Engelsch-Nederlandsch debat 1 ONS BLAD e B DE TAAK DER CENTRALE BANKEN Het nieuws van heden Overstrooming in China DE BAROMETER Nazi-regeering in Dantzig Dollfuss’ streng optreden* JOH. LAU WERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Brillen-étui’s, luxe en G WOENSDAG 21 JUNI 1933 ENGELSCHE VLOOT OEFENT Slepende besprekingen Mr. L. J. A. Trip Neurath’s meening De Jangtse-kiang wast o Het zoeken naar Mattern gestaakt De In handen van Von Papan Dfr. Luther naar Berlijn Nazi-betooging te Berlijn Een land zonder schulden Klara Zetkin overleden s Duitsch-nationalen in het nauw UU Nieuwe bomaanslag Zal hy de organisatie ontbinden? Koning Feisal in Londen eenvoudige Naar oude wegen in Sovjet-Rusland Auto met blinden verongelukt Drie Japanners dood geschoten Mandsjoekwo geboycot door Zuid-China De sprinkhanenplaag in Joego-Slavië Ook twee Centrumsteden tot sena tor gekozen. Duitsch-nationalen uitgeschakeld Ook de nazi-gezinde Heimatschutz in Stiermarken verboden Een Aziatische Volken bond? DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De graanprodactie „Germania” Zij, die zich tegen 1 Juli op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Hugenberg in conflict met de „Kampfstaffeln” Mandsjoekwo, Tibet, China, Mon golië en Japan zouden er aan deelnemen ADVERTENTIfPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 „Niet met bajonetten” Het 5Veeri'<i»""i>'>"ii«>«ii'iiuiiiiiiiiiiiiiimNiig Mr. Trip stelt wijzigingen voor van een voorstel van Chamberlain DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE 1 pS'- - It'" i:' ■fa. ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 225 provincies boycotten Koning Feisal te Londen. Ook de Stiennarksche Heimatochats verboden. Ongeluk op den onbewaakten overweg bU Olst. het Talrijke arrestaties o Verboden afdeelingen FRANKFORT NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD K) 8 N Op het slot Windsor heeft de Engelsche Koning de gedelegeerden ter Econo mische Conferentie ontvangen. De aankomst der afgevaardigden aan het slot WEENEN, 20 Juni (V.D.) In een aanvul lende mededeellng van de regeerlng wordt me degedeeld, dat ook de Heimatschutz In Stier marken verboden is. sr- jor 324 IER Licht Maan. betrekking Tageszeitung” Nederlandseh-Engetoch debat te Londen. Mr. Trip bekritiseert een voorstel van Chamberlain. Rusland staakt de nasporingen naar Mattern. R. K. Bond van Banketbakkers, herdenking van bet eerste lustrum; congres te Nijmegen. Het Algemeen Marine Weekblad voorgoed op geheven. Verbondsvergadering van het R. K. Werklie denverbond. ml ld LONDEN, 20 Juni (Reuter). De resolutie van MacDonald aangaande de politiek inzake cre- dleten tegen een zeker prijsniveau Is aan de monetaire sub-commlssie ter bestudeering over handigd. LONDEN. 20 Juni. In de mlddagzittlng van de Economische Commissie heeft de vertegen woordiger van Australië, Bruce, een belangrijke redevoering gehouden over het graanprobleem. Tegenover het standpunt van de Amerikanen en Canadeezen verklaart Bruce als zijn meenlng. dat de beperking der graanproductie niet de redding zal brengen. Het eigenlijke probleem ligt bij de Europeesche landen, die thans zelf graan verbouwen en houge invoerrechten heffen op graan. LONDEN. 20 Juni. (V. D.) Koning Feisal van Irak Is Dinsdagmiddag in Londen aangekomen, **ar hij door den koning van Engeland is ont vangen. De beteekenis van het bezoek moet worden gezien in het feit, dat koning Feisal voor de eerste maal een bezoek aan Londen brengt als staatshoofd van den onafhankehjken staat Irak. WASHINGTON, 20 Juni (VB.) De Dultsche ambassadeur in Washington, dr. Luther, zal Zaterdag naar Duitschland vertrekken. WEENEN, 20 Juni (V.DB .De mlddagbladgn melden, dat van nationaal-soclalistlsche zijde getracht is in de nabijheid van Rodaun nabij Weenen den spoorweg op te blazen. De schade moest echter gering zijn en het spoorwegver keer is niet gestoordr Commissie tot voorbereiding van de oprichting der crisis-rundveecentrale. LONDEN, 20 Juni (VB). De president van de Dultsche Rijksbank dr. Schacht is hedenmor gen per vliegtuig uit Londen naar Berlijn terug gekeerd. 9.24. - Nieuwe Nazi-regeering tn Danzig gekozen. Ook t Cen trumsteden senator. Het ontwerp-Omsetbelastlng zal vermoedelfjk in September door de Kamer In behandeling worden genomen. den Za- 439, 23 dat zij binnenkq^t De politie heeft r.iHHUtiriiiimiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiii BERLIJN. 20 Juni. (W. B.) Het personeel van alle groote bedrüvan in Berlijn fa opgeroepen om morgenmiddag te 6 uur in den Lustgarten te demonstreeren tegen de behandeling der Dultsche arbelderslelders te Genève en tegen de Internationale marxistische hetze. SJANGHAI. 20 Juni. (Reuter.) Tengevolge van de voortdurende stijging der Jangtae-rivler worden de bewoners van de rijkste Chineesche provincie bedreigd door een overstroomlngs- ramp van gelijke rampzalige afmetingen als die in 1931 De provinciale overheid stelt al het moge lijke in het werk om een doorbraak van den na de overstrooming van 1931 aangelegden dijk te voorkomen en om hulp te kunnen brengen in geval deze toch mocht plaatsgrijpen. Japansch torpedo-jager heeft de met kogels doorzeefde lichamen van de slachtoffers aan boord genomen. SJANGHAI, 20 Juni. (V. D.) De weduwe van Soenjatsen beeft In den laatsten tijd een aantal brieven ontvangen, waarin wordt aangekondigd, vermoord zal worden, de bewaking verscherpt. WEENEN, M Juni. (Reuter.) De hoofddader van den aanslag te Krems is nog vannacht gearresteerd en blijkt te zijn de 18-jarlge Jo seph Mosels. die de beide samengebonden hand granaten van zijn broeder. Hans Mosels. ge kregen had. Deze Hans maakt als „Wehrmann” deel uit van het garnizoen Krems. De derde handgranaat was geworpen door een 17-Jarlgcn knaap; deze is echter nog voortvluchtig. Hans Mosels was getuige van den aanslag en gat den belden daders aanwijzingen, hoe zij de gra naten moesten werpen. Nog In den loop van vannacht Is de geheele dlstrlcts-partijleldlng van de N. S. D. A. P. In hun woningen gearres teerd en vanmorgen in militaire auto's naar Weenen overgebracht. Onder de arrestanten bevindt zich de eerste luitenant van het gar nizoen Krems. Brandner. en de hoofdredacteur van de „Landzeitung” te Krems. dr. Faber. In totaal werden 18 vooraanstaande personen der N. 8. D. A. P. te Krems gearresteerd. Hoogste stand op Woensdag 1 uur njn.: 747 Vorige stand: 74* In een offlcleuse publicatie van den nister voor de Openbare veiligheid Fey over de ontbinding van de nationaal-soclalistlsche partij wordt verklaard: „In het belang van de bevol king en. de veiligheid van den staat kon de regeerlng niet langer wachten en heeft daarom op mijn voorstel het verbod en de ontbinding van de nationaal-soclalistlsche partij en al haar hulp- en nevenformaties in Oostenrijk evenals de Heimatschutz in Stiermarken (leiding Katn- merhofer) afgekondlgd. FREUDENSTADT. 20 Juni (V.D.). Een tra gisch i WEENEN. 20 Juni. (Reuter). Het .Jfeue Wie ner Journal" bevat een hoofdartikel van Bonds kanselier Dollfuss, waarin deze opnieuw den nadruk legt op de noodzakelijkheid van de vol ledige onafhankelijkheid van den Oostenrijk- schsn staat. MOSKOU, 20 Juni. (Reuter). De Dultsche communiste .Klara Zetkin Is hedenmiddag op 76-jarigen leeftijd In een herstellingsoord over leden. BERLIJN, 20 Juni (VB.) Uit Londen wordt aan de bladen gemeld, dat de Dultsche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Freiherr v. Neurath. In een onderhoud aan Engelsche pers vertegenwoordigers betreffende het optreden van Oostenrijk tegen de natlonaal-sociallstl- sche partij het volgende heeft verklaard:: „Wij denken er niet aan ons te mengen In de aangelegenheden van Oostenrijk. Natuurlijk volgen wij van buiten af de ontwikkeling, doch wij zijn niet voornemens te intervenieeren. Onze sympathieën zijn geheel bü het Oostenrüksche volk, doch het betreft een aangelegenheid, welke de Oostenrijkers zelf met hun regeerlng hebben af te handelen." ESSEN, 20 Juni (WJB.) De „Essener N<- tlonalzeitung" zegt uit de naaste omgeving van Dr. Hugenberg vernomen te hebben, dat ern stige tegenstellingen zijn ontstaan tusschen hem als leider van het Duitsch-Nationale Front en de leiding van de z.g. „Kampfstaffeln". Hugenberg zou van den leider der „Kampf- statfeln”, Von Bismarck, onverwijld een rap port over de toestanden in deze organisatie ge- eischt hebben, alsmede een krachtige tegen spraak van de geruchten, die den laatsten tijd verspreid voorden. volgens welke deze Duitsch- Nationale organisatie Communistische en an dere dergelijke elementen zou opnemen. Indien niet het bewijs geleverd wordt, dat de ..Kampfstaffeln" absoluut betrouwbaar zijn, zal Hugenberg deze organisatie ontbinden. WEENEN, 20 Juni. (Reuter)). Een nieuwe bomaanslag is gepleegd, en wel vannacht tegen 1 uur op een houten brug over de spoorbaan LiessingKaltenleutgeben. aan den rand van het Wiener Wald, ten Zuiden van Weenen. De brug werd vernield en ook het fundament werd sterk beschadigd. Aan de rails van den spoor weg ~erd geen schade toegebracht. De daders zijn onbekend ontkomen. LONDEN, 20 Juni (Reuter). Hedenochtend heeft de koning een langdurig onderhoud gehad met Hull op Buckingham Palace. G rooter bee poe he bestrijding van de sprinkha nenplaag in Joego-Slavië. Twee Znid-Chineeecbe Mandsjoekwo. Met 1 Juli houdt de „Germania” op hoofdorgaan van het Centrum te zijn. Het wordt dan een kathollek-conservatief blad dat de politiek van den vice-kanseller von Papen zal voorstaan. De hoofdredacteur Orels zal dan worden vervangen door den vertrouwensman van von Papen: Emil Ritter. President-commlssaris wordt baron von Twlckel en tot zijn plaatsver vanger is de commissaris Florian Klöckner be stemd WEENEN. 20 Juni (Reuter) De uitwerking van het verbod der NSDAP. In Oostenrijk Is. dat van, Nat.-Soc. vergaderingen In het ge heel geen sprake meer is. Ook lezingen en con certen zijn verboden. Overal staan militairen en politie, en de pers Is aan banden gelegd. BERLIJN 20 Juni. (W. B.i Tot leider van dpw rijksorganlsatle der Dultsche industrie zal wor den benoemd dr. Krupp. Een wetsontwerp tot wijziging van de tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op ben zine. SJANGHAI, 21 Juni. (Reuter.) De Zuid-Chl- neesche provincies Kwangtoeng en Kwangsl hebben besloten den Invoer van goederen uit Mandsjoekwo te verbieden, omdat zoo wordt beweerd alle exportvoordeelen van Mandsjoe kwo slechte de oorlogsmiddelen van Japan ver sterken. Zuid-China vormt een groote markt voor graan, soja, horen, steenkool en kleinvee uit Mandsjoekwo. Naar United Press nog meldt, betwijfelde von Neurath, of Dollfuss zich nog lang als den sterken man zou kunnen handhaven. REVAL, 20 Juni (VB.) Uit Moskou wordt dat het Volkscommissariaat van Ar- held heeft besloten een nieuw disclplinerecht yo°r de arbeidersklasse In het leven te roepen. Het nieuwe disclplinerecht zal in de plaats komen van het „collegiale disclplinerecht”. De Jddlvldueele verantwoordelijkheid zal worden “«evoerd. Men verwacht dat de nieuwe wet •Poedig van kracht zal worden. BELGRADO. 20 Juni. (Reuter.) Het algemeen offensief tegen de sprinkhanen In Joego-Slavië Is met groote kracht Ingezet. Honderd reus achtige ijzeren bezems, getrokken door paar den en speciaal bestemd voor het verdelgen van sprinkhanen, zijn tn militaire formatie te gen den vijand opgetrokken en hebben mil- lloenen dezer schadelijke dieren vernietigd. Groote zwermen hadden echter ook een aan val gedaan op de jonge tarwe, waar de ijzeren bezems niet gebruikt konden worden. Hier werd op advies van professor Gradoje- ritsj van de unlversltelt te Belgrado gebruik gemaakt ven vlammenwerpers, door militairen bediend. Inmiddels werden rondom de bedreigde ge bieden diepe greppels gegraven, die volgestort werden met zeep, terwijl op de velden een pre paraat van arsenicum werd gestrooid. Voor drie kwart zijn de sprinkhanen thans onschadelijk gemaakt en men acht het waarschijnlijk, dat over eenige dagen de vernietiging volkomen zal zijn. TOKIO, 20 Juni. (Reuter). De Japansche ambassadeur te Moskou te opgedragen ernstig te protesteeren tegen het doodschieten van drie Japansche vlsschers op de kust van Kamtsjaska op 14 dezer toen zij naar de kust roeiden om versch drinkwater op te nemen. In welingelichte kringen acht men het waar schijnlijk. dat Japan verontschuldiging er. schadeloosstelling zal elschen en bestraffing van de schuldigen, die vermoedelijk kustwachten zijn. Een LONDEN. 20 Juni (Reuter)In de subcom missie voor financleele kwesties oefende de Ne- derlandsche gedelegeerde, mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank, kritiek uit op Chamberlain's voorstel. IHJ stelde de vraag, of de Engelsche delegatie bedoelde, dat de landen bij het in evenwicht brengen hunner begroetingen zich aan moedwillige Inflatie moes ten wagen en dat de centrale banken de re- geerlngen tot die polltfek in staat moesten stal len. Mr. Trip achtte de voornaamste taak der cen trale banken, de valuta's op peil te houden en het evenwicht In de betalingen barer landen te herstellen, wanneer dat verloren was. Het Engelsche voorstel, om de centrale ban ken te laten samenwerken teneinde ruimschoots crediet te verzekeren, leek mr. Trip onaanvaard baar. Hij stelde de benoeming van een kleine commissie voor, om den tekst van het Engel- sebe voorstel te wijzigen. Telefoon Administratie 433, Redacjia 633 abonnementsprijs, far kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 j^et geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogar Dagblad uitgagavan door de H V. Drukkerij De Spaarnastad - Haarlem het blad- „Hoofdorgaan van de NSDAP” ver valt. De kwestie der uitoefening der nat.-soc. man daten te nog niet opgehelderd. Vastgesteld kan slechts worden, dat een ultnoodiglng tot een zitting van de Neder-Oostenrijksche Lands- regeerlng. die reeds gezonden was aan de ver tegenwoordigers van de nat.-soc. partij, inge trokken Is en dat ook een ultnoodiglng voor de as. zitting van den Neder-Oostenrijkschen Landdag niet Is gezonden aan de nat.-soc. fractie. Er komen berichten over Incidenten uit Kaemten os. is een bom ontploft voor het huis van een lid van den Heimatschutz van Starhemberg verder werden ontploffingen ver oorzaakt In Klagenfurth en zijn een aantal telegraafleidlngen vooral In Opper-Kaemten. doorgesneden. BU botsingen In Innsbruck werden talrijke personen gearresteerd. Enkele personen werden gewond. Een stu dent moest zwaar gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Op de „Vortigern” wordt een torpedo af geschoten, die men door dikke zwarte rookwolken onzichtbaar tracht te maken LONDEN. 20 Juni (V.D.). De vertegenwoor diger van Venezuela had in zUn redevoering ter Economische Wereldconferentie verklaard, dat zijn land in het geheel geen schulden had. Blijkens een pas verschenen statisiek van 1 Amerikaansche Departement van Handel heeft Venezuela niet alleen geen schulden, maar een goudbezit van 4 dollar In goud per hoofd der bevolking. Alle overige landen van Latünsch- Amerika hebben schulden, die varieeren van 12 tot 135 gouddollar per hoofd der bevolking. Verwachting: Meeat matige wind uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar be- wolkt of betrokken, nog kans op regen- of vnweersbuien, lete wanner. Hoogste stand 743.0 te Haparanda. Laagste stand 7473 te Yarmouth. Zon op 439. onder op 934. 23 Juni BERLIJN, 20 Juni (WJB.) In een vergade ring van de Nat. Socialistische vakgroep der Berlljnsche verkeersvereeniging heeft minister Goebbels een rede gehouden, waarin hü o.a. zelde, dat de regeerlng niet naar den aard van dictators met bajonetten wil regeeren. doch In het volk zelf wil wortelen en In het volk voor alle politieke kwesties den noodlgen steun wil vinden. De regeerlng der nationale revolutie heeft een program en de kracht dit door te zetten. Zü wil den Dultschers niet slechts hun eer, doch ook hun brood waarborgen. RECKLINGHAUSEN, 20 Juni (VB.) Het persbureau van het polltiepresidium Reckling hausen deelt mede: De polltle-presldent van Recklinghausen heeft Dinsdag de Duitsch- Nationale bedrijfsorganisatie voor het district Gelsenkirchen in het belang van de handha ving der openbare orde Iedere verdere propa ganda en activiteit verboden. d. Order. 20 Juni (VB.) Maandagavond Is het naar aanleiding van de door het Duitsch Nationale Front georgani seerde feestelUkheden ter gelegenheid van den verjaardag van Rüksmlnister dr. Hugenberg tot ernstige botsingen gekomen met SA en SS hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat tal van personen zijn gearresteerd. Met het oog op deze gebeurtenissen heeft de eerste burgemeester dt. Kinne als chef der politie den .Kampfring” van Jonge Duitsch- Nationalen, district Frankfort a. d. Oder, ont bonden, en het geheele vermogen van deze organisatie in beslag genomen. Hat Duitsch-Nationale Front heeft bU Prulsischen minister van Binnenlandsche ken geprotesteerd. WEENEN, 20 Juni. (Reuter.) De persveree- nlglng, gouw Weenen, kreeg heden telefonisch bericht van de pers-polltle, dat de bladen ..Der Kampfruf' en „Die Nachtpost” niet meer mo gen verschUnen. Een schriftelUke bevestiging van dit verbod zou volgen Men rekent er reeds op, dat ook de Nationaal-Sociallstteche week bladen In Oostenrijk verboden zullen wordep. MOSKOU, 20 Juni. (VB.) Naar verluidt xijn alle pogingen om den Amerlkaanschen vlieger Matten# die tijdens zUn wereldvlucht op het traject van Chabarowsk In Siberië naar Nome In Alaska spoorloos verdween, op te sporen, tot nog toe vergeef aeh geweest. Mep neemt thans aan. dat hü in geen geval op Russisch gebied te verdwenen. omdat men hem dan bü .de methodische opa^orlnspoglngen had moeten vinden. Op last van Moskou zal daarom het zoeken worden gestaakt. DANTZIG, 20 Juni. In den nieuwen Volksdag van Dantzig verschenen de 38 nat.-soc. afge vaardigden heden In uniform. De tribunes wa ren geheel gevuld. In de diplomatenloge had om. plaats genomen de Volkenbondscommissa- ris Resting. De natlonaal-socialist v. Wunck werd met 52 van de 72 uitgebrachte stemmen tot voorzitter gekozen. Moor zün verkiezing stemden de nat.- socialisten, het Centrum en de Diiltach-Natlona- len. Tegen stemden de vüf communisten. De Polen en de Soclaal-democraten gaven samen 15 blanco-briefjes af. Met de stemmen van de Nj5J)JLP„ het Cen trum en de Duitsch-Nationalen werd een wU- zlging van het reglement van orde goedgekeurd, dat nu aanmerkelijk wordt verscherpt. Vervolgens werd overgegaan vol verkiezing der nieuwe Dantzlger regeerlng. Senaatepreslder.t en daarmee staatshoofd werd de nat.-soc. land- bondlelder dr. Rauschnlng. Verder werden nog 7 nat.-socialisten en 2 Centrumsmannen tot Se naatsleden gekozen. De woordvoerder der Duitsch-nationalen ver klaarde. dat zün partü bewust was uitgeacha- keld. Nochtans zou zü^het werk der nieuwe regeerlng welwillend onderzoeken. WEENEN, 20 Juni. (VX>.) De nat.-soc. dag bladen blüven met eenige veranderingen in -ie aanduiding van den eigenaar verschünen. De „Nachtpost" begint met nummer 1 van den eersten jaargang en behoort niet meer toe aan de persvereenlglng van da gouw Waanen van de NSDAP. Met betrekking tot de ..Deutsch-Ostenrelchische Tageszeitung” Is het gelukt de Juridische opvatting door te zet ten, dat het blad niet beschouwd moet worden als onmiddellük partü-eigendom, zoodat het kan blüven uitkomen. Het tweede opschrift van De voetbal-landenwedstrijd Duitschland Oostenrijk, wette op 25 Juni bjl te Frankfurt am Main zou gespeeld worden, is naar Reuter ■mML door den OosteariJkschen Voetbalbond af ge last. Als reden voor desen maatregel wordt opge geven de gespannen politieke toestand tusschen belde landen. TOKIO, 21 Juni Naar aanleiding van de geruchten betreffende de stichting van een Aziattechen Volkenbond, onder leiding van Japan, wordt van Japansche offlcleuse züdo medegedeeld, d-t in deze -kwestie nog geen be slissing is getroffen. Mocht een dergelüke Vol kenbond worden gesticht, dan zouden de vol gende staten er deel van kunnen uitmaken: Mandsjoekwo, Tibet, China, Mongolië en Japan. De toetreding van Rusland te volkomen uitge sloten Daar de Aziatische Volkenbond slechts Aziatische kwesties zou behandelen, zou hü den Volkenbond van Genève geen concurrentie aan doen. LONDEN, 20 Juni. (V. D.) In conferentie- kringen heerscht algemeen de indruk, dat het niveau der onderhandelingen ter .Econom.sche Wereldconferentie lager te dan men op Inter nationale conferenties gewend is. Langz'iam worden de onderhandelingen tn de sub-convnis- sies slepende gehouden. De openbare belang stelling is buitengewoon gering. De Economische -mnmissie heeft Dinsdag deel 11 van het Werk program behandeld (coördinatie van productie en bebegr) zonder dat eenlg tastbaar vooistel werd afgehandeld. In de eerste sub-commlssie voor financleele kwesties diende de Engelsche minister van Fi nanciën. Chamberlain, het volgende voorstel in: 1. Een voldoende herstel van de groothan- delsprüzen, ten einde den producent een econo misch rendement te verzekeren en het even wicht te herstellen tusschen de productlekoeten en de pnjzen; 2. Omdat een actie met betrekking tot de va luta een der belangrüksta factoren te om een verbetering der prüzen te bereiken, moeten pnn- cipieele valuta-voorwaarden worden geschapen voor een herstel der prüzen, dus een defiztle warden tegengegaan en goedkoop en overvloedig crediet worden verleend; 3. Verplichting der centrale bankinstellingen In de voornaamste staten samen te werken ter bereiking van het gestelde doel. De tweede sub-commissie voor financleele Sangelegenheden behandelde het voorstel-Pitt- mann betreffende het herstel van den gouden Standaard. Besloten werd eenige detailkwesties In ver dere sub-commissies te behandelen. gisch auto-ongeval heeft gisteren nabü het pteatsje Ellenbogen In het Schwarzwald plaats gehad De in het klooster HeUlgenbrunn ver pleegde blinden maakten gisteren onder gelelde van eenige zusters een autotocht. Op den terug weg reed een der autobussen, waarin 41 perso nen zaten door tot nog toe onbekende oorzaak plotseling van den weg en stortte van de zeer steile helling af. De wagen sloeg eenige malen over den kop en de Inzittenden kwamen voor het grootste deel er onder terecht. Vüf personen, allen blinden, waarvan vier mannen en een meisje, werden op slag gedood. Een aantal ^„r. en lichtgewonden werden naar bet zie kenhuis te Freudenstadt overgebracht. el S. o <-■ p I wé-«

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9