het nieuwe dansbesluit Si De Gezellen naar München Nederlanders uit België gezet I Invordering directe belastingen SCHANDAAL OP LAND DAG TE MECHELEN Transpireerende Voeten, Handen en Oksels behandele men met Purol- poeder Dit Is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. EERSTE ONTWERP VAN MINISTER OUD Aan welke voorwaarden voldaan moet zijn MAANDAG 12 JUNI De nacht in den trein K.R.O.-VLOOT VAART UIT „Een machtig schouwspel” Dr. Colijn bezuinigt Op het leger in Ned.-lndië VISCHROOKERIJ VERBRAND Op het eiland Urk HET KASTEEL „WYCHEN” Jaarvergadering te Amsterdam Felle boschbrand De geheime zenders in Twente Aanvullende bepalingen Bespoediging van executie „DE NEDERLANDER” staan, dat alsdan: Algemeene vergadering te Haarlem Stemming tijdens de reis uit stekend en geestdriftig ALGEMEENE BOND VAN FORENSEN DE AANSLAG OP VENIZELOS HAARLEMSCH DIOCESAAN KRUISVERBOND Ingericht voor Gemeentehui* Venizelos verlaat het ziekenhuis te Athene, waar hij zijn zwaar gewonde echtgenoote bezocht Bespoediging van executie en voering van lijfsdwang „Vierkant bespottelijk” Uitstel van betaling Lijfsdwang Dr. Moller, Antoon Cooien en Prof. Geyl teruggeroepen naar de grens o 4 G Kath. fts- In verband met zün benoeming tot Minister deelt prof. J. R. Slotemaker de Bruine in „De Nederlander” mede, dat hü de hoofdredactie van bet blad neerlegt de V Alleen bü Apoth. en Drogisten BIJ de Tweede Kamer is iAgedlend een wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet van 29 Mei 1845 op de Invordering van s Rijks directe belastingen. Aan de Memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Behalve eenige op zich zelf staande wijzigin gen van de wet van 22 Mei 1845 bevat het ont werp bepalingen, betreffende: a. bespoediging van executie; b uitstel van betaling; c. lijfs- a. de termijnen van artikel 8 der wet niet worden afgewacht; b. ongeacht of al dan niet reeds een aanma ning is uitgereikt, onverwijld een dwangbevel wordt uitgevaardigd. De vraag, of van deze bevoegdheden *n recht matig gebruik wordt gemaakt, kan door den belanghebbende bij wijze van verzet tegen de in-. tenuitvoerlegging van het dwangbevel, voor den Ten Zuld-Oosten van Elspeet heeft Zaterdag een felle boschbrand gewoed in het boech, dat door Prins Hendrik als jachtterrein wordt ge- bruklt en in het Elspeter "bosch. De stichting „Het Geldersch Landschap” te Arnhem heeft aan den gemeenteraad van Wy- chen medegedeeld, dat het afziet van verdere onderhandelingen met de gemeente Inzake aankoop van het kasteel, na kennisname van het raadsbesluit van 8 Mei jX Het Interieur van het kasteel wordt thans ingericht voor gemeentehuis, terwijl de plech tige Ingebruikname zal plaats hebben op 1 Juli •X. Van nu af is het kasteel te bezichtigen. gewonen rechter worden gebracht en desnoods, in kort geding, aan den president van de recht bank worden voorgelegd. Door deze regeling wordt op eenvoudige wijze volkomen aansluiting bereikt aan de bepalin gen van het fiscale executierecht. Zü verdient daarom, naar de ondergeteekende meent, de voorkeur boven een wellicht meer voor de hand liggende aanvulling van de wet van 1845, waar bij den ontvanger uitdrukkelijk de bevoegdheid tot het doen leggen van conservatoir beslag zou worden toegekend. nen het rijk woont of gevestigd Is, zoodat voort aan, zoowel voor de verjaring van de schuld zelve, als voor de verjaring van den voorrang, tn dit opzicht dezelfde bepalingen zullen gel den. Een derde bezwaar dat zich heeft doen gevoe len in gevallen van uitstel is gelegen In de mo gelijkheid om zoodanig uitstel tusschentüds te doen eindigen, indien het eenmaal, zonder voorbehoud, voor een bepaalden tijd Is verleend. Ook dit bezwaar wordt opgeheven. dat uitstel loopende is. is mitsdien naar de meening van den minister zonder voorbehoud aanbevelenswaardlg. In het thans Ingediende wetsontwerp Is zij uitgebreid tot den tijd gedu rende welken de belastingschuldige! nie bin- nlngmeester werden vastgesteld. De aan de beurt van aftreden zijnde hoofdbestuursleden de heeren mr. H. Bool uit Hilversum, mr. P. B. H. van Groin Soeters uit Wassenaar en C. D. van Vliet uit Bussum werden bij acclamatie herkozen. Een motie van de afdeellng Nieuwer Amstel, om het hoofdbestuur uit te noodlgen pogingen in het werk te stellen, advies te verstrekken bü voorontwerpen, welke belangen der forensen betreffen, werd na een toelichting van den bondsvoorzitter ingetrokken. Een voorstel van de zelfde afdeellng. Inzake samenwerking tus schen gemeenten van verschillend gebied, werd naar het hoofdbestuur om advies gezonden. Na afloop der vergadering werd een bezoek gebracht aan de Groote of 8t. Bavokerk. BATAVIA, 10 Juni (Aneta). De „Java-Bode" verneemt in verband met den aandrang tot verdere bezuiniging bjj de Landmacht, waar voor Ned.-lndië verklaarde de verantwoorde lijkheid niet te kunnen dragen, dat de minister van Koloniën deze verantwoordelijkheid over nam. Als gevolg hiervan, aldus schrijft het blad, zal vermoedelijk nog eenige vermindering worden doorgevoerd bij de cavallerie en bij de bergartillerie, terwijl het aantal bataljons van vier compagnieën tot drie zullen worden inge krompen. Hierdoor wordt een bezuiniging ver kregen van ruim twee millioen. Het toestaan van op zich zelf filet ongemo tiveerde verzoeken om uitstel van betaling ont moet dikwijls bezwaar uit hoofde van de bepa ling van artikel 11 der wet, volgens welke de belasting drie jaar na de dagteekening van 1 aanslagbiljet verjaart. De minister acht het zoowel in het belang van het rijk als In dat van de belastingschul digen, dat een bepaling wordt opgenomen vol gens welke de verjaring wordt geschorst gedu rende den tijd dat uitstel loopende is. Bepaald een,beletsel voor het yerleenen van uitstel kan zijn gelegen in het laatste lid van artikel 12 der wet, volgens hetwelk het recht van voorrang verjaart twee jaar na de dagtee kening van het aanslagbiljet, zonder dat het mogelijk is dezen datum hoe dan ook, te ver lengen. Een aanvulling, volgens welke ook deze I De lijfsdwang is, als middel om nalatige be- lastingdebiteuren tot betaling van hun directe belasting te noodzaken, niet geheel onbekend. De wet van 19 Mei 1917 verleende de belasting administratie de bevoegdheid lijfsdwang toe te passen voor de invordering van oorlogswinst- belasting. Hoezeer die toepassing met alle behoedzaam heid plaats had, heeft zij de invordering moge lijk gemaakt van aanzienlijke bedragen die an ders voor ’s rijks schatkist verloren enzOuden zijn gegaan. Al bereiken in den tegenwoordlgen tijd de be lastingbedragen niet de hoogte van de vroege re aanslagen in de -oorlogswinstbelastlng, niet temin blijken zij belangrijk genoeg te zijn om te leiden tot practijken. die eveneens slechts door toepassing van lijfsdwang kunnen worden bestreden. En ook zonder dat bepaaldelijk van „practijken” kan worden gesproken, blijkt her- liaaldeiyk in zoo sterke mate’ van onwil tot vol doening van belastingschulden, dat ook uit dien ‘'hoofde toepassing van lijfsdwang alleszins ge rechtvaardigd is. Op grond hiervan is de minister van oordeel, dat het niet langer gerechtvaardigd is, den fis cus den lijfsdwang, als middel tot invordering van directe belastingen, te onthouden. Mits dien wordt in het ontwerp voorgesteld, artikel 14 der wet aan te vullen in dien zin, dat het recht van parate executie mede omvat het recht om lijfsdwang toe te passen. De voorgeschreven machtiging van den mi nister van financiën zal de kans p een licht vaardige toepassing van lijfsdwang en ongemo tiveerde hardheden voorkomen. Terzake van vermeende onrechtmatige toe passing van lijfsdwang staat den belangheb bende beroep op de rechterlijke macht Het s®! den vergunninghouders en verlof- houders wel niet mogelijk zijn geweest alle vereischte maatreegplen te treffen vóór 1 Juni 1933. Het Dansbesluit heeft daarmede wel eenigszlns rekening gehouden. Bepaald is na- melijk. dat op schriftelijk verzoek ontheffing van de gestelde voorwaarden kan worden ver leend door den Inspecteur der volksgezondheid, belast met de zaken rakende de drankbestrij ding. De inspecteur kan de ontheffing voor eenigen tijd (bijv, een paar maanden) verlee- nen. Bovendien kan de verzoeker tegen even- tueele weigering van de gevraagde ontheffing binnen 14 dagen in beroep komen bij den Minister. Vrijdagavond heeft een felle brand gewoed op het eiland Urk, die betrekkelijk nog goed Is af- geloopen. Waarschijnlijk doordat kinderen on voorzichtig met vuur hebben gespeeld, is brand ontstaan in de vischrookerü van de fa. Lichten- daal te Harlingen. De brand nam direct een grooten omvang aan en werd nog dreigender door de groote hoeveelheden carbid en benzine, die naast de rookerij waren opgeslagen. De brandweer pakte het vuur direct krachtig aan, waardoor bet mocht gelukken uitbreiding van den brand te voorkomen. Dit gevaar was dreigend voor een tegenover gelegen ijsfabriek. De bevolking van Urk hielp krachtig mee. Binnen een half uur was de brand gebluscht, doch van de vlschrookerij was niet veel meer over. gedragen pogingen in het werk te stellen om te komen tot afschaffing van het bier in retraitehuizen. Naar aanleiding van een voorstel van de zelfde afdeellng om rhumboonen en andere al coholhoudende genotmiddelen voor geheelont houders te verbieden, werd voorlezing gedaan van een verklaring van een deskundige uit deze afdeellng. waarin een uiteenzetting wordt ge gevende hoedanigheid der alcoholhouden de vochten waarmede deze bonbons zijn gevuld. Een verbod leek het H. B. wat te vergaande. Laat men de onthouding van het gebruik dier genotmiddelen propageeren. Een voorstel van de afdeellng 8t. Laurentlua (Rotterdam) om te bepalen dat tot leden van het hoofdbestuur alleen geheelonthouders kun nen worden benoemd werd door de afdeellng niet gehandhaafd. Daarna werd de vergadering gesloten. ons voegen. Daarop werden we, begeleid door dezelfde twee gendarmen, die ons hadden aan gehouden, gedrieën In een auto geladen en naar Antwerpen vervoerd, verder per trein naar Roo sendaal. Eerst daar namen de twee chaperons afscheid van ons. Merkwaardig Is nog. dat toen w*U gisteren in Mechelen kwamen, wjj daar aangenaam verrast werden door een bcjaardconcert van de aloude St. Romboud, gegeven door Jef Denijs, welk concert ons ter eere werd aangeboden, door het gemeentebestuur van Mechelen. Dit concert ving aan met het Wilhelmus en eindigde met de Vlaamsche Leeuw. Gisterenavond was o.a. ook prof. BorZis nog even op den Landdag. Misschien zijn de heeren, na deze verschijning een beetje schichtig gewor den. Prof. Geyl heeft nog kans gezien zijn rede aan een ander af te geven; misschien is door dezen maatregel zijn betoog toch nog tot zijn recht gekomen. Natuurlijk weet Ik hierover niets met zekerheid, omdat we met niemand meer contact konden krijgen. Ook komt het mij ty pisch voor, dat professor Burger, die als alge meen president fungeerde, niet is aangehouden Of ook hem het spreken belet Is, Ik weet het al evenmin. Naar mijn meening is deze uitzetting een ont zaglijk dwaze daad van den Veiligheidsdienst. We waren naar Mechelen gekomen, juist om meer contact tusschen de Intellectueelen der belde landen tot stand te brengen en de redevoe ringen. die gehouden zouden worden, waren geenszins tegen den Belgischen staat gericht. Prof. Geyl zou gesproken hebben over: „De anti-Nederlandsche bevooroordeeling bij som mige Belgische geschiedschrijvers” en Ik over het schrikwekkend staatsgevaarlijke onderwerp: „Het Sociale element In de Nederlandsche let terkunde”. Het is een merkwaardig gevoel, een staatsgevaarlijk wezen te zijn. Zoolets angstaan jagends had ik In mijzelven nimmer ontdekt. Ik moet er nog een beetje aan wennen. Maar u ziet er niet naar uit, dat het uw ge zondheid of uw goed humeur heeft geschaad. Niet in t minst, sprak hij met een hartelljken lach, ’t is alleen maar vierkant bespottelijk. Het Diocesaan Kruisverbond In het bisdom Haarlem heeft Zondagmiddag in het St. Elisa beth-patronaat te Amsterdam zijn 29ste jaar vergadering gehouden onder leiding van den heer H. B. v. d. Bande. Nadat de vergadering met den christelüken groet was geopend werd het Bondsslted gezon gen. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter dat de R. K. Drankbestrijding meer dan ooit te lijden heeft onder de onverschil ligheid van de buitenwacht, die nauwelijks Iets weet van de Idealen, welke de drankbestrijders bezielen. Een flinke kem getrouwen blijft ech ter bestaan. Van de mededeellngen, welke daarna van be stuurszijde werden gedaan vermelden wij, dat op 9 Juli te Heemstede een provinciale land dag zal worden gehouden en dat voorts de uit slag bekend gemaakt werd van den uitslag der enquête naar het aantal geheelonthouders en afschaffers, aangesloten bij de verschillende afdeelingen. Volgde het verslag van den penningmeester, dat sloot met een batig saldo van 270, met welke rekening de vergadering zich accoord ver klaarde. Aan de orde was dan het jaaroverzicht van den secretaris, waaraan wij ontleenen dat het aantal afdeelingen van 35 tot 28 daalde en waardoor 284 leden moesten worden afgeschre ven. Het totaal aantal leden bedroeg 939. waar van meer dan de helft als geheel-onthouder staat ingeschreven. De begrootlng voor het komende vereen! - gingsjaar werd vastgesteld zooals voorgesteld en wel op 1465 In ontvangsten en uitgaven. Met belangstelling werd kennis genomen van de werkzaamheden der provinciale propa- ganda-commissies. In de vacature Venneker werd tot hoofdbe- stuurslld gekozen de heer P. J. Snel uit Enk- huizen, na herstemming met den heer L. B. Jonkman uit Lisse. Aan het heengaande beMuurslld werd onder applaus der vergadering dank gebracht voor hetgeen hjj negen jaren achtereen heeft ver richt. Van de afdeellng Lisse was een schiiftelijke vraag ingekomen, betreffende de bepaling In de Zondagswet 1813 welke het sluiten der café’s op Zondagnamiddag dbder de godsdienstoefe ningen gebiedt -en de mogelijkheid om aan deze bepaling de hand" te doen houden. De secretaris antwoozdde, dat deze verouder de wet in de practijk niet meer gehandhaafd wórdt en dat „overtreder»” dier wet niet meer worden vervolgd. Gêwezen werd nog een» op het feit dat het nog steeds voorkomt dat In gebouwen van Ka tholieke vereenlgingen bier geschonken wordt aan kinderen onder 16 jaar. Het bestuur ver klaarde elke omschreven klacht ter zake te zullen onderzoeken. Voorts werd besproken de mogelijkheid van het maken van strengere verordeningen wat betreft den alcohol-verkoop tn dancings. Ter aansporing van de werkers van de R. K. Drankbestrijding wekte de geestelijke adviseur pastoor Th. W. Taman de afgevaardigden op de actie bovennatuurlijk te houden en steeds te blijven bedenken dat In zelfbeperking een bron van vreugde is gelegen. Besloten werd wederom een opstellen-wed- strijd uit te schrijven, waaraan alle leden van het Diocesaan Kruisverbond kunnen deelne men. Behalve over te voren opgegeven onder werpen zal ook over een vrij onderwerp mogen worden geschreven. Aangenomen werd een voorstel van het Kruisverbond H.H. Nlcolaas en Barbara Am sterdam. waarbij bet Hoofdbestuur wordt op- Onder voorzitterschap van jhr. O. C. A. van Lidth de Jeude te Baam Is Zaterdagmiddag te Haarlem de zevende algemeene vergadering gehouden van den Algemeenen Bond van Fo rensen. De voorzitter sprak eenige woorden van dank voor het werk, dat mr. J. B. van Houten uit Bloemendaal, die om gezondheidsredenen den voorzittershamer heeft moeten neerleggen, voor den bond verricht heeft. Besloten werd mr. Van Houten een telegram te zenden, waar in hem een spoedig en volledig herstel toege- wenscht wordt. Sprekende over het werk, dat de bond in het afgeloopen jaar verricht heeft, wees spr. in het bijzonder op hetgeen gedaan is voor de spoorwegbelangen welke weer In het middel punt der belangstelling stonden. De acties gin gen in de eerste plaats uit naar tariefsverla ging. De resultaten waren prachtig, want een algemeene verlaging werd ingevoerd. De ver laging der traject kaarten is niet doorgevoerd, zooals de bond die gewenscht had. De actie zal evenwel voortgezet worden. Ondank» de minder gunstige tijdsomstandig heden heeft de bond zich toch met kracht we ten te handhaven. Het ledental is stijgende en sedert Januari zijn 90 nieuwe leden ingeschre ven. Het aantal bedraagt thans 2000. Spreker deelde mede, dat de belangen van de leden bij de spoorwegen in de toekomst nog beter behartigd zullen worden, daar de mi nister van waterstaat heeft goedgevonden, dat een vertegenwoordiger in den spoorwegraad zal worden opgenomen. Tot lid is aangewezen Jhr. Van Lidth de Jeugde en tot diens plaatsver vanger de heer F. H. de Kock van Leeuwen uit Haarlem. Spreker vervolgde, dat er symptomen zijn, welke er op wijzen tot wederinvoer van de fo rensenbelangstelling. Daar moet tegen gestre den worden en spreker wekte de vergadering op mede te werken het aantal leden uit te breiden, opdat een eventueels actie meer zal helpen. Een gedachtenwisseling ontstond over het voorstel van de kascommissie, om drie vierde deel van de contributie aan het hoofdbestuur af te staan. Tegen dit voorstel verklaarden zich diverse afdeelingen, omdat zij een vierde deel der contributie te gering achtten, om de af- deellngskosten te bestrijden. Weliswaar is het hoofdbestuur bereid steun te verleenen, maar de zelfstandigheid van een afdeellng gaat daar door verloren. Met 68 tegen 60 stemmen verklaarde de ver gadering zich tegen dat voorstel en besloot een derde deel te behouden (evenals vorig jaar). De verslagen van den secretaris en den pen- Het Bondsbestuur van den Kath. Radio Bond in het Bisdom Haarlem deelt ons me de: Tegen den horizont begint zich reeds het machtig silhouet af te teekenen van de K. R. O.-vloot, die op 16 Juli uitvaart uit Leiden. Een machtig schouwspel zal het zijn als deze vreedzaam bewapende vloot in lange gevechts- llnle uitvaart naar de schemerende verten van de Brasemermeren. Een machtig zinnebeeld vol propagandistische kracht van de K. R. O.- beweging die strijden en vechten moet om de wereld te veroveren. Wjj kunnen ons niet voorstellen, dat ook maar één katholieke luisteraar deze geweldige tocht niet zou willen mee maken. WU rekenen er niet alleen op, dat de plaat- selijke besturen en corespondenten him luiste raars zullen oproepen, maar wij vertrouwen ook, dat de luisteraars zelf propaganda zullen maken. Hoe grooter de vloot hoe grootscher schouwspel. Men behoeft niet bang te zijn, dat de boo ten volgeladen worden, zoodat men als ge pakte haring op elkaar zit. Instructies zijn ge geven voor ruimte en vrijheid van beweging. As Dinsdagavond te ongeveer 9.20 namiddag zullen door de microfoon de noodige bijzonder heden worden bekend gemaakt. Wij hebben den Geestelijk Adviseur van den Bond, den Zeereerw. Pater H. de Greeve S.J., gevraagd en bereid gevonden om twee keer voor de mi crofoon onze tocht uiteen te zetten: en wel as. Dinsdag 13 Juni om 9.20 nm. en Dinsdag 27 Juni van 9 tot 9.10 n.m. Stemt dus alleen Dinsdagavond af op den K. R O. om 9.20. Zaterdag en Zondag was te Mechelen een landdag belegd door de Nederlandsche Unie, gepresideerd door professor dr. H. Burger uit Amsterdam, waar o.a. spreken zouden voor de historische sectie, professor GEYL, hoogleer- raar aan de Unlversiteit te Londen, welke spreker zou worden ingeleid door het Tweede Kamerlid dr. H. W. E. MOLLER en de letter kundige ANTOON COOLEN, voor de litteraire sectie. Men schrijft ons uit München: Tegen elf uur 's avonds. 7 Juni, vertrokken de extra-trelnen met congresgangers per nacht trein naar München. Op de perrons was een enorme drukte. Kolplngs-vlaggen legio, Kol- pings-costuums van nieuwste snit, de banier van het Generaal Presidium. De Keulensche Gezellen werden uitgeleide gedaan door hun vrienden en kennissen. De eerste trein uit Düs seldorf werd volgeladen, voor zoover er nog plaats was. Onze trein reed daarna voor. Het vertrek van den eersten trein gaf een eerste uitbarsting van werkelijk onverwacht enthou siasme. Het was om stlppellljntjes over je rug te voelen krulpen, toen het Kolpings-lied Werd Ingezet met een kracht van overtuiging, dat de groote stationshal er van daverde. Buiten op het plein was het te hooren. De gereserveerde wagen voor de groep uit Holland was feestelijk versierd, met groote letters: „HOLLAND”. Het kostte toch eenige moeite onze plaats te ver dedigen, want in minder dan geen tjjd waren de plaatsen bezet met Duitsche Gezellen. Onze Führer moest Hitlerlaansch optreden. Het ver trek van den tweeden trein was even geweldig als dat van de eerste. Dit was een klein voor proefje van wat het congres zelf ons aan geest drift zal gaan brengen. In Bonn en Andemach werd gestopt om nog meer deelnemers In te laten. De twee treinen uit het Rijnland voer den minstens 1500 Gezellen aan. dan komen er nog uit Berlijn, Posen, Hamburg etc. In Mainz ontmoetten we onze voorgangers: het was een verbroedering midden in den nacht. Menigeen deed een poging te gaan slapen. Het lukte slechts een enkeling, heel Rijnland kwam eens een kijkje nemen, hoe Hollanders er nu eigenlijk uitzagen. Tegen half vier werd het dag en dus tijd om uit den slaap op te staan. Amsterdam I ging al controleerend den trein door: Rotterdam was nog in zeer rustige rust; Den Haag maakte aanstalten te ontwaken, onze Führer wist van den prins geen kwaad, Lutjebroek werd juist met melkenstljd wakker. De rest van de wagens toonde aan, dat menschen in alle standen en houdingen en onder alle omstandigheden sla pen kunnen: we troffen ze aan, uitgestrekt in de gangen, In het bagagenet, met de schouders tegen elkaar enz. De haren werden gekamd met spuitwater, een mensch moet zich soms behelpen. In Würzburg namen we een paar minuten ontspanning op het perron, tegelijk begon een geweldige harmonie van Keulen het Gezellen lied in te zetten en een duizend stemmen zon gen, wat ze zingen konden, dat het dreunde. Na Anspach kwam zoowaar een groot gedeelte van de fanfare In de Hollandsche afdeellng het Wilhelmus blazen; de dirigent zat boven in het bagagenet. i Van de mlddag-plechtlgheden van den ope ningsdag hebben niet veel Hollanders iets mee gemaakt. De een na den ander verdween na aan komst in. zijn kamer voor een korte siësta. Ze sliepen echter zoo vast na den treinnacht, dat weinigen van de opening van het tentenkamp en van de banler-overdracht aan het Generaal Praesidlum Iets hebben meegemaakt. Sommigen moesten zich nog haasten om tijdig in de groo te Ausstellungshalle te zijn, waar om acht uur het congres zou worden geopend. Er was tegen dat uur zooveel volk op de been, dat men zich afvroeg of er een zaal zou zijn, waar ze allen kimden worden ondergebracht. De Ausstel lungshalle was echter zoo groot, dat de duizen den in de enorme ruimte verloren liepen. De zaal had een fascineerend décor. Duitsche vlag gen en Kolpingsvlaggen. het blauw-wlt van Beieren en het rood van Hitler met geweldige Hakenkruisen. Naar schatting hebben 15 tot 20 duizend menschen de opening meegemaakt Een cohort tamboers en pijpers gaven een openiugs- marsch: de kerels waren getraind. De zware trommelslag en de hooge fluittonen hadden Iets, waar men stil van werd. Een paar bazuin- stooten staven het sein voor het vlaggen-defilé. Dat was „der grosze Einzug” Zeker een kwar tier lang marcheerden de vaandrigs door de zaal naar net podium, een kwartier lang bleef men .Jioch” roepen en volhardde men in ap plaus. Tusschen de internationale vlaggen ver scheen ook de Hollandsche driekleur, bijna on opgemerkt, de Amerlkaansche strepen en ster ren kregen een extra ovatie. Dit défilé was een demonstratie van eenheid en wereldwijdheid, het was overweldigend. De stemming was er, toen Mgr. Hürth het: congres opende en de gasten begroette met een program-rede, waarvan de zinnen als kogels en granaten om je ooren vlogen. De naam van Hitler werd niet genoemd en toch was de rede vol van hem. „Wjj zijn geen politieke partij, maar een zelfstandige groep In t volk.’ Men capituleert niet, maar wil van harte gaarne mee werker, aan (jen opbouw en de vernieuwing van het Duitsche' volk. Wjj zijn onze Idealen onder het volk dragen en mannen zijn, die in den nood der tijden arbeiden aan een betere toekomst. Het volk kan op ons rekenen.” Dit was de korte Inhoud van de rede, die telkens onderbroken werd door,stormen applaus. Het was een Duitsche Gezellendag, het was overal te merken, dat de sprekers zich hadden Ingesteld op Duitsche toestanden, dat Hitler alom tegenwoordig was. Toch was er alleen maar een begroetlngs-telegram van den Rfjks- kanselier. Tusschen al het nationalisme was het een frissche afkoeling, toen de Hollandsche Centraal Praeses In het Hollandsch over Hol land vertelde. H(j scheen de eenlgste, die van Hitler s bestaan niets scheen af te weten. ZeNs Amerika en Engeland spraken Duitsch, maar Holland bleef Holland en de Duitscher» be grepen Hollandsch I We. hebben iets grootsch meegemaakt gister avond. Onder de tegenwoordige regeling moet, nadat het aanslagbiljet is uitgereikt, een geruime tijd verloopen voordat, bjj gebreke van vrijwillige betaling, tot executie kan worden overgegaan. Den kwaadwillige belastingschuldige wordt bü de bestaande regeling e enrulme mogelijk heid gelaten om rijn goederen aan de executie te onttrekken en daardoor de Invordering te verjaring wordt geschorst gedurende den tüd verüdelen. Ten einde in deze leemte te vooi zien, opent het ontwerp de mogelükheid om in bepaalde ,ge- verwachting, dat na de voor enkele maan- plaats gehad hebbende inbeslagneming van 'en geheim zendapparaat onder de gemeente “»neker en de veroordeeling van den Almelo- amateur-omroeper tot hechtenisstraf, de tehelme zenderü in Twente voorgoed tot het ^rieden zou gaan behooren, blükt zeer ijdel ge veest te zün. Zondagmorgen lieten er zich op korte golf (250 M.) en nog wel liefst in el- “ars onmlddellijke nabüheld, twee tegelük hoo- J®- De eerste, dien we mochten beluisteren, liet voorkomen of vanuit Bome uitgezonden *?r<l. De kwaliteit van muziek en spraak was •*r slechts. De tweede zond uit op ‘n iets kleinere dwari„ «oulengte en bleek bü nadere kennismaking zich Twentsche Amateur” te noemen. Hier was technische kwaliteit nog slechter dan bü den ®°rgaanden. De heeren hoeven er niet aan te ““ken met dergelüke slechte uitzendingen aan- ^•“k te kunnen maken op de dankbaarheid "n eventueel luisterend publiek. We willen roeven, dat de geheime zenderü groote be- heeft voor iemand, die transformatoren, “odensatoren, weerstanden, lampen en hoe het meer mag heeten, met den soldeerbout P o handige manier aan elkaar weet te prut- 1^Jnaar ter wille van 'n veilig verkeer in den kan deze vrübuiterü nu eenmaal getolereerd worden. Het Is onze stellige "®™“ging, dat de heeren zich met hun zend- ------ ‘««raten in de onmiddellüke omgeving van En- vallen de executie te bespoedigen, door toe te *®eds bevinden. De landdag was uitslui tend aan studie gewüd en droeg geen politiek karak ter. De Mechelsche politie en de Belgische Veilig heidsdienst oefenden een scherpe contróle uit, had den eenige uit Nederland ?ekomen persoonlükheden ondervraagd, hen tevens uitnoodigend, een verkla ring te onderteekenen, dat zü zich in geen en- dr. H. W. F. Moller kele politieke quaestle souden mengen. Van drie deelnemers achtte men de belofte niet voldoende en Zondagochtend, voor het begin van de vergadering, werden de heeren Antoon Coolen, letterkundige, dr. Moller, lid van de Tweede Kamer en prof. Geyl per auto over de Nederlandsche grens teruggebracht. Over deze aangelegenheid sprak „De Maan dagmorgen” Zondagavond met den letterkun dige Antoon Coolen, die zoo juist in Deume, alwaar hü sinds kort weder woonachtig is, was teruggekeerd. Hü gaf het volgende relaas. Hedenmorgen, toen prof. Geyl en ik, onder weg waren naar de vergadering, werd ik aan gesproken door een tweetal personen, die zich ontpopten als gendarmen in civiel en die mü vroegen, of ik Antoon Coolen was, en of ik genegen was, zonder tegenstand te bieden (stel je voor) een eindje met ze op te wan delen. Ik zei tegen prof. Geyl even op mü te wachten, maar de heeren antwoordden.... zeg hem maar vaarwel, want hü ziet u niet meer terug, u moet de grens over. Daarop maakte de professor zich bekend, met het resultaat, dat ook hem verzocht werd, mee te wandelen, want ook jegens hem was een bëvel tot uitgeleide afgegeven. Zoo trokken we in optocht naar het commissariaat van politie, alwaar we werden ontvangen door den hoofdcommissaris, die bü- na geen woord Vlaamsch bleek te kunnen spre ken. Maar zooveel begrepen we er uit. dat wü in Mechelen teveel waren, en voor staatsgevaarlüke lieden werden aangezien. Daar hoorden we ook voor het eerst, dat ook professor Moelèrr ge zocht werd, dat bleek dan het Kamerlid dr. Moller te zün. En het duurde dan ook niet lang of ook de derde aangehoudene, kwam zich bü Op 1 Juni IX is In werking getreden het ge- wüïigde artikel 56 der Drankwet, dat verbiedt in een voor het publiek toegankelüke localiteit, waarvoor een drankvergunnlng of drankverlof is verleend zonder toestemming van den bur gemeester gelegenheid tot dansen te geven. De Kroon bepaalt de voorwaarden waaron- der de burgemeester toestemming mag verlee- txn tot het geven van gelegenheid tot dansen. Bovendien kan de gemeenteraad bü gemeen telijke verordening nadere voorwaarden stellen. Bij Kon. Besluit van 27 April 1933 S 235 is vastgesteld het zgn. Dansbesluit, dat eveneens ep 1 Juni 1.1. in werking is getreden. Voor alle inrichtingen waarin gelegenheid wordt gegeven tot dansen, moet, indien men daarin ook na 1 Juni wil laten dansen, opnieuw toestemming bü den burgemeester worden aan gevraagd. De dansvergunning is noodlg voor alle voor bet publiek toegankelüke lokaliteiten, waar voor een vergunning of een verlof A (verkoop van zwakalcoholischen drank) is verleend, joomede voor de aanhoorigbeden van zoodanige lokaliteiten. t Voor de eigenlüke dancings geldt de elsch, dat de vloeroppervlakte tenminste 100 M2 moet bedragen, terwül de dansvloer niet grooter mag tjjn dan een vierde gedeelte van de totale vloeroppervlakte. Er mogen niet meer dans paren tegelük dansen, dan de vloer vierkante meters groot is, zoodat er voor de danslustigen meer ruimte zal zün. In dancings, openbare bals en bü besloten partüen mogen niet meer be- loekers aanwezig zün. dan het aantal beschik bare behoorlüke zitplaatsen bedraagt. Dus niet meer twee personen op één stoel enz. Bet dansen moet geleid worden door een daartoe door den burgemeester geschikt ge- *cht persoon. Dit behoeft niet bepaald een dansleeraar te zijn. De persoon (leider) kan zün de exploitant, de chef, ober of iemand «rw|fr« mits door den burgemeester geschikt geacht. Wanneer in de lokaliteit of in de aanhoo- righeld. waar gedanst wordt, een buffet aan wezig is. mogen aan de toonbank geen dran ken worden geschonken. In de danslokalen mogen dus geen bars meer gehouden worden. Dit kan büv. bü fancy-fairs (champagne-bars enz) wel degelijk tot moeilijkheden aanleiding geven. Het verbod is echter absoluut; dispen- satie kan niet gegeven worden. In dancings mogen geen personen beneden 18 jaar aanwezig zün, gedurende den tüd dat daarin gedanst wordt of gelegenheid tot dan sen wordt gegeven. Evenmin mogen aanwezig zün gemaskerde personen, alsmede personen van verdachte zeden of die zich ais zoodanig voordoen. Voor wat betreft openbare bals tn feest lokalen e.d. Ssala«in clubs, carnavals e.d. is bepaald, dat personen beneden 18 jaar gedu- z rende den danstüd in de localiteit alleen aan- wezig mogen zün onder gelelde van een voor ben verantwoordelük meerderjarig persoon; voor het dansen in de open lucht is voorge- •chreven, dat personen beneden 18 jaar slechts op den dansvloer mogen worden toegelaten, als zü de Inrichting bezoeken onder geleide. De geleide behoeft niet de vader, moeder of voogd te zün. Omtrent den verkoop van alcoholica bepaalt bet Dansbesluit, dat voor de bezoekers steeds alcoholvrüe dranken verkrügbaar moeten zün. Voorts bevat het een verbod om aan personen beneden 18 jaar alcoholhoudende dranken te verknopen of te verstrekken. Het verbod ztrekt zich dus uit niet alleen tot sterken drank maar ook tot zwak-alcpholischen drank (bier bijv.). Dit verbod geldt voor de openbare en besloten bals in feestgebouwen, voor de dans instituten, carnavals enz. en ook voor dansen in de open lucht. Op een H. B. S- of gymnaslumbal zal dus geen glas wün meer geschonken mogen wor den. Ten aanzien van diner en souper dansant is nog bepaald, dat gedurende den tüd dat ge- danst wordt of gelegenheid tot dansen wordt gegeven, in de danslokalen als bezoekers alleen mogen worden toegelaten zü, die aan de maal tijden deeelnemen. Bü niet-nakomlng van de gestelde voorwaar den zal de vergunning- of verlofhouder niet •trafbaar zün, maar de burgemeester zal de dansvergunnmg intrekken. Wordt er daarna toch gedanst, dan volgt een strafvervolging. De toepassing van het dansbesluit berust derhalve geheel bü den burgemeester. Ook wan- oeer aan alle voorwaarden is voldaan, is de burgemeester nog niet tot het geven van toe- •temmlng verplicht. Hü kan naar zün eigen toedvlnden de toestemming geven; hü kan haar altüd weer intrekken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5