ONS BLAD Hitler ontbindt de Kampfringe Genève De incidenten van Politie-actie in het Reorganisatie der Het nieuws van heden geheele rijk Stahlhelm Boerenonlusten in Galicië DE BAROMETER EEN GROVE REDE VAN DR. LEY JOH. LAUWERS PAYCLOP 3 ALKMAAR Zeiu-Punktal-glazen De conferentie te Londen Ij ’W DONDERDAG 22 JUNI 1933 BOSCHBRANDBESTRIJDING IN DUITSCHLAND Ruim 1OO arrestaties te Berlijn Soc. dem. bonden onder Dollfuss? Het Weer<<iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiitiv Herriot over Amerika’» houding Het burgerlijk huwelijk voltrokken Een hunner doodgeschoten Dr. Ley Zes dooden, dertien gewonden Het Duitsche transfer moratorium Twee taken Meer dan 10.000 slachtoffers Deze Duitsch-nationale organisatie zou voor 70 pet. uit marxisten hebben bestaan Tegeri de confessioneele vereenigingen Jungstahlhelm onder S.A.-leider Communistische actie in Duitschland Ernstig trein-ongeluk in een tunnel Buitenland sche nazi’s aangeklaagd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het huwelijk van den prins van Asturië Maatregelen tegen de Beiersche Volkspartij f Z— f 2 85 New-Yorksche banken achten het niet gerechtvaardigd Slechts lidmaatschap der N.S.D.A.P. geoorloofd Seldte blijft bonds- leider Typhus-epidemie in Oost-Siberië D I ruin Jeu- HKN naai Zij, die zich tegen 1 Juli op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Zal Roosevelt naar Engeland komen om persoonlijk in te grijpen? ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Tien dooden by een botsing met de politie „Communisten, sociaal-democraten en Centrum zyn de vyanden en moeten verdwynen” Seldte VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS- 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZÉS EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 226 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitttiiiiiiiiniiiiiiiiiii Hongarije samea- On» groente in België gecontingenteerd. O Laagste IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIHIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIISIfiH de regeering te «ader Janl Jaarlijks worden in Mecklenburg door de boschbrandweer groote oefeningen ge houden. Op de Schwinzerheide werden tien Hectare bosch in brand gestoken. Het vuur werd in twee uur tijds door 300 menschen gebluscht tal kinderen uit Stuttgart In het tehuis eenlge weken doorbrengen. Te Arnswalde heeft de S S.-hulp-polltle vyf communisten gearresteerd. De communist Al tenburg die bekend heeft de nieuwe organisa tor te zyn van de communistische party In Ostmark, werd by een poging tot ontvluchten toen hy naar de gevangenis zou worden over gebracht, door de hulppolitie doodgeschoten. F Benoeming te verwachten van mr. dr. A. G. van RhUn tot secretaris-generaal van het departe ment van economische zaken. Naar oprichting van een katholieken jeugdwerk- looaendienst. 9.34. - Nieuwe München, 21 Juni. (V. D.) Naar aanleiding ’•n een vraag van het Ud van de Belet sche Volksparty. Mueller, In de vergadering van het Senioren Convent van den Beie.schen LanaJag ln2ake de huiszoeking by afgevaardigden der LAUSANNE. 2» Juni. (Reuter.) Hedenmiddag om 230 uur had op het stadhuis alhier het burgeriyk nuweiyk plaats tusschen den prins van Asturië die afstand heeft gedaan van zyn rechten op den Spaanschen troon, en de rtike Cubaansche Senorita Edelmira San Pedro. Op het laatste oogenblik heeft de prins nog een mislukte poging gedaan, om zyn huweiyk tn zyn hotel in plaats van op het stadhuis te doen sluiten, teneinde ongewenschte belangstelling van het publiek te voorkomen. By hun aankomst ten stadhuize werden ze door een aanzienlijke menigte toegejuicht. De prins was In jacket, de bruid In een witte ja- gon met sleep, afkomstig van een groot Pa- rysch modehuis. Nederiandsch elftal tegen gesteld. Arrestatie in verband met den geheimzinnlgen brand te Meren. Boerenqnlustcn In Galicië; tien dooden. Grove rede van dr. Ley tegen ..communisten, socialisten en katholieken". RUksbemiddeling in het Visschery-conflict te IJ malden; partyen naderen elkaar. Hoogste stand op Donderdag 1 aar ua: 75ë Vorige utaad: 74» Licht Maan. Een onderhond met Jhr. A. O. D. de Graeff over de betrekkingen tusschen Nederland en België. BRUN8WIJK, 21 Juni. (W. B.) De mtn'ster van Binnenlandsche Zaken heeft alle distr.cis-, lands- en plaatseiyke groepen van de Jung- deutsche Orden, den Wehrwolfbond en den Tan- nenbergbond ontbonden. Het weder-oprichten van deze bonden Is ver boden. Het verbod treedt terstond In werking. LAUSANNE. 21 Juni. (V.D.) In den intlemen kring van familieleden van de bruid en van eenlge vrienden is vandaag In de katholieke kerk van Ouchy tn Lausanne het huweiyk vol trokken tusschen den oudsten zoon van den vroegeren konlng van Spanje en zyn Cubaan sche bruid. Vooral In de omgeving van de kerk bevonden zich vele belangstellenden. ESSLINGEN, 21 Juni. (W. B.) Gisteravond is het vroegere communistische vacantle-tehuls door communisten In brhnd gestoken. Het ge heele gebouw werd een prooi der vlammen. De politie heeft een onderzoek ingesteld en 70 per sonen gearresteerd. Binnenkort zouden een aan- Hitler ontbindt de Duitsch-nationale „Kampf ringe”. die voor 7» pet. uit Marxisten zouden hebben bestaan. Het huweiyk van den prins van Asturië te Lausanne voltrokken. Motorongeluk by Lanteren eischt dooden en zwaargewonden. JgWoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar jMet geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem heil geen katholieke gymnastlekvereenigingen, en evangelische of katholieke arbeidersvereeni- gingen noodlg zyn. Dat Is staatszaak, wy zul len voorzorgsmaatregelen treffen tegen de zwarte en tegen de andere reactie. Vandaag zult U wel hebben bemerkt, dat de revolutie nog niet ten einde is. Communisme, sociaal-demo- cratle en Centrum behooren over een kam te worden geschoren. Zy zyn onze vyanden. De straat behoort de SA en SS. de fabriek en het bedrijf behoort de NSBO. Wy schrikken voor niets terug, waarschyniyk vandaag of morgen nog zullen de noodlge verordeningen afkomen. De revolutie Is nog niet ten einde. Wy staan nog pas aan het begin. Den leider heeft ml) zoo juist beloofd, dat het Arbeidsfront reeds In de naaste toekomst een openbare corporatie zal worden met corporatieve rechten. De wet is reeds In voorbereiding. Naast het Duitsche ar beidsfront bestaat geen enkele vertegenwoor diger. noch van werkgevers, noch van werkne mers. De vertegenwoordiging van den Duitschen produceerenden mensch Is het arbeidsfront. Al het andere moet zich onderwerpen, of wy zul len het vernietigen. WEENEN, 21 Juni. In een politierapport aan gaande de aanslagen van den laatsten tyd wordt verklaard, dat de aanslagen volgens een tevoren opgesteld plan uitgevoerd en geïnspi reerd zyn door bultenlandsche nat.-socialisten. Verder wordt medegedeeld, dat een SB.-man In het bezit Is gevonden van een plattegrond eener Weensche kazerne. Plan was een aantal wapens te stelen ten behoeve van een SB.-af- deellng. BERLIJN, 21 Juni. Van officieele zijde wordt medegedeeld dat de actie tegen de Duitsch-Nationale „Kampfringe” heden niet uitslui tend in Pruisen, .doch in het ge heele Rijk is ingezet Deze actie was noodzakelijk omdat in sommige dezer „ringen” 60, 70 pCt of meer communisten en marxisten bleken te zitten. SOFIA. 21 Juni. (V. D. Hedenmorgen Is op het traject ToepnizaRadomir een ernstig spoor wegongeluk gebeurd, waarbij zes personen wer den gedood en dertien gewond. In een tunnel naby Toepniza kwam een per sonentrein. welks machinist een stopteeken niet had gezien, In botsing met een lorrie, die uit tegenovergestelde richting kwam en waarmee zich twintig wegwerkers naar hun werk bega ven. Van de arbeiders op de lorrie werden zes gedood, terwyi één zoo goed als ongedeerd bleef en de overigen zoodanig gewond werden, dat zy In hopeloozen toestand naar een zieken huis In de naby held moesten worden overge bracht. MÜNCHEN. 21 Juni. (V. D.) De politie te München deelt mede: Gedurende den laatsten tyd zyn de verdenkingen tegen leidende perso nen der Beiersche Volkspartij in verband met de jongste gebeurtenissen in Oostenrijk. In het bijzonder met het eenlge dagen geleden aldaar atgekondlgde verbod der NSDAP. zoodanig toe genomen. dat geconcludeerd moest worden tot het bestaan van verbindingen tusschen de Beiersche Volksparty en de Christeiyk-Soclalen alsmede de Helmatwehr In Oostenrijk. De Beiersche politieke politie heeft derhalve heden een actie ingezet tegen de functionaris zen der Beiersche Volksparty tn geheel Beleren en In hun woningen alsmede in de bureaux der Party huiszoekingen gedaan naar bezwarend materiaal. LONDBN, n Juni. - In verband met de wei gering der Amerlkaanscbe regeëting. om thans over te gaan tot stabiliseerlng van den Dbllar. streeft men van Fransche zijde ernaar Engeland voor een Europeesche stabilisatie der valuta te winnen. Deze stabilisatie zou volgens den diplo- matleken medewerker van de ..Dally Telegraph" den vorm moeten aannemen van een Europee sche valuta-unie en een uitbreiding moeten worden van de voormalige z.g. Latynsche Munt-unie met een Internationale zilver-valuta In kleine eenheden. Van Engelsche zyde toont men echter weinig neiging hiertoe desteminder omdat daardoor een spoedige goud-stabilisatie van het Pond tot stand zou komen. In tegenstelling hiermede meldt de gewooniyk goedlngelichte City-correspondent van de „Dai ly Herald", dat de onderhandelingen In de Bank van Engeland en in het Britsche Depar tement van Financiën over een stabUlsatie-mo- geiykheld voortgezet worden Het doel van deze onderhandelingen zou een stabilisatie van het Pond in een bepaalde verhouding tot de Franc zjjn. wat indirect ook een stabilisatie van het Pond ten opzichte van het goud zou beteeke- nen. De Amerikaansche senator Couzens heeft gis teravond verklaard, dat de vrede In de Ameri kaansche delegatie na de jongste besprekingen, die o.a. ook liepen over de valuta-kwestie, vol komen hersteld is. NEW-YORK. 21 Juni. (Reuter). De New- Yorsche banken hebben Dr. Schacht, den pre sident van de Reichsbank, een telegram gezon den, waarin zy verklaren, dat het morato rium niet gerechtvaardigd is. en fnuikend is voor de Duitsche staats- en private schulden. Huiszoekingen werden o.a. verricht In de fractielokalen van de Beiersche Volksparty in •Jen Landdag, by de redactie van de „Bayeri- echen Kurler” en by den Economlschen Raad. Het Inbeslaggenomen materiaal is nog niet on derzocht In enkele gevallen waarin verzet werd gepleegd of waar gevaar voor verduistering aan- «esig was, moest tot arrestaties worden over gegaan. WARSCHAU, 21 Juni. (W. B.) Uit Centraal Oaliclë komen berichten over ernstige boeren opstanden. In deze districten zouden de communisten reeds gedurende gerulmen tyd sterke agitatie hebben gevoerd. De opgehitste bevolking kapte de toornen in de particuliere bosschen en plunderde de win kels in de dorpen. Naby Nockowa en Medyka moest de politie van de vuurwapens gebruik maken, daar de be volking een gearresteerden leider wilde be vrijden. In totaal zyn negen toeren gedood, terwijl tairyke gewond werden. Zes politiemannen zyn door steenen en scho ten gewond. Een hunner is inmiddels reeds gestorven. Beiersche Volksparty, verklaarde de president van den Landdag, Esser, dat hy toestemming tot de huiszoeking had gegeven, aangezien de verdenking had bestaan, dat een groot aantal geruchten, die op het platteland de ronde aeden met de uitgesproken bedoeling, het prestige r.cr regeering te schaden, afkomstig waren uit de kringen van de leden der Landdagfractie van de Beiersche Volksparty. Het thans Ingestnlde onderzoek zou slechts klaarheid brengen, wat voor alle partyen het meest gewenscht was. Dr. Ley maakte vervolgens een oproep aan de Duitsche arbeidersklasse bekend, waarin de NSBO en allen goedwlllenden van het Duitsche arbeidsfront twee taken worden gesteld: 1. Algemeene zuivering, tot In de laatste cel en den laatsten bedryfsraad. Voor 1 Augustus moet het algemeen verbond van bedienden en het algemeen verbond van arbeiders melden, dat deze zuivering Is door gevoerd. 2. Alle leden van de NSBO en alle goed- wlllenden in het arbeidsfront worden opgewekt hun laatste krachten in te spannen, opdat een nog nimmer aanschouwde propagandacampagne wordt gevoerd. De organisaties moeten voor 1 Juli melden, hoe deze stryd wordt gevoerd. De gevolmachtigde voor het arbeldsdistrlct Rynland, Westphalen Boerger verklaarde, dat het nationaal socialisme geen party, maar een wereldbeschouwing is en dat daarom Centrum, Soclaal-democratle en Duitsch Natlonalen niet meer kunnen bestaan, zy moeten verdwynen De bye-nkomst werd gesloten door een af scheidswoord van den leider der NSBO, Engel. BERLIJN, 21 Juni. (V.D.) De arbeiders van Beriyn hebben in den Lustgarten geprotesteerd tegen de gebeurtenissen ter Internationale ar- beldsconferentle te Genève. De meeting werd geopend met een toespraak van den Rykslelder der NSBO, Schuhmann, die deel heeft uitgemaakt van de Oeneefsche de legatie, die zeide dat de Franschman Jouhaux den leider van het Duitsche arbeidsfront, dr Ley, den gevangenisbewaker der Duitsche ar beiders heeft genoemd. De Duitsche vertegen woordigers zijn hier tegen opgekomen. Aange zien de Duitsche delegatie geen satisfactie is gegeven, heeft zt de conferentie verlaten. De vertegenwoordiger der werkgevers, dr. Erdmann, zeide dat de Duitsche delegatie de wereld heeft getoond, dat van nu af aan in Duitschland slechts een geest heerscht en een wil bestaat, den wil tot gemeenschappeiyken arbeid In het belang van het Duitsche vader land en tot opbouw van het bedrijfsleven. Dr. Ley zeide o.m. uit Oenève de overtui ging te hebben medegebracht, dat de Marxis ten In Oenève niet anders zyn dan dc Marxis ten In Duitschland. De internationale wereld maakt geen verschil tusschen het lot van den Duitschen arbeider en het lot van den Duit schen ondernemer, zy kent slechts een ding: Hoe' gebruik Ik en hoe misbruik Ik de men- scheiyke zwakheid van den klassenstryd van èiet Duitsche volk om het geheele Duitsche volk te vernietigen. Dr. Ley zeide vervolgena, dal voor het zlele- Aanslniting der Stahlhelm bU de nat-soe. be weging. Slechts lidmaatschap der N. S. D. A. F. geoorloofd. In de kleine kerk, welke geheel met orchi deeën was versierd, werd slechts toegang ver leend op een speciale door den prins ondertee- kende ultnoodlgtngskaart. Er waren zeer veel fotografen en filmoperateurs. De plechtigheid was eenvoudig en kort. Van de Spaansche vroegere konlnkiyke familie waa niemand verschenen. Door zyn huweiyk doel de prins afstand van eventueele rechten op den Spaanschen troon en den titel van prins van Asturië. Het jonge paar zal In Meran de wittebroods weken doorbrengen. BERLIJN, 21 Juni. Het Rykspersbureau der NSDAP deelt mede: In 'n bespreking, welke vandaag (Woens dag) heeft plaats gevonden tusschen den RUkskanselier, den RUksminister VUn Ar beid Seldte, den RUksminister voor de Weer baarheid en vice-kanselier v. Papen werd overeengekomen Ter verzekering van de ten Wtvow leg ging der nationaal-socialistische revolutie sluit de Stablhelm. Bond van Frontsoldaten, zich op de volgende wUze bU de natlonaal- socialistische beweging aan: a) De kerp van de Stahlhelm blyft onder de leiding Van den bondsleider; b) De bondsleider verbiedt van stonde af aan den leden van de Stahlhelm lid te lijn van een andere party dan de NSDAP; e) De leider der NSDAP. Adolf Hitler, laat de leden? van de Stahlhelm toe tot de NSDAP: d) De Jungstahlhelm komt naast SA ea SS en onder leiding van den oppersten lei der der SA. De „Scharnhorst” wordt opge- nomen in de Hitler-jeugd; De leider van de Jungstahlhelm Mo- rezowicz treedt toe tot den staf van den óp persten leider der SA. Beriyn, 21 Juni, 1913. w<. ADOLF HITLER. FRANZ SELDTE. CHARBIN. 21 Juni. (Reuter) De typhus- epldemle, die reeds vier maanden in het Chita district van Ooet-Slberië heerscht, breidt zich gestadig uit. Volgens de Jongste gegevens zyn niet minder dan 10 000 mannen, vrouwen en kinderen aan de epidemie ten offer gevallen. Ook te Wladiwostok zyn tairyke slachtoffers gevallen. Daar het mogeiyk geacht werd, dat de epide mie zich ook tot Mandsjoerye zou ultbrelden heeft men te Mandsjoell aan het einde van den Chlneeschen Ooster-Spoorweg een quarantalne- •tatlou opgericht. Ook de Bismarckjugend is verboden. In ver band met de actie tegen de Duitsch Nationale strydkringen zyn in Beriyn reeds meer dan honderd leiders van Kampfstaffel gearresteerd, o.m. Sedlaczek, die redacteur is by de ^Deut sche Zeltung". Ook werden gearresteerd twee neven van Hugenberg. Te Frankfort a/Oder kwam het gisteren by de ontbinding van den Kampfring tot verzet- pleging. Hierbij werd een voormalig commu nist doodgeschoten. Rljksminister Hugenberg is hedenavond om 7 uur door njkskanseller Adolf Hitler in audiën tie ontvangen. De plaatsvervangende leider van het Duitsch Nationale Front, dr. v. Winterfeldt heeft een telegrt^n gezonden aan minister-president Goe ring, waarin hy protesteert tegen de huiszoe kingen Mj leden van het Duitsch Nationale Fröwt en by de Dultsè% Nationale partybu reaux, zoomede by Rijksdag- en Landdagafge- vaardlgden. Naar Wolff verder verneemt is uit het heden door de Pruisische geheime politie in beslag ge nomen materiaal gebleken, dat de Kampfstaf fel Inderdaad soms tot 70 pCt. uit communisten en socialisten bestonden, o.w. ook vroegere marxistische functionarissen, die In de Kampf- staffeln hun staatsvyandlge actie volop voort zetten. In een der politiedistricten bleken van de 13 Kampfrtngleiders er 8 misdadigers te zyn, die bovendien tot het Duitsch-nationale front behoorden. Ook het Duitsch-nationale front moest daarom van deze leden gezuiverd wor den. Te Beriyn waren de „Kampfstaffeln” onge veer 3000 man sterk, van wie 2000 tot Februari actieve marxisten waren. Zelfs getuigen zy, in het Kampffront te zyn gegaan, om hun staats- vyandige plannen door te voeren. De rUkskampfrlng-leider van het Duitsch- nationale front verklaarde heden tijdens zjjn verhoor op het politiebureau herhaaldelUk. er geen vermoeden van te hebben gehad, hoe de toestanden In de Kampstaffeln feitelljk geweest waren. WEENEN, 21 Juni. (W. B.) Naar de bla den melden, zouden de soc.-dem.-organisaties van gendarmerie en politle-beambten, alsmede van belasting- en douanebeamten besloten heb ben, corporatief toe te treden tot het vader- landsche front onder leiding van bondskanse lier dr. Dollfuss. Van soc.-dem. zijde wordt hieromtrent mede gedeeld, dat het partijbestuur zich met deze aangelegenheid zou bezighouden. Verwachting: zwakke veranderlijke wind, matig nit westelttke richtingen half tot zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschyniyk nog regenbuien met kans op onweer. Iets koeler. Hoogste stand: 78S.2 to Ingö. stand: 753.1 te Vestmanöer. De correspondent te Washington van de „Daily Telegraph” meldt aan zUn blad een ge rucht. dat Roosevelt misschiefi naar Londen zal komen om ter Economische Wereldconfe rentie persoonlek te kunnen ingrypen. In Ame rikaansche kringen verklaart men dat het niet uitgesloten is dat Roosevelt op grond van zyn overtuiging, dat het herstel der Vereenlgde Sta ten grootendeels van den internationalen han del afhankeiyk is. bereid zou zyn een reis naar Londen te maken. Een zekere ontmoediging als gevolg van de laatste telegrammen uit Londen zou daarbij een rol spelen. Naar verluidt zou de Amerikaansche kruiser „Indianapolis” gereed worden gehouden om te allen tyde naar het Oosten te kunnen vertrek ken. PARIJS, 22 Juni, (V. D). Herriot publi ceert een artikel In de „Ere Nouvelle”, waarin hy os. schryft. dat de Amerikaansche opvat ting een benadering is van de isoleeringspoli- tiek. waarvan het voornaamste programpunt de voortgezette depreciatie van den Dollar is om de binnenlandsche zoowel als de bultenlandsche markt nieuw leven In te blazen. De voornaam ste vraag blUft de kwestie van de organisatie der productie. De valuta en de tarieven zyn slechts by zaken. Juist omdat men dit beginsel tot nog toe niet heeft Ingezien is de Economi sche Conferentie van 1927 mislukt. Het is on juist wanneer de Engelsche en Fransche pers Roosevelt aanvallen om de meeningsverschil- len In de Amerikaansche delegatie nog te ver groeien. Daardoor wordt het economische en politieke egoïsme op een voorgrond geschoven en wordt een nieuwen tariefoorlog uitgelokt. Wanneer men algemeen van goeden wille is, kunnen ook thans nog alle conflicten uit den weg geruimd worden. Als Amerika echter thans weigert met Europa te onderhandelen, zal het waarschyniyk naderhand te laat zyn. NETW YORK. 22 Juni. '(Reuter). De New York Times becrltlseert fel de Amerikaansche delegatie ter Economische Conferentie te Lon- ^Het blad is van oordeel, dat de delegatie te veel „tast en zoekt." Geen enkele vreemde mogendheid is verant woordelijk voor de gespannen verhouding tus schen de delegatie te Londen en de regeering te Washington; Thans is het echter tyd het masker af te werpen en zonder onthaal de waarheid te zeg gen. Bon op 4.39, •p 944. 23

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9