I E G MOEILIJKE VRAAGSTUKKEN Steun in natura Vijf arrestaties Het gebeurde te München Registratie-recht RADIOPROGRAMMA MAANDAG 19 JUNI Dinsdag 20 Juni 1933 i Onderhoud met Praeses Zaandame begrooting ZE LEEREN HET NOOIT PASTOOR J. GOENSE t Plechtige uitvaart en begrafenis MGR. A. VAN VELSEN ZUIDERZEESTEUNWET Regeling der tegemoetkomingen In verband met de inbraak m het Cullinan House te Amsterdam EXPORT VAN BOTER NAAR INDIE De Regeering keurt haar nog niet goed UITVOER VAN GROENTEN EN FRUIT Buit goeddeels ver dwenen Katholieken stemden op den antipapist Kersten MINISTER COLIJN BLIJFT IN LONDEN ES HUL1 ol bu de» hl tuigen ktter I 1 Dat Gezellen zijn aangegrepen is ambtelijk onder getuigen vastgesteld Antwoord van de Adviescommis sie aan den heet Meyer de Vries Een nieuwe «lag De steunverleening aan land- en tuinbouw SJEF VAN DONGEN Maatregelen voorgesteld om ont duiking door naamlooze ven nootschappen tegen te gaan van Galen t de door 850 W**ct ■chen nrntr. létter WEENEN, 517 M. 10.35 Dansmuziek buiten 8.40 7.00 Lichte Biedt van Oehu? of Jongei Biedt Biedt mldde 33230, of Per Gei ds. Ge BI weer heerscht veelal als eenlg aandeelhouder, afzonderlijken rechtspersoon te scheppen VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN RADIOGIDS 9.05 Gevarieerd con- Dansmuzlek. sis bt Br let Het gemeentebestuur van Zaandam heeft, naar „Het Volk” meldt, bericht ontvangen van de regeering, dat de gemeentebegrootlng, zooals deze, nader door den gemeenteraad was vast gesteld, niet kan worden goedgekeurd,' omdat het gemeentebestuur niet ten volle heeft vol daan aan de door het rijk gestelde voorwaarden. De regeering stelt zich klaarblijkelijk op het standpunt, aldus de conclusie in het blad, dat de gemeente nog niet voldoende heeft bezuinigd en dat er op de bergooting voor 1933 alsnog zeer belangrijke besparingen moeten worden aange bracht. In „Kerk en Staat" deelt het Kamerlid Ling beek mede: onvera wcnin ▼en le 1 Jaar banke Zwarti 20 Jaa Agent tionsw biedt huishc zaam den B Ütrect eoekt in ütr letter Hl ▼oor ▼oor Ml. f Gevr terat koke Mach De Crisis-Zul vel-Centrale deelt mede, dat door haar een Commissie is ingesteld, welke onder oogen ziet, of en zoo ja, welke mogelijkheden er bestaan ter bevordering van den export van boter naar Nederlandsch-Indiè. niet en w< letter bur Revr Bted d e laar. ▼*No! kerho Ik ▼oor 1 hem. B z genq gaan dwar als m koed aen. letter Ge ben j Kerk. gevn plaai h ties o. Ütre goed 8 Mee: WARSCHAU. 1411 M. tal 8 20 Omroeporkest onder leiding Osziminski 10.35 Dansmuziek. oplossing van het moeilijke vraagstuk kennen^ die ieder bevredigt, maar dat was ook het doe' niet, daar dit slechts was nogmaals de aan dacht te vestigen op de zware taak waarvoor dit kabinet zich geplaatst ziet, in deze tijden nu alles vraagt om hulp en steun. In de laatste dagen regent het requesten aan de Tweede Ka mer voor allerhande industrieën, ook en niet het minst van land- en tuinbouw, om vrijstel ling van de omzetbelasting, omdat het slecht gaat. Als er gehoor aan werd gegeven kon men dit wetsontwerp wel intrekken, want het gaat geen enkelen tak van volkswelvaart goed. Maar als de Staat geen Inkomsten heeft kan ook geen steun worden verleend. Eerst als de Staat van den steun bevrijd is, kunnen ook de lasten verlaagd worden. Maar dat Is niet eenvoudig. Het bestuur der Nederlandsche Veteeniglng van Fruit- en Groentenexporteurs te Rotter dam, heeft het volgende telegram aan den voor zitter van den Ministerraad gezonden: „België overweegt contingenteering van on zen fruit- en groentenultvoer met ingang van 30 Juni aanstaande. Het bestuur onzer organisatie verzoekt U eer biedig bij de Belgische Regeering met klem te willen protesteeren tegen dezen nieuwen slag, die aan Nederlands export en tuinbouw zal worden toegebracht. Door het verdrag van Ouchy alsmede door het tarlef-bestund te Londen onderteekend, achten wij België moreel verplicht thans geen nieuwe handelsbelcmmerlngen In te voeren." PARUS R. 1715 M. 13 30 Concert door het Kretty-orkest 7.40 Concert 9 0S Symphonlscb concert. MILAAN, 831 M. 8.35 Oramofoonmu- zlek. plaaU gelege sUn t den 1 Geen met onder 8o- Inleiding gezant Gramo- of als ▼oor r tut V 33165. en'ki en in’ onder - in een ge varieerd programma van gramofoonmuzlek (In dlv. pauzes: aiotnoteeringen en sport berichten). BRUSSEL, 589 M. 12 20 Concert door het kleine orkeet ran het N. I. R. on der leiding van P. Leemans 1.30 Gramo foonmuzlek 5.20 Gram.-muziek. 7.05 Ka mermuziek 8.20 Concert door het Om- roensymphonieorkest onder leiding van Arthur Meulemans 10.06 Pianorecital 11.00 Gramofoonmuzlek. nota meenen de het navolgende te Naar wij vernemen heeft de Minister-presi dent Dr. H. Colijn, in verband met zijn benoe- piing tot voorzitter van de Economische Com missie der Economische en Monetaire Wereld- conlerentle te Londen, afgezien van zijn oor spronkelijk voornemen om Zaterdag naar Den Haag terug te keeren en Dinsdagavond a/, weder naar Londen te vertrekken, doch zou hij de geheele volgende week te Londen bleven, zoodat hU eerst Zaterdagavond 24 Juni in Den Haag wordt terugverwacht. De heer SJef van Dongen, bekend «n roemvolle reddingspogingen bij de Nobile-expe- ditie aan de Noordpool, is te Oostburg in bei huwelijk getreden met mej. O. Bonte. v In de parochiekerk der genoemde ZeeuWfji"L. Vlaamsche gemeente werd groote belangstel»* voor deze huwelijksvoltrekking betoond. Z. H. Exc. Mgr. A. van Velsen. Apostolisch Vicaris van Batavia, die dezer dagen naar Ne derland overkwam om beterschap te vinden voor ee oogziekte, is sedert eenlgen tijd opge nomen in het St. Antonlus Gasthuis te Utrecht, meldt de „Utr. Courant”, waar dr. Boekelman Sr. hem behandelt voor suikerziekte. Zoodra hierin beterschap zal zijn Ingetreden en men verwacht dit zeer spoedig, daar de patiënt ge leidelijk vooruitgaat zal prof. dr. Weve den hoogen lijder in het St. Antonlus Gasthuis aan bet oog opereeren. Na de genezing zal Z. H. Exc. nog eenlgen tijd de gast blijven der eerw. paters Jesuïeten In de St. Aloyslus-parochie aan de v. Ostade- laan te Utrecht. Weg Juli Zaterdag is in werking getreden het Kon. Be sluit van 13 Mei 1933 tot wijziging van het K.B. van 19 Mei 1933, regelende de geldelijke tege moetkomingen volgens art. 13 der Zuiderzee- gramofoonmuziek 7.45 Weeroverzicht 7.50 Symphonlscb concert van grarno- foonplaten 8 30 Causerie over een actueel onderwerp In het Franach 8.40 Lichte gramofoonmuzlek 9.00 Nieuws berichten In het Fransen 9.10 Voortzet ting Concert van lichte gramofoon muzlek 9.46 Nieuwsberichten In het Dultach 9.55 Dansmuziek en C. Hllle voor de Ned. Dieren. 4.45 Hugo •tallen” KRO leiding van Plet sang Jï 7.05 Fransche Paulldes: Gramofoonmuzlek tiert Je 8.00 medewerking leiding- listen; door L. van Tsjecho-Slowakije foonmuzlek. steun blijft, want daartegen is niet op te wer ken. We geven dadelijk toe, dat we ook niet een 9 30 Om- van Eugen ROME, 441 M. eert 10 20 6.55 Planorecl- Populalr concert door het onder leiding van J. HUIDEN, 1875 M. 8.00 KRO Morgen - concert 8.45 Zlekentrlduum. Hoogmis uit de Mozes en AAronkerk te Amsterdam 10 30 Gramofoonmuzlek 11.30 Gods dienstig halfuurtje door Pastoor L. H. Perauln O.P. 12.00 Politieberichten 12.15 Het KRO-sextet onder leiding van Piet Lustenhouwer 1.45'Verzorging Zen der 2.0Ö Vrouwenuurtje 3.00 Gra mofoonmuzlek 4.00 H. I. R. O. Uitzen ding van de Ned. Vereen, van Spiritisten „Harmonie" 4.10 Lezing door Ds. dr. ‘2j RIT—Lambers 4.35 Uitzending Ver. tot Bescherming van van Poelgeest: ..Brand In 5.10 De Kro-boys onder van Plet Lustenhouwer. Refreln- ack Mossel 7.00 Politieberichten Revolutie III, door G. „Het schrikbewind” 7.35 7.45 Verbondskwar- Tsjechische avond van het KRO-orkest van Swoboda, gastdirlgent: Lize Frank. zang; 1 Z. E. M PlesingenBozlnov, - 110Q REROMUNRTER. 460 M. 5 50 Gramo foonmuzlek 7.30 Idem 8.40 Con<» eert door het omroeporkest HAMBURG, 372 M. 12.20 Populair con cert door het kleine Noragorkest onder leiding van Wllcken 1.35 Gramofoon muzlek 10.50 Concert door het Norag orkest onder leiding van Adolf Seker. KÖNIG8 WU8TERH.4U8EN, 1635 M. 12.20 Gramofoonmuzlek 2.20 Gramo foonmuzlek 4.20 Concert TsJ al kof skiconcert 11.20 Concert. De crisis^ stelt de regeering op allerhande ge- gebied voor uiterst moeilijke vraagstukken, waarvan de oplossing verre van gemakkelUk Is. Vooral als het gaat over de vraag over het al of niet verleenen van geldeiyken steun, zooals aan land- en tuinbouw, waarvoor reeds een enorm bedrag moet worden opgebracht, wordt het antwoord met den dag lastiger. Voorop zij gesteld, dat aan iedere steunver leening onherroepelijk vast zit, althans moet zitten het voldoen aan bepaalde voorwaarden, omdat steun nooit blijvend zal kunnen zijn. HIJ kan nooit "ten doel hebben de, producten hier blijvend te houden boven de wereldmarktprij zen, maar alleen^de bedrijven of sommige tak ken van volkswelvaart even over een moeilijke periode heen te helpen, tot men zich heeft aan gepast. Hoe sneller dit geschieden kan hoe be ter, want des te eer wordt de toestand gezond, wat in deze niet hetzelfde is als welvarend. Wjj zullen ons vooral wat land- en tjilnbouw betreft moeten aanpassen aan de gewijzigde economische omstandigheden, welke bezwaren daar ook tegen mochten worden aangevoerd, omdat men nu eenmaal in ons land, evenmin als in de wereld kan blijven werken aan een over productie. Hoe sneller we hier komen tot een productie gelijk aan de behoefte voor het binnenland vermeerderd met den mogeiyken export, hoe beter het is, al zullen allen daarvoor afstand moeten doen van veel wat tot heden op aller hande gebied bereikt Is. Aan een beperking van den veestapel is niet te ontkomen en de steun, die tot heden ver leend wordt, mag geen reden zijn om die be perking in langzamer tempo uit te voeren, want dan zou hij nle taan zijn doel van overbrug ging beantwoorden. De brug moet in geen ge val langer zijn dan strikt noodlg is. Als er tengevolge van de beperking van den veestapel te veel grasland komt, dan zal dat land ge scheurd moeten worden en zal daarop een an der productmoeten worden geteeld, waaraan hier te lande wel behoefte bestaat en dat tot heden geïmporteerd werd. Het kan ook noodig «Ijn dat minder veevoeder geïmporteerd wordt en dat het vee meer gevoederd wordt met pro ducten van eigen bodem. Hoe men de zaken ook wendt of keert, het aanpassingsproces zal met kracht ter hand moeten worden genomen en in dat opzicht zul len er aan den te verleenen steun drastische elschen moeten worden gesteld, op alle gebied van land- en tuinbouw en wel zeer In het bijzonder waar het betreft de verede lingsindustrie welke deze tuinbouwproducten voortbrengt. We zullen er ons aan moeten ge wennen. dat een groot deel van het afzetgebied voor dejip industrieele producten, zooals ook de Nederlandsche Industrie- en handelsraad voor land- en tuinbouw ze noemt, voor een onafzien baar aantal jaren onherroepeuijk verloren is. De fabriek is veel te groot geworden, want dat de teelt van veredelingsproducten een industrie, en fabriek Is, zal leder moeten toegeven, die de honderden fabrieksschoorsteenen ziet, die bo ven onze tulnbouwdlstrlcten uitsteken. De oplossing van het vraagstuk op welke wijze de tuinbouw tijdelijk te helpen is, is heel veel moeilUker, dan bij den landbouw, waar men zich zij het dan ook met belangrijke offers kon aan passen, door omzetting van het bedrijf. Even min als men In de textielindustrie, waar heele fabrieken gesloten zijn, of In andere tal van weefstoelen stilstaan, iets anders kan producee- ren, kan dat bij de veredelingsindustrie in den tuinbouw. Er Is een teveel aan kassen, waren huizen en al wat tot den geïndustrialiseerden tuinbouw behoort, in verhouding tot de afzet mogelijkheden. Een fabrikant, die thans een te groote fabriek heeft of die in tijden van hoog conjunctuur zijn fabriek op onverantwoordelijke wijze heeft uitgebreid, zit thans zelf met de ge volgen en wel groot verlies, of zelfs ondergang. De tuinbouw wendt zich thans tot de Overheid om steun en ontvangt dezen ook, zonder dat gezegd zal kunnen worden, wanneer de steun ontbeerd zal kunnen worden. Toch is de tuin bouw en dit wel In tegenstelling met de industrie jaren lang door zijn meest vooraanstaande man nen in de organisaties gewaarschuwd geworden, den kassenbouw niet verder uit te breiden, want dat moest spaak loopen zelfs als geen crisis ge komen was. De regeering zal moeten Ingrijpen, want be perking is bet eenlge middel om de producten meer op prijs te brengen. Dat is hard voor wien het treft, maar daaraan is niet te ont komen daar de Staat van de steunverleening af moet. Alle bezuiniging helpt niets als de steunwet. De regeling 1b thans als volgt vas.ge- steld: f 20 per week. Indien de belanghebbende, hoofd van een gezin of kostwinner zijnde, vóór in werking van dit besluit eigenaar of hoofd van een grootbedrijf was. f 13 per week indien de belanghebbende hoofd van een gezin of kostwinner is. f 10 fier week indien hij niet noofd van een ge zin is. f 1 per week voor leder kind beneden den leef tijd van 14 jaar, alsmede voor kinderen van 14 jaar en ouder, die wegens ziels- of lichaamsge breken niet in hun onderhoud kunnen voorzien. In gemeenten der derde klasse, bedraagt de tegemietkomlng f 2 per week minder. f 6.per week voor belanghebbenden die we duwe en nog geen 65 jaar oud zijn. f 5 per week voor weduwen van 65 jaar ouder. Van bovengenoemde bedragen wordt het vol gende afgetrokken: 1. het werkelijk of geschatte inkomen uit het bedrijf of uit loondienst van aen belangheb bende: 2. het Inkomen, niet uit bedrijf of loondienst; 3. Inkomsten uit hoofde van ouderdoms- of Invaliditeitswet; 4. f 1 per week wegens het bewonen van een eigen huis; 5. een deel van het bedrag dat het gezin ten goede komt uit inkomsten van Inwonende kinderen. Die korting wordt berekend als volgt: Bij een inkomen van een Inwonend kind van f 6 per week of minder; nihil bij een inkomen van meer dan f 6 per week voor minderjarige kinderen de helft en voor meerderjarige kinderen een derde van net Inkomen boven f 6 per week Aan belanghebbenden die hun bedrijf op 1 Mei 1932. niet als direct gevolg van de afsluiting der Zuiderzee, reeds hadden verlaten en 65 jaar of ouder zijn, wordt f 5 per week verleend. Zooals bij vorige stemmingen Is gebleken zijn vele eenvoudige kiezers in Brabant en Limburg gewoon het hokje op het stembiljet rood te maken, niet vóór maar achter den naam van hun candldaat. Bij een vroegere verkiezing bezorgde dit aan de Vrijzinnlg-Democratische lijst, die achter de Roomsche Staatspartü-HJst stond, een voordeel van duizenden stemmen. Ditmaal had de lijst-Kersten het voorrecht de plaats achter de roomsch-kathoUeke partij lijst in te nemen, en ook nu met hetzelfde gevolg. In gehéél roomsche plaatsen als Diessen, Udenhout, Haaren, enz. verkreeg de lijst-Kersten tientallen stemmen. Dat gaf over geheel het land van Brabant en Limburg, plus ook daarbuiten, een belangrijke stemmenwinst aan de Staatkundig Gerefor meerde Partij. Ons werd verhaald van een dorpspastoor die zijn geheele parochie nog op het laatst heeft laten afloopen om zijn kiezers voor het gewone abuis te waarschuwen. Tevergeefs; *t was al gebeurd. LANGENBERG. 472 M. 13.30 Populair concert 1.20 Concert onder leiding van Wolf 4.50 Veapercoif ert 9.25 Con cert door het orkest van den We«t-Dult- omroep onder leiding van Kühn. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Gramo foonmuzlek 1.20 Concert 4 45 Concert 7.40 Concert door het Radio Militair orkest 9 40 Concert door het B. B. C - Theater-orkest; Adrlaan Boult 10.55 Lew Stone en z\jn Band. PARIJS. Eiffel, 1446 M. 8 50 Franache operettemuziek. Onder zeer veel belangstelling heeft Zater- dagmorgen te Wateringen de teraarde bestelling plaats gehad van wijlen Pastoor J. Goense, die ongeveer 23 jaar in Wateringen werkzaam Is geweest. Vrijdagavond werden de Metten gelezen, waarbij als Agens optrad Pastoor Oliviers uit Monster, met assistentie van den oud-kapelaan van Wateringen, C. Klarijs, en den oud-paro- chi^w P. Brabander. Lauden trad als Agens op Pastoor uit Naaldwijk, met assistentie van ae parochle^kapelaans C. Bakker en B. Keycr. De plechtige Ultvaart-Mis werd opgedragen door Deken Maat uit Poeldijk, met assistentie van de beide kapelaans der parochie. Als can toree fungeerden Pastoor Vis uit Schiedam en O. Bottelier uit Heemstede, oud-kapelaan te Wateringen Op verzoek van den overledene werd geen predikatie gehouden. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken gevuld met de geloovlgen. terwijl later ook cp de begraafplaats de belangstelling zeer groot was. Behalve alle geestelijken uit het Westland, bevond zich onder hen ook het col lege van B. en W. van Wateringen met ver- achillende raadsleden. De beaardlngsplechtlgheden werden verrlcnt door Pastoor Vis uit Schiedam. In den nacht van 29 op 30 Mei werd een brutale inbraak gepleegd in het Cullinan House in de Kalverstraat te Amsterdam, bij welke Inbraak voor de niet onaanzienlijke waarde van f 10.000 aan ringen, broches en spelden, alle met steenen bezet werd buitgemaakt. Spoedig bleek dat met deze steenen vrij open lijk „op de vlakte" werd geleurd. Het eerste sjxxir leidde naar een op de Oude Waal wonende juffrouw, die in een winkelzaak in de Indische Buurt werkzaam was. Zoowel te haren huize als by den winkelier, bij wien zij in betrekking was werd een huis zoeking gedaan, van welke twee alleen de eerste succes opleverde. By deze huiszoeking assisteerden de recher cheurs Uitzlnger en Bakker van de mobile brigade. In het handtaschje van de Juffrouw werd een aantal ringen en spelden gevonden. Aan vankelijk beweerde zij, dat zy niet wist hoe deze voorwerpen in haar taschje waren te rechtgekomen, later dat zij ze caudeau had ge kregen, verhalen aan welker geloofwaardigheid de politie met recht en reden twijfelde. Nagegaan werd met wie de vrouw den laat- sten tyd omgang had gehad en een derde huis zoeking volgde, nu by een echtpaar, wonende aan het Ferd. Bolplein, welke slag raak bleek te zyn. De vrouw had ook een aantal voorwer- pen uit den bult van de inbraak In haar bezit, terwyi in de vestzakken van den man een aan tal gebroken ringen, waaruit de steenen waren verwyderd, werden aangetroffen. Het kostte daarna niet al te veel moeite te weten te komen hoe de drie gearresteerden aan de gestolen voorwerpen waren gekomen. Leverancier er van bleek te zyn een bekende „jongen" van den O. Z. Achterburgwal, die als vierde arrestant achter slot en grendel kon worden gezet. Vijfde en voorloopig Isstet» arrestant werd zekere V.. een berucht recidivist, brutaal in breker, zeer goed bekend bij de politie, één die al etteiyke jaartjes heeft opgeknapt. De politie heeft het vaste vermoeden dat V. van de Inbraak zelf ook meer afweet, neen ster ker, dat hy deze heeft gepleegd. Het onderzoek In deze zaak werd geleid door de Inspecteurs v. d. Heul en van Kleef van het bureau Singel. Van den bult is slechts een zeer klein ge deelte opgespoord. By de Tweede Kamer is Ingediend een wets ontwerp tot wyzlging van de Reglstratiewet 1917. Dit ontwerp heeft de strekking te voorko men het ontgaan van het registratierecht van overdracht van onroerend goed, daarin bestaan de, dat men in plaats van hét goed zelf, over draagt aandeelen in een naamlooze vennoot schap, die eigenares van het goed is. Naar wij vernemen hebben de besturen van den Koninkiyken Nederlandschen Midden standsbond, den Nederlandschen Roomsch- Katholleken Middenstandsbond, de Vereeniging van den Christeiyken Handeldryvenden en In- dustrieelen Middenstand in Nederland, den Nederlandschen Grosslersbond en het Comité tot behartiging van de belangen van de groot- wlnkelbedryven in levensmiddelen in Neder land aan de Commissie van Advies Inzake ver- leening van steun in natura, indertyd het vol gende schryven gezonden: „Het door uw Commissie aan de organisaties voorgelegde plan en de daaromtrent in de bel de conferenties verkregen nadere inlichtingen hebben nogmaals een punt van ernstige over weging uigemaakt. Hoewel ten zeerste erkentelyk voor het feit, dat uw Commissie bij het ontwerpen van haar plan uitgegaan is van het standpunt, dat het bestaande distributie-apparaat niet aangetast moet worden, hebben voorgenoemde organisa ties tegen het gekozen systeem het principicele bezwaar, dat feitelyk een deel der lasten van de voorzieningen ten behoeve van werkloozen en behoeftigen, welke op de geheele gemeen schap behooren te drukken, zouden worden af gewenteld op een bepaalde groep van het be- dryfsleven, i.c. de fabrikanten of grossiers en kleinhandelaren? die betrokken zullen worden In de boncirculatie. Naast deze bedenking hebben zij nog een tweede tegenwerping van princlpleelen aard. nJ. dat uw Commissie uitgaat van het stand» punt, dat de winstmarge in den handel in zonderheid onder de huidige ongunstige eco nomische omstandigheden toelaat om een hooge reductie van 4, 8 of 12 pet. te geven. In de meeste gevallen is zulks absoluut onmoge- lyk, zoodat het- door u ontworpen systeem er toe leiden zou dat met verlies moet worden geleverd. Deze principleele bedenkingen krygen nog meer beteekenis door bet feit, dat in de prak- tijk inzonderheid de z.g. volkszaken en haar leveranciers het verlangde offer zullen moetei. brengen, hetgeen bovendien de bestaande con- currentie-verhoudlngen voor deze groep on gunstig zal beïnvloeden. Deze laatste overweging moet reeds tot de conclusie leiden, dat afgezien van de prlnci- pleele bedenkingen een uniforme korting voor alle branches en alle artikelen ten eenen- male onmogeiyk is, daar genoemde volkszaken tengevolge van de concurrentie niet In staat zullen zyn het eventueel verlies door prysver- hooging op te vangen. Neemt men daarby in aanmerking de te verwachten nadeelen, verbonden aan bepaal de onderdeelen van het plan, waaromtrent niet in herhaling van de reeds mondeling gemaakte opmerkingen behoeft te worden getreden, dan komen de vertegenwoordigende organisaties van den détail- en groothandel ook<ma nadere overweging tot de eenparige conclusie, dat uw Commissie moet worden oqjraden het ontwor pen plan* als resultaat van de haar opgedragen werkzaamheden aan de regeering aan te beve len. Overigens moeten de vorengenoemde orga nisaties u mededeelen, dat zy na op korten termyn gehouden beraad er niet in geslaagd zyn een oplossing te vinden, waaraan minder bezwaren ztfn verbonden dan aan het door uw Commissie ontworpen plan. Hieraan moge nog worden toegevoegd, de mededeeling, dat de Nederlandsche Bakkers patroonsorganisaties hetzelfde standpunt in nemen." WIJ vernemen nog, dat de vorengenoemde organisaties binnenkort onder het oog zullen zien, welke stappen by de regeering gedaan zullen moeten worden ter voorkoming van de invoering van het door de Commissie-Lambooy. ondanks haar advies, aanbevolen stelsel van natura-bonnen. De Centraal-Praeses der St. Josephs-GezeDen- Vereenigmg in Nederland, Rector J. Th. van Galen, verklaarde zich onmiddeliyk bereid om na zyn terugkeer,uit München een en ander mede te deelen van hetgeen zich daar rond den Eersten Dultschen Gezeliendag heeft afge speeld. Rector van Galen, die ons in het Gezellen huis aan de Stadhouderskade ontving, nam de zaak gelukkig in het geheel niet tragisch op en begon met lachend te constateeren. dat hij volkomen onverlet en ongedeerd en in voor- treffelyken gezondheidstoestand van zyn Duit- sche reis was teruggekeerd. „Als nuchtere Hollanders, zoo zei hy. bekijk Je dit soort dingen heel anders, zeker na af loop. Op het moment zelf echter verwekte het geen gebeurd Is toch wel sensatie. Zal je ge»; beuren een heel Congres, uitstekend voorbertC tot in alle onderdeelen voortreffelyk geregeld,, zoo maar pardoes afgelast. Je kykt er wel even van op." „Hebt u gelezen wat er reeds over het voor gevallene is geschreven?" „Ja, zie maar hier, ik heb het heele dossier voor me. 1 Klopt prec es. Zoo is het gegaan en feitelyk heb ik er niet veel aan toe te voegen." „Hebt u ook den Indruk dat het gebeurde de leiding eigenlyk is overvallen, dat men de elementen, die zich aan de mishandelingen heb ben schuldig gemaakt, niet meer in de hand had ,^oo is het, en de leiding der nat -socialisten betreurt dan ook, dat het zoover is gekomen, vooral nadat alles tot in de kleinste byzon- derheden met de Ryksregeering was geregeld. Omtrent alles was overeenstemming verkregen en de onzen hebben zich stipt aan de gegeven consignes gehouden.” „Kan het zyn dat het oranjehemd irriteerend heeft gewerkt?” „Dat behoeft in het geheel niet, want dit uni form is al sedert een drietal Jaren in Duitseh- land bekend. Het wordt daar vry algemeen door de Gezellen gedragen en is zoo verschil lend met het bruine hemd, dat van ook maar de geringste gelykenis niet kan worden gespro ken. Bovendien wordt daaroverheen nog een zwart jasje gedragen, zoodat ook al daardoor het verschil duidelyk uitkomt.” „Wat zou dan de aanleiding zyn geweest?" „Ja, wat? Er is slechts naar te raden. De ondergrond zal wel zyn, dat sommigen met leede oogen hebben aangezien, dat het aanvan- keiyk niet toegelaten Congres toch werd ge houden.” „Niet meer?” „Vermoedeljjk ook de wensch, dat de Duit- sche Gezellen zich van het Centrum zullen afkeeren en zich volledig geven aan het natio- naal-sociallsme. Dit kwam ook duidelyk uit in de rede van Von Papen. Tegen den godsdienst is het zeker niet gericht, daar zyn bewyzen te over voor." „Werden de Gezellen dan misschien beschouwd als te weinig nationaal-voelend?" „Welneen, u had eens moeten meemaken welk een nationaal-gezlnde stemming er heerschte, hetgeen vooral tot uiting kwam by de begroe ting van afgevaardigden uit bepaalde voor Duitschland beteekenis hebbende gebieden." katholieken in het algemeen zyn toch ook niet zoo gekant tegen het nieuwe regiem dat daarin een verklaring zou kunnen worden gezocht van wat er geschied is?” „Ook dat niet. Heel Rynland en Beleren is de beweging toegedaan, omdat zy daarin de eenlge afweer van het communisme zien en omdat de katholieken zich met de Ideologie der Nazi's wat betreft de beroepsstanden en de arbeidsgemeenschap volkomen kunnen veree- nigen.” „Maar de Nazi's willen biykbaar. dat de ka tholieken hen volledig, ook politiek steunen?'^ „Daarin zit het hem geloof ik en dat is v*n hun standpunt wel te begrijpen." „Wat verwacht u van de toekomst?" „Wie zal het zeggen? Dat het er echter voor de katholieke jeugdbeweging en voor het ks' tholleke sociale leven in het algemeen erg florissant voorstaat, meen ik sterk te moeten betwyfelen. Er zal veel tact en beleid noodlg zyn om de zaken goed te regelen en conflicten te vermijden. Of dit lukken zal? Het is hopen, het is te hopen f” Het wispelturige element dat weer heet en dat in ons leven zooveel mooier maar ook zooveel troosteloozer maken kan, verkrijgt onze bijzondere aandacht als het op het punt etaat tets dat na langdurige voorbereiding en met veel moeite is opgezet, wree- delijk te verstoren. We turen angstig naar de zwarte wolken die dreigend vol geladen zijn met overvloedige vrachten regen welke elk oogenblik plassend kunnen neerstroomen, ditmaal niet om de droge aarde te verzadigen, maar ver nielend, neerslaand, wegspoelend wat zoo schoon had kunnen zijn onder een stralenden hemel. De eerste buien vallen, het schijnt ntet te zullen ophouden voor een heele week niet en we kruipen gemelijk en onbehaaglijk in onze regenjassen die ons klam om de leden hangen en welker vochtigheid alle warmte die in ons is dreigt te bekoelen en verkillen Tenminste indien we niet tegtn een stootje bestand zijn en ons optimisme sterk genoeg is om te blijven hopen te blijven durven hopen, ook al lijkt onze hoop nog zoo vermetel. Hopen we dan in vast vertrouwen dat ons optimisme niet zal worden beschaamd en houden we in onze harten nog zooveel gloed over dat daardoor kan worden goedgemaakt wat het weer ons aan luister ontnam. HILVERSUM. 269 M. 8.00 AVRO Tydseln Avroklok 8.01 Gramoioonmu- ziek. 10 00 Morgenwydlng. 10.15 dram -mu ziek 10 30 Ochtendconcert door een ensemble onder leiding van Otto Hendriks 1100 Kook- en bakpraatje door Mevr. R. Lotgering Hlllebrand. ..Gerechten voor warme dagen 11.30 Voortzetting concert 13.30 Orgelconcert door Plerre Paila op het Standaard-orgel In het Kurhaua te Bchevenlngen. Solisten: Hilda Jager, zang, en Boris Lensky, viool 3 00 Verzorging zender 3.15 Kamermuziek door het „Hofstad Strijkkwartet” 3.00 Knlpcur-- sua door Mevrouw Ida de Leeuw van Reea. 33e lea 4 00 Pianosyncopations door Gerda Broekhuizen 4 30 Radlo-klnder- koorzang onder leiding van Jacob Hamel 6.00 Verhalen voor kleinere kinderen door mevrouw Antoinette van Dyk 6 30 Kovacs Lajos en zyn orkest (retrelnzang Bob Scholte) 6.30 R. V. U. Mevr. W. L. BoldlnghGlemans „De Moeder In de Let terkunde” (IV) 7.00 AVRO-Causerle door dr. C. J. Brenkman. voorzitter der Alg. Amsterdamsche Vereeniging voor wyk-^ verpleging 7.15 Gramofoonmuzlek 7.35 Overschakeling van den zender 7 30 Cyclus „Vacantiegangers. attentie!" Ayro-relslezlngen 1933). XIV. H. Alpherts: „Italië Het wonderland der Dolo mieten" 8.01 Vaz «Dlas 8.05 Aan sluiting aan de Theesthenkery „Sonsbeek" te Arnhem: Volkazangdag onder leiding van Peter Frequln 9 00 Avro-radiotoo- neel. Serie: „weet1 gij waarom?” Radlo- detectlve-myaterlee V. De ontvoering In het Astorhotel. Hoorspel door P. van 't Veer. Regie: Kommer Kleyn; 9.15 Het om- roeporken onder leiding van Albert van Raalte. Solist Stephan Bergmann, plano 10 10 Gramofoonmuzlek, daarna gultaar-voordracht door Lulse Walker; 10 30 Het omroeporkest onder leiding van Albert van Raalte 11.00 Vaz Dlas 11.30 Gramofoonmuzlek 13 00 Tydseln Avro-klok en sluiting LtXrMBOtHO, 1191 M. KALI NOBORG, 1153 M. 13.30 Strijk orkest „Bellevue Btrandhotel" onder leiding van Harold Andersen 3.30 Omroep orkest onder leiding van Launy Gröndahl 10 50 Omroeporkest onder leiding v. Launy Gröndahl. BERLIJN'. 419 M. 4 50 Schrammelmu- zlek 5.30 Vocaal Concert roeporkest onder leiding Jochem. Voor eenlge dagen is gepubliceerd een uit treksel uit de nota van den heer Meyer Vries, die zich met de zienswyze van de an dere leden der Commissie van Advies inzake het verstrekken van steun in natura niet kan vereenlgen. Naar aanleiding van overige leden der cotnn moeten opmerken: De Commissie mist in het eerste deel van het betoog elke aanwyzlng, waaruit zou kunnen blijken, dat de groote financieele lasten, waar onder de Overheid als gevolg van de steunver leening gebukt gaat door den schryveii worden aangevoerd en op juiste waarde geschat. Dit ge deelte staat geheel in het teeken van: geld speelt geen rol. Een tweede voorstelling van zaken in dit ge deelte van de nota heeft mede by de commis sie verbazing gewekt; de voorstelling namelyk alsof er alsnog geen aanleid ng zou zyn, om door Indirecte verhooging van de waarde van het steunbedrag, zooals de commissie wil. den gesteunden meer koopkracht te verzekeren. De twee voorname doeleinden van de com missie om: eendeels den werklooze meer waar voor zyn steunbedrag te doen verkrygen, an derdeels de ,financieele lasten voor de Overheid te verlichten, om den steun zoo lang mogelyk op de huidige hoogte te kunnen houden, wor den door den schryver geheel over het hoofd gezien en zulks terwyi hy in het vervolg van zyn betoog een prysstyg>ng van de levensmid delen voorziet. Uit het tweede deel der nota hoort men ech ter een geheel ander geluid. Daar constateert de schryver een daling van inkomsten en sa larissen over vrywel de geheele lyn. Hy vraagt zich zelfs af „of het verder mogelyk zal zfin, nu het steeds moeiiyker wordt de eindjes oy- een te knoopen, op den duur een verlaging van de nominale hulp, welke de werkloozenzorg vraagt tegen te houden?” Hy vorziet duso ook terecht groote daling in de belastingopbrengst. Maar dan meent de commissie, dat hierin Juist een aansporing moet zyn gelegen. om de voorstellen der meerderheid te aanvaarden, voorstellen die ten doel hebben de Regeering in staat te stellen de steunnormen zoo lang mogelyk te handhaven by instandhouding van het normale distributie-apparaat. De aanval op. het door de commissie ont- worpen systeemJdat volgens schryver zeer wei-1 ning financieele baten zou opleveren, althans niet in verhouding zou staan tot het noogst ingewikkelde systeem, dat tot tal van knoeie rijen aanleiding kan geven, wordt niet door argumenten gestaafd. In de vergaderingen der commissie is juist een systeem opgesteld, dat zeker allerminst ingewikkeld kan worden ge noemd en waarbij zaoveel doenlyk de moge- lykheid van knoeieryen wordt voorkomen. Het behoeft dan ook geen nader betoog, dat de commissie de conclusies, waartoe de schryver der nota komt, geenszins kan onderschryven. De toelichting zegt verder: Daar het niet op den weg van den fiscalen wetgever ligt maatregelen voor te stellen die rechtstreeks in het civiele recht ingrypen, is niet beproefd het ontstaan van de bedoelde vennootschappen tegen te gaan. Steeds talryker worden de naamlooze ven nootschappen, die in wezen niet een samen- brenging van verschillende kapitalen In een hand zyn, doch die niet anders beoogen dan naast den natuuriyken persoon die haar be- een met de verschillende daaraan verbonden juridische gevolgen. Al kan niet ontkend worden, dat deze juridische gevolgen niet zelden op fiscaal ter rein liggen, dit wettigt niet een verbod maatregelen die prohibitief werken; Immers het is zeer wel mogelyk, dat er ook andere dan antl-fiscale dryfveeren bestaan. Deze overwe ging brengt echter voor den fiscus den plicht mede om, waar door middel van juridische vor men zekere economische verhoudingen getrof fen moeten worden, niet by den verschynlngs- vonn stil te staan, doch met terzydestelllng daarvan, den werkeiyken toestand te treffen. Dit zal echter veelal niet zonder wetswyziglng kunnen geschieden. Waar in het onderwerpelijk geval in werke- Ujkheld door middel van de aandeelen het onroerend goed wordt overgedragen, Is het noodzakelijk dat de wegens overdracht van het goed verschuldigde belasting ingevorderd wordt. Daar echter overdracht van aandeelen ge- makkeiyk voor de belastingadministratie ver borgen kan worden, is ,een jameJijk ingewik keld samenstel van bepaüngjetr noodig om het eenvoudige doel te bereiken/ De Minister vleit zich niet met de hoop, dat alle besparingen verijdeld zullen worden; slechts verwacht hij een belangrijk deel tegen te gaan, terwyi het risico voor de ontduikers door de sanctie-voorschrlften vry aanzleniyk zal zyn. Daar als contróle onmisbaar is het boeken onderzoek bij de vennootschappen zelf en de Reglstratiewet dit nog niet kent, wordt thans voorgesteld dit mogelyk te maken. De veelvuldige oprichting van vennootschap pen als in dit wetsontwerp bedoeld worden, heeft geleid tot den eigenaardigen toestand, dat de bezitters van de aandeelen van tal van der- geiyke vennootschappen, thans gaarne tot li quidatie daarvan zouden overgaan. Ook aan de belastingadministratie zou deze liquidatie met het oog op de dvldend- en tantlèmebelastng en de Inkomsten- en vermogensbelasting wel kom zijn. Echter levert tegen zoodanige liqui datie de bepaling van art. 39, ten tweede, der Reglstratiewet 1917 het bezwaar op, dat des wege 2% pCt. van de waarde van het tot de vennootschap behoorende onroerend goed ver lijk op te heffen, waartoe een overgangsbepa- lyk op te heffen, waarteo een overgangsbepa ling strekt, meent de minister te bevorderen, dat op dit gebied meer gezonde verhoudingen zullen ontstaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6