VE STADSNIEUWS LYCEUMBOEKHANDEL v. PUTTER&OORTMEIJER, PAYGLOP en In Londen zijn ze nog niet tot d’n boerenkool gekomen ZATERDAG 24 JUNI O! BIOSCOPEN TE ALKMAAR Mei»j GEEN MOOI BEGIN GI VOOR DEN KANTONRECHTER Uw gezondheid! 01 DE MINIATUURSTAD IN DE HARMONIE De verpakking in zijde- zilverpapier zorgt daarna voorabsolute bescherming. Eisch ZUIVERE VIRGINIA Cigarettes - weiger sur- l rogaten I TUINDERS VAN KENNEMERLAND OPGELET! De methode volgens welke Uw CHIEF WHIP Cigaret tes gefabriceerd worden, is het toppunt van vol maaktheid. Een moderne, hygiënische fabriek geeft de zekerheid, dat de 100% zuivere Virginia-tabak in perfecte conditie gehou den wordt. BRABANTSCHE BRIEVEN De beste Sigaret voor I Adspirantendag Boete-processie L. T. B. wel 4 073.000 KG. Derde Orde St. Dominicu* 4 305.000 KG. Die had het dubbel verbruid ge het oud- Lyn 4 CHIEF WHIP De Graalfilm komt lAjn 4 2.957.000 K.G. Geslaagd 4.060.500 K.G. bleven Concert 5. A. Conradi. planken vandaan De doelpuntjes Wy zyn zonder ULVENHOÜT. 30 Juni 1933 is X Menier, U kennen ge- X GEHEEL ZEELAND- <v. d. Plassche) 2.119 000 K.G. De Italiaansche yscohan- delaren veroordeeld koetsier-op-den-bok JIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIII 12%-jarig bestaan der Gezellen- ▼ereeniging Nieuwe opstelling 3-541.000 K.G. KENNEMERLAND <v. d. Plassche) Kaiserwater in *t Victoria- Theater Een ziekte die maar niet te genezen is! Geslaagd voor het examen, in het boekhou den, gehouden vanwege de Vereeniging van Leeraren te Amsterdam, Mejuffrouw A. Berger, alhier. 3. 4. De naam van den heer Th. K., fruithande laar te Alkmaar, kwam zelfs 2 maal voor op de convocatielijst. wat voor zyn beurs al niet veel goeds voorspelde. Het bleek dan, dat hij in de eerste plaats zich had te verantwoorden we gens overtreding der verordening op de Winkel sluiting. door in den avond van 13 Mei om streeks half elf eenige bananen te verkoopen aan ’n paar late klanten uit H.H.-Waard, ter- wel hij voorts op 12 Juni was aangehouden ter zake het ontbreken van een wegspiegel aan zjjn vrachtauto. De heer K. had verschillende motieven ter verontschuldiging, die echter geen instemming verwierven, maar integendeel zijn positie bso langrijk verzwakten. HU werd dan ook ver oordeeld tot twee geldboeten en wel voor de pisangs na sluitingstijd tot 5 boete of 5 dagen en voor den wegspiegel 3 boete of 3 dagen. Als het “chter van den veroordeelde afhangt, zal de minister van financiën aan zijn geld zich de vingers niet blauw tellen, want hy riep met kennel Jken afkeer: Dat betaal ik nooit! 4.129.000 KG. 1.048.500 K.G. 889 000 k.G. 644.000 KG. 514.000 K.G oogenbiik luxe- 3.408300 K.G 664300 K.G. Lijn 1 Lijn 3 UJn 3 1 1 set Barendrecht Rdam Z.-H. Eli. Oud-Beierland Zwijndrecht Pernis De aangekondlgde Boete-processie L.T.B. naar Heiloo. we'ke aanvankelijk gehouden sou wor den 3 Juli, is verzet in verband met aelaoen- drukte van verschillende L.T.B.-leden. De datum is thans gesteld op: Zaterdag 39 Juli as. De seereerw. heer Pater H. de Groeve SJ. zal de predicatie houden. Oud-Beierland Zwijndrecht Pernis Brielle Oostvoorne De co ren bee ƒ1830. ~Bjj d te een men, Lijn 1 Lijn 3 Lijn 3 Jl di d; De secretaris van den Kring Kennemerland van den RK Dioc. Land- en Tuinbouwbond, schrijft ons bet volgende: In „De Tuinderij" van 16 Juni wordt door ir. v. d. Plassche medegedeeld, dat bij de ultvoe- ilng van de Tuinbouwsteunwet is gebleken hoe toet woo, DlUt De n menlijk veertig! de St. een hal Te o «3-Jarli gerbruj lijn ne bestuur Vknn volge vracht) bek la achadiê de Fir bekwar O deZ' voo: deei ziek onz Vac Inz Ma Zus te lies v op vu in sta Ee afi Pli aa 3 i 1 1 2 1 ga I El 889.000 KG. 844.000 KG 8141X10 KG. 132300 KG. 102300 K G Vota beroep besluit Hollar gerd Ou des Schag terug. Als de he Voor uur OP Hoogeer adviseui delsrelz: automol uit Dor 1390300 K.G. 821300 K G. 545.000 K K. 134300 K-G. 111.000 KG. 76.000 KG. 491.500 K G. 299300 K.G. Beverwijk Beverw. Exp. V. Beverw. Vrije V. buiten beschouwing vei- Een chauffeur die het noodlot tart zoo interessant is, dat zij t als attractie zeker wint van de tentoonstelling In den Oranjetreln, die dezer dagen onze stad bezocht. Voor verdere bijzonderheden zie men de ad vertentie. Op de terreinen van het Gemeentelijk Sport park worden morgen de jaariyksche adspiran- ten-wedstrijden gehouden, ultgeachreven door den NHVB Het aantal deelnemende elftallen is wederom gestegen, nu tot 104 (vorig jaar 76), die op 8 terreinen 104 wedstrijden spelen. De deelnemers komen uit alle deelen van de provincie ben. het IJ. Het wlelrijden door den tunnel by den Ber- gerweg neemt ondanks de vele proces-verbalen voortdurend toe. Ook de ..assistent-huishoud- ster", de 18-jarige mej. Helena v. d. H., stond te dier zake terecht, doch daar hAAr verklaring niet klopte met de dagvaarding, zal ajs. week de verbalisant worden gehoord. 1390300 K G. 821300 K.G. 545.000 KG. De katholieke pen over het besluit van het Gemeentebestuur. Zooals het is: Beverwijk K.-land Beverw. Exp. Veil Beverw. Vrije Veil Beverw. Eendracht Beverw. Tuindersb. Castricum Export V. Castricum Ons Bel. Heiloo De 22-jarlge heer Adr. Pieter de Gr. te Hei loo is, toen hij nog boterkoopman was, bijna het slachtoffer geworden van een onbewaakten overweg aldaar. Zijn bestelautotje werd toen in elkaar gedrukt als 'n vuilnisblik en de boter diende als smeersel voor de locomotlefwielen. De bestuurder zelf bleef ongedeerd, doch dit avon tuur had hem blijkbaar niet af geschrikt, althans stond hij heden terecht, omdat hij 13 Mei te Heiloo bij den Zevenhulzerweg onbewaakten overgang. zich met den door hem bestuurden 'melkauto op den spoorbaan bevond, terwijl op korten afstand een trein naderde. Slechts door krachtig remmen kan de machinist een aan rijding voo-komen. Natuurlijk was de Kanton rechter hevig verstoord en werd deze stemming gedemonst-eerd door het opleggen van 50 boete of 50 dagen. Onjuiste voorlichting door de pers! De heer C J. W.. meubelhandelaar te Alk maar. was zoo vrij geweest zonder de vereischte vergunning 'n paar markiezen aan den voorgevel op te hangen. Hy toonde heden 'n uitknipsel uit de Vragenrubriek van een plaatselijk blad, waarin werd beweerd, dat zoon vergunning niet noodig was. Dit sloeg vermoedelijk op een andere plaats, maar dat werd er niet by ver teld. De winkelier liep er dus in en werd tot 2 boete of 2 dagen veroordeeld. De ijsventers, of, zooals zij zich liever noemd zien, de bereiders van schepijs, hebben een. landelyken bond opgericht. Heel begrijpelijk, vooral In deze tijden, nu die menschen hun uiterste krachten moeten in spannen om een stukje brood te verdienen. Die landelijke bond, met afdeellngen os. te Amsterdam, Alkmaar, Dordrecht .en Utrecht heeft een eigen vereenlgingsorgaan uitgegeven. Oök al vanzelfsprekend, want zonder dat is er geen goede band tusschen de leden mogelijk. In dat vereenlgngsorgaan no. 2 verscheen op 15 Juni j.l. wordt veel aandacht geschon ken aan de in den lande bekend geworden Alk- maarsche verordening, welke t venten met ijs door niet-Alkmaarders verbiedt. Deze verorde ning wordt vanzelfsprekend door de redac tie van harte toegejuicht. Tot zoover is alles In orde, Maar wat niet door den beugel kan Is de meer dan treurige wijze waarop een zekere Sch. meent te mogen schrijven over de katholieke pers. Wij laten hier een gedeelte volgen van geestesproduct van dezen redacteur”: DE ITALIANEN TE ALKMAAR De Kantonrechter wees schrlftelijk vonnis in de zaken contra de heeren Moria Vahnasoni en A. Taiamini. Jjscohandelaars, beiden te Alk maar. en overwoog daarin, dat aan den wln- kelverkoop door verdachten niets in den weg was gelegd. Wel was het hun niet toegestaan zónder vergunning van B. en W. deze koopwaar op straat aan te bieden, tot welk verbod B. en W. volkomen waren bevoegd overeenkomstig art. 203 der goedgekeurde politieverordening. De Kantonrechter verklaarde voorts niet te zijn aangewezen om de innerlijke waarde eencr wet te beoordeelen, doch deze te moeten handhaven en veroordeelde mitsdien ieder der verdachten tot ƒ2 boete of 2 dagen. Het staat natuurlijk vast, dat tegen dit vonnis appél of cassatie wordt aangëteekend. Leden worden herinnerd aan de vergadering, Maandag u. 7 uur. in de kerk van de H. Dominlcus. -m ök de leidsels in z’n steuvige knüsten gaf! Maar.da was onze bedoeling nle! Heur 's hier, mee alle respect veur de weareldfiguur van Dr. Colljn, maar hij kan evenmin as ieder aander, twee heeren tegelijk dienen! Dan mot er altijd éénen verwèèrloosd wor- ren en da zijn wij nouw! Waant hij kan uit die conferentie nle gemist wórren en nouw bleft er niks aanders over, dan da wij t maar zon der koetsler-op-den-bok stellen! "k Zouw er nikske van zeggen, as Menier Colljn daar in Londen mee z'n duuzend verga derden, kansen had, om de zaken weer op gaank weinig bekendheid er nog bestaat over de ver spreiding en beteekenis van de aardbeienteelt m de verschillende tuinbouwcentra. Als verklaring voor die onbekendheid noemt de geachte schrijver het feit, dat op gebied van aardbeienteelt groote verschuivingen zijn opge treden. Voor de Zuid-Hellandsche eilanden kwam de uitbreiding, doordat daar menige landbouwer één of meer H.A. met aardbeien heeft beplant, vooral na den zeer hoogen prijs, die in 1929 werd besteed, toen tengevolge van de strenge vorst in Februari de oogst in som mige streken gering was. Van Aalsmeer wordt geschreven, dat daar de betreffende cultuur ge heel van het tooneel verdwenen is, terwijl ze in liet Westland en ook in Kennemerland meer op den achtergrond is gekomen. Het is voorname lijk de bewering over de streek Kennemerland. welke wij vierkant van de hand moeten wijzen. In het artikel worden dan de belangrijkste vei lingen genoemd met aanvoeren boven 500.000 K.G. en het Is juist het verwaarlooeen der vei lingen onder dit getal, waardoor de kg. ver schuivingen niet uitkomen en een geheel ver keerd beeld wordt gegeven van een centrum als de streek Kennemerland, waaronder ook Castri cum en Heiloo behooren. Neemt men dan ook ie veilingen onder de 500.000 K.G. wél in aan merking, dan worden d« cijfers even anders, hetgeen blijkt uit het volgende: ZUID-HOLLAND (v. d. Plassche). Met groote verwondering hebben wij kennis genomen van een artikel in de Vereenigde Ka- thol.eke Pers van Zaterdag 10 Juni 1933 (avond blad) onder het opschrift „Locaal chauvinisme met betrekking tot het niet verleenen van ventvergunningen aan Italiaansche consumptie- Ijsberelders door het Gemeentebestuur van Alk. maar waarvoor door den Ambtenaar wegens een gemaakte overtreding van Art. 203 van de Politle-verordenlng een veroordeellng wordt ge- eischt, zonder oplegging van straf. De redactie neemt het in dit geval voor de Itallaansche bereiden op en noemt den eisch van den Ambtenaar een „wegwerken van spe ciaal Itallaansche fjeco-verkoopen.” Onbegrijpelijk is het dat zoolets in deze tijds omstandigheden nog mogelijk is. Van achter een redact.e-tafel is het heel een voudig een dergelijke redeneering neer te schrij. ven, maar het getuigt van heel weinig begrip van de toestanden in het consumptie-ijsbedrijf en haar nevenbednjven die door leveranties een belangrijken steun aan dit bedrijf hebben. Wanneer men wekelijks of maandelijks zijn salaris ontvangt en geen nood en zorgen kent voor het betalen van huur en belasting en op tijd zyn maaltijden voor zich ziet, dan kan men heel gemakkelyk een dergelijke theorie verkon digen." Jammerlyk mislukte han- delsonderneming De 31-ja'ige meubelwlnkelier J. S. te Uitgeest dacht einde van het vorige jaar ’n mooi nestje uit te halen door het organiseeren van een lotery, die trok op de staatslotery en waarin werden verloot ameublementen, gouden voor werpen en diverse meubelen. De loten werdetf* genoemd „spaarbons” en Verkocht tegen den prijs van f 0.10 per stuk en in verschillende plaatsen agenten aangesteld. De politie kwam echter tusschenbeide en maakte aan dit bedrijf als zijnde in strijd met de loterijwet, een einde. Meubelen en loten werden voorts in beslag ge nomen. De ondernemer stond heden terecht en beweerde volkomen ter goeder trouw te zijn ge weest. Hij- had direct de uitgifte der spaarbons netjes gestaakt en bovendien de houders dezer loten nog schadeloos gesteld. De Kantonrechter veroordeelde hem tot 30 boete of 30 dagen, doch bepaalde, dat het in beslag genomen ameublement zou worden teruggegeven. De rijksveldwachter Tilstra kreeg een eervolle ver melding voor de betoonde activiteit. 1 Een rywegwoesteling zonder eenige menschelijk gevoel Op Donderdag 18 Mei, toen vele kerkbezoe kers opgingen* naar de R. K. kerk te Noord- scharwoudc, kwam in woeste vaart een wiel rijder, die later bleek te zyn Gerrit D., een jongmensch uit Dirkshoom. aanpeddelen en reed daarbij gevoelig aan een 80-jarigen grijs aard, den heer J. Bruin, met gevolg, dat de oude man tegen de straatsteenen sloeg en bewuste loos bleef liggen. Thans was de stakker nog niet volkomen hersteld. Wat de verwekker van dit onheil betrof, deze had het niet de moeite waard geacht, zijn slachtoffer eenige hulp te bieden, doch alleen hem toegevoegd: ouwe suf- fert, kijk uit! en was op de fiets gesprongen en doorgereden De ooggetuigen van dit inhumaan optreden, de heeren Blfjleven en Zijp, noemden heden het rijden van den fietser ontaard en ge lijk 'n halve malle! Het aldus gequaliflceerde jongmenseb. was wijselijk maar niet verschenen. Hij had anders kunnen genieten, want de bee- ren waren woest! De kantonrechter betreurde het innig, dat de wet hem geen bevoegdheid gaf, dergelijke wildemannen het wielrijder te verbieden, maar hij sloot zich overigens vol komen aan bij den eisch van het openbaar mi nisterie en veroordeelde den verdachte bij ver stek van harte tot de gevorderde 40 gulden boete of 40 dagen. De belachelijke „wijsheden” welke deze scri bent weet op te disschen over onzen materlee- len welstand laten we nog dAAr, maar wat te zeggen over een penvoerder die het journalis tieke a. b. c. nog niet kent? Die geen onder scheid weet tusschen een rechtbankverslag (dat n.b. met dezelfde bewoordingen In de geheele Noord-HUlandsche pers heeft gestaan!) en een redactioneel artikel? Als deze mijnheer Sch. onze eigen meening had willen kennen had hij wat beter moeten speuren en lezen wat wij over deze kwestie schreven in het Noord-Hollandsch Dagblad van Zaterdag 3 Juni. Dat ware behoorlijker geweest, dan iemand zoo maar iets in de schoenen 4 schuiven. Doch het mooiste komt nog. Deze auteur-ijs- bereider heeft met waar detective-talent, ont dekt, waarom wü zoo voor die Ital.anen gepor teerd zouden zijn. Ziehier de oplossing: „Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt! En wij voelen zoo precies dat er een andere oorzaak is waarom de Katholieke Pers een lans breekt voor lieden uit de Vaticaan stad." wy zouden schateren om zooveel daverenden onzin ijsventers uit de Vaticaanstad! ware het niet dat dit ééne zinnetje zoo droevig de geestesgesteldheid van dezen redacteur en dus van zijn bond, karakteriseerde. Hier komt om Openbare strafzitting van 23 Juni te krijgen, dan diende-n-le Nederlaand indi rect. Maar Hjk ik vleejen week al veurspelde en zoow as er de zaken nouw al veurstaan, is daar al evenmin vrucht te plukken as op mijn érebeesjesveld en uit da gezichtspunt is 't dood jammer, da wij er op overschieten. Ze kunnen van Dolf Hitler zeggen wa ze wil len, d’n Dolf kan nouw eenmaal gin goed doen, bij ginmensch! hij blijft steuvig op z’nen bok zitten en hee in vier maanden tijds bereikt, dat er in z’n Laand twaalf keer hon- c*'rdduuzend, één miljoen twee honderd-duu- zend werkloozen aan d’n slag zijn gekomen! ’t Is mee de pollltlek net as mee voetbal: de doelpuntjes tellen! Al kunde nouw nog zoow schoon d’n pollltleken bal wegschoppen, op brengen. centeren, koppen, en weet-lk-veuL as er gin doelpuntjes van komen, dan bende beter mee ’nen voetbalder, die d’n bal nouw en dan ’nen trap gift, dat le aan d’n teut van z’nen schoen blijft hangen, en d e nouw en dan *n doelpunt mokt dat d’n kieper mee bal-en-al t- net invUegt, dan mee dieën aanderen voet balder, die zukke mooie kunstjes kan maken mee d’n bal. „Waar gehakt wordt, vallen spaanders”, zee- ’t sprikwoord! Nouw, d’n Dolf hakt! De spaan ders vliegen in de rondte, tot bjj d’n buurman op d’n erft toe! Maar *t gaat nle aan, om alleen naar die paar spaanders te zien! Ge mot naar d’n berg hout kijken, die gehakt Nieuwe opstelling. 3.408300 KG 664300 KG. 232.000 K.G. Wij willen onze lezers er nu reeds op attent maken, dat volgende week Vrijdag en de daar opvolgende dagen in Cinema American een programma gegeven wordt, dat de warme be langstelling van al onze geloofsgenooten ver dient. Niet enkel wordt daar vertoond de Graal film „Pinksterzegen”, een rolprent, die het onvergetelijk spel van den tweeden Pinksterdag 1932 heeft vastgelegd, maar ook de bekende Eldophon film ,,De zee roept”. Voor Graalleden en familie wordt op Vrijdag middag as. een speciale voorstelling gegeven. Nadere bijzonderheden hierover verstrekken de Graalleiders. Deze film had evengoed ..Menschen in 't Hotel” kunnen heeten; deze titel zou den.in houd meer benaderd hebben dan die van ..Kaiserwalzer’’. Het filmgebeuren speelt zich af rondom een aantal menschen in een hotel, terwijl de z.g. Kaiserwalzer slechts spelen als entourage van het happy end. Een graaf Eggersdorf. gast van een aanzien lijk hotel, beleeft zijn tweede lente en een jonje luitenant van denzelfden naam zijn eerste. Het toeval soms lijkt het wel opzet wil. dat de jonge graaf-lultenant steeds verliefd wordt op hetzelfde meisje, waaraan de andere graaf zijn hart verloor. Natuurlijk is het steeds de jeugd, de het wint, al schijnt het dikwijls dat hij het loodje moet leggen. Het gegeven is boeiend en leent zich bijzonder voor een vlotte operette film als deze, waarin Szöke Szakall een groot aandeel heeft in het succes. Hij is de typische gast van het hotel, waarin hij slechts van 12 tot 5 uur 's nachts vertoeft, om de rest van het etmaal te gebruiken o«n te trachten den keizer te zien te krijgen. Steeds weer wordt hij hierin teleurgesteld. Martha Eggert heeft in deze operette-fllm weer volop gelegenheid haar warme zangstem te laten hooren; zij zingt met veel virtuositeit een paar aardige liedjes. Paul Horbiger was als Graaf Eggersdorf Sr. het gewenschte charmeur-type, terwijl Hansl Niese als de zorgzame pleegmoeder goede mo menten had Van het bijprogramma verdient de geestige en fijne Betty Boop-fUm .Betty’s Birthday’S bijzondere aandacht. Het Paramount-Wereldnieuws bracht om. de stem over van Paus Pius XI, toen deze in tegen woordigheid van 200.000 menschen de Zegen Urbi et Orbi gaf. ten worren, dat ie de èërde te rijk zegent mee vruchten! In ieder geval; ’t gaat daar in Londen al sjuust dieën kaant op, die ’k oew vleejen week, toen ze twee dagen bij mekaar waren, veurspeld heb. Ze geven er mal kander Jekker” niks toe, dus we geraken vanzelf aan „d’n boerenkoolAan de overvloe dige oogsten. Ze zijn al angstig aan ’t overeenstem men! Waant de portretjes in de kraant. ollee, die zijn zoow kollesaal vrindelijk....! Ze geven mekaar maar handjes, lachen teugen mekaar as de beste kameraads, afijn, gin horke ver schil mee alle duuzenden conferenties, die we al deurstaan hebben, de leste vijftien jaren. vanaf de veertien punten van menier Wilson zaliger toe, tot aan t portret van d’n dutten den Japanner in Londen dat deuze week in alle kraanten hee gestaan. Neeë, neeë. amlco, sssst!.... niks zeg gen! k Bedoel er gin kwaad mee. Laat ’m sla pen, da Japaniske. ’Nen slapende mensch doet ginmensch kwaad, sssst! Maar waar k 1 minder over ééns ben. da’s over die zware baan van onzen minister-pre sident, daar in Londen. Waant wij hebben ’m hier op die hooge plots gekozen, omdat me 'nen kearel uit één stuk de toom in handen wilden geven. Da me da goed bekeken hadden, is wel te zien aan Londen, die alty Jnen veurnomsten rol gespeeld in de leste vijftien jaren dlepelmatiek. Wat hebben we gewonnen? Nóg zijn me de boeren, de kaffers, de huf- ters waar ze mee doen, wa ze willen. Ze sluiten de grenzen veur ons goeie per- duct, ze eischen van ons kanalen, die wij mot ten graven en kadoow doen, ze gappen ons cen ten mee miljoenen tegelijk. Zeker: mee schoo- ne woorden! 't Hiet Autarkie, oude overeen komst en transfer-moratorium, omdat ge moei lijk kunt spreken van: egoïsme, overmacht en gappery in de deftige dlepelmatiek. Maar t is nie aanders! Afijn, zoow zit de weareld teugenwoorlg in mekaar! Ik ken er, om by me-n-eigen te biyven, die d’r eigen ’nen bulk gefrèten hebben aan mij ner. boerenkool, andyvie, varkensvleesch en eieren. En die dieën bulk veuruitzetten, as ze me teugenkomen, en dan net doen of ze me nie zien! Ze gappen oew perductle, schraansen d’r eigen tot d'ren nek vol en dandan z’oew niemeerl Watte? Ze zijn In staat om d’n schonsten blomkool uit oew laand te rooien en er mee naar ’n tentoonstelling te gaan, waar ze nog prys-ha- len ok! Ze halen er ’n paar verflenste blaren af, „bedauwen" ’m onder de waterleiding, zet ten ’m In ’n schoon verguld mandje mee ’n lintje aan d’n hengsel en.... X opgedlrkte, „on echte” blomkodtje „lapt" X ‘ml X Dlngske hiet dan nie meer: „Blomkool”, maar luistert dan naar d’n naam van: „Bloem- kolius-Gegaptimus” of zoow iets. Maar om dan terug te komen op onzen Bul- tenlaandschen naam: kek 's, daar schieten me gin klap mee opl wy hebben al eeuwen laank d’n naam van „Hollaandsch-Welvaren”. Op d’n staan me nog aangeschreven as. eilaand! "k Wil X nie teugenspreken I Ik hoop alleen da-d-at heelegaar waar isl Breda Bergen op Z. Breda Bergen op Z. Oudenbosch 7.459300 K.G. Noord-Brabant (West-Z- West) (v. d. Plassche) Mergen vieren we d’n verjaar dag van d’n Zomer, is X d’n langste dag van X jaar, maar wilde wel geleuven. da k veur d’n avond, nouw ik oew efkens m'n briefke schrijven gaal, ’n handsvolleke strooi in m’n klompen heb daan, veur de kou we voeten! Neeë, X is ’nen kwaaien érebeesjestijd. Die motten X hebben van ’n stovend zonneke, van de lekkere, droge zomerwérmte, die X vruchtje iypen doet tot *n sappig, bloedrood frèterljke. En, da’s er nog ver neffen, amlco! De dlngs- kes leggen hard en gruun verrengeld in d’n wlt- geschuurden èèrde. Versta me goed, ik klaag nie over dit teu- genvallerke van beginnenden oogst! *k Wil er m*ar mee zeggen, da-d-et weinig zomert. Waant klagen over schralen oogst zouw ■n bletje-n-al te gek te zyn, in tyen dat de oogsten gegeven worren aan d’n mestkuil! Ze zeggen dan ok, de bolleboozen, dat de weareld ook geteisterd wordt door de goeie, de rijke en overvloedige oogsten! In Londen hebben ze da, geleuf ik, nog nle geseed. Daar zyn ze nog pas aan X goud en aan X zuiver. Tot d’n boerenkool rijn ze nog nie gekomen, maar.... fcs X soo wijd komt, nouw, dan zal Onzenllevenèrke nog best verwe- Hierbij bleven nog Haarlem en Alkmaar, terwyi de overige llngen in een kleiner rayon liggen dan die in alle hiervoor genoemde centra. Uit het voorgaande blijkt dus, dat in Ken nemerland de aardbeienoogst in 1932 niet be droeg circa 3, doch 4 millioen K.G. Deze oogst was meer dan in de jaren 1926, 1928 en 1930 en benadert sterk die der jaren 1924 en 1927. Eenige wisseling tengevolge van de bloem bollenteelt, is wel waar te nemen, doch dit is thans afgeloopen, want het is in dat vak ook: „tel je winst". Resumeerende is er dan ook geen sprake van, dat in Kennemerland tot op heden de aard- belencultuur „op den achtergomd” is geraakt; de uitbreiding, in eenige gedeelten van Zee land en de Z. H. eilanden, door den landbouw, geschiedde ten koste van Kennemerland. Het bovenstaande kan dan ook in verband met eventueele teeltbeperklng nog zijn nut hebben. Het programma van het concert, te geven door de Arbeiders-Muziekvereeniging „Excel sior”. directeur de heer G. Anderson, op Zondag 25 Juni, des avonds van 8 tot 10 uur in den Stedelijken Muzlektuln. is als volgt: 1. Met opgestoken vaan, marsch. J. Carel Anderson 2. Die belden Blinden, ouverture, E. H. Mehul. Espana, valse de, Waldteufel Catharina et Lambert, ouverture (episode uit de Fransche omwenteling 1792) C. van der Linden Berlin wie es weint und lacht, ouverture de concert, 6. Onvoltooide Symphonic, 1 allegro moderato, 2 andante con moto Fr. Schubert 7. Czardas de l’Opera Der Geist des Wolwoden, L. Grossmann. 8. Finale. Wy maakten gisteren reeds melding van de merkwaardige tentoonstelling, welke vanaf he den in de dancing van de Harmonie wordt ge houden. Hier is een waar kunstwerk geëxpo seerd, waaraan de exposant, de heer H. T. Hui- zlnga te Veendam 22 jaar lang heeft gewerkt, met be wondere ns waard, g geduld en met een on- gemeene genialiteit. Het Is een miniatuurstad, met diverse gebou. wen, ’n kerk, 'n postkantoor, *n scheepswerf, 'n smeder!) enz. enz. Een kanaal met een brug er over, waarbij een brugwachter zijn werk doet om een echt scheepje door de brug te laten pas- aeeren. Men ziet de tram rijden, de schoolkin deren over de straat loopen en den postbode zijn dagelljksch werk doen. De tram vervoert de passagiers, die -aan het eindpunt een lunch room binnenstappen. Alles te beschrijven, wat er te zien is, zou ondoenlyk zijn; we volstaan slechts met te zeggen, dat deze tentoonstelling den hoek kijken zooveel minderwaardig anti papisme, dat we het te veel achten, om daar ook maar met één woord op in te gaan. Alleen dit: is In een bond, welke zijn leden op een defgelijke wyze laat voorlichten plaats voor katholieken? Het antwoord Hjkt ons niet twyfelachtig. 72124.500 K.G. Nieuwe opstelling. Barendrecht - 4 129000 K.G. R dam Z.-H. E. 1.048300 K.G. Maar wy, Luxe-EUaanders. wij hebben, on- daanks alles, en da’s van éénen kaant *n schoone eigenschap, nouw eenmaal gmnen grooten bek teugenover X Buitenland. Wa wel meer veurkomtDie thpis d’n grootst en muil hee, durft bulten de deur niks te zeggen. Da’s iets, waar ik oew al *s *n briefke over geschreven heb; in de dagen van de verkle- ztngs, witte nog wel» Nouw, en X is alleen de groote „schuur deur", die geldt! Da’s niet van vandaag alleen, amlco. De groote mannen, die leder veur zich, ’n bladzij ta de geschiedenis geschreven hebben, die d’r stemmen hebben X duidelijkste ge klonken na d’ren.... dood! Waant X veurnomste van alle gewas, zaad. En X zaad groeit.... op d’n mest van den gestorven plant, waar X uit veurtkwam. Zoow kunnen wy veur ons landje doen, wa me willen: wij zullen er nooit eer mee behalen om z’nen faam te forceeren. Die komt vanzelvers, as ons nazaten d’r hemd dichtmaken mee de knoopkena, gedraald uit ons gebeente! Mits.... we nouw veur "n eigen, steuvig en gelukkig „luxe eilaandje” werken. En lot ze dan daar in Londen maar boteren. Daar hakken ze alle hout tot spaanders, net as in Genève! En hoe eerder huiliën president weer hier is. hoe liever, waant ons gerij kan d’n knappen koetsier nle missen. D’n wagel mot over zware, moeilijke wegels, over hooge bruggen, dure tollen, en deur sturm en ontij Ziezoow, m’n velleke.... is stampvol, Tt 8®*1 Trui opzoeken, die al ’n half uurke les té Dis ten van d’n zwaren dag. Sloppël! Veul groeten van mXien Snurkert en as altij gin horke minder van oewen Wy ontvingen het programma-boekje van de herdenking van het 125^-jarig bestaan der St. Josephgezellenvereeniging te Alkmaar. Ter inleiding schrijft de vice-praeses, kape laan Persoon een opwekkend woord tot de ge zellen, waarin hy hen aanspoort tot verdieping van hun godsdienstzin, bewustwording van eigen maatschappelijke roeping, verheffing van waar- deerlng voor den arbeid en het aanvoelen van de groote beteekenis van het deugdzame gezin voor een christelijke samenleving. Hy herinnert voorts aan verschillende uit spraken, oa. van Z. H. Exc. Mgr J. D. J Aen- genent, die de Sint Joeephgezellenvereenlglng de beste vereeniging vindt voor de jeugd van 17 tot 25 Jaar; en van den Centraal-Praeees Van Galen, die de Gezellenvereeniglng van ontzag lijke paedagogische beteekenis noemt. Uit de geschiedenis van de Gezellenvereeni- ging stipt hij aan, dat deze zich een vaste plaats veroverd heeft In het sociale vereenlgingsleven te Alkmaar. Begonnen werd 12 S Jaar geleden met 23 le den, welk aantal thans is gegroeid tot 125. Tot 1923 was de vereeniging gehuisvest in het oude patronaat van de Nleuwstraat. In Maart 1923 werd besloten het voormalige weeshuis aan te koopen en als Gezellenhuis in te richten. Het gebouw was spoedig gereed en werd ingewijd door Mgr. A. J. Calller, in tegenwoordigheid van den burgemeester en andere stadsdignita rissen In 1927 volgde deken Rengs deken Ooms op als praeses; v.ce-praeses was vanaf de oprich ting tot 1929 kapelaan Van Haastert, daarna tot 1930 kapelaan Lips en sindsdien kapelaan Persoon. Aan de uiteriyke feestviering is een noveen en een triduum, geleld door een Pater Capucijn, voorafgegaan. Zondag begint de herdenking met een alge- meene H. Communie in eigen kapel, waarna gemeenschappelijk ontbijt. Met de Kolpingsvlag voorop wordt naar de 8t. Laurentluskerk getrok ken, waar door den Centraal Praeses de plech- tigW^Nbbgmis wodt opgedragen en een predica tie wordt gehouden over de beteekenis van de Gezellenbeweging. Dinsdag. Woensdag en Donderdag worden tooneeluitvoeringen gegeven voor leden, leden, ouders, hulsgenooten en donateurs. Van Zaterdag 8 Juli tot Zaterdag 15 Juli wordt er h groot tuinfeest gehouden, waaraan verschillende attracties zijn verbonden. wordt, ’’t Hout waar de motten komen! En da zit nouw eenmaal in m'nen kop, amico, ze brengen daar in Londen, met z'n duuzend, gin enkele plank geschikt timmerhout veur d’n dag! X Is daarom da 'k er zo’n zunde van maak, da wij onzen President motten missen veur da geknutsel. ,,’t Is goed veur onzen naam in X Bulten- laand”, zulde misschlent zeggen? Lauw! D’n ontwerper van X idee Volkerenbond was al 'nen Hollaander: Hugo de Groot. Eeuwen waren noodig om X ding er te bren gen. en op stuk van zaken was X er nog te gaauw! D’n eerste veurritter van de eerste Volke- renbond-conferentle, was.... 'nen Nederlaan- der. Jonkheer Mr. Dr. van Karnebeek. ’k Herinner me-n-elgen nog, as d’n dag van glesteren, toen geschreven te hebben, ongeveer as volgt: „nouw. ze zullen daar aarig op staan kijken, as menier van Karnebeek veur d’n draad komt! Mee z’n witte slobkousen en z’n moeleke Fraansch zoow schoon as ze 't in Pa rijs nle spreken, zullen ze toch In de gaten krijgen, da Nederlaand nle alleen bestaat uit daansende Volendammers op "n malsche wei, vlak bij de zee!” (Hedde by de zee wel 's zo’n graslaand gezien, amlco? Neeë? Dan motte maar 's kijken op de tabletten sjoklade uit die dagen). Steeds hebben wjj ons laten geilen, daar In Genève! En nouw? De eerste super-Volken- bondsconferentle In Londen, wie hee d’n veurzittershamer in z’n haanden gekregen? Neeë, neeë, nle d’n Flelp! Dr. Coiyn! Daar zyn nog meer „geboren" veurritters, amico D’n Flelp is er maar "n .staaltje” van, net zoow goed as z’n jubileum, z'n eerepoort, z’n moniement, z’n kadoows, afijn, d’n heelen mikmak, die ’k .er over geschreven heb g’ad! Maar genogt. Wy hebben op de veurnomste ©ogenblikken tellen alléén b s iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiirH De wetenschap moet voor de armoe wijken Een werkloos huisvader uit Harencarspel, die met zyn gezin bruto van 28 gulden per drie weken moet leven, had zijn nog leerplichtig zoontje Jacob Simon gedurende verschillende schooltijden verstoken gelaten van de vruchten van den boom der kennis, aangërien de scho lier wat kon verdienen met akkerbouw en het gezin natuurlijk tuk was op iedere extra-inkc-m- sten. Toen nu de vader terecht stond wegens overtreding der leerplichtwet, kon de Kanton rechter zich echter lïldenken, hoe moeilijk de keus is in een dergelljk geval en ontsloeg hij den heer P. var alle rechtsvervolging.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13