Prikkeldraad I GEDOOPT MET DEN H. GEEST Het antwoord van Minister Colijn Vliegtuigongeluk Auto op kinderen ingereden i UITVOERING VAN GROOTE WERKEN Zij”-crême Eerste stap I ZATERDAG 3 JUNI LEEKEPREEKEN Jhr. mr. D. J. de Geer Eén zwaar- en vier lichtgewonden Oorzaak: te snel rijden Een uniform verbod? Dr. H. Colijn DE GRAAL W eekpr ogramma De kabinet»formatie Twee toeat ellen vernield DETENTOONSTELLINGSTREIN Geen „Planwirtschaft” Reisroute INDISCHE PENSIOENEN nd Minister accoord met korting? Een welgemeende raad DE SOCIALISTISCHE PERS Sociaal beleid Verzekeringsagent gedood ARRESTATIE TE BRUSSEL Verduistering van 30 mille De Minister beleedigd Arme kleine Audiëntie Het standpunt der C. H.- en A. R.-fracties ^TWEEDE KAMER ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE ’T ZAND 1 I Homogeen ACCOUNTANT IN HOOGER BEROEP Bezuiniging en belasting heffing c I <3* Geen andere staatkundige groepeering --- zou- De HOMO SAPIENS. Centrum Hoorn, 6.30 Groningen het Ten aanzien van de handhaving van orde en gezag werd nader gepreciseerd, dat in de parlementair vyf-partyen-kabl: anders later ónmogelijk tot ci Donderdagavond is een tweejarig jongetje van den heer H. Akerboom te Llsse spelender wijs te water geraakt en verdronken. BATAVIA, 3 Juni (Aneta) De „Java Bode" verneemt, dat de Minister van Koloniën zich in principe accoord heeft verklaard met kor ting op de pensioenen mits de uitwerking in overleg met hem geschiedt. cd ds m zijn handelen ook op politiek terrein biy- erkennen. Te Brussel heeft de politie gearresteerd Her man M. uit Veen dam, die ten nadeele van het filiaal der Geldersche Crediet Bank te Veen- dam 30.000 ontvreemdde. Uw huid jeugdig Kabinet brekelljk idensche richting goed heen 99 houdt Uw huid jeugdig en soepel. Uw teint frisch en fraai. In prijzen van 2075 ct. Is een oase in een zandwoestijn van droge een met Overigens betreurde hy het, dat zoowel de Katholieken ten aanzien van het vyf-partyen- kabinet als de antl-revolutlonnairen ten aan zien vay het rechtsche kabinet zich hadden vastgebeten iy een eenmaal ingenomen stand punt, al waren de motieven voor dat stand punt te respecteeren. Generaal. Het is nu eenmaal niet mogelijk in zulk een heel het beleid omvattend stuk ten aanzien van de verschillende onderdeelen af te dalen in de détails, die het alleen belangwek kend kunnen maken. Wanneer wij op dezen Pinksterdag dit ge trouwe verhaal uit de eerste dagen vjfc de Kerk overdenken, dan doorstroomt ons een diep ge voel van dankbaarheid en ontzag. Had Chris tus de leiding van Zjjn pas gestichte Kerk na Zjjn hemelvaart verder aan de menschen over- gelaten, dan zou het werk alreeds in den aan vang zijn vastgeloopen. Immers, de Apostelen meenden te goeder trouw, dat Christus de Wet van Mozes alleen voor hen, die onder de be snijdenis vielen, had vervolmaakt; dat alle an deren ultgeslpten waren. rfe H. Geest moest zelf direct ingrijpen en uit den hemel spreken om het algemeene karakter van de Kerk kenbaar te maken. Door deze zichtbard leiding Gods is het christendom aan alle volkeren gepredikt: Tegenover prof. Aalberse’s beriep Katholieke trouw in het verleden, jptel parlementariër met zijn sterk politiek g een tweetal gevallen verhooglng gedlstllleerd- accjjns en kortingswetje waarin eenige Katholieken het kabinet-Ruys in den steek had den 'gelaten, terwijl de liberalen'StëUhden. Dit dient erkend. Maar daartegenover staat, dat de Katholieken naarmate de crisistoestand moel- lijker werd, steeds hechter hun eenheid toon den achter het kabinet en dat juist de liberalen ondanks het verergeren van den nood steeds losser kwamen te staan van de regeering-Ruys. Prof. Aalberse’s standpunt tegenover de libe ralen werd dus door dit argument van den heer de Geer toch maar zeer weinig verzwakt. Vrijdagmiddag heeft op het vliegveld te Soes- terberg een ongeluk met twee vliegtuigen plaats gehad. Op het tereln stond stil een vliegtuig, bemand met den sergeant-vlieger Smit en een luitenant als waarnemer, toen een ander vlieg tuig, met als bestuurder luitenant Vanderzjjde, wilde opstijgen. Laatstgenoemde piloot heeft blijkbaar het voor hem staande toestel niet ge zien, waardoor zijn machine by den start in aanraking kwam met het stilstaand vliegtuig, hetgeen tot gevolg had, dat beide toestellen totaal werden vernield. Luitenant Vanderzjjde werd licht gewond. Hij moest zich in het hospitaal laten verbinden. De beide andere vliegers bleven ongedeerd. Regeering is samengesteld uit mannen, die in ’stands belang eigen* wenschen gedeel telijk willen prijsgeven of de eenzijdige ont wapening! tjjdeljjk willen terzijde stellen. Het kabinet zal dan ook geen mlnlsterspolltlek. maar kablnets-, crisiskabinets-politiek voeren. Het is homogeen in de hoofdlijnen van zijn be leid en zal iedere bevoegdheid, die het heeft of die het van de Staten-Generaal kan krijgen, aangrijpen, om met kracht alle onrust en wan orde tegen te gaan. De leider zal bij zijn leiding Gods Woord als de kenbron en het richtsnoer van ven Vrijdagmiddag om kwart over vier heeft te Bergen-Binnen een ernstige aanrijding plaats gehad. Op dat tijdstip zwenkte in volle «vaart een z.g. zandauto, geladen met gras, en bestuurd door den sleeper P. B. Jr. uit Bergen-Binnen. uit de Oldenburglaan naar de Dokter van Pelt- laan. Doordat de bestuurder de smalle bocht te groot nam, schoot de wagen over den berm. Hier speelde een aantal kinderen, die juist uit de christelijke school waren gekomen. Vier der klnden werden door den auto geraakt. De wa gen kwam echter nog niet tot stilstand en vloog dwars over den weg naar den rechter kant, waar hy terecht kwam in een voortuintje van een der hulzen. In dit tuintje «was een driejarig meisje aan het spelen, ook dit kind werd door den auto getroffen. Van de aangereden schoolkinderen was het zevenjarige dochtertje yan de familie Verburg, wonende aan de Lindelaan, er het ergst aan toe. Het kind had een zware schedelverwón- dlng, ernstige kneuzingen en ontvellingen en is in levensgevaarlijken toestand naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De drie andere kinderen, allen meisjes, be kwamen slechts lichte schaafwonden. Het wa ren de dochtertjes van de families van Ever- dingen, ds. Mak en Jansen. Het driejarige kindje van de familie Michels werd bloedend aan het hoofd gewond en is de ouderlijke wo ning binnengedragen. De andere kinderen kon den, na door de doktoren J. A. Blok en H. W. J. M. Poot te zjjn verbonden, naar huis gaan. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan te snel rijden. De bestuurder verklaarde het stuur te ver naar links te hebben omgegooid, waardoor het „over de as” kwam te zitten, met het gevolg dat de wielen niet konden worden omgehaald. Nadat de schoolkinderen waren om- vergereden, kwam de auto in een kuil terecht. Door den schok sloeg het stuur toen naar de andere zijde om. De auto, een oud model Ford, is door de politie in beslag genomen. De nieuwe Regeering ziet zichzelf, aldus haar leider, als een crisis-kabinet met beperkte taak, dat. al is het niet parlementair, van zjjn kant een voortdurende samenwerking met de Staten-Generaal wenscht en dat ons volk zoo mogelijk door dezen zwaren tijd hoopt te leiden. Wat de kabinetsformatie betreft, heeft jhr. de Geer betoogd, dat naar zjjn meenlng de for mateur, die de vrijzlnnig-democraten voor samenwerking opriep, terecht de liberalen niet uitsloot. Den Haag, 3 Juni 1933. De Tweede Kamer heeft door haar besluit, om over de Regeeringsverklaring en de nauere uitleggingen, door dr. Colijn daaraan gegeven, niet te repliceeren, jblijk gegeven, dat zij den eisch des tjjds verstaat. Thans is leder woord spoediger overbodig dan in rustiger, gemakke- lyker tijd, thans komt het op daden asm. Als op 13 Juni de Kamer opnieuw bijeenkomt.* zal men die daden van het nieuwe kabinet ver moedelijk al in Nabijer toekomst zien. Heden moest de leider der nieuwe regeering zich nood zakelijk nog bepalen tot een iets nauwkeuriger omschrijven van de vage richtlijnen In de Woensdag afgelegde verklaring. Ook deze „ster ke mannen” zijn maar niet in één week tijds volledig Ingewerkt. De rede van dr. Colijn heeft een goeden in druk gemaakt. Ons enthousiasme zal vermoe delijk achterstaan bij dat van degenen, die al wat de beer Colijn zegt en doet, hemelhoog verheffen, om dat maar gunstig te doen af steken bij wat het kablnet-Ruys in de afge- loopen jaren verklaarde en verrichtte vooral de liberalen zijn daar sterk in maar het moet erkend, dat het betoog van den nieuwen stuurman aa^ het roer van Staat goed ge bouwd, goed - voor zoover dat mogelijk was uitgewerkt en uitnemend voorgedragen was. De heer Colijn heeft de gave, om dingen, die uit den mond van een ander zeer vanzelf sprekend en zelfs onbelangrijk zouden klinken, te zeggen met een emphase en op een toon, die indruk maakt. We hebben den vorlgen kabi- netsleider onzen lof niet onthouden, ais hij krachtige woorden sprak. Wij mogen dat ook den nieuwen premier niet doen. Hem en de genen, die hem terzijde staan, huldigend voor den moed, waarmede zü in dit uiterst moeilijk tijdsbestek aantreden, om het vaderland naar beste krachten te dienen, wachten wij hun daden af. De accountant R- H., die Donderdag door den Haagschen rechtbank wegens beleedlging van den Minister van Justitie is veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, heeft tegen dit elementen, die onbetrouwbaar zjjn door hun beginsel of door de actie, die hun organisaties voeren. Deze regeling, evenals het aangekon- digde uniformverbod, zal gelden voor alle extremistische richtingen. Was Dr. Colijn's rede in het algemeen gericht tot de Kamer als geheel, zeer speciaal richtte hjj zich tot den afgevaardigde van Nationaal Herstel Mr. Westerman, die de zwakte van dit kabinet zag in het feit, dat zijn leden niet nationaal genoeg, niet vrjj van politieke smet ten zijn. Regeeren, aldus de premier, is toch op de allereerste plaats staatkundig werk. En ook voor dit werk is een zekere voorbereiding onmisbaar. Aan die stelling zal de heer Wes terman. die pas enkele weken in de Kamer zit, bij zijn toekomstig optreden nog wel eens wor den herinnerd. De nationale bedoelingen van het kabinet liet Dr. Colijn zich overigens door dezen afgevaardigde der alléén in nationalisme heil ziende kiezers allerminst ontzeggen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Zaterdag géén audiëntie verleenen. op de side deze geheugen Van die daden dan heeft dr. Colijn thans iets naders meegedeeld. Hy gaf toe dat de regee- ringsverklaring vaag was en slechts zeer aige- meene richtlijnen trok, maar herinnerde eraan, dat deze klacht oud is en vrijwel alle Regee- ringsverklaringen en Troonreden trof. Hij zal dan ook zelf wel verwonderd geweest zijn, toen hij in de liberale pers zoo’n uitbundlgen lof zag toegezwaaid aan wat zeker niet ver uitstek boven de mededeelingen, waarmede de vurige regeering zich nu en dan richtte tot de Staten- Wat er immers aan leeningscapaclteit nog over is, zal meer dan noodig zijn voor de con solidatie van de aan het eind van dit jaar 750 millioen- gulden bedragende vlottende schuld. Ook de financieele toestand van Indië mag hierbij niet uit het oog verloren worden. Aan Inkomsten raamt men daar met de nieuwe hef fingen inbegrepen 289 millioen gulden, terwijl alleen reeds de rente en aflossing der Indische schuld en de pensioenlast 177 millioen vragen en de kosten voor rechterlijke macht, blnnen- landsch bestuur, belastingdienst en gezagsor ganen 160 millioen bedragen. Er is dan nog geen cent voor onderwijs en sociale voorzienin gen uitgetrokken! De financieele politiek van dit Crisiskabinet zal gericht zijn op een sluitend budget. Aller eerst door versobering op de uitgaven, waarbij geen heilige huisjes zullen worden erkend en waarbij geen enkele tak van staatsdienst by voorbaat zal worden uitgesloten. En vervolgens door opvoering van de Inkomsten. Hoe dit laat ste zal geschieden en in welke verhouding de nieuwe directe en indirecte lasten tot elkan der zullen staan, kon de premier natuurlijk nog niet meedeelen. Wél staat vast, dat de omzetbelasting, die in een ontwerp, dat 60 millioen opbrengt, by de Kamer ligt, zal worden gehandhaafd. De eveneens aanhangige weeldeverteringsbelastlng zal daarin worden opgenomen. Beide methoden, bezuiniging en belastingheffing. sullen diep in- gezagsapparaten niet sullen worden geduld wel iemand het water keeren, zoodat niet den worden gedoopt, die den H. Geest ontvan gen hebben? En hy gebood hen te doopen. In Cornelius en diens hulsgenooten werden dus de eerste heidenen tot het christendom toe gelaten. Welk een geweldige ontroering dit feit veroorzaakte biykt uit het elfde hoofdstuk der Handelingen: de Apostelen en de broeders, die in Judea waren, hebben gehoord, dat de hei denen ook het woord Gods ontvangen hebben. En toen Petrus opwaarts was gekomen naar Jerusalem, zoo hebben zy, die uit de besnydenis waren, een geschil tegen hem gehad, zeggende: waarom zyt gy tot de onbesneden mannen'ge gaan en hébt gy met hen gegeten? Wy kunnen deze samenkomst als het eerste concilie beschouwen. Petrus deed daar een om standig verhaal van het visioen, dat hy had ge zien en van de verschynlng, welke Cornelius had gehad, aldus eindigende: wie was ik, dat ik God zou hebben mogen verbieden? Na deze dingen gehoord te hebben voegt de gewijde schryver er aan toe zwegen zy en loofden God zeggende: Zoo heeft God d4n den heide nen ook de groote genade tot h$t leven ge geven. «sj 3 I I De economische politiek van het staat nog niet vast, Zy houdt-onvel verband met het verloop van de Loj conferentie. Zoodra bekend is, in welke men daar het economisch bestel der wereld stu ren zal, zal de Regeering een ordenende aan passing van het bedryfsleven aan de nieuwe omstandigheden bevorderen. Socialisatie, zelfs Planwirtschaft zal dat, al dus Dr. Coiyn tot den heer Albarda, niet zyn. Vermoedelijk zullen de steunmaatregelen voor bepaalde bedryven dusdanig worden Ingericht, dat daarvan de tendenz, die de Overheid nood- zakeiyk acht, zal uitgaan. Over de tegenover het buitenland te voeren handelspolitiek, die hiermede In nauw verband staat, deed de Ka- binetslelder om dezelfde reden het niet be kend zyn, hoe de economische conferentie ver loopt geenerlei mededeeling. Wat de sociale politiek betreft, staat natuur- iyk de werkverruiming op den voorgrond. Of daarvoor geleend zal worden, hangt óók al weer af van de mogeiykheid daartoe. Juist met het oog «hierop is een sluitend budget ook een sociale elsch, zooals trouwens de premier legde daarop tegenover de sociaal-democraten terecht den nadruk een gezonde financieele toestand überhaupt een belang is van met name de crisisslachtoffers. Onder de werkverruiming zal de voortzetting van de inpoldering van het IJselmeer op den voorgrond staan. Voorts heeft Dr. Colijn als punten van sociaal beleid, die het kabinet overweegt opge- sotnd: verlichting van de lasten der groote ge zinnen, een verplichting van de gemeenten, om een steunregeling in het leven te roepen, we ring van buitenlandsche arbeidskrachten, be drijfsorganisatie, verdeeling van den beschik baren arbeidstyd over een grooter aantal ar beiders, regeling van het pachtvraagstuk en voorkoming van een dubbel Inkomen van man en vrouw uit de publieke kassen. Aardig is, wat de oud-mlnister van Finan ciën, die een zeer vriendeiyk woord vooral aan zyn opvolger wydde, zeide over een tweetal dingen, die het kabinet reeds «eed. Ten opzichte van de benoeming van prof, van Poelje by Onderwys gaf hy den welgemeenden raad, voor al de voorbereiding van: het bezulnigingswerk niet te duur te maken! En de instelling van het nieuwe Departement van Sociale Zaken deed hem opmerken, dat vroeger uit bezumi- gingsoverweging de departementen juist werden samengesmolten en dat er dus misschien reden was om een Staatscommissie in het leven te roepen, die zou hebben te onderzoeken de vraag, wat voor de Schatkist beter is, fusie of split sing! De antl-revolutionnaire leider SCHOUTEN sloot zich grootendeels by den heer de Geer aan en verdedigde het antl-revolutionnaire standpunt, dat thans in dezen tyd een rechtsch kabinet niet mogelyk was. Ook hy hield dus voor de toekomst de mogeiykheid open. Voorts hebben nog gesproken Ds. KERSTEN, die als van ouds de erfvyanden Rome en de revolutie bestreed en de RK. Volkspartyer ARTS, die de stelling verkondigde, dat de Katholieke Staatsparty geen steun gaf aan een st, omdat zy tw kiezers zou kunnen gaan. Inderdaad, om met de liberalen in een parlementair kabinet zitting te nemen, daarvoor- was de Katholieke Staatsparty te democratisch. Het thans tot stand gekomen crisiskabinet zal zy stuk voor stuk op zyn daden beoordeelen. De eerste Nederlandsche tentoonstellingstreln vertrekt Maandag 13 Juni uit Utrecht en be zoekt o.m. de volgende plaatsen: Hilversum (13 en 14 Juni), Bussum (15 Juni), Amsterdam (16 en 17 Juni), Zaandam (18 Juni), Hoorn (19 Juni), Den Helder (20 Juni), Alkmaar (31 Juni), Haarlem (22 en 23 Juni), Nymegen (29 en 30 Juli), Arnhem (31 Juli), Enschedé (4 Augustus), Oldenzaal (5 Augustus), Hengelo (6 en 7 Augustus), Almelo (8 Augustus) en Amersfoort (5 en 6 September). eenmaal bet bevel gehoord, zyn de leerlingen van Jezus naar alle windstreken gegaan. Geen vermoeienis was hun te veel; lyden noch mar teldood kon hen van hun grootsche taak af houden. En zoo is het christendom in deze Westersche landen gekomen en van geslacht op geslacht aan ons overgeleverd. Het past ons op een roemryken gedenkdag als die van heden te overwegen, wat wy van dit christendom hebben gemaakt. Tegenover joden en mohammedanen en inboorlingen van oos- tersche landen heet de rest nog altyd de chris- teiyke wereld. Maar wanneer wy die wereld eens gadeslaan, die in 1914 een vierjarigen men- schenmoord in de loopgraven ontketende; die een economlschen chaos verwekte, waardoor by een overvloed van bodemproducten millioenen gebrek lyden en millioenen werkloos rondloo- pen; wanneer wy achter de zwakke pogingen om tot vrede en welvaart te komen In tal van zoogenaamd chrlsteiyke landen de laboratoria gevuld weten met gifgassen en ziektekiemen om op het eerste sein opnieuw dood en verderf over de wereld te brengen; wanneer nog overal heenchzucht, hebzucht en zingenot de voor naamste dryfveeren van menscheiyke actie zyn, dan komt&r een groote schaamte over ons. omdat dit geslacht, voortgekömen uit het bloed der martelaren, ‘door den H. Geest zelf tot de bronnen der genade geroepen en in Hem ge doopt, de chrlsteiyke samenleving tot een ka rikatuur heeft gemaakt. “Ën dan dringt In ons op het heilig verlangen om evenals de eerste leerlingen van Christus uit te gaan en de wereld te hervormen. Wan neer de ernstige wil daartoe aanwezig was, dan behoefden wy niet te wanhopen. Wat aan ze ventig mannen na Jezus’ hemelvaart gelukte, daarin zouden zeker ook de millioenen christe nen slagen, die over heel de wereld verspreid zyn. Immers, de H. Geest die de zeventig vol gelingen van Jezus hielp en leidde is dezelfde, die thans nog met zyn kracht en genade ge reed staat. Laat daarom op dit Pinksterfeest heel de Kerk meer dan ooit in dezen moeiiyken tyd bidden: zend Uwen Geest uit.... en Gy zult het aanschyn der aarde vernieuwen! s Ten aanzien van de politieke toekomst van ons vaderland heeft dr. Colyn nadrukkelyk verklaard, dat ijlt het optreden van deze uit vyf partyen stammende mannen geenszins mag worden geconcludeerd, dat voortaan een andere staatkundige groepeering de aangewezene zal zyn. Hy sloot daarmede aan op een uitnemend betoog van den leider der Christeiyk-Histori- sche fractie JHR. DE GEER. De oud-mlnister van financiën, die, in te genstelling met den heer Colyn, de geschiede nis der kabinetsformatie aanroerde wy ko men daar straks op terug zag de nieuwe Regeering als een ..zeer abnormaal schouwspel, door den abnormalen tyd gerechtvaardigd". Hy biliykte dr. Coiyn’s verlangen, om tydeiyk de politieke tegenstellingen te overbruggen, en zegde dan ook den steun van zyn fractie tóë. Maar ook hy waarschuwde tegen verkeerde conclusies. Want was de coalltiegedachte zooals links en ook de antl-paptsten betoogd hadden thans dood, was het voortaan ge daan met de partygroepeering naar geestelijken Inslag en werd dit geconcludeerd uit het op treden van dit kabinet van mannen van vijf politieke richtingen, dan kon met evenveel recht worden betoogd, dat ook de andere con stellatie, de groepeering naar sociaal-polltiek inzicht, door het optreden van dit kabinet van de* baan was. Want zat niét" naast den liberaal de vryzinnig-democraat en de katholieke de mocraat? Tegen conclusies als reeds door links ook door minister Marchant in „De Vry- tlnnig-Democraat"! getrokken zyn, liet de heer de Geer een waarschuwend woord hooren ook ditarom, omdat zy de neiging der rechtsche partyen, om dit kabinet welwillend te bejege nen, wel eens zouden kunnen doen slinken. Ter rechterzyde, waar men jarenlang pcriltieke scholing opdeed onder Kuyper, Lohman, Groen, Schaepman en Nolens, schuilt nog steeds een sterke prlncipieele basis voor toekomstig staat kundig leven en een beginsel, dat b.v. in Duitschland alleen nog het Centrum overeind doet staan in een ix>lltleken baaierd. Als geweten en eergevoel afgestompt zyn. moet men wel tot scherpere maatregelen zyn toevlucht nemen. Ook aan het revolutlonnair’tje spelen van sommige ambtenaren (pok ambtena ressen) kan thans een einde worden gemaakt. Zoo werd artikel 50 uitgebreid met het vol gende lid: ,Hy onthoudt zich van het uitsteken of hyschen. van andere dan nationale of oranje vlaggen. Uit het uiteriyk aanzien van de ambts- en dienstwoning of van het daarby behoorend erf mag niet biyken van de politieke gezindheid van den ambtenaar of zyn hulsgenooten.” Een klinkende verbetering «is ook de uitbrei ding van artikel 7 met de volgende leden: 1. „Aan den ambtenaar kan eervol ontslag worden verleend op grond van revolutlonnaire gezind heid. 2. Onverminderd het bepaalde in het eerste lid kan voorts ontslag worden verleend aan den ambtenaar, die lid is van een vereen!- ging, waarvan onze Minister, Voorzitter van den Raad van Ministers, verklaard heeft, dat zy om de doeleinden, welke zy nastreeft, of de mid delen. die zy aanwendt, dë behooriyke vervul ling van zyn plicht als ambtenaar kan in ge vaar brengen of schaden, of die op eenlgerlel wyze medewerking of steun verleent aan een zoodanige vereeniging of van haar uitgaande actie. 3. Voor een ontslagverleening, als bedoeld in de beide vorige leden, is de medewerking of machtiging vereischt van Onzen Minister, Voor zitter van den Raad van Ministers.” Al is het jammer, dat nog zoo krampachtig werd vastgehouden aan den in dit geval leegen term „eervol", toch mag men dankbaar erken nen, dat hier de grondslag is gelegd voor een iets beter geordende samenleving, dat nu het gezag, ’t welk zich zelf door zyn eigen dragers in een hoek liet duwen, onder den drang der noodzaak, probeert, zich te doen gelden. wy weten wel, dat het maken van een stet alleen niet voldoende is men denke byvoor- beeld aan de door de Justitie sterk gesaboteer de zeden-wetten van Minister Regout omdat het op de goede uitvoering aan komt, maar wy hebben gegronde hoop, dat men nu eindelyk ook zal durven toeslaan. De burgers voelen, dat er iets moet worden gedaan en begrypen, dat wanneer de demo- kratie zich niet krachtig verdedigt de chaos of de dictatuur over de maatschappy los komt. De eerste stap is thans gezet! Moge hy door meerdere worden gevolgd, op- nv dat aan de corruptie, welke steeds driester op marcheert, de pas worde afgesneden! grypen. Want hoe treurig de toestand der fi nanciën is. bleek reeds uit het bekende inter view van Minister de Geer. En ^net leenen middel, vooral door den heer Albarda op den Voorgrond gesteld zal men zeer voorzichtig moeten zyn. BATAVIA, 2 Juni (Aneta) De Regeering heeft in antwoord op een desbetreffende schrif- teiyke vraag van den heer De Dreu medege deeld, dat het dagblad „Het Volk”, het week blad „De Sociaaldemocraat" en het tydschrift ,De Socialistische Gids” inderdaad worden doorgelezen alvorens zy aan geadresseerden worden uitgereikt, aangezien in deze bladen herhaaldeiyk uitingen voorkomen, welke hier te lande onder bereik van de strafwet vallen. Een opgave van aanhouding zal door aan plakking op het Hoofdpostkantoor bekend worden gemaakt. paperassen is in het „Staatsblad" Koninkiyk besluit verschenen, dat een wyziging van het algemeen Ryks-Ambtena- ren-reglement eenige ergeriyke uitwassen radi caal afsnydt. Ten eerste wordt door deze wyziging het aan stellen van gehuwde vrouwen, wier mannen reeds een goedbezoldlgde betrekking vervullen, zoogoed als onmogeiyk gemaakt. Ook het ont slag aan huwende ambtenaressen werd beter omschreven en maakt het thans onmogeiyk, dat men. door in concublnaat.ta.ggun leven, door de mazen van het atet-net kruipt. geweten «i eergevoel afgestompt Vrydagmiddag te vyf uur heeft op hetf kruispunt van den Ryksweg Den Helder— Alkmaar by de Z-g.n Stolpervlotbrug te t Zand, een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. Een groote luxe auto, bestuurd door B. D. H. uit heeft den verzekeringsagent L. Stryder uit Schagen, die daar op de fiets reed, aangereden en gedood. De auto werd door de politie in beslag genomen. p den eersten Pinksterdag hooren wy in 1 onze kerken uit de Handelingen der Apostelen het ontroerende^ verhaal voor lezen van den H. Geest, die in een stormvlaag en in de gedaante van vurige tongen over de bevreesde leerlingen van Christus nederdaalde, ben naar buiten dreef en hen een taal deed spreken, die tegelijk voor Parthen en Meden, Egyptenaren en Arabieren verstaanbaar was. Daarop hield Petrus, prins der apostelen, zyn eerste predikatie over het lyden. den dood en de opstanding van den Heiland tot de verza melde Joden. Als zy deze dingen gehoord had den staat er dan in de Handelingen wer den zy bewogen tn hun harten en zy zeiden tot Petrus en tot de andere apostelen: Wat zul len wy doen, mannen broeders? En Petrus weer: Doet, zeide hy. penitentie en een ieder van U worde gedoopt in den naam van Jezus Christus tot vergiffenis van uw zonden; en ge zult ont vangen de gaven des Heiligen Geestes. Want U behoort de belofte, U en uwe kinderen. Aldus zyn zy, die zyn woorden ontvangen hebben, gedoopt en dat waren op dien dag om trent drieduizend zielen. Zoo zyn voor ons historisch deze drie feiten vastgelegd: ten eerste, dat Petrus onmiddeliyk na de nederdallng van den H. Geest met het bekeeringswerk begon; ten tweede, dat hy zich uitsluitend tot de Joden wendde (U behoort de belofte) en dat er reeds den eersten dag drie duizend tot het nieuwe geloof toetraden. Wanneer wy nu op den tweeden Pinksterdag eveneens in onze kerken uit dezelfde Hande lingen hooren voorlezen, hoe Petrus opnieuw preekte in geiyken zin, hoe de H. Geest we derom nederdaalde over allen, die het woord hoorden, dan wordt daaraan toegevoegd, dat ^le geloovigen uit de besnydenis, die met Pe trus gekomen waren, zich verwonderden, dat de genade des Heiligen Geestes op de heidenen was uitgestort.” En we vernemen dan deze troostvolle woorden uit den mond van den eer sten Paus: Mag wel iemand het water keeren, zoodat dezen niet zouden gedoopt worden, die den Heiligen Geest hebben ontvangen als wy? En hy gebood hen te doopen. Wie er zich toe bepaalt om jaar in jaar uit in de kerk deze fragmenten utt-de Handelingen te hooren voorlezen, kan er toe komen te den ken, dat deze gebeurtenissen zonder veel tijds ruimte en zonder andere omstandigheden heb ben plaats gegrepen; dat, met andere woorden, het bekeeringswerk van Joden en heidenen al naar mate het zich voordeed, is verricht. Maar waarom zou dan, toen Petrus tot de heidenen had gepreekt, zyn Joodsche omgeving zich over de uitstorting van den Heiligen Geest over niet- Joden, hebben verwonderd? Het antwoord op deze vraag ligt besloten in den afstand, die er is tusschen de beide deelen van de Handelingen, waaruit ons op den eer sten en tweeden Pinksterdag wordt voorgele zen. Toen Petrus en de andere Apostelen op den eersten Pinksterdag doopten, bepaalden zy zich gerulmen tyd'opeetteiyk tot de geloovige Joden, omdat zy van meenlng waren, dat zu geen andere roeping hadden dan het volk van Israël tot den volmaakten godsdienst te bren gen. Hoelang zy in deze meenlng verkeerd hebben, wordt ons niet verhaald. Wel weten wy, dat er na den eersten Pinksterdag nog heel wat geschiedde, eer de doop der eerste „heidenen” plaats had. wy lezen nameiyk in het derde tot en met het negende hoofdstuk van de Hande lingen over allerlei twistgesprekken, die Petrus met de opperpriesters hield, over opzienbaren de wonderen welke hy deed, over het optreden van Stephanus en Sdulus, over het steenigen van den eersten martelaar en de bekeering van Paulus. En eerst dan wordt ons verhaald van een zekeren hoofdman Cornelius, wonende in Caesarea, honderdman van een troep, die de Italiaansche werd genoemd. Van hem wordt verhaald, dat hy godvruchtig was en godvree- zend met heel zyn huis, dat hy veel aalmoezen gaf en altyd tot God bad. Dien man verscheen een Engel met de boodschap: zend mannen naar Joppe en laat daar een zekeren Simon roepen, die Petrus bygenaamd wordt. En de hoofdman deed gelijk hem bevolen was. Tezelfder tyd had Petrus, na lang gebeden te hebben boven op bet dak van het huis, honger. En ook hem ver scheen een visioen: hy zag den hemel opengaan en een vat nederdalen in den vorm van een groot, linnen kleed met vier einden. Daarin wa ren allerlei viervoetige beesten, kruipdieren en vogels. En er klonk een stem die zeide: sta op Petrus, sla dood en eet. Dit nu was voor een Jood een ongehoord gebod. Immers, zoo iets was hem by Mozes’ wet verboden. Daarom ant woordde Petrus: dit zü verre van my. Heer, want ik heb nooit iets gemeens of onreins ge geten. Maar de stem zeide ten tweeden male: wat God gereinigd heeft moogt gy niet onrein noemen! Dit geschiedde drie maal, waarop het vat weer in den hemel werd opgenomen En terwyi Petrus nog by zichzelf over dit visioen nadacht lieten de drie mannen van Cornelius zich by hem aandienen. En dezelfde stem zei hem weer: zie, drie mannen zoeken u. Sta op, 8« naar beneden en ga zonder aarzeling met hen: want ik heb ze gezonden. Ba de stem volgend is Petrus den volgenden dag met de drie mannen naar Cornelius in Cae- «area gegaan. Daar hooren wy hem zeggen: zy weet wel, welk een verschrikkeiyk iets het i«, wanneer een Joodsche man te samen is of iaat tot een vreemdeling: maar God heeft my Irtoond, dat ik geen rnensch gemeen of onrein «nag noemen. En als Cornelius dan een omstandig verhaal van de verschynlng van den Engel heeft ge daan, dan spreekt Petrus die prachtige woor den: Ik heb in waarheid ondervonden dat God geen onderscheid van personen maakt. Maar alle volk, dat God vreest en rechtvaardigheid betracht, dat is hem aangenaam. En dan predikt de eerste Paus wat wy op den tweeden Pinksterdag in het Epistel hooren: Gy kent het woord, dat er geschied is over ge heel Judea, beginnende van Gallilea, na het doopsel dat Johannes predikte: hoe dat God Jezus van Nazareth gezalfd heeft met den H. Geest.... En na deze predikatie daalde de H. Geest neer tot groote verbazing van Petrus’ IJoodache) leerlingen. Zy verwonderden zich .omdat de genade van den H. Geest op de hei denen werd uitgestort.’* Maar Petrus antwoord de met de beroemd geworden woorden: mag 2e Pinksterdag, 5 Juni: Inwijding clubhuis Zaandam. Dinsdag 6 Juni:. Leidstersvergadering Centrum Leiden, 5 uur. Sassenheim heeft de leiding! Woensdag 7 Juni Leidstersvergadering Centrum Haarlem, 7 uur. Let op! Dezen keer is de vergadering dus niet op Maandag 19 Juni, maar op Woens- <feg 7 Juni, daar Haarlem anders zoo lang moet wchten. Donderdag 8 Juni: Leidstersvergadering uur. Zaterdag 10 Juni: Leidstersvergadering Centrum Amsterdam, 4 uur. N. B. De gewesteiyke besturen worden een kwartier van te voren verwacht mét plannen en moeliykheden! Na afloop van Iedere vergadering één uur volkszang en religleuse- of rei-dansen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5