c Meer licht in de crisis-duisternis RADIOPROGRAMMA R.K. ARBEIDERS BIJEEN DE BRUTALE INBRAAK TE DRUTEN 7j DINSDAG 20 JUNI De Woensdag 21 Juni 1933 4 Vo De Bedrijfsradenwet f Tegen een brug gereden Uitg O Moordaanslag te Zeyen DE BLOEMBOLLENTEELT De dader gearresteerd Beperking in tweeërlei opzicht Uit de R.K. Volkspartij DOOR NAZI’S MISHANDELD COMMUNISTEN IN DE KAMER De hoofddader* in arrest C. Schalker Door een biddenden inlander Meer optimisme HET OUDERHUIS VERLATEN VERGADERING ONTBONDEN c. Een verzonnen verhaal DE ZUIDERZEERAAD BRUTALE JUWEELENDIEF HOOGERE MELKSTEUN? Aan de gevolgen overleden Mogelijkheid niet uitgesloten 0 UITLOTINGEN HET NIEUWE DEPARTEMENT Ordening van het bedri j f sle ven De kaspositie van het Rijk Telegrafeeren uit de lucht De drang der Regeering tot bezuiniging Er zijn aanwijsbare teeltenen, welke er op kunnen duiden, dat we over het laagste punt heen zijn Salarisverlaging bij de provinciale keuringsdiensten Edelgesteente meegenomen op klaarlichten dag Draadlooze communicatie met de K.L.M.-vliegtuigen Drie gewonden by auto-ongeluk in de buurt van Sc hagen Excursie Stedebouwkundig Instituut Twee oude bekenden van de politie te Amsterdam gearresteerd en R. Effendi benoemd verklaard In het eerste kwartaal van dit jaar weer ongunstiger geworden Waarschuwing tegen de „kankeraars” Massa-mensch of Christen mensch 1 ken 333! VELDPOLITIE? ATROUILLE AANGEVALLEN Op weg naar het land van belofte? Felix Donders c.s. wordt verzocht hun publieke functies neer, te leggen B V 1. 1153 MeyerRa Ion gun- bet David Matheorkest. populair Herman met ■M De voorzitter van het Centraal Stembureau B Oirschok. autobussen blad frs. 250. Met ten. By K.B. is aangewezen als voorzitter van den Zulderzeeraad het lid van den raad dr. Ir. H. Wortman, oud-dtrecteur-generaal der Zuider, zeewerken te 's Gravenhage. im zijn, wefgi later te void. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN KATHOLIEKEN min dus hand om d:e gei te dwingen. Art! ..Het door Fr-d PADANG, 19 Juni. (Aneta). Een patrouille der veldpolitie is te Sintoek. in het Priamansche door een biddenden Inlander met een mes aan gevallen. De Madoereesche agent Sadeli Werd door een messteek in de maag vrijwel onmiddellljk ge dood Een zijner collega’s werd ernstig doch niet levensgevaarlijk in de rechterborst gewond HU wist den aanvaller het mes te ontrukken. De aanvaller vluchtte, doch werd later gevat. De moordenaar, die een familielid van den kepala-negari is. beweert mata glap te zijn ge weest. Bs als all< Tet 109 BEU ring i eratisc Rjjksd het p en we Westp Scillat sfgelei beeft Duitse land g de pai voord out ia me> lett Joi rijt me ml< WE tboliel ten. c Centn de va bechfc vans l tegen De ,J ging. niet n bet I wordt ding Xsthc Het asnJec de po komst verijdi nasi-8 populair U v. Ey- populaire MILAAN'. 331 M. 8 50 radiotooneel. ROME. 441 M. 9 05 ,Xa Veglla” opera In 1 acte van Pedrello. Door steeds met zfjn vragen den winkel bin nen te gaan, heeft hy eerst het terrein ver kend. om na te gaan, hoe lang het duurde voor hij in den winkel geholpen werd. Dit bleeB^ lang genoeg om sijn slag te slaan en de derde maal heeft hU de operatie verricht. De heer K. heeft het signalement aan de politie verstrekt. 9.55 dansmuziek en gramofoonmuzlek(in de pauzes. Sportberichten en koereen). BRUSSEL. 509 M. 13 30 concert door den violist Primas Sylva en zijn Zigeunerorkest 5 20 dansmuziek; 7 05 gramofoonmuz'.ek. 8 20 concert door het omroepeymphonle- orkeet 9.20 vervolg concert. 10.30 gramo foonmuzlek. Zondagmiddag hebben een achttien-jarige be woner van den Zuid-Oost-Blnnens^ngel en een negentien-jarige bewoner van het Spui te Den Haag aan het politiebureau aan de Prinsestraat aangifte gedaan van mishandeling. Zij verkla ren, dat een groep nationaal-soclalisten hen In de Oranjestraat heeft mishandeld door hen met karwatsen op het hoofd te slaan en hen tegen de beenen te schoppen. De eene van de jongelui kreeg een bloedende wond bij den rechterslaap en schaafwonden aan armen en beenen. de an der een onbeduidende hoofdwond. Ook hebben zich aan het politiebureau gemeld de 36-jarige RUkspropagandist der nationaal-soclallstlsche partij B. 8. en de 24-jarige A. C. H., beiden wo nende aan de Ma bestraat. De politie heeft hen voor onderzoek aan het bureau gehouden. Vol gens de aangevers zouden zij de hoofddaders zijn en zou 8. zijn troep, welke ongeveer twin tig man sterk was, onder den uitroep „Grijpt ze, jongens" hebben opgeruid. De Staatscourant van Maandagavond bevat de benoeming van tnr dr. A. L. Scholtens tot secretarls-generaal van het departement van Sociale Zaken, die tevens nog belast zal blij ven met de waarneming van het ambt van ae- cretarls-generaal van het departement van Economische Zaken, totdat zijn opvolger zal zijn benoemd. In de kringen der coöperatieve zuivelberei ding acht men. naar „Het Handelsblad” ver neemt. de mogelijkheid niet uitgesloten, dat over eenlgen tijd door de Crisiszuivelcentrale zal worden overgegaan tot verhooglng van den toeslag op de Industrieel verwerkte melk en wel van 0.5 op 0.7 cent per procent vet pér kilo melk. Honderd kilo melk van 3.20 pet. vetgehalte ontvangt op X oogenbllk 1.60 steun, hetwelk indien het zeer ernstig overwogen plan der O. Z. C. doorgaat sou worden 2.24. Het is ons niet bekend, of aan dezen maat regel tevens zal worden verbonden een beper king van den steun tot een bepaald percentage der normaliter afgeleverde melk, zooals o.a. de Frlesche Mij. van Landbouw indertijd wenschte,teneinde op die wijze de melkpro ductie te remmen. In dit verband moge wel gewezen worden op de met groote meerderheid door de Volksver tegenwoordiging aangenomen Bedrijfsradenwet. waarin het principe der verordenende bevoegd heid is neergelegd en niet minder op dat deel der voor enkele weken door de nieuwe Regee ring afgelegde verklaring, waarin het heet: „Om herstel van de welvaart voor de be reiden zal ordening van het bedrijfsleven ter aanpassing aan de gewijzigde econo mische wereldconstructie van Overheids wege moeten worden bevorderd.’’ VERWIJZEN WIJ NAAR DEN RADIOGIDS De Ned Bloem bollenkweekers-Centrale, ge vestigd te Haarlem, deelt mede: ie. dat vaststaat, dat door de regeering maat regelen ter saneering van de bloembollenteelt worden genomen; 2e dat deze maatregelen o m. zullen bestaan in het beperken der teelt in tweeëslcl opzicht: a. door het doen inleveren van plantgoed, leverbaar b. door het geoorloofd zjjn der teelt afhan kelijk te stellen van teeltvergunnlng. Zoowel de inlevering als de teeltvergunnlng zal geschieden naar maatstaf van de geïnven tariseerde oppervlakte, bhgeeld in het plantjaar 1932—33. Over de eventueele mogelijkheden van over dracht van teeitvergunningen zuilen nadere mededeelingen volgen; evenzeer betreffende de vraag welk percentage ingeleverd moet worden en in welke mate bij de inlevering van hyacin ten zal rekening gehouden worden met de be reids in het vorig jaar plaats gehad hebbende vrijwillige teeltbeperking. Het telen van bedien zal worden verboden, tenzij men is aangesloten bi) de Ned. Bloem- bollenkweekers-Centrale. Aansluiting is mogelijk voor hen. die het kweeken van bollen als bedrijf of nevenbedrijf uitoefenen, mits na aanmel ding bjj het bestuur, gevestigd Partisan 87 ta Haarlem op daartoe nader te verstrekken for mulieren. Voorwaarde voor de aanneming als aange slotene zal o. m. zijn, dat de betrokken kweeter nauwkeurig en zonder verzwijging de inventa risatie-formulieren heeft ingevuld. BEROMtmn. 460 M. 5.50 concert. 730 omroeporkest o.l.v. Hoffman. 9.30 concert door het Kurhaus- orkest. Maandagmorgen omstreeks half tien is te Zeyen. gemeente Vries door den verpleegde uit de Rijkswerkinrichting te Veenhulzen, J. H. Lg een moordaanslag gepleegd op de 40- jarlge echtgenoote van den arbeider J. Geerta, die alleen thuis was. De vrouw werd door mes steken zeer ernstig aan den hals en beide pol sen verwond. Zij is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. De heden (Dinsdag) begonnen en morgen in het Jaarbeursgebouw te Utrecht voort te zetten Verbondsvergadenng van het RK Werklieden verbond in Nederland, is door den voorzitter, den heer A. C. (Ie Bruyn geopend met. een rede, waaraan w(j het volgende ontleenen: Biedt eenerzijds de overweging, dat wij mor gen in gepaste soberheid het feit zullen herden ken. dat de gecentraliseerde Katholieke Arbei dersbeweging 25 jaren bestaat, stof te over tot diepe dankbaarheid en rechtmatige vreugde over hetgeen onze beweging allereerst tot heil van de werknemers tot stand bracht, ander zijds mag een woord van welgemeende deelne ming met bet lot van de honderdduizenden door de economische crisis getroffenen niet achter wege blijven. t De nood van dezen tijd beheerscht. hoe kan het anders, ons geheele openbare leven en der halve ook het leven onzer Katholieke Arbei dersbeweging. Het stellen van de schuldvraag is zeer tnteres- •ant en van groote beteekenis, niet het minst in verband met de vraag, boe in de toekomst aociaal-economisch. de verhoudingen zullen be boeren te zjjn. De werkloosheid is een verschrikkelijke ramp, te erger omdat onze Arbeidersbeweging alleen de oorzaken niet kan wegnemen en haar gevol gen slechts ten deele kan verzachten. De bestaansonzekerheid van de nog werken den. de herhaaldelijk toegepaste en dreigende loonsverlagingen, waarbij niet geschroomd wordt om toch al karige loonen inééns met één kwart te verminderen, brengt duizenden tot wanhoop te eerder, omdat de Vakbeweging, ge geven de economische depressie, 'niet altijd in staat is het onheil te keeren. Hoewel ook in andere bevolkingsgroepen de druk van den tijd wordt gevoeld, de werkne mers, vooral „de onbekende werknemers”, om met Pius XI te spreken, de werkloozen. lijden het meest. Materieel, doch ook moreel. Het eerste is erg, het tweede niet minder. Hebben we Maandag gemeld, dat de politie wel spoedig tot arrestatie van de daders inzake de Inbraak te Druten zou kunnen overgaan, nog denzelfden dag is het mogen gelukken twee bekende recidivisten te Amsterdam aan te houden. Het zijn de gebroeders J. H. A. en De motorrijder B. uit Hilversum, die de vo rige week Dinsdag op bet kruispunt Nieuwe RijkswegVredelaan te Laren bjj een botsing met een auto een schedelfractuur bekwam, is aan de gevolgen daarvan in het 8t. Janszle- kenhuis te Laren overleden. De minister van Sociale Zaken heeft aan de drie provinciën, waar provinciale keurings diensten zijn gevestigd en aan de achttien ge meenten waar keuringsdiensten voor waren be staan. doen weten, dat de bezoldiging voor de gemeentelijke en provinciale ambtenaren aan ■^ie diensten verbonden in overeenstemming moet worden gebracht met de salarissen die rljksambtenaren krachtens het bezoldigingsbe sluit genieten. ring 2 ernstige Wat beteekent ..Niet zonder meer?' Eigenlijk beteekent die uitdrukking zooveel als „heelemaal niet,' maar we zeggen het alleen fatsoenlijkér. Want in zijn taal is ieder mensch een huichelaar! Als we maar „niet zonder meer” huichelaars worden door dit zonderlinge gebruik? In de vijfde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die ter perse is. zullen wederom enkele gege vens worden opgenomen betreffende de Rijks-, Provinciale „en Gemeenteleeningen, en wel voor het eerste kwartaal 1933. welke gegevens In vergelijking worden gebracht met de overeen komstige gegevens van enkele voorgaande kwar talen. Wat de kaspositie van het Rijk betreft, wordt alle.eerst medegedeeld dat deze in het le kwartaal 1933 wederom ongunstiger is ge worden. De verplichtingen verminderen in dit kwartaal van bijna 617 mUHoen tot bijna f 563 mlllloen (dus met ruim 63 millloen) en de vorderingen in hetzelfde tijdvak van bijna 4S7 mlllloen tot ruim ƒ319 millloen (dus met ruim 107 mllliuen), waardoor de kaspositie van bet Rijk bijna 44 mlllloen ongunstiger werd. Voor de gezamenlijke provinciën werd de kaspositie In hetzelfre kwartaal ƒ3 mlllloen ongunstiger en voor de gezamenlijke gemeenten bijna 10 millloen gunstiger. In vergelijking tot den stand van 1 April 1932 was de kaspositie van 1 April 1933 gunstiger en wel voor het Rijk bijna f 43 millloen. voor de gezamenlijke provinciën bjjna ƒ9 mlllloen en voor de gezamenlijke gemeenten ruim 48 mlllloen. Enkele minuten later kwam echter dezelfde man weer den winkel in. Hij vroeg wederom naar een artikel, dat de Juwelier niet verkocht, om na de hierop ontvangen inlichtingen weer te vertrekken en niet meer terug te komen De Juwelier K. had wel argwaan gekregen, doch ontdekte pas later, wat er gebeurd was. Op geraff'neerde wijze had de dief uit de eta lage gestolen: een broche met diamanten, ten platina hanger met een grooten diamant, en kele kleine gouden hangers en drie platina ringen ter waarde van ongeveer ƒ1000. Dezer dagen kwam een als heer gekleed per soon de Juwellerszaak van den heer K. op de Kannemarkt te Nijmegen binnen, vertelt „Het Volk" en Informeerde belangstellend naar een voorwerp, dat er niet verkocht werd, waarna hjj den winkel verliet. Des avonds kwam net heerschap terug en daar de winkelier aan tafel zat, hielp hem thans de dochter des hulzen. Weer stelde hij een onbenullige vraag en na beantwoording daarvan verdween hij weer. Onze correspondent te Behagen bericht: Gisteravond circa half twaalf is een luxe- auto. gaande in de richting van Den Helder, te Lagedijk tegen een bruggetje gereden, ter hoog te van het perceel wed Kerkmeer. Van de inzittenden werden er drie gewond. Op advies van dr Van der Sluis, die de eerste hulp verleende, is de chauffeur Wlellnga, die een vrij ernstige armbreuk had. naar het Ma- rine-hospitaal te Den Helder vervoerd. De twee anderen, die hoofd- en handwonden hadden, konden plaatselijk worden verbonden. Eén bleef ongedeerd. De oorzaak van bet ongeluk moet vermoeda lijk worden toegeschreven aan het feit, dat een fietsrijder aan den verkeerden kant van den weg heeft gereden. LOh heeft public De Arthu: gemee tie er In verband met het bericht van den dood slag te Oldebroek rvernemen wij nader, dat de toedracht der zaak geheel anders blijkt te zijn. Het meisje werd heden nogmaal aan een streng verhoor onderworpen. Zij bekende thans een en ander te hebben verzonnen en deelde nader mede, dat haar verloofde Zondagavond van een zolder in den schuur bij de woning van S. door een zolderluik op den betonnen vloer was gevallen en daarop zoodanig met het hoofd is terecht gekomen, dat schedelbreuk met doode- Hjken afloop het gevolg is geweest. heeft, aangezien van de op 29 April 1933 tot Md van de Tweede Kamer benoemde leden de bes ren Alimin Prawiradirja en Sardjono niet bin nen den gestelden termijn hun geloofsbrieven hebben ingezonden, zoodat hun plaatren geacht worden opnieuw te zijn opengevallen, benoemd verklaard tot leden dier Kamer de heeren O. J. P. Schalker te Amsterdam en R Effendi te 's-Gravenhage. »o ooit O 3 gebracht en in de Marechausseekazerne Inge sloten. Hij bekende den aanslag gepleegd te hebben. Hij toonde zich bij confrontatie met de vrouw zeer onverschillig. Hi) zal ter be schikking van de Justitie gesteld worden. De man. die vorige week Vrijdag uit de Rijks-^ werkinrichting ontvlucht was, en reeds eenige malen bij de vrouw aan de deur was geweest had haar Maandagmorgen om kleeren ge vraagd en gedreigd haar te zullen dooden. in dien zij zulks niet deed. Toen zü aan zijn ver zoek niet voldeed, heeft bij een broodmes van de keukentafel genomen en baar daarmede eenige levensgevaarlijke steken toegebracht met het reeds gemelde gevolg. fereerende landen inderdaad tot een vergelijk komen. Van materieel, doch vooral van sociaal en cultureel belang. Het zal niet kunnen worden ontkef}, dat door vele staatslieden in verschillende landen ge wacht wordt op de economische opleving om tot radicale sociale maatregelen te kunnen overgaan. Ook van ons land mag dat worden gezegd; ook in ons land is men vooral door de gebeurtenissen van de laatste Jaren tot het inzicht gekomen, dat er orde en regel komen moet in voortbrenging, handel en verkeer, dat daarbij ook nog andere, edeler belangen gelden dan die van het geld. WARSCHAU. 1411 M. 935 kamermuziek. 10 uur gramofoonmuzlek. 1140 dansmu ziek. Individu en gemeenschap. Het is niet onmogelijk. Rector Bots zal daar een hoogst belangrijke Inleiding over houden, dat ook in onze beweging de mensch, de christenmensch een weinig op den achtergrond gedrongen is door den ..massa-mensch’Dat zou jammer zjjn; dan zouden wjj ons hebben te herzien; de massa-mensch is geen mensch. de masa-mensch heeft derhalve geen ziel en geen geweten; het is de indlvldueele christenmensch. die z’n ziel tot haar eeuwige eindbestemming heeft te voeren. De kracht en beteekenis onzer beweging komt het mooist tot uiting in haar liefde voor den mensch. Daarom is het werk van onze plaatse lijke organisatie zoo onontbeerlijk en zoo wel dadig. „Hard tegen hard" zoo is helaas al Daar de leider dezer afscheidingbeweging. de heer F. Donders te Tilburg, oud-lld van het partijbestuur zijn publieke functies schijnt te willen blijven waarnemen, heeft het partijbe stuur met algemeene stemmen het volgende besluit genomen: het bestuur der R.K. Volkspartij in Nederland, uit dabladberichten vernomen hebbende, dat de heer Felix Donders te Tilburg de R.K. Volks partij verlaten heeft, van oordeel dat hij der halve heeft opgehouden vertegenwoordiger dier partij te zijn in de provinciale Istaten van Noord-Brabant en in den gemeenteraad van Tilburg, spreekt de verwachting uit, dat hij ter wille der politieke moraliteit ten spoedigste zijn ontslag als lid van genoemde lichamen zal indienen en dat zijn collega’s in den raad van Tilburg, die zich met hem solidair verklaard hebben, eveneens hun plaats aan hun wetti gen opvolger zullen overlaten. Behalve de heer Donders krijgen votum van den Tilburgschen raad de heeren C. van Herk, H. d. Ven en J. IJpelaag. De politie te Venlo heeft aldaar aangehouden een achttien jarigen jongen uit Hilversum, die eenige dagen geleden de ouderlijke woning hsd verlaten met medeneming van 145 gulden. De Jongeman was in het bezit van een revolver en scherpe patronen. Ook bleek NI aangesloten te zijn bij de nazi’s in Duits land. waarvan hij twee Insignes en de benoo- dlgde papieren kon toonen. Hij is direct naar Hilversum overgebracht en ter beschikking van de politie gesteld. BELG» 4 POT. 1921. Trekking van 1 Juni 1933. Uitgeloot series 16576, 90.408. 99.005, 108 533 en 154205, waarvan s. 108.533 no. 9 met frs 250.000, s. 108.533 no. 17 met frs. 100.000. s. 154206 no. 7 met frs. 50.000, evenals s. 90 *08 no. 8 en s. 99.006 no. 3, de overige nos. elk met Het bestuur van de RK. Volkspartij in Ne derland verzoekt ons te willen mededeelen, dat het ^esluit der afdeeling Tilburg om zich af te scheiden van de partij, door geen enkele andere afdeeling is gevolgd. si "i1 I Beiden waren indertijd reeds gearresteerd na de Inbraken te Renkum. Zij moesten toen echter wegens gebrek aan bewijs weer worden vrijgelaten. De politie herinnerde zich echter, dat de Inbrekers te Renkum zich bediend had den van een auto met hetzelfde valsche num mer, als gebruikt was bij de inbraak In de R, K. pastori» te Druten. Het spoor leidde dus opnieuw naar de gebr. A., bekende recidivisten in de hoofdstad. Bij een huiszoeking ontdekte de politie ook den auto, voorzien van het valsche nummer. Belden bekenden dat zij Inderdaad in den bewusten nacht te Druten waren geweest, doch zij ver klaarden van de Inbraak niets af te weten. Wel hadden zjj met nog drie anderen boter gesmokkeld. Daar de auto echter zoo klein is, dat er naast vijf inzittenden geen plaats meer over zou zijn voor smokkelwaar, leek deze bekentenis de po litie al zeer onwaarschijnlijk. De politie meent voldoende zekerheid te heb ben, dat zij Inderdaad de inbrekers in handen heeft gekregen. Naar de andere leden der bende wordt ijverig geaocht. Een der verdachten is intusschen naar Ren kum en de andere naar Druten overgebracht. Het Nederlandsch Instituut voor Volkshuis vesting en Stedebouw heeft een excursie gé" houden naar de Wleringermeer. Ongeveer W deelnemers vertrokken in zeven i---- naar den Wlerlngermeerpolder. In een boer" derij bij Slootdorp werden de deelnemers vtf- welkémd door den waarnemend voorzitter m F. Bakker Schut, terwijl de excurslelelder, o heer A. D van Eek. hoofd der bouwkundige «- deeling van den Wieringermeerpolder, de pl»“" nen voor den dag ontvouwde. Na bezichtigui» der boerderijen werd aan de Terp een kop kM" fle gebruikt. Vervolgens werd Slootdorp benen- tlgd en na de aldaar genoten lunch het tweede dorp: Middenmeer. Alle woninl" en openbare gebouwen waren voor de leden van het Instituut toegankelijk. Eenige het gymnastieklokaal te Middenmeer tentoon* gestelde teekeningen werden bekeken. ter»u* thee werd aangeboden door het Bouwbm*" „De Wleringermeer". Van de geboden Eele8*°* held tot het stellen van vragen werd ruini 8»* bruik gemaakt. Deze werden beantwoord o°® het lid der Wieringermeer-dlrectie Ir- Roebroek. die zich inmiddels bij het geselsow had gevoegd. Met een woord van dank be«"r de waarnemend voorzitter deze excuzgia ten de gemeenten, die auto- en aan het verzoek van dep ta Het rijk heeft echter, al- ,X)e Telegraaf” een middel in de j/enlen tot op zekere hoogte ?el 13 van de Warenwe» be paalt n.l„ dat het rijk de helft van de kosten van den keuringsdienst draagt, onder voor waarden. bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen. Een der voorwaarden zal nu zijn de gelijk stelling van de gemeentelijke salarissen van de ambtenaren van den keuringsdienst met de salar-ssen van rijksambtenaren van den keu ringsdienst. Voldoet eenige gemeente daaraan niet, dan houdt het rijk de bijdrage tot de helft van de kosten van den keuringsdienst in. sche ..Economist" schrijft om.: .JBen verandering ten goede, welke het notee- ren waard is, heeft plaats gevonden in het al gemeen aspect der Industrlëele verhoudingen, zoowel in Engeland als In het buitenland. In zulke sterke mate, dat er gegronde hoop mag gekoesterd worden, dat eindelijk het keerpunt gepasseerd is. In zekere mate is dit natuurlijk ook te dan ken aan de verbeteriBg in de internationale politieke vooruiteichten. waardoor wij mogen hopen, dat de ajs. Economische Wereld-confe rentie eenlg tastbaar resultaat zal opleveren, maar het herstel in de wereldprjjzen en het aan genamer zakengevoel ging de veranderlik in de politieke situatie vooraf, zoodat er meer dan politiek achter bet herstel zit." Het sou van veel belang zijn. Indien de thans te Londen over ds economische kwesties oon- Met de verklaring vooraf, dat wij den druk van het oogenbllk niet onderschatten, erken nende. dat de arbeidersbeweging van elke kleur thans veelal niet bij machte is zich met succes tegen de crisis-ramp te verzetten, zijn wij van oordeel, dat er geen reden tot wanhoop is; an ders gezegd: er is nu. met betrekking tot de meer ideëele verlangens der werknemers plaats voor meer optimisme dan voorheen. De economische crisis. Die was, met al haar ellende, te voorzien. Het is de vrucht der onwetmatigheid, der onge regeldheid; die sterke economische opklimming en de daarop volgende daling hebben de oude liberale economisten als natuurverschijnsel ge registreerd; de niet liberale economisten van onzen tijd schrijven die voor staat en maat schappij zoo uiterst gevaarlijken op- en neer gang toe aan de ongebondenheid van de voort brenging, aan de overheerschqpde positie van bet geldkapitaal en zijn ontembare, niets ont ziende begeerte naar winst. Nu is het verblijdend, dat, nadat ook ons volk de crisis-periode is doorgestrompeld, er einde lijk eenige aanwijsbare teekenen zjjn, welke er op kunnen dulden, dat wjj over het laagste punt been zijn en de lijn zich naar boven heeft om- ge bogen. JEén jaar geleden <4 Juni 1932) stonden de gemiddelde koereen (indexcijfers van Dow Jones) in de Vereenlgde Staten van Amerika voor de „spoorwegen” op 14, voor de „industrie" op 51. Thans (2 Juni 1933) één Jaar later, staat sU, nadat Ik aldus de heer de Wolff met de doUardallng rekening beb gehouden, dus de cijfers onderling vergelijkbaar heb gemaakt, voor „spoorwegen" op 36 en voor de „industrie” op 73. De beer de Wolff beroept zich voor zijn oor deel op een gezaghebbend blad als de Engel- van 27 Mei JJ. Dat voorzitter. Als wij ons niet zonder meer gun stig uitlaten over den heer B. heeft dit zijn rede in <^e handelijze, door dezen heer op ons toegepast.” Het lag derhalve In haar lijn, dat de Regee- Juni in de Tweede Kamer als haar bedoeling mededeelde, de Bedrijfs radenwet door te voeren, De verwachtingen nopens de Bedrijfsradenwet mogen hoog dan wel laag gespannen zijn, feit is. dat die wet. bij een goeden, een solldalren. maatschappeiyken wil. ons volk en met name den werknemers vele zegeningen brengen kan; die, als het moet binnen niet te langen tijd te wijzigen wet. maakt het mogelijk, dat de arbeid en het werk der arbeiders in eere wordt her steld maakt het mogelijk, dat de belangen van Intellect, arbeider en geld-verrirekker rechtvaardig tegen elkaar worden afgewogen, maakt het mogelijk dat de steeds meer geper fectioneerde voortbrenging ons geheele volk, naar juiste verhouding, ten goede komt. Zoo bezien Is er waarlijk reden tot optimisme, althans wanneer men de in ons volk levende krachten tracht te cultlveeren In plaats van ze te» vergiftigen, zooals verschillende „beroeps" en andere opruiers zulks doen. Reden tot optimisme, indlen men er in slaagt onze Arbeidersbeweging, de arbeidersbeweging volledig dienstbaar te maken aan het sociale en cultureele belang, hetwelk individu en ge meenschap heeft. Maandag is het telegrafisch verkeer geopend met vliegtuigen van de K L. M. Passagiers der K. L. M.-vliegtuigen kunnen zich gedu rende de reis langs draadloos-telegrafischen weg in verbinding stellen met hun relaties op den beganen grond en laatstgenoemden hebben evenzeer gelegenheid mededeelingen te doen aan de zteh In hoogere sferen bevindende be kenden. Van dezen nieuwen dienst kregen wij Maan dagmiddag bericht door een telegram van de directie van de K L. M Deze seinde ons uit het vliegtuig PH A. I. E.. dat zich op weg bevond van Amsterdam naar Londen: „Berichten opening telegraafdienst vliegtuigen. Vijfhonderd meter boven Alphen’’. PARIJS, R-, 1725 M. 13.35 concert door het omroeporkest. 13.50 orgelconcert. 125 concert door het omroeporkest. 9 06 gra- mofoonmuzlek. BATAVIA, 19 Juni (Aneta). De afdeeling Ba tavia der Partai Indonesia vergaderde Zondag alhier op drie plaatsen, teneinde bet verslag aan te hooren over het jongste congres te Soera ba ja. In de vergadering, welke in Gang Kenarl werd gehouden, waarschuwde de politie twee maal, in die. welke in Gang Kadjl werd ge houden. driemaal. De derde vergadering werd ontbonden toen De beer Adnaan Ganl, een student aan de Me dische Hoogeschool, aeide ..Het rapport-Meyer Ranneft achtte voor een Inlander acht cent voldoende, de ex-Dlrecteur van het Departement van Binnenlandach Bestuur Muhlenfeld 2M cent en ik zie aankomen dat men ons straks nog gewoon sand zal willen leten eten." KÖNlaSWUSTERHAUSEN. 1635 M. 1220 mandollnemuzlek 220 gramofoonmuzlek 4 20 concert 6 25 Idem. 9 20 gevarieerd programma. 1120 concert. LANGEN'BERG, 472 M. 12 20 concert o.l v. Wolf. 120 concert o eoldt 4 50 vesperconcert. 1045 en dansmuziek 0.1.v. Eyaoldt. DAVEN'TRV. 1554 M. 12 20 orgelconcert, door het Western Studlo-orkest c.l.v. Frank Thomas. 150 gramofoonmuzlek. 3 50 gramofoonmuzlek. 6.05 orgelconcert. 10 00 Bachconcert door het Londen-ch strijkorkest o.l.v. V. Menges. 11 20 Boy Fox en zijn Band. PARIJS, Eirrel 1446 M. SAO concert oi.v! cert o.l.v. Ed. Flament. WE ENEN. 517 M. 1065 dansmuziek door Nadat de marechaussee van het geval in ken nis gesteld was. is deze e.’ direct met politie honden op uitgetrokken om den dader op te sporen. Des middags vond men hem In een roggeveld tusschen Peestt en Morg. waar hij te vaak de verhouding der .jnassa-menschen”; I zich schuil hield. Hij werd naar Assen over- blj christenmenschen moet over het „hard" bet hart triomfeeren Wij hebben gemeend een en ander bij het begin van deze Verbondsvergaderlng te moeten opmerken, om onze werknemers en hunne vele vrienden in den lande van deze plaats wel overwogen te waarschuwen tegen een ongepast pessimisme. Pessimisme leidt tot grooter pessimisme en voert ten ondergang. De dragers van Idealen mogen er in onze Katholieke Arbeidersbeweging velen gevonden worden mogen door de koude feiten van eiken dag een oogenbllk temeer geworpen wor den, na korten tijd dringt versterkt het ge zonde besef door, dat groote. goede naar ver wezenlijking strevende gedachten zich niet laten temmen en onderdrukken. Onze Arbeidersbeweging liet geen gelegen heid voorbijgaan men raadplege het consept- Jaarverslag over 1932 en beoordeele het om vangrijke en gedegen werk van bonden en instellingen om de directe materieele be langen der meer dan 900 000 aangeslotenen te behartigen; geen moeilijkheid is haar te groot, geen arbeid te gering. Zjj zal dat ook in de toekomst doen met nóg meer liefde en doorzettingsvermogen, omdat uit het ledental blijkt, dat zij het vertrouwen der werknemers heeft. Wij staan aan een nieuwe periode van onze gecentraliseerde Katholieke Arbeidersbeweging Moge God haar en haar getrouwen, in het belang van land en volk, met Zjjn zegen ver gezellen! K ALUXDBORG, 1153 M 13 20 «triJEor- kest van Wives” oi.v. A. Bendlx. 3 20 gra- mofoonmuziek. 3.50 Louie Prei I's orkest. 8 20 operetteconcert. 10 40 omroepeympho- nleorkeel o. 1. v. Walter MeyerRaöon. 1125 dansmuziek. BERLIJN'. M. 4.50 concert door het omroeporkest o.l.v. Heinrich Steiner. 5 15 populair concert door de Hlidon Arnold- kapel. 1020 berichten, daarna dansmuziek. HAMBURG. 372 M. 1160 Concert oJ.v. Arthur Schröter 135 gramofoonmuzlek 230 Idem 420 concert dor het Norag- orkest o l.v. Adolf Seeker. 1020 populair concert door een orkest van werklooce musici. Hoewel, wü getuigen het gaarne, de Katho lieke Arbeidersbeweging in het algemeen, niet al te zeer te klagen heeft, zij laat letterlijk geen deugdelijk middel onaangeroerd om de be langen barer leden te beschermen. toch dient men de oogen niet te sluiten voor de werke lijkheid. dat verschillenden ook van onze mannen geestelijk uit hun evenwicht gesla gen zijnde door de gebeurtenissen der laatste Jaren, dikwijls al te gemakkelijk een prooi wor den van onbetrouwbare op de wanhoop van velen speculeerende en parasiteerende. tot geen positieven arbeid in staat zijnde, niet op de laat ste plaats zichzelf zoekende Individuen. Een verzwakte arbeidersbeweging is het erg ste voor de arbeiders; een door innerlijke ver deeldheid verzwakte arbeidersbeweging betee kent zeer beslist afbraak van hetgeen sociaal- polltiek in 25 jaren is opgebouwd. Het moet derhalve een eminent volksbelang worden ge noemd. Indien ervoor gewaakt wordt, dat de kg .kankeraars" kans krijgen onze arbeiders beweging te schaden. Indien wjj over den nood van dezen tijd spreken, dan denken wij zeker ook aan de po sitie. waarin vele Jeugdige werknemers verkee- ren.- Het Verbondsbestuur acht die kwestie van zooveel gewicht, dat zij voor deze vergadering een speciaal onderwerp van behandeling zal uitmaken. Is er, met inachtneming van alle omstandig heden, reden tot dat zwarte pessimisme, waarin verschillenden ten onder gaan 7 „Niet zonder meer” Een merkwaardig taalgebruik be gint in te burgeren. Telkens leest men in bladen en verslagen de uit drukking„niet zonder meer.' Bij voorbeeld „Wij kunnen deze handelwijze niet zonder meer toejuichen. Wij aanvaarden zulk een voorstel niet zonder meer. Wie hier niet zonder meer op in gaat. benadeelt zich zelf. Wij hebben ons niet zonder meer neer te leggen bij het inzicht van den HUIZEN, 1875 M. 8.90 NCRV Schrift- lezing en meditatie. 8.15 O ram.muziek. 10 30 Morgendienst door Ds. J. W. K^ae- llnk. 11 00 Trio v. d. Horst. Mevr C. Ra- venzwaayMölenkamp. sang 12 00 Pol. berichten. 12.15 Ötudlo-orgeL 1.00 Or. «nvi. 1.15 Concert. 2.00 Zenderverz. 2 30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Con cert. A. AlphenaarBox. viool. Bram Mis set. zang. Joh. de Nobel, cello. N. de Bock- Verdel. piano 5.00 Klnderuurtje. Mej. A. J Brants, zang W. Nauta begeleiding. 6 00 Dr F J. Krop ..Karl Marx. de apostel van de haat”. 8.30 Onderwijsfonds voor de binnenvaart. 7.00 Pol. berichten 7.15 Ned Chr Persbureau. 7.30 J. FlorusSe vervaardigen van een kampeertent amateurs” 8 00 Beiaardspel door Timmermans op den Beiaard van het Rot- terdamsche Stadhuis 9 00 A Broen Vcxwa. d Chr. nat. Werkmansbond ..Vragen in verband met ons Bonds werk”. 9.30 Studio- orgel 10 30 Vaz Dias 1040 Gram anus. 1130 Sluiting. HILVERSUM, M. 8 00 VARA Gramo foonmuzlek 10 00 VPRO Morgenwijding. 10 15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven Janny van Oogen draagt voor VARA-kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot. 12.00 Orgelspel door Cor Steyn, 12.30 VARA Kleln-orkest oJ.v. Hugo de Groot 100 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 1.45 Zenderverzorglng. 2 00 Vrouwen uurtje. Mevr. C. Posthuls-Smit ..De eeuwige idee van het socialisme” Janny van Oogen en Hetty Beck dragen voor 3 00 voor de kinderen. VARA-Tooneel o.l.v W van Capellen Oom Henk. vragenuur Je. 5.30 Flierefluiters o.l.v. rtay Forest m m v. Esther PhiliDse. zang 6 16 Oram mui. 6 30 Jan A. v. Zütphen- „Offert voor Zonne straal” 6 40 Orgelspel door Joh Jong 7 00 Actueel allerlei uit de arbeidersbeweging, door het N.V.V 7 20 Moderne chansons door Yvonne Fnbré. a d. vleugel Rutger Schoute 7 40 Vakbeweging K. de Jonge ..Intern, vakbeweging. Berlijn. 7.59 Her haling 8.0.8 -berichten. 8.00 Vaz Dias. 8.10 Oram.mus. 8.30 Het wereldhart. Hoorsoel van Walter Mehring bewerkt door M Be versluis. Het VARA-tooneel. VAR A-orkest, gemengd koor, mannenkoor, muzikale lei ding H de Groot Spellelding W v. Canel- len. 930 Varia. 9.35 Marschen. gram, mui 9 50 VARAorkest o.l v. H de Groot. 10 30 beroemde zangers, gr pl 10 45 VARA or kest o.l v. H de Groot. 1130 Gram. muz. 12 00 sluiting. LI XEMBl RG. 1191 M. 7.00 gramofoon- muziek 7.45 weeroverzicht. 7 50 sympho- nlsch concert van gramofoonplaten. 8 30 causerie over een actueel onderwerp in Fransch 8 40 lichte gramofoonmuzlek. 9 00 Nieuwsberichten in net Fransch 9.10 voortzetting concert lichte gramofoonmu ziek. 9.45 nieuwsberichten in het Duitsch. Wi ttr G hi di E G U

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 10