landlooperij Bedelarij en het EERZAME HANDWERK Invoer van rogge Rijksmiddelen WATER TEGEN TE DOEN? leekepreeken ZATERDAG 17 JUNI TREIN VERNIELT EEN AUTO Landbouwcrisiswet Centrale Commissie Op een dam geloopen TWEEDE KAMER-VACATURES de Werk voor 400 man Audiëntie DE DEVIEZEN SMOKKELARIJ GEKNOEI MET LEENINGEN De daders op vrye voeten gesteld Bankier in booger beroep Particuliere zorg De criminaliteit STAKING VERLOOPEN Verbetering Landarbeider* geven het op HET CRISIS-BOTERMERK MINDER WERKLOOZEN Raadgeving der sollicitanten Het stelsel der wet Tegen praktijken der bakkers Voodracht van prof. Pompe op de sociale ontwikkelingtweek te Utrecht Mr. van Manen al* directeur herkozen Een nieuwe industrie in Doetinchem Indien niet wordt gecontingen- teerd, zal de werking van de Tarwewet aanzienlijk worden bemoeilijkt Byna twee millioen minder dan het vorig jaar HET DUITSCHE TRANSFER- Moratorium NED. CENTRAAL SPOORWEG MAATSCHAPPIJ De grieven der vliegers Uitvoerig bezwaarschrift aan Commissie van Advies overhandigd ge Biet met één oog- De lading overboord geworpen Obligatiehouders in nood ..de, mr. der Dr. Colijn uit den Zuiderzeeraad Goedkoope treinen 1 Prof. Pompe 1*4.353 en 135.613. tie. Op den overweg aan de Burg. Reigerstr aat te Utrecht werd een luxe-auto. die door de gesloten afsluitboomen reed, doojr den nachttrein uit Amsterdam gegrepen en geheel vernield. De bestuurder wist tijdig uit den auto te springen Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende «eek Maandag en Donderdag géén audiëntie verleenen. het dr. By K. B is aan Zijne Exc. Dr. H. Colijn. Mi nister van Staat, Minister van Koloniën, op iUn verzoek eeivol ontslag verleend als lid en voor zitter van den Zuiderzeeraad met dankbetuiging voor de in deze hoedanigheid bewezen diensten. In de op 16 Juni 1933 te Utrecht gehouden gewone algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Nederl. Centraal Spoorweg Maat- schappy, gevestigd te Utrecht, is de balans en de winst- en verliesrekening over 1932 vastge steld. het dividend bepaald op f 2.25 per uit gegeven aandeel en de heer mr. H. van Manen, die als directeur wegens het verslryken van den tyd. waarvoor hy gekozen was, moest aftreren. als zoodanig herkozen. Zoowel de officier van justitie by de Haag- sche rechtbank, als de bankier Is. L." zyn by het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep gekomen van het vonnis der rechtbank, waa.by genoemde bankier Is veroordeeld tot 1H Jaar gevangenisstraf wegens verduistering. gepleegd in verband met Dultsche kerkelijke leerlingen. De inkomsten ten bate van het .Xeenlng- fonds" beliepen In Mei 6.203.876. De Crisis Zuivel Centrale deelt mede, dat voor de week van 18 tot en met 2* Juni de Prijs van het crisls-botermerk op 1.en die van de vervoervergunnlng van bultenlandsche boter op 1.10 per K.G. Is vastgesteld. te en ia e ia ja. liefde en belangstelling voor het werk. Vandaar de algemeene klacht onder werkgevers- tiendui zenden werkloozen en toch gebrek aan be kwame vaklieden! Ook deze kant van het pro bleem van den arbeid is in dezen tyd de moeite van het bestudeeren waard! HÓMÖ' SAPIENS De inkomsten ten bate van het „Gemeente fonds” bedroegen In Mei 10.638.133. De inkomsten van het „Wegenfonds” waren in Mei ƒ2.064.343. Biykens een mededeeling va nhet Ministerie van Binnenlandsche Zaken is het aantal ge heel en gedeelteiyk werkloozen op 27 Mel JJ. gedaald tot respectievelyk 289.618 en 19.819. Op 28 Januari 1933 waren deze cyfers 403.637 en 24 338, op 25 Februari 383 970 en 23.390, op 25 Maart 347352 en 21.620 en op 29 April 311549 en 19.841. In de werkverschaffingen waren op deze data aanwezig 47.657. 53.746, 5ê.657. 53.434 »n 50.123 op 27 Mei. Gesteund volgens een steun- regeling werden resp. 139.795. 165945, 156.479. te worden gemaakt van d» "wekeHJksche audlën- In het Staatsblad is afgekondigd een K. B.. waarby met ingang van het tydstlp, waarop art. 25 der landbouwciislswet 1933 In werking treedt, wordt Ingesteld de In dat art. bedoelde Centrale Commissie. In deze Centrale Commis sie moeten naast degenen, die ambtshalve lid zyn, zitting hebben een vertegenwoordiger van den met de zaken van den landbouw belasten Minister, een vertegenwoordiger van den Mi nister van Financiën, een vertegenwoordiger van elk der drie centrale landbouw-organisaties. een vertegenwoordiger uit de kringen van den handel, en een vertegenwoordiger uit de kringen van den middenstand. Uit de leden der Centrale Commissie worden door den met de zaken van den landbouw be lasten Minister een voorzitter en onder-voor zitter aangewezen. De Cent’ale Commissie is bevoegd zich met alle openbare besturen, colleges, autoriteiten of andere personen rechtstreeks in verbinding te stellen. Zy. alsmede haar voorzitter en de door haar ingestelde sub-commissies zyn bevoegd ambte naren. deskundigen of andere personen, op wier voorlichting prijs wordt gesteld, tot het geven daarvan uit te noodlgen. De Commissie brengt maandeiyks aan den met de zaken van den landbouw belasten Mi nister een beknopt verslag uit omtrent de hoofdzaken barer verrichtingen en den stand barer werkzaamheden in de afgeloopen maand. De landarbeldersstaklng. die in een aantal dorpen van Westeiyk Zeeuwsch-Vlaanderen door den modernen landarbeldersbond werd ge- proclameero. mag als verloopen worden be schouwd. Het meerendeel der stakers heeft de actie opgegeven. Nog slechts enkele arbeiders zyn In staking, zoodat practisch het conflict be ëindigd is. Art 432 van ons Wetboek van Strafrecht stelt strafbaar met hechtenis van t. h. 12 dagen Donderdag zyn alle Nederlanders, die de laat ste dagen aan de grens wegens smokkelarij waren aangehouden en In de gevangenis te Aken waren Ingesloten, na bet storten van een flinke cautie voorloopig op vrije voeten gesteld. Hun zaken zaken zullen pog door bet Lan- desamtgericht te Aken worden berecht. De datum van de rechtszitting Is nog niet bekend. De cauties die de Nederlanders moesten stor ten, werden berekend naar de hoeveelheid ge smokkelde marken. - De gemeenteraad van Doetinchem besloot zyn medewerking te verleenen aan de tot sta nd- koming van een nieuwe industrie aldaar, die aan 400 arbeiders werk zal verschaffen. De werkloosheid zal dientengevolge in deze ge meente vrijwel opgeheven zyn. De Nederlandsche Vereenlglng van Obligatie houders, gevestigd te ’s-Gravenhage, heeft tot den Minister van Economische Zaken een schryven gericht, waarin gevraagd wordt ten spoedigste gebruik te willen maken van de ter beschikking van den Minister zynde deviezen- clearlngwet. aangezien door de nlet-betallng door Dultschland van de couponrente hunner obligatiën vele leden dezer vereenlglng In nood toestand zullen geraken, aangezien zy voor hun levensonderhoud op deze rente zyn aange wezen. De minister van Waterstaat maakt bekend, dat in het algemeen persooniyke bezoeken van sollicitanten naar tot zyn Departement behoo- rende ryksbetrekkingen slechts kunnen worden af gewacht voor zoover sollicitanten daartoe^' zyn opgeroepen en dat derhalve ter ondersteu ning van deze sollicitaties geen gebruik behoort Vrydagmiddag Is onder de gemeente ’s- Gra- venzande een treller afkomstig uit lerseke op een strekdam geloopen. Het vaartuig was op de mosselvangst geweest en kwam van uit zee. Men was voornemens de Nieuwe Waterweg bin nen te loopen, maar dikke mistbanken bemoei- lykten dit in sterke mate. Iemand van de bemanning had nog juist te voren gepeild. Even daarna echter liep het schip met fllnken snelheid op een strekdam. Pogingen om op eigen kracht weer vlot te ko men, waartoe eerst de lading, bestaande uit on geveer 35 ton mosselen, overboord werd gewor pen, teneinde het vaartuig te lichten, hadden geen resultaat. Toen de motor achteruitsloeg, gelukte het den treller vlot te krygen. De schipper poogde bet vaartuig langzaam in zee terug te laten dry- ven, hetgeen mlslutke. Spoedig liep de boot voor de tweede maal op een strekdam. Het vaartuig dreef nl. in noordeiyke richting af en kon niet meer voor de volgende strekdam heenkomen. Ditmaal kwam het schip gevaariyker te zit ten. De voorsteven schoof byna geheel over de dam heen. Daar het Juist eb werd, was het onmogelyk het vaartuig weer vlot te krygen. Bij het vallen van het water kwam de treller byna geheel droog te liggen. Getracht zou worden ’s avonds by vloed op eigen kracht vlot te komen. Gelukt dit niet, dan zal sleepboothulp worden ingeroepen Het schip, dat eigendom Is van de Gebr Bom te lerseke. Is niet verzekerd, evenmin als de lading, die een waarde van ongeveer f 200 vertegenwoordigde. Naast deze mln of meer officieele voorstellen staan twee praeadviezen van de Vereenlglng voor Armenzorg, waarby de inleider zich'aan sluit. Volgens hem is een strafrechterijke behande ling van bedelaars en landloopers zonder meer niet gerechtvaardigd. De enkele sociale gevaar- lykheid van de groep rechtvaardigt volgens hem de preventieve strafmaatregelen niet. Aan de hand van statistische gegevens betoogt spr.. dat deze gevaariykheid ook niet zoo gneot is. Het type landlooper is meer a-soclaal dan anti sociaal. In de eerste plaats acht spr. dail een geheel van sociale en economische maatregelen nood zakelyk voor de opheffing van de oorzaken van bedelary en landloopery. Daarnaast moet het optreden om de misstanden in hun bestaanden omvang tegen te gaan, overwegend in handen gegeven worden van particuliere Inrichtingen met Staatssteun. Een nauwe samenwerking tus- schen deze organisaties zal noodzakelyk zyn. Voortdurende zorg en oprechte naastenliefde zyn daartoe een eerste vereischte. Op deze inleiding volgde een interessante ge dachtenwisseling, waarby o.m. de voorzitter der vergadering, prof. dr. C. W. de Vries, bezwaar maakte tegen de mogeiykheid van vryheids- berooving door particuliere vereenigingen In aansluiting op deze voordracht brachten de deelnemers een bezoek aan de Barmhartig- heidspost van het Leger des Hells, Tehuis voor vrouwen en kinderen, te Utrecht. Het aantal veroordeelingen terzake van deze overtredingen is in onze eeuw voortdurend af genomen vtin 1850 (in 1901) tot 762 tin 1930). Deze daling is voor een goed deel te wyten aan de uitbreiding der particuliere zorg voor bedelaars en landloopers. Merkwaardig Is dat het aantal van hen, die jaariyks naar Veen huizen worden opgezonden, afkomstig is van slechts een paar bepaalde rechtbanken. De rechtbank te Zutphen speelt hierby een groo- te rol. In 'het algemeen wordt de opzending naar Veenhuizen door de betrokkenen niet als straf gevoeld. Vooral gedurende de wintermaan den toonen velen een neiging om een opzending naar de rykswerkinrichting uit te lokken. In Veenhulzen zyn twee zeer groote gestich ten, leder plaats biedend voor ongeveer 1200 personen, thans ongeveer voor de helft bevolkt. Zoowel voor fabrleks- als voor landbouwwerk bestaat gelegenheid. Er wordt gewerkt tot half vyf. daarna zyn de gedetineerden „vry. in de conversatiezaal. Te half negen gaan zy slapen, en om half zeven staan zy op. De betrekkeiyk aangename leefwyze in de strafkolonie ver klaart de „trek” daarheen, en ook het feit, dat ongeveer 75 pet. der gestraften recidivist is. die er dus niet voor de eerste maal gedetineerd zyn. Een andere vraag is, of het stelsel, naast aan genaam. ook nuttig Is, m.a.w. of het strekt om de bedelary en landloopery te doen afnemen. Het groote percentage der recidive wyst op het tegendeel. Een belangryke factor voor de beoordeeling hiervan vormt de omstandigheid, dat de leeftyden in de strafkolonie niet ge scheiden leven, en het aantal minderwaardigen zeer groot is. Ook het byna niet voorkomen van voorwaardeiyke invryheidstelllng wyzen op j de afwezigheid van reclasseerende werking in I deze bykomende straf. I Dit stelsel beoordeelend, merkt spr. allereerst op, dat bedelaars en landloopers eigenlyk in een uitzonderingspositie leven. Zy worden ge straft. niet omdat ze een of ander misdryf hebben gepleegd, doch slechts omdat zy ver dacht zyn. Ook de reeds genoemde negatieve resultaten maken verbetering van het stelsel noodzakelyk. De algemeenheid der wettelyke omschryvlng maakt het mogelyk, dat de rechtspraak alleen reeds eenlge verbetering kan brengen hoofdza- keiyk door meerdere dlfferentleerlng van de voor veroordeellng in aanmerking komenden. Aan voorstellen tot wetswyzlging heeft het niet ontbroken. De Staatscommissie van 1907 heeft voorge steld. alleen diegenen strafbaar te stellen, by wie de feiten voortvloeien uit arbeldsschuw- heid. Voor de onvrywllllg werkloozen moest dan terbeschikkingstelling mogelyk gemaakt wor den. Dit laatste zou dan tengevolge hebben plaatsing in een rykswerkinrichting of plaatsing onder de zorg van particuliere instellingen. Het Centraal College voor Reclasseering stelt ook voor terbeschikkingstelling van de Regee- ring, alsmede meerdere Inschakeling van de reclasseerlngsorganen by de berechting. en everitueele opzending naar een rykswerkin richting als bedelaar: „hy die in het openbaar bedelt." In het ontwerp voor dit wetboek was bedelen als gewoontemisdryf strafbaar gesteld met hechtenis van t. h. 3 mnd., met opzending naar een rykswerkinrichting. De definitieve regeling is echter zoo eenvoudig mogelyk gehouden. Ook in de Code penal, die voor 1886 ten onzent gold, werd veel meer moeite gegeven om den grens tusschen het strafbare en het niet-straf- bare bedelen te trekken. Als landlooper is volgens ons Wetboek straf baar: „hy die zonder middelen van bestaan rondzwerft.” De opbrengst der Ryksmlddelen over de maand Mei 1933 bedroeg 35.819.914 tegen ƒ37.740.701 in Met 1932. Zy brachten dus in de afgeloopen periode 1.920.787 minder op. Vergeleken by 1/12 van de raming, groot ƒ31849200 valt hier een vermeerdering van byna vier millioen te constateeren. In verband met het geiyktydlg inkomen by den voorzitter van het Centraal Stembureau an de mededeellngen, dat door de heeren Sard- Jono'en Alimln niet tydlg de geloofsbrieven zyn ingediend, heeft Vrydagmiddag het Centraal Stembureau een zitting gehouden, waarin door loting moest worden uitgemaakt, voor wien dezer heeren het eerst een opvolger moet worden aan gewezen. Het lot wees den heer Sardjono aan. De voorzitter zal dezer dagen dus eerst in de vacature-Sardjono voorzien. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het bedan ken van minister Slotemaker de Bruine, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard jhr. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State. Wanneer deze opnieuw zal hebben bedankt, zal tot Kamerlid worden be noemd verklaard de heer Rutgers van Rozen burg. e mensch van dezen tyd wordt door de T] dageluksche zorg om zyn bestaan en door XX den angst voor de naaste toekomst zoo- tn beslag genomen, dat het wel eens den yhttn beeft, alsof enkel nog makr stoffeiyke dingen of hoogstens de zedelyke kant van ingterieele vraagstukken hem interesseeren. Dit oc* de reden, waarom wy in deze rubriek, bestemd voor - het gemoedsleven onzer lezers, dm leststen tyd voortdurend in economische problemen verzeild raakten. Dezer dagen zond een lezer ons weer een uit voerig schryven naar aanleiding van ons artikel over de overbevolking. Hy verzocht zyn stuk geheel op te nemen. Wy kunnen aan dezen eensch niet voldoen, maar willen er wel de gem aan ontleenen. Onze briefschrijver ziet de ooraak van de heerschende malaise in over productie, gevolg van den ongedachten voor uitgang der techniek. Men kan, aldus redeneert M, nu wel zeggen, dat God zelf den prikkel tot steeds krachtiger beheersching der stof in den mensch gelegd heeft; dat de mechanische in dustrie dus een weldaad is. Maar er zyn zoo véél dingen, die goed zyn en die wy toch maar met mate aanwenden. Men kan van goede en nuttige dingen ook misbruik maken. En dat gebeurt tegenwoordig met de techniek. Tot zoover kunnen wy met de redeneering méégaan. Maar dan komt de radicale oplossing: vervang zooveel mogelyk de machinale produc tie door handwerk en de werkloosheid is daar mee, tegeiyk met het grootste deel der crisis opgelost. Onze briefschrijver geeft dan een uitvoerige uiteenzetting aan de hand van een voorbeeld, nl de schoenindustrie. Hy beschryft ons de roordeelen van het met de hand bewerken van een schoen boven de machinale vervaardiging mé plastisch, dat de voetbedekking, waarvan de buiten- en binnenzool niet gespykerd en gekramd maar Ingeregen en genaaid zyn, in ons oog tot een kunstwerk groeit. Onnoodig te zeg gen, dat de waarde van zulk handwerk ook veel meer beteekenis heeft voor den werkman, die er zyn vakkennis op scherpen en zyn arbeldslust op kan uitvieren; dat de prijs er van dien van den machinalen schoen verre overtreft en dus den kleinhandel ten goede komt; dat tenslotte de hoogere elschen, aan het materiaal gesteld, ook een prysstyging van grondstoffen zouden verwekken. Er Is weinig noodig om een redelyk denkend mensch warm te maken voor handwerk boven confectie. „God zegene het eerzame handwerk" i leus van de in de laatste dagen iraak gekomen St. Joeephsgezellen Verschenen is een reclameboekje „Zomer 1933, Goedkoope Treinen, Goedkoope Tarieven" waarin Is opgenomen een volledig overzicht der Goedkoope Treinen in alphabetlsche volgorde gerangschikt naar de plaats van vertrek. Tevens is aan dit boekje toegevoegd een ru il nog altyd de nozeer in^opépi Maar hoeveel goeds men ook van het handwerk ■eggen kan, het blyft een kortzichtigheid er de machine voor te willen verbannen. Uit de geschiedenis van de opkomst der ma chinale industrie is het bekend, hoe de arbei ders aanvankeiyk tegen de nieuwe uitvindingen gezant «Wen. Het heeft lang geduurd eer zil er zich mee verzoenden. Dit geschiedde toen zy self geheel in het nieuwe productieproces waren tngeschakeld en zy er de groote voordeelen van ondervonden. Want dit wordt by den heer- schenden, na-oorlogschen chaos maar al te licht vergeten: de machine Is vooral voor de ophef fing van het levenspeil der groote massa van ■mnne beteekenis geweest. Men behoeft nog geen honderd jaar terug te gaan om op een teer primitief leven by het grootste deel der menschheid te stuiten. Vergelyk de woningtoe standen van den eenvoudigen arbeider van thans eens met die van zyn grootvader; reken eem bet moderne comfort in de verlichting, in ver keersmiddelen, in hygiëne, in watervoorziening, in kleeding en voeding. Tot dit alles heeft de mechanische productie bygedragen. e En nu kan men beweren, dat de menschheid er door al dat comfort niet gelukkiger op geworden is; dat de vroegere eenvoud zeker zoo goed was. Dit is echter geen redeneering. die stand houdt. Im mers. wanaeer men afweegt, wat een mensch slechts noodig heeft voor zyri werkelijke levens behoefte, dus om in het leven te biyven, dan komt men terecht by de wilde volkeren, die, vsn wat rijst en veldvruchten in een hut leven Maar de menschheid heeft het zich tot een eer gerekend zich aan dien primitieven toestand te ontworstelen en tot hooger levenspeil te komen. In dien vooruitgang der beschaving nu is de machinale Industrie onmiskenbaar een belangryke phase vóóruit. Denk maar eens aan de veel lichtere en veel gezondere manier, waarop de tegenwoordige huisvrouw haar werk kan verrichten. De vooruitgang blykt dan al dadeiyk. Afstand doen van de machine zou dan ook een stap terug in de beschaving beteekenen Immers, het zou zyn het prysgeven van groote overwinningen van den menschelyken geest en energie op vertraagde werkmethoden. Bovendien aou de catastrophe door zulk een plotselinge stopzetting der machines verwekt gesteld dat «tl in theorie wenscheiyk ware een nog groo- ter onheil veroorzaken, dan de machinale over productie van thans. Laten wy ons eens tot het voorbeeld van onzen briefschryver bepalen. Ge kield, dat by verordening van de overheid rooctaan slechts met de hand vervaardigde kchoenen zouden mogen worden verkocht en de invoer van machinaal gemaakt schoenwerk ver boden werd. Dit zou ten eerste een aanmerke- Uike vermeerdering van werkloozen beteekenen De arbeiders der schoenfabrieken immers zyn Mo maar zonder meer niet in staat om hand werk te verrichten. De klompendragers zyn zoo goed als uitgestorven. De millioenen menschen. *•*0 op schoenen loopen, zouden al heel spoedig •onder voetbedekking zyn. Er zou dus in dit onderdeel van onze lichameiyke verzorging in •einig tyds een heftige crisis Intreden. Het is goed om ons eens een oogenblik in zulk **n fantasie in te denken. Men ziet daaruit, hoe 'ngewlkkeld het moderne leven is geworden en h°e gevaarlyk rauwelyks ingrypen in lang ge kroelde toestanden is. En dan noemen wy nog ®*ar één klein onderdeel der machinale pro ductie. Breid dit voorbeeld in gedachten eens mt over heel de nyverheid; sluit de inrichting voor machinale hcaitbewerklng, de textlelfabrie- de drukkerijen, die met rotatiepersen en kotmachines werken, de porcelein- en aarde werkfabrieken enz. enz en laat al dat werk voortaan door timmerlieden, spinners en we- Ver» met handgetouw, handzetters, pottenbak- In de ochtendvergadering op den laatsten dag van de 13de sociale ontwikkelingsweek, te Utrecht gehouden, heeft prof. dr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar in het Strafrecht aan de Universiteit aldaar, een inleiding gehouden over het onderwerp „Bedelaars en Landloopers". Het vraagstuk van het ontstaan en het succesvol bestryden van genoemde so ciale euvels, aldus prof. Pompe, oud, veelzydig nog steeds niet op gelost. Groote oor logen en economi sche veranderingen hebben gemeenUjk sen groote toename van bedelary en •andloopery ten ge volge. In de tegen woordige crisis is dit niet het geval: ■nen mag aanne- tnen dat de te ver wachten toename is opgevangen door de uitge- brelde sociale voorzorgen, die onzen tyd ken merken. Spr. zal zich in zyn inleiding beperken tot de juridische beschouwing van' het veelzydige vraagstuk, welke omvat de behandeling van de bestaande wetgeving t.a. van bedelaars en landloopers en de waardeering van deze wet geving. Hierby heeft de jurist de voorlichting noodig van den psychiater en van den paeda- goog. welke te begonnen en daar ten houders van vorderingen werden gevoerd door en by diens ontstentenis secretaris dezer vereenlglng, Einde Mei hebben de piloten der KLM., zooals men weet, hun ontslagaanvragen, die zy tegen 1 Juli hadden Ingediend, voorloopig terug genomen. Hun was nameiyk de toezegging ge daan. dat, wanneer zy hun grieven by de Com missie van Advies aanhangig zouden maken, deze welwillend en ernstig onder het oog zouden worden gezien. Naar wy vernemen, is een uitvoerig bezwaar schrift thans door de vereenlglng van verkeer»-' vliegers aan deze commissie toegezonden. De commissie is samengesteld uit de heerent mr. C. J. H. Schepel, lid van den Hoogen Raad, ir. J. Blackstone, lid van den Raad van Beheer der KLM. en den oceaanvlieger Evert v. Dyk. Het bestuuwvan de Vereenlglng voor den Ef fectenhandel deelt, in aansluiting aan zyn vo rige berichten omtrent de Dultsche schulden, mede, dat de besprekingen Inzake de trans fer- moeliykheden, welke te Beriyn wer den begonnen en daar ten behoeve van de houders van vorderingen op langen termyn werden gevoerd door den voor zitter en by diens ontstentenis door den terwyi daaraan voor de bankiers- emittenten door den heer C. E. Ter Meulen werd deelgenomen, thans in Lon den op uitnoodlglng van den president Reichsbank worden voortgezet. De gedelegeerden hebben den dag vóór begin der eigeniyke besprekingen met Schacht gebezigd om met de vertegenwoordigers uit de andere landen contact te nemen. Van de gelegenheid, dat de voorzitter -van den Ministerraad, dr. Coiyn te Londen vertoeft voor de Economische en Monetaire conferentie, hebben de Nederlandsche vertegenwoordigers van de houders van Dultsche vorderingen op langen termyn gebruik gemaakt om zich ter stond met hem in verbinding te stellen. Ook van het verdere verloop der transfer-tesprekin- gen zal dr. Colyn voortdurend op de hoogte warden gehouden. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den Invoer van roggebloem en roggemeel. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Van de in artikel 2 der „Crislsinvoerwet" 1931 verleende bevoegdheid is by K. B van 5 Mei 1933. nadat de In dat artikel benoemde com missie is gehoord, gebruik gemaakt om den Invoer van roggemeel en roggebloem te ver bieden. voor zoover deze te boven gaat 100 pCt. van den gemiddelden Invoer dier artikelen gedurende 1931 en 1932 Ingevolge het voorschrift, vervat in artikel 3 van genoemde wet. is dus thans indiening van een wetsontwerp tot voorziening in het in bovengenoemd besluit geregeld verbod van invoer noodzakelyk. De omstandigheid, dat de Invoer gedurende de drie eerste maanden van dit jaar den to talen invoer 1932 reeds overtrof, was voor den minister aanleiding ten deze op korten termyn een onderzoek te doen instellen. Hierby kwam vast te staan, dat. als gevolg van de getroffen maatr“gelen tot steun aan de tarwe verbouwers, verschillende bakkers zyn overgegaan tot het vermengen van roggebloem in de voor broodberelding benoodlgde tarwe bloem. Waar reeds gevallen bekend zyn van een mengsel van 20 pCt. rogge- de tarwebloem A in belangryke mate wordt belemmerd, hetgeen zyn onmiddellyken in vloed oefent op den afzet van inheemsche tarwe. Bovenaangedulde vermenging levert voor de bakkers, gezien de abnormaal lage prijzen, waarvoor in groote hoeveelheden roggebloem wordt Ingevoerd, een niet te versmaden middel op. om den kostprijs van het brood te verlagen, waarvan echter de consument geen profyt trekt. Het ligt voor de hand, dat de verhooglng van het mengpercentage ingevolge de tarwewet van 25 op 35 pCt welke in werking trad op 13 Februari J.L. bovenbedoelde praktyk niet on- belangryk heeft gestimuleerd. Het komt den Minister voor. dat. Indien niet aan den Invoer by onderhavige artikelen een beperking wordt opgelegd, tengevolge van het niet worden opgenomen van den tarweoogst van 1932, de werking van de Tarwewet aan- zieniyk zal worden bemoeliykt. Hier komt nog by. dat tengevolge van de zeer abnormale prijsconcurrentie de toestand voor de Nederlandsche roggemeelproducenten in hooge mate ongunstig dreigde te worden, zöodat ook uit dezen hoofde eenlge grond aan den onderhavlgen maatregel niet is te ont zeggen. De verschillende categoriën van belangheb benden. welke in de gelegenheid zyn gesteld, hun meenlng te doen kennen, konden zich zon der vele bezwaren met deze contlngenteering vereenigen. nadat was toegezegd, aan enkele byzondere bezwaren op bevredigende wyze te zullen tegemoet komen. kers, enz verrichten en ge ziet met één oog opslag de wereld in een chaos veranderen. Er is geen beter middel om opkomende onte vredenheid te bezweren dan het tegendeel van verkeerd lykt in gedachten eens consequent te reallseeren. wy komen dan gewoonlyk tot de conclusie, dat het zoó als het is, toch nog veel beter is, dan wy het zouden maken, wan neer we vrijheid van handelen hadden. In de zen tyd van schreeuwende werkloosheid is het verklaarbaar, dat by heel velen Vaak wrevel tegen de machine opkomt, die de vyand van het menscheiyk geluk lykt. Zooals wy in onze beschouwing „overbevolking” al uiteen zetten, hééft echter niet de machine schuld, maar de mensch. die er een verkeerd gebruik van maak te. Een matelooze, ongebreidelde productie, een strijd op leven en dood der producenten op de wereldmarkt, moest tenslotte tot een ruïne voe ren. Al deze overwegingen kunnen ons inmiddels wel tot bezinning brengen omtrent veel, wat in den modernen arbeid verkeerd is. Daar is op de eerste plaats het niet te miskennen feit, dat in zeer veel gevallen handenarbeid boven he; machinale product de voorkeur verdient. Een werkstuk, waarin een vakman zyn ziel heeft kunnen leggen, heeft een veel grooter waarde dan het product dat de doode machine afle vert. Er was vóór den grooten oorlog al een groeiende beweging in deze richting, welke in de jaren van schynbare hoogconjunctuur na den oorlog scheen door te zetten. Voor binnen- huis-archltectuur werd «Ver een beroep gedaan op den bekwamen schrijnwerker. Er ontstond smaak voor gebruiksvoorwerpen, die geen con fectie waren. Handgeknoopte kleeden waren veel meer in trek dan de producten der machi nale weverijen. Alles by elkaar een gelukkige waardeering van het handwerk. Toch kan hier alleen van uitzonderingen sprake zyn. De bevrediging der massale behoef ten zal door de machine moeten geschieden en het handwerk zal luxe biyven. By een opgaande iyn in de conjunctuur Is hoogstens te verwach ten, dat meerderen dan tot nu toe den duurde- ren prijs van handwerk boven confectie kunnen betalen. Dat de machine echter ooit zal wor den uitgeschakeld is ondenkbaar. Dit is ook om geen enkele reden noodig. In een periode van nieuwe welvaart, wanneer de oorlogsverwarringen zullen zyn verdwtenen en er op alle gebied orde zal geschapen zyn, zal de machine opnieuw tot verhoogd levensgeluk bydragen. Het is dan echter noodig, dat de mensch de machine beheerscht en hy niet door hat doode werktuig beheerscht wordt. Nieuwe behoeften zullen ontstaan en het menschel uk vernuft zal ze In nieuwe uitvindingen bevredi gen. Het is daarby geenszins noodig zooals dikwyis wordt gevreesd dat de werkman een verlengstuk der machine wordt en zyn persoon lykheid met zyn arbeldslust verliest. Liefde voor den arbeid blyft ook by machinale pro ductie mogelyk, wanneer nj. de arbeide# leert zichzelf als onmisbaar deel van een machtig raderwerk te zien; wanneer hy den geheelen arbeidsgang, waarvan hy een onderdeel is, be studeert en begrijpt, dat zyn nauwlettendheid aan het geheel ten goede komt. In heel veel gevallen zal de arbeider ook door de wyze waarop hy zyn machine bedient. Invloed kun nen uitoefenen op het resultaat van de produc tie, zelfs op het uiterrijk van het product. Daar voor is een byzonder soort vakkennis, liefde voor de machine, belangstelling voor het be- dryf, vaak ook warenkennis en andere weten schap noodig. En nu is het juist een fout van onzen tyd, dat men tegenover al deze belang rijke elschen den arbeider lydeiyk laat staan. Was het vroeger een trots van den werkman om zyn vak door en door te kennen, om zyn „meestertitel” te halen, ten onrechte wordt tegenwoordig de meening verbreid als beteekem de machine de dood van alle vakkennis, van alle brick „Attracties voor Goedkoope-trelnrelzigers”, bevattende eene opgave van attracties, (beziens waardigheden, autorondritten, boottochten enz.) die den reizigers in verschillende plaatsen van bestemming tegen gereduceerden prijs worden •geboden. Bovendien Is wederom opgenomen eene opgave van de goedkoope tarieven voor het vervoer van reizigers gedurende het a s. zomer seizoen. Het geheel is geïllustreerd met foto’s van ver schillende plaatsen uit ons land. Dit werkje zal van 20 Juni as. af aan de sta tions en de voornaamste relsbureaux verkrijg baar worden gesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5