verkorting arbeidsduur Nieuw seminarie te Apeldoorn Van de Perstribune sl De nieuwe Fokker N r*z» -ïf EERSTE STEENLEGGING Het socialisme Rapport van den Hoogen Raad van Arbeid VRIJDAG 9 JUNI 18 JUNI NAAR AMSTERDAM De Extra—treinen Grootache plechtigheid Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Janasen Hoe het verschuift DE DIETSCHE BOND ben Spoorwegtekort Autobestuurder overleden Het weer op Zondag Audiëntie ROEIBOOTJE OVERVAREN Wonderlijk goed afgeloopen De brand te Megen rk, W A.. M. PEEK OVERLEDEN 59 ,79 .89 tra 'nstelling Maandag te verwachten Weer vlot gebracht Aanhoudend mooi, droog, doch misschien iets koeler HET DEPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN Bekend figuur in de kleding- brancbe Het snelste verkeert- vliegtuig 69 .75 HET ONGELUK TE ABBEGA Met de F. XX in vier dagen naar Indië Door den uitgroei van het priester- werk en door het toenemend aantal roepingen 14 deze bouw noodig geworden Rede van den Aartsbisschop Raadselachtig geval, omdat dief stal niet de dry fveer was Jaarvergadering iuwd uur; Ede De oorkonde Hoogeerw. van God komstlgen priester met zyn God. Gelukkig! tonlus Ziekenhuis te Sneek overleden. van De bezem. in eigen gelederen! naar OLS Ie vooruit set te de het >ch zonder de kinderen. :lg hadden de heeren J. K. en V. d. Z. flea dien 2 In*erinalen UCN .ten, jekL .65 •*4 De rekening van gemeenschappelijke baten en lasten der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij wUst een nadeelig saldo aan van 15.694.916 (v. j. #72.717). Het aandeel van de 8. 8. en de H.IJ.8.M. in dit nadeelig saldo bedraagt resp. ƒ6.975.518 (v. j. ƒ432.345) en ƒ8.719397 (v. j. ƒ540.431). Om tot ten winstsaldo te komen Van 4% van het op aandeelen aan toonder gestorte en niet terugbetaalde kapitaal moet de Staat bijbetalen voor de 8. 8. ƒ7.695318 (V. j. 1152345) en voor de H.IJB.M. ƒ9 619397 (V. J. ƒ1.440.431), dus ruim 17 mlllloen gulden. Wy berichtten reeds, dat het motorige Fokkervllegtulg. de voor den dienst op Indië met goed eenlge proefvluchten heeft gemaakt. De F. XX Is een driemotorlg vliegtuig, uitge rust met motoren van 640 P.K^elk De maximum snelheid zal 300 KM per uur bedragen, waar door de machine het snelste driemotorige vlieg tuig ter wereld zal zijn. De uitwendige deelen zijn alle in stroomlijn geconstrueerd, zoodat de luchtweerstand tot een minimum wordt beperkt. Om deze reden ook worden landingsgestel en staartwlel onmlddeUljk na den start ingetrok- party-standpunt bij oorlogsgevaar aan de orde gesteld, en „Het Volk” verdedigt de i so_ om de doof doch .^er nieuwe drie F. XX bestemd gevolg bleef, acht men het niet uitgesloten, dat hier misdadigers aan het werk zijn geweest, die meer branden gesticht hebben. Het meisje, dat de mannen met elkaar heeft hooren spreken, ontkent met stelligheid, dat zij over het stelen van geld gesproken hebben. Slechts hebben zij gezegd: ,ir is niemand thuis, steek nu den boel maar aan.” De politie heeft nog gisterochtend twee in woners van Megen aan een verhoor onder worpen, doch deae verdachten konden hun alibi bewijze. Thans wordt een vaag spoor gevolgd, dat In de richting Oss gaat. De oude Benkers zou nl. eenlgen tijd geleden met een bewoner van deae plaats hoogloopende ruzie hebben gehad. Twee jeugdige jongens van 5 en jaar van de familie P.v.R. en van H. te Warmond, waren in een roeiboot gaan varen op de rivier de Leede, toen plotseling een groote motortjalk op dook. welke in vollen gang over het roeibootje voer. Dit verdween onder het schip en kwam aan de achtereinde van het schip weer boven water. Gelul het ongeluk vanuit de verte gezien en liepen snel naar de plaats waar de aanvaring plaats vond. Ook de schipper, die het ongeluk ver oorzaakt had. was reeds te water gesprongen, doch zonder resultaat. De heer J. K. sprong eveneens te water en na eenlg zoeken mocht het hem gelukken de knaapjes te vindep onder het kroos. HU greep een der jongens vast, waarby bleek, dat de andere zich aan zijn kameraadje Ziedaar een beeld van het Nederlandse!) fas cisme 1 Deze heeren plegen te schimpen op de politie ke partijen, die zeker niet volmaakt zijn. Maar wy vragen, of er ook maar één be- ----- .o.- hooriyke party is te noemen, waarin het zulk woestlng volkomen is, waardoor het onderzoek zeer wordt belemmerd. In verband met het buitengewoon groot aantal branden, dat de laatste maanden in deze streek heeft gewoed en waarvan de oorzaak steeds onopgehelderd r schijnt toch wel Iets aan het ver schuiven in de B.D.AJ’. Bij velen gaat het de richtlng-Duys uit, en de offlcleele partij zoekt zoo goed mo- kamer voor hem in gereedheid is gebracht. In dat gebouw zullen dan, zij het ook tydelUk. 3 ministers zetelen, n.l. die van Economische Za ken. van Onderwys en van Sociale Zaken. Waar echter straks de verschillende afdeellngen van het nieuwe departement zullen worden gehuis vest, is een vraag, waarmede de Ryksgebouwen- dlenst zich thans druk bezig houdt. Op het oogenbllk zyn de afdeellngen, welke onder den minister van Sociale Zaken zullen ressorteeren over drie gebouwen verspreid. Eenlge bevinden zich In het departementsgebouw Bezuldanhout- scheweg 30, andere aan de overzUde, n.L aan den Bezuidenhoutscheweg #7. en weer andere op het Binnenhof in het gebouw van het depar tement van Blnnenlandsche Zaken. Het is en blyft met onze fascisten en na maak Nazi’s een vreemde boel, schryft G. P. D in „De Vryheld”: Tegen as. Maandag is, naar de .Maasbode'' verneemt, het Kon Besluit te verwachten, waarby het nieuwe departement van Sociale Zaken wordt Ingesteld en waarby prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine tot hoofd van dat depar tement wordt benoemd. Voorlooplg zal minister Slotemaker de Bruine zyn Intrek nemen in het departementsgebouw aan den Bezuidenhoutscheweg no. 30, waar een toch, dat in dezen tijd proefd mag blijven, dat misschien soulaas kan brengen. „Dat voert den bezem, acht zich geroepen schoonmaak te maken en op te ruien tegen bur gers. op wie niets te zeggen valt, en.... wat is men zélf? Hoemeer de heeren elkaar te lyf gaan, hoe meer men den neus dicht knUpt. Hoe denken om een voorbeeld te noemen, de „leiders” Baars gewezen achterstuk van Buziau's tooneelpaard en Haighton over elkaar? En zy kennen elkaar! Iedere nieuwe publicatie is als 't ware een nieu we waarschuwing tegen deze fascisten. Er is weer wat nieuws. Een zekere dr. E. H. van Rappard. niet te verwarren met den liberaal mr. A. G. A. van Rapixird. een groot man in de hevig anti-se- mletische beweging der Hitler-vereerders, is.... zoek. Deze heer is uitgever en redacteur van een schimpblaadje „De Natlonaal-Sociallst”, waar mee In Gelre’s hoofdstad de bevolking tegen de Joden werd opgehltst. Als adres vermeldde het blaadje een vereenigingsgebouw aan den Velperweg te Arnhem. Het bestuur van dit ge bouw heeft den beer Van Rappard by deur- waardersexplolt gesommeerd dit adres achter wege te laten. Nu is in de bladen een nieuw deurwaardersexplolt geplaatst, waarin naar aan leiding van een civiele actie, ingesteld door een industrieel te Arnhem, de Nazi-leider gedag vaard wordt voor den president van de Arnhem- sche rechtbank te verschynen. De verblyfplaats van dezen „leider" is echter onbekend! Vandaar een verzoek tot opsporing in het Politieblad. Er is nog meer. De heer J. G. A. van Zyst te Leusden. eerste candidaat van de „Oranje-fas- clsten" by de jongste Kamerverkiezing, is aan het onthullen gegaan. Het wordt waariyk steeds fraaier! In de „Amersfoortsche Courant" vertelt deze lystaanvoerder. dat de zg. Oranje-fascisten ge wone Bezem-fascisten waren, die tydelyk een anderen naam voerden. Het citaat is wat lang, maar het is te mooi om het niet te geven. Geven wy dus bet woord aan dezen lystaan voerder: een smerige bende is als hiervoor werd ge schetst? Het wordt tyd, dat dit vuil Mxdt weggebe- wnrf'1 De Fasclstenbond „De Bezem” zou aanvanke lijk op grootscheepsche w\jze aan de verkiezin gen deelnemen, met mr. dr. Westerman als no. 1 op de lyst. Vyf a zes dagen vóór de candidaat- stelling werd plotseling bekend gemaakt, dat „De Bezem" niet aan de verkiezingen zou deel nemen, maar H. M. Kempenaar en ik kregen toestemming, om in de Kieskringen Utrecht en Arnh‘em toch met een lyst uit te komen onder den naam „Oranje-Fasclsten(aangezien de „Bezem” als organisatie niet aan de verkiezingen meedeed), teneinde de Kamerverkiezing aan te grypen als een welkome gelegenheid, om een De 24-jarige autobestuurder A. Smit uit Ab bega. die Donderdagavond rydende met een vrachtauto over den on bewaakten overweg naby Abbega door den sneltrein van Leeuwarden werd gegrepen en ernstig verwond, is in het St. An in den afgeloopen nacht is te ’s Oravenhage op 56-jarigen leeftyd overleden de heer W. A, M Peek, commissaris van de N. V. Maat schappij tot Exploitatie van Heeren- en Kln- derkleedlng. voorheen fa. Peek en Cloppen burg De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal Maandag as. plaats hebben na de H. Requiem-Mis. welke om tien uur begint in de parochiekerk van den H. Antonlus Abt aan den Scheveningscheweg, omstreeks half twaalf op de R. K begraafplaats aan de Kerkhoflaan. aldaAr. gende motorgondels en in den romp. Het toestel Is bestemd voor de K LM die er op de Europeesche lynen 12 personen mede kan vervoeren, terwyi voor de Holland-Indli-vlucht de cabine zal worden ingericht voor zes per sonen. De kruissnelheid van de F. XX zal 250 K M. per uur bedragen. By volle belasting wordt van een defect aan één der motoren geen hinder ondervonden en kan op twee motoren worden doorgevlogen, waarby zelfs nog een hoogte van 3100 M kan worden bereikt. De Holland—Indië-route die 14500 K.M. lang is zal met de 8. XX kunnen worden afgelegd in ongeveer 60 uren. De Ki M. hoopt met deze machine den reisduur, die thans 80 dagen is terug te kunnen brengen tot 6 aagen en in de naaste toekomst zelfs tot vier. De vlucht van het nieuwe type bedraagt 25.7 Mde lengte 16.50 M„ hoogte 4.50 M.; dragend vleugeloppervlak 96 M2. Gewicht leeg: 5200 K G., nuttige last 3500 K.G. totaalgewlcht 8700 K.G., Werkingsfeest met volle tanks c.a. 1630 M styg naar 1000 M. 3.6 mln. stygtyd naar 3000 M. 13.8 min. Een nieuw succes voor den Nederlandschen vliegtuigbouwer Anthony Fokker, die thans het snelste verkeersvliegtuig ter wereld gebouwd heeft. Onder staag vertrouwen op Gods bijstand en zeer belangryken steun van geesteiyken en leeken van het Aartsbisdom, aldus Z. H. Exc„ hebben wy de eerste spade durven steken in dezen bodem en daarmede een symbolisch begin durven maken met dezen grootschen bouw in dit gezond natuurschoon oord, om ruimere ge legenheid te scheppen voor een grooter aantal studenten, die zich voorbereiden voor het pries terschap. In ons aartsbisdom zyn door uitgroei van vele parochies, den aanwas van vele sociale vereeniglngen en vooral door ontplooiing der Jeugdorganisaties, hoe langer hoe meer priesters noodig en hoe langer hoe meer verwekt God koers-wijziging met een beroep op den clalistlschen „diepen realiteitszin, wereld-ontwikkellng niet blind en langs zich heen te laten scherp op te letten en ër haar conclusies uit te trekken.” z Ook heeft het Congres van den rooden Landarbeldersbond besloten, de commu nisten, die zich aan cellenbouw schuldig booge adviseerend coUege komt is, dat het m»ken. uit te werpen. En zelfs wordt nu Biet gewenscht is, tot een algemeens wet- erkend, dat het kapitalistische stelsel niet teliilte regeling over te gaan. Dit stand- °P ’U11 1®atste beenen loopt, maar volgens punt sluit echter allerminst in, dat voor van wijlen Mgr. Nolens nog lang ooals bekend maakt het vraagstuk der verkorting van den arbeidsdag ter bestrijding van de crisls-werk- loosbeid reeds gerulmen tijd het onder- werp uit van besprekingen en onderzoe- ktngen. nationaal en internationaal. Wat dit laatste betreft verwijzen we naar de discussies ter internationale Arbeidsconfe- jentie, die op de deze maand beginnende conferentie zullen worden voortgezet. Het nauwe verband, dat noodzakeljjk moet be staan tusschen arbeidsdag en productie kosten maakt het op zichzelf best litermate gewenscht dit vraagstuk nationaal aan te pakken. De ontzaglijke, we kunnen wel haast zeg gen onoverkomelijke moeilijkheden, aan Iedere internationale regeling noodzakelijk verbonden, makelt de totstandkoming daarvan echter zeer dubieus. Het is vol doende, in dit verband te herinneren aan de afwijzende houding, aangenomen door twee der belangrijkste industrielanden: Engeland en Japan. Wat zal een conventie mocht het tot de sluiting daarvan ten slotte komen beteekenen zonder de medewerking van tenminste alle belang rijke industrieele landen? Het behoeft daarom niet te verwonderen, EOHik te volgen. De heer Albarda" heeft in jndlen men van die internationale rege- ■•De Boc- Gids” nieuw onderzoek van het ling niet veel verwacht, en nationaal tracht tot stand te brengen wat interna tionaal niet mogelijk althans zeer moei lijk bleek. Het was daarom een zeer goede gedachte van de Nederlandsche Re giering, het vraagstuk der verkorting van den arbeidsdag ter bestudeering aan den Hoogen Raad van Arbeid voor te leggen. Het resultaat van deze studie is het thans voor ons liggende interessante rapport. De voornaamste conclusie, waartoe dit Arnhem vertrek #.35 uur: Ede ver- 1 W. P. 10.49 uur. A'dam W. P. Vertrek 2235 uur; 23.55 uur, aankomst Arnhem Hoewel in de meteorologische annalen van Nederland perioden van mooi weer te vinden zouden zyn. die langer hebben geduurd dan de nu nog niet geëindigde, komt het toch in ons klimaat niet dlkwyis voor, dat het weer een paar weken zoo zonnig en droog blyft als het nu is geweest. De algemeene meteorologische omstandigheden in een groot gebied rondom moeten daartoe buitengewoon gunstig zyn. Dit is tot nu toe het geval geweest. Ongetwyfeld is dat alleen mogelyk geweest tengevolge van buitengewone en zeer stabiele weerstoestanden in de ons omringende werelddeelen en wy mo gen daarby aannemen, dat de neiging tot sta biel en mooi weer niet spoedig geheel zal op houden te bestaan, ook al kunnen min of meer locale storingen een kort durende weersver- slechterlng brengen. In het midden der week kwam in de lucht zx. eenlge werking, d.wx, de hemel bleef niet meer geheel helder, er begonnen zich wolken te vertoonen. Deze kunnen den indruk geves tigd hebben, dat storingen ophanden waren, die een einde zouden kunnen maken aan het zeer mooie weer. Inderdaad dreigde een kleine storing in het Westen, die echter gaandeweg uitstierf. Daar zich vanaf Donderdag een nieuw gebied van hoogen druk ten Westen van Ierland ontwikkelde, valt voor een uit het Westen ko mende storing niet te vreezen. Wel zal de ont wikkeling van dien hoogen druk samengaan met iets koeler weer, maar niet met regen, in het ongunstigste met toenemende hooge bewolking. Boven Frankryk bevindt zïciXêChter nog een vlakke depressie, die Donderdag nog iets in beteekenls was toegenomen. Het is echter niet waarschyniyk, dat deze veel invloed op het weer by ons zal krygen omdat zy in haar be weging Noordwaarts niet door de overheer- schende droge luchtstroomen ondersteund wordt. Het is dus wel zeer waarschyniyk, dat wy by den week-overgang nog zeer moot, doch wellicht iets koeler weer zullen hebben Geheel in het Zuiden en Zuid-Oosten van ons land is de kans op onweer Iets grooter. (Nadruk verboden). De Hollandsche tekst v waov V uv wa mvrasagg;, U)C - in den steen werd Ingemetseld, luidt als volgt: 1 Heenreis: De logger K.W. 4. welke zooals wy reeds meld den te wyk aan Zee tengevolge van den mist op het strand liep, is Donderdagmiddag door den motorlogger K.W. 3 vlot gebracht en in de Viascbershaven te Utnuiden gesleept. smaken twee jeugdige menschen van een wissen dood te hebben gered, waarvoor hem zeker een woord van welverdiende hulde toekomt. De beide knaapjes bleken wonder boven won der geen enkel letsel bekomen te hebben. de Nederlandsche Regeerlng ten aanzien duren kan. Dr. F. M. Wlbaut hoopt gister- rai het aanhangige vraagstuk geenerlel #vond in de Arbeiderspers van de Econo- taak zou zijn weggelegd. >rDe meerderheid mlsche Wereldconferentie tenminste, „dat mm den Raad meent echter, dat deze re- Z|J de werking van het kapitalisme in een relingen een bedrijfzgewije karakter zullen opzichten zal verbeteren.” Natuur- woeten dragen." 1(Jk 20(1 stelsel, waarmede de arbel- Er zit in deze stelling de inderdaad kern- dersbeweglng het moet stellen, zoolang zij gezonde gedachte, dat het principieel een zelv« de macht gevormd heeft, om dwaasheid is, te komen tot een uniforme het door een bcter u vervangen” op zich- regeling van den arbeidsdag. Het is op wenschelijker zijn. Maar het zou toch zichzelf beschouwd een anomalie, indien al -heeI veel zMn”. indien de Wereld-ellende nen alle bedryven over één kam scheert. Kln« verminderen door „by handhaving van Het is tenslotte het bezwaar, dat men de grondslagen van het kapitalisme aUerlei kan aanvoeren tegen ieder stuk sociale verbeteren.” wetgeving, voorzoover dit centraal wordt Inderdaad, er is iets aan het verschuiven, vastgesteld en uitgevoerd. Dit beteekent en de S.DAJ». schuift mee. Haar „diepe (eenszins, dat wij de heilzame gevolgen realiteitszin”’ trekt haar „conclusies van een Arbeidswet-Aalberse b.v. zouden willen ontkennen; zoolang het bedrijfsle ven zelf nog geen organen gevormd heeft, die dergeiyke regelingen met vrucht kun nen totstand brengen en uitvoeren, moet men zich wel met wetten als de arbeids wet behelpen. Nu we echter aan mogen nemen, dat tal van bedrijfstakken zeer zeker diegene, die rijp te achten zyn voor de instelling van een bedryfsraad zoo danig georganiseerd zyn, dat aan hen autonoom de regeling van eigen belangen kan worden overgelaten, 1» het goed ge zien van den Raad, dat hy een bedrtjfege- vüze regeling van den arbeidsduur aan beveelt. Een van de eerste elschen van de katholieke maatschappyieer is immers met dezen gedachtengang volkomen in overeenstemmingniet door een hooger orgaan laten verrichten, wat evengoed door een lager kan worden gedaan. De Raad wil zooveel mogelyk streven haar vrywillige regelingen in bepaalde be drijfstakken. De regeerlng moet hierby een ztimuleerende rol spelen. Een deel van den raad wilde zelfs veel verder gaan, en de Eogeiykheid openen, dat in bepaalde gevallen de Overheid een verkorting van den arbeldstyd dwingend oplegt, groote waarschyniyk wel de allergrootste moeiiykheid, verbonden ■•n een verkorting van den arbeidsdag, is •el gelegen in den invloed daarvan op de hoogte van het loon. Het is a priori duide lijk, dat verkorting met behoud van het oude loon de dood zou beteekenen voor alle bedryven, die met de internationale ooncurrentie hebben rekening te houden. Het behoeft dus niet te verwonderen, dat <le Hooge Raad op dezen kant der kwestie uitvoerig ingaat. De meerderheid van den ^ad is van meening, dat de Overheid er Betreffende het geval van brandstichting te Megen verneemt „Het Handelsblad" nog eeni- ge byzonderheden, waaraan'we ontleenen. dat de politie er tot nu toe niet in geslaagd is de daders op het spoor te komen. De veertienjarige Johanna van der Rydt, die tydens het uitbreken van den brand In de woning van den heer Benkers vertoefde, is zeer positief in haar verklaringen. Volgens haar hebben twee mannen den brand aangestoken Het geval is des te raad- vftsgeklampt. K. mocht dus het genoegen selachtiger, omdat diefstal naar alle waar- I - - schyniykheld niet de dryfveer tot het misdryf was Veeleer moet worden gedacht aan de om standigheden. waaronder de brand uitbrak; deze wyzen in de richting van wraak. Een merkwaardige omstandigheid is. dat de heer Benkers, die de bakkery beheerde, des avonds omstreeks zes uur uit Veghel is opge scheld met het verzoek om onmiddeliyk by zyn vader te komen, die daar ernstig ziek zou lig gen. De oude heer Benkers is sinds eenlgen tyd lydende, maar zyn toestand is ook thans niet verontrustend. De mogeiykheld is niet uit gesloten, dat het telefoongesprek door een an der is gevoerd met de bedoeling, de familie Benkers uit de woning te lokken. Zekerheid daaromtrent heeft de politie, die door afwezig heid van den burgemeester by het onderzoek ten zeerste belemmerd was, niet gekregen. De heer Benkers had voor zyn vertrek naar Veghel al het groote geld meegenomen. Slechts in de cassa. die onaangeroerd is gelaten, bevond zich eenlg klein geld, dat na den brand is terugge vonden. Alleen een busje van de K. R. O., waarin zich ook eenlg geld bevond, wordt ver mist. Dit is vermoedeyk door het vuur ver teerd. De brandstichting moet wel zeer zorgvuldig voorbereid zyn. daar het vuur zoowel in het achterhuis als in het voorhuis ongeloofeiyk snel om zich heen heeft gegrepen. Beide dee len van de woning waren door een brandgevel gescheiden. Waarschyniyk hebben de brandstichters groote hoeveelheden benzine door het geheele pand geworpen. Het gevolg was, dat de ver- tntensieve propaganda-campagne Voor het Fas cisme te gaan ondernemen in Utrecht en Gel derland. Tevens zou elke stem, die wy verwier ven, voor J. Baars verloren gaan. Geld werd toegezegd en gedeelteiyk vooruit aan v. Zyst cs. gegeven, maar plotseling u-tU de leiding der „Bezem'-fasclsten „de zaak stop” Wat gebeurde toen? Donderdagmiddag om half zes heeft Mgr. J. H. G. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht, op pontificale wyze de plechtige eerste-steen- legglng .verricht voor de kapel en het gebouw van het nieuwe klein-semlnarie te Apeldoorn. De eerste steen was een steen van de H. Deur. Voor deze plechtigheid bestond groote be- -- j waren ook de Vl- carls-Generaal van het Aartsbisdom. Th. Huur- deman. de secretaris J. d. Burg, Mgr. H. J. Koopmans, president van het klein-semlnarie, plebaan J. B. A. Batenburg. Pastoor B. F. Over maat, welke drie laatstgenoemden de bouw commissie vormen; eere-kanunnik R. J. A. Janssen, vrijwel -alle kanunniken en dekens uit het aartsbisdom; dr. J. de Jong, voorzitter van het groot-seminarieProost J. G. van Schalk, otfletaal F. v. d. Loo. De wethouders mr. J. A. H Coops en C. H. Weverink vertegenwoordlg-. den het gemeentebestuur van Apeldoorn. Wy laten hieronder de uren van vertrek en aankomst der extra-trelnen volgen. Extra-treln TilburgA'dam W. Heenreis: Tilburg vertrek 10.06 uur: den Bosch ---- P. 1137 uur, t 1931 uur; aankomst Tll- Extr,a-treln Arnhem-A'dr.m W. P. en terug. 1 Heenreis: ZZ. trek 9.51 uur; aankomst A'dam Terugreis: aankomst 1 0.11 uur. De heeren Haighton, Marseille en Hollander waren op een moment bevreesd, dat ik met fl- nancieelen steun van anderen myn propaganda campagne tóch zou doorzetten en dus moest ik uit den weg worden geruimd. Naar ik zeker weet (evenals dit den politioneelen autoriteiten bekend is), is teen door het bestuur van „De Bezem” aan een duister element, een door my geroyeerd lid van de „Bezemorganlsatie", op dracht gegeven, om my te ontvoeren en tot 26 April (den dag der stemming) ergens gevangen te houden, zoo noodig met behulp van anderen Doordat dit fraaie plan tydlg aan my werd uitgebracht, heb ik in samenwerking met de Amersfoortsche politie en de maréchaussée. de noodlge maatregelen kunnen nemen, ten einde myn persoon te beveiligen tegen de samenzwe ringen van myn zoogenaamde „geestverwan ten” en „kameraden”. Dr. Haighton heeft tot dusverre de waarheid van deae beschuldiging niet ontkend, nóch zyn plaatsvervanger P. Marseille, nóch de offlcleele propagandist J. Hollander. Het staat voor my dan ook vast, dat men my juist heeft ingelicht Over die opdracht om den heer van Zyst te ontvoeren, deelt J. Q. van Doorn in hetzelfde blad mede: Dat de „heeren” van „de Bezem" den heer van Eyst hebben willen ontvoeren is waar, want te mynen huize heeft de tegenwoor dige inlichtingsverstrekker, H. Blom. Schim- melpenningsKpat 80, zich uitgelaten over even tueels ontvoering op den 20en April 1.1„ waar voor hy ons vroeg, of wy tegen vergoeding dit baantje op wilden knappen. Ook vroeg hy ons om een vergadering te Nykerk, dewelke geleld werd door den heer v. Zyst. in de war te schop pen. door met rotte sinaasappelen te gooien en zoodra de vergadering afgeloopen was. de auto van den heer v. zyst op te wachten en hem dan nogmaals te bekogelen. Als klap op de vuurpijl heeft de heer Van Zyst nu een proclamatie de wereld Ingezonden, waarin hy de Bezemfaacisten Haighton ca. be schuldigt het fascisme te willen saboteeren en kapot maken en hen noemt „de door Moskou betaalde misdadigers van de Bezem". 0 De Dtetsche Bond heeft dezer dagen te Utrecht zyn gewone jaariyksche Algemeene Vergadering gehouden, onder leiding van prof. H. Burger, die in zyn openingswoord met droefheid gewag maakte van het plotseling ovetiyden van den eersten gezant der Unie van Zuld-Afrika by de Nederlandsche Regee- ring. Dan. J. de Villiers en er aan herinnerde, hoezeer diens benoeming als een Dtetsche over winning is gevoeld. Een groot gedeelte der vergadering werd in beslag genomen door de behandeling van een viertal voorstellen van een groep leden, in hoofdzaak beoogende de doelstelling, zooals deze is neergelegd in de Standregelen. meer in overeenstemming te brengen met de thans in den bond levende opvattingen, en de mogeiyk- heid te openen bepaalde personen, voor wie de huidige contributie te hoog is, als lid aan' te nemen. Al deze voorstellen werden, enkele gewyzlgd. aangenomen. Nadat een motie, waarin werd uitgesproken, dat het lidmaatschap van den bond onvereenig- baar is met dat der Jong-Nederlandsche Ge meenschap, met meerderheid van stemmen was verworpen, werd een groot aantal nieuwe le den benoemd. De aftredende bestuursleden, t. w. de heeren mr. A. Loosjes. dr. M. A. Loosjes, dr. M. Mln- naert, prof. dr. 8. R. Steinmetz en mr. A. J. M. van Wessem, werden herkozen. Voor de twee opengevallen plaatsen in het bestuur werden gekozen de heeren G. Kortman (Utrecht) en J. van der Veen (Amsterdam). «Men zou zich namelijk kunnen afvragen «een dergelijke Inbreuk op de persoonlijke ’tijheld van den individueelen arbeider n°8 vel geoorloofd is, nu het immers niet Wat om arbeidersbescherming in engeren doch uitsluitend om het tewerkstellen Wn werklooze arbeiders.” Men vroeg «ich af, wat de rechtsgrond het ingrijpen der overheid in dit ge- ’el zou zyn? Het is ons inziens als een ge- lukklge evolutie der geesten te beschouwen, de meerderheid van oordeel was, voor bezwaren van principieelen aard niet Jdt den weg te moeten gaan. Het algemeen beJëng toch is by een vermindering der •erkloosheid In zulk een belangryke mate betrokken, dat hierin een voldoende rechts- J^ond Belegen is. Zeer terecht werd boven ga herinnerd aan het feit, dat reeds) -1 over dergeiyke bezwaren was -«v n-vwawavxzssj zv nvzsuv VVVZVSUBVS. Dit moet c -- r*n een overbruggingssubsidie. Het rapport merkt op, dat indien de W*d tenslotte adviseert tot het treffen r*n een wetteUjken maatregel, welke het ■Wéggen van een verkorten arbeldstyd aan ^Paalde bedryfstakken zal mogelyk ma- ■*n, hy er zich van bewust is, dat dit voor rrten groote bezwaren zal meebrengen! Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Woensdag audiëntie verleenen. *oo mogelyk toe dient mede te werken, dat het loonverzchll by verkorting van den arbeidsdag gedeelteiyk wordt overbrugd. i geschieden door de toekenning De Staat moet over het afgeloopen jaar ruim 17 millioen by- lirtez betalen heengestapt, in welk verband men wees op het verbod van nachtarbeid van den alleen werkenden bakker en de winkelsluitings wet. We herinneren hier aan de bekende uitlating van mr. Van Schalk, den tegen- woordigen minister van Justitie, dat de grenzen van het publiek recht behooren te worden uitgezet ten koste van het private. Onze eindindruk van het rapport is, dat het vooral van groote algemeene beteeke nls is, en getuigt van een juist aanvoelen van de toekomstige rechtsontwikkeling. Wat het vraagstuk zelf aangaat, meenen we, dat een dergeiyke wet een „fair chance” behoort te worden gegeven. Zonder het ook maar eenigszins te beschouwen als een panacee tegen alle kwalen, meenen we ■- I geen middel onbe- eenig uit de hem trouw aanhangende vaders en moeders roepingen tot het H. Priesterschap. Dit maakte uitbreiding van het kleln-semina- rie noodig. Zoo zal thans een nieuw gebouw ver- ryzen. dat aan alle elschen ten volle kan be antwoorden. In deze voor ons moeliyke tyden is niet noo- deloos een beroep gedaan op kerkcollecten, noch op kassen van kerk- en schoolbesturen; wy uitzien naar vrywillige giften van priesters en volk, om onder Gods zegen met die mllddai z- held het werk te kunnen voltooien tot eer van God en van heel het aartsbisdom. Mgr. Jansen wees er op, dat by de steenlegging voor de kapel meer wydlng was gegeven. Geen wonder, want al wordt het Seminarie gebouw stoffeiyk veel grooter. de kapel over treft het geest^iyk verre in beteekenls. De kapel immers zal worden vooreerst het huls van God niet alleen omdat het door de kerkwydlng zal worden onttrokken aan het ge woon menscheiyk gebruik en geheel specifiek zal worden toegewyd aan den dienst van God, maar meer nog omdat God in dat Huis Hem toegewyd werkeiyk wezeniyk en persoonlyk komt inwonen onder de gedaante van brood in het H. Sacrament des Altaars, om zich te offe ren en zich te geven in llefde-offer en llefde- vereenlging door Heilig Misoffer en Heilige Offerspyze De kapel zal worden ten tweede voor de leeraren en studenten huis des gebeds. waar God wordt geloofd en gedankt en gesmeekt om vergiffenis en ook om nieuwe genadegaven. Maar daar is nog iets anders; de kapel wordt voor de studenten ook de leerschool tot vor ming van een sterken onderbouw van priester lijke deugd en tot Inwendig verkeer van God met zyn toekomstige* priester en van den toe- komstigen priester met zyn God, en zoo vindt het dageiyksch leven, doorleefd in bet semina riegebouw die les en studie, het eten en drin ken, de ontspanning en de rust, zyn Centrale in de kapel van het seminarie. Van de kapel uit wordt het dageiyksch seminarieleven vergeeste lijkt en blyft het vereenlgd met God. Om al deze voorkeur van de kapel boven het Seminariegebouw werd aan de steenlegging van de kapel zooveel meer wydlng gegeven. Hier blyft sinds gisterenavond tot de voltooiing het kruis geplant, het teeken der verlossing, en wy vroegen, dat de engel des verderfs verbannen biyve van deze plaats. Wy vroegen, dat hier Gods huls op aarde gebouwd moge worden, waarin zyn Naam wordt Ingeroepen. De kapel is gesteld onder de bescherming de Onbevlekt Ontvangen Moedermaagd. By de wydlng werd God gebeden nu reeds op deze plaats te komen, haar te zuiveren en te bewaren en de booze geesten te verdryven. Mgr Jansen dankte tenslotte alle medewer kenden. Het ligt in het voornemen, dit klein-semlnarie in September 1935 te betrekken. Tot slot metselde Mgr. Jansen nog een twee den steen in de kapel. i Na een bezoek aan het bouwwerk begaf Z. H. Exc zich naar de pastorie van de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Apeldoorn, waar ververschlngen werden gebruikt. In den loop van den avond keerde Mgr. Utrecht terug. van de oorkonde, die In het jaar OH. 1933, welk jaar wegens de eeuwherdenking van den dood van onzen God- deiyken Verlosser door den roemryk regeeren den Paus Plus XI tot Heilig Jaar was uitge roepen. terwyi Wilhelmina van Nassau in dit land regeerde in een tQd van nypend gebrek en groote werkloosheid is door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, tot meerderae eer van God en tot heil der ztelgn tot verheffing en nut der Kerk van Utrecht, deze steen op plechtige wyze gelegd op den achtsten Juni, in tegenwoordigheid van Hoogeerw. Heeren Kanunniken van Utrechtsche kapittel en de Zeereerw. Dekens van 't geheel Aartsbisdom, in tegenwoordigheid van de drie leden der commissie, met het alge meen toezicht op den bouw van deze kerk en van dit Seminarie belast, n.l. H. J. Koopmans. president van *het Klein-Semlnarie. J. B. A. Batenburg, Plebaan der Kathedraal en B F Overmaat. Pastoor te Maarn, voorts in tegen woordigheid van de Zeereerw. Heeren Provisoren van het Utrechtsche Seminarie en de Profes soren van de belde afdeellngen van dit Semi narie, alsmede van de Priesters, die aan de kerken en kapellen van deze stad verbonden waren. Architect van de kerk en van dit heele ge bouw was J., M. Hardeveld; aannemers waren de vier gebroeders Struyken; opzichters waren J. G. M. Peters en W. Gossellnk. Nadat de eerste-steenlegging pontiflcaliter was geschied, richtte Mgr. Jansen zich met een toespraak tot de genoodigden, belangstellenden, •priesters en leeken. P. en terug. vertrek 10.28, aankomst A’dam W. Terugreis: A'dam W. P.: Vertrek aankomst den Bosch: 21.06 uur’aar burg 21.45 uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13