STADSNIEUWS De Men bcfaiffl onó: Agenda Geeft de „Lutine” haar goud terug? R Alkmaar, 19 Juni EEl HAAST TE MOOI, OM WAAR TE ZIJN MAANDAG 19 JUNI Personalia Doodelijk autoongeluk drie zwaargewonden OPBRENGST COLLECTE Tusschen cirkelzaag Bron TWEE BOKSKAMPIOENEN Spiegelruit vernield Vechtende scholieren De De samenlopende omstandigheden DAT ZAT HEM NIET GLAD Woensdag 21 Juni De incidenten te* München Te diep in het glaasje gekeken Protest van Kardinaal Faulhaber ZANGERSFEEST TE BERGEN Gem. Bureau voor Collecte Bericht KANTONGERECHT Strafzitting van Vrijdag 16 Juni Openbare dronkenschap Over: Dierenaryl •t Wachten op Lutine-weer ALKM. BOYS—SUCCES 7—1 N. V. Drogisterij en Chemicaliënhandel JAN DE VRIES - Alkmaar - Tel. 324 Drie dooden en twee zwaar gewonden Beckers* uitvinding: een mijn schacht in zee zal de op lossing brengen Postduivenvereeniging „Steeds in Spanning” EEN NIEUWE TABAKS- KERVERIJ MUZIEKCONCOURS TE CASTRICUM CARBOLINEUM in kleuren. Bruine en zwarte Teer-Pek-Breeuwwerk-Consistentvet-wagen smeer - Tuigensmeer - Machineolie enz. enz. Sociale Zaken Tentoonstellingen Eén doode en De trechtepiormige „mond” van den toren, welke over het wrak heen wordt gelaten. Daar bovenop komt een schacht van 16 Meter hoogte, die boven den zeespiegel uit reikt Dinsdag 20 Juni „En afscheid voor Un Alkm. Bad- en Zweminrichting i Apothekers nachtdienst Maar een legde het loodje Politioneel succes 1 1 uit- de .,Een 1 „Een afscheid l i 4 letter- 2 bloemisten, 10 P. van Districts Arbeidsbeurs. TeL 838 St. Caecllia. Heems- de de huidige benoorden de Oostpupt 1 i Victoria-Theater; mer”. van ergens t nummer van en Gistermorgen werd door een bewoonster uit de Van Wouendstrgat bij de politie kennis ge geven, dat een huiswaarts keerend beschonken persoon door een spiegelruit van haar woning was gevallen, waardoor zy een schade van on geveer 13.heeft bekomen. De politie stelt een onderzoek in. 1.11.12 1.12.19 1 15.59 1.18.54 1.19.04 1.25.45 1 26 44 1.2658 Victoria Theater; mer’. Pur- Wegens overvloed van copie moeten eenige berichten en verslagen tot morgen blijven lig gen. Gister kwam e ment d< men. M wenschti de wijze heeft, e: de mee; joopendt deerd h; voor im- I Programma Gemeentelijk Radiobedrijf Kunstzanl Piet Stenneberg, Koningsweg. Ten- Tgen een persoon Is gisteravond door politie ter zake van openbare dronkenschap pro- ces-verbaal opgemaakt, x. In de week van 11 tot en met 18 Juni werden genomen door heeren 394 baden, dames 385 ba den. kosteloos door jongens 385 baden, meisjes 307 beden. Totaal 1471 baden. De hoogste temperatuur bedroeg 70 gr. Victoria-Theate^: mer”. een vaste leemlaag, bedolven onder 10 tot 12 Meter zand. Daarboven staat bij eb ongeveer 3. bij vloed 5 tot 6 Meter water. In totaal ligt de schat dus een 15 tot 17 Meter onder den zeespiegel. By vorige bergingspogingen is reeds vast Komen PADANG 8IDEMPOEAN. 19 Juni (Aneta) Gisteravond had nabij Soemoeran in een auto met Inlandsche scholieren als passagiers een steekpartij plaats. Vijf dezer scholieren werden zwtaar gewond, drie hunner zijn later overleden. De oorzaak van deze steekpartij moet gezocht worden in plagerij. Hedennacht is op den weg NijmegenCleve een droevig auto-ongeluk gebeurd. De heer Jur gens Jr. uit Hamburg reed met zijn Duitschen wagen In groote vaart door het grensplaatsje Cranenburg en botste daar tegen vier jonge mannen aan. die op weg naar huis waren. De ongehuwde F. Peters werd tegen een boom geslagen en was onmiddellijk dood. De drie andere personen. Gebr. G. en de heer v. B., wer den alle drie zwaar gewond. De auto werd in beslag genomen en tegen J. werd proces-verbaal opgemaakt. Een nader onderzoek wordt nog Ingesteld. Mondelinge uitspraken: Overtredingen van de motor- en rijwielwet: G. C. G. te Alkmaar. D. 8 te IJmuiden, beiden teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf: J. v. 8. te Landsmeer 1.boete of 1 dag hechtenis; C. M. J. te Heiloo 1.50 boete of 1 dag hechtenis; T. de G. te Heerhugowaard 2.boete of 1 week tuchtschool; A. v. d. L. te IJmuiden, A. v d. L. te IJmuiden. E. 8. te Alkmaar, J. M. C. te Akersloot, H. A. de J. te Avenhom, P. K. te Zuid-Scharwoude, K. C. T. te Sint Pancras, ieder 2.boete of 2 dagen hechtenis; J. H. A. T. te Schoorl R. K. te Nieuwe Niedorp, J. G. te Harenkarspel. H. A de J. te Avenhom. W. W. te Oudorp, H. P 8. te IJmuiden. W. W te Alk maar, J. D. te Heiloo, H. B. te Nieuwe Niedorp. A. H. G. te Alkmaar, D. G. te Heiloo, P. M. te Zaterdagmiddag te omstreeks half een. r-ed de bestuurder van een vrachtauto tegen een der uitstekende luifels van de marktkramen op de Laat alhier met het gevolg, dat kraampjes in elkaar vielen en tamelijk bescnadigd weroen. De oorzaak dezer aanrijding was. dat op het voor den autobestuurder links liggend wegge deelte, een parkeerende auto stond, terwijl uit tegenovergestelde richting een paard en waren kwam aanrijden, waardoor de autobestuurder te veel naar rechts uithaalde. Een samenlcop van omstandigheden dus. afscheid voor lm. Zooals uit een advertentie in dit blijkt, zal de Distr.cts-Conunlssie van het Fonds ter ondersteuning van Invalide en be hoeftige gepenrionneerde Militairen en Schepe lingen in de Nederlanden Dinsdag en Woens dag 20 en 21 Juni haar gewone jaariijksche col lecte doen houden. Deze wordt bijzonder in aller milddadigheid aanbevolen. Voor het eind-examen gymnasium B St. Ag- natluscollege te Amsterdam, slaagde onze stad genoot Jac. Spruyt. ie staan, dat het schip bij de stranding midden door is gebroken en geheel uit zijn verband ge slagen. De schatkamer bevind zich In het ach terschip onder de munitiekamer. Daar al het hout van het schip langzaam aan werd aan getast en verteerd, behalve de zwaarste kiel- balken en spanten welke intact zijn, zakte het dubbel gewicht van de munitie en daarmede het goud geleidelijk op den bodem van het wrak. De tot één grooten massieven klomp saamgeroeste kogelvoorraad bedekte daarbij den schat als een schuttende koepel. Alleen wat daarbuiten ge raakte, 'n aantal baren en enkele vaatjes met goudstukken, kon men bij vorige pogingen ber gen. Het werd aanvankelijk met haken en schepnetten, later in de zandzuigers mee om hoog gebracht. Nog een omstandigheid dient vermeld. Het is bijna ondoenlijk eenigen tijd achtereen op het wrak te werken. Boven de plek waar de Lutlne rust, staat een sterke stroom en Is de zee steeds zeer roerig. Elke nauwkeurige verrichting wordt daardoor- belemmerd. Zoo zijn de bergers ge dwongen te wachten op Zuidelijken of Zuid- Oostelljken wind. De Nooijd-Wester gronden lig gen dan in de luwte vap Vlieland, het w^ter wordt kalmer en men kan iets bereiken. Maar de perioden, waarin die gunstige wind constant wil waaien, zijn zeldzaam en duren maar kort. Zoo kunnen er weken, ja maanden verloopen. dat men moet wachten en wachten op de me dewerking van de natuur, die onontbeerlijk is. Geduid is een schoone zaak en de bergers van Terschelling dienen hiervan terdege doord» ongen te zjjn. En zjj kunnen geduld hebben: het goud. dat er al 130 jaar ligt, loopt vandaag of morgen niet weg. De uitvinding van Beckers Is gebaseerd op den huldigen toestand in het wrak, het feit name lijk, dat de goudvoorraad door sa&mgeroeste mu nitie ajs met een ondoordringbaren kap is af gesloten. Na verwijdering van de zandlaag boven het wrak zal deze munitleklomp, die men op 2 Meter dikte schat, moeten worden doorbroken. Daartoe heeft de heer Beckers een ijzeren toren ontworpen in den vorm van een omgekeerden trechter. Van boven bedraagt de doorsnee 3 Meter, aan den onderkant 12 Meter. Het ge vaarte is 25 Meter hoog en weegt 65 ton. Deze toren ligt thans in twee gedeelten de rechte schacht en de uitloopende trechter- mond In de haven van West-Terschelllng gereed. Is het weer gunstig, dan wordt hij naar buiten gesleep naar de plek waar de „Lutlne” onder water en zand haar schatten verbergt. Dit transport geschiedt op twee lichters, onder ling door zware balken verbonden, zóó dat de trechtermond tusschen belden door te water kan worden gelaten Daartoe is over de lichters heen een groote hijschbok geplaatst. kaar vlug op. Een strafschop maakte er 2o van en successievelijk voerden de Boys den stand op tot 70. Daarna moest de doelman der Boys, die eenige malen daarvoor op mooie wijze een doelpunt had voorkomen, zwichten voor een hard schot, hetgeen tevens een welverdiend tegenpunt der Wieringers beteekende. Het einde kwam met een 71 overwinning der Boys. De achterhoede der Boys kan op een zeer goeden wedstrijd terug zien. In de rnlddenlinie was de linksmidden heel goed, teru'jjl ook de spil een goeden wedstrijd speelde, de rechts- midden hoede zich voor al te enthousiast spel. De voorhoede speelde na de rust veel beter dan daarvoor. Het spel werd voor de rust te kort gehouden, terwijl het ook te langzaam ging. Bij Succes waren spil, middenvoor en links binnen heel goede krachten. De scheidsrechter leidde den wedstrijd stekend. De adsplranten der Boys hebben dit seizoen moot besloten en het kampioenschap behaard van hunne afdeeling. Daarom hing gister kampioensvlag op het Boy v terrein In top. De bloempjesdag. welke op Zaterdag 17 Juni gehouden is, ten bate van het sanatorium en nnderherstellingsfonds. uitgaande van den Chr Nat. Werkmansbond, heeft een bruto-opbrengst gehad van 276.50. Bovengenoemde vereeniging hield op Zondag 18 Juni een concours met oude duiven van uit Compiègne (Frankrijk), afstand 390 K. M. De duiven werden verzonden door den West en werden Geopend voor werkgevers van 912 uur en van 25 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 uur. Op Maandagavond en Donderdag avond van 78 uur. Bemiddeling voor vrouwe- lijk personeel dagelijks van 25 uur. (Uitge zonderd op Zaterdag). De directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend, dat .heden staan ngeschreven; Groep bouwvakken: 84 grondwerkers, 50 timmerlieden, 38 metselaars, 24 opperlieden, 12 schilders. 8 voegers. 7 betonwerkers, 7 stuca- doors, 3 steenhouwers. 1 straatmaker, 2 oppert, straatmakers, 2 steenbikkers, 1 stuc, opperman, 2 opzlchter-teekenaars, 1 waterbouwkundig op zichter. 1 bouwkundlg-opzlchter, 1 bouwkundige. Geroep metaalindustrie: 1 auto-monteur, 1 autogene-lasscher, 16 bankwerkers, 1 blikbe- werker. 3 carrosseriebouwers. 1 constructiewerker, 1 electrotechnicus. 7 electriclens, 1 fitter, 1 fraiser, 2 instrumentmakers. 2 kernmakers. 4 ketelmakers. 8 klinkers, 8 loodgieters. 2 Hjnwer- kers. 5 machinisten. 2 machine-teekenaars. 8 metaaldraaiers, 1 metaalschaver, 2 metaalslij- pers, 6 monteurs. 3 plaatwerkers, 1 rijwielher steller. 4 scheepsbouwers, 1 scheepsteekenaar, 2 scheepstimmerlieden. 7 smeden. 10 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorlaander. 4 vuurwerkers, 3 wagenmakers, 11 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 4 zandvormers. Groep voedlngs en genotmiddelen: 45 siga renmakers, 4 tabaksbewerkers, 3 sigaren- klstjesplakkers, 2 sigarensorteerders. 13 bak kers, 1 slager, XL, kok. 1 suikerbewerker, 1 bierbottelaar, 1 botertpaker. Mr. M tan om national zijn onr reeds z( was een ijjke ijd. genomer avond b pens aa moedere: Engelaiu oogenblll junl-bet schulden de ooger Mr. N overigen is. zoo gewordei Chambei van enki deze gei te lucht* centeren kortheid roemd 1 gehoudei Er bei grijpelijk niet zoo als wel welker i Het is rentie pi dezen gt in pacht der conf goeden het woo gadering sommige toegezwa van den volledig den dag volkomei program teloos st zien van De na Saksisch Engelsch als Zuid nu toe d ofschoon vormd is overleg, gepleegd stemmin uit te i de Dom opvattin af of d mr. Ben: rekening instincte doen ge' gekomen Britsche Opvall (lersche tegenwo terwijl i der Ger mogend! Een f baart, ii Buitenla woordlgi ferige i dat Ri waarde maar h hoe Ru bols je wi conferei het ,Jca moet, z tenzij planner geneigd propaga maken, met de (d.d. 12 schen t rentie, heeft g rust lm embarg verbant sche oi tweeled voorzlt! thans veel ta conflicl poogt i De i van di kwam reeds ernstig voorzit ciënj. Cox candid toen b; Uin al dwaze scherm steeds ODzich; taire met di de f I elkaar gistere stemdt rappor L Voorna 1 schapi r de -ie Gisteravond werd wegens openbare dronken schap door de politie tegen een persoon uro- cesverbaal opgeznaakt. Gistermorgen geraakte de 23-jarige N. D. in zijn werkplaats aan de Visscherslaan met zijn linkerhand tusschen de cirkelzaag, waardoor drie vingers ernstig werden verwond. De ge meentelijke geneeskundige dienst verleende de eerste hulp. D. is per auto overgebracht naar het Centraal Ziekenhuis voor verdere behan deling. Ugonstelllnc werken van Filarskl tot 30 Juni i Dinsdag 20 Juni: Hjn 1 Hilversum. Lijn 2 Huizen. Hjn 3 London Reg. van 10.351050; Daven- try van 105011.20; Midi. Reg. van 12.20— 13.35; London Reg. van 14.20—15.20; Daventry van 16.45—24.00. Lijn 4 Langeriberg 11.0515.20; Zeesen 15.20 16.20; Leipzig van 16.20—17.20; Zeesen van 17.2023.20; Hamburg van 23 2024.00. Kardinaal Faulhaber uit München heeft, naar de „Kölnische Volkszeitung" mededeelt, in een schrijven aan rijkskanseler Hitler, de Belersche regeerlng en de politie geprotesteerd tegen de gebeurtenissen op den eersten Duit schen Gezellendag te München, die het sluiten van den Gezellendag voor de godsdieretplech tigheid noodzakelük maakten. Heiloo, P. K. te Oudorp. J. v. d. C. te ’s-Graven- hage, ieder 4boete of 4 dagen hechtenis; F J. K. te Wjjk aan Duin, Ht A. M. B. H. te Haarlem, Th. R. te Hemékerk. W. 8. te Amster dam, J. K. te Sint Pancras, G. A. du P. te Alk maar. J. C- U. te Alkmaar, ieder 5.t boete of 5 dagen hechtenis; A. v. d. B. te Bergen 7. boete of 1 week tuchtschool; C. de K. te Edam, G. F. te Vijfhuizen, belden f 10.boete of 10 dagen hechtenis; P. S. R. te Wijdenes, C. J. V. te Sijbekarspel, J. B te Alkmaar, leder f 12. boete of 12 dagen hechtenis; G. P. te Behagen. J. V. te Wijk aan Zee en Duin, beiden 15. boete of 15 dagen hechtenis. Overtredingen van de Politieverordeningen: H. J. te Heiloo, G. K. te Alkmaar, J. H. te Alk maar, ieder 1.boete of 1 dag hechtenis; C. V. de P. te Alkmaar, 1.50 boete of 1 dag hechtenis: W. V. te Haarlem, H. v. G. te Lel den, J. K. te Heiloo. W. B. te Rotterdam, Sin Gun Jen te Amsterdam, J. H. te Haarlem, ieder 3.boete of 3 dagen hechtenis; R. D. te Alk maar, IJ. H. te Haarlem, leder 4.boete of 4 dagen hechtenis; K. C. te Asseruielft ƒ16. boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 453 van het Wetboek van Strafrecht (dronkenschap)P. B. te Wor- merveer, J. V. te Noord-Scharwoude, C. V. de P. te Alkmaar. W. van E. te Amsterdam, A. 8. te Schagen, D. v. d. P. te Alkmaar, leder 3. boete of 3 dagen hechtenis; N. B. te Alkmaar, 3 dagen hechtenis met opzending naar Rijks- werkinrichtlng gedurende 6 maanden. Overtredingen van art 460 van het Wetboek van Stafecht (loopen over tibuwland)T. F. de B. en M. H. te Amsterdam, belden f 8. boete of 8 dagen hechtenis; C.B te Hoorn. T. F. de B. te Amsterdam, belden f 8.boete of 8 dagen hechtenis. Overtreding^ van art. 461 van het Wetboek van Strafrecht (loopen over verboden gond)C. de R. te Heemskerk 4.boete of 4 dagen hechtenis; J. V. te Egmond aan Zee, 5.boe te of 5 da^en hechtenis. Overtredingen van de VlsscherijwetK. V. te De Rijp, 6.boete of 6 dagen hechtenis; L. de G. te Velseu, f 5.boete of 5 dagen hech- 4 tenis. Overtreding van de woonschepenwet: 3. H. te Haarlem, 4.boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van art. 435 van het Wetboek v. Strafrecht (opgeven van valschen num): W. W. te Oudorp 12 boete of 12 dagen hech tenis. N.-Brabantschen Verzendingsbond om 850 gelost met Z. Z. W. wind en licht be wolkte lucht. Aankomst als volgt: H. Moolj F. H. C. Dingerdis H. Moolj C. J. Pauhsse H. Mooü F. H. C Dingerdis J. Huiberts Jzn. H. Mooi) Het 24ste Zangersfeest van den Bond van Ge mengde Zangverenigingen in Noord-Holland, Werd gisteren te Bergen gehouden. Des morgens arriveerden de dames en heeren van de ongeveer 20 deelnemende koren, meest per autobus, In het dorp. Om half twaalf werden de hoofdbestuurs leden. juryleden, directeuren en voorzitters der vereenrgingen. totaal ongeveer een 40-tal per sonen ten raadhulze door het dagelijksch be stuur der gemeente officieel ontvangen. Burgemeester mr. H- van Reenen heette de aanwezigen namens het gemeentebestuur wel kom en verheugde zich er over, dat de Bond van Gemengde Zangverenigingen voor de tweede maai Bergen had gekozen als plaats voor het Jaariijksche Zangersfeest. Spr. roemde het streven van den Bond om de kunstmin en liefde voor den zang te bevorderen op zangersbijeen- komsten, aonder prijzen in het vooruitzicht te stellen. Spr. hoopte, dat ook dit zangersfeest in Ber gen, in zoon mooie omgeving, de Bond nader mag brengen tot zijn doel. Speciaal heette spr. ook welkom den voorzitter van den Bond van Gemengde* Zangvereenigin- gen in Friesland. Donk zy den afsluitdijk is ook in de zangers- Wereld de band onderling verstevigd en is men weer een slap nader g^| .en. tot het zangers- Ideaal: één groot zingt^Vederland. De heer L. van Loo, Bondsvoorzitter bracht namens de zangers dank voor den ontvangst door het gemeentebestuur. Ook dankte hij den oud-burgemeester, den heer Jb. van Reenen. die het vorige Zangersfeest te Bergen verwelkomde, voor zijn aanwezigheid' by deaen tweeden ont vangst. Dank bracht spr. aan V. V. V. voor de goede voorlichting, aan Bergen’s Harmonie voor de medewerking en aan de heer Jac. Jansen en de feestcommissie te Bergen voor den verleenden steun. De heer Riemersma. voorzitter van den Frie- «cten Bond had dankbaar de uitnoodiging om te toornen luisteren aanvaard; nu door den af sluitdijk Holland en West-Friesland nader tot elkaar gekomen zyn, hoopt sprdat ook den vriendschapsband tusschen de zangers van beide provincies hechter mo< ht worden Toen spr. ’s morgens Friesland verliet, regende het daar en het verheugt hem dat deze zangers- dag in Bergen door zulk zonnig weer begun stigd wordt. 8pr. deelt mee. dat Zondag a.s. in Harlingen de Friesche Zangersdag gehouden wordt en hoopt, dat de belangstelling dan wederkeerig «al biyken te zyn. Spr. eindigt met de beste wenschen voor het welslagen van dit zangers feest. Hierna werden ververschingen aangeboden. Om half twee werden de vereenlgde zangers en zangeressen in den muziektuln door burge meester van Reenen toegesproken, waarna ook de Bondsvoorzitter L. van Loo een enkel woord sprak. Begonnen werd vervolgens met enkele num mers samenzang, onder leiding van den heer R. Sasburg. Gezongen werd Dir. Jehovah will ich singen 'van Bach en Der Hirte Israels van Dimitri Bortnianski. De zang van de honderden zangeressen en zangers in den mooien bosch- tuin maakte een schitterend effect. Vervolgens zongen de deelnemende vereeni- glngen elk een nummer. Het concert had een vlot verloop en was om circa half 5 geëindigd. Er was veel belangstelling en het weer hield Bich heel den middag goed. Dit zangersfeest bracht ook In het dorp een •arcigc drukte; 's morgens maakten de deel nemers onder leiding van enkele Bergenaren een wandeling, waarbij de voornaamste beziens waardigheden werden bezichtigd. Des avonds concerteerde Bergens Harmonie in den muziektuln. Groep boek- en steendrukkerijen: zetters, 2 machmezetters. Groep houtbAerking: 2 kistenmakers, machinale houtbewerkers, 11 meubelmakers. 4 meubelstoffeerders, 2 borstelmakers. Groep verkerswezen25 chauffeus, 5 koetsiers. 8 magazijnbedienden. 16 pakhuisknechts, 2 kellners. Groep handel: 6 vertegenwoordigers, 5 win kelbedienden. Groep landbouwbedrijven boerenarbeiders, 6 tuinlieden. Overige beroenen: 6 boekbinders. 1 chem. perser, 2 huidenzouters, 3 incasseerders. 1 kalkbrander. 2 kappers. 8 kantoorbedienden. 2 kleermakers. 1 netwerker. 2 schoenmakers. 1 verfbereider. 5 zakkenstoppers. 207 losse arbei ders. 27 transportarbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Metaalindustrie 60. sigarenindustrie 14. overige beroepen 4. Jeugdig personeel beneden 18 jaar in diverse beroepen 10.. Geplaatst H werkzoekenden. Alkmaar, 17 Juni 1933. De directeur van het Gemeentelij1: Bureau voor Sociale Zaken. ED VAN DEN HEUVEL. 337 punten. Muzieklust. Obdam, onder leiding Dekker. 1ste pr., 347 p. Crescendo, Hoogwoud, onder leiding van P Westen 3de pr., 264 p. Ie afdeeling fanfare: kerk, onder leiding van P. Kuys, 3de pr293 p. St. Hildegardis van Tuitjenhorn, onder lei ding van E. Peetoom, 2de pr., 309 p. Ie afdeeling Harmonie: Crescendo, merend, onder leiding van M. Kleij, 1ste 849 p. Afdeeling uitmuntendheid, afdeeling Harmo nie: Soli Deo Gloria, van Velsen-Drlehuls. on der leiding van C Oudendyk, 3de pr.. 234 p. Eere afdeeling Fanfare: Patrmaatsfanfaie Castricum. onder leiding van Kuys, 2de pr., 299 punten. Aan den 's avonds gehouden eere wedstrijd namen deel: Accordando, Spierdijk. 8t. Pancra- tius. Blokker; Muzieklust. Obdam en Crescen do, Purmerend. Aan twee korpsen dienen we hier bijzonder hulde te brengen en wel aan Crescendo uit Puremrend. dat het hoogste aantal punten van den concertwedstrijd wist te behalen, en aan het Fanfare-corps dat In de hoogste afdeeling speelde, nl. de Patronaatsfanfare te Castri cum, die de meeste zware nummers heeft moe ten blazen met een zeer onvolledige bezetting tengevolge van vertrek van leden. Een eere- saluut! In den nacht van Zaterdag op Zondag !s al hier by de familie O. in de Ultenboschstr. at. een inbraak gepleegd, waarbij verschillende sieraden, alsme geld, zyn ontvreemd. De dider heeft zich, door een raam op te schuiven toe gang tot het perceel verschaft Tengevolge van een onmiddeliyk door de recherche ingesreld onderzoek, is het deze mogen gelukken den da der. zekere A. v. W In de gemeente Wijk aen Zee en Duin te arnesteeren. Hy is naar Alk maar overgebracht en aldaar aun het bui eau van politie in arrest gesteld De politie is tevens Weer in het bezit gekomen van het grootste ge deelte van het gestolene. De verdachte ts he denmorgen naar het Huis van Bewaring alhier overgebfacht. uim 10.000.000 aan zilver en goud onder slechte enkele meters water en zand, zou de hedeudaagsebe techniek daar nu geen raad op weten? Hier lag voor een onderneming de winst gereed, hier wachtte het lokkenefe goud op den handigste, op den slimste. Meer dan 130 Jaren ervaring, de moderne techniek, die nergens voor staat en een uitkomst, die nauwelijks twij felachtig kon heeten. Waar bleep de man, die het middel vond, die zijn slag sloeg en zyn for tuin maakte, daar waar het met groote stel ligheid te maken was? Niet van de eilanden, niet van de kust, niet de centra der technische wetenschap, maar „„_=3 uit het Llmburgsche land Is hy thans gekomen, meenend met zyn nieuw systeem alle vroegere bezwaren te kunnen overwinnen en het goud te bergen, waar zoovele malen vergeefs naar is gezocht. De industrieel F. Beckers uil Gennep beeft «en uitvinding gedaan, waarmee hy tot het kostbare wrak hoopt door te dringen en op zyn dooie gemak den achat te lichten, die men zoo vriéndelijk is geweest daar 130 jaar voor hen te laten liggen. Beckers beeft zich in verbinding gesteld met concessiofMurisseo» de firmanten Doeksen en Dros, een contract is afgesloten en sinds Maart vertoeft de uitvinder op het eiland Terschelling om van daaruit de berging voor te bereiden. Hoe is het op het oogenbilk met de ..Lutlne’’ gesteld? Zooals men weet rust bet wrak op de Noord-Westergrondea benoorden de Oostpunt van Vlieland.' In den loop der jaren Is het weg- aezakt door het drijfzand en komen rusten op Op den vooravond van den tweeden dag van het muziekconcours van den R. K. Bond van Fanfare- en Harmoniekorpsen in Noord-Hol- land te Castricum, werd door het Duln-en- Bosch fanfarecorps D. I U. een feestconcert gegeven. Door het ongestadige weer was liet aantal bezoekers niet zooals men had mogen verwachten. De verschillende nummers werden onder leiding van den heer Joosen schitterend ten gehoore gebracht. Zondagochtend te 12 uur ontving de burge meester de bestuursleden, juryleden enz. we derom op het raadhuis. Met harteiyke woorden heette hy hen welkom, waarna van verschil lende zyden het woord werd gevoerd. Hierna had in de Geelvinckstraat wederom de marschwedstrijd plaats waaraan deelnamen: Accordando van Splerdyk; Pius X van Venhui zen; Muzieklust van Obdam; Crescendo van Hoogwoud; St. Caecilia van Heemskerk; Cres cendo van Purmerend en Patronaatsfanfare Castricum. De uitslag is als volgt: le prijs Muzieklust Obdam met 105 punten. Crescendo Hoogwoud 2e prUs met 87 punten; St. Caecilia Heemskerk le prys met 96 pun ten; Crescendo Purmerend le prys met 99 punten en Patronaatsfanfare le prijs met 96 punten. Tegen 2 uur bad de concertwedstrijd plaats. De uitslag hiervan is: 4e afdeeling fanfare: Accordando van Spier- dyk, dirigent P. van Westen, 338 punten, 1ste prys. 3e afd Harmonie: Pius X, Venhuizen, onder leiding van Jac. Coffeng, 3de prijs, 276 punten. 3e afd. Panfare: St. Martinus, ’t Veld, on- De Alkmaarsche Boys hebben gister een groote overwinning behaald op Succes en zich daardoor wederom een stap dichter gebracht by het begeerde plaatsje in den K. N. V. B. Deté «verwinning, hoewel iets geflatteerd, was vol komen verdiend door bet doeltreffender spel der Boys na de rust. Voor de rust wogen beide partijen vrijwel tegen elkaar op en w’aren de Wieringers geenszins minder, integendeel afge meten naar het aantal kansen, hebben zy deze meer en dlkwyis mooier gehad. Zij speelden ®cbter te onbesuisd en te ondoordacht. De voorhoede der Boys kon bet voor de rust “Een de verdediging van Succes niet bolwer ken, het spel werd veel te kort gehouden. Toen de rust werd aangekondigd was geen oer partyen er In kunnen slagen een doelpunt te maken, zoodat de strijd na de hervatting nog volkomen open was. De aanhang van de Boys zal zich in de pauze, gezien het spel van voor de rust, nog geenszins gerust gevoeld hebben omtrent den uitslag en niet gedroomd hebben, dat sulk een doelpunten-regen over de Boys sou dalen. Na de rust echter hadden de Boys reeds aan stonds succes, toen uit een hoekschop een scri- mage voor het Succes-doel ontstond, wnq ms n Oe linksbinnen der Boys een einde maakte door den bal langs den Wleringer doelman te plaat •en. Daarna raakte de achterhoede van de Wie ringers, welke voor de rust heel goed was er min ot meer uit en de doelpunten volgden' el Een dezer dagen maakten we melding van de op handen zynde opening van de tabaks- kerverij van den heer Berkhout in de 8pan- jaardstraat. Thans, hedenmorgen, Is de kervertj geopend in tegenwoordigheid van tal van genoodlgden. De heer Berkhout, die voorheen zich buna uitsluitend tot grossierdery in de tabakswereld bepaalde, heeft zyn tijd begrepen en ingezien, dat er hier in Alkmaar en wyde omgeving, behoefte was aan een flinke tabakskerverij, met een groote capaciteit. Immers. Noord-Hollano wordt nog steeds overstroomd met tabak van Friesche en Gronlngsche kerveryen. die bijna uisluitend baai-tabak leveren, terwijl men hier in Noord-Holland toch de voorkeur geeft aan z.g. krultabak. D^r er hier in Alkmaar en omgeving zoo goed als geen kerverU is, die een behooriyke capa citeit heeft, vatte de heer Berkhout het plan op, de kerverU van de firma Helling over te nemen, en daarin een speciale, goed geoutil leerde kervery zonder tabaksfabricage te vestigen. De heer Berkhout brengt zijn producten onder eigen merk aan de markt, doch stelt zyn Inrich ting niettemin beschikbaar, om in opdracht van anderen tabak te kerven. Het bedrijf was reeds hedenmorgen In volle werking, zoodat de aanwezige belangstellenden een goed overzicht hadden van de metaformose van ruwe tabak in heeriyk geurende „krul”. Het spreek vanzelf, dat iedere mannelijke be zoeker ook practisch met het voortreffelijk product van des heeren Berkhout’s kervertj ken nis moest maken. De heer Berkhout mocht bij deze gelegen heid tal van gelukwenschen ontvangen. Twee jeugdige personen van den leeftyd van elf jaar, geraakten gisteren op het Sclrarloo met elkander slaags. De stryd werd zoo hevig dat een van hen op de straat werd nee -ge gooid, waardoor hjj een lichte hersenschudding opliep. Door de politie zal een onderzoek wor den Ingesteld. der leiding van C. Stoop, 3de prijs, 273 punten. Hou en Trou, Heerhugowaard, onder leiding van P. Anderson, 2de prijs, 301 punten. 2e afdeeling Fanfare: St Pancratlus. Blok ker, onder leiding van Leo Koning, 1ste pr. Terwijl een krachtige motorpomp het water en zand naar boven en vandaar naar bulten pompt laat men den trechter naar beneden zak ken, eerst door het water, dan door de zandfaag en elndelMk zoover, dat hy als een stolp over het achterdeel van het wrak op de leemlaag rust. De schachttoren op den trechter steekt dan nog altijd boven water uit. Door een lift kan men naar beneden afdalen en zonder belem mering van zand en water by bet schijnsel van electrische lampen bet opruimingswerk ter hand nemen. Is de munitleklomp eenmaal door gebrand en weggehakt, dan ligt daar het lang- gezochte, fel begeerde goud te grijp. Zoo stelt men het zich voor en op het eerste gezicht lijkt de kans niet slecht. Of de bereke ning van den uitvinder zal kloppen? Men ge looft, vertrouwt en wacht. De bergers hebben intusschen niet stil gezeten. Met groote nauwkeurigheid heeft men nogmaals de ligging vah het wrak bej?aald. Hlerbü is ge bruik gemaakt van een z.g. puisinrichting. Van uit een sleepboot werden lange stalen buizen van ongeveer 25 Meter lengte op de plaats, waar de .Uutlne” ligt, door water en zand omlaag gedreven. Kleine grijpers onder In de buis haal den naar boven, waar men op stootte: een schilfer roestig ijzer, sukken hout, koperen spy- kers. Een duldeiyk herkenningsmiddel, dat men wel degeiyk met de „Lutlne” had te doen, vormde het zg. „Lutine’ -merk, een hanepoot, die In alle onderdeden van het schip als bor sten, binten en spükers, staat gegrifd. Zoo werd ae stand van het wrak, waar nog meer van over Is dan men aanvankelijk vermoedde, letterlijk afgetast en In kaart gebracht. Boelen geven nu de ligging aan, terwyi bovendien door het aan brengen van duidelijk zichtbare merken op de kust van Vlieland en Terschelling de juiste plaats gemakkelijk kan worden gepeild. Alles is dus gereed voor den grooten sprong. Enkele dagen, mooi, rustig ,Uutlne”-weer met een mild, Zuld-Oosteiyk tot Zuidelijk briesje en de toren wordt naar bulten gebracht. Boven de „Lutine” gaat hy zee-in, de pomjaen komen In werking, het toestel zakt en zakt tot het wrak, mannen dalen met de lift omlaag, licht straalt op de trieste ravage van het ontredderd schip, dat na 130 lange jaren nu zyn geheim zal moe ten prijs geven. Goud, zilver, tien mlllioen, een Nlbelungen- schat en slechts handen nocxyg om hem te grUpen. Zonder N.V. en zonder taóst, zonder aan- deelen, transacties en balansen. Kan men het gelooven In onze nuchtere eeuw, In het jaaf 1933; Of is het een sprookje, een prachtig sprookje, maar.... té mooi om waar te zyn? Hebt geduld, wacht op het ,X.uUne’’-weer en de Cüd zal het leeren. De Zondag- en nachtdienst wordt in de week van 18 (ot en met 24 Juni waargenomen door de apotheek van mevr, de Wed. C. M. B. Wan na, Mient 11. 1 Door den grooten toeloop van zwervende die- ren In Alkmaar en Omgeving genoodzaakt, be sloot de afdeeling Alkmaar en Omstreken van de Nederlandse lie Vereeniging tot bescherming van Dieren ongeveer SVÓ jaar geleden een aan vang te maken met het vormen van een asyl- fonds. hetwelk bestemd zou worden voor een stichten dierenasyl, waar de zwervende dieren een onderdak zullen kunnen vinden tot er gele genheid gevonden zal zijn ze te plaatsen en waar tevens gelegenheid zal zijn voor de opname van penslondieren. Dank zij de onvermoeide zorgen van onzen in specteur en zijne vrouw waren wij zoo geluk kig tot dusver nog steeds zeer vele dieren te kunnen plaatsen, maar dit kan zoo niet blijven. Door hun opofferenden arbeid werden ook dit jaar meer dan 150 zwervers van een zekeren dood in het gaskastje gered. Zoo wij echter de be schikking over een asyl gehad zouden hebben, had er nog veel meer hulp aan de dieren gebo den kunnen worden. Vandaar dat zij weer de me dewerking van de zeer vele in stad en omgeving wonende dierenvrienden Inroepen om nu te trachten binnen enkele jaren de nog ontbreken de gelden bij elkaar te brengen. Wij weten dat dit in deze moeilijke tijden niet eenvoudig zal zijn, maar toch zyn er nog vele menschen. die hiervoor nop wel een of meerdere dubbeltjes kun nen en willen missen. Daarom hebben we gemeend ook dit Jaar we der de bekende verloting ad 10 cent per lot te organiseeren. welke verloting is goedgekeurd door B. en W. van de gemeente Alkmaar d.d. 14 Juni 1933, no. 1.76.1. Alle dierenvrienden kunnen ons bij den verkoop van deze verloting helpen. Bedenkt, dat wij met medeleden alléén ge«n stap nader tot ons doel komen, maar dat er daadwerkelhk geholpen dient te worden. wU doen hierbij dan ook weder blijmoedig een oe- roep op onze wakkere medewerkers van vorige jaren. terwijl wij bovendien de hulp inroepen van allen, die met dit doel sympathiseeren. u kunt de loten in elke gewenschte hoeveelheid in verkoop verkregen van den inspecteur van on» vereeniging. den heer C. Verwer. Baanstraat. hoek Oudegracht alhier en wU verzoeken U nog heden de loten by hem te willen aanvragen. Voor ter beschikking te stellen pryzen houden wy ons natuurlijk weder dankbaar aanbevolen. Ook op deze wijze kan men medehelpen. Voor de stichting van een asyl is een niet ge ring bedrag noodig en wy zouden binnen j>aar Jaar met den bouw willen beginnen, n rekenen wy op den krachtigen steun en uwf van onze vele vrienden. Giften, hoe klein ook. zijn vanzelfsprekend tijd harteiyk welkom en worden gaarne door penningmeesteresse van onze afdeeling M. Postma-Abspoel. Lindelaan 137. alhier, in ont vangst genomen, terwijl wl) hen. die onze al Ung by testament zouden willen gedenken op volgende formule attent zouden willen ma Ik verklaar te legateeren aan de Nederland^ Vereeniging tot Bescherming van DlereIb.„”.rJrtr tlgd te 's Gravenhage. Bureau Prinses Man 40. de som vanonder voorwaarde, dat legaat geheel ter beschikking komt van„“5-_i_ deellng Alkmaar en Omstreken dezer yeree ging". Desverklezende voege men hierbij- - van alle rechten en kosten, ook van het van successie.” Het bestuur van de afd. Alkma*’’ Omstreken van de Ned. Ver. tot rer schermlng van Dieren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12