verdwijnen Contingent uitgeput tot 30 Sep. .UB Kon. Ned. Zangersverbond Audiëntie V' In het bisdom Haarlem W aarschynlyk mooi Pinhsterweer, iet» warmer. Let op den barometer ftHet drukken der productiekosten it in on» land, dat een duurte- eiland i», zy het dan ook moeilyk, toch nood- zakelyk” DE TREINONTSPORING BIJ KROMMENIE NOORDZEEVISSCHERIJ IN MEI VISCHEXPORT NAAR FRANKRIJK Jen tweede geval van der Godslasteringswet a „Hyperion” wint de Ep»om-Derby Inzet Lord Derby f 3MI.VJ Resteert/ 65597 te te 'l: t 30.686.49; overtreding hl de vacature Van Rest werd benoemd de Coöperatieve Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal te dalen moet men rekening houden met re- genkans. In het eerste geval Iets warmer, In het laatste geval zelfs veel warmer. (Nadruk verboden) 4.603.62 1.150.65 9009* ildt pn ge- Mog» 51 verte gen. dlrecten legging Het Bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeniglngen heeft aan den Minister van Staat, Voorzitter van den Raad van Mi nisters, een uitvoerig adres gezonden, naar aan leiding van den langen duur der economische depressie en de gevolgen hiervan niet alleen voor de arbeidersklasse, maar voor het geheele volk. Het Bestuur verzoekt de Regeering maatre gelen tot steun aan de Nederlandsche Industrie. Naast deze maatregelen tot ontwikkeling van het bedrijfsleven wordt een aantal maatregelen gevraagd tot steun aan de door de werkloos heid getroffen arbeiders. Hiervan komt: 60 pet. Reservefonds 20 pet. Volkscredlet L8 trtjdm r turn- aan dl elftal- in bit le. aa» di plaata H. F. h voi- tum- mes en oei»* s. door bew :hapso- -nbond, n door lenlljks dl sM feest, stapjw I b 5 pet over gestort aandeelenkapttaal zijnde 55 920i 5 pet. 2.796 - 13 stoomsnurrevaad 393.59 131.19 30 pet. ter beschikking Algemeene Ver gadering Aandeelhouders 131.19 1 f 2.466,05. Beug: 10 stoombeugers f 7.038.13; conslgnatle- zendlngen f 52.822.89. Officieel wordt medegedeeld, dat bet contin gent voor den invoer van versche visch. kate- gorle B en gedroogde, gezouten en gerookte visch vanuit Holland tot 30 September 1933, ia uitgeput. tanties, het nemen in open bewaamemlng, bet heer van vermogens, bezorgen van vreemd geld tot de normale taak gaan behooren. Vervolgens waren wü betrokken bü de uitgifte van eenlge emissies van gemeentebesturen, kloosters en zie kenhuizen. terwijl wü als trustee fungeeren voor de leenlng ad 700.000 ten behoeve van het sanatorium van ..Herwonnen Levenskracht De credietverstrekklng bleef in hoofdzaak be perkt tot het verleenen van voorschotten tegen onderpand van effecten of tegen credlethypo- theek met eerste verband. Dit laatste uitsluitend aan Instellingen van onze eigen beweging, waa-r door een solide en actieve werkzaamheid is ont staan. welke nog veel perspectief opent voor de toekomst. Voorgerteld wordt de winstverdeellng conform artikel 29 der Statuten als volgt te doen geschie den: Saldo winst a 25 pet reservefonds Het werk tot opruiming van de wagons, wel ke dezer dagen bU het station Krommenie in volle vaart uit de rails vlogen en gedeeltelijk In het welland langs den spoordijk terecht kwamen, vordert goed. Gisteren heeft men bet in het welland liggende rijtuig op de baan weten terug te brengen, terwijl men ook met de herstellingen aan de bovenleiding en de draadmasten gereed gekomen is. De toestand is thans weer geheel normaal. Nadat eerst aan alle burgerbestuurders van den Bond van Marlneschepellngen ontslag moest warden verleend, heeft thans de com mandant der Marine, volgens „Het Volk”, be paald, ..dat ook de overige beambten geen ge nade zullen vinden in de oogen van de autori teiten.” Zoc zal met Ingang van 1 Juli aan de belde bondsbeambten Groothof en Van der Mast ontslag worden gegeven, omdat zij, vol gens de autoriteiten ,4n het verleden een zoo- danlgen invloed op de richting der bondsactie hebben gehad en op zoodanige w(jae van hun politieke gezindheid hebben getuigd, dat het uitgesloten is, dat voor hen vergunning wordt verleend In dienst te blijven van een eventueel te stichten belangenvereenlglng." meer zeelt en andere zoetwatervisch Het krislskabinet, dat uit de kablnetskrisls te voorschijn gekomen is, zal zoo Is al gezegd niet kunnen volstaan met bezuinigingen, er zullen ook nieuwe inkomstenbronnen ontdekt en aangeboord moeten worden. Een schijnbaar heel lastige teak. Te oordeelen, tenminste, naar de omzichtig heid, waarmede heeren volksregenten tot op heden in die richting werkzaam geweest zijn, te oordeelen ook naar de resultaten Des te meer zal het krislskabinet bet in ons naar wjj obsyvleien waar dee ren, wanneer wjj het een allerprobaatst middel tot het „vin den" van nieuw geld aan de hand doen. De voorzomer is de tijd, waarin tengevolge van overheerschenden Noordelijken wind, veel vuldig koel weer voorkomt. Het aantal koele dagen overtreft bijna altijd het aantal warme. Dit is nu In meer dan gewone mate het geval en inzonderheid brachten de laatste weken ons overwegend koel weer, zfj het dan dat het over het algemeen, en vooral de laatste dagen, droog en zonnig was. Warm weer zou slechts dan te verwachten zijn, wanneer de toevoer van koude lucht door den Noordenwind ophoudt en veel warmer weer, wanneer een Zuidelijke wind doorkwam. In dit opzicht zijn de kansen wel eenlgszins gekeerd. In de eerste plaats is over de Brit- sche eilanden en het Oostelük gedeelte van den Oceaan een gebied van lage luchtdrukking en warm weer tot ontwikkeling gekomen. Kr heerscht daar algemeen een Zuidelijke wind. In verband hiermede zal de over Scandinavië uit het hooge Noorden toestroomende koele lucht naar het Westen worden afgezogen en daarbjj niet meer of In minder sterke mate tot ons land doordringen. Waarschijnlijk zal de wind bij ons meer naar het Oosten, daarna naar het Zuld-Oosten draaien, ten slotte mis schien naar het Zuiden omloopen. In het'.eer ste geval zal het weer. bü statlonnairen of stij genden barometer droog, zonnig en Iets war mer jvorden Men lette dus vooral op de be weging van den barometer. Stijging beteekent dan mooi, droog weer met de Pinksterdagen In het tweede geval zou bü dalenden baro meter het weer zeer warm kunnen worden, doch dit zou gepaard gaan met toenemende regen en onweerskans. Een dalende barometer zou In elk geval een ongunstig teeken zijn. Hoewel nu de algemeene weerstoestand niet zeer stabiel is en* ons land dicht bjj de grens ligt tusschen vrij warm, droog en veel warmer, regenachtig weer, wijzen de laatste berichten (Donderdag) op toenemende kans op mooi, droog Plnksterweer, vooral wanneer de baro- zal jian ons land dus in geen geval ZH.Exc de Biaschop van Breda beeft be noemd tot pastoor van de parochie der Onbe vlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria te Princenhage den Zeereerw. beer J. Dekkers, to» kapelaan te Breda (O. L. Vrouw Tenhemelopne ming) de weleerw heer A. de Munck, tot kape laan te Stampersgat den weleerw. heer L. Mabesoone, die werkzaam was In het Aartsbis dom Mechelen, tot kapelaan te Princenhage (Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria) den weleerw. heer Jac. van Tilburg, tot kapelaan te St WUlebrord den weleerw. heer Ch. Weemaes. die werkzaam was in het Aarts bisdom Mechelen, tot adjunct-diocesaan ver- kennersgeestelüke voor Breda-bultenplaatsen.den weleerw. heer J. van Besouw, kapelaan te Tete- rlngen, tot adjunct-dlocesaan verkennersgeeste- Hjke voor Zeeuwech Vlaanderen den weleerw. heer N. Theeuwes. kapelaan te St. Jansteen, ale teveens benoemd is voor groepsgeestelijke van de St. Norbertusgroep te St. Jansteen. beste* uta te id. (M* indsoi* In ons bericht betreffende de uitzending van het gala-concert ter gelegenheid van het 60-ja rig bestaan van het Kon. Ned. Zangersverbond, stond vermeld, dat dit vanuit Den Haag zou geschieden. Het concert wordt echter te Urecht I de volgende week alleen Donderdag audiëntie gegeven. verleenen. De hoofdafdeellng Zoetwatervlsscherlj der Ne derlandsche Heidemaatschappij schrijft ons het volgende Dat niet immer door tarieven het gewenschte doel in alle opzichten wordt bereikt, leeren de Invoerrechten. 34 ct. per pond voor levende en 1 18 ct. voor niet levende der voornaamste zoetwatervlschsoorten, welke per 1 Maart door Dultschland werden Ingesteld, om daar ver- hooging van vischprüzen te verkrijgen ten be hoeve zijner eigen vlsscherlj. Tot heden althans bleef de daardoor verwachte prijsstijging In Dultschland over de geheele linie uit. Intusschen worden echter door die invoerrechten niet al leen de Duitsche en de bultenlandsche handel getroffen, maar natuurlijk ook de vlsschers en die in ons land niet in de laatste plaats. Met 1 Juni eindigt hier te lande de gesloten tyd voor de zoetwatervisch en in de eerste maanden van den viachtljd wordt steeds in het bijzonder veel zeelt, ook wel lleuw of louw ge- heeten en In het Noorden meer bekend onder den naam moethond, gevangen, die andere Ja- ren gretig en zoo goed als uitsluitend aftrek vond naar Dultschland, waarheen deze sma- keljjke visch in speciaal daarvoor Ingerichte tankwagens levend werd verzonden. Menigeen zal zich van een Duitsche reis een voortreffelijk .Bchleie" zeelt) gerecht herinneren. Tengevolge van de genoemde ultvoerbelem- Tenslotte werd een bezoek aan de N. V. Kristal-, Glas- en Aardewerkfabriek ,De Sphinx” te Maastricht gebracht en een auto tocht gehouden door Zuld-Limburg, welke eln- deel- :en. de mering zou hier de zeelt thans wegens onver- koopbaarheld ongevangen moeten blijven, ten zij ze hier te lande wordt geconsumeerd. Ge lukkig worden de noodige pogingen aangewend om deze goede vischsoort bjj het Nederlandsche publiek Ingang te doen vinden. Blijkens een van de Hoofdafdeellng Zoetwatervlsscherü der Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem ontvangen ..Receptenboekje voor de bereiding van zoetwatervisch”. dat door genoemde Hoofd afdeellng tegen Inzending van 13 cent aan postzegels aan aanvragers wordt toegestuurd, kan o. m. de zeelt op verschillende manieren smakelijk worden toebereid, terwijl zü gerookt In geenen deele voor gerookte paling behoeft onder te doen. 3e. De overheid en de openbare instellingen. Spr. behandelde deze punten alle In het kort. Na te hebben nagegaan wat de regeering niet moet doen, concludeerde spr.: Wjj komen nu tot de vraag wat de Regeering wél moet doen ten einde de industrie te aau- veeren. Haar teak is tweeërlei. Op de eerste plaats dient de Regeering er voor te zorgen, dat ons indexcijfer, dat 138 pet. bedraagt, belangrijk daalt. Op de tweede plaats moet de overheid hare industrie een zekere bescherming geven voor haar afzet in het binnenland en niet voortgaan in het treffep v*n maatregelen omtrent het ge bruik van Nederlandsch fabrikaat, tengevolge waarvan de fabrikant verplicht is de artikelen af te leveren tegen prijzen, die lager liggen dan de kostprijzen, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat dit In vele gevallen leidt tot aan tasten der_ reserves. De overheid werkt dusdoende mede aan het verzwakken van het weerstandsvermogen der industrie Ik besef heel goed, dat de twee begrippen: „Steun aan de Industrie en verlaging van het Indexcijfer” oogenschijnlijk niets tegenstrijdigs bevatten. Indien de overheid er niet in slaagt het in dexcijfer voor levensonderhoud te drukken, be staat de mogelijkheid dat deze, door den val van den gulden vanzelf zal Intreden. Een oplossing moet komen; wij hebben de keuze tusschen een vrijwillige en een ons op- gedrongene. Ik besluit deze rede met een opwekking den toestand ernstig onder de oogen te zien en front te maken tegen de verslapping, die in de na- oorlogsjaren is ingetreden. Aan autarkie kan Nederland niet denken, maar wel aan herwinnen van Nationaal Gevoel, aan het instellen van gezond beleid op geldelijk en economisch gebied, en aan het herstel van het gezag, met ate gevolg dezer drie hoofdbe- ginselen, de activiteit uwer Vereenlglng, die aan onze samenleving reeds onschatbare dien sten heeft bewezen. tocht gehouden door Zuld-Llmburg, welkt digde aan het station Sittard, zoodat de nemers per avondtreln nog konden vertrekki Tijdens dezen autotocht bezochten allen bovengrondsche werken van de Staatsmijn „Maurlts”. Aan het verslag der Vereenlglng zullen wjj in een onzer volgende nummers een en ander ontleenen. Verschenen is het eerste jaarverslag van de Nederlandsche Arbeldersbank N.V. WU ontleenen er het volgende aan: Over het resultaat, in deze periode bereikt, is de Directie zeer tevreden. Bjj de beoordeeling van de uiteindelijk be reikte resultaten moet men zich echter niet al leen laten leiden door het cijfer van het be haalde geldelijk overschot, maar tevens in het oog vatten den omvang. In welken onze instel ling zich in dien korten tijd als financieel ver- trouwenscentrum een plaats In de R- K. arbei dersbeweging heeft verworven. Als men al de factoren, welke op een of an dere wijze een financieel dienstbetoon aan de bjj onze instelling betrokken personen en groe pen Inhouden, In aanmerking neemt en tevens constateeren kan, dat het vertrouwen In over vloedige mate aanwezig is, dan kan de con clusie over deze afgesloten periode ongeacht het materleele gewin voor onze Instelling als vrucht van haar werken reeds niet anders luiden dan: zeer bevredigend. De aard van onze instelling brengt niet mede, dat wü over groote kapitalen in den vorm van dejXBlto's of rekenlng-courant-saldi. blijvend de beschikking hebben. Voor het beheer van de spaargelden op meer langen termijn hebben wij onze spaarbanken en de kapitalen der orga nisaties worden in den regel niet in hoofdzaak belegd In deposito’s of rekenlng-courant. Men moet onze bank dan ook meer zien als de finan- cleele centrale, via welke de gelden, welke door en in onze beweging worden verwerkt, haar weg vinden voor het doel waarvoor zü bestemd zün. Eenerzljds dus als een soort giro-centrale, middels welke zich de vlottende en rouleerende kapitalen bewegen binnen de werkingssfeer van de geheele katholieke arbeidersbeweging, ander- züds als een Instituut door t welk de niet voor >nst bestemde kapitalen In solide be- r mln of meer langeren duur, wor den omgëzet. En dit gecompleteerd met de di verse werkzaamheden, welke een rationeel geld en goed vermogensbeheer nu eenmaal noodlg maken, inclusief een binnen bepaalde beperking gehouden credietverstrekklng. Uiteraard beperkt zich onze werkingssfeer niet alleen tot cliënten, die in meerdere of min- deer mate aan onze arbeidersbeweging verwant zün. In het aandeelenkapttaal kwam na de op richting geen wüzlging. Wü hebben ook geen moeite gedaan om tot verdere plaatsing van aandeelen te geraken, aangezien de huidige stand van zaken en de omvang van het bedrüf vergrooting van het bedrüf«kapitaal onzes in ziens. nog niet noodzakelük maken. De werkzaamheden hebben zich in deze eerste periode successlevelük ontwikkeld. Waren de eerste transactiën meer beperkt tot aan- en verkoop van effecten, verzilveren van coupons en openen van rekeningen in rekenlng-courant, geleldelü11 m» is ook bet Incasseeren van kwl- In de dezer dagen gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van den R.K. Middenstands bond in het Bisdom Haarlem werd het nieuw gekozen lid van het Hoofdbestuur, de heer P. Klaver, te HUlegom, als zoodanig geïnstalleerd. Als penningmeester van den Bond In de va- cature-Van Tetering werd aangewezen de heer A. J. van Rest, te Poeldük. Als lid van het Hoofdbestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond werd eveneens aange wezen de heer A. J. van Rest. Als lid van den Diocesanen Jeugdraad en adviseerend lid van het Hoofdbestuur der Ka tholieke Jonge Mlddenstandsbeweglng In het Diocees Haarlem werd aangewezen de heer P. Klaver, terwül tot 2en secretaris van den Bond Vervolgens hield dr. Ir. H. Gellssen een voor dracht over het onderwerp: „Toegepast natuur- wetenschappelük onderzoek en de tieteekenls daarvan voor hen, die in de industrie werk zaam zün." Daarbü concludeerde spr.: De toegepaste natuurwetenschap stgstet onze industrie en een sterke Industrie, d/w. z. een Industrie met „wetenschappelüken goodwill”, *s een machtig wapen in de hand onzer economen en onzer politici bü het uitlünen onzer handels politiek. Of wü nu streven naar internationalen vrühandel of gedwongen worden tot autarkie, onze handelspolitiek zal actief moeten zün, actief om de anderen tot vrühandel te dwin gen, of om door eigen productie zooveel moge- lük voor onze volkswelvaart te redden. Op den duur is het eenlge Industrleele export artikel voor een land zonder grondstoffen het Intellect. Een klein land als Nederland, dat Intellectueel hoog staat, heeft daarom ook zulke groote belangen bjj een goede octrootwetgeving. Immers de door onze Industrie In het buiten land geoctrooieerde en goed beschermde pro cédés en artikelen beteekenen een vergrooting van ons Industriële achterland. Onze handels politiek, onderdeel Onzer economische politiek, moet dus mede haar steun zoeken bü het toe gepast natuurwetenschappelük onderzoek en de hiervan In octrooien vastgelegde resultaten. De natuurwetenschap van ons land kan en moet mede strijden In de gelederen van ons handelspolitieke front, zü is de artillerie, die wonderen doet, mits goed gebruikt door econo men en politici, en als zoodanig de beste bond genoot van het Nederlandsch fabrikaat. f- f- et eenlge verwondering, dat Enge- I I land in de vorige maand tal van handels- overeenkomsten gesloten heeft (met De nemarken, Zweden, Noorwegen, Dultschland, Oostenrük, enz.) en dat wü maar niets hooren omtrent eentge onderhandeling met ons land. Het is toch niet aan te nemen, dat onze Regee ring ook al was zü van plan om op 26 April ontslag aan H. M. de Koningin te vragen zich niet tot het Vereenigde Koninkrük zou hebben gewend, teneinde óók een handelsver- drag te sluiten, waarop men aan de overzüde van het Kanaal, zooals uit de feiten gebleken is, zeer gesteld ia Wü sluiten met ieder land, dat daartoe be reid ia een handelsverdrag en zouden bet zeker doen met Engeland, dat zoolang naast ons is blüven staan op de barricade van den vrühan del. Het is bovendien een land, waar wü groot belang bü hebben als afzetgebied voor onze pro ducten, maar dat omgekeerd zeker niet minder belang heeft bü goede handelspolitieke verbin dingen met Nederland, dat een van zün beste afnemers is. Er moet dus iets zün, dat de totstandkoming van een dergelfjk handelsverdrag verhindert; anders is het haast onbegrüpelük. Nu onze delegatie toch naar Londen gaat voor de economische wereldconferentie, hopen we, dat zü van de gelegenheid gebruik zal ma ken om ook deze kwestie tot oplossing te bren gen. Het is natzurlük waar dat ons land ten op zichte van het Vereenlgd Koninkrük econo misch anders staat dan de landen, waarmede nu verdragen gesloten zün. De noordelüke lan den zün voor hun export büna geheel op Enge land aangewezen. Zü zün van Groot-Britannlë economisch geheel afhankelük, want hun export daarheen Is veel grooter dan hetgeen vandaar geïmporteerd wordt. De grondslag voor een met ons land te sluiten handelsverdrag zal dus heel anders moeten zün. Onlangs hebben wü er reed* op gewezen, dat Engeland bü al die verdragdn de kolenlevering als grondslag genomen he^t Zweden moet 47 pCt., Noorwegen zelfs 70 Heden kwam te Maastricht de algemeene ledenvergadering der vereenlglng „Neder- jsndsch Fabrikaat” büeen. Gisterenavond, na aankomst van den avond- eneltrein. werd een niet officleele samenkomst gehouden in het Restaurant van de Tentoon stelling „Twenboutem", Schermerweg hoek Witte Vrouwenweg, alwaar de deelnemers door het bestuur van de „Twenboutem" werden ont vangen. Heden werd om elf uur de vergadering ge houden in den Foyer van den Schouwburg. De heer K. F. v. d. Berg opende de vergade ring met een rede, waarin hü de geschiedenis van de leuze „Nederlandsch Fabrikaat” schets te. Van den aanvang af heeft zich de werkzaam heid onzer Vereenlglng gekenmerkt, zei hü, als een van consumentenzüde aan de Industrie ipontaan aangeboden steun. Een steun, die echter zün rechtvaardigingsgrond alleen In de eigen merites dier Industrie kon vinden, en waaraan dus Iedere gedachte van kunstmatige bescherming vreemd was. Bü de toenmalige kwetsbaarheid onzer Internationale positie werd het daaraan verbonden gevaar intuïtief ge voeld: en dit bracht de oprichters onzer Ver- eemging er toe het neutraal karakter der op touw gezette beweging aanstonds openlük te verkondigen. Hü besloot zün rede na een overzicht der werkzaamheden aldus: Maar al deze werkzaamheden kunnen slechts een voorbereidend en bemiddelend karakter dragen. De richtige uitvoering der beoogde maatregelen kan slechts verkregen worden met de medewerking, en vooral de goede onderlinge samenwerking van alle betrokken belangen groepen. Dat het hieraan bü ons nog al eens hapert, danken wü aan onze overgeërfde indl- viduallstlsche eigenschappen. Maar dat het ook anders kan. hebben wü gezien In de Jaren van den wereldoorlog, toen wü ons metterdaad een drachtig en saamhoorlg gevoelden, In het be wustzijn gezamenlük een gevaar te moeten kee- ren. Ook thans staan wü voor een gemeen- achappelijken nood, worden wü bedreigd door gevaren van bulten. Laten wü hopen, dat deze bedreiging de geschillen zal doen verdwünen, die in normale tüden zoo n belangrüke plaats in ons leven Innemen en ons opnieuw tot elkaar tal brengen In één gemeenschappelük élan tot hmtel onzer volkshuishouding, waaraan Inder daad behoefte bestaat. Vervolgens kwamen aan de orde: Voorzien in de vacatures in het Dagelüksch Bestuur en Hoofdbestuur wegens periodiek af treden van de heeren Mr. 8. J. Hogerzell en Dr. W. C. A. Baron van Vredenburgh, die her benoembaar zün. Voorstel tot wüzlging van artikel 5 van het algemeen hulshoudelük reglement, luidende: .De leden van het Dagelüksch Bestuur moe ten in Den Haag of aangrenzende gemeenten woonachtig zün." veranderen in: De Leden van het Dagelüksch Bestuur moe ten zoo mogelük in Den Haag of aangrenzende gemeenten woonachtig zün.” Goedkeuring van het geldelük beheer over 1933. Benoeming van de leden van de Commissie voor het onderzoek van het geldelük beheer over 1933. Verslag van de werkzaamheden der Vereenl glng van 1 Januari 1933 tot en met 1 Mei 1933. pCt. van het geheele kolenverbruik van Enge land betrekken, anders wordt het handelsver drag opgezegd. Betreffende den prüs is niets geregeld, met het gevolg dat deze landen geheel afhankelük zün van Engeland en feltelük. zoo als een bekend econoom het dezer dagen uit drukte. Engelands koloniën zün geworden. Zoo Iets la met ons land nlëtrnogelük, want wü koopen meer in Engeland, dan wü er ver- koopen. Wü zün voor Engeland een zeer goede klant, voor wien op grond daarvan wiel eens iets gedaan mag worden; met ons geld Immers kunnen wü overal terecht. Een tiende deel van onzen totalen invoer (zelfs die uit Indlë naar ons land medegerekend) is in 1932 uit Engeland gekomen. Men mag er in Londen wel eens reke ning mede houden, dat ons land in 1932 nog voor 120 millloen guldens in Engeland gekocht heeft en dat wü met onzen export daar ver be neden blüven. We zullen niet opsommen de lange lüst van goederen, die door ons land uit Engeland be trokken worden, maar volstaan met enkele van de belangrükste posten. Uit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blükt, dat we betrokken hebben voor ruim 45 millloen gulden wol, voor 1U millloen kolen, cokes en briketten, voor 4.7 millloen blik, voor ruim 11 millloen garens, voor 17.6 millloen manufactu ren, stoffen en weefsels, voor 10 millloen fa- brleks- en landbouwwerktuigen, enz. Men elschen kunnen stellen als aan de Noordelüke Staten. Integendeel, men zal ons Iets moeten aanbieden om ons als klant te behouden en zeker ten aanzien van den Nederlandschen im port geen al te ver doorgedreven contlngentee- rlng mogen toepassen. Dat zal Engeland mis schien moeilük vallen, waar het den Import be perken wil, maar voor ons land Is daar best overheen te komen. Want het geld, dat Wü voor onze producten in Engeland ontvangen, komt tot heden jaarlüks met een behoorlijke rente terug. Wanneer echter onze export bemoeilijkt wordt, zullen wü op den duur niet In staat blüven voor dergelüke groote bedragen, zooals nog het ge val Is geweest in 1932, van Engeland te betrek ken. Nog altüd hebben w4j hoop, dat dit *de grondslag ^1 kunnen vormen voor een han delsverdrag met Engeland; alleen zulk een ver drag toch kan aan belde landen ten goede komen. heer A. Menheere te 'z-Heerenhoek. Met voldoening nam het Hoofdbestuur kennis van de groote vlucht, welke blükens de cüfers Voor de Rotterdamsche rechtbank 1* Donder- de Coöperatieve Bredasche Diocesane Hanzo dag behandeld het tweede proces In den lande Glasverzekering ook in het Haarlemsche Bis- wegens overtreding van de wet op smalende dom neemt. Godslastering. I Vervolgens werd aandacht geschonken aan de Verdachte, de 34-jarige P. v. G. te Rotterdam, uitvoering der besluiten, genomen door den had In December gecolporteerd met de brochure jongsten Centralen Raad van den Bond. „Nederland-God-Oranje", waarin op ergerlüke I en voor anderen krenkende wüze over God wordt geschreven. Verd. ontkende niet gecolporteerd te hebben, doch was van meening. dat de Inhoud der brochure niet als godslasterlük kan worden aan gemerkt. Het O. M. achtte in dit geval een geldboete misplaatst en vroeg een gevangenisstraf van één rrtaand om jaldus een voorbeeld te stellen. Het in de wet gestelde maximum Is dne maan den gevangenisstraf. De verdediger mr. G. Oskam pleitte vrüspraak omdat hü niet het smalend, doch wel het gods- lasterend karakter in de gewraakte brochure ontkende. De uitspraak werd bepaald op 15 Juni. De schrüver der brochure kon niet worden vervolgd, omdat ze reeds geschreven was voor de wet in het Staatsblad was afgekondigd. De totaal-omzet aan den Rij ksvlsc haf slag IJmuiden bedroeg over de maand Mei f 300 039 09 tegen f 532 664.82 over hetzelfde maand van het vorige jaar. Terwül de staking nog steeds voortduurt, zün toch eenlge stoom trawlers naar zee vertrokken, zoodat voor t eerst sedert Januari, weer trawlers aan de markt verschenen. De besommingen waren echter van dien aard, dat het omzetcüfer er niet veel door beïnvloed werd. De omaet der trawlers (13) be droeg in totaal ruim f 30.000 of gemiddeld büna f 1600 per boot, hetgeen niet gunstig genoemd kan worden. In Mei 1932 bedroeg de gemiddel de besomming nog ruim f 2250. Het leeuwenaandeel In den omzet hebben nog steeds de loggers, waarvan de omzet in to taal f 146000 bedroeg. De totaal-omzet aan den afslag in de eerste 5 maanden van dit jaar vertoont, In vergelü- klng met dezelfde periode van het vorige Jaar. een nadeelig verschil van niet minder dan ruim anderhalf millloen gulden. De oorzaak hiervan ligt bü de stopzetting der stoomtrawlvlsscherü tengevolge van de staking. Gedurende de eerste 5 maanden van 1932 kwamen 917 stoomtrawlers aan den afslag met een totaal omzet van f 2.146 349. Over dezelfde periode van dit jaar zün deze cüfers respec- tlevelük 97 en f 254.534. De aanvoer van bultenlandsche visch Is, ten gevolge van het conflict, sterk toegenomen. Dit bewüst het bedrag aan conslgnatlezendlngen, dat over de afgeloopen 5 maanden f 374.630 be droeg tegen f 128 370 In 1933. De gedetailleerde cüfers over Mei luiden als volgt: meter niet daalt. Alleen wanneer deze begint Trellvlsch: 13 stoomtreUers f 30 686.49; 1 f 184,73 343 motor loggers f 146.159,01; 354 motorkustvlsschers f 34.701.39; 2 open booten f 22,96; 70 Deensche motorkotters f 42.404,76; 1 Zweedsche motorkotter t 583,25; 2 Belgische motorkotters f 853,78. Drijfnet: 1 Engelsche stoomdrlfter f 755.21; motorlogger f 1.360,45; 1. stoomlogger ’n Dag of tien geleden verzonden wü een aan- geteekenden brief; vüf dagen later bleek die brief nog niet ter bestemder plaatse gearriveerd weshalve wü ons tot t postkantoor van afgifte wendden met verzoek om inlichtingen. Met het recu gewapend posteerden wü ons voor het loket, met eenig gevoel van veron- gelüktheid brachten wü in beleefde, maar man nelijke taal onze klacht uit, en wü veronderstel den niet anders, of de beambte d^ar aan gene züde van de grens tusschen burger- en staats domein zou er minstens met eenlge belangstel ling kennis van nemen, ons misschien voorlich ten omtrent vergissingsmogelükheden. Maar niets van dit alles! Het zoo triomphan- telük door ons voor zün aanschün gedeponeerde recu, het onfeilbare bewijsstuk, werd nauwelüks een blik waardig gekeurd, en zonder ook maar de minste bewogenheid in z’n stem sprak de ambtenaar, achteloos bet ons zoo dierbare do cument terugachulvend: „Moet u eerst een zegeltje van vüftien cent gaan koopen; eerst daarna kan de zaak In onderzoek genomen worden...." We stonden 'n beetje onthutst. Als er 'n aangeteekende brief zoek raakt of te laat besteld wordt, als dus de post in ver zuim is en ons nadat we toch behoorlük betaald hebben niet goed bedient, je du peert, moeten wü dan beginnen met extra te betalen om de fout ontdekt te krügen, moe ten wü dan beginnen met extra te betalen voor een ons aangedaan onrecht? We voelden ons *n beetje geërgerd, maar ons nationaal verantwoordelükheldsgevoel deed eensklaps alle ergernis verdwünen: hadden wü hier in het landsbelang geen enorme ontdekking gedaan? Lag het geld hier voor de overheid niet voor t grüpen? Als de poet er nu eens ‘n systeem van maakte aangeteekende brieven zooveel mogelük te ver donkeremanen, althans te vertragen. hoeveel duizenden en duizenden zegeltjes van vüftien cent zou zü dan niet kunnen verkoopen! En als ze er dan bovendien eens premies op zette: welke beambten de meeste navragen raison van vüftien cent weten uit te lokken?! Zien de heeren Coljjn, De Wilde en Oud het perspectief, dat zich hier opent? Vervolgens hield de heer J. F. E. Regout zün aangekondlgde rede: „Eenlge practische punten ter bevordering van den afzet van Nederlandsch Fabrikaat". De Nederlandsche fabrikanten moeten een vertwütelden strüd om hun bestaan op steeds vinnigere wüze voeren en beconcurreeren op de allereerste plaats de bultenlandsche concur rentie. Het is vanzelfsprekend, dat dientengevolge de verkoopprüzen op sensatloneele wüze zün ge daald. De vaste kosten zün. relatief beschouwd, ge stegen en vormen büna ondraaglüke lasten. Er wotden orders aangenomen tegen prezen, die verllesbrengend zün. Anderzüds werden en worden nog steeds be duidende kapitalen aangewend om nieuwe arti kelen te brengen en aan de spits te blüven der moderne techniek voor de keramische bedrijven. Deze strüd heeft tot resultaat, dat de omzet In het binnenland procentueel, vergeleken met het totaalverbrulk, is gestegen. Dit Is op de allereerste plaats het geval met sanitair, in welk artikel de Maastrlchtsche fa brieken de markt tegenwoordig vrüwel beheer- ■eben. Analoog hiermede, maar in mindere mate, is dit het geval met de wand- en vloertegels en °ok eenlgszins met hulshoudelük aardewerk en glas. Een en ander neemt niet weg, dat de totaal- omzetcüfers zoo aanzienlük zün gedaald, dat de toestand uiterst zorglijk Is. Zooals voor zeer veel fabrieken In Nederland bet geval is, moet er verandering komen. Met het propageeren van schoone idealen al leen, komen wü er niet. De practük heeft be wezen, dat ons streven in deze op verschillende Punten getaald heeft. Het Ideëele voorbeeld van Nederland oefent blükbaar niet den minsten invloed uit op de groote mogendheden. Wü dienen tot de erkenning te komen, dat wü niet in staat zijn het wereldgebeuren op dit gebied In het minst te onzen gunste te wüzl- gen. Ook zal ongetwüfeld blüken, dat wü niet In •“at zün. op afzienbaren termün het verloren afzetgebied In Nederlandsch-Indlë, geheel of kedeeltelük, te herwinnen. Ook hier is een enorm afzetgebied voor de Maastrlchtsche Ke- tamlsche bedrüven verloren gegaan. Talloos waren de bronnen van welvaart voor Nederland, die In het buitenland waren gele gen en die voor ons onbereikbaar zün geworden *n waaruit wü dus niet meer kunnen putten. Daarom moeten wü meer dan ooit tevoren het gericht houden op het binnenland en dient deze omzet, waar mogelük, vergroot te worden “gen loonende prüzen. De Invoercüfers bewüzen. dat zulks voor kera mische producten nog In ruime mate mogelük “en ligt nog „en prachtlg arbeidsveld voor uwe ver®eniglng. Voorzoover men slaagt het afzetgebied in bet “"“enland uit te breiden, kan dit een compen- vormen voor het verloren afzetgebied In “t buitenland en voor bet verlies van voor melde bronnen van welvaart, welke wü n 1 e t in “■“t zün te beïnvloeden. .*\et bevorderen van den afzet van Neder- “^osch fabrikaat kan worden beïnvloed door: fabrikant, publiek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16