ONS BLAD S De Duitsch-Poolsche wrijfpaal MOTORRACES TE ALKMAAR Sensatie in het Gereke-proces De ontwapeningsconferentie bruine meerderheid hoofd commissie drie :e Het nieuws van heden BEZOEKT DE IN DANZIG DE BEKLAA GDE A GEERDE TEGEN DE NAZES r JULI WEER BIJEEN DE BAROMETER I’S uv JOH. LAUWERS fayglof 3 ALKMAAR en Fotopapieren VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Acht dooden Revisie Calmette-proces Getuigenis van Keudell uc De voor gezonken Graaf Helldorf Kleine Entente zal zich nauwer aaneensluiten De wapenstilstand in China rui Berlyn protesteert te Weenen m Verwarde debatten RELLETJES TE INNSBRUCK Het Centrum beraad- slaagt 41 3 Sancta Maria del Anima Benoemd in het Pruiaische mi nisterie van Binnenl. Zaken De Oostenrijksche politie jaagt de herrieschoppende Nazi's van de straat Des avonds om 8 uur moeten alle voordeuren gesloten zyn Duitsch-Oostenrijksch incident Het Engelsche plan in eerste lezing aangenomen voor den tyd van vyf jaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Dr. Rauschning houdt theorie De rector Mgr. Hudak benoemd tot titulair-bisschop van Ela Zilver als dekking de valut» sr mu n VRIJDAG 2 JUNI 1933 M TAL’ raken. nm. met RÉ 53 Slijp Door valsche kwitanties uit te ge- konden groote sommen van het Hindenburg fonds worden over gehouden Door Chineesche bladen met ge mengde gevoelens ontvangen Tegen demonstraties te Innsbruck „Guilford Castle** ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel,- idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Twee vliegtuigen in botsing Films r W. M. H. Pels Zoon - Alkmaar NOOBD-HOLLANDSCH DAGBLAD Naar V. D. uit Weenen verneemt, heeft de N Maatregelen teren demonstraties te Innsbruck. aan ven. De werkloosheid in Maart 1933. InMallatie van den Economlschen Raad. O O ERG* volgende de r* (United Press» 2 uner n Hei. Hooote stand ep Vrijdag aar vjn.: 788 Vorige stand; 757 ld) tattai ereed. EStan- MAN. Men seint ons uit Rome, dat Mgr Luawig Hudak, rector van bet Duitsche college „Santa Maria del Anima**, benoemd ia tot titulair ois- acbop van Ba. laten PINKSTERDAG 4 JUNI 1933 25 Nieuwelingen. 14 Juniores en 16 Seniores Aanvang half twee. ..Alcmaria" V.V.V. Nog een dader van den roofoverval te Wate ringen gearresteerd. trant raoon. roors. M13. uft- nnwr- el sa ennca No. 1« J ons iwd. >N TM euken. CUXHAFEN, 1 Juni. (W. B.) Het Engelsche stoomschip „Guilford Castle**, dat gisteravond op de Elbe in botsing kwam met de „Stentor” is hedenavond gezonken. NEW-YORK, 1 Juni (VD.) Volgens berich ten uit Riverside In Californië. zijn boven den Cajonpas twee legervliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De beman ning van beide vliegtuigen, tezamen 8 man. werden gedood. LEIPZIG, 1 Juni. (W. B.) Heden is .voor het rijksgerechtshof de revisie van het Calmette- proces begonnen. Voor prof. Deycke is dr. Inde verdediger. By de opening vestigde de president er de aandacht op. dat de verdediging zich tot de juridische critlek op het vonnis van de recht bank te Lübeck dient te beperken. Hedenmiddag vroeg de procureur-generaal be vestiging van bet vonnis der rechtbank te Lü beck. De Fransche minister van Bultenlandsche Za ken, Paul-Boncour, verzette zich er tegen, dat het Engelsche ontwerp tot basis van de toekom stige ontwr.penlngsconventle zou worden ver klaard, alvorens de eerste lezing was beëindigd. Er ontspon zich dan een vrij verward debat, waarbij het somtijds scheen, alsof de door bet presidium genomen besluiten ongeldig verklaard zouden worden. BERLIJN. 1 Juni (V. D.) De Pruisische mi nister-president Goering heeft den politle-pre- sldent van Potsdam graaf Helldorf benoemd in het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken. De Amerlkaansche delegatie ter Econ. Wereld conferentie zal voorstellen ook zilver te gebrui ken als dekking voor de valuta. Het stroopendnuna te Egmond. Verdachte van rechtsvervolging ontslagen. Postbode te Hoofddorp door een auto gedood. De Tweede Kamer debatteert over de Regee- ringsverklaring. Eervol ontslag verleend aan den heer J. J. de Rooy als directeur der Strafgevangenis te Am sterdam. PRAAG, 1 Juni (W. B.) Op den laatsten dag der bijeenkomst van den raad der Kleine En tente werd besloten, dat de staten een nieuwe nog nauwere eenheid zullen vormen. Om dit doel te bereiken, zal het de taak van den eco nomlschen raad der Kleine Entente zijn een preferentle-stelsel tusschen de drie staten uit te werken. Verder zal een gezamenlijk plan over den in- en uitvoer en over de samenwerking op het gebied der industrieele productie ontworpen worden. In elk der drie hoofdsteden zal een bij zonder economisch instituut worden opgericht. I. Veil peet® AP. 30 EN TEN IN. (3é L/AU endsa On- negen. ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 211 Sensate in het Gereke-procea. De regeering-Daladier gered. Hoofdcommissie der Ontwapeningnoouferentie 3 Juli weer bijeen. Verschenen is een voorontwerp van wet, hou dende wettelUke regelen inzake het erkennen en subsidleeren van vereenigingen met werk- loozenkas en de instelling van een Crisiswerk- looabeidsfonds. xlU Todi WW hn» SP* roorl ÉN I 4M. ISSBN. Japan set het Russische verkeer naar Wladl- woatock stop. Brüning bezoekt Hitler. Drastische bezuinigingsmaatregelen in BelgH. AAT KMA ater). pnap. CAP*. v»t«r. emsn- >ms®. oei mt. GENèVE. 1 Juni. (Reuter) Da Hoofdccenmls- sie van de Ontwapeningsconferentie heeft In eerste lezing het Britsche plan voor den tijd van vijf Jaar aangenomen. Na vijf jaar moet dan een nieuwe Ontwapenlngs-conferentle bij eengeroepen worden. Adres der samenwerkende boerenbonden den Minister-President. PEKING, 1 Juni (Eigen bericht). Het tot lingén door personen die geen ambtenaar zijn, stand gekomen wapenstilstandsverdrag tusschen China en Japan wordt in de bladen met ge mengde gevoelens ontvangen. Sommige bladen keuren den wapenstilstand goed, omdat China nu eenigen tijd krijgt om al zijn krachten te concentreeren; andere bla den daarentegen zijn van oordeel, dat men China thans in handen van Japen gegeven beeft. De rector van het Duitsche college „Santa Ma ria del Anima” ie benoemd tot titulair-bisschop van Ela. Alte GENèVE, 1 Juni. (W. B.) De hoofdcommissie van de ontwapeningsconferentie heeft heden morgen de besluiten van het bureau en den verderen gang van de werkzaamheden der con ferentie besproken. Reeds terstond bij den aan vang der debatten bleek er een sterke oppositie te bestaan, speciaal bij die staten, die niet in het presidium zijn vertegenwoordigd. De ver tegenwoordiger van Joego-Slavlë maakte een sterk voorbehoud, waarbij zich verscheiden ge delegeerden, meest vertegenwoordigers van klei nere staten, aansloten. - AALBORG, 1 Juni. (Reuter) In den Deen- krlngen verluidt, dat de Amerlkaansche delega tie ter Econ. Wereldconferentie zal voorstellen de centrale circulatiebanken te machtigen zil ver te gebruiken als suppletoire dekking der valuta tot een bedrag van ten hoogste 20 pet. der gouddekklng. Deze maatregel zal evenwel niet verplicht worden en geleidelijk kunnen worden Ingevoerd. De Amerlkaansche regeerlng zou de bedoeling hebben de dekking van den dollar in goud te verlagen van 40 tot 25 pet. Duitsche gezant te Weenen namens de Rijks- regeering geprotesteerd tegen de huiszoeking bij het Rijksdaglid Hablcht. die persattaché bjj bet Duitsche Gezantschap is en derhalve aan spraak maakt op het diplomatieke exterritoria- llteltarecht. Van Duitsche zijde zie men In de huiszoeking een schending van dit recht. Ter gelegenheid van de herdenking van den zeeslag bij Skagerak betrok te Berlijn de marine de eerewacht bij het gedenkteeken voor de gevallenen in den wereldoorlog. In het proces tegen den vroegeren minister Gereke werden Woensdag de zoon van Von Hindenburg, Von Hindenburg s secretaris Meiss ner en de vroegere minister Trevlranus ge hoord. Bij dit verhoor bleek, dat het Hlnden- burg-comité van plan is geweest, een Hinden- burg-krant uit te geven, waarvoor dr. Gereke had verklaard, een som gelds ter beschikking te hebben. Thans blijkt dit het geld te zijn, dat Gereke door middel van valsche quttanties van de gelden voor de Hlndenburg-verklezing had overgehouden. Er was over gesproken, om voor 500.000 M. de .Deutsche Allgemeine Zeitung” en de „TAgll- che Rundschau” te koopen. Voor dit laatste blad interesseerde zich In het bijzonder gene raal Von Schleicher. Eenlge andere leden van het Hindenburg-comité vonden het blad echter te socialistisch. BERLIJN. 1 Juni. (W. B.) De Pruisische Landdagfractle van het Centrum heeft vandaag haar zitting beëindigd. De Rjjksdagfractie van de Centrum-party was reeds gisteravond met haar beraadslagin gen klaar gekomen. Belangrijke besluiten zijn in belde fracties niet genomen. CUXHAFEN. 1 Juni (VD.). Volgens de laat ste berichten over de scheepsbotsing op de Elbe zou het ongeval toch nog slachtoffers hebben geëischt en zouden drie opvarenden van de „Gullford Castle” zijn verdronken. Van twee hunner heeft men nog geen zekerheid en neeft men nog een geringe hoop, dat zij misschien door een andere boot zijn opgepikt. Een dek jongen heeft belde beenen gebroken en ook an dere leden van de bemanning liepen Ucn-ere kwetsuren op De eveneens zwaar beschadigde „Stentor" is Inmiddels door twee sleepbooten naar Hamburg gesleept. Henderson stelde ten slotte een voorstel op, dat het resultaat der debatten samenvatte en eenstemmig werd aangenomen. Volgens dit voor stel worden de zittingen van de hoofdcommis- sle, na afloop der eerste lezing, dus waarschijn lijk binnen enkele dagen, verdaagd. Als uiterste termijn voor het weder bijeenkomen van de hoofdcommissie is de derde Juli vastgesteld De technische commissies der conferentie zuilen intusschen haar werkzaamheden voortzetten tot zij met haar arbeid gereed zijn. De beslissing, of het Engelsche ontwerp nu definitief als basis van de toekomstige conventie aanvaard wordt, zal eerst na afloop van de eerste lezing vallen. loteb- RkBItt Te Vrije stad Danzig, welke by bet verdrag 1 van Versailles van het Duitsche Rijk A--' werd losgemaakt en onder het beheer van een hoogen Volkenbondscommlssaris »«erd ge steld om aan het Poolsche achterland een .vrije" haven aan de Oostzee te waarborgen, heeft sindsdien als wrijfpaal dienst gedaan, zoowel voor de Duitschers als voor de Polen, wien het nationalistische bloed soms te hevig jeukte. Ontelbaar zijn de' Poolsch-Duitsche con flicten, die naar aanleiding van Danzig ont stamden. Het Jongste, dat (Uitbrandde tengevolge van de wederrechtelijke versterking van de Poolsche militaire bezetting op de Westerplatte, waar de Polen een munltte-opalagplaats bezit ten, ligt nog versch In het geheugen. Polen versterkte eigenmachtig deze bezetting in het Danziger havengebied om eventueel zijn rech ten te kunnen beschermen, indien de nationale revolutie in Duitschland ook Danzig zou over meesteren. Het handelde daardoor echter in strijd met de verdragen en moest de bezetting van de Westerplatte weer terugbrengen tot het oude, toegestane getal mariniers. Dit échec van Polen wekte in de kringen der Duitschers te Danzig, vooral in die der Nazi's, groote vreug de. Zjj hadden Polens handelwijze als een on gehoorde provocatie gequaliflceerd, terwijl Polen zichzelf trachtte te rechtvaardigen door te wij zen op de provooeerende anti-Poolsche gezind heid door de Nazi’s aan den dag gelegd. Het incident van de Westerplatte herinnerde Europa eraan, dat het vredesverdrag door bet statuut van Danzig een licht-ontvlaqibaren haard van onvrede heeft aangelegd oj> grond van een mo tief, dat thans eigenlijk niet meer geldt. Im mers, de Polen, wien te Danzig zekere rechten werden toegekend om hun scheepvaart, zoowel de militaire als de commercieele, een toegang en een uitgang te verzekeren, hebben met be hulp van aanzienleken financieelen steun van Frankrijk en met waarlijk patriottische geest drift en energieke voortvarendheid het kleine visschersdorpje Gdingen (Gdynia) voorzien van •en modern geoutilleerde haven, welke niet alleen de algemeene bewondering »)ekt voor bet prestatievermogen van het nationaal zelfbe wuste Polen, maar ook hun bijzondere rechten in de haven van Danzig min of meer overbodig Blaakt. De concurrentie van Gdynia heeft Danzig als havenstad zwaar benadeeld en Is voor de Danzigers natuurlijk een bron van ergernis. Bo vendien verzekert het creëeren van een eigen Poolsche haven In het gebied van den Corri dor .de handhaving van dien corridor zelven, al kunnen en moeten wellicht ook de grenzen en de afmetingen van dien corridor gewijzigd wor den. Noch Duitschland noch Polen hebben in den loop der jaren moeite gedaan zich aan den door het verdrag van Versailles ontstanen toestand door wederzijdsche minnelijke schik kingen zooveel mogelijk aan te passen. Zoo zijn de Poolsche corridor en het statuut van Danzig in onverminderde kracht uitspeelbare argu menten gebleven voor de noodzakelijkheid van Verdragsherzlening. GENEVE, 1 Juni. In de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie werd Donderdag in eerste lezing het nieuwe program der Fransche regeerlng betreffende de uitbreiding der con- trole-bevoegdheden der toekomstige ontwape ningscommissie besproken. Van de goedkeuring van dit program stelt de Fransche regeerlng haar toestemming voor het Engelsche ontwa- penlngsverdrag afhankelijk. Het controleprogram bevat punten: 1. Invoeging van een „landverraders-para- graaf”, waarbij de regeerlngen zich verplichten de publicatie of de bekendmaking van mededee- LEIPZIG. 1 Juni. V. D.) De derde strafsenaat van het Reichsgerlcht heeft hedenavond alle revisie In het Lübecker Calmette-proces ver worpen. T (i Het Wolff-bureau meldde gisteren uit Llnz, dat in de woning van den landeljjken inspec teur van de natlonaal-socialistische partij in Oostenrijk, Hablcht, tweemaal een huiszoeking heeft plaats gehad. In een verklaring in de „Nachtpoet” oefent Hablcht scherpe kritiek op dezen maatregel, dien men getroffen heeft op een oogenblik, dat de bondskanselier met bem onderhandelingen voert. eens bevestigd. De Nazi’s zullen onder alle om standigheden de bestaande verdragen en de huidige grondwet eerbiedigen en een „glelch- schaltung” zal slechts plaats hebben langs den legalen weg. Volgens hun erkenning bestaat er in Danzig geen jodenvraagstuk, zoodat ook antisemietische maatregelen onnoodig zijn. Ten opzichte van de Polen zullen zij zich door Hit ler’s stelling laten lelden, dat de erkenning van een eigen volksaard insluit eerbied te hebben voor een vreemden volksaard. Wat er van deze schoone theorie in de practijk terecht komt, bewijst het optreden der Nazi’s in Oostenrijk. Voorts zijn de Nazi's bereid met de Polen op de basis van gelijkgerechtigdheid over alle op lossing behoevende kwesties te Onderhandelen. Uit al deze woorden blijkt, dat de Nazi's een vredelievende politiek in de Vrij> Stad wen schee te voeren, maar dat neemt niet weg, dat zjj in hun hart niets liever wenschen dan dat Danzig weer zoo spoedig mogelijk by het Duit sche Ryk zal worden ingeltjfd. Materieel zou Polen daarby weinig verliezen, terwyl het in zyn rechten in Danzig misschien een waarde vol ruilobject bezit om Inzake den corridor de elschen van Duitschland te matigen. Dat er langs mlnn"lyken weg eërf verandering moet komen in dat deel van Oost-Europa, is de laat ste jaren wel duideiyk geworden. En hoe eer der en op hoe bevredigender wyze dit ge schiedt, hoe beter het voor de rust en den vrede In ons werelddeel zal zijn. INNSBRUCK. 1 Juni. (W. B.) De regeerlng heeft verordend, dat tegen iedere demonstratie met alle middelen moet worden opgetreden. Buitenlanders, die aan demonstraties deel nemen. zuhen onmiddellijk over de grens wor den gezet. De huisdeuren moeten om 8 uur des avonds gesloten zijn. Alle Jongens en meisjes onder de 17 jaar moeten vanaf 8 uur thuis biyven. De café’s moeten om 11 uur sluiten. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR T»Woon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» far kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85, j^at geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger Dagblad uitgegeven door de HV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem •w y u de nationaal-socialisten bij de Jong- |^k| ste verkiezingen in Danzig tezamen met de Jong-Duitsche beweging de absolute meerderheid hebben behaald, Is de vraag ge wettigd, In hoeverre deze overwinning van In vloed zal zyn op een nieuwe regeling in de toekomst. Reeds van te voren hadden de Nazi's aan den Volkenbondscommlssaris geruststellen de verklaringen afgelegd voor het geval zy bet bewind van de Vrije Stad zouden overne^'-n. Thans nu hun overwinning een feit is gewor den, heeft Dr. Hermann Rauschning, de voor zitter van den landbond te Danzig en deskun dige landbouwpolitieke adviseurs van de natlo- naal-sociallstlsche party, deze verklaringen nog In de motiveerlng van het verwerpen der revisie in de zaak Calmette wordt o.a. gecon stateerd. dat beklaagde Pelche de entstof met de hem ter beschikking staande ontoereikende middelen bewaard en verzorgd heeft. Wat dr. Altstedt betreft wordt o.a. opgemerkt, dat hü ook strafréchteiyk de verantwoordelijkheid draagt voor het feit, dat hy op 24 Februari order gegeven heeft tot het afleveren van den entstof. STEEDS VOORAAN EN BOVENAAN: Voorburg per flesch 2.10 Advocaatvanaf 1.60 MANDORO „2.20 Dubb. Marasquin 2.15 Citroenjenever 2.25 VRAAGT PRIJSCOURANT TELEFOON N7 KOOR8TRAAT 48/51 De belangrykste getuige In het proces tegen den gewezen rykscommissaris van werkverschai- fing. Gereke. was echter oud-minlster von Keudell. die, zooals gemeld, de eerste aanklacht beeft ingediend. Het Wolff-bureau meldt nog over het getui genis van den ex-mlnister: Getuige verklaarde er practische en principl- eele bezwaren tegen te hebben gehad, de kwestie persooniyk met Gereke te regelen. Hy heeft er op aangedrongen, dat de regeerlng en de zoon van president Hindenburg op de hoogte zouden worden gesteld, omdat het om ernstige corrup tie ging. By de confrontatie heeft hy Gereke gevraagd of die niets te zyner ontlasting, wat de vervalsching der kwitanties betreft, kon aan voeren, waarop Gereke. onder vier oogen, had geantwoord, dat hy toch niet aan anderen kon mededeelen van welke politieke groepen hy geld had ontvangen. Op de vraag van den president, welke dan die politieke part yen waren, antwoordde getuige: De economische en de landvolkparty, alsmede de Jong-Dultsche orde. Staatssecretaris Kempner deelt daarop mede, dat Gereke totaal 1390.000 Mark aan de Hln- denburg-comnüssle heeft afgedragen. Pas by verhoor door het O. M., nu eenlge weken ge leden, heeft hy gehoord, dat er na de verkie zingscampagne nog geld was overgebleven. In November 1932 was echter reeds besloten, dat het overschot In het Hindenburgfonds zou wor den gestort. Getuige zou er nooit mede accoord gegaan zyn. dat dit overschot, een half mlUloen Mark, voor politieke doeleinden zou worden ge bruikt. Verder deelde getuige mede, dat hy van mee- ning was, dat er een tekort whs van een half mlllloen Mark; hy had met voorkennis van Oe- reke daarover aan Brüning en den minister van financiën, Dietrich, geschreven. Hy weigert echter mede te deelen hoe dit tekort, dat vol gens zyn schrijven bestond, gedekt werd. Ge tuige is er zeker van, dat de verkiezingscam pagne voor Hindenburg gesteund is door Unks- staande persooniykheden, Joodsche eigenaren van warenhuizen enz., die de commissie steun den om de verkiezing van Hitler tegen te gaan De penningmeester der commissie, Grunow, verklaart dat hy de eerste afrekening van Ge reke heeft teruggezonden, omdat er telfouten in stonden en de stukken zeer onoverzlehtelUk waren. Volgens de tweede afrekening was er *n tekort van 30.000 Mk., dat Gereke wensebte ge dekt te zien. Over de oprichting van een blad wordt ten slotte door Heinrich von Glelchen medegedeeld, dat Gereke eerst 50.000 Mark en later 100.000 Mark had toegezegd. Staatssecretaris Meisner zou de plannen bespreken en ook generaal von Schleicher zou er zich voor interesseeren. Toen laatstgenoemde zich echter by de „Tégliche Rundschau” aansloot, scheen de verdere uit voering van het plan geen kans van slagen te hebben. Getuige is van meening, dat het plan niet door financieele moeiiykheden is mislukt, maar door de gewyzigde houding van generaal von Schleicher. GENèVE, 1 Juni (VD.). De oorspronkeiyk voor einde dezer week vastgestelde bijeenkomst tusschen den Engelschen minister van Buiten- landsche Zaken. Simon. Norman Davis. Dala- dier en Paul-Boncour in Parijs is uitgesteld tot begin van de volgende week. Het verluidt dat in hoofdzaak de kwestie der vlootverbouding zal worden behandeld. betreffende de schending van het ontwapenlngs- verdrag onder geen beding gerechtelyk te ver volgen. Deze immuniteit wordt zelfs den amb tenaren gegarandeerd, indien dezen hun supe rieuren zonder succes hebben Ingelicht over de schending van het ontwapenlngsverdrag. 2. Publicaties der protocollen of der documen ten van de permanente ontwapeningscommissie van den Volkenbond by het onderzoek mogen op geen enkele wijze worden beperkt. 3. De permanente ontwapeningscommissie moet ten minste eenmaal per Jaar in lederen staat een onderzoek instellen naar den stand der bewa pening. 4. In geval van een schending van het verdrag moet de permanente ontwapeningscommissie direct de betreffende mogendheid een tennyn toestaan voor het herstel van den normalen toestand. In geval door de schending van bet ontwapenlngsverdrag een oorlog uitbreekt, aal de betreffende staat door alle statenleden van den volkenbond als schuldige worden be schouwd in den geest der santlebepallngen van art. 16 van het Volkenbondspact. v” '.s

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1