De missionarissen, dank den K.R.O., uit hun isolément ZIJ Historische radio-uitzending I I I I ZCMKS1 NEDERLAND VOORAAN Katholiek Film- Front G *1 en, ,ier je- ald ■r". len ute len Ik- 104.’ ilk. ZATERDAG 24 JUNI V D A Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Adhaesiebetuigingen Kardinaal Fumasoni Biondi Pater Lector J. Dito O.P. [klank De enquête vindt Minister contra Gemeenteraad CONFLICT TE APELDOORN Data definitief vastgesteld AANVULLING PENSIOENWET c I Paul de Waart Z. Em. Kard. Fumasoni Biondi I £4 Waardeerend schrijven der Propaganda Fide Conflict bij de werken der Twente-kanalen De steunregeling te Almelo Mgr. Jordanu* Gylswyk neemt aan de* plechtigheden deel Hebben de arbeiders gelegenheid gekregen het werk te hervatten? NATIONALE BEDEVAART NAAR ROME Rede Paul de Waart VORDERINGEN OP DUITSCHLAND PATERS-PROCESSIE TE HU1SSEN HET HOSPITAAL DER KOL. RESERVE TE NIJMEGEN De mogelijkheid van opheffing Redevoeringen van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, pater lector J. Dito O. P. en Paul de Waart Oproep aan alle v Katholieken Rede van Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Janssen Viering te Maastricht -s; Vt-- Rede pater lector J. Dito O.P. h L - 111,11,11111111111 1 ll><H>>>HII>>>lll><llllllll,ill>MI>llll,lll,l,l,llll,l-llllllllllli,lill,l,llllll(>"IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllllllllllllllllIllllllillillHllllllllliilillHIillllllllllllllllllU Missiegebieden van uit is. Landgenooten in den Vreemde, weei volgende isr X’ e groote feiten, van inter- Zorgvuldig zullen we ►r de naar ma’s Bank leiding grootste van Omroep SU. 41 26. :hen geen ■de Rijks- aagt voor js. heeft een i en zal de kwestie vermoedelljk aan de orde komen. schenken voor het vele, dat zü terwille van het hen leidende groote ideaal, om hun evenmen- schen in den vreemde offeren. In nomine Domini fellciter. Nogmaals Het het orkest zich hooren. vdaarna de stem van Paul de Waart zich Met hooren om den missionarissen de „wereld in vogelvlucht" te doen zien. Adhaesiebetuigingen waren binnengekomen van Mgr. B. Eras te Rome en Mgr. TJ1. Bek kers, directeur van het Pauselük Liefdewerk te Voorschoten en dr. Alphons Mulders, redacteur van „Het Missiewerk”. De oprichting van een adviesbureau is In middels een feit geworden. Het adres van dit bureau is Amstel 274, Amsterdam, alwaar na dere Inlichtingen te verkrijgen zijn. Vereenlgin- gen en Instituten, die verondersteld worden, met het adviesbureau In contact te willen treden, zullen een uitnoodlglng van het adviesbureau ontvangen voor zoover zij deze nog niet gekre gen hebben. Naar wij vernemen, hebben Burgemeester en Wethouders van Almelo te Den Haag een bespre king gehouden op het departement van sociale zaken In verband met de kwestie betreffende de z.g. stopzetting der Rüksbüdrage in de Steun- verleening. Dien aangaande kunnen we melden, dal de Minister goedkeuring geweigerd heeft aan de Almelosche steunregeling o.m. in verband met het door den Raad aangenomen amende ment-Van Baaren, volgens hetwelk werkloozen. tegen de wenschen der Regeering in. wel zitting kunnen hebben In de Commissie voor Steun- verleenlng. Van stopzetting is nog geen sprake. De Raad krijgt gelegenheid zich te beraden. Mocht de meerderheid van den Raad onwillig blijken en met de mlnisterieele wei ekening houden, dan zal ongetwljf^ bijdrage worden stopgezet. Deze b Almelo 45 pCt. Maandagavond a, vergadering van den Raad plaats richten, die I enz len ruim v^n. flr- idsche ringen Het Comité tot samenstelling van Nederland sche Bedevaarten, verzoekt ons mede te deelen. dat thans definitief de data voor de groote Na tionale Bedevaart naar Rome zijn vastgesteld vap Zondag 25 Maart (Palmzondag) tot Vrijdag 6 April 1934. Deze data zijn op uitdrukkelijk verzoek van het Hoogwaardig Episcopaat op dit tijdstip be paald en de pelgrims zuUen op deze wijze de sluitlngs-plechtlgheden van het Heilig Jaar te Rome kunnen medemaken. Binnen eenlgen tijd zal er een uitvoerig pros pectus gepubliceerd worden. Het secietarlaat is gevestigd te Utrecht, Weerdslnge. O. Z. 37 bls. Het glro-nummer van den penningmeester Is Utrecht 220038. Aan allen, die inlichtingen wenschen, wordt verzocht zich te wenden tot het secretariaat. Aan allen, die willen bijdragen wordt verzocht hun bijdragen te storten op bovenvermeld giro nummer. Moge katholiek Nederland den K. R. O. blij vend in staat stellen deze voor onze missionaris sen e. a. zoo belangrijke uitzendingen wekelijks te kunnen herhalen. In 'een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling van art. 67 der pensioenwet zet de Minister van Financiën uiteen, dat het op over wegende bezwaren stuit, aan de thans voorge stelde wijziging een verdere -terugwerking te verleenen dan tot 1 Januari 1933. Het bestuur van den K. R. O. mocht het vol gende waardeerend schrijven ontvangen van Z. Em. kardinaal Fumasoni. prefect der Pro paganda Fide, dat na de rede van den Aarts bisschop werd voorgelezen. Sedert de eerste mededeelden van het be stuur van Katholiek Film Front heeft Katholiek Nederland weinig meer van de nieuwe vereenl- glng gehoerd. Dit voorloopig stilzwijgen vond zijn oorzaak in de bergen werk, die moesten verzet worden, aleer met vrucht tot nieuwe pu blicaties kon worden overgegaan. De resultaten der eerste publicatie waren van dien aard, dat het bestuur met voldoening kan gewagen van een sterk contact met het katho- lleke publiek. Zeer vele aanvragen om nadere inlichtlnger. zijn binnengekomen, en in weerwil van de onbekendheid van het glro-nununer. zijn bij de bestuursleden individueel, verschil lende bedragen gestort. Nu deze eerste werk zaamheden achter den rug zijn, is het oogenbllk gunstig het adrés van het secretariaat, alsmede het gironummer te publiceeren. Het bestuur brengt in herinnering, dat men lid ‘Van het. Film Front wordt door een bedrag te storten van mlnlmutn vijftig cent per jaar. Donateurs worden zij, die ƒ2.50 per Jaar of 25.Ineens starten. Zoodra een overzicht is verkregen van het aantal leden, zal worden overgegaan tot de op richting van plaatselijke afdeelingen in alle steden en dorpen, die daarvoor in aanmerking komen. Zooals men zich zal herinneren, is het doel der vereen’.glng drieledig. Het Film Front wil komen tot het vervaardigen, of doen vervaar digen van katholieke films in den breedsten zin van het woord, verder tot de oprichting van een tijdschrift, tenslotte tot de oprichting van een adviesbureau. Het adviesbureau belast zich nJ. met het ge- van adviezen Inzake filmvertoonlngen, sa menstelling van programma's, het doen van mededeelingen over fllmverschljnselen en fllm- toestanden in verschillende landen, het raad plegen van fllmliteratuur enz. Zoowel de nor- maalfilm als de smalfilm valt onder de aan dacht van het bureau, dat over volledige ge gevens beschikt om belanghebbenden in alle omstandigheden van dienst te kunnen zijn. De - verantwoordelijkheid voor de werkzaamheden van het bureau berust bjj bet bestuur van het Film Front. Verschenen is het verslag der commissie voor de rljksuitgaven over den brief der Alg. Reken kamer ter gelelde van een afschrift van haar briefwisseling met den min.ster van Koloniën betreffende de mogelijkheid van opheffing van het hospitaal der Koloniale Reserve te Nij megen. Het wil de commissie voorkomen, dat bij het onderzoek te veel Is uitgegaan van de gedachte, dat voor de gebouwen van het hospitaal te Nij megen een andere bestemming moet worden gevonden, wil van opheffing van dat hospitaal sprake kunnen zijn. Naar haar tneening is het gewenscht, dat alsnog op korten termijn volle dig worde onderzocht of niet bü opheffing van het hospitaal der Koloniale Reserve een niet alleen voor het Departement van Koloniën, doch In 't algemeen voor s Rijks schatkist meer economische behartiging kan worden verkregen van alle belangen, welke dat hospitaal thans dient. Mocht zulks Inderdaad het geval blijken, dan mag, naar het oordeel der commtes.e, aan het argument, dat voor Ae gebouwen van het hospitaal geen andere bestemming kan worden gevonden, niet een overwegende beteekenls worden toegekend. Z.’H. Exc. Mgr. Jordanus Oljlswljk OP, aarts bisschop van Euchaïti zal Zondag de processie bjjwonen, welke jaarlijks gehouden wordt In den kloostertuin van de Paters Dominicanen te fAiissen. Mgr. Gljlswljk zal des morgens te 9.30 uur plechtig worden Ingehaald, waarna Mgr. oen plechtige H. Mis zal opdragen, geassisteerd in Cappa magna. Aan de processie welke hierna volgt zal wor den deelgenomen door de fraters en broeders van het Dominicaner klooster te Hulssen, be nevens een 20-tal paters uit Nijmegen. Vervol gens door verschillende organisaties, vereeni- gingen en vele leden van de Derde Ordellngen. Ook voor de zieken zijn voorzorgmaatregelen getroffen, dat zjj de plechtigheden kunnen be wonen. Mgr. OUlswjjk zal de zegening der zieken ver- auuftcuuwtu „i richten, die dpor de Derde Ordellngen van huis Alvorens een aanvang te maken met dit over-. gehaald en^jwederom naar huis gevoerd worden. Tot 5 uur zal het park bjj het Hulssensche klooster voor het publiek zijn opengesteld. en de verwezenlljl len uiteraard i financleelen Nederland zullen ontmoeten. De moreele steun Is er. Onze Aartsbisschop heeft zoo Juist in dit eerste uitzenduur zijn volle sympathie met onzen opzet betuigd. Dit plan zal onder Gods Zegen slagen, omdat het moét. En het moét slagen, omdat het kan. Katholieken in Nederland, en gü vooral, ouders en familie, die uw zonen en dochters, uw vrienden en bekenden in verre landen weet, toont uW waardeerlng voor dhs nieuw onder nemen. en moge”de gulle liefde, die gü uw mis sionarissen toedraagt, zich weerspiegelen in een daadwerkelüken steun aan onze Phohi-uitzen- dlngen. Dan alleen kunnen deze uitzendingen zich ten volle ontwikkelen voor al onze landgenooten In den vreemde en büzonder ook voor onze dap pere missionarissen, wlen wü door dit radio contact met het Moederland iets willen terug- De werkloozen bü de werkverschaffing In ,,Berg en Bosch” te Apeldoorn, waar zü met het graven van een vijver bezig zün, hebben hun ontevredenheid over de normalisatie der loonen geult door het onderbreken van het werk. In verband hiermede zijn zü (hans voor on- bepaalden tijd uitgesloten. Ongevhqr 400 weptf? loozen zün hlerbü betrokken. „Hoort eilanden 'en luistert volken van verre.” Deze woorden, welke de Kerkelüke Liturgie op den huldigen feestdag van Sint Johannes den Dooper, ons met den profeet Isaias toe roept. komen ons als vanzelf van de lippen, nu wü als voorzitter van den Nederlandschen Priester-Misslebond het groote voorrecht heb ben, een kort woord tot u te mogen spreken in dit eerste uur, waarin onze onvermoeide Katholieke Radio Omroep het contact gaat leggen tusschen Nederland en Nederlanders in de verre overzeesche gebieden. Vandaag Immers wordt voor de eerste Anaal per radio uitgezonden dAt büzonder programma, hetwelk de K. R. O. zich voorstelt voorloopig wekelüks te gaan bieden aan alle Nederlanders in' den versten vreemde aan allen, die er van kunnen en willen profiteeren doch meer in het büzonder aan diegenen onzer katholieke landgenooten, die met terzüdestelllng van alle menschelük eigen voordeel, zich losrukten uit den kring hunner dierbare betrekkingen om wille van het zielenheil van anderen. Want, luisteraars wat ons büzonder trof in dit nieuwe plan van radlo-uitzendlngen. Is de edel moedige gedachte van den K. R. O„ om vooral de honderden missionarissen, priesters en reli gieuzen, arbeidende in den wüngaard des Heeren, in de gelegenheid te stellen, tüdens dat wekelüksch radiocontact met het Moeder land, op de hoogte te blüven van de vele en gewichtige feiten, waaraan de geschiedenis van het tegenwoordig wereldgebeuren zoo rük Is; alsmede van die zaken, waarvan de kennis voor den missionaris in de praktük van groot be lang kan zün. De Katholieke Radio Omroep in Nederland wil zich door geen moeiten noch kosten laten weerhouden om te beginnen, nu de gelukkige mogelükheid daartoe bestaat. En, staande voor dit begin, verwüzen wü u naar het moment, waarop de K. R. O. in Neder land voor de eerste maal een programma ver zorgde. Gelük toen evenals nu te bevroeden viel, wat al goeds er uit zulk een Initiatief groeien kon. zoo moge ook deze ondernemende geest bekroond worden met eenzelfde wel slagen. Al zün thans de omstandigheden geheel anders, en al zün aard en karakter van de programma's, welke hier de aandacht vragen, geheel verscheiden, zeker Is het, dat deze radlo- uitzendlngen aan onze landgenooten de ontroe rende vreugde zullen brengen, stemmen, waar onder bekende stemmen, te vernemen uit het. Moederland, een vreugde, door ons nauwelüks op volle waarde te schatten. Immers, die regel- terugkeerende klanken uit het land geboorte, zullen hen den scheidenden naastenliefde van den Katholieken Radio Omroep smeeken wü, als voorzitter van den Nederlandschen Priester-Misslebond, Gods hulp af en tevens Gods rüksten zegen over alle Nederlanders, geheel in het büzonder over alle Nederlandsobe— Missionarissen en over hun Mlssie-arbeld. „Geloofd zü Jezus Christus!” En In den geest met u vereenlgd hoeren wü u antwoorden: „In alle eeuwigheid. Amen.” De oud-Hollandsche Boerendansen, daarna gespeeld, zullen het vaderlandsche hart onze dappere missionarissen en miasie-zusters wel hebben doen opengaan. Dan klonk weer de stem van Paul de Waart „Hallo, Hallo, Hier, van en voor den mlssie-post In korte trekken gaf spr. hier weer, welke onderwerpen in dat gropramma-hoekje behan deling zouden vinden. Met een plechtig „Aan U, o Konlng der Eeu wen" werd deze eerste beteekenlsvolle K. R. O.- Phohi-uitzending besloten. Op voortreffelüke wüze is hier de radlo-tech- nlek in dienst gesteld van de missie. Hedenavond zal in het Stadspark te Maas tricht het historisch gebeuren van de eerste K. R. O.-Phohl-ultzending feestelük gevierd worden met een openlucht-concert door het Maastrichtsch Stedelük Orkest onder leiding van H. Hermans, terwijl Pater Dr. Cassjanus Hentzen O. F. M. in een redevoering de dankbare gevoelens van Katholiek Limburg je gens den K. R. O. vertolken zal. Meerdere bisschoppelüke hoogwaardigheids- bekleeders o.w. Mgr. Cl. van der Pas, Mgr. A. Claessen. zullen de massale büeenkomst met hun tegenwoordigheid opluisteren. Tenslotte: het tüdschrift. Sinds de oprichting van het Front werd van verschillende zijden een gunstig aanj^bd gedaan tot uitgave van een eigen filmtijdscHtift, dat reed» een feit had kun nen zün, ware het niet, dat de meerderneld van het bestuur er de voorkeur aan geeft de oprichting afhankelük te stellen van het aantal lidmaatschappen. Uiteraard Is een eigen katho liek fllmtüdschrift een onderneming, die van het grootste belang is en die niet dan na rüP beraad werkelükheld mag worden. Het bestuur meent echter wel te mogen mededeelen. dat de oprichting van het tüdschrift voor de deur staat, temeer, daar de medewerking van talrüke binnen- en bultenlandsche filmcritici werd ge garandeerd De belangrükste vraag, die de eerste weken aan de orde is, is Inmiddels deze: hoeveel Dui zenden zullen zich opgeven als Ud, hoeveel hon derden als donateur? Het bestuur hoopt hieromtrent spoedig nadere mededeelingen te kunnen doen, tegelük met de berichten over de resultaten van het congres, dat op 21' en 22 Juli as. zal plaats hebben te Brussel, waar vertegenwoordigers van Engeland. Frankrük. Duitschland, België en Nederland zullen samenkomen om de mogelükheden tot Internationale samenwerking onder de oogen te zien. matig hunner afstand doen vergeten; nauwer zullen zü zich weer met ons vereend gevoelen en als uit hun Isolement verplaatst. Voorzeker, de missionaris zal ook zonder dat alles kunnen blüven arbei den; om werkkracht immers bidt hü dagelüks tot den Heer, die hem uitzond en zün blüden móed ontvangt hü van God als loon voor ae groote en talrüke offers, die hü dagelüks brengtmaar gelük op ander gebied zooveel I werd ondernomen, om den missionarissen en den religieuzen wéér zü ook over den aardbol verspreid zün door menschelüke hulp den arbeid lichter te maken, zoo moeten wü ook dankbaar aangrüpen de gelegenheid ons ge boden in het onschatbaar middel van de radio, om op deze zeer moderne wüze onzen landge nooten, arbeidende in die talrüke overzeesche gebieden, helpend tegemoet te treden. Moge dit nieuw ondernemen slagen! Moge dit plan naar zün programma-opzet ongetwü- feld ten yoordeele van alle Nederlanders in den vreemde, doch geheel büzonder van voordeel en groot nut voor de dappersten en edelmoe- dlgsten onder ons, de missionarissen volle dige uitvoering kunnen vinden, ter eere van God en ter liefde van allen, die naar deze uitzen dingen zullen luisteren. Over dit modern werk van propaganda en zicht, wil Ik U zeer kort toelichten wat de be doeling is van deze rubriek. De wereld In vogel vlucht wil U een wekelüksche samenvatting bieden van het wereldgebeuren voor zoover dit, gerangschikt naar dev g nationale beteekenls F naspeuren wat er geschiedt ten diénste en ter invordering van den wereld-vrede, de interna tionale toenadering, dé betere verhouding tus schen de volkeren onderling, en ook wat ten nadeele daarvan zich afspeelt. Wanneer wü in onze verbeelding per vliegtuig opstügen hoog in het luchtruim om een totaalbeeld te krügen van de contemporaine wereldgeschiedenis dan sluit dit in, dat wü dikwüls lang zullen verwü- Jen bov0i die steden, welke geacht kunnen wor den te zljn Internationale wisselplaatsen van gedachten; verder boven de verschillende hoofd en regeeringssteden om door fragmentarische beelden een toelichting te geven van onzen to taalindruk en vanzelfsprekend zullen wü eer biedig luisteren naar wat de Vader der Chris tenheld vaak vla een bepaald volk aan de ge- heele wereld waarschuwend te zeggen heeft. Van tüd tot tüd zoo dikwülsdaartoe aan leiding is zullen wü ook stilstaan bü de ge beurtenissen in ons Moederland Uiteraard mag niet veel tüd besteed worden aan kleinere détail*, tenzü deze van gewicht kunnen zün tot het vormen van een oordeel over de grootere gebeurtenissen, welke Immers in kleinere vaak hun schaduwen plegen vooruit te werpen. Nu eens zullen wü ons bepalen tot het enkele me dedeelen van feiten, dan weer zal er aanleiding zün tot het geven van een beschouwing. Altüd zal getracht worden om onderling verband te leggen tusschen de gebeurtenissen op den aard bol en zeer zeker zullen wü pogen Gods vinger in de wereldgeschiedenis na te speuren, wan neer tenminste het ons gegeven Is duldelüke aanwüzingen te ontdekken van de altüd wa kende Providentie. Men moge er rekening mede houdën. dat wü de kennis der feiten derhalve het nieuws dienen af te sluiten ongeveer vier of vüf dagen vóór den datum waarop dit wekelüksch over zicht voor de microfoon zal worden uitgespro ken en zulks wegens enkele bestaande practi- sche bepalingen, welke conditioneel werden ge steld en waaraan wü ons vanzelfsprekend gaar ne onderwerpen. Zooals we in een vorig nummer reeds In het kort konden mededeelen Is aan de Kanaalwer- ken onder Hengelo een conflict uitgebroken, waarbü 68 arbeiders zün betrokken, die ge schorst zün. Van arbeiderszüde deelde men ons hierom trent het volgende mede: De arbeiders die In de buurtschap Oele. on der de gemeente Hengelo, In werkverschaffing bezig zün aan de kanaalwerken, hadden naar hun meening ernstige grieven, dèe zü door mid del van hun ploeg- of putbazen ter kennis wenschten te brengen van den hoofdopzichter, die dien middag aanwezig was. Toen deze hen hierover gehoord had, vroeg hü naar de na men dergenen, die de klachten overbrachten. Nadat deze waren opgegeven, zou den betrek kenen zün medegedeeld, dat zü zich als ge schorst moesten beschouwen. Toen de overige arbeiders dit hoorden, staakten dezen den ar beid voor dien middag. Van de züde van een der opzichters wordt ons de volgende lezing gegeven: Da arbeiders verdienen daar volgens tarief 30 ct. per uur plus 20 pet. toeslag. Met het oog op den slechten toestand van den grond ver langden zü 40 ct. per uur, benevens den ge- bruikelüken toeslag van 20 pet. Voor dat doel vroegen enkele putbazen een onderhoud aan met den hoofdopzichter van de Heldemaatschappü, onder wiens toezicht dit werk wordt uitgevoerd. De genoemde putbazen waren cergezeld van een aantal arbeiders, van wie er bü waren die zich ongeveer 2 K M. van het werk hadden begeven om dit onderhoud bü te wonen. Nadat zü hunne grieven hadden kenbaar ge maakt, werd hun de gelegenheid gegeven óf 't werk te hervatten óf te worden geschorst. Waar het eerste niet plaats had, werden allen ge schorst tot de Minister in dezen uitspraak heeft gedaan. Onder de geschorsten zün 64 arbeiders Hengelo en 4 uit Enschede. Gisteren- (Donderdag-) morgen wilden som migen van de arbeiders het werk hervatten, doch dit werd hun niet toegeslaan. Van de züde der arbeiders wordt echter ten stelligste ontkend dat aan de conferentie ande ren dan putbazen hebben deelgenomen en na de conferentie hun gelegenheid zou zün gebo den het werk te mogen hervatten. God zegene Zün plaatsvervanger op aarde, onzen beminden Heiligen Vader en de groote Katholieke Gemeenschap, een zesde van de bewoners dezer aarde. En God schenke Zün Licht en Zün Genade aan al diegenen, die bul ten deze gemeenschap staan. Amen. roemrüke voorgangef, kardinaal Van werd in Holland geboren en heeft zün leven besloten met een zattg' De Nederlandsche Bank deelt He mede: Tot en met Donderdag 22 dezer ha 43.600 hier te lande gevestigde pen en instellingen aan de Nederig opgave gedaan van hunne vorde! op en belangen In Duitschland. Op grond van deze opgaven zün dJ Bank totaa'cijfers berekend, gerubriceerd de verschillende soorten van vorderingen en belangen waarvan opgave was gevraagd. Deze cijfers waren reeds op Vrüdag 23 dezer ter beschikking. De Nederlandsche Bank betuigt haren dank aan allen die door het Invullen en Inzenden en door het verleenen van hulp bü de distri butie der formulieren, tot het welslagen van de enquête hebben medegewerkt. Voor belang hebbenden. die tot dusver nog geen opgave In dienden. b’üft tot en met 28 dezer de gelegen heid bestaan om zulks alsnog te doen. De be- noodlgde formulieren blüven verkrügbaar aan alle kantoren van de Nederlandsche Bank. Op dit historisch uur. nu de K. R. O. voor het eerst de gelegenheid heeft, de luisteraars in de verre gewesten en overzeesche gebieden toe te spreken, op dit historisch oogenbllk te mij allereerst door het bestuur van den K. R. O opgedragen, u allen een vaderlandschen groei over te brengen. Wü achten bet een gelukkige gedachte van het bestuur van den K. R. O., om deze gelegen heid tot uitzending aan te grijpen, omdat nu via het meest moderne middel, de band en het contact tusschen Moederland en vreemd ge west meer dan ooit kan worden verkregen. Dat is de groote beteekenls van dit ultzen- dlngsgebeureneen nauwer contact, een inniger band tusschen Nederland en alle Nederlanders In den vreemde. Nadat het K. R. O.-orkest onder leiding van Johan Gerritsen de Piet-Heln-rhapsodle had verklankt, gaf pater lector J. Dito O.P. een uit eenzetting over beteekenls en doel der K. R. O.- uitzendlngen via de Phohl. Onze uitzendingen, zooals wü deze voornemens zün te geven, zün daarom bestemd voor alle Nederlanders in de overzeesche gebieden. En w'ie een blik slaat op onze programs zal moeten erkennen, dat meer dan drië kwart van elke uitzending ook voor alle Nederlanders te genie ten valt;, de muziek, het behoeft geen betoog te voor allen; de samenvatting van het wereld gebeuren in Nederland ën daarbuiten onder den titel van „De wereld in vogelvlucht” evenzeer Echter leggen wü gaarne het accent op het feit, dat deze uitzendingen büzonder bestemd zün voor de talrüke Nederlandsche Missionaris sen, werkzaam In de vele Missiegebieden, die er op de wereld zün, omdat wü hopen en bedoelen den missionaris helpend tegemoet te treden, hem te verlossen uit zün isolement. En dat wü bü de samenstelling van het pro gram, ofschoon bedoelende daarvan eiken Neder lander in den vreemde te doen profiteeren, ge heel büzonder hebben gedacht aan die honder den priesters en religieuzen, zonen en dochters van ons volk, spreekt voor zichzelf. De pioniers van de Katholieke cultuur in de over den aard bol verspreide Missiegebieden hebben er recht op. Dit büzonder karakter vindt men in ons pro gram vastgelegd door de vaste rubriek „Van en voor den Missiepost", terwül bepaalde korte voor drachten, bestemd om den missionaris o.a. op medisch gebied van voorlichting te dienen, dit evenzeer doen uitkomen. Ook bü andere voor drachten van meer algemeenen aard, over kunst, literatuur, film, zal daaraan worden gedacht. Dit te in korte trekken een omschrijving van het doel onzer Phohl-ultzendlngen. Het bestuur van den K. R. O. heeft het als zün duren plicht beschouwt! om deze gelegenheid aan te grüpen, ofschoon het plan van deze uit zendingenreeks een wekelüksche uitgave honderden guldens beteekent. De K. R. O. begint. De groei van het plan alülüng der gestelde Idealen zul- mede afhankelük zün van den steun, welke deze in Katholiek Met een zeker gevoel van schroom richt ik deze woorden tot de missiegebieden, woorden, bestemd om door den aether gedragen te wor den naar onze missionarissen, arbeidend In de meest verwüderde hoeken der aarde. De geschiedenis leert ons, dat door alle eeuwen heen heldhaftige figuren lange en moeizame tochten hebben gemaakt, om de af gelegen missiegebieden te bereiken, waar zü geheel buiten alle contact met hun vaderland, alleen met de herinnering aan voorbije dagen den strijd hebben gevoerd voor de kerk. Doch dit isolement gaat tot het verleden behooren. De missionaris lüdt nog menige ontbering in zün ballkigschap, maar het modem verkeer te land en te water heeft de onmetelijke afstan den van vroeger overwonnen. De wondere radio brengt de stem uit Europa op een en hetzelfde moment over naar de een zame werkers onder den Poolcirkel naar de binnenlanden van Azië, de eilanden In den Stillen Oceaan, naar het hart van Afrika en naar iedere plaats van Noord- en Zuld-Ame- rika. Inlichting, bezieling en ontspanning zullen doordringen tot lederen missionaris, die een ra diotoestel bezit, hoe ontoegankelük zün mis siepost klaarblükelük ook zü. De inlandsche priester of leek, hoe afgelegen zün verblüf ook zü. kan. door een louter me- chantechen handgreep, contact scheppen met de vitale werking van het christendom over geheel de wereld. Dit te Inderdaad een groote overwinning van het menschelük vernuft. Door de beschikking van onzen roemrijk re geerenden Paus Plus XI ben Ik geroepen tot de van de missioneerende kerk. Met de dankbaarheid wensch ik, uit naam' alle missionarissen, den Katholieken Radio in Holland geluk met het moedige initiatief van eens per week, gedurende een uur, ook de missiegebieden van zün uitzendin gen te doen genieten. Door hun omroep in dienst te stellen van onze Moeder de H. Kerk, zetten de üverlge werkers van dit instituut de kroon op hun ernstig streven van zeven jaren. Aan alle bisschoppen, aan alle missionarissen e£ aan alle geloovigen. die naar deze woorden luisteren, breng Ik mün hartelüke groeten en ik smeek Gods zegen af over hun arbeid en over alles, wat hun dierbaar is. Mün roemrüke voorganger, 1 Rossum, daar ook sterven. Zün groote üver en toewüdlng geven mü moed en bezieling voor mün taak. Iedere missionaris kan er van verzekerd zün in mü te bezitten een vader en een vriend, vol belangstelling voor hen en voor het werk, waar voor hü alles opoffert. Zoo ook geef ik allen katholieken In de mis sielanden de verzekering, dat ik hier In Rome steeds in mün gebeden hen, hun families, hun gezinnen en hun vaderland indachtig zal zün. Mogen- zü wederkeerlg voor mü bidden en hun gebed storten voor de uitbreiding van de Kerk van Christus op aarde, die ons gemeenschap- pelük erfdeel is. Katholiek Nederland kan trotsch zün op de rol. die het speelt bü de verbreiding, van het geloof. Er te büna geen land ter wereld, of er werken Nederlandsche missionarissen. Er te büna geen terrein, of het wordt door de llefde- voUe en edelmoedige krachten van de Neder landsche missionarissen bestreken. Moge God overvloedig Zün zegen doen neer dalen op dit durvende volk, dat zoo onver schrokken zün krachten wüdt aan de eer van Zün Naam. Het contact in den aether tusschen het moe derland en de missiegebieden te gelegd. De eerste K. R. O. Phohi-uitzending heeft vanmiddag plaats gehad. De uitzending had plaats vanuit de K. R. O - itudlo, waar Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen werd ontvangen door den bedrijfsleider, den heer p. A M. Speet, pater lector J. Dito OJ>., leider dar programma-afdeellng en den heer Paul de Waart, redacteur van de „Katholieke Radio Gids”. De voorzitter, pastoor L. H. Perquin, was door ongesteldheid verhinderd bü deze eerste uitzen ding aanwezig te zün. Na de ontvangst van mgr. Jansen kon dit historisch oogenbllk een aanvang nemen. Toen de Pausmarsch in den aether was ver klonken. sprak Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen de openingsrede uit. U..F

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 18