PROVINCIAAL NIEUWS A Onze lange golf verloren G Twente naar den afgrond MARKTEN I A A 1 MAANDAG 19 JUNI ANDIJK TUINDERSVAKBOND L.T. B. OPLEVING TE ZAANDAM Drukte in de Zeehaven Nieuwe conferentie te BERKHOUT Amsterdam telegram DEN HELDER Voor vele arbeiden in de textiel Resolutie BEVERWIJK De aardbeiencampagne begint Groote ontstemming HEERHUGOWAARD ZANDVOORT c Examen Nuttige Handwerken Oud Examen L. O. ILPENDAM Eindexamen H. B. S. WEESP Weerbericht u LANGENDIJJC Loonsverlaging en ontslag Ons land heeft echter het plan tot golflengte-verdeeling niet ond erteekend Geen uitzondering voor kostwinners MUZIEKCONCOURS TE CASTRICUM Er te volgens spr. in het Westen in het Tuin bouwbedrijf niets goede, terwijl de Credlet- poiltiek duiaenden slachtoffers elacht en de ver- Saneering in het bloem bollen bed rijf wol jeugd, gen oi 8.15 Oc Handelspolitiek, teelt be per - king en credietwezen t.a.v. het tuinbouwbedrijf Hoogere Handelsschool geen bestaansmogelijk heid meer Buitengewone algemeene vergadering EGMOND-BINNEN Apotheek begemann sneltjsb GOED en GOEDKOOP Telet tea^ Geheel nieuw Ingericht en verplaatst naar Kruisweg 30, bij bet station Recepten worden gaarne van huls gehaaid vreLüg I een uit lijken groet gesloten. noodlge steun wordt verleend aan de groot- nog £11 sluiten worden Alkr d. Ke Wl 13 te aal In openbare zitting bijeenkomen Donderdag 23 Juni ten half tien ure. den Minister van Economische Za ken,’ de leden van de Eerste en de Tweede Ka der Staten-Oeneraal en de pers en gaat HAARLEM, 17 Juni (Rjjkskweekachool). Ge slaagd de dames: L. H. Romers. O. Ph. Wilde- boer te Heemstede, E. O. Scholten, H. Verboog, M. Visser, W. A. de Vries te Haarlem. Naar wij van deskundige zijde vernamen, be- teekent 233 Kilo Periode voor Hulzen een golf lengte van 1350 M_, terwijl 995 KP neerkomt op een golflengte van ongeveer 301 M. 100 KJ». is de thans gebruikte golflengte van 1875 M. Alkrr Rece Noor HAARLEM (Rykskweekschool). Geslaagd de heeren K. Middelbeek. Beverwijk; D P. Plaats man, W. Pijnakker, O. H. O. Vervoom, Haarlem. HAARLEM (Da Costa-Kweekschool)Geslaagd de dames: L. A. Knal. IJmulden; M. Ooms, J. C. Rabouw, P. Sehras te Haarlem; de heeren F. K. Koppner te Haarlem; J. P. Spaans te Nieuw- Vennep. De Uefdt hun berd< moge Al steil toon lijke CB CB FC FC CB Be Hi hart die hebl genl Ech On Pur- pr-. De Ung» bier 1 DM Het path! •port Reed! buldil De goed Men die g pndi eerste De Jn g. <X Al DON VRL Dag vi uitreiki van h« Na he reikt, overige te kwi akte v gezin t akte v luid. C ZAT! den Dc deren, uur Rx ZON en col! in ons De s acht ut elf Bargeriyke stand Geboren: Elisabeth Maria dochter van A. J. Borgart en N. Schenk; Jacobus Albertus zoon van J. J. Vossen en E-'M. van der Schinkel; Johanna Kiest na dochter van P. F. J. van der Mjje en A. Bol. Overleden: J. O. Cornel lose, oud 89 jaren, wed. van K F. Wlttebol, wonende te Amster dam. Getrouwd: W. R. J. L. Schmidt en F. Schütta. Ges makel dat venne te kot SJO u Bulpb van b blenu de we no. 1 Hoogli delkoc dat sur te hoi ten st I'S mr. H Bar) WUhel G. A mer ei Ond Baukj< Anna ten en van O Geer Over de Joe genoot Strik, zeistra van G Leek, Mereni De verlaging werd aan de arbeiders individu eel aangezegd. Groote ontstemming verwekte het. dat hun daarbij werd opgemerkt, dat ze gerust konden vertrekken, wanneer hun de maatregel niet aanstond. Het betreft hier in hoofdzaak gehuwde ar beiders. Wanneer we den belangstellenden bui tenstaander bovendien meedeelen, dat de be trokken arbeiders op de K. 8. W. om de an dere week werken, dan zal X hun duidelijk zijn dat er In Nljverdal voor de menschen geen bestaansmogelijkheid meer bestaat. Raadsvergadering De Raad dezer Gemeen- ---Op Gem< raad des n meente De a Voor van de mera. Namens het bestuur der fabrlkanten-vereen! - ging te Enschedé en de directies der vijf spin nerijen, waaraan de drie samenwerkende ar- beiders-organisatles op 30 Mei een schrijven richtten betreffende de 10 pCt. loonsverlaging in de spinnerijen, wordt thans aan genoemde organisaties het volgende medegedeeld: De directies dezer ondernemingen kunnen tot hun spijt niet aan uw verzoek voldoen om de gehuwde kostwinners geheel of gedeeltelijk bul ten de verlaging te houden. Zij vestigen er uwe aandacht op. dat alj bij de In 1933 toegepaste verlaging op aandrin gen van de textlelarbeldersbonden 8t. Lamber- tus en Unites reeds belangrijke uitzonderingen hebben gemaakt voor kostwinners vastloo- ners wier loon onder een zekere grens was. Zouden zij voor dezelfde categorieën dezen keer weer uitzonderingen maken, dan zou de wanverhouding tusscben de loonen van ge schoold en ongeschoold personeel nog grooter worden, hetgeen natuurlijk wel In het belang van de ongeschoolde arbeiders zou zijn, maar zeker niet in het belang van de arbeiders en de industrie in bet algemeen. Opening O. L School. In tegenwoordigheid van den Inspecteur van het Lager Onderwijs, den heer Westerouen van Meeteren, den bur gemeester W A. van Oorschot, en vele andere autoriteiten is de nieuwgebouwde O. L. School geopend. De opening geschiedde door den pas afgetreden burgemeester den heer A. Peereboom. aan wien het gemeentebestuur deze plechtigheid had op gedragen in verband met het feit, dat oud- burgemeester Peereboom zooveel voor het tot stand komen van deze school had gedaan. De school is gebouwd naar een ontwerp van den heer G de Jong en is een fraai bouwwerk, werk. Behalve door oud-burgemeester Peereboom is het woord o.a. gevoerd door den Inspecteur dr. Westerouen van Meeteren, den heer Hazel- hof, hoofd der school, den lieer H. van Nek namens de soo. dem. raadsfractie, een der onderwijzers van de school den heer Daman, en tenslotte door burgemeester W. A. van Oor schot. Na de offlcleele opening had bezichtiging plaats door de autoriteiten en genoodlgden, die allen vol lof waren over bet mooie gebouw. De volgende week zal de aardbeien-cam pagne wederom worden ingeluld. De eerste exportveiling zal gehouden worden op Dinsdag 30 Juni as. des middags om 4 uur. Vervolgens zal er eiken dag geveild worden. Naar wy van bevoegde zijde vernamen wordt dit jaar geen overvloedige oogst verwacht. Ge rekend wordt op een matig gewaa De vellingbesturen raden den tuinder» aan om ook de vroege aardbeiden zonder dop te plukken, omdat de fabrieken er dan ook ge bruik van kunnen maken. Oude man aangereden. Toen de veehouder E. de R. Zaterdagavond de Heerengracht wilde oversteken, kwam de fouragehandelaar O. uit de richting Mulden. Bij de R K. kerk stond de auto van den veehouder v. d. H. echter op de straat, zoodat de passage zeer moeilijk was. De R, die 83 Jaren oud is, kon niet meer zoo vlug weg en werd geschept. De man bleef als dood liggen. Voorbijgangers droegen hem bij dr. Nolst Trenltó binnen, waar hü spoedig bijkwam. Het bleek, dat de grijsaard twee hoofdwonden en een blessure aan de hand had. Naar huis vervoerd, had hU X nachts veel last van brekingen, zoo dat de toestand ernstig was. Zondag was «*n lichte verbetering Ingetreden. ZAANDAM. 17 Juni. Gemeentelijk Lyceum, afd Hoogere Handelsschool. Geslaagd: de dames M. van Vucht. G. van Goor, M de Jager. en de heeren O. J. Advokaat. A. van Geenhuizen. E. Honig, O. de Jager, F. N. Jongbloed, J. Moolj. M van Oosbree, O. J. Schepper en J. Wlersemt. Afgewezen geen. HAARLEM, 17 Juni (Gemeentelijk Lyceum, litt. ec. afd Geslaagd de dames: J. C. de Beer. A. Botman, J. Jepsen. J. C. Piekaar, J. A. Young M. A. Soesdorp en de heer J7 C. van Bemmel. J. Bongertman, H J. Godschalk, P. Jongeneel, D. A. P. Konlng. B. W. van Meer, A A. Ulttenhage de Mist, E. Werkman. vereenlging hield over: De Tulnbouwsteunwet 1933. Spr. toonde aan de hand van de wet 1933, hoe de uitvoering van de wet 1933 niet moest geschieden. De uitvoering der wet 1933 bracht schrome lijke verrassingen en groote teleurstellingen. De steun van 1933 was in geenerlel opzicht van beteekenls voor de noodlijdende bedrijven. De Tulnbouwsteunwet 1933, in Maart 1933 Ingediend, mankte over het algemeen een goe den indruk. Het limiet van 5 mlllloen maakte ook deze wet weer tot een illusie. Wordt bet limiet even over het hoofd gezien, dan is er veel goeds in deze wet te ontdekken Beperking van het product is nu reeds te laat, de beperking van aanvoer kan nog geschieden door een gedeelte van sommige productie uit de markt te nemen om ze te vernietigen. Waarom kan de gebruiker niet ongeveer den kostprijs betalen? De garantie, die wet 1933 biedt, ligt tusscben kostprijs en richtprijs. Het prijspeil werd in de nieuwe wet veilig gesteld; hiermede worden de fouten van de wet 33 vermeden. De steunverleenlng vindt dus haar grens in het prijspeil. Resumeerend, trok spr. de volgende conclu sies: Ie. dat de steun spoedig uitgevoerd wordt; 3e. wijziging van het limiet; 3e. dat wordt Ingezien, dat het limiet niet in deze wet past; 4e. dat niet teveel veranderingen worden aan gebracht in de techniek van de wet. De heer Duys, uit Langendyk, vindt, dat tuin ders nu lang genoeg het Binnenland te eten hebben gegeven en dat daar nu maar eens een eind aan moet komen. Hjj betreurt de samen stelling van de commissie van advies, omdat, volgens spr., daar te veel handelaren in zitten. De beer de Groot deelt mede, dat de mini mumprijzen direct sullen worden uitbetaald. De heer Poelman, te Beverwijk, vraagt waar om er geen voorstel gedaan is in de Kamer om den steun voor 1933 te verhoogen. De ult- keeringen in Kennemerland zijn een aanflui ting geweest; 80 pet. van de menschen ontving minder dan 10 gulden. De voorzitter weet niet, waarom geen voor stel tot verhooglng van de 5 mlllloen gedaan la Bpr. zal aan het einde der vergadering een resolutie voorstellen, waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid om «ten garantieprijs uit te keeren. De Kring Hoorn drong er op aan bij de Re- geertng te bepleiten den minimumprijs voor aardappelen verhoogd te krijgen. Hierna hteldd e beer J. D. de Kok. te Loos- dulnen, lid van het bestuur, een inleiding over: tegen te grooten Import en verlaging van accijns van suiker voor de jambereldlng. Wat teeltbeperklng betrof, merkte een der sprekers op. dat het noodlg blijkt uitbreiding van den tuinbouw tegen te gaan. De heer de Kok beantwoordde de verschil lende sprekers, waarna de geestelijk adviseur J. B. J. Kok het woord verkreeg. Allereerst beloofde spr. zijn uiterste best te doen om de boeteprocessie op Donderdag of Zaterdag te houden. Spr zal trachten een geschikte datum vast- gesteld te krijgen. Spr. heeft van harte met de leden meegeleefd in deze moeilijke tijden. We zijn In de wereld om God te loven, te prijzen 4?n te dienen. Indien God het geeft, hebben wij het aan te nemen. Waarom O. L. Heer een be paalde categorie uitzoekt, zijn quaestles. waarin wij ons niet kunnen verdiepen. Alles wat ge beurt op de wereld, gebeurt volgens de be schikking van God. Laten we vervuld zijn van een levendig geloof. Spr. had bij het evangelie van den storm op zee gedacht aan den L.T.B. en wees erop, dat er In Londen op de conferentie wel eens iets kon gebeuren, wat opleving gaf. God zou de bestuurders wel eens zoo kunnen verlichten, dat zl) de juiste maatregelen op de Juiste wijze weten te nemen. Aan het slot wijst spr. op den plicht der Ka tholieke land- en tuinbouwers om lid te zijn van den L.TB. Was er geen L.T.B. geweest, er was nooit een stebnwet gekomen voor den tuinbouw. Daarom hoopt spr., dat er nu eens een kentering zal komen en wekt allen op zijn woorden uit te dragen naar bulten. Spr. hoopt, dat na alle saneeringsplannen, die er al geweest zijn, de L.T.B. ook eens zal komen als afdeellng In de bollenstreek. Nadat dcor den voorzitter en den inleider J. B. J. de Kok de diverse vragen beantwoord waren, werd deze vergadering met den Chjlste- bewerkt hebben. Spr. hoopt ook. dat de steun der regeerlng mee zal helpen om tot dit doel te voeren. De voorzitter dankte spr. voor zijn tegen woordigheid en sprak de hoop uit, dat het de partement alles zal doen om den nood In land en tuinbouwbedrijf zooveel mogelijk te lenigen. Vervolgens las de voorzitter een resolutie voor, die aangenomen werd dodr de vergade ring. Middenstand In café „de Meiboom" werd voor leden en belangstellenden een lezing ge houden met als spreker den heer Kuiper van Haarlem. Gesproken werd over belastingaan gelegenheden, inzonderheid voor den Handel- drljvenden Middenstand en Vaklieden. In den breede werden de wegen besproken om den door den nood geteisterden midden stand het hoofd boven water te doen houden. Been gebroken Doordat Zaterdag het 10- jarig dochtertje van Jb. v. d. Gullk Mz. van een wagen viel en onder de wielen terecht kwam, brak het een been. Het meisje werd bl) J. Imming binnengedragen. Dr. d'Arnoud was spoedig aanwezig en zette het been. Soortenkennis Evenals verleden jaar is door de vereenlging Bloembollencultuur afdee- ling Langendljk een wedstrijd in soortenkennis van tulpen gehouden. De belangstelling was Inbraak in het vischafslaggeboww Voor de tweede maal werd dezer dagen ingebroken in het vischatslaggebouw aan de Buitenhaven. Thans heeft de politie de hand gelegd op twee jeugdige visschers, die hebben bekend, de laat ste inbraak te hebben gepleegd. Ze zijn n»r Alkmaar overgebracht. W(j vernemen, dat in tal van Twentsche Textiel-ondernemlngen nieuwe loonsverlagingen voor het personeel te verwachten zijn. Oa. heeft de firma Blydenstein en Co. aam den Losserschenweg te Enschede voor haar ar beiders werkzaam in de spinnerij een loonsver laging afgekondlgd vam 10 pCt., terwijl de loo nen voor verschillende afdeelingen in de weve rij eveneens met 5 pCt. zullen worden verlaagd Bij de K. S. W. te Nljverdal is zooals we reeds meldden opnieuw een zeer belangrijke loonsverlaging toegepast. De loonen van tal van arbeiders in de spin nerij zijn er nx'met ruim 13 pCt. verminderd en van f 20 50 op f 18.gebracht Burgerlijke stand Ondertfouwd: N. J. Vroome en T. Mleldljk; R. M. Teunlsse en M. J. C. de Langen Wendels; K. Bezema en E. H. Slijkhuis; W. Grooft en J. Smit; J. O. van Ballegoolj en J. J. Scbenkuis. Geboren: zoon van E. SwennenSmit; doch ter van C. JlmmlnkPlulster; zoon van J. KiefteJonkman. Overleden: G. Ottenv. d. Bos, 44 J; JJ. E. Verhoef 69 j. We ontvingen het volgende Luzern: Zaterdag is bet plan in zake de golflengte- verdeeling te Luzern definitief aangenomen. veer 1000 standaards inhoud en met rübn'hXZ waarin Hulzen 233 KT, gedupliceerd met Khar- --1 kov; naastliggende stations zijn Motala en War szawa (Warschau), belde op 7 KJ*, afstand. Hilversum heeft in het plan 995 KJ*, exclusief; naastliggende stations zijn Genua en Bratislava, beide op 9 KJ*. Het plan wordt niet ondertee- kend door Nederland, Zweden, Polen. Finland. Griekenland en Hongarije. Deze landen hebben besloten op hun tegenwoordige golven te blijven, waardoor het gedeelte der lange golven van het plan niet in uitvoering kan komen. In October vergadert de U.LR. (Union Internationale de Radio diffusion) te Amsterdam en zal daar een andere verdeellng der lange golven opmaken, waarbij Nederland boogstwaarschljnlljk op de tegenwoordige frequentie van 160 KT aal blij ven. Verwachting: Meest matige Zid^tn» tot Zuldwestelljken wind, half tot awaar beww of betrokken, nog regenbuien, t-J_ ring in temperatuur. Zon op 439, onder 933 Licht op Juni Nieuwe Maan Naar wij vernemen ligt bet met betrekking tot het saneerlnpsplan voor het bloemboUenbedryt In de bedoeling der Regeerlng om de reeds be kend gemaakte minimumprijzen voor het te ex- perteeren deel zoo volledig mogelijk aan da kweekers tajj goede te doen komen, d.wx dat tl leen de onkosten «Ier kweekerscentrale op baai verhaald worden en de helft der kosten van de Centrale Commissie. De exporteur zal osn exportvergunning te krij gen. ten genoege der Regeerlng moeten aantoo- nen, dat de kweeker den minimumprijs heeft genoten, resp. dat daarvoor eene redelijke ze kerheid van betaling op de gewone betaling»- tijden is gesteld. De teeltbewljzen sullen aan de erkende telen in verhouding van den omvang hunner t—h als een, niet zonder goedkeuring der Regeerlng, overdraagbaar recht worden verstrekt. Voor even tueel e overdracht zullen soepele mogelijkheden worden geopend, beoogend om aan alle telen oen teeltvoortzetting te waarborgen, die voor l>en en in bet algemeen belang, aan alle eiacben van redelijkheid voldoet. Aan de exporteurs zullen «ie condities zoo danig gesteld worden, dat de minimumprijzen in bet buitenland zoo goed mogelijk worden handhaafd, met zoo gering mogelijke bemoei lijking van de gewone wijze van afzet. De geraamde Inperking zal definitief worden vastgesteld na bekendmaking «ter resultaten van de inventarisatie. a Voor de misschattingen voor alle onkosten «ter regeling zal een heffing bij den export gesteld werden. Voetbalnieuws V. W.”. Om den fraalen bakktrskrans Dank zjj het enthousiasme waarmede onze wltijzwarte kleuren in dergeiyke wedstrijden worden verdedigd, kunnen wij ook nu weer vol spanning en geestdrift ons uitste kend kermls-program tegemoet zien. Nu met de kermis Is het weer 'n uitstekende gelegenheid om in *n geestdriftig samentreffen van twee gelijkwaardige ploegen, te trachten de gulle daad van onze bakkersvereenlglng tot *n onvergefelijke te maken, om alzoo de over winning te behalen. WIJ willen ’n krachtig „vooruit wlt-zwarte leeuwen" aan onze jongens toeroepen, opdat z0 zegevierdend met den krans uit den strijd mogen komen. Allereerst treden onze reserves In ’t veld tegen de Meeuwen I van Spanbroek. Ongetwijfeld zullen zjj trachten dit le elftal *n kranlgen tegen stand te bieden. Gelukt hun dit dan komen zij er voor de na-competltle schitterend voor te staan. Deze wedstrijd vangt aan om 130 uur. Dc we«istrljd P. V. W. IStormvogels I vangt aan om 7 uur (om den krans). Daarna de wed strijd der gasten. Dinsdagavond hebben we weer den boo ver- makelljken veteranenwedstrijd tusschen 'n elftal van t Noord en 'n elftal van *t Zuid. De heeren uit het koude Noorden verzocht in *n wit, althans licht shirt of klei uit te komen, als zijnde de sneeuw- en Ijsmen- schen uit het Noorden. De heeren van het warme Zuiden komen in hun traditloneele blauwe shirt of kiel, zijnde de reigers, gekomen uit het warme Zuiden. Voorts heeren rekenen we weer op eenige van uw komische kleederdraoh ten .alsmede uw lach wekkende en vermakelljke wijze van voetbal len. De wedstrijd vangt aan om 6.30 uur. Alles Is gerekend naar zomertijd. arming der afnemers geen voldoende afname van de producten toelaat. De handelspolitiek heeft volgens spr. reeds Jaren gefaald door geen wijziging te brengen in de dogmatische vrijhandelspolitiek. Het Ne- derlandsche volk moet toonen, dat het zelf respect heeft. Voor de onderhandellngen in Duitschland zjjn de tarieven verhoogd en toch beweert men iets bereikt te hebben. Een handelspolitiek, berustend alleen op mo- reelen grondslag, daarvoor deinst men in de hui dige politiek niet meer terug. Als er niet spoedig verandering komt, zal de chaos geweldig zjjn en velen moreel en finan cieel In den afgrond zinken. Teeltbeperklng acht spr. uit den booze. Ón mogelijk zal zij tot tevredenheid lelden, terwijl er talrijke slachtoffers zullen vallen en op een geregelden export niet meer gerekend kan wor den. Men stelt zich In om zooveel mogelijk pro ductief te zijn. De prijzen loopen onrustbarend terug, zoodat men er niet over kan denken de productie te beperken. Het ligt, volgens spr., op den weg der regee- ring om de landbouwers geen groenten meer te laten teelen, tenzij voor eigen gebruik. Als b.v. sla in Duitschland zoo hoog belast blljve, dan exporteeren wij te veel. Als echter geen verbetering komt in den ex port, dan zal aan beperking niet kunnen wor den ontkomen. Wij kunnen, volgens spr., niet langer blijven produceeren voor de mestvaalt. Het vraagstuk credietwezen vraagt, volgens spr., eveneens de aandacht van de regeerlng. In meerdere gevallen waren de hypotheek banken coulant, maar vaak is het ook daarmee treurig gesteld. Er wordt soms een bankpolltiek gevoerd, die funest is door haar gevolgen. Men ontneemt aan land- en tuinbouwers het geld en legt dit in kelders of leent het aan het bui tenland. De gepreekte saamhoorigheld op Katholieken dagen doet velen zich verwonderen over de practyk, die daar rechtstreeks tegenstrijdig mee is. Spr. eischt. dat alle Katholieken in saam- hoorlgheld en liefde medewerken aan de ver betering ven de financleele ellende, die land en tuinbouwbedrijf moeten doormaken. (Luid, krachtig applaus.) De vertegenwoordiger van den Minister, de heer Wintermans, dankte den voorzitter voor de hartelijke welkomswoorden e*n deelde mede volmachten meegekregen te hebben om enkele vingerwijzingen te kunnen geven over de in studie zijnde vraagstukken, o.m. over de teelt beperklng der bloembollenprljzen. Verder zal niet nagelaten worden om de bij zondere belangen na allerrypst beraad van de uitgezóchte deskundigen zooveel mogelijk te be hartigen. Spr. hoopt met Gods hulp de goudmijn, die het bloembollenbedrljf altijd geweest is, over de branding heen te helpen. Spr. hoopt, dat er bij alle zwaarteproeven zware moreele kracht zal zijn, om alle beproe vingen van onzen dag te dragen, opdat hun kinderen moge wonen op den grond, dien zij HAARLEM, 17 Juni (Da Costakweekschool Geëxamineerd 6 candldaten. Geslaagd de da mes: P. G. van Ginkel en E H. Lasthuis te Bloemendaal; J. E. Hopman, C. H. J. Verbeek te Haarlem; A. C. Hyllema te Hillegom; H. Wey te Vijfhuizen. bedrijven. Voor den tuinbouw Is In Duitschland geen enkele faciliteit bedongen kunnen worden. Er wordt gewerkt aan reconstructie in het land- en tuinbouwbedrijf. Voorop staat de me- «tewerking aan die constructieve maatregelen. Op den vooravond van den tweeden dag van het muziekconcours van den R. K. Bond van Fanfare- en Harmonlekorpsen in Noord-Hol- land te Castricum, werd door het Duln-en- Bosch fanfarecorps D. I U. een feestconcert gegeven. Door het ongestadige weer was het aantal bezoekers niet zooals men had mogen verwachten. De verschillende nummers werden onder leiding van den heer Jooeen schitterend ten gehoore gebracht. Zondagochtend te 13 uur ontving de burge meester de bestuursleden, juryleden enz. we derom op het raadhuis. Met hartelijke woorden heette hij hen welkom, waarna van verschil lende zijden het woord werd gevoerd. Hierna had in de Geelvinckstraat wederom de marschwedstrijd plaats waaraan deelnamen: Accordando van Spierdijk; Plus X van Venhui zen; Muziek lust van Obdam; Crescendo van Hoogwoud; St. Caecllla van Heemskerk; Cres cendo van Purmerend en Patronaatsfanfare Castricum. De uitslag is als volgt: le prijs .Muzieklust Obdam mer 105 punten. Crescendo Hoogwoud 3e prijs met 87 puntan; St. Caecllla Heemskerk le prys met 96 pun ten; Crescendo Purmerend le prijs met 99 punten en Patronaatsfanfare le prijs met 96 punten. Tegen 3 uur had de concertwedstrljd plaats. De uitslag hiervan is: 4e afdeellng fanfare: Actxx-dando van Spier dijk. dirigent P. van Westen, 338 punten, 1ste prijs. 3e afd Harmonie: Pius X, Venhuizen, onder leiding van Jac. Coffeng, 3de prijs, 376 punten. 3e afd. Fanfare: St. Martinus, 't Veld, on der leiding van C. Stoop, 3de pr\)s, 373 punten. Hou en Trou, Heerhugowaard, onder leidtng van P. Anderson, 3de prijs, 301 p«inten. 3e afdeellng Fanfare: St Pancratius, Blok ker, onder leiding van Leo Konlng, 1ste pr. 337 punten. Muzieklust. Obdam, onder leiding van Dekker, 1ste pr., 347 p. Crescendo, Hoogwoud, onder leiding van P. Westen 3de pr., 364 p. le afdeellng fanfare: 8t. Caecllla, Heems kerk, onder leiding van P. Kuljs, 3de pr 293 p. St. Hildegardis van Tultjenhom, onder lei ding van E. Peetoom, 2de pr., 300 p. le afdeellng Harmonie: Crescendo, merend, onder leiding van M. Klejj, 1ste 349 p. Afdeellng uitmuntendheid, afdeellng Harmo nie: Boll Deo Gloria, van Velsen-Priehuis, on der leiding van C Oudendijk, 3de pr„ 234 p. Eere afdeellng Fanfare: Patronaatsfanfare Castricum. onder leiding van Kuys, 2de pr., 299 punten. Aan «ten avonds gehouden eerewedstrjjd namen «teel: Accordando, Spierdijk, St. Pancra tius. Blokker; Muzieklust, Obdam en Crescen do, Purmerend. Aan twee korpsen dienen we hier bijzonder hulde te brengen en wel aan Crescendo uit Puremrend, dat het hoogste aantal punten van den concertwedstrljd wist te behalen, en aan het Fanfare-corps dat In de hoogste afdeellng speelde, nl. de Patronaatsfanfare te Castri cum, die de meeste zware nummers heeft moe ten blazen met een zeer onvolledige bezetting tengevolge van vertrek van Een eere- saluutl AMSTERDAM, 19 Juni. Veemarkt Ter veemarkt weren heden aangevoerd: 505 vette koelen: le kwal. 0.58—0.61. 2e kwal 0.44—0.54. Se kwal 0« —040 per KG elechtgewlcbt 100 melk- en kali koeien 100OO180.00 p et. 398 vette kalvuiaat le kwal. 0.360.40. 3e kwal. 0.38—034, 3e kwel. 0 30—0 38 per KG. levend gewicht. 11S nuehtere kalveren 2 ÖO—4 60. 86 Schepen 9.00IS 00 per 736 Varken*Vleeechvarkens, wegende van 96— 110 KG 0.390.40. zware varkens 037038. vette varkens 0 33035 per KG «lachtgewleht. 85 Paarden 60.00100 O0. 8 wagons geslachte Hin deren uit Denemarken ALKMAAR, 19 Juni. Veemarkt. Aangeveerd werden 66 vette koeien 85—330 per stuk, han-4 del matig: 23 vette kalveren 3060 per stuk. vette kalveren 0.45—0.66 per pond, 43 nuchter»' kalveren slacht 413 per stuk, 4 vette scha- J pen 1113 per stuk; 344 vette varkens 033— 0.34 per Kg., handel goed ALKMAAR. 17 Juni. N V. Kervelling voor Hoh- Noorderkwartler Aanvoer 195000 kipeierea- 56-58 3.10—3 20. 58-60 3 20—030, 60-62 335— 330. 83-04 3 40—3 70 45000 Eendeleren 130—1W- BOVENKARSPEL (Station). 17 Juni. ,D» Tuin bouw'- Aardappelen: Sutton 1.06. Nlnetyfolo 136—136, Bchotache 3 10 335 kleine 030—13° Muizen 0.60030 per halve HL. BROEK OP LANGEND!JK. 19 Juni. 10100 K.O. Tomaten: A 38.10—38.70, B 3830—29.10, C 38 80, CC 18 30 88000 K G AardappelenSchot- ache Muizen 8.90—630. Drielingen 34A-330. kleine 0.40—030 3400 bos Wortelen »3O- 400 stuks Bloemkool 1» soort 4.40—830. HOORN. 17 Juni. Veemarkt. 7 14.00—1830, 137 Biggen 8.00—14.00. Handel m*- W?«OORD-SCHARWOUDE. 19 Juni. 9400 X-O. Aardappelen: Scbotsche Muizen 4306.40. Prw llngen 3.100.90. kleine 0.70. LEIDEN. 17 Juni. Botermarkt. Prima boter (contröle) 1.00. prima Boerenboter 130 per K G Aanvoer I860 K.Q. Handel K°*° LEIDEN, 17 Juni. Turfmarkt. Geen aanvow- Prü» 7.00—8.00 per 1000 «tuks. MEDEMBLIK. 17 Juni Marktver. JB4. Aardappelen: Groote Muizen 335—330. Elgenh. 330—335 per baal. Aanvoer 4666 baai De vergadering van den Tuindersvakbond L. T. B., omvattende de katholiek georgani seerde tuinders in Noord- en Zuidhoiland en een deel van Zeeland, gehouden op 17 Juni 1933, concludeert; dat tengevolge van de zich handhavende en nog steeds in aantal en omvang toenemende exportbelemmerlngei^ en verder van de totaal onvoldoende steunregeling voor het Jaar 1932, de noodtoestand in het tuinbouwbedrijf tot het hoogste punt is gestegen en dit thans met al- geheelen ondergang wordt bedreigd; dat een groot aantal bedrijven, zoowel die. waarin de glascultuur als de vollegrondscul- tuur wordt uitgeoefend, en waarin o. a. aan de verplichting van rentebetaling niet meer kan worden voldaan, met executie worden bedreigd; dat niet alleen in de gezinnen van zeer vele tuinders, maar ook in die van degenen, welke in hun bestaan eveneens afhankelijk zijn van het tuinbouwbedrijf, een zware sociale nood wordt geleden, waarin bovendien de gemeente en de armenzorg niet bij machte zijn te voor zien; spreekt haar ernstige en diepe teleurstelling uit, dat de steunverleenlng ter instandhouding van het tuinbouwbedrijf voor het jaar 1932, tot 40 pCt. van hetgeen daarvoor zou noodlg zijn geweest, is beperkt gebleven en daardoor de moeilijkheden zeer veel grdoter zjjn geworden, alsmede dat de steunverleenlng voor 1933, ter wijl dit jaar al reeds bijna half is gepasseerd, nog in het geheel niet is toegepast, met alle gevolgen als hierboven genoemd; doet voor een op deze wijze wel tot econo misch en sociaal tot ondergang gedoemde groep der Nederlandse!» bevolking, een laatste en allerdringendst beroep op de Regeerlng, om ten aanzien van dezen voor het landsbelang zeer belangrijken bedrijfstak, onverwijld al datgene te doen, waardoor dit bedrijf tegen de buiten- landsche concurrentie en de exportbelemme- ringen voor tuinbouwproducten wordt be schermd, de steunregeling 1933 uit te voeren, zooals de Minister van Economische Zaken zich deze in het plan van uitvoering zelf heeft voorgesteld, waarbij echter worde vermeden door een te streng begrensde limiet voor het steunbedrag de uitvoering praktisch ónmoge lijk te maken en verder die maatregelen te ne men. welke de rentemoellljkheden kunnen ver lichten en het executiegevaar voorkomen. De vergadering, overwegende den onafwljsbaren elsch van reconstructie In het land- en tuin bouwbedrijf. wijst er op, dat dit, zonder tn groote gebieden van ons vaderland (en dit geldt wel vooral voor de groote tuinbouwcen tra) een economische ruïne - te veroorzaken, slechts geleidelijk en met inachtneming van de grootte der bedrijven en van de momenteel* levensbelangen van de bij de bedrijven direct en Indirect betrokkenen, zal mogen geschieden en ook zeer bijzonder wordt gelet op behoud van het speciaal voor ons land zoo noodzake- lijke kleinbedrijf. De vergadering besluit deze resolutie ter kennis te brengen van den Raad van Minu ter», van Onze Zaandamsche correspondent meldt- In deren tijd van depressie en werkloosheid on bijna elk gebied, kan het een verblijdend teelten hdeten, dat er In de haven te Zaandam m, dnikte en bedrijvigheid heerscht. die in lansen tijd niet is gekend. De toekomst zal leeren of het een begin is van een blijvende verbetering. De oude zeehaven. «11e om de accotnodatie het meest voor lossing gewenscht Is, ligt vol met houtbooten. tezamen veertien booten, alle onge- derd tjalken en aken, die het hout uit zeebotten booten overnemen en het de provincie en vertW het land inbrengen. Een zeer groot deel van de ladingen is buiten boord verkocht en wordt dus niet, zooals vroeger eerst op de werven opgeslagen. Dit laatste heeft tengevolge, dat een deel van de houtwerkers, die vroeger aan de werf him arbeid verrichtten, thans in de haven werkt Het aantal arbeiders dat thans in de haven werk vindt, bedraagt ongeveer 500. Behalve de booten die in lossing zijn, varen nog teenbooten, die voor de Zaandamsche ha ven bestemd zijn. Deze zullen nu in de nieuwe zeehaven ligplaats vinden. Vandaag worden weder zes booten verwacht. Deze opleving meent men te mogen toeschrU- ven aan schaarschte aan hout in de provincie en aan meer bedrijvigheid in de bouwwereld. «Me genomen kunnen worden, om een sober be staan te verkrijgen. Krachtig zal het verzet z(jn tegen induvldua- Ustlsche strevingen. Liefde en rechtvaardigheid zullen bet aller eerste tot hulp lelden. Hotjgste plicht voor ons is. ondanks alle leed, te blijven vertrouwen op God, en te bidden, dat God de overheid het licht mag geven, om te I «toen wat goed en rechtvaardig is. Door een hartelijk applaus werd spreker be loond voor zjjn zeer overzichtelijke uiteenzet ting. De heer Van Leeuwen richtte een woord van gelukwefisch tot den voorzitter met zijn ver kiezing tot «110 van de Tweede Kamer. Door verschillende sprekers werd de krach tige Inleiding van den voorzitter geprezen en er op aangedrongen, dat hü In de Tweede Kamer sterk zou bevorderen verbeteringen voor lanrt- en tuinbouw. De boeteprocessie naar O. L. V. ter Nood is bepaald op 3 Juli, daar hier van verschillende zijden bezwaren bestonden, werd besloten, dat Rector Kok pogingen zal aanwenden om deze eind Juli of begin Augustus te houden. In de namlddagvergaderlng werd allereerst de heer Dr J. J. Wintermans, Inspecteur van «ten Landbouw, als vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, welkom geheeten. waarna de heer W. H. de Groot, te Beverwijk, directeur «ter Tulndere- Kennemerland”. een inleiding De Tulnbouwsteunwet 1932 en b. Door den R. K. Diocesanen Tuindersvakbond L.T.B. was Zaterdag een buitengewone alge- .meene vergadering belegd In gebouw ,jBt. Ba- vo" te Haarlem. De vergadering werd geleld «toor den voorzitter van den bond. Spr. heette Mk. v. Haastert, geer, van den Ned. R. K. Boe ren- en Tulndersbond en leden van het hoofd bestuur van den L.TJ3„ de tulnbouwconsulen- ten, de heeren hoofden en leeraren van Land en Tuinbouwscholen en het Kamerlid Th. v d. Bilt, harte'yk welkom. In zijn inleiding gaf de voorzitter een 6eeld van de werkzaamheden van «ten Bond in den nixxltoestand, waardoor land- en tuinbouw In onze dagec geteisterd worden. Een openbare vergadering werd niet gehouden om de weinige werkkracht, die hiervan zou uitgaan. Het meeste resultaat werd daarom verwacht van een werkvergadering. Voorop stelt spr., dat niets is nagelaten om «Kik in land- en tuinbouwbedrijf de oorzaak te zoeken van de crisis, die zeker nooit nationaal opgelost za! kunnen worden. Wel zal by de noodlge organen op steun wor den aangedrongen. De noodtoestand is, volgens spr., nergens an ders aan te wyten, dan aan het niet-bereid zijn van ons volk om mede offers te brengen, wat met meer dan een christelijke plicht is. Er rest dan maar één keuze: dat de regeerlng het volk «llen gemeenschapsplicht oplegt. (Ap plaus.) De commissie van advies tot regeling van de steunverleenlng in land- en tuinbouw bevat volgens spr. een teveel aan handelaren. 80 pct. van de land- en tuinbouwers komen voor in de provincies Noord- en Zuid-Holland, waarvan de Katholieken de stands- ën vak organisatie primair achten. Het gemiddelde der tulntxxiwbedryven is in Noord-Holland 10.000, Zuid-Holland (groot- en klelnbedryf) 9000 en rest van het land 6000. De minimum productle-pryzen bedragen per jaar 2000. Het zuiver inkomen van een tuinder in Noord-Holland. dat In 1929 was 1200, be droeg in 1932 588. Voor de massa van de tuinders Is executie van hun bedryf dan <x>k een acute bedreiging. De sociale gevolgen In den tuinbouw vocral waar vele groote gezinnen gevonden worden r zyn zoo treurig, «lat de nood er velen naar Maatschappelijke Armenzorg dryft. Er heerschen. aldus spr., schrijnende toestan den, die hij met voorbeelden illustreerde. Economische ineenstorting van vele dorpen en streken zal het gevolg zyn, als niet spoedig de Raadsvergadering Dezer dagen hield de gemeenteraad een voltallige vergadering. Ingekomen was een verzoek van P. v. Duin om vergoeding voor de kosten van vervoer van zjjn kind naar de Chr. School te Alkmaar. Toegestaan werd 2.per maand, zijnde de kosten van vervoer naar een dergelijke strooi te Castricum. Aan C. Hoef werd eveneens f 2.toegestetan voor vervoer naar de openbare school aan den Hoef. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat 62.75 voor verkochten grond rentegevend moest* belegd worden. De verordening op de winkelsluiting werd zóö gewijzigd, dat la de maanden Juni, Juli en Augustus de winkels dageiyks tot 10 uur zullen geopend mogen zijn. Verschillende Ingekomen stukken werden voor kennisgevlng aangenomen. Besloten werd de winst op het gasbedryt, zynde f 26.29, aan dat bedrijf terug te geven, en aan het electrisch bedryf eveneens de winst ad 735 04. De Raad trok een vroeger genomen besluit In. waarby de tegelpaden In de bebouwde kommen tot fietspaden worden verklaard en besloot nu die paden, evenals het pad aan de Zuidzyde van den Slotweg te bestemmeen voor voetgangers. Zéér uitvoerig werd gesproken over de vêr- hooglng van de vergoe«ilng voor den agent van de Werkloosheidsverzekering. By diens aanstel ling was er niet op gerekend, dat zyn werk zaamheden zich ook over de zomermaanden zouden uitstrekken en nu warener nog 34 werklooren. Ten slotte besluit de Raad om het salaris, in gaande 1 Juli, met drie gulden per week te ver hoogen, zoolang er meer dan 20 werklooren zyn. Ook over «ten steun aan «te arbeiders, die "n klein eigen bedryf hebben, werd langdurig ge- discussleer«L Sommigen wilden dezen steun nu doen eindigen. De heer Van de Reep diende een voorstel In om voor gebruikers van 100 R. land den steun met H— te verminderen en verder voor elke 100 R. 1.minder en by gebruik van 700 R. dezen geheel te doen vervallen. Dit voorstel werd aangenomen. Een voorstel van heteelfde lid, om de verga deringen met gebed te openen en te vond geen steun. echter niet groot. Door den heer Mallekote van Noord-8charwou«te waren op het demonstra- Uebedryf te Broek op Langendyk 162 soorten bollen uitgezet. Eerste prUs Jb Grtx-n. Sint Pancras met 119. Tweede prijs Jac. Blyker. Sint Pancras 72. Der de Prijs P. Waganaar Kz. Heerhugowaard, 51 en vierde pry» C. Koeman Heerhugowaard met 50 goede namen. De prijzen waren resp. f 4, f 3. f 2 en f 1. mer over tot de orde van den dag Verschillende spreken drongen nog aan op spoedige steun van de regeerlng en een wet tot bescherming van den tuinbouw In Neder land als de nood den volgenden winter even hoog bUJft. De heer Duys bepleitte nog krachtige maat regelen, ook in de Katholieke organisatie. De streek Kennemerland voelt zich volgens «ten heer Poelman afgemaakt en diende een motie in om stappen te doen, dat de streek Kennemerland spoedig een betere steunregeling ontvangt. Waar de geheel» vergadering niet achter «te motie Kennemerland stond, zal deze in eigen kring verder behandeld worden. Ook de prulmenstreek vroeg maatregelen Hoogste stand: 763.7 te Vardö. Laagste stand: 744.0 te Shields. Meest matige

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2