ONS BLAD De waarheid omtrent München N Wat Amerika ontvangen heeft I I i Bi heden De conferentie te Londen Kube tegen het Centrum HetiÉeuws van DALADIER EN HITLER NOG GEEN 8 PCT. VAN HET VERSCHULDIGDE DE BAROMETER WAT EEN S.A.-MAN ONS VERTELDE TOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Scheerkwasten en iar N 161 Co. 149 LEI I VEREENIGDE katholieke pers n; 7 aar te Litwinof icon OP INSPECTIE Alle betalingen in zilver Scheerzeep Een interview met Dollfuss Negen dooden, honderd gewonden Roosevelt de vrye hand Polizeiregierungsrat aan het woord Hevige hagelstormen in Japan Dr. H. Colyn benoemd tot voor zitter der economische commissie Frankrijk motiveert zijn weige ring met een beroep op Lausanne Brüning was de gevaar lijkste tegenstander Zullen elkander waarschijnlijk te Keulen of Baden-Baden ontmoeten Grassmann en Leipart weer vrij DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Sacramentsprocessie Rome VRIJDAG 16 JUNI 1933 Nazi-terreur in Oosten rijk 437 agkn JIBE'S TM? BIJ De H. Vader zegent de honderd duizenden toeschouwers Belangrijk voorstel van Litwinof Bifksminister Goebbels hield dezer dagen thnectie over de Hitler-aanhangers in Koningsbergen „Duitschland mag zich nooit weer onderwerpen aan beslissingen van het Centrum”™ ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55 cr regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Fransche premier eerst naar Rome „Onze inspectie-taak bleek eerst verre van gemakkeiyk, want alle Katholieke autoriteiten en getuigen moeten wy op verzoek van ons lystje schrappen” SACRAMENTSDAG TE BERLIJN NOORD-HOLLANDSGB DAGBLAD I van D. vangelie en; half iten van van St Kobe tegen bet Centrum. igregaUa half Sneevliet heeft i’n booger beroep ingetrokken. tot Provinciaal der Redemptoristen (Van onzen bijzonderen correspondent) O echthoo- 7. en na lid van eenige ZON KRKS niet» Roosevelt ■X n; 7 uw at 3 uur r plecn- van Je- s avond» en over- i het H. Vermoedelijk is deze resolutie speciaal be doeld tegen de Engelsche boycot van Russische waren. Naar vernomen wordt, Is Rusland vol- LONDEN, 15 Juni. In een interview met den vertegenwoordiger van Reuter verklaarde DolJ- fuss, dat de Nazi’s op het oogenblik een terreur doorvoeren, om te doen gelooven, dat de regee- rlng den toestand niet meer meester Is. Hij be treurt het, dat de binnenlandsche maatregelen worden uitgebuit als vijandelijkheden tegen een buitenlandsche mogendheid. WEENEN, 15 Juni. (W. B.) De avondbladen schatten het aantal gearresteerde nationaal-so ciaiistische functionarissen op 1140. Om het transfermoratorium. Een accoord bijna bereikt. Dr. Col(jn benoemd tot voorzitter deX economi sche commissie van de Londensche conferentie. Hevige hagelstormen in Japan; negen dooden, honderd gewonden. ir In da de kerk ie mels- van Je- art vóór s Avonds sden van t, 10 uur en pro- ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG Nq. 221 Geheimzinnige ziekte In een Spaansch dorp. Reeds 39 slachtoffers. BERLIJN, 15 Juni (V.D.). De indertijd ge arresteerde leiders van den Algemeenen Duit- schen Vakvereenlgingsbond. Grassmann en Lei part zouden zich, naar van welingelichte zyde wordt medegedeeld, weer op vrije voeten oe- vinden. lyzen en voor de Groot vloot bouwprogram in Amerika aangekon- digd. Benoemd Pater A. Saut. plechtige i bidding. Denge- van het Lr plech- ithooren looi m nieuwe' iksteren. ament*, eikt om i 10 uur I ROME. 15 Juni (Reuter). Voor de tweede maal sinds 1870, na de onderteekening van het verdrag van Lateranen, heeft hedenavond op het 8t. Pietersplein dd groote" Sacraments processie plaats gehad. In eindeloos lange rijen bewoog zich de stoet tusschen honderdduizenden toeschouwers. Vergezeld van Zijn fiófstoet, geknield op den „TAlamo”. dragende in Zijn handen het A’Jer- heillgste werd Z. H. de Paus bet St. Pieters plein rondgedragen, waarna Hij vanaf het bor des voor de basiliek van St. Pieter den zegen gaf. Ontmoetingen Daladier-Mussollnl en Daladier- Hitler. uur ges. ter eer» ete. era. Van an 6 tot uur ge- Lof met Hart, ithooren. van het >mmunie half 11 B. De» >reek en Van de kleinere partygroepen in Duitschland hoort men nauwelijks nog iets. De communisti sche partij behoort tot het Verleden. De sociaal- democratie is roemloos naar de haaien gegaan en wanneer bij Internationale arbelders-con- gressen, gelijk in Genève, het roode canaille tegen Duitschland optreedt, moet het misda dige consortium van de Tweede Internationale niet gelooven. dat wij ook maar in het minst notitie nemen van deze domheden. De eeuw van het liberalisme was In Duitsch land de eeuw van de partijpolitieke belangrijk heden. Duitschland1 moet leven, daarom moeten de partijen sterven. Voor den voormaligen bur ger en voor den voormaligen klassestrtjier kan de leuze alleen nog luiden: Op naar Hitler en naar het nationaal-socialisme. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur nan.: 751 Vorige stand: 7M LONDEN, 15 Juni. De leider der Russische delegatie op de economische wereldconferentie, Litwinof, heeft heden aan den President der conferentie, MacDonald, een ontwerp-resolutle overhandigd, welke voorstelt, teneinde een zoo doeltreffend mogeljjke economischer! wapen stilstand te verzekeren, alle wetgevende en ad ministratieve maatregelen, die een economisch agressief of differentieel karakter dragen, zoo- als bijzondere belastingen, invoerrechten verboden, in te trekken. komen bereid, de twee gevangen Vlckers-em- ployé’s vrij te laten, voor het geval deze boycot wordt opgeheven. In den loop der middagzitting der conferen tie deelde de Belgische gedelegeerde Hymans mede, dat België instemt met de door Litwinof voorgestelde resolutie. De Turksche vertegenwoordiger Ruschdi Bey verklaarde, dat ook Turkije het voorstel van een economisch non-agressie-pact goedkeurt. LONDEN, 15 Juni (Reuter). Naar men ver neemt zijn de Amerikanen bereid den dollar te stabiliseeren tusschen 4.04 en 4.07 per pond ster ling. De Franschen hebben hierop voorgesteld, dat Cox voorzitter van de financieele commis sie zou worden. De Duitsche vertegenwoordiger Krogmann en de Argentijn Lebreton zijn benoemd tot vice- prèsldenten van de economische commissie. Mac Donald kondigde de sluiting van de al- gemeene besprekingen aan en wenschte zich geluk met deze conferentie, welke een van de meest practische is, welke hij ooit heeft ge presideerd. De president van de Oostenrljksche Nationale Bank Kienbock is benoemd tot vice-president van de financieele commissie, zoodat beide com missies th^ns twee vlce-voorzitterK_tellen. Ook het Centrum moet inzien, dat het op den duur als partij niet meer kan bestaan. De koude en berekenende Brüning was de gevaarljjkste tegenstander der nationaal-sociaiistische vrij heidsbeweging. Ook in het Centrum kraakt het. Het Centrum weet heel goed, dat de tijden van het parlementair geregeerde Duitschland eens en voor al voorbij zijn. In de parlementaire de mocratie kon het Centrum op den beruchten wip zitten. Het is onze strijdwil, dat dit ran geerstation der politiek definitief blijft opgehe ven. Duitschland mag zich nooit weer onder werpen aan beslissingen van het Centrum. GRAZ. 15 Juni. (W. B.) Van uit het post kantoor in Brtlck aan de Mur werd heden ochtend om twee uur een aanslag op de tele foonkabel naar Weenen en op een districtstele- foonkabel ontdekt. In de nabijheid van het plaatsje Schelngau aan de Semmerlng was een gat van een meter diep naar het in den grond liggende kabelkanaal gegraven. De districts- kabel was geheel beschadigd. Alle kabels naar Weenen waren onbruikbaar gemaakt. In den loop van den ochtend konden eenige kabels voorloopig worden hersteld. Sacramentsprocessie te Rome; de H. Vader ze gent de honderdduizenden toeschouwers. Amerika heeft gisteren nog geen 8 pct. van zijn schuldvorderingen ontvangen. Alle betalingen in zilver. n Jezus, WASHINGTON. 1« Juni (VB.) Het Ame- rikaansche Congres heeft zich tot het begin van het volgend jaar verdaagd, nadat het de laatste voorstellen, zooals President Roosevelt deze wenschte, had aangenomen. President Roosevelt is hiermede voor de eerst volgende zes maanden feitelijk dictator van het Amerikaans^he economische leven. van de S-A. heeft een groote vergissing begaan, een geweldigen blunder geslagen, en ’t is maar te hopen, dat ze hun straf krijgen; door derge lijke incidenten worden heel onze mooie R A en 8B. naar beneden gehaald.” Een dergeljjk geluid kregen wy ook elders te hooren: ze moesten zulken onverantwoorde- lyken heethoofden „den Kopf einschlageni’’ Neen, het is niet „de” S.A.. welke te Mün chen een rustig verloop van het Gezellen congres onmogelijk heeft gemaakt, het is een groep 1 n de 8. A.-beweging, welke, wie weet, nog wel eens heel gevaariyk kan worden voor het nationaal-socialisme zelf. LONDEN, 15 Juni. (Reuter). Dr. H. Coljjn is benoemd tot voorzitter van de economische commissie der Londensche conferentie. n van J De Amerikaansche gedelegeerde Cox is voorzitterschap der financieele commissie .gedrag! aanschi de Fzltnsche minister van Financiën Bonnet benoAid. Den burgemeester van Hamburg. Krogmann werd het vioe-presidentschap van de economische commissie der conferentie op gedragen. tokto, 15 Juni. (V. D.) Gisteravond hebben hevige hagelstormen gewoed boven de provin cies Hyogo. Sjiga en Goemma Negen personen zjjn om het leven gekomen, honderd gewond. Meer dan honderd huizen zjjn vernield, terwijl 1000 hulzen zijn beschadigd. De verwoesting had plaats ten gevolge van een cycloon, welke na den storm kwam opzetten. X BERLIJN, 15 Juni. (V. D.) In den Prulsl- schen Persdienst der N8DAP publiceert Kube een artikel onder het opschrift „Partijpolitieke gelijkschakeling”, waarin hij wijst op het veel vuldig ove gaan van afgevaardigden naar de N8DAP, waaruit hy de conclusie trekt, dat alle partijen in Duitschland langzamerhand moeten verdwynen. Kube schrijft o.m.: Wij wenschen in Dultschiand rust en vrede Daarvoor hebben wjj echter orde noodig. En er bestaat slechts één nationaal-sociaiistische orde, geen andere. Om deze redenen begroeten wy het toetreden van de afgevaardigden dr. Spahn, dr. Forsch- bach, dr. Stadler, Wilhelm Schmidt etc. Hoe spoediger de rechten van het oude partyenbe- staan uit Duitschland verdwynen, des te beter is het voor ons Duitsche vaderland. Op den duur is het een onmogeiyke toestand, dat er haast Hitler eenigerlel afzonderiyke wil van partypolitieken aard bestaat. De ellende der laatste 14 jaar was het gevolg van de partij politieke verscheurdheid van onze natie. Thans moet aan deze verscheurdheid tot de laatste consequentie een einde worden gemaakt. PARIJS, 15 Juni. Naar de „Telegraaf” ver neemt, wordt het thans als vaststaand be schouwd. dat de ontmoeting tusschen Daladier en Mussolini weldra te Rome zal plaats hebben en aan dit bezoek van den Franschen premier s aan Rome wordt met het oog op de”ontwlkke- - ling der Europeesche politiek groote beteekenis gehecht. In politieke kringen heeft men niet nagela ten op te merken, dat bet Havas dementi van het bericht omtrent de op handen zijnde ont moetingen Daladier—Mussolini eb Daladler Hitler, dat gisteren van Londen uit is verzon den, in werkeiykheld de juistheid van dit be richt bevestigt. Het eenige wat uit die offi cieuze mededeeüng blijkt is, dat van deze ont moetingen geen sprake zou kunnen zijn voor de ratificatie van het vtermogendhedenpact. Wat de ontmoeting met den rykskanselier be treft, lijdt het naar Fransche opvatingen ook geen twijfel, dat deze eerst eenigen tijd na Daladier’s reis naar Rome tegemoet is te zien. Ten aanzien van het bezoek van Daladier aan Mifssplini is het verklaarbaar, dat de Duce zelf daarvan eerst een nuttig effect verwacht, wan neer de Fransche Instemming met een Pact definitief is geworden door parlementaire rati ficatie. De „Matih” deelt nu mede, dat Daladier gisteren voor zyn vertrek uit Londen met den Italiaanschen onderstaatssecretaris van Buiten landsche Zaken, Suvlch, en in telefonisch over leg met den Franschen gezant te Rome, de Jou- venel, de kwestie besproken heeft of zjj reeds I zou plaats hebben voor of ter gelegenheid van de plechtige onderteekenlng van het [tact. Dit punt is nog niet beslist, maar de Itallaansche gezant te Parijs zou reeds vandaag of morgen Daladler bezoeken om hem de officieele uitnoo- i diglng van Mussolini om naar Italië te komen, te overhandigen. De ontmoeting met Hitler, die eerst op zeke ren afstand van die met Mussolini zou volgen, zal, zoo meent men hier, hetzij te Keulen, hetzij in een stad in Baden, men noemt speciaal Ba den-Baden. plaats hebben. Deze ontmoeting, i aldus wordt in bevoegde kringen verklaard, is overeenkomstig een langgekoesterde persoon- 1 lyke ambitie van Daladler om een verbetering 1 der Fransch-Dultsche betrekkingen tot stand te brengen. Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Verwachting: Zwakke tot ma- tigen wind, meeat uit Westeiyke richtin gen, half tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen of onweer, iets koeler, voor al in het Noorden. Hoogste stand: 764.1 te La Coruna. Laagste stand: 743.7 te Reykjavik. Zon op 4.39, onder 9.22, Licht op 9.52. 23 Juni Nieuwe Maan. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiim De processie op weg van het Franz-Josephplein naar Unter den Linden, waar voor de Universiteit een rustaltaar gebouwd was. In de voorste rij gaan Vice- Kanselier Von Papen en de Minister voor het Verkeerswezen Von Eltz-Rübenach. Daarachter de vroegere Minister van Justitie Schmidt (links) en de ministerieele directeur Klausener (rechts) T» er et de verschillende onofficleele inllch- l^yl tingen, welke wij al dan niet uitgelokt, X verkregen, hebben wy ons echter niet tevreden gesteldwy wendden ons tot de politie autoriteit, by welke het commando over de Schutzpolizei in de roerige dagen van het emi gres berustte en wy slaagden erin, een onder houd te verkrygen Nu moet gezegd worden, dat de Beiersche politieke politie in dit geval wel een byzonder eigen positie heeft Ingenomen en een heel eigen meening openbaar heeft gemaakt. Leest men de officieele verklaring van deze politie na den weinig gelukkigen afloop van het Gezellen-Congres dóór, dan zou men de overtuiging krygen. dat de S A. waariyk niets misdaan heeft en dat alle schuld voor de rel letjes ligt by de Congresleiding en by de ge zellen. De politieke politie heeft het congres van den beginne af willen verbieden, omdat de Kolping-vereeniglngen al Jaren lang een sterke anti-nationaal-socialistische tendens vertoon den en het dus by een massa-demonstratle wel eens zou kunnen komen tot onordeiykheden. Vele motieven bracht de politieke politie hier- by naar voren; wy gewaagden reeds van het „ongedisciplineerd” gedrag van deelnemers aan den Katholieken Jeugddag, van het Horst Wessellied, dat op vervalschten tekst gezongen zou zyn en van een onvriendelykheid aan bet adres van Adolf Hitler, die een der Koiping- leiders op zyn geweten zou hebben; verder voerde de politie aan de verontwaardiging, wel ke er „in weitesten katholischen Kreisen” zou heerschen over een „Miszwirtschaft” in het Leo-Haus, en voorts de moord op een SJL- man, welke gepleegd zou zyn door een katho liek lid van de JBayemwacht". De Beiersche politie heeft geiyk gekregen: het congres i s verstoord, maar het is allerminst goed te praten, dat het gebeurd is. en nog minder mogen de Nazi’s tegenover de Gezellen uitgespeeld worden als voorbeeldjes. Immers, en hier is de Münchener politie chef aan het woord: Het optreden der Nazi’s was eigeniyk (zuiver uit discipline? vragen wy Red.) een wraakneming: een reactie op de Hitler-bestryding van vroeger; de oranje- hemden moesten het speciaal ontgelden, omdat de Nazi’s van de vroegere regeeringen ook geen uniformhemd mochten dragen, cmdat men ook hun vroeger wel dit kleedingstuk van het lyt gerukt had; de vyandige stemming zat overal in de lucht; de congresleiding had moe ten voorkomen, dat de Kolplngjeugd in oranje hemden verscheen, niemand had er vermoeden van dat dit zou gebeuren. Voorts gaf de Regierungsrat enkele tegen spraken: het was niet waar, dat politiehulp voor Euro- Paischer Hof, het katholieke .Jloeplz” geweigerd werd, en nog minder kon het waar zyn, dat men als motief der weigering zou hebben opge geven: vrees voor de Nazi’s; overal, waar po litiehulp gevraagd werd, is deze gezonden. Het was niet waar, dat een politie-commls- saris geweigerd zou hebben, proces-verbaai op te maken van een molestatie, omdat hy door Nazi’s bedreigd werd; zooiets achtte de Regie rungsrat onbestaanbaar. Het was niet waar, dat het congres op een wenk der politie die anders den toestand niet meester zou kunnen biyven voortydig werd af gelast: de politie was zeer verbaasd, op Zondagmorgen te 9-25 uur per koerier een brief te ontvangen van de congresleiding, waarin mededeeling werd gedaan van de vervroegde sluiting van het congres. Omdat het congres zoo vroeg afgelast is. kon dq plechtige H. Mis niet gecelebreerd worden. niet omdat Nazi’s het gebouw omringden; er was juist een heele politiemacht uitgezonden om de plechtigheid rustig te doen verloopen. Het jammere is zoo sloot de politiechef het onderhoud dat het congres niet een half jaar later gehouden is; de congresleiding is natuuriyk volkomen te goeder trouw geweest, maar zy beeft zich vergist in de mentaliteit en in de stemming van een deel der bevolking; over een half jaar zou ook dit deel der bevolking de katholieken en hun organisaties met andere oogen bekeken hebben. DAAr zit misschien wel wat in. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR 7»l«foon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. p«r kwartaal voor Alkmaar f l— Voor buiten Alkmaar 12 85 /Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger - Dagblad uitgegeven door de Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem T y et is een ietwat zonderling geval met de I—I jongste Incidenten te München: over het A A algemeen weet de Münchener maar wei nig van de zaak af; er is zoo heet het KO’n beetje gevochten tusschen Nazi's en Kolpinggezellen, en dat kwam, doordat de ge- sellen hemden droegen van ’n bepaalde kleur en schrik niet, lezqr! omdat er een poli tieke bedoeling zat achter het Gezellencongres. Men kan het den gemoedelyken Münchener niet kwalyk nemen, dat hy zoo slecht georiën teerd is in de toch werkeiyk niet-onbeduldende voorvallen, welke zich in zyn eigen stad, in zyn eigen buurt afspeelden: in de Duitsche kranten heeft, voor zoover wy konden nagaan, van het geheele geval niets anders gestaan dan wat de Beiersche politieke politie in haar officieele mededeeling (op een belangrijk onderdeel intusschen al gedes avoueerd door vlce-kanselier Von Papen) beeft willen bekend maken, en het ons allen be kende relaas van de „Daily Telegraph* was hier tot autoriteiten als Dr. Schwink, directeur van het Beiersche Verkehrsverband. en den Polizei-Regierungsrat Dr. Peck nog niet door gedrongen, ja zelfs verkeers-minlster Esser moest er kennis van nemen uit het verfom faaide exemplaar van de „Daily Telegraph”, dat wy by ons hadden. Onze inspectie-taak bleek ons in den beginne verre van gemakkeiyk; alle katholieke autori teiten en getuigen toch hebben wy op verzoek van ons interview-boekje moeten schrappen. Om reden, welke wy in deze autoriteiten en getuigen moeten respecteeren; zy stellen er prijs op om, ondanks de minder aangename gebeurtenissen, in het algemeen belang een wederzyds goede verstandhouding te bewaren tusschen de nieuwe regeerders en de katholie ken en zy willen alles vermyden, wat de over heid in een of andere minder gewenschte positie sou kunnen brengen. Toch wisten wy nadat wy nog niet veel uren in München vertoefden precies wat er gebeurd was. Van de meest on verdachte zyde: t was op 'n gemoedelyk stemmend avonduur, dat wy in een restaurant onzerzyds niet heel en al zonder opzet aan t praten raakten met "n paar S.S.-mannen, keurige kerels van voor name ontwikkeling, idealisten, die zich ondanks hun betere afkomst, in armoede door het leven slaan met ipisschien om de zes weken een vol- Jedigen maaltyd. Niet wetend, wie wy waren, praatten de jonge mannen ronduit, óók over de Kolpings-inciden- ten: ja, zy hadden de straatgevechten, de mis handelingen, enz. van naby gezien en meege maakt, zy hadden dienst en graag waren zy tusschenbeide gekomen, want „was wahr 1st musz gesagt werden” zei de een in volle over tuiging het recht was volkomen aan de zyde der Kolpinggezellen, die zich over ’t algemeen, zelfs ondanks de weinig gastvrije bejegening, ■eer correct en gedisciplineerd gedroegen, op *n enkele uitzondering na. want het kwam ook wel eens voor, dat een of andere gezel wei gerde om door te loopen. als dit commando gegeven was; maar over *t algemeen ,lch habe mich geschamtl” zei de ander; „een deel WASHINGTON, 16 Juni De Vereenigde Staten ontvingen gisteren als oorlogsschuldbe- talingen 11.303.948 dollar of minder dan 8% van het totaal bedrag, dat dertien landen aan Amerika schuldig waren. Van alle Europeesche mogendheden, die zes tien jaar geleden in Amerika leeningen sloten ter financiering van den wereldoorlog, heeft alleen Finland Donderdag volledig aan zijn verplichtingen voldaan. Finland betaalde 148.592 dollars aan Amerika, zonder eenig verzoek om herziening. Frankryk en Polen, de geallieerden, die de beste relaties met Amerika hebben, zyn even als in December in verzuim gebleven, toen zy eveneens verklaarden niet in staat te zyn te betalen. Eveneens bleven in gebreke Estland. Honga rije, Lltauen, België en Joego-Slavië. Vier naties betaalden gedeeltelyk. Hiermede erkenden zy de wettigheid van hun schulden, doch deden een beroep op den slechten economischen toe stand om te ontkomen aan volledige betalingen. Groot-Brittannië staat vooraan met de beta ling van tien millioen dollar in züver. Italië dat 13545.438 dollar moest betalen, voldeed slechts één mihoen dollar. Tsjecho-Slowaklje betaalde ongeveer 150.000 dollar van de ander half millioen, die dit land moest storten en Letland deelde mede dat het van de ver. schuldigde 118.961 dollar slechts 5948 dollar zou betalen. Intusschen heeft ook Roemenië tot een gedeelterijke betaling besloten. Volgens de New York Times zyn alle betalingen in zilver ge daan. het op- fvrot vice-president werd de Itali- geoelegeerde Jung en tot rapporteur sche minister van Den Te Bombay ligt 20 milioen ons zilver gereed ter betaling van de Britsche oorlogsschuld aan Amenka. Engeland wordt echter aansprakeiyk gesteld voor de aflevering van het zilver aan de Ver. Staten. Het federale keuringsbureau te New York heeft 2 millioen ons zilver van Italië ontvangen als aflossing van de oorlogsschulden. Havas publiceert de nota der Fransche re- geering, welke gisteren te Washington is over handigd en waarin o.a. wordt gezegd: De Fran sche regeering had gehoopt, dat vóór 15 Juni overeenkomstig de door de Kamer op 13 December 1932 aangenomen motie ’n over eenkomst tot regeling van de oorlogsschulden zou zyn tot stand gekomen. Niettemin is de Fransche regeering van mee ning. dat zulk ean overeenkomst nog tot stand zal komen, in het belang van het economisch herstel der wereld, teneinde de resultaten, wel ke grootendeels te danken zyn aan de opoffe ringen van Frankrijk nopens zyn eigen schuld- eischen, te handhaven en te ontwikkelen. Dientengevolge stelt de regeering de betaling van den ternrijn van 15 Juni uit, zonder de vry aangegane verplichtingen te breken en onder verzekering van haar bereidwilligheid om krachtig mede te werken by het zoeken naar een bevredigende oplossing. Wegens de slechte betaling der schuldenter- mynen van December en Juni is het Ameri kaansche begrootlngstekorl met ongeveer 132 millioen dollar toegenomen. Er was gerekend op een betaling van byna 270 millioen dollar. Byna algemeen is men van oordeel, dat door het niet voldoen aan hun verplichtingen door een groot aantal landen felteljjk een einde is gekomen aan de getroffen regelingen inzake de oorlogsschulden. verwacht wordt, dat by de as. onderhandelingen ongetwyfeld vele der oor logsschulden zullen worden geschrapt. At litilf/i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11