Prikkeldraad O Slachtoffers van water en verkeer In memoriam Geloofs-afval Liefdesdrama WIJ GAAN NAAR BUITEN! Splinter en balk DINSDAG 6 JUNI RöNTGEN-OPNAMEN Alb. van der Kallen Hulp kwam te laat Drukte op de wegen GEEN VOORRANG VERLEEND Twee kinderen verdronken Botsing tusschen auto en motor Nog bijtijds gered TWEEMAAL AANGEREDEN In modern-Holland Zwemmers verdronken Een vliegende auto DOODELIJKE VAL DOOR MOTOR GEGREPEN Vliegtuig beschadigd ONGEVAL IN SPEELTUIN Meisje ernstig inwendig gewond WELDOENER DER BLINDEN Dienende liefde ONDER DE TRAM GERAAKT Dader gearresteerd Bisschopsbenoeming DE ORANJETREIN LIJK OPGEHAALD Waar en wanner te bezichtigen OVERREDEN EN GEDOOD TOCH EEN GOEDE BASIS DOOR AUTO GEGREPEN i* Brand in een dennenbosch Een monument voor frater Adrianus te Grave Twee vrouwen te Rotterdam uit minnenyd door revolver schoten zwaar gewond Wielrijder tegen den grond geslingerd BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS OUDE MAN TE HAARLEM DOODGEREDEN 1)0°* bo^ De schaduwzijden van een zonnig Pinksterfeest, grooter dan van den regenachtigen Hemel vaartsdag Jong meisje zeer ernstig gewond Verbetering van het systeem van dr. Bendien SLAPENDE CHAUFFEUR Apostolisch vicaris van Nieuw-G uinea Zich te ver in zee gewaagd Slachtoffer van drankmisbruik - Art' Met te groote snelheid over een brug gereden met waarvan aarde VI diep-ongelukkige de R. de OP waar was. Maandagmiddag heeft op den Rijksstraatweg Mensc henoffers van het lokkende water Een overigens geslaagde nood landing te Castricum maken, wordt gebruikt in een kinder ziekenhuis te San Francisco. Zaterdag is in de Maas bU Ürmond verdron ken de 12-jarige S. uit Lutterade-Geleen. Zondagmiddag om half zes, is de ongeveer 5O-jarige sigarenmaker J. van Dalen, bij het zwemmen in de Rijn te Rhenen verdronken. Plnkster- chauffeur Zondagavond omstreeks kwart over 6 stak de 83-jarige J. W. van D. uit Den Haag en tij delijk vertoevende te Haarlem, den Rljksstraat- weg b(j de oude St. Bavo te Haarlem over, maar weifelde bij het oversteken, waardoor een mo torrijder. die van de motorraces te Alkmaar terugkeerde, hem aanreed. De man werd tegen den grond geslingerd en bekwam een schedel- basisfractuur. Na voorlooplg verbonden te zijn werd hij per ziekenauto van Mathot naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Hij is van de laatste H. Sacramenten der Sterven den voorzien en Maandag aan de gevolgen over leden. motorrijder Leliestraat Maandag is te Loosdrecht bjj het zwemmen veftlronken, de 19-jarige L. van Dalen, wonen de te Laren. De 33-jarige M. Capiske en de 36-jarige mevr. E. HajesCapiske zijn de slachtoffers. De jong ste van de twee, wonende in de Colonlastraat, was geruhnen tijd verloofd met den 33-jarigen H. van M. uit Barneveld. En bestonden reed» trouwplannen. Het meisje wilde echter de ver loving afmaken, waardoor herhaaldelijk ruzies ontstonden. Haar zuster had zij speciaal uit Duitschland over laten komen om de verloving af te doen maken. Zij was hiertoe Zaterdag in Rotterdam gekomen. Nadat de vrouwen reeds woorden met den man hadden gehad, heeft hfl hen later bij de woning van C. opgewacht met het reeds vermelde gevolg. De dader wist zich aanvankelijk uit de voeten te maken, doch is later na een achtervolging bij de Pieter de Hooghbrug, waar hij zich ver borgen had. gevonden en gearresteerd. Na eerst ontkend te hebben, heeft de dader, daar de aanwijzingen zeer sterk tegen hem waren, be kend. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Maandagavond ontstond te Apeldoorn door onbekende oorzaak brand in een dennenbosch. gelegen nabij de „Woeste Hoeve”, eigendom van den heer M. G. Delcourt te Wassenaar. Onge veer 3 HA. jonge dennen gingen verloren. op van dere. ffelijk -Af* Him. onder jehsd. lex*»' De Limburgsche Katholiekendag te Heerlen een enthousiaste d emonstratie Deze Röntgen-buis, met behulp men in één honderdste seconde opnamen kan Zondagmiddag omstreeks half zes. is de tien jarige B. Breedsnijder. uit Amsterdam, die bij Naarden in zee aan het spelen was. te ver ge gaan, voorovergevallen en weggezonken. Zijn vader, die op eenlgen afstand was, repte zich naar de plaats en kon zijn zoontje nog ophalen. Het kind was bewusteloos en is naar de Majella-stlchting te Bussum vervoerd, waar men de levensgeesten heeft kunnen opwekken. Kromme Mijdrecht bezig was met het plaatsen van vischwant. stootte hij met een stok op iets zachts, hetwelk bij nader onderzoek bleek te zijn het lijk van een als heer gekleed persoon, naar schatting oud 40 jaar. OnmlddelUJk werd de politie met het geval in kennis gesteld. Na het lijk uit het water te hebben gehaald, werd het per vrachtauto naar de algemeene begraaf plaats aan het dorp overgebracht, waar het werd opgebaard. Uit de op het lijk gevonden be wijsstukken bleek, dat het een Amsterdammer was. Met medewerking van de recherche aldaar, werd de familie gewaarschuwd, die zich in den loop van den avond naar Mijdrecht heeft be geven en het lijk heeft herkend. Het blijkt te zijn de 35-Jarige ongehuwde kantoorbediende P. H., die vanaf Dinsdagnacht jj. werd vermist. Op het lijk zijn geen spdren gevonden, die op misdrijf wijzen. Zondagavond is de motorrijder R. 8. van Hypolitushoef op de Leliestraat nabij Van Ewjjcksluls op onverklaarbare wijze gevallen. Met een schedelbreuk moest de man naar het Marine-hospitaal te Den Helder worden over gebracht, alwaar hij later is overleden. Zondagmiddag half vier wilde op het kruis punt te Naarden de Amsterdamsche automobi liste mevr. J., komende van de richting Bus- sum, den Rijksweg naar Amsterdam oprijden, waarvoor zjj haar wegwijzer uitstak. Twee motor rijders, die achter elkaar reden, wilden voor haar langs, eveneens in dezelfde richting den Rijksweg bereiken. De eerste passeerde heel huids, de tweede botste tegen den auto aan en sloeg op den grond. Dr. v. d. Kroost uit Bussum constateerde een dubbele beenfractuur en liet den motorrijder, den politie-agent Barentse uit Amsterdam, naar de Majella-stichting vervoeren. Landstorm uit Den lérgen om halfzeven op de /rongelukt aldus .Het Volk”. Ito’s bestaande colonne be- nachtelijken rondrit op den Haag ook reeds in Utrecht en mn razende snelheid waren opgevallen, reden volgens ooggetuigen met een vaartje va* 70 i 80 K. M. over de Gouwslufiche bruggen, zonder zich te storen aan de maxl- mum-snelhe ids borden Door de hevige veering en doordat beide bruggen niet in een horizon tale lijn liggen, verloor de bestuurder van den vierden auto. Pros uit Den Haag, de macht over bet stuur. Over de dubbele klapbrug vliegende, deed de auto vanaf de ronding van het brugdek als t ware een sprong in de lucht en vloog tegen de rechter stelling op. De drie inzittenden werden door den hevigen schok uit den open wagen op straat geslingerd. Zij liepen echter geen ernstige verwondingen op en konden na te zijn verbonden in de andere auto’s plaats nemen. Hun auto was geheel vernield. De brug is slechts licht beschadigd. Tegen den bestuurder is proces-verbaal op- gemaakt. Zondagmiddag vond een voorbijganger in het Afwateringskanaal tusschen Wieringen en den Wieringermeerpolder 2 kinderlijkjes drijvende. Hij haalde ze op het droge en waarschuwde onmlddellljk een dokter. Deze trachtte nog door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, doch tevergeefs. De verdronken kinderen bleken te zijn twee dochtertjes van den landbouwer N. L. Zij zijn waarschijnlijk bij het stielen te water geraakt. Maandagavond even na elf uur heeft in de Colonlastraat te Rotterdam een liefdesdrama plaatsgevonden, waarbij twee Dultsche vrouwen door den verloofde van een van ben door revol verschoten zwaar gewond werden. In ernstlgen toestand zijn zij naar het Ziekenhuis overge bracht. van Zaterdag op -i 3 uur reed een de regeering ook dat de burgemeester Krommenie dezen Otto Heller slechts veroorloven zijn rede uit te spreken, als burgemeester deze rede vooruit te lezen Terwijl de vlsscher Van Klaveren Zaterdag middag te ongeveer vier uur in ue rivier de In een speeltuin te Zaandam is op eersten Pinksterdag een ernstig ongeluk gebeurd. Een meisje, dat van een schommel afstapte, kreeg deze tegen haar rug aan en klaagde over pijn. Bij onderzoek kon niets Worden geconstateerd, doch aangezien de pijn bleef aanhouden, is in het gemeente ziekenhuis operatief Ingegrepen, waarbij bleek dat een der nieren in drieën was Bescheurd. Maandagavond geraakte de 17-jarige B. de Boer uit Smilde tusschen Appelsga en Ooster- wolde met zijn rijwiel onder een passeerenden *uto. De jongen is aan de gevolgen van het on geluk overleden. In den nacht vt Zondag omstreeks Maandagmiddag tegen 5 uur moest de sport vlieger. de heer van Nierop uit Hillegersberg, ten gevolge van een motorpanne een nood landing maken met zijn eenmotorlg vliegtuig de Koolmees P.H.A.IM. In den Castricummer- polder. Doordat hij kort op den prlmairen weg zich bevond, heeft hjj blijkbaar nog den weg kunnen vermijden en is in het daar achter gelegen weiland terecht gekomen. Het lange hoolgras remde de vaart van het vliegtuig, zoo- dat hjj zijn machine niet over de aldaar be vindende sloot wist te trekken, met als gevolg, dat het voorste gedeelte in de sloot terecht kwam. De piloot en zijn zoon konden echter ongehinderd en ongedeerd het vliegtuig ver laten. Het vliegtuig is echter danig bescha digd. De ongelukkige vlieger is, nadat hij de politie had gewaarschuwd, die het toestel onder bewaking nam, met een voorbijkomende automobilist uit Rotterdam naar zijn woonplaats teruggekeerd. wax-aa svyaouv! czov nabij den Hoogen Hoflanderweg te Beverwijk een ernstig verkeers-ongeval'*’plaats gehad. De heer B. uit Zaandam wilde per rijwiel den weg oversteken en bemerkte niet, dat uit de rich ting Alkmaar een motorrijwiel nederde. De heer B. werd gegrepen en tegen den grond geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Hij werd naar het Roode Kruls-ziekenhuls te Beverwijk overgebracht, waar een hersen schudding werd geconstateerd. Zooals bekend is, komt de oranjekleurige tentoonstellingstrein eerstdaae» SV ons land. wu vernemen nu, dat di Aankomst te Utrecht is bepaald op Maandag 5 Juni te 13.12. Tusschen 6 en 10 Juni wordt de tentoonstel ling in orde gebracht en zullen dus de ten toon te stellen waren in de 15 rijtugen worden gela den. Op Maandag 13 Juni zal de trein voor het eerst te Utrecht toegankelijk zijn voor het pu bliek. Dit zal zijn te Utrecht, evenals overal elders, van 9 tot 33 uur. De trein gaat van Utrecht naar Hilversum en komt te Amsterdam W.P. aan op Vrijdag 16 Juni te 7.45 vm„ zal 16 en 17 Juni ter be zichtiging staan, om daarna door te gaan naar Zaandam, aankomst 18 Juni 8.31 vm. Vervolgens komt de beurt aan Hoorn, aan komst 19 Juni 8.40 vM., dan Den Helder, aan komt 30 Juni 8.18, daar Alkmaar, aankomst 31 Juni 17.15, waarna Haarlem aan de beurt komt op 23 Juni 0.48 's nachts. Te Leiden zal de trein aankomen op 34 Juni 6.46 en te Den Haag HJBM. 26 Juni te 629. Te Arnhem komt de trein aan 31 Juli 7.08 vjn. Te Nijmegen komt de trein aan 29 Juli 8.52 vm. Te Ede komt de trein aan 31 Aug. 7.30 vm. Te Arnhem te bezichtgen 31 Juli. Te Nijmegen te bezichtigen 29 en 38 Juli. Te Ede te bezichtigen 31 Augustus. Op den tweeden Pinksterdag werd, begunstigd door heerlijk zomerweer, te Heerlen de Limburg sche Katholiekendag gehouden. In twee kerken der stad werd des morgens een plechtige Hoogmis opgedragen met Veni Creator. Om half elf vergaderden de verschillende secties. In den vroegen namiddag werd een optocht gefor meerd, waaraan alle organisaties deelnamen en die lang den Bischop, Mgr. Dr. Lemmens, jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. eere-voorzitter der Limb. Katholiekendagen, die zich met vele autoriteiten op het raadhuisbordes had opge steld, defileerde. Op de algemeene vergadering sprak de heer HenriHermans, lid der Tweede Kamer over „Dienende Liefde", welk onderwerp hij vooral in zijn beteekenls voor dezen tijd belichtte. In dezen tijd n.l. ontstond het gebrek aan eerbied en gehoorzaamheid aan het gezag, vooral, doordat dit ontworteld was aan de goede beginselen en niet meer van dienende liefde doortrokken was. Herstelt men dit, dan komt het herstel der ge hoorzaamheid vanzelf. Evenzoo gaat het met de gemeenschapsgedachte als zoodanig, die thans op individualisme en massavormlng als tegen polen rust, doch alle contact met de dienende liefde heeft verloren. Ook de nooden van dezen tijd kunnen slechts door ren leekenapostolaat, dat met zijn liefde de maatschappelijk en gestelijk vberdrukten dienen wil. worden opge lost. Mgr. Lemmens sprak een slotwoord tot de vergadering, waarin hij er op wees, dat deze dag in dubbel opzicht uitstekend was geslaagd, én als demonstratie én als bron voor gedachten. Aansluitend aan het betoog van den spreker, wees hij op de bronnen, waaruit wjj. katho lieken kracht kunnen putten voor het beoefenen der dienende liefde: de genade der Eucharistie en het voorbeeld van Maria. Maandagavond, ongeveer acht uur is de 45- jarlge motorrijder W. v. D uit Utrecht, toen hl) te Weesperkarspel een auto wilde passeeren Jul»t op het oogenbllk dat van den anderen kant een boerenwagen naderde, door den auto Begrepen. Het motorrijwiel slingerde over den •eg, van D. werd gewond en zijn motorrijwiel 111 brand. De man liep een hersenschud- <“n8 op en bekwam brandwonden. -w-'w e statistieken over de jongste volks- 1 telling hebben schrikbarende cijfers gepubliceerd over den geloofsafval in de groote steden. Zij zullen spoedig niet minder vreeselijke ervaringen onthullen over de ontkerstening van het platteland. Vooral in de noordelijke provinciën maakt de door vrijdenkers en communisten geor ganiseerde beweging tot uittreding uit de kerken verbijsterenden voortgang. Het ma terialisme en de hedendaagsche genotzucht doen het overige. In het „Kerkblad’ van A’dam-West” hangt een protestantsch zendeling, die per auto evangeliseert in N.-Holland, de heer D. Schotvanger, een donker beeld van het ontbindende modernisme in de dorpen op, die hij pas bezocht. Wjj ontleenen eraan: Te Grave zal op 14 Juni een monument worden onthuld ter eere van de nagedachte nis van den bekende frater Adrianus, wiens arbeid van groote beteekenls is geweest voor bet 8t. Henrlcusblindengestlcht aldaar en die als een ware weldoener der blinden mag wor den aangemerkt. Broeder Adrlanus overleed te Grave in het jaar 1930. De onthulling zal geschieden in tegenwoor- dgheld der blinden, nadat de dag kerkelijk met H.H. Missen zal zijn ingezet. Tevens houdt dien dag de „Le Sage ten Broek”-vereeniglng te Grave haar jaarvergadering, eveneens ter hul diging van den gevierden frater. Zondagavond ongeveer kwart voor 7 wilde de heer E. met zijn auto van af den Heerenweg te Heemstede de Kerklaan oprijden. De bestuurder dopte even om het verkeer van de richting Bennebroek te laten passeeren, terwijl hjj het zelfde deed voor het verkeer uit de richting Haarlem. Op dat moment kwamen uit de rich ting Haarlem twee motorrijders met groote snelheid aanrijden. Het eerste motorrijwiel, be stuurd door 8. P. N. uit Haarlem zag den auto, vermoedelijk door de groote snelheid, waarmede N. reed, te laat en botste met kracht tegen den wagen van den heer E. aan. Ook het tweede motorrijwiel, bestuurd door A. C. uit Rotter dam op de duo zat zekere W. L., eveneens uit Rotterdam kon niet meer veilig passee ren. A. C. week nog uit, doch reed tegen een langs den weg staanden boom op. Belde motorrijwielen werden zwaar beschadigd. A. C. kwam er nog het best af. Hij werd minder ernstig gewond en kon na voorlooplg door dr. Tombrock verbonden zijn, zijn reis naar Rot terdam per trein voortzetten. S. P. N. en D. L. werdan’bewusteloos en zeer ernstig gekwetst op genomen. Beiden werden naar het St. Elizabethsgasthuls te Haarlem overgebracht, waar zij ter verple ging zijn opgenomen. De auto van den heer E. werd licht bescha digd. Proces-verbaal is door de politie van Heemstede opgemaakt. Maandavond is te Bontebrug nabij Slivolde de tuinman Kuipers uit Gendringen met zijn fiets onder de passeerende tram geraakt en terstond gedood. Zijn lijk was onherkenbaar verminkt en het duurde geruimen tijd, eer de Identiteit kon •orden vastgesteld. Den bestuurder van de motortram treft geen schuld. Deze heeft nog Betracht den man te grijpen, maar tevergeefs. Het gebruik van sterken drank is oorzaak van dit ongeval. De apostolische praefectuur voor Centraal Nieuw Guinea is verheven tot vicariaat. Tot apostolisch vicaris is benoemd Mgr. N. O. Jos. Lörks 8.V.D. uit Steijl (Limburg). tijk moeten optreden, zagen wij duidelijk. Haat tegen God en Zijn dienst wordt hun reeds zeer jong ingegeven. Moge God Zich ontfermen over deze jeugd.” Ziedaar marxisme Toen het vjjf-jarig dochtertje van L. dat op een autoped op het trottoir van den Aalsterdjjk te Eindhoven reed, in gezelschap van haar vader, plotseling het trottoir afging, werd het aangereden door den auto van dr. K. uit Roo sendaal. Onmiddellijk daarachter, op een af stand van acht meter, volgde een andere auto, die het kind eveneens aanreed. In zorgwekkenden toestand werd de kleine naar het ziekenhuis op den Aalsterdijk vervoerd. direct operatief ingrijpen noodzakelijk In de jaarlijksche vergadering van het Ko ninklijk Instituut voor Openbare Gezondheid, welke Zaterdag te Eastbourne (Engeland) werd gehouden, heeft dr. Cronin Lowe gesproken over de door hem genomen proeVen óp het ge bied der kankerbestrijding. Prof. 81r. Thomas Oliver, de voorzitter der vergadering, verklaarde, dat dr. Lowe’s wijzi ging van het systeem van Dr. Bendien een voor uitgang van het systeem van dr. Bendien be- teekent. Dr. Anthony Margian verklaarde, dat proef het mogelijk maakt in vele gevallen veel vroeger de diagnose te stellen, dan zulks andere wijze mogelijk la. Zondagmiddag is bij het zwemmen in de haven verdronken, de 22-jarige machinist Hoo gen toorn, wonende te Heusden. „Wij zouden Vrijdag 12 Mei in Den lip vlak bij Landsmeer een openluchtsamen- fcomst houden. Omdat de lip een streek is zonder middenpunt, waar de huizen om .heen staan, was het noodlg de samenkomst vooraf bekend te maken. Toen wij binnenreden, stonden al een groot aantal kinderen en een aantal opge schoten jongens ons op te wachten. Wij proefden den geest door de opmerkingen, die wij opvingen. Uit kindermond moesten wij hooren: „Weg met den Bijbel, leest de Tribune; weg met de Christenen!” Een jon gen hoorden wij spottend zeggen: „Die menschen willen vertellen van een Jezus, die ergens boven moet zijn.” De samenkomst werd aangevangen. Een koortje uit Landsmeer zong enkele Chris telijke liederen, doch werd overstemd door de Internationale. Toen het even stil was, probeerden wij een woord te zeggen. Het werd ons onmogelijk gemaakt. Luid zongen opgeschoten jongens de Internationale, af gewisseld door Colijn enz. Kleine jongens speelden op mondharmonica's, terwijl één een luidspreker te pakken had kunnen krij gen en schreeuwde: „De auto van Hitler, weg met de fascisten.” Wij konden dien avond daar het Evange lie niet brengen. Politie was niet aanwezig. In Den lip woont geen veldwachter. Zoo moesten wij onverrichter zake terugkeeren. Ik wou dat alle Christenen, die laks en lauw van verre blijven staan, dat eens za gen. Het was niet de eerste maal, dat wij het Communisme in het hart konden zien. Daar in Den lip wordt reeds de kinderziel vergiftigd door de roode leer. Iedere week worden de kinderen bijeengebracht, om ze de revolutionnaire beginselen te leeren. Dat hun ook geleerd wordt hoe zij in de prakr van de firma van Roemen met een (jswagen op de Leidschevaart te Vogelenzang. Waarschijnlijk door oververmoeidheid was de bestuurder in slaap gevallen; hij reed even ten zuiden van de fabriek van de fa. Rulgrok pardoes in de Leid schevaart. De schoeilng daar ter plaatse heeft een ern stig ongeluk voorkomen. Met den cardan oleef de wagen hieraan haken, zoodat slechts een klein gedeelte in het water geraakte. De nachtwaker, de heer Laducq, was toevallig ter plaatse en snelde toe om den onthutsten chauffeur,' die in zijn verwarring anders te water zou zijn geraakt, op het droge te bren gen. De wagen is den volgenden morgen behulp van een kraanwagen weggesleept. -j -w4e zich menschenkennis tracht te ver- \A/ werven, stuit telkens op raadselen en de omvangrijkste rebus lijkt ons telkens weer de puzzle van den splinter en den balk. Daar hebben wij den grooten David Wijn koop. die de vorige week naar pen en papier greep, zijn baard in zijn vest stopte om inkt vlekken te voorkomen en aan eenlge ministers het volgende vraagkwartet uitschreef: „Is het der regeering bekend, dat de schrijver Otto Heller, diè op 34 Mei JJ. te Groningen ns- mens het Parijsche comité tegen de Joden-ver- volgingen van welk comité os. de R. K. schrijver Marc Sangnler, Lord Marlen, onder voorzitter van het Britsche Hoogerhuis, en de presidente van de Internationale Vrouwenliga voor Vrede en Vrijheid, Mad. Duchesne, leden zijn zou spreken, door de Gronlngsche politie belet is te spreken over het onderwerp in kwes- toe: „De Jodenvervolgingen In Duitschland”? Weet de regeering, dat dezelfde schrijver, die te Delft 26 Mei jj., namens hetzelfde comité over hetzelfde onderwerp heeft gesproken, na afloop door de Delftsche politie gearresteerd Is endat hij eerst vrijgelaten is. nadat men van hem als van een misdadiger handafdrukken had genomen en nadat men hem de mededee- deellng gedaan had. dat dit de laatste maal was, dat hij In Nederland had gesproken en dat hij binnen eenlge dagen Nederland moest verlaten? Weet van wilde de kreeg? Wil de regeering mededeelen. hoe het moge lijk is, dat op deze wijze door of namens de Nederlandsche regeering het protest tegen de Jodenvervolgingen in dit land wordt belem merd en ernstig verzwakt, waarom dit geschiedt en of de regeering maatregelen wil nemen, daaraan een einde te maken?” Dert splinter in het oog van een ander het weren van agitatie door buitenlanders merkt onze David direct op; zijn gemoed schiet op eens vol verontwaardiging tegen de burgemees ters, dij met een verbodsbepaling tegen mijn heer Heller optreden. Dat moest niet mogen, zulke vijandigheid, meent Moskou’s vazal, en hij produceerde een gepantserd protest. Dezelfde Wijnkoop echter heeft hemel en bewogen en zich In allerlei bochten ge wrongen om toch maar in de gunst te komen van de Sovjet-heeren, de grootste machtsmls- bruikers van geheel de wereld, die zelfs met verbanning en doodstraf het uiten van onwel gevallige meeningen tegengaan. commando stamelt David betuigingen onwankelbare verknochtheid aan regeer- die hun tegenstanders bij millioenen af slachtten; doch nu hij een zwak schimmetje van Jodenvervolging in Nederland meent bespeuren, springt hij als een duivel uit een doosje, tegen onze autoriteiten op! David Wijn- koop lacht minzaam In zijn verzorgden baard bU de bloedige vervolgingen, welke zijn geest verwanten in Rusland, in Mexico en in Spanje onder de Christenen aanrichtten en nóg aan richten; woest wappert echter de gelaatsdra- peering, wanneer een Christen een vinger uit steekt tegen één zijner rasgenooten. David Wijnkoop gruwt van alles, wat bij anderen slechts zweemt naar geweld, maar toen Troel- stra in 1918 van Revolutie repte, plaatste hij zich terstond met nog een paar hakkepoefs en eenlge petroleums aan het hoofd van het Am sterdamsen janhagel, om de Oranje-Nasaau- kazerne te bestormen’t Is waar, dat het hel- denavontuur eindigde met een glaasje water In een bibberende hand maar niet waar? David’s revolutie-wll was toch prijselijk geweest al kon die niet gedijen. Splinter en balk!.... p den Tweeden Pinksterdag is Albert van der Kallen gestorven, 's Morgens vroeg is zijn laatste hartslag afgeteld. Het katholieke leger verliest in den direc- teur-hoofdredacteur van „De Gelderlander” een van zijn bekwaamste soldaten. Hij heeft gemarcheerd als een man van geloof, hij kende zijn doel wie zou hem bekla gen, hij heeft het gevonden, vroeg in den ochtend heeft de H. Geest hem vernieuwd. Deze hartslag, die zoo uit de actie van de eeuwigheid klopte, ontroert ons, katho lieke dagbladschrijvers, en achter ons het katholieke volk. Albert van der Kallen was onze eerste geschoolde journalist. Na de offervaardige maar occasioneel voor de ge westelijke krant schrijvende kapelaans en schoolmeesters, bedreef hij, op het beroep voorbereid en vakkundig de journalistiek. Hij verzorgde haar in een bisschops- en in een universiteitsstad; Het Dagblad van Noord-Brabant en De Gelderlander heeft hij kracht en bloei gegeven. De Jezuïet Pater Hendrichs had hem voor het verras send uit de emancipatie opkomend dag- blad-bedrljf ontdekt, de Dominicaan prof. De Groot hem voor het logisch aanvatten der actueele vragen toegerust. Als pionier heeft' hij odk den eersten tijd van de offers gekend net als de onderwijzers, die op hun eigen huishouden moesten Interen, wat hun trouw aan het beginsel te weinig be- tald kreeg. Op de offers was hij evenmin zuinig als op zijn hart daarom Is hij nog geen zestig geworden. Hij leefde en schreef uit het geloof, dat hij vruchtbaar maakte en waarin hij rijp gestorven is. Ook voor een geloovlg man is het in de verwikkelde lotgevallen van deze wereld niet gemakkelijk, de verwarde prac- tljk te regelen op het evangelie. Maar hij wist in de rampzalige historie van dag tot dag altijd nog een uitweg in de krant, waarin zijn gezond verstand en eenvoudig geloof veroordeeld waren, om eiken dag de quaesties op te lossen, die hij niet had ge maakt. In de journalistiek van ons land schreef hij een eigen schriftuur. Een onzer helder ste publicisten en een rechtvaardig her- leider van het probleem tot zijn beginsel, noemde hem prof. Geurts. De helderheid en rechtvaardigheid behoorden tot de ele menten van zijn karakter, en zijn karakter was zijn stijl. Hij zag de betrekkelijkheid der quaesties, zijn visie op haar verhoudin gen zette ze in den julsten horizont. Daar om was zijn stijl zoo harmonisch en een zuivere vorm van zijn vast gedachtenleven. In Friesland geboren en in Limburg ge vormd, trof hij tusschen hoofd en hart het evenwicht. Zijn maatgevoel bewaarde hem tegen de risico’s van snel geïmproviseerd schrift; Het kranten-artikel en zijn leven waren wel bedacht. Zijn wil volgde een onherroe pelijke overtuiging, hij was een Friesche Christen. Wat hij in zijn geschrift beleed, leefde in zijn daad; de apostolische gedach te uit zijn bureau verloor hij niet in zijn gebed. Wat is de genade in een gedoopten journalist? Een naar vele zijden vruchtbare stroom. Op de zilveren bruiloft van dezen journalist heeft een vriend, dien zijn prachtige trouw bijbleef, den psalm gecom mentarieerd, die den Godvreezende een huisvrouw toezegt als een weelderige wijn stok aan de zijden van zijn huis, en kin deren als spruiten van olijven om zijn tafel. In* zijn gezin beleefde Van der Kallen die belofte van het oude Verbond, en hij voel de den zegen, toen een Bisschop hem ont roerd dankte, dat hij aan De Graal een be gaafde dochter gaf. Voor zijn eigen leven, zijn geslacht en het katholieke volk, dat hij hielp leiden, keek deze courantier altijd naar den hemel. Zooals zijn geloof de bestemming achter de horizonten zocht, hield hij van wijde gezichten aan zee is hij gestorven. Aan den anderen kant van het blauw Gode bevolen, kameraad. En daar uw liefde In den hemel leeft, ge denk de makkers In het stof en den strijd. ?rie Jesu, dona el requiem. RJJ». De Gouwsluische bruggen zijn verraderlijke verkeersobstakels, welke slechts met beleid en voorzichtigheid zijn te passeeren. Snelheids duivels die de maximumsnelheid aan hun laars lappen, maken steeds ,vrjj zeker brokken. Een der auto’s van een op oefentocht zijn de colonne v. d. Vri Haag Is Maandag Oouwsluischebrug De uit vjjf luxe-; vond zich van e« terugweg naar Iw De auto’s, weB Bodegraven door Bij een driesprong op den rijksweg Breda— Tilburg is Maandagmiddag ter hoogte van Heusdenhout een ernstig motorongeluk ge beurd. Doordat een auto, komende uit Tilburg geen voorrang verleende aan een motorrijder komende uit de richting Breda kwamen deze met elkaar in botsing. De motorrijder de heer H. Jansen uit Lieshout en de duorijder C. van Hout uit Beek en Donk werden beiden zwaar gewond. Zij zijn in ernstlgen toestand overge bracht naar het ziekenhuis te Breda. vrucht van vrijdenkerij en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16