ONS BLAD De Spaansche Kabinetscrisis Nazi-terreur tegen Gezellen democratie De Duitsche soc i ■t If» Het nieuws van heden Een 40-urenweek? r SLACHTOFFERS DER WET VOORTIJDIGE SLUITING CONGRES TE MÜNCHEN BRIEF DER DUITSCHE BISSCHOPPEN ERNSTIG SPLITSINGS- GEVAAR DE BAROMETER Slub Suid JOH. LAUWERS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS GEZELLEN IN DE BEIERSCHE HOOFDSTAD wesfc- Treinramp in Turkije Vermoedelyk 62 dooden o o Buitenlandsche consuls protesteeren i Hitler’» lijforgaan Algemeene dienstplicht De brand in New-Jersey Het politierapport Negen dooden, 182 gewonden Ongeloof elyke tooneelen Amerika’s ambassadeur te Berlijn VRIJW. ARBEIDSDIENST i 5. Igstl 7* s A cent V iNOKMAMMUIIIIIUili Alcala Zamora, de raadselachtige De werkgeversgroep acht het geen geschikt middel tegen de werkloosheid Duitschland houdt het midden De zetel blijft in Duitsch land De weggeloopen bonzen hebben het leiderschap verspeeld In Oostenrijk voor een jaar verboden Sommige deelnemers uit hun bed gelicht; gele hemden van het lyf getrokken MAANDAG 12 JUNI 1933 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Leverancier van ziekenfondsen .V.V.WWViMIP HZV//Z4 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20g, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Tn de Vereenigde Staten is naar Duitsch Voorbeeld 'ren vrijwillige arbeidsdienst opgericht. Vrijwilligers worden per vracht- ovto van Los Angeles naar Mac-Arthur vervoerd X[tnpngegroeM. 11 [e 2 c Rechten van Kerk en Staat Foto, genomen tjidens de rede van den Generaal- Praeses van het Internationaal Verband van St. Jo- sephsgesellenvereenigingen N00RD-H0LL ANDSCH DAGBLAD De verstaan kwam andere SF" 760 L <3 I I ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 217 Hoogste (tand Maandag 75» Vortge stand: Ud ellen 1 sa- rltatleve leven gelijk zou staan met een root van de koninklijke taak der Kerk en een aan val op haar meest Innerlijke leven. 9. Wil de nieuwe staat een christelijke zijn en de katholieke Kerk daarin vrijheid genieten, dan zal zij ook het recht moeten hebben, een katholieke pers te bezitten, wy bedoelen daar mee een pers, die mét de dageiyksche berichten den katholieken geest in de zielen barer lezers stort en de gebeurtenissen van het mensche- UJk leven en van het wereldgebeuren aan den maatstaf van het christendom toetst eA in oen spiegel der eeuwigheid beschouwt. Herderlijk sehrQven der Detieshii Btesehoppen. Hitler's Uiforgaan In Oostenrijk voor een jaar verboden. Wederinvoering van den algemeenen dienst plicht In Oostenrijk. Vermoedelijk 63 dooden by een treinramp In Tnrkjje. Spütsingsgevaar in de B.P. D. De setel blijft in Duitschland. Voetbal: H. F. C- en Excelsior weer in de eerste klasse. ALKMAAK PAYGLOP 3 heb ben er in toegestemd hun protest uit te stellen tot de laatste gedelegeerde München zal heb ben verlaten. Tijdens de godsdienstoefening In de Frauen- klrche is een der vooraanstaande gedelegeerden van het gezellencongres, prof. Zlnser, uit Of fenbach, aan een hartverlamming overleden. Men schrijft dit toe aan de opwinding, welke hij had ondergaan. NEW YORK. 10 Juni. (V. DJ De brand in de celluioldfabrlek te Nord-Arlongton (New Jer sey) heeft, naar tot nu toe kon worden vastge steld. 9 dooden geèlscht, terwijl 183 personen werden gewond, van welke vele ernstig. Wetsontwerp ingediend tot wijziging en aanvul ling der wet op de invordering van 's Rjjk* directe belastingen. KONST ANTTNOPEL, 10 Juni (Reuter) Ten gevolge van de overstroomlngen van den laat- sten tijd is de Taunus-express van Adana naar Angora nabij Esklshehr ontspoord, zoodat ver scheidene wagens uit de rails liepen. Er souden twaalf reizigers zijn gedood ter wijl er nog ongeveer vijftig worden vermist, van wie men vreest dat zij verdronken zijn. Verder meldt het Wolffbureau het waarschijn lijk van de Beiersche politie afkomstige be richt. l WEENEN, X0 Juni (W. BJ De bondsregee- ring heeft de verspreiding der te München ver schijnende „Völklsche Beobachter" (Zuld- Duitsche editie) voot een jaar verboden. De baritonsanger Jan Nelissen en de kunst schilder Etienne Bosch sljn Zaterdag la „Ma rls Stella” te Schevenlngen overleden.. Dr. Coltjn met sljn echtgenoot* te Londen ge arriveerd. BERLIJN, 11 Juni (V. D. Het Is in den afgeloopen nacht In verband met den Katho lieken Gezellendag In München tot Inciden ten gekomen. De voor Zondag vastgestelde laatste bijeenkomsten zijn afgezegd. Ook de tegen 10 uur vanochtend vastgestel de godsdienstoefening in de groote hal van het tentoonstellingspark is door kardinaal Faulha ber afgelast. De deelnemers zijn gesommeerd zoo spoedig mogelijk naar huls terug te keeren. Een internationale 40-urenweekt geversgroep te Genève er tegen. Het standpunt der Nederlandache regeering ten annalen van het Duiiacjie tnuisfermorateriua. Het conflict in de Overljselsche venen opgelost. De Cruquius behouden; een museum op polder- bemallngsgebied. De civiele actie tegen dr. van Rappard; eischer niet ontvankelijk verklaard. Duitsch jacht gestrand ten Noorden van Ame landtwee opvarenden verdronken. Bezuiniging op het leger in onse Oost. Pater T. Korndörffer S. J. te Semarang over leden. BERLIJN. 10 Juni. Hedenmorgen heeft de soc.-dem. Rfjksdagfractle In het'^yksdagge- bouw vergaderd. Daar de fractiebestuurders Wels en Breitscheid zich in het buitenland be vinden, had Loebe de leiding op zich genomen Het onderwerp van debat vormde vooral de door eenige soc.-dem. Instanties uitgewerkte plannen tot verplaatsing van dén zetel van het partijbestuur naar Praag. Besloten werd echter, dat de zetel van het partijbestuur In Duitschland zal zijn. Ook werd besloten stappen te doen bij de regeering, om vrijlating der zich in bescher- mingsarrest bevindende partygenooten te ver krijgen. BERLIN, 10 Juni. (W. B.) In de heden ge houden zitting van de Rljksdagfractie der sociaal-democraten deelde Loebe mede, dat de voorzitters Wels en Breitscheid, die In het buitenland waren» terug sljn. maar nog niet aan de zitting konden deelnemen. Onderhan- dellngen worden gevoerd, om den terugkeer van den ex-premier van Pruisen, dr. Otto Braun, mogelijk te maken. WASHINGTON, 10 Juni (Reuter) Roosevelt heeft den polltleken historicus William Dodd, benoemd tot ambassadeur te Berlijn. 3 WEENEN, 10 Juni. (W. BJ De vlce-kanse- lier dr. Winkler verklaarde kort geleden, dat de algemeene dienstplicht in Oostenrijk we derom zou worden ingevoerd. Het „Wiener Mlt- tagsblatt” verneemt, dat dit reeds in September aa. zal geschieden. Leden der buitenlandsche tegercommlssies zullen naar Weenén komen, om met de Bonds- regcering over den vorm van den dienstplicht te beraadslagen. GENEVE, 10 Juni Tijdens de ochtendzitting van heden van de Internationale Arbeidscon- ferentie hield men zich bezig met algemeene debatten over de invoering der 40-urige werk week in de industrie. De leider der werkgeversgroep verklaarde namens de geheele groep met uitzondering van Italië, dat de kwestie eener internationale re geling der 40-urige werkweek naar de mee- ning der werkgevers niet rijp voor behandeling is. Ook was de verkorting van den werktijd geen geschikt middel, om de werkloosheid te bestrijden. De Fransche arbeidersgedelegeerde tegen dit betoog op. De Duitsche vertegenwoordiger verklaarde onder bepaalde beperkingen aan onderhande- llngen over een werktijdverkorting te willen meewerken. De Duitsche delegatie kon echter nit Instemmen met een 40-urenwerkconventle. zoolang niet de resultaten der economische wereldconferentie in groote lijnen bekend wa ren. Spreker zag slechts in werkverschaffing een oplossing voor de economische en sociale ellende en niet in maatregelen, die slechts de voorhanden zijnde werkgelegenheid gelijkma tig wilden verdeelen. Voor een verruiming der werkgelegenheid was echter een economische opleving voorwaarde. De ernstige zorg mijner regeering, aldus de Duitsche gedelegeerde, om trent het lot der mlllioenen volksgenooten, wier handen tot niets doen gedwongen zijn, maakt het mij tot bjjzonderen plicht, slechts die maat regelen goed te keuren, welker uitvoering een werkelijk resultaat kan verzekeren. Maandag wordt opnieuw vergaderd. De Beiersche politie zag zich Zaterdag ge noodzaakt om „ter bescherming van de leden der Katholieke Oezellenvereeniglngen en ter handhaving van orde en veiligheid” een verbod af te kondigen tot het dragen van uniformen en vooral van het oranje-kleurlge lint door leden der Oezellenvereeniglngen. De voor Zondag vastgestelde betooglngen, waaronder de pontificale Hoogmis, zijn afge zegd, en de extra-trelnen die de deelnemers van bulten des Maandags naar hun woonste den zouden terug brengen zijn 24 uren ver vroegd, zoodat het grootste gedeelte der deel nemers In den nacht van Zondag op Maandag München weer zal hebben verlaten. De lei ding van den Katholieken Gezellendag heeft zich daardoor genoodzaakt gezien den Gezellen dag voor tijdig te sluiten. De Beiersche politie deelt nog mede, dat de Beiersche regeering de eerst verboden betoo- ging onder zekere voorwaarden, welker vervul ling door de leiding van den Gezellendag was toegezegd, ten slotte had toegelaten. Een groot aantal deelnemers vertoonde zich echter in een uniform aldus de polltie-mede- deeling, gelijkend op die der Bruinhemden en welke in klingen der nationaal-soclallstiaehe te- rt"8d.~De voking als misbruik van het bruine hemd werd beschouwd. Dientengevolge ontstonden in de stad ernstige onrust verstoringen. Om deze tegen te gaan, werd nogmaals gewe zen op het bestaande unlformverbod, temeer daar ook te vreezen stond, dat de opgewonden bevolking zich ook zou keeren tegen de talrijke katholieke geestelijken. Onder onjuiste mede- deellng van de verbodsgronden, bracht de lei ding van den Gezellendag (aldus nog steeds de mededeeling der Beiersche politie) den vice- kanseller Von Papen en den Belerschen minister graaf Quadt in de onaangename positie om onder deze moeilijke omstandigheden als offl- cieele vertegenwoordigers aan de vergadering deel te nemen. In den nacht van Zaterdag op Zondag moest de politie herhaaldelijk optreden wegens bot singen veroorzaakt door het feit, dat de Gezel len in hun uniformen zich bleven vertoonen. Deze botsingen hebben aangetoond, dat de Ge zellen niet die discipline bezaten, die men van hen verwachten mocht. Derhalve was de leiding van den Gezellendag genoodzaakt de betooglngen voortijdig te doen sluiten, en als een spontaan antaktord op het ongedisciplineerd optreden van een groot aan tal deelnemers aan den Gezellendag, hield de marsch door de stad, die voorbeeldig gedisci plineerd was. Het oorspronkelijk verbod van den Gezellen dag, zoo besluit de politle-mededeellng. blijk’ nu gerechtvaardigd geweest te zijn, en de ver antwoording voor de Incidenten valt terug op de leiding van den Gezellendag. len. Zij konden alleen een ernstige mishande ling ontgaan, doordat de kolonel op zijn Ijzeren kruis en andere medailles weea Een andere ge delegeerde. die aangevallen was. wist een politie-agent te overreden met hem naar het politiebureau te gaan. Daar eischte de con gressist, dat offlceel zou worden vastgelegd, wat hem overkomen was. De dienstdoende com missaris weigerde echter dit te doen, omdat hij door een nationaal-socialist bedreigd werd. Het gebouw, waar kardinaal von Faulhaber een pontificale Mis zou celebreeren, werd door een groot aantal natlonaal-soclalisten om- ~i kardinaal besloot daarop de gods dienstoefening af te gelasten en tevens werd het congres gesloten. Daar een verbod voor tiet dragen van unifor men was afgekondlgd. trachtten heden de con gressisten kleeren te leenen om veilig het sta tion te bereiken. Indien zij hun gele hemden droegen, liepen zij Immers gevaar gearresteerd te worden en een zware boete te moeten be talen. De Zwltsersche. Amerikaansche en buitenlandsche consuls zullen Dinsdag as. bij de Beiersche regeering protesteeren. Zjj e onderteekening van de wet op de rell- gieuse orden en congregaties door presi- 2-^ dent Zamora heeft niet enkel protesten gntlokt aan den H. Vader en het Spaansche episcopaat, maar ook aan groote groepen van het Spaansche volk zelve. Paus en Bisscb'-npen zijnmet klem opgekomen voor de goddelijke rechten der H. Kerk en hebben de nieuwe wet, welke niets anders is dan een laffe en, gezien het voortduren der aanslagen en terreurdaden der extremistische llnksche elementen, vergeef- sche poging om de vanuit Moskou geïnfec teerde communisten e” syndicalisten in het ge vlij te komen, het onultwischbaar brandmerk van een openbare misdaad opgedrukt. De Vereenlglng van Gezinshoofden heeft zich by deze protesten aangesloten en de regeering te gegeven, dat zy deze wet als „de meest openiyke schending van de rechten van gezin en kerk buiten Rusland en Mexico” be schouwt. Veel Indruk zal dit nrotest wel niet maken, want Rusland en Mexico zyn juist de staten, waarvan de pract ijken zoozeer in den smaak vallen van hen, te wier genoegdoening deze even domme als misdadige wet werd door gedreven. Hoe de republikeinsche heeren in Spanje het arme, onder de monarchie en de dictatuur zoogenaamd schandelyk verdrukte volk „dienen”, wordt voor ieder duldelyk, wan neer men bedenkt, dat meer dan een millioen schoolkinderen. 350.000 zieken, 18.000 zwakzin nigen en 15.000 melaatschen, die door instellin gen van rellgieuse orden werden verzorgd, door de nieuwe wet op niet volledig te herstellen wijae gedupeerd zyn. Voor deze onschuldige en weerlooze slachtoffers zyn de .zegeningen” van het anti-clericale republikeinsche bewind een vloek, evenals voor de zich zelfverloochenende kloosterlingen, wien de gelegenheid om den menschlievenden arbeid, waartoe zy door God geroepen werden, te verrichten werd ontnomen. Het kan niet an^"”s of deze daad van wille keur, welke door de uitsluitend nog zich self en niet meer de meerderheid des volks ver tegenwoordigende Cortes werd goedgekeurd en door den raadselachtig-katholieken president der Spaansche republiek Zamora na lang aar- selen werd onderschreven, zal zich tenslotte wreken op de regeering zelve. De Duitsche bisschoppen, vergaderd te Ful da, hebban een belangryk herderlijk schrijven gepubliceerd, waaraan wij voorloopig bet vol gende ontleenen: 1. ..Als wy onzen tijd met het verleden ver- geUJken, zoo biykt voor alles, dat het Duitsche volk nog meer dan totdusverre zich op zyn eigen wezen bezint om de waarden en krachten er van te accentueeren. Het zy verre van ons dit nationale ontwaken te ohdérschatten of zelfs te belemmeren, wy zien veeleer In volk en vaderland heeriyke natuuriyke goederen en in een goed-geordende vaderlandsliefde een door God geschonken, scheppende kracht, welke ook den Goddeiyken Heiland bezielde,... Ook de apostelen vergaten by alle tegenstellingen op religieus gebied, den band met hun stamvolk niet.... De liefde tot vaderland en volk heeft daarom ook in de christenheld, zelfs In de da gen der bloedigste vervolging, haar natuuriyk recht onverminderd gehandhaafd en tot den tegenwoordigen tyd als iets plichtmatigs ge golden en als heilig symbool gediend.... 3. Dit deel handelt over het gezag. De bis schoppen merken op, „dat juist In onze Hei lige Katholieke Kerk woord en zin van het gezag geheel byzonder tot volle gelding ko men. zy hebben daar tot die ongeschonden geslotenheid en zegevierende weerstandskracht geleid, welke zelfs door onze tegenstanders be wonderd warden. Het valt derhalve ons Ka tholieken in het geheel niet zwaar, de nieuwe sterke acoentueering van het gezag in het Duitsche staatsleven te waardeeren. en er ons met die bereidwiuigheld aan te onderwerpen, welke niet alleen een natuuriyke. maar even zeer een bovennatuuriyke deugd is, wyi wy in elk mensebelyk gezag een afstraling der Goddeiyke heerschappy en een deelneming aan het eeuwige gezag van God zien. 3. De bisschoppen betuigen hun instemming met het doel, waarmede het nieuwe staatsge zag noor de vrijheid van het Duitsche volk streeft. 4. „Zoowel het volksgezag als ook de recht vaardigheid, waarop t volkswelzyn is gegrond vest, vereischen den godsdienst als noodzake- lyk fundament. Tot onze groote vreugde heb ben de leidende mannen van den nieuwen staat «uitdrukkelijk verklaard, dat zy zich zelf en hun werk op den grondslag van bet chris tendom stellen. 5. ,jje Kerk nu kan haar heilbrengende krachten slechts dan ontplooien, als haar die vrijheid gewaarborgd wordt, welke zy op grond van haar wezen en haar zending noodig heeft en verdient, zy is naar haar oorsprong, midde len en doeleinden een volmaakte en daarom zelfstandige maatschappy. die haar rechtvaar diging niet van den staat, maar van God ont- vangt/* 6. „WH de Kerk echter haar grondwettig vastgelegde vrijheid weder genieten, dan moet haar onbeperktheid niet tot het kerkelyke leven alleen begrensd biyven. Dan moet zy het ge heele leven van den mensch, het pajjiculiere «1 het openbare, doordringen en met haar levens- kiemen bevruchten.” 7. In dit deel eischen de bisschoppen voor de Kerk het recht op. om ook de schoolvrije jeugd onder haar hoede op te nemen; daarom moeten de katholiek^ organisaties biyven voort bestaan, evenals de stands- en beroepsorgani saties. „Wy gelooven, dat de staat ook hier in zyn diepste eigen belang handelt als by al deze organisaties al» kostbare kerkelyke instellingen ten gunste van het algemeen welzyn beschouwt, zonder ze door schematische geiyicschakeling uit te hollen en te vernietigen.-' 8 Wat tenslotte de charitatieve vereenigln- gen "betreft, deze vormen de natuuriyke be lichaming van den christelyken geest, die in de weldadige liefde de afbeelding der Liefde Gods en in lederen arme Christus zelf ziet. Kerk en charitas zyn daarom zoo nauw sa- dai de belemmering van bet cba- Het ,.N. v. d. D.“ ontleent verder aan de „Daily Telegraph” het volgende: De incidenten begonnen Zaterdagavond tij dens de toespraak van von Papen, die door een aantal natlonaal-soclalisten werd onderbroken, waarop deze uit de zaal werden gezet. Laat in dan avond ondernamen de nazi’s toen een aan val op een katholiek tehuis in de Schommer- strasse. waar een groot aantal congressisten was ondergebracht. Nadat zy de electrische lichten op den gevel hadden stukgeslagen, drongen zij de slaapzalen binnen. De aldaar rustende jongens werden uit hun bedden ge haald. en zy. die tegenstand boden, werden ge slagen. Twee jongens werden zoo genadeloos gerasenld, dat zy met gebroken kaken naar een ziekenhuis overgebracht moesten worden. Vervolgens begonnen de nationaal-socla- listen. aldus meldt de correspondent van de ..Daily Telegraph” verder, een raid op een groot aantal restaurants. Den congressisten, van wie velen te herkennen waren aan hun gele hemden en zwarte broeken, werden de hemden en insclgnes van het Ujf gerukt. Vele gedelegeerden moesten zich met ont bloot boveniyf naar hun verblijfplaatsen begeven. Deze behandeling hebben honder den katholieken ondergaan. In verschillende deelen van de stad hadden straatgevechten plaats, waarby overal de na- tionaal-socialisten aanvallend optraden. De katholieken bewaarden een lofwaardige disci pline. Herhaaldelljk heeft de politie ingegrepen en verschelden arrestaties verricht. Zy weigerde echter op te geven hoeveeL Het „Europtscher Hof", een tehuis, waar vele leiders van het congres logeerden en waar zelfs voor een bestorming gevreesd werd, kreeg men op een telefonisch verzoek om beschemgnl een weigerend antwoord, met de motiveering. dat de politie niet van nut zou kunne ztfn. daar zy kans liep zelf door de natlonaal-soclalisten te zullen worden neergeslagen. Terwyi men in het „Europascher Hof’ alle mogeiyke moeite bleef doen om hulp te krij gen. werden in de naburige straten de gedele geerden lastig gevallen. O.a. werden dr. Brünn. een 71-jarige gepensionneerde kolenel. van den geneeskundigen dienst, en zyn soon, die pries ter is, door de nat ionaal-socialisten aangeval- MÜNCHEN, 11 Juni (W. BJ Zaterdag, de der de dag van den Katholieken Gezellendag, werd besloten met een machtige betooging en meer dan 10.000 leden en gasten stroomden naar het tentoonstellingsgebouw waar het woord gevoerd werd door den vice-kanselier Von Papen. Onder fanfares begon de optocht der Gezel len met vlaggen en banieren, waarna volgden onder stormachtige toejuichingen de vice- kanseller von Papen, de Beiersche minister van economische zaken, graaf van Quadt en den algemeenen voorzitter der katholieke gezellen- vereeniging, Hurth. Na de opvoering van een spel „God en Volk” nam vice-kanselier von Papen het woord, waar na besloten werd met een spel „Stand en staat” en het zingen van het .JJeutechland”- lled. kabinetscrisis, welke in Spanje is uit- 1 gebroken, moet dan ook mede veroorzaakt Jn door 1 aannemen en bekrachtigen van deze onvervreemdbare rechten verkrachtende wet. Officieel wordt echter als oorzaak van deze crisis opgegeven een conflict tusschen president Zamora en den minister-president met dicta toriale neigingen, Azana De premier wenschte een aantal nieuwe wets voorstellen aan bet Parlement voor te leggen en eenige wyzigingen aan te brengen in zyn kabinet. Zoo wilde hij o.a. den huldigen minis ter van financiën earner, die reeds geruimen tijd stek is, door een ander vervangen, en het ministerie van landbouw splitsen om de voor genomen landbouwhervormingen sneller te kun nen doorvoeren. President Zamora verklaarde echter in den kabinetsraad eerst de verschillen de partijleiders te willen raadplegen, alvorens op deze plannen nader in te gaan. Azana vatte dit op als een motie van wantrouwen in zyn nogal eigenmachtig beleid en bood het ontslag van bet geheele Kabinet aan, dat door Zamora werd aanvaard. Naar verluidt zou er niet alleen een ernstig meeningsverschil tusschen Azana en Zamora bestaan over de wet op de rellgieuse orden. Na het uitbreken der nationale revolutie zijn vele prominente rooden yilngs en veelal over bodig naar het buitenland gevlucht, hun party volkomen in den steek latend. Verschillende dezer hazenharten hebben in het veilige Praag hun moed teruggevonden en willen aldaar als partybestuur zetelen. Loebe bleef op zyn post en verzet zich met hand en tand tegen de moedigen van Praag. De ..Frankf. Zeit.” publi ceert een artikel, dat de Interne moeiiykheden der party bloot legt en geschreven is door een Intlemen vriend van Loebe. In dit artikel leest men dat Stampfer (hoofdredacteur van de verboden „Vorwirts”) een schandalig arti kel heeft geschreven over de houding der fractie op 17 Mei. tegen welk artikel Loebe openiyk moest protesteeren. De partijbestuurders, die naar het buitenland zyn gevlucht, hebben voor een deel het gevaar, waarin zy verkeerden, overschat en eenigen hunner zullen hun vertrek dan ook wel betreu ren. Geen hunner zal er aan twyfelen, zoo luidt het artikel, dat de reis in exil het einde van zijn politieke loopbaan beteekent, niet al leen omdat zyn partij (wel is waar met een onbekende toekomst) verder- bestaat, aoodat hij baar daadwerkelijk verliet, doch vooral omdat de arbeiders van hun leiders iets andere i hebben verwacht. 1 Wanneer echter deze bestuurders meenen. dat de arbeiders en functionarissen neiging hebben om zich van Praag uit door de heeren Wels. Stampfer, Vogel en vele anderen te laten voorschrijven, wat zy in Duitschland doen en denken zullen, dan vergissen zy zich. De .JTankfurter Zeitung” maakt er vooral haar buitenlandsche lezers op attent, omdat het blad meent, dat het zeer erg zou zyn. als het bui tenland zyn Informaties en zyn oordeel over Duitschland zou krygen van menschen, wier oordeel door hun persoonlek lot is beneveld. Deze bestuurders, zoo besluit het blad, moeten één ding niet vergeten: zy zyn in veiligheid maar hun partygenooten in Duitschland staan midden in den storm, en die loopen het ge-f vaar, dat hun moeizame arbeid door iedere on tactische er. verkeerde daad der emigranten wordt bemoeliykt, zoo niet onmogeiyk ge maakt. maar ook over de aanwezigheid van drie so cialistische ministers in Asana’s thans afgetre den kabinet. Dit laatste is echter in stryd met het feit, dat Zamora aan den socialistischen Kamerpresident Besteiro opdracht heeft gege ven om een nieuw Kabinet te vormen. Hoe kan Zamora een socialistischen Kabinetsformateur benoemen. Indien hy geen socialistische mi nisters wenscht? Dit zou even raadselachtig zyn als het wonderiyke feit, dat Zamora zyn handteekenlng heeft gezet onder een wet, die hy als Katholiek niet aanvaarden kon en aan vaarden mocht en waartegen hy ernstige l>e- zwaren heet te hebben. Als politicus en als zgn katholiek is en biyft de figuur van president Zamora een zonderlinge sphinx. Besteiro heeft de opdracht nog niet aangenomen. Integendeel, hy wilde haar van de hand wyzen. doch heeft haar op uitdrukkeiyk verlangen van president Zamora nog in beraad gehouden. Had Zamora een beroep gedaan dp een vertegenwoordiger der oppositie-partyen. welke biykens de jongste ge meenteraadsverkiezingen in Spanje aanzieniyk zyn versterkt, dan zouden zyn houding en be doelingen verklaarbaarder zijn geweest dan thans. De politiek in Spanje is echter zwarte kunst geworden, sinds de rooden er zoon overwegen den invloed hebben gekregen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Ttléfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar I Z Voor buiten Alkmaar f 2.85 geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1