Katholieken, naar het Stadion! Massaal appèl voor Werkverschaffing Geeft de „Lutine” haar goud terug? haast te mooi, om Wat doen wij Zondag? „Anno Sancto 1 Nog verder terug de traditie Stille Omgang” te Breda OP SACRAMENTSDAG WAAR TE ZIJN I I I in ZATERDAG 17 JUNI Het verleden keert weer Z. H. Exc. Mar. Aengenent Mirakel Wie medewerken Naar de missie Vertroostinghe Mgr. Dr. G. C. van Noort Productieve arbeid Wachten op Lutine-weer Buitenlandsche postpakketten Het Ryk betaalt het volle loon voor enkele groote werken Beckert’ uitvinding: een mijn schacht in zee zal de op lossing brengen Hoe dat gy 't heft, hoe dat gy 't vat, De menschen hebben altydt wat; Hy is gerust, en anders geen. Die ’t oordeel Godts ontsiet alleen. Geen betooging, geen ontspan ning, maar een grootsche smeeking tot den Eucha- ristischen Christus Lathyrus-tentoonstelling Het H. Sacrament van te Niervaart Vereenigingen, die aan de plech tigheid deelnemen Tollensprü* Academische Examens l RETRAITEN Meerssens H. Octave Pastoor W, Nolet van cus, een het Dan J. F. A. BOTS, pr. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinm waardoor het met groote stel- H het Aanmelding bjj de Directie. Tel. 604*. ADR. POIRTERS SJ ItilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIII W. NOLET, Pastoor, Amsterdam. iders. den opbouw een de en een Behalve zeer vele particulieren en de kerk zangen der verschillende kerkkoren nemen le den der volgende vereeniglngen deel aan deze plechtigheid: Mgr. Dr. O. C. VAN NOORT, Deken puur maar tot den jubileerenden Deze toren ligt mans in twee gedeelten de rechte schacht en de uitloopende trechter- mond in de haven van West-Terschelling gereed. Is het weer gunstig, dan wordt hy naar buiten gesleept naar de plek waar de „Lutine” onder water en zand haar schatten verbergt. Dit transport geschiedt op twee lichters, onder ling door zware balken verbonden, zóó -dat de trechtermond tusschen beiden door te water kan worden gelaten. Daartoe is over de 'ichters heen een groote hyschbok geplaatst. Terwijl een krachtige motorpomp het water en zand naar boven en vandaar naar bulten pompt laat men den trechter naar beneden zak- Pater Arts, uit Haps (N.-B.) zal binnenkort naar de missie vertrekken. 11 i n 11 n 11111111111111111111 111 n i - Begin Juli zullen naar de missie ven Ned. Ooet-Indl# vertrekken de Paters F. Arts W. Leeferlnk en J. Romeyn, van de Paters der H. Familie te Oudenbosch. Met ingang van 1 Juli u. zullen in het verkeer tusschen Nederland en verschillende andere landen (ongeveer een 70-tal) postpakket ten van 1015 K.O. en van 1520 K.O. kun nen worden verzonden. De postkantoren ver strekken inlichtingen omtrent de bestemmin gen en de daarvoor vastgestelde tarieven. Voor de nazending in het binnenland van buitenlandsche postpakketten van 1015 K.G. te IJO en van 15—20 KG. 140 verschul- ken, eerst door het water, dan door de zandlaag dlgd. Voor het TusschenspelI. Organisaties: R.K. Bond van P.T.T.-personeel; RK Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel: Ned R.K. Bond van Zieken verplegenden; R.K. Jeugdvereeni- glng .Dé Bavo Knapen”, Haarlem: Kolplngs- Garde; RK- Politiebond; Het Wit-Gele Kruis. De te Helmond verschijnende „Zuidwillems- vaart” brengt het bericht, dat de Minister van Binnenèandsche Zaken een overheldssuosldie heeft toegekend van 100 pCt. op de loonen voor de groote werkverschafflngsobjecten van het waterschap ..Het Stroomgebied van de Aa” om vattend de steden Helmond en Den Bosch en een 24-tal grootere en kleinere plattelandsge meenten. Aan deze belangrijke verbeterlngs- werken. die enkele millioenen vorderen, rullen 800 arbeiders twee jaar in werkverschaffing te werk gesteld kunnen worden. H. M. de Koningin schonk voor de 6e Natio nale Lathyrus-Tentoonstelling die op 7, 8 en Juli aanstaande te Aalsmeer gehouden zal wor den een groote zilveren medaille. Uit de vele schenkingen die reeds by het bestuur binnen kwamen blijkt wel voldoende de belangstelling die er in verschillende kringen voor deze ten toonstelling te. Dat de kweekers en liefhebbers van hun. belangstelling blijk zullen geven kan men afleiden uit het feit dat alle zalen van het gebouw v. d. N.V. de Oude Veiling aan de Markstraat bij de tentoonstelling betrokken zullen worden. De TollenspriJs, die volgens de statuten van het Tollensfonds éénmaal in de 5 jaar wordt uitgereikt aan één of meer onzer Nederlandsche schrijvers of dichters, wier werken in proza of poëzie gedurende genoemd tijdsverloop uitge geven. zich deze onderscheiding hebben «aar dig gemaakt, te in 1933 aan den heer Ar'hur v. Schendel toegekend. 8—11 Juli: 11—14 Juli: 15—18 Juli: 2225 Juli: Jongelingen 15—17 laar 29 Juli1 Aug.: Jonge Middenstanders. 14—4 Aug.: Meisjes boven 17 Jaar. Onze correspondent voegt aan dit bericht toe, dat de objecten omvatten normalisatie van de Brabantsche rivier De Aa van Den Bosch tot Keldonk. verbetering van de Baketeche Aa en de Kawjjsche Loop; normalisatie van de hoofdrivier van den Boerdonkschen duiker tot de uitmonding van de Baketeche Aa Daarnaast brengt de bouw van de noodige kunstwerken, werkverruiming. Bovendien zijn deze werken van productieven aard, daar duizenden hectaren thans waardeloozen grond in de toekomst uit stekenden cultuurgrond zullen worden. LEIDEN. Geslaagd: Taalk. doet. ex. indologie de heer J. J. Spijker; artsexamen eerste ged. de heeren O. Nieuwenhuis en N. Schut; be vorderd tot arts mevr. M. C. O. Monod de Frol- devllle en de heer P. Haverkorn van Rijswijk. terschip onder de munitlekamer. Daar al het hout van het schip langzaam aan ^erd aan getast en verteerd, behalve de zwaarste kiel- balken en spanten welke intact zijn, zakte het dubbel gewicht van de munitie en daarmede het goud geleidelijk op den bodem van het wrak. De tot één grooten massieven klomp saamgeroeste kogelvoorraad bedekte daarbij den schat als een schuttende koepel. Alleen wat daarbuiten ge raakte. 'n aantal baren en enkele vaatjes wet goudstukken, kon men bij vorige pogingen ber gen. Het werd aanvankelijk met haken en schepnetten, later in de zandzuigers mee om hoog gebracht. Nog een omstandigheid dient vermeld. Het te bijna ondoenlijk eenigen tijd achtereen op het wrak te werken. Boven de plek waar de Lutine rust, staat een sterke stroom en te de zee steeds zeer’ roerig. Elke nauwkeurige verrichting wordt daardoor belemmerd. Zoo zijn de bergers ge dwongen te wachten op Zuidelijken of Zuid- Oosteiyken wind. De Noord-Wester gronden lig gen dan in de luwte van Vlieland, het water wordt kalmer en men kan iets bereiken. Maar de perioden, waarin die gunstige wind constant wil waaien, zijn zeldzaam en duren maar kort. Zoo kunnen er weken, ja maanden verloopen, dat men moet wachten en wachten op de me dewerking van de natuur, die onontbeerlijk te. Geduld te een schoone zaak en de bergers van Terschelling dienen hiervan terdege doordrongen te zijn. En zij kunnen geduld hebben: het goud, dat er al 130 jaar ligt, loopt vandaag of morgen niet weg. De uitvinding van Beckers te gebaseerd op den huldigen toestand in het wrak, het feit name- 1 Hik, dat de goudvoorraad door saArtigeroeste mu- 1 nltle als met een ondoordringbaren kap te af- gesloten. Na verwijdering van de zandlaag boven het wrak zal deze munltleklomp, die men op 1 2 Meter dikte schat, moeten worden doorbroken. 1 Daartoe heeft de heer Beckers een ijzeren toren ontworpen in den vorm van een omgekeerden trechter. Van boven bedraagt de doorsnee 3 Meter, aan den onderkant 12 Meter. Het ge- flrmanten vaarte te 25 Meter hoog en weegt 65 ton. 3 3 z fiiiiiitiimitiiiiiiiiiii, <<<11<<<11H<<1 <j<<< <«G ons geloof en voor onze devotie te leggen. Wan- verheugen over de eer, die daar wordt aan den Verlosser, Dien we noemen den „Koning der eeuwen”, Wien we de eeuwen opstellen als i wacht, terwijl het geslacht van heden omringt in hetzelfde geloof en in dezelfde aanbidding, aangewakkerd door de herinne ring aan vroeger tijden, die toch ook te een vorm van de gemeenschap der heiligen. En in die aanbidding en in die verheugenis om de glorie, die aan Christus gebracht wordt moet ongetwijfeld de gedachte van het Katho lieke volk uitgaan naar degenen, die ofwel door dwalingen misleid of door scheuring van ons verwijderd zijn en het gebed zal gaan naar den goeden Helder, dat Hij om de vermeerde ring van de eer van God die dwalende schapen naar den eenen schaapstal veere; en we zul len Zjjn Licht afbidden over de heidenen en over de Joden opdat het worde: één schaap stal en één Herder. Niet een pure betooging. nog minder een aangename middag moet het zijn, een groote smeekir.g Christus, het Licht, den Weg, de Waarheid en het Leven. II. Vereeniglngen: De Graal; Kath. Gymnas ten uit: Achilles; Cito: Jong Leven; UD.I.; Wilskracht; De Katholieke Verkenners; De Jonge Wachter. In „de Thabor". Eendrachtstraat 23 te Rot terdam, zijn de retraiten als volgt: 2730 Juni: Ongehuwden, P. Passlontet. 36 Juli: Verloofde meisjes, P. Carmeliet. 1013 Juli: Meisjes Euch. Retr„ P. Franciscaan. 1619 Juli: Jonge dames,, P. Capucfjn. 2326 Juli: Meisjescongregatie. P. Franciscaan. 2629 Juli: Meisjescongregatie, P. Augustijn. 15 Aug.: Jonge .dames (4 dagen) P. Cartn. 69 Aug.: Meisjescongregatie. P. Jezuïet. 912 Aug.: Meisjescongregatie, P. Dominicaan, 1518 Aug.: Jonge dames. P. Augustijn. 2225 Aug.: Dames onderw., P. Jezuïet. 27— 30 Aug.: Meisjes, P. Augustijn. 36 Sept-: Meisjes M.UL.O, P. Franciscaan. 69 Sept.: ifetejes, P. Passlontet. 11— 14 Sept.: Gehuwden, P. Passlontet. 1720 Sept.: Jonge dames, P Franciscaan. 2023 Sept.: Meisjes, F. Capucijn. 2528 Sept. Leden H. Familie en anderen, F. Franciscaan. en eindelijk zoover, dat hij als een stolp over het achterdeel van het wrak op de leemlaag rust. De schachttoren op den trechter steekt dan nog altijd boven water uit. Door een lift kan men naar beneden af dalen en zonder belem mering van zand en water by het schijnsel van e'ectrteche lampen het oprulmlngswerk ter hand nemen. Is de munltleklomp eenmaal door- gebrand en weggehakt, dan ligt daar het lang- gezochte, fel begeerde goud te grijp. Zoo stelt men het zich voor en op het eerste gezicht lijkt de kans niet slecht. Of de bereke ning van den uitvinder zal kloppen? Men ge looft, vertrouwt en «racht. De bergers hebben intusschen niet stil gezeten. Met groote nauwkeurigheid heeft men nogmaals de ligging van het wrak bepaald. Hierbij te ge bruik gemaakt van een z.g. pulsinrichting. Van uit een sleepboot werden lange stalen buizen van ongeveer 25 Meter lengte op de plaats, waar de „Lutineligt, door water en zand omlaag gedreven. Kleine grijpers onder in de buis haal den naar boven, waar men op stootte: een schilfer roestig ijzer, sukken hout, koperen spij kers. Een duidelijk herkenningsmiddel, dat men wel degelijk met de ..Lutine" had te doen, vormde het z.g „Lutlne'-merk, een hanepoot, die In alle onderdeelen van het schip als bor sten, binten en spijkers, staat gegrifd. Zoo werd ae stand van het wrak, waar nog meer van over te dan men aanvankelijk vermoedde, letterlijk afgetast en in kaart gebracht. Boeien geven nu de ligging aan. terwijl bovendien door liet aan brengen van duidelijk zichtbare merken op de kust van Vlieland en Terschelling de juiste plaats gemakkelijk kan worden gepeild. Alles te dus gereed voor den grooten sprong. Enkele dagen. mooi, rustig ,Lutine"-weer met een mild. Zuid-Oostelijk tot Zuidelijk briesje en de toren wordt naar bulten gebracht. Boven de .Dutlne” gaat hij zee-ln, de pompen komen in werking, het toestel zakt en zakt tot het wrak, mannen dalen met de lift omlaag, licht straalt op de trieste ravage van het ontredderd schip, dat na 130 lange Jaren nu zijn geheim zal moe ten prijs geven. Goud, zilver, tien millioen, een Nibelungen- schat en slechts handen noodig om hem te grijpen. Zonder N.V. en zonder trust, zonder aan- deelen, transacties en balansen. Kan men het gelooven in onze nuchtere eeuw, in het Jaa? 1933; Of te het een sprookje, een prachtig sprookje, maar.... té moot om waar te zijn? Hebt geduld, wacht op het ..Lutlne ’-weer en de tijd zal bet leeren. sinds Maart vertoeft de uitvinder op het eiland Terschelling om van daaruit de berging voor te bereiden. Hoe is het op het oogenblik met de „Lutine gesteld? Zooate men weet rust het wrak op de Noord-Westergronden benoorden de Oostpunt van Vlieland. In den loop der Jaren te het weg gezakt door het drijfzand en komen rusten op een vaste leemlaag. bedolven onder 10 tot 12 Meter zand. Daarboven staat bij eb ongeveer 3. bij vloed 5 tot 6 Meter water. In totaal ligt de schat dus een 15 tot 17 Meter onder den zeespiegel. Bij vorige bergingspogingen tt reeds vast komen te staan, dat het schip bjj de stranding midden door te gebroken en geheel uit zijn verband ge slagen. De schatkamer bevind zich in bet ach- is het op het oogenblik met de ..Lutine” - 'i men Noord-Westergronden van V - In het St. Clemens-retraltenhid» te Noord- wijkerhout zulten de volgende retraiten worden gegeven: 2023 Juni Gehuwde Dames. 2629 Juni Overheidspersoneel 1—4 Juli Mannen 47 Juli- Meisjes bóven 17 Jaar Gehuwde mannen. Gehuwde vrouwen. Mannen. heeft zich in verbinding gesteld met .j concessionarissen, de f Doeksen en Dros, een contract is afgesloten en sinds Maart t- Ti eet symbolische Inleiding, die meer Al runstzlnnlg-cultureel dan rechtstreeks 1 religeus is. een grootsche godsdknst- giMtinr in bet Stadion! Een openbare hulde sacraments-Zondag door Priesters, én Volk onder leiding-van onzen Bteschop bnebt aan het H. Sacrament, dl. aan den Cbnstus. Die eenmaal geslachtofferd voor de sxiden der wereld, altoos blijft het Offerlam. de Vader heeft aangenomen en verheerlijkt a omwille van hetwelk Deze alle eeuwen door wigeving en genade schenkt aan hen, die ge- kjoven in zijn Naam! Wie zich de heerlijkheid herinnert van de luisterrijke pontificale Hoogmis op den slui tingsdag van het Eucharistisch Congres in U24, wie na negen jaren nog in zijn hart roeit nitrillen de ontroering, welk hij toen beleefde, al tot geen prijs verzuimen Zondag as. naar het Stadion op te gaan. De. godsdienstige plechtigheid, die thans «ordt voorbereid, zal wel onder een dubbel op- dcht achterstaan bij de pontificale Hoogmis nn 1924; allereerst, omdat het toen een h?;iige Mis was. en vervolgens omdat de tegenwoor digheid van zooveel Kardinalen en Bisschop pen aan die H. Mis een uiterlfjken luister bfj- «cte. die thans nl_et kan worden geëvenaard Maar daar staat toch tégenover: Vooreerst dat de massa devote aanbidders, die thans het nieuwe Stadion gaat vullen, zooveel talrijker zal Sjn dan de menigte, welke het oude Stadion bevatten kon en vooral, dat thans de tiendui- mden meer persoonlijk en meer actief zullen deelnemen aan de hulde, welke den Eucharistl- Khen Christus wordt <gebracht. Immers. met uitzondering van den „Te Deum", zullen Zondag alle gezangen door de ongetelde menigte worden meegezongen. Met opeet zijn de meeste eenvoudige en meest be kende Gregoriaansche gezangen uitgekozen, op dat als één machtig geluid uit de warme har ten en de kloppende borsten van zoovelen de lofzang van aanbidding en dank opkllnke ten hemel! Moge die biddende zang opstijgen als wierook van aangenamen geur voor bet aan- achijn des Heeren! Lezers en tezeressea, tot Zondag in het Sta dion! Aan den vooravond van het Sacra mentsspel „Anno Sancto” in het Am- sterdamsche Stadion richten Z H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Mgr. dr. O. C. Kanunnik van Noort, Pastoor W. Nolet en Rector J. F. A. Bots een laatste woord tot de katholieken stad en land. Voor het Tooneel-gedeelte: Alfeaarwacht: .JBirit Sebastianus”; R.K. Tooneelclub ,JBt. Aloysius”; RK. Amsterdamsch Tooneelgeael- schap; R.K. Tooneelvereeniging .Artl et Amlcitiae”; H. Familie H. Wlllibrordus (Bulten de Veste)St. Franctecus Liefdewerk; De Graal; Ned. R.K. Bond van Werkmeester, R.K. Sportvereenlging .Jong Leven"; Katholieke Jonge Middenstand; St. Josephs Gezellenver- eenlging; St Josephs Gezellen Afd Nleuwen- dam; St. Josephs Gezellen Afd. XII; R.K. Di lettanten Tooneelclub „Onder Ons”; R.K. Al- gemeene Sportvereeniging „Ontspanning door Oefening” (O.D.O.); R.K. School voor Maat schappelijk Werk; .jBervlo”. onderafdeellng der Amsterdamsche Dekenale Drankweer-Federa- tie; RK Tooneelvereeniging „Thomas k Kem- pte”; Tooneel- en Ontwikkelings-Club voor Ka tholieken; RK. Gymnastiek- en Athletiek Vereeniglng „Uitspanning door Inspanning” (UD.I.); Ned. R.K. Volksbond. Voor het muzikale gedeelte: R.K. Oratorium- Vereenlging: Gez. R.K. Kerkzangers „Voel jt Amlcitiae"; R.K. Harmonie St. Caecllla te Niéu- wendam; R.K. Harmonie St. Caecllla te Haar lem; R.K. Harmonie St. Caecllla te Groote- broek; RK. Harmonie St. Caecllla te Lutje- broek: Harmonie der St, Josephs-Gezellen Ver eeniglng. Donderdag te op voorzeker luisterrijke wijze de Octave van het H. Sacrament van Mirakel in de Hoofdparochlate kerk van den H. Bartholomeus te Mersaen, nabij Maastricht, Ingezet. Het lag in de bedoeling dit Jaar bij de herdenking van het 19de Eeuwfeest van de Instelling van het H. Sacrament op buitengewoon plechtige wijze Sacraments-octaaf te vieren. Telkenjare komen nog duizende pelgrims naar Meerssen. een gods vrucht welke dateert uit 1222 toen het wonder der bloedende H. Hostie geschiedde en welke devotie nog groeide, toen in 1465 het H. Sacra ment uit de brandende kerk gered wérd. Z. H. Exc. Mgr. dr. O. Lemmens, Bteschop van Roermond, celebretrde ter opening van het H. Sacramentsoctaaf eene Pontificale Hoogmis, tijdens welke prof. dr. F. Feron eene feestpre dikatie hield. Des avonds had in tegenwoordigheid van Z. Exc. Mgr. dr. O. Lemmens onder leiding van kapelaan Th. Geelen eene verdienstelijke uitvoering (Uaats van het H. Sacraments- spreekkoor. atholiek Amsterdam grijpt terug naar eéne eeuwenoude traditie, nl den groot- schen zege-tocht van Chrtetus-Euchartetl- zooate die Jaarlijks plaats had temidden onzer katholieke voorouders. Zin voor traditie te ons, katholieken, nu een maal aangeboren, het te het gezonde saam- hoorlgheidsgevoel met het leven onzer katholieke voorouders. Al jaren-lang te het dan ook pijn lijk gevoeld, dat wij door uiteriyke omstandig heden in onze noordelijke steden die traditie niet konden voortzetten bjj de viering van het H. Sacramentsfeest. Nu gaan we een bescheiden poging doen. De stoet zal pas na ernstige voorbereiding worden geformeerd, «wat zoo lang hebben we samen met Christus gevangen gezeten, dat we verleerd hebben met Hem uit te trekken. Maar erger is: de tocht zal niet gaan door „Zijn” stad, maar heeft plaats in een burcht, een vesting, een afgesloten ruimte, omdat Hfj in ziji) eigen stad niet veilig B. Zoo zal dan ook op 18 Juni bij alle feest vreugde in de ziel van ons Katholieke volk niet ontbreken een gevoel van weemoed, zooate dat. dunkt me. ook te bespeuren valt in Derklnde- ren’s bekende doek. Ach. hoe brengen we dien verren droom weer terug naar de werkelijkheid? Moge uit dezen dag een grootsch verlangen losslaan. Nog verder moeten we terug in de traditie, terug naar de eerste chrlsten-eeuwen, toen elke katholiek zelf een Christus-drager was. nog te er kans, dat de Eucharistische Christus hier eens werkelijk zal rondgaan door Zjjn eigen stad. Ti en schitterend denkbeeld is het van de H Vereen. .Katholiek Amsterdam", om het Jubeljaar van het 19e eeuwfeest van de Verlossing te vieren in het Stadion. Dat groot- sche bouwwerk biedt gelegenheid tot ont plooiing van een luister, die anders alleen op Oen publieken weg mogelijk zou zijn. Immers de herdenking van de Verlossing moet godsdienstige plechtigheid wezen, die op «raat in ons vrije Nederland niet toegelaten vordt. De dag is heel juist gekozen: tusschen het feest van het H. Sacrament en dat van bet H. Hart in. Op den eenen dag vieren wij orze dankbaarheid uit voor de levende herin nering aan het Lijden des Heerem wy verlost zijn, op den anderen het levende lymboo! van de liefde van den Godmensch. En daar tusschen in gaan we nu aan het H. Sacrament een hulde bereiden, zooate Neder land die nog nooit gezien heeft. Want het wordt heel wat anders dan de processie bij het Eucharistisch Congres. Die is in dezelfde orde van zaken niet te overtreffen en niet te evenaren. De opzet is nu* heel ani Ten tooneele zal men voerén ten 1 Christelijk leven in ons vaderland. Want Christus heeft ons verlost, maar om aan die verlossing deelachtig te wórden hebben we volgens de schikking Gods de medewerking ten menschen noodig. Hoe te het leven der genade tot ons gekomen, hoe is het gewassen ”ki ons land, welke vruchten heeft het voort gebracht? Al wat het voorgeslacht gedaan heeft, beteekent opbouw van óns godsdienstig leven. Wy vereeren Jezus in het H. Sacra ment, wy offeren Jezus op het altaar, maar het altaar is gebouwd in moeizaam werk van eeuwen door het eene geslacht na het andere, door geloofsverkondigers en monniken, door Phesters en burgers, door krygslieden en ge- “erden. Wat in den loop van de tyden in wer kelijkheid gebeurd is, dat wordt m het Sta- ytoo voorgesteld in tafereelen vol kunstzin en boeiing voor het oog. Het te geen comedie, het niet louter spel, maar het is een korte voor telling van de werkeiykheid m handelingen, die symbolisch zyn, maar symbolisch dan ook volop waar. Wanneer Willibrord en Bonifatius Servatius en Radboud hun steenen aandragen voor den bouw van het moderne altaar, wan neer de middeleeuwsche burgers en krygslieden bet materiaal aandragen voor de aanbidding ten den Christus op dit eeuwfeest, dan is dat biet maar een voorstelling. Neen, ze hebben •tet inderdaad gedaan door een grondslag voor neer de laat-middeleeuwsche processie vooraf gaat aan de processie van onzen tyd, dan be tuigen we onze verwantschap met die men schen van voorheen, die ons geleerd hebben, dat geen luister te groot is, om den verborgen God te aanbidden. In al die tafereelen brengen we ons te bin nen. dat we leven hetzelfde geloofsleven als onze voorvaderen, we worden ons bewust van onzen adeldom, dien we erfden van het voor geslacht, de katholieke traditie, die Immers in allerlei vormen en met allerlei middelen ons brengt de goddelijke overlevering. Wie niet al te crlttech. doch in devote stem ming de plechtigheid gaat bywonen, zal zich verheugen over de eer. die daar gebracht Immers voor eere- Hem T-x uim ƒ10.000.000 aan zilver en goud onder M slechts enkele meters water en z*nd, zou A»- de hedendaagsche techniek daar nu geen raad op weten? Hier lag voor een onderneming de winst gereed, hier wachtte het lokkende goud op den handigste, op den slimste. Meer dan 130 j«ren ervaring, de moderne techniek, die nergens voor staat en een uitkomst, die nauwelyks twy- felachtig kon heeten. Waar bleef de man. die het middel vond, die zyn slag sloeg en zyn for tuin maakte, daar waar het met groote stel ligheid te maken was? Niet van de eilanden, niet van de kust, niet van de centra der technische wetenschap maar ergens uit het Limburgsche land is hy thans gekomen, meenend met zyn nieuw systeem alle vroegere bezwaren te kunnen overwinnen en het goud te bergen, waar zoovele malen vergeefs naar is gezótht. De industrieel F. Beckers uit Gennep heeft een uitvinding gedaan, waarmee hy tot het kostbare wrak hoopt door te dringen er. op zyn dooie gemak den schat te lichten, die men zoo vriendelyk is geweest daar 130 Jaar voor hen te laten liggen. Beckers 1 de huidige Ook Breda houdt een „Stillen Omgang" in eere, welke de herinnering levendig doet blij ven aan het H. Sacrament van Mirakelvan Niervaart. Niervaart was in de middeleeuwen een dorpje, gelegen in de heeriykheid Stryen. welke In 1421 door den St. Elteabethsvloed voor een groot deel in den Biesboech herschapen werd. Wel bleef Niervaart toen gespaard, doch nadien werd het toch zoozeer door het water belaagd, dat het een goede 25 Jaar later geheel onbe woonbaar en verlaten werd. *t Was rond het Jaar 1300. dat In 1 veen nabtj Niervaart een H. Hostie gevonden werd. Toen de vinder haar opraapte vertoonde zich bij het aanraken bloed. Van eerbiedigen schrik bevan gen liet de man de Hostie vallen „ende aldus de oude kroniek dat heilighe Sacrament viel weder aonder yemants toedoene in die selve stede, daert tevoren In ghelegen hadde". Door een der omstanders werd de pastoor gewaar schuwd. die de H. Hostie vol eerbied, en om- stuwd door vrome parochianen naar de kerk overbracht, waar ze ter byzondere vereering werd gesteld op een afzonderiyk altaar. Met vele wonderbare gebedsverhooringen be loonde Christus in Zjjn H. Sacrament het ver trouwen en de godsvrucht der geloovigen. Anderhalve eeuw bleef de H. Hostie te Nier vaart bewaard. Toen de kerk ten gevolge van het watergeweld bouvrvallig was geworden, werd de gevonden schat in 1449 na rjjp overleg plech tig overgebracht naar Breda, waar de devotie tot dit H. Sacrament van Mirakel mede zeer bloeide. Meerdere byzonderheden omtrent een en an der verhaalt de eerw. heer A. P. Huysmans, kapelaan der Bredaache kathedraal, in een dezer dagen verschenen werkje, waarin ook wordt medegedeeld, hoe de H. Hostie onder den Invloed van den beeldenstorm jammerlijk te loor Is gegaan. De devotie ging hiermede ech ter niet geheel te niet en volgens een overleve ring zou in de 17e eeuw de oude plechtige pro cessie zich nog gehandhaafd hebben in eenr. „Stillen Omgang”, door dezelfde straten ate n vroeger. Werd ten slotte ook dit gebruik door den druk der tyden versmoord, in deze eeuw te het herleefd en wel in 1916. om daarna stijgende belangstelling te genieten. Deze ..StJUe Omgang" wordt, gelijk voorheen de processie, gehouden op Zondag vóór St Jan, dit jaar dus merkwaardigerwyze op denzelf- den Zondag, waarop Amsterdam zijn aloude Mirakel-processle in t Stadion doet herleven. De Bredasche omgang vindt plaats van des morgens 5 tot half 7 en ten tweeden male van 9 tot half 11. telkens uitgaande van het plein vóór de kathedraal en daar ook eindigend. Des avonds heeft in Aeve bteschoppelyke kerk een Pontificaal Lof met plechtige processie plaats, tot sluiting van den schoonen herdenkingsdag. In de kathedraal heeft lange jaren gehangen een schlldery betreffende het H. Sacrament van Niervaart, welke schilderij tydens den beeldenstorm verscheurd, maar later hersteld mét een proza-kronlek en een „Spel van den H. Sacramente van der Nyeurvervaart". beide in handschrift uit de Jaren 15201540 berus tende in het archief van genoemde kerk, een zeer waardevol getuigenis vormt voor de echt heid der geschiedenis. Bedoelde schilderij te sinds kort afgestaan aan het gemeenteiyk museum van Breda, dat vereenlgd met het nieuwe bisschoppelijk mu seum Juist deze week heropend wordt. f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9