3 Z.H. Paus Pius XI over Spanje 3 Spoorwegramp nabij Nantes I ,1 ONS BLAD 0 Encycliek „Dilectissima Nobis” f 1 f. Het nieuws van heden Oceaanvlucht van Mattern gelukt Mijnramp in Japan DE BAROMETER STRIJD TEGEN DE KERK VEROORDEELD VEERTIEN DOODEN, 132 GEWONDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR en Toover lantaarns te r; DINSDAG 6 JUNI 1933 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Eenvoudige plechtigheid te Bonn Herderlijk schrijven der Bisschoppen Z. H. Paus Pius XI Nieuw incident in de Pen-club f Tusschenlanding te O aio 46 dooden, 30 zwaar gewonden De relletjes te Genève Tïroolsche Heimwehr als hulppolitie EK De toestand van Kard. Bourne De toekomstige leiding Veel verbeterd der Vreeselijke tooneelen iQi Het reddingswerk kea Nog een treinongeluk te Spaansche Bisschoppen protesteeren De ontploffingsramp te Long Beach Heinrich Koehler ge arresteerd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN SJES .12— f 2 85 Huwelijk van Prins Wil helm voltrokken £LS raden, irlums, ikelen. RS rn’ Iheek ffe- bet Sp* -voort d M s Onderhoud met een over levende N „Germania” De scheiding was reeds een t- hier niet om van Kerk en Staat feit; het gaat de verdedi ging der republiek ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Machinist reed met een snelheid van 92 K.M. over een witsel, waar slechts met een vaart van 25 K. M. mocht ge reden worden Het Weer niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin niiiiiiiiiiiiiiiiin^ Verwachting: Zwakke tot ma- tigen wind uit Noord-Oosteljjke richtin- -helder tot licjht of half bewolkt, 1 I 5 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 261 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Itt V ster* x 13 B-elftal wint 0 33166 45573 nog Projectie- von BPBW, 33006 leven gewond TOKIO. 3 Juni. (Reuter! Tengevolge van een ontploffing In een steenkoolmijn nabij Sasabo zijn 46 menschen om het levert gekomen en 30 zwaar gewond. I Bur. I 35. 0006. 11600 delen in het werk te stellen om de wet gevers er toe te brengen op hun beslissin gen terug te komen en deze te vervangen door andere, die strooken met het katho licisme. LONG BEACH, 3 Juni. (V. D.) De vreeselijke ontploffing te Long Beach heeft volgens mede- deellngen van de politie ten minste 20 dooden geëischt. Tengevolge van den gzeoten omvang van de ramp zal het waarschijnlijk nog eenlgen tijd duren voordat het Juiste aantal dooden kan worden vastgesteld. Het geheele fabrieksterrein, waarop zich de ongeveer 30 olietanks bevonden, was onmlddel- lijk na de ontploffing in vlammen gehuld. De brandweer tracht zooveel mogelijk verdere uit breiding te voorkomen. GENEVE, 3 Juni (Reuter). De juryrechtbank te Genève heeft den socialistischen leider en afgevaardigde van den nationalen raad Nicole naar aanleiding van de gebeurtenissen op 0 en 10 November op alle vier de punten van de aanklacht schuldig verklaard. OSLO, 6 Juni (V. D.) De Amerikaansche pi loot Mattern, die eeft wereldvlucht maakt, is onverwacht van koers veranderd. In strijd met zijn oorspronkelijk plan, tusschenlandingen te maken in Parijs en Berlijn Is hij Zondagmid dag op een klein eiland aan de Noorsche kust gedaald, op ongeveer 150 K.M. van Oslo. Van daar is Mattem verder gevlogen naar Oslo, waar hij na een korte nachtrust Maandagoch tend om 6 uur 40 Is opgestegen naar Moskou. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur vjn.3 758 Vorige stuud; 758 HOS" 00406 ederen 13506 i oud» irbaan srstto- lerken. Sagen rland. echt) schikt teecd. l aan Dana- Nederlandsch Luxemburg. Oost. 33715 13457 iiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiU»'H»'<<"i>'<i«> CM. mi. 13466 Todi jnvui* •Hing. dte«» roer» Om. BUI. u o Z. H. Paus Pius XI heeft een encycliek gericht aan de geestelijk heid en het volk van Spanje- Na «*n de katholieke tradities van Spanje herinnerd te hebben, veroordeelt de H. Vader in dezen zendbrief de wet op de religieuze orden en con gregaties, welke onlangs door de Cortes aangenomen en gisteren door president Zamora geteekend werd. Albert van der Kallen, directeur-hoofdredae- teur van ..De Gelderlander”, overleden. het teumooi te weldW* J 13533 Door de ontbinding der religieuze orden, die een gelofte van gehoorzaamheid afleggen aan een andere autoriteit dan de wettige autoriteit van den Staat, zoekt men de Jezuïetenorde te treffen in de hoop, dat men op die wijze des te gemakkelijker het christelijke geloof en de christelijke moraal zal onderdrukken in het hart der natie, terwijl men t'rens de hoogste autoriteit der Kerk verguist door aan de Spaansche natie de autoriteit van den plaatsbekleeder op aarde van Jezus Christus voor te houden als die van een vreemde natie De H. Vader acht het dan ook den plicht van zijn Apostolische zending, om de wet, die zoozeer strijdig is met de Goddelijke instelling der Kerk, af te keuren en te veroordeelen. ENCYCLIEK VAN Z. H. DEN PAUS OVER SPANJE. der uitkeeringen, waartoe de Staat zich door middel van een concordaat tegenover de gees telijkheid verplicht had als een vergoeding voor reeds vroeger aan de Kerk ontnomen goederen. Z. H. Plus XI spreekt zijn vast vertrouwen uit in de vrijgevigheid van het Spaansche volk, dat niet zal nalaten zijn geestelijkheid te on dersteunen. j «Jo. r m. KZB. 13066 BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar /Maf geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem WEENEN. 3 Juni. (V. D.) Uit Innsbruck wordt gemeld dat de Tïroolsche Landsregee- ring heeft bekend gemaakt, dat binnen eenlge dagen de Tïroolsche Helmatwehr officieel als hulppolitie in dienst zal worden gesteld. Be- leediglng van Helmat-leden. die als hulppolitie dienst doen wordt gestraft met boeten tot 200 Schilling en drie maanden hechtenis. De hulp politie zal dienst doen voornamelijk te Inns bruck, doch ook als versterking van de grens wacht o. a. te Kufstein. BELGRADO, 3 Juni. (W. B.) Het afscheids diner voor de deelnemers aan het Congres van de Internationale Pen-club heeft tot een nieuw Incident geleid. De Duitsche vertegenwoordiger Hans Martin Elster zag zich volgens het Wolffbureau wegens de houding van den Joego-Slavischen vertegenwoordiger genoodzaakt, het diner nog voor het begonnen was. uit teeken van proleet te verlaten. Met hem verwijderden zich de aan wezige vertegenwoordigers van het Duitsche ge zantschap. Dit Incident werd daardoor veroorzaakt, dat de Joego-Slavische vertegenwoordiger, tegen een voor de conferentie overeengekomen afspraak in, vlak voer het diner verklaarde, dat Hans Martin Elster onder het diner, waarbij verschil lende speeches zouden worden gehouden, het woord niet zou kunnen nemen, omdat de voor zitter er niet voor kon Instaan, dat de rede van Elster niet beantwoord zou worden door den Communist Ernst Toller. Zooals men weet, wil von Papen aan de ..Ger mania", van welke courant bij de grootste aan deelhouder Is, haar Centrumskarakter ontne men en het blad laten leiden in den geest van de Kathollek-Conservatieve politiek van de door hem zelf opgerichte organisatie „Kruis en Adelaar” waarvan wij, behalve dan dat zij werd gesticht, nooit meer tets hebben vernomen. De .Jteichspost” deelt thans mede, dat prof. dr. Martin Spahn. die reeds vóór den oorlog Dultsch-nationaal was (zijn vader was de be kende, nu gestorven Centrumsleider Dr. Peter Spahn), uit de Dultsch-nationale partij zal tre den. Als partjjlooce zou hl) dan van von Papen opdracht krijgen, de leiding der .Germania” op zich te nemen. Uit Parijs zijn verschillende autoriteiten van het ministerie van Verkeer naar Nantes ver trokken om een onderzoek ter plaatse in te stellen. LONDEN. 8 Juni (V.D.) De toestand van Kardinaal Bourne. Aartsbisschop van West minster. die Zaterdagavond ernstig was, is sinds Zondagochtend verbeterd. Volgens het Zondag avond uitgegeven bulletin van dr. Halliday Su therland hield de verbetering den geheelen Zon dag aan. WIJ hebben een onderhoud gehad met een officier van het vliegkamp uit Tours, die met verlof naar zijn ouders ging en te Tours in den trein was gestapt. Hl) vertelde, dat de trein door het groot aan tal Parijzenaars, dat met den Pinksterdag op reis ging, zeer vol was. „Toen wij Nantes na derden. bevond ik mij in den zijgang, waar verscheidene reizigers stonden te praten en te rooken. Plotseling bemerkten wij. dat er iets bijzon ders gebeurde; het was alsof de aarde zich bewoog en op hetzelfde moment bijna werden wü weggeslingerd. Tien tot vijftien seconden duurde het en toen begreep ik, dat er een onge luk was gebeurd. Ik hoorde een vreeseljjk ge kraak. Hoe ik ongedeerd er uitgekomen ben, weet ik niet. Het is een wonder. Het comparti ment, waarin ik oorspronkelijk gezeten had. is geheel vernield, en ane reizigers, die daarin ge zeten hebben, zullen waarschijnlijk gedood zijn.' Op de plaats van de ramp hebben zich vree- seljjke tooneelen afgespeeld. Mannen zochten naar hun vrouwen en kinderen, moeders Uei>en wanhopig over het terrein, zoekende naar haar kinderen. Korten tijd na de ramp was de justitie uit Nantes ter plaatse. De machinist, die uit den trein geslingerd werd en ongedeerd bleef, werd aan een langdurig verhoor onderworpen, evenals de stoker. De machinist Is voorlooplg ter be schikking van de justitie gesteld. De machinist zou over negen maanden zijn functie op de loco motief neerleggen. De meeste dooden en gewonden zijn afkomstig uit Parijs en omgeving en uit Tours. Voorzoover bekend zijn er geen buitenlanders, dus ook geen Nederlanders bü TOURS, 6 Juni. Nabij het station St. Pierre Des Corps is Zondag de expresse-trein Nantes- Lyon In botsing gekomen met een locaaltrein, die den dienst tusschen St. Pierre des Corps en Tours onderhoudt. Een bagagewagon van den locaaltrein werd versplinterd en liep uit de rails, evenals een andere wagon; 26 passagiers liepen kwetsuren op. MADRID, 3 Juni (Reuter). Op het oogenbUk der uitvaardiging van de wet op de religieuze orden, heeft het Spaansch Episcopaat een ge meenschappelijke verklaring uitgegeven waarin tegen deze wet op scherpe wijze geprotesteerd wordt. Dit zeer uitvoerig herderlijk schrijven het welk de handteekeningen draagt van den Aarts bisschop en van de Bisschoppen, stelt vast dat het agressief lalclsme hetwelk de grondwet in-» splreerde, nog verergerd is door de eenzijdige breuk der plechtige overeenkomsten met de Kerk, door de intrekking der uitkeeringen aan de geestelijkheid, door de echtscheidlngswet. de secularisatie der gewijde kerkhoven en tenslotte door de wet op de congregaties waarin de bis schoppen een hoon zien van het Goddelijk lecht der Kerk, de ontkenning hunner vrijheid, een hinderpaal voor bun apostolaat en een vjjande- Ujke daad tegen hun beschavingswerk. Het schrijven rept ook van de sancties, welke vervat zijn in het canoniek recht tegen degenen, die wetten, ordonnanties of decreten zullen „Wü protesteeren dos plechtig uit al onze krachten tegen deze wet en verklaren, dat zQ nooit zal kunnen worden aangeroepen tegen de onvervreemdbare rechten der Kerk." aldus Z. H. Pius XI, die zijn kin deren van Spuije oproept alle wettige mid- Oceaanvlucht van Matterr gelukt. De transfer-besprekingen te Berlijn hebben geen wettig resultaat opgeleverd; de gedelegeer den protesteeren heftig tegen een moratorium. De toekomstige leiding der „Germania”. Nieuw incident op de Pen-club. Nicole door de juryrechtbank te Genève schul dig verklaard. Bü een mijnexplosie in Japan zijn 46 menschen gedood. De ontploffingsramp te Long Beach; 30 dooden. Huwelijksvoltrekking vdh Prins Wilhelm Pruisen en Dorothea von' Salviatl heden Bonn voltrokken. De reddlngscolonne begaf zich met den mees ten spoed onder leiding van den heer Mathlvet, prefect van het departement van de Beneden- Lolre, naar de plaats van het onheil. Spoedig na aankomst waren dertien dooden, zeven man nen en zes vrouwen, geborgen. De lijken wa ren voor het meerendeel zoo gruwelijk ver minkt, dat het Identlficeeren zeer moeilijk was. Zij werden naar het lijkenhuis te Nantes over- gebracht. De gewonden werden eveneens naar de zie kenhuizen te Nantes vervoerd. Ongeveer vijftig gewonden moesten in de ziekenhuizen worden opgenomen. V»n een twaalftal 3» de toestand Te Beriyn heeft een conferentie plaat» ge- had tusschen de buitenlandsche schuld- eitcher» van Duitschland en de financieels Dutttche autoriteiten. Vele bankier» waren aanwezig. Hierboven R. H. Brand en F. C. Ttarke» van de Henry-Schroeder-banJc te Londen. BONN, 3 Juni. Zaterdagmorgen heeft hier de offlcieele huwelijksvoltrekking van Prins Wil helm van Pruisen en Dorothea von Salviatl plaats gehad. Voor het stadhuis werd het jonge paar door een groote menigte begroet. De prins was In Stahlhelm-unlform. BU de eenvoudige plechtigheid waren getuigen de broeder van de bruig, ritmeester Von Salviatl, en een vriend van prins Wilhelm, graaf Blumenthal. Na de ceremonie vertrok het bruidspaar naar het huls van de bruid. Ook bü de kerkelUke huwelijksvoltrekking was de belangstelling van het publiek groot. De Stahlhelm had een eerewacht voor den in gang van de Slotkerk, waar de plechtigheid te 13 uur een aanvang nam. gevormd. Het altaar was versierd met witte chrysanten. Onde rde aanwezigen werd opgemerkt Prins Albrecht van Hohenzollern van de Katholieke linie. Ds. Haun voltrok de plechtigheid en sprak den zegen over het bruidspaar uit. Vandaar begaven de jonggehuwden zich naar het huis van Von Salviatl. waar een maaltüd werd gehouden. Daarna vertrokken de prins en zün echtgenoote voor hun huwelijksreis. BERLIJN. 3 Juni. (V. D.) Van de züde van het Pruisische koningshuis wordt medegedeeld: Prins Wilhelm van Pruisen heeft bü zün meerderjarigheid afstand gedaan van alle rech ten, die uit zUn eerstgeboorte voortspruiten, voor het geval dat hu een huwelUk zou aan gaan. dat niet In overeenstemming met de huisorde van het kontnklUk huis zou zUn. Door zUn huwelük met Dorothea von Salviatl is dit geval ingetreden. Tengevolge van de te groote snelheid Is de trein, waarmede de ramp plaats had, ontspoord. Toen de machinist bemerkte, dat er iets met hebben uitgevaardigd en stelt vast, dat onder deze sancties ook de excommu ilcatie is. Nader vernemen wü nog, dat er in het Her- derlük schrijven herinnerd wordt aan de canonieke straf der excommunicatie, die tegen vervolgers der Kerk nadrukkelijk of stil zwijgend pleegt te worden uitgevaardigd. De Paus beveelt de vereeniging aan van allen voor de verdediging des geloofs en de achter stelling voor het gemeenschappelük welzün van vaderland en godsdienst van elk ander Ideaal en wijst nadrukkelük op de noodzaak der organisatie en ontwikkeling van de Ka tholieke Actie. den trein gebeurde, trachtte hü door sterk te remmen den trein nog tot stilstand te bren gen. Op dat moment echter, vloog de locomo tief als het ware als een dol gewórden dier steigerend uit de rails, viel op zü en boorde zich in den grond te midden van een hevigen vonkenregen. Onder een vreeselük gekraak sloeg de tender boven op de locomotief te pletter. De eerste wagon achter den tender, een eerste klasse rütulg, kwam dwars over den spoorweg te staan. De volgende wagons echter schoven in en over elkaar en veranderden in eenlge oogenblikken in een onbeschrüflüken chaos van overblüfselen van den trein, stukken metaal, glasscherven, balken hout. enz. Het gekraak hield spoedig op, doch werd gevolgd door een vreeselijke stilte, die direct daarop plaats lAaakte voor een ont zettend gejammer en gehuil der slachtoffers De onder-chef van het station Grand Blot- terau was de eerste, die op de plaats van de ramp verscheer» en daar het vreeselUke schouw spel gadesloeg. .Jk zag den trein den laatsten wissel voor de plaats van de ramp bereiken aldus verklaarde de onderchef en ik had op dat moment een onweerstaanbaar voorge voel. dat er iets vreeselüks zou gebeuren. Ik zag. binnen enkele seconden, hoe de machinist trachtte te remmen, terwül de wissel In stukken vloog, waarvan er enkele voor mUn voeten neer vielen. Daarop zag ik hoe de locomotief zich letterluie in den grond boorde, zooals een schip, dat op zee schipbreuk lüdt en met den voor steven in de golven verdwünt. Op hetzelfde oogenbUk hoorde ik het geluid als van een he vigen donderslag, weldra gevolgd door lange smartkreten OnmiddellUk nam de onder-chef maatregelen voor de hulpverjeenlng en waarschuwde de be trokken autoriteiten. Zoo spoedig mogelUk wer den gezondheidsdienst, de brandweer en de ci viele en militaire doctoren uit de omgeving naar de plaats van de ramp gebracht. In de zieken huizen werden tegelUkertUrt de noodige maat regelen genomen voor het opnemen van de ge wonden. PARUS, 6 Janl. Zondagochtend heeft tenge- Toije van een font van den machinist op 7 K.M. afstand van Nantes een spoorwegramp plaats gelwd, waarbij veertien personen om het leven ■jjn gekomen. Honderd twee en dertig reizigers werden gewond, van wie twaalf levensgevaarlijk De ramp geschiedde met een extra-trein van Parijs naar Le Croisi, waarmede ongeveer vijf honderd passagiers, die gedurende de Pinkster dagen op reis gingen, werden vervoerd. De trein was Zaterdagavond te 21JM uur uit Parijs ver trokken en moest des morgens te 5.50 uur te Nantes aankomen. In verband met hentellingswerkxaamheden aan de HJn moesten de treinen op het traject nabij Nantes met een beperkte snelheid van on geveer 25 K.M. per uur rijden, waarvoor de noo dige seinen waren opgesteld. De machinist, de 46-jarige Kurxon uit Tour», heeft dese seinen niet opgemerkt en liet den trein met een snelheid van ruim 92 K. M. rijden. De ramp hielde bU het station van Sainte-Luce op 1 K. K afstand van Nantes. ROME. 3 Juni (Reuter). Z. H. de Paus be gint met er aan te herinneren, hoe Spanje steeds zeer groote verdiensten heeft gehad voor den godsdienst en voor de beschaving, om ver volgens zUn leedwezen uit te spreken over bet schouwspel der herhaaldelüke en zeer betreu- renswaardige pogingen, welke sinds eenlgen tüd worden aangewend om der dierbare Spaan sche natie, mèt haar tradltloneele geloof, haar mooisten titel van burgerlüke grootheid te ontnemen. Meermalen werd der regeering aangetoond hoezeer zü op den verkeerden weg was. terwijl zij de diepste gevoelens van het volk kwetste en de eenheid der geesten verwoestte. De wet op de religieuze concessies en con gregaties beteekent een niènwe en ernstige be- leediglng. niet alleen van den godsdienst, maar ook van de beginselen der burgerlUke vrüheld. waarop het nieuwe bewind voorgeeft te steunen. De H. Vader acht het dus zün plicht weder om zün stem te verheffen. Het is niet zün be doeling om hier verzet aan te teekenen tegen zekere politieke hervormingen, want de Kerk erkent lederen regeerlngsvorm en alle burger lüke instellingen, op voorwaarde, dat zü met de Goddelüke rechten en het Christelijke ge weten niet in strüd zün. De H. Stoel en alle leeken van Spanje zün bereid om mede te werken aan het behoud van de sociale orde en rust. Daarom kan men den strüd tegen de Kerk niet verklaren door de noodzaak der verdediging van de republiek. Dan overgaande tot een beschouwing der nieuwe wet, keert zich de Encycliek het aller eerst tegen het beginsel van Kerk en Staat, hetwelk reeds In de nieuwe grondwet werd vastgelegd. Deze scheiding is in strüd met het geloof dat, door een zeer groote meerderheid der burgers beleden wordt, en de Paus kan niet anders dan het toezicht, dat op het katholiek onderwüs en op den katholieken eeredienst uit geoefend wordt, ten zeerste betreuren. Terwül de grondwet als elke andere burger lüke wetgeving het natuurrecht van den eige naar voor alle burgers waarborgt en verzekert, wordt de Kerk beroofd van al haar bezittingen, die tot openbare en nationale bezittingen ver klaard zün. De zendbrief spreekt dan over de opheffing helder tot licjhi behouder g onweer; waarschijnlijk iets koeler s Zon op 4.43, onder 9.15. Licht op 9.45. 8 Juni Volle Maan. ^HIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUHIII 4 De internationale gezellendag te München door de Rükspolitie in Beieren verboden. Tïroolsche Heimwehr wordt hulppolitie. De heer Fentener van Vliasingen tot voorzitter der Intern. Kamer van Koophandel gekozen. De Indische landsmlddelen brachten in het eerste kwartaal twaalf miUioen minder op dan verleden jaar. Loonconflict in de sigaren-industrie vermeden. De afdeeling Tilburg uit de R. K. Volkspartij getreden. Overeenstemming in het lithografisch bedrijf. Het drukke verkeer tijdens de Pinksterdagen en het lokkende water eischte vele slMhiof- fers. KARLSRUHE, 3 Juni. (V. D De vroegere RUksmlnlster van Financiën, Heinrich Koehler, die tot de Centrum-partü behoort, werd heden ochtend in „Schutzhaft" genomen, omdat zich voor zün wdèing een groote menigte verzameld had, die van een compromltteerende briefwisse ling tusschen den vroegeren minister van Ba den Adam Remmele en Koehler kennis had ge kregen. Deze briefwisseling was in de „Fueh rer” gepubliceerd. De arrestatie van Koehler geschiedde in het belang van zün persoonlüke veiligheid, daar de protestdemonstraties der menigte buitengewoon stormachtig waren. MOSKOU: Maandagmiddag om 3 uur 25 Mos- kouschen tüd Is Mattem op 1 centralt vliegveld gedaald. De Amerikaansche piloot Mattem is na een kort oponthoud op het centrale vliegveld ver der gevlogen. HU werd op het vliegveld ont vangen door vertegenwoordigers der Russische civiele luchtvaart, militaire vliegers en O. x>a- viachim. Op zün verderen tocht zal Mattem gebruik maken van kaarten, welke hem door de Russen ter beschikking zün gesteld. zoo ernstig, dat de doctoren voor hun vreezen. Een klein kind, dat ernstig was. is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden, waardoor het aantal dooden tot veertien is gestegen. Met koortsachtigen üver werd 1 oprulmlngs- werk voortgezet. Meer dan honderd gewonden werden geholpen. Het juiste aantal kon niet nauwkeurig worden vastgesteld. ONTZETTENDE TREINRAMP NABIJ NAN TES; VEERTIEN DOODEN, TIENTALLEN GEWONDEN; MACHINIST TREFT SCHULD. droog weer, behoudens geringe luuu op S --OTer_ s dag. Hoogste stand: 767.9 te Hemosand. Laagste stand: 745.1 te Reikjavik. Zon op 4.43, onder 9.15. - op 9.45. 8 Juni Volle f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13